تیوال نمایش آن هلی
S3 : 07:11:57
امکان خرید پایان یافته
  سه‌شنبه ۲۴ تا ۲۵ آذر ۱۳۹۴
  ۱۹:۳۰
  ۵۰ دقیقه
 بها: ۲۰,۰۰۰ تومان

: یاروسلاو فرت

: تیاتر زار
: تیاتر زار
: تیاتر زار
: تیاتر زار*هفته تیاتر لهستان در تهران*
بر اساس اشعار یولیوسوواسکی

حضور در جشنواره بین المللی هنر در سانفراسیکو ، ادینبورک فرینگ ، تیاتر المپیک در چین، جشنواره ردزون اسلو، جشنواره تیاتر سیبیو، جشنواره اروپایی فابریکا در فلورانس، جشنواره  تیاتر لیو در لوس آنجلس، جشنواره فستاج در هولستبرو، دانمارک، جشنواره هنرهای نمایشی سیول کره

یاروسلاو فرت، بنیانگذار و رهبر تیاتر ZAR، کارگردان تیاتر و بازیگر است. مدیر موسسه گروتوفسکی است. مدرس دانشگاه، مدرسه تیاتر دولتی و فیلیا در ورکولاو و مسیول برنامه تیاتر (ورکلاو پایتخت فرهنگی اروپا) در سال ۲۰۱۶است.
 در سال های  ۲۰۰۲-۱۹۹۹ او سفری به گرجستان، ارمنستان و ایران برای انجام پژوهش به قدیمی ترین فرم های موسیقی مذهبی مسیحیت شرقی داشته است. در سال های بعد همراه با اعضای تیاتر ZAR او اعزامی به کوه آتوس در یونان، ساردینیا، جزیره کورس، ارمنستان، ترکیه، داشته است. مدیر چهار اجرای تیاتر: سه بخش از انجیل سه قابی از دوران کودکی در لس آنجلس، فلورانس، سان فرانسیسکو، شیکاگو، سیبیو، آتن، ادینبورگ، مادرید، بلگراد، پاریس، قاهره، سیول و دهلی نو دیده شده است. در نوامبر سال ۲۰۱۳ او کار بر روی Armine، نمایش خواهر، که او دراماتورژی اصلی موسیقی و معماری ویژه داشته است.
 جوایز و افتخارات او: در سال ۲۰۰۹ تیاتر ZAR به عنوان بهترین تیاتر موسیقی  لس آنجلس تایمز نامگذاری شد. برنده جایزه تیاتر وررکلاو سال ۲۰۱۰ برای انجیل از دوران کودکی. موسس و هماهنگ کننده پروژه های متعدد لهستانی و بین المللی در موسسه گروتوفسکی، از جمله گروتوفسکی یونسکو سال ۲۰۰۹، کارشناسی ارشد در برنامه اقامتی و جشنواره بین المللی تیاتر "جهان به عنوان یک محل حقیقت". تلاش های او منجر به باز شدن استودیو گروبلی، یک مکان جدید از موسسه گروتوفسکی شد.

Jarosław Fret - founder and leader of Teatr ZAR, theatre director and actor; director of the Grotowski Institute; lecturer of the Ludwik Solski State Theatre School, Filia in Wrocław, curator of the theatre programme of Wrocław: European Capital of Culture 2016. In 1999–2002 he carried out a series of expeditions to Georgia, Armenia and Iran, conducting research into the oldest forms of religious music of Eastern Christianity. In the following years together with members of Teatr ZAR he organized expeditions to Athos mountain in Greece, Sardinia, Corsica, Armenia, Turkey. Director of four performances of the theatre: three parts of the Triptych Gospels of Childhood have been seen in Los Angeles, Florence, San Francisco, Chicago, Sybin, Athens, Edinburgh, Madrid, Belgrade, Paris, Cairo, Seoul, Rio de Janeiro and New Delhi. In November 2013 he completed the work on Armine, Sister performance, for which he elaborated original musical dramaturgy and special stage architecture. He lectures and leads work sessions in Poland and internationally. Awards and honors: in 2009 Teatr ZAR was named Best New Music Theater by Los Angeles Times; winner of a 2010 Wrocław Theatre Prize for the Gospels of Childhood. The Triptych. Originator and coordinator of numerous Polish and international projects within the Grotowski Institute, including the UNESCO-declared Grotowski Year 2009, the Masters in Residence programme and the International Theatre Festival “The World as A Place of Truth”. His efforts led to the opening, in 2010, of Na Grobli Studio, a new location of the Grotowski Institute


شبکه‌های اجتماعی تئاتر مستقل تهران: اینستاگرام

گزارش تصویری تیوال از نمایش آن هالی / عکاس: کامران چیذری

... دیدن همه عکس ها »

عکس‌های پایه

نمایش آن هلی | عکس نمایش آن هلی | عکس

اخبار وابسته

» "تولیدهای تازه تئاتر ایران" سی و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر انتخاب شدند

مکان

ضلع شرقی چهارراه ولیعصر (تئاترشهر)، خیابان رازی، نبش کوچه زندوکیل، پلاک ۵۰ (خیابان حافظ، خیابان نوفل‌لوشاتو، خیابان رازی، نبش کوچه زندوکیل، پلاک ۵۰)
تلفن:  ۶۶۹۷۹۷۴۱


«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
((در ملکوت تئاتر...))
سه گانه " انجیل دوران کودکی " از گروه لهستانی ZAR ، تجربه ی حسی و معنوی است که در قالب مرثیه ی آیینی در سه بخش درباره ی تولد، مرگ ، لذت و درد به وسیله ی آوازها و نیایش و حرکت بازگو می شود.
آنی هلی : فریاد ؛ آخرین بخش از این سه گانه است که با ادای احترام به شاعر رمانتیک لهستانی ، یولیوش اسلاوتسکی و سفر سلوکانه اش که نهایت به خلق آنی هلی می انجامد،ساخته شده است. ] آنی هلی به تمامیت زندگی،تمامیت بدن های ما و تمامیت خودمان اشاره دارد [ ..تم تسخیر شدن انسان توسط یک فرشته ...مضمونی دال بر اینکه انسان وسیله ی انتقالی شود برای دیگری؛ یا برای غریبه ای یا حتی برای زندگی آینده ؛ بیرون از خویشتن خویش...چگونه یک فرشته را از بدن انسان رد کنیم..بگذاریم که لحظه ای در آن بماند؟ و این لحظه ماندن فرشته در کالبد با چه موسیقی ی منعکس شود؟
در بروشور نمایش ... دیدن ادامه » آمده گروه ZAR اعتقاد دارد تئاتر بر خلاف کلمه یونانی " تئا " به معنی "دیدن" نباید فقط دیده شود،بلکه قبل از هر چیز باید شنیده شود...از این رو این گروه در طی سفرهای جستجوگرانه و طولانی متعدد به گرجستان در دهه گذشته به دنبال جمع آوری مواد موسیقیایی بودند که جوهر آن سرودهای پلی فونیک متعلق به سالهای اولیه میلادی است... گروه زار معتقد است تصاویری که به واسطه ی چنین شنیدار عمیقی خلق می شود امکان ندارد به وسیله ی مدرن ترین تکنولوژی های تاتر ایجاد شود. انرژی صوتی موجود در آواز بدن بازیگر آوازخوان می درخشد و سرچشمه های خلقت و درخشش است. می توان گفت این گروه از مواد و سرچشمه های موسیقیایی جمع آوری شده ، دست به ،دراماتورژی شنیداری، می زند و اساسا به دنبال روندهای شکل گیری زبان جدید تئاتر مبتنی بر موسیقی می باشد.
**
اجرای این نمایش زیبا با مختصات سالن تازه تاسیس" تئاتر تهران" در چند قدمی تاترشهر تقریبا هماهنگ بود و حس وهم آلودگی و رازگونه گی باستانی را انتقال می داد.امید که این اتفاق گشایشی باشد در راه اجراهای هر چه بیشتر از این دست در کشور...
پارچه ای سفید متحرک بر فراز صحنه سکویی چوبی مربع به نظر همان روح انسانی را نمایندگی می کرد که منطبق بر جسمانیت و اتفاقات آن با فاصله به فراخور تلاطم و سکون های منقطع ،عمل می کرد و همراه حجم صوتی و حرکتی بدن های بازیگران می شد و بر کلیت زیبایی شناسی اثر مبتنی بر گذر روحانی دلالت می نمود. نورپردازی در انتقال حسی این اثر یک شاهکار بود.
در طول نمایش بازیگران آوازهای باستانی با منشا سرودهای بیزانس و ساردنی می خواندند برخی ساز می زدند از جمله دف ! و با استفاده از لته های مستطیلی و چهارپایه های کوچک و کتاب و ... همراه با حرکتهای بیانگر بدنی و صوتی، فضایی مملو از تراکم یا حتی تنش حسی و معنوی ایجاد می کردند..

**
درباره ی اجرای این گروه لهستانی پیشرو و محقق در جشنواره ی بین المللی هنرهای سانفرانسیسکو اینطور نوشته شده: ^این اجراها هدیه ای بزرگ از طرف فستیوال به شهر است. تماشای این نمایش برای دانشجویان و دست اندرکاران انواع مختلف سبکی تئاتر یک ضرورت است...جواهر نمایشی تاج فستیوال هنرهای سن فرانسیسکو ، تئاتر ZAR لهستان است.^
چهارشنبه شب در تاتر تهران در هفته ی تاتر لهستان ،اکثریت افراد گروه نمایش " وقتی ما مردگان بر می خیزیم " که اواخر تابستان امسال ، اجرایی زیبایی در سالن حافظ داشتند، در میان تماشاگران به چشم می خوردند.به واسطه ی لذت تماشای اجرای این گروه ایرانی بود که پیشتر کارکرد شنیدن در تاتر را تجربه کرده بودم (و البته خیلی قبل تر از آن در نمایشهای خانه گذشته ما است و سیاهای ،گروه تئاتری نرگس سیاه) و تا حدودی متوجه شدم انرژی صوتی در درون صدای آوازی بازیگران تا چه اندازه ی زیادی قابلیت خلق تصویر(در ذهن) و لذت ایجاد مفهومُ روی صحنه را دارد! باید اعتراف کنم منهای تکنیک های مشهود پیشرفته ی گروه لهستانی ،صدای بازیگران نمایش"وقتی ما مردگان..." بسیار زیباتر از بازیگران لهستانی آن هلی بود!
**
( Juliusz Osterwa ( 1885-1947 یکی از چهره های برجسته ی تاتر لهستان که تاثیر بسیار زیادی بر گروتفسکی داشته است از معدود افرادی بود که تلاش بسیاری داشته که این ایده را در تاتر ثابت کند که هنر تنها مکمل مذهب نیست بلکه می تواند شکاف بین زندگی روزمره و زندگی استعلایی را پرکند. از او نقل است :
" خداوند تئاتر را خلق کرد برای کسانی که کلیسا برایشان کفایت نمی کند."
برای نوشتن این مطلب از متن انگلیسی بروشور و مطالب سایت offwestend استفاده شده است.
۲۷ آذر ۱۳۹۴
ابرشیر گرانقدر سپاس از این متن آموزنده ، و چقدر حیف که اجراهای تیاتر لهستان را از دست دادم، یحتمل از موسیقی اثر نیز حظ بسیار بردین که خوشا به حالتان:)
۰۲ دی ۱۳۹۴
خانم خیابانی گرانقدر خواهش می کنم.... کمبود حضور فکورانه شما در تیوال حس میشود..خوشحالم که دوباره می خوانم تان..
واقعا تماشای این نمایش ،تجربه ی با ارزشی بود...جای شما واقعا خالی.... گروه سالهای زیادی را به جمع آوری موسیقی باستانی سپری کرده بودند و این موسیقی ... دیدن ادامه » در بافتار یک تاتر ناب تنیده و با آن یکی شده بود.....
۰۲ دی ۱۳۹۴
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید