تیوال شعر و ادبیات
T30:23:24:30
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گقت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی محصولات و برنامه‌های جالب هر زمینه به هم‌دیگر و پیش نهادن دیدگاه و آثار خود برای دیگران. برای نوشتن و فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
پانزدهمین سالگرد درگذشت شاعر معاصر
» دیوان اشعار جواد آذر در نیاوران رونمایی شد
... دیدن متن »
آیین نکوداشت و رونمایی از دیوان اشعارمرحوم جواد آذرشاعر،ترانه سرا وغزل پرداز نامدار معاصر عصر روز جمعه ۲۲ اسفندماه با حضور شاعران و هنرمندان مطرح کشور در سالن خلیج فارس فرهنگسرای نیاوران برگزارشد.
به گزارش روابط عمومی فرهنگسرای نیاوران این برنامه با مشارکت بنیاد آفرینش های هنری نیاوران، بنیاد شهریار و  انتشارات "ایز" به مناسبت پانزدهمین سال خاموشی جواد آذر برگزار گردید.
اولین سخنران این برنامه اصغر فردی، شاعر، پژوهشگر و مدیر انتشارات "ایز" با بیان اینکه جواد آذر واپسین حلقه زنجیره شعر هزارساله فارسی بود اظهار داشت: از شعر فارسی که هزارسال پاید و پوید زین پس دیگر مانند آذر شاعری بر نخواهد آمد.
وی درادامه افزود: شعر فارسی دقایق و ظرایفی دارد که بیان آن را نمی توان در کتاب ها آموخت زیرا آنچه در کتب بلاغی وجود دارد، عربی است نه فارسی  و ظرایف شعر فارسی که بسیار زیاد است باید در انجمن های ادبی از استاد آموخت.
این پژوهشگر با بیان اینکه وقتی شاعران این ظرایف و دقایق را ندانند یعنی گسستگی مابین شعر کلاسیک و شعر نو اتفاق افتاده افزود: آذر بزرگترین خاقانی شناس همه عصرها بود و این شاعر بزرگ در زبان کهن بازنماند و زبان نو آورد.
طاهری متخلص به "حسرت" شاعر و پژوهشگر دیگر سخنران این برنامه نیز در ادامه ضمن قرائت اشعاری تصریح کرد: جواد آذر برای زر و سیم شعر نمی سرود و به قول ناصر خسرو شعر را به پای خوکان نمی ریخت و می توان این را در اشعارش مشاهده نمود.
حسین آهی شاعر و پژوهشگر، دیگر سخنران این آیین بود که در خصوص اهمیت آموزش ظرایف شاعری گفت: در دانشگاه های علوم انسانی به دانشجویان بصورت آکادمیک درس داده می شود و ذهن شاعران جوان بصورت آکادمیک شعر فارسی را آموزش می بینند و در واقع چیزی از شعر یاد نمی گیرند ،به همین دلیل باید انجمن های ادبی را تقویت نمود.
سید عباس سجادی مدیرعامل بنیاد آفرینش های هنری نیاروان و مجری این برنامه نیز ضمن بیان اینکه شاعری درکشور ما درحال رشد است گفت: انجمن های ادبی در دهه های گذشته پایگاه ویژه ای نزد شاعران بزرگ کشور داشتند ولی آن جایگاه اکنون بسیار کم رنگ شده و دور ازانصاف است در این عصر که شاعران خوبی به عرصه کشور آمده اند، این انجمن ها احیاء نشوند و دوباره جایگاه خود را پیدا نکنند.
بهرام سالور  آخرین سخنران این برنامه نیز ضمن تسلیت به مناسبت ایام فاطمه عنوان داشت: جواد آذر بخاطر فروتنی و تمام قدرت و صلابتی که در شعر داشت به فکر جمع آوری اشعارش نبود. این شاعر معاصر قوه جاذبه بسیاری داشت وی تصنیف سرا نبود ولی درغزل سرایی و دوبیتی استاد بود .
وی با بیان اینکه دردانشگاه کسی هنرمند زاده نمی شود و هنر دردستان همگان نیست افزود: استادانی چون کاشانی و محمد علی ناصح به استادی جواد آذر اذعان داشتند. هنری که درعرف جامعه شناخته می شود هنرنیست. ولی آذر هنرمند بود دیدگاهش درکلمه و ادب متفاوت بود. آذر خط بسیار خوبی داشت و خط شناس ،نقاشی شناس و اصولاَ هنرشناس بود و هنرمند آفریده شده بود.
گفتنی این مراسم با حضور جمعی از هنرمندان و شخصیت های صاحب نام فرهنگی و هنری از جمله محمد علی بهمنی، نادرگلچین، کریم مشروطه چی، محمد هاشم احمدوند، خسرو شاهین، سهیل محمودی، دکتر امینی، علی جهان دار، مهران مهرنیا و محمد سلمانی در سالن خلیج فارس برگزار شد.

مجتبی مهدی زاده این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
جایزه کتاب سال شعر «خبرنگاران»
» مراسم اختتامیه جایزه کتاب سال شعر «خبرنگاران» جمعه ۲۱ اسفند ماه برگزار می‌شود.
... دیدن متن »
دبیرخانه دهمین دوره جایزه کتاب سال شعر منتخب «خبرنگاران»، نامزدهای بخش کتاب سال این جایزه را به شرح زیر اعلام کرده است:

«زمستان بلاتکلیف ما» محمدعلی سپانلو، «منظومه‌ی بازگشت و اشعار دیگر» محمد شمس لنگرودی، «مثل جوهر در آب» عباس صفاری، «خدایا مرا ببخش، حالا نه» علی عبدالرضایی، «پذیرفتن» گروس عبدالملکیان، «نیمرخ آهو» هرمز علیپور و «غمزیستی» لیلا کردبچه.
جایزه شعر خبرنگاران هرساله در روزهای پایانی سال، برگزیدگان خود را در سه سطح «کتاب سال»، «ویژه‌» (شاعران بدون کتاب) و «تجلیل از یک عمر فعالیت شعری»، اعطا می‌کند.
مراسم پایانی دهمین دوره‌ی جایزه‌ی کتاب سال شعر «خبرنگاران»، جمعه ۲۱ اسفندماه از ساعت ۱۶:۳۰ در محل کانون ادبیات ایران، (واقع در تهران، میدان هفت تیر، خیابان مفتح جنوبی، روبه‌روی ورزشگاه شیرودی، خیابان اردلان، شماره ۲۵) با تجلیل از یکی از شاعران پیشکسوت و با حضور شاعرانی از نسل‌های محتلف، برگزار خواهد شد.
لیلى شجاعى این را خواند
وحید عمرانی ، roya imani ، پریسا مجد و مجتبی مهدی زاده این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
داوری نهایی جشنوارۀ هزار و یک شب
» داوری نهایی جشنوارۀ هزار و یک شب انجام شد‎.
... دیدن متن »

نفرات برتر جشنوارۀ  ۱۷۰ سال کتابخوانی با هزار و یک‎شب توسط هیئت داوران انتخاب شدند.


به گزارش روابط عمومی انجمن تصویرگران، علی اکبر صادقی، الریش مارزلف، مانلی منوچهری، مهران زمانی و هدا حدادی به عنوان اعضای هیئت داوران، پس از بررسی آثار راه یافته به نمایشگاه در روز یکشنبه ۱۶ اسفند ماه ۹۴، نفرات برتر را انتخاب کردند.
قرار است نفرات برگزیده در روز دوشنبه ۱۷ اسفند ماه در مراسم گشایش نمایشگاه که از ساعت ۱۶ در فرهنگسرای نیاوران برگزار می شود، معرفی و تقدیر شوند. در این مراسم همچنین کاتالوگ نمایشگاه رونمایی و با ۲۵٪ تخفیف عرضه می شود.
نمایشگاه هزار و یک شب علاوه بر نمایش نزدیک به ۳۰۰ اثر از ۱۰۰ تصویرگر، آثاری را به شیوۀ چیدمان به نمایش خواهد گذاشت.
roya imani و مجتبی مهدی زاده این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
رونمایی از کتاب "دموکراسی یا دموقراضه"
» آئین رونمایی از کتاب "دموکراسی یا دموقراضه" نوشته سید مهدی شجاعی شنبه ۱۵ اسفند ماه در فرهنگسرا ی نیاوران برگزار شد.
... دیدن متن »

آئین رونمایی از کتاب  "دموکراسی یا دموقراضه" نوشته سید مهدی شجاعی با حضور علی مراد خانی و  حسین انتظامی معاونین هنری و مطبوعاتی وزارت  فرهنگ و ارشاد اسلامی شنبه ۱۵ اسفند ماه در فرهنگسرا ی نیاوران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی فرهنگسرای نیاوران در ابتدای این مراسم داریوش کاردان مجری برنامه ضمن عرض خوشامد گویی به کلیه شرکت کنندگان در این مراسم با اعلام این مطلب که برگزاری چنین مراسمی باعث می شود تا با مباحثی جدیدی آشنا شویم  از علیرضا رضا داد مشاور و رئیس سازمان سینمایی به عنوان اولین سخنران دعوت کرد تا در جایگاه حضور یابد.

داد در صحبت هایی کتاب "دموکراسی یا دموقراضه" را اثری ماندگار توصیف کرد و اظهار داشت: چند نکته در این اثر حائز اهمیت است، شخصیت های آن  برای مخاطب آشنا است و نویسنده گویی بخشی از درون ما آدم ها را می کاود و اخلاقیات ما را به چالش می کشد. از این رو این کتاب بسیار تاثیر گذار است. ویژگی دیگر این کتاب مستند نمایی آن است.

دکتر حسین انتظامی معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در صحبت هایی با اشاره به رونمایی نسحه مکتوب کتاب " دموکراسی یا دموقراضه" در نمایشگاه کتاب خاطر نشان کرد: کتاب در فروردین ۸۸ وصول شد اما بنا به دلایلی منتشر نشد و اگر در آن بازه زمانی منتشر می شد به دلیل شرایط موجود طبعاَ پر فروش می شد.

 وی ادامه داد: اگر چه واقعیت محتوای کتاب کلی است و اشاره به هیچ شخصیتی ندارد اما شباهت هایی که به تدریج عیان می شود ناخواسته برا ی شخصیت اصلی داستان مرجع پیدا می کند.

انتظامی مهدی شجاعی را یک نویسنده انقلابی دانست و افزود: نماد نویسندگان متعهد ارائه آثاری در زمینه  ادبیات مذهبی و انقلابی است. شاخک هنرمندان حساس تر است و با وجودی که سیاست دغدغه اول آنها نیست اما این بی خبری مساوی غفلت محض نیست و آنها مسئولانه تر عمل می کنند. از این رو شجاعی شخصیت چند و جهی درحوزه نگارش دارد. در حوزه ادبیات نقش پر رنگی داشته است. آثار او نشان می دهد شجاعی یک نویسنده اجتماعی است. هرچند ایشان رندانه  این کتاب را دربخش ادبیات نوجوانان فهرست بندی کرده  ولی واقعیت این است که مخاطب بزرگ سال تعابیر و اصطلاحات را درک می کند.

علی مرادخانی معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در صحبت هایی با اشاره به قلم جادویی سید مهدی شجاعی ابراز داشت: نگاه سید مهدی شجاعی در آثارش در حوزه کارهای تصویری قرار می گیرد.  از این رو  خواننده با نویسنده حرکت می کند.  دردنیای امروز مخاطب با کتاب خیلی سخت ارتباط برقرار می کند. با این همه کتاب " دموکراسی و یا دموقراضه " علی رغم  اینکه یک بحث سیاسی، اجتماعی است تصویری برای مخاطب می سازد که به مباحث روز نزدیک  است .

وی در ادامه افزود : خوانندگان این اثر علاقمند به دیدن موضوعات کتاب در حوزه سینما و تئاتر می باشند از این رو  به سید مهدی شجاعی پیشنهاد دادم که بعضی از موضوعات کتابش را می تواند درحوزه تئاتر  به روی صحنه ببرد امیدوارم این  کار به زودی با آثار این نویسنده خوش ذوق این حوزه ها نیز  انجام پذیرد.

مراد خانی اتفاق از این دست را  در بخش اقتصاد هنر بسیار اثر گذار عنوان کرد و گفت: با وجود چنین آثاری می توانیم سریال تئاتری درست کنیم و این کارمی تواند درحوزه بخش اقتصاد هنر موثر باشد. با شرایطی که درحوزه تئاتر داریم نیاز به متون  به روز بیشتر از همیشه  احساس می شود  تا برای جامعه مفید باشد. این کتاب از شرایط و ملزومات دوران معاصر است و باید به آن توجه  شود.

سید عباس سجادی مدیرعامل بنیاد آفرنیش های هنری نیز در ابتدای صحبت هایش ضمن عرض خیرمقدم، پیام ابوالفضل زرویی نصر آباد طنز پرداز صاحب نام را قرائت کرد. در بخشی از این پیام آمده است: سید مهدی شجاعی قلب و قلم خود را وقف ادبیات آیینی  کرده است اما به گواهی آثار انتشار یافته از او بیش از قالب طنز آوران معاصر بر غنای کمی و کیفی طنز فارسی افزوده است. ترغیب و تشویش دیگران در نوشتن طنز و امکان انتشار طنز پردازان ایران ازخدمات ماندگار وی به طنزپارسی است. رمان دموکراسی یا دموقراضه را یگانه رمان کاملا" طنز پارسی می دانم که با نگاهی جهانی به نقد تاریخی سیاسی بشر پرداخته است.

سید مهدی شجاعی نیز در پایان این مراسم با بیان این مطلب که نویسندگان کتاب هایی از این دست در ابتدای آثارشان  ذکر می کنند هرگونه تشابه میان شخصیت ها و حوادث این کتاب با  بیرون کاملا تصادفی است و بدین روش موضوع تمام می شود، گفت: در ارتباط با کتاب "دموکراسی یا دموقراضه " باید مرتب این مورد را متذکر می شدیم چرا که شخصیت و موضوعات کتاب در هر دوره ای  نمونه  بیرونی  پیدا می کرد  و این  به هیچ عنوان نظر ما نبوده است.

وی در پایان صحبت هایش عنوان کرد: در فضای امروز مطالعه و سرانه مطالعه کتاب روز به روز درایران کم می شود، متأسفانه کتابخوان های ما هم گرفتار فضای مجازی شده اند و برای مطالعه کتاب وقت نمی گذارند. دراین شرایط فعالیت در حوزه نویسندگی و فرهنگی بسیار سخت است.

گفتنی است در پایان این مراسم و با حضور علی مرادخانی معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید عباس سجادی مدیرعامل بنیاد آفرنیش های هنریو حمعی از اصحاب فرهنگ و هنر  از کتاب صوتی "دموکراسی یا موقراضه" به روایت سید مهدی شجاعی و شاهین علایی نژاد به آهنگسازی ناصر چشم آذر رونمایی شد.
لیلى شجاعى این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
شهرکتاب آنلاین برگزار می کند
» جشن امضای اینترنتی کتاب‌های «کریم زمانی» -مولوی شناس- از دهم تا بیستم اسفندماه ۱۳۹۴ ​
... دیدن متن »
کریم زمانی مولوی‌شناس ایرانی و مترجم و مفسر قرآن است. او دوره کارشناسی زبان و ادبیات عربی را در دانشگاه تهران گذرانده‌است. برجسته‌ترین اثر او که بیش از سی بار تجدید چاپ شده‌است، «شرح جامع مثنوی معنوی» در هفت جلد است. شهرکتاب آنلاین این اثر نفیس و ارزشمند را برای هدیه نوروز پیشنهاد می دهد.​
​مجموعه های صوتی درس گفتارهایی از مثنوی و معنوی​ جدیدترین اثر کریم زمانی است که به صورت کتاب گویا منتشر شده است.​
​دیگر کتاب های کریم زمانی:
سر الاسرار، میناگر عشق، بر لب دریای مثنوی و معنوی، شرح  کامل فیه و مافیه​ و ...
برای خرید کتاب های «​کریم زمانی» به لینک زیر مراجعه نمایید:
www.shahreketabonline.com ​
مسعود و مجتبی مهدی زاده این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
این یک دعوتنامه است برای شما، تا یکی از این آدم ها باشید
» به کمپین کتابخوانی هزار کتاب بپیوندید
... دیدن متن »

هزاران دنیای ناشناخته وجود دارد و هزاران آدم ِ نادیده و هزاران حرف ِ ناشنیده!
اما آدم هایی هم هستند که روز و شبشان را با ناشناخته‌ها و نادیده ها و ناشنیده ها سر می کنند.

این یک دعوتنامه است برای شما، تا یکی از این آدم ها باشید! "جریان همخوانی کتاب" (جهک) و شهر کتاب آنلاین پیشنهاد می کند که به یک جنبش ِ ۲ ماهه بپیوندید: به کمپین ِ #هزارکتاب!
کافیست کتاب ِ دلخواهتان را از گوشه ی کتابخانه یا کتابفروشی بردارید و بخوانید. بعد می توانید با یکی از این دو راه به #هزارکتاب بپیوندید و در قرعه‌کشی ِ هفتگی ِ بن ۵۰،۰۰۰ تومانی خرید از شهرکتاب آنلاین شرکت کنید:
 عکس گرفتن از کتاب و به اشتراک گذاشتنش در اینستاگرام: یادتان باشد تاریخ شروع و جمله‌های آغازین کتاب را با هشتک #هزارکتاب پایین عکس بنویسید و @tarhejahak و @shahreketabonline را تگ کنید.

 دیوار شهرکتاب: نوشتن اسم کتاب، تاریخ شروع و جمله‌های آغازینش روی دیوار کتاب مورد نظر در شهر کتاب آنلاین

از ۲۰ بهمن ۹۴ تا ۲۰ فروردین ۹۵، می توانید با هر چند کتاب که می خوانید همراه ِ #هزارکتاب باشید!
ما هم در این مدت به شما بهترین کتاب ها را پیشنهاد می کنیم و همراه ِ صدها تنِ دیگر، بهترین تجربه‌هایمان را با شما سهیم می‌شویم .

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آخرین رستخیز سال ۱۳۹۴؛
» سی و چهارمین نشست از سلسله نشست‌های رستخیز ناگهان
... دیدن متن »

سی و چهارمین نشست از سلسله نشست های رستخیز ناگهان 

فردا دوشنبه ۲۶ بهمن ماه 
ساعت: ۱۷ تا ۱۹ 

موضوع: خوددوستی و خودشیفتگی

سخنران: دکتر امیر حسین ماحوزی
عطارخوانی: دکتر امیر الهامی
مقالات شمس: خانم سودابه کریمی
موسیقی: محلی تربت جام

مکان: تالار فرهنگ و هنر

آدرس: انقلاب، بین خیابان فلسطین و چهارراه ولیعصر، نبش برادران مظفرجنوبی، پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری جهاد دانشگاهی

» ورود برای عموم آزاد و رایگان می باشد.

تلفن های تماس: ۶۶۴۱۷۹۶۶ – ۶۶۴۷۶۴۷۱ – ۶۶۴۷۶۴۸۲
وب سایت: www.molana.ir
ایمیل: info@molana.ir
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ادبیات آلمانی
» بازتاب آثارادبی ایران برادبیات آلمانی درهنوز بررسی می شود
... دیدن متن »
بیست و ششمین نشست کتاب فروشی هنوز به بررسی بازتاب آثار ادبی ایران بر ادبیات آلمانی اختصاص دارد که با حضور سعید فیروزآبادی و علی عبداللهی برگزار می‌شود.
به گزارش روابط عمومی کتاب فروشی هنوز؛ بیست و ششمین نشست کتاب فروشی هنوز به بررسی بازتاب آثار ادبی ایران بر ادبیات آلمانی اختصاص دارد که با حضور سعید فیروزآبادی و علی عبداللهی برگزار می‌شود.
این نشست ساعت ۱۸ روز سه شنبه ۱۳ بهمن ماه در کتاب فروشی هنوز واقع درخیابان کریم خان زند، بین ایرانشهر و ماهشهر، شماره ۱۳۴، طبقه دوم برگزار می‌شود و شرکت در این نشست برای علاقه‌مندان آزاد است.
کتاب فروشی هنوز همه روزه تا ساعت ۱۱ شب میزبان مخاطبانش است.
وحید مقدم و مجتبی مهدی زاده این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
۰۸ بهمن ۱۳۹۴
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» گفتگوی تیوال با کوروش عنبری پخش آوا
... دیدن اطلاعات »

گفتگوی تیوال با کوروش عنبری / دبیر جشنواره ادبی حیات.

گفتگو کننده: محمد عسگری

» اطلاعات بیشتر، آواهای همسو و دانلود
۰۸ بهمن ۱۳۹۴
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
​جشن امضای آنلاین مترجم کتاب‌های «جزء از کل» و «اتحادیه ابلهان»
» هشتمین جشن امضای شهرکتاب آنلاین با «پیمان خاکسار»
... دیدن متن »
شهرکتاب آنلاین هشتمین برنامه‌ی جشن امضای اینترنتی خود را با پیمان خاکسار، از مترجمین پرکار و مورد توجه کتاب‌دوستان، برگزار کرده است و علاقه‌مندان می‌توانند تا 5 بهمن، آثار این مترجم را با امضای ایشان و با ۱۰ درصد تخفیف از طریق سایت شهرکتاب آنلاین (www.shahreketabonline.com) خریداری کنند.
۱۵ عنوان کتاب پرفروش با ترجمه‌ی پیمان خاکسار در جشن امضای شهرکتاب آنلاین عرضه شده است. جدیدترین ترجمه‌ی پیمان خاکسار، کتاب «بیا با جغدها درباره‌ی دیابت تحقیق کنیم» اثر دیوید سداریس است. پیمان خاکسار درباره‌ی این کتاب می‌نویسد:
«حقیقتش دیگر قصد نداشتم کاری از سداریس ترجمه کنم ولی از این کتاب آخرش به قدری خوشم آمد که مقاومتم شکست. نگاه سداریس به محیط پیرامونش در این کتاب عمیق‌تر شده و به خیلی مسائل می‌پردازد، تبعیض نژاد، مهاجرت، بی رحمی انسان با حیوانات و خیلی چیزهای دیگر. چند تک گویی عجیب و غریب هم دارد که خواننده را حیرت زده می‌کند.»
دیگر کتاب‌ها:
جزء از کل، استیو تولتز، چاپ چهارم، نامزد جایزه بوکر ۲۰۰۸
شاگرد قصاب، پاتریک مک کیب، چاپ چهارم، نامزد جایزه بوکر ۱۹۹۲
اتحادیه ابلهان، جان کندی تول، چاپ دهم، برنده جایزه پولیتزر ۱۹۸۱
عامه پسند، چارلز بوکفسکی، چاپ پنجم
 مادربزرگت رو از این جا ببر، چاپ چهارم
پیمان خاکسار که حرفه اصلی‌اش تدوین فیلم است، در هفته پایانی سال 93، رمان حجیم و مهم «جزء به کل» نوشته «استیو تولتز» را روانه بازار نشر کرد. این رمان در فاصله اندکی طرفداران زیادی پیدا کرد چاپ چهارم این کتاب نیز منتشر شده است. جالب است که این دست اتفاق‌ها برای ترجمه‌های پیمان خاکسار در حالی می‌افتد که ناشران و کتابفروش‌ها چندان از اوضاع و احوال بازار کتاب راضی نیستند. همین نکته است که اهمیت انتخاب‌های پیمان خاکسار را دوچندان می‌کند.
شهرکتاب آنلاین، پیش‌تر جشن امضای کتاب‌های سیدعلی صالحی، لیلی گلستان، مهدی غبرایی، یوسف علیخانی، بلقیس سلیمانی، علیرضا روشن و منصور ضابطیان را نیز برگزار کرده که با استقبال فراوان مواجه شده است.
آیدا نوشالی این را خواند
مجتبی مهدی زاده و roya imani این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
با تقدیر از شهدای هنرمند عرصه ادبیات، چهره‌های ادبی ایثار و شهادت و ادیبانی از خانواده‌های شهدا
» کنگره تخصصی شعر و ادبیات «ترنم پرواز» شهدای هنرمند برگزار شد
... دیدن متن »

«ترنم پرواز» کنگره تخصصی شعر و ادبیات «کنگره ملی ۲۰۰۰ شهید هنرمند» با تقدیر از شهدای هنرمند عرصه ادبیات، چهره‌های ادبی که خدمت‌های شایانی به ادبیات ایثار و شهادت کرده‌اند و ادیبانی از خانواده‌های شهدا شب گذشته در حوزه هنری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی کنگره ملی ۲۰۰۰ شهید هنرمند، در این مراسم که در ابتدای این برنامه، محسن مومنی‌شریف، رییس حوزه هنری، با اشاره به این که این کنگره در حالی برگزار می‌شود که شهرهایمان دوباره شمیم روحبخش شهدا را گرفته است، افزود: هم شهیدانی که سال‌ها پیش در دفاع مقدس شهید شدند و این روزها پیکر مقدسشان وارد کشور می‌شود و هم شهیدانی که برای دفاع از حرم مطهر اهل بیت (ع) به کشورهای دیگر رفته و شهید شدند و پیکرهای مقدسشان این روزها در کشورمان تشییع می‌شود، مایه افتخار کشور هستند. این روزها را گرامی می‌داریم و امیدواریم خداوند توفیق دهد از این اتفاق معنوی که در کشور می‌افتد برای راه طولانی که در پیش است بهره بگیریم.
وی با تشکر از سازمان بسیج مستضعفین و کسانی که در برگزاری این کنگره تلاش کردند، تاکید کرد: پیامبر اکرم (ص) می‌فرمایند زمانی که از افراد صالح صحبت می‌شود، رحمت الهی باریدن می‌گیرد. شهدای عزیز ما نیز از مصادیق صالحان هستند و جا دارد که بیش از این درباره آنها در محافل مختلف سخن بگوییم.

رییس حوزه هنری همچنین افزود: بخشی از شهدای عزیزی که در حوزه شعر و ادب فعال بوده‌اند، در این کنگره تجلیل می‌شوند اما علاوه بر آنها، هنرمندان دیگری هم بودند و هستند که ضمن این که در میادین دفاع از کشور حضور داشتند، به وسیله ادبیات و هنر نیز در حضور داشته و مردم را به دفاع از میهن تشویق می‌کردند. آنها بعد از جنگ تحمیلی نیز به فعالیتشان ادامه دادند و امروز در حوزه ادب به جایی رسیده‌ایم که مقام معظم رهبری فرمودند شما کشور را از ادبیات وارداتی بی نیاز کردید. این که ادبیات ما صاحب جهان بینی است و از جایی وام گرفته نشده است، اتفاق بزرگی است که البته متاسفانه آنطور که شایسته است مورد توجه دانشگاهیان ما قرار نگرفته است و امیدواریم بیش از این به این موضوع توجه شود.

مؤمنی شریف اظهار کرد: تجارب کوتاه ما در ترجمه نشان می‌دهد آثاری که از این ادبیات به زبان‌های دیگر برگردانده شده، مورد توجه مردم در کشورهای دیگر دنیا قرار گرفته است. باید از کسانی که برای پدید آمدن چنین ادبیاتی زحمت کشیده‌اند یاد کنیم.
رئیس حوزه هنری ضمن بیان این که ادبا و نویسندگان، مروجان اندیشه هستند، افزود: جا دارد یادی از این جمله شاعر زنده یاد سیدحسن حسینی کنیم که گفت ما شهدایی هستیم که در بنیاد شهید پرونده نداریم. من هم می‌خواهم بگویم علاوه بر عزیزانی که در میدان نبرد به شهادت رسیده‌اند، چنین عزیزانی نیز ان شاءالله نزد خداوند اجر شهدا را دارند.
وی با ادای احترام به شهید یوسف ملک شامران، شهید علیرضا شاهی، شهید جعفربیگلو و شهید احدی گفت: نقش شهید احمد زارعی در پرورش شاعران بزرگ امروز غیرقابل انکار است، شهید مجید حداد عادل را کمتر به عنوان شاعر می‌شناسیم اما او در ساخته شدن بعضی از آهنگهای انقلابی با اشعار خودش و دیگران نقش بسیار مهمی داشت، در عرصه داستان نیز جا دارد به زنده یاد امیرحسین فردی و شهید حبیب غنی پور اشاره کنم که نقش بی بدیلی در شکل گیری ادبیات انقلاب اسلامی داشتند.

رییس حوزه هنری در پایان به شهید سردار حاج مهدی صیاد طاهری که به تازگی به شهادت رسیده و در طول عمرش به فعالیت‌های فرهنگی نیز مشغول بود اشاره کرد و یاد او را گرامی داشت.
به تعداد شهدا، هنرمند شهید داریم

در ادامه این مراسم علیرضا قزوه، دبیر کنگره تخصصی شعر و ادبیات کنگره سراسری ۲۰۰۰ شهید هنرمند در سخنانی اظهار کرد: از من سؤال شد که چه تعداد هنرمند شهید داریم، پاسخ دادم به تعداد شهدا. اگر به این گفتار عمیق حضرت امام (ره) دقت کنیم که شهادت هنر مردان خداست و بدانیم که هنر آنها گذشت از خویش است، می‌فهمیم که همه آنها هنرمند هستند. گذشتن از خویش و به مقام والای شهادت رسیدن، هنر اصلی است و هنرهای دیگر عرضی محسوب می‌شود.

وی با اشاره به این که در باغ شهادت بسته نیست، افزود: امروز نیز یکی از شهیدان مدافع حرم را آوردند و با این که در بدنش ترکشهای زیادی بود و بالای شصت سال سن داشت، به سمت شهادت شتافت.
مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری درباره شهید احمد زارعی نیز اظهار کرد: اولین کنگره شعرهای جنگ را شهید احمد زارعی برگزار کرد او به حضور شاعران بسنده نمی‌کرد بلکه می‌گفت استادان بزرگ دانشگاه هم باید در چنین مراسمی حاضر باشند و لازم است که دانشگاه از ادبیات دفاع مقدس حمایت کند. اگر امروز ادبیات دفاع مقدس اینطور بالنده شده و در دانشگاه نیز رساله‌های زیادی درباره شعر انقلاب و ادبیات دفاع مقدس می‌نویسند، معمار این تفکر احمد زارعی بود.

قزوه با تاکید بر این که خاطرات زیادی از شهید زارعی دارد، گفت: من دانش آموز دبیرستانی بودم که شعرهایم را برای مجله می‌فرستادم و بعد فهمیدم کسی که شعرهای من را چاپ می‌کند، احمد زارعی است.

وی در پایان سخنانش تاکید کرد: امروز یک مکتب ادبی داریم و به آن می‌بالیم که آن را مدیون امثال احمد زارعی، استاد سبزواری، قاسم سروی و دیگرانی هستیم که در این کنگره از آنها تجلیل می‌شود و خوشبختانه این کنگره، ادامه دارد و سال‌های بعد هم از چنین شهدایی سخن خواهیم گفت.
پس از صحبت‌های علیرضا قزوه، با حضور او و همچنین مجتبی رحماندوست، از خانواده شهید احمد زارعی تقدیر به عمل آمد.
توصیف شهید حدادعادل از زبان رهبر انقلاب
در ادامه این مراسم شهید مجید حداد عادل از شاعران شهیدی بود که از مقام او تجلیل شد.
 شهاب‌الدین حداد عادل فرزند این شهید که برای دریافت لوح تقدیر به روی سن آمد درباره پدرش گفت: اگر تجلیل از یک شاعر شهید از این نظر مغتنم است که لااقل بدانیم شهدا تک‌بعدی نبودند.
وی ادامه داد: همچنین باید در مراسم تقدیر از شاعران شهید دریابیم که نگاه شاعرانه به زندگی، نگاهی دقیق و موشکافانه و عمیق است که همه ما در این دوران نیازنمند آن هستیم.
فزرند شهید مجید حداد عادل اظهار کرد: در دوران بدون ردیف و قافیه ما و در روزگاری که نبض احساس ما دقیق نمی‌زند، شاید درک شاعرانگی شهدا بتواند برای ما کارساز و مثمر ثمر باشد.

شهاب الدین حداد عادل گفت: مقام معظم رهبری که خیلی خوب شعر را می‌شناسند درباره شهید مجید حداد عادل فرمودند که اگر بخواهم این شهید را توصیف کنم شاید این مصراع از صفای اصفهانی بهترین توصیف برای او باشد که: «قطره ناچکیده را مانم»
وی در پایان سخنانش گفت: این شاعران شهید خیلی خوب زندگی را شناختند و از آن بهره بردند، به گونه‌ای که من با سی و هفت سال سن وقتی به زندگی آن‌ها نگاه می‌کنم فکر می‌کنم زندگی‌ام را به بطالت گذرانده‌ام.
شهاب الدین حداد عادل سپس شعری از پدر شهیدش و بعد از آن غزلی از سروده‌های خودش را برای حاضران قرائت کرد.
راز علاقه شهدا به شعر حافظ
در ادامه علی موسوی گرمارودی شاعر پیشکسوت و پژوهشگر برجسته ادبیات در این مراسم درباره شهید مجید حداد عادل گفت: شهید مجید حدادعادل علاقه شدید به حافظ داشت و این بی‌سبب نیست که همه بزرگان شهید از شهید مطهری گرفته تا دیگران همه به حافظ ارادت داشته‌اند؛ زیرا حافظ بیان قرآن است.
موسوی گرمارودی با بیان اینکه در قرآن دو آیه برای شهدا داریم، توضیح داد: که در هر دوی این آیات شریف آمده است که شهدا زنده است و نزد خداوند روزی می‌برند و روزی می‌خورند.
وی ادامه داد: حافظ هم که متأثر از قرآن است درباره شهید اینگونه سروده است: «زیر شمشیر غمش رقص کنان خواهم رفت/ آنکه شد کشته او نیک سرانجام افتاد». ضمیر متصل‌ش در انتهای شمشیر به خدا برمی‌گردد و اگر کسی کل این غزل را بخواند نمی‌تواند مرجع ضمیری غیر از خداوند را در این بیت بیابد.
این شاعر پیشکسوت که آشنایی نزدیکی با شهید مجید حداد عادل داشته است درباره او گفت: من این افتخار را داشتم که در مدرسه علوی خدمت این شهید برسم  و امروز افسوس می‌خورم که من چقدر بی‌سعادت بودم که دوستانم رفتند و من بی‌نصیب ماندم.
وی در پایان سخنانش شعری با عنوان «از شهاب تا کهکشان» که برای شهید مجید حدادعادل سروده بود قرائت کرد.

نماد ولایت‌مداری
در بخش بعدی مراسم ضمن معرفی شهید هنرمند احمدرضا احدی که در بخش نثر ادبی «ترنم پرواز» تجلیل شد، برادر او محمدرضا احدی متن ادبی‌ای از کتاب «حرمان هور» متعلق به احمدرضا احدی را قرائت کرد و سپس درباره برادر شهیدش گفت: من کل کتاب احمدرضا احدی را از حفظ هستم ولی هنوز هم وقتی بخش‌هایی از آن را می‌خوانم کنترل احساسم را از دست می‌دهم و منقلب می‌شوم؛ شاید دلیل آن این باشد که من فرزند کوچک خانواده بودم و وقتی احمدرضا یادداشت‌هایش را می‌نوشت همیشه کنجکاوی می‌کردم تا ببینم او چه می‌نویسد. امروز که آن نوشته‌ها را می‌خوانم منقلب می‌شوم.
محمدرضا احدی با بیان اینکه شهید احدی در سال ۶۴ رتبه یک کنکور سراسری در رشته پزشکی را کسب کرد، افزود: یکی از وجوه متمایز این شهید قلم توانای او بود. همچنین او انسانی چندوجهی بود که کمتر می‌توان مانند او را یافت.

وی ادامه داد: در طول تحصیلش مجموعاً فقط سه ترم را در سر کلاس بود و بیشتر به جبهه می‌رفت اما در مراسمی که در دانشگاه شهید بهشتی برای او برگزار کردند استادانش می‌گفتند ما نفهمیدم که او چگونه و با کدام کدام وقت خالی درس می‌خواند که هرگاه امتحانی می‌گرفتیم همیشه بالاترین نمره را از آن خود می‌کرد.
برادر شهید احدی گفت: نوشته‌های شهید احمدی در سه دفتر در کتاب «حرمان هور» منتشر شد که در بیش از ۲۰ جشنواره جایزه بهترین کتاب دفاع مقدس را از آن خود کرد.
وی تاکید کرد: وقتی در جبهه به احمدرضا گفته بودند تا با این استعدادت باید برگردی و درست را بخوانی، چون ممکن است روزی وزیر بهداشت این کشور بشوی، او پاسخ داده بود که امام گفته امروز حضور در جبهه‌ها بالاترین اولویت است. به خاطر نگاهش هم شاید آن وصیتنامه را نوشته که کوتاه‌ترین وصیت‌نامه شهداست با این جمله: «فقط نگذارید حرف امام بر زمین بماند، همین!»

محمدرضا احمدی در پایان گفت: این اوج ولایتمداری یک شخص را نشان می‌دهد و ما نباید برای ولایت‌مداری جای دیگری را بگردیم، همینجا می‌توان ولایتمداری را به بهترین شیوه آموخت. امروز همه ما برادارن شهدا هستیم و باید پیرو راه آنان باشیم.
در ادامه مراسم از مقام شامخ شهدای هنرمند دیگری از جمله «علیرضا شاهی»، «شهید جعفربیگلو» و «یوسف ملک‌شامران» تجلیل شد.

توسل به خداوند برای آسمانی شدن
در این بخش محمد ناصری، درباره شهید حسن جعفربیگلو، خاطراتی را مطرح کرد و  گفت: شاید برای شناختن شهید حسن جعفربیگلو، بیان این نکته کافی باشد که او جزو اعضای مسجد جوادالائمه و از بهترینهای آنها بود. این مسجد، از مساجد فعال در حوزه فرهنگ است که با همه اشتراکاتی که در مساجد دیگر داشت، یک ویژگی خاص داشت و آن هم فعالیت در حوزه‌های فرهنگی از جمله ادبیات، سینما و تئاتر بود.
این نویسنده افزود: این شهید از کسانی بود که ویژگی‌های خاصی داشت که او را از دیگران متمایز می‌کرد. او به شدت اهل مطالعه بود، در مسائل مختلف تیزهوش و نقاد بود. او جزو اولین نویسندگانی بود که در مجموعه کتاب سوره داستان نوشت، مجله‌ای که سطح بالایی در بین مجلات آن زمان داشت. شهید جعفربیگلو از کسانی که امروز آنها را داستان نویس می‌نامیم یک سر و گردن بالاتر بود چرا که سنش کم بود ولی در مجموعه بزرگسال سوره داستان می‌نوشت.

ناصری همچنین با ذکر خاطره‌ای از این شهید اظهار کرد:
جمعی از اعضای مسجد تصمیم می‌گیرند به جبهه اعزام گروهی داشته باشند، در این حرکت جمعی در سال ۱۳۶۱، بعضی از افرادی که رزمندگان بااستعداد را برای سپاه شناسایی می‌کردند حضور داشتند. از این گروه، به دو نفر رأی داده شد که یکی از آنها شهید حسن جعفربیگلو بود. او از آنجا که استعدادهای مختلفی از جمله در زمینه ادبی داشت، با بزرگان مسجد گفت و گو کرد ولی به نتیجه نرسید، در حال تردید بود تا این که ایشان دوباره طرح موضوع می‌کند و می‌گوید کارم از مشورت گذشته است. به او میگویند استخاره کن. قرآن را به شهید احمد امینی می‌دهد که با حافظ و قرآن انس بسیار زیادی داشت، او استخاره می‌کند و سوره مبارکه مریم آیه ۵۲ می‌آید و متوجه می‌شود باید اعزام شود، تصمیم قطعی خودش را می‌گیرد و لباس سبزرنگ سپاه را به تن می‌کند. او سال ۱۳۶۱ وارد سپاه می‌شود و تنها ۲۰ روز قبل از قطعنامه به شهادت می‌رسد.

یادی از معلم شعر فرزندان شهدا
در پایان سخنان محمد ناصری، با حضور او و اصغر آب خضر، از خانواده شهید حسن جعفربیگلو تقدیر شد
در این مراسم همچنین مرتضی امیری اسفندقه شاعر و پژوهشگر شعر که در بخش تقدیر از شاعران خانواده شهدا، از چهره‌های تجلیل شده این مراسم بود در سخنانی کوتاه اظهار کرد: بسیار خوشحالم که پس از چندین سال شکیبایی، فرید عزیز (قادر طهماسبی) را در جمع شعرا می‌بینم و اتفاق بهتر این است که فرید در محفل و جمعی حاضر شده است که به نیت پاسداشت شهداست، زیرا او از فعالان و چهره‌های تاثیرگذار عرصه ادبیات ایثار و شهادت است.
امیری ادامه داد: منظومه بلند شهادت فرید و آموزگاری و تدریس او در این عرصه از کارهای بزرگی است که او انجام داده و باعث رشد ادبیات ایثار و شهادت شده است.
این شاعر و پژوهشگر شعر اظهار کرد: هادی خورشاهیان و حمیدرضا حامدی که قرار است مورد تجلیل قرار بگیرند، از شاگردان فرید هستند و از دو دهه پیش زیر نظر او الفبای شعر ایثار و شهادت را آموخته‌اند.
امیری اسفندقه در ادامه اشعاری را از غلام‌عباس سودایی، هادی خورشاهیان و حمیدضا حامدی با موضوع ایثار و شهادت خواند.
مرتضی امیری اسفندقه که برادر دوشهید است در پایان یک رباعی از سرودهایش را که به شهدا تقدیم کرده است، قرائت کرد.

پس از سخنان امیری اسفندقه مراسم تجلیل از «شعرای خادم الشهدا» با حضور خانواده‌های مرحوم ابوالفضل سپهر، مرحوم حبیب الله معلمی، مرحوم قاسم سروی‌ها، مرحوم نصرالله مردانی برگزار شد.

پس از این بخش نوبت به تجلیل از شاعران خانواده شاهد رسید که در این بخش مرتضی امیری اسفندقه، هادی خورشاهیان و حمیدرضا حامدی مورد تجلیل قرار گرفتند.

در پایان همچنین از استاد حمید سبزواری به عنوان پدر شعر انقلاب اسلامی و از فعال‌ترین شاعران حوزه ادبیات دفاع مقدس تجلیل به عمل آمد.


Zohreh Aldoosi این را خواند
roya imani این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نشست رونمایی دو کتاب «راه بی پایان» و «صبح تایدواتر»
» رمان انتخاب سوفی یکی از مهم ترین رمان های جهان است
... دیدن متن »
نشست رونمایی دو کتاب «راه بی پایان» و «صبح تایدواتر» نوشته «ویلیام استایرن» که با ترجمه آرش رضاپور و افشین رضا پور از سوی نشر هنوز منتشر شده‌اند،  در کتاب فروشی هنوز برگزار شد.
 به گزارش روابط عمومی کتاب فروشی هنوز؛ افشین رضاپور با بیان این مطلب که ویلیام استایرن نویسنده شناخته شده‌ای در دنیاست؛ اما در ایران هنوز ناشناس باقی مانده، گفت: در ایران استایرن را به واسطه فیلم «انتخاب صوفی» که براساس رمان معروف او ساخته شده می‌شناسند، هر چند که تفاوت فاحشی میان رمان و فیلم وجود دارد و تنها گوشه‌ای از این رمان در این فیلم به نمایش گذاشته شده است.
 او افزود: استایرن یکی از نمایندگان به نام ادبیات جنوب آمریکا به شمار می‌رود و بدون اغراق پس از فاکنر مهمترین نویسنده این منطقه به شمار می‌رود. او در سال ۱۹۲۵ در ویرجینیا متولد شده است و خانواده او برده دار بوده‌اند و این موضوع در آثارش انعکاس پیدا کرده است. او در سال ۱۹۴۳ وارد دانشگاه دوک شد و از این دانشگاه در رشته ادبیات فارغ التحصیل شد.
 رضاپور ادامه داد: او پس از پایان تحصیلاتش به تفگداران آمریکایی پیوست اما در همان مدت کوتاه نیز با این گروه ساز مخالفت می‌زد و پس از مدتی از این گروه جدا شد و بعدها در آثاری که منتشر کرد رسماً مخالفت خود را با سیستم نظامی گری آمریکایی اعلام کرد. او پس ازآن مدتی نیز در یک موسسه انتشاراتی به عنوان ویراستار مشغول به کار شد اما آن جا هم دوام چندانی نیاورد.
 این مترجم با اشاره به نخستین رمان استایرن که با عنوان «بخواب در تاریکی» در سال ۱۹۵۱ منتشر شده گفت: نخستین رمان او با اقبال روبرو شد و کامو بر روی این رمان نقد نوشت و آن را تحسین کرد و استایرن برای این کتاب موفق به دریافت جایزه شد. این کتاب یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های قرن به شمار می‌رود. او پس از دریافت جایزه از آمریکا به اروپا مهاجرت کرد و دوستی نزدیکی هم با کامو داشت.
 رضاپور ادامه داد: استایرن در سال ۱۹۵۲ داستان بلند «راه بی پایان» را منتشر کرد. این رمان طغیان فرد در برابر سیستم است. طغیانی آن چنان نومیدانه که در نهایت به خودآزاری و خود ویرانگری  می‌انجامد. او در سال ۱۹۶۷ رمان «اعترافات نات ترنر» را منتشر می‌کند که این رمان از مهم‌ترین آثار او به شمار می‌رود که جایزه پولیترز را نیز برای او به ارمغان آورد. او در این کتاب نگاهی دارد به وضیعت سیاهان و نظام برده داری در آمریکا. از این نظر این کتاب دارای اهمیت بسیار است.
 به گفته رضاپور؛ استایرن کنشگر سیاسی به شمار نمی‌رود و تنها حرکت سیاسی او همراهی رسمی از جنبش ۱۹۶۸ آمریکاست  و برهمین اساس او از پرداخت مالیات انصراف داد و همین موضوع برای او دردسرهایی را به همراه داشت.
 این مترجم افزود: استایرن در سال ۱۹۷۹ رمان «انتخاب سوفی» را منتشر کرد که این رمان نگاهی به وضیعت بشر در جهان دارد. این رمان یکی از برجسته‌ترین رمان‌های جهان است و براساس آن فیلمی ساخته شده و مریل استریپ به خاطر بازی در این فیلم موفق به دریافت جایزه اسکارشد. اما این رمانبه دلیل نگاه ویژه نویسنده نسبت به هولوکاست  مورد خشم جامعه یهودی قرار گرفت.

او افزود: استایرن در سال ۱۹۸۲ کتاب «این غبار ساکن» که شامل مقالاتی پیرامون نقد و ادبیات است را نوشت. و در «ظلمت آشکار» (۱۹۹۰) به افسردگی روشنفکران و موضوع خود کشی نویسندگان آمریکایی پرداخت و این کتاب هنوز هم از پرفروش‌ترین  کتاب‌های امریکابه شمار می‌رود. او در سال (۱۹۹۳) آخرین اثرش «صبح تایدواتر» را منتشر کرد این کتاب دربرگیرنده خاطرات کودکی او در آمریکا است.
 به گفته رضاپور در سال ۲۰۰۲ اپرایی براساس رمان «صبح تایدواتر» ساخته شده است و استایرن در سال ۲۰۰۶ در سن ۸۱ سالگی براثر ذات ریه درگذشت. استایرن نویسنده بسیار مهم و قدرتمندی بود که نویسندگانی چون فوئنتس و هنری میلر او را ستوده‌اند.
 او افزود: زبان استایرن بسیار پیچیده و چند لایه است و او درآثاری که به زندگی سیاه پوستان می‌پردازد، از زبان بومی سیاه پوستان بهره می‌گیرد و همین امر موجب دشواری ترجمه آثار او می‌شود. من و آرش رضا پور قصد داریم که تمام آثار او را به فارسی ترجمه و منتشر کنیم و نمایشنامه «آتیشک خانه» که تنها نماشنامه استایرن به شمار می‌رود یکی از مهم‌ترین نمایشنامه‌های جهان نیز به شمار می‌رود.
 در ادامه آرش رضاپور دیگر مترجم آثاراستایرن با بیان این مطلب که این نویسنده بخشی از شهرت خود را مدیون شیوه روایت گری است، گفت: تضادهای اخلاقی و روایت فاجعه از ویژگی‌های اصلی آثار استایرن محسوب می‌شوند و در کتاب «انتخاب سوفی» شاهد اوج روایتگری او هستیم.
 او درادامه بخش‌هایی از کتاب «راه بی پایان» و «صبح تایدواتر» را برای حاضران خواند.
عباس حکیم قدس این را خواند
roya imani این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سه‌شنبه‌های هنوز
» مژده دقیقی: مونرو فراز و فرود داستان هایش را در ذهن مخاطب می سازد
... دیدن متن »
کتابفروشی نشر «هنوز» در بیست و سومین برنامه «سه‌شنبه‌های هنوز» میزبان مژده دقیقی با موضوع «آلیس مونرو و داستان‌هایش»  بود.
به گزارش روابط عمومی کتابفروشی هنوز، مژده دقیقی در ابتدای این نشست با بیان این مطلب که رگه‌هایی  از زندگی واقعی مونرو را می‌توان  در داستان‌هایش جست وجو کرد، بخش‌هایی از داستان «زندگی عزیز» را برای حاضران خواند.
او گفت: آلیس مونرو در حرفه نوشتن نسبتاً دیر به موفقیت رسید. نخستین مجموعه داستانش، رقص سایه‌های شاد را در سال ۱۹۶۸ در ۳۷سالگی منتشر کرد. اگر چه همین مجموعه نخستین جایزه فرماندار کل کانادا را نصیبش کرد ولی در دهه ۱۹۷۰ به تدریج آوازه‌اش به بیرون از کانادا رسید. او از کوچکی می‌دانست می‌خواهد نویسنده شود.
 دقیقی ادامه داد: آلیس مونرو  در سال ۱۹۳۱ در شهر کوچک وینگهم  کانادا به دنیا آمد. پدرش کشاورز و مادرش معلم مدرسه بود. او در برخی از داستان‌هایش، به ویژه  در مجموعه «چشم انداز کسل راک» و چند داستان از مجموعه آخرش «زندگی عزیز» به گوشه‌ای از زندگی خود و خانواده و اجداد اسکاتلندی ایرلندی‌اش اشاره می‌کند.

 به گفته این مترجم؛ مونرو تا پیش از انتخاب نویسندگی به عنوان یک حرفه، مشاغلی چون پیشخدمتی و تصدی کتابخانه را تجربه کرده بود و حتی مدتی نیز در مزارع تنباکو مشغول به کار بود. او در سال ۱۹۴۹ با بورس تحصیلی به دانشگاه وسترن انتاریو راه پیدا کرد و در رشته ادبیات انگلیسی مشغول به تحصیل شد. با این حال او سال ۱۹۵۱ دانشگاه را ترک کرد تا ازدواج کند. او سال ۱۹۶۳ به ویکتوریا نقل مکان کرد و کتابفروشی «کتاب مونرو» را با همسرش افتتاح کرد که هنوز همسر سابق در این کتاب فروشی مشغول به کار است.
 دقیقی ادامه داد: مونرو ۲۱ سال پس از ازدواج در حالی که سه دختر داشت از همسرش جدا شد و نویسنده مقیم در دانشگاه  وسترن انتاریو شد. او در سال ۱۹۷۶ دوباره ازدواج کرد  و با همسرش جرالد فرملین که شاعر، فیلسوف و جغرافی دان بود ازدواج کرد. او عشق بزرگ زندگی آلیس بود و در بهار سال ۲۰۱۳ درگذشت.

به گفته دقیقی؛ داستان‌های مونرو بی شک از داستان‌های ماندگار ادبیات داستانی است  و داستان‌هایش از نظر قدرت ادبی به رمان پهلو می زند و در بستری آرام  از زندگی اتفاق می افتند. ولی در زیر جریان آرام داستان‌های او اغلب رازی، رویدادی تلخ یا شیرین رفته رفته آشکار می‌شود. او راوی شکیبایی لحظه‌های روشنگر است. با شناختی عمیق از ذهن و روان انسان‌ها و طنزی عمیق  و زیر پوستی. او فراز و فرود داستان‌هایش را در ذهن مخاطب می‌سازد.
 او ادامه داد: مونرو به ویژه در داستان‌های اولیه‌اش به مضامینی چون بلوغ و کنار آمدن با خانواده پرداخته است. اما با گذر سن، توجه او به میان‌سالی و تنهایی بیشتر شده است. زادگاه مونرو شهر کوچک وینگهم در ایالت انتاریوی کاناداست و فضای داستان‌هایش هم غالباً شهرهای کوچک این ایالت است. داستان‌هایش معمولاً روندی آرام دارند، ولی حادثه یی در زیر این سطح آرام جریان دارد که مونرو در طول داستان با ظرافت از آن رازگشایی می‌کند و در پایان خواننده را شگفت زده برجا می‌گذارد.

 به گفته دقیقی؛ مونرو مضامین داستان‌های خود را از زندگی روزمره مردم انتخاب می‌کند و نگاه ویژه یی به مسائل و جزییات زندگی زنان دارد. اگرچه به مشکلات و دغدغه‌های دختران جوان علاقه دارد، در کتاب‌های اخیرش به مسائل زنان میانسال و سالمند توجه بیشتری نشان داده است. خاطره در داستان‌هایش نقش مهمی دارد. شخصیت‌هایش را عمیقاً می‌شناسد و درباره زندگی آنها تأمل می‌کند و دیالوگ‌ها را با مهارت به کار می‌گیرد. صداقت در بیان، زبان شفاف و روان و دقت در جزییات از ویژگی‌های داستان‌های اوست.

 مترجم مجموعه داستان «فرار» با بیان این مطلب که در داستان‌های مونرو مسائلی مطرح می‌شود که زنان کم و بیش در جوامع با آن روبرو هستند، گفت: اما در داستان‌های او خبری از شعارهای برابری خواهانه خبری نیست. زنان داستان‌هایش مانند نویسنده با زندگی خود در جست و جوی برابری هستند و اغلب در عمل به استقلالی زنانه دست می‌یابند.
به گفته دقیقی، مونرو با هر کتابی که نوشته گام در مسیر کمال داستان نویسی برداشته است. وقتی داستان‌های او را مطالعه می‌کنید به مرور شاهد پیچیده و لایه لایه شدن داستان‌هایش می‌شویم. گویی شناختش از ذهن و روان انسان‌ها با گذشت زمان عمق بیشتری پیدا کرده است.
او افزود: مونرو تاکنون جوایز ادبی معتبری را از آن خود کرده است و مهمترین جایزه او نوبل ادبیات است. اما به خاطر این که او فردی منزوی و خجالتی است، حتی حاضر نشد که برای دریافت جایزه‌اش در مراسم جایزه شرکت کند. او نخستین نویسنده‌ای است که داستان کوتاه می‌نویسد و موفق به دریافت جایزه نوبل ادبیات شده است و دریافت جایزه ادبیات نوبل توسط او دوباره نگاه‌ها را معطوف به داستان کوتاه کرده است.

به گفته دقیقی؛ مونرو پس از دریافت جایزه ادبی تریلیوم برای مجموعه داستان «زندگی عزیز» عنوان کرد از دنیای نویسندگی خداحافظی می‌کند. او هر بار پس از انتشار مجموعه داستانش عنوان کرده که می‌خواهد از نویسندگی خداحافظی کند تا به سفر برود و از زندگی‌اش لذت ببرد اما پس از مدتی دوباره خبر انتشار کتاب جدیدش منتشر شده است. او پس از دریافت جایزه نوبل نیز عنوان کرد که ازنویسندگی خداحافظی می‌کند اما پس از مدتی خبر انتشار مجموعه داستانش منتشر شد.
 دقیقی در پایان صحبت‌هایش گفت: مونرو با داستان‌هایی که نوشته توانسته مخاطبان گسترده‌ای به دست بیاورد. هر کتاب او اتفاق مهمی در دنیای نشر انگلیسی زبان محسوب می‌شود. او حق بزرگی به گردن داستان کوتاه دارد.

مارال عظیمی ، آرزو و مهدی نقدی این را خواندند
بامداد ، roya imani و مجتبی مهدی زاده این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نقد و بررسی کتاب ترانه
» ششمین نشست نقد کتاب ترانه با حضور عبدالجبار کاکایی و حمیدرضا شکارسری در نیاوران‎
... دیدن متن »
عبدالجبار کاکایی ترانه سرای مطرح کشور و حمیدرضا شکارسری شاعر و منتقد در ششمین جلسه نقد کتاب ترانه  در فرهنگسرای نیاوران به بررسی کتاب "روزنامه نگار" نوشته مهدی ایوبی پرداختند.
به گزارش روابط عمومی فرهنگسرای نیاوران در این نشست که  با حضور عبدالجبار کاکایی، حمیدرضا شکارسری، سید عباس سجادی مدیر عامل بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران و علاقمندان به حوزه ادبیات برگزار شد، کتاب روزنامه نگار آخرین  اثر مهدی ایوبی با حضور نویسنده این اثر از جهت ارزش‌های متنی و فرامتنی مورد نقد و بررسی قرار گرفت.
شکارسری درنقد این اثر بیان داشت: هرسطر هنری دونوع ارزش دارد، یکی ارزش متنی و دیگری ارزش فرامتنی که هر کدام از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
این کارشناس ادبی درادامه افزود: "ارزش متنی به مشخصات  تاریخ و مقطع زمان سرایش شعر برمی گردد و ارزش فرامتنی اثر به مقتضیات تاریخی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی وچیزهای دیگر که این طبیعی است زیرا بدون این ارزش‌های فرامتنی، قضاوت صحیح نخواهد بود. به‌طور مثال اگر شعرنیما را بخوانیم بدون اینکه بدانیم درچه روزگاری به لحاظ اجتماعی، سیاسی و فرهنگی سروده شده یا چه آرمانی داشته درحقیقت تاریخی ادب فارسی، در انتقال شعر سنتی به شعر نو بدون بررسی این مسائل، یک قضاوت درست نخواهیم داشت.
وی گفت: در بهترین وضعیت به تعبیر من ترانه یا آنچه که تحت عنوان ترانه امروز منتشر می‌شود در مقایسه با هر اثر هنری دیگر دارای ارزش متنی و فرامتنی است، ارزش فرامتنی به آنچه که ازمتن جداست برمی گردد.
شکارسری درادامه افزود:مهم‌ترین مسئله این است که این ترانه درچه مجموعه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد، ملودی آن چیست و تنظیم این ترانه چگونه انجام شده است و خواننده آن کیست. چگونه و کجا و درچه موقعیتی اجرا خواهد شد،مثلاً فرض بفرمایید "همه چی آرومه" در چه زمانی اجرا می‌شود، آن فرامتن چقدر کمکش می‌کند و اینکه آن مجموعه پکیج موفقی باشد. بنابر این بخشی ازترانه مربوط به خود ترانه نیست بلکه ارزش‌های فرامتنی دارد که باعث می‌شود آن ترانه موفق خوانده شود.
عبدالجبار کاکایی ترانه سرای مطرح کشور نیز در ادامه این نشست ضمن بیان اینکه اسم روزنامه نگار برای این کتاب اسم خوبی بوده است گفت: مهدی ایوبی دراشعار این کتاب توانسته ساده حرف بزند و به لایه‌های درونی خیلی زود برسد. همچنین دراین اشعار صراحت زیادی دیده می‌شود.
وی درادامه افزود: بعضی از این اشعار در سطحی است که عامه جامعه از آن می‌توانند استفاده کنند که البته این مسئله مانند تیغ دو دم است که گاهی کار را به مرز ابتذال نزدیک می‌کند.
کاکائی درادامه بیان داشت: در مجموعه آثار این کتاب، با فقر عنصر خیال روبروهستیم و در شعرهای عاشقانه آن با تخیل خودکار روبرو می‌شویم.

مجتبی مهدی زاده ، roya imani و آرزو این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
با آغاز همکاری تیوال و موسسه سروش مولانا
» معرفی مجموعه فعالیت‌های موسسه سروش مولانا
... دیدن متن »

سر و کار ما با مولانا

موسسه فرهنگی سروش مولانا بر پایه چهار رأی و پیش فرض، در سال ۱۳۸۹ بنیان نهاده شد:

۱. آدمی، چه برای رفع مشکلات فردی و چه برای رفع مشکلات جمعی خود، افزون بر علوم ریاضی و تجربی طبیعی، همچون فیزیک، شیمی و زیست‌شناسی و نیز افزون بر علوم تجربی انسانی، مانند جامعه شناسی، اقتصاد و سیاست و افزون بر فناوری و صنعت، به فرهنگ سالم و رشد‌دهنده نیز سخت نیازمند است. در حوزۀ توصیف، تبیین، پیش‌بینی، طراحی و برنامه‌ریزی، چه بسا چنین بنماید که علوم و فنون کفایت می‌کنند و ما را به چیزی دیگر نیاز نیست؛ اما آنگاه که پای اجرا و عامل انسانی به میان آید، فرهنگ و فقط فرهنگ است که کارساز و سودمند می‌تواند بود. نوبت به عمل و اجرای هر طرح و برنامه‌ای که می‌رسد، به ناچار ماییم و انسان مجری و عامل و آنچه در ذهن و ضمیر انسان عامل در جریان است؛ یعنی باورها، احساسات و عواطف و خواسته‌های او.

۲. باورها، احساسات، عواطف و خواسته‌های آدمیان را نگرش‌های فلسفی، دینی و مذهبی، عرفانی، زیباشناختی و اخلاقی او می‌سازند. بنابراین توجه و اهتمام به این نگرش‌ها در واقع توجه و اهتمام به کسی که سرانجام قرار است مشکل را رفع کند.

۳. در طول تاریخ بشر عموماَ و در طول تاریخ انسان ایرانی خصوصاَ، عارفان و اهل معنا سهم بسیار مهم و چشم‌گیری در ساخت و پرداخت فرهنگ داشته‌اند. از این رو رجوع به آرای آنان و بازاندیشی آن آراء و بازنگری در آنها شرط لازم و گریز ناپذیر فراهم آوری یک فرهنگ سالم و رشد دهنده است. درست به همان نحو که نمی‌توان از میراث فرهنگی فیلسوفان، بنیانگذاران ادیان و مذاهب، الاهیدانان، هنرمندان و ادیبان و عالمان اخلاق چشم پوشید، از میراث فرهنگی عارفان نیز چشم پوشی، نه ممکن است و نه مطلوب.

۴. در فرهنگ انسان ایرانی هیچ عارفی اثرگذارتر، گران‌قدرتر و ژرف‌نگرتر و تیزبین‌تر از مولانا جلال الدین محمد بلخی نیست. چشم بر بستن بر میراث فرهنگی این عارف بزرگ و بی‌مانند، رضا دادن به محرومیت و خسرانی عظیم است.

بر مبنای این چهار رای و پیش‌فرض، موسسه فرهنگی سروش مولانا شکل گرفت و فعالیت‌های خود را در حد توان و بضاعت خویش در دو حوزۀ «مطالعاتی – تحقیقاتی» و «تبلیغی - ترویجی» آغاز کرد و پیش برد. در سال‌های نخست، رویکرد موسسه بیشتر تبلیغی – ترویجی بود و در این جهت به تشکیل کلاس‌هایی برای تدریس آموزه‌های مولانا و نیز بر پایی نشست‌ها، گردهم‌آیی‌ها و همایش‌های گوناگون از جمله سلسله نشست‌های رستخیز ناگهان، همایش‌های سالانه مهر مولانا و روز نیایش و ویژه برنامه‌های متعدد و نیز سفرهای آفاقی و مطالعاتی در داخل و خارج از کشور همت گماشت. اما اندک اندک حوزۀ مطالعاتی – تحقیقاتی نیز به کانون فعالیت‌های موسسه راه یافت و افزون بر تعلیم و تدریس و ترویج و اشاعۀ آموزه‌های مولانا در سطح مخاطب عام، برنامه‌های پژوهش محور را نیز آغاز کرد.

در این میان و از آنجا که به گمان ما یکی از مهمترین و بلکه مهمترین بخش آموزه‌های مولانا، آموزه‌های اخلاقی او است، بر آن شدیم که مطالعه و تحقیق درآثار او، با شناخت آموزه‌های اخلاقی وی آغاز شود و چنین بود که طرح پژوهشی گسترده‌دامنِ نظام - اخلاقی مولانا ریخته شد؛ تا اولاُ نظام اخلاقی مولانا به دقیق‌ترین، عمیق‌ترین و نظام‌مندترین وجه، کشف و استخراج شود و ثانیا، این نظام‌ اخلاقی با نظام‌های اخلاقی متفکران بزرگ در تاریخ بشر مقایسه شود.

این طرح پژوهشی پنج کارکرد و فایده مهم در دل خویش دارد:

نخست شناخت آموزه‌های اخلاقی مولانا، به بهترین وجه ممکن است. دوم تعلیم و تبلیغ آموزه‌های اخلاقی او به مخاطبان فارسی‌زبان و غیر آنان از طریق ترجمه است. سوم آشناسازی مخاطب ایرانی با آموزه‌های اخلاقی پنجاه متفکر جهان است تا از این رهگذر فرهنگ اخلاقی ما چه در سطح نظری و چه در سطح عملی فربه‌تر و غنی‌تر شود. سرانجام و پنجم خدمت به اخلاقی‌تر کردن جامعۀ ایرانی است. طرح پژوهشی مذکور در هفت بخش، نظام اخلاقی مولانا را بر می‌رسد. برای به سرانجام رساندن این کار، می‌بایست دانشوران و متفکران ما نظام‌ اخلاقی مولانا را با نظام اخلاقی یکی از پنجاه متفکر دیگر مقایسه کنند و نتیجه مطالعه و تحقیق خود را در قالب نوشتاری به سامان ارائه دهند. در حاشیه و به منظور هم‌اندیشی بیشتر، برای هفت گردهم‌آیی سالانه برنامه‌ریزی شد. نشست نخست در سال ۱۳۹۲ با موضوع «معناشناسی اخلاق» برگزار گردید. در سال ۱۳۹۳ گردهم‌آیی «قلمروهای حاکمیت اخلاق» را برگزار کردیم و در سال جاری (۱۳۹۴) گردهم آیی «ضرورت اخلاقی زیستن» را توفیق حضور داریم. از آنجا که موضوع نشست‌های گذشته در گردهم‌آیی حاضر نیز مطمح نظر است، برای تبیین نظام اخلاقی مولانا، از گفتار شش اخلاق پژوه در موضوعات گوناگون «ضرورت اخلاقی زیستن» بهره‌مند می‌شویم. بدین ترتیب و پس از پایان گردهم‌آیی حاضر، متن هجده سخنرانی را در اختیار خواهیم داشت که در سه سال گذشته ارائه شده‌اند و امیدواریم به زودی در نشر آنها نیز توفیق یابیم. همچنین امید می‌بریم که در طی چهار سال آینده، چهار بخش دیگر طرح نظام اخلاقی مولانا را در گردهم‌آیی‌های سالانه به بار بنشانیم.

از حضرت حق توفیق از روح ملکوتی حضرت خداوندگار، مولانای بلخ، مدد می‌خواهیم که ما را در همۀ آرمان‌ها و آرزوهای فرهنگی و اخلاقی‌مان، از جمله در اجرای درست طرح نظام اخلاقی مولانا، نیت پاک، رضایت درون و توفیق بیرون نصیب فرماید و بتوانیم در تاریک‌ خانۀ جهان امروز شمعی برافروزیم.

این همه گفتیم لیک اندر بسیج

بی عنایات خدا هیچیم هیچ

بی عنایات حق و خاصان حق 

گر ملک باشد سیاهستش ورق

ای خدا، ای فضل تو حاجت روا 

با تو یاد هیچکس نیود روا

این قدر ارشاد تو بخشیده ای

تا بدین بس عیب ما پوشیده ای

قطرۀ دانش که بخشیدی ز پیش 

متصل گردان به دریاهای خویش

درباره موسسه
موسسه فرهنگی هنری سروش مولانا از زمستان سال ۱۳۸۹ با هدف ترویج فرهنگ صلح و آشتی و توسعه و تعمیق اخلاق آغاز به کار کرد. موسسه می‌کوشد در این راه از آموزه‌های عرفانی و اخلاقی عرفان اسلامی اصیل به ویژه مولانا جلال‌الدین محمد رومی بلخی مدد جوید. سروش مولانا در حال حاضر در شش بخش پژوهش، آموزش، همایش، کودک، سفر و کتابخانه فعالیت دارد. 

پژوهش
یکی از مهم‌ترین اهداف موسسه ساماندهی پژوهش‌های علمی و روشمند در حوزه عرفان، فلسفه، اخلاق و مولوی‌پژوهی با تأکید بر پرورش محققان جوان و مستعد در این زمینه است. به همین منظور، گروه پژوهش موسسه تاکنون چندین طرح را در گروه پژوهش اجرا کرده و چندین طرح نیز در دست اجرا دارد. مهم ترین  طرح پژوهشی موسسه، طرح تدوین نظام اخلاقی مولاناست که از سال ۱۳۹۰ آغاز شده و در حال انجام است. 

آموزش
یکی از عمده فعالیت‌های موسسه سروش مولانا برگزاری دوره‌ها و کارگاه‌های علمی در حوزه فلسفه، اخلاق و مولوی‌شناسی است. گروه آموزش با همکاری استادان برجسته تاکنون دوره‌های متعددی از جمله مثنوی‌خوانی، غزلیات‌خوانی،عطّارخوانی، روان‌شناسی عرفان، آموزه‌های اخلاقی مولانا، و مولانا و نیازهای انسان معاصر برگزار کرده است. جدول دوره‌های برگزار شده و دوره‌های جاری همواره از طریق وبسایت موسسه قابل دسترسی است.

همایش‌ها
از جمله مهم‌ترین فعالیت‌های موسسه سروش مولانا برگزاری سلسله نشست‌هایی در حوزه عرفان، فلسفه، اخلاق و مولوی‌شناسی است. این نشست‌ها غالبا دارای بخش‌های متنوعی از جمله سخنرانی، مثنوی‌خوانی، اجرای موسیقی، معرفی کتاب به‌همراه بروندادهایی همچون کتاب و CD  است که در  اختیار علاقمندان قرار می‌گیرد. از دی ماه ۱۳۸۹ تاکنون بیش ۶۰ همایش و نشست برگزار شده، که همواره با استقبال گرم علاقمندان مواجه شده است. این همایش‌ها در چند قالب مشخص برگزار می‌شود که در زیر به آنها اشاره می‌شود: 

رستخیز ناگهان
سلسله نشست‌های مولوی‌شناسی ست که آخرین دوشنبه هر ماه با حضور استادان، دانشجویان و دوستداران مولانا برگزار می شود.  

مهر مولانا
عنوانِ رخدادی است که هر ساله به مناسبت زادروز خداوندگار عشق و مهر، مولانا جلال‌الدین محمد بلخی رومی برگزار می‌شود. مهر مولانا از سال ۱۳۹۰ آغاز و در مهرماه ۱۳۹۴ پنجمین همایش دو روزه ی مهر مولانا برگزار شد.

روز نیایش
عنوان گردهمایی سالانه‌ای است که همه‌ساله در نیمه ماه مبارک رمضان برگزار می‌شود و سالانه از کتابی با محتوای نیایش رونمایی می‌شود. «سفری بر آسمان کن» نام کتاب مجموعه کامل نیایش‌های مولانا در مثنوی همراه با ترجمه انگلیسی نیکلسون و نثر روان امروزی اشعار است که در سال ۱۳۹۱ در همایش روز نیایش رونمایی شد. همچنین، کتاب «تو مرا بسی» مشتمل بر نیایش‌های موجود در کتاب «تذکرۀ الاولیاء»، از شاهکارهای بی‌بدیل ایران‌زمین نیز در دومین همایش روز نیایش در سال ۱۳۹۲ رونمایی شد. سومین همایش با رونمایی کتاب سرای سکوت و چهارمین همایش نیز در رمضان سال ۹۴ برگزار شد.  

ویژه‌برنامه‌ها
به همایش‌هایی گفته می‌شود که به مناسبت‌های ویژه‌ای برگزار می‌شوند. ویژه‌برنامه‌های «آفتاب از آفتابش ذره‌ایست» با سخنرانی استاد کریم زمانی با موضوع پرتویی از عرفان مولانا، «آیینه صبوح» با سخنرانی استاد مصطفی ملکیان با موضوع طرحی برای تدوین نظام اخلاقی مولانا و «ساغر صدق» با سخنرانی دکتر ایرج شهبازی با موضوع ریا از نگاه حافظ و مولانا از آن جمله‌اند. 

سفر
گروه سفر بر آن است سفرهایی متناسب با فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی موسسه در قالب سفرهای درون‌شهری و برون‌شهری، و بازدید از مجموعه‌های فرهنگی، تاریخی، اماکن عرفانی و فضاهای طبیعی برگزار کند. از جمله سفرهای برگزارشده می‌توان به سفر بسطام و خرقان، ری، قزوین، خراسان رضوی، کویر و قونیه اشاره کرد.

کودک
گروه کودک با هدف آشنایی کودکان و نوجوانان با میراث ادبی و عرفانی ایران و ارتقای سطح آگاهی و خلاقیت آنها تشکیل شده است. از جمله برنامه‌های این بخش عبارتند از چاپ داستان‌های مثنوی برای کودکان، برگزاری کارگاه‌های قصه‌های مثنوی و شاهنامه، و دوره‌های آموزشی همچون داستان‌گویی و شعرخوانی. 

کتابخانه
از دیگر فعالیت‌های موسسه احداث کتابخانه تخصصی عرفان اسلامی در محل موسسه سروش مولاناست. موسسه می‌کوشد تا در این کتابخانه منابع لازم برای تحقیق و پژوهش در زمینه عرفان اسلامی را برای محققان این حوزه فراهم آورد.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
دومین دوره جایزه کتاب سال غزل
» مراسم پایانی دومین دوره جایزه کتاب سال غزل ایران شامگاه گذشته در محل کانون ادبیات ایران برگزار شد
... دیدن متن »
در بیانیه هیات داروان جایزه که در مراسم پایانی آن خوانده شد، آمده است: «دومین دوره جایزه کتاب سال غزل، با سپاس‌گزاری از جامعه ادبی و رسانه‌ای کشور و با معرفی برگزیدگان هیات داوران محترم این دوره، به کار خود پایان می‌دهد؛ تا آینده‌ای و دوره‌ای دیگر..
همان‌گونه که در دور نخست هم تاکید شد، این حرکت خودجوش و مستقل ادبی که بنا بر احساس وظیفه و نیازی، به‌همت گروهی از شاعران شکل گرفت، امید دارد که دوره‌های بعدی، با هم‌افزایی تمامی فرهیختگانی که نسبت به فرهنگ جامعه خویش تعلق خاطر و تعهدی احساس می‌کنند، گام‌های درخشان‌تری را بپیماید.
هیات داوران جایزه مستقل کتاب سال غزل، با تاکید بر این نکته که این جایزه در سیر تکوینی خویش، تمام تلاش خود را به‌کار خواهد گرفت که علاوه بر پیش‌فرض‌های رسمی تعیین‌شده، از هرگونه جانبداری در زمینه گرایش‌های موجود در زمینه این گونه شعری، بپرهیزد، با این اوصاف و با تاکید بر این‌که بررسی انجام‌شده، یک محدوده خاص زمانی را در حوزه نشر مجموعه‌های غزل و در چارچوب آیین‌نامه اعلام‌شده در نظر گرفته و بی‌شک، معرف همه بضاعت جامعه ادبی کشور در این حوزه نیست، نتیجه داوری دومیین دوره را به شرح زیر اعلام می‌کند:
از میان نامزدهای دومین دوره این جایزه در بخش کتاب سال (ویژه کتاب‌های منتشرشده در سال‌های ۹۲ و ۹۳) کبری موسوی قهفرخی را که با دو مجموعه «می‌شکر» و «غروب پا به ماه» در این دوره از جایزه شرکت کرده بود، حائز دریافت تندیس جایز غزل معرفی می‌کند.
شیرین خسروی، سعید حیدری ساوجی و مهدی زارعی با مجموعه غزل‌هایی، دیگر نامزدهای جایزه غزل در دومین دوره بودند. حامد ابراهیم‌پور، علیرضا بهرامی، صالح سجادی، محمدرضا شالبافان و مجید معارف‌وند، داوری آثار این بخش را برعهده داشته‌اند.
هیات داوران این بخش از جایزه همچنین ابراز امیدواری کرده‌اند که شرایط نشر و شعر کشور به گونه‌ای پیش رود که در دوره‌های آینده جایزه، حضور مجموعه‌هایی موفق‌تر و متناسب‌تر با سیر تکوینی غزل معاصر را به‌دور از موج‌ها و هیجان‌های مقطعی شاهد باشیم.
دبیرخانه جایزه کتاب سال غزل ایران البته یادآوری می‌کند، چند مجموعه غزل از آثار داوران بخش‌های مختلف دومین دوره این جایزه که برخی از آن‌ها در جایزه‌های ملی همچون کتاب سال شعر خبرنگاران و کتاب سال جمهوری اسلامی نامزد یا برگزیده شده بودند، در چرخه این رقابت قرار نگرفته است.
همچنین در بخش ویژه (مختص شاعرانی که تاکنون مجموعه غزل منتشر نکرده‌اند اما یک مجموعه غزل آماده دارند) از میان نامزدهای این دوره متشکل از مهسا تیموری، مهسا ظهیری و امید گندمی، هیچ کدام از شرکت‌کنندگان حائز دریافت تندیس جایزه و رتبه نخست شناخته نشدند. هیات داوران این بخش از جایزه نیز شامل حامد ابراهیم‌پور، علیرضا بهرامی، محمدرضا شالبافان، آرش شفاعی و ناصر ندیمی، امیدوار است در دوره‌های آتی، مجموعه‌هایی دارای جسارت‌های بیشتر ادبی و با توجه بیشتر به سلامت زبان را شاهد باشیم.»
نامزدها و برگزیده این جایزه تندیس جایزه غزل، لوح افتخار و سایر جوایز خود را از حامد ابراهیم‌پور، علیرضا بهرامی، محمدرضا شالبافان، آرش شفاعی و مجید معارف‌وند، اعضای هیات داوران دور دوم جایزه دریافت کردند.
کانون ادبیات ایران و انتشارات آرادمان به‌عنوان حامیان اصلی دومین دوره جایزه کتاب سال غزل ایران اعلام شدند. همچنین از همراهی انتشارات بیدگل و خبرگزاری ایسنا نیز در این زمینه تشکر شد.
در بخش دیگری از مراسم اختتامیه دومین دوره جایزه کتاب سال غزل، حامد ابراهیم‌پور – دبیر و داور جایزه - در سخنانی درباره این جایزه گفت: زمانی اولین جرقه این جایزه خورد که فکر کردیم چرا نباید جایزه‌ای ویژه برای غزل داشته باشیم؟ غزل‌سرایان قدیمی‌تر به‌خاطر دارند که در دهه هفتاد در جلسه‌های شعر، افراد به کنایه می‌گفتند، شعر بخوانیم یا غزل؟! این لحن تحقیرآمیز بود و صدای کسانی که غزل می‌سرودند، شنیده نمی‌شد.
دبیر جایزه «کتاب سال غزل ایران» ادامه داد: در جلسه‌های روشنفکری گاردی نسبت به غزل دیده می‌شد و به همین سبب ما فکر کردیم که جایزه‌ای مستقل درباره غزل داشته باشیم.
او درباره تقدیر از برترین غزل‌سرا در این دوره بیان کرد: در دوره پیشین از بزرگ‌ترین فرد در حوزه غزل تقدیر کردیم٬ دوره قبل از خانم سیمین بهبهانی تقدیر شد. این دوره فکر کردیم بزرگ‌ترین فرد غزل حال حاضر کیست؟ به این نتیجه رسیدیم که بزرگ‌ترین افراد کسانی هستند که در بیست سال گذشته غزل سرودند٬ گروهی از این افراد اکنون در این سالن حضور دارند.
ابراهیم‌پور با بیان اینکه امروز توجه به غزل بیشتر شده است٬ همچنین اظهار کرد: امیدوارم غزل بیشتر جا بیفتد. البته به شهادت آمار فروش، توجه مردم به قالب غزل بیشتر شده است. ما سعی‌مان بر این است که علمی جلو برویم و با حضور این غزل‌سرایان، دیگر شاهد بروز غزل‌های مبتذل که در شبکه‌های اجتماعی رواج یافته‌اند٬ نباشیم.
در ادامه، علیرضا بهرامی - عضو مؤسس و داور جایزه «کتاب سال غزل ایران» - در سخنانی درباره برگزاری جایزه گفت: برنامه‌ای برای دوسالانه شدن این جایزه ریخته نشده بود٬ اما خودبه‌خود به‌صورت دوسالانه برگزار شده است. این اتفاق باعث انباشت مجموعه غزل‌ها می‌شود. به همین علت کتاب‌های بیشتر از گونه‌های متفاوت‌تر در بررسی‌ها دیده خواهد شد.
او با اشاره به وضعیت نابه‌سامان شعر امروز به‌ویژه در حوزه‌ی نشر و رسانه، بیان کرد: به جز مواردی استثنا یا گذرا، غزل امروز هم مثل کلیت شعر امروز، شرایط خوبی ندارد؛ با وجودی که «غزل» قدیمی‌ترین قالب زنده و پرکاربرد شعری ماست.
عضو هیئت داوران جایزه «کتاب سال غزل ایران» درباره نحوه داوری اظهار کرد: در بخش کتاب سال و شاعران بدون کتاب هرکدام بیش از ۵۰ اثر در مرحله‌ی نهایی بررسی شد و در نتیجه سه نامزد در بخش ویژه و چهار شاعر در بخش کتاب سال به‌عنوان نامزد دریافت تندیس جایزه معرفی شدند که البته نتیجه نهایی در ادامه‌ی مراسم امروز اعلام خواهد شد.
بهرامی با اشاره به نگاه تکثرگرایانه‌ی حاکم بر جایزه کتاب سال غزل ایران، گفت: در هر دو دوره‌ی برگزارشده، سعی شده از تأثیر سلیقه‌های شورای سیاست‌گذاری جایزه بر شئون اجرایی آن پرهیز شود؛ که نمئد این امر، در مجموعه‌های منتخبان جایزه مشهود است.
در این مراسم، همچنین سعید حیدری‌ساوجی٬ کبری موسوی قهفرخی، شیرین خسروی و مهسا تیموری، به‌عنوان نامزدها و برگزیده جایزه در دور دوم، نمونه‌ای از غزل‌های خود را خواندند.
همچنین گروهی از شاعران مدعو و حاضر به شعرخوانی پرداختند؛ ازجمله: حسین جنتی، مهدی فرجی، هادی خوانساری، محمدرضا طاهری، پرویز بیگی حبیب‌آبادی، فرامرز راد، اصغر معاذی، عباس کریمی عباسی، محمدرضا شالبافان، سمانه نائینی، داوود ملک‌زاده، رسول پیره و شهرام میرشکاک.
پایان

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
کتاب فروشی هنوز
» کتاب فروشی هنوز میزبان مونولوگ بی پایان می شود‎
... دیدن متن »
کتاب فروشی هنوز میزبان مونولوگ بی پایان می‌شود
بیست و دومین نشست «سه شنبه‌های هنوز» با عنوان تئاتر مستند «مونولوگ بی پایان» ساعت ۱۸ روز سه شنبه ۱۵ دی ماه برگزار می‌شود.
به گزارش روابط عمومی کتاب فروشی هنوز؛ فروشگاه نشر هنوز بیست و دومین برنامه «سه شنبه‌های هنوز» را با تاتر مستند «مونولوگ بی پایان» کاری از علی اکبرعلیزاد و اجرا توسط کتایون سالکی، مرتضی حسین زاده، علیرضا کیمنش برگزار می‌کند.
کتاب‌فروشی «هنوز» در تهران، خیابان کریم‌خان زند، بین ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۳۴ قرار دارد و شرکت در برنامه‌های کتاب فروشی هنوز برای علاقمندان آزاد است.


مجتبی مهدی زاده این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» مجله صوتی تیوال، شماره نهم پخش آوا
... دیدن اطلاعات »

نویسنده‌: مریم کچویی
گویندگان:الهام فقانی، محمد احمدی،، علیرضا مویدی، نازنین جعفرزاده، و مریم کچویی

افکتور: محمد احمدی
سرپرست گویندگان و گرداورنده: علیرضا مویدی
طراح کاور: هاله حاتمیان
با تشکر از  کوهیار بشیران
گردآوری در استودیو ده‌بهار
کاری از گروه رادیویی"آوامان"

تمامی حقوق این مجموعه ی صوتی متعلق است به گروه گردآوری و سایت تیوال

» اطلاعات بیشتر، آواهای همسو و دانلود
سلام . امیدوارم حال همگی خوب باشه یا بشه :)
برای دیدن قسمتهایی از پشت صحنه ی مجله ها ، همراه ما باشید در اینستاگرام :)) radioobackstage
۱۳ دى ۱۳۹۴
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اختتامیه نخستین جشنواره شعر نیاوران
» آیین اختتامیه نخستین جشنواره شعر نیاوران برگزار شد
... دیدن متن »
آیین اختتامیه نخستین جشنواره شعر نیاوران و تقدیر از برگزیدگان این جشنواره شامگاه سه شنبه 8 دی ماه، با حضورعلی مرادخانی معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید مجتبی حسینی، شهرداد روحانی، داوران جشنواره، جمعی از شخصیت‌های صاحب نام فرهنگی و هنری و علاقه‌مندان به حوزه شعر و ادبیات در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی فرهنگسرای نیاوران نخستین سخنران این مراسم سید عباس سجادی مدیرعامل بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران بود که ضمن خیرمقدم و تبریک ولادت پیام آور صلح و مهربانی ویکی از فرزندانش امام جعفر صادق (ع) بیان داشت: هسته اصلی این جشنواره جلسه سه شنبه‌های شعر فرهنگسرای نیاوران بود که موجب شکل گیری چنین برنامه‌ای شد. همچنین امیدواریم هر سال به همت شما علاقه‌مندان این حوزه، جشنواره شعر نیاوران برگزارشود. البته با اختتامیه این جشنواره جلسات شعر سه شنبه‌های نیاوران مانند سایر فعالیت‌های کانون ادبی که یک سال ونیم است دراین فرهنگسرا فعالیت می‌کند ادامه خواهد داشت. همچنین این نوید را می‌دهم که قرار است اولین دوشنبه هر ماه جلسات نقد و بررسی شعر طنز را نیز با حضور ابوالفضل زرویی نصر آباد برگزارشود. لازم است در این بخش از همراهی کلیه عوامل برگزاری این جشنواره خصوصاً شورای سیاست گذاری، داوران محترم و همینطور شرکت کنندگان در جشنواره تشکر کنم.
در ادامه مراسم محمد سلمانی دبیر نخستین جشنواره شعر نیاوران ضمن خوش آمدگویی به حضار، از موافقت و همراهی علی مرادخانی و مدیریت سید عباس سجادی در شکل گیری این جشنواره قدردانی کرد و افزود: شورای سیاست گذاری سیاست‌هایی را برای اجرای جشنواره تبیین نمود  و داوران نیز در این مسیر به درستی انتخاب شدند. بنده ضمن تشکر از داوران که این آثار را بررسی کردند و همچنین دوستان شرکت کننده امیدوارم نخستین جشنواره شعر نیاوران در ارتقای فعالیت‌های فرهنگی کشور مؤثر باشد.
دیگر سخنران این برنامه ساعد باقری از اعضای هیات داوران جشنواره  با بیان اینکه شعر ایران روبه پیشرفت می‌بینم، گفت: دربیشتر جشنواره‌ها شعرها شبیه هم هستند. ولی شاعران جوان و معاصر اندکی از این فضا فاصله گرفتند و درجستجوی این هستند که مسیر جدیدی را طی کنند. وقتی انسان می‌خواهد کاری انجام دهد که دیگران نکرده‌اند طبیعتاً مشکلاتی هم وجود خواهد داشت.
باقری داوربخش کلاسیک جشنواره شعرنیاوران افزود: چیزی که برای من ذوق برانگیز بود این تفاوت‌ها بود و دراین جشنواره با تعداد زیادی کارهای اصیل ازشاعران جوان مواجه بودیم که این اتفاق بسیار مبارکی است.
علی مرادخانی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز که به عنوان میهمان ویژه در این برنامه حضور داشت  با بیان اینکه امیدوار است جلسه سه شنبه‌های شعر نیاوران نقطه عطفی درحوزه فرهنگ باشد عنوان کرد: دراین روزها که اهالی رسانه عنوان می‌کنند جامعه جشنواره زده شده است امیدوارم این جشنواره برای اهالی شعر نگاه متفاوتی ایجادنماید خصوصاً با توجه به اینکه جوانان ما در حوزه فعالیت‌های فرهنگی رویکرد خوبی دارند.
مرادخانی همچنین ضمن قدردانی از عوامل برگزاری جشنواره شعر نیاوران، چاپ کتاب مرتبط با آثار این جشنواره را بسیار مفید دانست و گفت: کتابی که از آثار برگزیده این جشنواره به چاپ رسیده ارزشمند است چرا که آثار را ماندگار می‌سازد و این اقدام بسیار خوبی بود.
پس از سخنرانی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سالار عقیلی هنرمند صاحب نام با همراهی حریر شریعت زاده و سحاب تربتی قطعاتی از آثار به یادماندنی خودش را اجرا کرد که مورد توجه و استقبال حاضران قرار گرفت. در ادامه بیانیه هیأت داوران نخستین جشنواره شعر نیاوران توسط بهزاد خواجات قرائت شد.
مراسم رونمایی از کتاب "گزیده اشعار نخستین جشنواره شعر نیاوران" نیز با حضور علی مرادخانی، بهروز فتحی، سید مجتبی حسینی و سید عباس سجادی پس از معرفی برگزیدگان جشنواره برگزار شد.
همچنین دربخش پایانی مراسم اختتامیه جشنواره شعر نیاوران، نفرات اول تا سوم در هر بخش جوایز خود را از دست علی مرادخانی، محمد سلمانی، محمد علی بهمنی و سایر اعضای هیات داوران جشنواره در بخش‌های مختلف از جمله محمد علی شیرازی، عبدالجبار کاکایی، ناصر فیض، افشین یداللهی، اسماعیل امینی، حمیدرضا شکارسری، نیلوفر لاری پور، اصغر معاذی، غلامرضا طریقی، امیر ارجینی، ابوالفضل زرویی نصرآباد، کریم رجب زاده، امید مهدی نژاد و بهزاد خواجات  دریافت کردند.
گفتنی است نخستین جشنواره "شعر نیاوران" با هدف اعتلای زبان پارسی، فرهنگ اصیل آیینی و ملی، ترویج صلح و دوستی، حمایت از محیط زیست با زبان هنر و کشف استعدادهای جوان توسط  بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران برگزار گردید. پس از انتشار فراخوان نزدیک به ۱۵۰۰ اثر از نقاط مختلف کشور به دبیرخانه این جشنواره ارسال گردید که هیات داوران در پنج بخش مختلف به بررسی آثار پرداختند.
اسامی نفرات برگزیده در بخش‌های مختلف جشنواره به این شرح است؛
بخش کلاسیک:
۱- آقای سعید پورطهماسبی –تهران
۲- خانم سیده تکتم حسینی- قم
۳- آقای سعید زارع محمدی-تبریز
۴- - خانم زیبا طاهریان-اصفهان
۵- آقای نیما فرقه- رشت
بخش سپید:
۱-محمدرضا عرب یارمحمدی – شاهرود
۲-محسن بیدوازی-خراسان شمالی-اسفراین
۳-محمدعلی نوری –کرج-نظرآباد
۴-ساجد فضل زاده- کرج
۵- آرمین یوسفی –تهران
بخش ترانه:
۱-میثم بهاران –مشهد
۲-امید روزبه- تهران
۳-سید مهدی موسوی میرکلایی-مازندران
بخش طنز:
۱-صابر قدیمی-تهران
۲-روح اله احمدی-تهران
۳-سعید طلایی-تهران
بخش ویژه:
۱-خانم نفیسه باقری- کلاسیک-محیط زیست- اصفهان
۲-آقای مصطفی توفیقی-کلاسیک-صلح-تهران
۳-کیانوش خانمحمدی-سپید-صلح – بیجار
۴-علی جهانگیری-سپید-محیط زیست- مازندران
۵-احمد امیرخلیلی-ترانه-صلح-تهران-
۶-سید امیرسادات موسوی-طنز-محیط زیست-تهران
تقدیر ویژه:
۱-  مانیا یوسفی تلوری-گرگان
الهام.ا و مجتبی مهدی زاده این را خواندند
قمرالزمان درخشان این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید