تیوال عکاسی

«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گقت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی محصولات و برنامه‌های جالب هر زمینه به هم‌دیگر و پیش نهادن دیدگاه و آثار خود برای دیگران. برای نوشتن و فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
تیوال استانها؛
» تابلوی نقاشی «حمله به گنبد طلا» رونمایی شد
... دیدن متن »

محمد جواد عبدی - تیوال: تابلوی نقاشی منحصربفرد “حمله به گنبد طلا” اثر استاد محمد محمدزاده تیتکانلو در گالری رادین مشهد رونمایی شد.

تابلو نقاشی حمله ارتش تزار روس به حرم مطهر امام رضا (ع) با شیوه کهن نگاری توسط مُبدع این سبک استاد محمد محمدزاده تیتکانلو، بیستم فروردین در گالری رادین رونمایی شد.

این تابلو که بر بوم ابریشمین در ابعاد 120× 80 سانتیمتر نقش بسته است از نظر علمی دارای 5 بُعد می باشد که در زوایا و نورهای مختلف ظرایفی از آن آشکار می گردد همچنین با عینک سه بُعدی، رنگ گنبد طلا تصحیح و به حالت اصلی دیده می شود.

مواد استفاده در این تابلوی منحصربفرد، رنگ روغن، و مواد عکاسی داگرئوتیپ از جمله نیترات نقره، کلر طلا (نمک طلا) و هیپو سولفید سدیم بکاررفته است.

سال 1291 شمسی در اواخر دوران مشروطه، ارتش تزار روس به بهانه سرکوب شورشیان در مشهد، با توپ و مسلسل به بارگاه آستان قدس رضوی حمله کرده و آسیب فراوانی به بارگاه مطهر وارد نمود که از آن بعنوان عاشورای ثانی نیز نام می برند.

ایده این تابلو از عکسهای مستند همان واقعه بوده است. لازم به ذکر است برای قدمت و نشان دادن موضوع تاریخی تابلوی مزبور، از سبک کهن نگاری استفاده شده است؛ این مکتب با مجموعه نقاشی و طرحهایی با موضوع مشروطه توسط “محمد محمدزاده تیتکانلو” در دهه  شصت شکل گرفت. و اثر مزبور نیز در ادامه آن مجموعه طراحی شده است.

نوع ترکیب بندی بعلاوه حس هنر ایرانی آن، دارای اکسپرسیونی می باشد که در هنر تصویری روسیه قدیم در موضوعات نبرد با توپهای جنگی دیده می شود،

برای بدست آوردن قسمت های تیره تابلو، از رنگ “آمبر تیره” و “نیترات نقره” که در برخورد با نور تیره می شود استفاده گردیده و برای کیفیت طلایی کل تابلو و بخصوص گنبد و گلدسته، از ذرات طلا با استفاده از مایع “کلر طلا” مدد گرفته شده است؛ لازم به ذکر می باشد که از این عنصر در عصر قاجار برای ارتقاء کیفیت عکس استفاده می شد.


۲ روز پیش، چهارشنبه
مجتبی مهدی زاده این را خواند
محمد جواد عبدی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سه رنگ سربلندی
» سه رنگ سربلندی، پرچم ایران به روایت عکاسان ایرانی
... دیدن متن »
«سه رنگ سربلندی» با تصاویر ویژه‌ای از پرچم سه رنگ ایران در نگارخانه مهر فرهنگسرای انقلاب اسلامی به نمایش در می‌آید.
به گزارش روابط عمومی فرهنگسرای انقلاب اسلامی، این نمایشگاه که در آستانه دهه فجر انقلاب اسلامی آغاز به کارمی کند شامل ۳۶ قاب است و تصاویر بدیعی با محوریت پرچم ایران را به نمایش می‌گذارد.
نمایشگاه «سه رنگ سربلندی» گزیده‌ای از عکس‌های نخستین جشنواره پرچم بوده و آثار حسن غفاری، حامد فرج الله، بهزاد نعمتی، بهزاد ترکی، امین سلیمانی، امیرعلی جوادیان، اعظم حسن لاریجانی، اصغر بشارتی، یداله عبدی، ابراهیم باقرلو، کمال الدین شاهرخ، فرزانه فرح بخش، عبدالصمد اکبری، داوود عامری، صدیقه حاجی بیگلو، سعید صادقی، حسین فتاحیان، مهدی قاسمی، منصوره معتمدی، مصطفی قطبی، مرضیه ابوتین، محمودرضا امیری اندی، محمد گلچین، محمدرضا علی مددی، محمد اولادی وطن، مجید زینال زاده، کمال شب خیزو مهدی منعم در آن روی دیوار می‌رود. در میان عکس‌های به نمایش در آمده اثری از شهید سعید جانبزرگی دیده می‌شود.
آیین افتتاحیه این نمایشگاه ساعت ۱۶ روز یکشبنه یازدهم بهمن ماه برگزار می‌شود و ورود عموم در آن آزاد است. این نمایشگاه تا ۲۷ بهمن ماه از ساعت ۹ تا ۱۸ میزبان علاقمندان است.

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره ۹_۵۵۴۱۹۰۵۷ تماس بگیرید یا به نشانی enghelab.farhangsara.ir  مراجعه کنید.

مجتبی مهدی زاده این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اهمیت طراح نور

http://facadec.ir/lighting-designer/
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نمایشگاه عکس در نگارخانه کمال الدین بهزاد
با عنوان" آناتومی لبخند"
عکس های "علی سنایی کیا" با موضوع لبخند در چهره های مختلف
از 3 بهمن تا 8 بهمن 94 ساعت بازدید 10 تا 19
بلوار کشاورز-نبش 16 آذر
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
دو نمایشگاه عکس گروهی و انفرادی افتتاح شد
» ماراتن عکاس‌ها در خانه هنرمندان ایران
... دیدن متن »
نمایشگاه گروهی عکس «وان پیکس» و نمایشگاه عکس‌های محمد خداداداش، جمعه ۱۱ دی، در نگارخانه‌های «پاییز»، «زمستان» و استاد «میرمیران» خانه هنرمندان ایران آغاز به کار کردند.
به گزارش روابط عمومی خانه هنرمندان ایران، افتتاح این دو نمایشگاه که با استقبال قابل توجهی از سوی مخاطبین همراه بود، در کنار نمایشگاه‌هایی که پنجشنبه ۱۰ دی شروع به کار کردند، یکی از آخر هفته‌های پر کار خانه هنرمندان ایران را رقم زد. در این میان عکاس‌ها با دو نمایشگاه انفرادی و یک نمایشگاه گروهی، پرکارترین هنرمندان این روزها محسوب می‌شوند.
نمایشگاه گروهی «وان پیکس»
چهارمین نمایشگاه گروهی عکس سایت وان پیکس ۱pix، توسط کلوپ عکس ایران به مدیریت آرش حمیدی در دو بخش آزاد و عکس‌های موبایلی در دو نگارخانه «پاییز» و «زمستان» خانه هنرمندان ایران افتتاح شد.
عکس‌های این نمایشگاه، منتخبی از حدود ۲ هزار عکس راه یافته در سال گذشته به گالری سایت است که از میان عکس‌های ارسالی بیش از ۲۰ هزار عضو سایت برگزیده شده‌اند.
آرش حمیدی، در حاشیه افتتاح این دوره از نمایشگاه «وان پیکس» درباره تغییر نحوه ارائه آثار، گفت: این یک تصمیم شخصی بود به دلیل اینکه وضعیت خیلی فرق کرده است؛ گالری وان پیکس به صورت آنلاین همزمان با رویکرد آنلاین شدنی که در دنیا وجود دارد، به شدت با استقبال مخاطب و ارسال کنندگان عکس چه از لحاظ کیفی و چه از لحاظ کمی مواجه شده است. به نظر من در این شرایط دیگر قاب، چاپ، شیشه، سایزهای استاندارد و ... خیلی دست و پا گیر و تکراری شده‌اند تا اندازه‌ای که ما دیگر بیشتر از دیدن موضوع عکس‌ها لذت می‌بردیم و نه از نوع دیدن آنها.
وی همچنین درباره اضافه شدن بخش عکس‌های موبایلی به نمایشگاه «وان پیکس» نیز، اظهار داشت: حضور گسترده گوشی‌های هوشمند و نرم‌افزارهای مختلف عکس‌برداری و اشتراک‌گذاری آنلاین عکس، باعث شد که ما نیز به این بخش توجه کنیم. در نتیجه این فکر، یک پروژه مشترک توسط وان پیکس، سایت دیجیاتو و شرکت سونی کلید خورد که حاصل آن در بخش عکس‌های موبایلی به نمایش درآمده است. در این بخش ۱۴ عکاس انتخاب شدند و یک گوشی مشترک در اختیار آنها قرار گرفت و همگی با آن ابزار مشترک برای این پروژه عکاسی کردند.
در نمایشگاه اخیر وان پیکس، در بخش آزاد مخاطب با فضایی مدور و پر از عکس مواجه می‌شود و به نوعی مورد هجوم این مدیا قرار می‌گیرد؛ حسی که در جریان فضای مجازی، مخاطب عصر حاضر را در برگرفته است. تمام فضای نمایشی نگارخانه زمستان از سقف تا کف را عکس‌ها به صورت کاغذدیواری در بر گرفته‌اند. ایده‌ای که با فضای آنلاین‌بودن کلوپ عکس ایران سازگار بوده و فرآیندهای دست و پاگیر برگزاری نمایشگاه را نیز کم کرده است که البته به دلیل نو بودن احتمالاً خالی از ایراد هم نیست.
در بخش نمایشگاه عکس‌های موبایلی، اتفاقاً ایده‌ای متضاد دید می‌شود؛ آثار به صورت کلاسیک تقسیم‌بندی و ارائه شده‌اند. این موضوع باعث شده که عکس‌های فضای مجازی جدی‌تر دیده شوند؛ شاید بتوان دلیل این تصمیم را در نقشی پیدا کرد که امروزه عکس‌های لحظه‌ای و موبایلی در دنیای رسانه و هنر بازی می‌کنند، نقشی که هر روز در حال پر رنگ شدن است.
گفتنی است، تاکنون هر چهار دوره نمایشگاه «وان پیکس» در خانه هنرمندان ایران برگزار شده است.
نمایشگاه عکس‌های محمد خداداداش
در این روز همچنین نمایشگاه عکس دیگری با عنوان «گل‌های جاویدان» شامل عکس‌های محمد خداداداش، در نگارخانه استاد «میرمیران» آغاز به کار کرد.
این نخستین نمایشگاه انفرادی محمد خداداداش است که پس از حدود ۱۲ سال وقفه در برگزاری نمایشگاه توسط این هنرمند، برگزار می‌شود. در این نمایشگاه ۳۵ اثر که قسمتی از یک پروژه بزرگ عکس هستند به نمایش گذاشته شده‌اند. در این نمایشگاه پرتره هنرمندانی چون پرویز مشکاتیان، همایون خرم، علی تجویدی، حسین علیزاده، پری زنگنه، شهرداد روحانی و ... به نمایش گذاشته شده است.
این پروژه شامل پرتره‌های هنرمندان موسیقی سنتی، کلاسیک و بومی ایران می‌شود که از سال ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۳ به صورت مستمر عکاسی شده و همچنان عکاس آن ادامه دارد.
محمد خداداداش در حاشیه افتتاح این نمایشگاه درباره نحوه کار خود در عکاسی پرتره، گفت: من روی شخصیت‌سازی روانکاوانه کار کرده‌ام و در این پروژه نیز سعی کرده‌ام به عمق شخصیت‌ها توجه کنم. وقتی با دقت به عکس‌ها نگاه کنید، می‌توانید ردی از شخصیت و روحیات افراد را پیدا کنید؛ این موضوعی بوده که من بیشتر رویش متمرکز بوده‌ام و سعی کردم در عکس‌هایم نمود پیدا کند. در وهله دوم شخصیت حرفه‌ای افراد برایم مهم بود که یک هنرمند تار می‌زند و یا دیگری رهبر ارکستر است.
گفتنی است، این نمایشگاه همچنین بخشی از مجموعه عکس‌های کلی‌تری است که خداداداش از هنرمندان عرصه‌های مختلفی چون نقاشی، نویسندگی، خوشنویسی و ... خلق کرده است.
هنرمند در این نمایشگاه با استفاده از نور، فیگور و حسی که زمان ثبت عکس ایجاد کرده است توانسته شخصیت افراد را نیز به نمایش بگذارد. بیشتر این عکس‌ها در منازل هنرمندان گرفته شده و سعی شده است فضایی ایجاد شود که هنرمند حضور دوربین را احساس نکند.
آثار این نمایشگاه سیاه و سفید، در ابعاد ۵۰ در ۵۰ سانتیمتر و با قیمت ۱میلیون و ۵۰۰ هزار تومان ارائه شده‌اند.
این نمایشگاه‌ها تا ۱۵ دی ادامه خواهند داشت و علاقه‌مندان برای دیدن آثار می‌توانند همه‌روزه از ساعت ۱۳ تا ۲۰ به نشانی خیابان آیت‌الله طالقانی، خیابان شهید موسوی شمالی، باغ هنر، خانه هنرمندان ایران مراجعه کنند.
احسان درودیان و مجتبی مهدی زاده این را خواندند
شادی قمشه ای این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
«به آسمان نگریستم
به ستاره ها
به کهکشان راه شیری
و آنگاه
از میکروفن
فاصله گرفتم.»
پرند محمدی این را خواند
مسعود ، علیرضا بابایی ، مرضیه ، وحید هوبخت و سحر غنی زاده این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
«به آسمان نگریستم
به ستاره ها
به کهکشان راه شیری
و آنگاه
از میکروفن
فاصله گرفتم.»

نمایشگاه گروهی عکس «سرزمین من» با حضور سه تن از دانش آموختگان جهاد دانشگاهی دانشگاه تهران در نگارخانه پردیسان واقع در فرهنگسرای فردوس برگزار خواهد شد.
در این نمایشگاه نگاره هایی از سرزمین مان ایران در ژانر طبیعت در 25 فریم ارائه شده که نگاه خاص عکاس را به منصه ظهور درآورده است.
هنرمندان حاضر در این نمایشگاه سحر غنی زاده-محمد ظلی و محبوبه زند هستند.
موفق باشید و صمیمانه تبریک میگم :)
۱۳ دى
میکروفن؟ این بخشی از استیتمنت بود؟
۲۰ دى
بله منا جان این کل استیتمنت بود
۲۱ دى
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
تیوال جان سپاس از اینهمه لطف
بی صبرانه منتظر حضور دوستان هستیم.
تبریک بسیار به سرکارخانم غنی زاده گرامی
۱۳ دى
ممنونم مریم عظیمی عزیز و از اینهمه محبت اش
ممنونم از ابر شیر که خیلی خیلی ارادت داریم خدمتشون
منتظریم
۱۳ دى
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
موفق باشی ظلی جان و سحر عزیز ، با آرزوی بهترین ها اااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا....

فلذا در این بابت قرار گروهی بازدید از نمایشگاه این دو عزیز در روز افتتاحیه شنبه 19دی ماه

ساعت 16-20

مکان : فرهنگسرای فردوس

حضور شما باعث افتخار ماست :)
برای اطلاعات بیشتر به سربرگ نمایشگاه مراجعه کنید و با زدن دکمه می آیم جهت هماهنگی در روز مورد نظر مارا همراهیی رسانید

پ.ن: ... دیدن ادامه » از همیاری تقاضای پررنگ کردن این قرار رو دارم ، سپاس
الان دیدم دکمه می آیم نداره :دی پس دوستان کامنت می آیم رو لحاظ کنید :)
۱۲ دى
جناب بابایی عزیز،

نمایشگاه از ۱۹ تا ۲۴ دی از ساعت ۱۰ تا ۲۰ پا برجاست و روز افتتاحیه شنبه ۱۹ دی از ساعت ۱۶ تا ۲۰ تعیین شده تا در خدمت دوستان باشیم. خوشحال میشیم در روز افتتاحیه شما رو زیارت کنیم. :))
۱۴ دى
ممنون سحر خانوم
ممنون محمد جان
منم خوشحال میشم توفیق بشه ببینمتون
۱۴ دى
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
این عکس ها تو اینترنت هست ، اما باور کنید ، دیدنشون از نزدیک و در ابعاد بزرگ حس خیلی خیلی متفاوتی داره
برید از نزدیک ببینیدشون
محمد مهدی فلاح و وحید هوبخت این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
جانم آزاده اخلاقی , عکسهای تو نفس مارو گرفت و میخکوبمان کرد
سحر غنی زاده و وحید هوبخت این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» نمایشگاه عکس ماگدا هوکل در مجموعه تئاتر شهر افتتاح می شود
... دیدن متن »
دومین روز از هفته تئاتر لهستان با افتتاح نمایشگاه عکس های ماگدا هوکل(Ms. Magda HUECKEL) در مجموعه تئاتر شهر همراه می شود.
به گزارش روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی ، این نمایشگاه روز دوشنبه 23 آذر و با حضور معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و سفیرکشور لهستان در ایران افتتاح می شود.
این نمایشگاه با عنوان "تما شای ارواح ،عکاسی بدنهای انسان . تئاتر لهستان از طریق لنز ماگدا هوکل" در ساعت 17 روز دوشنبه افتتاح خواهد شد و درآن 34 تصویر از بهترین نمایشهای تئاتر لهستان که در داخل و خارج از این کشور و در سالهای 2010 تا 2015 اجرا داشته اند به نمایش در خواهند آمد.
 این نمایشگاه عکس برای نشان دادن آثار کارگردانان لهستانی ( کریشتوف وارلیکووسکی ، مایا کلوسکی ، یان کلاتا و کریستین لوپا) به تماشاگران ایرانی برنامه ریزی شده است.
 خانم ماگدا هوکل  فارغ التحصیل دانشکده نقاشی و گرافیک در گدانسک - آکادمی هنرهای زیبا ( متخصص در عکاسی و طراحی صحنه، دیپلم در سال 2004) است. علاوه بر این او در آکادمی هنرهای زیبا در براتیسلاوا، اسلوواکی (2002) و Schule fuer Gestaltung  در سنت گالن سوئیس (2001) مطالعه داشته است.
او در سال 2002 (با آگاتا سرافین یک گروه عکاسی تحت نام hueckelserafin (H / S) برپاکرد . این گروه جایزه Sopocka muza Dla Mlodych  ) سوپوت الهه شعر و موسیقی برای هنرمندان جوان( توسط شهردار سوپوت در سال 2004 را دریافت کرد.
این هنرمند لهستانی سخنرانیهای در ارتباط با عکاسی ، همکاری با گروههای تئاتر ، و دریافت جوایز متعدد همچون دریافت جایزه ویژه وزارت فرهنگ و میراث ملی و همچنین برگزاری نمایشهای عکی انفرادی و عموی در کشورهای مختلف دنیا همچون اتریش، لیتونی ،فرانسه ،لهستان ، اسلوواکی ، استارلیا و.... در کارنامه کاری خود دارد  
هفته تئاتر لهستان با همکاری امور بین الملل اداره کل هنرهای نمایشی ، سفارت لهستان در ایران و دبیرخانه سی و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر از 21 تا 26 آذر ماه جاری در مجموعه تئاتر شهر ، پارکینگ تالار وحدت ، تئاتر تهران ، تالار رودکی و دانشگاه تهران برگزار می شود.

مجتبی مهدی زاده این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
«عکاسی آنالوگ تصویری منفی می‌آفریند، فرایندی که در واقع به نفی واقعیت می‌انجامد و در مرحله‌ ظهور و ثبوت واقعیت نفی‌شده را بازتولید می‌کند. در این لحظه، این قطعه عکس تا ابد محل تجلی واقعیتی خواهد بود که عکاس ثبت کرده است. سکون کاراکترهای درونِ قاب حرکتی مستمر را در خود دارند، لبخندهایی که تا ابد در آستانه‌ گسترده شدن بر چهره‌ها ساکن خواهند ماند، چون لبخند مونالیزا در اثر داوینچی، چون مجسمه‌ صحنه‌ نبرد لائوکون و فرزندانش با ماری غول‌پیکر که در آن مرگ لائوکون تا آخرین لحظات برپا بودن این تندیس به درازا خواهد کشید.»

این جمله‌ رازآمیز و شگرف در مقاله‌ای به قلم «امانوئل لویناس» آمده‌. برای خواندن این مقاله رجوع کنید به:

The Levinas Reader, selected and edited by sean hand, Basil Blackwell Inc, 1989
مرتضا این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نمایشگاه عکس بهمن نامورمطلق در خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود
» طبیعت گردی از دریچه دوربین یک پژوهشگر
... دیدن متن »
نمایشگاه عکس‌های دکتر بهمن نامور مطلق، جمعه 6 آذر ساعت 17، در نگارخانه «بهار» خانه هنرمندان ایران افتتاح می‌شود.
به گزارش روابط عمومی خانه هنرمندان ایران، این نمایشگاه چهارمین نمایشگاه عکسی است که بهمن نامور مطلق، نشانه‌‌شناس و عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی، از طبیعت ایران که حاصل سفرهای متعدد و طبیعت‌گردی‌های این پژوهشگر است، را برگزار می‌کند. عکاسی یکی از هنرهایی است که نامورمطلق با وجود مشغله‌های کاری فراوان، ارتباط تنگاتنگی با آن دارد و به آن می‌پردازد.
در این نمایشگاه 30 قطعه عکس از چهار فصل مناظر طبیعی ایران به نمایش گذاشته می‌شود. عکس‌هایی که در آنها انسان حضور ندارد اما از دریچه دید انسانی جستجوگر ثبت شده‌اند. ساحل دریای عمان، خلیج فارس، چشمه‌های باداب سورت، طبیعت لرستان و ... از مکان‌هایی هستند که دست‌مایه هنرمند برای عکاسی آثار این نمایشگاه قرار گرفته‌اند.
گفتنی است، بهمن نامور‌مطلق متولد سال 1341و فارغ‌التحصیل دکترای ادبیات تطبیقی از کلرمون فرانسه ‌است. دکتر بهمن نامور‌مطلق هم اکنون معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی ایران است.
این نمایشگاه تا 10 آذر ادامه دارد و علاقه‌مندان می‌توانند برای دیدن آثار همه‌روزه از ساعت 13 تا 20 به نشانی خیابان آیت‌الله طالقانی، خیابان شهید موسوی شمالی، باغ هنر، خانه هنرمندان ایران مراجعه کنند.
سحر غنی زاده و مجتبی مهدی زاده این را خواندند
بهزاد هندی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ترجمان نام مجموعه "door captivation" به "درگیری" های آروند دشت آرای ، هوشمندانه است.آروند دشت آرای در مجموعه عکسهای دیجیتالی که روی بوم چاپ شده اند، با نمایش بافت شهرهایی که در درز درها نهفته است ، حقایقی پنهان را شاید به تعبیر خود، از پشت سوراخ کلید، آشکار ساخته است.
علاوه بر این نمایشگاه، پرفورمنس درها در روزهای 12،15و 20 آبان از ساعت 16-19 در گالری شیرین برگزار می شود.
اخبار عکاسی
درباره نمایشگاه شور سرخ
در نگارخانه مهر فرهنگسرای انقلاب اسلامی برگزار می شود
» شور سرخ ؛ قابی از محرم
... دیدن متن »
شور سرخ ؛ قابی از محرم
«شور سرخ»، نمایشگاهی از عکس های عاشورایی پیام احمدی کاشانی در نگارخانه مهر فرهنگسرای انقلاب اسلامی گشایش می یابد.
به گزارش روابط عمومی فرهنگسرای انقلاب اسلامی، در این نمایشگاه که آیین افتتاح آن چهارشنبه 29 مهر برگزار می شود، 20 قطعه عکس از عزاداری مردمی و آئین های عاشورایی در حرم حضرت امام رضا(ع) و حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) به نمایش در می آید. احمدی کاشانی در این نمایشگاه در قاب هایی تازه عزاداری مردم ایران در ایام محرم را روایت کرده است.
«شور سرخ»  تا هجدهم آبان از ساعت 8 تا 18 - به جز روزهای تعطیل- میزبان علاقمندان است.
فرهنگسرای انقلاب اسلامی در بزرگراه شهید نواب صفوی، تقاطع پل کمیل، ابتدای کمیل شرقی واقع شده است. علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند به نشانی enghelab.farhangsara.ir مراجعه کنند یا با شماره 9-55419057 تماس بگیرند. 
سید حامد حسینیان این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» نمایشگاه عکس‌های روانبخش صادقی در خانه هنرمندان ایران افتتاح شد
... دیدن متن »

نمایشگاهی از عکس‌های روانبخش صادقی با عنوان «هیاهوی سکوت» با استقبال جمعی از اهالی فرهنگ و هنر، چهارشنبه 22 مهر، در نگارخانه استاد «ممیز» خانه هنرمندان ایران افتتاح شد.
به گزارش روابط عمومی خانه هنرمندان ایران، جاده اسالم، شهرستان خلخال در استان اردبیل را به اسلم در استان گیلان متصل می‌کند؛ این مسیر به دلیل برخورداری از شرایط خاص و اقلیم کوهستانی و ترکیب جنگلی با دشت، به عنوان یکی از رویایی‌ترین جاده‌های جنگلی کشور شناخته می‌شود.
طبیعت بکر و دست نخورده، زیبایی‌های وحشی جنگلی، زندگی سنتی افراد بومی، وجود آبشار و دریاچه، دشت‌های وسیع و گیاهان کمیاب و ... از ویژگی‌هایی است که در یک 70 کیلومتری می‌توان یک‌جا همه اینها را مشاهده کرد.
نخستین نمایشگاه انفرادی عکس‌ روانبخش صادقی با عنوان هیاهوی سکوت، شامل حدود 40 عکس رنگی است؛ که در دو بخش عکس‌های طبیعت با انتخاب زوایایی خاص و عکس‌هایی وهم‌آلود و بیشتر نقاشانه در معرض دید عموم قرار گرفته‌اند.
عکس‌هایی که از بهترین چاپ‌های شیمیایی بهره برده‌اند و نمایشگر جاده اسالم به خلخال، در فاصله زمانی پاییز تا زمستان (فصل هایی که به جرات می‌توان گفت سخت‌ترین فصل‌های سال برای سفر به این منطقه هستند)  و طی 9 سال عکاسی شده‌اند. آثار این نمایشگاه بدون دخل و تصرف نرم‌افزاری و تنها با تغییراتی جزئی در کنتراست، به نمایش درآمده‌اند.
صادقی در این نمایشگاه، سعی داشته با دوربین نقاشی کند و طی 9 سال لحظه‌های نابی را به تصویر بکشد. با دیدن آثار به نمایش درآمده در این نمایشگاه مخاطب متوجه موفقیت هنرمند در خلق عکس‌‌‌‌‌های نقاشانه می‌شود. عکس‌هایی که از آنها گاه نسیم و گاه سوز سرمای زمستان به صورت می خورد. 
در آثار این نمایشگاه، حضور انسان به چشم نمی‌خورد زیرا هنرمند نمی‌خواهد مخاطب، خودش را جای فرد حاضر در عکس بگذارد؛ در واقع قرار است مخاطب بی‌واسطه در جو حاکم بر تصاویر حضور پیدا کند. مخاطبینی که از این نمایشگاه بازدید می‌کنند در واقع عناصر فیگوراتیوی هستند که به فضای وسیع، گاه رنگی و گاه سفید از برف عکس‌ها اضافه می‌شوند.
آثار نمایشگاه «هیاهوی سکوت»، در ابعاد متنوعی مانند 50 در 35 و 120 در 180 سانتیمتر برای نمایش و فروش، با قیمتی بین 750 هزار تومان و 8 میلیون تومان، ارائه شده‌اند و بین 2 تا 3 ادیشن دارند. در این نمایشگاه همچنین یک مجموعه اثر کوچک به نمایش درآمده که مجموعه شخصی است و مروری دارد بر آثار دیگری که طی این سال‌ها عکاسی شده‌اند. یکی از اتفاقات جالب در این نمایشگاه وجود یک تلویزیون است که فیلمی از جاده اسالم که توسط خود هنرمند تهیه شده را به نمایش گذاشته است، در این فیلم فریم ها همچنان بدون حضور انسان می گذرند و تنها حرکتی که در آن دیده می شود حرکت مه در طبیعت است.
ابوالفضل رازانی، سعید توکلیان، مرتضی رزاق کریمی، مهدی مسعودشاهی، بهرام عظیمی، اسماعیل شرعی، احمد اعرابانی، حسین طاهری، فرید فرخنده کیش، محمدعلی صفورا، امیر محمد دهقانی، ناصر عبدالمحمدی، بهروز یغمائیان، پرویز پورحسینی، مسعود فروتن، وحید نصیریان، میهن جواهریان، علی نوری اسکویی، احمد سفلایی و... در مراسم افتتاحیه نمایشگاه حضور داشتند.
این نمایشگاه تا 29 مهر ادامه خواهد داشت و علاقه‌مندان برای دیدن از آن، می‌توانند همه‌روزه از ساعت 13 تا 20 به نشانی خیابان آیت‌الله طالقانی، خیابان موسوی شمالی، باغ هنر، خانه هنرمندان ایران مراجعه کنند.

مجتبی مهدی زاده این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سلام

دنبال چند تا عکس خوش رنگ و آب بودم که به این عکس بسیار زیبا از یک دختر احتمالا شیرازی برخوردم در مسجد بینظیر نصیرالملک:
http://theatlasofbeauty.com/image/111942488449

در مورد مسجد بنگرید به:
https://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D8%B3%D8%AC%D8%AF_%D9%86%D8%B5%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%84%D9%85%D9%84%DA%A9
و
https://en.wikipedia.org/wiki/Nasir_ol_Molk_Mosque

اما این یکی از عکس های مجموعه ای است که در موردش چنین میخوانیم:

True beauty extends far beyond magazines and runways.

Romanian photographer Mihaela Noroc set out to prove how beauty crosses borders and cultures in her series called The Atlas of Beauty. In it, she captures ordinary women from different countries.

"Now ... دیدن ادامه » I can say that beauty is everywhere, and it’s not a matter of cosmetics, money, race or social status, but more about being yourself," Noroc told Mashable.

Traveling around the world with just her camera and a backpack, Noroc spends anywhere from 30 seconds to an hour on each portrait. While the series highlights and celebrates cultural diversity, Noroc deliberately chose not to photograph across different age groups the women in the photographs are roughly around the same age.

"The comparison has to be made using similar conditions," she said."I think beauty is not about age. It's more about being natural and sincere."

"Maybe in 50 years all women from all around the world will dress and act the same," she added. I hope my project will remain a witness of my era’s cultures and traditions." Noroc has been criticized for not using older women as part of her work.
به نقل از:
http://mashable.com/2015/02/17/atlas-of-beauty/?utm_campaign=Mash-Prod-RSS-Feedburner-All-Partial&utm_cid=Mash-Prod-RSS-Feedburner-All-Partial&utm_medium=twitter&utm_source=dlvr.it#ZsegSlHpHaqQ

عکس دیگری از یک دختر ایرانی در این مجموعه:
http://theatlasofbeauty.com/image/111941922809

وبسایت اطلس زیبایی: http://theatlasofbeauty.com
نشانی اینستاگرام عکاس: https://instagram.com/mihaelanoroc
فکر کنم این خوش آب و رنگها رو باید در بخش عکاسی درج میکردید و نه تجسمی :-)
۲۱ مهر
مهمه , فکر کنم منظورتون در معرض فضای معمارانه قرار گرفتن بوده , چون من هر بار میخونمش توامان گیج و خندم میگیره :-)
۲۱ مهر
به نظرم در معرض معمارانه قرار گرفتن یکی از رساترین و توضیح دهنده ترین ترکیبات درباره درک فضا و معماری است.
و مهمه
:)
۲۱ مهر
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
طبق اعلام دست‌اندرکاران، ۲۷ قطعه عکس این نمایشگاه که یادگار سال‌ها همکاری محاسنی با بنی‌اعتماد است با پالایش و کیفیت دیده نشده حاصل زحمت و دقت محاسنی است که برای تماشاگرانش در عین تازگی بسیار خاطره‌انگیز خواهند بود.

میترا محاسنی درباره‌ی نمایشگاهش به ایسنا گفت: «این عکس‌ها و بسیاری دیگر که فعلا مجال دیدنشان نیست، حاصل سال‌ها همکاری من و رخشان است؛ یادگار دوستی‌ها و لذت از کار جمعی و لذت من از کشف و درک لحظاتی که رخشان در همه فیلم‌هایش خلق کرده، قصه آدم‌های فراموش شده و بخت برگشته‌ای که به حاشیه رانده شده‌اند و در مواجهه با پیشامدهای ناگوار تشنه‌ی زندگی‌اند. این نمایشگاه ادای دین من است به فیلمسازی که برای انسان و سینما احترام قائل است.»

وی در ادامه تاکید کرد: «نگاتیوها با مرور زمان رنگ می‌بازند و فراموش می‌شوند، این زنگ خطری ... دیدن ادامه » است برای همه عکاسان و سینماگران ایران که بیشترین آثارشان روی نگاتیو ثبت شده است. نگاتیوها آثار باارزش تاریخی و ملی ما هستند. کوشش کنیم آنها را از شر زمانه نجات دهیم.»

میترا محاسنی متولد تهران و دانش‌آموختهٔ رشتهٔ ارتباطات بصری و عکاسی خبری از کالج Sussex انگلستان است. وی از سال ۱۳۵۸ با عکاسی برای نشریات فعالیت عکاسی خود را آغاز کرد ولی به زودی به عنوان عکاس سینمایی مشغول به کار شد و در دوران کاری خود عکاسی فیلم‌ها و سریال‌های معروفی چون سربداران، اجاره‌نشین‌ها، زرد قناری، پردهٔ آخر، برج مینو، زیر پوست شهر، خانه‌ای روی آب، گیلانه و آژانس شیشه‌ای را برعهده داشته است. وی عضو هیات موسس انجمن عکاسان سینمای ایران و برندهٔ سیمرغ بلورین یازدهمین جشنوارهٔ فیلم فجر برای عکاسی فیلم «ناصرالدین‌شاه آکتور سینما» بوده است. داوری مسابقات عکاسی، تالیف کتاب «۲۵ سال عکاسی فیلم در ایران» و همچنین تاسیس و سرپرستی عکسخانهٔ موزهٔ سینمای ایران از دیگر نکات کارنامهٔ کاری میترا محاسنی است.
بیتا نجاتی این را خواند
یاسمن ، مهدی.. و مجتبی مهدی زاده این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
((فیلم ها فقط در تاریخ سینما نمی مانند ، هر فیلم یادآور دورانی از زندگی و خاطرات آدم هاست ،
و عکسها ، قاب های محصور کننده لحظه های ماندگار در یادها..
نمایشگاه عکس های میترامحاسنی ، لحظه هایی از طول دوران کاری من است..
- رخشان بنی اعتماد ))
"عکسهای این نمایشگاه انتخاب شده از حاصل سال ها همکاری من و رخشان بنی اعتماد است..یادگار دوستی ها و لذت از کار جمعی و لذت من از کشف و درک لحظاتی که رخشان در همه فیلم هایش خلق کرده
قصه آدم های فراموش شده و بخت برگشته ای که به حاشیه رانده شده اند و در مواجهه ... دیدن ادامه » با پیشامدهای ناگوار تشنه ی زندگی اند
این نمایشگاه ادای دینِ من است به فیلمسازی که برای انسان و سینما احترام قائل است.. -میترا محاسنی"
تجربه ی بسیار شیرین و دوست داشتنی ای بود ، این شانس را داشتم که در حضور خانوم بنی اعتماد و آقای امیر اثباتی و خانوم لیلی گلستان(صاحبِ گالری) و خانوم محاسنی ، از مجموعه عکسهای خاطره انگیز نمایشگاه لذت ببرم..
۰۳ مهر
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
«کوچه های با شهید» با 30 روایت
» نمایشگاه عکس و پوستر «کوچه های با شهید» در نگارخانه مهر فرهنگسرای انقلاب اسلامی گشایش می یابد
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی فرهنگسرای انقلاب اسلامی، در این نمایشگاه که از سه شنبه 31 شهریور همزمان با هفته دفاع مقدس، آغاز به کار می کند، 25 قطعه عکس و پوستر از 7 عکاس و 17 گرافیست با موضوع دفاع مقدس روی دیوار می رود. این آثار به روایتی از معراج شهدا، تفحص شهدا و اردوهای راهیان نور می پردازد.
دراین نمایشگاه، آثار عکاسی امیرقادری، امیدنظری، جمشید فرحوند فردا، جابرغلامی، ابراهیم باقرلو ، امیرعنایتی و علی سراج همدانی به نمایش در می آید. پوسترهای سیروان حاجی، مرضیه اسکندری، سعید کارخانه، امیدانصاری، کیمیا میرآخورلی، اسماعیل خوانده، فرشاد سلطانی، محمد افشار، پژمان حق جو، علیرضا حصارکی، عصمت یادگاریان، مرتضی نادری، علیرضا بیت الهی ، حسین بهرامی، علیرضا پوراکبری، محمدحسین وحیدی و عباس شریف روی دیوار می رود. نمایشگاه «کوچه های با شهید» تا هفتم مهر از ساعت 9 تا 18 میزبان علاقمندان است.
فرهنگسرای انقلاب اسلامی در بزرگراه شهید نواب صفوی، تقاطع پل کمیل، ابتدای کمیل شرقی واقع شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره 9-55419057 تماس بگیرید.

یاسمن این را خواند
mozhgan143 و سید حامد حسینیان این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آدرس ها و نقشه مثل همیشه اشتباه!!!!
mozhgan143 این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
چرا نقشه با آدرس نمیخونه؟؟؟؟
ادرس درسته و مربوط به گالری ژیواره.نقشه اشتباهه.
۲۸ شهريور
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
یکی از ویژگی های این نمایشگاه که بر ارزش معنایی آثار افزوده بود، دلنوشته های زیبایی بود که هریک از هنرمندان در باب اثر خود به رشته تحریر درآورده بودند.
تم غالب آثار را تاکید بر "نیستی " و زوال انسان دیدم.
از میان آثار به نمایش درآمده ، آثار علی یحیایی که روند فرسایشی پرتره انسان را به کمک بازتاب عکس پشت شیشه روغنی به تصویر کشیده بود، پرتره های هندسی مسعود جزنی و میکس مدیای تصویر و آینه سمیرا علیخانزاده و ایده آلبوم عکس زهرا طباطبایی را بیش از سایرین دوست داشتم.
» برپایی نمایشگاه عکس «اُ... مای گاد» (OMG) در گالری آتبین
... دیدن متن »

عکس‌های شهری که انتهای دنیاست، به روی دیوار می‌روند.
نمایشگاه عکس «اُ... مای گاد» (OMG) جمعه بیستم شهریورماه در گالری آتبین گشایش می‌یابد. در این رویداد، مجموعه‌ای از عکس‌های محمدرضا ماندنی با موضوع تصاویر شهری نیویورک به نمایش در خواهد آمد.


این مجموعه، دومین نمایشگاه انفرادی محمدرضا ماندنی و دومین بخش از «سه‌گانه شهر» این هنرمند به شمار می‌آید.


ماندنی خود درباره عکس‌های OMG می‌گوید: «برای من به‌عنوان یک هنرمند‌/‌عکاس شهرنشین که کمتر از یک ماه از سی سال عمرم را هم دور از شهرهای بزرگ نبوده‌ام، شهر و ساختارهای شهری بخشی از هویت من و آثارم شده‌اند.


نمایشگاه اول با نام «قاب‌های دلتنگی» مجموعه عکسی از پنجره‌های تهران بود که حس و حال خانواده و روح شهر مدرن‌ شده تهران را روایت می‌کرد.


مجموعه دوم اما درباره ابرشهری است که به چند شکل می‌توان گفت انتهای دنیاست! آن هم در کشوری که همه چیز در مقیاس زیاد و عظیم تعریف می‌شود، و در شهری که بسیاری از اتفاقات مهم جهان از آن شروع و یا به آن ختم می‌شوند. شهری که می‌توان آن را یکی از نمادهای مدرنیته، یکی از سمبل‌های اصلی شهر و شهرنشینی، و یکی از سمبل‌های اصلی آمریکا دانست؛ شهری که ورود به آن با یک جمله همراه بود: اُ... مای گاد!


همزمانی افتتاح این نمایشگاه با یازدهم سپتامبر هم بی‌دلیل نیست. این مجموعه عکس تماماً در نیویورک عکاسی شده و آن فاجعه بزرگ هم در همان شهر اتفاق افتاد. این مجموعه تصویری رنگارنگ و شوخ‌طبعانه، نگاهی شاد و رنگارنگ به شهری را نشان می‌دهد که یکی از غمگینانه‌ترین اتفاقات معاصر در آن روی داده است.


تصویری که یک ایرانی جهانگرد و کنجکاو از کشوری ارائه می‌دهد که بیش از سی سال روابط دولت‌هایشان پر از سوء‌تفاهم و دشمنی بوده؛ و به نظر می‌رسد فصل جدیدی از روابط میان دو کشور بزرگ در راه است. فصلی که در آن راه گفت‌وگو هموار و درهای احترام گشوده است...»


ماندنی متولد ۱۳۶۵ تهران، دارای دیپلم تئاتر از هنرستان صدا و سیما و تحصیلات ناتمام در رشته ادبیات نمایشی و فارغ‌التحصیل رشته فیلمسازی از دانشگاه جامع علمی‌کاربردی است. او تجربه هایی در ترانه‌سرایی، نمایشنامه‌نویسی و نیز نگارش چند مجموعه برای تلویزیون (از جمله خاله شادونه، معصوم و ...)، همکاری در ساخت تیزرهای تبلیغاتی و نیز ساخت تعدادی فیلم کوتاه داشته است.


آثار عکاسی محمدرضا ماندنی تاکنون در چند نمایشگاه گروهی و انفرادی به تماشا گذاشته شده، که «عید ماهی ها» در خانه عکاسان ایران، «درخت: یک نگاه عمومی» و «هنر برای صلح» در فرهنگسرای نیاوران، «قاب‌های دلتنگی» و «چند پرده از بهشت» در گالری آتبین، «دیوارهای شهر من» در گالری آرته، «تجربه‌های شخصی» در گالری آرت سنتر از جمله آن‌هاست.


دریافت جایزه اول مسابقه عکس کیهان بچه‌ها و کسب عنوان عکاس برگزیده در دو دوره مسابقه عاشوراییان، دو دوره مسابقه عکس کانون پرورش فکری و مسابقه عکس «فواد»، از دیگر سوابق اوست.


وی هم چنین طراحی و برگزاری و داوری چند رویداد هنری نظیر مسابقه عکس Theme Project و همکاری با نشریاتی هم چون تندیس را هم در کارنامه دارد.


برگزاری نمایشگاه عکس «اُ... مای گاد» (OMG) تا سی‌و‌ یکم شهریور ماه در گالری آتبین به نشانی خیابان ولی‌عصر، جنوب چهارراه پارک‌وی، کوچه خاکزاد، پلاک ۴۲ ادامه خواهد داشت و کلیه آثار به نمایش درآمده در آن، برای فروش نیز عرضه می‌شود.mandani هنرمند با نگاهی بسیار خاص و ویژه
۱۸ شهريور
امیدوارم فرصت بشه و بتونم به دیدن این نمایشگاه برم.
نمایشگاه اول با نام "قاب‌های دلتنگی" هم به نظر خیلی خوب بوده اما حیف که کاملاً بی اطلاع بودم و از دستش دادم.
۱۹ شهريور
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
همیاری جان سلام

یه پیشنهاد داشتم برای قسمت عکاسی یا یادگاری یا شعرو ادبیات

مکنه قسمتی و مد نظر بگیرین که بچه ها بتونن عکس های که خودشون گرفتن و بزارن

مثلا من عکس گرفتم و مطلبی از خودم دارم که مختص همون عکسه

بدون اون عکس جالب نیست

خواستم ببینم میشه این مورد و اضافه کنید ؟


ممنون و هزاران سپاس
درود بر شما
سپاس از همراهی و هم‌اندیشی ارزشمند شما.
چنین امکانی در نسخه بعدی تیوال وجود خواهد داشت.
۱۷ شهريور
ﻓﻘﻂ ﺧﻮﺍﻫﺸﺎ ﮐﺘﺎﺏ ﺻﻮﺭﺕ ﯾﺎ ﻫﻤﺎﻥ ﻓﯿﺲ ﺑﻮﮎ ﻧﺸﻮﺩ ﮐﻪ ﺩﺭﺍﯾﻦ ﺻﻮﺭﺕ ﺧﯿﻠﯽ ﺍﺯ ﻣﺨﺎﻃﺒﯿﻨﺘﺎﻥ ﺭﺍ ﺍﺯ ﺩﺳﺖ ﺧﻮﺍﻫﯿﺪ ﺩﺍﺩ . ﺩﺭ ﻧﺸﺮ ﻋﮑﺲ ﺑﺎﯾﺪ ﺧﯿﻠﯽ ﺩﻗﺖ ﺷﻮﺩ ﮐﻪ ﺧﺪﺍﯼ ﻧﮑﺮﺩﻩ ﺗﯿﻮﺍﻝ ﺭﺳﺎﻟﺖ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺍﺯ ﺩﺳﺖ ﻧﺪﻫﺪ. ﺳﭙﺎﺱ ... دیدن ادامه »
۱۸ شهريور
چطوری فیس بوک نشه؟ میشه دیگه!
شما همین الان یه سری بزن به بخش ادبیات و شعر
بدتر از فیس بوکه
عین ایمیلهای تبلیغاتی شده!
۲۲ مهر
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
۵ عادت بد در عکاسی که همین امروز باید ترک کرد
برای بسیاری از ما پیش آمده است که قبل از تشخیص یک راه جدید در عکاسی، خود را درگیر عادتها و رفتارهای بد کنیم. گاهی از اوقات شما حتی آن ها را نمی بینید ولی شاید آن قدر خوش شانس باشید که یک دوست با مهربانی آن ها را به شما گوشزد کند.
1. تردید:
یکی از این عادت ها تردید است. تردید کردن برای یک مدت طولانی مانع گرفتن یک عکس خوب می شود. شما به دو علت متفاوت ممکن است در گرفتن عکس دچار تردید شوید:ترس از قضاوت مردمممکن است شما از طرز فکر مردم نسبت به خود نگران باشید . آیا تا کنون خواسته اید که از فرزند خود در حال گریه عکس بگیرید؟ این مناظر ارزشمند بایستی لحظه به لحظه ثبت شوند. یا اتفاق افتاده است که بخواهید از یک غریبه خوش قیافه در خیابان عکس بگیرید و تنها به این علت که ممکن است از طرف شخص مورد نظر ملامت شوید چند لحظه تردید ... دیدن ادامه » کنید؟یکی از بهترین سری عکس های خیابانی که من تا کنون دیده ام مربوط به زک آریاس (Zak Arias) است. با این که هنوز به دنبال پیدا کردن لینک و اسکن دوباره آن عکس ها هستم، اما باز هم به شدت هیجان زده ام. زک این عکس ها را با دوربین Fuji x100 که دارای لنز های ثابت۲۳mm می باشند گرفته است (این لنز معادل لنز ۳۵mm در دوربین های با سنسور کراپ است (Cropped Sensor camera) بنابراین متوجه شدید که برای گرفتن این عکس ها او مجبور بوده با فاصله بسیار کم و آزاردهنده ای به سوژه های عکاسی خود نزدیک شود اما در این مورد او به هیچ وجه مردد نبوده است. لحظات ناخوشایند تنها به اندازه یک چشم بهم زدن هستند ولی این عکس های همیشه ماندگار استعداد این را دارند که زندگی را تغییر دهند و نشان می دهند که گفتگو های روزانه برگشت پذیر نیستند. با وجود عکس های زک من فکر می کنم که بایستی دوربینم را در شرایط نامناسب برای ثبت لحظات بکار ببرم (به عنوان مثال زمان غذاخوردن در بیرون به همراه خانواده).آماده نبودن برای عکاسی در زمان مناسبآماده نبودن دوربین می تواند شما را در لحظه عکس گرفتن دچار تردید کند. ممکن است هنوز دوربین را در وضعیت آماده قرار نداده باشید و یا حتی خودتان هنوز در وضعیت مناسب قرار نگرفته باشید. بنابراین دوربین خود را جهت استفاده در موقعیت مناسب که آمادگی عکاسی در آن را دارید تنظیم کنید اما اگر محیط اطراف شما همواره در حال تغییر باشد در این صورت شما دو گزینه برای انتخاب کردن دارید:شما می توانید در دو مد اتوماتیک و نیمه اتوماتیک عکاسی کنید. من شخصاً مد اولویت با دیافراگم را ترجیح می دهم. این مد به این معنی است که شما باید دریچه دیافراگم را در وضعیت مناسب قرار دهید و خود دوربین سرعت شاتر را تنظیم می کند. اگرچه عکسبرداری در حالت کاملاً دستی همیشه ارجحیت دارد اما با این حال شما تمام آن چه که لازم است تا عکستان بهترین عکس ممکن باشد را انجام دهید و در تمامی این مراحل سعی کنید مانع ایجاد شک و تردید در وجود خود شوید.همچنین عکاسی با فرمت RAW (عکاسی بدون فشرده سازی تصویر) به شما کمک می کند تا رنج وسیعی از تغییرات را بعد از عکاسی بر روی عکس انجام دهید بنابراین شما می توانید عکس هایی که کیفیت مناسبی ندارند را بعدا ویرایش و تصحیح کنید
2ایزو خیلی پایین:
یک عادت بد که بایستی ترک شود، ترس از بکار گرفتن تنظیمات ISO در سطح بالا می باشد. عکاسان زیادی اظهار کرده اند که این عادت را داشته و این عادت آنها از اینجا ناشی می شود که «نمی توانند سطح حساسیت دوربین شان را بالاتر از ۸۰۰ بگیرند». ترس از به کارگیری سطح بالای حساسیت به اندازه کفایت، می تواند خیلی شدید بوده و شما را به گرفتن عکس های مبهم و غیر واضح در شاتر با سرعت بسیار پایین هدایت کند و یا حتی مانع از عکس گرفتن شما شود. به دلایل زیر شما بایستی این عادت نادرست خود را در عکاسی کنار بگذارید:ممکن است شما از این که تا چه حد زیادی می توانید از دوربین خود کار بکشید، متعجب شوید. اگر شما لنزهای سریعی دارید (مثلاً لنزی که بتواند پاسخگوی یک دیافراگم باز باشد)، از تمام قابلیت های آن استفاده کنید. سپس ایزو را تا جایی که برای گرفتن عکس نیاز دارید، بالا ببرید.این روزها نرم افزارهای ویرایش عکس، نتایج نامطلوب به کارگیری سطح حساسیت بالا را به خوبی کاهش می دهند.نویز دیجیتال خیلی هم بد نیست. حتی برای بعضی از عکاسان این مورد مطلوب نیز هست. در واقع بسیاری از ما در عکاسی این ذرات را اضافه می کنیم بنابراین اگر شما یک عکس با سطح حساسیت بالا دارید که اصلاح شده آن در نوع سیاه و سفید بهتر بنظر می رسد، این کار جدید را امتحان کنید و تمامی نویز موجود در عکس را به عنوان این دانه های ریز به تصویر بکشید.در حال حاضر این نظر وجود دارد که در دوربین های فول فریم، سنسورها میزان نویز کمتری تولید می کنند. این طرز فکر باعث شد که من اغلب اوقات دوربین با سنسور کراپ (Cropped Sensor Camer) خود را برای مواقعی که نیاز به سطح حساسیت بالا داشت به کار نبرم. ولی بعد از این که یک دوربین فول فریم گرفتم سنجش هایی بین سطح حساسیت عکس های گرفته شده با دو دوربین انجام دادم که بسیار شگفت انگیز بود چرا که هیچ تفاوت اساسی بین دو عکس وجود نداشت و نگرانی من بی مورد بود
3.وسواس روی پیکسل ها:
یک موضوع مهم دیگر که در مورد آن بایستی صحبت کرد عادت بد وسواس روی پیکسل های عکس است، چون این مورد ممکن است یکی از دلایل ترس شما از عکاسی در حساسیت های بالا (ISO) باشد. اگر شما عکس های خود را روی کامپیوتر تا ۱۰۰% بزرگ نمایی کنید و داد بزنید «وای نویز ،وای نویز» در این صورت شما یک وسواسی پیکسل کامل هستید. هیچ لازم نیست که پیکسل ها را یکی یکی بررسی کنید، مگر اینکه بخواهید این عکس را روی بدنه اتوبوس چاپ کنید. من موارد زیر را برای بهبود وضعیت این افراد وسواسی پیشنهاد می کنم:بزرگ نمایی تصویر تا ۱۰۰% را متوقف کنید. فقط برای ویرایش، عکس را فول اسکرین کنید اما به ویرایش تصویر در بزرگ نمایی ۱۰۰% اصرار نورزید. نتیجه نهایی را در ذهن خود نگه دارید و آن را به عنوان عکس اصلی در نظر بگیرید.یک عکس که شما را دچار بحران نگرانی از پیکسل ها می کند انتخاب کرده و یک پرینت آزمایشی از آن بگیرید. به عنوان مثال آن را در سایز (۱۶×۲۴) چاپ کنید. هنگام خروج عکس از پرینتر شما کاملاً از کیفیت عالی آن متعجب و راضی خواهید شد.اگر شما عکس ها را برای قراردادن در وب سایت می گیرید می توانید کاملاً آرامش خود را حفظ کنید. خیلی از عکس های غیرقابل چاپ هنگام استفاده به شکل آنلاین فوق العاده به نظر می رسند.یکی از دلایلی که در وهله اول باعث می شود شما عکس خود را بزرگ نمایی کنید این است که کارخانه های سازنده دوربین این عقیده را القا می کنند که به شما نشان دهند مدل جدید دوربین های آنها چقدر عالی بوده و چرا شما باید آنها را خریداری کنید. قبل از این که من کار عکاسی خود را به صورت حرفه ای شروع کنم، برای خرید وسایل و اسباب عکاسی اقدام می کردم و هر زمان که مشخصات دوربین عکاسی را بررسی می کردم آنها پر از عکس های زوم شده بودند. همگی حاوی این پیام بودند که «ببینید دوربین جدید شما چقدر فوق العاده می تواند باشد». بنابراین در حالت طبیعی این مورد که ما عکس هایمان را در حالت بزرگنمایی بررسی کنیم کاملا عادی است. پس این عادت خود را ترک کنید چون این مورد به هنر عکاسی مربوط نبوده و بستگی به نوع دوربین ها دارد.
4.عکاسی شانسی:
بله، روی صحبت من با شما آقا و خانمی است که مثل رگبار عکس می گیرند. ما با این خیال واهی که بدون استفاده از فکر و با یک عکاسی دیوانه وار می توانیم تصاویر دلخواهی بر روی کامپیوتر داشته باشیم، کاملاً در اشتباه هستیم. بله شما این تصاویر را خلق کرده اید. این نوع عکاسی مثل این است که بخواهید با پاشیدن رنگ بر روی بوم بطور نامنظم به یک کودک نقاشی بیاموزید. کودک نگاه می کند ولی نمی داند چگونه عین آن کار را تکرار کند. این دقیقا کاریست که شما با دوربین خود انجام داده اید.این عادت یک سری مشکلات دارد و به دلایل زیر شما باید همین امروز آن را ترک کنید:شما نمی دانید که چگونه آن عکس ها را گرفته اید. بنابراین قادر نخواهید بود دوباره آنها را خلق کنید. البته این مورد در عکاسی شخصی زیاد مهم نیست ولی در مورد مسایل کاری و این که شما این عکس را برای مشتری گرفته اید مسلماً مشکل ساز خواهد بود. مشتریان با تکیه بر توانایی ها و نمونه عکس های مشتریان قبلی خواستار کار شما هستند.بخشی از رسالت شما به عنوان یک هنرمند بهره برداری از یک نیروی درونی است و شما باید این نیرو و فکر را در بیرون به نمایش بگذارید. عکاسی یکی از راه هایی است که شما می توانید این فکر را بیان کنید ولی انجام آن به این طریق چیزی جز نمایش هرج و مرج نیست.با عکاسی رگبار گونه و بدون فکر شما نمی توانید یک پروسه را دوبار خلق کنید. تا اینجا من این موضوع را کاملاً بیان کرده ام ولی یک دلیل دیگر برای ترک این عادت این است که این نوع عکاسی کاری از روی صداقت نیست. دوربین شما مثل قلموی یک نقاش است بنابراین به عنوان یک هنرمند شما باید بتوانید دوربینتان را تحت اختیار و اراده خود بگیرید. شما باید دوربینتان را کنترل کنید نه دوربین شما را. ترک این عادت وقتی از وجود این مسئله آگاه باشید برایتان بسیار راحت خواهد بود
5. ویرایش همه چیز
همه ما به دلیل عکس گرفتن های بیشمار اشتباه می کنیم. این عادت با گذشت زمان تغییر می کند. اما عادتی که ما به اجبار بایستی ترک کنیم ویرایش همه عکس هایی است که می گیریم. راه کارهای زیر برای رسیدن به این هدف موثرند:عکس هایتان را گلچین کنید. من این کار را در نرم افزار Lightroom انجام می دهم. انگشت چپ را روی "x” و انگشت راست را روی "<" قرار می دهم. با "x" عکس ها را حذف کرده و با "<" عکس ها را نگه می دارم. عکس های حذف شده از عکس های باقی مانده بیشترند. بعد از این کار عکس های حذف شده را کاملا از روی کامپیوتر پاک می کنم این کار فضای بیشتری برای من باقی می گذارد. * بعد از این مرحله دوباره عمل گلچین کردن عکس ها را تکرار کنید.و باز دوباره تکرار کنید. حالا شما یک سری عکس های مناسب برای ویرایش دارید.به من اعتماد کنید وقتی شما از شر عکس های بدرد نخور خلاص شدید دیگر تصویری از آن ها در ذهن شما باقی نمی ماند. وقتی بر روی عکس های باقی مانده تمرکز کنید عکس های حذف شده تاثیری بر ذهن شما نخواهند داشت. من با قاطعیت به شما می گویم که حتی یک عکس حذف شده را نیز بیاد نمی آورم. هیچ افسوسی در کار نیست و شما برای حذف عکس های اضافه حسرتی نخواهید داشت.از تمامی موارد ذکر شده در بالا، ترک عادت آخری از همه سخت تر است. حذف یک عکس همیشه یک مقدار آزاردهنده است. من همیشه وقتی این کار را می کنم احساس بدی دارم ولی طبق تجربه ای که داشتم این کار به شما فرصتی برای خلق انبوهی از کارهای شگفت انگیز می دهد. تو میتونی!خلاصهفکر می کنید می توانید این ۵ عادت را ترک کنید؟
شبنم ، سیامک و آرمان نیازی این را خواندند
مجتبی مهدی زاده و نسیم ح این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نکات جالب درباره عکس‎های سِلفی Selfie

وقتی‌که موسسه لغت‌نامه آکسفورد لغت "Selfie" را به عنوان لغت برتر سال 2013 انتخاب کرد، کاربران اینترنت خیلی هم متعجب نشدند. برای آنهایی‌که گوشی هوشمند تلفن همراه در دست دارند، این کار تنها تاییدی بود بر آنچه آنان از زمان انتشار نخستین عکس با تَگ Selfie (سِلفی) در 16 ژانویه 2011 / 26 دی 1389 به خوبی به آن پی برده بودند: مستندسازی شخصی همانند یک ویروس در حال گسترش است.

Selfie اصطلاحا به عکس‌هایی گفته می‌شود که کاربر با وب‌کم یا دوربین گوشی تلفن هوشمند از خودش می‌گیرد و آن را روی شبکه‌های اجتماعی اینترنتی منتشر می‌کند. به گفته مسئولان شرکت Unmetric که به تجزیه و تحلیل رسانه‌های اجتماعی برای برندهای جهانی می‌پردازد، از آن تاریخ تا کنون تنها 73 میلیون سِلفی روی شبکه ایسنتاگرام منتشر شده است. اما آمار جالبی را می‌توان درباره ... دیدن ادامه » این پدیده اجتماعی استخراج کرد؛ آماری که خیلی افراد از آن مطلع نیستند: مثلا عکاسان سلفی بانکوک جوان‌تر از نیویورکی‌ها هستند؛ زنان بیشتر از مردان سلفی می‌گیرند و پارامتر خندیدن در عکس‌های سلفی از شهری به شهر دیگر متفاوت است.
اخیرا تحقیق جالبی در مورد عکس‌های سلفی به سرپرستی لیو مانوویچ، استاد دانشگاه سیتی یونیورسیتی نیویورک (CUNY) و متخصص تجزیه و تحلیل داده‌های اجتماعی بصری انجام شده که نتایج کامل آن را می‌توان در Selfiecity مشاهده کرد. البته کسب افتخار «لغت سال» دلیل انجام تحقیق مانوویچ نبوده است؛ چرا که آغاز پروژه وی به چندین ماه پیش از انتخاب این لغت توسط واژه‌نامه آکسفورد باز می‌گردد.

مانوویچ و گروهش 656 هزار عکس را که بین بازه 4 تا 12 دسامبر 2013 / 13 تا 21 آذر 1392 و در شهرهای نیویورک، سائو پائولو، برلین، بانکوک و مسکو روی سایت اینستاگرام بارگذاری شده بود جمع‌آوری کردند. پس از مرتب‌سازی، عکس‌ها غربال شد و تعداد آن به 640 عکس کاهش یافت که نمونه‌هایی به نمایندگی از دسته‌بندی‌های مختلف بودند.

مانوویچ می‌گوید: «اینستاگرام زبانی جهانی است؛ اما در شهرهای مختلف تفاوت‌های آشکاری میان جنسیت، سن و سبک وجود دارد.»

آلیس تیفنتیل، دانشجوی تحصیلات تکمیلی دانشگاه CUNY نیز در مقاله‌ای که در سایت Selfiecity منتشر شده، می‌نویسد: «سلفی زبان مادری قرن بیست و یکم است.»

امروزه رسانه‌های اجتماعی به ابزاری برای مطالعه رفتارهای انسانی بدل شده‌اند. برای مثال و در بین پنج شهر مورد مطالعه، زنان برزیلی اهل سائوپائولو در عکس‌های سِلفی با احساس‌تر بودند (زاویه کج کردن سر آنها در عکس 16.9 درجه بود که به مراتب بیشتر از 7.6 درجه زاویه سر نیویورکی‌ها است)؛ و درصد زنان در عکس‌های سلفی شهر مسکو بیش از دیگر نقاط بوده است (82 درصد در مقایسه با 55.2 درصد بانکوک).

«تفسیر شما نیز به خوبی تفسیر من است» این جمله‌ای است که مانوویچ در پاسخ به سوال بالا می‌گوید و منظورش این است که توضیحی برای این نتایج ندارد!شاید زنان روسی ساکن در مسکو در مقایسه با مردان این شهر عکس‌های سِلفی بیشتری بگیرند، اما هر دو دسته در عکس‌ها چهره‌ای نسبتا عبوس دارند. در شاخص خنده، پایتخت روسیه در انتهای جدول قرار می‌گیرد (در حالی‌که بانکوک صدرنشین است). شاید خندیدن در مسکو خیلی باب نیست؛ اما مانوویچ می‌گوید: «زمانی‌که شما جوانان روسی را اینجا در نیویورک می‌بینید، میزان خنده‌رویی آنها هم مثل بقیه افراد است.»گرفتن عکس‌های Selfie بازی جوان‌پسندانه‎ای محسوب می‌شود. میانگین سن عکاسان سلفی تنها 23.7 سال است. همچنین اگرچه زنان بیشتر از مردان عکس سلفی می‌گیرند؛ اما با این وجود، مردان بالای 30 سال بیشتر از زنان این سن عکس‌های سلفی خود را به اشتراک می‌گذراند. مانوویچ می‌گوید: «شاید زنان بیشتر عکس بگیرند، اما آنها را پست نمی‌کنند.»پروژه‌های بعدیSelfiecity از ابزارها و تکنیک‌هایی استفاده می‌کند که برای پروژه‌های قبلی انجام شده توسط Software Studies Initiative، آزمایشگاهی تحقیقاتی که مانوویچ آن را در دانشگاه کالیفرنیا سان‌دیه‌گو بنیان‌گذاری کرده، توسعه داده شده‌اند. در پاسخ به این سوال که پروژه‌های بعدی وی چه خواهد بود، مانوویچ اظهار می‌کند که شاید بخواهد سِلفی‎های گرفته شده در شهرها را با عکس‌های مشابه در مناطق حومه‌ای و روستاها مقایسه کند. همچنین وی به پروژه‌ای برای مقایسه سِلفی‎هایی با پرداخت‌های حرفه‌ای و سلفی‎های با ماهیت معمولی‌تر و روزمره فکر می‌کند.عکس‌های سِلفی چنان اهمیت دارند که می‌توانند در صدر اخبار قرار گیرند. کافی است سِلفی‎های گرفته شده توسط باراک اوباما یا پاپ فرانسیس را به یاد بیاورید. اگرچه برخی ممکن است عقیده داشته باشند که سلفی تنها آیینه‌ای دیجیتال برای بازتاب روحیه خودشیفتگی عصر ما است، اما می‌توان از این زاویه نیز به موضوع نگاه کرد که سلفی ما را به خود زندگی‌نامه نویسانی مدرن بدل کرده است؛ چیزی که مانوویچ از آنها به عنوان خودجامعه‌شناس (Self-Sociologist) نام می‌برد.
Fatima Hassanpour و آرمان نیازی این را خواندند
مجتبی مهدی زاده و نسیم ح این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» نقاشی با دوربین در فرهنگسرای نیاوران
... دیدن متن »

نمایشگاه عکس های« صادق نیک نهاد» با عنوان «مکاشفه» در فرهنگسرای نیاوران برگزار می شود.


نمایشگاه عکس های «صادق نیک نهاد» با عنوان «مکاشفه» ۱۲ تا ۱۵ مهرماه سال جاری در گالری فرهنگسرای نیاوران برگزار می شود. این عکاس در آستانه برگزاری اولین نمایشگاه عکس اش گفت: من بیست سال برای برگزاری اولین نمایشگاهم صبر کردم چرا که معتقدم یک فعال هنری وقتی تصمیم می گیرد اثری از خود را برای مخاطبان ارایه دهد باید از قبل سلایق مختلف را در نظر بگیرد، در مدت مشخصی به شناخت از بینندگان آثارش برسد و هنگامی که به اطمینان رسید آن گاه وقت آن می رسد که آثارش را ارائه دهد و به قضاوت مخاطبان بگذارد. وی ادامه داد: نمایشگاه عکس مکاشفه شامل ده فریم است که می توان آن را در دسته بندی فراتر از سبک هنری امپرسیونیسم قرار داد و با نگاهی متفاوت به جهان پیرامون سعی کردم استنباطی از واقعیت را از دید هنری ارایه دهم و شاید بتوان گفت به نوعی با دوربین عکاسی نقاشی کشیدم. تصاویری که شاید در نگاه اول برای مخاطب مبهم و راز آلود باشد اما در نهایت تماشاگر به این درک می رسد که آن چیزی که به عنوان عکس رو به روی اوست گوشه ای از واقعیت دنیای اطراف است.

این هنرمند افزود: با وجود پیشنهادهای متعدد بین المللی برای برگزاری این نمایشگاه در کشورهای مختلف دوست داشتم که اولین بار مخاطبان ایرانی و هموطنانم این آثار را ببینند و همان طور که در عکاسی خبری توانستیم در دنیا به نمایندگی از ایران حرفی برای گفتن داشته باشیم امیدوارم این موفقیت هم برای عکس هایی که آغازگر سبک نو در عکاسی هستند در سطح جهانی تکرار شود. گفتنی است در پایان برگزاری این نمایشگاه عکس ها به فروش گذاشته می شوند.


آرمان نیازی ، یاسمن و لیلى شجاعى این را خواندند
mozhgan143 و مجتبی مهدی زاده این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
درود و شاد باش فراوان

اطلاعیه شماره 1 مسابقه جهانی عکاسی فتوواک 2015 اصفهان
دوست گرامی
به اطلاع شما می رسانم ، سایت جهانی عکاسی فتواک کلبی ، ثبت نام برای مسابقه عکاسی امسال را شروع کرده و شما علاقه مندان می توانید به آدرس زیر رفته و ثبت نام خود را برای روز مسابقه عکاسی فتوواک انجام دهید.
در ضمن ثبت نام رایگان می باشد و هیچ هزینه ای در بر نخواهد داشت.
بعد از ثبت نام هم منتظر ایمیل از طرف سرگروه باشید ویا خودتون اقدام به هماهنگی از طریق شماره تماس یا ایمیل موجود در لینک نمایید.
لینک مورد نظر جهت ثبت نام مسابقه فتوواک 2015 اصفهان
http://kelbyone.com/photowalk/walk/esfahan-isfahan-iran-isfahan/

توضیحات :
- امسال روش انتخاب مسیر و عکاسی با سال قبل متفاوت خواهد بود.
- روز مسابقه شنبه ، 11 مهر ماه 1394 / سوم اکتبر 2015
- در صورتی که هرگونه سوالی داشتید می تونید از طریق فضایی که این اطلاعیه به دستتون رسیده برای پاسخ سوالتون اقدام کنید.
لینک پیگیری از طریق فیسبوک :
https://www.facebook.com/isfahanwwpw
با ... دیدن ادامه » سپاس فراوان
به امید پیروزی ، شادی و ثروتمندی همه دوستان
پارسا باقری
سیامک این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید