تیوال سینما | اخبار | مجوز وزارت ارشاد را از پای فیلمم برداشتم/ فیلم را به صورت رایگان در اختیار مردم قرار می دهم
S3 : 23:31:36
مجوز وزارت ارشاد را از پای فیلمم برداشتم/ فیلم را به صورت رایگان در اختیار مردم قرار می دهم | عکس

نیما فراهی کارگردان فیلم « زار» در اقدامی اعتراض آمیز نسبت به سیاست های وزارت ارشاد شب گذشته این اثر را که در ژانر وحشت ساخته شده بصورت رایگان در اختیار مردم قرار داد .
این کارگردان در یادداشتی از دلایل تصمیم خود گفت:
جوایز جشنواره ای، به هیچ عنوان نشانی از موفقیت سینمای یک کشور نیست چرا که اصل اول موفقیت سینما، بقای آن است و با این نگاه، می توان اینگونه تعبیر کرد که سینما یا اثر سینمایی پیش از جایزه، نیازمند مخاطب است!
سینمایی که نتواند مخاطبی برای خود دست و پا کند به ناچار دست به دامان جشنواره ها می شود تا با کسب جایزه، خلأ نداشتن مخاطب را جبران کند! و طبیعی است برای دستیابی به این هدف، اولویت فیلمساز، سلیقه یا سیاست جشنواره است و نه نگاه سازنده یا مطلوب مخاطب!
در سالهای اخیر، تمایل به ساخت اثر جشنواره ای، همچون ویروسی مهلک، آرام آرام به تمام پیکره سینمای ایران راه یافته و چیزی به متلاشی کردن کامل آن باقی نمانده است!
در این بین، وزارت ارشاد نه تنها حمایتی از فیلم های سینمای مخاطب پسند یا به معنای تحت اللفظی آن، سینمای بدنه نمی کند، بلکه با نگاهی غیر کارشناسانه و سلیقه ای، بیش از مورد قبل، تیشه به ریشه سینما زده است!
فیلم هایی که با سرمایه شخصی و بدون وابستگی به بودجه دولتی ساخته می شوند، به راحتی زیر تیغ سانسور یا تحریم این وزارت خانه سر بریده شده و برای همیشه در آرشیو شکست خورده های این اداره مدفون می گردند!
فیلم سینمایی «زار» یکی از صدها نمونه ای است که بعد از دریافت پروانه ساخت از همین وزارتخانه، با بودجه شخصی و با کمک عوامل حرفه ای سینما، در ژانری مشخصا برای مخاطب، ساخته شد ولی هرگز نتوانست به پرده نمایش راه یابد! چرا که در این وزارتخانه، نه قانون بلکه سلیقه شخصی افراد و کارکنان است که تعیین کننده آینده یک اثر سینمایی است! این بدان معنی است که مجوزهای صادر شده از سوی این وزارتخانه حتی برای خود این اداره دولتی هم اعتباری ندارد!
گذشته از همه این ها، وزارت ارشاد، سرمایه های نه چندان اندک مالی افراد را به راحتی و بدون کوچکترین دلیل قانونی، نابود کرده و کمترین اهمیتی نه برای شخص فیلمساز و نه برای خود اثر قائل نیست!
به همین دلیل، به عنوان صاحب قانونی و سازنده فیلم سینمایی «زار» (یکی از بیست فیلم برتر ژانر وحشت جهان در سال ٢٠١٧ میلادی) به نشان اعتراض نسبت به سیاست های این وزارتخانه، این اثر را به صورت رایگان در اختیار مردم قرار می دهم و از اکران آن در سینماهای تحت اداره این وزارتخانه جلوگیری می کنم!

۲۱ اسفند ۱۳۹۷