تیوال هنر و تجربه
S3 : 01:04:13

نسیمی با بوی هنر و تجربه

شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ تیوال در راستای حمایت از آثار سینمایی هنری تجربی (کوتاه، مستند، تجربی) و ترویج و شناساندن آثار هنری و مستقل با ایجاد بخشی مهم و مجزا با عنوان "تیوال هنر و تجربه" تصمیم دارد فصل نوینی در مسیر پر پیچ و خم حمایت از این آثار بگشاید و طرحی نو دراندازد.
اینجا صرفا یک محل برای تبلیغات نیست، اینجا صرفا یک محل برای پوشش خبری نیست، قرار است اینجا پاتوقی برای اهالی هنر و تجربه باشد، پاتوقی برای مستندسازان، برای فیلمسازان کوتاه و تجربی، یک شبکه اجتماعی برای بهتر دیدن، بهتر شناختن و بهتر فکر کردن..

«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
مواد لازم برای ساختن فیلم گلدن تایم

1. تعدادی ایده یک خطی جذاب
این ایده ها را خوب ورز داده و برای آن یک یا دو پرده فیلمنامه می نویسیم. وقتی به تقطه ی بحران رسیدیم داستان را رها می کنیم. تازه بدون پرده سوم خیلی باکلاس تر و پست مدرن تر هم هست!
2. یک عدد دوربین همراه سه پایه و یک وسیله نقلیه
دوربین را روی سه پایه گذاشته و یک قاب مدیوم یا واید می بندیم. دوربین را ته اتوبوس یا روی وانت یا روی کاپوت ماشین می گذاریم، دکمه رکورد را می زنیم و می رویم یک چایی می خوریم تا پلان سکانس مان تمام شود. اگر لازم شد دوربین را بلند می کنیم و دنبال شخصیت ها راه می افتیم.
دکوپاژ و داستان گویی با نماها و تقطیع ها سوسول بازی است، همین جوری هم شیک تر است هم دیگر زحمت تدوین نمی خواهد!
3. تعدادی اسم ماه
حالا اول هر اپیزود اسم یک ماه را می نویسیم از فروردین تا اسفند. این جوری ... دیدن ادامه » روایت خیلی هوشمندانه و مهندسی شده به نظر می رسد. ترتیب قصه ها و این که کدام ماه برای کدام قصه اصلا اهمیت ندارد و برای آن خودتان را اذیت نکنید!

به شما تبریک می گویم. فیلم خوش ساخت تجربی شما آماده است!
فیلم خوش ساخت تجربی خیلی خوبی بود.
همین حرف ها زمانی در مورد اصغر فرهادی هم وجود داشت.
اصولا هر چیز تازه و تابو شکنی اوایل مورد انتقاد قرار میگیره تا خودش رو جا بندازه
۳ روز پیش، چهارشنبه
آقای فتحیان!! من این دو نفر رو مقایسه نکردم دوست عزیز صرفا یک مثال زدم. نابلدی از دید شماست و ساختار شکنی از دید من. سلایق ما نباید برچسب شوند.
۳ روز پیش، چهارشنبه
سرکار خانم مقدم میتونم بپرسم چه ساختارشکنی اتفاق افتاده ؟؟ بعد هم چه مثالی زدین اصغر فرهادی واقعا غیر قابل مقایسه هستش
۳ روز پیش، چهارشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
مهشید رشیدی
درباره فیلم گلدن تایم i
۱۲ ماه
۱۲ انتخاب
و ۱۲ گلدن تایم (لحظه طلوع و غروب خورشید که همه چیز در زمانی کوتاه و لحظه ای ناگهان تغییر میکند و دیگر هیچ چیز مثل قبل نیست و در نتیجه اون لحظه یا تاریکی میاد یا روشنایی)
فیلم دوست داشتنی و قابل دفاعی بود اما این کاملا عادیه که بعضی اپیزود ها یکم از بقیه معمولی تر بود اما این از لذت بخش بودن اثر اصلا کم نمیکرد
خسته نباشید به همه عوامل برای این فیلم لذت بخش و متفاوت
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
مهشید رشیدی
درباره فیلم آندرانیک i
در یک کلام عالی
بیشتر از اینکه احساس کنم یک فیلم میبینم احساس میکردم یک تئاتر دارم میبینم بازی ها، دکور و دیالوگ های بی نظیر ۹۰ دقیقه لذت بردم
امیر این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
[هویت...........هویتی گمشده.....تعمدها...... و خلق جهانی لاینحل]

مستند روحی در جستجوی حقایق وجودی خود
داستانهایی موازی و به شدت تلخ ولی واقعی و تکان دهنده
جنایاتی که در مسیر تولید درامی سنگین گام بر می دارند و درام زمانی خلق می شود که ما خوابیم؛
اگرچه که روایت ساختاری مستند دارد ولی بطرز شگفت انگیزی از قواعد یک اثر فیلمنامه ای کلاسیک سه پرده ای تبعیت می کند(حادثه محرک،عطف اول و دوم و نقطه اوج تا نتیجه گیری و پایان) و بطور بسیار مشهودی علاوه بر پلات بیرونی شاهد بازنمایی پیرنگ درونی و اثر گذاری آن بر ٣ پرده بصورت مستمر خواهیم بود؛
عواملی که از جان مایه گذاشته اند.....
هیچ لذتی در ایران با سینمای تجربه برابری نخواهد کرد..
امتیاز ٥ از ٥
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
این پکیج به نظر بنده، از پکیج تابستانه پایین‌تر بود اما کلا روی‌هم‌رفته فیلم‌های بدی نبودن و همگی متوسط رو به بالا بودن

دیدن
ایده خوبی داشت، اما یکم بازی‌ها لنگ می‌زد و می‌تونست بهتر آخر متن رو دربیاره نویسنده یا کارگردان..اما چالش متن چالش خوبی بود و نتیجه‌گیری ناگهانی‌اش بی‌خلاقیت نبود

فروزان
یکم با توجه به ایده‌ای که توی متن وجود داشت، می‌تونست بهتر اجرا بشه اما حس می‌کنم بلاتکلیف بودن کارگردان نسبت به بولد کردن کدوم بخشِ کار، همه چیز رو نصفه نیمه گذاشت..بین ترسناک بودن، روایی بودن، بی‌دیالوگ بودن، بازی با نور، فضای محلی و ... در نوسان و بلاتکلیف بود

نسبت خونی
چالش متن که بسیار چالش خوبی بود..بازی‌ها خوب بودن و دیدن کلی چهره آشنا از سینما و فیلم کوتاه شاید حس خوبی به فیلم داده بود..چیزی که خیلی روش توی متن و اجرا اصرار شده بود این بود که "نباید به نتیجه برسیم در این بحث‌ها" و اینو من به عنوان مخاطب نمی‌فهمیدم بهتر می‌شد..سرجمع فیلم خوبی بود و ببینیم فیلم بلند عوامل این کار تو جشنواره چطور خواهد بود

و می‌گذریم ...
حرفی که می‌خواست بزنه حرف خیلی خوبی بود، که اسمشم کاملا در همون امتداد بود، اما خیلییییی این پیام و حرف، رو بود..اینش برای من جذاب نبود البته با اون زمان شاید چاره‌ای نداشت.

آینه های پریده رنگ
یکی ... دیدن ادامه » از فیلم‌های خوب این پکیج بود، و واقعا مسئله‌ای که بهش پرداخته بود، یا اصلا یا خیلی کم بهش پرداخته شده بود..روایت مناسب و دخیل کردن بجایی از بقیه شخصیت‌ها در این میان وجود داشت که خیلی به کار کمک کرده بودن

تو هنوز اینجایی
شاید به نوعی قوی‌تری و خوش‌ساخت‌ترین و چشم‌نوازترین فیلم این پکیج بود..که خب علاقه زیاد کارگردان به درخت زندگی ترنس ملیک از همه جای فیلم مشخص و واضح بود..البته این نوع روایت و ساخت و موسیقی کاملا در خدمت متن بود و خیلی دلنشین بود (بر خلاف درخت زندگی که با احترام به طرفدارانش اصن جالب نیس)
*مریم* این را خواند
زهرا خلیلیان و سپهر این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
چالش یک انسان غوطه ور در مذهب، در "گفتن دروغ" جهت نجات جان یک انسان (آندرانیک) و "نگفتن دروغ" بر اساس عهدی که با خداوندگارش بسته به نظر بزرگترین چالشی است که میتواند فرد را درگیر لایه های پنهان و گاه گزنده روان و روح خود کند.
و در این میان، چه بسیارند انسانهایی که بخاطر یکی از این دو و معنا کردن یک سویه و کورکورانه مذهب و خدا، کفه ترازوی عدالت را به نوعی از تعادل خارج می کنند.
فیلم آندرانیک به نظر من این انتخاب را معنا کرده و با هنرمندی سعید چنگیزیان عزیز و رضا بهبودی ارجمند در مسیر درست قدم برداشته است.
تماشای این فیلم، تجربه خاصی است برای هنر دوستان
sajad، حمید و امیر این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
دیدن آندرانیک یک تجربه زیبا
فیلم استخوان بندی خوبی داشت و با معیار های فیلم های هنر و تجربه هم خوانی داشت.
روایت گری داستان نرم و روان بوده و اتفاقات در فضاهایی می افتاد که ترکیب بندی آن با حالت معمول که ما انتظار داریم متفاوت است. بازی بازیگران عالی بود و شاید بتوان گفت که برجسته ترین نکته فیلم همین بازی ها بود.
به نظرم ارزش دیدن دارد
امیر این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
دیدنش ناخودآگاه منو یاد نمایش خنکای ختم خاطره انداخت
شاید هیچ شباهتی هم وجود نداشته باشه اصلا
رضا بهکام این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
فیلم جالبی بود ، البته من بیشتر از همه از صداگذاری عالی این فیلم لذت بردم . همینطور بازی بسار خوب خانم کردا
امیر این را خواند
بهزاد اردلان یکتا و حمید این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
فیلم خوبی بود
امیر این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ای کاش این فیلم ساخته نمی شد! یا لااقل پخش نمیشد!
فیلم نظرمو در مورد فیلم «فروشنده» تغییر نداد ولی در مورد روش فیلمسازی «اصغر فرهادی» چرا... به شکل قابل ملاحظه ای در سراشیبی سقوط تغییر داد.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
یک عمر سفر کردم
تا راه خانه ام را پیدا کنم..

***
کدام پل
در کجای جهان شکسته است؛
که هیچ کس به خانه اش نمی رسد؟!
رضا بهکام این را خواند
R 0 y a، مسعود سعادتی راد، عباس الهی، امیر و بامداد این را دوست دارند
فیلم رو ندیدم ؛
اما این شعر گروس همیشه دلچسبه :)
۲۹ دی
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
درود بر همه هنر دوستان
فیلم آندرانیک را نه به هدف دیدن یک فیلم، که بیشتر برای زمینه های تئاتری آن و از سر کنجکاوی دیدم. اقتباسی از نمایشنامه ای به همین نام، بازیگران عموما تئاتری آن و کارگردانی که بیش از قاب دوربین ، با خاک صحنه تئاتر آشنایی دارد.
فیلم سوژه خوبی دارد و به لحاظ محتوا، نکات قابل توجهی را نشانه میگیرد. در هم تنیدگی یک اتفاق تاریخی مربوط به ارامنه با یک موضوع عاشقانه و همینطور چالش اتخاب میان مسیر راست گویی یا گفتن دروغ با هدف دفع شر، توانسته ترکیب جالبی باشد که مخاطب را ناخواسته به دنبال خود می کشد. چالش تشخیص صحیح اخلاق واقعی و همینطور خارج شدن یا نشدن از قیود از پیش مشخص شده، موضوعی است که همواره تازگی دارد.
از لحاظ فرم و ساخت اما می توان در قسمت هایی مشاهده کرد که سابقه و تعهد کارگردان به تئاتر، گاهی موجب خط خوردن دستش در ترسیم ... دیدن ادامه » چهارچوب های سینمایی شده. این موضوع البته با بازی خوب بازیگران فیلم به ویژه سعید چنگیزیان رنگ باخته و اتفاق زننده ای نمی باشد.

در مجموع دیدن این فیلم تجربه ای است که میتواند برای هنر دوستان به ویژه اهالی تئاتر، مزه خاصی داشته باشد.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
Milad T
درباره فیلم گلدن تایم i
چه اسم مناسبی برای این فیلم انتخاب شده بود . 12 موقعیت که می تونه مهم ترین لحظه زندگی هر انسانی باشه. بسیار خلاقانه ، بسیار همه چی سر جاش و درست انتخاب شده بود . اغلب بازیگران فیلم از بازیگران خوب تیاتر هستن. نقطه مشترک تمامی فیلم ها وسیله نقلیه هستش. 12 اپیزود که با اسامی ماه های سال معرفی می شن و حس من با ادامه روند ماه ها و رسیدن به ماه های سرد این بود که داستان ها رو به سردی و سکوت میرن. دستمریزاد به پوریا کاکاوند..
میلاد طیبی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
این فیلم رو خیلی اتفاقی دیدم و خیلی خوب بود.به همه دوستان پیشنهاد میدم فیلم رو ببینن.بنظرم قالب جالبی داشت و برام جذاب بود. خداقوت به همه عوامل
عباس الهی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
بسیار خوب بود. شک نکید در دیدنش. فقط من سوالی که داشتم و جوابی براش پیدا نردم اینبود که چقد مستند بود. یعنی واقعا دوربین فقط اتفاقات مستند رو و شخصیت اصلی رو دنبال میکرد و تمام اتفاقات مستند بود. یا فقط کلیت ماجرا مستند بود و شخصیتا بازی میکردن؟ فک نمیکنم این حجم از بازی خوبو و موقعیتهای جذاب و دیالوگهای بجا رو بشه مستند فیلم گرفت.آیا میشه؟
امیر و رضا بهکام این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
بهترین مستند ورزشی تاریخ سینمای ایران (تعجب نکنید! این فیلم شاید ویدئویی باشه ولی ساختار یک مستند سینمایی داره).

امیدوارم در آینده در مورد هنرمندان و ورزشکاران بزرگ ایران با همین کیفیت و حتی بهتر فیلم مستند ساخته بشه.

اگر به عنوان یک فیلم سینمایی نگاه کنید؛ فارغ از ورزشی بودن یا نبودن! فارغ از فوتبالی بودن یا نبودن! فارغ از پرسپولیسی بودن یا نبودن! مطمئن باشید نزدیک 2 ساعت لذت کامل خواهید برد.

واقعا دستمریزاد.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
کاش برای این فیلم هم اکران اینترنتی بذارن. خیلی متاسفم که ندیدمش.
تو نمایش خانگی اومده و تو فیلیمو هم قابل دسترسیه
۲۳ دی
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
چقدر میخواست از این فیلم خوشم بیاد
و چقدر معمولی بود در نظرم
اما اونچه برام جالب بود اینه که موسیقی چقدر عنصر تاثیرگذاریه
توی فیلمی که دوست داشت سرشار باشه از خلاقیت ( که تو بعضی اپیزودهاش تو موقعیت بسیار خلاق بود مثل زن و شوهر مواد فروش و فروختن آدمیت به ایکس باکس، یا از کما درومدن زنی که با بیدار شدنش سرنوشت دو تا آدم رو عوض کرد) ولی اکثر اپیزودهاش اصلا سینما نبود و میشد یه نمایشنامه رادیویی تو رادیو نمایش باشه( مثل ایپزودی که یارو میکروفون تو خونه کار گذاشته بود، جل الخالق، به غایت بی کارکرد و طولانی و ضعیف) یا تنها به رخ کشیدن قاب بود (مثل سکانس پیاده روی تا قایق در آخرین اپیزود داستان)، که کم مونده بود دیگه تاب تحملم از دیدنشون تموم بشه، یکهو با یه موسیقی معرکه نیما قهرمانی تو پایان بندی؛ آبی بود روی آتیش خشمم از دوست نداشتن فیلم.اون موزیک ... دیدن ادامه » خوب حالا روی اون سکانس طولانی غروب خورشید معنا داشت. فیلم نجات پیدا نکرده بود اما لبخند روی لبم اومد بعد از شنیدن موسیقی....
گلدن تایم فیلم بد و بی ارزشی نبود.شاید طولانی شدن فرآیند ساخت و استقبال آدمهای گوناگون تو حین انجام کار؛ کار رو از اپیزودهای هیجان انگیز و درخشان و کوبنده ( مثل اپیزود اول) رسونده به نگاه های شبه روشنفکرانه و دیالوگ محور. اما در بدترین حالت هم باید اعتراف کرد که فیلم فیلمبرداری و موسیقی درخشانی داشت. اما بیشتر دوست داشت مرعوب کننده تماشاگر باشه تا یه فیلم خوب. و آنگونه که میبینم و میخونم ؛گمونم در این تحت تاثیر قرار دادن مخدر مانندش تقریبا هم موفق شده

یکی از آهنگای نیما قهرمانی رو هم با هم گوش بدیم برای شروع روز بد نیست رفقا:)
اسم آهنگGone:
http://www.irmp3.ir/play/52282/%D8%A2%D9%87%D9%86%DA%AF-Gone-%D8%A7%D8%B2-%D9%86%DB%8C%D9%85%D8%A7-%D9%82%D9%87%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86%DB%8C

و دومی The Yellow Shark:
http://www.irmp3.ir/play/52285/%D8%A2%D9%87%D9%86%DA%AF-The-Yellow-Shark-%D8%A7%D8%B2-%D9%86%DB%8C%D9%85%D8%A7-%D9%82%D9%87%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86%DB%8C
نیلوفر، میلاد طیبی، سینا برخوردار، Captain، شکوه حدادی و امیر این را خواندند
بامداد، سپهر و امیر این را دوست دارند
چقدر خوبه که دوباره اینجایی و می نویسی رفیق
۲۴ دی
مخلصیم داش سپهر
گاه به گاه که فارغ میشم از این بندر زیبا و سری می زنم به تهران به یاد رفقا هستم :))
۲۵ دی
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اینهمه بازیگر دوست داشتم اسم تک تکشون رو بدونم. اما هم در اینستاگرام و هم اینجا فقط همین اسم ها اعلام شدن .
تا جایی که میدونم بازیگرهای دیگه درسته ستاره نیستن اما همه تئاتری هستن
سعیده م این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید