تیوال هنر و تجربه
T1:06:50:03

نسیمی با بوی هنر و تجربه

شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ تیوال در راستای حمایت از آثار سینمایی هنری تجربی (کوتاه، مستند، تجربی) و ترویج و شناساندن آثار هنری و مستقل با ایجاد بخشی مهم و مجزا با عنوان "تیوال هنر و تجربه" تصمیم دارد فصل نوینی در مسیر پر پیچ و خم حمایت از این آثار بگشاید و طرحی نو دراندازد.
اینجا صرفا یک محل برای تبلیغات نیست، اینجا صرفا یک محل برای پوشش خبری نیست، قرار است اینجا پاتوقی برای اهالی هنر و تجربه باشد، پاتوقی برای مستندسازان، برای فیلمسازان کوتاه و تجربی، یک شبکه اجتماعی برای بهتر دیدن، بهتر شناختن و بهتر فکر کردن..

 

 

 

 

 

«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گقت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی محصولات و برنامه‌های جالب هر زمینه به هم‌دیگر و پیش نهادن دیدگاه و آثار خود برای دیگران. برای نوشتن و فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
بازی ها بسیار مصنوعی، نویسندگی اصلا حرفی برای گفتن نداشت،من 20 دقیقه اول دیدم پا شدم!واقعا برا همون تایم کم هم متاسفم که گذاشتم!
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
با سلام.. چرا تیوال فیلم والدراما نیست؟
در هر صورت به دوستداران هنر و تجربه بگم که فیلم رو از دست ندید.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
فیلمبرداری فوق العاده،بازیها بجز جواد عزتی خوب بود.پرهیجان و ملموس.واقعن موضوعی بود که پرداختن بهش شجاعت میخواست و تلاش شده بود به واقعیت نزدیک باشه.که اگر نزدیک بود یا پیشرفت بعضی گروهها در طول سالیان خیلی چشمگیر بوده یا اینکه از واقعیت دور بوده!!!!!!
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
یکی به من بگه این فیلم برای چی ساخته شده؟!؟
نکنید آقا،نکنید.با خودتون این کار رو نکنید...اگر حرفی برای گفتن ندارید،اگر نوآوری ندارید،اگر خلاقیتتان ته کشیده خودتون رو خراب نکنید...اسم بزرگ و قشنگتون رو نابود نکنید...
Positron این را خواند
هر فیلمی که بی خود و بی مخاطلب باشه می زان تو هنر و تجربه که بگن نه اینکه فیلم هیچی نداره نه ..شما نمی فهمید ..جهان سوم
۱۶ فروردين
جناب فدایی عزیز..ضمن احترام به نظر شما باید بگم کمی بی انصافیست که این فیلم این چنین محکوم بشه. تنها بازی فوق العاده ی اقای عمرانی این فیلم رو از خیلی فیلم های پرفروش حال سینمای ایران برتر میکنه..از نظر فیلمنامه هم با شما مخالفم..فیلم در ستایش سینما همچون ... دیدن ادامه » فیلم سینما پارادیزو در عهدی که سینما و هنر تا حدودی در ایران ممنوع بوده ساخته شده..فیلمبرداری کار هم بسیار بجا و معقول بود ، لوکیشن ها هم خوب انتخاب شده بود.من به شخصه دلیل این حجم از نارضایتی شما رو درک نمیکنم.
ضمن عذرخواهی از نظر مخالف..جسارت مرا ببخشید.
۲۳ فروردين
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
محمد عسگری این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نسخه سفید فیلم فروشنده/
آیدین سیارسریع_در جهت تولید آثار سفیدنما برای ارسال به جشنواره های خارجی و مقابله با سیاه نمایی موجود در فیلم های ایرانی ما سیناپس یک فیلمنامه مطلوب و کاملا سفید و مطابق با واقعیات جامعه را برای ارسال به اسکار سال بعد نوشته ایم که در اینجا برای اولین بار منتشر می کنیم:
رعنا و عماد یک زوج بازیگر تئاتر هستند. آنها در خانه شان نشسته اند و در مورد تاثیر کلم بروکلی بر پیشگیری از سرطان پانکراس صحبت می کنند که ناگهان متوجه لرزش شدید ساختمان می شوند. عماد با آرامش عینکش را از چشم بر می دارد و می گوید: رعنا جان! این لرزشی که مشاهده می فرمایید در اثر فروریزش زمین است که یک امر کاملا طبیعی است و در همه جای دنیا ممکن است اتفاق بیفتد، لذا نباید با سرزنش مسئولین زمینه سوءاستفاده رسانه های بیگانه را فراهم نمود.
رعنا: راست می گویی عماد. ... دیدن ادامه » پس تا تو چایت را می خوری من می روم وسایل را جمع کنم تا به خانه ای دیگر برویم.
رعنا و عماد به خانه ای دیگر که بابک همکارشان در تئاتر به آنها معرفی کرده است می روند.
شب آن روز وقتی رعنا و عماد به همراه اعضای تیم در اتاق گریم تئاتر نشسته اند تعدادی از افراد نظارت و ارزشیابی می آیند و می گویند: ما سه مورد را اصلاح کردیم، یک پرده را هم کلا حذف کردیم. ناراحت که نشدید؟
عماد می گوید: این چه حرفیست؟ خیلی هم خوشحال شدیم. ای کاش می شد به طور کلی اجازه اجرای این نمایش های منحط غربی را در سالن های تئاتر کشور نمی دادید تا هنر کشور بیش از پیش متعالی گردد.
افراد نظارت و ارزشیابی می گویند «دیگه نه در این حد» و می روند. رعنا زودتر از عماد به خانه می رود تا در جهت گرم کردن کانون خانواده شامی مهیا سازد، عماد هم در جهت استحکام بنیان خانواده از سوپرمارکت اجناسی تهیه می کند. ناگهان زنگ خانه به صدا در می آید و رعنا در را باز می کند و خود به حمام می رود. اما غافل از این که کسی که پشت در بوده نه عماد بلکه پیرمردی مشکوک می باشد. پیرمرد با قلبی خسته از پله ها بالا می آید و وارد خانه می شود. جوراب هایش را در می آورد و نزدیک حمام می شود. چند ضربه با دست به در حمام می کوبد، رعنا می گوید: شما که هستید؟ پیرمرد می گوید: من پیرمرد حکیم و وارسته ای می باشم که تصویر سفید و زیبایی از ایران به نمایش جهانیان می گذارم. دخترم! چرا وقتی آیفون را می زنی ابتدا نمی پرسی کیه؟ شاید پیرمردی شیطان صفت -که البته ایرانیان اینگونه نیستند- پشت در باشد! رعنا می گوید: کاملا حق با شما می باشد پدرجان. پیرمرد می گوید: آفرین. حالا که درس گرفتی من با پاهای خونین خود از پله ها پایین می روم و وانتم را بعنوان جایزه نزد شما می گذارم. رعنا: تو رو خدا شرمنده نکنید. پیرمرد: نه بابا این چه حرفیه.
مدتی بعد عماد به خانه بر می گردد و با رد خون بر پله ها مواجه می شود. خود را به سرعت به خانه می رساند و می بیند رعنا ناراحت و افسرده گوشه ای کز کرده است.
عماد: چه شده است رعنا؟
رعنا ماجرای ورود پیرمرد مهربان را تعریف کرده و از این که بدون کسب اطلاع از هویت اشخاص در خانه را باز می کند ابراز ندامت و از موقعیت خود حین ورود پیرمرد اظهار شرمندگی می کند.
عماد می گوید: اگر در حمام پوشش مناسبی داشتی کار به اینجا نمی کشید.
و در پایان به عنوان حسن ختام جمله ای کلیدی را می گوید که منتقدان را به حیرت وا داشته و توطئه جشنواره های خارجی را خنثی می کند:
باز خدا را شکر که ما در کشور این معضلات را نداریم و افراد می توانند به راحتی در را باز کنند و به حمام بروند، اگر در کشورهای دیگری این اتفاق می افتاد معلوم نبود سرنوشتت چگونه رقم می خورد!
تصویر فید آوت می شود و همه چیز به خوبی و خوشی به پایان رسیده و تصویر زیبایی از کشور به جهانیان ارائه می گردد.
منبع: بی قانون
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» اکران «مردان ارباب جمشید» با حضور سیاهی لشگرهای سینما آغاز شد
... دیدن متن »

آیین اکران افتتاحیه فیلم مستند «مردان ارباب جمشید» ساخته پگاه آهنگرانی و درنا مدنی شب گذشته (2 اسفندماه) با حضور کارگردانان و عوامل فیلم در موزه سینما برگزار شد.

به گزارش مشاور رسانه‌ای پروژه، در ابتدای این مراسم احمد یاوری از هایی که در فیلم «مردان ارباب جمشید» حضور دارد، به معرفی فیلم پرداخت و گفت: این است مردان ارباب جمشید، نگرشی تازه به افقی وسیع هر چند بی‌انتها. 

پس از آن پگاه آهنگرانی ضمن تشکر از گروه هنر و تجربه که امکان اکران این فیلم را فراهم کرده، گفت: نمایش این فیلم را تقدیم می‌کنم به نیما طباطبایی که متاسفانه الان در بین ما نیست و در آن زمان ساخت فیلم خوشحال بود که ما این فیلم را می‌سازیم. تاسف بار است مکه الان در بین ما نیست که اگر بود می‌آمد و به ما کمک می کرد. 

در ادامه درنا مدنی نیز از حضار تشکر کرد و پگاه آهنگرانی از عوامل فیلم دعوت کرد که روی سن بیایند.

حسن نوروزی‌وفا ملقب به حسن فردین، شمس‌الدین دولتشاهی معروف به چیچو،  محمد ذوالفقاری ملقب به محمد لالی، غلام میرزایی معروف به غلام ژاپنی، فتح الله بابازاده، غضنفر راوندی و جلیل ملک زاده همراه با سید امیرسیدزاده تهیه‌کننده فیلم روی سن آمدند.

حسن نوروزی‌وفا ملقب به حسن فردین گفت: تشکر می‌کنم از خانم آهنگرانی که لطف کردند، آمدند و یادی از بچه‌های قدیم کردند. من 50 سال است که در سینما هستیم و حداقل در هشتاد فیلم بوده‌ام. خانم آهنگرانی به ما افتخار دادند و این فیلم را برای ما ساختند.

پس از او شمس‌‌الدین دولت‌شاهی ملقب به چیچو ضمن بیان اینکه 45 سال در سینما و تلویزیون سابقه کار دارد برای حاضرین در سالن آواز خواند.

غلام میرزایی معروف به غلام ژاپنی بیان کرد: من غلام ژاپنی هستم. نمی‌گویم هنرمند بلکه تنها هنروری هستم که بیش از چهارصد فیلم بازی کرده‌ام و آخرین فیلمم هم «خوب، بد، جلف» با آقای پیمان قاسم‌خانی بوده که در آن یک فیلم یک پلان بیست ثانیه‌ای به من داده است، اما خانم آهنگرانی در این فیلم 20 دقیقه به من بازی داد. من خیلی افتخار می‌کنم که در این فیلم بازی کردم، خانم آهنگرانی و خانم درنا مدنی به ما بها دادند و حداقل 20 دقیقه بازی کردیم.

غضنفر راوندی نیز گفت: «از سال 40 در خیابان ارباب جمشید زندگی می‌کنم و از خانم پگاه آهنگرانی و خانم مدنی تشکر می‌کنم.

پس از آن احمد یاوری مجددا پشت میکروفن قرار گرفت و گفت: من از خانم مدنی و خانم پگاه آهنگرانی تشکر می‌کنم. انها یک روز با من تماس گرفتند و گفتند می‌خواهیم بیاییم ارباب جمشید، قهوه‌خانه. من گفتم اینجا جای شما نیست، آنها گفتند شما از ما مراقبت کن. وقتی آمدند من در قهوه‌خانه گفتم برای خانم اهنگرانی و خانم مدنی صلوات بفرستید. همه گفتند می‌فرستیم. گفتم صلوات دوم را بفرستید همه با هم گفتند فرستادیم. من به خانم مدنی و خانم آهنگرانی گفتم معذرت می‌خواهم، این‌ها شما را تحویل نمی‌گیرند. بیایید یک آبگوشت سه نفره با هم بخوریم شاید بعد از آن شما را تحویل گرفتند.

سید امیر سیدزاده تهیه‌کننده فیلم نیز گفت: «مردان ارباب جمشید» فیلمی است که به لب شما خنده می‌آورد و به دل ما گریه؛ امیدوارم بپسندید.

طناز طباطبایی، سجاد افشاریان، بیتا منصوری، رویا تیموریان، رویا جاویدنیا، محسن عبدالوهاب، دانش اقباشاوی، مصطفی احمدی، آتوسا قلمفرسایی، داود خیام، محسن امیریوسفی، مهدی جعفری، محمود گبرلو، کاوه صباغ زاده، کاوه سجادی حسینی، تینا پاکروان، و... میهمانان این مراسم بودند.

Prudence این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» مراسم افتتاحیه اکران مستند «مردان ارباب جمشید» و رونمایی از پوستر فیلم
... دیدن متن »

مراسم افتتاحیه اکران مستند«مردان ارباب جمشید» ساخته مشترک پگاه آهنگرانی بازیگر سینما و درنا مدنی امروز، دوشنبه دوم اسفند ماه در موزه سینما برگزار می شود. 

مراسم افتتاحیه مستند «مردان ارباب جمشید» امروز، دوشنبه دوم اسفند ماه ساعت 20 در موزه سینما با حضور عوامل فیلم، هنرمندان سینما و اهالی رسانه برگزار می شود. 

این فیلم به تهیه کنندگی سید امیر سیدزاده از امروز قرار است در گروه سینمایی هنر و تجربه اکران عمومی شود. 

دو کارگردان این مستند در بخشی از یادداشت کارگردانان برای «مردان ارباب جمشید» نوشته‌اند: «مردان ارباب جمشید فیلمی است درباره گروهی از عاشقان سینما که آن جرقه معجزه‌گر در وجودشان نگرفت و در حاشیه ماندند.»

عوامل این فیلم عبارتند از:مدیر تصویربرداری:محمدرضا اکبری، صدابردار:میثم حسن لو، صداگذار:آرش قاسمی، تدوین:پگاه آهنگرانی.

«مردان ارباب جمشید» در بخش مسابقه دهمین دوره جشنواره سینما حقیقت به نمایش در آمد و با استقبال مخاطبین و منتقدین روبرو شد. 

این فیلم با حضور هنرورانی چون حسن نوروزی وفا، غلام میرزایی، شمس الدین دولتشاهی، محمد ذوالفقاری،احمد یاوری شاد، فتح الله بابازاده، غضنفر راوند، جلیل ملک زاده، حسین کوکائین، محمد حسین نجاتی ساخته شده‎است.

پگاه آهنگرانی پیش از این ساخت مستند هایی همچون «تماشاخانه»، «محاکات غزاله علیزاده» و «ده نکمی ها» را برعهده داشته است. این بازیگر سینما همچنین امسال در جشنواره فجر با فیلم «سارا و آیدا» و «قاتل اهلی» حضور داشت.

Positron این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» پوستر جدید «یک روز طولانی» رونمایی شد
... دیدن متن »

پوسترجدید فیلم «یک روز طولانی» ساخته بابک بهرام بیگی با طرحی از حمیدرضا بابابیگی رونمایی شد.

به گزارش مشاور رسانه ای فیلم ، «یک روز طولانی»  نوشته مشترک بهرام بیگی و پیام ناصر است و از مضمونی اجتماعی برخوردار است . 

در خلاصه ی داستان فیلم آمده؛ زمان آدم‌ها را دگرگون می‌کند اما تصویری را که از آنها داریم ثابت نگه می‌دارد. هیچ چیزی دردناک‌تر از این تضاد میان دگرگونی آدم‌ها و ثبات خاطره نیست!

شبنم مقدمی، رضا بهبودی، مرتضی یونس زاده، باران ابراهیمی وعلیرضا آرا بازیگران اصلی فیلم هستند.

«یک روز طولانی» از آذر ماه اکران خود را در گروه سینمایی هنر و تجربه آغاز کرده است.

عوامل اصلی فیلم عبارتند از:

 کارگردان: بابک بهرام بیگی، مدیر فیلمبرداری : محمد رضا تیموری، فیلمنامه: پیام ناصر، بابک بهرام بیگی،  صدا: انسیه ملکی، حسن شبانکاره،  مدیر تولید: امیررضا جلالیان، طراحان صحنه:  کاوه کاظم زاده، آرش باقی پور،  جلوه‌های ویژه بصری: فرهاد نجفی فرد،‌ مشاور رسانه ای: منصوره بسمل، تهیه کنندگان: بابک بهرام بیگی، مرتضی یونس زاده

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» نقد و بررسی « یک روز طولانی» در اصفهان
... دیدن متن »

فیلم «یک روز طولانی» ساخته بابک بهرام بیگی در اصفهان اکران و مورد نقد و بررسی قرار میگیرد.

به گزارش مشاور رسانه ای فیلم، نمایش و نقد و بررسی « یک روز طولانی» روز دوشنبه 25بهمن ماه در سینما سوره اصفهان با حضور کارگردان برگزار خواهد شد.

همچنین نشست نقد و بررسی این فیلم امروز یکشنبه 24 بهمن ساعت 16:00 در خانه هنرمندان تهران با حضور بابک بهرام بیگی(کارگردان) و رضا بهبودی و شبنم مقدمی بازیگران فیلم  برگزار می‌شود.

«یک روز طولانی» ساخته بابک بهرام بیگی و با بازی شبنم مقدمی و رضا بهبودی داستان فردی است به نام شاهین که پس از سال‌ها به زادگاهش سفر کرده و در دوراهی اخلاقی قرار می‌گیرد که در آن مفهوم خوبی و بدی، اخلاقی و غیراخلاقی مشخص نیست.

خانه هنرمندان روزهای یکشنبه میزبان جلسات نقد و بررسی فیلم‌های به نمایش درآمده در گروه هنروتجربه است. این برنامه در هفته جاری به اولین فیلم بابک بهرام‌بیگی اختصاص دارد. در این جلسه ابتدا از ساعت ۱۶ فیلم‌ «یک روز طولانی» به نمایش درمی‌آید و سپس از ساعت ۱۷:۳۰ نشست نقد و بررسی با حضور بابک بهرام‌بیگی کارگردان و شبنم مقدمی بازیگر این فیلم و سحر عصرآزاد منتقد سینمایی برگزار می‌شود.

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اعتراض ترانه علیدوستی به قانون تبعیض‌آمیز ترامپ/ در مراسم اسکار شرکت نمی‌کنم
فرهنگ > سینما - بازیگر فیلم «فروشنده» اعلام کرد که در اعتراض به طرح ممنوعیت اعطای ویزا به ایرانیان در مراسم اسکار شرکت نمی‌کند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، ترانه علیدوستی در توییتر نوشت:‌ «ممنوعیتی که ترامپ برای اعطای ویزا به ایرانیان وضع کرده، تبعیض‌آمیز است. من در اعتراض به این اقدام در مراسم اسکار ۲۰۱۷ شرکت نخواهم کرد.»
ما هرچقدر توی وبلاگ ها و سایت های شخصیمون بنویسیم راه به جایی نمی بره اما صحنه جهانی الان دست اقای اصغر فرهادی و تیمشون هست.
۰۸ بهمن
آخه خانم علیدوستی نگاه کن کجا داری زندگی میکنی؟ مگه برخی از مردم کشور خودمون پاش بیفته نژاد پرست نیستن؟ مگه از شما دعوت کردن که تشریف ببری اونجا که میگی تحریم کردی؟ کشور خودشه اختیارشو داره. مگه تو کشور ما کیا تصمیم گیرنده هستن؟ تو کشور خودت چقدر از حقوق ... دیدن ادامه » مردمت دفاع کردی که حالا تا اون بابا یه کاری کرد رگ گردنتون بالا زده؟ این همه بی عدالتی زبونتون بند اومده بود که حالا نگران حقوق مردم ایران در سفر به امریکا شدی؟ چند درصد مردم ایران دغدغه سفر به امریکا تو این یه ماه رو دارن که شما دغدغه پیدا کردی؟ پس چرا برای هزار دغدغه مهمتر مردم از خودت هزینه نمیکنی؟ اگر اونا جنبشگران زنشون فعال شدن دلایل خاص خودشو داره مثلا میترسن حقوق هشتاد درصدیشون به هفتادوپنج درصد برسه. نه اینکه زنهای کشورهای جهان سومی با حقوق نیم درصد هم راه بیفتن برعلیه ترامپ شعار بدن. بس کنید عوامفریبی رو و بیشتر تامل کنید
۱۰ بهمن
فرهادی: امسال در مراسم اسکار حاضر نخواهم بود
تندروها علی‌رغم جنگ‌ها و دعواهای سیاسی‌شان در همه جای دنیا، بسیار شبیه به هم به جهان می‌نگرندفرهنگ > سینما - اصغر فرهادی با نگارش یادداشتی که در نیویورک تایمز منتشر شد، اعلام کرد امسال در مراسم اسکار حضور نخواهد داشت، او همچنین در این یادداشت رویکردهای افراطی سیاسیون و تندروها را نقد کرد. به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، ترجمه نوشته اصغر فرهادی در نیویورک تایمز به این شرح است:
متاسفم که از طریق این نوشته اعلام می‌کنم در مراسم اسکار امسال در کنار دیگر اهالی سینما شرکت نخواهم کرد.
در روزهای گذشته علی‌رغم شرایط غیرمنصفانه‌ای که برای ورود مهاجران و مسافران چند کشور به ایالات متحده پیش آمد، همچنان تصمیمم بر حضور در این مراسم بود و ابراز نظراتم به رسانه‌ها درباره این شرایط و به هیچ عنوان قصد عدم حضور و یا تحریم مراسم را به نشانه اعتراض نداشتم چون آگاهم که بسیاری از اهالی سینمای آمریکا و اعضای آکادمی مخالف افراطی‌گری و تندروی‌هایی هستند که این روزها بیش از گذشته در حال اعمال است و همان‌گونه که روز اعلام نتایج آکادمی به پخش‌کننده‌ام در آمریکا اعلام کردم به همراه مدیرفیلمبرداری‌ام در این مراسم حضور خواهیم داشت، همچنان تصورم همراه بودن در این اتفاق بزرگ فرهنگی بود.
اما امروز به نظر می‌آید که این امکان حضور با اما و اگرهایی همراه است که برایم به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست حتی اگر برای سفر من به آمریکا استثنایی قایل شوند. پس مایلم آنچه را که قرار بود در فرصت سفرم بیان کنم در اینجا ابراز نمایم.
تندروها علی‌رغم جنگ‌ها و دعواهای سیاسی‌شان در همه جای دنیا، بسیار شبیه به هم به جهان می‌نگرند. آن‌ها برای درک جهان چاره‌ای ندارند جز تقسیم آن به دو بخش ما و دیگران تا همواره با ساختن تصویری هولناک از دیگران، مردم کشورشان را دچار ترس از آن‌ها بکنند.
این فقط محدود به آمریکا نیست. در کشور من نیز تندروها اینگونه‌اند. سال‌هاست در دو سوی اقیانوس عده‌ای تندرو تلاششان بر آن است تا از مردم کشور مقابل تصویری غیرواقعی و هولناک بسازند و از تفاوت‌های بین ملت‌ها و فرهنگ‌ها اختلافات، و از اختلافات دشمنی‌ها، و از دشمنی‌ها ترس ایجاد کنند.
ترس مردم ابزار مهمی‌ست برای توجیه افراطی‌گری و تندروی صاحبان ذهن‌های بسته. حال آنکه من باور دارم شباهت‌های بین انسان‌ها در روی این کره‌ی خاکی در سرزمین‌ها، فرهنگ‌ها و ادیان مختلف بسیار گسترده‌تر از تفاوت‌هاست. من باور دارم ریشه بسیاری از خشونت‌های امروز جهان در میان ملت‌ها را باید در تحقیرهای دو سویه دیروزشان جستجو کرد و تحقیرهای امروز ملت‌های دیگر به یقین بذری‌ست برای خشونت‌های فردا.
تحقیر ملت‌های دیگر به بهانه حفظ امنیت مردم یک کشور پدیده تازه‌ای در جهان نیست و همواره خود زمینه‌ای برای ایجاد شکاف و دشمنی در آینده بوده است.
من ... دیدن ادامه » از این طریق انزجار خود را از شرایط تحمیل شده ناعادلانه‌ای که برای ورود قانونی بعضی از هموطنانم و همچنین مردم شش کشور دیگر به ایالات متحده در حال اعمال است ابراز می‌کنم و امیدوارم این شرایط منجر به شکاف بیشتر بین ملت‌ها نشود.
اصغر فرهادی / ایران
۱۰ بهمن
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
«تقدیم به تیم فیلم «مــــات» که موتکفانه اثری به واقع تجربه‌‎گرا و بی‌ادعا خلق کردند.»

برای ورد به ساحت و دنیای امر تجربی چاره‌ای جز بهره جستن از هرمنیوتیک آن تجربه نداریم. در واقع در مواجهه با یک تجربه به هیچ‌ وجه نمی‌توان با دانش بصری و ذائقه‌ی پاپیولارِ هنری آن را مورد ارزیابی و سنجش قرار داد.

فیلم مات و البته برخی (و نه همه عناوین این گروه) از فیلم‌های گروه هنر و تجربه نیز چنین رویکردی را می‌طلبند. فیلم مات از حیث فرم دارای ویژگی‌های کاملاً متمایز با نُرم سینمایی رایج است. امانوئل کانت در تعریف فرم هنری قائل به دخالت ذهن در عینیت مشاهده‌شده است. این سوبژکتیویته در فرمِ سینمایی «مـــات» ذهن را به سیالیتی رهنمون می‌کند که با ساختار‌های تکنیکی فیلم در همخوانی مطلق است. (فارغ از موفقیت یا ناکامی در این همخوانی)

به عبارتی ساده‌تر تکانه‌های دوربین روی دست هنگامیکه تزلزل موقعیت (از حیث مکانی) و وسوسه‌های شخصیت‌های فیلم در کنار پا درهوایی و نابسامانی موقعیت آنها در زندگی شخصی‌شان به دلیل کلاهی که بر سرشان رفته، به تصویر می‌کشد، منطقی بایسته پیدا می‌کند. نکته قابل تأمل در بروز خلاقیت در همین شیوه فیلمبرداری بهره جستن از روش «دوربینِ غیرثابت است با تمهیدِ لرزش در عین اعوجاج». این همان معنی ترکیب و امتزاج مثبت در مثبت در ریاضیات را به ذهن متبادر می‌کند. در اینجا ما دیگر با یک دوربین روی دست ساده مواجه نیسیتیم؛ بلکه چیزی دیگر نیز بر روی آن افزوده‌ایم تا به مفهومی فرمالیستی در روایت تصویری برسیم.

در بخش دیگری از تحلیل در فیلمبرداری این اثر با فلسفه‌ای دایره‌گون نیز مواجه هستیم. کارگردان و فیلمبردار در همراهی موثر و کاربردی با چرخش به دور شخصیت‌های فیلم در فضایی بسیار کوچک و بسته و با تصاویری عمدتاً مدیوم به دنیال تشدید همان تعلیقی هستند که ما با آن مواجه‌ایم.

یکی دیگر از ویژگی‌های قابل اعتنای فیلم «مـــات» را شاید بتوان تدوین با دوربین فیلمبرداری نامید. ترکیبی که در عین عدم تجانس و نامتقارن بودن از حیث معنایی رایجش، در واقع در این فیلم به شکلی پراگماتیستی اعمال شده است. در این این فیلمِ که بخش طولانی از آن پلان - سکانس نیز است؛ کات مساوی است پنهان شدن دوربین پشت یکی از شخصیت‌ها در خلال فیلم. مات شدن‌های تدوین‌گونه که تداعی‌گر نوعی «فلو – دیزالو» به گونه‌ای رادیکال و آوانگارد نیز محسوب می‌شود تعبیری دیگر است که من به این متد فیلمبرداری الصاق می‌کنم.

سادگی دیالوگ‌های بازیگران نیز می‌تواند بیش از آنکه نقطه ضعف محسوب شود، قوتی برای آن به حساب می‌آید. اتفاقاً این فیلم در تجربه‌ای که مدعی آن است از میان مکالماتِ گل‌درشت، ترکیب‌بندی‌های کلامی معنامدارانه، گفتارهای آمیخته با تملق و البته سادگی (همانگونه که خانواده‌های داستانِ فیلم با همین ویژگی - سادگی - فریب خورده‌اند) جانبِ گزینه آخر را می‌گیرد.

فیلم اگرچه با دستمایه قرار دادن موضوعات اخلاقیِ مد شده در فیلم‌های سال‌های اخیر سینمای ایران به ورطه‌ای خطرناک و نزدیک به تکرار وارد شده اما همان رفتار تجربی و ساختار فرمیک فیلم در بزنگاه‌ها به مدد آن می‌آید و فیلم را از فرش به عرش می‌برد.

صبا ... دیدن ادامه » کاظمی برای نگارنده و سایر علاقه‌مندان سینمایی نامی ناآشنا است اما نگاه تجربه‌گرا و سینمایی‌اش در فیلم مات همگان را بسیار امیدوار می‌کند تا بی‌صبرانه در انتظار ساخته بعدی‌اش باشند.

ژاله بلمه که نامش در تیتراژ به عنوان نخستین نفر آورده شده نیز علی‌رغم کمرنگ‌تر بودن ظاهری نقشش نسبت به سایر شخصیت‌های فیلم از حیث نشانه‌شناختی و ارائه یک بازی کلیدی و به قولِ سینمایی‌ها زیر پوستی تاثیری اعجاب برانگیز دارد که به حق و جد، پرداختن به نمودهای معنایی و نشانه‌شناسانه آن خود نیاز به نوشته‌ای دیگر دارد.

در ادامه با ارج نهادن تیم بازیگری فیلم و به استثنا و در کنارِ مورد اشاره شده در بخش قبلی (ژ.بلمه)، این عقیل بهرامی است که با احاطه کمتر دیده شده در میان چهره‌های جوان سینمایی که در تجارب نخست‌شان (با فرض نخستین بودن تجربه سینمایی‌شان. نمی‌دانم آیا اولین بازی سینمایی ایشان بود یا نه؟!) کنترل نشده ایفای نقش می‌کنند با درک موقعیت کلی فیلم؛ تعیین‌کننده جلوه‌گری می‌کند. مدعی‌ام را برای مثال ارجا‌ع می‌دهم به برخی از دیالوگ‌های ساده اما ابزورد او به همراه موقعیت‌های طنازانه‌ای که او بدون استفاده از کلام آن را ایجاد می‌کند. (مثل صحنه برخواستنش پس از سیگار کشیدن زیر هود و برخورد سر او به آن)

بازیگران «مــــات» باورپذیر هستند همچون تمام اطرافیان ما؛ کلمات متفرعنانه و شعاری نمی‌دهند همچون تمام اطرافیان ما؛ از بلاهت و سادگی می‌خندانند همچون تمام اطرافیان ما؛ تماشاچی را با تیزهوشی درگیر موقعیتی که در آن قرار گرفته‌اند می‌کنند و تا آخرین نما در داخل آپارتمان آنها را مبهوت می‌کنند.

کارگردانِ تقدیرگرای فیلم مات با آن سکانس قابل‌توجه پایانی فیلم با کنترل هوشمندانه هیچگاه اجازه پیشی گرفتن هیچکدام از هنرپیشه‌گانِ فیلمش بر دیگری را در صحنه نمی‌دهد و همین مراعات، نظمی را در فیلم می‌سازد که مات را در فضای رخوت‌انگیز کنونی سینمای کشور به نسیمی مطبوع مبدل می‌سازد.
رضا تهوری این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نقد و بررسی«یک روز طولانی» در شیراز
» دومین حضور بین المللی «یک روز طولانی» در بلغارستان
... دیدن متن »

فیلم «یک روز طولانی» ساخته بابک بهرام بیگی در شیراز نقد و بررسی می شود.

به گزارش مشاور رسانه ای فیلم، «یک روز طولانی» ساخته بابک بهرام بیگی چهارشنبه 29 دی ماه با حضور کارگردان، شبنم مقدمی بازیگر فیلم و سمیرا مهندسان طراح لباس در شیراز  نقد و بررسی می شود.

این فیلم نوشته مشترک بهرام بیگی و پیام ناصر است و از مضمونی اجتماعی برخوردار است . در خلاصه ی داستان فیلم آمده؛ زمان آدم‌ها را دگرگون می‌کند اما تصویری را که از آنها داریم ثابت نگه می‌دارد. هیچ چیزی دردناک‌تر از این تضاد میان دگرگونی آدم‌ها و ثبات خاطره نیست!

شبنم مقدمی، رضا بهبودی، مرتضی یونس زاده، باران ابراهیمی و علیرضا آرا بازیگران اصلی فیلم هستند.

گفتنی است پخش بین المللی «یک روز طولانی»را علیرضا شاهرخی بر عهده دارد و فیلم در نهمین جشنواره فیلم خاورمیانه و شمال آفریقا «صوفیه بلغارستان» حضور خواهد داشت .

«یک روز طولانی» هم اکنون در گروه سینمایی هنر و تجربه در حال اکران است.

عوامل اصلی فیلم عبارتند از: مدیر فیلمبرداری : محمد رضا تیموری، فیلمنامه: پیام ناصر، بابک بهرام بیگی،  صدا: انسیه ملکی، حسن شبانکاره،  مدیر تولید: امیررضا جلالیان، طراحان صحنه:  کاوه کاظم زاده، آرش باقی پور،  جلوه‌های ویژه بصری: فرهاد نجفی فرد، مشاور رسانه ای: منصوره بسمل، تهیه کنندگان: بابک بهرام بیگی، مرتضی یونس زاده

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
good enough
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
موضوع فیلم به خودی خود جذاب و بدیع بود. اما بازی ها، فیلمنامه و سایر ظرایف کارگردانی این فیلم در حدی نبود که بخوام نهایتاً تماشای این فیلم رو به دیگران توصیه کنم.
حمید عظیمی و علیرضا قاضی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره فیلم دلبری
» حضور فیلم سینمایی «دلبری» در جشنواره بین‌المللی فیلم «داکا»
... دیدن متن »

فیلم سینمایی «دلبری» محصول سازمان سینمایی حوزه هنری و موسسه سیمای مهر در پانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم «داکا» بنگلادش نمایش داده می‌شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان سینمایی حوزه هنری، فیلم سینمایی «دلبری» به کارگردانی سید جلال اشکذری محصول سازمان سینمایی حوزه هنری و موسسه سیمای مهر در پانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم «داکا» در بخش فیلم‌های معنوی به نمایش درخواهد آمد. امسال سینمای ایران در این جشنواره حضور پررنگی دارد.

در خلاصه داستان «دلبری» آمده است: «امشب عروسی امیرحسینِِ ، دوتامون خوشحالیم… من نباید اون حرف ها رو می زدم. فقط بهم بگو چرا چهار بار چشمتُ باز و بسته کردی … منظور خاصی داشتی میثم؟»

هنگامه قاضیانی، آتیلا پسیانی، عباس غزالی، محمدرضا شیرخانلو، مهسا هاشمی و مهدی عطاران بازیگران «دلبری» هستند.

پانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم «داکا» از 23 دی ماه الی 1 بهمن ماه در شهر داکا پایتخت کشور بنگلادش برگزار خواهد شد.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» راهیابی « اینجا کسی  نمی میرد» به جشنواره فیلم داکا
... دیدن متن »

فیلم سینمایی «اینجا کسی نمی میرد» ساخته حسین کندری به جشنواره فیلم داکا راه یافت. 

به گزارش مشاور رسانه ای فیلم؛ «اینجا کسی نمی میرد»  به کارگردانی حسین کندری و تهیه کنندگی مشترک عباس رافعی و سینا سعیدیان در بخش سینمای جهان پانزدهمین دوره جشنواره فیلم داکا حضور خواهد داشت.

جشنواره فیلم داکا با شعار«فیلم خوب، تماشاگر خوب، جامعه خوب»  از 12 تا 20 ژانویه 2017 در شهر داکا پایتخت بنگلادش برگزار می شود.

این جشنواره از مهمترین رویدادهای بنگلادش است و در پانزدهمین دوره آن 170 فیلم از 60 کشور جهان   حضور خواهند داشت. 

حضور لوون هفتوان در جمع هیئت انتخاب این جشنواره از نکات قابل توجه در جشنواره داکا است.

همچنین اختصاص بخش ویژه ای به عباس کیارستمی در این جشنواره از نکات حائز اهمیت جشنواره داکا خواهد بود.

«اینجا کسی نمی میرد» روایتی موشکافانه از تنهایی های یک سرباز جوان است؛ در خلاصه داستان فیلم آمده : اشکان برای گذراندن بخشی از دوره ی سربازی اش، راهی منطقه ای مرزی می شود. او که در تلاش برای کنار آمدن با شرایط جدید است، به مرور متوجه اتفاقات عجیبی در اطرافش می شود. 

گفتنی است «اینجا کسی نمی میرد» هم اکنون در گروه سینمایی هنر و تجربه در حال اکران است.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
باشگاه فیلم تهران
» "ممیرو " درفرهنگسرای ارسباران اکران و نقد می‌شود
... دیدن متن »

فیلم «ممیرو» محصول 1394 به کارگردانی هادی محقق یکشنبه 19 دی ماه ساعت 18 با حضورعوامل در فرهنگسرای ارسباران اکران، نقد و بررسی می‌شود.

«ممیرو» دومین ساخته هادی محقق بعد از فیلم «او خوب سنگ می زند» است. این فیلم داستان تنهایی ایاز، پیرمرد سالخورده و واخورده از زندگی پرمشقت خود را روایت می‌کند که بعد از اتفاقی مهیب در زندگی‌اش، با نوه خود روزگار می‌گذراند. او که خود را مسبب همه اتفاقات بد پیرامونش می‌داند، قصد دارد تا به زندگی خود خاتمه دهد.

فیلم "ممیرو" بیش از بیست حضور جهانی داشته است و در جشنواره‌هایی مانند بوسان کره جنوبی ، پونا هند ، کازان روسیه و ایروان ارمنستان موفق به دریافت جایزه بهترین فیلم شده است. این فیلم در بخش هنر و تجربه سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر حضور داشت و نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم در این جشنواره شد.

سید رضا محقق (تهیه کننده)، هادی محقق (نویسنده وکارگردان)، مجید برزگر (تهیه کننده و تدوین)، روزبه رایگا(مدیر فیلمبرداری)، حامد غلامی (مدیر تولید)، حسین قزلباش (طراح صحنه ولباس)، سیدهادی دیباجی (دستیار و برنامه‌ریز)، پدرام زرگر (طراح گریم)، علی عدالت دوست (صدابردار)، فرید ناظرفصیحی (طراح جلوه های ویژه بصری)، سعیده شریفی (عکاس)، یداله شادمانی، میثم فرهومند، فاطمه بهادر ، پریسا واصلی، مهیار آب روان، منوچهر اشکویی، طلوع جهانبازی عوامل و بازیگران این فیلم هستند.

هادی محقق (کارگردان) ، یداله شادمانی (بازیگر) و جمعی دیگر از عوامل فیلم مهمانان چهارصد و نوزدهمین نشست باشگاه فیلم تهران هستند.‌

علاقمندان برای حضور دراین نشست می‌توانند به فرهنگسرای ارسباران واقع در خیابان شریعتی بالاتر از پل سیدخندان‌، خیابان جلفا مراجعه و یا با شماره‌های 20- 22872818 تماس بگیرند. 

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
تصمیم نیلوفر...

در فصلی از فیلم وارونگی نیلوفر از سهیل مردی که با او رابطه عاطفی دارد میپرسد که آیا دلش میخواهد دور از تهران زندگی کند؟ و سهیل جواب منفی می دهد چون تهران را دوست دارد و کارش اینجاست. دوباره نیلوفر از او میپرسد اگر حق اننخابی نداشته باشد چه؟ و سهیل جواب میدهد خودش را در موقعیتی قرار نمیدهد که مجبور به نداشتن حق انتخاب باشد. نیلوفر که گویی از پاسخ سهیل جا خورده خنده ی طعنه آمیزی دارد و لابد در دل خودش می گوید "مگه میشه؟!" و ما لحظاتی قبل را به یاد می آوریم در بیمارستانی که مادرش بستری است و به دستور دکتر باید در خارج از تهران زندگی کند، خواهر و بردار بزرگ او به بهانه اینکه خودشان گرفتارند و خانواده دارند، تصنمیم میگیرند نیلوفر به همراه مادرشان کوچ کند، نیلوفر که حتی از او نظرخواهی نشد با کمی مکث با لبخندی ملیح و بدون غرولند به ... دیدن ادامه » راحتی این تغییر بزرگ را میپذیرد لابد با خودش میگوید "مگه چاره ای دیگه ای هست؟"
اگرچه او ازدواج نکرده و با مادرش زندگی میکند اما همانند برادرش گرفتاری های شغلی دارد و یا همانند سهیل تهران را دوست دارد و نمیخواهد از این شهر برود. اما نیلوفر گمان میکند نمی شود در برار جبر موقعیتی که شکل گرفته حتی کوچکترین واکنشی نشان دهد. اما سوالهای او از سهیل و بعد تعجبش از جواب سهیل، گویی جرقه بینشی تازه ( به سادگی تن ندادن به هر نوع جبری در زندگی و ایجاد فرصتی برای حق انتخاب و عوض کردن موقعیت) را در ذهن او زده است. افزایش فشارهایی تحمیلی بیرونی به او ( گرفتن مغازه خیاطی از او توسط برادر و تحقیرهای خواهر سردمزاجش و حتی پنهان کاری منفعت طلبانه سهیل از داشتن فرزندی از ازدواج قبل) او را درمسیر آزمودن و بسط این بینش تازه شکل گرفته در ذهن او در مناسبات زندگی و خانوداگی قرار میدهد.
در پایان فیلم او پس از کش و قوسهای مختلف با چالشهای اطرفش فرصت پیدا میکند حق انتخاب را را برای خود فراهم میکند. اگرچه او در نهایت شغل تولیدی لباس را کنار میگذارد و شهر تهران را همراه مادر ترک میکند اما این پذیرش نه به علت تن دادن به موقعیتی اجباری با این توجیه که "کاریش نمیشه کرد" بلکه تصمیمی است از جانب خودش آن هم به علت عاطفه زباد نسبت به مادر و حس مسئولیت پذیری بالایش در مقایسه با خواهر و برادرش.
در سکانس موجز و زیبای پایانی نیلوفر در ماشین سهیل نشسته و به نظر این آخرین قرار آنهاست. نیلوفر آهنگ غمگینی که از ضبط ماشین پخش میشود را دوست ندارد و از سهیل میخواهد آهنگ را عوض کند و آهنگ شادتری بگذارد (مطئنا اگر نیلوفر ابتدای فیلم در این سکانس حضور داشت صبر میکرد تا این آهنگ غمگین تمام شود و آهنگ بعدی که احتمالا شادتر باشد شروع شود). سهیل به خواست نیلوفر آهنگ را عوض میکند اما آهنگ بعد هم کماکان غمگین است و اگرچه این شرایط باعث خنده نیلوفر و سهیل میشود اما میتواند معنای ضمنی نیز داشته باشد، اینکه قدرت جبر زمانه کماکان نامحدود است و آنچنان نمیتوان فضا و موقعیت را به دلخواه خود عوض کرد.
پرند محمدی این را خواند
شیرین ، پریناز ولی لو و شیوا یزدی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» «یک روز طولانی» به جشنواره پونا راه یافت
... دیدن متن »

فیلم «یک روز طولانی» ساخته بابک بهرام بیگی به جشنواره پونا هند راه یافت.

به گزارش مشاور رسانه ای فیلم، جشنواره پونا هند در پانزدهمین دوره خود میزبان فیلم «یک روز طولانی» در بخش سینمای جهان خواهد بود.

شهر پونا به دلیل داشتن بهترین انستیتوی سینما و تلویزیون  هند و همچنین وجود مرکز آرشیو سینمای ملی هند از مهمترین مراکز سینمایی  این کشور محسوب می‌شود. در این راستا فستیوال سینمایی پونا برای ارایه و نمایش بهترینهای سینمای هند و جهان از سال 2002 شکل گرفته است و در دوره های اخیر میزبان آثار سینمایی بیش از چهل کشور جهان در عرصه‌های مختلف بوده است. 

این فیلم نوشته مشترک بهرام بیگی و پیام ناصر است و از مضمونی اجتماعی برخوردار است . در خلاصه ی داستان فیلم آمده؛ زمان آدم‌ها را دگرگون می‌کند اما تصویری را که از آنها داریم ثابت نگه می‌دارد. هیچ چیزی دردناک‌تر از این تضاد میان دگرگونی آدم‌ها و ثبات خاطره نیست!

شبنم مقدمی، رضا بهبودی، مرتضی یونس زاده، باران ابراهیمی و علیرضا آرا بازیگران اصلی فیلم هستند.

گفتنی است پخش بین المللی «یک روز طولانی»را علیرضا شاهرخی بر عهده دارد.

پانزدهمین جشنواره بین المللی پونا، از 23  تا 30 دی ماه در هند برگزار می‌شود.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
محمد عسگری این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
»  دو جایزه جشنواره فیلم زاگورای مراکش  به فیلم پریدن از ارتفاع کم رسید 
... دیدن متن »

دو جایزه بهترین فیلم و بهترین بازیگر نقش اول زن از جشنواره زاگورای مراکش به  فیلم پریدن از ارتفاع کم رسید 

فیلم سینمایی "پریدن از ارتفاع کم" اولین ساخته حامد رجبی به تهیه کنندگی مجید برزگر که در بخش مسابقه  سیزدهمین دوره جشنواره فیلم زاگورا در کشور مراکش  به نمایش درامده بود شب گذشته توانست دوجایزه بهترین بازیگر زن برای نگار جواهریان و بهترین فیلم را از آن خود کند.

این فیلم در اولین حضور خودش توانسته بود در بخش پانورامای شصتمین دوره ی جشنواره ی برلین حضور پیدا کند و موفق به دریافت جایزه‌ی " فیپرشی" شود.

عوامل فیلم سینمایی پردین از ارتفاع کم عبارتند از: 

نویسنده و کارگردان: حامد رجبی  مدیر فیلمبرداری: مجید گرجیان  طراح صحنه و لباس: لیلا نقدی پری  طراح چهره پردازی: الهام صالحی مدیر تولید و مجری طرح : مهدی برزگر  تدوین: اسماعیل منصف جلوه های ویژه بصری: محمد ثانی فر.آیدا غازی دستیاراول کارگردان و برنامه ریز: حمیدرضا غفارزاده  صدابردار: رضا تهرانی طراحی و ترکیب صدا: حسین ابوالصدق . تصحیح رنگ: سامان وفایی مجد منشی صحنه: فاطمه فاضلی  مدیر تدارکات: امیر اسکندری  دستیار دوم کارگردان: نوید صلاحی عکاس: احمد آقاسیانی.  گرافیک: طاها ذاکر فیلم پشت صحنه: حمیدرضا برزگر گروه صحنه و لباس: صدرا صدری. درنا لطفی .سارون شاهین  گروه چهره پردازی: امیرخدادادی. موناشاه بیگی  گروه فیلمبرداری: آرش ساسانی. امیر هدایتی. آرمان امیری  دستیار صدا: جلال سعادتیار گروه تدارکات: هادی نوری. احمد عطایی. یاسر میرمجیدی حمل و نقل: عزیز زینعلی. مجید فلاح .امیرحسین احمدی. حامد خاکسار. محمد پاکزاد. اصغرخبازیان سینه موبیل: محمد رضا میرزایی نژاد تهیه کننده : مجید برزگر 

بازیگران: نگار جواهریان، رامبد جوان، محمود بهروزیان، مهر آل آقا، صدف احمدی، سعید اشتیاقی، شفق شکری، افشین لیاقت، علی اکبر مددی مهر، امیر حسین آصفی و ژیلا دایی

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
در اکران افتتاحیه فیلم سینمایی فصل بارانهای موسمی مطرح شد:
» سینمای ایران دچار یک دگردیسی در نیروهای خود شده است
... دیدن متن »

آیین دیدار و اکران افتتاحیه فیلم سینمایی فصل بارانهای موسمی شب گذشته  شنبه 4 دی ماه در موزه سینما برگزار شد. 

به گزارش  مشاور رسانه ای فیلم فصل بارانهای موسمی ،منوچهر شاهسواری تهیه کننده فیلم طی سخنانی گفت :این فیلم محصول یک علاقه و عشق و دوست داشتن به سینما و فرهنگ است. 

وی ادامه داد : خوشحالم که فیلم فصل بارانهای موسمی باعث شد تا گروهی از جوانان با استعداد به سینمای ایران معرفی شوند و این جوانها دارای ارزشهای زیادی هستند و همچنان فرصت کار در سینما دارند.

مدیر عامل خانه سینما با اشاره به حضور جوانان در سینمای ایران گفت : سینمای ایران دچار یک دگردیسی در نیروهای خود شده است و امروز در هیچ جای سینمای ایران بدون حضور نیروهای جوان نمی توان احساس امنیت کرد.

شاهسواری ادامه داد : فیلم فصل بارانهای موسمی سالها پیش ساخته شد و این فیلم یک  تجربه زمانی بود تا نگاهی به زندگی و حیات نوجوانان معاصر داشته باشد و این فیلم هم در فرم و هم در مضمون یک تجربه جذاب بود و لذت زیادی بردیم.

مجید برزگر کارگردان فیلم سینمایی فصل بارانهای موسمی نیز طی سخنانی گفت : باید از منوچهر شاهسواری تهیه کننده فیلم بسیار تشکر کنم که پدرانه کمک کرد تا این فیلم را بسازم.

وی ادامه داد : زمان زیادی طول کشید تا به فیلم اول خودم برسم ولی همکاری با منوچهر شاهسواری و ساخت فیلم فصل بارانهای موسمی باعث شد تا تلقی من ار سینما تغییر کند.

وی ادامه داد : شانس من همکاری با یک گروه بسیار خوب بود و شانس بزرگترم همکاری با منوچهر شاهسواری بود که یک اتفاق کم نظیر بود زیراشاهسواری کاملا ازادانه با ما رفتار کرد و به من اموخت که زمانی که در مقام تهیه کننده هستم با کارگردان فیلمم  به شکلی رفتار کنم که انگار خودم می خواستم آن فیلم را کار گردانی کنم. 

لیلا نقدی پری طراح صحنه و لباس فیلم نیز گفت :دقیقا 7 سال پیش چنین روزی فیلمبرداری فیلم فصل بارانهای موسمی به پایان رسید و امروز فرزند ما 7 ساله است.

در این مراسم بازیگران و عوامل دیگر فیلم نیز که به دعوت مجید برزگر به روی سن آمده بودند طی سخنانی  با ابراز خشنودی از اکران این فیلم از منوچهر شاهسواری تهیه کننده فیلم و همچنین تماشاگران فیلم بسیار تشکر کردند

فیلم فصل بارانهای موسمی هم اکنون در گروه هنر و تجربه در حال اکران است.

فیلم «فصل باران‌های موسمی» به کارگردانی مجید برزگر و تهیه‌کنندگی منوچهر شاهسواری از ابتدای دی ماه در گروه سینمایی «هنر و تجربه» اکران می‌شود.

این فیلم که در سال ١٣٨٨ ساخته شده است در دولت قبل فرصت نمایش پیدا نکرد و به مدت ٨ سال در انتظار اکران بود.

فیلم «فصل باران‌های موسمی» در طی این مدت در بیش از ٣٠ جشنواره معتبر خارجی و داخلی همچون چهاردهمین جشن خانه سینما، پنجمین جشنواره فیلم «دیدار»، جشن انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی، جشنواره جهانی مونترآل ۲۰۱۰، جشنواره جهانی روتردام ۲۰۱۰ به نمایش درآمد و جوایز بسیاری کسب کرد و یا نامزد دریافت جایزه بود.

عوامل اصلی فیلم «فصل باران‌های موسمی» عبارتند از کارگردان: مجید برزگر، تهیه‌کننده: منوچهر شاهسواری، فیلمنامه‌نویس: مجیدبرزگر، حامد رجبی، مدیر فیلمبرداری: امین جعفری، تدوین: جواد امامی، طراح صحنه و لباس: لیلا نقدی پری، طراح چهره‌پردازی: الهام صالحی، مدیر تولید: مهدی برزگر، مشاوررسانه‌ای :علی زادمهر  صدابرداری و طراحی و ترکیب صدا: مهران ملکوتی، عکاس: احمد آقاسیانی، دستیار اول کارگردان: علی نظری، بازیگران: نوید لایقی، مرضیه خوشتراش، علی باقری، مهران خدایی، الناز حبیبی.

این فیلم با مشارکت مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی ساخته شده است.

علی ژیان و مریم خیابانی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
این فیلم بی نظیر بود. نوشته زیر تفسیر من از این فیلم است و ممکن است کاملا اشتباه و یا جایی از آن درست باشد.اما دوست داشتم با دوستان اینجا درمیان بگذارم.
-------------------------------------احتمال اسپویل فیلم موجود می باشد.اگر فیلم را ندیدید و یا نمیخواهید اسپویل شود، به صحنه هایی از فیلم در زیر اشاره شده است------------
فیلم نقدی به سینمای بعد از انقلاب بود. ناصی نمادی کامل از سینما و هنر کلاسیک بود. گویی انگار پدر سینما در نمادی از نیمکت، یک موتور که تبدیل به وانت شده است(چرخهای سینما) و شخص ناصی، ظاهر شده است.
اشکان خطیبی در نظر من دو نماد است، یک موسیقی و یا هنر ایرانی که شدیدا به اصول سینما و به سینمای قبل از انقلاب وابسته است و با چنگ و دندان از میان دشمنان عبور کرده(صحنه ای که اشکان خطیبی در میان برف با دستانی باز و دندانهای خون الود ایستاده است) تا خود را به پدر ... دیدن ادامه » برساند، و دوم جوانانی که سرشار از استعداد هستند ولی نیازمند یک لقمه نان بوده و حاضرند با حداقل دستمزد که همان سیر شدن شکمشان است با استعداد بیش از اندازه خود، خود را در اختیار هنر قراردهند(گشنه بودن مداوم و درگیری همیشگی با غذا)
هومن برق نورد را میتوان نمادی از سینمای مدرن دانست. در واقع مهندسین را در سینمای مدرن به نمایش میگذارد که باعث شده است سینما تا حد زیادی متحول شده به سینمای فعلی تبدیل شود. صفا(اگر اشتباه نکنم) در کنار نقش خود نمادی از سینمای مدرن ضعیف و رنجور ایران نیز هست، سینمایی که نقش مهندسین در آن آنقدر کم است که میتوان از آن به کلی صرفنظر کرد و همچنان ریشه های آن با سینمای کلاسیک چه خارج از ایران و چه سینمای کلاسیک داخل ایران پیوند خورده است.او که با کمترین تجهیزات تلاش میکند که هرچه زیباتر کردن فیلم ها کمک کند همیشه مریض است، به هیچ چیز غیر از کارش فکر نمیکند و به مادر شدیدا وابسته است.

مهتاب نصیرپور مادر سینماست. مادری که هم درگیر و عاشق هنر کلاسیک است و هم خواهان مدرنیته. به اصول پایبند است و میگویند هنر را نباید سانسور کرد. پایان خوش یا بد فیلم را عضوی از فیلم میداند، تغییر آن را به دلخواه کسی دیگر را برنمیتابد و مخالف آن است. مادر، مادر است و فرزندانش را دوست دارد، فرزندی که در کنار او و به عشق او هنر را رنگ و بو میبخشد بیش از اندازه به او وابسته است و مادر ، مانند همیشه میخواهد رشد فرزندش را ببیند، پس راه خود را انتخاب میکند، دست فرزندش، مهندس سینمای مدرن را میگیرد و با خود به سوی دیگری میبرد.در حالیکه پدر همچنان درگیر گذشته است و میخواهد با تغییر در آن شاید صحنه ای جدید خلق کند.

فیلم پر از سکانسهای نمادی است، نمادی که همه تلاش میکنند که با سختی چرخهای سینما را بچرخانند تا آن را به قله برسانند(کشیدن وسیله نقلیه در سربالایی کوه) و بسیاری دیگر اما نتیجه گیری آخر فیلم تا حدود زیادی جالب است.
صفا، که همیشه در جوش و خروش بوده، همیشه آنقدر تلاش داشته که دچار بی خوابی شده است در آخر آرام گرفته و این آرام گرفتن مساوی خواب ابدی اوست. مادر از فرزندش رضایت دارد ولی انگار کار او پایان یافته است، دیگر نمیخواهد پای خود را در هنر بگذارد. عطا کمی به خود آمده، حالا برای خود آهنگ میسازد، شعر میگوید، و مینویسد. ولی هنوز پدر را دوست دارد. و پدر، که تنها نماد مانده از سینماست هنوز درگیر گذشته است، شاید در صحنه آخر بفهمیم که چرا عطا مرد، چرا مادر رفت و چرا پدر هنوز درگیر است، زیرا باید نقش دو نفر را یکی بازی کند، سینما هنوز درگیر سانسورهای مردانه و زنانه است و .... الخ

جناب سالاری، سپاس از شما بابت اشتراک این تجربه ارزنده.
۰۲ دى
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نـفـس _ دنیایی به وسعت ذهن زیبای یک کودک

بهار؛
دختری است خردسال،باهوش، خونگرم و عاشق و نگرانِ پدر...
دختری با موهای ژولیده_گولیده(به قول خودش) که این آشفتگی را به ذهن خلاق و کودکانه اش نیز تعمیم داده؛
گویی بین موها و ذهنش ارتباط خاصی وجود دارد...
هربار که موهایش ژولیده_گولیده است، ذهنش نیز مشوش و شلوغ میشود و هربار که موهایش مرتب و بافته میشود ، ذهنش هرآنچه را که میشنود مرتب تر از موهایش ترسیم و تجسم میکند.
ونرگس آبیار؛ چقدر زیبا این دنیای ترسیم شده و مجسم را که پر از حرف و نشانه و کلام است،از ذهن کوچک و خلاق بهار بیرون کشیده و در مقابل چشمان مشتاق مخاطب به رقص در می آورد.
بهار ؛
اینقدر عاشق و نگران پدر است که با هر نفس تنگی پدر ""نفس"" میدهد و باز زنده میشود؛
این را؛
از دو گوی نگران چشمانش میتوان لمس کرد،
و از زبان گویایش که هربار تاکید میکند دکتر نفس میشوم تا پدرم را خوب کنم، میتوان شنید،
و از نجات ماهی قرمزی که به دور از آب مانده و بهار با دستانش در آب رهایش میکند تا باز نفس بکشد و مثل پدر خِس خِس نکند، میتوان دید و نظاره کرد...
گویی،رها کردن ماهی قرمز در آب برایش حکم پاف کردن اسپری تنفسی پدر را دارد...
بهار؛
آرزو ... دیدن ادامه » میکند،
خلق میکند،
مجسم میکند،
حتی راز و نیاز میکند...
اما سرآمد همه اینها؛
"" دکـتـرِ نـَفـَـس "" شدن است،
حتی اگر "" دکـتـرِ نـَفـَـس "" شدن برای ""مـُـرده ها"" باشد....
بهار؛
به آرزویش رسید....

پ.ن: ""نفس"" را ببینید، بشنوید و لمس کنید...
دنیای ""نفس"" زیباست...
زیبا بود هم نفس هم وصف شما!!!!!
۰۲ دى
"گویی بین موها و ذهنش ارتباط خاصی وجود دارد..."
نفس را ندیدم اما نفس ِ تو را خواندم، لطیف و زیبا بود پرند جانم:)
۰۹ دى
مریم مهربانم، ممنون از حضور و همراهی پرمهرت بانو.
۱۰ دى
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
فارغ از جذابیت خود بسنده ی فیلم، دیدن آن را به تئاتر دوستانی که نمایش «فهرست» رضا ثروتی و «مستأجر» ستاره امینیان را دیده اند نیز توصیه می کنم. اولی به این دلیل که فیلم مثل «فهرست» با نگاه به نمایشنامه ی The Card Index اثر Tadeusz Różewicz ساخته شده و دومی از این بابت که پیش زمینه ی فلسفی و سیاسی ای که ارائه می شود شاید به درک چراییِ نوع فضاسازی (طراحی دکور، لباس و...) ستاره امینیان در اقتباسش از «مستأجر» کمک کند (هرچند که احتمالاً اگر انتخاب لباس های متحد الشکل و خاکستری در «مستأجر» به صورت آگاهانه و برای اشاره به روح کمونیسم و انکار فردیت صورت گرفته بود، کارگردان در مصاحبه های خود به جای اصرار بر انتخاب عامدانه ی لباس های "زشت" به این نکته اشاره ای می کرد).
پرند محمدی ، علیرضا و رضا تهوری این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» پوستر «خاطرات اسب سیاه» رونمایی شد
... دیدن متن »

پوستر فیلم سینمایی «خاطرات اسب سیاه» به نویسندگی،‌کارگردانی و تهیه‌کنندگی شهرام علیدی رونمایی شد.

این فیلم داستان ئاسکه دختر جوانی است که وصیت کرده برای آخرین بار اسب سیاهش او را ببیند. آمدن اسب سیاه حوادث غیرمنتظر‌ه‌ای را  رقم می زند. فیلم محصول مشترک ایران و ترکیه است. مریم بوبانی یکی از  بازیگران ایرانی این فیلم است که در کنار بازیگران ترک و کرد نقش‌آفرینی کرده است. کیهان کلهر آهنگساز فیلم و هایده صفی یاری تدوین گر آن بوده اند. این فیلم دومین ساخته ی  بلند سینمایی شهرام علیدی پس از  فیلم موفق «زمزمه با باد» است که سه جایزه ی جهانی از هفته ی منتقدین کن دریافت کرد.

براک توزون آتاج، دیمن زندی، شنای آیدین، ویلدان آتاسوار، بلال بلوت، عزیز چاپکورت، مریم بوبانی، تارا جاف و شوال سام بازیگران این فیلم هستند.

مدیر فیلمبرداری: اشکان اشکانی، صدابردار: احمد صالحی، موسیقی : کیهان کلهر، تدوین: هایده صفی یاری، طراح و مجری گریم: سودابه خسروی، طراح صحنه و لباس: شهرام علیدی، گروه کارگردانی هنری: سدات باریش، مشاور رسانه‌ای: کتایون کیخسروی دیگر عوامل «خاطرات اسب سیاه» است. 

اکران این فیلم از دوشنبه این هفته در سینماهای گروه هنر و تجربه آغاز می‌شود.


برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به معنای واقعی به کاتارسیس رسیدم.
این فیلم چه از لحاظ فرم و چه از لحاظ محتوا حرفی واسه گفتن باقی نمیذاره.
بی‌نظیره و دیدنش یکی از بهترین اتفاقای زندگیم بود...
حسرت بزرگم فقط این اطلاع رسانی ناقص و این تایم محدود اکرانشه که باعث میشه چنین فیلم بی‌نقصی انقدر توی حاشیه بمونه
حسن حسینی ، شیرین ، hesampars ، راحله ، فریده چرخکار و Positron این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آقای رحمانیان عزیز،
خسته نباشید. این فیلم ما رو با خودش بررررررد...
من خیلی خیلی خوشم اومد. کاملا موافقم که خیلی شبیه سینما پارادیزو بود و البته خیلی هم فرق داشت!!
قسمت پایانی فیلم رو خوب متوجه نشدم. اون قسمتی که دست برق نورد رو صبا می خورد و اون جایی که صبا تو برف با دهن خونی ویلن می زد.
با این حال لذت بردم از تماشای فیلم.
بازی ها بی نقص بودن از نظر من (علی عمرانی بی نظیییییر بود).
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
شخصیت های بی شناسنامه. تکه پرانی های گل درشت. تکرار مکررات در ساختار. تکیه ی تمام به نوستالژی. روایت داستانی «تخیلی» با شخصیت هایی تخیلی در بستر و بر پایه ی رخدادهای واقعی. نقش زائد اشکان خطیبی با جزئیاتی زائد تر (بیماری جوع که بهانه ای شده برای وزن کم کردنی که خطیبی از آن با افتخار یاد می کند، گرچه اگر محمد رحمانیان نگاهی به فراسوی حلقه ی خودی ها و اسپانسرها داشت، احتمالاً ایمان صیاد برهانی بدون نیاز به کشیدن چنین مشقتی می توانست از پس این نقش زائد بربیاید). اتلاف 2 ساعت از عمر گران.
علیرضا و سید حامد حسینیان این را خواندند
وحید هوبخت ، سارا_ز و امیرمسعود فدائی این را دوست دارند
البته من تو جشنواره بین المللی فجر(اردیبهشت دیدم) اونم بسختی چون فقط یه اکران داشت...
دوتا شخصیت علی عمرانی و مهتاب نصیر پور تا اندازه ای شناسنامه دارن که ببینده گیج نشه ولی هومن برق نورد و اشکان خطیبی خیر...
شخصیت پردازی فیلم مشکل داره
ظاهرا رحمانیان ... دیدن ادامه » تنها از خاطرات و دغدغه های خودش تو فیلم یاد کرده که یکم ارتباط برقرار کردن باهاش سخت میشه...
واژه گل درشت بودن رو با شما موافقم وخیلی کوتاه و زود گذر هم هستن و خیلی سطحی رد میشه
ولی من از دیدنش پشیمون نیستم......
چون فیلم بد روهم باید دید....

۲۶ آذر
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
بازی پانته‌آ پناهی جذاب بود بازی نقش اول فیلم قشنگ بود ولی در کل داستان نداشتن این فیلم یکی از معضلاتی بود که مخاطب با ان در گیر بود... ولی در کل فیلم خوبی بود میتوانست بهتر هم باشد
دقیقا تعریف شما از داستان چیه که این فیلم رو فاقد اون می دونید؟؟...
۰۵ دى
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره فیلم مات (هنر و تجربه)
در جشنواره سائوپائولو
» «مات» برنده نخستین جایزه جهانی «کیارستمی» شد
... دیدن متن »

نخستین جایزه ویژه هیات داوران چهلمین جشنواره بین‌المللی فیلم سائوپائولو با عنوان جایزه کیارستمی به فیلم «مات» ساخته صبا کاظمی رسید.

به گزارش خبرگزاری مهر، فیلم سینمایی «مات» به کارگردانی صبا کاظمی در اولین حضور بین‌المللی‌اش توانست جایزه ویژه هیات داوران را از آن خود کند. این جایزه که به نام کیارستمی نامگذاری شده است، ‌برای نخستین بار به جوایز این جشنواره سائوپائولو اضافه شده و طبق گفته هیات داوران به فیلم‌هایی تعلق می گیرد که داستان‌سرایی های کلاسیک را به شکل فیلمسازی تجربی بسط دهند.

طبق این ویژگی ها جایزه کیارستمی سهم فیلم «مات» شد چرا که با راهی خلاقانه و پرخطر، ‌نابسامانی دنیای مدرن را با ‌تعدادی بازیگر تنها در یک آپارتمان واقع در تهران امروزی، در یک اجرای زنده به تصویر کشیده است.

پخش بین‌الملل فیلم «مات» را مرجان علیزاده (iran arthouse film) به عهده دارد.

این فیلم علاوه بر اینکه نخستین فیلم ایرانی است که یک جایزه مهم جهانی مزین به نام کیارستمی را دریافت کرده، به عنوان فیلم برتر از دید تماشاچیان جشنواره سائوپائولو نیز معرفی شد.

«مات»، ‌هفته آینده در اکران فیلم‌های برنده جشنواره سائوپائولو اکران عمومی خواهد شد.

فیلم‌هایی چون «فروشنده» اصغر فرهادی، «لانتوری» رضا درمیشیان، «اژدها وارد می‌شود» مانی حقیقی در بخش نمایش و «چهارشنبه» سروش محمدزاده، «سینما نیمکت» محمد رحمانیان و «خانه‌ای در خیابان چهل و یکم» حمیدرضا قربانی در بخش اصلی مسابقه جشنواره حضور داشتند.

این فستیوال از ۲۰ اکتبر(۲۹مهر) تا ۲نوامبر (۱۲ آبان) در برزیل برگزار شد.

عقیل بهرامی، ژاله بلمه، آبان عسکری، میثم کریم پور، مینو ملکی، نیما کاظمی، رامیار مشایی، وحید ورسه، کیان کاظمی از جمله هنرمندانی هستند که در «مات» به ایفای نقش پرداخته‌اند.

«مات» پس از برپایی آیین دیدار با عوامل در روز دوشنبه ۲۴ آبان‌ماه در موزه سینما، از ۲۵ آبان در گروه «هنر و تجربه» اکران عمومی خود را آغاز می‌کند.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره فیلم مات (هنر و تجربه)
» عقیل بهرامی بازیگر فیلم مات: از تئاتر به سینما رسیدم
... دیدن متن »

خواهشی که دارم، حمایت بیشتر از سینمای مستقل است و گروه هنر و تجربه‌ای که اینقدر با زحمت دارند این گروه را خوب به جلو می‌برند.

عقیل بهرامی بازیگر فیلم «مات» در گفت‌وگو با پایگاه خبری گُلوَنی گفت: پنج سال است که به‌طور حرفه‌ای و جدی بازیگری را پیگیری می‌کنم. البته این‌که از کی علاقه‌مند شدم به این حرفه رو دقیق نمی‌توانم خدمتتون عرض کنم؛ شاید از نمایش‌های مدرسه شاید قبل‌تر با دیدن فیلم شاید هم نمی‌دانم؛ البته در کل معتقدم که وقتی عاشق می‌شوی دیگر زمان معنایی ندارد، این‌که کی عاشق شدی مهم نیست، این‌که برای عشقت چه می‌کنی فکر کنم مهم‌تر باشد. بازیگری حرفه‌ای از آموزشگاه و خواندن کتاب‌های بازیگری شروع کردم و با ایفای نقش در تئاتر‌های مختلف ادامه دادم. از روز اولی که پا در این عرصه گذاشتم، تکلیف خودم را مشخص کردم این‌که برای چه آمدم دنبالش یا این‌که باید چکار کنم. معتقدم یادگیری عامل موثری است، اما کافی نیست؛ استعداد و جوهره انسانی نیز به همین صورت، تمرین و سختکوشی را همیشه می‌ستایم و ترجیح می‌دهم آدم پرتلاش و با پشتکاری باشم تا اینکه یک نابغه کم‌کوش و بی‌فکر…

بهرامی ادامه داد: هدف همیشه در ذهنم هکاکی شده و چند جا آن را نوشته‌ام، اما در زندگی آموختم که اهداف را نباید فریاد زد. ولی خلق شخصیت و گام برداشتن برای کشف دنیای درونی انسان‌های دیگر آنچنان ترشحات شیمیایی عجیبی در بدنم تولید می‌کند و باعث خوشنودیم می‌شود که نمی‌توان از آن گفت یا زمانی که بر صحنه برای رورانس ایستاده‌ای و تماشاچی از ته دل تو را تشویق می‌کند، کیف عجیبی دارد. این‌که از دل و جان مایه بگذارم برای حرفه‌ای که دوستش دارم لذتی بس بزرگ است، خوب در مرحله آزمون و خطا هستم و حالا حالاها باید بیاموزم و مگر می‌شود تا آخر عمر نیاموخت…

این بازیگر درباره فیلم مات گفت: در رابطه با فیلم مات باید از آنجایی شروع کنم که با آقای کاظمی آشنا شدم. نمایشی بازی می‌کردم به نام تکرار نوشته آقای جمشید خانیان، یک نمایش تک پرسوناژ که نقش یک جانباز اعصاب روان جنوبی را داشتم، هشت ماه برای آن نقش تمرین داشتم. لهجه آبادانی و حرکات فیزیکی زیاد یک انسان برونگرا که، همیشه از کلیشه شدن فراری‌ام و برای همین به دنبال ردکردن نقش از خودم هستم. نکته که در آموزش‌های اکترزاستدیو بسیار بر آن تاکید می‌شود. این سه مرحله است. تحلیل نقش، پرداخت نقش، ارایه نقش که این دومی یعنی پرداخت نقش که به اصطلاح به آن نقش را مال خودکردن هم می‌گویند، خیلی برایم اهمیت دارد. خلاصه که در آن سالن و حین اجرای آن نمایش با آقای کاظمی برخورد داشتم. اما سال بعد که در اجرای دیگری بازی داشتم، آقای کاظمی برای تماشا آمد و پیشنهاد بازی در فیلم را داد. رفتیم و گپ زدیم و شروع به تمرین کردیم. سبک کار آقای کاظمی برایم هم آشنا بود و هم نه این‌که تمریناتش در پلاتو‌های تئاتر بود و اتود می‌کردیم و کلی بحث در رابطه با نقش و مصاحبه در موقعیت‌های مختلف زندگی یک کاراکتر و جاهایی که مرا گنگ می‌گذاشت. خوبی‌اش این بود که می‌دانست چه می‌خواهد و از اتودهای بداهه سبک سنفوردمینر بسیار استفاده می‌کرد، دستمان را باز می‌گذاشت و به موقع هم دست و پایمان را می‌بست. در طول تمرینات دو ماه و نیمه‌ای که طول کشید، خیلی چیزها از او آموختم، همچنین از میلاد نیازی عزیز. تا این‌که متنش را آورد، اما باز هم نمی‌دانستیم که آخر فیلم چه اتفاقی برایمان می‌افتد و این خیلی جذاب بود، همیشه کاری می‌کرد که هیجان‌انگیز بود و مرا به تکاپو وا می‌داشت. دو روز فیلمبرداری کردیم و نفهمیدیم آخر کار چه اتفاقی در فیلم می‌افتد.

عقیل بهرامی درباره گروه کارگردانی این فیلم گفت: آقای صبا کاظمی گروه خوبی جمع کرد، از وحید ورسه و مینو ملکی و میثم کریم پور تا ژاله بلمه و نیما کاظمی، رامیار مشایی، نیما کاظمی عزیز و همه عوامل فیلم و کاظمی همیشه سعی کرد بازی بازیگران از کار بیرون نزد و برای باورپذیری بیشتر یک دست شود. و اتفاقات به رئال‌ترین شکل ممکن جلو برود و یک جمله را مرتبا تکرار می‌کرد که خیلی برایم جالب بود. «من می‌خوام بیشتر از این‌که بهم بگن کارگردانی خوبی کردی، دوست دارم بهم بگن چه بازیگردانی خوبی کردی.» فیلم مات از آن پروژه‌های خیلی سخت و دوست‌داشتنی است و یک جورایی خودم را مدیون این فیلم و این گروه خوب می‌دانم که یک سر تیم قوی و پرتلاش به نام صبا کاظمی دارد، وقتی دیدم در اولین حضور جهانی در سائوپائولو برزیل جایزه ویژه هیئت داوران را گرفتیم، خیلی خوشحال شدم. راستش خیلی خوشحال بودم از بشاشی و پرانرژی‌بودن صورت صبا کاظمی، مردی که مردانه پای فیلمش ایستاده و محکم قدم برمی‌دارد.

امیدوارم که مردم عزیز از تماشای این فیلم لذت ببرند. خدا را شکر که در این چند اکران بازخورد‌های خوبی داشتیم و مردم با رضایت سالن را ترک کردند. فقط خواهشی که دارم، حمایت بیشتر از سینمای مستقل است و گروه هنر و تجربه‌ای که اینقدر با زحمت دارند این گروه را خوب به جلو می‌برند.

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
روایت زندگی یک دختر در طول چندین سال تکراری و خسته کننده است....مدت زمان فیلم بر این خسته کنندگی می افزاید و تماشاگر خوابش می برد !
تصویربرداری فیلم قوی است....
موسیقی فیلم ضعیف است و به عبارتی موسیقی ندارد حتی !
ریتم فیلم کند، بیش از حد آرام و تقریبا خالی از افت و خیز است...
تکنیکی که از فیلم "طعم شیرین خیال" کمال تبریزی گرفته شده است و آنچه در ذهن کودک می گذرد را با حالتی انیمیشن وار به نمایش در می آورد هم با یادآوری آنکه تقلیدی است زیباییش را از دست می دهد !
الهه الف ، علیرضا و نیلوفر ثانی این را خواندند
آزاده این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
http://www.mehrnews.com/news/3819155/اکران-فیلم-مات-به-هنر-و-تجربه-رسید-رونمایی-از-پوستر

اکران فیلم «مات» به هنر و تجربه رسید/ رونمایی از پوستر
فیلم مات

از پوستر فیلم سینمایی «مات» ساخته صبا کاظمی که به زودی در گروه هنر و تجربه به نمایش در خواهد آمد، رونمایی شد.
به گزارش خبرگزاری مهر، فیلم سینمایی «مات» نخستین فیلم بلند صبا کاظمی است که روابط انسانی را در موقعیتی ناملموس به تصویر کشیده است. این فیلم به تازگی برنده نخستین جایزه جایزه جهانی «کیارستمی» از هیأت داوران جشنواره بین‌المللی فیلم سائوپائولو شد.

آیین دیدار با عوامل فیلم و رونمایی از «مات» سه‌شنبه ۲۵ آبان‌ماه در موزه سینما همزمان با آغاز اکران این فیلم در گروه هنر و تجربه برگزار خواهد شد. همچنین چند روز مانده به اکران فیلم «مات» از پوستر این فیلم رونمایی شد.

عقیل بهرامی، ژاله بلمه، آبان عسکری، ... دیدن ادامه » میثم کریم پور، مینو ملکی، نیما کاظمی، رامیار مشایی، وحید ورسه و کیان کاظمی از جمله هنرمندانی هستند که در «مات» به ایفای نقش پرداخته‌اند.

صبا کاظمی کارگردان این اثر تاکنون فیلم های کوتاهی چون «جاده»، «خط فاصله»، «زر تشت غربی» و مستندهایی چون، «برف چال» و «چهار در چهار» را کارگردانی کرده است.

وی در فیلم‌ هایی چون «آذر، شهدخت، پرویز و دیگران» به کارگردانی بهروز افخمی، «سایلنت» ساخته مرتضی میرمنتظمی و «مرگ» به کارگردانی میلاد نیازی نیز ایفای نقش کرده است.
رضا تهوری و عمو فرهاد قصه ها این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
با عرض سلام خدمت هم خانواده ای های تیوالی عزیزم

http://www8.irna.ir/fa/News/82293945/
برنده نخستین جایزه جهانی«کیارستمی» از جشنواره سائوپائولو «مات» شد
تهران- ایرنا- نخستین جایزه ویژه هیأت داوران چهلمین جشنواره بین‌المللی فیلم سائوپائولو، با عنوان جایزه کیارستمی، به فیلم «مات» ساخته صبا کاظمی رسید.
برنده نخستین جایزه جهانی«کیارستمی» از جشنواره سائوپائولو «مات» شد
به گزارش روز جمعه خبرنگار سینمایی ایرنا، آیین ‌اختتامیه چهلمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم سائوپائولوی برزیل عصر پنجشنبه با معرفی برگزیدگان خود در بخش های مختلف برگزار شد که فیلم سینمایی «مات» به کارگردانی صبا کاظمی، در اولین حضور بین‌المللی‌اش توانست جایزه ویژه هیأت داوران را از آن خود کند.
این جایزه که به نام کیارستمی نامگذاری شده است، ‌برای نخستین بار به جوایز این جشنواره سائوپائولو ... دیدن ادامه » اضافه شده است. طبق گفته هیأت داوران این جایزه به فیلم‌هایی تعلق می‌گیرد که داستان‌سرایی‌های کلاسیک را به شکل فیلم سازی تجربی بسط دهند.
طبق این ویژگی‌ها، جایزه کیارستمی سهم فیلم «مات» شد چراکه با راهی خلاقانه و پرخطر، ‌نابسامانی های دنیای مدرن را با ‌تعدادی بازیگر شگفت‌انگیز، تنها در یک آپارتمان واقع در تهران امروزی، در یک اجرای زنده به تصویر کشیده است.
فیلم مات که پخش بین‌الملل آن را مرجان علیزاده (iran arthouse film) به عهده دارد، روابط انسانی را در موقعیتی ناملموس به تصویر کشیده است.
مات علاوه بر اینکه نخستین فیلم ایرانی است که یک جایزه مهم جهانی مزین به نام کیارستمی را دریافت کرده، به عنوان فیلم برتر از دید تماشاگران جشنواره سائوپائولو نیز معرفی شد.
«مات»، ‌هفته آینده در اکران فیلم‌های برنده جشنواره سائوپائولو اکران عمومی خواهد شد.
فیلم‌هایی چون «فروشنده» اصغر فرهادی، «لانتوری» رضا درمیشیان، «اژدها وارد می‌شود» مانی حقیقی در بخش نمایش و «چهارشنبه» سروش محمدزاده، «سینما نیمکت» محمد رحمانیان و «خانه‌ای در خیابان چهل و یکم» حمیدرضا قربانی در بخش اصلی مسابقه جشنواره حضور داشتند.
این فستیوال از 20 اکتبر(29مهر) تا 2نوامبر(12 آبان) در برزیل برگزار شد.
عقیل بهرامی، ژاله بلمه، آبان عسکری، میثم کریم پور، مینو ملکی، نیما کاظمی، رامیار مشایی، وحید ورسه، کیان کاظمی از جمله هنرمندانی هستند که در «مات» به ایفای نقش پرداخته‌اند.
«مات» پس از برپایی آیین دیدار با عوامل در روز دوشنبه 24 آبان‌ماه در موزه سینما، از 25 آبان در گروه هنروتجربه اکران عمومی خود را آغاز می‌کند.
رضا تهوری و عمو فرهاد قصه ها این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید