آنلاین کمدی کودک و نوجوان
چیدمان
تیوال تئاتر | اخبار | فراخوان نخستین جشنواره بین المللی مجازی تئاتر عروسکی دانشجویان منتشر شد 
S3 : 21:11:54 | com/org
فراخوان نخستین جشنواره بین المللی مجازی تئاتر عروسکی دانشجویان منتشر شد  | عکس

نخستین جشنواره بین المللی مجازی تئاتر عروسکی دانشجویان با همکاری و حمایت انجمن نمایشگران عروسکی خانه تئاتر، خانه عروسک ، دانشکده هنرهای نمایشی و موسیقی پردیس هنرهای زیبا دانشگاه تهران و موسسه فرهنگی هنری تماشاگان و به دبیری مهشید موسوی برگزار خواهدشد . 

فراخوان این جشنواره به شرح ذیل می باشد :

نخستین جشنواره بین المللی مجازی تئاتر عروسکی دانشجویان

The First International Online Student Puppet Festival

مقدمه:

همه‌گیری بیماری کرونا در جهان شرایط خاصی ایجاد کرده که موجب تغییرات فراوان در نگرش و باورهای مردم دنیای معاصر شده و دغدغه‌های فکری جدیدی را برای آنها به وجود آورده است، به‌گونه‌ای که سبک زندگی و اندیشه بسیاری از مردم جهان به دو بخش پیش و پس از کرونا تقسیم خواهد شد .

کشورهای درگیر در حال انجام اقدامات لازم برای مهار این بیماری همه‌گیر هستند ،

قرنطینه و ویروس کویید ۱۹ در دنیای هنر نیز تأثیر بسیاری داشته و نهادهای هنری به شکل‌های مختلف واکنش‌هایی به این موضوع داشته‌اند .

بسیاری از دانشکده‌ها ، دانشگاه‌ها و مؤسسات علمی در دنیا تعطیل شدند و فعالیت‌های آموزشی و اداری خود را به صورت مجازی دنبال می‌کنند . ایران نیز از جمله کشورهایی است که طی دو ماه اخیر دانشگاه‌ها و مدارس خود را تعطیل و از طریق آموزش مجازی فعالیت‌های علمی خود را دنبال می‌کند .

اما همه ‌ گیری مشکلات کرونا فقط مختص دانشگاه‌های ایران نیست ودر این بین بسیاری از دانشگاه‌های دنیا ترم‌های بهار و حتی تابستان 2020 را کاملاً به صورت مجازی برگزار کرده و از پذیرش حضوری دانشجویان خودداری ک رده‌اند .

در این شرایط و وضعیت فعلی ، ما دانشجویان نمایش عروسک ی بر آن شدیم تا زمان پس ‌ گرفتن کارگاه ‌ ها ، سالن ‌ ها و کلاس ‌ های درسمان از کرونا با برگزاری جشنواره ‌ ای مجازی ، از راه ‌ ها و شهرهای دور، خودمان با خودمان و از خودمان یاد بگیریم .

به همین خاطر می‌خواهیم با برگزاری نخستین جشنواره بین‌المللی مجازی نمایش عروسکی دانشجویی فضایی خلاقانه برای خودمان بسازیم تا پس از کرونا ، با ذهنی باز و خلاق به کلاس‌هایمان برگردیم .

عروسک ‌ ها همیشه رهاتر از هر قر نطینه ‌ ای ، بی ‌ پروا احساسات صادقانه خود را منتقل کرده ‌ اند ، چه خوب است که اکنون واسطه ‌ ای باشند میان دانشجویان تا صدای آن ‌ ها بلندتر و کارسازتر به گوش رسد .

ما با برگزاری نخستین جشنواره بین ‌ المللی مجازی نمایش عروسکی دانشجویی و با عروسک  هایمان در کنار هم فاصله ‌ ها را کم و روزهای سخت را مفید و ارزنده و با هیجان به پایان می بریم .

 مهشید موسوی
دبیر نخستین جشنواره بین ‌ المللی مجازی نمایش عروسکی دانشجویی

تصور کلی جشنواره :

آثار کوتاه نمایش عروسکی با هر شیوه ، ب ا مدت زمان حداکثر ۷ دقیقه و محوریت تجربه ‌ ها ی نو و زندگی در دوران قرنطینه و کرونا به دبیرخانه جشنواره در تاریخ اعلام شده ارسال، و در دو بخش داخلی و بین الملل داوری شده و اسامی برگزیدگان اعلام خواهد شد.

محورها و اولویت ها:

جشنواره "مجازی نمایش عروسکی دانشجویی" فرصتی تازه در جهت شروع و پرورش تجربه تفکر خلاقانه و رشددادن به نمایش عروسکی دانشجویی در بستری نو به نام فضای مجازی و ارتباط تما شاگر و نمایش از راه دور در محور ها و اولویت ‌ های زیر برگزار می ‌ شود :

۱: موضوع آزاد

۲: برداشت آزاد از نمایشنامه های ایرانی و جهانی؛کلاسیک و مدرن، مانند متون یونان باستان و آثار شکسپیر و تطبیق با شرایط کنونی و آفرینشی نو و خلاقانه

۳: تجربه ‌ های رئالیستی دوران قرنطینه

۴: بازتولید روابط اجتماعی دوران پس از کرون

جوایز :

- سه اثر برگزیده
از بین تمامی آ ثار ارسالی به دبیرخانه جشنواره سه اثر بدون اولویت از دیدگاه داوران انتخاب و جایزه نقدی و لوح تقدیر به آنها اهدا خواهد شد.

- دو اثر تقدیر
دو اثر بدون اولویت از دیدگاه داوران انتخاب و لوح تقدیر به آنها اهدا خواهد شد.

- یک اثر از دید مخاطبین
آثار نهایی بخش داوری در صفحه اینستاگرام جشنواره به اشتراک گذاشته خواهد شد و بیشترین استقبال مخاطبین ملاک ارزیابی این بخش خواهد بود و از برگزیده این بخش نیز تقدیر به عمل خواهد آمد .

ضوابط و مقررات:

از آنجا که آثار ارسال شده، ضمن داوری در رسانه های مختلف و شبکه های مجازی منتشر و مورد داوری مردمی قرار خواهند گرفت ، رعایت قوانین عمومی،عرفی و شرعی نظام جمهوری اسلامی ایران در هنگام ضبط و محتوای اثر الزامی است و در غیر این صورت مس ئو لیتی بر عهده جشنواره نمی ‌ باشد .

تمامی آثار باید توسط دوربین تلفن همرا ه به صورت افقی ضبط شوند 

متقاضیان شرکت کننده جشنواره و سازندگان آثار باید دانشجو تئاتر در یکی از دانشگاه ‌ های تئاتر کشور ( سراسری ، آزاد ، علمی و کاربردی ) یا دانشگاه های خارج از کشور باشند یا از زمان فارغ التحصلی آنها بیش از دوسال نگذشته باشد .

تکمیل فرم ثبت نام جشنواره که در انتهای فراخوان قرار دارد ، ارائه مدرک معتبر ( کارت دانشجویی ، معرفی نامه، مدرک تحصیلی و...) که نشان دهنده دانشجو بودن شرکت کننده است، و یک قطعه عکس به هنگام ارسال اثر الزامی می باشد .

مدت زمان اثر ( حداکثر۷  دقیقه ) است و این زمان در تمامی بخش ها مورد تاکید است.

ارسال اثر به این جشنواره به منزله پذیرش انتشار توسط دبیرخانه جشنواره است و این دبیر خانه مجاز به رد، پذیرش و یا انتشا ر آن در رسانه های جمعی خواهد بود.

هر هنرمند تنها می ‌ت واند برای هر بخش یک اثر اجرایی خود را به دبیرخانه ارسال کند .

تقویم جشنواره :

۲۷ اردیبهشت ، شروع ارسال آثار

۱۹ خرداد اتمام دریافت آثار توسط دبیرخانه

۲۰ تیراعلام آثار برگزیده

تماس با ما:

پیام رسان واتساپ    09369364341 

صفحه اینستاگرام  IOSPF _   

آی دی تلگرام  IOSPF    

کانال تلگرامhttps://t.me/TFIOSPE

آدرس ایمیل جشنواره  tfiospe@gmail.com

تلفن ثابت جهت تماس: 66176451 -  021

 

 

 

۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹