تیوال سینما
S3 : 04:45:46
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
آلبوم
از سریال مانکن i
۲ روز پیش، شنبه
محمد عسگری و محمد لهاک ( آقای سوبژه ) این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
۴ روز پیش، پنجشنبه
محمد عسگری این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
۵ روز پیش، چهارشنبه
محمد عسگری این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
۵ روز پیش، چهارشنبه
محمد عسگری، امیرمسعود فدائی، فهیمه تردست، حسین کوهی و سید حامد حسینیان این را دوست دارند
به به ,آیین تجلیل از عالیجناب اکبر زنجانپور نازنین هم بوده,عمرتان دراز باد آقا :)
۵ روز پیش، چهارشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اولین نشان طراحی لباسِ صحنه ایران رونمایی شد/ آغاز داستان «دوبرادر» | عکس
با برگزاری نکوداشت استاد ادنا زینلیان؛
» اولین نشان طراحی لباسِ صحنه ایران رونمایی شد/ آغاز داستان «دوبرادر»
... دیدن متن »

اولین نشان طراحی لباس صحنه ایران با برپایی آیین نکوداشت استاد ادنا زینلیان طراح لباس و صحنه پیشگام کشورمان در تالار وحدت تهران رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه فرهنگی هنری «راد نو اندیش»، آیین نکوداشت استاد ادنا زینلیان طراح لباس و صحنه پیشگام تئاتر، تلویزیون و سینما چهارشنبه شب ۲۳ مرداد ماه توسط موسسه فرهنگی هنری «راد نو اندیش» به مدیریت بردیا صدرنوری و انجمن طراحان صحنه و لباس خانه تئاتر در تالار وحدت برگزار شد. در این مراسم علاوه بر رونمایی از اولین نشان طراح لباس صحنه ایران، بخشی از پروژه موسیقایی «داستان دوبرادر» با هنرمندی لوریس چکناوریان و بردیا صدرنوری نیز برای مخاطبان اجرا شد.

ادنا زینلیان فقط یک طراح نیست
ایرج راد بازیگر، کارگردان و رییس هیات مدیره خانه تئاتر در ابتدای این مراسم که با استقبال قابل توجه مخاطبان برگزار شد در تجلیل از مقام هنری استاد ادنا زینلیان گفت: یادش بخیر در زمانی مجموعه ها و کارگاه هایی در همین تالار وحدت و مجموعه تئاتر شهر وجود داشت که با مدیریت هنرمندانی چون ادنا زینلیان در آن کارهای بسیار زیادی در حوزه طراحی لباس، طراحی صحنه، ساخت دکور، خیاطی و بسیاری از فعالیت های هنری مرتبط با هنر نمایش و موسیقی صورت می گرفت اما امروزه دیگر کمتر شاهد چنین فضایی هستیم. در حالی که باید بپذیریم در هر تالار نمایشی که در آن کار هنری اجرا می شود لازم است که کارگاه هایی برای اجرای برخی از فعالیت ها از جمله طراحی لباس و صحنه وجود داشته باشد.

وی افزود: ادنا زینلیان و چندتن از دوستانی که او انتخاب کرد در سال های دور واحد طراحی را در تالارهای بزرگ تهران راه اندازی کرده بود که هر کدام از این هنرمندان برای خود متخصص بودند. او هنرمندی بود که در هر زمانی فعالیت شبانه روزی می کرد و با روی خوشی که داشت تمام تلاش خود را برای طراحی لباس و صحنه یک اثر نمایشی انجام می داد. من افتخار داشتم در سه اجرای نمایشی که کارگردان بودم با خانم ادنا زینلیان همکاری داشته باشم . باید بگویم که این تجربه ها به من نشان داد که او فقط یک طراح نیست. او هنرمندی است که اثر نمایش و درام را می شناسد. او هنرمندی است که جایگاه ویژه صحنه، میزانسن، نور، رنگ و همه اجزای یک صحنه نمایشی را می شناسد و در طول تمرین های یک اثر نمایشی مدام با کارگردان و گروه نمایشی در ارتباط است که در نهایت بتواند نتیجه خوبی از طراحی اش را روی صحنه پیاده کند.

قدردانی از هنرمندی که تمام ذهنش در خدمت تئاتر است
رییس هیات مدیره خانه تئاتر بیان کرد: ادنا زینلیان وقتی طراحی می کند به تمامی ابعاد یک اثر نمایشی از جمله محدوده زمانی نمایش، مسائل فرهنگی متن نمایشنامه، شخصیت های نمایش، نگاه کارگردان به شخصیت ها و حتی رنگ پارچه و رنگ چهره بازیگر توجه می کند. بنابراین او فقط طراحی نمی کند. او هنرمندی است که همواره زشت ترین ها را به زیباترین شکل ممکن طراحی کرده و با شیوه طراحی خود به صحنه آنچنان جانی می بخشد که برای من و بسیاری از هنرمندان فعال کار ارزنده ای است.

این بازیگر و پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون گفت: زینلیان هنرمندی است که پارچه مورد نظر برای طراحی اش را خودش از بازار می خرید و به راحتی کار بازیگر روی صحنه و ظرایفی که در این زمینه وجود دارد، آنچنان توجه می کرد که برای ما بسیار ارزشمند و جالب توجه بود. ادنا زینلیان تا به امروز با تمام وجود و ذهن خود تئاتر را دنبال کرده و به همین دلیل هم «ادنا زینلیان» است. من امیدوارم وی همواره و تا سالها در تئاتر ایران بدرخشد تا ادنا زینلیان های فراوانی در حوزه طراحی لباس و صحنه داشته باشیم.

بزرگان تئاتر از بانوی اردیبهشت گفتند
پخش دو کلیپ تصویری به کارگردانی شاهوزندی از برنامه های مختلف آیین نکوداشت استاد ادنا زینلیان و رونمایی از اولین نشان طراحی لباس صحنه در ایران بود که کلیپ اول اختصاص به گفتگوی ستاد برگزاری نکوداشت با این هنرمند داشت که در آن استاد زینلیان ضمن ارائه ای مختصر از فعالیت های هنری خود از دغدغه ها و انگیزه های خود برای ایده نشان طراحی لباس صحنه در ایران سخن می گفت.

در کلیپ دوم هم که در بخش دیگر مراسم پخش شد، هنرمندانی چون قطب الدین صادقی، فرهاد آییش، حمیدرضا نعیمی، فریندخت زاهدی، رضا مهدی زاده، لادن مستوفی، حامد کمیلی، مهرانه مهین ترابی هر کدام با ذکر خاطراتی از تجربیاتشان در همکاری با ادنا زینلیان که در این مراسم از او به عنوان بانوی اردیبهشت یاد می کردند، سخن گفتند.

قدردانی هنرمندان و اهدای چند یادمان به ادنا زینلیان
رونمایی از «نشان طراحی لباس صحنه ایران» و اهدای چند لوح قدردانی به پاس سالها تلاش و کوشش ادنا زینلیان در عرصه طراحی صحنه و لباس بخش بعدی مراسم را تشکیل می داد.

در این بخش که با حضور بردیا صدرنوری مدیر موسسه فرهنگی هنری «راد نو اندیش»، شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهرام گیل آبادی مدیرعامل خانه تئاتر، فریبرز قربانزاده مدیر انجمن طراحان صحنه و لباس خانه تئاتر، قطب الدین صادقی نویسنده و کارگردان تئاتر، حمیدرضا نعیمی نویسنده و کارگردان تئاترلوح های تقدیری از سوی انجمن طراحان صحنه و لباس خانه تئاتر، موسسه فرهنگی هنری راد نواندیش، مدیرعامل خانه تئاتر ایران و نمایندگان ارامنه در تهران به استاد ادنا زینلیان اهدا شد. این در حالی است که علی زارعی مدیرتولید و دستیار کارگردان که در چند پروژه با این هنرمند همکاری داشته هدیه ای را به رسم یادبود به زینلیان تقدیم کرد.

فریبرز قربانزاده مدیرانجمن طراحان صحنه و لباس تئاتر ایران ضمن ابراز خشنودی از برگزاری این مراسم از سوی استاد خسرو خورشیدی طراح صحنه و لباس پیشکسوت تئاتر کشورمان مراتب ابراز خوشحالی این هنرمند برای رونمایی از نشان طراحی لباس صحنه ایران را اعلام کرد.

جزییانی از روند اهدای نشان طراحی لباس صحنه ایران
پس از اهدای مراسم قدردانی از استاد زینلیان، بیانیه موسسه فرهنگی هنری راد نواندیش در جزییان روند اهدای نشان طراحی لباس صحنه ایران که با همکاری انجمن طراحان صحنه ولباس خانه تئاتر ایران برگزار می شود، به این ترتیب اعلام شد:

«آفرینش‌های هنری، حاصل سال‌ها تلاش هنرمندانی است که سرمایه عمر و هستی خویش را وقف پدید آوردن اثری کرده‌اند که اگر از سر باور، اعتقاد و بینش بوده باشد، بی‌شک در تاریخ ماندگار خواهد شد و به سرمایه‌های معنوی بشری خواهد افزود. آثار هنری گوناگون اعم از موسیقی و شعر، نمایش و نقاشی در مرز و بوم ایران، علاوه بر آن‌که چیزی به زیبایی‌های جهان افزوده‌اند، روایتی صادقانه از تاریخ این ملت نیز بوده‌اند.

مؤسسه‌ فرهنگی و هنری رادنواندیش یکی از وظایف مهم خود را پاسداشت و گرامیداشت تلاش‌های هنرمندانی می‌داند که در عرصه‌های مختلف به فعالیت مستمر و مؤثر پرداخته‌اند. پیش‌تر این مؤسسه آیین‌های مختلفی را در نکوداشت اهل هنر به ویژه موسیقی برپا داشته و حالا وظیفه‌ی خود می‌داند این راه را در دیگر رشته‌های هنری توسعه دهد.

هنرهای نمایشی و به‌ویژه تئاتر، یکی از هنرهای جریان‌ساز و اثربخش در ایران است که حدود یکصد سال به شیوه‌ جدید نضج و تداوم یافته است. در این میان نمی‌توان نقش ارامنه را در معرفی و توسعه‌ تئاتر مدرن نادیده گرفت. آنان اولین کارگردانان، بازیگران، نمایشنامه‌نویسان و طراحان را به تئاتر ایران معرفی کرده‌اند.

یکی از نام‌آوران و پیشکسوتان عرصه‌  طراحی لباس صحنه، بانو استاد ادنا زینلیان از همین تبار است. بیش از سی سال فعالیت مستمر و تأثیرگذار در زمینه‌ی طراحی لباس نمایش‌های متعدد و آموزش آکادمیک و تربیت ده‌ها طراح و هنرمند این رشته، ایشان را به یکی از چهره‌های ماندگار این عرصه بدل کرده است. استاد زینلیان با نگاهی حرفه‌ای و خلاق به این رشته، در همکاری با کارگردانان برجسته، آثاری به‌یادماندنی برای نمایش‌های بی‌شمار طراحی کرده‌اند. جدیت و در عین‌حال رفتار مادرانه‌ی ایشان زبانزد همه‌ هنرمندانی است که با وی همکاری داشته‌اند. از همین رو، مؤسسه‌ فرهنگی و هنری رادنواندیش با مشارکت انجمن طراحان صحنه و لباس ایران، ضمن نکوداشت این بانوی هنرمند و اهدای یادمان مؤسسه، از «نشان طراحی لباس صحنه‌ی ایران» که مزین به نام بانو استاد ادنا زینلیان است رونمایی می‌نماید.

لازم به ذکر است که این نشان بر اساس آیین نامه ای مدون و به صورت دوره‌ای به یک نفر از برگزیدگان حوزه‌ی طراحی لباس صحنه اهدا خواهد شد. بی‌شک نام استاد ادنا زینلیان در زمینه‌ی طراحی لباس تئاتر و اپرا، مناسب‌ترین انتخاب در طراحی نشان برای تجلیل از فعالیت‌های هنرمندان دیگر در این عرصه خواهد بود.

در پایان وظیفه خود می دانیم تا از آهنگساز و رهبر ارکستر بزرگ ایران، استاد لوریس چکناواریان که با همدلی و همراهی و رهبری افتخاری ارکستر سازهای زهی و پیانو بر غنای برنامه امشب افزودند، قدردانی نماییم.»

ادای دین استاد به طراحان لباس صحنه ایران
ادنا زینلیان هم پس از حضور در صحنه و رونمایی از نشان طراحی لباس صحنه ایران ضمن قدردانی از موسسه فرهنگی هنری رادنو اندیش و هیات مدیره انجمن طراحان صحنه و لباس خانه تئاتر برای برگزاری این مراسم از حضور کارن خانلریان نماینده ارانه در مجلس شورای اسلامی نیز تشکر کرد و گفت: واقعا با هیچ لغتی نمی توانم حس خود را از برگزاری این مراسم اعلام کنم. من ادنا زینلیان از جمله هنرمندانی بودم که اردیبهشت ماه سال ۵۶ به استخدام تالار رودکی درآمدم و از همان زمان تلاشم این بود که امروز به جایی برسیم تا به صورت جدی درباره طراحی لباس در صحنه تئاتر و صحنه زندگی صحبت شود و امروز افتخار می کنم که با رونمایی از نشان طراحی لباس صحنه ایران این موضوع جدی به سرانجام رسید و خستگی ام را به در برد.

وی افزود: در این روزگار فردی به نام بردیا صدرنوری با همکاری انجمن طراحان صحنه و لباس خانه تئاتر ایران نهایت تلاش خود را انجام دادند تا چنین رویدادی در تاریخ تئاتر ایران ثبت شود. این نشان از نگاه من ادای دینی به فارغ التحصیلان ۶۰ سال پیش طراحی لباس در دانشگاه و هنرمندان، دانشجویان و هنرجویانی است که در این سال ها کنارم بودند و بسیار خوشحالم که دین خود را در حد توانم به هم صنفان خود ادا کردم.

اشک های استاد موسیقی و آغاز داستان دوبرادر
بخش پایانی مراسم رونمایی ازاولین نشان طراحی لباس صحنه ایران و آیین نکوداشت استاد ادنا زینلیان به رونمایی و اجرای بخشی از پروژه «داستان دو برادر» برای اولین بار با رهبری افتخاری لوریس چکناوریان ، نوازندگی پیانو بردیا صدرنوری و همراهی ارکستر زهی اختصاص داشت.

لوریس چکناوریان پیش از اجرای قطعات درباره پروژه «داستان دوبرادر» ضمن ارائه داستانی از زندگی خانوادگی است که وی را تحت تاثیر قرار داده بود، توضیح داد:این روزها مصادف با سالگرد تولد کومیتاس آهنگساز و کشیش اتریشی است که در زمان قتل عام ارامنه توسط دولت عثمانی به آمریکا رفت. او چند سال قبل از قتل عام آهنگ های بسیار زیبایی را ساخت که می توانم بگویم این آثار من را عاشق کومیتاس کرده است. او هنرمندی است که با خدا ارتباط داشت و تحت تاثیر این ارتباط الهی آهنگ هایی را خلق کرد که به شدت من را تحت تاثیر قرار داد. به همین جهت تصمیم گرفتم شرایطی را فراهم کنم تا بتوانم روزی این آثار را اجرا کنم. در این راه با بردیا صدرنوری مواجه شدم که او هم بدون اطلاع من عاشق کارهای کومیتاس بود و همین احساس مشترک برادرانه بود که تصمیم گرفتیم با پیوند موسیقی شرق و غرب دیالوگی را شروع کنیم که امروز بخشی از آن به شما ارائه می شود. من از برادرم بردیا صدرنوری بسیار تشکر می کنم که شرایط اجرای این پروژه را فراهم کرد و امیدوارم از این پس بتوانیم با چنین رویکردی پروژه «داستان دوبرادر» را ادامه دهیم.

بردیا صدرنوری نوازنده پیانو، امیر باورچی ارکستر مایستر، دانیال جورابچی، عاطفه حسینی ، فرناز دارویی نوازندگان ویولن یک، مونیکالران، احسان شامی، برهان همتی نوازندگان ویولن دو، کاوه تسعیری و زهرا عبدالله زاده نوازندگان آلتو، محمد حسین غریبی و شهرزاد مجد نوازندگان ویولنسل، پورنگ پورشیرازی نوازنده کنترباس و محمدرضا صفی مدیر ارکستر گروه نوازندگان این بخش را تشکیل می دادند.

ناصر ایزدی مدیر برنامه نکوداشت، مریم فراهانی مدیر اجرایی، پرهام عرب مدیر طراحی و تبلیغات، مهرناز کرمی مشاور هنری،  شاهو زندی کلیپ، زهره آبگون ، مهتا کریمی، امیرحسین مقدم و یزدان صادقی امور هماهنگی و اداری، جواد شهبازی پشتیبانی و زهرا تقی ملا مجری گروه اجرایی موسسه فرهنگی راد نو اندیش در مراسم رونمایی ازاولین نشان طراحی لباس صحنه ایران و آیین نکوداشت استاد ادنا زینلیان را تشکیل می دادند.

شهرام کرمی (مدیر کل دفتر هنرهای نمایشی)، شهرام گیل آبادی (مدیرعامل خانه تئاتر )،  قطب الدین صادقی (مدرس دانشگاه، محقق، نویسنده و کارگردان تئاتر) ،  فضل الله توکل (آهنگساز و نوازنده سنتور)، میلاد کیایی (آهنگساز و نوازنده سنتور)، پری ملکی (خواننده، مدرس و سرپرست گروه خنیا)، کارن خانلریان (نماینده ارامنه در مجلس جمهوری اسلامی)، حمیدرضا نعیمی (مدرس دانشگاه، نویسنده و کارگردان تئاتر)، سید محمد طباطبایی ( دبیر شورای ارزشیابی هنرمندان، نویسندگان و شاعران )، خسرو عمارلویی (نقاش)،معصومه مهرعلی (خواننده پیشکسوت)، خانواده استاد همایون خرّم، فریدون حلمی (نوازنده و سازنده تمبک)، اسماعیل تهرانی ( موسیقی دان، آهنگساز و رهبر ارکستر)، سوسن اصلانی ( نوازنده و آهنگساز )، رضا شاپور زاده (طراح صحنه )، مقدی شامیریان ( طراح لباس )، توکا ملکی (نویسنده و پژوهشگر)، جهانشاه برومند (نوازنده ویولن)، سجاد پورقناد (نوازنده تار و سه تار)، امید نیک بین (آهنگساز- نوازنده)، یارتا یاران (نقاش-بازیگر)،  شیرین یزدان بخش (بازیگر)،  مریم کاظمی (کارگردان، نویسنده و بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون)، میکائیل شهرستانی (بازیگر، گوینده، کارگردان و مدرس تئاتر)، صفا آقاجانی (بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر)، مهرداد اسکویی (فیلم‌ساز، تهیه‌کننده، پژوهشگر و عکاس)، فرشاد فرشته حکمت ( مدرس سینما و فیلمساز) ، ماندانا کریمی (کارگردان نمایش­های عروسکی) و شماری دیگر از هنرمندان و پیشکسوتان از جمله مهمان ویژه مراسم بودند.

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
محمد عسگری و پریچهر ژیان این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم
از فیلم ایده اصلی i
محمد عسگری و پریچهر ژیان این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
محمد عسگری و پریچهر ژیان این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ویدیو
درباره دوبله همزمان فیلم اتللو i
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
کامبیز دیرباز با نقشی دوگانه در «آقازاده» | عکس
» کامبیز دیرباز با نقشی دوگانه در «آقازاده»
... دیدن متن »

کامبیز دیرباز جدیدترین بازیگری است که به سریال شبکه نمایش خانگی «آقازاده» به تهیه کنندگی حامد عنقا و کارگردانی بهرنگ توفیقی پیوست.
به گزارش...، در هفته های قبل مهدی سلطانی، امین تاریخ، امین حیایی و جمشید هاشم پور هنرمندان شاخصی بودند که به عنوان بازیگران اصلی سریال «آقازاده» معرفی شدند.
تجربه تازه حامد عنقا در شبکه نمایش خانگی پس از «قلب یخی» که چهارمین همکاری او با بهرنگ توفیقی را رقم می زند، حالا بازیگر جدیدی را در فهرست خود دارد.
کامبیز دیرباز که نقشی دوگانه در سریال ایفا می کند و چهره ای به ظاهر خشن و تند دارد که کلید ماجرا به دست او است.
دیرباز که این روزها «رالی ایرانی» را به عنوان یک رئالیتی شو در شبکه نمایش خانگی دارد، با «آقازاده» اولین تجربه بازیگری در سریال های این مدیوم را نیز با نقشی خشن به کارنامه کاری خود اضافه می کند.
این بازیگر ۴۴ ساله سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را در بیست و دومین دوره جشنواره فیلم فجر در سال ۸۲ برای بازی در فیلم «دوئل» احمدرضا درویش به دست آورد.
«به نام پدر» از آثار ابراهیم حاتمی کیا، «عیار ۱۴» ساخته پرویز شهبازی و تجربه کارگردانی شهاب حسینی در سینما یعنی «ساکن طبقه وسط» از دیگر آثار سینمایی دیرباز است که در فیلم پرفروش «اخراجی‌ها» نیز نقش مجید سوزوکی را برعهده داشته است.
دیرباز پیش از این در «پیکسل» به عنوان اولین سریال تعاملی با حامد عنقا همکاری داشته که به زودی پخش می شود. «پشت بام تهران» و «زیر پای مادر» نیز از همکاری های او با بهرنگ توفیقی است.

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
«کرگدن» به نیمه رسید | عکس
» «کرگدن» به نیمه رسید
... دیدن متن »

«کرگدن» تازه ترین سریال شبکه نمایش خانگی به کارگردانی کیارش اسدی زاده و تهیه کنندگی صادق یاری به نیمه راه رسید.
به گزارش مشاور رسانه ای «کرگدن»؛ این سریال به نویسندگی مشترک مهرداد کورش نیا و علی اصغری اثری   پر بازیگر است که در ژانر اجتماعی و اکشن به شبکه نمایش خانگی خواهد آمد.
در خلاصه داستان این سریال آمده است: ۵ جوان، به واسطه مهارت هایشان وارد چالش کرگدن می شوند و این سرآغاز رفاقت بین آنهاست، فارغ از اینکه چالش کرگدن از طرف یک مافیای بزرگ و پر قدرت طراحی شده است و ماجراهای  غیر قابل پیش بینی را رقم می زنند.
بازیگران «کرگدن» به ترتیب حروف الفبا عبارتند از:  مجید آقاکریمی، محمد امین، سارا بهرامى، ستاره پسیانى، پانته آ پناهى ها، شراره دولت آبادى، پوریا رحیمى سام، مصطفى زمانى، هدى زین العابدین، کاظم سیاحى، بانیپال شومون، نادر فلاح، معصومه قاسمى پور، الهام کردا و مهدی کوشکی
پیش بینی می شود پخش این سریال اوایل پاییز آغاز شود و سپیده عبدالوهاب تدوین «کرگدن» را هم زمان با تولید آغاز کرده است.  
مجری طرح این پروژه مهدی یاری است و «کرگدن» توسط موسسه سرو رسانه پارسیان توزیع خواهد شد.
عوامل، طراحان و سازندگان «کرگدن» عبارتند از:
کارگردان: کیارش اسدی زاده، مجرى طرح: مهدى یارى، نویسندگان: على اصغرى و مهرداد کوروش نیا، مشاور تهیه: دکتر محمدعلی حسین نژاد، مدیر تولید: وحید مرادی، مدیر صدابردارى: بابک اردلان، طراح صحنه: امیرحسین حداد، طراح لباس: مرجان گلزار، مدیر فیلمبردارى: محمد رسولى، صداگذار: فرامرز ابوالصدق، طراح گریم: امیر ترابى، تدوین: سپیده عبدالوهاب، مدیر برنامه ریزى و سرپرست گروه کارگردانى: رضا بختیارى نیک، برنامه ریز: محمد ثقفى، منشى صحنه: مارال فتحى، دستیار اول کارگردان: مهران شهرآشوب، موسیقى: على شهبازى، فیلمبردار: بهروز سیفی، عکاس: حبیب مجیدى، دستیار دوم کارگردان: محمدامین رضوى، مدیر تدارکات: وحید دمنده، جلوه هاى ویژه بصرى: حسن ایزدى، جلوه هاى ویژه میدانى: حمید رسولیان، طراح حرکات اکشن: ارشا اقدسى، فیلمبردار پشت صحنه: على حمدخدا، مدیر روابط عمومى و مشاور فضای مجازی: منصوره بسمل، تهیه کننده: صادق یاری

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
شقایق فراهانی برای اولین بار ورکشاپ بازیگری برگزار می کند | عکس
» شقایق فراهانی برای اولین بار ورکشاپ بازیگری برگزار می کند
... دیدن متن »

شقایق فراهانی بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون برای اولین بار ورکشاپ بازیگری برگزار می کند.
به گزارش مشاور رسانه ای، ورکشاپ بازیگری شقایق فراهانی شهریور ماه امسال در آکادمی بازیگری آوین برگزار می شود. این دوره در ۷ جلسه برگزار می شود و قرار است هنرجویان برتر دوره به عنوان بازیگر در یک فیلم یا سریال حضور پیدا کنند.
شقایق فراهانی که بازیگری را از کودکی در تئاتر آغاز کرده است، با بازی در فیلم لیلا و چتری برای دو نفر توانست توجه منتقدان را به خود جلب کند و طوطیا، عشق کافی نیست، پروانه ای در باد، محاکمه  در خیابان و متروپل از جمله آثاری است که با هنرمندی او بر پرده نقره ای سینماها جای گرفته اند. فراهانی همچنین بازی در سریال هایی چون خانه پدری، کلاه پهلوی و مادرانه را نیز در کارنامه خود ثبت کرده است.
موسسه فرهنگی، هنری، سینمایی آوین به مدیریت ایرج رحمانی در سال جاری در کنار برگزاری دوره های آموزش بازیگری، پخش فیلم تئاتر سرآشپز پیشنهاد می کند، اجرای نمایش عاشقانه های دلقک به کارگردانی علی ژکان و اکران فیلم شبی را نیز در برنامه کاری خود دارد.

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم
از فیلم سرکوب i
محمد عسگری و پریچهر ژیان این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم
از فیلم ایده اصلی i
محمد عسگری این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
جواد طوسی: با وجود فضای نامنعطفی که درباره فرهنگ هست، ساختن چنین مستندهایی جای تقدیر دارد | عکس
درآئین رونمائی مستند در آستانه بامداد ساخته مختارشکری پور عنوان شد:
» جواد طوسی: با وجود فضای نامنعطفی که درباره فرهنگ هست، ساختن چنین مستندهایی جای تقدیر دارد
... دیدن متن »

آئین رونمائی فیلم مستندبلند« درآستانه بامداد» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی «مختارشکری پور»، درباره آثار و عملکرد"احمد شاملو" درحوزه‌های مختلف فرهنگی، با حضورجواد طوسی، ستاره اسکندری و مختارشکری پور درخانه گفتمان شهر(وارطان) برگزارشد.

ستاره اسکندری، بازیگر برجسته تئاتر، سینما وتلویزیون، که دربازسازی پرده ای ازنمایشنامه " آنتیگونه " اثر"سوفوکل" با ترجمه"احمد شاملو"  با"مختار شکری پور"درمستند«درآستانه بامداد» همکاری داشته است، قبل ازنمایش فیلم به ارائه سخنانی پیرامون لزوم حمایت ازاین قبیل فیلم ها درفضای اقتصاد محور و ابتذال گرای سینمای امروز ایران اشاره کرد و گفت: وقتی که آقای شکری پوراین پیشنهاد را به من داد، بازی در این مستند را پذیرفتم چون فکرمی کنم درفضایی که سینمای ما اقتصاد محورشده و ساخت فیلم های مبتذلی هم تا حدودی درآن رواج پیدا کرده است، باید ازاین قبیل فیلم ها حمایت کنیم.
ستاره اسکندری با اشاره به آشنایی دیرینه خانوادگی اش با احمد شاملو به خاطردوستی میان مرحوم پدرشان با شاملو اظهارکرد: من جدای ازاین ارتباط همواره خانوادگی، افتخاراین را داشته ام که شاهد به دنیا آمدن سه شعرشاملو بوده ام که یکی ازآنها نیز به زنده یاد پدرم"عبدالواحد اسکندری " تقدیم شده است. این بازیگرسرشناس درادامه به دوراندیشی وهراس شاملو و اخوان درخصوص رواج ابتذال و گرفتن موضعی جدی برعلیه ابتذال درشعرهای شان هم اشاره و خاطر نشان کرد: حس مسئولیت پذیری شاملو نسبت به جامعه بسیارزیاد بود! همین طور نیما، فروغ فرخزاد، مهدی اخوان ثالث و منوچهر آتشی هم نگاهی بسیارجدی و مسئولیت پذیری ویژه ای نسبت به جامعه داشته اند! درست است که  این نوع نگاه متعهدانه شان، برخاسته از تجربه زیستی شان است اما قدرت نگاه آنها درمقایسه با نگاه امروزین بسیارقدرتمندانه و متهعدانه تراست؛ چهه دردنیای شاعری و چه دردنیای بازیگری!
ستاره اسکندری با اشاره به غلبه دنیای مجازی بر واقعیت های عینی درجامعه امروز اظهار داشت: این دنیای مجازی باعث عوض شدن ذائقه ها شده و ذهن ها را از کتاب دور کرده است و به سمت زرد نگاه کردن وزرد دیدن همه چیز سوق داده است.  
این هنرمند درادامه به موضوع نبودحافظه تاریخی نزد ایرانیان که شاملو آن را برجسته کرد اشاره نمود و گفت: گویی که مقرر شده حافظه‌ای برای گذشته‌ خوب خود و خاطراتی این چنین از شعرای معاصر ارزشمند مان نداشته باشیم، چرا که عادت کرده ایم همه چیز را زرد ببینیم و قضاوت کنیم و دنبال این باشیم که دیگران چه کرده اند و چه نکرده اند. این بازیگر سرشناس دراین باره ادامه داد: دیگر فرهنگ مسئولیت‌پذیری و احساس مسئولیت جمعی در قبال موضوعات اجتماعی نداریم و با شیوع این فرهنگ اخلاقی، با یکجور خودزنی جمعی، هم خویش و هم جامعه را ازمزایای دنیای مجازی نیز محروم کرده ایم و با این خط مشی، ذهن‌ها را از مواجهه عقلانی در امورات دور کرده ایم!
جواد طوسی، نویسنده و منتقد برجسته سینما، نیزپس ازنمایش فیلم به نقد و بررسی مستند یادشده پرداخت و خاطر نشان کرد: با وجود فضای نامنعطفی که درباره فرهنگ هست و این مقوله درحاشیه و انزوا قرار گرفته است، همین قدرکه افرادی مثل مختار شکری پور به ساخت سه گانه ای درباره نقطه ای وام گرفته شده از ادبیات رفته اند جای تقدیر دارد.طوسی سپس گزینش و چینش مصاحبه شوندگان توسط کارگردان این اثر را سنجیده و تکثرگرایانه دانست وگفت: این افراد، نسبتی عینی تر درجهت شناخت احمدشاملو دارند و مشخص است که انتخاب آنها مبتنی بر تحلیل و تعاملی دراین خصوص بوده است.
این منتقد پیشکسوت و مسلط به ادبیات، درادامه با اشاره به لزوم مقایسه تطبیقی مستند «درآستانه بامداد» با مستندی که اخیرا از تلویزیون پخش شد خاطر نشان کرد: سازنده این مستند، یک مستند سازجوانی است که تا آنجا من اطلاع دارم؛ سایتی سینمایی دارند که عمدتا نگاه ژورنالیستی خودشان را متوجه سینما می کنند! حالا چه عواملی باعث شده که از این زاویه به چنین شخصیت مطرح وتاریخ سازمعاصر بپردازند، بحث جداگانه ای می طلبد. البته حرف وحدیث هایی هست ولی من نمی خواهم که به سوء تفاهم ها دامن بزنم ولی اینکه شخصی اعتماد به نفسی پیدا می کند که از این منظربه شاملو بپردازد، خیلی جای بحث دارد.
طوسی دراین باره تصریح کرد: البته من خیلی مخالف نگاه نقادانه نیستم. الان هم اگر بخواهیم درکنار جنبه های مثبت مستند شکری پور، نقطه ایرادی با صراحت عنوان کنیم باید گفت که وجوه ستایش آمیز نسبت به شاملو دراین فیلم غالب است.به عنوان مثال، جواد مجابی با یک نگاه محتاطانه به اظهارنظر درخصوص اظهار نظرهایی که شاملو درباره موسیقی سنتی و فردوسی داشتند پرداخته است.
جواد طوسی با اشاره به سهل نبودن ساخت مستندی این چنین درباره شاملو، پرداخت به نقاط قوت و ضعف ها را دراین قبیل موارد لازم دانست و ادامه داد: به قدرکافی شخصیت شاملو در تیررس برخوردهای سلبی قراردارد وساخت و نمایش این قبیل فیلم ها فرآهم نیست و اگر هم باشد، درچنین محیط هایی است که ما با همدیگر فصل مشترک هایی داریم.
طوسی با اشاره به فرآهم شدن نمایش فیلمی برای تخریب شخصیت شاملو دریک کانال پرمخاطب تلویزیونی خاطر نشان کرد: آیا همان رسانه این انصاف را دارد که نسخه خیلی کوتاه تر همین مستند "درآستانه بامداد" از مختارشکری پور را نمایش دهد؟ ! خب، وقتی پاسخ منفی هست، نشان می دهد که ما هنوز درشرایط غم انگیزی به سرمی بریم که انتخاب ها  و تحلیل ها و پیچیدن نسخه ها به صورت گزینشی است. بدون درنظر گرفتن حق دفاعی هم ازناحیه خود آن شخص، اگردرقیدحیات باشد یا نه؟! و اگر درقید حیات نباشد، افرادی که به علت به او گرایش داشته و دلایل متقاعد کننده ای و تعلق خاطری دارند؛ تریبونی برای ارائه نگاه تحلیل گرخودشان داشته باشند.
جواد طوسی درادامه یکسویه نگری را باعث قرارگرفتن دروضعیتی انفعالی عنوان کرد و گفت: اگراین پاتوق های محدود هم نباشد، چگونه می توانیم مقداری خودمان را تخلیه کنیم و ثبت و ضبطی ازضایعات و تلفات دوران مان داشته باشیم. وی دراین باره افزود : من مستند "قدیس" را ندیده ام ولی بسیاری ازدوستانی که فیلم آقای لامعی را دیده اند؛ براین عقیده اند که نسخه کامل آن، به مراتب نگاه یکسویه نگرانه تری تا رسیدن به آن تعادل و واقع بینی لازم را دارد! دیگرنمی دانم که این دفاعی که ایشان درفضاهای مجازی و موقعیت های مختلف از فیلمش می کند؛ مبتنی برچه دلایل متقنی هست؟! 
جوادطوسی درادامه به نقد مستند "درآستانه بامداد" پرداخت و گفت: حالا که "مختارشکری پور"می خواهد با کامل ترکردن مستند دیگری که درباره شاملو ساخته، تریلوژی یا سه گانه اش را دراین خصوص تکمیل کند، باید درتدوین آن وسواس بیشتری داشته باشد.وی ادامه داد: اثرسینمایی، چه مستند و چه داستانی، زمانی می تواند پالوده شود که حشو و زوائد را هنگام تدوین و راف کات زد تا موجزتر و دیدنی تر باشد.طوسی مرحله تدوین یک فیلم را بسیار با اهمیت دانست و گفت: فیلمسارباید شیفتگی و علایق و سلایق خودش را کناربگذارد و کمی بی رحمانه تر و واقع بینانه تر با اثرش مواجه شود و بپذیرد که کوتاه ترشدن منطقی یک اثر، به مراتب ازیک اطناب افراطی بهتر و پذیرفتنی تراست.
این مستندساز که اخیرا مستند او درباره "مسعود کیمیایی" با عنوان "قهرمان"درگروه هنر وتجربه اکران شد، قسمت هایی ازمستند درآستانه بامداد را اضافه دانست وگفت: این مستند می توانست کوتاه ترازاین باشد.درجاهایی، حرف های مصاحبه شوندگان نیز اشتراکاتی دارد و انگارکه یک نقطه نظر درتحلیل سبک شاعرانگی شاملو را دارند تکرار می کنند که شکری پور می توانست در همفکری با تدوینگرش کوتاه تر کند و یا اگرحرف ناگفته دیگری بوده، جایگزین می کردند.
وی درادامه با اشاره به برخی ازنماهایی که درلابلای گفتارها می آید گفت: دراثری که سوژه محوری متشخصی چون شاملو دارد، آوردن این قبیل نماها توجیه پذیرنیست.مثلا تصویر یک درخت خرمالو یا چرخیدن بیش ازحد دوربین درخانه شاملو و همسرش آیدا ! این قضیه با پرداخت به متریال های دیگری می توانست رفع شود.
طوسی درادامه به پرداخت نه چندان زیاد این مستند به نگاه ایدئولوژیک آرمان گرایانه و عدالت خواهانه شاملو، نه نگاه ایدئولوژیک منفی و به بایگانی تاریخ ملحق شده ای که درتأیید قدرت است اشاره کرد و گفت: فکرمی کنم پرداخت به آرمان گرایی شاملو و هم نسلانش، که نسخه انکار ناپذیر تاریخی زمانه خودش بخصوص درطیف روشنفکر بوده است، حلقه مفقوده فیلم است هرچند که درجاهایی کم و بیش به آن پرداخت شده است.وی افزود: ازنقاط شاخص شعرشاملو، نفی قدرت و تقدیر ازآزادی و انسان منشی است. طوسی با اشاره به دوران جوانی خود درمقطع دبیرستان گفت: درجمع های ناهمگونی دردوران دبیرستان که یکی شریعتی می خواند و یکی آل احمد و یکی همسایه های احمد محمود، بیشتر ازسایرین، شعرهای شاملو را می خواندیم. درکنار تصنیف های ویگن و فرهاد، عصرهای مان را با شعرهای شاملو پرمی کردیم. یک حال خوش پبدا می کردیم؛ یک دوپینگ و یک واکنش معترضانه بود! به عنوان مثال شعر: درقفل درکلیدی چرخید ... یا شعر وارطان را می خواندیم.
طوسی درادامه به تصویرگرایی عالی شعرهای شاملو اشاره کرد و گفت: شکری پو رمی توانست به این تصویرگرایی توأم با لحن ایدئولوژیکی که درشعرهای شاملو مشهود است، بیشتر بپردازد. ایماژهای تصویری که درشعرشاملو وجود دارد مثل آن شعر: بر زمینه سربی صبح سوارخاموش ایستاده است / و یال بلند اسب اش درباد پریشان می شود... نمونه این قبیل شعرها هستند. این ذهن سیال شاملو ،چنان ما به ازایی تصویری دارد که ظرفیت تبدیل همین شعربه یک فیلم کوتاه هست. اینها می تواند نقاط مشخص شعرشاملو را مطرح کند و تبدیل به منابعی آرشیوی هم بشوند.
طوسی پرداخت به پل ارتباطی بین اشعارشاملو با موسیقی، که تا حدودی دراین فیلم هم به آن پرداخت شده است، را یکی دیگر ازنقطه عطف های کارشاملو دانست و گفت: این خصیصه به جنبه های ریتمیک شعرشاملو بازمی گردد که متفاوت ازشعرشاعران هم عصرشاملو است و استعداد لازم وجه موسیقایی را دارد و آهنگسازانی چون بابک بیات و فریدون شهبازیان روی آنها کارکرده اند. شکری پورمی توانست دراین زمینه به سراغ آهنگسازی چون «اسفندیارمنفردزاده» برود و ارتباطی تصویری با او پیدا می کرد و درباره این خصیصه از شعرشاملو با وی صحبت می کرد.وی به کاسِتی که منفردزاده با شاملو دردوران مدیریت احمدرضا احمدی برکانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان کارکرد نیز اشاره کرد و گفت: منفرد زاده، روی شعرهای حافظ و خودشاملو کارکرد و یادم است که ما درهمان دوران ازاین کاست برای اجرای تئاتری استفاده می کردیم.
طوسی به دوران فعالیت روزنامه نگاری شاملو هم اشاراتی داشت واز ترجمه ها ومطالب و طراحی های هنرمندانه پروسواس شاملو درمقام سردبیرمجلاتی چون خوشه و کتاب جمعه و کتاب هعفته سخن گفت.
طوسی درپایان سخنانش فصل های ابتدای و انتهایی مستندشکری پور را بسیارمثبت ارزیابی کرد و گفت: دقت و وسواس و لحن تصویری دراین فصل ها بیشتراست ولی جا داشت که ازلحاط زمانی تقلیل پیدا کنند.طوسی افزود: دراینجا کارگردان افتتاحیه ای مبتنی برتصویرجهت جذب مخاطب آورده و درفصل پایانی نیزیک وداع و پایان بندی مناسب آورده است که می توانست به جای آن موتیف  و عنصر تکرارشونده شمع ها دریک ظرف، که به نوعی با آیدا نیزدرهم آمیخته می شوند، بیاورد. کاش تمهیدی می اندیشید که دربین قسمت های شروع و پایان سایرفصل ها نیز با پاساژهایی موسیقایی وتصویری به هم وصل شوند.
مختارشکری پور کارگردان مستند «درآستانه بامداد» درادامه ضمن قابل پذیرش خواندن نقطه نظرات وپیشنهادات طوسی خاطر نشان کرد: دراینکه فیلم باید کوتاه ترمی شد شکی نیست و حتی نسخه اولیه آن هم حدود ۲۰ دقیقه ای کوتاه تر ازاین بود ولی بخش هایی چون تششیع جنازه شاملو و سخنان شاعران خارجی، که ازویدیویی با عنوان ترانه آبی با اجازه     سازنده اش برداشته ام، را دراین نسخه شبکه خانگی اضافه کردم. سخنان "شیرکو بی کس" شاعربزرگ کرد را هم به خاطرتعلق خاطرشخصی به این شاعر و هم مهم بودن سخنان وی و دوستی ایشان با شاملو اضافه کردم که خیلی هم دربافت اثرنشسته است ولی فیلم را بلندترکردند. برخی ازاین مواردی هم که آقای طوسی اشاره کردند درفیلم قبلی من "پرواز دردایره حضور" که در باره زندگی وشخصیت شاملو است آمده است . مثل آن نگاه ایدئولوژیک شاملو که اشاره کردند که دردو فصل با عناوین "شاملو ومردم" و "شاملو و کنش ها و واکنش های اجتماعی" به آن پرداخته ام منتهی از زاویه دید خودم و براساس متریال های محدودی که داشتم.
شکری پور با اشاره به کمبودمواد تصویری و صوتی مناسب و پخش نشده اعم ازفیلم و عکس و صوت ازشاملو گفت: ساختن فیلم مستند پرتره هرشخصیت، مستلزم حضورخود شخصیت، دسترسی به مواد تصویری و صوتی لازم ازآن شخصیت و آثارش و بازبودن دست مستندسازدرپرداخت به وجوه مختلف آن شخصیت است.من نه تنها سوژه ام درغیاب بود بلکه متریال لازم برای پرداخت به آن را دراختیارنداشتم و خیلی ازمتریال هایی هم که داشتم، کیفیت لازم را نداشتند و درجاهایی به ناچار و بنا به ضرورت ازآنها اسفاده کردم . مثل تصاویرتشییع جنازه یا آن فیلمی که شاملو پاسخ معترضان به بحث فردوسی را درسخنرانی اش می دهد. پی گیری های زیادی هم برای به دست آوردن متریال کردم ولی دراین زمینه ضمن همکاری های بسیارزیاد و بی دریغ خانم آیدا با فقری اساسی در برخی از مباحث روبرو بودم.
شکری پوردرادامه به عدم توان مالی درساخت این مستندها اشاره کرد وگفت: اگردوستانم درتهیه دوربین به من کمک نمی کردند، قادر به ساختن این فیلم ها هم نبودم. وی گفت : ازلحاظ تهیه دوربین و صدایی معمولی هم درمضیقه بودم چه برسد به امکانات مناسبی که برای باسازی شعرها لازم بود. حتی اقداماتی هم دراین زمینه کردم و طرحی روی شعر "رکسانا"، که به نوعی پیش درآمدی ذهنی درشعرشاملو برای حضورآیدا درزندگی اش است، نوشتم که قراربود "مهتاب کرامتی" درآن حضور داشته باشد ولی درگیربازی درفیلم های دیگری شد و انجام آن میسرنشد.
این مستندساز درادامه به ابعاد وسیع کاری شاملو درزمینه های مختلف ادبی وهنری اشاره کرد وگفت : با اینکه دراین مستند به بحث شعر، ترجمه، زبان، فرهنگ عامه و نوارها و دیدگاههای شاملو درخصوص شاعران کلاسیک وموسیقی سنتی پرداخته ام اما جای پرداخت به کارنامه روزنامه نگاری و سینمائی و ... شاملو را نداشتم و بحث شاملو و سینما و شاملو و موسیقی را اتفاقا منوط به ساخت فیلم های مستقل دیگری می دانم و این فیلم با پرداخت به این مباحث خیلی طولانی ترمی شد و نمی توان همه فعالیت ها و جنبه های شاملو را دریک یا دو فیلم جمع کرد مگردرپرداختی سطحی و زود گذرو شلخته که من چنین کاری را نمی پسندم. بنابراین، فقط سراغ موضوعاتی درارتباط با شاملو رفتم که ذهنیت خودم به آنها منعطف بود و یا مصاحبه شوندگان به طرح آن موارد پرداختند .من به آنها پیشنهاد دادم، که ضمن پاسخ به پرسش هایی که مدنظرم بود، بحث های مورد نظر خود را نیزطرح کنند. به هرحال فکرمی کردم که مخاطب نیازمند تببین چنین موضوعاتی درارتباط با شاملو است.
شکری پور با اشاره به این سخن طوسی مبنی بر اینکه :" درجاهایی، حرف های مصاحبه شوندگان نیزاشتراکاتی دارند و انگارکه یک نقطه نظر درتحلیل سبک شاعرانگی شاملو را دارند تکرارمی کنند." خاطر نشان کرد: فکرمی کنم سبک وفرم ومحتوای شعر ودیگرآثارشاملو وکاری که درشعر کرده است آن قدر گسترده و پیچیده است که نیازمند تاباندن زاویه دیدهای گسترده تر وظریف تری برآن است تا پرداختی صریح و زود گذر. دوست داشتم که این مباحث برغم محتوای شبیه به هم، از زاویه دیدهای مختلفی توسط شحصیت های برجسته هنر و ادب ایران طرح شود تا ویژگی های کارشاملو را بهتر به مخاطب ارائه کنم.ضمن اینکه درجاهایی صحبت ها مثل هم نبود و حتی جدلی پینگ پنگی نیزایجاد کردم. نه اینکه سخنان مصاحبه شوندگان یکدیگر را نفی کنند بلکه باعث گسترش لازم مباحث و ارائه دیدگاههای مختلفی می شد که گاهی باعث شکل گیری یک چالش دربحث هم شده است.
شکری پور در ادامه با اشاره به یکی از ایرادات جواد طوسی برفیلم مبنی برآوردن نماهایی درخلال صحبت های جدی و دراثری که سوژه محوری متشخصی چون شاملو دارد، مثلا اشاره اش به تصویر یک درخت خرمالو یا چرخیدن بیش ازحد دوربین درخانه شاملو و همسرش آیدا ! خاطر نشان کرد: درجاهایی نمی توانستم به وضوح به المان های تصویری موجود درشعرها بپردازم و به همین خاطر، نماهایی با یک نگاه استعاری یا نماهایی مرتبط با فضا ودنیایی که شاملو درآن زیسته انتخاب کردم .آن درخت خرمالو، درختی است که درحیاط خانه شاملو است و هم می تواند نشانه عشق و گرمی زندگی موجود درزندگی شاملو و آیدا باشد. البته من به این تصویر از منظر و نگاه شاملو پرداختم. یعنی انگاردوربین چشم شاملو است که بارها این صحنه ها رادیده و حتی شعرهایش را درچنین فضایی سروده است. یا چرخیدن دوربین درخانه شاملو و زوم کردن روی اشیاء خانه هم به این دلیل بوده که فضا و زیست زندگی وی را باهمسرش نشان دهم .یا نشان دهنده کارشاملو هستند و فضای زندگی اش را تشکیل داده اند.بحث درآوردن فضای زندگی شاملو برای مخاطب خیلی مدنظرم بود.مثلا اگردوربین روی تصویر کتاب ها می رود ارائه مصداقی تصویری برای صحه گذاشتن برسخنان مصاحبه شونده هاست.مثلا محمدرضا اصلانی می گوید : « شاملو آبشخور تحول شعر فارسی است .» دراینجا من هم تصویر جایزه فروغ برای شاملو را که به خاطر تحول درشعر فارسی گرفته است  وروی لوح درج شده آورده ام . یا برای بیان بهتر و یا اشاره به موضوعی. مثلا وقتی کتاب هایی درباره حافظ را نشان داده ام خواسته ام به مخاطب نشان دهم که شاملو با غوردراین همه کتاب، به خود اجازه داده که به روایت خود ازحافظ پرداخته است.

شکری پوردرادامه درپاسخ به یکی ازمواردی که طوسی مبنی برغلبه ستایش برنگاه انتقادی درفیلم نسبت به شاملو و نبود کشمکش دربحث ها مطرح کردپرداخت وگفت: شاملو و آثارش و همچنین عملکرد های فرهنگی  اش درزمینه های مختلف را برایم تحسین بر انگیز است اما دراین مستند سعی کرده ام به بیان خلاقیت هنری و ادبی شاملو درآثار و عملکردش با بهره بردن ازنظرات کارشناسانه صاحب نظران بپردازم. وی درخصوص بحث سخنان شاملو درباره فردوسی وموسیقی سنتی هم خاطر نشان کرد: به سراغ شاهنامه شناسانی چون دکتر فریدون جنیدی و دکترمیرجلال الدین کزازی رفتم اما هیچکدام حاضر به مصاحبه نشدند. اتفاقا می خواستم دراین باره چالشی مبنی برتاباندن نگاههای مختلف به بحث مطرح کنم که نشد. یا به سراغ دکترشفیعی کدکنی و هوشنگ ابتهاج رفتم و با اصرارهم حاضربه حضوردرفیلم نشدند.مثلا دکتر شفیعی کدکنی می گفت «به من بگو ازآن قله کوه برایم مشتی برف بیاور، می آورم ولی دراین باره لا یکلف الله نفسا الا وسعها .» با کیارستمی درخواست مصاحبه دادم ولی حاضربه انجام مصاحبه نشد.

شکری پور درپایان خاطرنشان کرد: طولانی بودن فیلم را می پذیرم و اگر قرارباشد درآینده نسخه ای دیگر از آن منتشر یا پخش کنم، به طور حتم خیلی کوتاه خواهم کرد و آنچه هم که هست نگاه مطلوب من نیست بلکه به اندازه توان و امکانی که داشته ام عمل کرده ام. درجاهایی هم ذهنیتم نسبت به آن سال ها که فیلم را ساختم تغییر کرده است.یک جاهایی خیلی ازچشم اندازهای طبیعی نوستالژیک خودم به موضوع نگاه کرده ام. مثلا اگر نماهایی ازکوه و طبیعت وبرف از زادگاه خودم « نودشه»را آورده ام، آن تصاویر را عنوان ما به ازای تصویری کلام شعرهای شاملو پنداشته ام .البته این تصاویر،چشم اندازهایی است که به هنگام گوش دادن به شعرهای شاملو به نظاره نشسته ام و درذهنم شعرشاملو با آنها نهادینه و به هم آمیخته شده است . خب دراینجا هم این تجربه شخصی درفیلم رسوخ پیدا کرده که درنظریات تازه هنری خیلی قابل پذیرش و منطقی است . به عنوان مثال کاست " سکوت سرشار از ناگفته هاست " را خیلی درفضاهای برفی کوهستانی گوش می کردم. درجاهایی هم که مثلا کوه می آورم ، آن را به عنوان استعاره ای ازشاعرکه شاملو است دیده ام.

قابل توجه است، دراین برنامه که عصر سه شنبه ۸ مرداد درخانه گفتمان شهر ( خانه وارطان ) برگزارشد، دکترناصر زرافشان حقوقدان و نویسنده، علیرضا رئیس دانا مدیر نشرنگاه و عبدالله سالم مدیرموسسه الف بامداد ازجمله شخصیت هایی بودند که حضورداشتند.
این مستند، که اخیرا توسط موسسه فرهنگی هنری "نقطه تعریف "وارد شبکه خانگی شده است، به شعر، سبک و بیان زبانی خاص، ترجمه‌های شاملو، پژوهش‌های وسیع او درزمینه فرهنگ عامه ازجمله کتاب کوچه، کارهای گوناگون وی در زمینه ادبیات و شاعران کلاسیک و همچنین دیدگاه‌های وی درباره شاعران بزرگ شعر فارسی پرداخته است و دربردارنده گفتارهایی ازچهره‌های سرشناس ادبیات و هنرمعاصرایران شامل: محمود دولت آبادی، زنده یاد سیمین بهبهانی، شهرام ناظری، مسعود کیمیایی، جواد مجابی، زنده یاد علی اشرف درویشیان، ایران درّودی، محمدرضا اصلانی، محمد بهارلو، علی رفیعی، احمدپوری، محمد شمس لنگرودی، حافظ موسوی، علی دهباشی، موسی بیدج، محمد یعقوبی و آیدا شاملو است. اجرای اختصاصی شعری از شاملو با ساز و آواز"شهرام ناظری" یکی از نقطه عطف های این مستند است. چندتن ازبازیگران سینما و تئاتر نیز شامل: ستاره اسکندری، لاله اسکندری، آیدا کیخایی، علی سرابی و باران کوثری، برای ساخت جلوه‌ هایی بصری و نمایشی از آثار نمایشی که شاملو ترجمه کرده است، حضوری افتخاری داشته اند. درضمن، علاوه بر بزرگان هنر و ادبیات ایران، گفتارهایی ازچند شاعر مطرح جهانی درباره شاملو و شعرهایش شامل: کلارا خانس شاعراسپانیایی، لین کافین شاعرآمریکایی، خوان خلمن شاعر آرژانتینی نیز درباره شاملو دراین فیلم آمده است.این گفتارها، برگرفته ازاثری ویدیویی با عنوان "ترانه آبی"است .علاوه براین شاعران، سخنانی از زنده یاد شیرکو بی کس، شاعرفقید معاصرکرد، نیزدرباره شاملو و شعرهایش دراین مستند آمده است. 
نا گفته نماند، مختارشکری پورپیش ازاین مستند دیگری با عنوان « پرواز دردایره‌ حضور»، درباره زندگی و شخصیت احمد شاملو ساخته که علاوه بر حضور در بخش مسابقه هفتمین جشنواره سینما حقیقت، سال ۹۳ توسط موسسه فرهنگی هنری قرن جدید درشبکه خانگی منتشرشد .

 شکری پور علاوه بر این ۲ مستند، مستندی نیزبا عنوان "آیدا درآینه شاملو"ساخته که تاکنون دردهمین جشنواره تصویرسال، چهارمین جشنواره پروین اعتصامی و هشتمین جشنواره سینما حقیقت حضوریافته و نامزد بهترین مستند نیمه بلند نهمین جشن انجمن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران نیزشده است. وی درصدد است که با کامل تر کردن این مستند درقالب مستندی بلند، سه گانه اش درباره شاملو را تکمیل نماید. این مستند نیز پیش از این در پانزدهمین جشنواره تصویر سال و در برنامه نمایش مستند انجمن تهیه کنندگان خانه سینما هم به نمایش درآمده است.

 

محمد لهاک ( آقای سوبژه ) این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
معرفی نامزدهای مؤثرترین چهره سینمایی سال ۹۷ | عکس
» معرفی نامزدهای مؤثرترین چهره سینمایی سال ۹۷
... دیدن متن »

نامزدهای مؤثرترین چهره سینمایی سال ۹۷ به انتخاب ۲۰۷ نفر از اصحاب رسانه معرفی شدند.
به گزارش روابط عمومی آکادمی سینماسینما، نامزدهای مؤثرترین چهره سینمایی سال ۹۷ به انتخاب ۲۰۷ نفر از منتقدان سینما، روزنامه‌نگاران سینمایی، دبیران سرویس سینمایی و فعالان رسانه‌های دیداری و شنیداری از بیش از ۶۰ رسانه معرفی شدند.
اسامی ۱۰ نامزد مؤثرترین چهره سینمایی سال ۹۷ به ترتیب الفبا بدین شرح است؛ نرگس آبیار، محسن امیر یوسفی، حسین انتظامی، بهرام توکلی، هومن سیدی، سعید روستایی، جواد عزتی، نوید محمدزاده، رضا میرکریمی و علی نصیریان.
چهره برگزیده که بیشترین آرا را به دست آورده است، در جشن پایانی دومین دوره جایزه آکادمی «سینماسینما» معرفی می‌شود و تندیس مهرگیاه «چهره سال سینمای ایران در سال ۹۷» به او تعلق می‌گیرد.
آیین پایانی دومین دوره جایزه آکادمی «سینماسینما» به دبیری کیوان کثیریان و ریاست کیانوش عیاری روز ۱۹ مردادماه در هتل انقلاب تهران برگزار می‌شود.

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اکران جهانی انیمیشن سینمایی «آخرین داستان» در ۳۲ کشور | عکس
» اکران جهانی انیمیشن سینمایی «آخرین داستان» در ۳۲ کشور
... دیدن متن »

انیمیشن سینمایی «آخرین داستان» به نویسندگی و کارگردانی اشکان رهگذر در ۳۲ کشور به نمایش در می‌آید.
به گزارش روابط عمومی استودیو هورخش، انیمیشن سینمایی «آخرین داستان» به نویسندگی و کارگردانی اشکان رهگذر که تاکنون موفق به کسب ۹ جایزه ملی و بین المللی شده است در ۳۲ کشور همچون آمریکا، روسیه، اسپانیا، سوئد، یونان و نروژ به نمایش در می‌آید.
اکران جهانی انیمیشن سینمایی «آخرین داستان» با کشورهای سوئد، فلاند و نروژ از اول سپتامبر (۱۰ شهریور) آغاز می‌شود و با نمایش در کشورهای روسیه، ارمنستان، آذربایجان، تاجیکستان، ترکمنستان، ازبکستان، اوکراین، بالتیک (لتونی، لیتوانی، استونی) بیلوروسی، قزاقستان، قرقیزستان، جورجیا، اوستیای جنوبی و مولداوی از اول اکتبر (یک مهر) ادامه پیدا می‌کند.
اکران انیمیشن سینمایی «آخرین داستان» در کشور آمریکا از ۲۷ سپتامبر (۵ مهر) آغاز می‌شود و نمایش این انیمیشن در کشور اسپانیا و ۱۳ کشور از منطقه اروپای جنوب شرقی شامل: یونان، آلبانی، بوسنی و هرزگوین، بلغارستان، کرواسی، کوزوو، مونته نگرو، مقدونیه شمالی، رومانی، صربستان و اسلوونی به شکل وی او دی از اول اکتبر (یک مهر) ادامه پیدا می‌کند.
«آخرین داستان» با برداشتی آزاد از شاهنامه به روایت قصه ضحاک ماردوش، کاوه آهنگر و آفریدون می‌پردازد. شرکت 7 sky entertainment در کنار استودیو هورخش پخش جهانی انیمیشن سینمایی «آخرین داستان» را بر عهده دارد. این انیمیشن اولین انیمیشن بلند سینمایی تولیدشده در استودیو هورخش است.

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
تابوشکنی‌های فیلم «عروس»/ شهامت افخمی در معرفی ستاره‌های جوان | عکس
عبدالله اسکندری در جلسه نقد و بررسی فیلم «عروس» مطرح کرد:
» تابوشکنی‌های فیلم «عروس»/ شهامت افخمی در معرفی ستاره‌های جوان
... دیدن متن »

در جلسه نقد و بررسی فیلم «عروس» که در چهارمین روز از «هفته فیلم ازدواج» اکران و نقد و بررسی شد، عبدالله اسکندری طراح گریم با اشاره به تابوشکنی‌های این فیلم، از بهروز افخمی به عنوان اولین کارگردانی یاد کرد که ستارگان جوان را به سینمای بعد از انقلاب معرفی کرد.
به گزارش ستاد خبری این رویداد، چهارمین روز از «هفته فیلم ازدواج» به نمایش فیلم «عروس» ساخته بهروز افخمی اختصاص داشت که دوشنبه ۱۴ مردادماه به همت وزارت ورزش و جوانان در باغ کتاب تهران به نمایش درآمد و پس از نمایش فیلم، جلسه نقد و بررسی آن با حضور امیر پوریا منتقد و کارشناس سینمایی، عبدالله اسکندری گریمور این فیلم و جواد خلعتبری کارشناس روانشناسی اجتماعی برگزار شد.

دلیل حضور نداشتن عوامل اصلی فیلم
امیر پوریا در آغاز این جلسه درباره حضور نداشتن بهروز افخمی و بازیگران این فیلم توضیح داد: آقای افخمی به دلیل حضور در جلسه‌ای برای سریال «رعد و برق» در استان گلستان حضور دارد و خانم نیکی کریمی بازیگر این فیلم هم مشغول فیلمبرداری فیلم خود در مقام کارگردان است و امکان حضور آقای ابوالفضل پورعرب نیز فراهم نشد.

اعلام حضور ستاره‌های جوان سینمای بعد از انقلاب با فیلم «عروس»
پوریا درباره «عروس» گفت: زمانی که فیلم «عروس» در جشنواره روی پرده رفت، همه جوایز جشنواره را به فیلم «پرده آخر» ساخته واروژ کریم مسیحی باخت اما ممنوعیت ناگفته و نانوشته حضور ستاره‌های جوان در سینمای بعد از انقلاب با کاندیداتوری پورعرب و کریمی شکسته شد.

تابوشکنی‌های «عروس»
این منتقد سینمایی در ادامه از فیلم «عروس» به عنوان اولین فیلمی یاد کرد که در سینمای بعد از انقلاب تصویر جوانی پر انرژی، دارای جذابیت ظاهری و دارای علاقه‌ای انسانی را نشان داد که حق عاشق شدن و دست یافتن به عشق خود را داشت و تا پیش از آن عشق‌ها و دوست داشتن زن، نوعی نگاه جنسی به نظر می‌رسید.
وی افزود: بهروز افخمی هم یک بچه مسلمان و هم آشنا به سینمای کلاسیک آمریکا بود که این دو وجه در شکل‌گیری فیلم «عروس» موثر بودند.
در ادامه پوریا از جواد خلعتبری خواست تا با نگاه روانشناسانه به تحلیل فیلم «عروس» بپردازد که این کارشناس روانشناسی اجتماعی بیان کرد: در فیلم «عروس» برای اولین بار در سینمای بعد از انقلاب، تصویر کلوزآپ زن در نقش اجتماعی و جنسیتی خود نشان داده شد، تا قبل از آن نقش زنان بیشتر در قالب مادر، کارگر و ... به تصویر کشیده می‌شد و اگر نقش زن را از فیلم حذف می‌کردند، فیلم دچار مشکل نمی‌شد.
وی با اشاره به عشقی که در این فیلم نمود پیدا می‌کند، یادآور شد: در روانشناسی اصطلاحی داریم به نام طرحواره‌های زندگی و معتقدیم که برخی آدم‌ها با طرح واره‌های خود عاشق می‌شوند که آنها را دچار مشکل می‌کند. حمید هم در کودکی رهاشدگی را تجربه کرده و عشق و محبت کافی را در سن کودکی دریافت نکرده است. این رهاشدگی در زندگی آینده تاثیرگذار است و دیگر تحمل ندارد که عشقش او را ترک کند.
این کارشناس روانشناسی از طرحواره دیگری در زندگی حمید با بازی ابوالفضل پورعرب یاد کرد و گفت: طرحواره دیگری که حمید در فیلم «عروس» دارد تله نقص و شرم است. تله‌های زندگی وقتی شکل می‌گیرد با سه واکنش روبه‌رو می‌شود، یا فرد تسلیم می‌شود و باور می‌کند که آدم بی‌کفایتی است یا فرار می‌کند و یا حمله می‌کند که این ویژگی‌ها را در شخصیت حمید کاملا مشاهده می‌کنیم، اما شخصیت مهین با بازی نیکی کریمی در طرحواره اطاعت است و هر چیزی که پدرش خواسته در طول زندگی اطاعت کرده است. مهین رفته رفته به جایی می‌رسد که خواسته‌ها و نیازهای خودش مهم نیست و همه چیز برای او دیگران هستند و در صحنه تصادف هم همه فکرش درگیر فرد مصدوم است.

تعجب اسکندری از نبودن نامش در تیتراژ «عروس»
در ادامه این جلسه، امیر پوریا از عبدالله اسکندری درباره دلیل نبودن نامش در تیتراژ فیلم «عروس» پرسید که اسکندری در پاسخ گفت: بعد از تماشای فیلم «عروس» احساس کردم این فیلمی نیست که من کار کرده‌ام چون اسمی از من در تیتراژ آن نبود و فقط اسم آقای رامبد شکرابی و خانم عاطفه رضوی به عنوان گریمور آورده شده بود که نشان می‌دهد عنوان گریمور را یادشان نرفته ولی متوجه نشدم که چرا نامی از من برده نشده است.

سوپراستارهای ۵۰ ساله دهه ۶۰/ کمبود بازیگران جوان بعد از انقلاب
این گریمور باسابقه سینمای ایران در ادامه با اشاره به نبود بازیگران جوان در سینمای بعد از انقلاب اظهار کرد: در دهه ۶۰ سر در بسیاری از سینماها تصویر جمشید مشایخی بود و با ۵۰ سال سن همچنان سوپراستار بود به این دلیل که در زمینه حضور بازیگران جوان در سینمای بعد از انقلاب دچار خلاء و کمبود شده بودیم و به ناچار بازیگرانی با ۴۷ سال سن همچنان دنبال ازدواج و نشستن پای سفره عقد بودند. بهروز افخمی شهامت به خرج داد که برای اولین بار پایش را از کلیشه‌ها فراتر گذاشت و از جوانان عرصه تئاتر استفاده کرد.

همه جا صحبت از فروش میلیاردی است نه فیلم خوب
اسکندری همچنین درباره متفاوت شدن ارزیابی کیفی فیلم‌ها بیان کرد: آن روزگار، ما به فیلم خوب افتخار می‌کردیم، اما امروز همه جا صحبت از میزان فروش فیلم‌هاست و  به فروش میلیاردی فیلم‌ها افتخار می‌کنند و هیچ صحبتی از فیلم خوب نیست.
وی در ادامه با تبریک به نرگس آبیار برای بهره‌گیری از جوانان تئاتری در فیلم خود که سیمرغ هم دریافت کرده است، اظهار امیدواری کرد که سایر کارگردان‌ها هم با الگو گرفتن از افخمی و آبیار از حضور بازیگران تئاتری در آثارشان استفاده کنند.

یک تماس تلفنی ضروری!
در این بخش از جلسه، بهروز افخمی از طریق تماس تلفنی با عبدالله اسکندری صحبت کرد و گلایه‌های طراح گریم فیلم «عروس» را شنید.
خلعتبری نیز درباره نسبت میان شخصیت‌های فیلم با مباحث روانشناسی شخصیت‌ها اظهار کرد: حمید در این فیلم یک باره تغییر نمی‌کند بلکه در یک سیر تغییر قرار می‌گیرد ابتدا با بازی در تئاتر در جهت مردم فعالیت دارد، بعد با جذب شدن به مهین و ورود به موضوع قاچاق دارو در جهت دوری از مردم حرکت کرد و در پایان فیلم با صحنه تصادف و فرار از این صحنه، علیه مردم حرکت می‌کند. در روانشناسی شخصیت‌ها نیز ما آدم‌ها را بر اساس فضای فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و ... مورد بررسی قرار می‌دهیم.

مسائل شخصیتی آدم‌ها را عینی دنبال کرده‌ام
عبدالله اسکندری با بیان این که مسائل شخصیتی آدم‌ها را در زمینه گریم به صورت عینی و نه علمی دنبال کرده است، یادآور شد: از همان زمانی که کار گریم را شروع کردم، به افراد جامعه خیلی توجه می‌کردم، مثلا چهره یک معتاد یا بیماران مختلف را دقیق نگاه می‌کردم که ببینم اعتیاد یا نوع خاصی از بیماری چه تاثیری روی چهره ظاهری افراد می‌گذارد. در  فیلم «عروس» هم چهره همراه با ته ریش و موهای بهم ریخته و چشم‌های پف کرده حمید می‌تواند آشفتگی روحی او را نشان دهد که این مسائل را من به صورت عینی تحصیل کرده‌ام.

تأثیر امواج مثبت و منفی آدم‌ها در گریم
در ادامه این جلسه اسکندری در پاسخ به پرسش تماشاگری درباره جذابیت چهره برخی آدم‌ها گفت: گاهی در گریم امواج منفی یک چهره آنقدر تأثیرگذار است که هر اندازه معیارهای زیبایی را روی صورت او پیاده کنیم، باز هم خشونت و بدجنسی از نگاه آنها ساطع می‌شود و این به اعتقاد من به امواج مثبت و منفی آدم‌ها برمی‌گردد.

همیشه پای یک طرحواره درمیان  است!
در بخش دیگری از این جلسه، خلعتبری درباره انواع عشق سخن گفت و تأکید کرد: در روانشناسی به این معتقدیم که همیشه پای یک طرحواره در میان است، آدم‌هایی که دچار طرح‌واره و تله‌های زندگی هستند، هر چه را از والدین خود شنیده‌اند، باور دارند و بنابراین پسران به دنبال همسری هستند که مثل مادرشان باشد و دختران دنبال پسری مانند پدرشان می‌گردند، بنابراین آنها با خاطرات خود ازدواج می‌کنند که در روانشناسی به آن تسکین طرحواره می‌گوییم.
در ادامه این برنامه فرحناز منافی ظاهر یکی از بازیگران فیلم «عروس» که در سالن حضور داشت که به بیان تجربیات شخصی خود از عشق پرداخت و گفت: جوانان لازم است برای ازدواج به بلوغ فکری ازدواج برسند.

عاشق گریم هستم
در بخش دیگری از این جلسه، عبدالله اسکندری از گریم به عنوان عشق خود در زندگی یاد کرد و گفت: در آن روزگار آدم‌های سینما عاشق کارشان بودند ولی امروز کاسب‌ها در سینما زیاد شده‌اند.
وی افزود: من اگرچه فرزندان و خانواده‌ام را بسیار دوست دارم اما عاشق کارم هستم و زمانی که گریم می‌کنم، از خودم جدا می‌شوم. وقتی قصه یک فیلم را می‌خوانم، سی درصد آن را طراحی می‌کنم ولی پای آینه اتفاقات دیگری می‌افتد، طراحی بی آنکه متوجه باشم پیش می‌رود و این نوعی رهاشدگی برای من است.

تفاوت ارزش و هدف در زندگی آدم‌ها
خلعتبری هم درباره این ویژگی آدم‌ها که به کارشان علاقه بسیاری دارند، توضیح داد: میان هدف و ارزش‌ها تفاوت است، آقای اسکندری درگیر ارزش‌های کاری خود شده‌اند. ارزش‌ها عمیق‌ترین خواسته قلبی هر فرد است که تا پای جان مورد علاقه اوست که تا وقتی آدم‌ها در مسیر ارزش‌های زندگی خود حرکت می‌کنند، مشکلی نیست، اما وقتی ارزش‌ها تبدیل به هدف می‌شوند، آسیب‌هایی به دنبال دارد. وقتی کار آدم‌ها باعث شود که به روابط بین فردی و سلامتی آنها آسیب وارد شود، زمانی است که هدف شما بت شده است و این آسیب است.
وی در پایان تأکید کرد: معتقدم که همه اهالی سینما باید در کنار متخصصان هنری، با توجه به محتوای فیلم خود از حضور افراد متخصص در روانشناسی، جامعه‌شناسی و دیگر تخصص‌ها بهره‌مند باشند.
در پایان این جلسه، لوح تقدیری از سوی برگزارکنندگان جشنواره به مهمانان این جلسه اهدا شد.
«هفته فیلم ازدواج» برای اولین بار و به همت دبیرخانه ستاد ملی هفته ازدواج با همکاری اداره کل ورزش و جوانان استان تهران و باغ کتاب تهران برگزار می‌شود.
این برنامه همزمان با هفته ازدواج از روز جمعه ۱۱ مرداد آغاز شده و تا روز سه‌شنبه ۱۵ مرداد ساعت ۱۸:۳۰ تا ۲۱:۳۰ در سالن شماره ۸ باغ کتاب ادامه خواهد داشت.
در پنجمین و آخرین روز از «هفته فیلم ازدواج» (سه‌شنبه ۱۵ مردادماه) ساعت ۱۸:۳۰ فیلم سینمایی «در آرزوی ازدواج» ساخته اصغر هاشمی با حضور تعدادی از بازیگران و عوامل فیلم به نمایش در می‌آید و پس از اکران، تحلیل و بررسی می‌شود. همچنین در روز پایانی «هفته فیلم ازدواج» مراسم اختتامیه این رویداد فرهنگی هنری با حضور مدیران وزارت ورزش و جوانان و تعدادی از مسئولین سینمایی برگزار خواهد شد.

 

 

 

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اکران «گل نساء» ایرانی در جشنواره بین‌المللی فیلم‌سازان جدید میدلبوری آمریکا | عکس
» اکران «گل نساء» ایرانی در جشنواره بین‌المللی فیلم‌سازان جدید میدلبوری آمریکا
... دیدن متن »

منصور جهانی ـ فیلم سینمایی «گل نساء» به کارگردانی ستار چمنی‌گل در پنجمین دوره جشنواره بین‌المللی «فیلم‌سازان جدید میدلبوری» در کشور آمریکا روی پرده می‌رود.
فیلم سینمایی «گل نساء» Golnesa به کارگردانی ستار چمنی‌گل، با فیلمنامه ویدا صالحی، با مدیریت فیلمبرداری محمد فکوری و با نقش آفرینی سعید داخ، علی محمد رادمنش، یگانه رجبی، ساقی زینتی، مسعود محمدی و ویدا عمویی؛ با ۳۰ حضور بین‌المللی در جشنواره‌های جهانی و کسب بیش از ۱۵ جایزه در رشته‌های مختلف سینمایی؛ در جدیدترین حضور بین‌المللی خود، به نمایندگی از سینمای ایران، در روز ۳۱ مرداد ماه جاری (۲۲ آگوست ۲۰۱۹) در روز افتتاحییه پنجمین دوره جشنواره بین‌المللی «فیلم‌سازان جدید میدلبوری» Middlebury New Filmmakers در سالن «مارکیوس» Marquis ایالت ورمانت در کشور آمریکا به نمایش در می‌آید.
در این دوره از جشنواره، فیلم‌های اول و دوم فیلمسازان مستقل دنیا با شعار پشتیبانی، ترویج و نمایش تلاش‌های پویا و تخیلی فیلمسازان جدید و نوظهور در سینمای حرفه‌ای جهان و کشف استعدادهای تازه و جذاب در فیلمسازی مستقل، به رقابت می‌پردازند.
پنجمین دوره جشنواره بین‌المللی «فیلم‌سازان جدید میدلبوری» در روز ۳۱ مرداد ماه جاری (۲۲ آگوست ۲۰۱۹) در سالن «تئاترشهر هال» Town Hall Theater با نمایش فیلم سینمایی The Dog Doc Teaser به کارگردانی «سیندی میهل»  Cindy Meehl که یکی از فیلم‌های منتخب جشنواره «ترابیکا» در سال ۲۰۱۹ بود، در ایالت ورمانت در کشور آمریکا افتتاح می‌شود و به مدت ۴ روز با نمایش ۱۹ فیلم سینمایی، ۵۱ فیلم مستند کوتاه و بلند، ۳۵ فیلم کوتاه داستانی و چند فیلم دیگر در قالب بخش‌های دیگر از کشورهای مختلف جهان، به کار خود ادامه می‌دهد.
«پل شرویدر» Paul Schrader فیلمنامه‌نویس، کارگردان، منتقد سینما و خالق فیلمنامه‌های «راننده تاکسی»، «آخرین وسوسه مسیح» و ... از مهمانان ویژه این دوره از جشنواره خواهد بود که قرار است در مورد فیلم‌های نمایش داده شده در این رویداد سینمایی به بحث و تبادل نظر بپردازد و یکی از بخش‌های مهم جشنواره نیز به مرور آثار خانم «آنیس واردا» Agnès Varda کارگردان و عکاس فقید فرانسوی اهل بلژیک اختصاص پیدا کرده است که یکی از پیشگامان جنبش تأثیرگذار موج نو سینمای فرانسه بود. 
فیلم سینمایی «گل نساء» در آخرین حضور بین‌المللی خود در دو سانس مختلف از جمله؛ در ساعت ۱۶ روز یکم مرداد ماه جاری (۲۳ جولای ۲۰۱۹) و همچنین در ساعت ۱۷ روز ششم مرداد ماه (۲۸ جولای ۲۰۱۹) در چهلمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم‌ «دوربان» Durban در کشور آفریقای جنوبی به نمایش در آمد. 
چهلمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم‌ «دوربان» در بخش‌های مختلف رقابتی و غیررقابتی در روزهای ۲۷ تیر ماه تا ۶ مرداد جاری (۱۸ تا ۲۸ جولای ۲۰۱۹) در شهر دوربان در کشور آفریقای جنوبی برگزار شد.
برای اطلاع بیشتر: /https://middfilmfest.org/portfolio/golnesa

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید