تیوال هنر و تجربه | اخبار | آرشیو دیده نشده از خلیج فارس روی پرده سینماهای ایران
S3 : 02:57:50
مستند پسران سندباد | آرشیو دیده نشده از خلیج فارس روی پرده سینماهای ایران | عکس

به گزارش روابط عمومی فیلم: مستند «پسران سندباد» به کارگردانی رضا حائری که از امروز در سینماهای گروه هنروتجربه اکران می‌شود. در این مستند برای نخستین بار تصاویر آرشیوی از خلیج فارس به نمایش درآمده که به نوعی شاید قدیمی‌تر فیلم‌های ثبت شده از خلیج فارس و دریانوردان ایرانی است.
رضا حائری در خصوص تصاویر آرشیوی استفاده شده در فیلم گفت: تصور کنید در دهه ۳۰ میلادی کسی با دوربین فیلمبرداری در یکی از این کشتی‌های بادبانی چوبی به اسم «بوم» مشغول فیلمبرداری ست و با دشواری و تکانهای بسیار کشتی در حال ثبت تصاویر دریانوردان بی باک خلیج فارس است. او کسی نیست جز آلن ویلیرز دریانورد استرالیایی که خانم کاپلان سال‌ها بعد مسیر او را طی می‌کند و بخشی از تصاویر آرشیوی که در این فیلم استفاده شده نیز از آرشیو خانوادگی او گرفته شده است. احتمالا آلن ویلیرز اولین کسی است که این تصاویر متحرک و ارزشمند را از دریانوردان خلیج فارس ثبت کرده. در تصاویری که او از داخل بوم معروف فتح ‌الخیر گرفته چهره دریانوردان مختلف را می‌بینید.
این فیلم مستند پیش از این در جشنواره‌هایی چون سینما حقیقت، جشن خانه سینما (نامزد بهترین فیلم مستند)، جشنواره جهانی فجر، جشن مستند سازان و جشنواره‌های بین‌المللی چون کازان روسیه و INTIMALENTE ایتالیا مورد توجه قرار گرفته است.

درباره مستند پسران سندباد
۰۴ اسفند ۱۳۹۷