تیوال هنر و تجربه
S3 : 07:38:00

نسیمی با بوی هنر و تجربه

شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ تیوال در راستای حمایت از آثار سینمایی هنری تجربی (کوتاه، مستند، تجربی) و ترویج و شناساندن آثار هنری و مستقل با ایجاد بخشی مهم و مجزا با عنوان "تیوال هنر و تجربه" تصمیم دارد فصل نوینی در مسیر پر پیچ و خم حمایت از این آثار بگشاید و طرحی نو دراندازد.
اینجا صرفا یک محل برای تبلیغات نیست، اینجا صرفا یک محل برای پوشش خبری نیست، قرار است اینجا پاتوقی برای اهالی هنر و تجربه باشد، پاتوقی برای مستندسازان، برای فیلمسازان کوتاه و تجربی، یک شبکه اجتماعی برای بهتر دیدن، بهتر شناختن و بهتر فکر کردن..

«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
فاطمه فریمانی
درباره فیلم رضا i
رضا! فیلمی که با اغماض در حد متوسط بود.
قصه ای تا حدودی غیر واقعی و بی منطق که شاید قصد ساختارشکنی داشت!
زن و مردی که هنوز یکدیگر را دوست دارند اما از هم جدا میشوند آن هم با تصمیم یک جانبه زن! تا اینجای داستان را شاید بتوان اندکی با واقعیت تطبیق داد اما پس از آن را بعید می دانم!
مردی که سرانجام به خواست همسرش_که به قول خودش نمیداند از زندگی چه میخواهد!_ تن میدهد و حتی پس از جدایی با آمد و شدهای وی هیچ گونه مشکلی ندارد و به هر طریقی که زن بخواهد از وی پذیرایی به عمل می آورد! (آه که چه یوتوپیایی برای زن ایرانی) چیزی که در واقع امر، دست کم در جامعه امروز ما امری(اگر نگوییم محال) نادر است. آنقدر ناملموس که زنی که کنارم در سالن نشسته بود گفت: «آخر این دو زن و شوهر بودند یا نه!»
در غیرواقعی بودن فیلم همین بس که جز یکی دونفر، احدی با لهجه اصفهانی صحبت نمیکرد!

رضای ظاهرا عاشق و منتظر-شل و وارفته- در تمام طول فیلم، زنگ تفریح یا شاید ملجأ و مأمن دردهای زن است و این دائما در ذهن مخاطب حس تعلیقی خسته کننده ایجاد می کند! اما او حتی به ظاهر نیز منتظر نمی ماند و بلافاصله پس از طلاق دست به کار می شود؛ سراغ زنان دیگر می رود و به نابالغ ترین حالت ممکن، سعی در برقراری ارتباط با ایشان دارد! و شاید، تنها چون نمی تواند ارتباط خوبی برقرار کند یا پس زده می شود، مردد می شود و دلتنگ فاطی...(یا در جایی به دختری که با او در ارتباط است اذعان میکند که در صورت بازگشت همسر سابقش، رابطه ای موازی با وی میخواهد که با برخورد تند دختر مواجه میشود.-مواجهه ای که کمتر در عالم واقع با آن روبه رو میشویم-) مجموع این کنش ها که شخصیت اصلی محور آن است، حس تحمیق و توهین به شعور مخاطب را تداعی می کند.
دیالوگ ها نیز به این روند کمک کرده و کسالت و واماندگی داستان را بیشتر و بیشتر میکند.
شخصیت پردازی ضعیف مخصوصا در رابطه با رضا؛
-از سحر دولتشاهی که بگذریم- بازی ضعیف بازیگران نیز از نکات منفی این اثر به شمار می رود.
بازی بسیار تصنعی همراه با پوشش عجیب دختر عمه، بحث کشدار و بیهوده در مدح یا مذمت مهاجرت و ترک کشور، پرداخت مضحک به مقوله ورود زنان به ورزشگاه! نگاه سرسری به بحث حمایت از حیوانات و...-که اصلا آیا پرداختن ناقص به تمام این مسایل در یک فیلم لازم و ضروریست!؟- تمام این موارد در همان ابتدای فیلم همهمه ای در سالن به راه انداخت وحداقل من را به ترک سالن ترغیب می نمود.
تنها نکته مثبتی که شاید میشد از کرختی فیلم به آن پناه برد، نماهای زیبا از شهر اصفهان و مناظر چشم نواز کوچه باغ ها و طبیعت بود و البته شاید موسیقی!
در مجموع این اثر از لحاظ نوع نگاه به مسئله «دیگری»، می تواند درخور توجه باشد. تقابل مرد مسلمان با زن مسیحی، مشروب خوردن و سیگار کشیدن یکی و استنکاف دیگری! برخورد نسل ها، کشمکش بین دو جنس و ...
به نظر می رسد مهم ترین امری که کارگردان قصد بازگویی آن را دارد تقابل سنت و مدرنیته می باشد. در جای جای فیلم از ابتدا تا انتها مواجهه و گاه تضاد بین این دو را شاهد هستیم.
از طلاق توافقی زن و مرد و رسمی کردن آن تحت قوانین شرع-بخوانید سنت- تا شغل و پیشه رضا، اختلافات فاطی و مادرش و...
تقابل ... دیدن ادامه » سنت و مدرنیته به نظرم، یکی از مهم ترین مولفه های ایجاد تعلیق در مخاطب از ابتدا تا انتهای فیلم است. زناشویی ای که قرار است امروزی پایان پذیرد اما باید با هنجارهای جامعه سنتی، عرف، مذهب و ... کنار بیاید؛
زنی که خارج از کشور زندگی میکند اما باید حجاب داشته باشد و آش پشت پا بپزد و ...
برادری که حکم پدرسالار خانواده را دارد و از ترس او طلاق شرعی و قانونی زوج باید پنهان بماند؛
وی اندک مدتی به ایران آمده اما باید ازدواج کند آن هم با یک دختر ایرانی با مشخصات مدنظر مادری که میگوید هرچه فاطی بپسندد از نظر من مردود است.
مردی که پیشه اش مرمت و بازسازی بناهای سنتی است، به مسجد می رود و دعا و ثنا، از طرفی دنبال روابط خارج از قاعده و قانون است
در جایی به دختر مسیحی می گوید که من مسلمانم و نباید بنوشم و در جایی همراه همسرش کنار آتش در حال نوشیدن مشروب به نظر می آید...
خانه هایی که تقریبا از بین رفته اند اما باید که بازسازی شوند همچون پیوندی که پاره شد اما به هر تقدیر و ترتیب غیرمنطقی و نامعقولی از سر گرفته شد و...
تشتت و تشویش و نیز عقلانیت غایب یا عمدا مغفول در فیلم نیز نشان از وضع امروز ما دارد.
در نهایت اما این، شاید بهترین و شفاف ترین نوع نگاه به جامعه در حال گذار از سنت به مدرنیته ماست که در آن هیچکس نمیداند از زندگی چه میخواهد و معلق بین دو دنیای سنتی و مدرن دست و پا میزند... جز مادری که به شدت پایبند به سنت است و دوستی که مدرن است و امروزی و مدافع حقوق حیوانات و از ابتدا نیز میدانست از زندگی چه میخواهد!
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
تنها زنی که زبان طبیعت و جانوران را می‌دانست باشو را فهمید.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
عکس
از مستند ترور سرچشمه i
۲۲ اسفند ۱۳۹۷
محمد عسگری این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
شکیبا
درباره فیلم رضا i
«گفت‌و‌گو با علیرضا معتمدی» کارگردان و بازیگر فیلم «رضا»
به زودی در پادکست «ابدیت و یک روز»

https://telegram.me/EternityAndADay
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره فیلم یه‌وا i
استقبال گرم سینماگران از مراسم آئین دیدار «یه‌وا» | عکس
» استقبال گرم سینماگران از مراسم آئین دیدار «یه‌وا»
... دیدن متن »

برگزاری آیین دیدار فیلم سینمایی «یه‌وا» با استقبال گرم سینماگران و چهره‌های فرهنگی رو به رو شد.
به گزارش روابط عمومی فیلم، شب گذشته آیین دیدار فیلم سینمایی «یه‌وا» به کارگردانی آناهید آباد در سینما فرهنگ برگزار شد. در رویداد برخی از چهره‌های مطرح سینمای ایران و جامعه ارامنه حضور داشتند و به گرمی از آغاز اکران این فیلم در گروه هنر و تجربه استقبال کردند.
در آغاز این رویداد رسول صدر عاملی به اشاره به این نکته که آناهید آباد سالم‌ترین مسیر رسیدن به سینمای بلند و فیلم‌سازی را طی کرده است گفت: آناهید آباد شاگرد مکتب درست بهرام بیضایی است. وی همچنین افزود: من فیلمش را دیده‌ام فریم به فریم فیلم او دانایی، آگاهی و درک درست از سینماست.
فرشته طائرپور نیز با اشاره به سختکوشی و تلاش آناهید آباد در سال‌های متمادی در کنار کارگردانان بزرگ سینمای ایران در مورد وضعیت اطلاع رسانی این دست از فیلم‌ها گفت: این یک ننگ برای صداوسیماست که اجازه نمی‌دهد مخاطبان از انواع فیلم‌ها مطلع شوند. همه می‌گویند مخاطب سینما علاقه‌ای به دیدن این فیلم‌ها ندارد اما این در صورتی است که وقتی اکران این فیلم‌ها به مردم اطلاع رسانی نمی‌شوند و آن‌های بی اطلاع هستند حق دارند به تماشای این فیلم‌های نیاییند. اما حتما اگر روند اطلاع رسانی یکسان و سالمی طی شود اتفاقا مخاطب ما علاقه‌ بیشتری به دیدن این فیلم‌ها دارد.
در این آیین چهره‌های سینمایی و فرهنگی مطرحی چون واروژ کریم مسیحی، جعفر پناهی، رسول صدر عاملی، فرشته طاهرپور، منوچهر شاهسواری، همایون ارشادی، علیرضا تابش، شهیندخت ملاوردی، احمد مسجد جامعی، حمید قربانی، مریم نراقی، محمد تاجیک، آندرانیک خچومیان، علی ژکان، سیروس الوند، سحر صباق سرشت، سحر مصیبی، حبیب ایلبیگی، مونا زندی، علیرضا شجاع نوری، کیوان کثیریان، فرشته صدر عرفایی، راد فریدزاده ، حسن کریمی، مریم هژیروند، دانش اقباشاوب، علی قائم مقامی ، میشا جودت، میلاد صدر عاملی، جعفر صانعی مقدم، بهمن آقایی، الهه گودرزی، نغمه دانش، دکتر کارن خانلری - نماینده ارامنه در مجلس شورای اسلامی، نمایندگان باشگاه فرهنگی ورزشی آرارات، نمایندگان شورای خلیفه گری ارامنه تهران، نمایندگان روزنامه ارمنی زبان آلیک، نمایندگان انجمن های مختلف فرهنگی ارامنه حضور داشتند.
اکران سراسری «یه‌وا» از بیست و پنجم اسفندماه در گروه هنر و تجربه آغاز خواهد شد.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
عکس
از فیلم رضا i
۲۱ اسفند ۱۳۹۷
محمد عسگری، آقای سوبژه (محمد لهاک) و زهره مقدم این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره فیلم یه‌وا i
در آستانه اکران سراسری از پوستر فیلم سینمایی «یه‌وا» رونمایی شد | عکس
» در آستانه اکران سراسری از پوستر فیلم سینمایی «یه‌وا» رونمایی شد
... دیدن متن »

پوستر فیلم سینمایی «یه‌وا» با طراحی بهزاد خورشیدی در آستانه اکران سراسری فیلم در گروه هنروتجربه رونمایی شد
به گزارش روابط عمومی فیلم، فیلم سینمایی «یه‌وا» به کارگردانی آناهید آباد که نماینده سینمای ارمنستان برای رقابت در نودمین دوره جوایز اسکار در بخش اسکار خارجی زبان بود از ۲۵ اسفندماه در گروه هنروتجربه اکران می‌شود.
«یه‌وا» داستان زنی است که به اتهام قتل همسرش تحت تعقیب است. او برای حفاظت از دخترش فرار را پیشه کرده و به ناچار به روستایی دور دست پناه می‌برد.
گفتنی است پوستر این فیلم سینمایی را بهزاد خورشیدی طراحی کرده است.
«یه‌وا» نخستین ساخته آناهید آباد افتخارات بین‌المللی متعددی چون حضور در ۲۴ جشنواره بین‌المللی از جمله جشنواره‌هایی چون پالم اسپرینگز، کلیولند و میل ولی آمریکا، جشنواره مونترال کانادا و جشنواره آسیا پاسفیک را در کارنامه خود دارد. این فیلم همچنین برنده جایزه منتخب تماشاگران در جشنواره انار تورنتوکانادا، برنده جایزه بهترین فیلم و بهترین بازیگر مرد از جشنواره بین المللی زردالوی طلائی ارمنستان، برنده جایزه بهترین فیلم و کارگردانی از جشنواره آرپا هالیود آمریکا، برنده جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن جشنواره بین المللی فیلم کینوشوک و برنده جایزه بهترین فیلم از سوی هیات داوران نوجوان  جشنواره بین المللی فیلم کودکان و نوجوانان رولان را در کارنامه خود دارد.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
گالنا
درباره فیلم آندرانیک i
از دید من بازی سعید چنگیزیان، طراحی صحنه، فیلمنامه کار و البته بازی رضا بهبودی در سکانس پایانی فیلم قابل توجه بودند.
دقیقا فیلم اصلا چیز دیگه ای نداشت. سفارشی و بی روح
۲۲ اسفند ۱۳۹۷
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
در روز افتتاحیه فیلم قطار مسیر ۶۰ به باغ فردوس رفتم. تاخیر طولانی در آغاز فیلم و سرمای هوا و ترافیک و خستگی روزانه هیچیک به خاطرم نماند زمانی که در یک مستند ساده و گویا و صادقانه و بدون هرگونه قضاوتی توسط کارگردان قصه واقعی تلخ و شیرین سالیان پر تنش و ... موسیقی میهنم رو نه از نگاه کارگردان و دوربین که از لابلای واقعیتهای تاریخ کشورم ملاحظه کردم.
خانم جهانگیری سپاسگزارم و منتظر کارهای موفق آتی
امیر مسعود و مهشاد این را خواندند
زهره مقدم این را دوست دارد
مدت زمان مستند چقدره ؟
۲۵ اسفند ۱۳۹۷
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
masoud mahbod
درباره فیلم آنها i
به نظر سینما هنر و تجربه باید حداقل استاندارد را برای پذیرش فیلمها در نظر داشته و مقید به آنها باشد در غیر این صورت صدمه جدی به اعتبار هنر و تجربه وارد خواهد شد.
از نظر من فیلم" آنها" از جمله آثاربست که از نظر محتوایی نه تنها دریچه ای باز نمیکند که خود با نگاهی جهت دار ، غیر سازنده و بسیار سطحی هر تماشاگری را به این میرساند که چرا چنین فیلمی باید ساخته میشد.
امیر مسعود، زهره مقدم و سپهر این را خواندند
رضا تهوری این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره مستند پسران سندباد i
آرشیو دیده نشده از خلیج فارس روی پرده سینماهای ایران | عکس
» آرشیو دیده نشده از خلیج فارس روی پرده سینماهای ایران
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی فیلم: مستند «پسران سندباد» به کارگردانی رضا حائری که از امروز در سینماهای گروه هنروتجربه اکران می‌شود. در این مستند برای نخستین بار تصاویر آرشیوی از خلیج فارس به نمایش درآمده که به نوعی شاید قدیمی‌تر فیلم‌های ثبت شده از خلیج فارس و دریانوردان ایرانی است.
رضا حائری در خصوص تصاویر آرشیوی استفاده شده در فیلم گفت: تصور کنید در دهه ۳۰ میلادی کسی با دوربین فیلمبرداری در یکی از این کشتی‌های بادبانی چوبی به اسم «بوم» مشغول فیلمبرداری ست و با دشواری و تکانهای بسیار کشتی در حال ثبت تصاویر دریانوردان بی باک خلیج فارس است. او کسی نیست جز آلن ویلیرز دریانورد استرالیایی که خانم کاپلان سال‌ها بعد مسیر او را طی می‌کند و بخشی از تصاویر آرشیوی که در این فیلم استفاده شده نیز از آرشیو خانوادگی او گرفته شده است. احتمالا آلن ویلیرز اولین کسی است که این تصاویر متحرک و ارزشمند را از دریانوردان خلیج فارس ثبت کرده. در تصاویری که او از داخل بوم معروف فتح ‌الخیر گرفته چهره دریانوردان مختلف را می‌بینید.
این فیلم مستند پیش از این در جشنواره‌هایی چون سینما حقیقت، جشن خانه سینما (نامزد بهترین فیلم مستند)، جشنواره جهانی فجر، جشن مستند سازان و جشنواره‌های بین‌المللی چون کازان روسیه و INTIMALENTE ایتالیا مورد توجه قرار گرفته است.

امیر مسعود این را خواند
زهره مقدم این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
درسا
درباره مستند قطار مسیر۶۰ i
‏ دکتر آقایی، استاد دانشگاه سوره در خصوص این مستند بیان داشتند:
" باید بگویم من فیلم را خیلی ‏دوست داشتم. به خصوص ایده آن را. ایده فیلم فوق العاده و خیلی جسورانه است. نکته حیرت انگیز ‏مستند قطار مسیر 60 این است که توانسته مجموعه ای از تلاش هایی را به تصویر بکشد از آنچه ‏گذشت تا ما به فضای کنونی رسیدیم. هر چند هنوز مطالبی در فیلم مغفول مانده اند. واقعا نمی دانم به ‏چه دلیلی قطار مسیر60 زودتر اکران نشد در حالیکه از نظر اولویت ساخت این فیلم می بایست طی ‏سال های 94 تا 95 اکران می شد. متاسفم چون ظاهرا فیلم های دیگری که درباره موسیقی دهه 60 ‏متاخر بر این فیلم ساخته شده اند زودتر اکران گرفتند و همین باعث شده تا کمی بر این فیلم سایه ‏بیاندازند. یک بخش خیلی مهم دیگر در این فیلم نمایش تمام آن تلاش هایی است که انجام گرفت تا ‏موسیقی کانالیزه نشود و مسیر و راه ... دیدن ادامه » خود را پیدا کند. نکته ارزشمند دیگری که باید به آن اشاره کنم ‏کلام نهایی فیلم است. اینکه چطور جامعه، رویه خودش را پیش می گیرد و موسیقی راهی را می رود که ‏جامعه و مردم می خواهند. این را من به خوبی در این فیلم احساس کردم و واقعا دوست داشتم.‏
امیر مسعود این را خواند
آذرمهر این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خودم را هم که دست به سر کنم ، با این لهجه ی باران گرفته چه کنم ؟!
نمی دانم شاید هنوز با بوی پیراهن شما نسبتی دارم ...مارال بنی هاشمی
____
فیلم در جستجوی فریده، مستندی روان، پر از احساسات و بسیار عالی بود..
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نیما نیک
درباره مستند تالان i
از گوشه گوشه این سرزمین بغض می بارد!

طبق استانداراد اتحادیه اروپا چهار میلیمتر فرونشست سالیانه خاک یعنی بحران یعنی تشکیل جلسه فوری و انجام اقدامات جدی برای مقابله با آن.
نکته ترسناک اینجاست:فرونشست سالیانه در ایران چند ده برابر این رقم و بطور خاص در دشت خراسان سیصد میلی متر است! نکته ترسناکتر اما بی توجهی و عدم واکنش روسا و سردمداران به این قضیه اس!
تعداد حلقه چاه های غیر مجاز آب طی سالیان اخیر رشدی سرسام آور و نجومی یافته و تالان( چپاول ) آب افسار گسیخته است.
شیره جان ایران در سایه بی توجهی ها سو تصمیمها بیخیالیها فسادها در حال مکیده شدن است . عمق فاجعه روز بروز عمیق و عمیق تر می شود.
بغضی که احیانا با تماشای آشغالهای دوست داشتنی برای مام وطن کرده اید را نگه دارید برای این مستند تکان دهنده زنجموره آور..
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
Alireza Gh
درباره مستند قطار مسیر۶۰ i
مستند خیلی خوبی بود ولی کمی ناپیوستگی در ارائه انبوه اطلاعات جمع آوری شده قابل مشاهده بود
رضا غیوری این را خواند
آذرمهر و امیر مسعود این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
Abdamd amd
درباره مستند قطار مسیر۶۰ i
روایت فراز و نشیبهای موسیقی در دهه 60 در یک فیلم مستند 90 دقیقه ای کار بسیار سختی بود که دستاندرکاران قطار مسیر 60 به خوبی از عهده آن بر آمده بودند. بخش بندیهای دقیق و خوش سلیقه، نه تنها از شلختگی محتوا جلوگیری کرده بود بلکه فرصت لازم برای تمییز و مقایسه عوامل موثر بر موسیقی در آن دهه خاص را فراهم آورده بود. این فیلم بدون بهره گیری از هیچ نریشن و اطلاعات اضافی توانسته بود به مخاطب خود فرصت اندیشیدن و قضاوت بدهد. البته این به معنای بلاتکلیفی و بی پایانی رایج در فیلمهای ایرانی نیست. قطار مسیر 60 اتفاقا از پایانبندی و نتیجه گیری بسیار پرقدرتی برخوردار بود. از نقاط ضعف کار تنها میتوان به تکرار برخی تکنیک های تدوین اشاره کرد که متاسفانه سینمای مستند ایران چنان درگیر مشکلات اساسیتری است که عادلانه به نظر نمیرسد برروی این نقاط ضعف جزئی در فیلم متمرکز شویم. ... دیدن ادامه » در کل دیدن این مستند نه تنها به دلیل جذابیتهای بصری و نوستالژی حاکم بر آن، بلکه به خاطر ارئه بیطرفانه مطالب، میتواند جذاب باشد.
مهشاد این را خواند
Alireza Gh، آذرمهر، امیر مسعود و رضا تهوری این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خیلی جالب بود، به خصوص بعضی اپیزودها بیشتر، غافلگیر و شوکه کننده،
توضیح دادنی ها رو به خوبی توضیح دادن دوستان، من دیگه چی بگم :D
ف کیوان
درباره مستند در جستجوی فریده i
از بین مستند هایی که تا الان دیدم دو تا کار خیلی بهم چسبید یکی فیلم من میخوام شاه بشم. و دومی هم همین فیلم بسیار دیدنی و به یاد ماندنی. از دستش ندید که هر لحظه اش زنده است و تاثیرگذار.
دو تا از بهترین مستندها..
۰۴ اسفند ۱۳۹۷
دقیقا...
۰۴ اسفند ۱۳۹۷
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
مواد لازم برای ساختن فیلم گلدن تایم

1. تعدادی ایده یک خطی جذاب
این ایده ها را خوب ورز داده و برای آن یک یا دو پرده فیلمنامه می نویسیم. وقتی به تقطه ی بحران رسیدیم داستان را رها می کنیم. تازه بدون پرده سوم خیلی باکلاس تر و پست مدرن تر هم هست!
2. یک عدد دوربین همراه سه پایه و یک وسیله نقلیه
دوربین را روی سه پایه گذاشته و یک قاب مدیوم یا واید می بندیم. دوربین را ته اتوبوس یا روی وانت یا روی کاپوت ماشین می گذاریم، دکمه رکورد را می زنیم و می رویم یک چایی می خوریم تا پلان سکانس مان تمام شود. اگر لازم شد دوربین را بلند می کنیم و دنبال شخصیت ها راه می افتیم.
دکوپاژ و داستان گویی با نماها و تقطیع ها سوسول بازی است، همین جوری هم شیک تر است هم دیگر زحمت تدوین نمی خواهد!
3. تعدادی اسم ماه
حالا اول هر اپیزود اسم یک ماه را می نویسیم از فروردین تا اسفند. این جوری ... دیدن ادامه » روایت خیلی هوشمندانه و مهندسی شده به نظر می رسد. ترتیب قصه ها و این که کدام ماه برای کدام قصه اصلا اهمیت ندارد و برای آن خودتان را اذیت نکنید!

به شما تبریک می گویم. فیلم خوش ساخت تجربی شما آماده است!
فیلم خوش ساخت تجربی خیلی خوبی بود.
همین حرف ها زمانی در مورد اصغر فرهادی هم وجود داشت.
اصولا هر چیز تازه و تابو شکنی اوایل مورد انتقاد قرار میگیره تا خودش رو جا بندازه
۲۴ بهمن ۱۳۹۷
آقای فتحیان!! من این دو نفر رو مقایسه نکردم دوست عزیز صرفا یک مثال زدم. نابلدی از دید شماست و ساختار شکنی از دید من. سلایق ما نباید برچسب شوند.
۲۴ بهمن ۱۳۹۷
سرکار خانم مقدم میتونم بپرسم چه ساختارشکنی اتفاق افتاده ؟؟ بعد هم چه مثالی زدین اصغر فرهادی واقعا غیر قابل مقایسه هستش
۲۴ بهمن ۱۳۹۷
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
مهشید رشیدی
درباره فیلم گلدن تایم i
۱۲ ماه
۱۲ انتخاب
و ۱۲ گلدن تایم (لحظه طلوع و غروب خورشید که همه چیز در زمانی کوتاه و لحظه ای ناگهان تغییر میکند و دیگر هیچ چیز مثل قبل نیست و در نتیجه اون لحظه یا تاریکی میاد یا روشنایی)
فیلم دوست داشتنی و قابل دفاعی بود اما این کاملا عادیه که بعضی اپیزود ها یکم از بقیه معمولی تر بود اما این از لذت بخش بودن اثر اصلا کم نمیکرد
خسته نباشید به همه عوامل برای این فیلم لذت بخش و متفاوت
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
مهشید رشیدی
درباره فیلم آندرانیک i
در یک کلام عالی
بیشتر از اینکه احساس کنم یک فیلم میبینم احساس میکردم یک تئاتر دارم میبینم بازی ها، دکور و دیالوگ های بی نظیر ۹۰ دقیقه لذت بردم
گالنا این را خواند
امیر و parisanov21 این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
[هویت...........هویتی گمشده.....تعمدها...... و خلق جهانی لاینحل]

مستند روحی در جستجوی حقایق وجودی خود
داستانهایی موازی و به شدت تلخ ولی واقعی و تکان دهنده
جنایاتی که در مسیر تولید درامی سنگین گام بر می دارند و درام زمانی خلق می شود که ما خوابیم؛
اگرچه که روایت ساختاری مستند دارد ولی بطرز شگفت انگیزی از قواعد یک اثر فیلمنامه ای کلاسیک سه پرده ای تبعیت می کند(حادثه محرک،عطف اول و دوم و نقطه اوج تا نتیجه گیری و پایان) و بطور بسیار مشهودی علاوه بر پلات بیرونی شاهد بازنمایی پیرنگ درونی و اثر گذاری آن بر ٣ پرده بصورت مستمر خواهیم بود؛
عواملی که از جان مایه گذاشته اند.....
هیچ لذتی در ایران با سینمای تجربه برابری نخواهد کرد..
امتیاز ٥ از ٥
ف کیوان و آقای سوبژه (محمد لهاک) این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
این پکیج به نظر بنده، از پکیج تابستانه پایین‌تر بود اما کلا روی‌هم‌رفته فیلم‌های بدی نبودن و همگی متوسط رو به بالا بودن

دیدن
ایده خوبی داشت، اما یکم بازی‌ها لنگ می‌زد و می‌تونست بهتر آخر متن رو دربیاره نویسنده یا کارگردان..اما چالش متن چالش خوبی بود و نتیجه‌گیری ناگهانی‌اش بی‌خلاقیت نبود

فروزان
یکم با توجه به ایده‌ای که توی متن وجود داشت، می‌تونست بهتر اجرا بشه اما حس می‌کنم بلاتکلیف بودن کارگردان نسبت به بولد کردن کدوم بخشِ کار، همه چیز رو نصفه نیمه گذاشت..بین ترسناک بودن، روایی بودن، بی‌دیالوگ بودن، بازی با نور، فضای محلی و ... در نوسان و بلاتکلیف بود

نسبت خونی
چالش متن که بسیار چالش خوبی بود..بازی‌ها خوب بودن و دیدن کلی چهره آشنا از سینما و فیلم کوتاه شاید حس خوبی به فیلم داده بود..چیزی که خیلی روش توی متن و اجرا اصرار شده بود این بود که "نباید به نتیجه برسیم در این بحث‌ها" و اینو من به عنوان مخاطب نمی‌فهمیدم بهتر می‌شد..سرجمع فیلم خوبی بود و ببینیم فیلم بلند عوامل این کار تو جشنواره چطور خواهد بود

و می‌گذریم ...
حرفی که می‌خواست بزنه حرف خیلی خوبی بود، که اسمشم کاملا در همون امتداد بود، اما خیلییییی این پیام و حرف، رو بود..اینش برای من جذاب نبود البته با اون زمان شاید چاره‌ای نداشت.

آینه های پریده رنگ
یکی ... دیدن ادامه » از فیلم‌های خوب این پکیج بود، و واقعا مسئله‌ای که بهش پرداخته بود، یا اصلا یا خیلی کم بهش پرداخته شده بود..روایت مناسب و دخیل کردن بجایی از بقیه شخصیت‌ها در این میان وجود داشت که خیلی به کار کمک کرده بودن

تو هنوز اینجایی
شاید به نوعی قوی‌تری و خوش‌ساخت‌ترین و چشم‌نوازترین فیلم این پکیج بود..که خب علاقه زیاد کارگردان به درخت زندگی ترنس ملیک از همه جای فیلم مشخص و واضح بود..البته این نوع روایت و ساخت و موسیقی کاملا در خدمت متن بود و خیلی دلنشین بود (بر خلاف درخت زندگی که با احترام به طرفدارانش اصن جالب نیس)
*مریم* این را خواند
زهرا خلیلیان، سپهر و فرزاد جعفریان این را دوست دارند
به نظرم گلدن تایم خیلی بهتر بود
۰۷ اسفند ۱۳۹۷
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
چالش یک انسان غوطه ور در مذهب، در "گفتن دروغ" جهت نجات جان یک انسان (آندرانیک) و "نگفتن دروغ" بر اساس عهدی که با خداوندگارش بسته به نظر بزرگترین چالشی است که میتواند فرد را درگیر لایه های پنهان و گاه گزنده روان و روح خود کند.
و در این میان، چه بسیارند انسانهایی که بخاطر یکی از این دو و معنا کردن یک سویه و کورکورانه مذهب و خدا، کفه ترازوی عدالت را به نوعی از تعادل خارج می کنند.
فیلم آندرانیک به نظر من این انتخاب را معنا کرده و با هنرمندی سعید چنگیزیان عزیز و رضا بهبودی ارجمند در مسیر درست قدم برداشته است.
تماشای این فیلم، تجربه خاصی است برای هنر دوستان
sajad، حمید، امیر و رضا تهوری این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
دیدن آندرانیک یک تجربه زیبا
فیلم استخوان بندی خوبی داشت و با معیار های فیلم های هنر و تجربه هم خوانی داشت.
روایت گری داستان نرم و روان بوده و اتفاقات در فضاهایی می افتاد که ترکیب بندی آن با حالت معمول که ما انتظار داریم متفاوت است. بازی بازیگران عالی بود و شاید بتوان گفت که برجسته ترین نکته فیلم همین بازی ها بود.
به نظرم ارزش دیدن دارد
امیر و یکتا اردلان این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید