تیوال شعر و ادبیات
T1 : 08:17:45
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
معاونت پژوهشی دانشکده ادبیات و علوم انسانی برگزار می کند :
» نشست علمی پیرامون وضعیت حال و آینده شعر در ایران
... دیدن متن »

به گزارش تیوال : دانشکده ادبیات و علوم انسانی با همکاری انجمن علمی زبان و ادبیات فارسی و معاونت فرهنگی وضعیت شعر در ایران را مورد بررسی قرار می دهد.
گفتنی است محمد شمس لنگرودی از شاعران  برجسته معاصر  نیز سخنران این نشست علمی خواهد بود .

زمان  : یکشنبه سوم اردیبهشت ماه
مکان : دانشگاه شهید بهشتی - تالار مولوی
ساعت:  16الی 18

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» "پایگاه نقد شعر "افتتاح شد
... دیدن متن »


به گزارش تیوال: بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان، پایگاه نقد شعر را برای علاقمندان حوزه ادبیات داستانی  راه اندازی کرد.
همه ی شاعران و علاقمندان می توانند با ارسال آثار خود به این سایت شعر های خود را محک  بزنند.
 آثار توسط شاعران برجسته ادبیات فارسی نقد و بررسی می شوند .
گفتنی است سردبیری  پایگاه نقد شعر را غلامرضا طریقی از شاعران به نام و برجسته بر عهده دارد .

 

 

نشانی پایگاه نقد شعر
www.naghdesher.ir

 

الهه الف این را خواند
قنبرعلی رودگر این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
فرهنگسرای رسانه و شبکه های اجتماعی برگزار می کند :
» فراخوان داستان کوتاه اولین جشنواره رسانه ای شهدای دفاع از حرم و جبهه مقاوت
... دیدن متن »

فراخوان داستان کوتاه اولین جشنواره رسانهای شهدای دفاع از حرم و جبهه مقاومت
داستان کوتاه
ویژه شهدای مدافع حرم
فراخوان و شرایط شرکت درجشنواره:
+ محورهای انتخابی داستان:
- دفاع از حریم اهل بیت(ع)در سوریه و عراق
- شهدای مدافع حرم
- مقاومت، ایثار و پایداری مدافعین حرم
- خانواده، مقاومت، مدافعین حرم
- جبهه مقاومت از دیروز تا امروز: عراق ، سوریه، لبنان، فلسطین
- مبارزه رسانه ای با استکبار و بوق های داخل وخارجی آن
+ حجم آثار ارسالی حداکثر 5000 کلمه باشد
+ شرکت کنندگان می توانند داستان کوتاه با موضوع شهدای مدافع حرم حداکثر 2 اثر به
دبیرخانه ارسال کنند.
+ آثاری به مسابقه راه می یابند که قبلاً منتشر نشده ، و یا در سایر مسابقات ارائه نشده باشند.
+ آثار ارسالی عودت داده نخواهد شد.
+ محدودیت سنی برای شرکت کنندگان وجود ندارد.
+ آثاری که تنها از طریق پست یا پست الکترونیک ارسال شود به بخش مسابقه راه می یابند.
+ گزیده آثار جشنواره در قالب مجموعه ای بصورت کتاب چاپ و منتشر خواهد شد. بدیهی
است دبیرخانه در انتخاب و چاپ آثار رسیده مختار خواهد بود.
+ در ذیل کلیه آثار ارسالی مشخصات کامل شناسنامه ای شماره تماس)همراه و ثابت( نشانی –
پستی و در صورت امکان نشانی الکترونیکی قیدگردد.
  تقویم اجرایی: مهلت ارسال 1396/02/15
+ آئین اختتامیه و تقدیم جوایز همزامان با سالروز آزادسازی خرمشهر در سوم خردادماه 1396
برگزار خواهدشد.
جوایز:
نفر اول یک سکه بهار آزادی وتندیس جشنواره
نفر دوم نیم سکه و تندیس جشنواره
نفر سوم ربع سکه و تندیس جشنواره
نشانی دبیرخانه:
تهران فرهنگسرای رسانه و شبکه های اجتماعی خیابان پاسداران خیابان گل نبی خیابان – - - -
ناطق نوری میدان قبا –
شماره تماس :  22888687 داخلی 116
آدرس الکترونیکی: resaneh.jashnvare@gmail.com

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آیین رونمایی کتاب "گروه هنرملی از آغاز تا پایان ١٣٣٥-١٣٥٧"
» یادداشت آقای سیدمحمد خاتمی برای کتاب "گروه هنرملی از آغاز تا پایان ١٣٣٥-١٣٥٧"
... دیدن متن »

بسم‌الله الرحمن الرحیم

هنر نمایش در کنار شعر و ادب از دیرپاترین هنرهایی است که خلاقیت آدمی را عرضه کرده است و به‌خصوص در یونان قدیم که به‌نحوی می‌توان گفت فلسفه که تجلی‌گاه خرد آدمی و مادر و منشأ معارف است، در یونان بروز و ظهور کرد و هنر بیش از فلسفه در آن سامان ظاهر شد و هنر نمایش ازجمله هنرهای سرآمد بود و بعد از آن نیز کم‌وبیش (حداقل در غرب) به زندگی خود ادامه داد و از رنسانس به بعد جایگاه مهم‌تری یافت. در این سوی عالم نیز هنرهای نمایشی (که بیشتر جنبه‌ی آیینی نیز داشته است) نه به‌اندازه‌ی شعر ولی در حدّ درخور توجهی رواج داشته است.
در روزگار ما به‌راستی باید پذیرفت که هنرهای نمایشی که خود مبتنی بر ادبیات از‌ یک‌سو و بر خلاقیت انسان زیبایی‌شناس از سوی دیگر و نیز وسیله‌ی مهم ارتباط میان انسان‌ها است، مَکانتی والا دارد.
کار ارزنده‌ی هنرمند آگاه و دردآشنا جناب آقای دکتر روح‌الله جعفری در شناساندن گروه هنرملی که درعین‌حال تاریخچه‌ی مختصری از سیر و سیرت تئاتر و هنرهای نمایشی (به‌معنی جدید) آن در ایران است، کاری ارزنده است که حتماً مورد توجه محققان ساحت هنر خواهد بود. برای ایشان آرزوی موفقیت‌های بیشتر دارم.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آیین رونمایی کتاب «گروه هنرملی از آغاز تا پایان ۱۳۳۵-۵۷»
» پیام عباس جوانمرد برای رونمایی کتاب «گروه هنرملی از آغاز تا پایان ۱۳۳۵-۵۷»
... دیدن متن »

پیام عباس جوانمرد برای رونمایی کتاب «گروه هنرملی از آغاز تا پایان ۱۳۳۵-۵۷»:

روح‌الله جعفری دکتر است، دکترای او در مدیریت و برنامه‌ریزی فرهنگی است، اما تخصص یا گرایشش در تئاتر است. من خودش را بیشتر از دکترایش دوست دارم، چون او هست که دکترایش هست. آدم عجیبی است و در بعضی موارد و جاها بی‌همتا است، نه از جهت خوبی و بی‌بدیلی، از جهت شکل و شمایل و رفتار. شما را که بیابد، وِل‌کُنت نیست. تلنبار سوال و بحث و بحرانِ بلوغِ بلیغ است. می‌پرسد، بی‌آن‌که بی‌توضیحِ کوتاه قانع باشد. مگر می‌شود با چنین سمجی به راحتی سر کرد؟ وقتی حوصله‌ات را از پاسخ شفاهی سر می‌برد، سوال‌هایش را می‌نویسد. هفته‌ای دو سه بار، دست کم، تو سوال‌پیچِ او هستی.
ببینید، ما از سال‌ها پیش در کانادا مقیم بودیم. او که برای پایان‌نامه‌ کارش مرا گیر آورده بود، لااقل هفته‌ای دو سه روز، سوال‌پیچم می‌کرد. دیدم به راستی دارد خانواده را خانه‌خراب می‌کند. گفتم: «داری چه می‌کنی پسرجان؟» گفت: «مانعی ندارد.» گفتم: «برای تو مانعی ندارد، اما برای خانواده چرا.» یک هفته‌ای دیگر تلفن نبود و بعد از ده روز، بسته‌ای از D.H.L (دی. اِچ. اِل) به دستم رسید با یک کتابچه‌ تقریباً دویست ‌صفحه‌ای و باور نمی‌کنید با بیش از هشتصد سوال. خدایا این چه آدمی است؟ می‌دانید، این‌طوری است دیگر؛ سمج و پیگیر و مستمر. آدم غریبی است این روح‌الله. هرطور باشد تا جواب قانع‌کننده‌ی سوالش را نگیرد، وِل‌کُنت نیست. سر ساعت زنگ می‌زند؛ به موقع می‌آید، اما رفتنش موقع ندارد. در کانادا چون کارش با من تمام نشده بود، وقتی آمدم تهران، با من قرار گذاشت که ببیند مرا. سر موقع، زنگِ در صدا کرد، روح‌الله پشت در بود. درِ پایین را که باز کردم، لحظه‌ای بعد او را دیدم که شاد و قبراق با گیوه‌های سینه‌جونی (گیوه‌هایی است که کف چرمی‌اش با مَملُوی از گره‌ی نخ‌های تابیده با موم، پوشیده شده است) روی پله‌ها است و پیراهنِ ننه‌حسنی که با سلیقه‌ی مادرش بُرش یافته بود، به تن داشت. روح‌الله. روح‌الله، روحِ خدا نه، روحِ خودش بود، اما خدا آفریده بودَش و در دنیا رهایش کرده بود. لِفت می‌دهم که او را بهتر بشناسید. به گمان من فقط او باید بپرسد، می‌پرسد و این مال دوران جوانی‌اش بود، اما نه خیال کنید الان آن سوال‌های زیاد را ندارد. به راستی گاهی این سوال‌های خسته‌کننده، غبطه‌برانگیز هم هست. می‌دانید چرا؟ چون جوابت برایش قانع‌کننده نبود و تو می‌فهمیدی که او منظورش از لایه‌ی دیگری از معنا است که تو خود به آن فکر نکرده‌ای. به این دلیل است که برای تو گاهی غبطه‌برانگیز می‌شود.
روح‌الله، نویسنده هم هست. نقد و نظر هم می‌نویسد. اثر تعبیر می‌کند. می‌گویم برایتان، کارگردان هم هست، کارگردانی هم کرده است. اما مثل همه‌چیزش، نامتعارف است. اولین کارش را که دیدم، اسمی غریب و طرح و اجرایی غریب‌تر داشت... آخرین کارش نیز این‌‌گونه بود... اسمش «من چه جوری ممکنه یه پرنده باشم؟» بود. شما را به خدا اسم نمایشنامه را نگاه کنید... در صحنه‌ای دراز و طولانیِ یک سالنِ پهناور، پسرکی معصوم و نوجوان با بَزکی تُند بر روی صحنه‌ای رها شده بود، بی‌هیچ کلامی، که همه در همه‌حال، انگولک و ناخُنکش می‌زدنند... این قانون از کجا آمده بود؟ اما هر چه بود، آن‌جا قانون و رسمی بود پُرنفرت و زشت، اما بود و «عادی» هم شده بود. من از همه‌ شناخت‌های عاد‌ی‌شده بیزارم...
این روح‌الله بی‌آن‌که بنماید، آدم زبل و باهوشی هم هست و گاه غبطه‌برانگیز می‌شود. می‌پرسد، اما وقتی پاسخ می‌گیرد، از لایه‌ و بُعد دیگری باز همان سوال را می‌کند و از این لایه و بُعد دیگر سوالش، می‌فهمم که او را به گستردگی دانایی می‌رساند، این است غبطه‌برانگیزی او. می‌داند که من که این تمهید او را می‌دانم، اما سوالش را با خنده‌ای عجین می‌کند که با نمک است. بس کنم این نقل نمکین را، می‌ترسم شورش درآید.

امید فرجی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آیین رونمایی کتاب «گروه هنرملی از آغاز تا پایان ۱۳۳۵-۵۷»
» پیام مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی برای رونمایی کتاب «گروه هنرملی از آغاز تا پایان ۱۳۳۵-۵۷»
... دیدن متن »

بسم‌ الله الرحمن الرحیم

بی‌دلیل نبوده و نیست که از آغاز گفت‌وگوهای فرهنگی میان ملت‌های صاحب تمدن، وقتی صحبت از هنر، در همه‌ی اقسامش می‌شد و می‌شود، می‌گویند: «نزد ایرانیان است».

هنر مجموعه‌ای از فرایندهای ساخت انسان برای اثرگذاری بر عواطف، احساسات و هوش فردی و جمعی جامعه به منظور انتقال یک معنا، مفهوم و ارزش و یا استفاده از توانایی و تخیل، برای بیان ویژگی‌های خوب فرهنگی و ادبی است که در ایران دوره‌ی اسلامی، همراه با کمال، فضیلت، هوشیاری، تقوا، دانش، کیاست و همه‌ی صفات نیک بوده و پا به پای رشد جوامع بشری، چون درختی که از ریشه و ساقه‌ی واحدی برمی‌خیزد و شاخه‌های متعدد می‌گیرد، کم‌کم رشته‌های متعددی را شامل شده که یکی از آن شاخه‌ها، هنر نمایشی است.

از تعریف و تقسیم این هنر می‌گذریم که مبحثی تخصصی و توضیح و تشریح آن در شأن متخصصان است، اما آن‌چه که نمی‌توان از آن گذشت، گذشته‌ی درخشان ایران از قدیم‌الایّام در انواع و اقسام هنر نمایشی، از جمله تئاتر است که سرچشمه‌ آن از آیین‌هاست.

تلفیق تمدن باستانی ایران با فرهنگ آسمانی اسلام، علاوه بر تغییر ماهوی، در بسیاری از مظاهر هنری، در هنر نمایشی و به ویژه تئاتر، چنان تأثیر شگرفی گذاشت که فراتر از تجربیات آکادمیک غرب، آن را از لابه‌لای برگ‌های کتاب، به محله‌ها، خانواده‌ها، کوچه‌پس‌کوچه‌های آبادی‌ها و میدان‌های شهرها کشاند تا بسیار عمیق‌تر از آن‌چه که به عنوان «سوگ سیاوشان» در ایران سابقه داشته، این‌بار تحت عنوان «تعزیه» جدالِ همیشگی حق و باطل، خوبی و بدی، ظالم و مظلوم و نهایتاً پیروزی خون بر شمشیر را در قالب ماجرای زمینی ـ آسمانی کربلا و عاشورا ترسیم نماید که البته شرح کامل سیر تدریجی آن در این مقال نمی‌گنجد.

در دوره‌ معاصر، وقتی کودتاگران 28 مرداد، تسمه از گرده‌ی مردم کشیدند و حتی حسینیه‌ها و مساجد و روضه‌خوانی‌ها را تعطیل کردند و مطبوعه‌ها را بستند، هنر ایرانی، این‌بار در قالب «گروه هنر ملی» به کمک آزادی‌خواهی آمد و رژیم، تنها راه را در به ابتذال کشیدن تئاتر می‌دانست که آن هم با هوشیاری هنروران، هنرمندان و مردم هنردوست، راه به جایی نبرد.

به هر حال، زبان هنر خیلی لطیف و عمیق است و انتقال پیام آن سهل و ممتنع. سهل برای هنرشناسان و ممتنع برای کسانی که در این وادی دستی ندارند.

آن‌چه در این مقال، برای مراسم رونمایی از کتاب «گروه هنر ملی از آغاز تا پایان؛ ۱۳۳۵- ۱۳۵۷» در مجموعه‌ی «تاریخ تئاتر ایران در گذر زمان» باید گفت، این‌که جوانان عزیز، به‌خصوص دانش‌جویان و دانش‌آموزان که با کتاب به عنوان تغذیه‌ی روح و فکر، انس دارند و آشنایند، توجه داشته باشند که «کتاب بخوانند، کتابِ خوب بخوانند و کتاب را خوب بخوانند.»

با تشکر از آقای روح‌الله جعفری، که با مهارت، قدرتِ انتقال هنری را در اثر گران‌قدر خود نشان داده‌اند، امیدوارم آن‌چه را که ایشان در این کتاب، مستند و توصیفی از هنر ملی ایرانیان گفته، پلی باشد برای ارتباط علمی بین دو دوره‌ی زمانی که در یک سوی آن گذشته‌ای بسیار طولانی با درخشش‌های فراوان است و در سوی دیگر، آینده‌ای که نمی‌دانیم تا کجا گسترده خواهد بود که انشاءالله هر کس به قدر ظرفیت خود از آن بهره بگیرد و مهم‌ترین نکته این‌که، باید قدر هنرمندان را بهتر و بیشتر بدانیم.

سارا صادقیان این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
تیوال
» سال نو، خدمات نو!
... دیدن متن »

یک سال دیگه رو کنار هم در آسمون هنر گشتیم. افتخار بزرگیه برای تیوال که همراه خنده‌ها، اشک‌ها و اندیشه شماست در لحظه‌های ظریف نفس‌کشیدن در هوای هنر
در سال ۹۵ با معرفی، پوشش و تقدیم بلیت برترین و گسترده‌ترین طیف برنامه‌های هنری کنار شما بودیم و آنچه نیاز بوده در این چهار سال فراهم کردیم تا در سال ۹۶ مهمترین امکانات و خدمات تیوال را رونمایی کنیم...

منتظر خبرهای هیجان‌انگیز باشید و کبکتون خروس‌خون شه ایشالله

با سلام و عرض خسته نباشید بابت خدمات و فعالیت های خوبتان. اما چنانکه در این خبر قید شده است آنچه نیاز بوده در سایت فراهم نشده، بنا به قولی که داده بودید ابتدا در اردیبهشت 95 و بعد که صورت نگرفت در شهریور 95 قرار بود بخش کتاب در سایت تیوال راه اندازی شود که ... دیدن ادامه » این مهم انجام نپذیرفت. این بخش می تواند به یکی از مهم ترین بخش های تیوال تبدیل گردد چنانکه کتاب یک منبع اصلی و مورد نیاز برای همۀ هنرمندان است. پاسخ و توضیح دیگری هم مبنی بر راه اندازی این بخش به ما که مخاطب دائم سایت هستیم و طالب و خواستار راه اندازی این بخش بودیم داده نشد. البته ناگفته نماند در ذیل درخواست بنده زمانی که در سایت مطرح شد بسیاری از مخاطبان ثابت و اهل قلم تیوال نیز مُهر تأیید زدند و آنها نیز خواستار راه اندازی بخش کتاب بودند.
به هر حال امیدوارم این مهم در سال 96 انجام پذیرد و بخش کتاب نیز در کنار تئاتر، سینما، ادبیات و هنرهای تجسمی در سایت تیوال راه اندازی شود. این اقدام می تواند خون تازه ای را در رگ های این سایت فرهنگی به جریان اندازد و مباحث جدیدی را از قبیل نقد کتاب به راه اندازد که جریان های خوبی خواهد بود به علاوۀ اینکه هر کس یک آرشیو از نام و توضیحات کامل کتاب هایی که می خواند در سایت تیوال ویژۀ خود و با امکان رؤیت دیگران خواهد داشت مانند بخش تئاترها و فیلم های دیده شده اش.
۲۵ اسفند
درود بر شما
از دگرگونی زمان‌بندی بخش‌هایی از توسعه تیوال آگاهیم و امیدواریم آن‌را به دلیل پویایی ایده‌ها و گستردگی ابعاد پروژه بدانید... امیدواریم در ادامه بیش از پیش رضایت شما و کاربران عزیزمان را برآورده سازیم.
۰۱ فروردين
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
افشین یداللهی درگذشت
» «افشین یدالهی » خالق عاشقانه‌های آرام درگذشت
... دیدن متن »

افشین یداللهی ترانه‌ سرای کشورمان بر اثر تصادف رانندگی در چهل و هشت سالگی بدرود حیات گفت تا جامعه فرهنگ ایرانی، یکی از بهترین ترانه سرایان معاصر خود را از دست بدهد.

شب گذشته سه شنبه ۲۴ اسفند، یداللهی، ترانه سرای برجسته و مدیر خانه ترانه در مسیر بازگشت از هشتگرد به سمت تهران به دلیل برخورد شدید یک دستگاه کامیون با خودرویش، به شدت مجروح شده و درگذشت. همسر و برادر همسر این شاعر نیز در جریان این حادثه مجروح شدند.
 
سرهنگ نادر رحمانی درباره جزئیات این حادثه گفته است: «ساعت 2 بامداد امروز وقوع تصادف میان یک دستگاه سورنتو و کشنده اویکو در کیلومتر ۳۷ جاده کرج – قزوین به پلیس راه اعلام شد. با حضور ماموران پلیس راه مشخص شد در این حادثه افشین یداللهی، شاعر کشورمان جان خود را از دست داده و دو سرنشین دیگر خودرو سورنتو مجروح شده اند. این تصادف به دلیل توقف ناگهانی خودرو سورنتو در سطح سواره رو و عدم توجه به جلو کشنده اویکو رخ داده است.


پیکر این ترانه سرا در حال حاضر در بیمارستان امام جعفر صادق (ع) شهر هشتگرد است. افشین یداللهی دی ماه ۱۳۴۷ در اصفهان متولد شد و سپس به تهران آمد و دیپلم تجربی را در سال ۱۳۶۴ در دبیرستان البرز گرفت. او تخصص اعصاب و روان را نیز در سال ۱۳۹۷ از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اخذ کرد.

یداللهی از جمله ترانه سراهای شناخته کشور بود که بسیاری از آثارش به عنوان تیتراژ سریال های تلویزیون توسط خوانندگانی چون علیرضا قربانی خوانده شد که از آن میان می‌توان به شب آفتابی، غریبانه، شب دهم، میوه ممنوعه و مدار صفر درجه اشاره کرد.

سارا صادقیان ، امیر هوشنگ صدری و احسان هیدی این را خواندند
زهره عمران این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
مراسم رونمایی کتاب «گروه هنر ملی از آغاز تا پایان ۱۳۳۵-۱۳۵۷»
» کتاب «گروه هنر ملی از آغاز تا پایان ۱۳۳۵-۱۳۵۷» رونمایی شد
... دیدن متن »

کتاب «گروه هنر ملی از آغاز تا پایان ۱۳۳۵-۱۳۵۷» نوشته روح‌الله جعفری که اثری پژوهشی درباره فعالیت‌ها، اجراها و برنامه‌های گروه هنر ملی از ۱۳۳۵ تا ۱۳۵۷ است، شامگاه گذشته ۲۱ اسفندماه با حضور اهالی سینما، تئاتر، نویسندگان و پژوهشگران و تعدادی از اعضای گروه هنر ملی در سالن سینما فردوس موزه سینما رونمایی شد.  
به گزارش روابط عمومی این مراسم، آیین رونمایی کتاب «گروه هنر ملی از آغاز تا پایان ۱۳۵۵-۱۳۵۷» که دوازدهمین کتاب از مجموعه «تئاتر ایران در گذر زمان» در انتشارات افراز است، با یاد هنرمندان گروه هنر ملی، آتش‌نشانان و هنرمندانی که در سال جاری درگذشتند و همچنین آیت‌الله هاشمی رفسنجانی آغاز شد. اجرای این برنامه به عهده جواد مولانیا بود. در بخش آغازین این مراسم، یاسر هاشمی رفسنجانی برای قرائت پیام آیت‌الله هاشمی رفسنجانی که پیش از درگذشتش درباره کتاب «گروه هنر ملی از آغاز تا پایان ۱۳۳۵-۱۳۵۷» نوشته بود، به روی صحنه حاضر شد. یاسر هاشمی رفسنجانی پیش از قرائت متن یادداشت گفت: «از چهار روز گذشته که متوجه شدم آیت‌الله هاشمی پیامی برای کتاب پژوهشی روح‌الله جعفری نوشته، حس خاصی در من بوجود آمد، چراکه سال‌های گذشته نیز بارها برایم پیش آمده بود که به مراسم‌های مختلف بروم و نقل پیام کنم. در این امر برای من دو شیرینی وجود داشت که یکی حضور و قرائت پیام آیت‌الله هاشمی رفسنجانی بود و دوم گزارشی بود که به مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی از آن‌چه که در آن مراسم اتفاق می‌افتاد، ارائه می‌کردم. امروز شیرینی وجه اول را همچنان تجربه می‌کنم ولی متأسفانه وجه دوم شیرینی ارائه گزارش درباره مراسم حذف شده است». وی در ادامه اظهار کرد: «امروز روز رونمایی یک کتاب مهم و تاریخی است و برای من صحبت کردن در حوزه هنر و تئاتر بسیار سخت است، اگرچه در حوزه کتاب قطعاً روز مهمی است، چراکه به عقیده کارشناسان، امروزه حوزه نشر و کتاب در شرایط بحرانی به سر می‌برد. در خصوص شمارگان تولید کتاب و ناشران فعال و آمارهای مربوط به سرانه مطالعه کتاب احساس می‌کنیم هرچه در این حوزه فعالیت بیشتر شود، لازم است و این بخش از فرهنگ، نیازمند حمایت بیشتر است، چراکه گفته می‌شود کتابخوانی و مطالعه، مساوی با توسعه‌یافتگی است و هر کشوری که امروز پیشرفت دارد و توسعه پیدا کرده آمار نشر، مطالعه و کتاب‌خوانی در آن بالا است». وی ادامه داد: «من فکر می‌کنم سرانه مطالعه در کشور ژاپن برای هر شهروند ۹۰ دقیقه است و متأسفانه در کشور ما ۴یا ۵ دقیقه در شبانه‌روز است. به هر حال، کشور ایران که در تمدن قبل از اسلام و بعد از اسلام همیشه در جایگاهی بوده که رهبری علم و هنر را داشته، امروزه سرانه مطالعه پایینی دارد».
یاسر هاشمی رفسنجانی خاطر نشان کرد: «بعد از ظهور اسلام و در قرن اول و دوم، بحث فتوحات بسیار مطرح بود اما بعد از عادی شدن شرایط حوزه علم و هنر در قرن ۳ تا قرن ۸ توسعه جدی پیدا کرد و مسلمانان در این حوزه، رهبری علمی و هنری دنیا را برعهده گرفتند که نقش ایرانیان چه در علوم اسلامی و چه غیراسلامی زبانزد بوده است، به طوری‌که تالیفات و ترجمه‌های آن زمان هنوز نقش اساسی را در علم امروز دارد. متأسفانه بعد از قرن ۸ حوزه علم و نظریه‌پردازی و حوزه تحقیق رو به افول می‌رود، بنابراین برگزاری چنین برنامه‌ها و محافل و نوشتن این‌چنین کتاب‌های پژوهشی، افتخاری جدی برای ما ایرانیان است». وی یادآور شد که آیت‌الله هاشمی از دوران کودکی که به مکتب‌خانه رفت تا سن ۸۲ سالگی، شاید مأنوس‌ترین کالا برای او کتاب، قلم و صفحه و علم و تحقیق بود. وی با وجود تمام کارهای اجرایی هیچ‌گاه از این حوزه و از این کالای فرهنگی فاصله نگرفت و شاید تنها شخصیت سیاسی در جهان بود که هر شب قبل از خواب یک ربع به نوشتن خاطرات می‌پرداخت، به طوری‌که امروزه خاطرات روزانه 36 سال را از او داریم.». وی در ادامه سخنانش پیام مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را که برای کتاب «گروه هنر ملی» نوشته بود برای حاضران قرائت کرد. در بخش دیگری از این مراسم، محمود عزیزی برای قرائت پیام سیدرضا صالحی امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به روی صحنه آمد. 
وی در سخنانش روح‌الله جعفری را پژوهشگر بی‌نظیری معرفی کرد که راهی را که وی دوست داشته بپیماید را عملی کرده است.  عزیزی خاطرنشان کرد: «در زمان راه‌اندازی آکادمی هنر، مسئولیت تئاتر را برعهده گرفتم و با افرادی چون عزت‌الله انتظامی، علی نصیریان و دوستان دیگری شروع به کار کردیم که از جمله کارهای زمان‌بر، ثبت خاطرات نانوشته‌ بود. ما لیستی تهیه کردیم که بزرگانی که امروز در میان ما نیستند مثل جمیله شیخی، حمید سمندریان و... را در بر می‌گرفت. از زمانی که برای ثبت تجربه ‍پیشکسوتان، برنامه‌ریزی کردیم تنها توانستیم ثبت خاطرات یکی از این عزیزان را به پایان رسانیم که آن هم جمشید لایق بود». وی افزود: «امروز وقتی جوانان پژوهشگر را مشاهده می‌کنم که خاطرات بی‌نظیر را ثبت می‌کنند و به عنوان ارثیه برای آیندگان باقی می‌گذارند، به عنوان یکی از شهروندان و علاقه‌مندان به حوزه تئاتر خیلی خوشحال می‌شوم». وی ادامه داد: «در سال‌های ۱۳۲۰ و ۱۳۳۲ خیلی چیزهای ناگفته‌ای وجود دارد که در نوشته‌های بزرگان به دلایل مختلفی درج  نشده ولی این نوشته‌ها بیانگر تاریخ مشقت‌بار هنرمندان کشور از دوره قاجار تا مقطع ۱۳۵۷ است که امیدوارم ادامه پیدا کند، چراکه پستی و بلندی‌ها باید ثبت شود». وی در ادامه پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را برای حاضران قرائت کرد. سپس سیدمحدعلی ابطحی پیام سیدمحمد خاتمی و اصغر همت پیام عباس جوانمرد را قرائت کرد. در پیام عباس جوانمرد برای رونمایی از کتاب «گروه هنر ملی از آغاز تا پایان ۱۳۳۵-۱۳۵۷» آمده است: روح‌الله جعفری دکتر است؛ دکترای او در مدیریت و برنامه‌ریزی فرهنگی است، اما تخصص یا گرایشش در تئاتر است. من خودش را بیشتر از دکترایش دوست دارم، چون او هست که دکترایش هست. آدم عجیبی است و در بعضی موارد و جاها بی‌همتا است؛ نه از جهت خوبی و بی‌بدیلی، از جهت شکل و شمایل و رفتار. شما را که بیابد، وِل‌کُنت نیست. تلنبار سوال و بحث و بحرانِ بلوغِ بلیغ است. می‌پرسد، بی‌آن‌که بی‌توضیحِ کوتاه قانع باشد. مگر می‌شود با چنین سمجی به راحتی سر کرد؟ وقتی حوصله‌ات را از پاسخ شفاهی سر می‌برد، سوال‌هایش را می‌نویسد. هفته‌ای دو سه بار، دست کم، تو سوال‌پیچِ او هستی.  ببینید، ما از سال‌ها پیش در کانادا مقیم بودیم. او که برای پایان‌نامه‌ی کارش مرا گیر آورده بود، لااقل هفته‌ای دو سه روز، سوال‌پیچم می‌کرد. دیدم به راستی دارد خانواده را خانه‌خراب می‌کند. گفتم: « داری چه می‌کنی پسرجان؟» گفت: «مانعی ندارد.» گفتم: «برای تو مانعی ندارد، اما برای خانواده چرا.» یک هفته‌ای دیگر تلفن نبود و بعد از ده روز، بسته‌ای از (D.H.L دی. اِچ. اِل) به دستم رسید با یک کتابچه‌ی تقریباً دویست ‌صفحه‌ای و باور نمی‌کنید با بیش از هشتصد سوال. خدایا این چه آدمی است؟ می‌دانید، این‌طوری است دیگر؛ سمج و پیگیر و مستمر. آدم غریبی است این روح‌الله. هرطور باشد تا جواب قانع‌کننده‌ی سوالش را نگیرد، وِل‌کُنت نیست. سر ساعت زنگ می‌زند؛ به موقع می‌آید، اما رفتنش موقع ندارد. در کانادا چون کارش با من تمام نشده بود، به تهران وقتی رفتم، با من قرار گذاشت که ببیند مرا. سر موقع، زنگِ در صدا کرد، روح‌الله پشت در بود. درِ پایین را که باز کردم، لحظه‌ای بعد او را دیدم که شاد و قبراق با گیوه‌های سینه‌جونی (گیوه‌هایی است که کف چرمی‌اش با مَملُوی از گره‌ی نخ‌های تابیده با موم، پوشیده شده است) روی پله‌ها است و پیراهنِ ننه‌حسنی که با سلیقه‌ی مادرش بُرش یافته بود، به تن داشت. روح‌الله. روح‌الله، روحِ خدا نه، روحِ خودش بود، اما خدا آفریده بودَش و در دنیا رهایش کرده بود. لِفت می‌دهم که او را بهتر بشناسید. به گمان من فقط او باید بپرسد؛ می‌پرسد و این مال دوران جوانی‌اش بود، اما نه خیال کنید الان آن سوال‌های زیاد را ندارد. به راستی گاهی این سوال‌های خسته‌کننده، غبطه‌برانگیز هم هست. می‌دانید چرا؟ چون جوابت برایش قانع‌کننده نبود و تو می‌فهمیدی که او منظورش از لایه‌ی دیگری از معنا است که تو خود به آن فکر نکرده‌ای. به این دلیل است که برای تو گاهی غبطه‌برانگیز می‌شود.  روح‌الله، نویسنده هم هست. نقد و نظر هم می‌نویسد. اثر تعبیر می‌کند. می‌گویم برایتان، کارگردان هم هست؛ کارگردانی هم کرده است. اما مثل همه‌چیزش، نامتعارف است. اولین کارش را که دیدم، اسمی غریب و طرح و اجرایی غریب‌تر داشت... آخرین کارش نیز این‌‌گونه بود... اسمش «من چه جوری ممکنه یه پرنده باشم؟» بود. شما را به خدا اسم نمایشنامه را نگاه کنید... در صحنه‌ای دراز و طولانیِ یک سالنِ پهناور، پسرکی معصوم و نوجوان با بَزکی تُند بر روی صحنه‌ای رها شده بود، بی‌هیچ کلامی، که همه در همه‌حال، انگولک و ناخُنکش می‌زدنند... این قانون از کجا آمده بود؟ اما هر چه بود، آن‌جا قانون و رسمی بود پُرنفرت و زشت، اما بود و «عادی» هم شده بود. من از همه‌ی شناخت‌های عاد‌ی‌شده بیزارم... این روح‌الله بی‌آن‌که بنماید، آدم زبل و باهوشی هم هست و گاه غبطه‌برانگیز می‌شود. می‌پرسد، اما وقتی پاسخ می‌گیرد، از لایه‌ و بُعد دیگری باز همان سوال را می‌کند و از این لایه و بُعد دیگر سوالش، می‌فهمم که او را به گستردگی دانایی می‌رساند؛ این است غبطه‌برانگیزی او. می‌داند که من که این تمهید او را می‌دانم، اما سوالش را با خنده‌ای عجین می‌کند که با نمک است. بس کنم این نقل نمکین را، می‌ترسم شورش درآید. در بخش دیگری از آیین رونمایی کتاب «گروه هنر ملی از آغاز تا پایان ۱۳۳۵-۱۳۵۷» فهیمه رحیم نیا پیام نصرت پرتوی را بدین شرح قرائت کرد: با درود به هموطنان عزیز؛ آقای دکتر روح‌الله جعفری که دارای دکترای مدیریت و برنامه‌ریزیِ فرهنگی است، رساله‌ی دکترای خود را در رابطه با تئاتر نوشته است، که خود دارایِ گروهِ تئاتریِ منسجم و آوانگاردی است. تاکنون چندین نمایشنامه‌ی بسیار خوب را کارگردانی کرده، و به نظر من اگر جایزه‌ی اسکاری هم برای تئاتر ترتیب داده بودند، مطمئناً ایشان برنده‌ی جایزه‌ می‌شدند و تئاتری‌ها را هم روسفید می‌کردند؛ همان‌طور که آقای اصغر فرهادی در کار فیلم کرد. باری، دکتر جعفری هم نویسنده، هم کارگردان، هم منتقد، هم پژوهشگر و هم استاد دانشگاه است و اولویّت او تکیه بر تئاتر متفکر است که به نوعی ارج نهادن و هویّت دادن به تماشاگران تئاتر است. حضور او در تئاتر ایران، آگاهانه با انتخابِ نوشتارهایِ تئاتریِ خوب، برای بالا بردنِ فرهنگ و آگاهی دادن به مردم، بسی پُربها است.  تئاتر متفکر به عمق وجود تماشاگر نفوذ می‌کند، اعتماد به نفس او را بالا می‌برد، شاید روزهای بسیاری، صمیمانه در روح و روان او جای می‌گیرد و ایجاد سوال می‌کند و تماشاگر، با پیدا کردنِ جوابِ سوالات، رضایت را عمیقاً در خود احساس می‌کند، و به نوعی، خود، مداوا می‌شود. کارِ تحقیقِ دکتر جعفری در مورد تئاتر «گروه هنرملی» بیش از دوازده سال به طول انجامید. در این سال‌ها، چه بسیار، بازیگرانِ گروه هنرملی به ابدیت پیوستند، اما اصالتِ این تحقیق، زحماتِ همه‌ی رفتگان را به جای آورد، چرا که دکتر برای چنین تحقیقِ بزرگی، همیشه با همه‌ی هنرمندانِ گروه هنرملی در تماس بود. کارِ ارزنده‌ی تحقیقِ دکتر، بیش از دوازده سال، نه فقط بی‌جهت نبود، بلکه شایستگیِ تحقیق‌گر را به اثبات می‌رساند. باری، نوشته‌هایی که از صداقت برمی‌خیزند، در عمقِ وجودِ انسان، احساسی دست‌نیافتنی ایجاد می‌کند و کارِ نوشتاریِ دکتر جعفری، دست کمی از خلاقیت‌هایِ کارگردانی و دیگر کارهایِ هنریِ او ندارد. من بسیار تماشاگرها را دیده‌ام که در چنین نمایش‌هایی، با اشتیاق، گویی، نمایش را می‌بلعند و من احساسِ خیلی خوبی دارم؛ شاید احساسِ خوشبختی که چنین انتخاب‌های نمایشی، و خلاقیت‌ها، در، خانه‌ی خود من اتفاق می‌افتد. من یقین دارم با دیدنِ مکررِ این‌گونه نمایش‌ها، سایر هنرمندان هم، چه بسا به چراییِ لذت بردنِ خود فکر می‌کنند و پی‌ بردن به چرایی‌های بیشتری، در پیشبردِ هویتِ انسان، نمی‌تواند بی‌تأثیر باشد. در این مراسم، روح‌الله جعفری مولف کتاب به عنوان آخرین سخنران بر روی صحنه حاضر شد و گفت: «فرهنگ مجموعه‌ای از نگرش‌ها‍‍، اعتقادات، آداب و رسوم، هنجارها و ارزش‌هایی است که در هر گروهی مشترک است و شامل اعمال، فعالیت‌ها و محصولاتی است که به جنبه‌های فکری، اخلاقی و هنری زندگی انسان می‌پردازد. فرهنگ چهار کارکرد اصلی دارد که ۱- انسجام‌بخشی ۲- قالب‌ریزی شخصیت ۳- هویت‌بخش و ۴- سازگاری است.
تئاتر همانند حلقه‌ای منسجم، محیط بر این چهار کارکرد است و به عبارتی دیگر، این چهار کارکرد، محاط در تئاتر هستند. وی تاکید کرد: «با وقوع کودتای 28 مرداد تمام جریان‌های فرهنگی، هنری و اجتماعی رو به خاموشی رفت و گروهی مترقی و جستجوگر به لحاظ اندیشه تمام هم‌وغم خود را  بر این می‌گذارد که خوب پدیده‌ها را ببیند، آن‌ها را کشف و شناسایی کند، پرسشگر باشد و بیاموزد تا بتواند تاثرگذار در جامعه باشد. حلقه‌ای از تعدادی از هنرجویان هنرستان هنرپیشگی در این راستا در منزل شاهد سرکیسیان جمع و تشکیل شد و ۳ سال افرادی چون عباس جوانمرد، علی نصیریان، بیژن مفید، احمد نوربخش و... بدون این‌که به فکر پول و شهرت باشند، در کنار هم برای تجربه کردن قرار می‌گیرند. آن‌ها در این سه سال روی متون ترجمه شده کار می‌کنند اما یک اثر نمایشی روی صحنه نمی‌برند، چراکه امکانات اجرای آثارشان برای آن‌ها وجود ندارد تا این‌که در بزنگاهی تاریخی، در بین خود رای‌گیری می‌کنند که نمایش ایرانی و یا فرنگی کار کنند. آن‌ها تصمیم می‌گیرند که نمایش ایرانی کار کنند و این‌گونه گروه هنر ملی شکل می‌گیرد».
این پژوهشگر و استاد دانشگاه ادامه داد: «اولین نمایشی که گروه خود را با اجرای آن معرفی می‌کند، «محلل» است از صادق هدایت که عباس جوانمرد دراماتورژی، نویسندگی و کارگردانی آن را برعهده داشته است. این اثر یک بار در باشگاه دانشگاه تهران اجرا می‌شود و دیگران در آن‌جا متوجه می‌شوند که چطور یک گروه نمایشی شش ماه تمام زمان می‌گذارد که اثری تک‌پرده‌ای که کمتر از نیم ساعت است را اجرا کند. در ادامه گروه به این فکر می‌افتد که اساسنامه و آرم و هیات مدیره داشته باشد تا بتواند فعالیت‌های خود را نظام‌مند دنبال کند.» این منتقد و کارگردان تئاتر افزود: «اهمیت انتخاب این پژوهش و کار بر روی آن برای من به این دلیل بود که چطور در سه دهه سی، چهل و پنجاه این گروه (هنر ملی) کار کرده که با وجود اختلاف نظر و سلیقه که بین اعضا پیش می‌آید و اتفاقاً طبیعی هم هست، اما منسجم بوده و تاثیرگذار برای بدنه اصلی هنرهای نمایشی، که می‌توان امروزه گفت بسیاری از اولین جریان‌ها با این گروه در بدنه تئاتر ما ثبت و ضبط شده است. در این کتاب، تمام فعالیت‌های گروه هنر ملی از آغاز تا پایان ثبت شده است». وی همچنین در سخنانش اظهار کرد: «از آن‌جا که حافظه ما بیشتر شنیداری است تا مکتوب، طبیعتاً زمان زیادی برای ثبت و جمع‌آوری اسناد و مدارک و انجام مصاحبه‌ها صرف شد. در انجام این پژوهش و نگارش آن، ضرورت راه‌اندازی موزه تئاتر برای نگهداری اسناد و مدارک مرتبط با این حوزه پیش از قبل حس شد، چراکه اگر اسناد و مدارک به صورت طبقه‌بندی حفظ و نگهداری شود، می‌توان آن‌ها را در اختیار نویسندگان و پژوهشگران قرار داد تا بتوانند در آثارشان از آن‌ها استفاده کنند و به این گونه است که می‌توان در یک اثر پژوهشی، کیفیت مطالب ارائه شده را بالا برد.» جعفری همچنین اعلام کرد: «از سال ۱۳۹۲ که این کار شکل نهایی به خود گرفت، در کنار ویراستار کتاب، یاسین محمدی حضور پیدا کردم و به صورت سه سال پیوسته کار ویراستاری و آماده‌سازی کتاب انجام شد. در این سه سال، ۱۸۰ روز بر روی آماده‌سازی کتاب زمان صرف شد که ۹۰۰ ساعت زمان به آن اختصاص داده شد. هرگز در این مدت با هم تلخ‌کامی نداشتیم و در این‌ باره منتقدان می‌توانند یک کار گروهی را مورد نقد و ارزیابی قرار دهند و به عنوان یک مدل موفق از آن صحبت  کنند و آن را مورد موشکافی قرار دهند که چطور یک کار تیمی در این مدت می‌تواند ادامه پیدا کند، آن‌هم بدون کوچکترین تلاطم و دست‌اندازی.» جعفری گفت: «زمانی که کار را آغاز کردم، بیش از ۳ سال به صورت تلفنی با عباس جوانمرد و نصرت پرتوی صحبت کردم و بعد از این مدت که آن‌ها به ایران آمدند، تازه مصاحبه‌های حضوری آغاز شد و تا آخرین لحظه که فایل نهایی کتاب برای چاپ به چاپخانه سپرده شد، نظارت بر روی تمامی مراحل داشتم. در این بیش از دوازده سال کار بر روی این پژوهش، تعدادی از اعضای گروه هنر ملی از میان ما رفتند که خوشحال هستم به عنوان یک پژوهشگر، توانستم تجربه‌های علمی و عملی آن‌ها را ثبت کنم. هنرمندان سرمایه‌های فرهنگی یک جامعه هستند که حضور و تاثیر آن‌ها در یک جامعه، باعث بالا رفتن کیفیت سطح زندگی مردم می‌شود و با حضور این عزیزان می‌توان بسیاری از گره‌های کور جامعه را باز کرد».  
در پایان این مراسم، کتاب «گروه هنر ملی از آغاز تا پایان ۱۳۳۵-۱۳۵۷» به‌وسیله یاسر هاشمی رفسنجانی، سیدمحدعلی ابطحی، محمود عزیزی، اصغر همت، فهیمه رحیم‌نیا، اعظم کیان افراز و روح‌الله جعفری رونمایی شد. در آیین رونمایی این کتاب، فیروزه ترجمی، احمد نوربخش، حسین محجوب، اسماعیل پوررضا، پرویز مهرام، محمد ابهری، عزت‌الله رمضانی‌فر، محمد حیدری، مجید مظفری، محمد ساربان، شقایق فراهانی، آذر خوارزمی، کاظم شهبازی، ستاره خرم‌زاده اصفهانی، محسن حسینی، طوفان مهردادیان، رضا بهرامی، کهبد تاراج، مجید رحمتی، علی عابدی، نسرین درخشان‌زاده، بهاره برهانی، صادق طاق‌دره، محسن صلاحی راد، یاسمین حشدری، فاطمه صارمی و خانواده‌های مرحوم رضا کرم‌رضایی، منصور جعفری، عزیزالله‌ هنرآموز، حسین کسبیان و... حضور داشتند.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
مجله شیوه
» انتشار دومین شماره مجله شیوه
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی خانه هنرمندان ایران، شماره‌ی دوم (نوروزی) مجله‌ی شیوه (دوماهنامه تخصصی هنر) منتشر شد. 
پرونده سینمایی این شماره به نقد و بررسی آثار میشائیل هانکه کارگردان برجسته اتریشی اختصاص دارد. در بخش تئاتر، کارنامه تئاتر ایران در سالی که گذشت مورد بررسی قرار می‌گیرد. یادداشت فرزانه ابراهیمی با عنوان «حال همه‌ی ما خوب است، اما تو باور نکن»، یادداشت «می‌فروشم پس هستم» بابک احمدی، گفت‌وگو با حسن معجونی و میزگردی با حضور اصغر دشتی، امیررضا کوهستانی، مصطفی کوشکی و پریسا مقتدی درباره فعالیت سالن‌های خصوصی و خصوصی شدن تئاتر، پرونده تئاتر این شماره از مجله شیوه را تشکیل می‌دهند.  پرونده بخش تجسمی این شماره، به منتقد انگلیسی «جان برجر» اختصاص دارد. جان برجر منتقد هنری، فیلم‌نامه‌نویس، نویسنده، نقاش، رمان‌نویس و روزنامه‌نگار اهل بریتانیا بود. وی در سال ۱۹۷۲ به خاطر رمان جی برنده جایزه ادبی من بوکر شد. از ویژگی‌های اصلی آثار برجر می‌توان به رویکرد انتقادی و رادیکال وی در تحلیل آثار هنری، تاریخ و تمدن اشاره کرد که در طیف وسیعی از آفریده‌هایش از مقاله و داستان گرفته تا برنامه‌های تلویزیونی و مستند قابل مشاهده و پیگیری است. در سال ۲۰۱۵ براساس یک نظرسنجی که در روزنامه گاردین انتشار یافت، کتاب «درباره نگریستن» جان برجر به عنوان یکی از ۲۰ کتاب دانشگاهی که جهان را تغییر داده‌اند، انتخاب شد.  یک متن به مناسبت درگذشت برجر از نشریه ژاکوبن، ترجمه مقدمه کتاب مجموعه مقالات برجر نوشته جف دایر که بر روی جنبه های نویسندگی او تاکید می کند، یادداشت مجید اخگر به واسطه بررسی یک مستند درباره برجر از رویکرد یگانه او به هنر و زندگی، و سه مقاله از برجر در سه زمینه مختلف از بخش های پرونده تجسمی این شماره هستند.  پرونده موسیقی این شماره نیز به بهانه جایزه نوبل، به باب دیلان اختصاص دارد.  این دوماهنامه تخصصی در بخش‌های دیگری به حوزه‌های ادبیات و معماری نیز می‌پردازد و در ۲۳۱ صفحه تنظیم شده است. 
دوماهنامه تخصصی هنر (شیوه) با قیمت ۱۵ هزار تومان به اسفند ۹۶ و فروردین ۹۶ اختصاص دارد و مجید رجبی معمار مدیر مسئول و سیدعماد حسینی سردبیر آن است. علاقه‌مندان برای تهیه مجله «شیوه» می‌توانند به کیوسک‌ها و کتابفروشی‌های تهران مراجعه کنند.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
انتشارات «فیروز باران »اولین کتاب خود را منتشر کرد ؛
» «عاشقانه ها» به روایت سید محمد سادات اخوی
... دیدن متن »

به گزارش تیوال:  سید محمد سادات اخوی از مجریان، نویسندگان و شاعران با تجربه کشورمان از انتشار کتاب عاشقانه ها توسط نشر فیروز باران خبر داد. این کتاب شامل  غزل های عاشقانه این نویسنده  است و در قالبی  متفاوت در کنار 40 عکس برتر کاوه کیانی مدیریت این انتشارات قرار گرفته است.

«عاشقانه‌ها» کتابی 101 صفحه‌ای و تمام‌رنگی است. ترکیب صفحات کتاب به‌گونه‌ای چیده شده که در هر دو صفحه، عکس و شعر، به‌خوبی‌ کنار هم نشسته و ترکیب چشم‌نوازی ایجاد کرده‌اند.

همچنین  در بخشی از مقدمه کتاب، به قلم سیدمحمد سادات‌اخوی، آمده است: «دست‌کم، سی سال است که طعم عشق، این هدیه الهی را، از کام آدم‌های عاشق، چشیده‌ام... سی سال است که زیر سایه‌شان زیسته و نمکِ دست پُرمهرشان را چشیده‌ام، می‌دانم «عاشقی» چیست و «عاشق»، کدام است.اطوارهای ظاهر مدعیان را دیده‌ام و عمق راستی راستگویان را چشیده‌ام، دریافته‌ام که سرودن از عشق، تا در «عاشقی» نباشی؛ تلاشی بیهوده است.

 

این کتاب با مقدمة استاد عبدالعظیم صاعدی، زینت گرفته است و مخاطبان می توانند از اواخر اسفند ماه  این کتاب را تهیه و مطالعه کنند .

قیمت این کتاب 60 هزار تومان است وعلاقه مندان می توانند برای خرید،  با دفتر نشر فیروز باران، به شماره 7ـ88812456 تماس بگیرید.

 

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
کتاب نامه­‌های اکبر رادی منتشر شده در نشر نشانه
» کتاب نامه­‌های اکبر رادی به کوشش حمیده ­بانو عنقا توسط نشر نشانه منتشر شد
... دیدن متن »

کتاب نامه­‌های اکبر رادی به کوشش حمیده­ بانو عنقا و توسط نشر نشانه با نامه­‌هایی خطاب به محمدعلی جمال­زاده، رضا براهنی، هوشنگ گلشیری، بهرام بیضایی و ... منتشر شد. 
به گزارش روابط عمومی بنیاد اکبر رادی، در کتاب نامه‌­های اکبر رادی که به تازگی به بازار کتاب راه­ یافته ­است، شامل ۷۳ نامه به ۴۳ تن از نویسندگان، نمایش­نامه­ نویسان، مترجمان، شاعران، هنرمندان و برخی از روزنامه ­نگاران و مسئولان فرهنگی  و یکی از نامه­‌ها خطاب به مخاطب "در پیشگاه عدل" است. بر اساس این گزارش در این کتاب، نامه‌­های اکبر رادی به هنرمندان و نویسندگانی هم­چون محمدعلی­ جمال­زاده، رضا براهنی، هوشنگ گلشیری، بهرام بیضایی، حسین زنده­ رودی، جعفر والی، بهزاد قادری، یعقوب آژند، محسن یلفانی، احسان یارشاطر، محمود کیانوش، خسرو حکیم­ رابط، عباس معروفی، ابراهیم رهبر، جان گیلفورد، یدالله آقاعباسی، فرامرز طالبی، فرخنده حاجی­‌زاده، علی دهباشی، جلال خسروشاهی، مهدی اخوان لنگرودی، مجید دانش‌­آراسته، فریندخت زاهدی، نغمه ثمینی، بیژن اسدی­‌پور، علی­رضا پنجه­‌ای، فرج سرکوهی، عبدالحسین آل رسول، نصرالله قادری، محمدتقی صالح­پور، کمال حاج­‌سید جوادی، مجید فلاح­زاده، محمدتقی پوراحمد جکتاجی، علی­رضا پارسی، رحیم چراغی، هادی میرزا نژاد موحد، سیدمحمد فصیحی، حجت­‌الاسلام عابدی­‌نژاد، خانم آقایی‌­پور، ابراهیم پاشا و نیز نامه­‌ای خطاب به در پیشگاه عدل نوشته­‌شده­‌است. 
این گزارش در ادامه می‌افزاید: نامه­­‌های این کتاب بر اساس سال نگارش فهرست­‌نویسی و آماده‌­سازی ­شده‌­است و تاریخ نخستین نامه­‌ی رادی در این کتاب ۲۲ بهمن ۱۳۴۳ خطاب به حسین زنده­‌رودی (نقاش) و تاریخ نگارش آخرین نامه­‌ی این نمایش­نامه­‌نویس دی ماه ۱۳۸۶ خطاب به استاد بهرام بیضایی است. در بخشی از نامه­‌ی اکبر رادی به محمد­علی جمال­زاده­ آمده­‌است: «در فضایی که توی آن نفس می­‌کشم وظیفه­‌ی من دست کم به عنوان یک شاهد بسیار سنگین­‌تر از تعهداتی است که شما چهل سال پیش داشته‌­اید یا اصلا نداشته‌­اید. پس از من نخواهید که زاویه­‌ای به قرینه­‌ی خط نگاه شما در برابر زندگی انتخاب کنم. از من نخواهید که با کلمات و اصطلاحات و ظرف بیان شما نمایش­نامه­ بنویسم. و از من نخواهید که ره چنان بروم که رهروان رفته­‌اند، در این حدود چهارصدساله بیش­تر از ده نسل است که راهمان، راه رهروان بود که به این جا رسیده‌­ایم. آیا این کفایت نمی­‌کند؟ غرضم بی­‌حرمتی به ارزش­‌ها نیست. من به هر آن­چه در گذشته، شایسته­‌ی احترام بوده­‌است و امروز هم ارجمند است، به دیده­‌ی احترام نگریسته‌­ام...» 
کتاب نامه­‌های اکبر رادی با شمارگان ۳۰۰ نسخه در ۲۵۶ صفحه­‌ی رقعی با طراحی جلد حسن گل به قیمت ۲۰۰۰۰ تومان در دسترس علاقه‌­مندان قرار گرفته‌­است. 

زهره عمران این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
کتابفروشی همیشه با همکاری نشر و پخش جوان برگزار می‌کند
» جشن امضای کتاب صوتی شهر غصه
... دیدن متن »


کتابفروشی همیشه با همکاری نشر و پخش جوان برگزار می‌کند / شنبه ، بیست و یکم اسفندماه ، ساعت ۱۸ عصر ، کتابفروشی همیشه .
جشن امضای کتاب صوتی "شهر غصه" ،
"...بچه های خوب و نازنین ! آقا میرزا دیگه تو شهری که می شناخت نبود ، اینجا اون شهری که با خون جیگر ساخت نبود."

نویسنده و راوی: امیر علی نبویان
کارگردان: حسن معجونی
تهیه کننده: بهار نوروز پور
موسیقی: بهرنگ بقایی
ناشر: نشر و پخش جوان
نقش خوانان: هدایت هاشمی، احسان کرمی، رویا میرعلمی، بهادر مالکی، محمد بحرانی، سینا رازانی

آدرس: شهرک غرب خیابان ایران زمین پاساژ گلستان ، حیاط شرقی، کتابفروشی همیشه

زهره عمران این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
انتشارات غنچه منتشر کرد ؛
» گفتگو با بزرگان تاتر درکتاب «خاطره بازی پیشکسوتان تاتر»
... دیدن متن »

کتاب« خاطره بازی پیشکسوتان تاتر»  شامل مصاحبه های پیمان شیخی با 14 چهره برتر و باسابقه تاتر ایران توسط انتشارات غنچه به چاپ رسید . 

 

به گزارش تیوال: پیمان شیخی که پیش از این او را چهره ای فعال در حوزه خبرنگاری تاتر و تهران شناسی می شناسیم ،مصاحبه با 14 چهره پیشکسوت و تاثیر گذار تاتر را در قالب کتاب «خاطره بازی پیشکسوتان تاتر» انجام داده که توسط نشر غنچه به چاپ رسانده است. این مصاحبه ها  به زندگی هنری این 14 چهره برتر در سال های 1380 تا 1393 می پردازد.

جمشید مشایخی، داریوش مودبیان، ایرج راد، اکبر زنجانپور ،محمد مطیع ،داوود فتحعلی بیگی، هادی مرزبان، داریوش اسدزاده و محمد علی رزاقی از جمله هنرمندان و بزرگانی هستند که شیخی در کتاب خاطره بازی با پیشکسوتان از آن ها یاد کرده است 

 

همچنین در این کتاب مصاحبه با 5 چهره تاتری همچون؛سعدی افشار، حسین کسبیان ،سروش خلیلی، فرهنگ معیری و داوود رشیدی که دیگر در قید حیات نیستند نیز چاپ شده است . 

 

 

 

وحید عمرانی ، مها دوستی و مهدیه مودتی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
کتاب پژوهشی «گروه هنر ملی از آغاز تا پایان ۱۳۳۵-۱۳۵۷»
» کتاب پژوهشی «گروه هنر ملی از آغاز تا پایان ۱۳۳۵-۱۳۵۷» رونمایی می‌شود
... دیدن متن »

کتاب پژوهشی «گروه هنر ملی از آغاز تا پایان ۱۳۳۵-۱۳۵۷» به قلم روح‌الله جعفری که نشر افراز آن را منتشر کرده است، در موزه سینمای ایران رونمایی می‌شود.
به گزارش روابط عمومی موزه سینمای ایران، کتاب پژوهشی «گروه هنر ملی از آغاز تا پایان ۱۳۳۵-۱۳۵۷» به قلم روح‌الله جعفری روز شنبه ۲۱ اسفندماه ساعت ۱۷ با حضور اهالی سینما، تئاتر، نویسندگان و پژوهشگران در سالن سینما فردوس موزه سینما رونمایی می‌شود.
این کتاب دوازدهمین کتاب از مجموعه «تئاتر ایران در گذر زمان» در انتشارات افراز است که نخستین کتاب این مجموعه «جادوی صحنه: زندگی تئاتری عزت‌الله انتظامی» در سال ۱۳۸۳ منتشر شد. به گفته روح‌الله جعفری پژوهشگر و نویسنده، کتاب «گروه هنر ملی از آغاز تا پایان ۱۳۳۵-۱۳۵۷» حاصل بیش از ۱۲ سال تحقیق و پژوهش مستمر اوست و در نگارش آن به تمامی مجموعه ‌فعالیت‌های فرهنگی و هنری این گروه توجه شده است. این استاد دانشگاه و نویسنده کتاب‌های «پژوهشی در ترویج فرهنگ تئاتر» و «فرهنگ، تئاتر و فراغت»، درباره این کتاب گفت: آن‌چه در بررسی این کتاب پژوهشی در نظر گرفته شده، شامل چگونگی روند رو به رشد حرکت گروه هنر ملی در عرصه‌ی نمایش است که بسیاری از جریان‌های هنری را برای اولین بار بررسی کرده است.
کارگردان نمایش «من چه جوری ممکنه یه پرنده باشم؟» ادامه داد: هنرمندانی چون شاهین سرکیسیان، عباس جوانمرد، علی نصیریان، احمد براتلو، جمشید لایق، منوچهر انور، نصرت پرتوی، بهرام بیضایی، احمد نوربخش، محمود دولت‌آبادی، بهمن مفید، بهزاد فراهانی، آذر فخر و ... در این گروه عضو بوده‌ و در نمایش‌های مختلف به‌عنوان نویسنده، بازیگر، کارگردان و... فعالیت می‌کردند. کتاب پژوهشی «گروه هنر ملی از آغاز تا پایان ۱۳۳۵-۱۳۵۷» در دو جلد ۱۷۹۰ صفحه‌ای به همت نشر افراز با تیراژ ۱۱۰۰نسخه منتشر شده است و یاسین محمدی ویراستاری آن را به عهده داشته است. روح‌الله جعفری فارغ‌التحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در رشته‌های بازیگری، کارگردانی نمایش و مدیریت و برنامه‌ریزی فرهنگی از دانشگاه آزاد اسلامی است. جعفری در مرداد و شهریورماه سال گذشته برای حمایت از هنرمندان بیمار تئاتر، رپرتوار نمایشنامه‌خوانی گروه تئاتر گیتی را در تالار چهارسو مجموعه تئاترشهر برگزار کرد. همچنین کتاب‌ «پژوهشی در ترویج فرهنگ تئاتر» او در سال گذشته، اثر برگزیده‌ جایزه کتاب سال دانشگاه آزاد اسلامی و پژوهش برگزیده انجمن منتقدان و نویسندگان خانه تئاتر ایران شد.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
با حضور وزیر ارشاد؛
» برگزیدگان یازدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر معرفی شدند
... دیدن متن »

مراسم اختتامیه یازدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر عصر امروز هجدهم اسفندماه  با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و شاعرانی از ایران و افغانستان در شهر مشهد برگزار و برگزیدگان معرفی شدند.

 

برگزیدگان بخش شعر کودک و نوجوان:

شایسته‌ی تقدیر: آوازهای سیب‌زمینی از مهدی مرادی

کتاب «قچ قچ» از طیبه شامانی

و کتاب «وای اگر دم داشتم» از مریم هاشم‌پور

 

برنده بخش درباره شعر:

نصرالله پورجوادی

 

اعلام برنده یا برگزیده شعر بزرگسال:

شایسته تقدیر علیرضا سپاهی لائین

 

و دو برگزیده: کتاب «ولی به این دیری» از سمانه کهرباییان و کتاب «تردید» از عبدالحمید ضیائی

 

برگزیدگان بخش افغانستان:

در خواب‌هایم کودکِ غمگینی‌ست/ روح‌الامین امینی/ انتشارات آرمان‌شهر

دوشنبه‌های کوهی/ سیده تُکتَم حسینی/ انتشارات سوره‌ مهر

راهِ ابریشمِ آزادی/ قنبرعلی تابش/ نشر عرفان

عقاب‌ چه‌گونه می‌میرد/ ابوطالب مظفری/ نشر تاک

صد غزل/ عفیف باختری/ انتشارات انجمن قلم افغانستان

همچنین در این مراسم به 6 تن از پیشکسوتان و بزرگان عرصه شعر فارسی که حضوری فعال در این عرصه دارند، نشان درجه یک هنری اعطا شد. ناصر فیض، سیدابوالقاسم حسینی (ژرفا)، عبدالجبار کاکایی، فاطمه راکعی، محمدکاظم کاظمی و زکریا اخلاقی در مراسم پایانی جشنواره شعر فجر، گواهینامه درجه یک هنری خود را از دست سیدرضا صالحی امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت کردند.

سارا صادقیان این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
انتشارات کتابستان برگزار می کند؛
» رونمایی از کتاب «آن مرد با باران می آید »
... دیدن متن »

به گزارش تیوال؛ آیین رونمایی از کتاب "آن مرد با باران می آید" نوشته وجیهه سامانی روز چهارشنبه 18 اسفند ماه در کتابستان رضوی قم برگزار می شود.

 

این رمان که تازه ترین اثر این نویسنده است پیش از این برگزیده جشنواره داستان  انقلاب حوزه هنری شده   ودر دومین چاپ خود توسط نشر کتابستان راهی بازار می شود.

داستان این رمان،  زندگی یک خانواده از طبقه متوسط جامعه و یک گروه نوجوان را در ماه‌های پایانی پیروزی انقلاب اسلامی روایت می‌کند. وقایع داستان حول این گروه نوجوان می چرخد که در رأس آن ها نوجوانی به نام بهزاد قرار دارد که اطلاع چندانی از جریاناتی که در اطرافش در حال وقوع است، ندارد. او قدم به قدم وارد قضایای انقلاب و تحولات اطراف خود می‌شود و در خلال اتفاقات تلخ و شیرین رمان، تبدیل به یک بزرگمرد می‌شود.

وجیهه سامانی را پیش از این با کتاب هایی چون: بادبادک ها،کجا بودی الیاس ،عروس آسمان ،بخوان به نام مهر ،تو را من چشم در راهم ،پرستو ها ،پل های شکسته، عطر یاس و مثل یک رویا می شناسیم

 

علاقه مندان می توانند برای شرکت در مراسم رونمایی از کتاب آن مرد با باران می آید روز چهارشنبه 18 اسفند ماه ساعت 17 به کتابستان رضوی واقع در قم،چهارراه شهدا،ابتدای خیابان صفاییه، کتابستان رضوی مراجعه کنند

 

 

مهندس محراب نجعی نژاد این را خواند
سارا صادقیان این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
کتاب های بریل در نمایشگاه کتاب استان قم
» کتاب های بریل بخش نابینایان چهارشنبه شب در دوازدهمین نمایشگاه کتاب استان قم رونمایی شد
... دیدن متن »

به نقل از ایسنا،کتاب های جوجه اردک زشت و دختر بابا نوشته مهری حسینی پیرامون دفاع مقدس، کتاب قطره شاد خندان نوشته آقای احمدیان و کتاب جشن نیمه شعبان در این مراسم رونمایی شد.

این کتابها به خط بریل و در حوزه کودک و نوجوان است و به منظور تسهیل مطالعه کودکان و نوجوانان نابینا و ترویج فرهنگ کتاب خوانی تولید شده است.

حسن عبدلی مسئول بخش نابینایان اداره کل کتاب خانه های عمومی استان قم در این آیین گفت: در این بخش 173 عنوان کتاب در 70 نسخه در بالغ بر یک میلیون صفحه با خط بریل تولید شده است و جلد این کتاب ها نیز به زیبایی طراحی شده تا کودکان احساس نکنند کتاب هایشان با دیگران متفاوت است.

وی ادامه داد: تولید کتاب بریل برای کودکان و نوجوان دارای دشواری های زیادی است اما توانسته ایم در جهت ترویج فرهنگ کتاب خوانی در میان این سن به تولیدات خوبی دست یابیم که با تلاش دوستان به ثمر نشسته است.

 

یادآور می‌شود؛ ساعت بازدید از این نمایشگاه صبح‌ها از ساعت ۹ الی ۱۲ و عصرها از ساعت ۱۶ الی ۲۱ در مجتمع ناشران قم است.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» حمایت از محیط‌بانان با فروش یک مجموعه داستان محیط زیستی
... دیدن متن »

سی درصد از فروش کتاب «اینجا خانه‌ی من است» در شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی محیط زیست به حمایت از محیط‌بانان اختصاص داده شد.

به نقل از پایگاه خبری گلونی، دیبا داودی، دبیر نشر کتاب آمه اعلام کرد: مجموعه داستان «اینجا خانه‌ی من است» نوشته‌ی مسعود بُربُر که بخشی از داستان‌هایش ارتباط وثیقی با حوزه محیط زیست و حیات وحش ایران دارد، شهریورماه امسال توسط نشر کتاب آمه منتشر ش که به پیشنهاد نویسنده قرار شد در نمایشگاه محیط زیست امسال ارائه شده و ٣٠ درصد از درآمد حاصل از فروش آن به حمایت از محیط‌بانان کشور اختصاص پیدا کند.

داودی افزود: این کتاب مجموعه‌ای از ۹ داستان است که در نقاط مختلفی از ایران اتفاق می‌افتد و در بستر موضوعات مختلف اجتماعی که محیط زیست و میراث فرهنگی را هم در کنار دغدغه های دیگر شامل می شود در بر می‌گیرد. کتاب در ۱۶۸ صفحه منتشر شده است و شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی محیط زیست در غرفه …. به مخاطبان ارائه خواهد شد.

گفتنی است فعالان محیط زیست تلاشی را برای حمایت از دو محیط بان سازمان محیط زیست آغاز کرده‌ اند که این اقدام مسعود بُربُر، داستان‌نویس و خبرنگار محیط زیست، در ادامه این موضوع است. ماشاالله مهنایی و حمید بیگی به منظور پرداخت هزینه دیه که در اثر درگیری با شکارچیان رخ داده به پرداخت ۷۲ میلیون تومان محکوم شده اند که به دلیل ضوابط خاص اداری و محدودیتهای مالی، عملاً امکان پرداخت چنین هزینه ای از محل حسابهای دولتی وجود ندارد. در همین راستا فعالان محیط زیست تلاشی را برای گردآوری این رقم آغاز کرده‌اند.
علاقمندان برای مشارکت در این امر می‌توانند جهت خرید کتاب «اینجا خانه‌ی من است» نوشته‌ی مسعود بُربُر به غرفه پایگاه خبری گلونی در سالن ۴۱ غرفه ۵۷۴ رو به روی غرفه سازمان حفاظت محیط زیست مراجعه کنند.

شانزدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست با شعار «اقتصاد سبز اقتصاد مقاومتی» در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران از ششم تا نهم اسفند و با حضور شرکت های خارجی از کشورهای آلمان، کره جنوبی، انگلستان، هلند، ایتالیا، دانمارک، چین، سوئد، فنلاند، نیوزلند، فرانسه، ژاپن، روسیه، نروژ، روسیه و اتریش برگزار می ‌شود.

امید فرجی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
با حضورشاعران,ترانه سرایان و اجرای زنده خوانندگان
» عصر شعر و ترانه در فرهنگسرای ارسباران برگزار می شود
... دیدن متن »

نشست اسفندماه «عصر شعر و ترانه» روز پنج‌شنبه ۵ اسفندماه  از ساعت ۱۵ با اجرای عبدالجبار کاکایی و با حضور شاعران، ترانه‌سرایان و اهالی موسیقی در تالار هنر فرهنگسرای ارسباران برگزار می‌شود.

در بخش کارگاهی صد و دوازدهمین نشست عصر شعر و ترانه، امید صباغ نو به عنوان کارشناس حوزه شعر کلاسیک، صابر قدیمی به عنوان کارشناس شعر محاوره و کیانوش خانمحمدی به عنوان کارشناس شعر نو حضور خواهند داشت.

 

مصطفی جلالی‌پور، خواننده و مدرس آواز سنتی نیز در این نشست به معرفی و اجرای یک دستگاه آوازی ایرانی خواهد پرداخت و یک قطعه معروف ایرانی را اجرا خواهد کرد. همچنین گروه موسیقی «عزال» به صورت ویژه به مناسبت پیشواز سال نو قطعات ماندگار موسیقی ایرانی را با گروه پانزده‌نفره برای حاضران اجرا خواهد کرد.

 

اجرای ویژه موسیقی تلفیقی نیز بخش دیگری از نشست اسفندماه عصر شعر و ترانه خواهد بود.

ورود و شعرخوانی به این نشست برای علاقه‌مندان آزاد است

سارا صادقیان ، نیلوفر ثانی و امید فرجی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید