تیوال | دیوار
T1 : 13:36:08
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید

 

عکس
از فیلم شکلاتی
۱۷ دقیقه پیش
محمد عسگری این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
داستان یک شهر این بشر بی نظیره...کنار ثریا در اغما و زمستان 62 اسماعیل فصیح از دلچسبترین کتابهای ایرانی تمام زندگیم
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
جودی ابوت:
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
بابا ... دیدن ادامه » لنگ دراز عزیزم. تمام دلخوشی دنیای من این است که ندانی و دوستت بدارم.
وقتی میفهمی و میرانی ام... چیزی درون قلبم فرو میریزد...چیزی شبیه غرور

21 آذر 96
نوبادی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
جالبه...
البته رفتم و دربارش خوندم... اودلاجان یا عودلاجان؟؟
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نگاه همایون علی آبادی به جشنواره نمایشنامه خوانی خانه تئاتر البرز
» احترام به ادبیات نمایشی
... دیدن متن »

 

به گزارش تیوال به نقل از ایران تئاتر
شناسه مطلب:۱۰۲۵۴۶
 متن حاضر یادداشتی گزارشی است از اجراهای دومین جشنواره نمایشنامه خوانی خانه تئاتر البرز که از ۱۵ تا ۱۸ آذرماه در کرج برگزار شد.
احترام به ادبیات نمایشی با جشنواره‌ای پرشور «دومین جشنواره استانی نمایشنامه خوانی خانه تئاتر البرز» به مدت سه روز از روز چهارشنبه 15 تا جمعه 17 آذرماه در تئاتر شهر کرج برگزار شد.
در این جشنواره هفده نمایش در سه بخش شامل «دفاع مقدس»، «آسیب‌های اجتماعی» و «کارهای آزاد نویسنده‌های بومی» بر صحنه آمد و مراسم اختتامیه روز شنبه هجدهم آذرماه با حضور مقامات شهر کرج به پایان آمد.
ما از بابت تتمیم فایدت اسامی نمایش‌ها و کارگردان و نویسنده‌هایش را اینجا می‌آوریم و با درنگی در هر نمایش قابی از جشنواره تئاتر کرج را پیش رویتان باز می‌کنیم.
در بخش دفاع مقدس این نمایش‌ها بر صحنه رفت «فال مین» به کارگردانی احسان فلاحیان که حسن مطلع جشنواره نیز بود، کاری دیدنی و تأمل‌برانگیز بود که درنهایت جوایزی را هم به خود اختصاص داد. فال مین نمایشی پر از تعلیق و شور انتظار بود؛ که در کل شروعی خوب برای جشنواره به‌حساب آمد.
«صلح سرخ» به کارگردانی هادی ملکیان به مدت پنجاه دقیقه شوری از دفاع مقدس را که شاید با این عبارت بتوان گفت بر صحنه آورد اما آن عبارت: ستاره‌ای بر زمین می‌کشند و باز این آسمان غم‌زده غرق ستاره‌هاست.
«دیلان» سعیدثانی باقلی به مدت چهل دقیقه ابعاد دیگری از دفاع مقدس را نمایش داد و تماشاگر با این شعر مرحوم بهار هم‌آوا شدکه: «فغان ز جغد جنگ و مرغوای او» درهرحال یاد
و خاطره‌ی روزهای جنگ برای همه‌ی تئاتری‌ها از اصول و ارکان اولیه است و این جشنواره نیز از این جایگاه خالی نبود.
کار بعدی «سجاد مدافع حرم» با صحنه‌پردازی مهدی جاوید به مدت پنجاه دقیقه تماشاگران را با جلوه و مجلای روزهای دفاع مقدس به عمق اندیشه و تفکر برد.
نکته‌ای که اینجا قابل ذکر است این‌که این جشنواره به‌کلی خالی از حمایت‌های دولتی برگزار شد توانست به‌رغم همه کم و کاستی‌ها با توان و اراده‌ای برخاسته از حس و شعور تئاتری در
جایگاه خود بدرخشد.
اما کارهای بعدی بخش دفاع مقدس وقتشه برگردی خونه به کارگردانی محسن شکری رویه‌ی دیگری از ایام پرتپش و تابش جنگ را بر صحنه تئاتر زنده کرد و ما نیز دانستیم که به قول حافظ:
هرگز نمیرد آنکه دلش زنده شد به عشق ثبت است بر جریده‌ی عالم دفاع ما
«عروسی جنگ» نمایش دیگری در بخش دفاع مقدس بود که فی‌الواقع جوائز را درو کرد. آن‌همه ولوله و اشتیاق تماشاگران به این نمایش جمع‌وجور زیبا چندان بود که در شب اختتامیه رویه‌ای از کنجکاوی و حس برین بلند دفاع مقدس را نمایش داد.
مهری عزیز محمدی در طی سی‌وهفت دقیقه پیش روی ما کار تأمل‌برانگیز را بر صحنه آورد.
آخرین کار این بخش متنی از کتاب «دا» بود که با قلم نقاد و وقاد محسن سراجی به کارگردانی مجید کوچکی اجرا شد و ما را با حس برین کارگردان و نویسنده نام آشنا آن روبه‌رو کرد، متن سراجی در بخش اصلی جشنواره نیامد اما کارگردانی‌اش موردبررسی قرار گرفت که سرانجام بخشی از جوایز را به خود اختصاص داد.
اما در بخش آسیب‌های اجتماعی آغاز کار با اثر جاودانه «فدریکو گارسیا لورکا» یعنی نمایشنامه «خانه برناردا آلبا» که از دو متن ترجمه «احمد شاملو» و «محمود کیانوش» برگرفته‌شده بود ما را به فیض رسانید. سمیرا آریا در طی پنجاه دقیقه با برداشتی که سر آخر کاملاً وفادار به متن بود توانست این متن زیبا و کلاسیک لورکا را بر صحنه بیاورد، بگذریم از شعار پایانی نمایش درباره کاراکترهای آن که به نظر دقیق و حساب‌شده نیامد این کار لورکا شاعری که چهره به خون شد و در جوانی به دست فرانکوی فاشیست کشته شد برای همه جذاب و دیدنی بود.
اما «بی قهوه تلخ» که این کار نیز شاید یکی از بهترین نمایشنامه‌های وابسته به حوزه مدرنیته در جشنواره بود که خوش درخشید. سحر دکمه چین کارگردان این متن که از سوی مسئولان جشنواره نیز قول اجرا آن در تهران داده‌شده، اجرایی به‌یادماندنی بود.
اما کار دیگر «تنبان» به کارگردانی توحید آیت بارنگ و لعابی طنز و تلواسه های دراماتیکی اجرا شد و هرگز نتوانست جایی در میان نمایش‌های برتر آسیب‌های اجتماعی پیدا کند.
«زن» کار سپهر خدایاری به مدت سی دقیقه دید و دریافت بروبچه‌های خوب تئاتر کرج را از مسائل هم عصر و هم روزگارشان نشان داد درنهایت جاذبه هایی نیز برای تماشاگران داشت.
نکته‌ای که همین جا باید تصریح و تاکید کرد اینکه نمایش‌های خوانشی جشنواره هماره با دیدگاه‌های کارگردانی و اجرای صحنه‌ای کارها توأمان می‌شد اگرچه این معضل بزرگ در تئاتر شنیداری سر ناسازگاری نداشت.
برو بچه‌های تئاتر به هر گونه‌ای که بود چیزی از میزانسن، حس، تمرکز و بافت دراماتیزه ی کارها را از ذهن نرانده بودند و در سخن آخر این جشنواره درواقع احترام به ادبیات نمایشی بود که به اعتقاد من همه شرکت‌کنندگان یاد آور این سخن پولوس رسول بود که می‌گوید:
«در آغاز کلمه بود و کلمه نزد خدا بود و کلمه خدا بود»
اما در بخش کارهای آزاد محمد نکوئی با متن «رفتن به تئاتر» اثر کارل فالنتین یاد آور خاطره‌ی خوش این اجرا در دهه شصت بود که با بازی خوب زنده یاد «خسرو شکیبایی» و خانم هایده حائری بر صحنه آمد و رنگ و لعابی از طنز و هجاهای خاطره انگیز را بر حومه ذهن نشاند.
اما نمایش‌های بعدی این بخش در غایت، تلخ، دردمندانه و شاید سیاه نیز بوده‌اند: «برادری» کار رضا رباط جزی «صدا فریاد می‌زد از سردرد» با صحنه‌پردازی ملیحه دهقان و بالاخره نمایشی شنیداری «یک تیر متمایل به ساعت 25» که حسن ختام جشنواره نیز بود.
داوران جشنواره عبارت بودند از: رامین پرچمی، همایون علی آبادی و محسن سراجی که با پیگیری و دانشی از سال‌ها تجربه و کار آثار جشنواره را نقد و بررسی کردند و مسئولانه تا آخرین لحظات دوشادوش دبیر ارجمند جشنواره خانم «فرانک فروتن» حضور داشتند.
به پایان آمد این دفتر حکایت همچنان باقی است.
به صد دفتر نشاید گفت حسب حال مشتاقی
*داور جشنواره نمایشنامه خوانی خانه تئاتر البرز

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نمایشی مستند و تجربی از گروهی که بی ادعا کار می کنند و مخاطبان خود را دارند. آن جا نه اثری از به رخ کشیدن سواد است نه اثری از زرق و برق ها و نه اثری از "ما خیلی متفاوتیم". کار خود را می کنند و تمام. ساده و صادقانه.
مدت زمان اجرا هم یک ساعت است و مناسب.
خسته نباشید.
نوبادی این را خواند
ابرشیر این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
همیاری گرامی
با درود
تحفیف وفاداری در هنگام خرید منظور نمیشه
لطفا بررسی بفرمایید
با سپاس
عالیا این را خواند
نیلو جان تخفیف وفاداری برای من کار میکنه..خودم قصد تماشا ندارم..اما با کمال میل حاضرم با حساب کاربری خودم برات بلیت بگیرم :)
۲۲ دقیقه پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خرید بلیت این نمایش، به نویسندگی و کارگردانی سیاوش پاکراه، فردا (چهارشنبه) ساعت ۱۲ آغاز خواهد شد.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
گفت‌وگوی ایران تئاتر با عبید رستمی رئیس انجمن نمایش کردستان درباره نقش رسانه در توسعه تئاتر
» رسانه‌های استانی تنها در زمان جشنواره‌ها به تئاتر می‌پردازند
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از ایران تئاتر
شناسه مطلب:۱۰۲۵۵۱
عبید رستمی کارگردان تئاتر و رئیس انجمن نمایش استان کردستان بابیان اینکه تعداد روزنامه‌نگاران متخصص که دغدغه تئاتر داشته باشند در سراسر استان کردستان به تعداد انگشتآن‌یکدست هم نمی‌رسد، درباره نقش و جایگاه رسانه در توسعه تئاتر، به ایران تئاتر گفت: تردیدی نیست که هرقدر ارتباط رسانه‌ها با تئاتر بیشتر و محکم‌تر باشد توسعه تئاتر خیلی سریع‌تر اتفاق می‌افتد. رسانه‌ها نیز می‌توانند به‌عنوان یار کمکی، به‌عنوان بازوی اجرایی و به‌عنوان چشم بینای هنرمند در جامعه فعال باشند، اما به‌عنوان‌مثال در استان کردستان اکثر رسانه‌های مکتوب و غیر مکتوب در رابطه با رویدادهای تئاتری تنها به انتشار یک خبر کوتاه آن‌هم در زمان برگزاری جشنواره‌ها اکتفا می‌کنند ولی برای اجرای عمومی آثار این‌یک مقدار هم صورت نمی‌گیرد. البته ما بابت همین مقدار هم قدردان آن‌ها هستیم اما واقعاً این مقدار پرداختن به تئاتر به‌هیچ‌وجه کافی نیست.
رستمی دراین‌باره ادامه داد: من فکر می‌کنم یکی از اصلی‌ترین مشکلات ما در تئاتر استان‌ها مسئله عدم انعکاس بهینه و مناسب اخبار و اطلاعات یک نمایش است به‌ویژه وقتی‌که قرار است اجرای عمومی داشته باشند و یا در جشنواره‌ای خارج از استان شرکت کنند. این مسئله تنها مربوط به رسانه‌های مکتوب نیست بلکه همه رسانه‌های جمعی؛ چه مکتوب چه مجازی و همچنین رسانه ملی صدق می‌کند.
رئیس انجمن نمایش استان کردستان با اشاره به عدم وجود تفاهم بین رسانه به‌صورت عام و هنرمند تئاتر، افزود: برای رفع این مسئله باید یک راهکاری اندیشیده بشود و این مسئله نبود دیالوگ و عدم تفاهم باید بین این دو مجموعه از بین برود. البته دیالوگ به این معنی نیست که تنها به انتشار چند خبر از یک نمایش اکتفا بکنند، بلکه منظور وجود نقد، تحلیل، گزارش و گفت‌وگوهای دقیق با هنرمندان تئاتر در طول سال است.
رستمی تصریح کرد: به نظر من با توجه به بودجه‌ای که تئاتر ما دارد، با توجه به امکانات بسیار کمی که تئاتر ما به‌خصوص در استان‌ها با آن روبه‌رو است و از طرفی دیگر با توجه به اینکه هزینه تبلیغات نیز بسیار زیاد است، به همین خاطر گروه‌های تئاتری نمی‌توانند روی این مسئله خیلی مانور بدهند. در این نقطه است که رسانه‌ها می‌توانند نقش‌ مهمی را بازی کنند و درواقع رسانه‌ها اینجا می‌توانند نقش یک واسطه ارزشمند را میان هنرمندان تئاتر و جامعه ایفا کنند.
او در ادامه با اشاره به برگزاری چندین جشنواره مهم تئاتری در استان کردستان، اظهار کرد: اگرچه از یکسو برگزاری جشنواره‌های مهم تئاتری در استان کردستآن‌یک نوع مزیت و یک آیتم توانمندسازی برای تئاتر محسوب می‌شود اما به نظر من به‌عنوآن‌یک کارگردان تئاتر برگزاری این تعداد جشنواره لطمات زیادی به تئاتر ما زده است. چون تئاتر ما در استان کردستان به سمت جشنواره محوری رفته و تمام مدیریت فرهنگی و مدیریت کلان استان ما در طول سال‌های گذشته معطوف به برگزاری چند روز این جشنواره‌ها شده است. درواقع ما اگر در طول سال از اجراهای عمومی هنرمندان حمایت نکنیم هنرمند نمی‌تواند لینک ارتباطی‌اش را با تماشاگر خود برقرار بکند. برای همین است که در زمان جشنواره‌ها که عمدتاً سه، چهار روز هستند بیشتر خود هنرمندان حاضر در جشنواره تماشاگر کارها هستند.
رستمی همچنین بابیان اینکه نباید بیلان کارها را با جشنواره‌ها سنجید و میزان ارزیابی‌ها باید بر اساس تعداد اجراهای عمومی گروه‌های ثبت‌شده استان‌ها باشد، درباره حضور بخش خصوصی و نقش رسانه‌ها در تشویق بخش خصوصی برای حضور در عرصه تئاتر، گفت: استان کردستان، ازجمله استان‌هایی است که ازلحاظ وجود کارخانجات بزرگ صنعتی که معمولاً به‌عنوان اسپانسر در فعالیت‌های هنری حاضر می‌شوند بسیار ضعیف است. به همین خاطر اکثر کارهایی که انجام می‌دهیم فروش چندانی ندارند. البته در خیلی از استان‌ها به همین شکل است. نکته دیگر اینکه این مسائل همگی به شکل  زنجیروار به هم مربوط هستند، وقتی ما در مرکز استان کردستان یعنی شهر سنندج تنها یک پلاتو داریم که با حدود 80 نفر ظرفیت می‌توانیم بابت اجراها بلیط فروشی کنیم اگر ده اجرا داشته باشیم نهایتاً 800 نفر تماشاگر داشتیم و این برای جذب بخش خصوصی جذابیتی ندارد.
رئیس انجمن نمایش استان کردستان درباره استفاده از فضای مجازی به‌عنوان رسانه‌ای که این روزها گروه‌های تئاتری استفاده زیادی از آن برای جذب مخاطب می‌کنند، عنوان کرد: بی‌شک فضای مجازی بسیار به گروه‌ها کمک می‌کند اما به نظر من وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و یا اداره کل هنرهای نمایشی باید طرحی بریزند و کارمندان ادارات کل ارشاد استان‌ها را درباره این موضوع توجیه کنند. مثلاً همین‌الان هنرمند ما برای اطلاع‌رسانی در فای مجازی یک پیش خبر منتشر کرده، بدون اینکه اسمی از سالن یا زمان اجرا ببرد، متأسفانه جلوی کارش را گرفتند. متأسفانه در بعضی از استان‌ها که هنوز مسئولآن‌یکسونگر در رأس کار هستند فرصت استفاده از فضای مجازی را برای تبلیغات و اطلاع‌رسانی تئاتر از هنرمندان گرفته‌شده است.
این کارگردان تئاتر بابیان اینکه در استان کردستان تماشاگر مشتاق و پرشور و با تعداد زیاد وجود دارد، اضافه کرد: ولی تمام تبلیغات و اطلاع‌رسانی‌ها در زمان برگزاری جشنواره‌ها خرج می‌شود. در حال حاضر به‌عنوان‌مثال برای جشنواره سقز یا مریوان نزدیک به ده خبرگزاری فعالیت می‌کنند اما برای اجراهای عمومی اصلاً این انرژی را نمی‌گذارند. به صداوسیما هم که برای تبلیغات تئاتر و حتی برای زیرنویس مراجعه می‌کنیم هزینه زیادی می‌خواهند که گروه‌های تئاتری از پس پرداخت آن‌ها برنمی‌آیند.
رستمی درباره جایگاه رسانه در توسعه تئاتر اظهار کرد: اگر رسانه‌ها که وظیفه‌شان روشنگری، اشاعه و ارتقا فرهنگ عمومی در کشور است کمی با وسواس بیشتر و مهربانانه‌تر به کمک تئاتر و هنرمندان تئاتر بیاید؛ مطمئناً به خاطر جذبه ذاتی که در هنر تئاتر وجود دارد علاقه‌مندان این هنر روزبه‌روز بیشتر خواهد شد.
او همچنین کمبود روزنامه‌نگار متخصص حوزه تئاتر و کسانی که دغدغه تئاتر داشته باشند در استان‌ها را یکی دیگر از مشکلات عنوان کرد و دراین‌باره گفت: من فکر می‌کنم به تعداد انگشتآن‌یکدست هم روزنامه‌نگار متخصص تئاتر نداشته باشیم. به‌عبارتی‌دیگر خبرنگاری که اگر دعوتش نکنیم و چند بار به او زنگ نزنیم، خودش بیاید نمایش را ببیند و درباره آن اثر نقد، گزارش یا تحلیلی بنویسد به جرات می‌توانم بگویم که دو، سه نفر بیشتر در استان کردستان نداریم.
و درباره تأثیر حضور رسانه‌ها در تئاتر خاطرنشان کرد: ما در کل شهرهای استان کردستان مجتمع فرهنگی هنری داریم ولی تعداد کمی از آن‌ها در اختیار انجمن نمایش است و بسیاری از این سالن‌ها را اجاره داده‌اند و اگر گروه‌های تئاتری بخواهند در این سالن‌ها اجرا بروند باید اجاره بدهند. یک نمونه عینی که خودمان تجربه کردیم این بود که ما سال گذشته به این مسئله اعتراض کردیم و تنها یک خبرگزاری اعتراض ما را پوشش داد و بعد از انتشار عکس‌ها و تحلیل‌هایی که نوشت، کار به بالا کشید و صدای ما شنیده شد. درحالی‌که اگر آن‌یک خبرگزاری ما را حمایت نمی‌کرد صدای ما اصلاً شنیده نمی‌شد.رستمی در پایان با تأکید بر اینکه به شرطی که هنرمندان توانایی تولید و اجرای مستمر را داشته باشند و تماشاگر هم نسبت به آن موضوع مطلع باشند، قطعاً در استان کردستان تعداد تماشاگران تئاتر بسیار زیاد است، بیان داشت: به گمان من کار هنرمند تلطیف فضای روانی جامعه است و رسانه‌ها می‌تواند با انتشار اخبار، تحلیل کارها فعالیت‌های هنرمندان به این هدف کمک شایانی بکنند. ضمن اینکه یکی از شاخص‌های مهم توسعه‌یافتگی در هر جامعه‌ای رسانه و هنر است. وقتی رسانه در جامعه‌ای توسعه‌یافته باشد مطمئن باشید که آدم‌های آن جامعه راحت‌تر زندگی می‌کنند و همسویی و همگرایی اجتماعی در جامعه بیشتر خواهد بود و تأثیر کار هنرمندان نیز دوچندان می‌شود.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
در فراخوان انجمن هنرهای نمایشی ایران اعلام شد
» آغاز بروز رسانی سالنامه تئاتر ایران برای سال 97
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از ایران تئاتر
شناسه مطلب:۱۰۲۵۴۵
انجمن هنرهای نمایشی نسخه بروز رسانی شده سالنامه تئاتر ایران برای سال 1397 منتشر می‌کند. بر همین اساس از هنرمندان و فعالان عرصه نمایش کشور دعوت می‌شود با اعلام نظر به ارتقاء کیفی این اثر کمک کنند.
به گزارش ایران تئاتر علی‌اکبر عبدالعلی‌زاده مدیر پروژه سالنامه تئاتر ایران با اعلام این خبر ضمن قدردانی از همراهی هنرمندان و دست‌اندرکاران تئاتر ایران در حمایت از تداوم انتشار این سالنامه تخصصی گفت: با توجه به قرار گرفتن در آستانه انتشار سالنامه تئاتر ایران برای سال جدید، از هنرمندان، صاحب‌نظران و فعالان تئاتر کشورمان دعوت می‌شود با اعلام هرگونه اصلاحیه و ارائه نظر خود در جهت ارتقاء کیفی این محصول، دست‌اندرکاران این سالنامه تخصصی را یاری رسانند.
وی افزود: علاقمندانی که به هر نحوی از اشکالات و نواقص اطلاعات مندرج در سالنامه مطلع هستند می‌توانند موارد موردنظر خود را از طریق پست الکترونیکیTaghvim@theater.ir اعلام کنند تا در سالنامه سال آینده منعکس شود.
این فعال رسانه‌های فرهنگی تصریح کرد: این پست الکترونیکی پیش‌ازاین نیز برای ارتباط با مخاطبان فعال بود، بااین‌همه بیشتر پذیرای پیام‌های سپاس و قدردانی از سوی هنرمندان و دست‌اندرکاران تئاتر کشور بوده است تا نظرات اصلاحی موردنظر دست‌اندرکاران سالنامه. این فراخوان باهدف یادآوری به صاحب‌نظران برای همراهی در بهبود کیفیت و رفع نواقص اعلام‌شده است.
عبدالعلی‌زاده تأکید کرد: این سالنامه با همکاری اداره کل هنرهای نمایشی کلید خورده و انجمن هنرهای نمایشی متولی تولید و انتشار آن است. انجمن هنرهای نمایشی ایران با توجه به کمبود منابع مرجع در حوزه تئاتر ایران و باهدف ایجاد نشاط از طریق توجه به سالروز تولد هنرمندان تئاتر در رسانه‌ها و مجامع فرهنگی و ایجاد دسترسی به منابع و اطلاعات مرجع موردنیاز هنرمندان، صاحب‌نظران و علاقمندان تئاتر امسال نیزاقدام به بروز رسانی سالنامه تئاتر ایران کرده است.
وی یاد آور شد: این سالنامه داری بخش‌های مختلف گاه‌نویسی تاریخ تئاتر جهان، وقایع‌نگاری تاریخچه تئاتر ایران، کتاب‌نگاری تاریخ تئاتر ایران، زادروز هنرمندان تئاتر، اطلاعات گروه‌های ثبت‌شده تئاتری و تماشاخانه‌های خصوصی، سالن‌های تئاتر سراسر کشور، آدرس و شماره تلفن آموزشگاه‌های فعال تئاتر، فهرست کتاب‌های انتشارات نمایش، فهرست شماره‌های مجله نمایش و فهرست نمایش‌های اجرا شده در سال 1395 است. همچنین در این سالنامه اسامی هنرمندان درگذشته تئاتر نیز گنجانده شده است؛ بنابراین هنرمندان استانی و مدیران فرهنگی بویژه در هر مورد کاستی‌ای می‌بینند می‌توانند با ارسال متنی به نشانی الکترونیک سالنامه به رفع آن کمک کنند.
عبدالعلی‌زاده در پایان گفت: همچنین سال گذشته اسامی و زادروز اعضای خانه تئاتر به همراه ایمیل اعضا در ضمیمه آن منتشر شد که به یاری مدیران خانه تئاتر بروز می‌شود. علاوه به راین در قسمت پایانی این سالنامه فهرست جامع 580 گروه‌ تئاتری ثبت‌شده سال گذشته سراسر ایران منتشرشده است.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
من با سبک موسیقی کاوه آفاق توسط همسرم آشنا شدم.
در حقیقت همسرم طرفدار پر و پا قرص کاوه آفاق هست و این خواننده معروف و آلبوم هاشو به من معرفی کرد.
اولین بار که خواستم همسرمو با این چیزها سورپرایز کنم یه بلیط تاتر خریدم به اسم خاکستری که با اجرای کاوه آفاق بود و محمدرضا علیمردانی تو موزه زمان. تازه نامزد کرده بودیم و دیدن اون تاتر و حس همسرم که حسابی سورپرایز شده بود برام خیلی قشنگ بود.
این بار می خواستم بلیط تاتر-کنسرت بخرم که خیلی خیلی ناگهان متوجه کنسرت کاوه آفاق شدم و عطای بلیط تاتری که خیلی دوست داشتم به لقای بلیط کنسرت بخشیدم و بلیط کنسرت خریدم که دوباره همسرم رو سورپرایز کنم البته امیدوارم بازم خیلی خوشحال بشه.
۱ ساعت پیش
سمانه زارعی و نوبادی این را دوست دارند
حال می کنید حتما
سبک موسیقیش راکه
۵۳ دقیقه پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
درود
دو بلیت برای اجرای پنج شنبه 30 آذر ردیف دوم صندلی 13 و 14 واگذار می شودهر کدام 20000 تومان (5000 تومان هم از خودم کاهش می دهم بها را) یا با سه شنبه 28 آذر جا به جا می شود.از آن جایی که گفتند جا به جایی ندارند دوستانی که نیاز به بلیت دارند هم راهی کنند این بلیت ها را بگیرند که من هم بیش از این گزند نبینم..
سپاس.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سلام،
دوستانى که تئاتر را تماشا کردند راهنمایى مى کنند که آیا گوشه هاى سالن دید مناسبى به صحنه دارند یا خیر؟ ردیف جلو و گوشه بهتره یا ردیف پشت اما وسط؟
ممنون مى شم
امیرمسعود فدائی این را خواند
با سلام
اگر با فاصله کم بین صندلی های سالن شهرزاد مشکلی ندارین ردیف های وسط دید خیلی بهتری دارد
۵۶ دقیقه پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
+
طراحی عالی صحنه
نور پردازی فوق العاده
صدا و ارکستر عالی و هماهنگ
بازی های عالیه نقش های راجر (محمد شاکری) و فاگین (هوتن شکیبا)
در مقایسه با تئاتر های موزیکال دیگر یک سر و گردن بالاتر
رقص و آواز های عالی و هماهنگ
استفاده به جا و دقیق در برخی از مواقع از قابلیت های سن متحرک و گردان تالار رودکی-وحدت

_
در کل در مقابل نمایش های دیگر اجرا شده معروف چند سال اخیر اصلا و ابداً حرفی برای گفتن نداشت. مانند شوایک؛ سقراط؛ زندگی در تئاتر؛ اتاق ورونیکا و...
بازی بسیار بد و مصنوعی و بازیگران معروف دیگر
. استفاده بی مورد از آن ها
استفاده نکردن از تمام قابلیت های سن متحرک و گردان تالار رودکی-وحدت
استفاده بی مورد از بلند گو و هدفن های بی کیفیت برای برخی از بازیگران
داستان ... دیدن ادامه » پردازی ضعیف
برداشت و اقتباس ضعیف از الیور توئیست و نمایش نامه ضعیف تر
اقتباس کامل و بسیار ضعیف از فیلم و سریال الیور توئیست
بلیط فوق العاده گران و بی مورد. با ۱/۴ بلیط این نمایش میتوان به مراتب کارهای بسیار قوی تری حتی در ایران دید
دید نسبتا ضعیف از بالکن ها(در نمایش های دیگر در تالار وحدت اینگونه نبوده) طراحی صحنه در این مورد مشکل داشت
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ویدیو
درباره نمایش شرقی غمگین
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ویدیو
درباره نمایش کوسه‌ها
مهدی حسین مردی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ویدیو
درباره نمایش راننده چینی
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
یه چیزی در وجود من هست به اسم شهوت امتحان کردن....
اینکه چرا باید چیزهایی رو انتخاب کنم که از قبل مشخصه که از دیدنشون سرخوش نمیشم
"وقتی برگشتم" قرار بوده حال و هوایی مثل فیلم دوست داشتنی "در دنیای تو ساعت چند است" رو داشته باشه (حداقل من انتظارم چیزی شبیه این بود) شاید چون به شدت به اون فضا احتیاج داشتم. یه کم مشنگی, یه کم شور, یه کم عشق... (توی آنونس فیلم گمان بردم که افشین هاشمی همچین نقشی داره توی فیلم)
اما...افسوس که فیلم بیشتر نگاه .....اوووم..بگم؟ نگم؟... نگاه چس روشنفکری وحشتناکی رو با خودش می کشید. ...
برگمان, بتهون, کتاب, فرانسه (چقدر مفهوم روشنفکری مستتر در فرانسه چندش آوره...بهترین شهر فرانسه به نظرم مارسی اومد...پر از خلاف, پر از لهجه, پر از مافیا, پر از آدم که لازم نیست لایه مزخرف شبیه هم شدن رو کشیده باشن روشون).... خب.... این نگاه مثلا روشنفکرانه ... دیدن ادامه » قرار بوده مشکلات مثلا زوجهای ناموفق, استادان فرصت طلب, تنهایی, هنرمندی, نمایشگاه نقاشی مدرن, دلال هنری, دبی, خلیج فارس, کیش, کتاب قطور جای نقدهای کوتاه اینترنتی, ازدواج سفید, مشکلات پدر دختری و خیلی چیزهای دیگر رو حل کنه ....
پس فیلم خوب نبود. اما آزار دهنده هم نبود... چرا؟ چون یه مادربزرگ معرکه داره, یه نگاه آروم, یه نگاه ساده اما عمیق به تمام مشکلات بشری, که همه رو هم حل میکنه, یه خاله و مفهوم نابش رو داره, یه میز ناهارخوری و سرویس چینی گل سرخ جادویی داره, لیوانهای بلور, صندلیهای چوبی, یه خونه معرکه آجری قدیمی,.... اینها فیلم رو نجات نداده ها..اما یه خوبی داشته...بیخیال مشکلات روشنفکری فیلم شدم... با این لحظات عشق کردم...
امیرمسعود فدائی این را خواند
ماهرو رستمی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
جهت خرید بلیط روزهای پنجشنبه و جمعه چه زمانی انجام خواهد شد.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سلام دوستان
بلیط این تاتر را برای چهارشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۶ ( فردا) ساعت ۲۱:۰۰ خریداری کردم اما متاسفانه در اون ساعت نمی تونم برای دیدن این کار ایرانشهر باشم. این بلیط برای ردیف 4 صندلی 19 به نام مزدک غیاثی خریداری شده. اگر متقاضی خرید این بلیط هستید لطفا با من تماس بگیرید. 09122964961
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
گفت:
"داشتن یک قلب زخمی و شکست خورده, شگرف ترین راه برای کشف دنیاست"

نگاه معرکه ای داشت....خیالم رو از ادامه مسیرش راحت کرد
مجتبی حیدری و نفیسه نوری این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نمایش خیلی خوب و قابل تاملی بود و حیف که از این نمایش‌ها حمایت نمیشه و با تمام وجود امیدوارم که مخاطبان زیای داشته باشه، آرزوی موفقیت میکنم برای این نمایش خوب و گروه دوست داشتنیشون...
امیرمسعود فدائی این را خواند
فروغ یعقوبی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
عالی، نگرش خانم بیان همیشه قابل ستایش بوده
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید

حقیقت این است که همه ی ما یک شخصیت دکتر در درونمون داریم که میخواهیم تو حصارهایی که دور خودمون کشیدیم زندگی کنیم و احدی رو بهش راه ندیم و همچینین یک دختر مغرور در درونمون داریم که گاهی به سختی میتونه احساساتش رو بروز بده و دلبسته ی کسی میشه ک هیچی ازش نمیدونه و هیچ سنخیتی باهاش نداره. شاید خوبی نمایش برای من این بود که هر دو شخصیت رو زندگی کردم و می تونستم هر دوشون رو درک کنم و برای همین دوستش داشتم
پ.ن: همیشه این تئاترای که گوشه و کنار شهر بدون هیچ تبلیغات و پروپاگاندای اجرا میکنن برام دلچسب تر اند، نمیدونم چرا
امیرمسعود فدائی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
من دیشب به تماشای این نمایش نشستم و واقعا لذت بردم. به خصوص بازی خوب اقای نادری و خانم نظری

روایت سوم و تقابل کشیش و جورج تیر خلاص رو بر پیکره کشیش میزنه و استیصالش رو به رخ میکشه و در نهایت .... موقعیتی که قابل پیش بینی نیست.
امیرمسعود فدائی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سلام. قبل از هرچیز باید از آقای تجویدی تشکر کنم.
از اینکه برای نو بازیگرها احترام و اهمیت قایل هستن و فرصتی برای دیده شدن براشون فراهم می کنند.
درباره تئاتر باید بگم اصلا قصد ندارم از دید تکنیک نگاه کنم و تنها از نگاه یه تماشگر عام میگم که کار لذت داشت برام. دیدن اون همه پویایی و شعف و جوانی ، اون همه طرح و حرکت و فرم. کار رو برای من دیدنی کرده بود. زمان مناسب تئاتر و البته کارگردانی خوب کار اون رو قابل تماشاتر می کرد.
راستش یکی از دلایلی که کار رو دیدم وجود همین نو ابزیگر ها بود. به نوبه خودم دوست دارم کمک کنم تا فرصتی مهییا بشه که برای تئاتر استعدادهای جدید کشف بشه و اون کار حمایت از چنین نمایش هایی است. بعضی ها معتقدند میشد کار قوی تری هم ارائه کرد ولی من میگم همینقدر هم برای این افراد خوبه. همینکه خلاقیت و پویایی رو میشه بین بچه ها دید خودش نشان از ... دیدن ادامه » پویایی و تحرک کار داره. برای همشون آرزوی موفقیت میکن.
امیرمسعود فدائی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خرید بلیت این نمایشنامه‌خوانی به نویسندگی و کارگردانی امیرمهدی غرشی، هم اکنون آغاز شد.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید