تیوال | دیوار
T1 : 17:26:26
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
» امیر توده روستا به روابط عمومی جشنواره‌ی سایه گفت:
... دیدن متن »

" اگر جشنواره‌ی سایه در فرآیند برگزاری‌‌ از افراد حرفه‌ای بهره بگیرد، می‌تواند جایگاه خودش را در سینمای کشور به دست آورد. "
امیر توده روستا متولد ۱۳۶۱، فارغ التحصیل دانشگاه سوره در رشته‌ی ادبیات نمایشی و دارای مدرک فیلمسازی از انجمن سینمای جوان است. او از سال ۱۳۸۳ عضو صنف فیلم کوتاه خانه‌ی سینما، هیئت انتخاب و داوری جشنواره‌‌های سینمایی متعدد و دبیر هشتمین جشن مستقل فیلم کوتاه خانه سینما نیز بوده است. در کارنامه‌ی کاری او کارگردانی فیلم سینمایی " پات " و بیش از ۱۶ فیلم کوتاه و ۲۵۰ تیزر تبلیغاتی و مستند‌ صنعتی به چشم می‌خورد.
از او درباره‌ی تجربه‌ی حضورش در جشنواره‌ی سایه پرسیدیم: 
" واقعیتش من با یک سوال شروع می‌کنم: جشنواره هنوز برگزار می‌شود؟! آنقدر جشنواره دور افتاده و ضعیف عمل می‌کند که منی که در این حرفه فعالیت می‌کنم خبر ندارم  جشنواره پابرجا هست یا نه. من در دوره‌های اول جشنواره سایه حضور داشتم، به نظرم مشکل اصلی در این است که سایه برخلاف تمام جشنواره‌های مهم که خاستگاهی دارند و از محفلی شروع می‌شوند و به تدریج ارتقا پیدا می‌کنند، از یک ذهنیت ابتدایی شروع شد. سایه نه تنها پیشرفتی نداشته بلکه از نظر من، در درون خودش هضم شده و از جریانات فضای بیرون از خودش غافل مانده است. اگر  رصد و نگاه به بیرون وجود داشته باشد، این آگاهی به وجود می‌آید که جهان مدام رو به پیشرفت می‌رود ولی سایه هم‌چنان درآن نقطه‌ای که همیشه بوده، بدون تغییر باقی مانده است. فکر می‌کنم این مشکل به نوع سیاست گذاری جشنواره برمی‌گردد. اگر نیت و خواسته‌ی جشنواره در جهت کشف استعداد‌های پنهان دانشجویی و  اعمال تاثیرگذاری در این زمینه بود، ما باید سال به سال شاهد تغییرات عمده‌ای در آن بودیم. جشنواره سایه و نهال تقریبا همزمان با هم برگزار می‌‌شدند و من یادم هست که نهال در ابتدا جشنواره‌ی محفلی‌تری بود؛ اما در طول این سال‌ها با سیاست گذاری درست، نهال به یکی از جشنواره‌های سینمایی نسبتا خوب کشور تبدیل شده است. "
هم‌چنین توده روستا در رابطه با ملی شدن  دوازدهمین جشنواره‌ی سایه گفت: 
 " ملی‌شدن جشنواره کمی دیر اتفاق افتاده، اما من به شما تبریک می‌گویم و اگر واقعا با نیت و آگاهی این تغییر ایجاد شده، می‌توان آن را یک شروع  برای انجام  کاری که باید ده سال پیش انجام می‌شد گذاشت. هیچ اشکالی ندارد و مهم این هست که وقتی کسی تصمیم به تغییر می‌گیرد بتواند آن را عملی کند. هرچند من معتقدم صرف این‌که جشنواره‌ای ملی شده، لزوما به جشنواره‌ی معتبری هم تبدیلش نمی‌‌کند. استمرار، زمان بندی دقیق، درگیر کردن افراد حرفه‌ای سینما با جشنواره‌ی سایه و بالا بردن کیفیت برگزاری‌اش عواملی هستند که باید به آن‌ها توجه شود. الان کاری با کیفیت فیلم‌ها ندارم، بحث فیلم‌ها به جشنواره ارتباطی پیدا نمی‌کند و بیشتر به سیاست گذاری‌های تولید برمی‌گردد. اگر جشنواره در فرآیند برگزاری‌اش از افراد استاندارد بهره بگیرد، می‌تواند جایگاه خودش را در کشور پیدا کند. اگر از سیاست گذارها و مدیران اجرایی جشنواره  تا داورها  و ورک‌شاپ‌ها همه در سطح کیفی خوبی عمل کنند، نیازی به تبلیغات محیطی یا مجازی خاصی ندارد و به مرور در دل سینمای کشور و درجهت کشف استعدا‌د‌های دانشجویی جا می‌افتد. "

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» فیلم سینمایی «طبل» ساخته کیوان کریمی مورد استقبال تماشاگران فرانسوی قرار گرفت
... دیدن متن »

 فیلم سینمایی «طبل» به کارگردانی کیوان کریمی در سینمای کارگردانان پاریس اکران شد و مورد استقبال تماشاگران فرانسوی قرار گرفت.
کیوان کریمی که با دعوت انجمن کارگردانان، بازیگران و فیلمنامه‌نویسان فرانسوی L`ARP و وزارت فرهنگ ـ انستیتو فرانسه برای مراسم شروع اکران فیلم سینمایی «طبل» Drum در سینماهای فرانسه به این کشور سفر کرده است؛ در مراسم اکران نخستین ساخته بلند خود در سینماهای پاریس شرکت کرد که با حضور «فرانسوا د اختمار» François d'Artemare تهیه‌کننده فرانسوی این فیلم، «کریستیان کورن» کارگردان فرانسوی و تعدادی از سینمادوستان ایرانی و فرانسوی و همچنین با همکاری انجمن کارگردانان، بازیگران و فیلمنامه‌نویسان فرانسوی L`ARP، انجمن «ویزاش دوموند» L'Usage du Monde، کمپانی فرانسوی فیلمسازی  Les Films de l'Aprés Midi،  کمپانی پخش‌کنندگی فیلم «کانتر کورنتس» Contre Courants، وزارت فرهنگ ـ انستیتو فرانسه و «سیته دزارت» Cité Internationale des Arts در سینما «سینه‌استه» Cineastes سینمای کارگردانان شهر پاریس در کشور فرانسه اکران شد و مورد استقبال علاقمندان به سینما قرار گرفت به طوری‌که تمامی بلیت‌های آن به فروش رفت و صندلی‌های سالن مملو از جمعیت بود.  
کیوان کریمی در مراسم اکران ویژه فیلم سینمایی «طبل» در سینمای کارگردانان پاریس گفت: نخستین باری است که چنین جمعی را برای دیدن فیلمم می‌بینم و باعث خوشحالی است و در واقع برای من لحظه وسف‌ناشدنی است که اینجا باشم. قبل از همه، باید از «فرانسوا د اختمار» تهیه کننده فیلم تشکر بکنم، دو سال است که در کنار هم هستیم ولی انگار 20 سال است که با همدیگر دوستیم. از همه کسانی که تلاش کردند من بعد از مشکلاتی که برایم پیش آمد در اینجا باشم؛ تشکر می‌کنم. امیدوارم که از آن لذت ببرید و بعد از پایان فیلم هم، علاقمندم که نظرات شما را بشنوم و با همدیگر به گفت‌وگو بنشینیم. 
وی افزود: «طبل» نخستین فیلم سینمایی من است و قبل از آن، فیلمساز مستند بودم و بیش از 15 فیلم کوتاه مستند و داستانی ساخته‌ام. «طبل» بر اساس رمان علی‌مراد فدایی‌نیا ساخته شده است که در اینجا باید از ایشان تشکر کنم، این رمان را سال‌های قبل خوانده بودم و آن را دوست داشتم و تلاش زیادی کردم که فیلم ساخته بشود.
کیوان کریمی در پایان سخنانش با اشاره به مقاومت مردم عفرین گفت: به عنوان یک کُرد وظیفه خودم می‌دانم از مقاومت عفرین حرف بزنم؛ برای دنیا زشت و بی‌رحمانه است مردمی که در آن منطقه بر علیه داعش و ترور و برای آزادی مبارزه کردند هم اکنون نادیده گرفته بشوند. دوست دارم اینجا به صورت نمادین برای مقاومت مردم عفرین و کوبانی و جمله‌ای که «مقاومت؛ زندگی است» با احترام بایستید و آنان را تشویق کنید.

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» با حضور مدیر کل فرهنگ وارشاد اسلامی مازندران؛ از بازیگران و عوامل نمایش«باران مایه‌هایی از جنس من» در جویبار  تجلیل به عمل آمد
... دیدن متن »

در شب پایانی اجرای  نمایش «باران مایه هایی از جنس من» در جویبار به نویسندگی «امیر لشگری» و کارگردانی «امین باقری» با حضور مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی مازندران سوم اسفند ماه ۹۶ از بازیگران و عوامل  این نمایش تجلیل به عمل آمد.
احد جاودانی مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی مازندران، در مراسم اختتامیه نمایش«باران مایه هایی از جنس من» در جویبار با اشاره به اهمیت نقش هنر و تاثیر پذیری آن در جامعه  گفت: امشب شاهد اجرای پایانی نمایشی از هنرمندان خوب شهرستان جویبار هستیم که با همت هنرمندان این شهرستان به روی صحنه رفت.
وی افزود: یکی از نقاط خوب در اجرای این نمایش که رمز موفقیت هنر مندان عرصه نمایش به حساب می آید، بهره مندی ازحضور پیشکسوتان عرصه تئاتر است که  هنرمندان جوان با  مشاوره گرفتن و کسب تجربه و هم فکری با آن ها دست به خلق آثار زیبای نمایشی بزنند که امروز ما شاهد این  موضوع در شهرستان جویبار هستیم.
در ادامه رکابیان رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان جویبار نیز گفت:   اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان جویبار از کارگردان و هنرمندان و عوامل نمایش «باران مایه هایی از جنس من»  به جهت اجرای خوب این نمایش تقدیر و تشکر دارد  و از فعالان عرصه نمایش در این شهرستان حمایت های لازم را انجام خواهد داد.
در پایان این نمایش با  حضور  احد جاودانی مدیر کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان، رکابیان رییس  و  کاکویی مسئول حراست اداره فرهنگ وارشاد اسلامی، فقیه  عضو شورای اسلامی شهرستان جویبار  و  علیرضا قنبری دبیر انجمن هنر های نمایشی استان مازندران با اهدای لوح تقدیر از کارگردان، بازیگران و عوامل فنی این نمایش تقدیر به عمل آمد.
لازم به ذکر است در این نمایش حمیدرضا گل محمدی تواندشتی و امین باقری به عنوان طراح صحنه و  مجری دکور، احمد باقری، محمد نیکخواه، علی درودی محسن یوسفی و امیرحسین آرمند به عنوان دستیاران صحنه، نسرین باقری به عنوان منشی صحنه، زهرا اصغری به عنوان مسئول موسیقی و افکت، امین باقری و امیرحسین فلاحت پیشه به عنوان طراحان نور، یوسف آرمند و شهاب کلبادی نژاد به عنوان طراحان پوستر و بروشور ، رضا توکلی، ملیحه ساداتی به عنوان عکاس، محسن رحمانی، کوثر اکبر زاده و ابراهیم اطهری به عنوان روابط عمومی و امور تبلیغات، هادی قنبری و  امیر حسین مبینی به عنوان مسئول ساخت تیزر، رضا توکلی به عنوان فیلم بردار و ابراهیم اطهری به عنوان فیلم بردار پشت صحنه در این نمایش همکاری داشتند.
این نمایش  از ۲۵ بهمن ماه  تا ۳ اسفند ماه ۹۶ در سالن الغدیر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان جویبار به روی صحنه رفت و با استقبال خوب مردم این شهرستان روبرو شد.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش قرمز
» «قرمز» میزبان خبرنگاران و عکاسان مى‌شود 
... دیدن متن »

نمایش «قرمز» اثر ماندگار جان لوگان به کارگردانى اشکان امینى که اجراى خود را در تماشاخانه پالیز آغاز کرده است ، یکشنبه ٦ اسفند ساعت ١٧ میزبان عکاسان و خبرنگاران مى‌شود.
«قرمز»  به قلم جان لوگان خالق آثارى چون مجموعه جیمز باند، سویینى تاد، هوگو، گلادیاتور و هوانورد، به زندگی روتکو، زمانی که در حال آماده­سازی سفارش فیلیپ جانسون مى‌پردازد.
این نمایشنامه در سال ٢٠١٠ برنده بهترین نمایشنامه جایزه تونى شده و مهرنوش فطرت مترجم این اثر بوده و رضا گوران به عنوان مشاور کارگردان همراه این نمایش خواهد بود و مهران وثوقی، کامیار حقی در این اثر ایفاى نقش مى کنند .
از دیگر عوامل مى توان به امید رضایى (مجرى طرح)، سارا حدادى (مدیر تولید و مشاور تبلیغات و رسانه)، امیر سپهر تقى لو (مدیر اجرا)، علیرضا حمیدین (بازیگردان)، فاطیما افتخاری (دستیار کارگردان و منشى صحنه)، اشکان امینى (طراح صحنه)، سوگل بهرام پور (طراح لباس)، رضا رضایى (طراح نور)، هیراد پناهى و سهراب ملک زاده (موسیقى)، هادى آموزگار (عکاس)، میثاق زارع (گرافیست)، استودیو You (ساخت تیزر)، تئاتر بازها (تبلیغات مجازى)، قاسم غضنفرى (ساخت دکور)، رضا تحقیقى (تکنیکال دکور)، سجاد دلیرى (دستیار نور) اشاره کرد.
نمایش «قرمز» که اثرى از هنرجویان موسسه کارنامه است از ٢  تا ١٨ اسفند به مدت ١۵ شب در تماشاخانه پالیز به روى صحنه مى‌رود، علاقه‌مندان مى‌توانند با مراجعه به سایت تیوال از بلیت تخفیف‌دار این نمایش بهره مند شوند.

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» فعالیت تالارهای تئاتر از اولین روزهای سال ۹۷، در جلسه هماهنگی برنامه های روز ملی هنرهای نمایشی مقرر شد
... دیدن متن »

جلسه هماهنگی برنامه‌های روز ملی هنرهای نمایشی روز گذشته با حضور مهدی شفیعی و دیگر مدیران اداره کل هنرهای نمایشی برگزار و برنامه های اجرایی در نوروز ۹۷ مورد بررسی قرار گرفت.
به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، مهدی شفیعی در جلسه هماهنگی برنامه های روز ملی هنرهای نمایشی با اشاره به تعطیلات نوروز و اهمیت قرار گرفتن روز ملی هنرهای نمایشی در تقویم کشور تاکید کرد: امسال دومین سالی است که جامعه تئاتر ایران همزمان با دیگر هنرمندان تئاتر دنیا در روز جهانی تئاتر، روز ملی هنرهای نمایشی را گرامی خواهد داشت. هنرمندان تهران و دیگر استان های کشور با بهره گیری از ظرفیت نوروز میزبان میهمانان نوروزی خواهند بود. به خصوص روز هفتم فروردین که در تقویم کشور به نام گرامیداشت هنرهای نمایشی آمده از سوی هنرمندان سراسر کشور پاس داشته می‌شود.
وی با اشاره به تجربه موفق اجرای تئاتر در ایام نوروز تاکید کرد: ضرورت دارد تالارهای تئاتر برنامه های نمایشی خود را از روزهای نخست سال آغاز کرده و برنامه هایی همزمان با روز ملی هنرهای نمایشی داشته باشند.
شفیعی تصریح کرد: همان طور که نمایش های کمدی از اولین روز فروردین ماه ۹۷ اجرای خود را آغاز خواهند کرد، با همراهی شورای ارزشیابی و نظارت، فرایند ارزیابی و صدور پروانه برای نمایش های صحنه‌ای تالار های نمایشی زیر مجموعه اداره کل هنرهای نمایشی و ویژه برنامه های تئاتر خیابانی برای فروردین ماه با دقت و سرعت به انجام خواهد رسید.
در این جلسه مدیران تالار های سنگلج، هنر، خانه نمایش و مجموعه تئاتر شهر به بیان برنامه اجراهای صحنه ای همزمان با روز ملی هنرهای نمایشی پرداختند.
در این جلسه مقرر شد تماشاخانه سنگلج از ۳ فروردین و تالارهای مجموعه تئاتر شهر و هنر از ۷ فروردین ماه میزبان مخاطبان تئاتر باشند.
مدیر هماهنگی تئاتر استان ها نیز از برنامه ریزی استان‌های مختلف کشور برای اجرای نمایش های صحنه ای و خیابانی همزمان با تعطیلات نوروز خبر داده و تصریح کرد که به زودی برنامه های هر استان که توسط انجمن هنرهای نمایشی استان ها با همکاری ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها برنامه‌ریزی شده است اعلام خواهد شد.
مدیر کانون تخصصی تئاتر خیابانی نیز از آمادگی این کانون برای ویژه برنامه های نوروزی و اجرای نمایش های خیابانی در روز ملی هنرهای نمایشی در شهر تهران خبر داد.
در ادامه این جلسه نحوه اطلاع رسانی این رویداد، بهره گیری از تبلیغات شهری، تعامل با دیگر نهادهای فرهنگی و هنری، همراهی مراکز و سالن های تئاتر غیر دولتی در روز ملی هنرهای نمایشی و... مورد بررسی قرار گرفت.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» گروه تئاتر «صلح» با «یاس» به صحنه بازمی‌گردد
... دیدن متن »

نمایش «یاس» جدید ترین اثر گروه تئاتر صلح با کارگردانی حسام کلانتری از پنجم اسفند در شهرستان رباط کریم روی صحنه می‌رود.
به گزارش روابط‌عمومی گروه تئاتر «صلح»، حسام کلانتری؛ بازیگر و کارگردان تئاتر و یکی از اعضای گروه تئاتر «صلح» درباره برنامه‌های جدید این گروه تئاتری، گفت: همانطور که می‌دانیم هنر نمایش یکی از بالقوه‌ترین هنرها در ایجاد و انتقال تفکر و تعمیق در رابطه با مسائل مختلف اجتماعی و فرهنگی در بطن جامعه است. از این رو هر جامعه‌ای برای بازآفرینی و کیفیتِ سبک زندگی نیازمند ابزاری است که موجز و تاثیر گذار باشد و چه ابزاری بهتر از زبان تئاتر؟! از این رو گروه تئاتر صلح برای رسیدن به این مهم با مشارکت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان رباط کریم و با استفاده از نیروی بومی و فعال تئاتر شهرستان نمایش «یاس» را به روی صحنه می‌برد.
کلانتری درباره گروه اجرایی «یاس» گفت: خوشبختانه نیروی جوان تئاتر شهرستان پتانسیل بالایی برای انجام و به ثمر رساندن این امر را دارد، این خانواده فقط نیازمند اندکی توجه و لطف از جانب مسئولان است تا شکوفا شود، خوشبختانه همکاری صمیمانه و تنگاتنگی در این زمینه میان هنرمندان تئاتر و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان رباط کریم شکل گرفته است.
در ادامه این کارگردان تئاتر درباره نمایش «یاس» توضیح داد: نمایش «یاس» یک واقعه‌خوانی با زبانی شاعرانه است و به مسیری می‌پردازد که منجر به شکسته شدن درب خانه فاطمه (س) و خانه نشینی علی (ع) در آن بستر زمانی شد، در این نمایش ایفاگران هر یک رنگی از اشخاص تاریخ بر بوم صحنه می‌زنند آنان داستانی مرثیه‌وار نقل می‌کنند و خود را بجای هرکدام از کسانی می‌گذارند که تاریخ را در آن برهه رقم زدند.
وی در پایان تاکید کرد: «یاس» دوشادوش دو نمایش دیگر که برآیند ترم دوم هنرجویان تئاتر به سرپرستی حسام کلانتری در شهرستان رباط کریم و پرند بود؛ یعنی نمایش‌های «خرس» و «مرگ در می‌زند» شکل گرفته است.
لازم به ذکر است نمایش «یاس» از شنبه پنجم اسفندماه اجراهای خود را آغاز می‌کند. این اثر از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۱:۳۰ و در روزهای پنجشنبه و جمعه ساعت ۱۸ در دارالقرآن شهرستان رباط کریم روی صحنه می‌رود.
متن «یاس» را حسام کلانتری نوشته است و کارگردان آن را هم خود او بر عهده دارد. مجید مظفری، مهدی بدرلو، علی قنبری، حسین قلبی و اکبر به‌پور، گروه بازیگران این اثر را تشکیل می‌دهند.
از دیگر عوامل نمایش می‌توان به مجری طرح: عباس معبودی، مشاور کارگردان: زهرا شایان فر، سرپرست گروه: کامبیز اسدی، موسیقی: علی گرگین، دستیاران کارگردان: مهدی بدرلو، فاطمه حسین‌خانی، مدیر صحنه: محمدجواد مقیمی، منشی صحنه: سمیه انصاری، گرافیک: سارا برادران، محمدمهدی حق‌گو، روابط عمومی: مینا صفار و عکس: عاطفه خانی اشاره کرد.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش دیش
اسکار اصغر فرهادی با «دیش» روی صحنه می‌رود
» نمایش «دیش» در تئاتر باران به روی صحنه می‌رود
... دیدن متن »

نمایش «دیش» به نویسندگی و کارگردانی رضا غیور از ۶ تا ۲۰ اسفند، به غیر از شنبه ها ساعت ۲۱ هرشب به روی صحنه می‌رود.
به گزارش روابط عمومی، داستان نمایش «دیش» موقعیتی دراماتیک میان چند جوان و همسایگان آن‌هاست و فضایی رئال و کمدی دارد.
علی‌رضا جعفری، شهاب مهربان، محمد فراهانی، بشیر اصلانیان و وحید منتظری در این نمایش به ایفای نقش می پردازند.
در خلاصه داستان این نمایش آمده است: سال گذشته برای تماشای مراسم اسکاری مجبور به نصب ماهواره و تنظیم شبکه پخش‌کننده مراسم اسکار شدم و از آنجا ایده نوشتن این متن به ذهنم رسید.
این اثر داستان چند جوانی برای تماشای مراسم اسکار که در آن اصغر فرهادی موفق به دریافت جایزه شد، به دور هم جمع شده‌اند و باید دیش ماهواره را نصب کنند تا بتوانند این مراسم را ببینند اما درگیری های ساختمان ماجراهای زیادی را موجب می شود
از دیگر عوامل این نمایش می‌توان به، تهیه‌کننده: احمد خانی، مشاور کارگردان: رحمت امینی، دستیار کارگردان: اشکان شریعت، عکاس، گرافیک و پوستر: امیرعلی پیروزبخش و گروه تولید:  شانی دژاکام و رامین کاظمی اشاره کرد.
علاقه‌مندان برای تهیه بلیت این نمایش می توانند به سایت تیوال و یا به صورت حضوری به آدرس: خیابان انقلاب، ابتدای فلسطین جنوبی، پلاک۲۹۲ مراجعه نمایند .

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نمایش چشمهایی برای توست کارموفق خانوم رهنما ..دوستش داشتم و علی رغم مونولوگ بودنش بسیار جذابه و تماشاگربهیچ وجه احساس خستگی نمیکنه. من به شخصه تنها ازبابت تاخیر یکساعته نمایش معترضم که اونم امیدوارم تکرار نشه. تشکر
عاطفه گندم آبادی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» برنامه اجراهای تماشاخانه ارغنون در اسفندماه اعلام شد
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی عمارت ارغنون، نمایش "مصایب یک رقصنده پاپتی" به نویسندگی و کارگردانی عباس عبدالله‌زاده از ۲۵ بهمن ماه تا ۲۵ اسفند ساعت ۲۱ در سالن شماره ۱ و همچنین نمایش‌های "صالحان" به نویسندگی آلبر کامو و کارگردانی حجت‌الله کشاورز و مهران ایرانی، "هجوم" به نویسندگی علی صفری و کارگردانی رها حاجی‌زینل و همچنین نمایش "پیکر زن همچون میدان نبرد" به نویسندگی ماتئی ویسنی‌یک و کارگردانی سیدکوروش سیدی به ترتیب در ساعت های ۱۸، ۱۹:۳۰ و ۲۱:۱۵ در سالن شماره۲ روی صحنه رفته اند.
همچنین نمایش‌های "خروس زری، پیرهن پری" و "قصه علیمردان خان" برای کودکان در روزهای پنجشنبه و جمعه هر هفته تا پایان اسفند ماه بر روی صحنه می‌رود.
جشنواره تاتر میکرولیو هر هفته روزهای شنبه تا پایان اسفند ماه سال جاری در روزهای شنبه ۵ اسفند نمایش "ماندنی" در ساعت های ۱۸ و ۲۰ سالن۲ و شنبه ۱۲ اسفند نمایش "اودیسه ۱۰۰۱" ساعت ۱۸ سالن۲ و نمایش "یک بلیط لطفا" ساعت ۲۰ سالن۲ در عمارت ارغنون برگزار می‌شود.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خرید بلیت روزهای تازه این نمایش از چهارشنبه ۹ تا جمعه ۱۱ اسفند، با بازی: مهران وثوقی، کامیار حقی، هم اکنون آغاز شد.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش خدانگهدار آقا
» یادداشت توماج دانش بهزادی پس از تماشای «خدانگهدار آقا»
... دیدن متن »

توماج دانش بهزادی که از جمله مهمانان نخستین شب نمایش «خدانگهدار آقا» بود، دیدگاه خود را  درباره این اثر به کارگردانی مهسا نعمتی اینگونه بیان کرد؛
گروه‌های تئاتری جوان باید مورد حمایت مخاطب قرار بگیرند. من در ابتدا ضمن خسته نباشید به تمام گروه اجرایی نمایش، باید بگویم که بسیار خوشحالم که یکی از شاگردانم توانسته، چنین اثر سختی را بر صحنه ببرد و ایده‌هایی را به کار اضافه کند که ما در جامعه امروزی با آن ارتباط برقرار کنیم. من خیلی خوشحالم و به این گروه تبریک می‌گویم و امیدوارم با همین انرژی این مسیری رو که در پیش گرفته اند، به پایان برسانند. از نظر من، این متن از متن های بسیار سخت است و هدایت بازیگر و میزانسن هایی که قرار است طراحی شود تا با تماشاچی رابطه برقرار کند، به یک کارگردانی با دقت و باهوش نیاز دارد تا بتواند با این متن روبه‌رو شود.
وی افزود: من امیدوارم که مخاطب هم حمایت کند و مردم بیایند و کار را ببینند چون؛ این جنس کارها با نفس مخاطب رشد می‌کند و خودش را نشان می‌دهد. من خوشحالم که در روز اول اجرای این نمایش، حضور داشتم و این اثر را تماشا کردم.
شایان ذکر است، نمایش «خدانگهدار آقا» تا ۱۵ اسفند در تماشاخانه استاد انتظامی خانه هنرمندان به روی صحنه می رود.

علی جباری این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
برداشتی ماتریالیستی از جهان؛ که البته با جار و جنجالی روز افزون بر هنر واقعی چیره شده.
برای ماراساد ، پیامد ناگزیر این رویکرد ماتریالیستی به هنر ، کنار گذاشتن همۀ جنبه های روان شناسانۀ اثر و شخصیتهاست به نفع یک بازی فیزیکی و به شدت برون گرایانه.نتیجۀ دیگر این رویکرد، یک جور عدم تعادل غیر هنری است. در این رویکرد، بدن به جای رسیدن به انعطاف و جنبش، سنگین و مکانیکی می شود.حرکت ها زیر و بمی ندارند و هنرمند، در نهایت ، به یک آدم آهنی بدل می شود که البته به درد عصر آهنی ما هم می خورد.اصالت، فدای بازدهی و درآمد و خودنمایی می شود. کارگردان و بازیگر با هزار حقه و کلک و ترفند ، سر و ته اجرا را با ژست هایی آبکی و کلیشه ای هم می آورد.ژست هایی که خیلی زود بین بازیگران و کارگردانان دیگر هم رواج پیدا می کند.(کپی) ارزش واقعی و ظاهری این ژست ها به کنار، حقیقت این است ... دیدن ادامه » که این ژست ها ، جایگزین احساسات هنری عمیق هنرمند می شوند و ذهن خلاق او را فلج می کنند.
از دیگر آثار مخرب ماتریالیسم مدرن این است که خالق اثر با تنزل نقش خود از هنرمند به یک عکاس ساده ، سعی می کند اتفاقاتی را که دیده، مطالبی را که خوانده(نمایشنامه) و تفکراتی را که به ذهنش خطور می کند ، همانطور که هست وارد تئاتر کند. او فراموش کرده که نقش واقعی هنرمند خلاق، تفسیر زندگی است در تمام جلوه ها ، با تمام پیامد ها و دستاورد هایش؛ (با توجه به تمام امکاناتی که تئاتر ماراساد در اختیار دارد.)نشان دادن عواطف پنهان در پس پدیده هاست؛دریدن پردۀ ظواهر است پیش چشم تماشاچی و سرانجام پرهیز از توضیح ساده انگارانه و در عین حال پر طمطراق و پر هیاهو برای هیچ و پر از سر و صدا ی الکی. بازنمایی سطحی و آبکی وظیفۀ هنرمند نیست.هنرمند/کارگردان و بازیگر در حقیقی ترین معنای کلمه/یعنی آدمی که چیزهایی را می فهمد و احساس می کند که از چشم بیشتر آدم ها پنهان است. پس هنرمند باید برداشت شخصی اش را از امور به مخاطب منتقل کند.باید احساساتی را منتقل کند که مسایل مختلف در دل او بر می انگیزند.
این انتقال ، برای تماشاچی حکم وحی را دارد و برای هنرمند ، مایۀ خشنودی است.
این انتقال اما با بدنی افلیج و اسیرِ موثرهای ضد هنری و غیر خلاق ، ممکن نیست.
در آخر ؛ بسیار سفر باید ، تا پخته شود خامی/ صوفی نشود صافی تا درنکشد جامی
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
در کل جالب بود ولی خیلی کمتر از انتظارم بود. چیزی ک تو این کار بیشتر از همه اول توجهم رو جلب کرد (قبل از رفتن) و بعد منو دفع کرد، استفاده از دیالوگهایی به زبان کردی بود! من خودم کردم و تا حدی با لهجه های کردی و لری آشنایی دارم ولی چیزی که من در این نمایش شنیدم ترکیبی از همه و هیچ بود که با لهجه بدی بیان می شد. ب نظرم وقتی قراره از ی زبان غیر از زبان فارسی در کار استفاده بشه بهتره یا از افراد بومی استفاده بشه یا حداقل بازیگرا ی کم بیشتر زحمت بکشن و تا به بیان قابل قبولی برسند. از لهجه ضعیف کردی ک بگذریم واقعا دلیل استفاده از این زبان رو نفهمیدم؟! من اگر خودم کرد نبودم شاید اصلا متوجه مکالمات اور و چیدا نمیشدم! تماشاچی غیر کرد چه گناهی کرده که باید آن قسمت هارو از دست بده؟!
و ایده کار که (به نظر من البته) برداشتی طنز (پارودی) از اسطوره ادیپ بود میتوانست خیلی ... دیدن ادامه » جالب تر باشد ولی کلیت کار انسجامی که باید رو نداشت غیر از لباس ها (بیشتر ب لباس بالماسکه و دلقک شباهت داشت) و تک و توک عبارات طنزی ک اور استفاده می کرد، کارگردان/نویسنده نتوانسته بود اقتباس محکمی از کار اصلی داشته باشد. ایده استفاده از زبان کردی می توانست بسیار مفید باشد اگر درست و بجا بکار گرفته میشد. مثلا برای حماسی کردن لحن شخصیت ها یا برای نمایش غم و شادی میشد از برخی اصوات و نام آواهای کردی استفاده کرد که برای تماشاچی غیر کرد هم قابل فهم تر باشد ..
در کل بیشتر شبیه یک تمرین ابتدایی برای ارائه یک ایده جالب بود.
امیدوارم در کارهای بعدی بهتر عمل کنند.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
زمان کار چقدره ؟
Samira این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش سوى کابوى
گروه و متن نمایش "سوی کابوی" را قوی دیدم
» گفتگوی میهن امروز با مهدی علینژاد بازیگر نمایش سوی‌کابوی
... دیدن متن »

مهدی علی‌نژاد یکی از بازیگران تئاتری است که شاید کم به روی صحنه برود اما سعی دارد همیشه نقش‌هایی را انتخاب کند که نه‌تنها از کیفیت خوبی برخوردار است بلکه با خلق و خوی او هم سازگاری داشته باشد. او می‌گوید برای قبول نقش در نمایش "سوی کابوی" ابتدا متن را خوانده و سپس نقش "محسن" را برگزیده که اتفاقاً در این رابطه با کارگردان اثر هم‌نظر بوده‌اند.
در همین رابطه به گفت‌وگو با وی نشستیم که مشروح مصاحبه را در پی می‌خوانید:

کمی راجع به نقش خودتان در نمایش "سوی کابوی" برایمان بگویید.
من در این نمایش نقش محسن را بازی می‌کنم که بچه پاکدشت است و در آنجا تعمیرگاه دارد. محسن با دو تا از دوستانش به نام ژیار و کاظم که در همان تعمیرگاه همکارش هم هستند به تایلند سفر می‌کنند. حضور این افراد در تایلند با اعتراضات داخلی آن کشور توام می‌شود و آن‌ها هم درگیر این موضوع می‌شوند.

دلیل انتخاب شما برای این نقش چه بوده است؟
حقیقتاً من خیلی کم بازی می‌کنم و سعی می‌کنم نقش‌ها را خودم انتخاب کنم. یعنی اول متن را می‌خوانم و بعد به کارگردان پیشنهاد می‌دهم که من برای این نقش مناسب هستم. نکته جالب در این نمایش این بود که نقشی که من برای خودم انتخاب کردم همان نقشی بود که خانم محمدی، کارگردان کار برای من در نظر گرفته بود.

گروه شما برای اجرای نمایش خود با چالش‌هایی در انتخاب سالن مواجه شد، به نظر شما چرا برخی کارگردانان و بازیگران تئاتر پس از مدتی به این می‌رسند که تماشاخانه‌ای را راه‌اندازی کنند؟
در ابتدا باید بگویم این اتفاق خوبی است و نمی‌توان به آن خرده گرفت. من و همسرم سالهاست در حوزه تئاتر فعال هستیم و مستحضر هستید که این فعالیت‌ها با درآمدهای خوبی برای اداره زندگی توام نیست از این‌رو با همسرم تصمیم گرفتیم که ما هم جایی را برای خودمان داشته باشیم. من در گذشته دو سالی را در تماشاخانه منشور هنر بودم و پس از آن با آقای قاسم جعفری آشنا شدم و آمدیم سالن شهرزاد را ساختیم. بعد از آنکه آنجا راه‌اندازی شد من تصمیم گرفتم یک جایی را برای خودم داشته باشم. در همین رابطه با خانم پریسا محمدی صحبت کردم و تصمیم گرفتم این موضوع را عملیاتی کنم. بیشتر دید من این بود که از این راه، درآمدی داشته باشم هرچند دغدغه سالن‌داری از درآمدش بیشتر است اما این مسیر را برای اینکه به میزانی از درآمد برسم خوب ارزیابی کردم. به هر حال وقتی سالن داشته باشید با خیال راحت اجراهای گروه خودتان را به صحنه می‌برید. سالن‌های خصوصی دیگر هم با هدف درآمد احداث شدند ولی در این راستا برخورد بعضی از صاحبان این سالن‌ها با تهیه‌کننده و کارگردان اصلاً خوب و منطقی نیست و زمانی که اجرای گروه تمام می‌شود باید کلی از منابع خود را در اختیار صاحب سالن بگذارند. ما در تماشاخانه خود سعی می‌کنیم سالن را به افرادی بدهیم که اجرا آن‌ها با استقبال روبرو شود که بخشی از درآمدشان را برای اجاره سالن پرداخت کنند و همه درآمدشان تسویه با ما نشود. بطور کلی شاید به لحاظ درآمدی آن‌قدری وضعمان خوب نباشد که بتوانیم فقط نگاه حمایتی داشته باشیم ولی سعی کردیم با عوامل گروه‌ها طوری تعامل کنیم که رفتارمان منطقی ارزیابی شود.

در پایان درباره نمایش "سوی کابوی" موضوعی است که بخواهید به آن اشاره کنید؟
من بعد از یک سال و نیم است که دوباره روی به بازی آوردم زیرا خیلی درگیر ساخت پردیس شهرزاد بودم. کار در نمایش "سوی کابوی" تجربه باارزشی است و خانم محمدی گروه خوبی را جمع کرده است. هم کارگردان و هم بازیگران، افراد قوی و شناخته‌شده‌ای هستند و متن نمایش هم از انسجام لازم برخوردار است. امیدوارم علیرغم اینکه زمان نمایش خوب نیست اما با استقبال مخاطبین روبرو شود چون واقعاً متن با شرایط اجتماعی که در آن زندگی می‌کنیم مطابقت دارد.

به نقل از سرویس فرهنگ و هنر میهن امروز

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
هر کی کار درستو انجام بده اینجا دژمن زیاد پیدا میکنه
Samira و عاطفه گندم آبادی این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خرید بلیت این اجرای دوباره این نمایش نامه خوانی روز شنبه ۱۲ اسفندماه با خوانش علیرضا یلوه، نگار نادمی، شهرزاد بیانی کاری از شرمین قدیمی همینک آغاز شد.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
از دیدن این نمایش واقعا لذت بردم. بازیها و فضاسازی نمایش عالی بود. هماهنگی خیلی خوبی بین تمام اجزاء وجود داشت که تجربه‌ی تماشای این اثر رو لذتبخش می کرد.

فقط در مورد سالن نمایش باید بگم که نمی دونم چه اصراری هست که تمام سالنها نزدیک تئاتر شهر باشن. حتی اگر مشکلات رفت و آمد و جای پارک رو کنار بذاریم، این انتظار از یک سالن تئاتر وجود داره که حداقل امکانات رفاهی رو برای تماشاگر فراهم کرده باشه. وجود 2 تا سرویس بهداشتی (که البته روزی که من اونجا بودم فاقد مایع دستشویی بودند!!!!!) برای اون تعداد تماشاچی قطعا مشکلات زیادی ایجاد می کند. اگر این دیدگاه وجود داشته باشه که ارائه‌ی یک کار فرهنگی مثل کار نمایش شامل تمام جزئیات از جمله امکانات سالن تئاتر، امکانات سالن انتظار، پارکینگ، زمانبندی، ارائه ی اطلاعات کافی در مورد نمایش قبل از ورود به سالن در قالب ... دیدن ادامه » پوستر و بروشور و در نهایت خود نمایش و اجرای اون هست، مطمئنا تماشاگر تجربه ی لذتبخش تری رو خواهد داشت. اون موقع شاید شکایت از سالنهای خالی تئاتر قابل قبول‌تر باشه.

حالا در مورد فروش بیش از ظرفیت سالن چیزی نمیگم که متاسفانه توی سالنهای نمایش عادی شده!
عاطفه گندم آبادی، فرزاد جعفریان و فرزاد این را خواندند
علی جباری این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
لذت بردم از جسارتتون. آفرین
Samira، عاطفه گندم آبادی و فرزاد این را خواندند
فرزاد جعفریان این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خرید بلیت روزهای تازه این نمایش، از سه شنبه ۸ تا جمعه ۱۱ اسفند، با بازی مهدی وثوقی، آزیتا نوری‌وفا، ناصر شیرمحمدی، هم اکنون آغاز شد.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ویدیو
درباره نمایش هجوم
با بازی مهدی ابوحمزه، امیر شمس، علی صفری، مصطفی ایزدی، حامد عابدی، هامون خان محمدی، آرش استادی، عرفان رضوی، رها حاجی زینل تا ۲۶ اسفندماه در سالن ارغنون
» ویدیویی از نمایش هجوم
۳ ساعت پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
واقعا و صمیمانه امیدوارم شرایطی پیش بیاد که فضایی قبل از درب ورودی سالن های اجرا ایجاد بشه و موبایل افراد رو تحویل بگیرن قبل از ورود !
شاید بهتر بود این نمایشنامه رو قبلا مطالعه میکردم تا درک صحنه ها برام راحت تر باشه ، برای من که یک بیننده غیر حرفه ای تاتر و صرفا یک علاقه مند هستم ، نیاز بیشتری برای تمرکز وجود داره خصوصا هر چه پیچیدگی ها و ظرافت های متن و اجرا بیشتر باشه
اما هر بار که عمیق میشدم در صحنه به لطف دوستانی که یا موبایلشون رو چک میکردن یا زنگ میخورد البته روی ویبره بود ولی صداش کاملا میپیچید ، کلا تمرکزم از بین میرفت انگار با یک پاره آجر بزنن وسط یه شیشه قدی ! همون قدر ناگهانی ! بعد جواب میدی موبایل رو وسط اجرا ؟؟؟؟ مگه داریم ؟ میشه مگه آخه ؟!!! این موبایل لامروت چیه که نمیشه 90 دقیقه کنار گذاشتش ؟!
ببخشید که غر زدم !
اوووووف.. خدا ازشون نگذره واقعا!!!
۳ ساعت پیش
عوامل کنسرت های شب شنبه ها رو باید برای اجراهای تاتر دعوت کنند... به محض اینکه کسی گوشیش رو روشن کنه لیزر رو چشمهه و سی ثانیه بعد موبایلش تو دست آقای محافظ.
۱ ساعت پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
مگه می شه هادی مرزبان تاتر داشته باشه و من نرم ببینم.
بنگاه تاترال یک طنز تلخ هستش که در بستر طنزی شاد و موزیکال پنهان شده. بازی میرطاهر مظلومی که مثل همیشه زیبا و بانمک بود.
نقش آفرینی امین زندگانی هم متفاوت از نقش های همیشگی ش بود.
من این تاتر رو در اجرای قبلیش دیدم و امیدوارم این اجراهای جدید هم به همون سبک و سیاق قبلی باشن.
هادی مرزبان هم که از نقشش توی پهلوانان نمی میرند خیلی دوست دارم.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اگه خواهان و طالب دیدن یه فیلم عالی با موضوع فوق العاده و بازی های بی نهایت جذاب و گیرا هستید شک نکنید و هر جور شده برید و این فیلم رو ببینید.
من دو سال پیش این فیلم رو توی سینما پردیس کوروش دیدم. فیلم از همه لحاظ فوق العاده و عالی هستش.
بازی آقای لوون هفتوان بی نظیره. تمام ذرات بازیگریشون بی نهایت زیباست و واقعاً در خلق این شخصیت سنگ تمام گذاشتن.
موضوع داستان چگونگی عوض شدن زندگی یک فرد در یک برهه زمانی کوتاه است. اینکه چقدر ساده میشه یکی دیگه شد. اینکه مرز دو واژه متضاد چقدر بهم نزدیک هستند.
فیلم پرویز رو از دست ندین.
نیلوفر و عاطفه گندم آبادی این را خواندند
کنجکاو شدم ببینمش..مرسی
۳ ساعت پیش
نیلوفرجان شک نکن که راضی از سینما میای بیرون. یه فیلم با استاندارد بالا و مجزا از سبک های ساده و دم دستی هستش.
۲ ساعت پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش فهرست مردگان
» "شمس لنگرودى" به تماشاى نمایش "فهرست مردگان" نشست
... دیدن متن »

شمس لنگرودى شاعر، پژوهشگر، بازیگر و مورخ ادبى به تماشاى نمایش  "فهرست مردگان" نشست و پس از آن به گفتگو درباره این نمایش پرداخت.

نمایش "فهرست مردگان" هر شب ساعت ٢٠:٣٠ در تماشاخانه ایرانشهر به روی صحنه می‌رود.
عوامل این نمایش عباتند از: دراماتورژ، طراح و کارگردان : رضا ثروتی، نویسنده : رضا ثروتی ، امیر احمد قزوینی ، پیمان قدیمى (برداشتی ازاد از نمایشنامه "فهرست" اثر تادئوچ روژه ویچ)، مترجم : محمدرضا خاکی، طراح صحنه: رضا ثروتی،‌طراح لباس: ندا نصر، گریم: آتنا نعمتیان، طراح صدا:بامداد افشار، حنیف بیگلرى، طراح پوستر و بروشور: شایان کیانى، مدیر تولید : میلاد نصرالهى، مدیر تبلیغات و مشاور رسانه ای : کتایون کیخسروی 
بازیگران عبارتند از: پانیذ اسماعیلی، آریا آصفی، برکه بذری، مهشاد بهرامی‌نژاد، فرزین حاجیلو، فرهاد حاجیلو،‌ افشین حسنلو، ارش حقگو، ارغوان راستی، محمد محسن شفیعی فرزانه عطایی، آوا علیمردانی، زهرا فضل الله، عاطفه مومنین، آرمین مهربانی، ایلیا نصرالهى، ایمان نظیفى، یاسمن وفایى، امیر سمیعی

تیزر این گفتگو در لینک زیر قابل مشاهده است:
تیزری از نمایش "فهرست مردگان"

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
با حضور دومان ریاضی و عرفان پهلوانی
» نهمین نشست پژوهشی هجدهمین جشنواره تئاتر تجربه با موضوع تاریخ کمدیا دلارته
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی هجدهمین جشنواره تئاتر تجربه، نهمین نشست پژوهشی هجدهمین جشنواره تئاتر تجربه با موضوع "تاریخ کمدیا دلارته و سفر آن در اروپا، با نگاهی به شکل بداهه پردازی" با حضور دومان ریاضی، دانشجوی دکتری دانشگاه فلورانس ایتالیا و عرفان پهلوانی پژوهشگر و منتقد، به تاریخ یکشنبه ۶ اسفندماه ۱۳۹۶، ساعت ۱۶ تا ۱۸ در محل دانشگاه تهران، پردیس هنرهای زیبا، دانشکده هنرهای نمایشی و موسیقی، طبقه دوم، سالن استاد صمیمی مفخم برگزار خواهد شد. 
ورود به این نشست برای عموم مخاطبان آزاد است.
لازم به ذکر است هجدهمین جشنواره تئاتر تجربه از تاریخ ۷ تا ۱۹ اسفندماه ۱۳۹۶ و با دبیری جواد کاوندی برگزار خواهد شد.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
یک نمایش به معنای واقعی فیزیکال _ فانتزی _ تراژدی و نه کمدی بود و اجرای فوق العاده ای داشت هرچند بنظرم ضعف اصلی در مدت زمان طولانیه نمایش هست و این که توقع یک اجرای دیالوگ محور رو نباید داشته باشید و فضاسازی بصری و موسیقایی سنگین اثر(+زمان اجرا) باعث جدا شدن شما از شاکله اصلی و مضمون مبهم اثر تا انتها خواهد بود .........پیشنهاد میکنم دیدنش رو از دست ندین ولی با تمام حواس 6گانه تون و مثانه : ) خالی این اجرا رو ببینید .
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
۳ ساعت پیش
محمد عسگری این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
۳ ساعت پیش
محمد عسگری این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
۳ ساعت پیش
محمد عسگری این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید

اسکار اصغر فرهادی با "دیش" روی صحنه می رود
نمایش "دیش" در تئاتر باران به روی صحنه می‌رود
نمایش«دیش» به نویسندگی و کارگردانی رضا غیور از 6 تا 20اسفند , به غیر از شنبه ها ساعت 21 هرشب به روی صحنه می رود.
به گزارش روابط عمومی , داستان نمایش "دیش" موقعیتی دراماتیک میان چند جوان و همسایگان آن‌هاست و فضایی رئال و کمدی دارد.
علی‌رضا جعفری، شهاب مهربان، محمد فراهانی، بشیر اصلانیان و وحید منتظری در این نمایش به ایفای نقش می پردازند .
در خلاصه داستان این نمایش آمده است: سال گذشته برای تماشای مراسم اسکاری مجبور به نصب ماهواره و تنظیم شبکه پخش‌کننده مراسم اسکار شدم و از آنجا ایده نوشتن این متن به ذهنم رسید.
این اثر داستان چند جوانی برای تماشای مراسم اسکار که در آن اصغر فرهادی موفق به دریافت جایزه شد، به دور هم جمع شده‌اند و باید دیش ماهواره ... دیدن ادامه » را نصب کنند تا بتوانند این مراسم را ببینند اما درگیری های ساختمان ماجراهای زیادی را موجب می شود.
از دیگر عوامل این نمایش می توان به تهیه‌کننده: احمد خانی، مشاور کارگردان: رحمت امینی، دستیار کارگردان: اشکان شریعت، عکاس، گرافیک و پوستر: امیرعلی پیروزبخش و گروه تولید: شانی دژاکام و رامین کاظمی اشاره کرد.
علاقه مندان برای تهیه بلیط این نمایش می توانند به سایت تیوال و یا به صورت حضوری به آدرس : خیابان انقلاب، ابتدای فلسطین جنوبی، پلاک1/292 مراجعه نمایند .

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
۴ ساعت پیش
محمد عسگری این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
۴ ساعت پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
۴ ساعت پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
۴ ساعت پیش
محمد عسگری این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
۴ ساعت پیش
محمد عسگری این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
۴ ساعت پیش
محمد عسگری این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» ویدئو دعوت بازیگران کوک فیلم مادری از مخاطبان
... دیدن متن »

بازیگران کودک ف فیلم سینمایی مادری  با انتشار ویدئویی  مخاطبان را به تماشای  این فیلم دعوت  کردند.
به گزارش مشاور رسانه ای  فیلم مادری ، سجاد اسماعیلی،آنا زارع،محمد جواد گندمی  بازیگران کودک فیلم مادری  با انتشار تیزری  مخاطبان را به تماشای این فیلم دعوت کردند .
فیلم سینمایی مادری به کارگردانی رقیه توکلی  و تهیه کنندگی سیاوش حقیقی از چهارشنبه دوم اسفند در گروه کوروش اکران می شود
به گزارش مشاور رسانه ای ،فیلم مادری به کار گردانی رقیه توکلی  و با حضورهانیه توسلی،  نازنین  بیاتی ،ملیسا ذاکری، مریم بوبانی، آنا زارع، سجاد اسماعیلی و هومن سیدی ساخته شده است
داستان مادری داستان «مادری» داستان «مادری» درباره زندگی ۲ خواهر است که یکی عشقش را رها کرده و دیگری عشقش او را رها کرده است و ...
برخی از عوامل تولید «مادری» عبارتند از نویسنده و کارگردان: رقیه توکلی، تهیه‌کننده: سیاوش حقیقی، سرمایه‌گذار و مجری طرح: حمیدرضا صالحیه‌یزدی، موسسه فرهنگی هنری توسعه آسمان هنر، گروه مارلیک، مدیر فیلمبرداری: مرتضی قیدی، مدیر تولید: سیدحسین هادیان‌فر، تدوین: هایده صفی‌یاری، طراح گریم: مهرداد میرکیانی، برنامه‌ریز و دستیار اول کارگردان: سیدروزبه سجادی‌حسینی، صدابردار: محمد شیوندی، موسیقی: ستار اورکی، طراح و ترکیب صدا: سیدعلیرضا علویان، جلوه‌های ویژه: امیر سحرخیز، اتالوناژ: نیما دبیرزاده، طراح لباس: مهرناز اکبری، طراح صحنه: محمود کشفی‌پور، عکاس: محمدهادی آخوندی، جانشین تولید: علی محمد منتظری هدش، ترجمه فیلم: حسن شرف‌الدین، مدیر تدارکات: حسن محمدی و علی حصاری،مشاور امور رسانه ای زمان تولید : محمد صادق لواسانی ، پخش رسانه فیلمسازان ،مشاور امور رسانه ای زمان پخش : علی زادمهر

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش بنگاه تئاترال
» محمود بصیری بار دیگر به جمع بازیگران بنگاه تئاترال پیوست.
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی گروه تاتر حرکت؛ در اجراهای پرمخاطب دوره قبلی نمایش بنگاه تاترال نوشته علی نصیریان به کارگردانی هادی مرزبان، در تالار سنگلج، محمود بصیری که پس از دوازده سال دوری از عرصه هنر، بعنوان بازیگر در این نمایش روی صحنه ظاهر شده و توجه زیاد علاقه مندان را بخود جلب کرده بود، بار دیگر در بازاجرای این اثر نمایشی به جمع بازیگران گروه پیوست.
بنگاه تئاترال اسفند ۹۶ هر روز در پردیس تاتر شهرزاد به روی صحنه می رود.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
۴ ساعت پیش
محمد عسگری این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
۴ ساعت پیش
محمد عسگری این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
۴ ساعت پیش
محمد عسگری این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
۴ ساعت پیش
محمد عسگری این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
 


یادداشتی بر نمایش "چیدا" به کارگردانی احسان ملکی

” چیدا “، خوش ساخت با نگاهی بومی


“چیدا” نمونه ی موفقی از بومی سازی یک متن غربی است ، البته بیشتر در متن ، نه در اجرا .

این نمایش نگاه تازه ای به نمایشنامه ” شهریار ادیپ” ، شاهکار سوفوکل دارد که حدود پانصد سال پیش از میلاد مسیح نوشته شده است . که در آن تمامی اتفاقاتی که قرار است برای ” ادیپ” پرسوناژ اصلی این نمایشنامه رخ دهد در این اثر برای ” اوور” رخ می دهد .

تقدیر چنین مقرر می کند که پسر پادشاه بعد از به دنیا آمدن ، از دستور همگانی پادشاه برای کشتن تمامی پسران جان سالم به در می برد و بعد از بزرگ شدن او ، عاشق مادرش می شود و از پادشاه عقده به دل می گیرد و او را می کشد و با مادرش ازدواج می کند .

ویژگی مثبت این نمایش ، اضافه کردن و تطبیق یک باور باستانی بومی لرستانی به فرم اجرایی -طراحی حرکات موزون ، لباس و… – این نمایش است که بر اساس این باور تقدیر انسان ها پیش از به دنیا آمدن شان نوشته می شود . در اینجا هم تمامی اتفاقات در درون رحم مادر ” اوور” اتفاق می افتد و حضور دائمی پرسوناژ جنین در گوشه ی صحنه نیز نشانه ی این موضوع است . بازی خوب مسعود شاکرمی هم در نقش ” اوور” به خوبی ، سرگشتگی این پرسوناژ را نشان می دهد .

اگر ... دیدن ادامه » چه صحنه ای که دو بازیگر ، لُری صحبت می کنند برای تماشاگرانی که لُری نمی دانند ، مفهوم نیست ولی اضافه شدن درست موسیقی لرستانی با ضرب آهنگ های خاص خود و طراحی حرکات موزون لری به اجرای موفق “چیدا ” کمک کرده است .

طراحی لباس این نمایش هم یکی از قوت های این اثر نمایشی است . طراحی خاص لباس پرسوناژ ” اوور” شبیه یک تابلوی نقاشی است و از المان های بومی در طراحی لباس مادر هم استفاده شده که هم زیبا است و هم به کمک کامل تر شدن این پرسوناژ آمده است .

اگر از فراگیر شدن “سطح شیبدار” در طراحی صحنه نمایش ها فاکتور بگیریم ، که با ربط یا بی ربط به اثر در آثار نمایشی این روزها (مثل نمایش “ماراساد” و… ) به نوعی اپیدمی شده است ؛ و در این نمایش هم دیده می شود ؛ ولی خوشبختانه طراحی صحنه در این نمایش در خدمت اثر است و فرم کلی صحنه تداعی گر معماری “معبد اوور” باستان است و با کلیت اثر تناسب دارد .

اگرچه “چیدا ” نسبت به “هزار شلاق” که نمایش پیشین ملکی است ، گامی رو به عقب برای این کارگردان محسوب می شود و “چیدا ” نتوانسته است پیوستگی ، قدرت ، تاثیرگذاری و انسجام متن و اجرای”هزار شلاق” را داشته باشد اما هر تماشاگری با دیدن این نمایش سالن را ناراضی ترک نمی کند .

آرزو شفق – دپارتمان نقد تئاتر فستیوال
عاطفه گندم آبادی و مهرداد کیا این را خواندند
نیلوفر ثانی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
راستی موزیکهای نمایش هم عالی بود من که عاشقش شدم
عاطفه گندم آبادی و Samira این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خرید بلیت سانس های تازه این نمایش با متنی از دیوید ممت و بازی مهدی رضایی، مهران عشریه، ندا کاوندی از سه شنبه ۸ تا پنجشنبه ۱۰ اسفندماه با تخفیف گروهی همینک آغاز شد.
محمد رضایی مقدم این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
بینظیر بود بازی همه بازیگراش مخصوصا خانوم باقری با این کارگردانی بینظیرشون و جواد خان عزتی با بازب جذابش
حتتتتتتتتتتتتما توصیه میکنم برید ببینید
راستی خیلی مهم نیست کدوم باکس باشید همه زاویه ها خوبه حتی اگه ردیفهای اخر باشین بازم ضرر نمیکنید مطمین باشین لحضات شادی براتون رقم میخوره
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ویدیو
درباره نمایش چیدا
تا ۲۵ اسفندماه در تماشاخانه سنگلچ
» ویدیویی از نمایش چیدا
۵ ساعت پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
  

یک "اودیپ شاه" ایرانی و نمایشی / نگاهی به نمایش "چیدا" به نویسندگی مسعود شاه کرمی و کارگردانی احسان ملکی

حسن پارسائی: نمایش "چیدا" از نظر کاربری عناصر ساختاری اجرا، نمایشی بودن بازی‌ها و به جلوه درآوردن داشته‌های دراماتیک، اجرایی زیبا و دیدنی است.
 انتخاب متون نمایشی شاخص و کلاسیک و رویکرد خاص به آن‌ها و نهایـتاً تنظیم و آدابته کردن‌شان برای یک اجرای نسبتاً متفاوت، ابتکاری هنرمندانه و درخور تحسین است؛ البته شروطی هم دارد: اول این که علت‌های معینی برای این کار وجود داشته باشد که به زیباتر و مضمون‌دارتر شدن اجرا بینجامد؛ از نظر داده‌های دراماتیک هم ذهن و احساس تماشاگران را با داشته‌های بدیع و غیرقابل انتظاری رو به رو سازد؛ ضمن آن‌که از سبک و سیاق اجرایی متفاوتی هم برخوردار باشد. اگر چنین اصول مهمی محقق نشوند، هیچ الزامی برای اقتباس یا اجرای دیگرگونه‌ای از یک اثر کلاسیک وجود نخواهد داشت.

نمایش "چیدا" به  نویسندگی مسعود شاه‌کرمی و کارگردانی احسان ملکی که هم اکنون در تماشاخانه سنگلج اجرا می‌شود، با نگاهی نسبتاً متفاوت به تراژدی "اودیپ شاه"  اثر "سوفوکل" برای روی صحنه تدارک دیده شده است. نویسنده متن این اجرا علاوه بر حفظ خط کلی داستان نمایش "اودیپ شاه" به طور همزمان قائل به حضور یک "نوزاد جنینی" شده است که در همان حالت جنینی به گونه‌ای انتزاعی با لکنت زبان قادر به حرف زدن با پدر آینده‌اش (اودیپ) است و ذهنیات و تقاضاهایش را بر زبان می‌آورد. این کودک که حضورش در متن عملاً سبب شکستن زمان شده و حالتی تمثیلی دارد، برداشته‌های محتوایی و نمایشی اجرا افزوده و حتی منجر  به نتیجه‌گیری متفاوتی از ماجرای ناخودآگاهانه "ازدواج اودیپ با مادرش" شده است؛ در نتیجه در کنار شباهت‌هایی که نمایش به اصل متن دارد، تفاوت‌های معینی هم دیده می‌شود؛ این تفاوت‌ها هرگز سبب  نقض محوریت موضوع نمایشنامه اصلی به قلم "سوفوکل" نشده، فقط تاحدی "اختیار" را هم بر وجه جبرآمیز "جبر سرنوشت" که در نمایشنامه مورد نظر بر آن تاکید شده، افزوده است.

از نظر اجرایی باید اذعان داشت به رغم هماهنگی و تناسب کلی صحنه‌ها و رعایت ریتم و ضرباهنگ روند پیش برد مضمون، در یک مورد اصرار کارگردان برمتمایز و حتی نامتعارف نشان دادن یک صحنه، آسیب جبران ناپذیری به کلیت و انسجام نمایش زده است: باید یادآوری شد امروزی کردن مضمون یک صحنه از نمایشی که متن آن اساساً غیرمدرن است، هرگز نمایش را به اجرایی مدرن تبدیل نمی‌کند؛ مثلاً در صحنه‌ای خدای  اسطوره‌ای نمایش با  فندک‌اش سیگاری روشن  می‌کند که عملاً همه هماهنگی و سنخیت ساختاری، موضوعی و ژانری نمایش را دچار اختلال کرده و حتی باورپذیرشدن حوادث نمایش را کاملاً زیر سؤال برده و آن را به صحنه‌ای کمیک و بی‌ربط تبدیل کرده است. ناگفته نماند که داده‌هایی فانتزیک به متن تراژدی "سوفوکل" اضافه شده که عملاً داده‌هایی ابتکاری محسوب می‌شوند.

نویسنده متن برای برخی از مضامین و رویدادهای نمایشنامه "اودیپ شاه" قرینه‌های موضوعی متفاوتی درنظرگرفته است و پرسوناژ اصلی براساس یک "علت روایی" و"پیگیری چرایی وضعیت فعلی‌اش" پیش می‌رود و حین این جلو رفتن، با حوادثی مشابه آنچه در اثر "سوفوکل" آمده است، روبه‌رو می‌شود. ضمناً "نوزاد جنینی" هم  نشانگر امیدواری و اختیار در آینده است تا بلکه بعداً زایش یک نسل نو هم شکل بگیرد (زیرا نوزاد جنینی مورد نظر، دختر است و می‌تواند خودش در آینده مادر نوزادانی دیگر باشد).

بخش زیادی از دیالوگ‌های نمایشنامه اصلی به تناسب مضمون‌های مکمل جدید تغییر کرده‌اند و در مواردی حتی تمثیلی‌تر و استعاری‌تر شده‌اند: "هراسم از موهایی است که به رنگ آسمان درآمده است"، "این بیماری لذت بخشی است"، "اینجا هر پادشاه فقط ده سال عمر می‌کند"، "هیچ خدایی با هیچ انسانی حرف نمی‌زند" و...ضمناً در چند دیالوگ مقوله عشق نوعی بیماری تلقی شده که می‌تواند حتی از طاعون هم خطرناک‌تر باشد.

نمایش ... دیدن ادامه » از لحاظ اجرایی در کل قابل تاًمل و تعمق است؛ طراحی صحنه که حاصل ابتکار روح‌الله امامی است از قابلیت‌های نمایشی کاربردی و کارکردی خوبی برخوردار است: به تناسب موضوع، عملاً قابلیت‌های لازم را برای شکل‌دهی میزانسن‌های مناسب و هرچه دراماتیک‌ترکردن نمایش ایجاد کرده است. در همین رابطه سازه‌های دکور که متحرک و قابل جابه‌جا شدن هستند، در حصول این مهم تاًثیرات فراوان داشته است. طراح گریم (زهره قنبری) در رابطه با چهره‌پردازی‌ها موفق عمل کرده، زیرا چهره‌های پرسوناژها با اجرای فانتزیک و اسطوره‌ای نمایش تناسب دارند؛ در همین رابطه، طراحی لباس هم که در جاهایی با الهام از لباس‌های کردی توسط سمانه احمدی مقدم انجام شده، با نوع و تعریف پرسوناژها  هماهنگی و همخوانی سنخیت داری پیدا کرده است. کاربری نور موضعی و نور رها که نشانگر ذوق و کارایی علی کوزه‌گر است با جای گیری و مفهوم حضور پ پرسوناژها و موجودیت کل صحنه تناسب دارد. در موسیقی نمایش که حاصل ابتکار علی سینا رضیا است، از "آواز– مویه"های  کردی و در جاهایی از ریتم رقص محلی و ساز و دهل استفاده شده که به تناسب تغییرات نسبی موضوع متن، دارای کارکرد نمایشی است.

بازیگران: مسعود شاکرمی، شیما ملکیان، نیکان راست‌قلم و سعید زارع همگی در ارتباط با نقش‌هایی که به عهده دارند، خیلی خوب و زیبا بازی می‌کنند و بازی آن‌ها یکی از جذابیت‌های اصلی نمایش به شمار می‌رود. بازیگران جنبی که در شکل‌دهی‌ها و حرکات کوریوگرافیک گروهی سهم  نمایشی دارند، نیز به فضاسازی محتوایی و بصری اجرا کمک کرده‌اند.

اغلب میزانسن‌ها خوب، نمایشی و زیبا هستند و از چارچوب محتوا و الزامات عینی صحنه فراتر نمی‌روند، فقط یکی، دو میزانسن، از جمله میزانسنی که در آن یکی از پرسوناژها از بالای پلکان با پرسوناژ اصلی حرف می‌زند، دارای تناقض و ناهماهنگی است: چهره بازیگر فوق روبه جهت مخالف و چهره بازیگر اصلی هم در پائین روبه تماشاگر است: این صحنه که در اصل به حرف زدن آن‌ها با هم (نه با تماشاگران) دلالت دارد غلط است، زیرا هیچ کدام رو به چهره هم ندارند؛ این ترفند، عملاً به هم زدن ترکیب موقعیت و حالت واقعی ژست پرسوناژها است؛ کارگردان این صحنه را صرفاً سلیقه‌ای شکل‌دهی کرده و توجیه ساختاری و کارکردی ندارد.

به جز دو موردی که در بالا و طی متن به آن اشاره شد، در بقیه صحنه‌ها توانمندی و کارایی هنرمندانه احسان ملکی در کارگردانی نمایش و شکل‌دهی میزانسن‌ها و مخصوصاً کمک به ارتباط و هماهنگی کاربردی عناصر ساختاری اجرا و همزمان هدایت بازیگران بسیار شاخص و ستودنی است. ضمناً نمایش "چیدا"، حین حفظ ژانر تراژدی نمایشنامه "اودیپ شاه" اثر "سوفوکل" تاحدی نقد ضمنی اثر مورد نظر را هم به همراه دارد: مسعود شاه‌کرمی در پایان و بعد از شکل‌گیری تراژدی، نوعی اختیارمندی و حق انتخاب هم برای پرسوناژ اصلی قائل شده است و این، عملاً نوعی پارادوکس هم به پارادوکس‌های دیگر نمایش افزوده است.

نمایش "چیدا" به کارگردانی احسان ملکی از نظر کاربری عناصر ساختاری اجرا، شامل طراحی صحنه، طراحی چهره‌پردازی، لباس و کاربری نور، موسیقی و نمایشی بودن بازی بسیار زیبای بازیگران و کارگردانی خوب و هنرمندانه نمایش که عملاً سبب به جلوه درآمدن داشته‌های دراماتیک موضوع و محتوای متن شده، اجرایی زیبا  و دیدنی است.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید