تیوال | فرزاد جعفریان درباره فیلم زنده باد مرگ: وقتی سینمای هنر و تجربه تبدیل به فامیل بازی و مزخرف
S3 : 20:42:30

نسیمی با بوی هنر و تجربه

شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ تیوال در راستای حمایت از آثار سینمایی هنری تجربی (کوتاه، مستند، تجربی) و ترویج و شناساندن آثار هنری و مستقل با ایجاد بخشی مهم و مجزا با عنوان "تیوال هنر و تجربه" تصمیم دارد فصل نوینی در مسیر پر پیچ و خم حمایت از این آثار بگشاید و طرحی نو دراندازد.
اینجا صرفا یک محل برای تبلیغات نیست، اینجا صرفا یک محل برای پوشش خبری نیست، قرار است اینجا پاتوقی برای اهالی هنر و تجربه باشد، پاتوقی برای مستندسازان، برای فیلمسازان کوتاه و تجربی، یک شبکه اجتماعی برای بهتر دیدن، بهتر شناختن و بهتر فکر کردن..

وقتی سینمای هنر و تجربه تبدیل به فامیل بازی و مزخرف سازی میشه
کاش وجهه این سینما رو با این دستاوردها انقدر پایین نیارن دوستان :(
چه غم‌انگیز
۰۳ مهر
بله خانم ثانی عزیز
فیلم های هنر و تجربه دست کم علاقه مندی خیلی از دوستان ماست و تا چندی پیش در راستای نامش پیشرفت خیلی خوبی هم داشت ولی جاش رو به بنجل سازی داره میده متاسفانه
۰۳ مهر
زنده باد جناب جعفریان بزرگوار
به نظرم هنرِ تجربی اساسن رسالتش همینه ، حرکت خلافِ جهتِ نظامهای تثبیت یافته . که گاه با تزریقِ انتزاع و گاهی با مخدوش کردنِ استانداردهای مرسوم و بعضی مواقع هم با ردِ قطعیتهای محتومی که مدیوم مربوطه بر اونها استواره ، سعی ... دیدن ادامه » میکنه به هدفش نزدیک بشه .
و طبیعیه که در برخورد اول باهاش کاملن پس زده بشه یا بشیم چون با معیارهای رایجِ مثلن سینما یا نقاشی و ... سازگار نیست . اما با کمی تغییر در تعریفها و استانداردها میتونیم باهاش به تفاهم برسیم .
شبیه دنیای مد میمونه . مثلن طرحهایی که امروز در کت واکهای برندهای مختلف میبینیم ( به غیر از برندهای محافظه کاری مثل آرمانی و شنل و ... ) به نظر کاملن مسخره میاد و به نظرمون محاله کسی اینها رو بپوشه . اما وقتی به طرحهای سالهای قبلشون ( مثلن 8 سال پیششون ) نگاه میکنیم میبینیم که اونچه امروز میپوشیم دقیقن طرحهای اون موقعِ اونهاست . ضمن اینکه در این شکل از هنر ( و در کل در هنر اصیل و غیر تجاری ) آثار با قابل مصرف بودن ، قابل فهم بودن و ... ارزشگذاری نمیشن .
یاد یه نقاش افتادم به اسم لاماثارس که محبوبمه :) . اوایل بخاطر اینکه تمام قطعیتهای نقاشی رو زیر پا میذاشت مسخره میشد اما امروز میبینیم که بسیاری از ایده هاش جزو قواعدِ رسمی هنر شده . و یه جورایی خوانشِ نقاشی رو دگرگون کرد .

عرضم اینه که بهرحال این ژانر ، ژانرِ آزمون و خطاست . ژانرِ اشتباهاتِ عمدی ، خطاهای خودخواسته و خود ساخته ، خارج رفتن از خطوط اصلی ، جعلِ شیوه های غیر رسمی و شخصی و در کل تلاش برای فاصله گرفتن از مرکز و رسیدن به آستانه ی تاثیر .
البته که یقینن خیلی از این آثار قرار نیست سالهای بعد شاهکار قلمداد بشن . اما حتمن راه رو برای آثاری در خور و متفاوت باز خواهند کرد :)

۰۳ مهر
با این توضیحات وسوسه شدم به دیدن
بامداد عزیز ممنون از معرفی نام لاماثارس
۰۳ مهر
ممنونم از توضیحتون آقای جعفریان عزیز
متاسفانه همیشه از گروه هنروتجربه انتظار دیگه ای دارم که لااقل بخضی از سینمای تجربی و دوراز فضای تجاری رو ببینم اما حتی اونهاهم گاهی حرفی برای گفتن ندارند.. درمحدوده ی ابری یکی از بدترین فیلمهای هنروتجربه این مدت ... دیدن ادامه » بود که دیدم
۰۳ مهر
عزیزی رویا جان :)
۰۳ مهر
درود فراوان آقا بامداد عزیز
اتفاقن از دید من این سینما باید در راستای نام خودش یعنی هنر و تجربه باشه، آزمون و خطا هم اگه بود دیگه یه حداقل استانداردهایی رو داشته باشه که آزمون و خطا با مخاطب نام نگیره
به نظرم تو سینمای هنر و تجربه ای که ماهی و گربه، پریدن ... دیدن ادامه » از ارتفاع کم، اعترافات خطرناک و... هستن نباید مجالی برای محدوده ابری ها و جوجه رو آخر پائیز... یا همین زنده باد مرگ باشه
تجربه هه خیلی خوبه به شرط اینکه اندک هنری هم توش باشه نه فقط سعی و خطا با اعصاب مخاطب
البته قبول دارم این عرصه باید باشه حتی برای بدترین ها ولی کاش خود عزیزان کمی حیا :))) به خرج بدن و تبدیلش نکنن به بجل و تجربه
مخلصیم :)
۰۵ مهر
رویا خانم جان فکر کردم وسوسه شدی برای دیدن زنده باد... :))))
۰۵ مهر
درود فراوان خانم ثانی عزیز
دقیقن ، ما با اشتیاق برای دیدن خلاقیت میریم ولی اغلب با ملال مواجه میشیم
بله، محدوده ابری هم از همون قماش بود :(
۰۵ مهر
انقدر عزیزین که هر چی شما بگین جناب جعفریان :)
بنجل و تجربه عاالی بود :))
۰۵ مهر
بامداد عزیز :))) مخلصم برادر
سطح بعضی از این فیلم ها من رو هم به هوس فیلم ساختن میندازه :)) ولی با تمام اینها به هوای دیدن تجربه های متفاوت که شاید آغشته به هنر هم باشه هنوز هم برای خیلی ها دسته ی جذابی یه مخصوصن با اکران فیلم های کوتاه که جدیدن جدی تر هم شده ... دیدن ادامه » :)
۰۵ مهر
همون و وسوسه شدم :))
مثل منکه هوس کردم یه نمایش بسازم:)
تازه ایده اش و طراحی هم کردم:)))
۰۵ مهر
عه چه عالی :) رو منم حساب کنید :))
۰۵ مهر
اینکه محشره جناب جعفریان . آقا بسازید ، مام میایم کمک :)
۰۶ مهر
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید