تیوال نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی | اخبار | برنامه روزهای ششم و هفتم نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی
S3 : 09:56:32
برنامه روزهای ششم و هفتم نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی | عکس

روزهای ششم و هفتم نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی، شاهد اجرای دو مونولوگ و چهار نمایشنامه خوانی است.

به گزارش روابط عمومی نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی مونولوگ آرسنیک نوشته و کار جواد واحدی همت  در بخش مسابقه مونولوگ جشنواره از ساعت ۱۵ روز چهارشنبه ۱۹ دی ماه به مدت ۳۵ دقیقه و مونولوگ ناگهان عباس نوشته پویا شهرابی و کارگردانی حمزه زارعی نیز روز پنجشنبه ۲۰ دی ماه از ساعت ۱۵ به مدت ۴۰ دقیقه در تالار استاد ناظر زاده کرمانی مجموعه ایرانشهر  به روی صحنه می روند.
روزهای ششم و هفتم نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی در بخش مسابقه نمایشنامه خوانی نیز شاهد خوانش چهار نمایشنامه است. تالار مشاهیر ایران مجموعه تئاتر شهر در روز چهارشنبه ۱۹ دی ماه میزبان خوانش نمایشنامه پایین گذر سقاخونه به کارگردانی فرزاد آیتی از ساعت ۱۷ به مدت ۵۵ دقیقه و مرگ در پاییز به کارگردانی پریسا محسنی از ساعت ۱۹ به مدت ۴۰ دقیقه است. همین تالار در روز  پنجشنبه ۲۰ دی ماه نیز از دو برنامه نمایشنامه خوانی کاکتوس به کارگردانی زهرا کولیوند از ساعت ۱۷ به مدت ۵۰ دقیقه و ساعت ۱۹ مرگ در پاییز به کارگردانی حجت کبریایی به مدت ۴۵ دقیقه است.
دبیرخانه نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی از همه علاقه مندان حضور در این برنامه ها درخواست کرد حتما نسبت به رزرو صندلی جهت برنامه های یادشده از طریق پایگاه تخصصی تیوال اقدام کنند. بر اساس این گزارش نمایشگاه لبخند با شکوه آقای رادی در روزهای یاد شده از ساعت ۱۴ تا ۲۰ در نگارخانه آریا و نمایشگاه اسناد تصویری اکبر رادی  از ساعت ۱۰ تا ۱۸  در مرکز هنر پژوهی نقش جهان است.

در مراسم رونمایی از هفت کتاب منتشر نشده اکبر رادی عنوان شد:

برگ زرین دیگری به تاریخ ادبیات نمایشی ایران اضافه شد
هفت اثر منتشر نشده از مجموعه آثار اکبر رادی در بخش نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی  توسط بنیاد رادی و با همکاری انتشارات خاموش،  با حضور هنرمندان، اهالی رسانه، اعضای ستاد برگزاری نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی در تالار مشاهیر ایران مجموعه تئاتر شهر تهران رونمایی شد.
به گزارش روابط عمومی نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی هفت اثر از مجموعه آثار منتشر نشده اکبر رادی به نام های گزارش یادداشتهای یک کارمند،افسانه دریا، میان در و چند داستان دیگر،مسخره، از دست رفته، مردی کنار رود،ماهیگیران دریا و کنار حوض که به کوشش بهروز محمودی بختیاری و زیر نظر حمیده بانو عنقا، چاپ و منتشر شده در مراسمی با حضور حمیده بانو عنقا، آرش رادی، بهزاد صدیقی، بهروز محمودی بختیاری، مجید شمس الدین، مریم معترف، محمد چرمشیر و تعدادی از هنرمندان و اهالی قلم روز سه شنبه ۱۸  دی‌ماه در تالار مشاهیر ایران مجموعه تئاتر شهر تهران رونمایی شد.
بر اساس این گزارش حمیده بانو عنقا در این مراسم در سخنان کوتاهی با اشاره به ویژگی های آثار اکبر رادی گفت: برای نسل امروز و برخی از جوانان که  تصور می کنند یک باره و بدون طی کردن مراحل می توانند بر روی پله اخر نردبان قرار بگیرند و ره صد ساله را یک شبه طی کنند می گویم و خوب است که بدانند اکبررادی ازپله اول و آرام آرام به مسیرش ادامه داد تا به پله آخر رسید.
 رییس بنیاد اکبر رادی در ادامه گفت: آقای دکتربهروز محمودی بختیاری دوسال تمام زحمت کشیدند وخیلی برای من پیش از گذشته اعتبار پیداکردند وکتاب هایی که درانزوابودند به حکم زحمات ایشان به چاپ رسیده است زمانی که شما این کتاب ها رامی خوانید سن رادی رادرآن زمان درنظربگیرید وقضاوت کنید وتاکید می کنم این کارها را با دیگر آثاررادی قضاوت نکنید.
بهروز محمودی بختیاری که کتابهای مذکور به همت او به زیورطبع آراسته شده در مراسم رو نمایی کتابهای یاد شده گفت:  نمایشنامه ازدست رفته که نخستین نمایشنامه اکبررادی است یک نمایشنامه مهم درتاریخ ادبیات نمایشی ایران است نمایشنامه ای ناتورال اززندگی فلاکت بار مردم است . وی با ابراز خرسندی از چاپ کتابهای یاد شده که توسط انتشارات خاموش به زیور طبع آراسته شد اظهار امیدواری کرد تا روند توجه به ادبیات نمایشی ایران و رمان های ارزشمند ایرانی در حوزه چاپ و نشر گسترش یابد.
این گزارش حاکیست: بهزاد صدیقی دبیر نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی نیز در این مراسم گفت:
امروز برگ ‌زرینی دیگر به ادبیات نمایشی ایران افزوده شد و این روز به خاطر انتشار  اثار جدید و چاپ نشده ی استاد اکبر رادی به یادماندنی و در تاریخ ادبیات نمایشی ثبت خواهد شد .این آثار مربوط به سنین نوجوانی و آغاز سنین جوانی استاد رادی است و نگارش این آثار به سالهای ۱۳۳۵ تا ۱۳۳۸ و ۹ مربوط می شود، سال هایی که استاد رادی هنوز روزنه آبی به عنوان اولین نمایشنامه ی حرفه ای اش ننوشته بود. به گمانم هم این شش مجموعه داستان و داستان بلند و هم نخستین نمایشنامه ی او با نام ازدست رفته امروز منتشر شده ، از خواندنی ترین آثار ادبیات نمایشی و ادبیات داستانی معاصر ایران محسوب می شود.
صدیقی تصریح کرد: فکر می کنم همیشه وقتی آثار یک نمایشنامه نویس جدی و‌خرفه ای برای انتشار در دسترس ناشر قرار می گیرد که نخستین چاپ آن اثر توسط ان ناشر انجام می شود ، باعث خوشحالی ، خوشوقتی و از افتخارات آن ناشر محسوب می شود و امروز نشر خاموش از این افتخار بهرده برده است.
وی گفت: در این جا لازم است از دست خط استاد اکبر رادی بادی کنم که به گفته ی استاد محمود دولت آبادی دولت آبادی هم چون مینیاتور است . دقت در نگارش و‌یرایش و بازنویسی آثارش پس از تمام شدن هر نمایشنامه ، از ویژگی های دوران نویسندگی اکبر رادی است و کسانی که نوشته هایش استاد آشنا هستند در این مورد حرف ما را تایید خواهندکرد . با خواندن این آثار به علاوه بر پی بردن موقعیت های داستانی  و شخصیت های هر اثر پی می بریم با یک زبان معیار و‌پالوده و‌ پیراسته نیز رو به رو‌می شویم .
اضافه می شود:  هفت جلد  کتابهای منتشر نشده از آثار استاد اکبر رادی به کوشش دکتر بهروز محمودی بختیاری تصحیح و منقح و زیر نظر انتشارات خاموش منتشر شده است.

ادامه کارگاههای نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی

کارگاه های کارگردانی و بازیگری هادی مرزبان و مهدی کوشکی برگزار می شود
در هفتمین روز از نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی کارگاه کارگردانی رویکردهای نوین با آثار اکبر رادی در کارگردانی از ساعت ۱۰ تا ۱۲ روز پنجشنبه ۲۰ دی ماه در تالار مشاهیر ایران مجموعه تئاتر شهر تهران توسط هادی مرزبان برگزار می شود. همچنین در همین روز و در تالار یاد شده کارگاه بازیگری مواجهه با نقش در نمایشنامه های اکبر رادی از ساعت ۱۲:۳۰ تا ۱۴:۳۰ توسط مهدی کوشکی برگزار می شود.
بنا به اعلام دبیرخانه جشنواره به شرکت کنندگان در این کارگاه گواهی معتبر اهدا می شود. همچنین متقاضیانی که تا کنون موفق به حضور و ثبت نام در کارگاه مذکور نشده اند می توانند با مراجعه به محل برگزاری کارگاه نسبت به تحویل مدارک ، ثبت نام و شرکت در کارگاه اقدام کنند.

۱۹ دی ۱۳۹۷

عکس‌های وابسته

برنامه روزهای ششم و هفتم نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی | عکس برنامه روزهای ششم و هفتم نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی | عکس برنامه روزهای ششم و هفتم نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی | عکس برنامه روزهای ششم و هفتم نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی | عکس برنامه روزهای ششم و هفتم نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی | عکس برنامه روزهای ششم و هفتم نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی | عکس برنامه روزهای ششم و هفتم نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی | عکس برنامه روزهای ششم و هفتم نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی | عکس برنامه روزهای ششم و هفتم نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی | عکس برنامه روزهای ششم و هفتم نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی | عکس برنامه روزهای ششم و هفتم نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی | عکس برنامه روزهای ششم و هفتم نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی | عکس