تیوال شعر و ادبیات
T1 : 14:34:16
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
» مراسم سالگرد درگذشت حمید سبزواری در زادگاهش برگزار می‌شود
... دیدن متن »

به گزارش تیوال بر اساس خبر رسیده، به نقل از روابط عمومی بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان، این مراسم، صبح و شامگاه دوشنبه (۲۲ خردادماه) در دو بخش علمی ـ تخصصی و مجلس ترحیم مردمی برگزار خواهد شد که اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سبزوار و بنیاد شعر و ادبیات داستانی در برپایی آن مشارکت خواهند داشت.

بر اساس این گزارش، بخش علمی و نشست‌های تخصصی نخستین سالگرد استاد حمید سبزواری، صبح دوشنبه از ساعت ۱۰ صبح در دانشگاه حکیم سبزواری شهر سبزوار برقرار خواهد شد و شاعران، اندیشمندان و چهره‌های فرهنگی، علاوه بر شعرخوانی با موضوع انقلاب و حمید سبزواری، درباره شخصیت و آثار این شاعر بزرگ انقلاب سخن خواهند گفت.

مراسم ترحیم عمومی و مردمی مرحوم حمید سبزواری نیز، شامگاه دوشنبه پس از افطار با حضور مردم و شخصیت‌های فرهنگی و ادبی بر سر مزار او در بوستان جانبازان سبزوار برگزار خواهد شد.

جواد محقق، معاون شعر بنیاد شعر و ادبیات داستانی و حجت‌الاسلام زکریا اخلاقی و عباس باقری، شاعرانی هستند که به نمایندگی از این بنیاد در کنگره شعر انقلاب و مراسم سالگرد پدر شعر انقلاب حضور خواهند یافت.

سال گذشته نیز، آیین چهلم درگذشت استاد حمید سبزواری به همت بنیاد شعر و ادبیات داستانی و با مشارکت سایر نهادهای فرهنگی در زادگاه این شاعر بلندآوازه انقلاب برپا شده بود.

حسین ممتحنی معروف به حمید سبزواری، شاعر مشهورترین سروده‌های انقلابی مانند «خمینی ای امام» و «آمریکا، آمریکا، ننگ به نیرنگ تو» ۲۲ خرداد سال گذشته در ۹۱ سالگی درگذشت.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» به احترام علاقه مندان شعر و ادبیات
... دیدن متن »

برای آگاهی از فعالیت‌های پیش رو و اخبار و خدمات متنوع بخش ادبیات با ما همراه باشید.

» بخش ادبیات تیوال: tiwall.com/literature
» کانال تلگرام شعر و ادبیات تیوال: literawall@
» صفحه‌ی رسمی اینستاگرام شعر و ادبیات تیوال: literawall

بسیتر خوشحال شدم که به همت جوانان متعهد و مسولی که یکبار به زیارتشان نایل شدم این بخش راه اندازی شده امیدوارم خبرهای خوبی را ببینم
۳۰ خرداد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» مهدی پاکدل داستان های هوشنگ مرادی کرمانی را می خواند
... دیدن متن »

زیر نور شمع» نخستین کتاب صوتی مهدی پاکدل با آهنگسازی مهدی زارع از سوی موسسه نوین کتاب گویا منتشر شده است.
 
این کتاب صوتی شامل گزیده‌ای از داستان‌های کوتاه هوشنگ مرادی کرمانی از دو کتاب «پلوخورش» و «لبخند انار» است. این قصه‌ها  نگاهی متفاوت به زندگی آدم‌ها و شرایط فرهنگی و اجتماعی آن‌ها دارد و به دلیل سادگی و روانی در روایت بسیار دلنشین هستند.
 
نوین کتاب گویا، پیش از این، کتاب صوتی «سنگ روی سنگ» را نیز از هوشنگ مرادی کرمانی، خالق «قصه‌های مجید» منتشر کرده بود. تاکنون 38 اثر سینمایی و تلویزیونی براساس قصه‌های این نویسنده کرمانی تولید شده است.
 
«خمره»، «آب‌انبار»، «قصه‌های مجید»، «پلوخورش»، «مهمان مامان»، «لبخند انار»، «مثل ماه شب چهارده»، «شما که غریبه نیستید (خاطرات)» و «ته خیار» از جمله کتاب‌های هوشنگ مرادی کرمانی به‌شمار می‌روند.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» «باب دیلن» سرانجام حرف زد
... دیدن متن »بعد از ماه‌ها حاشیه‌سازی «باب دیلن» خواننده‌ و ترانه‌سرایی که جایزه نوبل ادبیات ۲۰۱۷ را از آن خود کرد، او سرانجام فایل سخنرانی خود را به آکادمی سوئدی نوبل داد.

به نقل از ایسنا، «نیویورک تایمز» نوشت: «باب دیلن» درست در آخرین روزهایی که ممکن بود جایزه ۹۰۰ هزار دلاری نوبل ادبیات را از دست دهد، بالاخره دست به کار شد و فایل سخنرانی خود را تسلیم آکادمی نوبل کرد.

او طی ماه‌های گذشته با پاسخ ندادن به تماس‌های این آکادمی، سخنان ضد و نقیض درباره حضور یا حضور نداشتن در مراسم دریافت جایزه نوبل و در پایان با غیبت در این مراسم، حواشی بسیاری به پا کرد. آخرین خبرها این بود که او تا دهم ژوئن وقت دارد تا فایل سخنرانی خود را برای اعضای آکادمی بفرستد، و در غیر این صورت، مبلغ ۹۲۴ هزار دلاری که به عنوان جایزه نقدی به او اعطا شده، پس گرفته خواهد شد.

روز گذشته این خواننده و ترانه‌سرای مشهور سخنرانی ۲۷ دقیقه‌ای خود را به آکادمی تحویل داده که بخش‌هایی از آن در روزنامه‌های مختلف منتشر شده است. «سارا دانیوس» دبیر دائمی آکادمی نوبل، درباره سخنرانی «دیلن» نوشت: سخنرانی او خارق‌العاده و همان‌طور که انتظار می‌رفت، شیواست.

«دیلن» حرف‌هایش را این‌گونه آغاز می‌کند: «من در شگفتم که دقیقا ترانه‌های من چطور به ادبیات مربوط می‌شوند. می‌خواستم درباره این مسئله صحبت کنم و بفهمم که این ارتباط کجاست.»

«باب دیلن» در ادامه سخنرانی‌اش، از «بادی هالی» خواننده و ترانه‌سرای آمریکایی یاد می‌کند و می‌گوید: «اگر بخواهم از شروع همه چیز حرف بزنم، باید از «بادی هالی» بگویم... او کهن‌الگو بود. او همه آن چیزی بود که من نبودم و می‌خواستم باشم.»

این هنرمند سپس به سه شاهکار ادبی که در خلق ترانه‌هایش الهام‌بخش بوده‌اند، اشاره می‌کند. این کتاب‌ها «موبی‌ دیک» (نهنگ سفید) نوشته هرمن ملویل، «اودیسه» شاهکار حماسی «هومر» و «در جبهه غرب خبری نیست» اثری از «اریک ماریا ریمارک» بودند و «دیلن» اذعان می‌کند که تاثیر آن‌ها به سال‌هایی که او کلاس‌های گرامر را می‌گذرانده بر می‌گردد.

برنده نوبل ۲۰۱۷ نقل قول‌های شاعرانه ملویل و روایت دراماتیک رمان «موبی‌ دیک» را ستایش می‌کند و می‌گوید: «این کتاب اثری شگفت‌انگیز است، کتابی مملو از صحنه‌های پرهیجان و دیالوگ‌های دراماتیک. در گذشته پادشاهان روغن نهنگ را استفاده می‌کردند. تاریخ نهنگ‌ها، جمجمه‌خوانی، فلسفه کلاسیک، نظریات شبه علمی و توجیه برای تبعیض... همه این‌ها هست و هیچ یک از آن‌ها منطقی به نظر نمی‌رسد. روشنفکر، بی‌فرهنگ، تعقیب مرگ، تعقیب توهمات، وال سفید بزرگ، سفید مثل خرس قطبی، سفید مثل یک سفیدپوست، امپراطور، پری‌ها، تجسم شیطان...»

این خواننده سپس می‌گوید که تحت تأثیر غوغای نامفهوم رمان «در جبهه غرب خبری نیست» که به موضوع جنگ جهانی اول پرداخته، قرار گرفته است: «این کتابی است که تو در آن کودکی‌ات را، ایمانت به جهان معنادار و دغدغه‌ات برای افراد را از دست می‌دهی. تو در یک کابوس گیر می‌کنی. تو خیلی تنهایی، بعد یک گلوله به سرت برخورد می‌کند و تو می‌میری. تو از عرصه به در شدی. منهدم شدی. من این کتاب را کنار ‌گذاشتم و آن را ‌بستم. دیگر هیچ وقت نخواستم رمانی درباره جنگ بخوانم و هرگز هم نخواندم.»

خواننده «هله لویا» بعد از آن به تأثیر اثر بزرگی چون «اودیسه» بر آثار ترانه‌سرایان مهم و برخی از کارهای خودش می‌پردازد و سپس درباره اثر گم‌گشتگی‌ها و اشتباهات «اودیسه» در اثر حماسی «هومر» بیان می‌کند: «الهه‌ها و خدایان از من محافظت می‌کنند، اما بعضی از آن‌ها می‌خواهند من را بکشند. «اودیسه» هویتش را تغییر می‌دهد، او خسته‌ است، به خواب می‌رود و با صدای خنده بیدار می‌شود. او داستانش را برای غریبه‌ها بازگو می‌کند. ۲۰ سال است که سفرش را آغاز کرده، او را به جای دیگری برده‌اند و حالا این‌جا رها کرده‌اند. موادی داخل نوشیدنی‌اش ریخته شده، راه سختی است برای پیمودن.»

«دیلن» سرانجام حرف‌هایش را با تأثیری که ادبیات بر خودآگاه و ناخودآگاه او گذاشته به پایان می‌برد و می‌گوید که لزوما نیاز نیست شما تمام یک کتاب شعر یا یک ترانه را بفهمید: «ترانه‌ها مثل ادبیات نیستند. آن‌ها نوشته می‌شوند تا به صورت آواز خوانده شوند نه این‌که روخوانی شوند.»

او سپس از شنوندگان سخنرانی‌اش می‌خواهد تا ترانه‌هایش را به نحوی که قرار است شنیده شوند، تجربه کنند.

«دیلن» در پایان اظهار می‌کند: «اگر یک ترانه شما را تکان می‌دهد، همین مهم است. من لزوما نباید از معنای یک ترانه سردربیاورم. من از همه چیز در ترانه‌هایم نوشته‌ام و قرار نیست درباره معنای کلی آن نگران باشم.»

«باب دیلن» از نگاه بسیاری، تاثیرگذارترین چهره در تاریخ موسیقی آمریکاست. برخی از ترانه‌های او توسط خوانندگان مشهور دوباره‌خوانی شده‌ که از جمله آن‌ها می‌توان به «از فراز برج دیدبانی» که توسط «جیمی هندریکس» اجرا شده است، اشاره کرد. او در پدیدار شدن سبکی در موسیقی به نام «راک بومی» در اواسط دهه ۶۰ بسیار تاثیرگذار بود و به «شکسپیر» هم‌نسلان خود شهرت یافت. «دیلن» در پنج دهه‌ اخیر در موسیقی آمریکا یک پدیده بوده است. این هنرمند اواخر سال گذشته جایزه نوبل ادبیات ۲۰۱۶ را از آن خود کرد.

سارا صادقیان این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» برگزاری نشست «ادبیات آیینی در ترازوی نقد»
... دیدن متن »


نشست «ادبیات آیینی در ترازوی نقد» با حضور ناصر مهدوی و عبدالجبار کاکایی برگزار میشود.

براساس اخبار رسیده، این نشست از سلسله نشستهای تخصصی صد سال ادبیات ایران، به همت گروه هنر انجمن اندیشه و قلم با همکاری پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات روز سه شنبه ۱۶ خرداد ساعت ۱۹ در محل پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نشانی پایینتر از میدان ولیعصر، ابتدای خیابان دمشق، شماره ۹ برگزار خواهد شد.

در پیش درآمد این نشست آمده است:

ادبیات و بررسی و نقد آگاهانه آثار و جامعه ادبی، همواره از مهمترین فعالیتهای فرهنگی در تمام دنیا به شمار میرود. یکی از مهمترین نیازهای ادبیات ایران نیز نشستهای تخصصی در این زمینه است که گروه هنر انجمن اندیشه و قلم بنا دارد سلسله نشستهایی را با این هدف برگزار کند.

در این سلسله جلسات به صورت تخصصی به نویسندگان و هنرمندان و جریانهای مهم ادبی پرداخته میشود.

نخستین نشست این سلسله جلسات در ماه مبارک رمضان با عنوان «ادبیات آیینی در ترازوی نقد» بر گزار میشود تا در آن درباره این سوالات گفتوگو شود:

تعریف شفاف و روشن ادبیات آیینی چیست؟
 
 عملکرد شاعران آیینی در صد سال اخیر ادبیات ایران چگونه ارزیابی میشود؟

حکومتی شدن شاعران آیینی و بهای بیشتر حکومت جمهوری اسلامی ایران به این شاعران چه پیامدهای مثبت و منفی را در جامعه هنری و مردم در پی دارد؟

امروزه شعر آیینی تا چه حد به مضامین عرفانی گرایش دارد و تا چه اندازه به سمت غلو و مهملات کشیده شده است؟

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» رمان برگزیده جایزه گنکور سال قبل به فارسی منتشر شد
... دیدن متن »

کتاب «ترانه‌ی شیرین» اثر لیلا سلیمانی با ترجمه افتخار نبوی‌نژاد توسط انتشارات کتاب‌ کوله پشتی منتشر شد.
به گزارش ایبنا،‌ رمان «ترانه‌ی شیرین» اثر لیلا سلیمانی، برنده جایزه گنکور سال 2016 با ترجمه افتخار نبوی‌نژاد و از سوی انتشارات کتاب کوله‌پشتی راهی بازار نشر شد
لیلا سلیمانی، نویسنده و روزنامه‌نگار فرانسوی با اصلیت مراکشی است. وی در سال 2016 با کتاب «ترانه‌ی شیرین» معتبرترین جایزه ادبی فرانسه (جایزه‌ی گنکور) را از آن خود کرد. این کتاب که دومین رمان این نویسنده است، بلافاصله بعد از انتشار در زمره‌ی پرفروش‌ترین کتاب‌های سال 2016 در فرانسه قرار گرفت.

این کتاب داستان واقعی یک پرستار بچه از جمهوری دومینیکن است. در رمان وی به اتهام قتل دو کودک در نیویورک در سال ۲۰۱۲ میلادی در آستانه محاکمه قرار دارد.
 
در بخشی از این کتاب می‌خوانیم:‌«در قطار برای اینکه گریه نکند دندان‌هایش را به هم می‌فشارد. پیاده که می‌شود بارانی یخ‌زده، مزورانه، مانتو و موهایش را خیس می‌کند. قطره‌های باران از سردر خانه‌ها روی گردنش می‌چکد و بر اثر سرمایی که در تنش نفوذ کرده، می‌لرزد. به محض رسیدن به کنج خیابان خودشان و با وجود خلوت بودن آن، احساس می‌کند زیر نظر است. سرش را برمی‌گرداند، اما کسی را نمی‌بیند. سپس، در تاریک و روشن، بین دو اتومبیل ، چشمش به مردی که چمباتمه زده است می‌افتد.»

کتاب ««ترانه‌ی شیرین»» اثر لیلا سلیمانی با ترجمه افتخار نبوی‌نژاد در 196 صفحه، شمارگان 1000 نسخه و به‌بهای 15 هزار تومان توسط انتشارات کتاب کوله‌پشتی منتشر شده است.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» فراخوان نخستین جشنواره ادبی «شاه بیت» با موضوع ائمه اطهار
... دیدن متن »


فرهنگسرای سرو، نخستین دوره جشنواره ادبی «شاه بیت» را با هدف گردآوری آثار ادبی و متون شاعران و نویسندگان در مدح ائمه اطهار(ع) برگزار می‌کند.
به گزارش تیوال ، براساس خبر رسیده فرهنگسرای سرو، اولین دوره جشنواره ادبی «شاه‌ بیت» را با نگاه به موضوع ائمه اطهار (ع) در سه بخش کلاسیک، آزاد و متن کوتاه برگزار می‌کند.
شاعران، نویسندگان و علاقه‌مندان به حوزه ادبیات در دو رده سنی نوجوانان ( ۱۲ تا ۱۵ سال) و بزرگسالان (۱۶ سال به بالا) می‌توانند با اشعار یا نوشته‌های متعلق به خود در این جشنواره شرکت کنند. برای شرکت در بخش شعر کلاسیک، هر فرد شرکت کننده می‌تواند با ارسال یک یا حداکثر دو بیت شاخص از شعر خود در این بخش شرکت کند.
برای شرکت در بخش شعر آزاد، شاعران و علاقه‌مندان می‌توانند با ارسال یک شعر کوتاه یا برشی از شعر خود -حداکثر چهار سطر و بیست کلمه- اقدام کنند. در بخش متن کوتاه نیز می‌توانند دلنوشته‌ها یا جملات کوتاه خود را حداکثر در بیست کلمه  تا ۳۱خرداد ماه به جشنواره ارسال کنند.
دبیرخانه جشنواره مجاز است آثار راه یافته به بخش نهایی را به صورت کتاب منتشر کند.

دبیرخانه جشنواره در تهران، خیابان ولیعصر، بالاتر از پارک ساعی، فرهنگسرای سرو واقع شده و شماره تلفن گویای 88881879 آماده پاسخگویی به سؤالات علاقه‌مندان است.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» برنده جایزه «پن پینتر» 2017 معرفی شد
... دیدن متن »

جایزه ادبی «پن پینتر» در سال 2017 به «مایکل لانگلی» شاعر اهل ایرلند شمالی تعلق گرفت.

به گزارش ایسنا به نقل از گاردین، «مایکل لانگلی» شاعر 77 ساله اهل ایرلند شمالی توانست جایزه ادبی «پن پینتر» سال 2017 را برای کتاب شعر «ثابت قدم، خلل ناپذیر» از آن خود کند.

«لانگلی» یکی از برجسته‌ترین چهره‌های ادبیات ایرلند به شمار می‌رود و همواره از تحسین‌کنندگان «هارولد پینتر» بوده است، نمایشنامه نویس برند نوبلی که یکی از مشوقان او به عنوان یک شاعر جوان بوده است.

این جایزه ادبی سالانه به یک نویسنده بریتانیایی، ایرلندی و یا از نویسندگان کشور مشترک المنافع می‌رسد که بیشترین قرابت را به آثار «هارولد پینتر» شاعر برنده جایزه نوبل داشته باشد و بنابر اعلام هیئت داوران این رویداد ادبی کتاب «ثابت قدم، خلل ناپذیر» به سبب داشتن اراده‌ عقلانی محکم برای تعریف حقایق واقعی زندگی و جوامع ما، شایسته دریافت این جایزه معرفی شده است.

هیئت داوران با اعلام این خبر در بیانیه‌ای نوشتند، برای دهه‌ها اشعار روان «مایکل لانگلی» با ویژگی‌های انسانی، تواضع و مهربانی عجیبن شده و هرگز از محور پیچیدگی‌های اخلاقی خارج نشده است.

این شاعر ایرلندی پیش از این جایزه‌های ادبی «تی.اس الیوت»، جایزه ادبی «هوثورن»، جایزه ایریش تایمز و همچنین جایزه «وایت بِرِد» را در کارنامه دارد و سبک کاری او با آثار «ویلیام باتلر ییتس» و «ادوارد توماس» مقایسه می‌شود که خودش از هر دو به عنوان شعرای الهام بخشش یاد می‌کند

«مایکل لانگلی» جایزه ادبی «پن پینتر» سال 2017 را روز 10 اکتبر طی مراسمی در کتابخانه بریتانیا دریافت می‌کند.

جایزه «پن پینتر» در سال 2009 به نام نمایشنامه‌نویس برنده نوبل «هرولد پینتر» راه‌اندازی شده است. این جایزه پیش‌ از این به چهره‌های سرشناسی چون «حنیف قریشی»، «تونی هریسون»، «کارول آن دافی» و «تام استوپارد» اعطا شده است و سال گذشته نیز به «ماگارت اتوود» داستان‌نویس کانادایی رسید.

فرشته این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» شبهای بیدارِ شهر کتاب
... دیدن متن »


بر اساس خبر رسیده، برنامه‌های فرهنگی  –هنری ویژه ماه مبارک رمضان که با عنوان «شهر کتاب، شب‌های رمضان بیدار است»، از شنبه، ۶ خرداد آغاز شده بود، جمعه، ۱۲ خرداد با نشستی درباره موسیقی شهری با حضور مهرداد مهدی و آسو کهزادی، نوازندگان آلبوم «والس تهران» پایان می‌یابد.

اصغر فرهادی زمانی از یکی از ساخته‌های مهدی در فیلم «فروشنده» استفاده کرد که آلبوم این نوازنده با عنوان «والس تهران» منتشر شده بود. به همین دلیل، دوستداران موسیقی او را بیشتر با آهنگ تیراژ پایانی این فیلم می‌شناسند.

قرار است مهرداد مهدی روز جمعه درباره موسیقی شهری صحبت کند و تعدادی از آهنگ‌های آلبوم جدیدش را هم به صورت زنده برای حاضران اجرا کند.

شهر کتاب مرکزی روز پنج شنبه، ۱۱ خرداد، نیز میزبان ایرج طهماسب، کارگردان، نویسنده و تهیه‌کننده سینما و تلویزیون و همچنین منیرالدین بیروتی، نویسنده و مدرس داستان‌نویسی است.

ایرج طهماسب، سال گذشته کتابی را با عنوان «سه قصه» منتشر کرد که حاوی سه داستان کوتاه است و قصد دارد در شب داستان‌خوانی شهر کتاب مرکزی، بخش‌هایی از این کتاب را برای کتاب‌دوستان بخواند.

ایرج طهماسب، سال گذشته کتابی را با عنوان «سه قصه» منتشر کرد که حاوی سه داستان کوتاه است و قصد دارد در شب داستان‌خوانی شهر کتاب مرکزی، بخش‌هایی از این کتاب را برای کتاب‌دوستان بخواند.

علاقه‌مندان برای شرکت در این نشست‌ها در روزهای یادشده از ساعت ۲۲ می‌توانند به فروشگاه مرکزی شهر کتاب به آدرس خیابان شریعتی، بالاتر از خیابان مطهری، نرسیده به خیابان معلم، نبش کوچه کلاته مراجعه کنند

سید حامد حسینیان و امید فرجی این را خواندند
مجید سلیمی و آیسان والیپور این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» فراخوان سومین دوره ی جایزه ی شعر احمد شاملو
... دیدن متن »


فراخوان سومین دوره ی جایزه ی شعر احمد شاملو منتشر شد.

بنا بر اخبار رسیده ، پس از برگزاری دو دوره جایزه ی شعر احمد شاملو در سال های  گذشته  موسسه ی الف. بامداد اعلام کرد ضمن  سپاسگزاری از همکاری شاعران،  ناشران، خبرنگاران و دوستداران شعر فارسی، در نظر دارد در سال جاری سومین دوره ی این جایزه را برگزار و همزمان با نود و دومین زادروز تولد شاعر معاصر، احمد شاملو (۲۱ آذر ۹۶) کتاب  شعر نو برگزیده در سال ۱۳۹۵ خورشیدی را معرفی کند.

از این رو، از شاعران و نیز ناشرانی که در زمینه ی انتشار شعر فعالیت دارند درخواست شده سه نسخه از کتابهای چاپ اول شعر نو خود را که در سال ۱۳۹۵ خورشیدی منتشر شده است حداکثر تا پایان تیرماه به دبیرخانه ی این جایزه به نشانی: تهران، خیابان هلال احمر، نرسیده به میدان رازی، نبش خیابان مرادی، فروشگاه کتاب فرهنگان ارسال کنند.

الهه الف ، امیر هوشنگ صدری و مجید سلیمی این را خواندند
سارا صادقیان این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
انتشار دو کتاب هم‌زمان از یک کارگردان تئاتر
» نمایشنامه «آسمان پابه‌ماه» و مجموعه شعر «زبانم در شورش کلمات» روانه بازار کتاب شد
... دیدن متن »

مجموعه شعر «زبانم در شورش کلمات» و نمایشنامه «آسمان‌پا به ماه» نوشته سعیده آجر بندیان راهیِ بازار نشر شد.
به گزارش روابط عمومی این رویداد، دو کتاب «زبانم در شورش کلمات» شامل تازه‌ترین اشعار سعیده آجر بندیان و همچنین نمایشنامه «آسمان‌پا به ماه» به قلم این نویسنده و کارگردان تئاتر هم‌زمان باهم به چاپ رسیدند و در بازار کتاب توزیع شدند.
این دو اثر، که در ۳۰ امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران نیز حضور داشتند، به ترتیب از سوی دو انتشارات «نصیرا» و «آوای کلار» به چاپ رسیده‌اند. «زبانم در شورش کلمات» پس از مجموعه شعر «هشت بی سه‌نقطه نیست می‌شود» (نشر نیماژ، سال ۹۲) دومین دفتر شعر آجر بندیان و نمایشنامه «آسمان‌پا به ماه» نخستین نمایشنامه به چاپ رسیده این نویسنده است.آجربندیان درباره مجموعه شعر «زبانم...» می‌گوید: «این مجموعه نسبت به نخستین مجموعه شعرم از شعرهای کم‌تر اما پختگی و غنای ادبی بیش‌تری برخوردار است. درواقع با انتشار مجموعه شعر اولم، حفره‌های شعرم را پیدا کردم. ازاین‌رو با توجه به ظرفیت‌های شعر آزاد امروز به سمت‌وسویی رفتم که شعرهای مجموعه دوم خیلی موجزتر شدند و  مجموعه شعر دوم بیش‌تر شعر است و کم‌تر نمایش، یعنی خیالم راحت است کاری را که باید در زبان شعرم انجام بدهم، به‌تمامی انجام داده‌ام».
در بخشی از اشعار مجموعه «زبانم در شورش کلمات» می‌خوانید: «قدم می‌زند عقربه‌ی بزرگ در آپارتمان چهل‌وپنج متری‌ام،به دنبالش راه می‌افتم، تلوتلو می‌خورند لکه‌ها، روی گاز، می‌افتند کف سرامیک، مست و پاتیل، سر می‌خورم به دنبال عقربه، دستمال به‌دست، همان‌طور که عقب مأمور دارایی، می‌لغزم روی لکه‌ها، پنهان می‌کنم از نگاه تیزش، تا ازسرم زیاد نبیند، همین شادی‌های کوچک تک‌نفره را».
این مجموعه با ۳۰ شعر در ۴۷ صفحه از سوی نشر نصیرا به چاپ رسیده است.
نمایشنامه «آسمان پابه‌ماه» نوشته این استاد دانشگاه و کارگردان تئاتر نیز در سی‌وسومین جشنواره تئاتر فجر، به بخش تازه‌های تئاتر ایران راه یافت. آجربندیان درباره این نمایشنامه می‌گوید: «هشت سال پیش ایده نمایشنامه «آسمان...» به ذهنم رسید که آن، سرقت اثر هنری یا قلم یک نویسنده بود. فکر اولیه نمایشنامه از خبری آمد که پیگیری می‌کردم و در آن‌یکی از نویسندگان گمنام، مدعی بود یک فیلم‌ساز مشهور، سریالی نوشته که از اثر او سرقت شده است. پس از شکایت نویسنده، قاضی فیلم‌ساز را به پرداخت تاوانی بسیار اندک محکوم کرد. بعدها نیز با موارد مشابه‌یی برخورد کردم. در کشور ما، کپی از آثار خارجی بیش‌تر است، چون حق کپی‌رایت وجود ندارد اما وقتی این اتفاق بین ایرانی‌ها می‌افتد، بسیار دردناک‌تر جلوه می‌کند و درهرصورت هیچ توجیهی برای بی‌عدالتی وجود ندارد».
این نویسنده با اشاره به این‌که درصدد اجرای نمایشنامه «آسمان‌پا به ماه» در تئاتر شهر است، ادامه می‌دهد: «این نمایشنامه در سال ۹۲ به تأیید شورای بازخوانی مجموعه تئاتر شهر رسید و از آن زمان تاکنون در انتظار نوبت اجرا به سر می‌برم».
گفتنی است آجربندیان پیش‌ازاین در سال ۸۰ نمایشنامه «بی‌بازگشت» اقتباسی از نمایشنامه «مرگ دست‌فروش» را برای اجرا در رادیو نوشته و دو نمایشنامه «۱۱ شاخه زنبق سفید» نوشته رزیتا اصل‌مند و «جاده‌یی به‌سوی کعبه» نوشته آثول فوگارد را نیز در سال‌های۸۳ و ۸۵ بازنویسی کرده و روی صحنه برده است. او این روزها در حال تمرین نمایشنامه تازه‌اش با عنوان «به آواز دیگر ناگاه همه برخیزند به نگاه» در تالار مولوی است.
نمایشنامه «آسمان‌پا به ماه» در ۸۱ صفحه از سوی نشر آوای کلار به چاپ رسیده است.
سعیده آجربندیان شاعر، نویسنده، کارگردان، طراح گریم و ماسک و مدرس دانشگاه و دارای مدرک کارشناسی کارگردانی تئاتر و کارشناسی ارشد ادبیات نمایشی از دانشگاه سوره است. همچنین این نویسنده و کارگردان تئاتر، دانشجوی دکترای فلسفه هنر است.
علاقه‌مندان به مطالعه آثار این هنرمند، می‌توانند کتاب‌های «زبانم در شورش کلمات» و «آسمان‌پا به ماه» را از کتاب‌فروشی‌های معتبر تهران تهیه نمایند.

امید فرجی ، نیلوفر ثانی و مجید سلیمی این را خواندند
سارا صادقیان این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» یادداشت اختصاصی غلامرضا طریقی در تیوال
... دیدن متن »

همین که الان در این صفحه هستید یعنی اینکه ما باهم دغدغه ی مشترکی داریم. دغدغه ای دلنشین و دلنشان به نام شعر. آشنا شدن با شما مایه ی خرسندی و خوشبختی ماست. 

ماجرا چندان پیچیده نیست. به همین سادگی ست که می بینید.

مدتها فکر کرده ایم. دغدغه ها و فکرهایمان را روی هم ریخته ایم تا بتوانیم سنگی برداریم از سنگ های متعددی که در راه رابطه ی شاعران با تجربه و جوان هست.

همه ی شاعران فارسی زبان، به ویژه آنهایی که بُعد مکان با مرکز نیز دشواری دیگری ست برایشان علاوه بر دیگر دشواری های راه شعر.

اینجا پایگاهی ست بنا شده بر پایه ی محبت و تجربه. زیرا این دو اگر کنار هم نباشند به کار آنکه نیاز به تجربه دارد نمی آیند.

 عزیزانی که نام آنان را در لیست منتقدان می بینید به علاوه ی عزیزانی که به مرور اضافه خواهند شد کسانی بودند که در میان مشغله ها و دغدغه های جدی خود در ادبیات و فعالیتها وکارهای جدی شان دغدغه ی شما را نیز داشتند.

به احترام عزیزان منتقد و شما که در راه شاعری از نقد شدن پرهیزی ندارید از جا برمی خیزم و ایستاده برایتان دست می زنم. امیدوارم بنده نیز در کنار شما بیاموزم و قدمی به سوی رسیدن بردارم که به قول بزرگان سفر شعر را رسیدنی در کار نیست.

اینجا اولین پایگاه نقد شعر فارسی ست و اولین بودن علاوه بر هیجان، دشواریهای خاص خود را نیز دارد. پس بر ما ببخشایید اشکالهایی را که در ابتدای فعالیت می بینید و راهنمایی مان کنید تا در سریع ترین زمان ممکن به جایگاه مطلوبی که در نظر دارید برسیم.

اینجا خانه ی خود شماست و برای میزبان، نیازی به دعوت نیست اما من به عنوان میزبانی که دو قدم پیش تر از شما وارد خانه شده از تک تک شما دعوت می کنم که از آستانه ی ثبت نام بگذرید و قدم بر دیدگان من بگذارید.

بسم الله ....

با کرنش و ارادت و سلام

سردبیر پایگاه نقد شعر

غلامرضا طریقی شاعر،نویسنده و منتقد

 

 

نشانی پایگاه نقد شعر:   http://www.naghdesher.ir/

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» به احترام علاقه مندان شعر و ادبیات
... دیدن متن »

در آغازین روزهاىِ آخرین ماهِ بهار،
 شعر و ادبیاتِ تیوال با بخش‌های متنوع براى علاقه‌مندان گشایش مى‌یابد. ما سعى داریم در این بخش شما را با دنیاى خبر در حوزه ادبیات، نویسندگان، شاعران، کارگاه‌ها و کلاس‌هاى این حوزه آشنا کنیم و علاوه بر این با ایجاد بخش‌هاى جذاب و شنیدنى در دنیای شعر و ادبیات نفس بکشیم.

جهت آگاهی از جزییات فعالیت‌های پیش رو با ما همراه باشید.

» کانال تلگرام شعر و ادبیات تیوال: literawall@
» صفحه‌ی رسمی اینستاگرام شعر و ادبیات تیوال: literawall

ممنون. واقعا جاش خالی بود :)
۰۸ خرداد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
کتابی از مجموعه طرح‌های رنگ‌آمیزی خلاقانه و آرامش‌بخش با همراهی مجموعه‌ای از هایکوهای خاطره‌انگیز منتشر شد.
» «نقش بهشت» با هایکوهای خاطره‌انگیز
... دیدن متن »

«نقش بهشت» نام کتابی است حاوی حدود هفتاد طرح رنگ‌آمیزی بزرگ‌سالان (آرت‌تراپی) که طرح‌های آن به همراه هایکوهایی از علیرضا بهرامی منتشرشده است. این هایکوها بیشتر خاطره‌های کودکی و نوجوانی ایرانی‌ها را مانند دوران مدرسه، تعطیلات تابستان و عید نوروز، شامل می‌شود.
در مقدمه‌ی این کتاب با گردآوری فاطمه فرقانی که توسط نشر آرادمان منتشر شده، آمده است:
«رنگ‌آمیزی نه‌تنها یک فعالیت مهم آرامش‌بخش و خلاقیت ساز برای کودکان و نوجوانان، بلکه برای بزرگ‌سالان هم فرصتی است برای رسیدن به آرامشی مؤثر که به زندگی جلوه بهتری می‌بخشد.
در تفکرات کهن نیز رنگ تسکین‌دهنده است و آرامش‌بخش؛ حال وقتی فرصت رنگ‌آمیزی ده‌ها صفحه طرح‌های استاندارد، هنرمندانه و علمی برای همگان فراهم می‌شود، علاوه بر افزودن رنگ بهتر به زندگی، این فرصت هم فراهم می‌شود که هنرمند درون هر فردی کشف شود.
این طرح‌ها طوری طراحی‌شده‌اند که انگار عشق را، هم در داخل و هم در خارج خطوط، جست‌وجو و درنهایت کشف می‌کنید.
ارتباط نوستالژیک بامدادهای رنگی و کاغذ سفید، وقتی با الگوهای زیبا و گستره انتخابی عظیم از رنگ‌ها آمیخته می‌شود، یک فرصت استثنایی به وجود می‌آورد؛ فرصتی تا سرکشی روح را با خیال‌انگیزی چنان درآمیزیم که انگار آهوی خوش‌نقش‌ونگار و چابکی در درون هرکدام از ما متولد می‌شود و به اعتلا می‌رسد.
این شیوه اکنون در جوامع توسعه‌یافته بیش از هر وسیله دیگری توصیه می‌شود؛ زیرا یک رفتار باوقار هنرمندانه را تجویز می‌کند که هدف و دستاورد آن تنها یک فرصت سرگرمی نیست، بلکه وجوهی از انسان معاصر را بیدار و نمایان می‌کند که شاید در لابه‌لای لایه‌های سنگین و ضخیم زندگی پراضطراب ماشینی ما، هیچ‌گاه فرصت بروز نیافته‌اند. ضمن آن‌که با ایجاد فرصت تمرکز، شهروندانِ زندگی پرشتاب و پرتنش امروز را نرم و آرام، به تمرکز و آرامش رهنمون می‌کند.
این الگوهای جادویی آسمانی، انسان را به‌ویژه پس از یک روز یا هفته کاری سخت، مانند آلیس به سرزمین دیگر می‌برد؛ آنجا که ساحل سکون و آرامش است و هر طرف را نگاه می‌کنی، همه‌چیز به زیباترین و هنرمندانه‌ترین شکل، ترسیم‌شده است.
این الگوهای دلربا به زندگی ما رنگ دیگری می‌دهند و جریان دیگری می‌بخشند. دنیای شگفت‌انگیزی می‌سازند که انگار عینیت یافتن خیال‌های ماست. آهسته ما را به‌جایی می‌رسانند که تابه‌حال خود را این‌قدر به رؤیاهایمان نزدیک حس نکرده‌ایم.
با این شیوه، ذهن خود را به سمت رؤیاهای لذت‌بخشمان هدایت می‌کنیم و به زندگی‌مان بهبود می‌بخشیم. علاوه بر این، یک نوع حس خاطره‌انگیز بازگشت به‌عقب در زمان، ما را سرگرم رنگ‌های بی‌پایانی می‌کند که انگار یک شورشیِ خفته را به شکلی جسورانه و محترم در درون ما بیدار می‌سازد.»
نشر آرادمان پیش‌تر از این سری آثار، کتاب‌های «رؤیای رنگی»، «باغ مونه»، «باغ ون‌گوگ»، «باغ مشاهیر» و «خواب‌های طلایی» (با عاشقانه‌های علیرضا بهرامی) را منتشر کرده است و آثاری را در دست انتشار دارد.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» یکشنبه‌های شعر
... دیدن متن »

برنامه هفتگی جلسات شعر با عنوان «یکشنبه‌های شعر» از امروز به صورت منظم و با حضور اسماعیل امینی، محمدعلی بهمنی، ابراهیم اسماعیلی‌اراضی و غلامرضا طریقی برگزار می‌شود.

به نقل از ایسنا بر اساس خبر رسیده از روابط عمومی بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان، یکشنبه‌های شعر، عنوان برنامه عصرگاهی یکشنبه‌هاست که عموماً به شکل کارگاهی و مخاطب‌محور از سوی معاونت شعر بنیاد طراحی و اجرا می‌شود.

در این برنامه، ابتدا اسماعیل امینی، شاعر و مدرس دانشگاه با برگزاری کارگاه «زنگ شعر» به صورت مدون و آکادمیک درباره ماهیت شعر سخن خواهد گفت. زنگ شعر در نخستین یکشنبه هر ماه برگزار خواهد شد.

دومین یکشنبه هر ماه به کارگاه شعرخوانی و نقد شعر محمدعلی بهمنی، شاعر و ترانه‌سرا اختصاص دارد. این کارگاه، سال گذشته نیز ماهی دوبار برگزار می‌شد، اما امسال در قالب یکشنبه‌های شعر و به صورت ماهی یک بار برپا می‌شود.

جلسه سوم یکشنبه‌های شعر به موضوع «ادبیات آهنگین» اختصاص دارد. کارشناس این جلسه، ابراهیم اسماعیلی‌اراضی، شاعر و پژوهشگر است که چندی پیش، نشست تخصصی و رونمایی از کتاب «زبان‌شناسی ترانه» را در بنیاد شعر و ادبیات داستانی برگزار کرد.

جلسات یکشنبه چهارم هر ماه، «داستان شعر» نام دارد که غلامرضا طریقی، سردبیر پایگاه نقد شعر، آن را اداره می‌کند. طریقی در این جلسات به آسیب‌شناسی و بررسی خدمت‌ها و خیانت‌های دنیای مجازی به شعر می‌پردازد.

«یکشنبه‌های شعر» هر هفته به جز روزهای تعطیل رسمی کشور از ساعت ۱۶:۳۰ در تالار جلال آل‌احمد بنیاد شعر و ادبیات داستانی واقع در خیابان کریمخان زند، خیابان سنایی، کوچه اعرابی ۵، پلاک ۶ طبقه اول برگزار می‌شود.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» بیست و چهارمین جشنواره کتاب سال دانشجویی
... دیدن متن »

رئیس سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی درباره بیست و چهارمین دوره جشنواره کتاب سال دانشجویی توضیحاتی ارائه کرد.

عادل تقوی  با بیان این‌که این جشنواره جزو برنامه‌های تبلیغی و ترویجی سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی است، اظهار کرد:  تاکنون ۲۳ دوره از این جشنواره را برگزار کرده‌ایم و امسال بیست و چهارمین دوره آن را برگزار خواهیم کرد. فراخوان این جشنواره از ۱۵ فروردین‌ماه منتشر شده است و تا پایان تیرماه مهلت دارد.

او افزود: بر اساس فراخوان، دانشجویان و طلاب مولف و مترجم که  کتاب خود را در بازه زمانی فررودین سال ۱۳۹۴ تا پایان اسفند ۱۳۹۵، همزمان با زمان تحصیل خود منتشر کرده باشند،  می‌توانند در این جشنواره شرکت کنند، شرط اولیه برای شرکت در جشنواره  کتاب سال دانشجویی این مورد است.

 دبیر جشنواره کتاب سال دانشجویی با بیان‌ این‌که  جشنواره در سه بخش اصلی، ویژه و جنبی برگزار می‌شود، اظهار کرد: بخش اصلی در شش گروه تخصصی است که عبارت‌اند از: گروه علوم انسانی، گروه علوم پایه، گروه فنی و مهندسی، گروه کشاورزی و منابع طبیعی، گروه علوم پزشکی و دامپزشکی و گروه هنر و معماری.

او در ادامه  توضیح داد: در بخش ویژه موضوعاتی را متناسب با نیازهای جامعه و فضای علمی کشور به  شورای علمی جشنواره پیشنهاد دادیم که بر اساس آن پیشنهادات موضوعاتی انتخاب شد و آثار  دانشجویان در این حوزه به صورت ویژه بررسی و معرفی می‌شود. موضوعات این بخش در شش عنوان عبارت‌ است از: اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال که با توجه به شعار سال ۱۳۹۶ است، فضای مجازی، گردشگری، تجاری‌سازی دانش و فناوری‌های نوین، فرهنگ عمومی و آسیب‌های اجتماعی و مطالعه میان‌رشته‌ای قرآن کریم که با مشارکت سازمان فعالیت‌های قرآنی دانشگاهیان انجام می‌شود.

رئیس سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی افزود: بخش دیگری که امسال اضافه کرده‌ایم در قالب بخش جنبی جشنواره با عنوان «نگارستان کتاب»  است که در این قسمت هدف ما استفاده از ظرفیت دانشجویی در حوزه فعالیت‌های هنری در زمینه ترویج کتاب ‌و کتاب‌خوانی است. موضوعات این بخش  شامل  عکس،‌ نماآهنگ و فیلم کوتاه صدثانیه‌ای  است که توسط دانشجویان  با محوریت کتاب و کتاب‌خوانی آماده شده باشد.


تقوی در پایان گفت: در جلسه شورای برنامه‌ریزی کتاب سال دانشجویی تصمیم گرفته شد داوری این جشنواره با توجه به رضایت نسبی  که در سال گذشته وجود داشت با  همکاری موسسه خانه کتاب  انجام شود و از ظرفیت این موسسه که داوری کتاب سال جمهوری اسلامی را برعهده دارد استفاده کنیم. داوری جشنواره  از تیر ماه شروع می‌شود و تا  اواسط شهریورماه ادامه دارد. مراسم  اختتامیه  جشنواره نیز همزمان با هفته کتاب (هفته پایانی آبان‌ماه) برگزار خواهد شد

سارا صادقیان این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
انتشار فراخوان شانزدهمین مسابقه مطبوعاتی سالیانه انجمن منتقدان، نویسندگان و پژوهشگران
» انجمن منتقدان، نویسندگان و پژوهشگران خانه تئاتر، فراخوان شانزدهمین مسابقه مطبوعاتی سالانه خود را منتشر کرد
... دیدن متن »

بر اساس اعلام این انجمن، علاقه‌مندان و فعالان عرصه مطبوعات، سایت‌ها و خبرگزاری‌ها در حوزه تئاتر می‌توانند همچون دوره‌های پیشین، آثار خود، را در بخش‌های: گزارش، گفت‌وگو، یادداشت، نقد، مقاله، ترجمه و عکس به نشانی پستی این انجمن: تهران، صندوق پستی ۱۶۴- ۱۵۶۱۵، آقای محمد رسول صادقی ارسال کنند.
از متقاضیان شرکت در این مسابقه تقاضا می‌شود که ابتدا فرم مربوطه را که در پایان این فراخوان آمده است، تکمیل و سپس با پیوست کردن آثار خود داخل یک پاکت و با درج مشخصات فردی، نشانی کامل محل سکونت و تلفن‌های ثابت و همراه بر روی آن، برای این انجمن ارسال کنند. لازم به ذکر است آثار متقاضیانی که فرم شرکت در مسابقه را پر نکرده باشند از فرایند مسابقه کنار گذاشته می‌شوند.
توجه به چند نکته درباره مقررات این مسابقه ضروری است:     
۱- مطالب ارسال‌شده از سوی فعالان رسانه‌ای که در خبرگزاری‌ها مشغول به‌کار هستند باید حتماً به امضا و تأیید سردبیر یا دبیر گروه ادب و هنر رسیده و سند آن نیز به مطالب ارسالی ضمیمه شود.
۲-  مهلت ارسال آثار متقاضیان تا پایان وقت اداری ۳۱ خرداد ۹۶ است و تمدید نخواهد شد.
۳- آثار متقاضی شرکت در این مسابقه حتماً باید در طول سال ۹۵ منتشر شده و دارای امضای نویسنده باشند.
۴- آثاری که فاقد نام و یا دارای نام مستعار باشند، موردقبول این انجمن نیست.
۵- حداکثر ارائه اثر متقاضیان شرکت در مسابقه، در هر بخش، تنها ۳ اثر و به انتخاب متقاضی خواهد بود؛ بدیهی است در صورت ارائه آثار بیش از تعداد درخواستی، این حق برای دبیرخانه انجمن محفوظ است که به‌دلخواه دست به حذف آثار ارسالی بزند.
۶- دبیرخانه این انجمن تنها اصل یا کپی باکیفیت مطلوب مطالب را در قطع A۴ یا A۳ خواهد پذیرفت؛ بنابراین متقاضیان از ارسال نسخه کامل نشریات و صفحات اضافی جداً خودداری فرمایند.
۷- مطالب ارسالی متقاضیان به‌هیچ‌وجه باز پس داده نخواهد شد.
۸- انجمن منتقدان، نویسندگان و پژوهشگران خانه تئاتر هیچ‌گونه مسئولیتی در قبال مالکیت حقوقی آثار ارسالی ندارد و مسئولیت آن بر عهده متقاضیان شرکت در مسابقه خواهد بود.
۹-عکاسان محترم نیازی به پر کردن فرم مسابقه که در پایان فراخوان آمده است، ندارند و تنها کافی است آثار خود را به‌دلخواه (رنگی یا سیاه‌وسفید) و در قطع ۱۸× ۱۳ (چاپ‌شده) به دبیرخانه انجمن ارسال کنند. تقاضا می‌شود عکاسان محترم از پشت‌نویسی و ذکر نام خود در پشت عکس‌ها جدا خودداری کرده و توجه داشته باشند که عکس‌های ارسالی آنها باید بر اساس کاربردهای رسانه‌ای بوده و حتماً از اجراها و نمایش‌های روی صحنه رفته در طول سال ۹۵ باشد. بدیهی است ارسال آثار از طریق پست الکترونیک یا ارائه CD موردقبول نیست و تعداد عکس‌های ارسالی نیز نباید از ۳ قطعه تجاوز کند. ضمناً عکس‌های ترمیم‌شده و یا فتوشاپی نیز موردقبول نیست.
۱۰- وبلاگ نویسان و فعالان فضای مجازی حوزه تئاتر نیز می‌توانند آثار نوشتاری خود در حوزه تئاتر را که طی سال ۹۵ به انتشار رسیده، در هر یک از بخش‌های این مسابقه که مایلند، شرکت دهند. ارسال سندی که تاریخ انتشار مطلب وبلاگ نویسان را مشخص کند، الزامی است.
۱۱- متقاضیان علاوه بر پر کردن فرم شرکت در مسابقه، باید حتماً با الصاق برگه تعیین گرایش، دبیرخانه انجمن را در تقسیم صحیح مطالب یاری کنند؛ به‌طور مثال اگر اثری متقاضی حضور در بخش "نقد" است، بر روی برگه الصاقی کلمه "نقد" درج شود؛ بدیهی است در صورت عدم رعایت این بند، دبیرخانه انجمن مجاز به تفکیک آثار در گرایش‌های مختلف است و اعتراض وارد نیست.
۱۲- در بخش ترجمه آثاری موردقبول است که در رسانه‌های مکتوب یا مجازی بانام صاحب اثر منتشرشده باشد.
۱۳- اصل مطالبی که در بخش ترجمه شرکت می‌کنند حتماً باید به پیوست مطلب اصلی که ترجمه از روی آن صورت گرفته، ارائه شود. (منظور ارائه متن ترجمه‌شده یا فارسی همراه با متن اصلی یا انگلیسی است.)
۱۴- اعلام نتایج قطعی این مسابقه، همزمان با مراسم سالانه انجمن خواهد بود.
۱۵- حضور حداقل ۶ اثر و یا شرکت‌کننده، کف موردقبول آثار برای آغاز رقابت در هر بخش محسوب می‌شود. به‌طور مثال برای آغاز فرایند رقابت در بخش یادداشت، حضور ۶ اثر یا ۶ متقاضی، رقابت را شکل می‌دهد.
۱۶- در بخش گفت‌وگو، مصاحبه‌های خبری موردقبول نیست؛ در این مسابقه منظور از گفت‌وگو، شکل‌گیری فرآیند پرسش و پاسخ چالشی است.
۱۷- بخش مقاله شامل مطالبی است که جنبه علمی، پژوهشی، تحقیقی و تحلیلی در حوزه تئاتر داشته باشد.
۱۸- عملکرد فعالان رسانه در دو حوزه رسانه‌های دیداری و شنیداری (رادیو و تلویزیون) بر اساس بررسی عملکرد کمی و کیفی ایشان در طول سال ۹۵ و به انتخاب هیات مدیره انجمن صورت خواهد پذیرفت.
۱۹-انجمن منتقدان، نویسندگان و پژوهشگران خانه تئاتر امسال نیز همچون سال گذشته، با نیت حمایت از فعالیت‌های پژوهشی در حوزه تئاتر، پژوهش و یا پژوهشگر ممتاز سال ۹۵ را از طریق رصد کمیته پژوهشی انجمن انتخاب و در مراسم سالانه انجمن موردتقدیر قرار خواهد داد.
۲۰-علاقه‌مندان به‌منظور کسب اطلاع بیشتر می‌توانند در روزها و ساعات اداری با شماره تلفن ۶۶۷۶۱۳۴۲ (آقای محمد رسول صادقی) تماس بگیرند.

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
کتابفروشی همیشه با همکاری چلچراغ جشن تولد احمدرضا احمدی را برگزار می‌کند.
» مراسم سالروز تولد احمد‌رضا احمدی همراه با پخش مستند زندگی وی
... دیدن متن »

مراسمی به بهانه زادروز استاد احمدرضا احمدی پنجشنبه ۴ خرداد با حضور جمعی از هنرمندان و علاقه‌مندان وی در کتابفروشی همیشه و با همکاری چلچراغ برگزار می‌شود که در آن برای اولین بار مستند زندگی وی به نمایش درخواهد آمد.
احمدرضا احمدی زاده ۱۳۱۹ در کرمان، شاعر و نویسنده پیشکسوت ایرانی است.
آشنایی عمیق او با شعر و ادبیات کهن ایران و شعر نیما دستمایه‌ای شد تا حرکتی کاملاً متفاوت را در شعر معاصر آغاز و پی‌ریزی کند. اما فعالیت‌ها و آثار وی فقط در زمینه شعر محدود نمی‌شود بلکه حضور فعال وی در عرصه ادبیات کودکان، دکلمه شعر و هنر سینما، از او چهره‌ای مؤثر در ادبیات و هنر معاصر ساخته است.
از جوایز ارزنده وی می‌توان به جایزه شعر بیژن جلالی در سال ۱۳۸۵ و نامزدی دریافت جایزه هانس کریستین در سال ۱۳۸۸ اشاره کرد.
علاقه‌مندان برای حضور در  این رویداد می‌توانند روز پنجشنبه ۴ خرداد ساعت ۳۰: ۱۷به کتابفروشی همیشه واقع در شهرک غرب، خیابان ایران زمین، درب شرقی، واحد ۱۱۲ مراجعه کنند.

Pikachu ، رضا تهوری و امید فرجی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
محمد عسگری این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
محمد عسگری این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید