تیوال سینما | اخبار
T30:08:16:07
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گقت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی محصولات و برنامه‌های جالب هر زمینه به هم‌دیگر و پیش نهادن دیدگاه و آثار خود برای دیگران. برای نوشتن و فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر
» رامبد جوان: «نگار» نتیجه کنکاش ذهنی‌ام درباره خشونت است
... دیدن متن »

«رامبد جوان» کارگردان «نگار» گفت: یکی از دلایل بروز خشونت، ناتوانی در برقراری ارتباط میان افراد است و فیلم «نگار» نتیجه کنکاش ذهنی‌ام درباره خشونت است.

به گزارش ستاد خبری جشنواره فیلم فجر، «رامبد جوان» با چهارمین اثر سینمایی خود با نام «نگار» در بخش سودای سیمرغ سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر حضور دارد. او درباره فیلم جدیدش به ستاد خبری جشنواره می‌گوید: «ذهن من همیشه پیرامون موضوعاتی چرخ می‌زند که از دغدغه‌هایم می‌آید. «نگار» نتیجه کنکاش ذهنی‌ام درباره خشونت است؛ اینکه چه می‌شود که انسان دست به خشونت می‌زند. یکی از دلایل بروز خشونت، ناتوانی در برقراری ارتباط میان افراد است. در واقع شخص با بروز خشونت سعی دارد دیگران را متوجه حضور خودش کند. «نگار» به این موضوع می‌پردازد. ربطی به فیلم‌های قبلی من ندارد و تجربه جدیدی است که برایم ارزشمند است.»

قاعده امسال را سال آینده تغییر ندهیم

رامبد جوان با اشاره به این که جشنواره فیلم فجر نیازمند ثبات است، گفت: «در سال‌های قبل که بخش‌های جشنواره از هم تفکیک بودند، امتیاز ویژه‌ای برای فیلمسازان اول قائل می‌شدند. تعداد مشخصی فیلم در یک بخش مجزا انتخاب و داوری می‌شد که شاید این ذهنیت به وجود آید که با ادغام بخش‌ها، این امکان از آنها گرفته است، اما به شخصه معتقدم اگر فیلمسازی توانایی ساخت فیلم بلند را داشته باشد و برای فیلمش تهیه‌کننده و عوامل مناسب پیدا کند، یک فضای استاندارد را به وجود آورده است، پس می‌تواند با فیلمسازان دیگر - فارغ از تجربه و سابقه‌شان- رقابت کند. با ادغام بخش «نگاه نو» در بخش «سودای سیمرغ» موافق هستم، به شرط آن که این تغییر را سال دیگر هم شاهد باشیم، نه اینکه با تغییر دبیر، قوانین به کل تغییر کند. باید تکلیف فیلمساز با جشنواره روشن شود.»

فیلمسازی از زایمان هم سخت‌تر است!

کارگردان «نگار» درباره واکنش‌هایی که از سوی فیلمسازان در زمینه انتخاب‌ و داوری فیلم‌ها در جشنواره صورت می‌گیرد، اظهار داشت: «فیلمسازی کار بسیار سختی است. سینما هنر گرانی است. نگارش فیلمنامه خوب و رسیدن به قصه جذاب از زایمان هم کار سخت‌تری است! وقتی فیلمسازی از این همه سختی و مشقت گذر می‌کند و فیلمش در معتبرترین جشنواره ایران دیده نمی‌شود، طبیعتا خشمگین می‌شود و این خشم را با اتهام به همه کس و همه چیز ابراز می‌کند. فیلمساز امیدوار است که با جشنواره موجب شود فیلم او در اکران عمومی بیشتر بفروشد یا حتی اگر نفروخت، دلش به جایزه و توجهی که جشنواره به او کرده، خوش باشد.»

رویاهایت را فراموش نکن!

جوان در ادامه درباره نبود تنوع ژانر در سینمای ایران گفت: «تنها و تنها دلیل بی‌توجهی به تنوع ژانر در سینمای ایران، این است که ما بلد نیستیم رویاپردازی کنیم. اگر رویاپرداز بودیم، می‌گفتیم حرفه‌مان سینماست پس هرجور که دل‌مان بخواهد و بلد باشیم، فیلم می‌سازیم. نبود این اخلاق در ما باعث شده تا فیلمسازان ریسک نکنند. فیلمسازی که رویاپرداز باشد ریسک کردن را به جان می‌خرد؛ چراکه به جادوی سینما اعتقاد دارد. دیگر برایش تهیه کننده و جشنواره و تماشاچی مهم نیست. فارغ از محاسبات و دو دوتا کردن، فیلمی می‌سازد که از ذهن و قلبش می‌آید. قطعا چنین فیلمی مخاطب هم پیدا خواهد کرد، درست مثل فیلمسازان بزرگ تاریخ سینما. از خودمان باید بپرسیم چرا فیلم می‌سازیم؟ جواب من این است، اگر فیلم نسازم، احساس افسردگی و بطالت و ناتوانی می‌کنم. فیلم می‌سازم تا با آن دغدغه‌های ذهنم مثل خشم، عشق و کابوس را به تصویر بکشم. ابزارم هم سینماست. حالا اینکه تا چه حد خوب از این ابزار استفاده کرده‌ام، به شعور و توانایی من برمی‌گردد. اگر اینطور رفتار شود، دیگر شاهد کپی‌کاری و ترس و فرار از ریسک نیستیم، چون هرکس زبان خودش را برای روایت دارد. در این پروسه ژانر خلق می‌شود.»

یک پیشنهاد به دبیر جشنواره

کارگردان «نگار» در پایان خطاب به دبیر جشنواره فیلم فجر گفت: «محمد حیدری عزیز که به نظرم تمام تلاش‌ات را برای برقراری نظم در جشنواره فجر عزیز کرده‌ای، سعی کن برای مدون کردن قوانین هم اقدامی انجام بدهی. جشنواره اگر قانونمند شود دیگر نیاز نیست که همه اقشار از آن راضی باشند. راضی نگه داشتن همه، جشنواره را بی اعتبار می‌کند. باید برای جشنواره شخصیت قایل شویم.»

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر
» «آژانس شیشه‌ای»؛ بهترین فیلم برنده سیمرغ تماشاگران در دهه 70
... دیدن متن »

بر اساس نظرسنجی کانال تلگرامی سی‌وپنجمین جشنواره فیلم فجر، فیلم سینمایی «آژانس شیشه‌ای» با کسب 60 درصد آرا به عنوان بهترین فیلم از بین فیلم‌های برنده سیمرغ تماشاگران جشنواره در دهه 70 انتخاب شد.

به گزارش ستاد خبری جشنواره فیلم فجر، نظرسنجی شماره یک کانال رسمی جشنواره 35 فیلم فجر اختصاص به این سوال داشت که «از بین فیلم‌های برگزیده تماشاگران جشنواره فیلم فجر در دهه 70 به کدامیک رأی می‌دهید؟». نخستین سیمرغ فیلم برگزیده تماشاگران در سال 76 و همزمان با شانزدهمین جشنواره فیلم فجر اهدا شد که در دهه 70 مجموعا 5 فیلم «آژانس شیشه‌ای»- ابراهیم حاتمی‌کیا (جشنواره 16)، «رنگ خدا»- مجید مجیدی (جشنواره 17)، «عروس آتش»- خسرو سینایی، «متولد ماه مهر»- احمدرضا درویش (مشترک در جشنواره 18) و «سگ کشی»- بهرام بیضایی(جشنواره 19) موفق به دریافت این جایزه شدند که طبق آراء مردم شرکت کننده در نظرسنجی کانال رسمی جشنواره، «آژانس شیشه‌ای» با کسب 60 درصد آرا بهترین فیلم برگزیده تماشاگران جشنواره در دهه 70 شد.

براساس این جشنواره، طبق برنامه ریزی صورت گرفته از سوی روابط عمومی جشنواره این نظر سنجی برای انتخاب فیلم‌های برگزیده تماشاگران جشنواره در دهه 80 و میانه دهه 90 و همچنین با موضوعات دیگر تا پایان جشنواره سی‌وپنجم ادامه خواهد داشت.

سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر به دبیری محمد حیدری بهمن‌ماه سال جاری برگزار می‌شود. اخبار، مطالب، عکس‌ها و ویدئوهای این جشنواره علاوه بر سایت، از روی کانال رسمی جشنواره فجر به آدرس http://telegram.me/fajrfilmfest35 قابل مشاهده است.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر
» 9 هزار صندلی سینما برای تماشاگران جشنواره 35 فیلم فجر
... دیدن متن »

«محمدرضا فرجی» مدیر امور سینماهای سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر گفت: امسال 20 سینما و 30 سالن‌نمایش فیلم در کشور با حدود 9 هزار صندلی در سینماهای مردمی میزبان مخاطبان خواهد بود و تلاش ما بر این است که بهترین شرایط را برای مردم فراهم کنیم.

«محمدرضا فرجی» در گفت‌وگو با ستاد خبری جشنواره، گفت: امور مربوط به سینماهای جشنواره فیلم فجر را از حدود دو ماه قبل، با همراهی کارشناسان و متخصصان در تهران و شهرستان‌ها شروع کردیم و انتخاب اولیه سینماها انجام گرفت و انتخاب سینماهای مردمی نهایی شد. امسال حدود 9 هزار صندلی برای سینماهای مردمی اختصاص داده شده که شامل 20 سینما و 30 سالن نمایش فیلم است و تلاش ما بر این است که بهترین شرایط را برای مردم فراهم کنیم. وی افزود: تلاش ما بر این است که آماده‌سازی سالن‌ها از نظر صدا، نور، تصویر، سایر مسایل فنی، تا روز نمایش فیلم‌ها انجام شود. در این راستا سینماهایی که نیاز است ترمیم شود، به صاحبان‌شان اطلاع داده شده و تعهدات لازم نیز گرفته شده است و همه سینماها مقدمات کار را فراهم کرده‌اند که از جمله می‌توان به سینماهای بهمن و اریکه ایرانیان، پردیس راگا، پردیس کیان و پردیس ملت اشاره کرد که مدیران‌شان کار بازسازی و بهسازی را چه در بخش صدا و چه در بخش بهبود کیفیت تصویر، شروع کرده‌اند.

فرجی اظهار داشت: با توجه به جلسات متعددی که با مدیران سینماها داشته‌ایم، کارها به خوبی جلو می‌رود و تا چند روز دیگر که باید کارها نهایی شود، شاهد افتتاح سینماها خواهیم بود.

مدیر امور سینماهای سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر گفت: سینماهای مردمی این دوره از جشنواره مشخص شده‌ است و مدیران سینماها نیز از طریق روش جدیدی که برای پیش فروش بلیت در نظر گرفته شده، باید اطلاع‌رسانی لازم را در سینماهای خود انجام دهند و آموزش‌های لازم نیز به پرسنل سینماها داده شده تا در ایام برگزاری جشنواره، شاهد هیچگونه مشکلی نباشیم.

سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر به دبیری محمد حیدری بهمن‌ماه سال جاری برگزار می‌شود. اخبار، مطالب، عکس‌ها و ویدئوهای این جشنواره علاوه بر سایت، از روی کانال رسمی جشنواره فجر به آدرس http://telegram.me/fajrfilmfest35 قابل مشاهده است.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر
» نشست رئیس سازمان سینمایی و دبیر جشنواره فیلم فجر با اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس برگزار شد
... دیدن متن »

عصر روز گذشته رئیس سازمان سینمایی و دبیر سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر با تعدادی از اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی دیدار کردند.

به گزارش روابط عمومی جشنواره فیلم فجر، «حجت‌الله ایوبی» رئیس سازمان سینمایی در این دیدار از سیاست‌های کلان سازمان سینمایی سخن گفت و برنامه‌های این سازمان در حمایت از برگزاری جشنواره امسال برشمرد. «محمد حیدری» دبیر جشنواره فیلم فجر نیز در این نشست که در دفتر سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر برگزار شد، توضیحاتی از روند برگزاری ، کار هیات انتخاب و اتفاقاتی که قرار است در جشنواره امسال رخ دهد، ارائه داد.

در این دیدار «حجت‌الاسلام احمد مازنی» با اشاره به حضور پرشور جوانان در کنار پیشکسو‌ت‌های سینمای ایران در جشنواره امسال، این اتفاق را نویدبخش آینده‌ای روشن برای سینمای ایران دانست.

یکی از موضوعاتی که در این دیدار مطرح شد، در مورد بلیت‌های مردمی جشنواره و استقبال مردم از فیلم‌های جشنواره فیلم فجر بود که نمایندگان حاضر در جلسه از دبیر جشنواره از اینکه در این رویداد مهم فرهنگی مردم درصدر قرار گرفته اند، تشکر کردند و یادآور شدند که از همه اقشار جامعه دعوت شود تا در این جشنواره حضور داشته باشند.

در این جلسه همچنین نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز خبرهای خود از مصوبات برنامه ششم در حوزه فرهنگی را به اطلاع دست‌اندرکاران حوزه سینما رساندند.

گفتنی است در این دیدار حجت‌الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی، محمد حیدری دبیر جشنواره، حجت‌الاسلام احمد مازنی، پروانه سلحشوری، فاطمه ذوالقدر، طیبه سیاوشی شاه‌عنایتی و محمدرضا بادام‌چی، مسئول کمیته فرهنگی فراکسیون امید حضور داشتند.

سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر به دبیری محمد حیدری بهمن‌ماه سال جاری برگزار می‌شود. اخبار، مطالب، عکس‌ها و ویدئوهای این جشنواره علاوه بر سایت، از روی کانال رسمی جشنواره فجر به آدرس http://telegram.me/fajrfilmfest35 قابل مشاهده است.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خانه هنرمندان
» در نشست نقد و بررسی کتاب «خاطره شهر» عنوان شد: شهر در سینمای ایران غایب است
... دیدن متن »

پنجمین نشست از سلسله نشست‌های «یکشنبه‌های کتاب هنر» در خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی خانه هنرمندان ایران، پنجمین نشست از سلسله نشست‌های «یکشنبه‌های کتاب هنر» که به نقد و بررسی کتاب «خاطره شهر» اختصاص داشت، یکشنبه 26 دی در تالار استاد شهناز خانه هنرمندان ایران برگزار شد. در این نشست سید محسن حبیبی، حمیده فرهمندیان و نوید پورمحمدرضا از نویسندگان این کتاب، به بررسی دیدگاه های خود در خصوص چگونگی تجلی شهر در سینمای ایران در دهه های 40 و 50 شمسی پرداختند.

در ابتدای این نشست حبیبی به نحوه شکل گیری این اثر پرداخت و گفت: با  طرح این سوال که که سینمای ایران در صد سال گذشته چه استفاده ای از فضای شهر کرده، به نوشتن کتاب مشغول شدیم. در این اثر بازنمایی شهر و زندگی شهری در سینمای ایران مورد بررسی قرار گرفته است. باور ما بر این است که سینمای مدرن هم زمان با آغاز شکل‌گیری شهر مدرن در حدود سال 1300 به وجود آمده و شهر مدرن صحنه ‌ای برای اتفاقات سینمایی به شمار می رود. در این دوران همانقدر که مدرنیسم پویا است سینما هم در حال رشد و پویایی است. از این دوره به بعد، شهرهای بزرگ نه تنها به وسیله شهروندانش، بلکه توسط افراد دیگری که در نقاط دوردست کشور هم زندگی می ‌کنند نیز درک می شود.

وی ادامه داد:‌ سینما، شهر مدرن را با تمام زوایایش معرفی می‌کند و برای ما این امکان را فراهم می کنئ که بتوانیم در خیال‌ خود به فضاهای نو فکر کنیم. در فیلم ‌های دوران مظفری می ‌بینیم زندگی روزمره در حال دگرگونی و مدرنیزاسیون در حال شکل‌ گیری است. در فیلم «آبی و رابی»،‌ اولین فیلم صامت سینمای ایران، سعی شده شهر به تصویر کشیده شود. در فیلم «حاجی آقا آکتور سینما» نیز کافه‌ ها و خیابان ‌ها و شهر جدید تصویر می شود و می‌ بینیم این خیابان ها و ساختمان‌ ها دیگر آن خیابان‌ ها و ساختمان‌ های قدیم نیستند. زندگی شهری دچار تغییر و اتومبیل بخشی از زندگی انسان و شهر شده است. در فیلم «دختر لر» به عنوان نخستین فیلم ناطق فارسی، شاهد عکس‌ العمل شخصیت ‌ها نسبت به شهر هستیم؛ اینکه «تهران جای قشنگی است اما مردم آن بد هستند». در شرایطی که خانه ‌های روستایی جای خود را به بناهای شهری داده ‌اند، صمیمیت‌ های روستایی نیز جای خود را به بی ‌تفاوتی‌ های زندگی شهری داده است.

این استاد دانشگاه افزود: پس از سال‌ های حدود 1330 و زمانی که کشور دچار تحولات سیاسی می‌ شود، فضای یاس بر سینما، ادبیات داستانی و.. حاکم می ‌شود و در سینما شاهد فیلم‌ های تخدیری هستیم؛ کشور شاهد جنبش ملی، کودتا، فرار شاه از ایران و.. بوده است، ولی اثری از این چیزها در قریب به اتفاق فیلم ها نمی بینیم. فیلم «ولگرد» اثر مهدی رئیس فیروز که نشان می دهد چگونه خیابان تبدیل به مکانی برای تبلور حیات مدنی می شود. و اینکه نوسازی از پایین، به دست حکومت سرکوب می شود و حیات مدنی در خیابان جان می دهد. همینطور در فیلم «برهنه خوشحال» اثر عزیزالله رفیعی شاهدیم که دوربین به جنوب تهران می رود و اولین صحنه ها از کوره پز خانه های جنوب شهر و تصاویری رئالیستی را می بینیم. پس از آن فرخ غفاری «جنوب شهر» را می سازد که در آن حاشیه نشین های بینوای جنوب تهران را تصویر کرده، اما این فیلم هم تنها یک هفته امکان اکران پیدا می کند. ولی در بخش عمده فیلم های این دوره نوعی از زندگی تبلیغ می شود که مبتنی بر تمنای زندگی در فضای نو، آرزوی زندگی مدرن و.. است و در آن شاهد ظهور طبقه ای نو کیسه هستیم؛ فیلم هایی که در فضاهای بسته ساخته شده اند و شهر در آنها اساسا غایب است.

حبیبی اضافه کرد: در دهه ی 40 که دهه ای حیرت انگیز است، شاهد نوسازی آمرانه و یکسویه از جانب حکومت هستیم. اما در همین سالهاست که سویه های قدرتمند رجعت به اصل نیز در ادبیات داستانی ظهور می یابد. در فیلم های سینمایی اما شاهد تبلیغ شخصیت های شهری هستیم که حامل نوسازی هستند. در این دهه اگرچه باز هم تقابل شهر/روستا را می بینیم، اما دوگانگی در خود شهر را نیز شاهد هستیم. یک نگاه به این شکل است که روستا سرچشمه هویت و شهر مظهر آشفتگی است. در این بازه زمانی، مهاجرت بسیار زیادی از روستاها به سمت شهرها اتفاق می افتد اما مهاجر روستایی از یکسو نمی خواهد معیارهای نو را بپذیرد و از سوی دیگر نمی تواند زندگی شهری را هم رها کند. در فیلم ها نیز شهر به عنوان سرزمین آرزوها معرفی می شود؛ جایی که پول، زندگی شخصی، اتومبیل و.. وجود دارد. در واقع می توان تراژدی توسعه ای را ببینیم که عده ای را مرفه کرده و حاشیه نشینان بینوای فراوانی به وجود آورده است. در فیلم های دهه 40 می توان به ردپای گردش سوداگرانه سرمایه، آپارتمان نشینی و روابط ناشی از آن، فریفته شدن جهان کوچک روستایی توسط جهان و .. رسید. روستا مانع پیشرفت و شهر محل پیشرفت تصویر می شود.

وی ادامه داد: در کلیت فیلم های دهه 40 مفهوم کلانشهر برای اولین بار مطرح می شود و زندگی پر مصرف شهری را شاهدیم. اما جریان سینمایی دیگری نیز پدید می آید که در اعتراض به مدرنیزاسیون آمرانه و از بالاساخته می شوند. فیلمی مثل «خشت و آینه» دریچه ای نو به شهر مدرن باز می کند. در «شوهر آهو خانم» شاهد تقابل هنجارها در جهان پیشامدرن و جهان مدرن هستیم. در ادامه فیلم های «گاو» و «قیصر» ساخته می شوند. در این فیلم ها هیاهو و آشفتگی انسان ها آنطور که زیمل و بنیامین از آن سخن می گویند را می بینیم. البته تفاوت هایی میان این فیلم ها نیز وجود دارد؛ در «قیصر» قهرمان فیلم خود تبدیل به قانون می شود و خود نیز آن را اجرا می کند. اما در «گاو» بیشتر به سویه های عاطفی قضیه پرداخته می شود. یا در ادامه در «آقای هالو» تقابل جهان های پیشامدرن/مدرن و سوداگری بر سر زمین و نیرنگ های شهری در مقابل سادگی فرد روستایی بیان می شود. در فیلم های دهه 40، تراژدی توسعه چه به شکل آگاهانه و چه ناآگاهانه خود را نشان می دهد، و در عین حال شاهد تلاش هایی برای بومی سازی مدرنیته هستیم.

حبیبی در پایان گفت: اگر فیلم های دهه های بعد تاکنون را در نظر بگیریم، به طور کلی می توان گفت دوربین سینمای ایران اگرچه تخریب و نوسازی دائمی شهرها را تصویر کرده، اما به ندرت درنگی بر مکان های عمومی و خیابان های شهر داشته است. گویا همانطور که شهرهای بی شناسه و بی خاطره دچار فراموشی می شوند، سینما هم دچار فراموشی شده و حتی گذشته نزدیک خود را به یاد نمی آورد.

پس از آن پورمحمدرضا با اشاره به تحقیقات صورت گرفته در سطح جهان در خصوص رابطه میان سینما و شهر گفت: در این اثر کوشیدیم رابطه شهر و سینما را به شکلی روش مند بررسی کنیم و در این زمینه با دو قلمرو روبرو بودیم؛ نخست آنکه سینما را از منظر مطالعات شهری مطالعه کنیم و دوم اینکه سینما را در قلمرو مطالعات سینمایی مورد بررسی قرار دهیم و در نهایت این دو قلمرو را به هم نزدیک کنیم. سوالاتی نیز مطرح است، از جمله اینکه آیا می‌ توان به سینما به عنوان بازتاب‌ دهنده واقعیت شهر اعتماد کرد؟ در این بخش سینما را از منظر مکتب ‌ها و ژانرها مطالعه کردیم و دیدیم آن واقعیتی که سینما به نمایش می ‌گذارد چندان با واقعیت بیرونی مطابقت ندارد و آنچه از فیلم‌ها برداشت می‌ شود نیز چندان قطعی نیست. به همین دلیل برای بیان شخصی هنرمند و ایده‌ آل ‌های مدنظر او نیز جایی باز ‌کردیم.

در ادامه فرهمندیان گفت:‌ در این کتابقصد داشتیم نشان دهیم در 100 سال اخیر چه اتفاقی برای شهر و شهروندان آن رخ داده است. سینمای ایران فاصله زیادی با سینمای جهان دارد، با اینجال با گذشت100 سال از عمر آن می توان به چنین موضوعی پرداخت. به نظر می رسد در 100 سال گذشته نتوانسته‌ ایم زندگی شهری و شهروندی را در سینمای خود به ظهور برسانیم. باید پرسید چرا در این 100 سال شهر در فیلم‌ های ما غایب بوده است؟ چرا وقتی دوربین سینماگر به فضای شهری می ‌رود، تا این حد عجول و آشفته است؟ شاید این به فرهنگ ما مربوط می شود که هنوز نتوانسته ایم دوربین را بپذیریم و به عنوان یک عنصر بیگانه‌ در شهر با آن مواجه می شویم. دوربین سینماگران ما وقتی به خارج از کشور می رود فضاها و مکان های عمومی شهرها را تصویر می کند، اما زمانی که به داخل کشور برمی گردند به فضاهای بسته درون خانه ها و کافه ها و.. محدود می شوند. امیدواریم این پژوهش سرآغاز مطالعات دیگری باشد تا در نهایت شهر به مکان بهتری برای زندگی شهروندان تبدیل شود.

عکس: لیلا ابراهیمی 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر
» محمد کارت: «آوانتاژ» نگاه مردم را به کارتن‌خواب‌ها تغییر می‌دهد
... دیدن متن »

کارگردان مستند «آوانتاژ» گفت: این مستند را به این امید ساخته‌ام که بر تغییر مسیر زندگی قشر کارتن خواب اثر بگذارد و همچنین نگاه جامعه را به این سمت جلب کند که کارتن‌خواب، به مثابه یک آشغال دور انداختنی نیست، بلکه او می‌تواند خود را بازیابی کند و به عنصر مهمی در جامعه تبدیل شود.

محمد کارت کارگردان مستند «آوانتاژ» در گفت‌وگو با ستاد خبری جشنواره، گفت: موضوع این مستند درباره کارتن خوابی نیست بلکه درباره مسیر بهبودی و تلاش برای بهتر زندگی کردن است. «آوانتاژ» درباره از گور برخاستن آدم‌های کارتن خواب است و شخصیت‌های این مستند در واقع آدم‌های برخاسته از گورند. تمرکز فیلم هم بر پوست‌اندازی کارتن‌خواب‌ها از زندگی قبلی‌شان و حرکت و تلاش رو به جلوی آنهاست.

کارگردان مستند «خونمردگی» افزود: همانطور که از عنوان فیلم برمی‌آید، این کارتن خواب‌ها از آوانتاژ زندگی‌شان استفاده می‌کنند، آوانتاژی که اگر قدر آن را ندانند، ممکن است آخرین فرصت زندگی شان باشد. من هم در این مستند خودخواسته بر مسیر بهبودی‌شان متمرکز شده‌ام و به گذشته آنان که درد مشترک میانشان است، نپرداخته‌ام. در واقع سوژه فیلم مسئله امروز آنهاست.

این مستندساز جوان درباره ماجرای دزدی از تیم فیلمبرداری در زمان ساخت این فیلم توضیح داد: با وجود اینکه می‌دانستیم کار بسیار خطرناکی است، برای گرفتن یک سکانس به مکانی به نام قمیر - حوالی اتوبان آزادگان- رفتیم که در پی آن از ما زورگیری شد و ضرر مالی زیادی دیدیم. با این حال خوشبختانه در آن کشمکش موفق شدیم حافظه دوربین را برداریم. در واقع سکانس تونل قمیر برای ما دوازده میلیون تمام شد. البته شاید آن زمان از رفتن به آنجا و این اتفاقات ناراضی بودم اما اکنون معتقدم این ریسک برایم ارزش داشت چرا که از آن لوکیشن تصاویری گرفتم که در کمتر مستندی دیده می‌شود.

بهترین کارگردان دهمین جشنواره بین‌المللی سینما حقیقت در بخش دیگری از صحبت‌هایش با تأکید بر رسالت یک مستندساز اجتماعی در حل مشکلات جامعه‌اش، از نیاز به توجه مسئولان در این راستا، بیان کرد: ایده آل‌ترین شکل ممکن این است که مستند اجتماعی فقط برای تماشاگران جشنواره ساخته نشود. خوب نیست که فقط عده‌ای بیایند بنشینند، مستند را ببینند، بغض کنند و یا در جایی بخندند، بلکه مسئولان باید به سینمای مستند اجتماعی به چشم یک گوی جادویی نگاه کنند که می‌توانند به وسیله آن تمام جامعه را رصد کنند و از آن بهره ببرند. امیدوارم مسئولان بیشتر به داد آدم‌های امثال «آوانتاژی‌ها» برسند چرا که آنان نماینده پانزده هزار کارتن خواب در تهران هستند.

کارت در پاسخ به این که چقدر مسئولان با سینمای مستند تعامل دارند، گفت: آنچه که من می‌دانم اغلب مسئولان کمترین بهر‌ه‌‌‌ برداری را از سینمای مستند دارند. اغلب تلاش‌ها برای بهبود شرایط شخصیت‌های فیلم‌ها و قشرهایی که به تصویر کشیده می‌شوند، توسط گروه فیلمساز و کارگردان‌ها اتفاق می‌افتد. به شخصه برای گرفتن شناسنامه یکی از کاراکترهای فیلم «بختک» دوسال تمام ارگان‌های مرتبط را زیر پا گذاشتم و اتفاقی نیفتاد تا اینکه با کمک محسن خان‌جهانی مستندساز، توانستم فیلم‌ام را به نهاد ریاست جمهوری برسانم که خوشبختانه با توجه این نهاد مسائل کاراکترهای آن فیلم، در حال حل شدن است. این تلاش‌ها، اغلب قائم به فرد است و تعاملی آنچنان با مسئولان صورت نمی‌گیرد.

وی ادامه داد: خوشحالم که «آوانتاژ» تا همین امروز توانسته مخاطبان زیادی را جذب کند و همین که نیمچه قدمی در مسیر بهتر شدن مستندسازی‌ام برداشته‌ام، خوشحالم می‌کند. اکنون معتقدم این مستند در کارنامه کاری‌ام فیلم سرحال‌تری است که رضایت درونی نسبت به آن دارم و هجده ماه از زمانی که برای ساخت این مستند صرف کرده‌ام، بی‌جهت نبوده است

کارت با اشاره به راه‌اندازی مغازه‌ای به نام «آوانتاژ» برای ایجاد کسب و کار برای آوانتاژی‌ها بیان کرد: آوانتاژ همچنان برای تیم ما و کاراکترهای فیلم ادامه دارد و هنوز زندگی کردن با شخصیت‌های این مستند برای ما تمام نشده است. با مبلغ جایزه‌ای که از جشنواره سینماحقیقت گرفتم و به همراه یک وام و شراکت با جواد رزاقی‌زاده فیلمبردار این مستند، برای چند کاراکتر «آوانتاژ» یک مغازه کبابی دایر کردیم که خوشبختانه اکنون در آن مشغول به کارند و مطمئنا در یک سال آینده اتفاقات خوبی به واسطه با هم بودن برایشان رقم می‌خورد.

وی در پایان درخواستی را از خبرنگاران و اهالی رسانه مطرح کرد و گفت: حضور در جشنواره مهمی مانند فیلم فجر، برایمان فرصت مغتنمی است و تنها خواسته من در این جشنواره از اهالی رسانه است. اینکه در ایام جشنواره امسال دقت نظر و لطف بیشتری نسبت به مستندها داشته باشند و تا آنجا که ممکن است سالن‌های نمایش مستند را خالی نگذارند، چرا که مطمئنا از دیدن این آثار پشیمان نخواهند شد و از دیدن آثار مستند، فارغ از حظ سینما، لذت کشف زندگی را خواهند برد.

سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر به دبیری محمد حیدری بهمن‌ماه سال جاری برگزار می‌شود. اخبار، مطالب، عکس‌ها و ویدئوهای این جشنواره علاوه بر سایت، از روی کانال رسمی جشنواره فجر به آدرس http://telegram.me/fajrfilmfest35 قابل مشاهده است.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خانه هنرمندان
» رونمایی از سری جدید مجموعه «مستند ایران» در خانه هنرمندان ایران
... دیدن متن »

مراسم رونمایی از «مستند ایران» ویژه استان‌های زنجان و قزوین با مشارکت خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی خانه هنرمندان ایران، با مشارکت خانه هنرمندان ایران مراسم رونمایی از «مستند ایران» ویژه جاذبه‌ها و توانمندی‌های استان‌های زنجان و قزوین دوشنبه ۲۷دی ساعت ۱۸ در محل خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود.

مجموعه «مستند ایران» ویژه استان‌های زنجان و قزوین به تهیه کنندگی‌ «حسین طاهری» و کارگردانی «ایرج عاشوری» کاری است از معاونت سیما که اینک آماده پخش شده ‌است، با حضور استاندار زنجان، جمعی از هنرمندان و مدیران سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران رونمایی و سپس از تلویزیون به نمایش درمی‌آید.

گویندگی این سری از مجموعه مستند ایران-زنجان  بر عهده بهروز رضوی صدا پیشه با سابقه رادیو و تلویزیون است.

 به گفته طاهری تهیه کننده، دوربین مستند ایران در این مجموعه فاخر اینبار زیبایی‌ها و مکان‌های بکر استان زنجان را به تصویر کشیده ‌است و از ویژگی‌های دیگر آن علاوه بر فیلمبرداری‌های باکیفیت استفاده از موسیقی تولیدی و حرفه‌ای متناسب با خود کار بود. تیتراژ این مجموعه مستند توسط محمد معتمدی خوانده شده است وآهنگسازی آن را افشین عزیزی برعهده دارد.

علاقه مندان برای حضور در این مراسم می‌توانند دوشنبه ۲۷ دی ساعت ۱۸ به خانه هنرمندان ایران مراجعه فرمایند.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر
» محمد حیدری: جشنواره فیلم فجر باید به یک ساختار ثابت برسد
... دیدن متن »

 

دبیر سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر با اشاره به شاخصه‌های مردمی بودن این رویداد سینمایی، گفت: جشنواره فیلم فجر باید به یک ساختار ثابت دست یابد.

به گزارش ستاد خبری جشنواره فیلم فجر، سیدعلی ضیاء در پنجاهمین روز از اجرای برنامه صبحگاهی شبکه یک، صبح امروز دوشنبه 27 دی ماه میزبان محمد حیدری دبیر سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر بود و با او درباره مسائل مختلف پیرامون این جشنواره گفتگو کرد.

بنا بر این گزارش، حیدری در پاسخ به اینکه چرا جشنواره فیلم فجر در ادوار مختلف با تغییراتی روبه‌رو شده و حتی برخی دبیران جشنواره تا به حال به تغییر شکل سیمرغ و جایزه‌ای که جشنواره با آن شناخته می‌شود اقدام کرده‌اند، بیان کرد: جشنواره فیلم فجر با توجه به اینکه ساختار ثابتی ندارد، فاقد شورای سیاستگذاری ثابت است و همین قضیه سبب می‌شود که دبیران جشنواره، در مقاطع مختلف دست به تغییراتی در جشنواره بزنند. ما باید ساختار ثابتی را برای جشنواره لحاظ کنیم و یک ساختمان اصلی برای جشنواره داشته باشیم. تا به حال سی و چهار دوره از جشنواره فیلم فجر برگزار شده و در برخی از این دوره‌ها هم دبیران محترم سلایق خود را اعمال کرده‌اند.

به گزارش روابط عمومی برنامه «فرمول یک»، حیدری در این باره که خودش چه انتقادی به جشنواره دارد، گفت: جشنواره فیلم فجر برای مردم خیلی مهم است و جذابیت زیادی دارد. بخش عمده‌ای از فیلم‌های ما در این جشنواره رونمایی می‌شود. بخشی از انتقاد وارد شده به جشنواره این است که همه آورده و سرمایه سینمای ما در این ایام دیده می‌شود. بسیاری از جشنواره‌های بزرگ دنیا این کار را نمی‌کنند و بهترین فیلم‌های سال را به جشنواره‌های‌شان می‌آورند اما نقدی که به جشنواره فیلم فجر وارد می‌شود، این است که سرمایه‌های اصلی سینمای ایران در مدت خاص رونمایی می‌شود. یعنی به گونه‌ای که انگار به مال‌مان آتش زده‌ایم، همه فیلم‌ها را در یک فرصت 10 روزه می‌بینیم اما این خطر وجود دارد برخی فیلم‌ها به دلیل این سیاستی که از قبل گذاشته شده (سیاستی که بر مبنای آن فیلم‌هایی که در جشنواره حضور داشته‌اند، در چرخه اکران قرار می‌گرفتند) از اکران بازبمانند. دبیر جشنواره فیلم فجر درباره درباره انتقاداتی که به بالا بودن تعداد جوایز جشنواره می‌شود، تصریح کرد: این نکته مهمی است و بسیاری از کارشناسان سینما این انتقاد را به جشنواره دارند. سال گذشته ما از تعداد جوایز کم کردیم اما به دلیل اینکه دو نگاه به جشنواره وجود دارد؛ اینکه آن را جشن سینمای ایران در دهه فجر از یک سو و جشنواره سینمایی ایران از سوی دیگر قلمداد می‌کنند. ما امسال در بخش داوری کار سختی داریم و سینماگران این انتقاد را داشتند که چرا فیلم‌ها را در بخش مسابقه افزایش داده‌ایم. این انتقاد درستی است که هم جوایز زیاد است و هم تعداد فیلم‌هایی که برای مسابقه انتخاب می‌شوند شرایط را برای داوری دشوار می‌کند.

محمد حیدری در بخش دیگری از این برنامه، درباره این که بهترین دبیر جشنواره تاکنون را چه کسی می‌داند، گفت: از بین دبیرانی که از دوره اول تا سی و سوم بوده‌اند، کار «علیرضا رضاداد» را به دلیل ساختاری که برای جشنواره به وجود آورد، می‌پسندم.

درگیر کردن هنرمندان در جشنواره و حضور آنها در کاخ جشنواره سی و چهارم، نکته‌ای بود که ضیاء به آن اشاره کرد و حیدری درباره‌اش توضیح داد: سال گذشته حضور هنرمندان سینما به رونق جشنواره کمک کرد. دوستان لطف داشتند و پیشنهادات ما را پذیرفتند. در بخش تبلیغات شهری هم حضور موثری داشتند و مردم را دعوت کردند. این اتفاق مبارکی بود و در سال گذشته 60 درصد افزایش مخاطب در سینماها را داشتیم و 98 سانس ویژه در ساعت 3 بامداد تجربه کردیم که اتفاق خوبی است. هرچقدر مردم خوشحال باشند ما خوشحال‌تریم. کاری که انجام می‌دهیم برای مردم است و سرمایه سینمای ایران مردم هستند. وظیفه ما جلب مشارکت مردم در این رویداد هنری بزرگ است.

 

حیدری درباره برگزاری همزمان جشنواره در استان‌ها گفت: انتقاد دیگری که به جشنواره وارد بود این بود که چرا فقط در تهران برگزار می‌شود. در حالی که این رویداد جشن بزرگ سینمای ایران است و مردم ایران هم سینمادوست هستند. البته فستیوال‌های خارجی تعریف‌شده هستند، در یک شهر خاص برگزار می‌شوند و حتی گاه اسم جشنواره از روی همین شهر برداشت شده و رونق آن بسته به برگزاری جشنواره است. ولی ما چنین تعریفی نداریم. البته مثلا چند سالی است جشنواره فیلم‌های ویدئویی یاس در رامسر برگزار می‌شود. می‌طلبد چنین موضوعی درباره دیگر جشنواره‌ها نیز نهادینه شود. ما جشنواره‌های زیادی داریم که همه فقط در تهران برگزار می‌شوند. برگزاری جشنواره فیلم فجر در شهرستان‌ها هم هزینه زیادی می‌طلبد اما تلاش کردیم همه مردم کشور را خوشحال کنیم و جشنواره همزمان در 30 استان کشور هم برگزار شود. البته این جشنواره‌ها شامل نمایش همه فیلم‌ها نمی‌شود و ما مجبوریم 20 فیلم را در استانها نمایش دهیم.

حیدری درباره حضور فیلم اولی ها در جشنواره سی و پنجم توضیح داد؛ 11 فیلم در بخش سودای سیمرغ فیلم اولی داریم و کارگردان‌های فیلم اول از این بابت بسیار خوشحال هستند. سالیان گذشته به دلیل اینکه فیلم‌های اول کم بودند، بخش جداگانه داشتند. سال گذشته بخش زیادی از جوایز را فیلم‌های اول گرفتند. حالا این جوان‌ها اعتماد بیشتری به جشنواره کرده‌اند و در مجموع 44 فیلم، 17 فیلم، آثار اول و دوم هستند که در کنار پیشکسوتان سینمای ایران قرار گرفته‌اند. باید این واقعیت را بپذیریم که جوان‌ها می‌آیند و نسل عوض می‌شود. البته پیشکسوتان همیشه مورد احترام هستند و خواهند بود اما سینمای ایران از این اتفاق استقبال می‌کند و آن را نوید خیلی خوبی برای سینمای ایران می‌داند. برخی هم شاید نسبت به این موضوع گارد داشته باشند که فکر نمی‌کنم تعداد زیادی باشند. در مجموع باید بپذیریم نسل جدیدی وارد سینما شده‌اند که مردم آنها را می‌پذیرند و آنها هستند که قرار است از فیلم‌ها استقبال و آنها را رد یا تایید کنند، چون سینما با مردم زنده است.

دبیر جشنواره فیلم فجر درباره اتفاق مثبت سال گذشته و استفاده از پردیس ملت برای حضور هنرمندان و خلاء وجود یک محل ثابت برای برگزاری جشنواره، گفت؛ این نقیصه وجود دارد که خود سازمان سینمایی و وزارت ارشاد جایی را به عنوان کاخ همه جشنواره‌ها در تهران داشته باشد. این نقیصه بزرگی است. فعالیت‌های زیادی در برج میلاد برگزار می‌شود و برج با ما هم نهایت همکاری را دارد ضمن آن که امسال ما یک روز را به تعداد روزهای نمایش فیلم‌ها در برج میلاد اضافه کرده‌ایم. سال گذشته پردیس ملت را اضافه کردیم و مردم خوب‌مان در کنار هنرمندان فیلم‌ها را دیدند. اتفاق خوبی بود که از آن استقبال شد. اتفاق خوبی که برای صاحبان فیلم می‌تواند بیفتد، دیدن اولین عکس‌العمل مردم است.

 

وی در پاسخ به سوال ضیا درباره حواشی پیرامون اعضای هیأت انتخاب، اظهار کرد؛ هر سال مرسوم بوده که سه نفر از شورای پروانه نمایش در هیات انتخاب حضور داشته باشند. امسال شاید کسانی که از پروانه نمایش انتخاب شده‌اند، به دلیل اینکه اعضای آن به تازگی تغییر کرده، غیرسینمایی به نظر بیایند؛ چهار نفر هم که از اهالی سینما بودند. از جمله دو تهیه کننده همچون دکتر حسین‌نژاد و سیدضیاء هاشمی. نرگس آبیار هم به عنوان کارگردان جوان سینمای ایران حضور داشت. جمال امید هم که کارشناس سینماست و سالیان سال است که در سینمای ایران حضور دارد و آشنا به همه آداب و رفتار سینما است.

وی ادامه داد؛ جشنواره فیلم فجر همزمان با دهه فجر برگزار می شود و باید سلایق مختلف در آن حضور داشته باشند. من در جلسات هیات انتخاب بوده‌ام و دیده‌ام اعضا چطور با هم بحث می‌کنند برای اینکه یک فیلم حضور داشته باشد یا خیر. انتخاب از بین ۹۴ فیلم کار بسیار سختی بوده است و ما باید سبد سینمایی‌مان را طوری بچینیم که پاسخگوی همه سلایق باشد. بحث‌هایی که درباره هیات انتخاب پیش می آید در هیچ کجای دنیا مرسوم نیست. خیلی ها می آیند و جشنواره را مقایسه می کنند اما درباره بخش‌هایی که به نفع نیست، صحبت نمی‌کنند. به راستی ساختار جشنواره ما شبیه هیچ جشنواره‌ای نیست. هیچ کجای دنیا هیأت انتخاب ندارند و آن را معرفی نمی‌کنند، ولی در کشور ما مرسوم بوده است. ما به این سمت رفتیم که مشاورانی برای انتخاب داشته باشیم که بتوانند سلایق مختلف را راضی نگه دارند.

 

دبیر جشنواره فیلم فجر درباره اینکه آیا امسال آثار بر اساس موضوع‌شان انتخاب شده‌اند، ادامه داد؛ صرفا موضوع نمی‌تواند مهم نباشد. چون هیات انتخاب مجموع فیلم‌ها را دیده‌اند. ما برای جشنواره فجر و سینمای ایران فیلم انتخاب می‌کنیم. ما برای کشور خودمان فیلم می‌سازیم و قطعا آثار باید با ساختارهای سیاسی و اجتماعی باید همخوانی داشته باشد. موضوع در کنار کیفیت آثار مورد توجه قرار گرفته است. بخشی از این فیلم‌ها، انتقادی و سیاسی بوده‌اند. امسال برای داوری بسیار دشوار است و تنوع خاصی در جشنواره داریم که شرایط را برای داوری سخت می‌کند.

 

حیدری در پاسخ به این سوال ضیا که چرا این مشکل برای فیلم کاناپه کیانوش عیاری به وجود آمد در حالی که در برخی سریال‌های تلویزیونی مثل فیلم یوسف پیامبر هم از کلاه گیس استفاده شده، اعلام کرد: کیانوش عیاری از کارگردانان بزرگ سینمای ایران هستند و بسیار دوست داشتنی و نجیب. من عذرخواهی می‌کنم درباره ایشان  صحبت می‌کنم. ایشان فیلمی را به جشنواره دادند که تا روز آخر محل بحث‌ هیأت انتخاب بود. شاید درباره این فیلم نگاه‌های مختلفی از سوی مراجع تقلید و بخش‌های مذهبی وجود داشته باشد. در گذشته «خانه پدری» هم نمایش داده نشد. درباره «کاناپه» هم هیات انتخاب نظرشان این بود که فیلم خوبی است اما باید درباره‌اش تصمیم گیری شود و مورد بررسی دقیق تری قرار بگیرد. ما که نمی‌خواهیم فیلم به جشنواره بیاید و خدای ناخواسته توقیف شود. در زمان اندکی که وجود دارد، شورای پروانه نمایش و مراجع قانونی خود وزارت ارشاد تصمیم می‌گیرد و انشاءالله این فیلم نمایش داده خواهد شد.

 

وی درباره این که چرا فیلم‌های شهرام مکری و کیوان علی محمدی و امید بنکدار به جشنواره راه پیدا نکرده‌اند، گفت: فیلم‌ها جز مورد خاصی که به آن اشاره کردم، توسط جشنواره دیده شد. من این فیلم‌ها را ندیده‌ام و نمی‌توانم درباره‌شان صحبت کنم. مکری از فیلمسازان جوان و موفق کشور است اما بالاخره بخشی از مرحله انتخاب نیز به نوع نگاه و سلیقه آدم ها برمی گردد و باید به این سلیقه ها احترام بگذاریم. من از مجموع انتخاب هایی که هیات انتخاب انجام دادند دفاع می‌کنم. بسیاری از فیلم‌ها هم نزدیک به هم هستند و به لحاظ کیفی در یک مرحله قرار می‌گیرند.

 

حیدری همچنین بعد از پخش آیتمی که مربوط به نیم قرن غارنشینی یک ایرانی در شمال کشور بود، به شوخی گفت: من هم بعد از جشنواره باید بروم در غار زندگی کنم!

 

دبیر جشنواره فیلم فجر در این باره که آیا درست است که قرار بوده روی پوستر جشنواره تصویر زنده یاد کیارستمی بیاید اما خانواده او این موضوع را نپذیرفته‌اند، گفت: اصلا چنین چیزی وجود نداشته است. ما از سال گذشته به علی حاتمی فکر کردیم و چند کار خوب درباره او انجام شد. امسال تصویر این چهره برجسته سینمای ملی ما، روی پوستر جشنواره حک شد و در تمام دنیا مرسوم است که از چهره‌های برجسته فیلمسازی روی پوستر استفاده می‌کنند.

 

وی درباره اینکه حقوق دبیر جشنواره زیاد است یا کم، اظهار کرد: حقوق میلیونی هست اما هنوز میلیاردی و نجومی نشده است! در حوزه های فرهنگ از این خبرها نیست که از حقوق هایی که امروزه درباره اش صحبت می کنند و بعضا بزرگ‌نمایی می‌شود داده شود. اگر عشق و علاقه نباشد کار بسیار سختی است. همه هدف من خدمت به سینمای ایران و مردم است. همه باید ریسک‌هایی کنیم و قدم‌هایی برداریم که می‌تواند اتفاقات خوبی را در آینده رقم بزند. باید کارهایی کنیم که در جشنواره فیلم و تئاتر فجر بتوانیم جمع زیادی از اهالی تئاتر و سلایق مختلف سینما را دور هم جمع کنیم.

 

حیدری در پاسخ به این سوال ضیاء که مهم ترین نگرانی پیش رویش چیست، بیان کرد: داوری جشنواره! این بخش خیلی مهمی است که همه استرس و دغدغه اش را دارند و ما دوست داریم واقعا در عدالت نسبی و شرایط خوب این اتفاق بیفتد.

دبیر جشنواره در پاسخ به اینکه فکر می‌کند آیا فرصت می‌کند فیلمی در جشنواره ببیند، گفت: بعید می‌دانم. سال گذشته 5، 6 فیلم را بیشتر نتوانستم ببینم اما امسال از مجموع 44 فیلم، بخش زیادی را از قبل اینکه روی پرده بروند دیده‌ام.

وی در این باره که آیا برای حضور فروشنده در اسکار لابی کرده‌اید یا خیر، گفت: «فروشنده» آنقدر فیلم ارزشمندی است که احتیاجی به هیچ لابی ندارد. فرهادی از فیلمسازان بزرگی است که هنوز به لحاظ ایده جوان هستند و مردم و فستیوال‌های دنیا از آثارشان استقبال زیادی می کنند.

 

سینماگر محبوبتان کیست؟ سوالی که حیدری پاسخ به آن را خیلی سخت توصیف کرد و گفت: سلیقه شخصی من اصغر فرهادی است.

چند فرزند دارید؟ حیدری گفت: دو پسر دارم؛ یکی 17 ساله و دیگری 7 ساله و پسر بزرگترم وارد سینما شده است.

 

وی درباره معاشرت های سینمایی و دوستان سینمایی اش اینطور گفت: به دلیل اینکه در این دو سال مسئولیت جشنواره را داشته ام، ارتباط سینمایی کمی دارم و بیشتر از نظرات دوستان در محیط کارم استفاده میکنم. من با بخش زیادی از هنرمندان سینما ارتباط و رفاقت دارم که البته این ارتباط در محیط شخصی نیست.

 

دبیر جشنواره فیلم فجر در پایان از برگزاری نشست خبری در چهارم بهمن ماه خبر داد و گفت: اول بهمن هم از مجموعه سیمرغ مردمی سال گذشته که در 22 دوره پیش بودند، در قالب مجموعه «بر بال سیمرغ» رونمایی می‌کنیم. درباره خرید بلیت‌های اینترنتی هم خانه سینما زحمت این را می‌کشد. همچنین لازم می دانم از همکارانم در مجموعه روابط عمومی از جمله مسعود نجفی که بار سنگینی به دوش دارد، تشکر کنم.

 

در این برنامه، حیدری در مواجهه با این پرسش علی ضیاء که «شما از معدود هنرمندانی هستید که 6 صبح بیدار می‌شوید»، گفت: اکنون شرایط سختی داریم چون به برگزاری سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر نزدیک می‌شویم و قرار است اسامی هیأت داوران اعلام شود و...، از همین رو، ساعات کار ما بالا رفته است.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
تمدید نمی‌شود
» اعلام آخرین مهلت دریافت آثارجشنواره بین‌المللی فیلم 100
... دیدن متن »

آخرین مهلت دریافت آثار یازدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های 100 ثانیه‌ای اعلام شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان سینمایی حوزه هنری؛ 30 دی ماه جاری به عنوان آخرین مهلت دریافت آثار این رویداد سینمایی اعلام شده است. علاقمندان جهت شرکت در این جشنواره فقط چهار روز فرصت دارند تا آثارشان را به دبیرحانه جشنواره به نشانی دبیرخانه جشنواره به نشانی: تهران- خیابان سمیه، نرسیده به خیابان حافظ، حوزه هنری، طبقه منفی یک، دبیرخانه مرکزی جشنواره‌های حوزه هنری ارسال نمایند.

در این خبر، همچنین، شماره‌های زیر جهت کسب اطلاعات بیشتر معرفی شده است: تلفن دبیرخانه: 5-84172204 – 021/ تماس با کارشناس: 2 – 84172201 – 021/ فاکس: 84172203 - 021

بر پایه این خبر؛ یازدهمین جشنواره بین المللی فیلم های 100 ثانیه ای در قالب بخش های «مسابقه سینمای100 ثانیه ای ایران» شامل دو بخش «اصلی» و «در مسیر تجربه» در زمینه های مستند، داستانی، پویانمایی و مسابقه «سینمای 100 ثانیه ای جهان» در زمینه آثار مستند، داستانی، پویانمایی طراحی شده و در این دوره پذیرای آثاری است که در سه محور موضوعی «اخلاق و سبک زندگی»، «اخلاق و فرهنگ کار» و «اخلاق و اقتصاد مقاومتی» تولید شده باشند.

شایان ذکر است این رویداد سینمایی به دبیری علی قربانی از 4 تا 6 اسفند ماه سالجاری در تهران برگزار می شود.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سیدجواد رفائی در نشست خبری جشنواره فیلم رویش  در تهران خبرداد
» از سال آینده مسابقه فیلم های سینمایی هم در جشنواره رویش پیش بینی می شود
... دیدن متن »

صبح امروز نشت مطبوعاتی  دهمین جشنواره فیلم کوتاه دینی رویش با حضور سیدجواد رفائی دبیر اجرایی این رویداد، هادی مقدم دوست دبیر هنری، ابراهیم زره دار قائم مقام دبیر، امیر بشیری مدیر روابط عمومی این جشنواره  و اهالی رسانه در سالن کنفرانس حوزه هنری برگزار شد.

سیدجواد رفایی در ابتدای صحبت خود به اهمیت رسانه ها در معرفی جشنواره رویش و همینطور، فیلم کوتاه دینی در ده دوره گذشته اشاره کرد و گفت: نمی توانیم از اهمیتی که رسانه ها در انتقال اهداف جشنواره به مخاطبان دارند را نادیده بگیریم. در واقع، رسانه ها واسطه بین فیلمسازان و مخاطبان هستند و جشنواره را به مردم می شناسانند.

وی ادامه داد: جشنواره دینی رویش از سال 1384در حوزه هنری خراسان رضوی در شهر مشهد پایه گذاری شد و طی چندین دوره برگزاری آن تعداد زیادی فیلمساز به جامعه سینمایی معرفی کرد که بسیاری از آنها از فیلمسازان مطرح کشورمان هستند.

رفایی از اهمیت برگزاری جشنواره در شهر مشهد یاد کرد و گفت: در جوار حرم مطهر امام رضا(ع) قرار گرفتن و خاصیت معنوی که این مکان مقدس دارد لزوم برگزاری جشنواره را در این شهر مقدس حائز اهمیت می کند. تنها دو دوره به دلیل عدم همکاری صورت گرفته از جانب مسئولین استانی،  جشنواره در تهران برگزار شد والا دبیرخانه این رویداد مهم از دوره سوم به مشهد منتقل شد.

دبیر اجرایی جشنواره در ادامه صحبت هایش  به تعداد آثار رسیده به جشنوراه اشاره کرد و گفت: 1498 اثر در سامانه دبیرخانه ثبت نام کردند در حالیکه 1208 فیلم به دبیرخانه جشنواره ارسال شده است.

رفایی همچنین اضافه کرد: امسال هفده کشور از سراسر نقاط جهان در جشنواره فیلم دینی رویش شرکت داشتند که از میان آنها تنها هشت کشور فیلمشان انتخاب شده  و فیلم هایشان در بخش جنبی جشنواره به نمایش در می آید. این کشورها عبارتنداز: آمریکا، روسیه، آذربایجان، فلسطین، ترکیه، عراق، افغانستان، فرانسه و برزیل.

وی همچنین در پاسخ به سوالی در مورد نحوه انتخاب داوران جشنواره گفت: در این دوره جشنوراه سعی شده در بخش های مختلف یکی از اعضای هیات داوران از برگزیده های دوره قبل انتخاب شوند به عنوان نمونه کریم فائقیان و  محمدعلی شعبانی از داوران امسال از برگزیده های دوره گذشته هستند.

مدیرکل حوزه هنری خراسان رضوی همچنین خبر داد: از سال آینده جشنوراه رویش تنها  به فیلم های کوتاه اختصاص ندارد و فیلم های بلند دینی هم مورد قضاوت و داوری قرار می گیرد. همچنین، بخش بین الملل این رویداد هم با اولویت جهان اسلام از بخش های اصلی جشنواره خواهد بود که تمرکز روی آن بیشتر می شود.

وی به میهمانان جشنواره هم اشاره داشت و گفت: اقایان احمدرضا  درویش، بحرانی، بهروز شعیبی، بهرام عظیمی و پریوش نظریه  به این جشنواره دعوت شده اند و حضور پیدا می کنند .

رفایی در بخش دیگری از صحبت خود گفت: یکی از مهمترین برنامه های جشنواره امسال همایش خدمات متقابل«دین  و سینما» روز پنج  شنبه برگزار می شود که در این همایش از علما، اندیشمندان حوزه علمیه، سینماگران و دانشگاهیان حضور خواهند داشت. مباحثی که در این همایش مطرح می شود عبارتند از: «نظریه های  فیلم دینی از ابتدا تا به امروز»، «امردینی چگونه به سینما تبدیل می شود» و همچنین «چالش های مهم دینداری در دهه چهارم و نقش فیلمسازان در آن » که این مباحث از  سرفصل های مهم این همایش خواهد بود.

 

هادی مقدم دوست دبیر هنری این رویداد نیز در سخنانی گفت: وقتی جشنواره ای فراخوان می گذارد قطعا تعداد زیادی فیلم به دبیرخانه این جشنواره ارسال می شود که استقبال فیلمسازان از این دوره جشنواره فیلم دینی رویش درهمه بخش ها  به خصوص بخش مستند مثال زدنی و فوق العاده بود.

 

وی ادامه داد: قطعا همه فیلم هایی که به دبیرخانه جشنواره رسیده آن تراز لازم را که توقع جشنواره است برآورده نکرده؛ اما در هر صورت هم توقع و هم گنجایش و محدودیت هایی که وجود دارد باعث شده تا کیفیت آثار انتخاب شده خوب باشد.

مقدم دوست به کیفیت فیلم های انتخاب شده اشاره کرد و گفت: اثاری که انتخاب شدند نه تنها بهترین فیلم های جشنواره هستند بلکه قائم به ذات هم فیلم های خوبی هستند و این از افتخارات جشنواره به شمار می رود که کیفیت فیلم ها به خودی خود خوب باشند.

کارگردان فیلم سینمایی «سربه مهر» به تعداد فیلم های رسیده به جشنواره اشاره کرد و گفت: نکته جالب اینکه از دهه های مختلف به دبیرخانه جشنواره فیلم ارسال شده است. از دهه شصت 661 فیلم، از دهه هفتاد 185 اثر و از دهه هشتاد 3 عنوان فیلم ارسال شده که نشان می دهد دهه شصت حضور فعالی در جشنواره دارند. همچنین در نهایت 52 عنوان از دهه شصت و 10 عنوان از دهه 70 به بخش رقابتی راه پیدا کردند.

وی افزود: امیدواریم حمایت و همراهی از فیلمسازان ادامه پیدا کند چرا که آنها با ارسال فیلم هایشان  و ارائه نوع نگاهشان در حیطه فیلم های دینی ثابت کردند به فیلمسازی در حوزه دینی علاقمند هستند.

مقدم دوست در بخش دیگری از سخنان خود به ارائه اخباری دیگر پرداخت گفت: در این دوره جشنواره کارگاه هایی مشترک برای هر سه بخش برگزار می کنیم . همچنین، تحقیق و پژوهش سینمای دینی بر پایه ساخته های کارگردانها در همه سالها انجام شده و امیدواریم بتوانیم از این تجربیات استفاده کرده به تجمیع برسیم و به اشکال مختلف از فیلم دینی برسیم و همچنین تعاریف گوناگون، وسیع و بنیادی که می توان از فیلم دینی ارائه داد دست پیدا کنیم.

وی گفت: همچنین نشست های شبانه ای در طول جشنواره برگزار می شود که این نشست ها متشکل از اعضا هیات انتخاب، داوری، کادر جشنواره و میهمانان خواهد بود که دور هم می نشینند و به بحث و تبادل نظر خواهند پرداخت.

مقدم دوست گفت: به این نکته دقت کنیم که فیلمسازان سینمای ما مسلمان هستند که با انگیزه خوبی فیلمهایشان را می سازند که بعضا، ساخته هایشان لحن و اجرای مناسب فیلم دینی را به خود نمی گیرد اما انگیزه دلسوزانه در آن موجود است. به اعتقاد من اگر فیلمسازان خصوصا در بخش آموزش مورد حمایت قرار بگیرند رشد و ارتقا پبدا می کنند. رها کردن فیلمسازان به نفع آنها نیست و قطعا رشدی از آنها هم شاهد نخواهیم بود.

همچنین، در بخش دیگری از نشست ابراهیم زره ساز قائم مقام دبیر جشنواره هم در سخنانی گفت: امسال به صورت مجزا  فیلم های جشنواره رویش در سه سالن سینما هویزه به نمایش در می آید. سالن های اکران را از هم جدا کردیم بدین ترتیب که سالن 3 فیلم های داستانی ، سالن 5 فیلم های مستند و سالن 4 فیلم های پویانمایی به نمایش در می آید.

وی گفت: امسال برای فیلم های کوتاه جلسه نقد و بررسی برگزار نمی کنیم به گونه دیگر تلاش می کنیم از اوقات خالی  فیلمسازان در جشنواره بهره ببریم. به این صورت که نشست تخصصی و کارگاه برگزار می کنیم و در بخش های مختلف جشنواره  هم نشست های تخصصی خواهیم داشت.

زره ساز به صحبت هایش افزود: در طول سال  هفته های فیلم دینی رویش را در استانها و حوزه های هنری سراسر کشور برگزار می کنیم تا فیلم های  برگزیده در این روند به نمایش  گذاشته شود ضمن اینکه باب آشنایی با فیلمسازان جوان هم فراهم شود.

وی گفت: حدود یکسال و نیم است که با برنامه ای تحت عنوان برداشت کوتاه فراخوان نقد و بررسی را در فضای مجازی منتشر کردیم تا به این ترتیب کسانی که توانایی نقد فیلم ها را دارند برایمان نوشته هایشان را ارسال کنند.

این قائم مقام همچنین بیان کرد : اختتامیه این رویداد عصر روز سی دی ماه در سینما آفریقا برگرار می شود امیدواریم اختتامیه این جشنواره افتتاحی باشد برای دوره یازدهم جشنواره فیلم دینی رویش.

زره ساز با اشاره به این نکته قرار نیست صرفا به برگزاری جشنواره بسنده کنیم گفت: باشگاه رویش را راه اندازی کردیم که نمایش هفته های فیلم در آن را شاهد هستیم که کارگاه  و نشست های صمیمی با بچه های فیلمساز خواهد بود در کنار برگزاری جشنواره پژوهشی  در خصوص ده سال برگزاری جشنواره هم صورت گرفته که  نتایج این ده سال مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

همچنین امیر بشیری مدیر روابط عمومی این جشنواره در سخنانی اشاره کرد: دهمین جشنواره فیلم دینی رویش به عنوان تنها رخداد دینی سینمایی کشور از بیست و هفت دی در پردیس سینمایی هویزه برگزار می شود.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نقد و بررسی«یک روز طولانی» در شیراز
» دومین حضور بین المللی «یک روز طولانی» در بلغارستان
... دیدن متن »

فیلم «یک روز طولانی» ساخته بابک بهرام بیگی در شیراز نقد و بررسی می شود.

به گزارش مشاور رسانه ای فیلم، «یک روز طولانی» ساخته بابک بهرام بیگی چهارشنبه 29 دی ماه با حضور کارگردان، شبنم مقدمی بازیگر فیلم و سمیرا مهندسان طراح لباس در شیراز  نقد و بررسی می شود.

این فیلم نوشته مشترک بهرام بیگی و پیام ناصر است و از مضمونی اجتماعی برخوردار است . در خلاصه ی داستان فیلم آمده؛ زمان آدم‌ها را دگرگون می‌کند اما تصویری را که از آنها داریم ثابت نگه می‌دارد. هیچ چیزی دردناک‌تر از این تضاد میان دگرگونی آدم‌ها و ثبات خاطره نیست!

شبنم مقدمی، رضا بهبودی، مرتضی یونس زاده، باران ابراهیمی و علیرضا آرا بازیگران اصلی فیلم هستند.

گفتنی است پخش بین المللی «یک روز طولانی»را علیرضا شاهرخی بر عهده دارد و فیلم در نهمین جشنواره فیلم خاورمیانه و شمال آفریقا «صوفیه بلغارستان» حضور خواهد داشت .

«یک روز طولانی» هم اکنون در گروه سینمایی هنر و تجربه در حال اکران است.

عوامل اصلی فیلم عبارتند از: مدیر فیلمبرداری : محمد رضا تیموری، فیلمنامه: پیام ناصر، بابک بهرام بیگی،  صدا: انسیه ملکی، حسن شبانکاره،  مدیر تولید: امیررضا جلالیان، طراحان صحنه:  کاوه کاظم زاده، آرش باقی پور،  جلوه‌های ویژه بصری: فرهاد نجفی فرد، مشاور رسانه ای: منصوره بسمل، تهیه کنندگان: بابک بهرام بیگی، مرتضی یونس زاده

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر
» کارگردان «انزوا»: قصه‌ای را ساختم که مدت‌ها دغدغه‌ام بود
... دیدن متن »

«مرتضی‌علی عباس‌میرزایی» کارگردان «انزوا» گفت: سال‌ها قبل سیناپسی را خواندم که بسیار برایم جذاب بود و مدت‌ها دغدغه ساخت آن را به عنوان اولین فیلم بلندم داشتم. «انزوا» داستان مردی است که بعد از 6 سال حبس، برای اولین بار به او مرخصی داده می‌شود...

به گزارش ستاد خبری جشنواره فیلم فجر، مرتضی‌علی عباس‌میرزایی در زمینه فیلم کوتاه فیلمسازی حرفه‌ای به حساب می‌‌آید و در جشنواره‌های داخلی و خارجی شرکت کرده و موفق به کسب جوایز مختلف شده است. او در سی و پنجمین دوره جشنواره فیلم فجر، با اولین اثر سینمایی‌اش به نام «انزوا» حضور دارد. عباس‌میرزایی گفت: «سال‌ها قبل در دفتر امیر سمواتی، سیناپسی خواندم که بسیار برایم جذاب بود. همیشه کنجکاو بودم که چه بلایی سر آن قصه می‌آید تا اینکه تصمیم گرفتم اولین فیلم بلندم را بسازم. آنقدر این سیناپس مرا درگیر خود کرده بود که سراغش رفتم. با احمدرفیع‌زاده صحبت کردم تا ایشان فیلمنامه را کامل کند. به هر حال بعد از تکمیل، فیلمنامه به من واگذار شد. فیلمنامه را به ارشاد فرستادم. پس از چندی با اکبر نبوی که نماینده شورای پروانه ساخت بود، جلسه گذاشتیم. ایشان تلویحا از من خواست تا این قصه را کنار بگذارم. در واقع دیدگاهی از فیلمنامه داشتند که وقتی شنیدم بسیار برایم جالب بود چراکه از این منظر نگاهش نکرده بودم. فرصتی به من داده شد تا فیلمنامه را بازنویسی کنیم. متأسفانه «احمدرفیع‌زاده» نپذیرفت و قرار شد، بازنویسی را خودم انجام بدهم. بعد از بازنویسی، فیلمنامه را به احمد دادم و بعد کلی گپ، به هم‌سویی نظر و توافق رسیدیم. فیلمنامه دوباره به ارشاد فرستاده شد و شورای پروانه ساخت بسیار از فیلمنامه جدید استقبال کردند. «انزوا» داستان مردی به نام پرویز است که بعد از 6 سال حبس، برای اولین بار به مرخصی می‌رود. همسرش فوت شده و او قرار است سرپرستی بچه‌ها را واگذار کند...»

عباس‌میرزایی در ادامه درباره تولید و فرآیند جذب سرمایه برای فیلمش گفت: «من رفقای خوب زیادی دارم. رفیق‌هایی که به من اعتماد دارند. دوستانی چون امیرعلی دانایی، پیمان جعفری و مهدی ایل‌بیگی. آنها بسیار مرا به لحاظ روحی همراهی کردند. پیمان جعفری برای سرمایه ساخت فیلم، فرشاد بیات و پیمان جعفری و خودم، دست به کار شدیم و مسئولیتش را بر عهده برگرفتیم. در طول ساخت فیلم دوستان خوبی کنارم بودند و با اعتماد کامل به نتیجه، همراهی‌ام کردند. همیشه و همه‌جا می‌گویم اگر شش نفر نبودند، «انزوا» ساخته نمی‌شد؛ مادرم، خواهر عزیزم، امیرعلی دانایی، مهدی ایل‌بیگی و فرشاد بیات»

ادغام بخش «سودای سیمرغ» و «نگاه نو»

عباس‌میرزایی گفت: ادغام بخش «سودای سیمرغ» و «نگاه نو» اتفاق بسیار خوبی است. اگر دوستان این کار را نمی‌کردند، اتفاقات مجبورشان می‌کرد. نکته جالبش این است که محمدحیدری در سال دوم دبیری‌اش، توانست با شجاعت این تصمیم را اجرایی کند. افراد دیگری بودند که شرایط‌شان نسبت به محمدحیدری بهتر بود، اما دست به این کار نزدند. البته هرچند با ادغام این دو بخش موافقم، با ورود فیلم‌های هنر و تجربه به بخش اصلی مخالفم. نه این که این فیلم‌ها کیفیت مطلوب ندارد، که بسیاری از آنها فیلم‌های خوب و قابل تأملی هستند، اما اگر برای این بخش هویت قائلیم، باید بخش‌اش را جدا کنیم، چرا که مقایسه و حضور در بخش اصلی، آنها را زیر چرخ دنده‌های سینمای بدنه خُرد خواهد کرد.»

وی در ادامه درباره عجله و شتابی که جوانان در ساخت فیلم بلند دارند، گفت: « این عجله اصلا درست نیست. شاگرد من، با من درخواست مجوز کارگردانی داده است و وقتی رد می شود، معترض هم هست که چرا پذیرفته نشده! اگر به جای سازمان سینمایی بودم، به مدت یک سال قانون پروانه ساخت را برمی‌داشتم و به همه اجازه می‌دادم، فیلم‌شان را بسازند. به هر حال فیلم یک محصول است. باید عرضه بشود. وقتی فیلمساز با سینمادار مستقیم در ارتباط باشد، خواهد دید که ساخت فیلم، آنچنان سهل و آسان هم نیست. اینکه شرایط فیلمسازی آسان شده، دلیلی نیست که افراد مدعی شوند و بخواهند ره صد ساله را یک شبه طی کنند.»

وی همچنین درباره تغییر قوانین و تغییر دبیر جشنواره گفت: «در فستیوال‌های معتبر دنیا، قوانین بعد از آزمون و خطا فیکس می‌شود و تغییر نمی‌کند. به شخصی اجازه می‌دهند تا ایده‌هایش را اجرایی کند نه اینکه بعد از اولین سال تجربه کنارش بگذارند و بروند سراغ نفر بعدی! کاش می‌شد یک شورا تشکیل داد و تمام دبیران جشنواره در آن به اجماع می‌رسیدند و تجریبات‌شان را وسط می‌گذاشتند و از دلش به یک قانون مدون برای جشنواره می‌رسیدند تا دیگر شاهد سلیقه‌ای رفتار کردن نباشیم و تکلیف همه با جشنواره مشخص باشد.»

یک پیشنهاد به دبیر جشنواره

عباس‌میرزایی گفت: «این پیشنهاد را به دبیر محترم سال بعد می‌دهم... ای کاش می‌شد که قبل از برگزاری جشنواره، فیلم‌ها به منتقدان و اهالی رسانه نشان داده می‌شد و در نهایت جشنواره فجر تنها یک جشنواره مردمی بود و بعد از گذشت این ده روز، جوایز به برگزیدگان اهدا می‌شد... این اتفاق باعث می‌شد تا منتقدان و اهالی رسانه جانی دوباره بگیرند. وقتی اهالی مطبوعات، فیلم‌ها را زودتر دیده باشند، درباره فیلم‌ها قلم می‌زنند و مخاطب بر اساس این نقدها، فیلم‌ها را انتخاب می‌کند. با این اتفاق موضوع «خوانش یا خواندن» اتفاق می‌افتد و از طرف دیگر به قول هوشنگ گلمکانی اهالی مطبوعات سطح پیدا می‌کنند. این جفا سالهاست که در حق منتقدان و اهالی رسانه و در نهایت مردم و مخاطب شده است.»

سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر به دبیری محمد حیدری بهمن‌ماه سال جاری برگزار می‌شود. اخبار، مطالب، عکس‌ها و ویدئوهای این جشنواره علاوه بر سایت، از روی کانال رسمی جشنواره فجر به آدرس http://telegram.me/fajrfilmfest35 قابل مشاهده است.

۲ روز پیش، يكشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره فیلم بیست و یک روز بعد
سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر
» کارگردان «بیست و یک روز بعد»: این فیلم را بر اساس یک داستان واقعی ساختم
... دیدن متن »

محمدرضا خردمندان کارگردان «بیست و یک روز بعد» گفت: این فیلم از یک داستان واقعی برگرفته شده و درباره اراده قدرتمند انسانی است.

به گزارش ستاد خبری جشنواره فیلم فجر، محمدرضا خردمندان کارگردان جوانی است که حدود چهل فیلم کوتاه و مستند و انیمیشن در کارنامه خود دارد. خردمندان در جشنواره سی و پنجم با اولین ساخته سینمایی خود «بیست و یک روز بعد» حضور دارد. او درباره اثرش به ستاد خبری جشنواره می‌گوید: «فیلم یک ملودرام اجتماعی است و از یک داستان واقعی برگرفته شده است. «بیست و یک روز بعد» درباره اراده قدرتمند انسانی است و نقش اصلی‌ فیلم را یک نوجوان - با بازی مهدی قربانی- برعهده دارد.»

او در ادامه درباره شرایط تولید فیلم می‌گوید: «برای فراهم کردن شرایط ساخت فیلم، سه سال زحمت کشیدم که به نگارش یک قصه خوب انجامید.»

خردمندان موضوعاتی را انتخاب می‌کند که به نوعی او را درگیر کرده‌اند. او می‌گوید: «هیچ وقت به این فکر نکردم که می‌خواهم در چه ژانری فیلم بسازم. اگر ایده یا طرحی مرا درگیر کند و تحت‌تأثیر قرار دهد، سراغش می‌روم و تلاش می‌کنم که آن را به هنرمندانه‌ترین شکل، روایت کنم. واقعیت این است که هر خط یا ایده‌ای خودش زبان دارد و می‌گوید در چه جغرافیا یا شرایطی ترسیم شود. مثلا در انیمیشن «پدر» قصه می‌طلبید که انیمیت شود. طرح داستانی «بیست و یک روز بعد» به من گفت که باید در بستر یک فیلم بلند روایت شود. دلیل بلند بودنش این بود که می‌بایست شخصیت‌ها عمیق‌تر مورد بررسی قرار گیرند و موقعیت‌ها بسیط‌تر خلق شوند. بسیاری از فیلمسازان جوان برای ساخت فیلم اول خود عجله دارند. به نظرم این اشتباه است و باید منتظر ماند تا زمانش برسد. در چهل فیلم کوتاهی که ساخته‌ام، همواره به لحاظ روحی ارضا شده‌ام. برای «بیست و یک روز بعد» به وضوح برایم روشن بود که زمانش رسیده که به سینمای حرفه‌ای ورود کنم.»

او در عین حال می‌گوید: «عجله در ساخت فیلم بلند، آسیب‌زننده است. اگر به پختگی لازم نرسیده باشیم، در مدیریت منابع انسانی و مالی فیلم دچار مشکل می‌شویم و در نهایت آسیب‌اش به سازنده فیلم می‌رسد. معتقدم مسیر رسیدن به این اتفاق مثل رشد جنین است و باید منتظر ماند تا نه ماهگی جنین تمام شود. اگر قرار باشد زودتر از زمان آن را متولد کنیم، جنین دچار نارسایی می‌شود.»

خردمندان درباره پروسه جذب سرمایه برای ساخت فیلم گفت: «فیلمساز اول جاپایی ایجاد کرده که بر اساسش بازخورد می‌گیرد. وقتی با یک بازیگر قرار همکاری می‌گذاری، او به رزومه و کارهایی که قبلا ساخته‌ای نگاه می‌کند. این پروسه برای فیلمبردار و تهیه کننده و سایر عوامل هم اتفاق می‌افتد. باید گذشته‌ای داشته باشی که بتوانی آنها را متقاعد کنی. از سوی دیگر متن خیلی تأثیر دارد. وقتی فیلمنامه خوبی عرضه کنی، عوامل اعتماد می‌کنند. همراهی سابقه و کارنامه فیلمسازی و فیلمنامه خوب می‌تواند بسیاری از مشکلات را حل کند و پروسه متقاعد کردن را آسان کند.»

ادغام بخش «نوعی نگاه» و «سودای سیمرغ»

کارگردان «بیست و یک روز بعد» درباره ادغام بخش «نوعی نگاه» و «سودای سیمرغ» در جشنواره امسال می‌گوید: «با این اتفاق موافق هستم و اصولا در سینمای حرفه‌ای به این مرزبندی‌ها اعتقادی ندارم. این اتفاق باعث می‌شود تا فیلمساز بی‌تجربه در رقابت با کارگردانانی که به لحاظ سن و تجربه و رزومه بالاتر هستند، قرار بگیرد و این انگیزه فیلمسازان اول را بالا می‌برد. فیلمساز اول به لحاظ امکانات توان مقابله با فیلمسازان حرفه‌ای را ندارد، پس برای اینکه خودش را بالا ببرد، جای خالی کمبودها را با خلاقیت پر می‌کند.»

خردمندان در پاسخ به این سوال که اگر فیلم «بیست و یک روز بعد» را هیئت انتخاب نمی‌پذیرفت، چه احساسی داشت؟ گفت: « در 12 سالی که فعالیت می‌کنم و بیش از 100 جشنواره داخلی و خارجی رفته‌ام، این را فهمیده‌ام که در هیئت انتخاب، سلیقه حاکم است. اما باید بگویم اگر فیلم من پذیرفته نمی‌شد، از صمیم قلب ناراحت می‌شدم و البته قطعا به نظر هیئت انتخاب احترام می‌گذاشتم...»

تأثیر جشنواره در اکران عمومی

این کارگردان جوان در ادامه می‌گوید: «جشنواره فجر، تنها جشنواره معتبر ایران است. تجربه این سال‌ها نشان داده که فروش در اکران عمومی رابطه مستقیمی با دیده شدن در جشنواره دارد.»

یک پیشنهاد به دبیر جشنواره

خردمندان در پایان، یک پیشنهاد به دبیر جشنواره ارائه می‌دهد و می‌گوید: «به نظرم بهتر است تاجایی که امکان دارد، فضای امن و بدون حاشیه‌ای برای هیئت داوران ایجاد کنند تا به دور از فشارهای مرسوم، یک قضاوت عادلانه و شایسته‌سالارانه را شاهد باشیم.»

سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر به دبیری محمد حیدری بهمن‌ماه سال جاری برگزار می‌شود. اخبار، مطالب، عکس‌ها و ویدئوهای این جشنواره علاوه بر سایت، از روی کانال رسمی جشنواره فجر به آدرس http://telegram.me/fajrfilmfest35 قابل مشاهده است.

۲ روز پیش، يكشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر
» اهواز با ٢٠ فیلم میزبان جشنواره فجر شد
... دیدن متن »

اهواز با اکران ٢٠ فیلم از ١٦ تا ٢٧ بهمن‌ماه میزبان سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر در استان خوزستان شد.

به گزارش ستاد خبری جشنواره فیلم فجر، محمد جوروند مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان از برگزاری جشنواره فیلم فجر استانی هم‌زمان با سی و پنجمین دوره جشنواره فیلم فجر در اهواز خبر داد.

وی با بیان این که اهواز امسال به مدت ١٢ روز میزبان ٢٠ فیلم جشنواره فیلم فجر خواهد بود، اظهار داشت: این جشنواره از ١٦ تا ٢٧ بهمن‌ماه در دو سینما ساحل و هلال شهرستان اهواز پذیرای علاقه‌مندان به فیلم و سینما خواهد بود.

بر اساس گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان، محمد جوروند با اشاره به عدم برگزاری جشنواره فیلم فجر طی سه سال گذشته در اهواز، گفت: خوشبختانه امسال با پیگیری‌های انجام شده شاهد برگزاری مجدد این جشنواره در اهواز خواهیم بود. باید تلاش شود تا شرایط برای اکران بهتر فیلم‌ها بیش از گذشته فراهم شود.

جوروند با بیان این‌که باید هنر و صنعت سینمای فاخر ایران در جامعه اسلامی نهادینه شود، یادآور شد: قبل از دولت تدبیر و امید به دلیل کم توجهی به حوزه سینما، شاهد بحران در این عرصه بودیم اما با روی کار آمدن دولت یازدهم این کاستی به مرور کاهش داشته است.

گفتنی است، نسبت به اعلام اسامی فیلم‌ها و زمان‌ اکران آنان، از طریق همین سایت اطلاع رسانی مناسب انجام خواهد شد.

سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر به دبیری محمد حیدری بهمن‌ماه سال جاری برگزار می‌شود. اخبار، مطالب، عکس‌ها و ویدئوهای این جشنواره علاوه بر سایت، از روی کانال رسمی جشنواره فجر به آدرس http://telegram.me/fajrfilmfest35 قابل مشاهده است.

۲ روز پیش، يكشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر
» پوستر جشنواره فجر 35 با تصویری از زنده‌‌یاد «علی حاتمی» رونمایی می‌شود
... دیدن متن »

پوستر سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر، طی مراسمی با تصویری از زنده‌‌یاد «علی حاتمی» کارگردان فقید سینمای ایران رونمایی خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی جشنواره فیلم فجر، امسال پوستر سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر با محوریت زنده‌یاد «علی حاتمی» کارگردان فقید سینمای ایران طراحی شده است و قرار است طی مراسمی با حضور اهالی رسانه و مدیران جشنواره از این پوستر رونمایی شود.

گفتنی است، سال گذشته و در سی و چهارمین دوره جشنواره فیلم فجر، برای اولین بار در تاریخ جشنواره و در اولین دوره دبیری «محمد حیدری»، پوستر جشنواره فیلم فجر مزین به تصویر زنده‌یاد «خسرو شکیبایی» شد و امسال، این اتفاق برای دومین بار با تصویرسازی زنده‌یاد حاتمی رخ داده است.

سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر به دبیری محمد حیدری بهمن‌ماه سال جاری برگزار می‌شود. اخبار، مطالب، عکس‌ها و ویدئوهای این جشنواره علاوه بر سایت، از روی کانال رسمی جشنواره فجر به آدرس http://telegram.me/fajrfilmfest35 قابل مشاهده است.

۲ روز پیش، يكشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر
» لوگوی «ترومای سرخ» رونمایی شد
... دیدن متن »

لوگوی فیلم سینمایی «ترومای سرخ» به نویسندگی و کارگردانی اسماعیل میهن دوست در آستانه سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر رونمایی شد.

به گزارش مشاور رسانه ای فیلم؛ «ترومای سرخ» با نام قبلی «تقصیر من نیست» لوگو تایپ خود را با طرحی از مرتضی مشهودی رونمایی کرد.

«ترومای سرخ» قصه‌ای عاشقانه در بستر یک سفر شهری در تهران است .طی  این سفر شاهد تلاش شخصیت اصلی فیلم( پریوش نظریه) برای برقراری تعادل بین چهار بعد شخصیتی زن (معشوقه، مادر، آمازون و مادونا)هستیم. این فیلم مشابه «برخورد خیلی نزدیک» از بازیگوشی و شیطنت‌های روایی نیز برخوردار است.

گفتنی است علاوه بر پریوش نظریه و آتش تقی پور بعنوان بازیگران اصلی فیلم بازیگرانی چون مهتاب کرامتی، رضا کیانیان ، ویشکا آسایش، باران کوثری، مهوش افشار پناه و...  حضوری افتخاری در فیلم دارند.

همچنین بیش از بیست چهره جدید  عرصه تئاتر همچون؛ آبان حسین آبادی، آیدا سرشار، النا آهی، الهام طهموری، ایران مسعودی، تینا یونس تبار، پریسا پرهوده، حمیده فیروزی، روزبه اختری، ساناز نیکنام، سعیده فیروزی، شقایق شوریان، صائب دادو،علی میرزایی مهرجردی، فرشته محبی، ماندانا ممهد، مریم حیدری، مصطفی ایزدی، مهشید نوروزی، مهناز غلامی ذاکری، مینا محترمی، نازنین علی زاده، نیکان راست قلم، نیلوفر دهقان و یگانه رجبی اولین حضور سینمایی خود را در این فیلم تجربه کرده اند.

ترومای سرخ هم اکنون در استودیو بهمن مراحل پایانی فنی خود را برای حضور در بخش چشم انداز سینمای ایران جشنواره فیلم فجر سپری می کند.

عوامل تولید «ترومای سرخ» عبارتند از:

نویسنده و کارگردان: اسماعیل میهن دوست، مدیر فیلمبرداری: مسعود امینی تیرانی، تدوین: سمیرا غلامزاده، صدابردار: کامران کیان ارثی، صداگذار: بهمن اردلان، طراحان چهره پردازی:فاطمه کمالی، زهرا کمالی، جلوه های ویژه بصری: مرتضی مشهودی، عکس: فرهاد سلیمانی، نغمه ارجمند، مدیر برنامه ریزی: جواد حسینی، دستیار اول کارگردان: سمیرا غلامزاده، منشی صحنه: آیلارتقوی،  فروغ غیاثوند، مشاور رسانه ای: منصوره بسمل، دستیار دوم کارگردان: حامد جلالی فراهانی، گروه کارگردانی: الهام میر احمدی، سپیده میهن دوست، دستیار اول فیلمبردار: میلاد تنید نام، گروه فیلمبرداری : محمد نصیری، رضا محمدی، رضا گودرزی، دستیار صحنه: مسعود اسماعیلی، دستیاران لباس: آزیتا دباغی، ستاره شمشیربندی، دستیاران صدابردار: سالار جامی،  میلاد ملکی، چهره پردازان: سیمین کمالی، پیمان کظیمی، دستیاران تدارکات:سعید محبوبی، نیما علی اصغری، داود علیزاده، سینه موبیل: هادی نوری، دستیار تولید:علی حسین پور، مدیر تولید: پروانه زبان فهم، مجری طرح: شهاب علی بخشی، (محصول نوران فیلم آریا) تهیه کننده: اسماعیل میهن دوست

۲ روز پیش، يكشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» " بدون مرز " درفرهنگسرای ارسباران اکران و نقد می‌شود 
... دیدن متن »

فیلم «بدون مرز» محصول 1393 به کارگردانی امیرحسین عسگری امروز, یکشنبه 26 دی ماه ساعت 18 با حضورعوامل در فرهنگسرای ارسباران اکران ، نقد و بررسی می‌شود.

فیلم «بدون مرز» داستان پسر بچه‌ای را روایت می‌کند که هر روز برای ماهیگیری پا به کشتی به گل نشسته‌ای در نقطه صفر مرزی می‌گذارد. او کشتی را به محلی برای آرامش خود تبدیل کرده است، اما حضور غریبه‌ای این آرامش را بر هم می‌زند.

فیلم سینمایی «بدون مرز» به کارگردانی امیرحسین عسگری در سی و سومین جشنواره فیلم فجر جایزه ویژه هیات داوران در بخش «نگاه نو» و همچنین جایزه ویژه هیات داوران بخش بین الملل را از آن خود کرد.این فیلم بیش از بیست حضور جهانی داشته است و در جشنواره هایی مانند توکیو ژاپن ، صوفیای بلغارستان ، هارتلند آمریکا ، ریاست جمهوری روسیه ، کازان روسیه ، اسپرانزا روسیه ، کودکان و نوجوانان هند ،لوانته ایتالیا ، بسفرترکیه موفق به دریافت جایزه بهترین فیلم، بهترین کارگردانی و یا بهترین بازیگری شده است.

مجتبی امینی (تهیه کننده)، امیرحسین عسگری (نویسنده وکارگردان)، اسماعیل منصف (تدوین)، اشکان اشکانی (مدیر فیلمبرداری)، مصطفی سلطانی (مجری طرح و مدیر تولید)، سیامک کاری نژاد (طراح صحنه ولباس)، ابوالفضل جلیلی (مشاور کارگردان)، امیریل ارجمند (آهنگساز)، مهدی صالح کرمانی (مدیر صدابرداری)، فرید ناظر فصیحی (مدیر جلوه‌های ویژه رایانه‌ای)، امید صالحی (عکاس)، شیوا آبا ( مشاور تبلیغاتی و رسانه ای)، علیرضا بالدی، زینب ناصر پور، آرش مهربان، ارسلان علی پوریان عوامل و بازیگران این فیلم هستند.

امیرحسین عسگری (کارگردان) ، طهماسب صلح جو (منتقد) و جمعی دیگر از عوامل فیلم مهمانان چهارصد و بیستمین نشست باشگاه فیلم تهران هستند.‌

علاقمندان برای حضور دراین نشست می‌توانند به فرهنگسرای ارسباران واقع در خیابان شریعتی بالاتر از پل سیدخندان‌، خیابان جلفا مراجعه و یا با شماره‌های 20- 22872818 تماس بگیرند. 

 

۲ روز پیش، يكشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» با حضور مدیر عامل انجمن سینمای جوان؛ بیست و یکمین پاتوق فیلم کوتاه برگزار می شود
... دیدن متن »

بیست ویکمین پاتوق فیلم کوتاه «سینما آینده» روز دوشنبه ۲۷ دی ماه و با حضور سید صادق موسوی، مدیر عامل انجمن سینمای جوانان ایران برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی انجمن سینمای جوانان ایران، در این برنامه  ۴ فیلم کوتاه ایرانی و یک فیلم کوتاه از کشور استرالیا نمایش داده می‌شود. فیلم‌های «اشیاء گمشده»؛ حامد نجابت، «یک روز بعد»؛ احسان همتی، «مامان فریده و باباحسین»؛ شیرین قره‌داغی، «حساسیت فصلی»؛ سعید وکیلی و «یافته شده »؛ آرمین میلادی فیلم‌های منتخب پاتوق بیست ویکم  هستند که دوشنبه ۲۷ دی ماه در سالن شماره سه پردیس چارسو نمایش داده خواهند شد.

«اشیاء گمشده» ساخته حامد نجابت با فیلمنامه‌ای از خود اوست که به مدت ۱۶ دقیقه  تولید شده است. این فیلم  داستان پدری است که تبلت  پسرش را برداشته و به سفر رفته و پسرش از این موضوع عصبانی است.

احسان همتی «یک روز بعد» را براساس فیلمنامه‌ای از نیما رحیم‌پور و کیوان تقیه  و به تهیه‌کنندگی طیبه فلکیان، به مدت ۲۰ دقیقه  ساخته است. این فیلم روایتگر قصه فرهاد است که پس از بازگشتن از ماموریت چندین ماهه خود متوجه می‌شود که دوست صمیمی‌اش فوت کرده و در وصیت‌نامه  تمام اموالش را به دختر او بخشیده است و در ادامه درگیر اتفاقاتی جدید می‌شود.

«مامان فریده و باباحسین» ساخته شیرین قره‌داغی است  که به مدت ۶ دقیقه تولید شده است. در خلاصه داستان این فیلم آمده  است: «من هرفیلـمی می سازم به واقعیت تبدیل می شه! اینو از همون فیلم اولم فهمیدم. فیلم در مورد مامان فریده و باباحسین خودم بود.»

«حساسیت فصلی» به نویسندگی، کارگردانی و تهیه‌کنندگی سعید وکیلی است و به مدت ۲۲ دقیقه  تولید شده است. در خلاصه این  فیلم آمده است: « پدر مانا در مجتمع مسکونی ناپدید شده؛بی مقدمه و بی دلیل.»

«یافته شده» فیلم منتخب خارجی این هفته پاتوق فیلم کوتاه است. این فیلم ۶ دقیقه‌ و ۳۰ ثانیه ای به نویسندگی و کارگردانی آرمین  میلادی در کشور استرالیا تولید شده و نگاهی دارد به روند دوباره یافتن خویشتن در لحظات سرنوشت ساز  پایانی.

«سینما آینده» پاتوق فیلم کوتاه ، دوشنبه‌های هر هفته ساعت ۱۸ الی ۲۰  در محل پردیس چارسو برگزار می‌شود و علاقه‌‎مندان می‌توانند به تماشای جدیدترین فیلم‌های کوتاه ایران و جهان بنشینند.

 

۲ روز پیش، يكشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
حیدری خلیلی در آخرین بازدید از استودیوهای سینمایی مطرح کرد:
» ضرورت تخصص های کاربردی سینما در دانشگاهها
... دیدن متن »

 

"ضرورت ایجاد رشته های تخصصی دانشگاهی به منظور آموزش نیروهای متخصص جوان" در بازدید معاون توسعه فناوری ومطالعات سینمایی از استودیو دبیرزاده مورد تاکید قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی سازمان سینمایی، رمضانعلی حیدری خلیلی در بازدید از استودیو دبیرزاده، روند فعالیت و گسترش فعالیت این استودیوی تازه تاسیس را مورد توجه قرار داد و ضمن اطلاع از جریان خدمات استودیویی 12 فیلم سینمایی راه یافته به جشنواره فیلم فجر، از شیوه های مدیریتی این استودیو در جذب نیروهای جوان و فارغ التحصیل دانشگاه در رشته های سینمایی تقدیر کرد. وی اظهار کرد: شناسایی و جذب استعدادها از میان فارغ التحصیلان دانشگاهی سینما باید همواره مورد توجه بخش های مختلف سینما باشد. همچنین در این دیدار ضمن بر اهمیت انجام امور لابراتواری و استودیویی فیلم های ویدیویی تاکید شد.

معاون توسعه فناوری و مطالعات سینمایی اظهار کرد: سازمان سینمایی از هر ایده و طرحی در صنوف، تشکل ها و حوزه های مستقل سینما که بتواند به ایجاد تشکل های سینمایی کمک کند و موجب ارتباط و نظم بیشتر در حوزه های مختلف سینما شود پشتیبانی و حمایت خواهد کرد. وی تاکید کرد، این استودیو که با مشارکت و حمایت کانون ایران نوین تاسیس شده است گواه واقعیت و الگویی است که می تواند موجبات استمرار فعالیت این نوع از مراکز را فراهم نماید.

در ادامه این نشست، علی دبیرزاده ضمن معرفی بخشهای مختلف، در باره فعالیت این استودیوی یکساله گفت: در حال حاضر امور لابراتواری 20 فیلم سینمایی و 7 فیلم ویدیویی به این استودیو سپرده شده است که این تقریبا 90 در صد از ظرفیت کار این استودیو است و امیدواریم بتوانیم این مرکز را به یک نظام استودیویی صحیح تبدیل کنیم. اما تقریبا تمام استودیوهای فعال در جذب نیروی متخصص مشکل دارند. این رشته در دانشگاهها تدریس نمی شود و برای جذب نیرو نمی دانیم به کجا باید مراجعه کنیم. نیروهای فعال در این حوزه تجربی آموخته اند، در صورتیکه سینما به تخصص های دانشگاهی مختلف در زمینه تصحیح رنگ، جلوه های ویژه، صدا و... نیاز دارد.

محمدحسین فرج اظهار کرد: در ایران مرکز دانشگاهی برای آموزشهای تخصصی این حوزه وجود ندارد. در حالی که هرچه تعداد متخصصین این حوزه بیشتر باشد کیفیت سینما بالاتر می رود. رقابت سالم در این حوزه موجب رشد علمی و فنی متخصصین و نهایتا ارتقای سینما خواهد بود، اما تقریبا همه استودیوها بااین مشکل مواجهند.

مدیرکل توسعه زیرساخت و فناوری های سینمایی ادامه داد: نام استودیو اعتباری برای فیلم سینمایی است. مخاطب می داند فیلم کدام استودیو، فیلمی در خور توجه است و از سوی دیگر، متخصصین این حوزه ترجیح می دهند تحت اعتبار استودیو فعالیت کنند. این اتفاق، شخصیت متخصص و استودیو را حفظ می کند و کمک می کند تا سینما ساختار پیدا کند.

این بازدید در روز شنبه 25 دی ماه با حضور رمضانعلی حیدری خلیلی معاون توسعه فناوری و مطالعات سینمایی و محمدحسین فرج مدیرکل توسعه زیرساخت و فناوریهای سینمایی انجام شد.

 

۲ روز پیش، يكشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر
» بزرگداشت «محمد کاسبی» در سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر
... دیدن متن »

بزرگداشت «محمد کاسبی» در سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی جشنواره فیلم فجر، به پاس یک عمر فعالیت هنری «محمد کاسبی» بازیگر سینمای ایران، بزرگداشت این هنرمند در سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر برگزار خواهد شد. در افتتاحیه سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر، بزرگداشت چهار هنرمند برگزار می‌شود که تاکنون خبر برپایی بزرگداشت برای فرهاد توحیدی (فیلمنامه‌نویس)، تورج منصوری (مدیر فیلمبرداری) و محمد کاسبی (بازیگر) اعلام شده‌ است.

محمد کاسبی، متولد خرداد ۱۳۳۰ در خیابان ری تهران، از سیزده سالگی فعالیت در صحنه تئاتر را آغاز کرد و سال۱۳۵۰ آغاز همکاری او با اداره تئاتر بود. سال ۵۳، سرآغاز تحصیل کاسبی در رشته بازیگری و کارگردانی سینما و تئاتر دانشکده هنرهای دراماتیک بود و در کنارش در زمینه دوبله نیز فعالیت می‌کرد. این بازیگر قدیمی در دوران تحصیل، در نمایش‌‌هایی از زنده‌یاد جعفر والی، منیژه محامدی، شهناز جابری‌زاده و... روی صحنه رفت. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، کاسبی به مدت ۲ سال مسئول واحد نمایش رادیو بود و همزمان گویندگی در رادیو را نیز انجام می‌داد. بعد از انقلاب، او فعالیت تئاتری را به عضویت در گروه دانشجویان دانشکده هنرهای دراماتیک ادامه داد و سپس در در اوایل سال ۱۳۵۸، به همراه گروهی از هنرمندان، حوزه اندیشه و هنر اسلامی (حوزه هنری) را پایه‌گذاری کرد. کاسبی همچنین بنیانگذاری مرکز هنرهای نمایشی وزارت ارشاد را در کارنامه دارد. محمد کاسبی که نمایشنامه‌نویسی و کارگردانی تئاتر و فیلمنامه‌نویسی را در کارنامه دارد و یک فیلم بلند سینمایی (شنا در زمستان) را کارگردانی کرده، با «مرگ دیگری» کار بازیگری در سینما را در سال ۶۱ آغاز کرد و تاکنون در بیش از ۴۰ فیلم و سریال ایفای نقش کرده است که از شاخص‌ترین بازی‌های سینمایی او می‌توان به «زنگ‌ها»، «بحران»، «بدوک»، «پدر»، «مریم مقدس» اشاره کرد.

کاسبی که نامزدی و دریافت جوایز مختلفی در حوزه نمایشنامه‌نویسی، فیلم‌نامه‌نویسی را در کارنامه دارد، دو بار نامزد دریافت سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر شده و یک بار در سال ۷۴ سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد چهاردهمین جشنواره فیلم فجر را برای فیلم «پدر» به دست آورده است. فیلمی که سبب شد او در جشنواره مروارید شرق آسیا (مالزی) نیز برگزیده شود.

مدیریت واحد تئاتر حوزه هنری، عضویت در شورای بازبینی و صدور پروانه فیلم‌های سینمایی وزارت ارشاد، عضویت در شورای فیلم نامه بنیاد سینمایی فارابی، دبیری جشنواره تئاتر دفاع مقدس و عضویت در شورای نمایش فرهنگستان هنر از دیگر فعالیت‌های او به شمار می‌رود.

سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر به دبیری محمد حیدری بهمن‌ماه سال جاری برگزار می‌شود. اخبار، مطالب، عکس‌ها و ویدئوهای این جشنواره علاوه بر سایت، از روی کانال رسمی جشنواره فجر به آدرس http://telegram.me/fajrfilmfest35 قابل مشاهده است.

۲ روز پیش، يكشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید