کمدی کودک و نوجوان رویداد آنلاین
چیدمان
تیوال جشنواره فیلم فجر، ‌دوره سی و پنجم | اخبار
S3 : 14:23:29 | com/org
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
عیارسنجی جشنواره توسط برگزیدگان / اختتامیه 4 ستاره شد | عکس
سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر
عیارسنجی جشنواره توسط برگزیدگان / اختتامیه 4 ستاره شد
پس از اتمام آیین اختتامیه این جشنواره برخی از برگزیدگان دوره سی و پنجم داوری و روند برگزاری مراسم اختتامیه و همچنین روال برگزاری جشنواره امسال را مورد ارزیابی قرار دادند. به گزارش ستاد خبری ...
دیدن ادامه ››

پس از اتمام آیین اختتامیه این جشنواره برخی از برگزیدگان دوره سی و پنجم داوری و روند برگزاری مراسم اختتامیه و همچنین روال برگزاری جشنواره امسال را مورد ارزیابی قرار دادند.

به گزارش ستاد خبری سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر، هومن بهمنش برنده سیمرغ بهترین فیلمبرداری سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر درباره داوری‌های این دوره از جشنواره گفت: امسال سال بسیار سختی برای داوران جشنواره بود و تفاوتی که داشت این بود که تعداد فیلمهای متوسط زیاد بود و هیچ یک از فیلم‌هایی که وجود داشت پدیده عجیب غریبی نبود. فیلم‌ها نزدیک به هم بود و در این شرایط داوری‌ها سخت‌تر می‌شود. در این اوضاع نارضایتی‌ها بیشتر خواهد شد چون هر فیلمی خودش را مستحق جایزه می داند.

وی افزود: من ۴ ستاره از ۴ ستاره به جشنواره می دهم. طی ۴۸ ساعت گذشته به علت حاشیه‌هایی که اتفاق افتاده بود، تمرکز از دبیر و ستاد اجرایی گرفته شد. با تمام این حاشیه‌ها بسیار مراسم خوبی برگزار شد.

سهراب خسروی که سیمرغ بهترین فیلمبرداری سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر را از آن خود کرده است، در مورد داوری‌ها گفت: تعداد فیلم‌ها برای داوران تفاوت زیادی ندارد و به خصوص می‌توان یک سری از فیلم‌ها را در وهله اول چه از لحاظ کیفیت برتر و یا ضعیف بودن سوا کرد. ما یادمان نرود که امسال بخش فیلم اولی نداریم.

وی افزود: جایزه من بابت فیلمی است که کارگردان آن فیلم اولی بود و من با فیلم‌هایی که شرایط راحت‌تری داشتند و پول بیشتری برایشان هزینه شده و شرایط بهتری داشتند، داوری شدم.

خسروی ادامه داد: به دلیل جایزه گرفتن و هیجانی که دارم، ۴ ستاره به مراسم اختتامیه می دهم. امسال زمان اجرای برنامه به موقع بود و به خوبی برگزار شد. در طول جشنواره هم شاید نظم خاصی بودیم و فیلم ها سر موعد پخش می‌شدند.

کریستف رضاعی برنده سیمرغ بلورین بهترین موسیقی سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر داوری جشنواره را کار سختی دانست و گفت: اگر ۳۳ فیلم داشتیم و تنها  دو  فیلم خوب وجود داشت، کار راحت‌تر بود، ولی وقتی ۱۰ فیلم خوب داریم قضاوت و انتخاب سخت می‌شود.

وی افزود: داوران جایگاه حساسی دارند و اعتراضات همیشه وجود داشته است. طبیعی است که جشنواره فجر یک جشنواره مهم برای سینماگران است و من خیلی خوشحالم از گرفتن این جایزه.

رضاعی ادامه داد: من فکر می‌کنم ۴ ستاره برازنده اختتامیه است. اختتامیه بسیار خوب و با ریتم درست برگزار شد و به انتها که رسید کاملا با جسارت برگزار شد و این نشانه یک اختتامیه خوب است و ذوق برگزارکننده را نشان می‌دهد.

علیرضا علویان برنده سیمرغ بلورین‌ صداگذاری جشنواره سی و پنجم فیلم فجر هم در مورد سختی کار داوران گفت: قطعا تعداد ۳۳ فیلم برای داوران کار و انتخاب را مشکل‌تر می‌کند و سختی و بی‌خوابی زیادی داشته‌اند‌.

وی در مورد افتتاحیه گفت: از دریافت جایزه خوشحالم و چه اختتامیه‌ای بهتر از اینکه بخواهم در آن سیمرغ بگیرم. من ۴ ستاره برای برگزاری خوب اختتامیه به برگزار کننده های آن می‌دهم.

پرویز آبنار که سیمرغ بلورین بهترین صدابرداری جشنواره سی و پنجم فیلم فجر را دریافت کرد، در مورد داوری‌های جشنواره گفت: امسال و برای داوری‌ها دقت و تمرکز بیشتری لازم بود و افزایش تعداد فیلم‌ها مشکلات و اعتراصات را بیشتر کرد. هیچگاه و در هیچ جشنواره‌ای همه راضی نیستند و اعتراص دارند.

وی در مورد برگزاری اختتامیه و روند آن گفت: اختتامیه بسیار خوبی داشتیم و بسیار منظم و با اجرای خوبی برگزار شد. اجرای عالی و مانیتورینگ عالی داشتیم و من ۴ستاره به اختتامیه جشنواره برای برگزاری منظم و خوبشان می‌دهم.

محمد قاسمی برنده سیمرغ بلورین بهترین جلوه‌های ویژه بصری از سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر درباره داوری های جشنواره گفت: معیارها برای انتخاب بهترین‌ها کاملا مشخص است و با تعداد فیلم‌ها نمی‌توان گفت که داوری‌ها سخت یا آسان می‌شود. اختلاف سلیقه همیشه و در تمام جشنواره‌ها وجود داشته و انتخاب و گرفتن جایزه به سلیقه داوران جشنواره باز می‌گردد. باید قبول کنیم که در کار هنری و سینما سلیقه حرف اول را می‌زند. در مورد سلیقه بسیار می‌توان صحبت کرد و  باید به سلیقه و انتخاب داوران احترام گذاشت.

وی در مورد  برگزای مراسم اختتامیه گفت: برایم ستاره دادن به مراسم مشکل است، اما نسبت به سال‌های گذشته بسیار بهتر برگزار شد. روند برگزاری جشنواره نیز نظم خوبی نسبت به دوره‌های گذشته داشت. نواقص همیشه و در هر کار اجرایی وجود دارد، اما باید قبول کنیم جشنواره روند رو به رشدی را در پیش گرفته است.

برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
برگزیدگان سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر | عکس
سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر
برگزیدگان سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر
  برگزیدگان سیمرغ بلورین بخش سودای سیمرغ سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر سیمرغ بلورین بهترین عکس تعلق گرفت به امیرحسین شجاعی برای مجموعه عکس های فیلم رگ خواب سیمرغ بلورین بهترین چهره‌پردازی ...
دیدن ادامه ››

 

برگزیدگان سیمرغ بلورین بخش سودای سیمرغ سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر

 • سیمرغ بلورین بهترین عکس تعلق گرفت به امیرحسین شجاعی برای مجموعه عکس های فیلم رگ خواب
 • سیمرغ بلورین بهترین چهره‌پردازی تعلق گرفت به ایمان امیدواری برای زیرسقف دودی
 • سیمرغ بلورین بهترین جلوه‌های بصری تعلق گرفت به مهدی قاسمی برای ویلایی‌ها
 • سیمرغ بلورین بهترین جلوه‌های ویژه میدانی تعلق گرفت به آرش آقابیک برای خفه‌گی، رگ خواب و یک روز به خصوص
 • سیمرغ بلورین بهترین طراحی صحنه و لباس تعلق گرفت به بهزاد جعفری طادی برای ماجرای نیمروز
 • سیمرغ بلورین بهترین صدابرداری تعلق گرفت به پرویز آبنار برای فراری
 • سیمرغ بلورین بهترین صداگذاری تعلق گرفت به سیدعلیرضا علویان برای بدون تاریخ، بدون امضاء
 • سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مکمل مرد تعلق گرفت به نوید محمدزاده برای بدون تاریخ ،بدون امضاء
 • سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مکمل زن تعلق گرفت به ثریا قاسمی برای ویلایی ها
 • سیمرغ بلورین بهترین موسیقی تعلق گرفت به کریستف رضاعی برای نگار
 • سیمرغ بلورین بهترین تدوین تعلق گرفت به سهراب خسروی برای تابستان داغ
 • سیمرغ بلورین بهترین فیلمبرداری تعلق گرفت به هومن بهمنش برای تابستان داغ
 • سیمرغ بلورین بازیگر نقش اول مرد تعلق گرفت به محسن تنابنده برای فراری
 • سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن تعلق گرفت به لیلا حاتمی برای فیلم "رگ خواب" و مریلا زارعی برای فیلم "زیر سقف دودی"
 • منیر قیدی سیمرغ بلورین استعداد درخشان(بهترین فیلم اول) جشنواره را برای «ویلایی‌ها» دریافت کرد.
 • سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه تعلق گرفت به کامبوزیا پرتوی برای فراری
 • سیمرغ بلورین ویژه هیئت داوران به علیرضا داودنژاد برای فیلم فراری
 • سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی جشنواره به وحید جلیلوند برای فیلم "بدون تاریخ بدون امضاء"
 • سیمرغ بلورین بهترین فیلم جشنواره سی و پنجم به سیدمحمود رضوی برای ماجرای نیمروز
 • سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه تماشاگران و سیمرغ زرین بهترین فیلم نگاه ملی تعلق گرفت به سیدمحمود رضوی برای فیلم ماجرای نیمروز
 • فیلم های "خوب، بد، جلف" و "آباجان" با قرار گرفتن در رتبه های دوم و سوم آرای مردمی مورد تقدیر قرار گرفتند.

 

برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
در آغوش ظریف / گزارشی از حواشی و اتفاقات اختتامیه | عکس
سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر
در آغوش ظریف / گزارشی از حواشی و اتفاقات اختتامیه
اختتامیه سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر با حواشی جالب‌توجهی همراه بود. به گزارش ستاد خبری جشنواره فیلم فجر، در دکور مراسم اختتامیه از نمادهای ایرانی، اسلامی و کلاکت استفاده شده بود و برای ...
دیدن ادامه ››

اختتامیه سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر با حواشی جالب‌توجهی همراه بود.

به گزارش ستاد خبری جشنواره فیلم فجر، در دکور مراسم اختتامیه از نمادهای ایرانی، اسلامی و کلاکت استفاده شده بود و برای خبرنگاران بیش از ده ردیف ویژه اختصاص داده شده بود و از نشستن افراد غیر رسانه‌ای در این جایگاه‌ها ممانعت می‌شد. مدیر روابط عمومی جشنواره به همراه همکارانش با حضور در سالن سعی در برقراری نظم داشتند که هر فردی در جایگاه مخصوص بنشیند.

 • با اعلام حضور محمد جواد ظریف توسط احسان کرمی، سالن غرق تشویق شد.
 • کلیپی از فیلم‌های نمایش داده شده در طول جشنواره با صدای محمدرضا شجریان پخش شد و با اعلام نام محمد رضا شجریان سالن غرق سوت و کف شد. سید وحید حسینی کارگردان«بزم رزم» زمانی که برای گرفتن سیمرغ بهترین دستاورد فنی روی سن آمد، برای استاد بزرگ موسیقی ایران آرزوی سلامتی کرد.
 • زمانی که نام ایمان امیدواری برای گریم «زیر سقف دودی» خوانده شد از سوی هنرمندان حاضر در سالن مورد تشویق قرار گرفت و تعدادی ایستاده او را همراهی کردند.
 • احسان کرمی چندین بار به مهروموم پاکت‌های نام برگزیدگان سیمرغ اشاره کرد.
 • کرمی هنگام اعلام نام نگار نعمتی طراح لباس فیلم «نگار»  به رامبد جوان به شوخی گفت فقط افرادی را برای فیلمش انتخاب کرده است که نامشان نگار بوده است.
 • پرویز آبنار که برای گرفتن جایزه بهترین صدا روی سن رفت، پشت تریبون، عروسی  دختر اصغر شاهوردی را تبریک گفت. احسان کرمی هم به مزاح گفت: الان می‌روید عروسی؟ مطمئنا آقای شاهوردی مراسم را در باغ‌های مجاز اطراف شهر گرفته‌اید.
 • علیرضا علویان، صدابردار «بدون تاریخ بدون امضا» پس از گرفتن سیمرغ گفت: حقم بود و خیلی زحمت کشیده بودم، این صحبت با خنده حضار همراه بود وخنده جواد ظریف نیز بر صفحه نمایش سالن نقش بست.
 • اعلام نام نوید محمد‌زاده، هادی حجازی‌فر و جواد عزتی برای نقش مکمل مرد با تشویق حاضران در سالن همراه بود. هنرمندان ایستاده نوید محمدزاده را تشویق کردند. یکی از حاضران در سالن فریاد زد، نوید می‌خوامت و احسان کرمی گفت: حق داری. سخنرانی تاثیرگذار محمدزاده نیز مورد تشویق حضار قرار گرفت.
 • ثریا قاسمی که برنده نقش مکمل زن شد، در سالن حضور نداشت و نماینده‌ای هم در سالن نداشت.
 • نام کریستف رضاعی چندین‌بار مورد تشویق قرار گرفت و رامبد جوان با سوت، تشویق و ایستاده آهنگساز فیلمش را مورد تشویق قرار داد.
 • زمان اعلام نامزدهای بهترین تصویربرداری کل سالن نام «نگار» را صدا کردند. اعلام نام هومن بهمنش نیز تشویق حضار را همراه داشت. بهمنش قبل از حضور روی سن، بر چهره جواد ظریف بوسه زد. کرمی خطاب به ظریف گفت: آقای ظریف، خواهش میکنم ماچ‌ها را برای زمان دیگری بگذارید. وی به بهمنش نیز گفت: اگر این بوسه‌ها چند ثانیه بیشتر طول می‌کشید، بادیگاردها وارد عمل می‌شدند. بهمنش که به گفته خودش از اتفاقات چند روز اخیر کامش تلخ بود، با بغض به صحبت‌هایش پایان داد.
 • زمان اعلام بهترین نقش مکمل مرد حاضران در سالن نام «امیر آقایی» را صدا می‌کردند. اعلام نام «محسن تنابنده» با تشویق حضار همراه بود. تنابنده قبل از حضور روی سن با امیر آقایی و جواد ظریف روبوسی کرد که از تکه پرانی‌های کرمی بی‌نصیب نماند.
 • زمان اعلام نامزدهای بهترین نقش زن، نام مریلا زارعی و لیلا حاتمی، سالن غرق تشویق شد. این دو بازیگر دست در دست هم برای گرفتن سیمرغ‌هایشان روی سن آمدند. کرمی زمان گرفتن جایزه توسط لیلا حاتمی با اشاره به حجاب این دو بازیگر زن گفت: تلویزیونی‌ها ،  اکستریم لانگ شات بگیرند. وی زمان صحبت‌های مریلا زارعی نیز گفت: حالا مدیوم شات بگیرید.
 • هیات داوران جایزه استعداد ویژه فیلمنامه را به منیر قیدی برای فیلم «ویلایی ها» اهدا کردند که این فیلمساز اول، در سالن حضور نداشت.
 • احسان کرمی از حضار درخواست کرد که فاطمه معتمدآریا را تشویق کنند و این بازیگر توانا با تشویق حضار، توسط جمعی از عکاسان احاطه شد.
 • صدای گرم وحید جلیلوند و صحبت‌های تاثیرگذارش به هنگام گرفتن جایزه بهترین کارگردانی، به حال و هوای سالن مراسم شعفی خاص بخشید.
 • کرمی از رامبد جوان که چندین بار نامش در سالن شنیده شد، خواست بایستد و حاضران او را تشویق کردند.
 •  سید محمود رضوی که با دختر کوچکش روی سن آمد، هنگام دریافت جایزه از همه عوامل فیلمش خواست که روی سن حاضر شوند و جایزه‌شان را بگیرند.
 • قرار گرفتن محمد جواد ظریف پشت تریبون برای خواندن نام جایزه بهترین فیلم از نگاه ملی سالن را غرق تشویق کرد.
غلامرضا ضیایی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
«ماجرای نیمروز» رکورددار جشنواره سی و پنجم شد | عکس
سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر
«ماجرای نیمروز» رکورددار جشنواره سی و پنجم شد
با اعلام برگزیده‌های سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر «ماجرای نیمروز» به کارگردانی محمدحسین مهدویان توانست بیشترین تعداد سیمرغ‌ جشنواره را از آنِ خود کند. به گزارش ستاد خبری ...
دیدن ادامه ››

با اعلام برگزیده‌های سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر «ماجرای نیمروز» به کارگردانی محمدحسین مهدویان توانست بیشترین تعداد سیمرغ‌ جشنواره را از آنِ خود کند.

به گزارش ستاد خبری جشنواره فیلم فجر، «ماجرای نیمروز» به کارگردانی محمدحسین مهدویان و تهیه‌کنندگی سیدمحمود رضوی با ۵ سیمرغ بهترین فیلم، بهترین فیلم از نگاه تماشاگران، بهترین فیلم از نگاه ملی، طراحی صحنه و لباس رکورددار سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر شد.

«فِراری» به کارگردانی علیرضا داوودنژاد و تهیه‌کنندگی جهانگیر کوثری با ۴ سیمرغ صدابرداری، نقش اول مرد، بهترین فیلمنامه و جایزه ویژه هیئت داوران برای داوودنژاد در مقام دوم قرار گرفت.

«رگ خواب» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی حمید نعمت‌الله و «ویلایی‌ها» به کارگردانی منیر قیدی و تهیه‌کنندگی سعید ملکان هر کدام با سه سیمرغ در رده بعدی قرار گرفتند. سیمرغ بخش‌های عکس، جلوه‌های ویژه میدانی و بازیگر نقش اول زن به «رگ خواب» و سیمرغ بخش‌های جلوه‌های بصری، بازیگر مکمل زن و استعداد درخشان به «ویلایی‌ها» تعلق گرفت.

فیلم‌های «زیر سقف دودی» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی پوران درخشنده، «بدون تاریخ، بدون امضا» ساخته وحید جلیلوند و تهیه‌کنندگی علی جلیلوند و «تابستان داغ» به کارگردانی ابراهیم ایرج‌زاد و تهیه‌کنندگی جواد نوروزبیگی هرکدام موفق به دریافت دو سیمرغ شدند.

«زیر سقف دودی» سیمرغ‌ بخش‌های چهره‌پردازی و بازیگر نقش اول زن، «بدون تاریخ، بدون امضا» سیمرغ بخش‌های صداگذاری و بازیگر نقش مکمل مرد و «تابستان داغ» سیمرغ بخش‌های تدوین و فیلمبرداری را از آن خود کردند.

در نهایت فیلم «نگار» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی رامبد جوان نیز سیمرغ بهترین موسیقی فیلم را از آن خود کرد و «خفگی» و «یک روز بخصوص» هم با احتساب جایزه آرش آقابیک برای جلوه‌های ویژه میدانی؛ یک سیمرغه شدند.

 

برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
اختتامیه سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر / سیمرغ‌ها به پرواز درآمدند | عکس
سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر
اختتامیه سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر / سیمرغ‌ها به پرواز درآمدند
مراسم پایانی سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر در مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار شد و برندگان سیمرغ بلورین این دوره از جشنواره معرفی شدند. به گزارش ستاد خبری جشنواره فیلم فجر، با پخش سرود ملی ...
دیدن ادامه ››

مراسم پایانی سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر در مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار شد و برندگان سیمرغ بلورین این دوره از جشنواره معرفی شدند.

به گزارش ستاد خبری جشنواره فیلم فجر، با پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران و تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید، مراسم پایانی سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر آغاز شد.احسان کرمی مجری مراسم اختتامیه روی صحنه آمد و این مراسم بعد از یک نمایش آغاز شد. کرمی ضمن خیرمقدم به مهمانان از کسانی که بین ما نیستند یاد کرد و گفت: یادی کنیم از عزیزانی که باید امشب در کنار ما بودند و یا خودشان از دست‌اندرکاران بودند یا امشب برای برگزیدگان دست می‌زدند.

در ادامه کلیپی از درگذشتگان یکسال گذشته سینمای ایران برای حاضران پخش شد و یاد عباس کیارستمی، جمشید ارجمند، اصغر بیچاره، ثریا حکمت، حسن جوهرچی، نیما طباطبایی، داوود رشیدی، فرج‌الله سلحشور، محمد زرین دست، محسن سیف، پرویز شاهین‌خو، پرویز صبری، نصرت‌الله طلایی، دنیا فنی‌زاده، علیرضا قومی، احمد مسروری، جعفر والی و رضا رستمی گرامی داشته شد. کلیپی از فعالیت‌های جشنواره از روز افتتاحیه و یازده روز برگزاری جشنواره در برج میلاد نیز در ادامه پخش شد.

در بخش دیگر این مراسم، محمد حیدری دبیر جشنواره فیلم فجر ضمن خوشامدگویی به حاضران به ویژه وزیر امور خارجه و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: ممنونم که به من اعتماد کردند و امیدوارم خدمتگذار خوبی برای این سینما باشم.

حیدری در ادامه متنی را خواند و در آن به ماهیت سینمای ایران و برگزاری جشنواره فیلم فجر اشاره کرد. وی گفت: سلام به سینمایی که ماهیت ارادت به مخاطب دارد و سر منزل مقصودش وحدت مردم است. خوشحالیم که در سینمای ایران دعوا بر سر انتخاب و داوری است، اینجا جدال فرهنگی است، بر خلاف جدال‌ها و جنگ‌های امنیتی و سیاسی دنیا.

وی ادامه داد: چقدر خوشحالیم که در مملکتی زندگی می‌کنیم در فضایی آرام و به دور از ناامنی‌های دنیا که امروز فرصت این جدل‌های فرهنگی را داریم. این ذات انقلاب ماست که یک انقلاب فرهنگی در حوزه فکر و اندیشه است. خوشحالیم که بدانیم در چه شرایطی زندگی می‌کنیم و دغدغه‌ها و دشواری‌های امنیتی و اقتصادی و اجتماعی کشورمان را باور داریم. خوشحالیم و باورمان این است که سینمای ایران به این مضامین توجه جدی دارد، گیرم به افراط و خطا ولی نشانی‌هایمان در امید است و یافتن مفاهیم شریف آن.

دبیر جشنواره فیلم فجر با تاکید بر اینکه سینمای ایران مستقل‌ترین، مشکل‌ترین و پرتلاش ترین و مهم‌ترین پدیده فرهنگی پس از انقلاب سینمای ایران است که  در این دنیای پر آشوب معرف فرهنگ ایران اسلامی می شود، بیان کرد: سینمای ایران دست مردم را می‌فشارد و بر آن بوسه می‌زند. برای ما خادمان فرهنگ افتخاری است که در خدمت این سینما هستیم. اهل سینما در جستجوی فرهنگ هستند. سینمای ایران پلی می‌شود برای فاصله‌ها و مرهمی برای زخم‌ها. مرحبا به این شکوه و مرحبا به این بزرگی و خوشحالیم در خدمت سینمای باشکوه ایران هستیم.

حیدری در پایان صحبت‌هایش افزود: سرمایه و آموزش و همه دستاورد سینمای ایران از آن خودش است. بیایید با هم مهربان‌تر باشیم. در کنار هم و در کنار سینمای جهان که گمشده در سردرگمی‌اش. افتخار می‌کنیم که تولید آرمان‌هایمان برای مردم عزیز است و این سینما برای مردم موجودیت دارد. این سرمایه را پاس بداریم و فاصله‌هایمان را بی‌فاصله کنیم.

در ادامه مراسم جایزه ویژه فیلم کوتاه که سیمرغ نمادینی برای یکی از فیلم‌های کوتاه بود، با حضور حجت‌اله ایوبی و امیرتوده‌روستا اهدا شد. این جایزه از میان پنج فیلم که توسط صنف داوری شده‌اند، به کاوه مظاهری برای فیلم «روتوش» اهدا شد.

مظاهری با حضور روی صحنه ابراز امیدواری کرد که از سال آینده سیمرغ فیلم کوتاه به صورت رسمی وارد جشنواره فیلم فجر شود و ابراز خوشحالی کرد که بعد از هفت سال این سیمرغ را به فیلم کوتاه برگرداندند. او سیمرغ خودش را به ۶ فیلمی که در ۶ سال گذشته باید درجشنواره دیده می‌شدند و این اتفاق نیفتاده بود، تقدیم کرد.

پس از این جایزه، کلیپی از فیلم‌های نمایش داده شده در جشنواره با قطعه «آهای خبردار»  فیلم «رگ خواب» ساخته سهراب پورناظری و با صدای همایون شجریان پخش شد. احسان کرمی هم در ادامه گفت از همین‌جا برای محمدرضا شجریان، فخر موسیقی ایران آرزوی سلامتی می‌کنیم که این جمله با استقبال حاضران مواجه شد.

در ادامه با حضور داوران بخش مستند (سینمای حقیقت) سیمرغ بلورین، لوح تقدیر و جایزه نقدی بهترین دستاورد فنی و هنری در بخش آثار مستند به سید وحید حسینی برای فیلم مستند بزم رزم اهدا شد.

سید وحید حسینی که سیمرغ دستاورد بهترین دستاورد فنی و هنری را برای «بزم رزم» گرفت با حضور روی صحنه از اهالی هنر ابراز نارضایتی کرد که هنرمندان در سالن‌ها حضور پیدا نکردند و فیلم‌ها را ندیدند و گفت: این جایزه را همه عشق و ارادت خودم به مادر و پدرم تقدیم می‌کنم. فیلم من درباره موسیقی بوده و وبازهم برای استاد شجریان آرزوی سلامتی می‌کنم.

سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی مستند نیز به یاسر خیر برای مستند آهستگی تعلق گرفت. وی با حضور بر روی صحنه سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی را دریافت کرد و گفت: همیشه این مراسم را از تلویزیون را می‌دیدم و امشب حال خوبی دارم که اینجا هستم و خوشحالم که جایزه را گرفتم. امسال فیلم‌های خوبی را در جشنواره دیدیم که همه آن‌ها می‌توانستند مخاطب را جذب کنند. از عوامل فیلم تشکر می‌کنم که سه سال من را همراهی کردند و باید از شخصیت‌های فیلمم که اجازه دادند من وارد زندگی‌شان شوم هم تشکر کنم.

این کارگردان ادامه داد: اگر سینما نبود این جهان برای من جای قابل تحملی نبود و با سینماست که حال خوبی دارم. امیدوارم فیلم‌های مستند هم از سال‌های بعد در بخش اصلی جشنواره دیده شوند و استانداردهایی دارد که فکرمی‌کنم این بخش از سینما قابلیت دیده شدن و اکران و در میان مخاطب رفتن را دارد.

سیمرغ بلورین بهترین فیلم مستند به حسام اسلامی برای فیلم «متهمین دایره بیستم» اهدا شد. حسام اسلامی با حضور بر روی صحنه، ضمن تشکر از داورها، از جمعیت حمایت از کودکان کار و خیابان نیز تشکر کرد و گفت:‌ اگر این جمعیت در کنار من نبود، قطعا این فیلم ساخته نمی‌شد.

در ادامه مراسم پایانی جشنواره فیلم فجر کلیپی با حضور نامزدهای بخش‌های مختلف سودای سیمرغ در سالن پخش شد که همه آن‌ها به این سوال‌ها که اگر سیمرغ را بگیرند چه حالی دارند و اگر نگیرند چه حالی خواهند داشت، پاسخ داده بودند!

سیمرغ بلورین بهترین عکس تعلق گرفت به امیرحسین شجاعی برای مجموعه عکس‌های فیلم «رگ خواب». شجاعی بعد از دریافت سیمرغ بلورین بهترین عکس از حمید نعمت‌الله تشکر کرد که اجازه داده از فیلم او عکسبرداری کند و همه این سال‌ها او را راهنمایی کرده است.

سیمرغ بلورین بهترین چهره‌پردازی نیز تعلق گرفت به  ایمان امیدواری برای «زیرسقف دودی».

 سیمرغ بلورین بهترین جلوه‌های بصری تعلق گرفت به  مهدی قاسمی برای «ویلایی‌ها».قاسمی که سیمرغ بلورین بهترین جلوه‌های بصری را دریافت کرد، ضمن تشکر از عوامل فیلم گفت: خوشحالم که این جایزه را گرفتم و برای آن زحمت زیادی کشیدم.

سیمرغ بلورین بهترین جلوه‌های ویژه میدانی تعلق گرفت به  آرش آقابیک برای خفه‌گی، رگ خواب و یک روز به خصوص. آرش آقابیک که سیمرغ بلورین بهترین جلوه‌های ویژه بصری را برای سه فیلم دریافت کرد، در مراسم حضور نداشت، به همین دلیل دایی او در مراسم حضور داشت و جایزه را دریافت کرد.

سیمرغ بلورین بهترین طراحی صحنه و لباس تعلق گرفت به بهزاد جعفری طادی برای «ماجرای نیمروز». وی که سیمرغ بلورین بهترین طراحی صحنه و لباس برای فیلم «ماجرای نیمروز» را دریافت کرد، جایزه‌اش را به همه عوامل فیلم «ماجرای نیمروز» اهدا کرد.

سیمرغ بلورین بهترین صدابرداری تعلق گرفت به پرویز آبنار برای «فراری». پرویز آبنار برای فیلم «فراری» سیمرغ بلورین بهترین صدابرداری را دریافت کرد و با حضور روی صحنه گفت: امشب جایی دعوت بودم که برای احترام به سینما خواستم اینجا باشم، امشب مراسم ازدواج مانیا دختر اصغر شاهوردی است و من خوشحالم که این خبر خوب را اینجا اعلام می‌کنم.

سیمرغ بلورین بهترین صداگذاری تعلق گرفت به سیدعلیرضا علویان برای بدون تاریخ، بدون امضاء. سیدعلیرضا علویان برای فیلم «بدون تاریخ، بدون امضا» سیمرغ بلورین بهترین صداگذاری را دریافت کرد و با حضور روی صحنه سه بار از هیئت داوران تشکر کرد و گفت: این تشکر برای سیمرغ امروزم نمی‌گویم، من از بچگی دلم می‌خواست در فیلمی کار کنم که نام این اعضای بزرگ را در آن ببینم و این اتفاق برایم افتاد. امشب خیلی خوشحالم که این جایزه را گرفتم و با احترام به همه کاندیدها فکر می‌کنم حقم بود این جایزه را بگیرم.

سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مکمل مرد تعلق گرفت به نوید محمدزاده برای بدون تاریخ،بدون امضاء. نوید محمدزاده که سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مکمل مرد را دریافت کرد، در میان تشویق بسیار حضار روی صحنه رفت و اظهار کرد: سال گذشته حرفی نزدم، اما امسال می‌گویم، خیلی خوشحالم امسال این جایزه را گرفتم. اتفاقی افتاد که بعد از اعلام نامزدها شیطنت کردند و اسامی را منتشر کردند، این کار قشنگ نیست، هیئت داوری اینجا هستند که از بزرگان سینما هستند، به آن‌ها باید احترام بگذاریم. سال بعد اگر من نامزد نشوم، باز هم باید احترام بگذارم. من حالا حالاها هستم و دوست دارم روی این صحنه بیایم و این جایزه بسیار ارزشمند است و یادمان باشد که دیوار این خانه از طلاست.

سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مکمل زن تعلق گرفت به  ثریا قاسمی برای ویلایی‌ها. او در مراسم حضور نداشت.

سیمرغ بلورین بهترین موسیقی تعلق گرفت به  کریستف رضاعی برای فیلم نگار. سیمرغ این بخش با تشکر از پیمان یزدانیان که از حداقل عناصر موسیقایی استفاده کرده است، به کریستف رضاعی اهدا شد و او با حضور روی صحنه عنوان کرد: باعث افتخار و خوشحالی است که این جایزه را گرفتم. از داورها و رامبد جوان، نوازنده‌ها و کسانی‌که در استودیو‌ها کار می‌کنند و پشت صحنه هستند، هم تشکر می‌کنم.

سیمرغ بلورین بهترین تدوین تعلق گرفت به سهراب خسروی برای تابستان داغ. سهراب خسروی سیمرغ بلورین بهترین تدوین را دریافت کرد و گفت: از هیئت داوران تشکر می‌کنم که بعد از این‌همه سال با این سیمرغ به من انگیزه دادند. امیدوارم این فیلم که کاملا مستقل تهیه شده در اکران هم موفق شود.

سیمرغ بلورین بهترین فیلمبرداری تعلق گرفت به  هومن بهمنش برای تابستان داغ.هومن بهمنش سیمرغ بهترین فیلمبرداری را از هیئت داوران گرفت و با حضور روی صحنه اظهار کرد: من مجری طرح فیلم «تابستان داغ» هم بودم و آقای نوروزبیگی به من این افتخار را دادند که استاد من باشند و من هم توانستم به حوزه تهیه‌کنندگی ورود کنم.  

وی درباره بحث‌هایی که چند روز گذشته پیرامون نامزدی این فیلم اتفاق افتاده بود، گفت: فیلم ما در جشنواره ۱۳ رشته نامزد شد. و بابت این موضوع از هیئت داوری عذرخواهی می‌کنم که ما فیلمی ساختیم که باعث شد به شما توهین کنند. ما از شما سینما را یاد گرفتیم و جمله‌هایی درباره شما از صدا و سیما و دیگر رسانه‌ها پخش شد که درست نبود. ما را ببخشید که فیلمی ساختیم که شما دوست داشتید و این مقدار متهم شدید، نباید به دلیل موضوعات این چنینی انسانیت را زیر پا بگذاریم. واقعیت این است که سال قبل در «اژدها وارد می‌شود» حضور داشتم و همکارم سیمرغ گرفت و باور کنید که سال قبل خوشحال‌تر بودم تا امسال و چند روزی است که کام من به خاطر این نامزدی در ۱۳ رشته بسیار تلخ است.

سیمرغ بلورین بازیگر نقش اول مرد تعلق گرفت به  محسن تنابنده برای فراری. محسن تنابنده گفت: می‌خواستم حرف بزنم، اما نوید محمدزاده همه حرف‌ها را گفت. از همه تشکر می‌کنم، مخصوصا از آقای داودنژاد و آقای کوثری که در این فیلم بازی کردم.

در بخش بهترین بازیگر زن نقش اول نامه‌ای قرائت شد که هیئت داوران بازی همه زنان بازیگر را تحسین کردند و از همین رو دو سیمرغ بلورین برای زنان در نظر گرفتند. سیمرغ بلورین بازیگر نقش اول زن تعلق گرفت به مریلا زارعی برای «زیر سقف دودی» و لیلا حاتمی برای «رگ خواب». مریلا زارعی و لیلا حاتمی دو بازیگر زن سینمای ایران روی صحنه آمدند و هر دو سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن را دریافت کردند. حاتمی از همه تشکر کرد و زارعی اظهار کرد: اعتراف می‌کنم یکی از مهیج‌ترین و جذاب‌ترین جشنواره‌ها را تجربه کردم و خوشحالم که در کنار همکاران خودم هستم. به کسانی‌که سیمرغ گرفتند تبریک می‌گویم و خیلی خوشحال هستم. از خانم درخشنده تشکر می‌کنم و خوشحالم سومین سیمرغ خودم را از هیئت داورانی که بزرگ ما هستند دریافت کردم، آن‌هم در جشنواره‌ای که پوستر آن مزین به بزرگ‌مرد سینمای ایران علی حاتمی است و خوشحالم اینجا در کنار یادگار علی حاتمی ایستاده‌ام.

منیر قیدی سیمرغ بلورین  استعداد درخشان(بهترین فیلم اول)  جشنواره را برای فیلم «ویلایی‌ها» دریافت کرد.

سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه تعلق گرفت به  کامبوزیا پرتوی برای فراری . پرتوی در مراسم حضور نداشت.

 سیمرغ بلورین ویژه هیئت داوران به علیرضا داوودنژاد برای فیلم فراری تعلق گرفت.علیرضا داودنژاد با حضور روی صحنه گفت: سوالی وجود دارد درباره اینکه چرا رسانه ملی درباره جشنواره و شور و حالی که در این مدت درباره سینما وجود دارد، به جای مشوق بودن و حمایت کردن، با کارهای خودشان بدنامی به وجود می‌آورند، یک جواب هست و اینکه وقتی رسانه ملی فیلم‌های ما را نمی‌خرد، تبلیغ نمی‌کند و نمی‌بینید، چرا انتظار دارید برنامه‌ای بسازد که قرار باشد از سینما حمایت کند؟

وی ادامه داد: وقتی رسانه ملی سینما را نمی‌بیند، قطعا برنامه‌ای پر از توهین و تحقیر می‌سازد، من امیدوارم این نگاه خصمانه و پر از کینه رسانه ملی نسبت به سینما پایان پیدا کند.

سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی تعلق گرفت به  وحید جلیلوند برای «بدون تاریخ ،بدون امضاء». وی با حضور روی صحنه گفت: من مانند سایرین حرف‌های تلخی داشتم؛ رسانه ملی، برنامه هفت و آقای افخمی، تلاش کردید که ما با یکدیگر قهر کنیم، ما همدیگر را دوست داریم، یکدیگر را در آغوش می‌کشیم و به پیشکسوت‌هایمان احترام می‌گذاریم. ما همدیگر را دوست داریم اما شما سعی کردید میان ما فاصله بیندازید.

سیمرغ بلورین بهترین فیلم جشنواره سی و پنجم به سیدمحمود رضوی برای «ماجرای نیمروز» تعلق گرفت. سید محمود رضوی برنده سیمرغ بلورین بهترین فیلم جشنواره سی و پنجم فیلم فجر با حضور روی صحنه از همه اعضای گروه «ماجرای نیمروز» خواست روی صحنه برای دریافت سیمرغ حاضر شوند.

محمد جواد ظریف، علی ربیعی، حسین فریدون، معصومه ابتکار، حجت‌الله ایوبی و محمد حیدری برای اهدای سیمرغ زرین از نگاه ملی و بهترین فیلم از نگاه تماشاگران روی صحنه آمدند. ظریف، برای خواندن نام بهترین فیلم از نگاه ملی پشت میکروفون قرار گرفت وسیمرغ زرین بهترین فیلم از نگاه ملی را سید محمود رضوی برای فیلم «ماجرای نیمروز» دریافت کرد.

منوچهر شاهسواری برای اعلام نام بهترین فیلم از نگاه تماشاگران روی صحنه آمد و گفت: فکر می‌کردم امشب باید نکته‌هایی را اعلام می‌کردم، اما جوان‌هایی که روی صحنه‌ آمدند و حرف زدند. از بزرگترهای بخواهید برای سینمای ایران اسپند دود کنند چون باید آرزوی چشم بد دور از سینمای کشورمان داشته باشیم.

وی تاکید کرد که تا ۶ صبح امروز جمع‌آوری آرای تماشاگران ادامه داشته و سه فیلم را در این بخش معرفی می‌کنند. دو فیلم تقدیر می‌شوند و یک فیلم سیمرغ بهترین فیلم از نگاه تماشاگران را دریافت می‌کنند.

شاهسواری بیان کرد: به عنوان امانت‌دار رای مردم در این رای‌گیری‌ها بودند و با اینکه انواع ناسزاها را در این مسیر شنیده‌اند، اما نه حرفی زده‌اند و نخواهند زد. همچنین از روز شنبه هر کدام از تهیه‌کننده‌ها که خواستند می‌توانند برای دریافت اطلاعات آرا حضور پیدا کنند. فیلم «خوب، بد، جلف» به تهیه‌کنندگی محسن چگینی و عبدالله اسکندری و فیلم «آباجان» به تهیه‌کنندگی هاتف علیمردانی در این بخش شایسته تقدیر بودند.

هاتف علیمردانی هم با حضور روی صحنه جایزه این بخش را به فاطمه معتمدآریا تقدیم کرد و گفت: قاعده بازی این است که داور‌هایی وجود دارند که سلیقه مخصوص خودشان را دارند، من هفت سال است که در این جشنواره حضور دارم و گاهی فیلم‌هایم دیده شده و گاهی نه، اما چیزی که یاد گرفتم احترام به هیئت داوران بوده است. همچنین از آقای ایوبی تشکر می‌کنم که چهار فیلم را در دوران ایشان ساختم و فضای خوبی برای ساخت اثر داشتم.

عبدالله اسکندری به نیابت از محسن چگینی به روی سن آمد نیز از همه حاضران در سالن تشکر کرد و گفت: آرزو می‌کنم سینمای ما روز به روز پیروزتر شود.

در نهایت سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه تماشاگران تعلق گرفت به سیدمحمود رضوی برای فیلم ماجرای نیمروز.

گفتنی است در مراسم اختتامیه سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، حسین فریدون دستیار ویژه رئیس جمهور، معصومه ابتکار رئیس سازمان محیط زیست از مهمانان ویژه مراسم بودند و سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت‌الله ایوبی رییس سازمان سینمایی، شهیندخت مولاوردی معاون رئیس جمهور در امور زنان، علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، حبیب ایل‌بیگی معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی و محسن تنابنده، رامبد جوان، نوید محمدزاده، عبدالله اسکندری، سیروس الوند، سعید روستایی، سعید راد، فاطمه معتمدآریا، رویا نونهالی، مرتضی رزاق کریمی، جهانگیر کوثری، علیرضا داوودنژاد، رضا داوودنژاد، زهرا داوودنژاد، جهانبخش سلطانی، غلامرضا موسوی، مجید مظفری، محمد حسین مهدویان، علی معلم، وحید جلیلوند، امیر آقایی، فرشته طائرپور، منوچهر شهسواری، محسن کیایی، بابک حمیدیان، مینا ساداتی، جواد عزتی، پوران درخشنده، مهرداد صدیقیان، غزل شاکری، مهتاب کرامتی، علی جلیلوند، محمودگبرلو و ..... در سالن همایش‌های برج میلاد حضور داشتند.

برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
متن کامل سخنان دبیر جشنواره در اختتامیه فجر 35 | عکس
سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر
متن کامل سخنان دبیر جشنواره در اختتامیه فجر 35
دبیر سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر در مراسم اختتامیه این جشنواره گفت: خوشحالیم که در سینمای ایران دعوا بر سر انتخاب و داوری است که این یک جدال فرهنگی است، بر خلاف جدال‌ها و جنگ‌های امنیتی ...
دیدن ادامه ››

دبیر سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر در مراسم اختتامیه این جشنواره گفت: خوشحالیم که در سینمای ایران دعوا بر سر انتخاب و داوری است که این یک جدال فرهنگی است، بر خلاف جدال‌ها و جنگ‌های امنیتی و سیاسی دنیا.

به گزارش ستاد خبری جشنواره فیلم فجر، محمد حیدری دبیر جشنواره فیلم فجر در مراسم اختتامیه ضمن خوشامدگویی به حاضران به ویژه وزیر امور خارجه و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: ممنونم که به من اعتماد کردند و امیدوارم خدمتگذار خوبی برای این سینما باشم.

در ادامه حیدری متنی را خواند و در آن به ماهیت سینمای ایران و برگزاری جشنواره فیلم فجر اشاره کرد. وی گفت: سلام به سینمایی که ماهیت ارادت به مخاطب دارد و سر منزل مقصودش وحدت مردم است. خوشحالیم که در سینمای ایران دعوا بر سر انتخاب و داوری است، اینجا جدال فرهنگی است، بر خلاف جدال‌ها و جنگ‌های امنیتی و سیاسی دنیا.

وی ادامه داد: چقدر خوشحالیم که در مملکتی زندگی می کنیم در فضایی آرام و به دور از ناامنی‌های دنیا که امروز فرصت این جدل‌های فرهنگی را داریم. این ذات انقلاب ماست که یک انقلاب فرهنگی در حوزه فکر و اندیشه است. خوشحالیم که بدانیم در چه شرایطی زندگی می‌کنیم و دغدغه‌ها و دشواری‌های امنیتی و اقتصادی و اجتماعی کشورمان را باور داریم. خوشحالیم و باورمان این است که سینمای ایران به این مضامین توجه جدی دارد، گیرم به افراط و خطا ولی نشانی‌هایمان در امید است و یافتن مفاهیم شریف آن.

دبیر جشنواره فیلم فجر با تاکید بر اینکه سینمای ایران مستقل‌ترین، مشکل‌ترین و پرتلاش ترین و مهم‌ترین پدیده فرهنگی پس از انقلاب سینمای ایران است که  در این دنیای پر آشوب معرف فرهنگ ایران اسلامی می شود، بیان کرد: سینمای ایران دست مردم را می‌فشارد و بر آن بوسه می‌زند. برای ما خادمان فرهنگ افتخاری است که در خدمت این سینما هستیم. اهل سینما در جستجوی فرهنگ هستند. سینمای ایران پلی می‌شود برای فاصله‌ها و مرهمی برای زخم‌ها. مرحبا به این شکوه و مرحبا به این بزرگی و خوشحالیم در خدمت سینمای باشکوه ایران هستیم.

حیدری در پایان افزود: سرمایه و آموزش و همه دستاورد سینمای ایران از آن خودش است. بیایید با هم مهربان‌تر باشیم. در کنار هم و در کنار سینمای جهان که گمشده در سردرگمی‌اش. افتخار می‌کنیم که تولید آرمان‌هایمان برای مردم عزیز است و این سینما برای مردم موجودیت دارد. این سرمایه را پاس بداریم و فاصله‌هایمان را بی‌فاصله کنیم.

برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
احسان کرمی مجری اختتامیه / پایان سریع و 90 دقیقه‌ای فجر35 | عکس
سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر
احسان کرمی مجری اختتامیه / پایان سریع و 90 دقیقه‌ای فجر35
مراسم پایانی جشنواره فیلم فجر، با ریتم و سرعت بالا و در حداقل زمان ممکن برگزار خواهد شد و احسان کرمی مجری این مراسم است. به گزارش روابط عمومی جشنواره فیلم فجر، در مراسم پایانی سی و پنجمین جشنواره ...
دیدن ادامه ››

مراسم پایانی جشنواره فیلم فجر، با ریتم و سرعت بالا و در حداقل زمان ممکن برگزار خواهد شد و احسان کرمی مجری این مراسم است.

به گزارش روابط عمومی جشنواره فیلم فجر، در مراسم پایانی سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر که ساعاتی دیگر در مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار خواهد شد؛ «احسان کرمی» اجرای مراسم را بر عهده خواهد داشت.

بنا بر این گزارش، اختتامیه امسال قرار است در مدت زمان 90 دقیقه و بدون سخنرانی‌های مرسوم به اجرا درآید و تنها دبیر جشنواره به مدعوین، خیرمقدم خواهد گفت. اهدای جوایز به برگزیدگان و پحش کلیپ‌های تصویری عمده زمان مراسم را به خود اختصاص می‌دهد و اختتامیه فجر 35 قرار است با ریتم و سرعت بالا برپا شود.

برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
آنچه می‌خواهید از دکور اختتامیه بدانید | عکس
سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر
آنچه می‌خواهید از دکور اختتامیه بدانید
حسین زارعی طراح گرافیک و دکوراتور که طراحی دکور اختتامیه سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر را بر عهده دارد، درباره این دکور و ویژگی‌های آن توضیحاتی را ارائه داد. حسین زارعی در گفت‌وگو با ...
دیدن ادامه ››

حسین زارعی طراح گرافیک و دکوراتور که طراحی دکور اختتامیه سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر را بر عهده دارد، درباره این دکور و ویژگی‌های آن توضیحاتی را ارائه داد.

حسین زارعی در گفت‌وگو با ستاد خبری این جشنواره درباره این دکور و ویژگی‌های آن گفت: با توجه به ویژگی‌های سالن مرکز همایش‌های برج میلاد که بخشی از دکور آن ثابت و بخشی از آن هم متحرک است، تصمیم گرفتیم با توجه به همین محدودیت‌ها دکوری با دو بخش ثابت و متحرک طراحی کنیم.

وی افزود: بخش ثابت ال.ای.دی های ثابت سالن را می‌پوشاند که از آنها برای معرفی کاندیداها و پخش وله‌ها استفاده می‌کنیم. این بخش ثابت نمادی از یک خانه ایرانی است که چند قسمت دارد. بخشی از آن روی کف سالن کار شده که طرحی از حیاط یک خانه قدیمی ایرانی را نشان می‌دهد. با کاشی‌های آبی که حالتی دکوراتیو به فضا می‌دهد. دیگر بخش‌های این دکور پنجره‌های ارسی؛ دیوارهای آجری و گلدان‌هایی سفید شبیه به شمعدانی‌های قدیمی است اما رنگ سفید آن فضای جشنواره را بهتر منتقل کند. 

طراح دکور اختتامیه سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر، گفت: بخش بعدی ماجرا بخش متحرک دکور و پخش فیلم و وله‌ها است. پرده اصلی ما در میانه صحنه است و سایر پرده‌های کناری برای معرفی کاندیداهاست. از آنجا که ریتم مراسم اختتامیه تند است چون تعداد کاندیداها زیاد است و همه آنها باید معرفی شوند. بنابراین خواستیم با استفاده از این مونیتورها، از عناصر شنیداری و بصری در مراسم برای سرعت بخشیدن به آن استفاده کنیم. تم کلی جشنواره کلاکت بود که در پوستر و سایر اقلام جشنواره هم وجود داشت بنابراین در این دکور بخش متحرک را به شکل کلاکت ساختیم که شبیه نخ تسبیحی، اتصال بخش تمامی مفاهیم جشنواره باشد.

مراسم پایانی سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر ساعاتی دیگر در برج میلاد آغاز خواهد شد.

برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
بیانیه هیات داوران سودای سیمرغ سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر | عکس
سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر
بیانیه هیات داوران سودای سیمرغ سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر
بیانیه هیات داوران بخش سودای سیمرغ سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر در آستانه برگزاری مراسم اختتامیه منتشر شد. به گزارش روابط عمومی جشنواره فیلم فجر، متن بیانیه به شرح زیر است: 1-هیات داوران با ...
دیدن ادامه ››

بیانیه هیات داوران بخش سودای سیمرغ سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر در آستانه برگزاری مراسم اختتامیه منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی جشنواره فیلم فجر، متن بیانیه به شرح زیر است:

1-هیات داوران با متوسط ربع قرن افتخار حضور در عرصه سینمای ملی علیرغم سابقه پرتنش نقدها، بداخلاقی ها و ناروایی ها نسبت به داوران دوره های پیشین، پیشنهاد دبیر محترم جشنواره را برای انجام این امر خطیر پذیرفت و با اذعان به دشواری کار که نهفته در امر داوری است، متکی به شناخت وضعیت خاص سینمای کشور با اعتقاد و اطمینان و همراهی و همدلی توام با بحث و جدل فرهنگی ما بین اعضای هیات داوری به نتایج مشترک تعیین نامزدهای هر رشته رسید.

2- بسیار گفته شده و درست است که امر داوری در هر عرصه ای به ویژه در میدان هنر، فرهنگ و سینما امری نسبی و مقایسه ای است و بین «داوری» و «نقد و تحلیل هنری و علمی» آثار تفاوت بنیادین و معناداری وجود دارد. در عین حال، هیچ داوری مصون از خطا نیست و نمی تواند مدعی معصومیت باشد.

3- هیات داوران عدم دخالت رئیس و دبیر جشنواره در امر داوری را پاس می دارد و مسئولیت تحلیل منطقی و هنری از نتایج آراء را خود بعهده می گیرد. بدیهی است که در قامت ادبیات متناسب با کار فرهنگی به این مهم مبادرت ورزیده و خارج از منافع شخصی و گروهی و عنادورزی های آسیب زننده به حوزه تحلیل و بررسی، خود را ملزم به پاسخگویی به ساحت محترم سینمای ملی می داند.

4- هیات داوری کلیه فیلم های سودای سیمرغ را مشاهده و در مورد هر فیلم در مرحله نخست ارزیابی اولیه و نمره گذاری کرده و در پایان کلیه نمایش ها، امر مقایسه ای برای هر رشته را با دقت و ممارست انجام داد.

بدیهی است که در بخش های تالیفی و خلاقه و هنری این گفتمان و ارزیابی طولانی تر و در عین حال جزئی تر انجام شد و در بخش های فنی به صورت جداگانه ارزیابی تخصصی تر صورت گرفت. به عنوان مثال در زمینه «جلوه های بصری» ارزیابی در طی نمایش انجام نشد، بلکه پس از تماشای همه ی فیلم ها از مجریان جلوه های بصری خواسته شد امور انجام یافته را به صورت «قبل» و «بعد» از اجرا برای داوران بفرستند تا امکان دقیق تری برای ارزیابی وجود داشته باشد.

همانطور که مقررات هر ساله جشنواره تعیین نموده است ملاک شناخت حرفه ها و اسامی افراد و مجریان و تعیین نقش اول و دوم بر اساس فرم تکمیل شده تهیه کنندگان و کارگردانان است و بدیهی است که داوران حق تغییر در این اعلام را ندارند.

5- پر روشن است که با اقبال جوانان هنرمند و صاحب ذوق و حضور مغتنم آنان در عرصه سینمای ملی، ضمن احترام به بزرگان سینما و سعه صدری که در آنان سراغ است، انتظار داشته باشیم که جوانان مایل اند بیشتر «دیده» شوند.

جوان با ویژگی آرمان طلبی و زیاده خواهی، میل به خودنمایی و بالندگی دارد، بر این نکته  واقف بودیم و نسبت به چنین شور و تمایلی که لازمه رقابت و عنصر محرکه رشد سینمای ایران توسط جوانان است احترام تمام داشته ایم و داریم. اما تمایل به زیاده خواهی و حضور نامزد در تمام رشته های سینمایی به بهای حذف دیگران امری عقلانی و عادلانه نیست و ما نیز چنین نکردیم.

6- گسترش امکانات فضای مجازی و بوجود آمدن فرصت برای قلم زدن در این حوزه ی همگانی به تولید اخبار کذب و شایعات، بداخلاقی و عدم مسئولیت در انتشار هر موضوع غیرواقعی یا بدون تحقیق، شرایط آشفته ای را فراهم می آورد که خارج از ضوابط فرهنگ گفتگو و داد و ستد معناست. می توان از دخالت دادن سلیقه های شخصی چشم پوشید و در جهت مصالح سینمای ملی نقد سالم و سازنده داشت. هیات داوران کوشیدند چنین عمل کنند و انتظار داشتند که داوری آراء داوران نیز چنین مختصاتی داشته باشد.

7- همگان اذعان دارند که وجود انواع گونه های سینمایی در یک سبد رقابتی، از انیمیشن، کمدی، درام، تراژدی و ... و قضاوت بر کلیت و اجزای آن وقت و تسلط نیاز دارد. بازیگری، چهره پردازی، کارگردانی، فیلمبرداری، موسیقی، تدوین و ... به فراخور مضمون و زیبایی شناسی ساختاری، قطعا متفاوت و در خدمت آن معنی دار است. درچنین شرایطی بروشنی می توان دریافت که داوری مقایسه ای با این وجوه و در این حجم و تعداد، چندان سهل و ساده نیست.

8- ما به آینده سینمای ایران بسیار امیدواریم و خانواده سینمای ملی را که خود عضوی از آن هستیم محترم میداریم. طبیعت کار داوری تمییز دادن است. پر روشن است که از بین حدود 700 نام فعال در عرصه 33 فیلم بخش سودای سیمرغ، برگزیدن حدود 90 نام ، مداقه و بررسی جدی می طلبد. همسان سازی تحلیل ها، سلایق، عقاید و یگانه کردن نظرات  متنوع در هر مورد مسیری می طلبد که نهایتا به یک نتیجه برسد..

ما بر این مسیر طی شده و حصول به نتیجه مورد قبول اکثریت داوران در حدبضاعت، شناخت و تجربه خود اعتقاد داریم.

9- ما به بسیاری از منتقدان باسواد، صاحب قلم و سینمادوست حق می دهیم که بر روی اسم یا اسامی  مورد نظرشان با بهره گیری از اصول نقد و مقایسه و ادبیات مرسوم در فرهنگ ایران زمین به توضیحات لازم و نقد داوری در هر رشته و بخش بپردازند اما هرگز خود را ملزم به پاسخگویی به کسانیکه با شایعه پراکنی و بکار بردن ادبیات سخیف و تهمت و افترا دست می یازند نمی دانیم. اساسا مرعوب نمودن داوری از شکل قضاوت تخصصی و هنری و تبدیل آن به اشکال سیاسی و سیاست زدگی، محفلی و باندی را امری فرهنگی نمی بینیم.

10- هیات داوران اعتقاد دارد که جشنواره فیلم فجر بازمانده از دوران گذشته سینمای ایران است و پیش تر از این، (با تغییرات اساسی در مناسبات تولید و نمایش) باید تغییر ماهیت می داد. سینمای دیجیتال در کلیه عرصه های کمی و کیفی و محتوایی و اجرایی و حتی زیبایی شناسی، رفتارها و مناسبات دیگری را  می طلبد. ماموریت و ماهیت جشنواره فیلم فجر با هدف ایجاد انگیزه برای تولیدات سینمایی بیشتر و باکیفیت تر مدتهاست تغییر یافته ولی شکل ظاهری آن باقی است.

11- هیات داوران نگرانی خود را از این منظر اعلام می کند که اگر کماکان سنت رایج کنونی اعتراض و هیاهو ادامه یابد، دیگر اهل هنر و فرهنگ و سینما امر داوری را نپذیرند و داوری از حوزه سینما خارج و به دیگران سپرده شود.

12- در پایان لازم می داند که متذکر شود جلسه هیات داوران برای  تعیین برندگان سیمرغ ، صبح روز پنجشنبه 21 بهمن انجام و پس از تصمیم گیری بصورت محرمانه به دبیر محترم جشنواره فجر تقدیم می‌شود.

محمدمهدی دادگو، محمدرضا تخت کشیان ، شهرام اسدی ، محمدرضا هنرمند، اکبر نبوی، ایرج رامین فر و رویا نونهالی- داوران بخش سودای سیمرغ سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر

برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
آرای مردمی روز دهم اعلام شد | عکس
سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر
آرای مردمی روز دهم اعلام شد
نتیجه شمارش آرای فیلمهای نمایش داده شده در دهمین روز جشنواره فیلم فجر اعلام شد به گزارش ستاد خبری جشنواره فیلم فجر، نتیجه شمارش آرای فیلم های نمایش داده شده در روز دهم جشنواره فیلم فجر (1395/11/20) ...
دیدن ادامه ››

نتیجه شمارش آرای فیلمهای نمایش داده شده در دهمین روز جشنواره فیلم فجر اعلام شد

به گزارش ستاد خبری جشنواره فیلم فجر، نتیجه شمارش آرای فیلم های نمایش داده شده در روز دهم جشنواره فیلم فجر (1395/11/20) توسط ستاد انتخاب فیلم برگزیده از نگاه تماشاگران جشنواره فیلم فجر اعلام شد.

بنا بر این گزارش، این 5 فیلم عبارتند از:  آباجان، بیست و یک روز بعد، ماجرای نیمروز، خوب بد جلف، بدون تاریخ بدون امضا

لازم به توضیح است فهرست فیلم ها بدون اولویت است.

علاوه بر این به اطلاع می رسد هر شب پس از شمارش آراء، با حضور رییس و نمایندگان اجرایی ستاد انتخاب فیلم برگزیده، سه برگ رای به قید قرعه استخراج و از طریق تلفن های درج شده، به صاحبان هریک از برگه ها، برنده شدن شان برای دریافت یک سکه بهار آزادی به آنان اعلام می شود.

برگزیدگان روز دهم جشنواره عبارتند از: 1- علی عباسی 2- عباس رحمانی 3- سید محمد قاضی عسکر

برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
خبر
درباره فیلم سد معبر i
نگاهی به فیلم سد معبر به کارگردانی  محسن قرایی  | عکس
سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر
نگاهی به فیلم سد معبر به کارگردانی  محسن قرایی 
محسن قرایی پس از آخرین ساخته خود "خسته نباشید" توانسته کارگردانی بهتری را انجام دهد او در این سالها با تجربیاتی که به دست آورده توانسته فیلمی بهتر از فیلم فبلی خود بسازد فیلمی که دارای یک ژانر ...
دیدن ادامه ››

محسن قرایی پس از آخرین ساخته خود "خسته نباشید" توانسته کارگردانی بهتری را انجام دهد او در این سالها با تجربیاتی که به دست آورده توانسته فیلمی بهتر از فیلم فبلی خود بسازد فیلمی که دارای یک ژانر اجتماعی است و معضلات متدوال یک زوج جوان را رویات می کند . 

سدمعبر داستان قاسم با بازی حامد بهداد کارمند اداره سد معبر شهرداری را روایت می کند که در تلاش است وضعیتِ زندگیِ خود را بهبود ببخشد، اما در این راه با نرگس با باری باران کوثری همسرش اختلافِ نظر دارد. او در میانه این مشکلات نیز با مرد فروشنده ای دچار چالش می شود و در انتها بیاد بسته پولی که به امنت دشت مرد فروشنده است را به صاحبش برگزداند که دچار تردید می شود و اینجا کارگردان است که فیلم را ناتمام می گذارد . 

فیلمنامه فیلم نوشته سعید روستایی کارگردان فیلم خوب و ارزنده " ابد و یک روز " است  و این باعث شده است کهقرایی حداقل از لحاظ فیلمنامه مشکلی نداشته باشد اگرچه در بعضی اوقا ت ناخودآگاه یاد ابدو یک روز می افتیم اما فیلمنامه فیلم منسجم دارای ریتم و روان است . 

کارگردانی  فیلم هم همانطور که گفته شد  خوب از آب درآمده است ولی ای کاش قرایی برای فیلم یک پایان در نظر می گرفت تا بتوند فیلم بهتری را روایت کند . 

درباره بازی بازیگران هم میتوان گفت حامد بهداد و باران کوثری که در فیلم قبلی خود هم هفت ماهگی نقش زنو شوهر را ایفا می کردند بازی بدی را ایفا نکرده اند یک بازی متوسط رو به بالا ولی نکتهای که در باره بازیگری فیلم یم توان گفت بازی درخشان نادر فلاح در چند فیلمی است که در جشنواره بازی کرده است او اگرچه در نقش های کوتاه و مکمل بازی کرده است ولی توانسته است به خوبی کار خود را انجام دهد و استحقاق سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل را دارد. محسن کیایای هم بازی خوبی را ارایه داده است . 

از نکات قابل توجه فیلم می توان به تدوین خوب سپیده عبدالوهاب اشاره کرد . 

اگرچه " سد معبر " ساخته محسن قرایی همانند اکثر فیلم های امسال تلخ است اما دارای ریتم و خوش ساخت است که اگر پایان داشت می تاون گفت یکی از فیلم های خوب جشنواره به حساب اید حالا باید دید انتخاب این پایان برعهده فیلمنامه نویس اشت یا کارگردان ترجیح داده این پایان بندی را برای فیلم در نظر بگیرد . 

نساء نیکو

برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
یادداشتی بر فیلم ماجرای نیمروزبه کارگردانی  محمدحسین مهدویان | عکس
سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر
یادداشتی بر فیلم ماجرای نیمروزبه کارگردانی  محمدحسین مهدویان
"ماجرای نیمروز" به کارگردانی محمدحسین مهدویان بعد از ایستاده در غبار که درجشنواره گذشته  به اکران درامد فیلمی بسیار خوب است . مهدویان در اخرین ساخته خود اثبات کرده است که می تواند کارگردان ...
دیدن ادامه ››

"ماجرای نیمروز" به کارگردانی محمدحسین مهدویان بعد از ایستاده در غبار که درجشنواره گذشته  به اکران درامد فیلمی بسیار خوب است . مهدویان در اخرین ساخته خود اثبات کرده است که می تواند کارگردان خوبی باشد و با داشتن یک فیلمنامه یک فیلم خوب بسازد . 

ماجرای نیمروز داستان مبارزه با گروهک منافقین را در دهه 60 روایت می کند . فیلم دارای فیلمنامه بسیار خوب روان یکدست ریتم مناسب است . مهدویان در فیلم "ماجرای نیمروز" باز هم توانسته ژانر تاریخی و سیاسی را به خوبی در کنار یکدیگر به کار گیرد و یک فیلم مخاطب پسند را در کارنامه خود به جا بگذارد . 

اخرین ساخته محمدحسین مهدویان با دو اثر قبلی کارگردان یعنی "اخرین روز زمستان " و "ایستاده در غبار " کاملا فرق دارد و کاملا به شخصیت پردازی شخصیت ها پرداخته شده است . 

درباره بازی بازیگران هم می توان گفت که در "ماجرای نیمروز" احمد مهرانفر به خوبی نقش خود را ایفا کرده است . در کنار او جواد عزتی هم نقش را درک کرده و بازی روان و یکدستی هم از خود به جا گذاشته است و می توان گفت تمام بازیکران در کنار و با بازی خوب خود باعث بهتر شدن " ماجرای نیمروز " کرده اند . 

درباره گریم فیلم هم باید گفت محسن دارسنج بسیار حرفه ای این کار را انجام داده است گریم بی نظیر احمد مهرانفر ، جواد عزتی ، سید علی هاشمی در نقش لاجوردی ، مهرداد صدیقیان همه .همه یک چهره پردازی عالی را دارا هستند . 

محمدحسین مهدویان که پیش از این با "آخرین روزهای زمستان" و "ایستاده در غبار" روایتی  از شهید حسن باقری احمد متولسیان را  ساخته است به امید آنکه بتواند در همین سطح عالی باقی بماند و بتواند در ساخته  های بعدی  خود همچنان در این سطح باقی بماند . 


مصطفی محمودی

برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
خبر
درباره فیلم زیر سقف دودی i
نگاهی به فیلم زیر سقف دودی به کارگردانی پوران درخشنده  | عکس
سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر
نگاهی به فیلم زیر سقف دودی به کارگردانی پوران درخشنده 
  پوران درخشنده که اخرین ساخته خود هیس دختران فریاد نمی زنند ساخته ای قابل قبول و بسیار عالی بود با ساختن آخرین اثر خود  «زیر سقف دودی» پایین‌تر از حد انتظار که برای ...
دیدن ادامه ››

 

پوران درخشنده که اخرین ساخته خود هیس دختران فریاد نمی زنند ساخته ای قابل قبول و بسیار عالی بود با ساختن آخرین اثر خود  «زیر سقف دودی» پایین‌تر از حد انتظار که برای چنین  کارگردانی تعریف می‌شود ظاهرشده است.

زیر سقف دودی یک ژانر اجتماعی تلخ است که باز هم به مسئله خیانت و از هم پاشیدگی خانواده ها می پردازد و به طلاق عاطفی بین زوج ها اشاره می کند فیلم  داستان شیرین با بازی مریلا زارعی که در زندگی خانوادگی با فرزند و همسرش بهرام سمیعی با بازی فرهاد اصلانی  که کارخانه داری رو به ورشکستگی است سا ل ها است رابطه و زندگی عاطفی خود را با همسرش شیرین قطع کرده است،به تدریج دچار مشکل می شود، به دنبال پیدا کردن راهی برای ایجاد ارتباط با آنهاست، که موفق نمی شود و به بحران می رسد. تلاش مجدد او برای برون رفت او از این بحران او را وادار می کند تا تصمیمی جدید برای زندگی خود بگیرد . و این مرد است که متوجه باخت بزرگ خود در زندگی اش می شود، که ناگهان همسر خود را ناامید و در آستانه متارکه، معشوق خود را از دست رفته و تنها پسرش را در بازداشتگاه می یابد.

فیلمنامه فیلم درخشنده با این که خوب  است دارای شخصیت پردازی مناسبی است و ریتم دارد اما نمی تواند یک فیلم خوب باشد و نمی تواند تماشاگر را راضی از سالن خارج کند . کارگردانی فیلم هم نسبت یه فیلم قبلی کارگردان کمی دور از ذهن و بعید است درخشنده ای که فیلمی با ساخت عالی هیس دخترها فریاد نمی زندد را می سازد در اینجا انگار کم آورده است و نی تواند آنچه را که می خواهد بگوید . 

بازی بازیگران فیلم که فرهاد اصلانی خوش ندرخشدیه است ولی مریلا زارعی در نقش یک زن تنها که هیچ کسی به او توجه نمی کند بازی خوب ولی نه عالی را ایفا کرده است بهنوش طباطبایی هم کار خاصی در فیلم با بازیش انجام نداده است . 

در پایان می توان گفت درخشنده  در اخرین ساخته خود "}زیر سقف دودی " نتوانسته موفق باشد و شاید دچار شعارزدگی شده باشد و تماشاگر را نمی تواند راضی کن فیلمی که در حال پخش است کارگردانی به نام پوران درخشنده آن را کارگردانی کرده است و شاید بتوان گفت پوران درخشنده در زیر سقف دودی بیشتر نگاه تلوییزیونی به فیلمنامه داشته تا سینمایی. 

 

شبنم محمودی شرق

برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
خبر
درباره فیلم فراری i
نگاهی به فیلم
سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر
نگاهی به فیلم "فراری" ساخته علیرضا داوود نژاد
در این فیلم محسن تنابنده، ترلان پروانه، باران کوثری، سحر دولتشاهی، سیامک صفری، رضا داوودنژاد و با حضور رضا کیانیان و سیما تیرانداز به ایفای نقش پرداخته‌اند. «فراری» داستان دختر ...
دیدن ادامه ››

در این فیلم محسن تنابنده، ترلان پروانه، باران کوثری، سحر دولتشاهی، سیامک صفری، رضا داوودنژاد و با حضور رضا کیانیان و سیما تیرانداز به ایفای نقش پرداخته‌اند.

«فراری» داستان دختر ۱۸ ساله‌ای به نام گلنار ( ترلان پروانه) را روایت می‌کند که از شهرستان (شمال )  به تهران می‌آید و تلاش می‌کند تا با ماشین «فراری» هشت میلیاردی، عکس یادگاری بگیرد و شرط بندی را ببرد . گلنار در این‌ بین با یک راننده آژانس (محسن تنابنده )آشنا می‌شود که او را در اتفاقات قصه همراهی می‌کند. نقش این راننده آژانس را محسن تنابنده بازی می‌کند.تمام سکانس های این فیلم گشتن گلنار به دنبال ماشین برای گرفتن عکس یادگاری است 

کل ماجراهای فیلم در خیابان ها می گذرد  و تنها یک یا  دو سکانس است که در شمال فیلمبرداری شده است  و در واقع سفر یکروزه راننده تاکسی مقیدی است از سر دلسوزی به گلنار کمک می کند. 

فیلنامه از ریتم و ساختار خوبی برخوردار است اما نکته گنگ و مبهم زیادی در فیلم وجود دارد که تماشاگر تنها سکانس پایانی سجاد می بیند بدون آنکه بداند سجاد چه کسی است و چه کاراکتری دارد و در پایان داود نژاد انتظار تماشاگر را به اتمام می رساند و تماشاگر را متوجه می کند که گلنار  و سجاد در یک مهمانی با هم دیگر آشنا شده اند . نکته ایی که در اکثر کارهای داود نژاد وجود دارد. 

کاگردانی فیلم فراری از انسجام ونظم مناسب وقابل قبولی برخوردار است و میتواند تا حدودی انتظارات تماشگر را برآورده نماید و برای دیدن انتهای فیلم او را تشویق و ترغیب به نشستن نماید.

بازی ها هم می توان چنین گفت که  سیامک صفری با اینکه امسال نقش کوتاه در چندین فیلم ایفا کرده در این فیلم هم توانسته از پس نقش  خود براید . محسن تنابنده هم با آن لهجه ایی که به  کلام خود داده از پس نقش خود به خوبی برامده اما نکته مهم بازیها اینجاست که بازیگر مقابل تنابنده  در نقش گلنار (ترلان پروانه ) با ارائه یک بازی حرفه ایی توانسته در مقابل وی به خوبی بازی نماید.

"فراری" اگر چه فیلم کامل و قابل قبولی از داود نژاد به حساب نمیاید اما می تواند تماشاگر را تا حدودی به طرف خود جذب کند ولی نمی تواند راضی کند.

نساءنیکو

برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
خبر
درباره فیلم آباجان i
نگاهی به فیلم  فیلم
سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر
نگاهی به فیلم  فیلم "آباجان" ساخته هاتف علیمردانی
"هاتف علیمردانی" در اخرین ساخته خود درست است که ار بازیگران خوبی استفاده کرده و فیلمانامه خوبی دردست دارد اما نتوانسته اثر خوبی مثل کوچه بی نام را دوباره بسازد.  فیلم از فیلمنامه نسبتا ...
دیدن ادامه ››

"هاتف علیمردانی" در اخرین ساخته خود درست است که ار بازیگران خوبی استفاده کرده و فیلمانامه خوبی دردست دارد اما نتوانسته اثر خوبی مثل کوچه بی نام را دوباره بسازد. 

فیلم از فیلمنامه نسبتا خوب  و با موضوع جالب برخوردار است فیلنامه ای که کمی ریتم  دارد و در دهه 60 اتفاق می افتد و دارای ساختار انچنان  مناسبی نیست فیلمی اجتماعی و تلخ که هدف نهاییش این است که هر کس نتیجه کار خود را می بیند.

داستان در دهه 60 اتفاق می افتد و داستان  خانواده ای است که در کنار یکدیگر زندگی می کنند تا این که اتفاقاتی که در جریان خانواده می افتد و باعث می شود تا فروپاشی در خانوارده اتفاق بیفتد. 

درباره کارگردانی هم می توان گفت که علیمردانی بعد از فیلم هفت ماهگی که اثر خوبی در کارنامه این کارگردان نیست نتوانسته از عناصرموجود در فیلم استفاده کامل ببرد و  از کارگردانی که فیلم زیبا و اثر اولی به نام "کوچه بی نام " ساخته  انتظار بیشتری می رود و در واقع می توان گفت آباجان در حد و اندازه هفت ماهگی است . 

درباره بازی بازیگران هم باید گفت فاطمه معتمد آریا در نقش اباجان بسیار عالی توانسته با بازی بکدست و روان خود کل بار فیلم را بر دوش بکشد در کنار او هم شبنم مقدمی هم نقش خود را خوب دراورده است و دیگر بازیگران هم چون سعیدآقاخانی و حمید آذرنگ نقش خود را به طور متوسطی ایفا کرده اند . 

در پایان می توان گفت اگرچه بازیگری به کمک موفق شدن فیلم اباجان آمده است اما ضعف فیلمنامه و کارگردانی نمی تواند از جدیدترین ساخته هاتف علیمردانی شوژه خوب و مورد نظری را برای تماشاگر بسازد و هاتف علیمردانی بعد از هفت ماهگی دومین تجربه ناخوشایند خود را کارگردانی کرده است . 

شبنم محمودی شرق

مرضیه این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
نشست «رهایی از بهشت» در برج میلاد / ترکیبی از تکنیک دو بعدی و سه بعدی | عکس
سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر
نشست «رهایی از بهشت» در برج میلاد / ترکیبی از تکنیک دو بعدی و سه بعدی
آخرین نشست پرسش و پاسخ سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر به انیمیشن «رهایی از بهشت» به کارگردانی علی نوری‌اسکویی اختصاص داشت که با حضور اصحاب رسانه در سالن سعدی برج میلاد برگزار شد. به ...
دیدن ادامه ››

آخرین نشست پرسش و پاسخ سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر به انیمیشن «رهایی از بهشت» به کارگردانی علی نوری‌اسکویی اختصاص داشت که با حضور اصحاب رسانه در سالن سعدی برج میلاد برگزار شد.

به گزارش ستاد خبری جشنواره فیلم فجر، در این نشست علی نوری‌اسکویی تهیه‌کننده و کارگردان، سید وحید اولیایی تهیه‌کننده، مسعود حمزه‌ای مدیر تولید، آرش قاسمی صداگذار، پانته‌آ رهنمون و کتایون اعظمی صدا بازیگران این انیمیشن حضور داشتند.

در ابتدای این نشست پانته‌آ رهنمون با اشاره به اینکه شانزده سال است در حوزه انیمیشن و سینما به طور تخصصی، فعالیت می‌کند، بیان کرد: متاسفانه به انیمیشنی که اولین بار در دنیا از دو سیستم ساخت در کنار هم برای یک کار سینمایی بلند استفاده کرده و برای اولین بار در تاریخ سینمای ایران وارد بخش مسابقه جشنواره شده است، با دقت بیشتری مورد توجه قرار می‌گرفت و کاش قدر هنرمندانی را که چهار سال از زندگی‌شان را پای آن گذاشته‌اند، می‌دانستند. معتقدم این انیمیشن سرشار از دقت و ظرافت است، موسیقی متن آن با احساس آدمی بازی می‌کند و تصاویر آن گویا است.

کتایون اعظمی نیز گفت: گله‌ام از این است که اگر فیلمی از اساس درخور نبوده است، چرا به بخش مسابقه پیدا کرده و بعد رفتاری این‌چنین با آن می‌شود. یک انیمیشن برای اولین بار به بخش مسابقه جشنواره فیلم فجر امسال راه پیدا کرده است، اما آن را نادیده می‌گیرند. «رهایی از بهشت» در ایران یک اتفاق کم نظیری است.

وی ادامه داد: این انیمیشنی که برای بزرگسال است، تمام مدت برایش صدا درست شده و صداگذاری محض داشته است. اما مهجور واقع شد و برای آن متاسفم. مگر می‌شود کار منحصر به فردی که شصت دقیقه موسیقی متن برای آن ساخته شده، شنیده نشود.

در ادامه نشست علی نوری‌اسکویی درباره روند ساخت این انیمیشن توضیح داد: پرداختن به داستان زندگی چمران در یک انیمیشن، راه رفتن بر روی لبه تیغ بود. از آنجا که مخاطبان ایرانی هنوز با یکسری از انیمیشن‌ها در دنیا آشنا نیستند، فکر کردم می‌شود دریچه‌ای را برای گشودن روایت‌های جدی‌تر از طریق این انیمیشن در ایران باز کرد چرا که سینمای انیمیشن ایران اولین قدم‌هایش است و در این میان بارقه‌ای به وجود آمده تا صنعت انیمیشن ما بتواند بیش از پیش رشد کند.

این کارگردان افزود: ما جز معدود کشورهایی در دنیا هستیم که هر سال چند فیلم انیمیشن بلند را به سینما وارد می‌کنند در حالیکه  تولید انیمیشن بلند کار سنگینی است که همه کشورها قادر به تامین زیرساخت‌های آن نیستند. «رهایی از بهشت» یک پله از هزاران پله‌ای است که سینمای انیمیشن باید طی کند تا به جایگاهی که سینمای بلند ما اکنون در دنیا دارد، برسد.

وی در بخش دیگری ار صحبت‌هایش به مخاطبان اصلی این انیمیشن اشاره و تصریح کرد: مخاطب هدف «رهایی از بهشت» نوجوان و بزرگسال است و مخاطب کودک آن را متوجه نخواهند شد، گرچه ممکن است از تصاویر آن لذت ببرد. یکی از بزرگترین چالش‌های این فیلم که به واسطه آن توسط بزرگان دنیا تحسین شده است، استفاده از عنصر روایت ترکیبی از تکنیک دوبعدی و سه‌بعدی همزمان در این انیمیشن است که به غیر از کارهای اکسپریمنتال تا به حال کسی در دنیا به سراغ چنین تجربه‌ای نرفته بود.

اولیایی نیز درباره برنامه اکران این انیمیشن در عرصه بین‌المللی گفت: خدا رو شکر بحث فروش «رهایی از بهشت» در اروپا و امریکا به خوبی پیش رفته و در چین هم با وجود سختی‌هایش خوب بوده است و به زودی اکران خواهد شد.

در حاشیه این نشست مسعود نجفی مدیر روابط عمومی جشنواره فیلم فجر ضمن تشکر از اهالی رسانه برای همراهی‌شان درروزهای جشنواره، گفت: به تمامی همکاران رسانه‌ای‌ام که تا این وقت شب با ما در برپایی این دوره جشنواره فیلم فجر همکاری کرده‌اند، خسته نباشید می‌گویم. به ویژه شماها که تا الان در آخرین نشست پرسش و پاسخ جشنواره حضور داشتید و جزو فینالی‌ها هستید!

وی افزود: خوشبختانه امسال پس از سال‌ها، برای هر ٤٤ فیلم جشنواره نشست پرسش و پاسخ برگزار شد، حتی در نشست «فصل نرگس» هم تهیه‌کننده آن حضور پیدا کرد و بعد اعلام کرد که عوامل فیلم در نشست شرکت نخواهند کرد. به هر حال از تمامی کم و کاستی‌های این روزها عذرخواهی می‌کنم و  امیدوارم اگر نقصی از سمت روابط عمومی جشنواره بوده است، ببخشید و اگر هم بی‌احترامی هم به کسی شده است، به سهم خودم معذرت‌خواهی می‌کنم.

برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
خبر
درباره فیلم سوفی و دیوانه i
یاداشتی بر فیلم
یاداشتی بر فیلم "سوفی و دیوانه" ساخته مهدی کرم پور
من مست و تو دیوانه ما را که برد خانه   صد بار تورا گفتم کم خور دو سه پیمانه    آخرین ساخته مهدی کرم پور "سوفی و دیوانه"  را نمیتوان گفت فیلم است یا تخیلات فانتزی ذهن نویسنده ...
دیدن ادامه ››

من مست و تو دیوانه ما را که برد خانه   صد بار تورا گفتم کم خور دو سه پیمانه   

آخرین ساخته مهدی کرم پور "سوفی و دیوانه"  را نمیتوان گفت فیلم است یا تخیلات فانتزی ذهن نویسنده . فانتزی که نه تنها از ساختار و ریتم خوبی برخوردار نیست بلکه بجای جذب مخاطب او را دفع می کند...

داستان فیلم  در مورد امیر ( امیر جعفری ) است که قصد خودکشی در مترو  را دارد و توسط  سوفی ( به آفرید غفاریان) از این کار منع می شود . سوفی با داستان های خیالی درباره زندگی خود قصد دارد فکر خودکشی را از ذهن امیر بیرون کند. غافل از این که امیر هم درباره زندگی اش فقط تخیلاتی را برای سوفی نقل می کند و در آخر ماجرا می فهمیم که سوفی یه زندانی است نه دختری که در کانادا زندگی می کند و امیر هم رایان پسرش را از دست داده است .

کرم پور در فیلم نامه این فیلمش چیزی برای عرضه به مخاطب و تماشاگر ندارد و تمام فیلم در حاشیه اتفاقاتی که در  تهران و مسائل روزمرده آن می گذردو چیز قابل کشفی در فیلم نیست که بیننده بخواهد آن را پیدا کند یا حتی او را تشویق به همراهی با بازی ها وداستان فیلم نماید  .

در مورد بازی ها هم باید بگوییم که امیر جعفری توانسته نقش پدری که فرزند خود را از دست داده است به خوبی ایفا کند ولی نقش مقابل او سوفی با بازی به آفرید غفاریان توانسته به خوبی از  عهده نقش سوفی برآید و در برابر بازی شگفت انگیز امیر جعفری  بازی خوبی را ارائه دهد و هم پای او  شود .

کارگردان "سوفی و دیوانه " هیچ چیزی برای گفتن ندارد وکرم پور اصلا نتوانسته است ساختار مناسبی به فیلم دهد . و در واقع فیلم دارای هیچ ژانری نیست و بیشتر فیلمی با تخیلات فانتزی است نه  اجتماعی . تماشاگر سردرگم است که به کجا می خواهد برسد و در پایان  متوجه می شود که از ابتدای تا انتهای فیلم بدنبال هیچ بوده است .

"مهدی کرم پور" بعد از فیلم پل چوبی دیگر نتوانسته فیلمی خوش ساخت بسازد. و شایداگر فیلم سوفی ودیوانه را نیز نمی ساخت اتفاق خاصی در کارنامه هنری وی نمی افتاد و با توجه به لوکیشن فیلم که اکثرا در مناطق بازار و کاخ گلستان فیلم برداری شده است مناسب میراث فرهنگی است و به احتمال زیاد گیشه ایی برای چنین فیلم هایی وجودندارد. 

ندا الماسیان طهرانی

برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
ایوبی: جشنواره امسال، بهترین جشنواره 15 سال اخیر است | عکس
سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر
ایوبی: جشنواره امسال، بهترین جشنواره 15 سال اخیر است
حجت‌اله ایوبی معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس سازمان سینمایی بیان کرد: می‌توانم به جرأت بگویم این جشنواره بهترین جشنواره در 15 سال اخیر است. نظم جشنواره عالی بود و فیلم‌های ...
دیدن ادامه ››

حجت‌اله ایوبی معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس سازمان سینمایی بیان کرد: می‌توانم به جرأت بگویم این جشنواره بهترین جشنواره در 15 سال اخیر است. نظم جشنواره عالی بود و فیلم‌های خوبی را دیدیم.

به گزارش ستاد خبری سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر، برنامه تلویزیونی «هفت» امشب 20 بهمن ماه با حضور حجت‌الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی روی آنتن شبکه 3 سیما رفت.

ایوبی در ابتدای این برنامه ضمن تشکر از دبیر جشنواره، داوران و تمامی دست اندرکاران جشنواره و با بیان اینکه داوران این دوره از جشنواره از بهترین های سینما هستند، گفت: جشنواره فجر بزرگ ترین رویداد فرهنگی است و با عظمت برگزار می شود. فیلم های زیادی را چه در طول جشنواره و چه قبل از جشنواره دیدم و ترجیح می دهم که در برنامه هفت درباره فیلم ها حرفی نزنم چون این برنامه به خودی خود حاشیه ساز است.

وی افزود: سینماگرانی که در هیات داوران بودند از بزرگان سینما هستند و سینما مرهون و مدیون بسیاری از آنهاست. بزرگ ترین اهانت به هیات داوران این است که بگوییم آنها تحت تاثیر قرار گرفته اند و از آن بدتر این است که بگوییم ما آنها را تحت تاثیر قرار دادیم.

ایوبی اظهار کرد: یکی از اعضای هیات داوران سال گذشته در مشهد فریاد زد و اذعان داشت که ایوبی هیچ تأثیری در داوری‌ها نداشته، اما امسال همان دوست سینماگرمان به داوری‌ها معترض است. چطور می‌توانید بگویید که سال گذشته داوری‌ها خوب بوده و هیچ فشاری از سوی مدیران و دبیر جشنواره به هیات داوران وجود نداشته اما امسال رویکرد آنها تغییر کرده است. در صورتی که دبیر همان دبیر است و رییس سازمان نیز همان رییس سازمان سال گذشته.

وی در ادامه بیان کرد: نقدی به برنامه هفت دارم که این نقد به شخص شما و سازمان صداو سیما نیست بلکه به رویکرد برنامه هفت است. این برنامه از روز اول که هنوز جشنواره شروع نشده بود، با طرح سوالات شبهه‌دار و نقدهای نادرست، جشنواره را به حاشیه می‌برد. برنامه هفت برنامه مورد علاقه من نیست، من به شما ارادت دارم اما به برنامه هفت نه.

رئیس سازمان سینمایی با بیان اینکه ما دلمان می خواهد که نقدهای ما با رویکردی درست و منطقی صورت بگیرد، گفت: در سال گذشته افرادی می گفتند که سینما ورشکسته شده اما دیدیم که در سال 95 سینمای بسیار پررونقی داشتیم. اگر ما را نقد کنید برای من ایرادی ندارد. من معلم هستم و به شنیدن نقد عادت دارم، اما وقتی که سینما به صورت غیرمنصفانه نقد می شود و می بینند که مورد هجمه واقع شده ورود می کنم. ما باید یک جشن انقلابی و ایرانی را تمرین کنیم  و در این راه در کار یکدیگر اخلال ایجاد نکنیم.

وی در ادامه و پس از پخش دو کلیپ که حاوی اعتراض ها و انتقادهای سینماگران و منتقدان به جشنواره سی و پنجم بود، گفت: من پیشنهاد می کنم که تعداد زیادی از این کلیپ ها درست کرده و پخش کنید چون شما علاقه زیادی به کلیپ‌ها و صحبت‌های علیه جشنواره دارید. مطمئنا اگر شبکه العربیه بخواهد کلیپی علیه جشنواره پخش کند، این ویدئوهای شما به کارشان خواهد آمد!

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به افخمی که معتقد بود او باید تا پایان سال استعفا بدهد، گفت: استعفای من به خودم و رئیس فهیمم مربوط است. وزیر فرهنگ و ارشاد طی نامه‌ای دستور داده است که کمیته‌ای پس از جشنواره تشکیل شود تا ضعف‌ها و قوت‌ها را بررسی کند تا در دوره های بعدی از آنها بهره ببریم.

وی با اشاره به اینکه پوران درخشنده امروز طی تماسی تلفنی از داوری‌ها تشکر کرده است، گفت: من فیلم خانم درخشنده را ندیده بودم، امروز با خانواده و وزیر ورزش و جوانان این فیلم را در موزه سینما دیدیم. پس از آن در شبکه های مجازی خبری منتشر شد مبنی بر اینکه هیات داوران را احضار کرده و جلسه اضطراری داشته‌ایم.

وی در واکنش به این صحبت افخمی که اعتراضات غیرعادی است و تاکنون این حجم از اعتراضات را نسبت به هیات داوران نداشتیم، گفت: اگر من هم بگویم غیرعادی است شما به عنوان یک سینماگر باید این جمله را منکر شوید.  اما شما رویکردی منفی دارید و مخاطبان را در سال گذشته به سمتی کشاندید که سینما ورشکسته است. در این فضای ایجاد شده به درستی نمی‌توان قضاوت کرد.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: هر ساله از میان 800 اسم، 100 نفربه عنوان کاندیدا انتخاب می‌شوند، حجم اعتراضات و انتقادات هر سال در جشنواره بوده است؛ من می‌توانم به جرأت بگویم این جشنواره بهترین جشنواره در 15 سال اخیر است. نظم جشنواره عالی بود و فیلم‌های خوبی را دیدیم.

وی ادامه داد: انتظاری که ما از رسانه ملی داریم این است که برای مردم توضیح دهد و شفاف‌سازی کند. وظیفه رسانه ملی آموزش دموکراسی است. داوری یعنی قبول رأی اکثریت. من از آقای حیدری توضیح خواستم و داوران نیز توضیحات دقیقی درباره داوری‌ها ارائه دادند. 12 روز این داورها فیلم دیده‌اند و درباره آثار قضاوت کرده‌اند.

ایوبی با بیان اینکه امسال فیلم‌های خوبی دیدیم؛ 6 کارگردان زن و 19 کارگردان فیلم اولی داشتیم، گفت: گهگاهی گفته می‌شود فیلم‌های امسال تلخ است؛ در صورتی که این نگاه این درست نیست. سینما به دغدغه های مردم و مقام معظم رهبری پاسخ داد. «تابستان داغ» مهاجرت معکوس را به خوبی به نمایش گذاشت، «فراری» مقابله با شبکه های ماهواره ای را نشان داد. فیلم های دفاع مقدسی خوبی هم در جشنواره امسال دیدیم.

وی درباره فیلم «ماجرای نیمروز» گفت: شما هفت نفر از سینماگران شریف را متهم کرده‌اید که به دلیل ترس از منافقین به ماجرای نیمروز رای نداده اند در حالی که با این حرف فقط منافقین را بزرگ کرده اید. شما گفته‌اید که چند نفر از اعضای هیات داوران دوتابعیتی هستند، خیلی از افرادی که انتقاد می کنند دوتابعیتی هستند و خیلی از افراد هم سعی کرده اند تابعیت بگیرند اما نشده؛ شما می خواهید با اتهام به این سینماگران و من کل سینما را زیر سوال ببرید. بعضی از جوانان انتظار دارند که با اولین حضور 70 سیمرغ بگیرند، این درست نیست، باید کی صبر پیشه کنند.

رئیس سازمان سینمایی در پاسخ به اظهارات افخمی مبنی بر ترس هیات داوران از آزار و اذیت از سوی منافقین در خارج از کشور بیان کرد: من در فرانسه از لحاظ اجتماعی و سیاسی بسیار فعال بودم و انجمن های زیادی را راه اندازی کردم. به وضوح دیدم که منافقین هیچ هویتی ندارند و هیچ کس برای آنها تره خرد نمی کند. شما خیلی ترسو هستید، برنامه هفت را باید یک هنرمند شجاع برگزار کند. ما به هیج عنوان در هیات داوران افراد دوتابعیتی نداریم. یکی از نگرانی های سینماگران این است که فکر می‌کنند هیأت داوران تحت فشار قرار گرفته‌اند، اگر مصلحتی باشد قطعا من به همه اعلام می کنم اما ما به هیچ عنوان هیچ دخالتی در انتخاب ها نداریم. برنامه‌های سینمایی همچون برنامه هفت هستند که داوران را تحت فشار قرار می دهند که به فلان فیلم به خصوص رای ندهید.

وی در مورد موسیقی فیلم «بدون تاریخ بدون امضا» اظهار کرد که این فیلم موسیقی دارد و قطعا یکی از اعضای هیات انتخاب به برنامه شما می آید و در این رابطه توضیحات لازم را ارائه می دهد و درباره ارشا اقدسی نیز گفت: در این مورد باید بگویم که اسم را اشتباه نوشته بودند.

ایوبی اظهار کرد: جیرانی در مشهد شهادت می‌داد که ایوبی هیچ دخالتی در آرای جشنواره نداشت و حال تشکر می‌کند از کسانی که در اعتراض به داوری ها از کاندید شدن انصراف داده‌اند. برای ما مردم بهترین قاضی هستند، من هنرم در سینما این بود که که فیلمسازی را از گلخانه‌ای و سفارشی بودن درآوردم. ما می‌خواهیم برای مردم فیلم بسازیم و مردم قاضی ما باشند. سینماگران به خوبی می‌دانند که مرد بهترین قاضی هستند.

وی در ادامه درباره دستاوردهای سینمای ایران گفت: ما در سال گذشته 290 پرده سینما داشتیم اکنون 500 پرده سینما داریم و سال آینده 100 پرده دیگر هم اضافه خواهیم کرد. ما تنها کشوری هستیم که مردم کالای سینمایی کشور خودمان را مصرف می‌کنند. بیشتر فیلم‌ها امیدبخش است. «تابستان داغ» امیدبخش بود، همچنین «بدون تاریخ بدون امضا»، «ویلایی‌ها» و «سد معبر» نیز امیدبخش بودند.

معاون وزیر ارشاد اظهار کرد: اگر به آنهایی که سیمرغ می‌دهیم خوشحال نشوند و آنهایی که سیمرغ نمی‌گیرند ناراحت نشوند، جشنواره معنا ندارد. امیدواریم بتوانیم فضای پرامیدی را با ساخت این نوع فیلم‌ها در جامعه ایجاد کنیم تا دیگر کسی نخواهد به خارج سفر کند. البته کسانی که برنامه هفت را می‌بینند قطعا به فکر عزیمت از کشور هستند.

وی افزود: من افتخار می‌کنم که پادوی سینماگران و سرباز کوچک ملت ایران هستم. امسال سینمای ایران محصول دوره مدیریت ما و تحقق سینمای امید است. من از شما و از همه سینماگران تشکر می‌کنم. لازم نیست که بگویم چقدر دوستشان دارم. به کسانی که سیمرغ می‌گیرند تبریک می‌گویم و از کسانی که نگرفته‌اند می‌خواهم که صبر داشته باشند. محمد حیدری به عنوان دبیر جشنواره زحمات زیادی کشیده است. امسال ما علاوه بر نامزدها 50 نفر دیگر از هنرمندان را دعوت کرده‌ایم که در آیین تجلیل از کاندیداها حضور داشته باشند.

رئیس سازمان سینمایی گفت: ما باید مثل تمام دوره‌های گذشته به رای داوران احترام بگذاریم و تردید و تزلزل ایجاد نکنیم. سینما به اندازه کافی دشمن دارد و ما نباید اجازه بدهیم که به خطر بیفتد. من به عنوان رئیس سازمان سینمایی نقدها را قبول ندارم و خود هیات داوران باید بیایند و جواب بدهند.

وی در مورد فیلم‌های جشنواره گفت: خوشحالم که طی این سال‌ها سه فیلم در مورد منافقین ساخته شده است و با احترام به «ماجرای نیمروز»، من «ویلایی‌ها» را بیشتر دوست داشتم. ما نمی‌خواهیم خودمان را ثابت کنیم و تاریخ‌ساز باشیم، فقط می خواهیم با عشق به سینما خدمت کنیم؛ هر گاه حس کنم که حضورم برای سینما ارزشی ندارد خواهم رفت و برای من جا برای خدمت زیاد است. امیدوارم که از این به بعد برنامه هفت خوبی را ببینیم.

برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
کتاب قاب عکس سی و پنجم رونمایی شد | عکس
سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر
کتاب قاب عکس سی و پنجم رونمایی شد
«قاب عکس سی و پنجم» کتاب عکس جشنواره فیلم فجر با حضور محمد حیدری دبیر جشنواره فیلم فجر رونمایی شد. به گزارش ستاد خبری جشنواره فیلم فجر، در حاشیه نشست فیلم «بن بست وثوق» ...
دیدن ادامه ››

«قاب عکس سی و پنجم» کتاب عکس جشنواره فیلم فجر با حضور محمد حیدری دبیر جشنواره فیلم فجر رونمایی شد.

به گزارش ستاد خبری جشنواره فیلم فجر، در حاشیه نشست فیلم «بن بست وثوق» در سالن سعدی برج میلاد، کتاب «قاب عکس سی و پنجم» با حضور دبیر جشنواره رونمایی شد.

محمد حیدری در این نشست، درباره کتاب عکس جشنواره گفت: امسال جشنواره فیلم فجر طی یک فراخوان، بخش عکس را به مراسم اختتامیه آورد. از امسال عکس فیلم‌هایی که در سینمای ایران رقابت می‌کنند، هم مورد بررسی قرار می‌گیرد. به همت کوروش پیرو، کتاب نفیس عکس جشنواره فیلم فجر سی و پنجم چاپ شد و عکاس منتخب هم فردا در مراسم اختتامیه معرفی خواهد شد.

این کتاب عکس نفیس ازآثار هنرمندان عکاس فعال در حوزه سینما  در160 صفحه شامل 123عکس صحنه و پشت صحنه از 22هنرمند عکاس درقطع بیاضی و مرتبط با فیلم‌های بخش سودای سیمرغ این دوره از جشنواره گردآوری شده است.

«قاب سی و پنجم» در واقع دومین کتاب عکس منتخب آثار سینمایی بعد از کتاب «بیست پنج سال عکاسی فیلم» میترا محاسنی است که درسال 82 به چاپ رسید و به عنوان اتفاق ویژه فجر35 می‌تواند راهگشای تولید و انتشار کتاب‌عکس منتخب فیلم‌های ایرانی در آینده جشنواره فیلم فجر باشد.

کتاب «قاب سی وپنجم» به پیشنهاد کورش پیرو؛ دبیر بخش اقلام تبلیغی و با همراهی محمد حیدری؛ دبیر سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر به چاپ رسیده است.

برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
خبر
درباره فیلم ماجان i
نقدی بر فیلم
سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر
نقدی بر فیلم "ماجان" ساخته رحمان سیفی آزاد 
ماجان اولین ساخته رحمان سیف آزاد است که اصلا گیرا نیست و فیلم کاملا بدی است . فیلمی تلخ که با ساختار ضعیف و بدش تلخی را به کام تماشاگر بیشتر  تلخ می کند.  ماجان داستان زنی است با همین ...
دیدن ادامه ››

ماجان اولین ساخته رحمان سیف آزاد است که اصلا گیرا نیست و فیلم کاملا بدی است . فیلمی تلخ که با ساختار ضعیف و بدش تلخی را به کام تماشاگر بیشتر  تلخ می کند. 

ماجان داستان زنی است با همین نام با بازی مهتاب کرامتی که برای نگهداری  از کودک معلولش روبروی همسر خود هاشم با بازی فرهاد اصلانی می ایستدو سختی های فراوانی می کشد تا این که مرد به راه چاره ای جز غرق کردن کودک در دریا  می رسد . 

فیلنامه فیلم موضوع جدیدی ندارد و تکراری است و بسیار نا منسجم است و کارگردان فیلم هم نتوانسنه نظم و انسجام درستی به فیلم بدهد این فیلم نیز مانند اکثر فیلم های جشنواره یک ژانر اجتماعی تلخ دارد که تماشاگر بیشتر به فیلم فکر کند یاد غم و غصه هایش می افتد . 

درباره بازی بازیگران هم می توان گگفت فرهاد اصلانی در نقش هاشم با زهم نقش آفرینی عالی را از خود خلق کرده است و شاید چیزی که در این فیلم تماشاگر را جذب خود میکند بازی عای "فرهاد اصلانی " است . مهتاب کرامتی در نقش خود در این فیلم چیز جدیدی نیست و همان تکرار بازی های قبلی اوست. بازی سیما تیراندارنیزدر این فیلم خوب به نظر می رسد. 

شاید بتوان گفت بزرگترین ضعف فیلم "ماجان" فیلمنامه آن است و شاید بتوان گفت فیلمساز کمی فیلم را دیر ساخته است و باید کمی زودتر به فکر شاختن این فیلم میشد و با این حال می توان گفت "ماجان" فیلمی تلخ است که نه تنها تماشاگر را دفع نمی کند بلکه تماشاگر رااز هرگونه کاری که بتواند خود را جای شخصیت عای فیلم قرار دهد دور می کند و تماشاگر از پایان فیلم که شاید با بوسه مجان برگونه فرزند معلولش او را از مرگ نجات می دهد باز هم با خیال راحت صندلی سینما ار ترک نمی کند.

برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید