تیوال تئاتر
T30:05:51:58
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گقت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی محصولات و برنامه‌های جالب هر زمینه به هم‌دیگر و پیش نهادن دیدگاه و آثار خود برای دیگران. برای نوشتن و فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
» روزانه سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر (روز نخست) پخش آوا
... دیدن اطلاعات »

مجله صوتی هم گام با سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر

اجرا: نازنین موسوی

گفتگو با هنرمندان: امین عزیزی، ستاره تبریز زاد، صادق نصیری، رضا حسینی

گزارشگران: آریو راقب کیانی، حسین کوهی، محمد عسگری

درباره نمایش های: جی، همه دختران من، یرمای درون من، بازگشت در چهارشنبه آخر سال، فرشته مرگ، خاطرات هنرپیشه نقش دوم

» اطلاعات بیشتر، آواهای همسو و دانلود
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
جشنواره فجر استان خراسان رضوی
» گزارش اختتامیه جشنواره فجر استان خراسان رضوی
... دیدن متن »

مراسم اختتامیه سومین جشنواره تئاتر فجر استان خراسان رضوی در شهر مشهد و با حضور مدیران فرهنگی و هنری استان، مدیر کل هنرهای نمایشی، مدیر عامل انجمن هنرهای نمایشی ایران و اتابک نادری مدیر امور استان های این اداره کل برگزار شد. 
مهدی شفیعی مدیر کل هنرهای نمایشی در این مراسم ضمن تشکر از مدیران پیشین و فعلی انجمن هنرهای نمایشی استان و دیگر مسئولان هنری شهر مشهد گفت: حضور گروه های نمایشی استان در جشنواره بین المللی تئاتر فجر اتفاق بسیار خوبی است که ناشی از اجراهای مستمر نمایش در این شهر است. ۶ و ۷ سالن نمایشی در این شهر فعال است همین نکته تفاوت مشهد با دیگر شهرها و استان های کشور را در کیفیت آثار این شهر ایجاد کرده است که از دید هیچ یک از داروان نادیده گرفته نمی شود. آثاری که به جشنواره فجر فرستادید بسیار کیفی هستند و امیدوارم همه مخاطبان از آن بهره ببرند.
وی در ادامه با اشاره به حضور تئاتر مشهد در جشنواره های رضوی و خمسه گفت: امروزه تئاتر مذهبی، ارزشی و دینی ما باید جذابیت های خودش را داشته باشد. برای مردم تولید شود و صرفا خواستگاه آن ناشی از سلیقه مدیران نباشد و در جدول آثار حرفه ای قرار بگیرد و همه مردم بتوانند از آن بهره مند شوند. این ویژگی را در آثار ارزشی تئاتر مشهد دیده‌ام و این الگوی بسیار خوبی برای تمام نقاط کشور ماست. 
وی با اشاره به ظرفیت خوب مخاطبان تئاتر در مشهد و ایجاد بانک مخاطب در این شهر که مدام در حال افزایش نیز هست تصریح کرد: همه این ظرفیت‌ها قابلیت این را دارد که مدیران شهری و مدیران استان توجه ویژه ای را به تئاتر داشته باشند. خوشبختانه امسال پایتخت فرهنگی جهان اسلام مشهد مقدس است. تئاتر این قابلیت را دارد که نقش محوری را در فعالیت های فرهنگی پایتخت جهان اسلام ایفا کند و لازمه آن این است که مورد حمایت مسئولان شهری و استانی قرار بگیرد.  وی ادامه داد: تئاتر ظرفیت عظیمی برای ارتقا فرهنگ شهروندی دارد. مدیران شهرهای بزرگ  آرزوی داشتن این ظرفیت دارند. مدیریت شهری مشهد باید قدر این اتفاق را بداند که هنرمندان و جوانان مشهد این تولیدات را دارند . مدیران شهری باید در ایجاد تالار های نمایشی و واگذاری تالارهایی که در مشهد هست همراهی کنند. حتی مجتمع های تجاری که در حال ساخت است می توانند از این ظرفیت استفاده کنند.  مهدی شفیعی با اشاره به گفت و گویی که با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی داشته گفت:وزیر محترم نگاه ویژه ای به تئاتر خراسان دارند و از اتفاقات و ظرفیت هایی که در تئاتر مشهد و خراسان وجود دارند بسیار خرسند هستند. حضور استان‌دار خراسان هم که چهره ای فرهنگی و علاقه مند به این حوزه هستند دست به دست هم داده تا اتفاقات بهتری در این حوزه بیافتد.  وی ابراز امیدواری کرد که تفاهم نامه ای با استانداری و شهرداری مشهد برای ساخت پلاتو های بیشتر در این استان منعقد شود و تصریح کرد که با این تفاهم نامه مانند دیگر استان ها وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز برای تجهیز پلاتو های ساخته شده  اقدام خواهد کرد. 
جواد اشکذری رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان خراسان رضوی نیز در این مراسم ضمن قدردانی از حضور مسئولان ارشد تئاتر و مدیران فرهنگی و هنری استان خراسان رضوی گفت: امروز در این مراسم نه تنها پیشکسوتان تئاتر مشهد که پیشکسوتان تمام استان حضور دارند. سومین جشنواره تئاتر فجر استانی امسال به یک مطالبه عمومی تبدیل شد. تئاتر همیشه برای مردم مشهد و هنرمندان آن جدی بوده است. وی با اشاره به رشد فعالیت های تئاتری خراسان رضوی و حضور هنرمندان تئاتر در برنامه ها، جشن ها و اجراهای مختلف یک سال اخیر گفت: تئاتر خراسان رضوی امسال در ارسال اجراها به شهرهای دیگر کشور ، حضور پررنگ در عرصه بین المللی و جشنواره ها شکوفایی بسیاری داشت. مشهد را امسال باید به عنوان شهر نمونه تئاتر معرفی کرد. امسال در شش برنامه بین المللی و ملی حضور پرقدرت داشته ایم. حضور ۸ اثر از مشهد و سبزوار رکورد حضور در جشنواره فجر را شکست. وی با قدردانی از تمام کسانی که در برگزاری سومین دوره جشنواره تئاتر فجر استان هکاری داشتند گفت: تئاتر مشهد نیازمند حمایت بیشتری برای رشد است. امروزه دغدغه ما اقتصاد تئاتر است و احساس می کنیم سال ۹۶ با حمایت مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مشهد برنامه های گسترده تری خواهیم داشت و در این زمینه پیشنهاداتمان را به مرکز هنرهای نمایشی خواهیم کرد. 
وی افزود: سعی کردیم جشنواره تئاتر فجر استان به عنوان یک جشنواره تزئینی برگزار نشود. ممنون که همیشه با ما بوده‌اید و هستید امیدوارم در مدت زمانی که در این مسئولیت هستم شرمنده دوستانم در حوزه تئاتر نشوم. 
تحفه‌گر معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن خیر مقدم به حاضران گفت: در آستانه برگزاری جشنواره تئاتر فجر هستیم و همه مال می دانیم یک رویداد بزرگ و گسترده است و در خدمت همه متولیان هستیم و نشان دارد که به تئاتر خراسان اهمیت داده اند و باید از همه شما سپاسگذاری کنم.  امسال سال ارزشمندی برای ماست. سالی که مشهد از طرف ای سسکو به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام انتخاب شدهاست. طبیعتا فرصت بسیار مقتنمی است که با ارائه هنر ناب اصیل ایرانی و اسلامی، هویت ایرانی را به جهان منتقل کنیم به نظر می آید وظیفه و مسئولیت هنرمندان ما در این عرصه سنگین تر است. هنرمندانی که امسال با توجه به توانمندی‌های ارزشمندشان در عرصه هنر تئاتر و نمایش امروز افتخار آفرینی کردند و برای اولین بار هشت نمایش را برای جشنواره فجر بدرغه می کنیم و امیدواریم با دست پر به استان برگردند. 
از جمله برنامه‌های این مراسم که درروز تولد داوود کیانیان هنرمند پیشکسوت تئاتر برگزار شد، تجلیل از این هنرمند بود که با حضور حمید کیانیان برادر این هنرمند انجام شد. 
سید سعید سرابی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی نیز که در دقایق پایانی این مراسم به ایراد سخن پرداخت گفت: معادل کمک هزینه انجمن هنرهای نمایشی استان که می دانم به اندازه بلیط قطار گروه های اعزام شده به فجر است را از سوی ارشاد در اختیار انجمن می گذاریم تا به گروه ها اختصاص یابد تا گروه های ما بتوانند هوایی به تهران بروند و این حداقل کاری است که برای هنرمندانمان می توانیم انجام بدهیم.  وی از هنرمندان خواست تا مثل همیشه بر قله های تئاتر کشور در تهران بدرخشند و امسال به صورت ویژه پرچم پایتخت فرهنگی ایران؛ پایتخت فرهنگی جهان اسلام را در تهران برافرازند. 
برگزیدگان مسابقه نمایشنامه خوانی با اعلام هیأت داوران بخش مسابقه نمایشنامه‌خوانى سومین جشنواره تئاتر فجر استانى خراسان رضوى، برگزیدگان این بخش، معرفى شدند. 
در بخش بهترین موسیقى؛ «مهدى حسنى» براى خوانش نمایشنامه «شرق دور؛ شرق نزدیک» ، بهترین اکت‌خوان؛ «دلارام امینى‌مقدم» براى خوانش نمایشنامه «شرق دور؛ شرق نزدیک» ، بهترین بازیگر زن؛ «نوشین نوروززاده» براى خوانش نمایشنامه «شرق دور؛ شرق نزدیک» از «نسیم کمالى» براى خوانش نمایشنامه «کرگدنى در کریر» نیز تقدیر شد.  در بخش بهترین بازیگر مرد؛ «حمید درودى» براى خوانش نمایشنامه «روال عادى» از«صادق سفیدباغى» براى خوانش نمایشنامه «سوپ بوقلمون» نیز تقدیر شد.  در بخش بهترین نویسنده؛ تقدیر اول؛ «سیدامیر رستگار» براى نگارش نمایشنامه «سوپ بوقلمون» و تقدیر دوم؛ «بهزاد آقاجانى» براى نگارش نمایشنامه «خانه عروسک ایبسن»  در بخش بهترین کارگردانی؛ برگزیده اول؛ «حمید درودى» براى خوانش نمایش «روال عادى» و برگزیده دوم؛ «مبین عطارى» براى خوانش نمایش «شرق دور؛ شرق نزدیک» معرفی شدند.

۲ روز پیش، پنجشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ششمین کارگاه آموزشی جشنواره تئاتر فجر با حضور استاد آلمانی
» ششمین کارگاه آموزشی جشنواره تئاتر فجر با حضور استاد ایویکا فولر از کشور آلمان برگزار می‌شود.
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، این کارگاه با موضوع «طراحی صحنه برای تالارهای کوچک و نمایش‌های پرتابل» با حضور ایویکا فولر از آلمان روزهای دوم تا چهارم بهمن ماه برگزار می شود.
کارگاه نامبرده با هدف دانش افزایی و توانمند سازی بیشتر کنشگران تئاتر ایران و با همکاری مرکز تاتر تجربی دانشگاه تهران، انجمن علمی نمایش و پردیس هنرهای نمایشی دانشگاه تهران ششمین برگزار می‌شود. محل برگزاری این کارگاه، تالار استاد صمیمی مفخم دانشکده موسیقی و نمایش پردیس هنرهای زیبا دانشگاه تهران است. مخاطبان کارگاه نامبرده دانشجویان طراحی صحنه، طراحان صحنه، مدیران فنی تالار های نمایشی، دانشجویان رشته کارگردانی وکارگردانان هستند. همچنین شرایط ثبت‌نام در این کارگاه به شرح زیر است: 
۱- ارسال معرفی نامه از گروه آموزشی،کپی کارت دانشجویی برای دانشجویان، معرفی نامه از تالار برای مدیران فنی، و معرفی نامه از انجمن طراحان خانه تاتر برای طراحان صحنه.
۲- ارسال تصویر کارت شناسایی معتبر
۳- ارسال تصویر پرسنلی
۴- ارسال سوابق کاری وشماره تلفن همراه.
۵- تمامی مدارک بالا به نشانی fadjrworkshops35@gmail.com و 35fajrworkshops@gmail.com ارسال شود.

گفتنی است اولویت در ثبت نام با طراحان صحنه و دانشجویان طراحی صحنه خواهد بود. به درخواست‌هایی که به شکل ناقص ارایه شوند، ترتیب اثر داده نخواهد شد . به شرکت‌کنندگانی که در تمامی جلسات حضور کامل داشته باشند، گواهی معتبر و رسمی دبیرخانه جشنواره مبنی بر حضور در کارگاه داده خواهد شد . متقاضیان تا پایان وقت اداری یکم بهمن ماه فرصت دارند مدارک مورد نیاز را ارسال کنند. به دلیل محدودیت در پذیرش شرکت‌کنندگان درصورت تکمیل ظرفیت کارگاه اطلاع رسانی از طریق وبسایت رسمی جشنواره به نشانی fitf.ir انجام خواهد شد. لازم به یادآوری است شرکت در تمامی کارگاه‌های جشنواره فجر رایگان است.

۲ روز پیش، پنجشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
۳ روز پیش، چهارشنبه
محمد عسگری این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ویدیو
درباره نمایش پک
۳ روز پیش، چهارشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آوا
درباره نمایش مجرد‌ها
۴ روز پیش، سه‌شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آوا
درباره نمایش عمارتی در برف
۴ روز پیش، سه‌شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
۴ روز پیش، سه‌شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به گزارش روابط عمومی
» منظومه خوانی جمعی «اودیسه» در جشنوارۀ بین المللی تئاتر فجر
... دیدن متن »

روز ۷ بهمن ۱۳۹۵ در سالن اصلی مجموعۀ تئاتر شهر تهران، در یک فضای چند ملیتی، ۲۰۰ نفر منظومه خوان از گروه های سنی متفاوت و با زمینه های مختلف، شامل سران سیاسی و مملکتی، خبرنگاران، هنرمندان، دانشجویان، دانش آموزان و کودکان به گرد هم جمع خواهند شد تا حماسۀ «اودیسه» هومر، یکی از قدیمی ترین آثارادبیات یونان و از عظیم ترین حماسه های همۀ ادوار، را در کنار هم قرائت کنند و سرودهای آن را سردهند. شرکت کنندگان، قسمت های مشخص شده از متن را، یکی پس از دیگری با زبان ها و گویش های ایرانی و یا بین المللی، می خوانند. .
در طول برنامه، نمایش متن انگلیسی و فارسی و همچنین تصاویر مرتبط بر روی پردۀ نمایش، به جلوه های سمعی بصری و  جذابیت برنامه خواهد افزود . میان پرده های موسیقایی و موسیقی متن،  توسط گروه های محلی و بین المللی به موازات برنامۀ منظومه خوانی ، اجرا خواهند شد .
در چهارچوب سی و پنجمین جشنوارۀ تئاتر فجر، هدف مشترک شرکت کنندگان، منظومه خوانی بی وقفۀ حماسۀ «اودیسه» در طی هشت ساعت خواهد بود تا سنت باستانی منظومه خوانی در میان جمع و با صدای بلند را احیا کرده و این شاهکار میراث جهانی را گرامی بدارند
این رویداد توسط سفارت یونان در ایران و گروه تلماهوس برنامه ریزی شده، و با پشتیبانی سازمان های غیر دولتی "خوانندگان هومر" و "تئاتر الینیکو" که تاکنون این برنامه را درکشورهای مختلف دنیا ترتیب داده اند، صورت گرفته است.
رویدادهای جنبی همزمان:
-کارگاه: کارآفرینی فرهنگی
سخنران: اکتور ساتسولی
-نمایشگاه نقاشی: اودیسه-مناظری از سفر جاودان اودیسه
سرسرای ساختمان اصلی مجموعه تئاتر شهر | یکم تا دوازدهم بهمن ماه

-رویدادهای آکادمیک:
دوشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۵سالن کنفرانس مجموعه تئاتر شهر
مجموعه سخنرانی های کوتاه و بحث آزاد: اودیسه : سفر جاودان -  
سخنرانان: دکتر تئودوروس اسپیریتو، دکتر کونستانتینوس بیرباس، دکتر سوفیا کوتلاکی،دکتر حکمت الله ملاصالحی، دکتر امیرعلی نجومیان، دکتر کیان سهیل

اعضای تیم اجرایی:
مدیر پروژه: کاترینا بالاموتی
روابط عمومی: هانیه محمدی، نیکی امیدی
مشاوران ادبی و آکادمیک: دکتر سوفیا کوتلاکی، زهره هدایتی
تدوین متون: یوسف فخری مقدم، مریم فرقانی، هانیه محمدی
مدیر شبکه های اجتماعی: نیکی امیدی
همکاران هنری، مدیر نمایشگاه نقاشی: سام امیدی
طراح گرافیکی: آتنا فخری مقدم
در میان منظومه خوانان باشید و در جمع تماشاچیان حضور یابید:

» ثبت نام اینترنتی بلیت

۴ روز پیش، سه‌شنبه
هـ . محمدی و یاسمن پورمهران این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
بخش مسابقه جوانان تئاترفجر
» آرش دادگر: جشنواره تئاتر فجر محلی برای گفت‌وگوی گروه‌های نمایشی شود
... دیدن متن »

آرش دادگر داور بخش مسابقه جوانان تئاترفجر که چندین سال در جشنواره حضور داشته، معتقد است:در جشنواره تئاتر فجر، علاوه بر رقابت بین آثار، باید فضا برای گفتگوی میان گروه‌های شرکت‌کننده بیشتر شود تا شاهد اتفاقات بهتری در تئاتر کشورمان باشیم.
این هنرمند تئاتر در گفتگو با روابط عمومی سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر ادامه داد: اگر زیرساخت‌ها در تئاتر درست شود، شاید دیگر جشنواره تئاتر فجر تنها یک ویترین برای ارائه اثار نمایشی  نباشد و در کنار رقابت بین گروه‌های حاضر، گفتگوهایی هم بین آنها صورت بگیرد. دادگر افزود:وقتی به گروه‌های داخلی یا خارجی دسترسی نداشته باشیم، به مراتب گفتگوی بین هنرمندان کمرنگ می‌شود و جشنواره تنها به یک رقابت و یک ویترین از نمایش‌های کشورمان تبدیل می‌شود. کارگردان «آژاکس» با اشاره به حذف بخش تولیدات تازه تئاتر در جشنواره اضافه کرد: حذف بخش تولید تازه‌های تئاتر گام مثبتی است. شاید در این حین شنیده شود که در پی این اتفاق، جشنواره هیجان خودش رااز دست داده است اما به تدریج این روند هم تبدیل به عادت می‌شود زیرا اثری در جشنواره حضور پیدا می‌کند که ازمون و خطاهایش را در طی سال انجام داده و ایرادهایش برطرف شده است. کارگردان نمایش «هملت» درباره بخش بین‌الملل جشنواره گفت: هر چه در این راستا هزینه شود، به همان اندازه هم نتیجه‌اش را می‌بینیم.اگر بخواهیم آثار بهتری حضور داشته باشند، باید هزینه بیشتری کنیم چرا که حضور این آثار در این بخش، اعتبار جشنواره است و به مراتب تاثیراتش را بر تئاتر کشورمان خواهد گذاشت.
این مدرس دانشگاه که در دوره های مختلف جشنواره جوایز گوناگونی را دریافت کرده است، با بیان اینکه برگزیدگان جشنواره به مراتب به دست  فراموش  سپرده می‌شوند، بیان کرد: در دوره‌های گذشته افراد برگزیده حمایت می‌شدند و اعلام می‌کردند که دستاورد برگزاری جشنواره این اشخاص و گروه‌ها هستند اما دیگر این حمایت‌ها هم صورت نمی‌گیرد، البته نمی‌گویم که اتفاق جالبی بوده ولی دیگر این روند هم دنبال نمی‌شود و برگزیدگان به دست فراموشی سپرده می‌شوند.
سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به دبیری سعید اسدی از اول تا دوازدهم بهمن برگزار می‌شود.

۴ روز پیش، سه‌شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
درگذشت استاد رکن الدین خسروی
» پیام تسلیت مدیرکل هنرهای نمایشی برای درگذشت استاد رکن الدین خسروی
... دیدن متن »

مهدی شفیعی مدیرکل هنرهای نمایشی درگذشت استاد رکن الدین خسروی را به جامعه تئاتر و خانواده ایشان تسلیت گفت.
به گزارش روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، در این پیام تسلیت آمده است: انا لله و انا الیه راجعون  
خبر ناگوار درگذشت آموزگار تئاتر، استاد رکن الدین خسروی، خانواده بزرگ تئاتر را اندوهگین کرد.  او به عنوان یکی از اصلی ترین پایه های تئاتر مدرن، نه تنها بر نسل تئاتر دانشگاهی، بلکه بر حوزه تئاتر حرفه ای نیز تاثیر ات بسزایی گذاشت.  از او آموخته های فراوانی به جا مانده و همانها نامش را ماندگار نگاه خواهد داشت. درگذشت این هنرمند ارزنده را به خانواده محترم ایشان و جامعه تئاتر تسلیت می‌گویم. 

۴ روز پیش، سه‌شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
‎گزارش ایران تئاتر از حضور تاثیر گذار بخشی نو پا در مهم‌ترین رویداد تئاتری کشور
» هویت بصری، امضای فرهنگی گروه‌های نمایشی
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از ایران تئاتر
 شناسه مطلب: 75434

هویت بصری یکی از بخش های تازه تاسیس جشنواره تئاتر فجر است که از سال گذشته به این رویداد مهم فرهنگی اضافه شد. این بخش با هدف هویت بخشی گروه های نمایشی، امسال حضور چشمگیری در جشنواره تئاتر فجر خواهد داشت.

‎به گزارش ایران تئاتر، یکی از بخش‌های تازه‌ای که از سال گذشته در جشنواره تئاتر فجر کار خود را آغاز کرده و امسال به شکل جدی‌تری در سی و پنجمین رویدا مهم تئاتری حضور دارد، بخش هویت بصری گروه‌های نمایشی و معرفی نمایش‌ها بر مبنای هویت کلامی و هویت بصری(پوستر و بروشور) است. بخشی که به گفته پایه گذاران آن، امکان فوق‌العاده‌ای در رونق بخشی اقتصاد گره‌گشایند، فرصت‌های ملی و بین‌المللی جهت عرضه‌ آثار نمایشی فراهم آورد.  

استفاده از فناوری‌های نوین اطلاعاتی برای معرفی نمایش‌ها

سال گذشته پیش از شروع سی و چهارمین جشنواره تئاتر فجر، خبرهایی مبنی بر اضافه شدن بخشی نو با عنوان «هویت بصری در گروه‌های تئاتر» شنیده می‌شد. بخشی که در یک کارگاه آموزشی اهمیت هویت بصری و سازمانی برای گروه‌های نمایشی شرح داده شد و همزمان با شروع جشنواره فجر، نمایشگاهی تحت عنوان بخش پوستر و هویت بصری جشنواره تئاتر فجر در عمارت مسعودیه افتتاح شد.

‎هویت بصری سی و چهارمین جشنواره تئاتر فجر یک چشم اندازی را ترسیم کرد که دقت و تحمل هنرمندان در کیفیت آثار و مراقبت از معیارها و رشد سواد تصویری جامعه بیشتر شود. 

‎در بخش مسابقه فراخوانی آماده شد و در بخش داوری تغییراتی انجام شد مانند کم شدن دوران البته هم از نظر کمی و کیفی این تغییرات اعمال شد. از امتیازی که داوران در آثار دادند از فناوری‌های نوین اطلاعات و ارتباطات آی سی تی استفاده شد.

 هرچند بخش پوستر سی و چهارمین جشنواره‌ی بین‌المللی تئاتر فجر بر اساس اهمیت به هویت گروه تئاتر، با ترسیم چشم‌اندازی از دقت و تامل  هنرمندان در کیفیت آثار و مراقبت از معیارها و رشد سواد تصویری جامعه، فعالیت خود را آغاز گرده بود، اما اولین سال برای رسیدن به اهداف و آرمان‌های بلند مدت برای یک بخش تازه نفس کمی زود به نظر می‌رسید چرا که هنوز فرصت برای پروراندن و پخته کردن این بخش باقی مانده بود. سعیدی اسدی دبیر جشنواره تئاتر فجر همان زمان اعلام کرد: «بخشی از اهدافی که در این بخش مد نظر ما بود، تجلی پیدا کرد ولی بقیه بلوغش به زمان بیشتری نیاز دارد. امیدوارم  در دوره‌های بعدی بخش هویت بصری، ظرفیت‌هایش آشکار شود و ما با یک توان مضاعفی بتوانیم رابطه تعاملی بیشتری را بین هنر شریف گرافیک و هنر تئاتر برقرار کنیم.»

تلاش برای استمرار بخشی هویت بصری نمایش‌های تئاتر فجر

اما پس از اتمام سی و چهارمین جشنواره تئاتر فجر، این بخش با استقبال و توجه بیشتری برای استمرار بخشی آن از سوی گرافیست‌های مطرح مواجه شد. ایده‌های بیشتری توسط گرافیست‌ها و طراح پوستر نمایش‌ها به دبیر جشنواره تئاتر فجر مطرح شد و حتی خود سعید اسدی هم با فراغ بال بیشتری فرصت داشت تا آغاز دوره سی و پنجم جشنواره تئاتر فجر به این بخش فکر کند.  

با شروع بخشی از برنامه‌ریزی‌های سی و پنجمین جشنواره تئاتر فجر، قرار شد  در کنار بخش مسابقه پوستر تئاتر، بخش مسابقه هویت بصری به شکل جداگانه و تولیدی و جدی‌تری فعالیت‌ خود را در این دوره آغاز کند. تلاش‌های ویژه‌ای برای اهمیت‌بخشی این بخش شکل گرفت و حتی پای هنرمندان کارکشته عرصه گرافیک برای داوری آثار ارائه شده به این بخش باز شد.

بر این اساس، برگزاری این بخش در جهت جریان‌سازی و آینده‌نگری و تعامل هر چه بیشتر طراحان گرافیک با گروهای نمایشی شکل گرفت و دبیرخانه جشنواره تصمیم گرفت با فراهم نمودن شرایطی مناسب جهت ایجاد این تعاملات، با معرفی گروه‌های نمایشی و طراحان گرافیست به یکدیگر این بخش را برگزار نماید. دبیر این دوره از جشنواره تئاتر فجر درباره شکل‌گیری بخش هویت بصری و پوستر جشنوار گفت: «همواره در طول تاریخ از هنر گرافیک برای پیشرفت و برقرار ارتباط برای رساندن پیام استفاده شده است اما اینکه چه میزان در میان گروه‌های نمایشی مهم بوده یا نه؟ می‌توان گفت متاسفانه اهمیت چندانی نداشته است. اما این بخش اهمیت بسیار زیادی دارد و بازدهی آن را در همه جا می‌توان دید.»

‎سعید اسدی با بیان اینکه در همین راستا کارگاه‌های آموزشی را سال گذشته برگزار کردیم، تصریح کرد: «سال گذشته در بخش پوستر و هویت بصری ورک‌شاپ‌هایی برگزار شد و امسال تصمیم گرفتیم با توجه به نیاز ضروری آن را به صورت ویژه تری پیش ببریم. با برگزاری این بخش گروه‌ها هویت سازمانی خودشان را شکل می دهند که در نهایت کتاب ماندگاری از این آثار به چاپ و در طول جشنواره عرضه می‌شود.»

‎اسدی همچنین با اشاره به اینکه این بخش نواقصی خواهد داشت که در طول زمان حل خواهد شد، یادآور شد: «از آنجایی که این بخش و فعالیتش پروژه جدیدی است، ممکن است مشکلات و یا نواقصی داشته باشد که با حضور گروه‌های شرکت‌کننده و هنرمندان می‌توان در بهبود هر چه بیشترش تلاش کرد.»

هنرمندان مطرح حوزه گرافیست، داوران بخش تازه راه یافته به جشنواره تئاتر فجر

اما همانطور که پیش‌تر نیز گفته شد در این دوره از جشنواره، داورانی مسئولیت انتخاب آثار را در بخش هویت بصری به عهده گرفته‌اند که خودشان از هنرمندان مطرح و کارکشته حوزه گرافیست هستند. حضور ابراهیم حقیقی، امراله فرهادی و علیرضا مصطفی‌زاده ابراهیمی، که به ندرت مسئولیت داوری جشنواره‌ها را به عهده می‌گیرند، از نقاط قوت مهم این بخش است. بیوگرافی و نقل قول این هنرمندان در باره بخش هویت بصری به شرح زیر است:

ابراهیم حقیقی

‎متولد 1328 تهران،کارشناس ارشد معماری از دانشگاه تهران رشته هنرهای زیبا، تدریس در دانشگاه‌های هنری، عضو انجمن بین‌المللی طراحان گرافیک، عضو هیأت مؤسس و عضو انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران، عضو انجمن تصویرگران کتاب کودک، عضو انجمن فیلم‌سازان مستند ایران، طراحی صدها پوستر، آرم، نشانه و جلد کتاب، فعالیت درزمینه نقاشی و مستندسازی و ساخت تیتراژ. او درباره درباره ویژگی‌های مهم و حائز اهمیت این بخش تأکید کرد: «اسم این بخش، هویت یکپارچه بصری است. در ابتدای این امر تصمیم گرفته شد که برای اسم و عنوان این بخش، یک نشان و نوشته‌ای طراحی شود تا  از این دوره به بعد، مخاطبان از طریق نشان آن را بشناسند. این توسعه‌بخشی بنابر نیاز و فعالیت هر گروهی فراهم می‌شود و می‌تواند محدوتر یا گسترده‌تر باشد.»

‎هنرمند پیشکسوت عرصه گرافیک، درباره اولویت‌های اصلی داوری در این بخش گفت: «یکی از نکات مهم این است که هویت بصری یک اثر در جهت نیاز یک گروه باشد، چون گروه کودک، قطعاً هویت بصری‌اش با گروهی که کمدی یا سنتی کار می‌کنند متفاوت است. هماهنگی هویت بصری، تعریفی است که گروه از رفتار خودش دارد. بعد از این نیز مناسبات زیبا شناسانه یک اثر که در حوزه گرافیک تعاریفی ازش موجود است، در اولویت قرار دارد.»

‎امراله فرهادی

‎متولد ۱۳۳۵ فارس ،طراح گرافیک، مشاور، طراح و برنامه‌ریز ارتباطات بازاریابی و تبلیغات، کار درزمینه عکاسی سیاه ‌و سفید و لابراتوار در حین تحصیل، طراح، برنامه‌ریز و مدیر خلاقیت‌های هنری، تأسیس موسسه فرهنگی هنری ویژه پردازان سبز، برای فعالیت در حوزه‌های گوناگون امور فرهنگی و هنری، ارائه مشاوره بازاریابی و هنری به شرکت‌ها و مراکز گوناگون، تدریس در هنرستان‌ها و دانشگاه‌های هنری، شرکت در همایش‌های مختلف و تدوین چندین مقاله، حضور در نمایشگاه‌های هنری مختلف و ... . امراله چند روز پیش در گفتگو با ایران تئاتر  درباره ضرورت اصلی پایه‌گذاری این بخش  به ایران تئاتر گفت: «اضافه شدن بخش هویت بصری به جشنواره تئاتر فجر، فکر بسیار خردمندانه‌ای است. این بخش به گروه‌های تئاتری و اهداف بصری نمایش‌ها کمک خاصی می‌کند. به نظرم یک نمایش و گروه تئاتری علاوه بر اینکه باید یک هویت و برندی برای خود تعیین کند، در جهت تقویت هویت بصری اش هم باید تلاش کند.»

علیرضا مصطفی‌زاده ابراهیمی

‎متولد بیستم مردادماه ۱۳۴۱، اصفهان، طراح گرافیک، مدیر هنری و مدیر خلاقیت، کارشناسی ارشد تصویرسازی، دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران، تدریس در دانشکده هنرهای زیبا، هنر و معماری، نبی اکرم و ...، عضو انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران، حضور در چندین نمایشگاه ملی و بین‌المللی، دریافت چندین جایزه ملی و بین‌المللی. او درباره اهداف اصلی این بخش به ایران تئاتر گفت: «هدف اصلی بخش هویت بصری این است که از طریق ظاهر یکپارچه نمایشی به درک هویت آن‌ها بیانجامد. »

او همچنین درباره ویژگی های حائز اهمیت در داوری گفت: «یکی از اصلی ترین عوامل مهم  در داوری این است که ظاهر یک اثر چقدر با هویت و ماهیت آن هماهنگی و انطباق دارد. همچنین توجه به خلاقیت و نوآوری در این بخش یکی از مهم ترین نکات حائز اهمیت برای ما داوران است. بر همین اساس ما آثاری را انتخاب کردیم که خلاقانه و متفاوت بودند.»

معرفی آثار راه یافته به بخش هویت بصری

 اما 34 طراح گرافیک «هفت گروه ۲ نفره و ۲۰ طراح گرافیک انفرادی» متقاضی شرکت در مسابقه هویت بصری بودند که در نهایت ۱۷ گروه نمایشی از ۲۱ طراح گرافیک «۱۱ طراح انفرادی و ۵ گروه طراح ۲ نفره» به انتخاب داوران به بخش مسابقه و نمایشگاه راه یافتند. مسابقه هویت بصری سی و پنجمین دوره جشنوراه تئاتر فجر شامل دو بخشِ پوستر تئاتر و رویدادهای نمایشی و طراحی هویت بصری گروه های نمایشی که آثار انتخاب شده در قالب نمایشگاهی در خانه هنرمندان ایران به نمایش در خواهد آمد و به طراحان راه یافته، کتاب مسابقه اهدا خواهد شد.

همچنین موضوعات مسابقه پوستر هم اعلام شده که بر این اساس تئاتر و رویدادهای نمایشی (نمایش صحنه ای،  محیطی، نمایش نامه خوانی، جشنواره ، سمینار ، نکوداشت و ...) از مضامین حائز اهمیت در این بخش هستند.

‌‌همچنین اسامی طراحان گرافیک راه یافته به این بخش به شرح زیر است:  

‎انفرادی: الهام همت (شایا)، امیر مصباحی(صورتک)، ایمان ارضی (گروه تئاترسیماچه)، آرمان کوچکی (تازه)، خیام مویدی (ققنوس)، سروش حیدری (مردم)، سعید خالقی (استوویداتو)، سهند بادلی(سکوت)، سینا افشار(اندیشه یکم)، کمال کچوئیان (چهره)، مسعود زمانی (معاصر)

‎گروهی: بابک صفری ونهال تحویل داری (بچه‌های ایران)، سعید رضوانی و مریم فرهادی (گروه تئاترمهتاب)، سمیرا عدیلی پور و کمال کجوئیان(تک)، کارنگ طیاری و پونه صادق‌زاده (تماشا و تم )، فرشته عابدی و الهام خدابنده (تماشاخانه باران)

 

گزارش از فرنوش ارسخانی

 

 

 

۴ روز پیش، سه‌شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش سفید
در بخش بین‌المللی تئاتر فجر به صحنه می‌رود
» ژاپنی‌ها با نمایش «سفید» در تالار اصلی تئاتر شهر
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از ایران تئاتر
 شناسه مطلب: 75610

ژاپنی‌ها با نمایش «سفید» روزهای یکشنبه و دوشنبه در بخش بین‌الملل سی وپنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به صحنه می‌رود.

به گزارش ایران تئاتر نمایش «سفید» به کارگردانی کوکوونا کاری از گروه تئاتر «سیرو- اِی» است که مبتنی بر حرکت است. این نمایش درسالن اصلی تئاتر شهر به صحنه می رود.

عوامل اجرایی این نمایش به شرح زیر است:

کارگردان: کوکوونا، کارگردان بصری: ریوسوکه ساتو، بازیگران: توشیا آرای، دایکی، کنتارو هما، تاکاهیرو، یوهِی، مدیر کمپانی: یوشیکو مائدا، مدیرعامل: هیرویوکی آراکی، مدت نمایش: 60 دقیقه

گروه تئاتر «سیرو- اِی» در سال 2002 در توکیو تأسیس‌شده است و ازجمله اجرای نمایش‌های «سفید»، «خط‌خطی»، «او-پی»، «آواتار»، «جعبه»، «توپ سایه»، «نمونه‌برداری» را در کارنامه خود دارد.

سی و پنجمین جشنواره تئاتر فجر طی روزهای 1 الی 12 بهمن‌ماه در تهران برگزار می‌شود.

 

۴ روز پیش، سه‌شنبه
سینا صادقپور این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش تمام من همه عدو
مرتضی شاه‌کرم در حاشیه اجرای نمایش «تمام من همه عدو»:
» زنده ماندن تئاتر مقاومت نیازمند تحقیق و پژوهش است
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از ایران تئاتر
شناسه مطلب: 75624

کارگردان نمایش «تمام من همه عدو»، برگزیده جشنواره مقاومت که در روز گذشته در جشنواره فجر استانی تبریز به صحنه رفت و مورد استقبال تماشاگران قرار گرفت، ارتباط صادقانه با تماشاگر را عامل موفقیت آثار خود بیان کرد.

به گزارش ایران تئاتر از تبریز، مرتضی شاه کرم در حاشیه اجرای نمایش «تمام من همه عدو» در دومین جشنواره تئاتر فجر استانی آذربایجان شرقی گفت: وقتی نمایش های ارائه شده بر اساس دغدغه های افراد تهیه نمیشود، مخاطبان خود را از دست می دهد.

او یادآور شد: کارهای سفارشی را هم به افراد کاردان نمی‌دهند و باعث می‌شوند آثار تولید شده به جای اینکه عامل گسترش فرهنگ مقاومت باشد، به عاملی برای دور شدن مخاطب تبدیل گردد!

شاه کرم با بیان اینکه طی مدت فعالیت خود تمام پیشنهادات سفارشی را رد کرده است افزود: نمایش های من بر اساس خاطرات، تحقیقات و تجربه های خودم بوده و همیشه تلاش داشته ام ارتباطی صادقانه و صمیمانه با مردم برقرار کنم.

این کارگردان جوان نمایش حوزه مقاومت اظهار داشت: عده‌ای با مطالعه‌ی چند کتاب اقدام به تولید آثاری در حوزه دفاع مقدس کرده‌اند که جز آسیب به این حوزه دستاورد دیگری نداشته است.

شاه کرم از عدم اقبال کارگردانان مستقل و خارج از دایره ی کارهای سفارشی خبر داد و افزود: قبل از این، برای اغلب کارگردان هایی که کارهای سفارشی قبول نمی کردند نوعی دافعه وجود داشت و حتی کارهایش در جشنواره های دفاع مقدس رد می شد.

او ادامه داد: آنقدر مقاومت کردیم تا سرانجام درستی راه ما ثابت شد و هم اکنون گرچه هنوز هم مشکلاتی وجود دارد اما شرایط از گذشته خیلی بهتر شده‌است.

به گفته این کارگردان حوزه دفاع مقدس، حمایت مردم و استقبال گسترده ی مخاطبان از آثار ارائه شده، باعث تغییر سیاست جشنواره های مقاومت گردیده است.

اوکه خود و خانواده اش از جنگ زدگان خرمشهر بوده و خاطرات آن دوران را لمس کرده است، از لزوم تغییر در سیاست های جشنواره مقاومت سخن گفت و افزود: کارشناسان و سیاستگذاران این جشنواره باید از جنس دفاع مقدس بوده و با آن دوران آشنا باشند در غیر این صورت کیفیت جشنواره سیر نزولی خواهد داشت.

وی یادآور شد: همین سیاست های نادرست است که امروز بسیاری از هنرمندان حوزه ی مقاومت همچون استاد علی‌رضا نادری خانه نشین شده و تن به کارهای سطح پایین در حوزه مقاومت نمی دهند.در حالی که این حوزه نیازمند تحقیق و پژوهش است.

منتخب جشنواره تئاتر مقاومت با هشدار نسبت به تکرار این روند در جشنواره تئاتر شهدای حرم گفت: درحالیکه صدها جوان غیور و مومن و انقلابی ایران، جان خود را در دفاع از اعتقادات خود فدا کرده اند، عده ای به اشتباه فکر می‌کنند با یک فراخوان و فرصت یکماهه برای جشنواره می توانند آثار فاخر در این حوزه جذب کنند.

شاه کرم در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تفاوت خیال و افسانه در محتوای آثار مقاومت تاکید کرد: یکی دیگر از آسیب های نمایش دفاع مقدس، افسانه پروری و پرداخت مسایل غیرواقعی است که باعث می شود تماشاگر از موضوع دور افتاده و حتی واقعیات موجود را نیز باور نداشته باشد!

او، پرداختن به آسیب های جنگ را هدف آثار خود عنوان کرد و گفت: نمایش تمام من همه عدو نیز قصه ی یک ایرانی است که یکی از سربازان عراقی عامل کشتار خانواده ی خود را اسیر کرده و به مدت 30 سال نگه داشته است.

به گفته او، این اثر سعی دارد با نگاهی انسانی و به دور از جانبداری، ضمن تشریح آسیب های جنگ برای هر دو طرف دعوا، توجه مخاطبان را به آسیب های پیدا و پنهان جنگ و خشونت معطوف سازد.

شاه کرم در پاسخ به این‌که مفهوم رئالیسم جادویی که در آثار وی به کار برده می شود چیست افزود: سال هاست که همراه گروه "دیدومک" مرز میان خیال و واقعیت را تجربه می کنیم

او با بیان اینکه این سبک، ترکیبی کم نظیر از تراژدی و کمدی را ارائه می کند گفت: ترکیب این دو سبک متضاد است که باعث می شود، هرکسی از ظن خود به نمایش نگاه کرده و درحالیکه تماشاگران کنار هم نشسته اند، برخی گریه کنند و برخی نیز بدان بخندند.

مرتضی شاه‌کرم ارتباط صادقانه با تماشاگر را عامل موفقیت آثار خود بیان کرده و اظهار داشت: تمام تلاش ما این است که از فضای جنگ و خشونت و خون ریزی، مردم را به احساس محبت و مهربانی برسانیم و همین پیام انسانی است که مورد اقبال عمومی قرار گرفته است.

«تمام من همه عدو» 29 دی‌ماه نیز در مشهد،  مجموعه تئاتر شهر ساعت 16 و 18 به صحنه می‌رود.

 

۴ روز پیش، سه‌شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش هدیه مرموز
پردیس تئاتر تهران میزبان یاسر خاسب می‌شود
» روایت تولد تا مرگ انسان با «هدیه مرموز» به روی صحنه می‌رود
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از ایران تئاتر
 شناسه مطلب: 75598

یاسر خاسب نمایش «هدیه مرموز» را به‌عنوان تولید گروه نمایش بدن دیوانه در پردیس تئاتر تهران اجرا می‌کند.

به گزارش ایران تئاتر نمایش «هدیه مرموز» تاکنون در چند فستیوال جهانی حضور موفق داشته و در کشورهایی چون ایتالیا، آلمان، فرانسه، هلند، لهستان، سوئیس، تونس، برزیل، دانمارک، هند و آمریکا و ... اجراشده از هفته اول بهمن‌ماه و همزمان با افتتاح پردیس تئاتر تهران در سالن شماره یک این مجموعه بزرگ تئاتری اجرا خواهد شد.

 این نمایش فیزیکال تئاتر روایت تولد تا مرگ انسان در ارتباط با عروسکی از دنیای دیگر است.

«هدیه مرموز» با طراحی و بازیگری و کارگردانی یاسر خاسب با افتتاح پردیس تئاتر تهران تا پایان بهمن‌ماه روی صحنه خواهد بود.

نمایش موفق «هدیه مرموز» اثر منتخب سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر تاکنون در بخش فجر استانی چند استان کشور اجرا و با استقبال زیاد مخاطبان مواجه شده است.

به‌زودی پیش‌فروش اینترنتی این نمایش برای اجرا در پردیس تئاتر تهران آغاز می‌شود.

پردیس تئاتر تهران از ماه بهمن و به مناسبت دهه مبارک فجر فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

این مجموعه با داشتن ده سالن نمایشی و امکانات مختلف در منطقه شرق تهران واقع در اتوبان امام علی جنوبی، خروجی شهید محلاتی (به سمت شرق) خیابان شهید شاه‌آبادی جنوبی، بعد از میدان مالک اشتر، خیابان شهید بقایی، جنب فرهنگ‌سرای خاوران واقع‌شده است.

 

۴ روز پیش، سه‌شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ویدیو
درباره نمایش گاردونی
۴ روز پیش، سه‌شنبه
زینب سعیدی و این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
عکس
از نمایش اکسیژن
۴ روز پیش، سه‌شنبه
محمد جواد عبدی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
۴ روز پیش، سه‌شنبه
محمد عسگری این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش فراتر از کلمات
محصول مشترک ایران و فرانسه در تماشاخانه ارغنون روی صحنه می رود
» جعفر مهیاری با «فراتر از کلمات» در بخش به علاوه فجر
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از ایران تئاتر
 شناسه مطلب: 75427

نمایش «فراتر از کلمات » کار مشترک ایران و فرانسه در بخش «به علاوه فجر» سی و پنجمین جشنواره تئاتر فجر در تماشاخانه ارغنون به صحنه می‌رود.

به گزارش ایران تئاتر نمایش «فراتر از کلمات» نوشته جعفر مهیاری و با کارگردانی مشترک دیزی فل و جعفر مهیاری در روزهای هشتم و نهم بهمن‌ماه در بخش «به علاوه فجر» سی و پنجمین جشنواره تئاتر فجر در تماشاخانه ارغنون به صحنه خواهد رفت.

این نمایش که شهریورماه در لیون فرانسه و کمپانی لیتکوس (Litecox) تولید شده است، اولین اجراهای خود را در تهران خواهد داشت و ترکیبی از دراما و حرکت است.

این نمایش بدون دیالوگ است و با ترکیبی از تکنیک‌های درام، حرکت، ویدیو و سایه اجرا خواهد شد. از دیگر ویژگی‌های این نمایش موسیقی آن است که با استفاده و ترکیب صداهای مختلف موجود در طبیعت تنظیم شده و در واقع با ترکیب صداهای طبیعی، ملودی و و حرکت در آن شکل گرفته است.

بیاتقیس گارنیر، سعید ابک و دیزی فل بازیگران این نمایش هستند و ژان فواخ سو (آهنگساز)، کتی سورین (طراح لباس) و بابک شاه علی زادگان (طراح نور) دیگر عوامل این اثر هستند.

نمایش «فراتر از کلمات روز جمعه و شنبه، 8 و 9 بهمن‌ماه در بخش «به علاوه فجر«سی و پنجمین جشنواره تئاتر فجر در تماشاخانه ارغنون واقع در خیابان حافظ، نوفل لوشاتو، بعد از چهارراه رازی، نرسیده به خیابان ولیعصر، بن‌بست زیبا، شماره یک اجرا خواهد شد.

 

 

 

۵ روز پیش، دوشنبه
شراره بذرافشان این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
حضور اثری از بلغارستان در جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر
» نگاهی به بی‌معنایی زندگی بشر در «من سیزیف»
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از ایران تئاتر
شناسه مطلب: 75404


کشور بلغارستان با نمایش «من سیزیف» در سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر حضور دارد.

به گزارش ایران تئاتر نمایش «من سیزیف» کاری از گروه کارگاه عروسک به کارگردانی و طراحی وسلکا کونچوآ است که در خلاصه داستان آن آمده است: این نمایش بازگشت ابدی انسان به خود را نشان می‌دهد. زندگی انسان تکرار یک عمل مشابه است؛ مارپیچی و قابل حدس و این عمل همیشگی باعث می‌شود ما نه به معنا بلکه به بی‌معنایی زندگی بشر فکر کنیم. این نمایش یک‌ساعتی در سومین روز از جشنواره تئاتر فجر در 2 سانس 17:30 و 19:30 در تالار قشقایی تئاترشهر روی صحنه می‌رود.

عوامل اجرایی این نمایش به شرح زیر هستند:

کارگردان، نویسنده، دراماتورژ و طراح صدا: وسلکا کونچوآ، طراح حرکات: ماریا دیمیتروا، بازیگر: استویاندویچوو، طراح و تکنسین صحنه: ماریتا گولومِهُوا، طراح نور: وسلین هریستوو، موسیقی: هریستو ناملیو، مدت نمایش:60 دقیقه.

وسلکا کونچوآ، متولد سال 1976 در پلون، نویسنده و کارگردان، دانش‌آموخته خوانندگی اپرا از دانشگاه جدید بلغارستان، کارشناس تبلیغات و مد نمایش از آکادمی ملی تئاتر و سینمای کراستیو سارافوو، بلغارستان و کارشناسی ارشد نمایش عروسکی از آکادمی ملی تئاتر و سینمای کراستیو سارافوو، بلغارستان. نویسنده و کارگردان نمایش‌های: «حبس ابد»، «نفس»، «در امتداد افق» و ... . کارگردان نمایش‌های: «همیشه برای تو»، «در تاریکی»، «بزرگ رویایی جنگل» و ...

سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به دبیری سعید اسدی طی روزهای 1 الی 12 بهمن ماه در تهران برگزار می‌شود.

 

۵ روز پیش، دوشنبه
نیلوفر ثانی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید