تیوال موسیقی | اخبار
S3 : 01:26:58
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
ارکستر نیلپر با حضور اولین رهبر زن غیر ایرانی به روی صحنه می آید | عکس
» ارکستر نیلپر با حضور اولین رهبر زن غیر ایرانی به روی صحنه می آید
... دیدن متن »

کاردار سفارت لهستان گفت: به مناسبت صدمین سال استقلال دوباره لهستان، کنسرت ارکستر نیلپر برگزار می‌شود و این موضوع باعث شناساندن لهستان به ایرانی‌ها خواهد شد. 

نشست رسانه‌ای کنسرت ارکستر نیلپر به مناسبت صدمین سالگرد استقلال دوباره لهستان، با حضور مسئولان سفارت این کشور در ایران و مدیران هنری و اجرایی این کنسرت، عصر امروز (یکشنبه ۲۰ آبان) در تالار وحدت برگزار شد.

* لهستانی‌ها قدردان میزبانی ایرانی‌ها در جنگ جهانی دوم هستند

«اونولت ویچک» کاردار سفارت لهستان ضمن ابراز خرسندی از جلب توجه مخاطبان ایرانی توسط کنسرت کلاسیک لهستان گفت: جشن صدمین سال دوباره به دست آوردن استقلال لهستان، امروز (۱۱نوامبر) است اما کنسرت در  تاریخ  ۱۷ نوامبر (شنبه ۲۶ آبان) برگزار می‌شود.

وی افزود: نباید بگوییم سالگرد استقلال لهستان بلکه سالگرد استقلال دوباره لهستان. در واقع استقلال اصلی لهستان هزار سال قبل اتفاق افتاده است.

کاردار سفارت لهستان توضیح داد: امروز آخرین روزی است که جنگ جهانی اول وجود داشته و بسیار از کشورهای اروپایی آن را جشن می‌گیرند. لهستان هم در این روز پس از یک قرن مجدداً استقلال خود را به دست آورد و مردم آن را جشن می‌گیرند. معمولاً جشن استقلال با دعوت و پذیرایی از دیپلمات‌ها همراه بود اما امسال تصمیم گرفتیم کنسرت بگذاریم تا پذیرای مردم بیشتری باشیم.

وُیچک اظهار داشت: موسیقی زبان بین‌المللی است و ملت‌ها می‌توانند با آن ارتباط برقرار کنند. امیدوارم این کنسرت نه تنها باعث شناساندن تاریخ لهستان شود، بلکه احساسات و ارزش‌های مشترک هم تجربه شوند.

کاردار سفارت لهستان درباره پیشینه تاریخی حضور لهستانی‌ها در ایران خاطرنشان کرد: پناهندگان لهستانی در زمان جنگ جهانی دوم به ایران پناه آوردند. بعضی لهستانی‌ها که به شوروی تبعید شده بودند، به ایران آمدند و پس از آن به سوریه و فلسطین و ایتالیا رفتند و علیه نازی‌ها جنگیدند.

وی خاطرنشان کرد: ما لهستانی‌ها  از میزبانی ایرانی‌ها در آن زمان بسیار قدردان هستیم و مسلماً دوست داریم این تاریخ توسط ایرانی‌ها بیشتر دانسته شود و امیدواریم بتوانیم با کمک رسانه‌ها و کنسرت نیلپر بیشتر این تاریخ را بشناسانیم. مسلماً از ایده‌های پیشنهادی هم استقبال می‌کنیم.

ویچک در پایان خاطرنشان کرد:  در سال ۲۰۱۹ نمایشگاه اسناد و تصاویر تاریخی درباره پناهجویان لهستانی در ایران برپا می‌کنیم.

* حضور اولین رهبر مهمان در ارکستر نیلپر

احسان تارخ مدیر اجرای کنسرت ارکستر نیلپر در ادامه این نشست گفت: این دومین پروژه تعامل نیلپر با دیگر کشورها است؛ دو سال پیش با سفارت آلمان این همکاری را داشتیم و امسال با لهستان همکاری داریم. در بخش اول، اجرای ۴ قطعه از آهنگساز ایرانی احمد پژمان و ۲ قطعه از آهنگسازان لهستانی اجرا می‌شود.

وی افزود:  در بخش دوم هم ارکستر پیانو شوپن با حضور رهبر مهمان، خانم «مارتینا کوسسکا» و نوازندگی «توماش زاینتس» از لهستان اجرا می‌شود. در واقع، ارکستر نیلپر من بعد قصد دارد از حضور رهبران مهمان هم بهره ببرد و در این کنسرت، تجربه اولین رهبر مهمان را خواهیم داشت.

نوید گوهری مدیر هنری و رهبر ارکستر نیلپر هم درباره آن گفت: این ارکستر خصوصی در آستانه پانزدهمین سال فعالیت است تمرکز این ارکستر روی اجرای آثار آهنگسازان معاصر است اما نگاهی هم به آثار کلاسیک دارد.

رهبر ارکستر نیلپر اظهار داشت: چهار قطعه «سوران، هنگام، شوش و خوارزم» توسط احمد پژمان از موسیقی فولکلور الهام گرفته و به صورت کلاسیک و آکادمیک در آمده است. قطعات گورتسکی و کیلار هم از لهستان اجرا می‌شود.

گوهری، مقایسه ارکسترهای دولتی و خصوصی را نادرست دانست و اظهار داشت: ارکستر و رهبر دو مؤلفه مهم ارکستر هستند، ارکستر شامل نوازندگانی است که مداوم و پیوسته با هم کار می‌کنند و ۱۲-۱۰ سال کنار هم ساز می‌زنن،د در این شرایط است که یک رهبر مهمان می‌تواند با سه جلسه تمرین، صدادهی مدنظر خود را دریافت کنند. متأسفانه ما در کشورمان ما آموزش رهبری ارکستر و سیستم استخدام رهبران ارکستر ندارد، به همین دلیل موفقیت ارکسترهای دولتی پررنگ نیست.

* اجرای برخی قطعات ایرانی در لهستان

مارتینا کوسسکا، نوازنده لهستانی و رهبر میهمان ارکستر نیلپر هم اظهار داشت: اتفاق خیلی جالبی افتاده و ارکستر نیلپر برای اولین بار از یک رهبر مهمان دعوت کرده است. امیدوارم مجال بیشتری برای اجرای ارکستر با حضور رهبران زن فراهم شود.

وی درباره برنامه خود برای کنسرت نیلپر گفت: «توماش زاینتس» یکی از بهترین نوازندگان جوان لهستان است و با نوازندگی او، ارکستر شماره ۱ «فردریک شوپن» را اجرا خواهیم کرد. 

این نوازنده پیانو گفت: شوپن یکی از مهم‌ترین آهنگسازان لهستانی قرن ۱۹ است و بهترین انتخاب برای جشن صدسالگی استقلال دوباره لهستان  است.

کوسسکا درباره آشنایی خود با موسیقی ایرانی اظهار داشت: غیر از نیلپر با ارکستر ملی و سمفونیک تهران آشنا هستم، ولی در میان آنها، نیلپر در کار خودش بسیار جدی است. همچنین آهنگسازان ایرانی بسیار می‌شناسم و آنها در لهستان هم معروف هستند در یکی از مهم‌ترین کوارتت‌های لهستان، قطعه آقای ایرج صهبایی را می‌نوزاند.

به گزارش فارس، ارکستر نیلپر روز شنبه ۲۶ آبان ساعت ۲۱:۳۰ به مناسبت جشن صدمین سالگرد استقلال کشور لهستان در تالار وحدت روی صحنه خواهد رفت.

منبع: فارس

۳ روز پیش، دوشنبه
Marillion این را خواند
امیرمسعود فدائی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
یادهای پراکنده و ده تابلوی متفاوت | عکس
اولین اثر مستقل صبا علیزاده منتشر می شود
» یادهای پراکنده و ده تابلوی متفاوت
... دیدن متن »

آلبوم «یادهای پراکنده» به آهنگسازی صبا علیزاده 25 آبان ماه در خانه موزه بتهوون رونمایی می‌شود. این آلبوم در فضای موسیقی الکترونیک و الکترو-آکوستیک ساخته شده و شامل ده قطعه است که هریک روایتگر داستانی متفاوت خواهند بود. «خونین شهر»، «رویا»، «رنگ‌ها مرا در تهران بافتند»، «من رو یادت موند؟»، «مرثیه‌ای برای آب»، «خاطرات پراکنده»، «بن بست لادن»، «تب»،«سلام بر خاک» و «سیّال» قطعات اولین آلبوم مستقل صبا علیزاده را تشکیل می‌دهند.
صبا علیزاده پیرامون محور شکل‌گیری آلبوم «یادهای پراکنده» می‌گوید:« قطعات این آلبوم تابلوهای متمایزی هستند که یک نقاش مشترک دارند. بنابراین اگرچه سازبندی‌، رنگ‌بندی و قاب‌بندی آنها متفاوت است اما روحیه کلی کار یکسان است.» خبر رونمایی آلبوم «یادهای پراکنده» در حالی منتشر می‌شود که ویدیوی قطعه «بن‌بست لادن» ساخته بهزاد شهروان، امروز در اختیار رسانه‌های رسمی کشور قرار گرفت.
لازم به ذکر است آیین رونمایی آلبوم «یادهای پراکنده» که از سوی «کارگاه نوفه» منتشر شده و پخس آن برعهده موسسه «نشر و پخش جوان» است، روز جمعه 25 آبان‌ ماه، ساعت 18 تا 21 در خانه موزه بتهوون به آدرس کریم‌خان زند، خیابان میرزای شیرازی، شماره 69 (نبش کوچه یازدهم) برگزار خواهد شد و ورود برای عموم علاقمندان آزاد است.

۴ روز پیش، یکشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
چهارمین «سال نوای موسیقی ایران» برگزار می‌شود | عکس
» چهارمین «سال نوای موسیقی ایران» برگزار می‌شود
... دیدن متن »

چهارمین آیین نکوداشت هنرمندان موسیقی ایران «سال نوا» دوم آذر ماه ۹۷ با تقدیر از شش پیشکسوت موسیقی و یادبود از دو چهره ماندگار برگزار می‌شود.

به گزارش  روابط عمومی بنیاد آفرینش های هنری نیاوران  چهارمین آیین نکوداشت هنرمندان موسیقی ایران با عنوان «سال نوا» با تقدیر از شش هنرمند پیشکسوت موسیقی ایرانی ساعت ۱۷ دوم آذرماه در تالار خلیج فارس بنیاد آفرینش های هنری نیاوران برگزار خواهد شد.

علی جعفری پویان، نوازنده ویولن و دبیر اجرایی و مدیر هنری این مراسم درخصوص برگزاری چهارمین سال نوای موسیقی ایران گفت: در این مراسم که با همیاری حدود ۲۰۰ تن از اهالی موسیقی برگزار می‌شود، از تقی ضرابی، محمدجواد ضرابیان، رضا عالمی، مهرآذین کاراندیش، محمدعلی لقا و جاوید مجلسی قدرانی می‌شود. همچنین یادبودی نیز برای زنده‌یاد ناصر چشم‌آذر و پیتر سلیمانی پور که در سال جاری دیده از جهان گشودند، در برنامه قرار دارد.

این هنرمند در ادامه افزود: مراسم سال نوا از سال نود و چهار با هدف ایجاد یک جریان مداوم و به‌سامان برای تجلیل از نوازندگان، مدرسین و استادان پیشکسوت موسیقی با مشارکت بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران برگزار شد و امید است این مراسم برای امسال و سال‌های آینده نیز ادامه دار باشد.

چهارمین آیین «سال نوا» با همیاری حدود ۲۰۰ تن از اهالی موسیقی، حمایت بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران و مشارکت رسانه نوا، دوم آذر ماه ۹۷ برگزار می‌شود.

۴ روز پیش، یکشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ارسلان کامکار با ارکستر ملی «مانجین» روی صحنه می‌رود | عکس
پس از سال‌ها فعالیت به عنوان مایستر ارکسترهای ملی و سمفونیک
» ارسلان کامکار با ارکستر ملی «مانجین» روی صحنه می‌رود
... دیدن متن »

«ارسلان کامکار» به تازگی ارکستر ملی «مانجین» را راه‌اندازی کرده است.

آهنگساز و نوازنده‌ی برجسته‌ی ویولون و عود که سال‌ها به عنوان مایستر ارکسترهای سمفونیک و ملی فعالیت می‌کرد، قرار است به زودی کنسرتی را با این ارکستر برگزار کند.

در ارکستر «مانجین» غزال مشکاتی، نیما مستشیری، شهریار کامکار، پوریا بابایی، کیمیا قره‌خانی، علیرضا جمالو، لیلا صالحی و سینا جواهری (ویولن یک)، شیرین تسلیم، رضا طریقت، نیما حسن‌زاده، غزل روزبهانی، پانیذ اکبری، نگار محرابیان، مریم گنجی و مینا غیاث‌آبادی (ویولن دو)، رعنا علیزاده، مریم پیروز‌زاده، میلاد طاهرخانی، ایمان اصغریانی و لنا شادفر (ویولن سه) را خواهند نواخت. همچنین «محسن طاحونیان» به عنوان نوازنده‌ی ویولون‌سل، سحر عباسی (هارپ)، عرفان کنعانی، آزاده رهروان و یاسمین مشعشع (عود یک)، مهدیس وهابی و بهار فرزی (عود دو)،‌ احسان امامی، الهه شفیعی و علیرضا جمشیدی (تار یک)، محمد رمضانی و صمد حنیفی (تار دو)، پیمان بابایی و عرفان اقدسی (سنتور)، رسا خداوردی‌لو (قیچک باس)، بهنوش حافظی و ساجد رضوی (تنبک)، آرین رضایی، علی محمدی، مسعود جعفری، سارا هاشم‌زاده، نازنین حبیبی و نیلوفر خلیلی (دف) حضور دارند.

مریم ابراهیم‌پور، شاهرخ هدایتی، جواد بابایی، سیاوش محبی، پوریا عنایت‌خانی و امیر شمس همخوانان این ارکستر هستند و بهناز بلوکی، جواد بابایی، زهره بابایی، شاهرخ هدایتی، معصومه عبدی، سیاوش محبی، مریم یادگاری، امیر شمس، سونا خانی، پوریا عنایت‌خانی و سونا نظری اعضای گروه کر خواهند بود. لازم به ذکر است بلیت فروشی این کنسرت، فردا ۱۰ آبان ساعت ۱۱ صبح در سایت تیوال آغاز می‌شود.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
بنیاد فرهنگی و هنری رودکی با هدف شناسایی نوازندگان توانمند، آزمون نوازندگی برگزار می‌کند | عکس
فراخوان برگزاری آزمون نوازندگی بنیاد رودکی
» بنیاد فرهنگی و هنری رودکی با هدف شناسایی نوازندگان توانمند، آزمون نوازندگی برگزار می‌کند
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل بنیاد رودکی، این بنیاد در راستای شناسایی و جذب نوازندگان توانمند که به همکاری با ارکستر سمفونیک تهران و ارکستر ملی ایران تمایل دارند، اقدام به برگزاری آزمون نوازندگی می‌کند.
نوازندگان سازهای زهی شامل ویولن، ویولا، ویولنسل، کنترباس، سازهای بادی چوبی شامل فلوت، ابوا، کلارینت، فاگوت و سازهای بادی برنجی شامل هورن، ترومپت، ترومبون، توبا می‌توانند در آزمون این دوره شرکت کنند.
متقاضیان می‌توانند تا پایان ساعت اداری روز چهارشنبه ۲ آبان ماه ۱۳۹۷مدارک خود را به معاونت تولید بنیاد رودکی به نشانی: تهران، خیابان حافظ، پایین‌تر از چهارراه کالج، بلوار استاد شهریار، بنیاد رودکی، طبقه چهارم تحویل دهند.

در زمان تحویل مدارک متقاضیان باید همراه با کپی کارت ملی و یک قطعه عکس، فرم درخواست همکاری را ارایه دهند.
متقاضیانی که خارج از کشور و یا شهرستانها حضور داشته و یا به هر دلیلی امکان مراجعه حضوری برای تحویل مدارک خود را ندارند می توانند مدارک خود را به نشانی فوق پست پیشتاز کرده و یا از طریق پست الکترونیکی (Email) معاونت تولید، اسکن مدارک خود را با کیفیت قابل قبول (رزولوشن ۳۰۰ و بیشتر) ارسال کنند.
پست الکترونیکی معاونت roudaki.orchestra@gmail.com و کد پستی بنیاد رودکی ۱۱۳۳۹۱۴۹۱۷ است.
شماره تماس ۶۶۷۳۱۱۱۳(۰۲۱) نیز برای پاسخگویی به سئوالات احتمالی در نظر گرفته شده است.

متقاضیان می توانند با مراجعه به سایت بنیاد رودکی در بخش همکاری با ارکسترها، فرم مخصوص را دانلود کنند.
برای مطالعه شرایط شرکت در آزمون و مدارک کامل فرم‌های زیر را مطالعه کنید:
شرایط شرکت در آزمون نوازندگی ارکستر سمفونیک تهران و ارکستر ملی ایران
مدارک مورد نیاز برای تحویل به معاونت تولید بنیاد رودکی
فرم درخواست همکاری نوازندگان با ارکسترها

محمد لهاک این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خانه موزه بتهوون(چمن آرا)، همزمان با سالروز تولد کریم چمن آرا بنیانگذار فروشگاه موسیقی بتهوون به صورت رسمی افتتاح شد. | عکس
گزارش آیین گشایش خانه موزه بتهوون
» خانه موزه بتهوون(چمن آرا)، همزمان با سالروز تولد کریم چمن آرا بنیانگذار فروشگاه موسیقی بتهوون به صورت رسمی افتتاح شد.
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی خانه موزه بتهوون، در این مراسم دکتر محمد حق‌شناس، عضو کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران، محمدرضا دهداری پور، شهردار منطقه۶ تهران، بزرگ نیا، مدیر کل میراث تهران به همراه دیگر مدیران قسمت‌های مختلف شهرداری و سازمان میراث فرهنگی و کارشناسان و هنرمندان دیگر ضمن بازدید از موزه بتهوون بر روی صفحه‌های٣٣ دور خام به رسم یاد بود امضاء کردند.
افتتاحیه موزه بتهوون به صورت نمادین با پخش صفحه قدیمی تولدت مبارک، ساخته انوشیروان روحانی از گرامافون قدیمی که به وسیله دکتر حق‌شناس روشن شد، صورت گرفت. بابک چمن‌آرا در سخنانی با اشاره به برگزاری مراسم افتتاحیه در این روز گفت: ما پانزدهم شهریور را برای افتتاحیه انتخاب کردیم به این دلیل که تولد ٩۵سالگی بنیانگذار بتهوون (کریم چمن‌آرا ) است.
او در مورد پخش صفحه تولد مبارک انوشیروان روحانی گفت: صفحه تولد مبارک انوشیروان روحانی اولین بار به سفارش ایران خودرو برای یک سالگی خودروی پیکان ساخته شد. همان زمان این مراسم از تلویزون پخش شد و آنقدر از آن استقبال شد که تا این لحظه هرکس که به طورمستقیم یا غیر مستقیم از آن خاطره دارد و از گوش دادن به آن لذت می‌برد.
چمن‌آرا به اسنادی که برای نمایش تاریخ نشر موسیقی در ایران در اختیار دارد، اشاره کرد و گفت: ما دو هزار سند داریم که دست چینی از این اسناد را برای افتتاحیه انتخاب کردیم. یک ماه است که مشغول درست کردن شناسنامه از همه ی اسناد هستیم.
در ادامه دبیری نژاد کارشناس موزه‌ای مجموعه بتهوون، در توضیح بیشتر گفت : شاید این محل را مدلی از هایپر مارکت های فرهنگی دانست که در ضمن موزه بودن خدمات فرهنگی دیگری هم دارند. درواقع یک مدل جدید از موزه تلقی می‌شود. به همین دلیل در اینجا محدودیت‌های موزه به مثابه موزه وجود ندارد، بلکه در کنار موزه بتهوون فروشگاه ، کتاب فروشی و کافی شاپ نیز خدمات عرضه می‌کنند و در کنار همه این برنامه‌ها ایونت‌های مختلف نیز می تواند برگزار شود.
در پایان بابک چمن آرا در مورد اینکه این موزه از دل یک فروشگاه موسیقی یا به گفته خیلی از دوستان یک معبد موسیقی به وجود آمده است » گفت: فکر می کنم در شرایط فعلی که فعالیت فرهنگی مشکل دارد و این شغل به تنهایی نمی تواند سرپای خود باشد در حال حاضر موزه ای که از دل این موزه به وجود آمده است شاید بتواند یک محافظی باشد برای اینکه این فرهنگ حفظ شود.
از مهمانان حاضر در این مراسم می‌توان از هنرمندان و همراهان زیر نام برد: نادر مشایخی، رافائل میناسکانیان، رضا کیانیان ، حسام الدین سراج، آتیلا پسیانی، عباس مشهدی‌زاده، علیرضا شجاع‌نوری، مسعود خیام، مهدی پاکدل، فرشته صدرعرفایی، بهناز جعفری، شیوا ابراهیمی، بهادر مالکی، توکا ملکی، مجتبی میرطهماسب، عباس سجادی، هوشنگ گلمکانی، پری ملکی، پریسا مقتدی، مصطفی احمدی، آتوسا قلم‌فرسایی، امیرعباس ستایشگر، مهدی کاشی، فرزاد طالبی، علیرضا میرعلی‌نقی، یغماگلرویی، ندا غنی‌زاده، کیاوش صاحب‌نسق، نورالدین حیدری‌ماهر، لیلا ارجمند، کاوه نجم آبادی، فرهاد آئیش، اردوان جعفریان، مائده طهماسبی، فاطمی هاشمی، علی شاکری، الهام پاوه نژاد، کیوان فرزین، شهرام اسدی، امید نعمتی، صالح تسبیحی، روزبه روزبهانی، حبیب رضایی، نگار عابدی ، مجید برزگر، حمید جانی‌پور، کاملیا مسیح، میلاد عمرانلو، علی‌رضا میرآقا علی جعفری‌پویان، آنکیدو دارش، فرشاد فزونی، نادر داوودی، مسعود فروتن، قدرت‌الله عاقلی و....

نشانی:‌ کریم‌خان‌زند- میرزای شیرازی- شماره۶٩(نبش کوچه یازدهم)
برای تماس با ما و هماهنگی می‌توانید با شماره‌های زیر تماس بگیرید: ٨٨٣۴٠١٩٩
روابط عمومی و مدیریت ٨٨٨١٣۵٧٧

مهشاد این را خواند
زهره مقدم، محمد لهاک، بهاره گراوندی، بهزاد هندی، نیلوفر ثانی، مجتبی مهدی زاده، میترا و سروناز یکتا این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نشست خبری دومین دوره جشنواره بداهه‌نوازی برگزار شد | عکس
هنرمندانی از ایران، اطریش، مجارستان، آلمان، ترکیه، نروژ، سوییس، سوئد، هلند و فرانسه مهمان این جشنواره هستند.
» نشست خبری دومین دوره جشنواره بداهه‌نوازی برگزار شد
... دیدن متن »

دومین دوره جشنواره بین المللی بداهه نوازی این بار با محوریت تکنوازی سازهای زهی و زخمه ای برگزار می‌شود. هنرمندانی از ایران، اطریش، مجارستان، آلمان، ترکیه، نروژ، سوییس، سوئد، هلند و فرانسه طی ۶ شب در فستیوال «Show of Hands» به هنرنمایی خواهند پرداخت.

در این فستیوال؛ هر روز دو هنرمند روی صحنه خواهند رفت و پیش از آن نیز یک استعداد جوان ایرانی به مدت 10 دقیقه به اجرا خواهد پرداخت. جشنواره علاوه بر اجراها، بخش های دیگری از جمله اکران فیلم های مستند، ملاقات با هنرمندان و کارگاه های آموزشی دارد.

نشست خبری این جشنواره امروز صبح در فرهنگسرای نیاوران با حضور رامین صدیقی (مدیر نشر هرمس)، علی بوستان (نوازنده و آهنگساز)، حسام اینانلو (نوازنده و آهنگساز) ، احمد نوروزی (مدیر شرکت کلیک) و سید عباس سجادی (مدیرعامل بنیاد آفرینشهای هنری نیاوران) برگزار شد.
رامین صدیقی درابتدای نشست درباره برگزاری دومین دوره فستیوال «Show of Hands» گفت: در دومین دوره ریسک های بیشتری نسبت به دوره اول جشنواره داشتیم. ما اولین دوره را به تکنوازی ساز پیانو اختصاص دادیم و الان مطمئنم که بهترین انتخاب برای اولین دوره جشنواره بود. اساسا دو دوره اول رویدادهای ادواری اینچنینی همیشه بسیار سخت هستند، چون در دوره اول شما ایده ای دارید که تا به حال اجرا نشده و از نتیجه اش بی خبر هستید و در دوره دوم باید نشان دهید که موفقیت دوره اول اتفاقی نبوده است.
او ادامه داد:  من برای «Show of Hands» برنامه ای ده ساله دارم و دوست دارم در دهمین دوره به  ایده آل ترین ترکیب بداهه نوازی یعنی تریو ی ازاد را بر روی صحنه ببریم اما برای رسیدن به آن مسیری نه ساله وجود دارد که باید از آن عبور کنیم. از تکنوازی به دونوازی و سپس سه نوازی های قالب دار برسیم و در نهایت دوره دهم را آماده کنیم . طبق بدعت سال گذشته  ما اجرای سورپرایزمان به نوعی هم جمع بندی اجراهای قبلی است و و هم اینکه نوازنده مهمان، موضوع سال آینده را معرفی می کند. مهمان ویژه امسال ما هم تا آخر مرداد معرفی خواهد شد و موضوع سال آینده را با ساز خودش در اجرای پایانی معرفی خواهد کرد.
مدیر نشر هرمس درمورد ورکشاپ ها و ملاقات با هنرمندان فستیوال نیز توضیح داد: در ورکشاپ سال گذشته ما بازدهی خیلی خوبی داشتیم اما سعی کردیم امسال بهره وری ورکشاپ ها را بالاتر ببریم و ریسک سوالات کم ارتباط با موضوع کارگاه ها یا شخصی را که گاه خیلی از وقت کارگاه را به خود اختصاص میدهد، کم کنیم. برای همین ملاقات روزانه با هنرمندان را خواهیم داشت که هر شخص ده دقیقه فرصت دیدار با هنرمندان را دارد. زوفیا بوروس، بیورن مه یر،متس آیلرتسن، گلفام خیام و آنیا لکنر کسانی هستند که ورکشاپ برگزار می کنند. و البته ورکشاپ دیگر هم برگزار خواهد شد که توسط مهمان اجرای ویژه برگزار میشود و بزودی اعلام خواهیم کرد.
او ادامه داد: مثل سال گذشته ما امسال برنامه اکران فیلم برای عموم را داریم.  در اولین روز مستند تهیه شده از فستیوال سال گذشته را نشان می دهیم. مستند دوم با عنوان شاید صدا کمی زیاد شود درمورد سه نوازنده گیتار الکتریک است. روز سوم فیلم  سرزمین آزاد را نمایش خواهیم داد که درباره ملاقات با جان آبرکومبی است. در روز آخر هم فیلم همه چیز گذراست با موضوع اوج تا سقوط شرکت معظم تاور ریکوردز اکران خواهد شد. 

صدیقی همچنین درباره بخش استعدادهای جوان (وارم آپ) که در این دوره به جشنواره اضافه شده است گفت: ما پیش از هر کنسرت یک اجرای وارم آپ داریم که این اجراهای هر شب را برایمان باز می کنند. ما نوازنده ها را بر اساس فراخوان انتخاب نکردیم و خودمان مستقیم و از طریق دوستان مدرس مان به شناسایی آنها پرداختیم که همگی نوازنده هایی مستعد هستند که ساز تخصصی شان هم به موضوع امسال جشنواره نزدیک است.
او در پاسخ به اینکه چرا این روند را برای انتخاب موضوع سازهای هر دوره پیش گرفته است و به سراغ سازهای بادی نرفته است توضیح داد:  سازهای بادی و بداهه نوازی با یک ساز بادی شاید برای مخاطبان کمی سخت قابل پذیرش باشد.  فکر میکنم مخاطبان راحت ترین مواجهه را با ساز پیانو دارند و به همین دلیل هم آنرا برای ور اول برگزیدیم. و در این دوره نیز ما با احتیاط عمل کردیم و بداهه نوازی ساز بادی را در اولویت قرار ندادیم. در این جا یک محفل صمیمی اتفاق می افتد که ما همه در کنار هم بزرگ می شویم پس احساس کردیم با توجه خاص بودن فستیوال شاید بهتر باشد، عادت این نوع اجراها را نیز بتدریج در سلیقه مخاطب جا بیاندازیم. اما امیدوارم که این مسیر همانطور که ما برگزارکنندگان را با تجربه تر می کند؛ در مخاطبان هم تاثیر بگذارد.
مدیرعامل فرهنگسرای نیاوران نیز درباره همکاری مجموعه نیاوران با فستیوال گفت: کار تاثیر گذار، کاریست که ادامه دار است. نشر موسیقی هرمس و تیم خوبی که دارد واقعا توانایی این تاثیر گذاری را دارد. ما بسیار خوشحالیم که کار را به کاردان سپردیم و البته تلاش کردیم که صرفا سالن را به فستیوال ندهیم و در سایر کارهایی که تواناییمان است با دوستان مشارکت داشته باشیم. قطعا استرسی که رامین صدیقی به دلیل گرانی ها و مسائل گرفتن ویزا و سفر داشت غیر قابل تصور است و این کار صرفا با عشق به حرفه اش پیش می رود.
احمد نوروزی در ادامه این نشست درباره کارهای تصویرسازی و اسپانسرینگ جشنواره گفت: ما در فستیوال سعی می کنیم تصویرسازی منحصر به فردی داشته باشیم. شما امسال قطعا تفاوت هایی را در فضای فستیوال خواهید دید. متاسفانه در بحث اسپانسرینگ از سمت برندهای داخلی، نتیجه ای نگرفتیم و درواقع تمام اسپانسرهایمان خارجی هستند. اسپانسرها در داخل وقتی متوجه می شوند که یک فستیوال هر شب دویست و پنجاه نفر مخاطب دارد، فارغ از ابعاد هنری آن و کیفیت مخاطبانش، هیچ علاقه ای به سرمایه گذاری نشان نمیدهند اما ما در مواجهه با برندهای خارجی این درک مشترک را بهتر مشاهده می کنیم.
علی بوستان نیز که در این فستیوال به روی صحنه خواهد رفت درباره «Show of Hands» گفت: وقتی در چنین جامعه ی مشوشی اتفاقاتی مثل هرمس شکل میگیرد قطعا انگیزه های گرمی پشت آن است که هیچگاه از بین نمی رود. دوستی من و رامین زمانی شکل گرفت که ما در یک قحطی فرهنگی بودیم. ما واقعا تلاش داریم تا در سخت ترین شرایط مثل امروز هم نشان بدهیم که می شود کار انجام داد و نیاز به شلوغ کاری نیست. باید تلاش کرد و انگیزه داشت و مهمتر از همه به این فکر کرد که نخستین درآمد یک کار لذت آن است. رامین صدیقی دوست دارد که برای هرمس تلاش کند و این لیبل را مطرح کند اما درواقع هرمس خود رامین است. باید بابت فعالیت او شکرگزار بود. من امیدوارم این کار که دوستانه شکل گرفته تا پایان همینطور دوستانه پیش برود و ما شاهد استمرار ده سال فعالیت این فستیوال هم باشیم.
او درمورد اجرای خود در جشنواره نیز توضیح داد: تم این جشنواره بداهه نوازی است و بداهه از تمام درونیات ما شکل می گیرد. طبیعی است که من از ریشه هایم جدا نیستم.  نمیتوان برای این اجرا عنوان مشخصی گذاشت که لزوما دستگاهی هست یا نیست.
حسام اینانلو با بیان اینکه از برگزاری این فستیوال متعجب است گفت: رامین صدیقی جزو آدم هاییست که با خودش مسابقه می دهد. اساسا این آدم به لحاظ کیفیت و روحیه کاری، کاملا بی رقیب است. دی و بهمن سال گذشته که رامین برای این فستیوال با من تماس گرفت وضعیت مثل امروز نبود. شرایط به قدری سخت شد که مطمئن بودم حتی آدمی با این انگیزه های شخصی هم باید فستیوال را کنسل مند اما او نکرد.
او درباره اجرای خود توضیح داد: در این اجرا قرار است از دیدگاه ردیفی دور باشم چون مخاطبان به دنبال چیز دیگری خواهد آمد. من سعی کردم جغرافیای موسیقایم را وسیع تر ببینم و قطعا از ردیف میرزا عبدالله دور شوم. گونه های مختلفی در بداهه نوازی  وجود دارد. بداهه نوازی مترادف با خلق الساعه نیست و حتما فکری از قبل در آن وجود دارد و درواقع بیشتر استقبال از اکنون
 است.

میترا این را خواند
ﻣﻴﺜﻢ ﭘﻮﺭﺗﺠﺮﻳﺸﻲ این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
بازتاب شرایط اجتماعی امروز در اجرای «یورش» | عکس
نشست خبری کنسرت یورش برگزار شد.
» بازتاب شرایط اجتماعی امروز در اجرای «یورش»
... دیدن متن »

سیامک آقایی نوازنده و آهنگساز شناخته شده سنتور در آستانه برگزاری تازه ترین کنسرتش طی یک نشست خبری که روز شنبه بیستم مرداد ماه در سالن کنفرانس تالار اندیشه حوزه هنری برگزار شد. از جزییات این برنامه و فعالیت های پیش روی خود سخن گفت.

آقایی در ابتدای این نشست رسانه ای با اشاره به جزییات کنسرت «یورش» توضیح داد: من طی این سال ها آثار زیادی داشتم که هنوز به مخاطبان معرفی نشده است و این نقطه ضعف من بوده که نتوانستم این کارها را به علاقه مندان ارائه دهم. به هر ترتیب اگر نسل ما می توانست کمی فعال تر حرکت کند قطعا ارتباط بهتری میان نسل ما و نسل چاوش برقرار می شد. به عبارتی ما می توانستیم پلی میان این ۲ نسل باشیم. من واقعا انگیزه چندانی برای برگزاری کنسرت ندارم اما فکر می کنم این اجراها می تواند انگیزه ای باشد تا موسیقی نسلی که به آن عشق می ورزیدیم را به مخاطبان امروزی معرفی کنیم.

وی درباره ترکیب نوازندگان کنسرت «یورش» نیز اظهار کرد: برای ترکیب نوازندگان کنسرت تلاش شده تا از گروه سنی با میانگین ۳۰ سال استفاده شود که هم توانایی های زیادی در عرصه نوازندگی دارند و هم شرایطی را داشتند که می توانستیم بهتر از نوازندگان نسل قدیمی از آنها در کنسرت استفاده کنیم زیرا فراهم کردن شرایط حضور نوازندگان نسل قدیمی به دلیل دستمزد و شرایط دیگر کار سختی است. شاید یکی از تفاوت های اصلی این اجرا این نکته است که نوازندگان کنسرت جملگی از افراد برگزیده موسیقی کشورمان هستند اما هنوز نتوانسته اند آن طور که باید خود را به جامعه موسیقی معرفی کنند. البته در این میان شروین مهاجر از همکاران بسیار خوب من حضور دارد که طی سال های گذشته توانمندی های خود را به مخاطبان ارائه داده است. البته این نکته را هم بگویم که در کنسرت پیش رو قرار است یکی از سنتورهای استاد فرامرز پایور را استفاده کنم که فکر می کنم می تواند برای من دربرگیرنده فضای جالب توجهی باشد.

آقایی درباره قطعات در نظر گرفته شده این کنسرت نیز گفت: یکی از نقاط قابل توجه کنسرت پرداختن به ماجرای ساز و آواز است. ما در این کنسرت از فرم های مختلف استفاده کردیم که برخی از آنها پیش از این اجرا شده اما این بار با تنظیم جدید پیش روی مخاطبان قرار می گیرد. یکی از قطعات کنسرت غزلی به شکل مرکب خوانی است که در قالب یک قطعه ۲۵ دقیقه ای با شعر عراقی اجرا می شود و شما متوجه می شوید برای هر کدام از بیت ها ملودی های جدیدی طراحی شده که در کنار سایر قطعات می تواند دربرگیرنده کنسرت متفاوتی برای مخاطبان باشد، گرچه من ادعایی در حوزه متفاوت بودن ندارم.

مشکلات اقتصادی را در کنسرت «یورش» بشنوید

آقایی با انتقاد از شرایط معرفی نوازندگان ایرانی به مخاطبان تصریح کرد: متاسفانه شرایط اجراهای زنده ما به سمتی رفته که استعدادهای درجه یک موسیقی اصیل ایرانی فقط در کنار خوانندگان مشهور توانسته اند عرض اندام کنند. این موضوع بسیار مهمی است که باید روی آن تمرکز بیشتری کرد. به هر حال من امیدوارم در کنسرت پیش رو که با سختی ها و مشکلات بسیاری برگزار می شود فرصتی برای معرفی این استعدادهای ناب موسیقی کشورمان باشند. ما تلاش می کنیم که در یک فضای مردم پسند موسیقایی بتوانیم یکی از مهم ترین و اساسی ترین جامعه امروز خودمان را از طریق موسیقی نمایش دهیم. این انگیزه اصلی من برای اجرای «یورش» است که امیدوارم موفق باشم.

متاسفانه شرایط اجراهای زنده ما به سمتی رفته که استعدادهای درجه یک موسیقی اصیل ایرانی فقط در کنار خوانندگان مشهور توانسته اند عرض اندام کنند
این نوازنده سنتور در ادامه با اشاره نحوه ارتباط مخاطبان جامعه امروز ایرانی با موسیقی ایرانی گفت: این کنسرت آن چیزی نیست که تا به امروز به نام کنسرت ارائه شده. این اجرا در نتیجه انگیزه و شرایطی پیش آمده که مفهوم اجتماعی در آن نهفته است. به عبارتی می توان گفت که ما به صرف برگزاری کنسرت اقدام به اجرای برنامه نکردیم. من پیش از این نیز آثاری را تولید کردیم که پیرامون موضوعات مختلفی چون زلزله زرند کرمان، برخی از وقایع اجتماعی وماجراهای دیگر بوده است. من بر این باورم شان نزول موسیقی برگرفته  اتفاقاتی است که در یک جامعه می افتد. ما در این چند وقت درگیر مشکلات اقتصادی هستیم که شاید مفهوم کنسرت بی ارتباط آن نیست و می توان گفت بازتاب شرایط امروزماست که اجازه بدهید بیش از این درباره آن توضیح ندهم.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اینکه در موسیقی ایرانی فقط چند گروه محدود خوراک شنیداری مخاطبان را فراهم می کنند، اظهار کرد: من یکسری مسائلی را درجشنواره ها و رویدادهای مختلف موسیقی دیدم و پیش آمده یکسری از این استعدادهای موسیقی ایران نمی دانند چگونه خود را به موسیقی معرفی کنند. البته من چند سالی است که در جریان حضور استعدادهای موسیقی در جشنواره موسیقی جوان هستم و می بینیم که این افراد با مشکلات زیادی در زمینه معرفی خود روبه رو هستند پس باید فعالیت ها و اقداماتی در این زمینه صورت گیرد که هنرمندان بتوانند کارهای خلاقانه خود را به گوش شنیداری موسیقی ایرانی برسانند. من خیلی دوست داشتم که در کنسرت پیش رو از این هنرمندان استفاده کنم اما هراس از اینکه در شرایط سنی فعلی آنها اجرای حرفه ای چندان مطلوب آنها نباشد سعی کردم ماجرا به وقت دیگری موکول کنم.

آقایی درباره قابلیت ها و زوایای پنهان موسیقی ایرانی توضیح داد: من دوست دارم در موسیقی ایرانی کارهای سختی انجام دهیم که بتواند رنگ و بوی ملی تری به خود بگیرد. به هر حال امروزه در دنیا از موسیقی کلاسیک غربی و دستاوردهای آن استفاده زیادی می شوئ. اما من دوست دارم با یک خود باوری از ارزش های موسیقی ایرانی فضایی را ایجاد کنم که بتواند حس ملی و ایرانی را به مخاطب القا کند.

تالار وحدت دیگر جای بزرگان موسیقی نیست

این هنرمند درباره انگیزه های خود برای اجرای کنسرت یورش در تالار اندیشه حوزه هنری گفت: تمامی گروه های حرفه ای تمام تلاش خود را انجام می دهند که در تالار وحدت کنسرت برگزار کنند. اما از وقتی که یارانه ها و سوبسیدها برداشته شده ماجرا به سمت خودگردانی رفته و کار برای حضور در این صحنه را سخت تر کرده است. کما اینکه در این تالار روزی چند برنامه برگزار می شود که مباحث فنی قبل از کنسرت را دچار چالش می کند. به هر حال فکر می کنم اینجا در تالار اندیشه کار راحت تر است و ما در زمینه برگزاری کنسرت مشکلی نداریم. این نکته را هم بگویم که اخیرا تالار وحدت دیگر فضای قدیم را ندارد و ما می بینیم این تالار که زمانی جای بزرگان موسیقی کشور بود جای خود را به اجراهایی داده که لزوما قرار نیست ماوای اصلی هنرمندان ما در طراز بالا باشد.

متاسفانه در همین تالار وحدت ورود مسائل مالی باعث این شده که برخی از اجراهای بی کیفیت و غیر همخوان با وضعیت فیزیکی کار را برای هنرمندان سخت کند. بنابراین من صلاح می بینیم ۲ چهارراه تغییر مکان بدهم و در تالار اندیشه حوزه هنری کنسرت بدهم
وی ادامه داد: متاسفانه در همین تالار وحدت ورود مسائل مالی باعث این شده که برخی از اجراهای بی کیفیت و غیر همخوان با وضعیت فیزیکی کار را برای هنرمندان سخت کند. بنابراین من صلاح می بینیم ۲ چهارراه تغییر مکان بدهم و در تالار اندیشه حوزه هنری کنسرت بدهم. زیرا احساس می کنم ساختمان و معماری این مجموعه سنخیت بیشتری به موسیقی اصیل ایرانی دارد. بنابراین حضور در این تالار قطعا برای حضور در تالار وحدت ترجیح دارد. متاسفانه در تالار وحدت یک سری مسائل را اجبار می کنند . به عنوان نمونه در کنسرت قبلی دوستان به ما اعلام می کنند که ردیف اول تا سوم باید از سهمیه گروه اجرایی برداشته شود و ما دیدیم که هنگام فیلمبرداری کنسرت خالی بودن همین ردیف ها واقعا برایم ناراحت کننده بود. 

آقایی در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران مبنی بر توجه خود به طرح مباحث تئوریک دانشگاهی در حوزه موسیقی ایرانی تصریح کرد: متاسفانه موسیقی ایرانی در حال حذف شدن از سبد خرید کالاهای فرهنگی مردم است. بنابراین ما باید آگاه باشیم که حضور در این عرصه فقط نباید محدود به اجرای زنده و تولید آلبوم باشیم. ما باید به سمت کارهای دیگری برویم که لزوم توجه به آن کاملا ضروری است. شاید اصلا در این مورد هم از خیلی کارها عقب بمانیم اما با توجه به اینکه آنچنان متولی و مدیریتی در این زمینه وجود ندارد بنابراین باید به این سمت رفت که کارهایی را انجام داد. البته در حوزه ردیف موسیقی ایرانی برنامه های پژوهشی ویژه ای را با تعدادی از دوستان مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه تهران اجرا کنیم که بتوانیم همه در خدمت ردیف موسیقی ایرانی باشیم.

سیامک آقایی آهنگساز و نوازنده سنتور روزهای هشتم و نهم شهریورماه سال ۹۷ کنسرت «یورش» را در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار می کند. این نوازنده در کنسرت پیش رو، قطعات جدیدی را در قالب گروه نوازی با همراهی یک خواننده جوان به مخاطبان ارایه خواهد کرد.

سیامک آقایی آهنگساز و سرپرست گروه، دانیال معمارنژاد خواننده، شروین مهاجر نوازنده کمانچه، مهرزاد اعظمی کیا نوازنده کمانچه آلتو، میثم ملکی نوازنده تار، پیام جوانی نوازنده تارباس، نیما جوزی نوازنده نی و همایون جهانشاهی نوازنده تمبک گروه اجرایی کنسرت را تشکیل می دهند.

منبع: خبرگزاری مهر

میترا این را خواند
محمد لهاک و majid akbari این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نکات مهمی برای خریداران اپرای حلاج، کنسرت پرواز همای و گروه مستان | عکس
» نکات مهمی برای خریداران اپرای حلاج، کنسرت پرواز همای و گروه مستان
... دیدن متن »

خریداران محترم «اپرای حلاج، کنسرت پرواز همای» لطفا جهت بهتر برگزار شدن این کنسرت به نکات زیر توجه فرمایید:

۱- حتما بلیت دیجیتال (بر روی موبایل) یا بلیت کاغذی خود را به همراه داشته باشید.
۲- با توجه به فرآیند چک بلیت و جایابی حتما نیم ساعت قبل از شروع برنامه در سالن ایوان عطار حضور داشته باشید.
۳- حتما ترافیک منطقه در آن ساعت و زمان رسیدن از درب ورودی کاخ تا سالن ایوان عطار را در نظر داشته باشید.
۴- بلیت‌ شما تا ساعت ۲۱ معتبر بوده و پس از آن اعتباری نخواهد داشت.
۵- مجموعه سعدآباد دو ورودی دارد:

  • ورودی زعفرانیه
  • داری پارکینگ است.
  • آدرس این ورودی:  خیابان ولیعصر، خ شهید فلاحی (زعفرانیه)، انتهای خیابان شهید کمال طاهری، مجموعه کاخ سعد آباد
  • ورودی دربند
  • پارکینگ ندارد.
  • آدرس این ورودی: میدان تجریش، خیابان فناخسرو، خیابان دربند، میدان دربند، مجموعه کاخ سعدآباد

 

۱۷ نفر این را خواندند
مهری، سحرناز قاسم نژاد، سولماز اکبری، آرش جمالی، فاطمه نظری، نعیمه قشقایی، محمد کریمی نصرآباد و علیرضا عظیمی این را دوست دارند
ممنون
۰۸ شهریور
ممنوع از اطلاع رسانی
۱۲ شهریور
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره اشتراک تیوال+ i
۲۰٪ تخفیف کافه دومیم ویژه مشترکان تیوال‌پلاس | عکس
تیوال‌پلاس
» ۲۰٪ تخفیف کافه دومیم ویژه مشترکان تیوال‌پلاس
... دیدن متن »

کافه دومیم واقع در خیابان انقلاب، خیابان فلسطین جنوبی، پلاک ٢٦٧، روبروی تماشاخانه باران یکی دیگر از کافه‌هایی‌ست که مشترکان تیوال‌پلاس می‌توانند بصورت حضوری و با ارائه‌ی کد اشتراک خود از ۲۰٪ تخفیف بهره مند بشن.
ساعت سرویس دهی:
شنبه تا جمعه از ساعت ۱۱:۰۰ تا ۲۳:۰۰

کافه دومیم رو می‌تونید از طریق لینک‌های زیر دنبال کنید:
کانال تلگرام | اینستاگرام

از دیگر خدمات تیوال‌پلاس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

فیلیمو
اسنپ
دلیون
شهر کتاب آنلاین
اسنپ فود
مدیسه
نوار
فروشگاه بازی و اندیشه
کافه گرامافون
کافه گالری ایرانشهر
کافه رستوران لبیسترو پاپ

 

محمد لهاک این را خواند
امین مهدوی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره اشتراک تیوال+ i
تخفیف خرید بلیت هواپیما، قطار و اتوبوس از مستر بلیط | عکس
تیوال پلاس
» تخفیف خرید بلیت هواپیما، قطار و اتوبوس از مستر بلیط
... دیدن متن »

همونطور که می‌دونید، اشتراک تیوال‌ْپلاس به معنی بهره‌مندی از همه خدمات آشنا و رایگان تیوال هست به اضافه مزایا و خدماتی که می‌‌تونه برای یک مخاطب فعال‌تر برنامه‌های هنری و گردشی خیلی مفید باشه.

پیش از این بخشی از خدمات تیوال‌پلاس رو بهتون معرفی کردیم. همراهی‌ها و هدیه‌های فیلیمو، اسنپ، دلیون، شهر کتاب آنلاین، اسنپ فود، مدیسه ، نوار، فروشگاه بازی و اندیشه، کافه گرامافون، کافه گالری ایرانشهر ، کافه گالری شنفدیدارجای و کافه رستوران لبیستروپاپ رو که یادتون هست؟ امکان ویژه دیگه‌ای که در تیوال‌پلاس داریم ۱۵،۰۰۰ تومان تخفیف خرید بلیت هواپیما، ۱۲،۰۰۰ تومان تخفیف خرید بلیت قطار  و ۵،۰۰۰ تومان تخفیف خرید بلیت اتوبوس از سایت مستر بلیط هست.

مستر بلیط سامانه فروش آنلاین بلیت هواپیما، قطار و اتوبوس است که امکان خرید سریع و راحت بلیت این وسایل نقیله رو در هر ساعتی ازشبانه روز فراهم کرده.
علاوه بر سایت، خرید بلیت از طریق اپلیکیشن‌ آیفون و اندروید هم امکان‌ پذیر است.

همچنین پشتیبانی سایت مستر بلیط ۲۴ ساعته است.

مستر بلیط رو رو می‌تونید از طریق لینک‌های زیر دنبال کنید:

کانال تلگرام | اینستاگراماپلیکیشن آیفون | اپلیکیشن اندروید

امین مهدوی، محمد لهاک، سهیل جمشیدی و نغمه این را خواندند
میلاد مجرد و حمید قنبرزاده این را دوست دارند
با سلام ججوری می تونم از تخفیف استفاده کنم؟
۳۰ مرداد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره اشتراک تیوال+ i
۲۰٪ تخفیف کافه رستوران لبیسترو پاپ ویژه مشترکان تیوال‌پلاس | عکس
تیوال‌پلاس
» ۲۰٪ تخفیف کافه رستوران لبیسترو پاپ ویژه مشترکان تیوال‌پلاس
... دیدن متن »

کافه رستوران لبیسترو پاپ واقع در خیابان سمیه، بعد از سپهبد قرنی، نرسیده به نجات اللهی، داخل کوچه افشار، پلاک ۲۱۴ یکی دیگر از کافه‌هایی‌ست که مشترکان تیوال‌پلاس می‌توانند بصورت حضوری و با ارائه‌ی کد اشتراک خود از ۲۰٪ تخفیف بهره مند بشن.
ساعت سرویس دهی:
شنبه تا جمعه از ساعت ۹:۰۰ تا ۲۴:۰۰

کافه رستوران لبیسترو پاپ رو می‌تونید از طریق لینک‌های زیر دنبال کنید:
کانال تلگرام | اینستاگرام

از دیگر خدمات تیوال‌پلاس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

فیلیمو
اسنپ
دلیون
شهر کتاب آنلاین
اسنپ فود
مدیسه
نوار
فروشگاه بازی و اندیشه
کافه گرامافون
کافه گالری ایرانشهر

 

محمد لهاک این را خواند
سارا صادقیان، پرستو اسدی، مریم خیابانی و سعید ضرابیان این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره اشتراک تیوال+ i
۲۰٪ تخفیف کافه گرامافون ویژه مشترکان تیوال‌پلاس | عکس
تیوال‌پلاس
» ۲۰٪ تخفیف کافه گرامافون ویژه مشترکان تیوال‌پلاس
... دیدن متن »

همونطور که می‌دونید، اشتراک تیوال‌ْپلاس به معنی بهره‌مندی از همه خدمات آشنا و رایگان تیوال هست به اضافه مزایا و خدماتی که می‌‌تونه برای یک مخاطب فعال‌تر برنامه‌های هنری و گردشی خیلی مفید باشه.

پیش از این بخشی از خدمات تیوال‌پلاس رو بهتون معرفی کردیم. همراهی‌ها و هدیه‌های فیلیمو، اسنپ، دلیون، شهر کتاب آنلاین، اسنپ فود، مدیسه ، نوار و فروشگاه بازی و اندیشه رو که یادتون هست؟ امکان ویژه دیگه‌ای که در تیوال‌پلاس داریم ۲۰٪ تخفیف خرید از کافه گرامافون هست.

کافه گرامافون واقع در خیابان ولى عصر، بعد از خیابان انقلاب، به سمت خیابان جمهوری روبه روی تئاتر شهر یکی دیگر از کافه هایی است که مشترکان تیوال‌پلاس می‌توانند بصورت حضوری و با ارائه‌ی کد اشتراک خود، از ۲۰٪ تخفیف بهره‌مند بشن.

ساعت سرویس دهی:
شنبه تا جمعه از ساعت ۹:۳۰ تا ۲۱:۳۰


کافه گرامافون رو می‌تونید از طریق لینک‌های زیر دنبال کنید:
اینستاگرام

 

عاطفه گندم آبادی و محمد لهاک این را خواندند
tehran این را دوست دارد
سلام ما دیشب به کافه گرامافون مراجعه کردیم ولی گفتن هیچ قراردادی ندارند وبه ما تخفیف ندادن.
۳۰ مرداد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره اشتراک تیوال+ i
۲۰٪ تخفیف اجاره محل اقامت در سفر از سایت اتاقک | عکس
تیوال پلاس
» ۲۰٪ تخفیف اجاره محل اقامت در سفر از سایت اتاقک
... دیدن متن »

همونطور که می‌دونید، اشتراک تیوال‌ْپلاس به معنی بهره‌مندی از همه خدمات آشنا و رایگان تیوال هست به اضافه مزایا و خدماتی که می‌‌تونه برای یک مخاطب فعال‌تر برنامه‌های هنری و گردشی خیلی مفید باشه. پیش از این بخشی از خدمات تیوال‌پلاس رو بهتون معرفی کردیم. همراهی‌ها و هدیه‌های فیلیمو و اسنپ و دلیون و شهر کتاب آنلاین و اسنپ فود و مدیسه و نوار و بازی و اندیشه که یادتون هست؟ امکان ویژه دیگه‌ای که در تیوال‌پلاس داریم ۲۰٪ تخفیف اجاره محل اقامت از سایت اتاقک هست.

 

اتاقک این امکان را فراهم کرده است که بدون نگرانی و دغدغه، محل اقامتمون (ویلا، هتل آپارتمان، سوئیت، اتاقک‌های بوم گردی و ...) رو قبل از سفر رزرو کنیم تا وقتی که به محل مورد نظرمون رسیدیم با خیال راحت مستقر بشیم و مجبور به گشتن برای محل اقامت نباشیم.
همچنین می‌تونیم با انجام تست شخصیت سفر اتاقک، بفهمیم چه مکان‌هایی به روحیه و شخصیت ما نزدیکتر است که در صورت تمایل به اونجا سفر کنیم.

با توجه به قوانینی که سایت اتاقک برای میزبانان داره، میشه امیدوار بود که میزبانان به تعهدات خود عمل می‌کنند و امنیت خاطر و آسایش رو برای مسافران فراهم می‌کنند.

همچنین پشتیبانی سایت اتاقک ۲۴ ساعته است.


سایت اتاقک را می‌تونید از طریق لینک‌های زیر دنبال کنید:
کانال تلگرام | اینستاگرام | توئیتر | اپلیکیشن اندروید | اپلیکیشن آیفون | وبلاگ

 

عاطفه گندم آبادی، آرزو اورک، محمد لهاک و نیما نوری این را خواندند
زهره مقدم این را دوست دارد
با سلام
تخفیف رو چجوری میشه رو رزرو اعمال کرد؟
۰۸ مرداد
با سلام
من می خواستم از کد تخفیف اتاقک استفاده کنم اما وقتی وارد می کنم میگه نا معتبره
۱۱ شهریور
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره کنسرت شب‌های گروه ‌B i
شهرام ناظری و گروه «لیان» همزمان با جام جهانی می‌خوانند | عکس
با حضور نمایندگان ایران، اسپانیا و پرتغال در «گروه B»
» شهرام ناظری و گروه «لیان» همزمان با جام جهانی می‌خوانند
... دیدن متن »

مجموعه فرهنگی «سازباز» به بهانه قرار گرفتن تیم ملی فوتبال ایران در گروه B مجموعه کنسرت‌های «شب‌های گروه B» را برگزار می‌کند. در این رویداد استاد شهرام ناظری و گروه لیان از ایران در کنار گروه‌های مطرحی از اسپانیا و پرتغال که در گروه B حضور دارند روی صحنه خواهند رفت.
 
سازباز که در این سال‌ها سابقه برگزاری رویدادهایی مانند شب‌های جز، شب‌های جنوب، کنسرت کریستف رضاعی و مشارکت در هفته موسیقی تلفیقی تهران را دارد حالا سراغ رویداد متفاوتی رفته است. در توضیح این رویداد چنین نوشته شده: «فوتبال، ابزاری است که در سراسر دنیا میلیون‌ها نفر را به هم متصل می‌کند و موسیقی نیز زبان مشترک در بین مردم جهان است. ما به دنبال حضور تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی و تجربه برگزاری رویدادهای مختلف موسیقی این بار ایده شب‌های «گروه بی» به ذهنمان رسید.»
 
در شب اول این رویداد که ۲۸ خرداد اتفاق می‌افتد ابتدا «شهرام ناظری» و پس از آن «خوزه لوئیس مونتون» هر کدام حدود 45 دقیقه به اجرای برنامه خواهند پرداخت و علاقه‌مندان با تهیه یک بلیت به استقبال هر دو اجرا می‌روند. خوزه لوئیس مونتون از برجسته‌ترین نوازندگان گیتار فلامنکو در اسپانیا است که همراه با گروهش (گیتار، آکاردئون و پرکاشن) روی صحنه می‌رود. او سابقه همکاری با نشر ECM را در کارنامه دارد. همچنین در شب دوم (۲۹ خرداد)، گروه «لیان» به سرپرستی محسن شریفیان و کمانه از پرتغال این رویداد فرهنگی را ادامه می‌دهند. کمانه امروز مهمترین خواننده مرد فادو (موسیقی اصیل پرتغال) است و جدا از فروش بیش از ۶ میلیون نسخه آلبوم، توانسته کاندید جایزه اسکار موسیقی و برنده جوایز مهمی در پرتغال شود.
 
در روزهای گذشته با خبر کذبی مبنی بر تولید قطعه‌ای برای جام جهانی توسط استاد شهرام ناظری منتشر شد که البته او در گفت و گویی این موضوع را تکذیب کرد. اجرای شهرام ناظری در رویداد پیش‌رو هیچ ارتباطی به این موضوع ندارد و به هیچ عنوان قطعه‌ای برای تیم ملی ساخته نشده و اجرا نمی‌شود. لازم به ذکر است که شب‌های گروه بی ساعت ۲۱ در تالار وحدت روی صحنه می‌رود و علاقه مندان می‌توانند از فردا (سه‌شنبه) جهت تهیه بلیت به سایت تیوال مراجعه کنند.

بهزاد هندی، زهره مقدم و Sara Reyhani این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره اشتراک تیوال+ i
۲۰٪ تخفیف خرید حضوری از فروشگاه بازی و اندیشه برای مشترکان تیوال‌پلاس | عکس
تیوال پلاس
» ۲۰٪ تخفیف خرید حضوری از فروشگاه بازی و اندیشه برای مشترکان تیوال‌پلاس
... دیدن متن »

همونطور که می‌دونید، اشتراک تیوال‌ْپلاس به معنی بهره‌مندی از همه خدمات آشنا و رایگان تیوال هست به اضافه مزایا و خدماتی که می‌‌تونه برای یک مخاطب فعال‌تر برنامه‌های هنری و گردشی خیلی مفید باشه. پیش از این بخشی از خدمات تیوال‌پلاس رو بهتون معرفی کردیم. همراهی‌ها و هدیه‌های فیلیمو، اسنپ، دلیون، شهر کتاب آنلاین، اسنپ فود، مدیسه و نوار که یادتون هست؟ امکان ویژه دیگه‌ای که در تیوال‌پلاس داریم ۲۰٪ تخفیف خریدحضوری کتاب کودک، اسباب‌بازی و ... از فروشگاه بازی و اندیشه هست.


مجموعه بازی و اندیشه
فرصتی‌ست برای رشد خلاقیت و هوش کودکان، همینطور امکانی‌ست برای دور بودن کودکان از استرس بازی‌های کامپیوتری و بازی‌هایی که منجر به پرورش خشونت می‌شود.
کودکان می‌تونن در فضاهای باز این مجموعه بدون ترس و نگرانی اینکه بزرگسالان بهشون تذکر بدن یا از بازی با وسیله‌ایی منعشون کنن، با دوستای خودشون با خیال راحت مشغول بازی و تفریح بشن.

 

از دیگر ویژگی‌ها و امکانات مجموعه بازی و اندیشه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- در مجموعه‌ی بازی و اندیشه اسباب بازی‌های منفعل مانند ماشین کنترلی، آدم آهنی و ... به فروش نمی‌رسد.
- عدم فروش اسباب‌ بازی‌هایی مثل تفنگ و شمشیر و ...
- وجود کارگاه‌های مادر و کودک برای آموزش غیر مستقیم و رشد خلاقیت کودکان
- تور‌های تفریحی یک روزه برای کودکان به همراه بزرگسالانشان
- کلوپ‌ بازی‌های فکری
- کتاب فروشی تخصصی کودک و نوجوان
- شب‌های مهتابی (دورهمی مجموعه بازی و اندیشه به همراه کودکان و خانواده‌ها در پارک وقتی ماه کامل‌ست)

فروشگاه باز ی و اندیشه را می‌تونید از طریق لینک‌های زیر دنبال کنید:
کانال تلگرام | اینستاگرام | فروشگاه آنلاین کتاب

در حال حاضر فروشگاه بازی و اندیشه در شعبه‌‌ی  شهرک غرب، بلوار دادمان، شرق به غرب، نرسیده به یادگار امام، پلاک ۱۱۷ آماده‌ی ارائه خدمات حضوری با ۲۰٪ تخفیف به مشترکان تیوال‌پلاس است.عاطفه گندم آبادی و محمد لهاک این را خواندند
میلاد مجرد این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
دلمان می‌خواهد مفهوم فستیوال در کشور جا بیفتد / ضعف بخش تبلیغات و اطلاع‌رسانی را قبول داریم  | عکس
ارزیابی نوید گوهری و احسان تارخ از فستیوال بین‌المللی موسیقی معاصر تهران
» دلمان می‌خواهد مفهوم فستیوال در کشور جا بیفتد / ضعف بخش تبلیغات و اطلاع‌رسانی را قبول داریم
... دیدن متن »

سومین فستیوال بین‌المللی موسیقی معاصر تهران از اول تا هفتم اردیبهشت برگزار شد و توانست ثمرات خوبی در مبحث موسیقی کلاسیک به یادگار بگذارد، به همین دلیل با نوید گوهری دبیر فستیوال و احسان تارخ مدیر اجرایی گفت‌وگو کردیم که در ادامه می‌خوانید.

سومین دوره فستیوال موسیقی معاصر تهران به تازگی به پایان رسید. از برگزاری فستیوال و بازخوردهای مخاطبان راضی بودید؟

احسان تارخ: بله. خوشبختانه فستیوال به خوبی برگزار شد و تمامی اجراها، سمینارها، اجراهای محیطی، ورکشاپ‌های دانشگاهی و مستر کلاس‌هایی که ما برنامه‌ریزی کرده بودیم، بدون هیچ کنسلی و طبق برنامه پیش رفت. خداراشکر که به همه چیز رسیدیم و همه اتفاقات فستیوال به بهترین نحو انجام شد.

می‌دانیم که خیلی روی استفاده از واژه فستیوال به جای جشنواره تأکید دارید. دلیلش چیست؟ چه تفاوتی بین فستیوال و جشنواره وجود دارد؟

نوید گوهری: جشنواره معادل فارسی فستیوال است اما به لحاظ مفهومی یک فرق اساسی دارند. فستیوال یک رویداد و جریانی است که چه آن‌هایی که خودشان مشارکت‌کننده هستند و چه مخاطبین را تحت تأثیر قرار می‌دهد، مضاف بر این‌که این‌که گفتمان فرهنگی و روابط انسانی هم در دل آن شکل می‌گیرد. ما اعتقاد داریم فستیوال یک رویداد یکپارچه است. یعنی شما نمی‌توانید بگویید فلان اجرا یک اجرایی از یک فسیتوال است. معمولاً برنامه جشنواره‌هایی که در کشور ما برگزار می‌شود، جدا از هم است و مقطعی برگزار می‌شود. شاید تنها جشنواره‌ای که روحیه یکپارچگی دارد و به فستیوال نزدیک‌تر است، جشنواره فیلم فجر است وگرنه در بقیه جشنواره‌ها خبری از روحیه یکپارچگی، گفتمان و با هم بودن نیست. بنابراین ما اگر روی واژه فستیوال تأکید داریم به خاطر اصرار برای استفاده از یک واژه غربی نیست بلکه دلمان می‌خواهد مفهوم فستیوال در کشورمان جا بیفتد.

علیرغم این‌که سه دوره از فستیوال موسیقی معاصر تهران برگزار شده ولی به نظر می‌آید این فستیوال همچنان مهجور باقی مانده و آن‌طوری که باید دیده نشده است. فکر می‌کنید دلیلش چیست؟

احسان تارخ: فستیوال موسیقی معاصر تهران یک فستیوال مستقل، خصوصی و نوپا است و حدود 4 و نیم سال طول کشیده تا ایده آن به تأیید و اجرا برسد. کارهای اداری چنین فستیوالی که قرار است به شکل بین‌المللی برگزار شود، فوق‌العاده زیاد و زمان‌بر است و طبیعتاً در این بین جابجایی مدیران هم روند اجرایی را کمی کند می‌کند. با این حال جای شکرش باقی است که طی این سه دوره تمام مدیران و مسئولین در روند صدور مجوز و هماهنگی سالن‌ها با ما همراه بودند و همه این فستیوال را یک اتفاق استاندارد و لازم برای موسیقی جدی این مملکت می‌دانستند و حمایتش کردند.

نوید گوهری: به نظرم در پاسخ به سؤال شما باید به چند نکته توجه کرد. یک بخش قضیه این است که فستیوال موسیقی معاصر تهران به صورت خصوصی و مستقل برگزار می‌شود و هنوز نتوانسته منابع مالی‌اش را به آن شکلی که باید تأمین کند که این باعث شده در بخش تبلیغات و اطلاع‌رسانی خیلی قوی عمل نکند. البته ما از کمک‌هایی که دولت می‌کند هم استفاده می‌کنیم چون در غیر این صورت نمی‌توانیم سرپا بایستیم ولی به طور کلی، سیاست‌گذاری، انتخاب گروه‌ها، برنامه‌ریزی‌ها و تأمین منابع مالی فستیوال موسیقی معاصر تهران به شکل مستقل انجام می‌شود و این کار را برای برگزارکنندگان فستیوال سخت می‌کند. اما جدا از این مسئله، من فکر می‌کنم دست‌اندرکاران فرهنگی، رسانه‌ها و حامیان مالی هنوز خیلی اهمیت این فستیوال را درک نکرده‌اند و بعضی‌ها همچنان در جریان نیستند که دارد چه اتفاق مهمی رخ می‌دهد. فستیوال موسیقی معاصر تهران بعد از جشنواره موسیقی فجردومین رویداد در حوزه موسیقی است که به شکل بین‌المللی برگزار می‌شود. ما هر دوره بین 27 تا 34 اجرا در طول هفته داریم و در همین دوره اخیر بالغ بر 133 هنرمند در فستیوال موسیقی معاصر تهران حضور داشتند. هر دوره 5-6 کشور و بیش از 15 آرتیست خارجی درگیر این فستیوال می‌شوند و علیرغم مشکلاتی که وجود دارد، هرگز اجازه نداده‌ایم هیچ برنامه‌ای لغو شود. این به مدیریت و برنامه‌ریزی دقیق فستیوال برمی‌گردد که سعی کرده یک شرایط حرفه‌ای را ایجاد کند. فستیوال موسیقی معاصر تهران از دید هنرمندان ایرانی و خارجی و همین‌طور از نگاه مخاطبانش یک فستیوال حرفه‌ای است که با استاندارد بالایی برگزار می‌شود. بنابراین اتفاق بزرگی دارد می‌افتد و باید توجه‌بیشتری به آن شود. البته ما قبول داریم که در سه دوره اخیر در بحث تبلیغات رسانه‌ای خیلی قوی عمل نکرده‌ایم که این به همان بحث بودجه‌ای و تمرکز ما به برنامه‌های اجرایی برمی‌گردد ولی با این حال توقع داریم توجه‌ها به همچین فستیوال مهمی بیشتر باشد.

نحوه دعوت هنرمندان به فستیوال چطور است؟ شما هنرمندان خاصی را مشخص می‌کنید و برای‌شان دعوت‌نامه می‌فرستید یا خود آن‌ها درخواست می‌کنند در فستیوال حضور داشته باشند؟

احسان تارخ: ما از هیچ گروه، نوازنده و آهنگسازی دعوت نمی‌کنیم بلکه شرایط فستیوال را اعلام می‌کنیم و خود آن‌ها اگر تمایل داشته باشند می‌توانند به وب‌سایت فستیوال ایمیل بزنند و برای حضور در فستیوال اعلام آمادگی کنند، اما بخش بین‌المللی فستیوال توسط موسسه موسیقی نوین اسپکترو بررسی می‌شود و آن‌ها لیست آرتیست‌ها، آنسامبل‌ها، کوارتت‌ها، ارکسترها و نوازنده‌هایی که مایل هستند در فستیوال حضور داشته باشند را به ما انتقال می‌دهند و بعد بحث کارشناسی آن‌ها شروع می‌شود. ما آبان‌ماه سال قبل برای دوره سوم فستیوال فراخوان دادیم و تا بهمن‌ماه فرصت تعیین کردیم که آرتیست‌ها برای حضورشان در فستیوال درخواست بدهند. بهمن‌ماه آرتیست‌ها را کارشناسی و بررسی کردیم و بعد پرونده آن‌ها به وزارت فرهنگ و ارشاد انتقال پیدا کرد و مجوز اجرای‌شان صادر شد. زمانی که حضور آرتیست‌ها در فستیوال قطعی شد، برای آرتیست‌های خارجی دعوت‌نامه ‌فرستادیم و معاونت هنری وزارت ارشاد هم ویزای آن‌ها را صادر کرد تا این‌که نهایتاً چند روز قبل از فستیوال وارد تهران شدند و در فستیوال حضور پیدا کردند. آرتیست‌های داخلی هم که در داخل کشور حضور داشتند و از برنامه‌ها اطلاع پیدا کردند.

تاکنون پیش آمده که آرتیست‌های خارجی برای حضور در ایران دچار مشکل شوند و به هر دلیلی نتوانند به تهران بیایند؟

احسان تارخ: ما هیچ‌گونه معذوریتی از این قضیه نداشته‌ایم. فقط در دوره دوم یک گروه از فرانسه و آلمان داشتیم که اجرای‌شان در فستیوال موسیقی معاصر تهران با اجرای دیگری که داشتند تداخل پیدا کرد و نتوانستند بیایند. یک‌بار هم یک پیانیست فرانسوی باردار بود و پزشک برایش قدغن کرده بود که به سفر خارجی برود. در هر صورت آرتیست‌هایی که نتوانستند به ایران بیایند هم مشکلی برای فستیوال ایجاد نکردند چون حضورشان را به موقع کنسل کردند و ما دچار مشکل نشدیم.


فستیوال موسیقی معاصر تهران چه هدفی را دنبال می‌کند؟

احسان تارخ: هدف اصلی این فستیوال از ابتدا معرفی آهنگسازان جوان ایرانی در سطح بین‌المللی بود. بر همین اساس ما تصمیم گرفتیم آرتیست‌هایی که از خارج کشور به ایران می‌آیند هم حتماً اثری از آهنگسازان ایرانی را اجرا کنند. در هر سه دوره این اتفاق افتاد و خوشبختانه در دوره سوم رنگ و بوی بیشتری پیدا کرد و آثار بیشتری از آهنگسازان ایرانی توسط آرتیست‌های خارجی اجرا شد. حتی یک گروه بود که فقط آثار 4 آهنگساز ایرانی را نواخت. من فکر می‌کنم تمایل خودشان هم بر همین است. بنابراین هدف اصلی ما معرفی آثار آهنگسازان ایرانی است ولی نه به طور مستقیم. یعنی ما با آهنگسازها هیچ تعاملی نمی‌کنیم بلکه خود آرتیست‌ها باید با آهنگسازها تعامل کنند و اجازه اجرای آثارشان را بگیرند.

نوید گوهری: اشتباهی که بعضی وقت‌ها در جشنواره‌های داخلی رخ می‌دهد این است که جشنواره‌ها شبیه یک نمایشگاه و ویترین می‌شوند و فقط یک چیزی را معرفی می‌کنند، در حالی‌که فستیوال‌ها در سراسر دنیا خط‌‌دهی هم می‌کنند. یعنی سعی می‌کنند یک خط مشخص هنری یا یک جریان هنری را راه بیندازند. فستیوال موسیقی معاصر تهران هم از ابتدا سعی کرد این جریان را داشته باشد. در ایران برخلاف موسیقی کلاسیک (موسیقی قرن 15 تا 20)، هرگز جریانی وجود نداشته که به موسیقی معاصر بپردازد. البته رویدادها و آنسامبل‌هایی وجود داشته که روی موسیقی معاصر کار کرده‌اند و یا در جشنواره‌های خصوصی موسیقی معاصر را اجرا کرده‌اند ولی فستیوال موسیقی معاصر تهران اولین رویدادی است که موسیقی معاصر را دارد به شکل یک جریان جدی دنبال می‌کند. آن‌چه که امروز از نظر جریان فکری موسیقی معاصر اهمیت دارد این است که تمام متریال‌های فرهنگی و بومی شما در این موسیقی گنجانده شود. شاید برای دنیا جالب باشد که یک موزیسین ایرانی اثر موتسارت را در ایران چطور می‌نوازد ولی در همین حد برایش کافی است، در حالی‌که وقتی یک آهنگساز ایرانی خودش یک اثر استاندارد را در حوزه موسیقی جدی می‌نویسد، تمامی منتقدین، آهنگسازها، نوازنده‌ها و جامعه دانشگاهی برای‌شان مهم است که ببینند این آهنگساز از چه متریال‌های فرهنگی استفاده کرده است. بنابراین فستیوال موسیقی معاصر که یک بخشی از هدفش ارائه آثار آهنگسازهای ایرانی است، دارد سعی می‌کند در این زمینه‌ جریان‌ساز باشد و از طرفی می‌خواهد مخاطب را به یک خط فکری و مدل مشخصی از موسیقی معاصر وصل کند. در حال حاضر این مورد دوم هنوز برای ما اتفاق نیفتاده است؛ یعنی ما هنوز خط فکری مشخصی را در آثار موسیقی معاصر و یا حداقل در پذیرفتن آثار رعایت نکرده‌ایم و همه درها را باز گذشته‌ایم که آرتیست‌ها بیایند و هر نوع اثر معاصری را اجرا کنند. البته ما این خط را تعیین کرده‌ایم که آرتیست‌ها حتماً باید آثار آهنگسازهای ایرانی را اجرا کنند. همان‌طور که آقای تارخ گفتند، در سه دوره اخیر هر هنرمندی به فستیوال موسیقی معاصر تهران آمده، اثری از آهنگسازهای ایرانی را هم اجرا کرده است ولی باز هم شرایط این‌طور نیست که ما از آهنگسازها قطعه‌ خاصی را بپذیریم. یعنی این‌طور نیست که فلان آهنگساز بگوید فلان قطعه من باید اجرا شود و ما هم حتماً آن قطعه را به یک آرتیست بدهیم تا اجرا کند. ما سعی می‌کنیم پای خودمان را کنار بکشیم و آنسامبل‌ها و آهنگسازها را با هم روبرو کنیم تا با هم ارتباط برقرار کنند. این یکی از رسالت‌های ما در فستیوال موسیقی معاصر تهران است.

تا به حال در این زمینه موفقیت‌هایی داشته‌اید؟ منظورم این است که آرتیست‌های خارجی به آهنگسازهای ایرانی لینک شوند و بعد از فستیوال هم با هم کار کنند.

نوید گوهری: بله. مثلاً در دوره اول فستیوال آقای فرزین طهرانیان با یک هنرمندی از گرجستان آشنا شد و به واسطه این آشنایی بعد از فستیوال موسیقی معاصر تهران به همراه گروهش به جشنواره جز قفقاز رفت و در آن‌جا اجرا کرد. یا در دوره دوم هم   یک اثری از آقای علی بلیغی توسط خانم پونه زارعی اجرا شد که یک نوازنده فنلاندی از کار این دو نفر خوشش آمد و قرارشان بر این شد که خانم زارعی و آقای بلیغی در سال 2018 در فستیوال فنلاند اجرا کنند. در دوره سوم هم چند گروه با همدیگر وارد تعامل شدند و برای برنامه‌های مشترک برنامه‌ریزی کردند.

اشاره کردید که فستیوال موسیقی معاصر تهران یک سری کمک‌های دولتی هم دریافت می‌کند. آیا در زمینه مالی هم به شما کمک می‌شود؟

احسان تارخ: یک سری کمک‌ها صورت گرفته ولی نقدی نبوده است. سالن‌های بنیاد رودکی و موزه هنرهای معاصر در اختیار ما قرار داده شد و این کمک بزرگی برای ما بود. در دوره اول خانه هنرمندان هم در کنار این مجموعه حضور داشت ولی در دوره‌های دوم و سوم اجراهای ما در بنیاد رودکی و موزه هنرهای معاصر انجام شد. ما طوری برنامه‌ریزی کردیم که مشکلی برای برنامه‌های روتین مجموعه رودکی و موزه هنرهای معاصر تهران به وجود نیاوریم و به همین خاطر اجراهای‌مان را به این دو محل بردیم وگرنه دلیل منفی برای ادامه نیافتن همکاری ما با خانه هنرمندان وجود نداشت. بنیاد رودکی در دوره دوم سال تشریفاتش را در اختیار ما قرار داد که ما در آن‌جا همان کاری که در دوره اول در خانه هنرمندان انجام داده بودیم را انجام دادیم. امسال هم کارگاه دکور تالار حافظ به مجموعه فستیوال موسیقی معاصر تهران اضافه شد و ما توانستیم جدول اجراهای‌مان را بر اساس سالن‌هایی که در اختیارمان قرار گرفته بود پر کنیم. بنابراین بده بستان مالی اتفاق نیفتاد ولی وجود سالن‌ها خیلی به ما کمک کرد.

شاید برای خیلی‌ها سؤال باشد که آیا فستیوال موسیقی معاصر تهران برای برگزارکننده‌ها عایده مالی هم دارد یا خیر؟

احسان تارخ: فروش بلیتی که ما در این دوره داشته‌ایم و عددی که درآمدزایی شده است، عددی نیست که منطقی باشد، حتی به نسبت یک کنسرت معمولی. ما از همان دوره اول نگاه‌مان بر این بود که به تمامی شرکت‌کننده‌ها آی‌دی کارت بدهیم تا به وسیله آن به صورت رایگان از تمامی اتفاقات فستیوال استفاده کنند. در دوره دوم به یک سری از خبرنگارها و دانشجوهای موسیقی هم این آفر را دادیم و در این دوره هم چنین اتفاقی رخ داد، اما تخفیف‌های ویژه‌تری را دادیم. ما در سایت تیوال پکیج‌های تعداد بلیتی تعریف کردیم و قیمت بلیت‌ها را پایین‌تر از میزان عرف سال در نظر گرفتیم. یعنی اگر بلیت اجراهای روتین 50-60 هزار تومان است، مخاطبان با خریداری کردن آن پکیج‌ها می‌توانستند بلیت یک کنسرت را با پرداخت 20-30 هزار تومان داشته باشند. ما این کارها را انجام دادیم که استقبال بیشتری از فستیوال شود و دانشجوها و موزیسین‌ها راحت‌تر بتوانند به دیدن اجراها بیایند ولی متأسفانه از لحاظ مالی به ما فشار وارد می‌شود. من می‌گویم کاش به یک شکلی بتوانیم اسپانسر بگیریم تا هزینه‌های فستیوال را کاور کند. حتی می‌تواند اجراها را برای تمامی کسانی که در عرصه موسیقی فعالیت می‌کنند رایگان کنند تا بتوانند از اجراها بهره بیشتری ببرند. ما بخش آموزشی دومین و سومین دوره فستیوال را برای دانشجوها رایگان کردیم، اما استقبالی که شد از تمامی بخش‌های دیگر فستیوال پایین‌تر بود. حتی روزهای کلاس‌ها و ورکشاپ‌ها را هماهنگ‌ کردیم که دانشجوها راحت‌تر بیایند و بروند ولی متأسفانه این اتفاق نیفتاد.

ممکن است این به خاطر ضعف اطلاع‌رسانی باشد چون هیچ تضمینی نیست که دانشجوها از این اتفاق با خبر بوده باشند.

احسان تارخ: ما ضعف بخش تبلیغات و اطلاع‌رسانی را تا حدی قبول داریم ولی در این بین اتفاقاتی هم می‌افتد که دست ما نیست. مثلاً هم امسال و هم پارسال فستیوال موسیقی معاصر قبل از جشنواره موسیقی نواحی برگزار شد و طبیعتاً اخبار این دو رویداد روی هم تأثیر می‌گذارد. ما تا به امروز به خاطر آرتیست‌های بین‌المللی نتوانسته‌ایم یک روز دیگری را برای برگزاری فستیوال در نظر بگیریم. ما در طول سال سه جشنواره مهم داریم که شروعش با جشنواره موسیقی نواحی است، بعد در شهریور ماه جشنواره موسیقی جوان برگزار می‌شود و بعد هم جشنواره موسیقی فجر. یکی دو سال است که بین جشنواره جوان با فجر یک جشنواره‌ای به نام جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی برگزار می‌شود و بعد از جشنواره موسیقی فجر هم آقای علیرضا مشایخی و دوستان‌شان جشنواره موسیقی کلاسیک تا معاصر را برگزار می‌کنند. به همین دلیل ما نمی‌توانیم فستیوال موسیقی معاصر را در فصل دیگری برگزار کنیم چون نزدیک به یکی از این جشنواره‌ها می‌شود. در نتیجه ما فعلاً ناچاریم فستیوال را در اردیبهشت برگزار کنیم و این طبیعتاً تبعاتی را هم با خود به همراه دارد. به خصوص امسال که فردوردین ماه مصادف با جابجایی مدیران شد و اخذ مجوز و صدور ویزای هنرمندان شرکت‌کننده در فستیوال به طور مستقیم به آن‌ها ربط داشت. در نتیجه در کار ما تأخیر افتاد و ما از 21 فروردین مجوز تبلیغات را گرفتیم. هنرمندان خارجی هم از 28 فروردین به ایران آمدند، یعنی یک هفته قبل از شروع فستیوال. به نظرم این فرصت خیلی کمی برای یک همچین رویداد بزرگی است و ما حداقل باید از 6 ماه قبل تکلیف خودمان را بدانیم و در مورد فستیوال تبلیغ کنیم. جدول اجراهای سه جشنواره نواحی، جوان و فجر از یک هفته قبل شروع جشنواره‌ها مشخص می‌شود و تازه از آن موقع شروع به کارهای تبلیغاتی می‌کنند، در حالی‌که ما جدول اجراهای‌مان از خیلی وقت‌ قبل‌تر مشخص است. ما جدول اجراهای سومین دوره فستیوال موسیقی معاصر تهران را در بهمن‌ماه تکمیل کردیم و اگر آن موقع جشنواره موسیقی فجر برگزار نمی‌شد، می‌توانستیم اخبار فستیوال را رسانه‌ای کنیم و حتی از اواخر اسفند شروع به بلیت‌فروشی کنیم ولی متأسفانه این اتفاق نمی‌افتد و این هم یک دلیلی است که باعث می‌شود فستیوال موسیقی معاصر تهران مهجور واقع شود.

نوید گوهری: من این را به صحبت‌های آقای تارخ در مورد سوددهی فستیوال اضافه کنم که اکثر فستیوال‌های دنیا اساساً غیر سودده هستند. برای ما هم همین‌طور بوده است، یعنی ما هم از روز اول به فستیوال موسیقی معاصر تهران به عنوان محلی برای درآمدزایی فکر نکردیم ولی مسلماً این فستیوال باید بتواند خودش را از لحاظ مالی تقویت کند. به هر حال ما آرتیست‌هایی را از خارج کشور می‌آوریم و باید بتوانیم هزینه حضور آن‌ها در ایران را تأمین کنیم. ضمن این‌که باید توان این را داشته باشیم که ساز خوب در اختیار نوازنده‌ها قرار بدهیم چون بعضی سازها قابل حمل نیستند و ما نمی‌توانیم به نوازنده‌ها بگوییم آن سازها را همراه خودتان بیاورید. یکی از اهداف بلندمدتی که ما دنبالش می‌کنیم این است که فستیوال بتواند سازها و تجهیزات لازم را تأمین کند. ما هیچ تعامل مالی با گروه‌های خارجی نداریم و هیچ دستمزدی به آن‌ها پرداخت نمی‌کنیم. این اعتبار یک فستیوال است. هر گروه خارجی که می‌خواهد به این فستیوال بیاید، ما اعلام می‌کنیم که فقط هزینه‌های اقامت‌تان را تأمین می‌کنیم و هزینه بلیت، ویزا و بیمه را باید خودشان تأمین کنند. طبیعتاً خیلی از گروه‌ها ممکن است این کار را انجام ندهند ولی خوشبختانه در سه دوره اخیر خیلی از گروه‌ها توانستند این امکانات را برای خودشان تأمین کنند و به فستیوال موسیقی معاصر تهران بیایند. ما وقتی با مسئولین صحبت می‌کردیم، می‌گفتند یعنی شما این‌قدر اعتبار دارید که گروه‌ها حاضر می‌شوند هزینه‌های خودشان را متقبل شوند؟ گفتیم خداراشکر بله. خوشبختانه امسال توانستیم سفارت‌ها را با فستیوال همراه کنیم. تعاملی برقرار کردیم که تأمین هزینه گروه‌ها را تقبل کنند. بنابراین لوگوی همه سفارت‌ها زیر پوستر فستیوال آمد چون حامی ما هستند. با این کار توانستیم درجه هنری آرتیست‌هایی که دعوت می‌شوند را بالا ببریم.

معمولاً این‌طور است که جشنواره‌های موسیقی بعد از چند دوره دچار تکرار می‌شوند و یک سری برنامه‌های روتین را توسط یک عده آدم تکراری اجرا می‌کنند. شما برای این‌که فستیوال موسیقی معاصر تهران دچار تکرار نشود و همچنان پویا باقی بماند چه تمهیداتی اندیشیده‌اید؟

نوید گوهری: فستیوال یک امر جدی است که باید دائم در تکاپو باشد و پویا و تأثیرگذار باقی بماند. قائدتاً راه‌حل‌هایی برای این پویایی و تأثیرگذاری وجود دارد که ما با دوستان‌مان در شورای هنری در موردش صحبت می‌کنیم. ما هر سال به دنبال این هستیم که فستیوال متفاوت از سال قبل باشد. در دوره اول سعی کردیم آثار موسیقی معاصر را پرزنت کنیم ولی یک مشکل جدی داشتیم که آیا اصلاً می‌توانیم تفهیم کنیم که منظورمان از موسیقی معصر چیست یا خیر؟ خیلی‌ها فکر می‌کردند آهنگسازی که زنده است یعنی معاصر. این نشان می‌داد که تا آن موقع مفهوم موسیقی معاصر برای خیلی‌ از مخاطبان جا نیفتاده بود و ما احساس نیاز کردیم که تمرکزمان را روی تفهیم این نوع از موسیقی بگذاریم. در دوره دوم به خاطر این‌که در موسیقی معاصر یک زیرشاخه مهمی به نام موسیقی الکترونیک یا الکترو آکوستیک وجود دارد، آثارمان را روی آن متمرکز کردیم و اکثر آثارمان در آن حال و هوا بود. اما در دوره سوم بیشتر تمرکزمان را روی موسیقی آکوستیک گذاشتیم و کارهای الکترونیک کمتری در فستیوال اجرا شد. ضمن این‌که در دوره اخیر روی آثار بانوان آهنگساز تمرکز کردیم و تمام تلاش‌مان را انجام دادیم که از تکرار پرهیز کردیم.از طرفی، ما در هر دوره مکان‌های جدیدی را برای برگزاری فستیوال معرفی کردیم و از آن‌جایی که موسیقی معاصر به طور مشخصی با زندگی امروز در ارتباط است، به راحتی این موسیقی را می‌شود در فضاهای جذاب برگزار کرد. قبل از این‌که ما اجراهای فستیوال را به موزه هنرهای معاصر تهران ببریم، در آن‌جا در قالب رویدادهای خود موزه موسیقی اجرا می‌شد ولی فکر می‌کنم ما اولین کسانی بودیم که موسیقی را به طور مستقل در آن‌جا اجرا کردیم و بعد از ما درخواست‌های زیادی شد که در موزه هنرهای معاصر موسیقی اجرا شود. امسال هم اجراهایی را در کارگاه دکور سالن حافظ داشتیم که سالن بامزه‌ای بود و آکوستیکی جالبی داشت. صدای خیابان هم وارد سالن می‌شد و تقریباً 99 درصد هنرمندان از این تجربه لذت بردند. کار دیگری که ما برای جلوگیری از تکرار در فستیوال انجام دادیم این بود که از روز اول اعلام کردیم هر گروه خارجی که در فستیوال شرکت می‌کند، تا سه دوره بعد امکان حضور در فستیوال را ندارد. تا به حال هم به این موضوع پای‌بند بوده‌ایم چون می‌خواهیم هر دوره جشنواره متفاوت از قبل باشد و پویایی آن حفظ شود.

ایده برگزاری فستیوال موسیقی معاصر تهران در ذهن چه کسی خطور کرد و چطور شد تصمیم گرفتید همچین فستیوالی برگزار کنید؟

احسان تارخ: من و آقای گوهری هر دو با هم به این ایده رسیدیم. ارکستر نیلپر به مدیریت بنده و به رهبری آقای گوهری طی دو سال در حال تحقیق و بررسی آثار آهنگسازان بین‌المللی معاصر بود و ما در این دو سال اجراهای مختلفی داشتیم. در این بین یک گروه سوئیسی درخواست کرد که در ایران اجرا داشته باشد. ما فکر کردیم این ایده خیلی جالب است اگر آن گروه به ایران بیاید و با ارکستر نیلپر تلفیق شوند و با هم اجرا کنند. یک سری جلسات با هم برگزار کردیم و دیدیم این اتفاق می‌تواند به شکل گسترده‌تری و در قالب یک فستیوال بیفتد و در کنار اجراهایی که روی صحنه می‌رود، یک سری سمینار و ورکشاپ هم برگزار شود. مدتی به این موضوع فکر کردیم تا این‌که سال 94 احساس کردیم حالا می‌توانیم این فستیوال را برگزار کنیم.

نوید گوهری: ما احساس می‌کردیم جای همچین فستیوالی در ایران خالی است. یعنی همیشه بحث این را می‌کردیم که چرا همچین جریانی در ایران نیست ولی انگار از یک جایی لازم بود جرقه‌ای در ذهن‌مان زده شود تا خودمان به طور جدی تصمیم بگیریم آن را برگزار کنیم.

احسان تارخ: وقتی به این قدرت رسیدیم که می‌توانیم فستیوال را برگزار کنیم، ایده آن را به بنیاد رودکی و دفتر موسیقی دادیم و بعد مقدمات برگزاری اولین دوره فستیوال موسیقی معاصر تهران را فراهم کردیم. آن موقع دیگر به این باور رسیده بودیم که ارتباط‌مان با آهنگسازهای ایرانی و خارجی مشخص است و ارکستر خودمان هم شرایط خوبی دارد، پس می‌توانیم یک تاریخی را مشخص کنیم و آرتیست‌های مختلف را به فستیوال موسیقی معاصر بیاوریم. سال 94 این اتفاق افتاد و تا قبل از آن به این قدرت نرسیده بودیم.

فستیوال موسیقی معاصر تهران قرار است تا چه زمانی ادامه پیدا کند؟

احسان تارخ: واقعیت این است که ما پای برگزاری این فستیوال ایستاده‌ایم و امیدواریم آدم‌های بیشتری همراهی‌مان کنند. تا جایی که سر پا باشیم و شرایط برگزاری فستیوال وجود داشته باشد ادامه‌اش می‌دهیم و برنامه‌مان این نیست که کنسلش کنیم. فقط برنامه‌مان این نیست که فستیوال اردیبهشت به اردیبهشت باشد و ممکن است فکر دیگری برایش داشته باشیم. ما برنامه‌های دیگری هم برای فستیوال داریم؛ از جمله این‌که می‌خواهیم گروه‌هایی را از ایران معرفی کنیم تا در فستیوال‌های بین‌المللی شرکت کنند. به فکر گسترش و شاخ و برگ دادن به فستیوال هستیم و امیدواریم در آینده اتفاقات بهتری در انتظار ما باشد.

و صحبت‌های پایانی...

نوید گوهری: من در پایان می‌خواهم به یک مسئله فرهنگی اشاره کنم که باید به آن توجه شود. در این سال‌ها فرهنگ عجیبی بین ما و مخصوصاً در میان اهالی موسیقی به وجود آمده که انگار رفتن به کنسرت دیگر یک امری جدی تلقی نمی‌شود و متأسفانه بیشتر به معنای تأیید یا عدم تأیید یک برنامه شده است. یعنی اگر من در یک برنامه‌ای حضور پیدا می‌کنم، یا برنامه دوستم است، یا برنامه‌ای است که تأییدش می‌کنم و یا برنامه‌ای است که احساس می‌کنم اگر در آن حضور داشته باشم برای وجهه هنری خودم خوب است، در غیر این‌صورت در آن برنامه حضور پیدا نمی‌کنم. این اتفاق ناخوشایندی است که اکثر فستیوال‌ها به ناچار به آن تن داده‌اند. ما باید آدم‌هایی داشته باشیم که یک هفته بیایند تمام یا اکثر اجراها را ببینند ولی متأسفانه مخاطبان برای اجرای اشخاص می‌آیند نه برای یک رویدادی به نام فستیوال موسیقی معاصر تهران. ما باید سعی کنیم فرهنگ فستیوالی را جا بیندازیم. همین امسال دوستانی را داشتیم که اکثر اجراها را دیدند و بعد با هم در مورد اجراها گپ زدیم. امیدوارم در آینده این فرهنگ تغییر کند. ما خودمان به عنوان موزیسین احتیاج داریم که برویم کار همکاران‌مان را بشنویم و خودمان را با آن‌ها در معرض مقایسه قرار بدهیم و فرهنگ گفت‌وگو را جا بیندازیم. اگر این اتفاق بیفتد حتماً تأثیرگذار خواهد بود.

منبع: هنرآنلاین
گفتگو کننده: مینا آتشی

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
تجربه‌های تازه دوئت لیرا در «موسیقی تجربه» | عکس
پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت در تالار رودکی برگزار می‌شود
» تجربه‌های تازه دوئت لیرا در «موسیقی تجربه»
... دیدن متن »

دوئت لیرا به آهنگسازی و نوازندگی پیانو آرش هژیرآزاد و نوازندگی ویولن یگانه‌ حسینی‌نیا روز پنجشنبه 20 اردیبهشت از ساعت 2۱:30 در قالب سلسله ‌اجراهای «موسیقی تجربه» در تالار رودکی تهران روی صحنه می‌رود.
به گزارش روابط عمومی موسیقی تجربه، آرش هژیر آزاد و یگانه حسینى‌نیا چندی پیش آلبوم تهران-مریخ را با نگاهی به کهکشان‌ها و جهان هستی منتشر کردند؛ این زوج هنری چندی است مشغول انجام پروژه الکتروآکوستیک خود هستند و در دومین دوره اجراهای موسیقی تجربه علاوه بر اجرای آلبوم خود، از پروژه جدیدشان نیز رونمایی می‌کنند.
آرش هژیر آزاد درباه این اجرا گفت: ما تمام تلاش‌مان را کردیم که هر چه بیشتر پروسه ضبط آلبوم «تهران مریخ» را به اجراى زنده نزدیک کنیم که شنونده با موسیقى که تا جاى ممکن زنده‌تر و طبیعى‌تر هست، مواجه شود اما به هر حال شنیدن موسیقى ضبط شده هیچ وقت حال و هواى یک اجراى زنده را نخواهد داشت و از این بابت خیلى هیجان داریم که این بار می‌توانیم این قطعات را بى‌واسطه و مستقیم با مخاطب در میان بگذاریم.
وی افزود: در این اجرا علاوه بر قطعات آکوستیک پیانو و ویلن که در آلبوم ضبط شده بود، قطعات جدیدترى هم که با همراهى موسیقى الکترونیک کار کردیم، را اجرا خواهیم کرد. این قطعات جدید از علاقه هر دو ما براى ارتباط موسیقى اکوستیک و ریشه‌دار، با امکانات جدید موسیقى مدرن و الکترونیک نشات می‌گیرد و درواقع یک نوع پل ارتباطى است براى اینکه به موسیقى‌ سازى با نگاه امروزى‌تر برخورد کرد.
 این نوازنده پیانو ادامه داد: هدف ما این است که ابتدا باز خورد آن را بطور مستقیم در مخاطبین ببینیم و شاید بتوان گفت این بار مسیر ضبط قطعات بعدى خودمان را برعکس در پیش گرفتیم. در آخر دغدغه ما شناساندن موسیقى سازى و بدون خواننده بوده و هست و امید داریم که در این راه  موفق باشیم.
«تهران-مریخ» ده قطعه برای ویولن و پیانو است که ماهیت تمام قطعات المان‌هایی هستند که در علم ستاره‌شناسی مورد بحث و گفت‌وگو قرار گرفته‌اند. فضای آزاد موسیقی این قطعات، کاملاً ملهم از فضای موسیقی کلاسیک است اما شاید نتوان آن را در دسته بندی موسیقی کلاسیک قرار داد. تهران مریخ تلاشی است برای ساکت نماندن سازندگانش در برابر احساسات در نگاه به کیهان و هستی.
تازه‌ترین اجرای گروه موسیقی دوئت لیرا روز پنجشنبه 20 اردیبهشت از ساعت 2۱:30 در قالب سلسله ‌اجراهای «موسیقی تجربه» در تالار رودکى تهران روی صحنه می‌رود و بلیت‌فروشی این رویداد نیز از طریق سایت تیوال انجام می‌گیرد.
«موسیقی تجربه» حرکتی تازه در موسیقی ایران است که تلاش می‌کند برای اجرای زنده آثار ارزشمند و غیرتجاری زمینه لازم را فراهم کند. این رویداد در تمام ژانرهای موسیقی در پی تحقق این امر است تا به سهم خود برای ارتقای دانش موسیقایی در میان تماشاگران و ارتقای کیفیت هنری موسیقی گامی بردارد.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
«دوستان سل» در تالار رودکی تهران روی صحنه می‌روند | عکس
» «دوستان سل» در تالار رودکی تهران روی صحنه می‌روند
... دیدن متن »

گروه موسیقی دوستان سل (Soul Friends) که با محوریت اجرای قطعات جهانی جز کار خود را آغاز کرده پس از سه اجرای موفق سال گذشته خود، این بار در قالب سلسله رویدادهای موسیقی تجربه در تالار رودکی تهران روی صحنه می‌رود.

قطعاتی که این گروه در این برنامه اجرا می‌کند، تنظیم و بازآفرینی قطعاتی است که در گذر زمان بارها و بارها توسط موسیقیدان‌ها و خوانندگان مطرح جَز اجرا و بازآفرینی شده‌اند و اکنون در جایگاه «کلاسیک» این گونه به شمار می‌روند.

آلوین آوانسیان سرپرست و نوزانده پیانو درباره این اجرا گفت: «سل فرندز همواره می‌کوشد قطعاتی اجرا کند که یادآور دوره طلایی موسیقی جهان هستند. قطعاتی که برای همه تا حدودی آشنا هستند و رنگ و بوی نستالژی دارند، اغلب در فیلم‌ها، تبلیغات و ... بصورت جسته و گریخته شنیده می‌شوند، ولی کمتر به شکلی که شایسته این نوع موسیقی است بدان پرداخه می‌شود.»

وی افزود: «سل فرندز  با تغییراتی در رنگ آمیزی هارمونیک و جریان قطعه، این ملودی های ناب را بصورت امروزی تر ولی با حفظ اصالت، به شنونده ها تقدیم میکند. در این برنامه قطعاتی جز استاندارد، لاتین و موسیقی فیلم اجرا خواهیم کرد؛ همچنین گروه دو قطعه از ساخته‌های اعظای سل فرندز را ارایه خواهد داد.»

آوانسیان درباره فعالیت‌های اخیر دوستان سل نیز گفت: گروه در حال حاضر در حال ضبط آلبوم است و همچنین در حال آماده شدن برای اجراهایی  متنوع در تابستان پیش رو.»

واروژ وسکانیان (خواننده)، آلوین آوانسیان (تنظیم و پیانو)، واهه آوانسیان (گیتار)، پترو کشیشی (ساکسفون)، واهیک قره بیگی (درامز) و آرامه بندری (گیتار بیس) اعضای اصلی دوستان سل هستند. بیتا رادمهر، افسانه جابری، روشنک کی منش، مژگان فقانی، ماهور نصیریان نیز به عنوان همخوان در این اجرا خواهند بود.

این گروه در سال 1387 با تلاش های واروژ وسکانیان و جمعی از نوازندگان ارمنی، ایرانی تبار رسما شکل گرفت. نام گروه از سبک «Soul»، در گونه جاز اقتباس شده  و زمینه فعالیت این گروه، اجرا قطعات جهانی جز و پاپ دهه‌های 60 و 70 میلادی است.  موسیقی Soul حاصل تجربیات سیاهان مهاجر به آمریکا و نوعی دگردیسی موسیقی گاسپل و آراندبی با ریتم‌های فانکی ‌است؛ از دیگر مشخصه‌های موسیقی سل وجود بخش‌های سؤال و جواب‌گونه مابین خواننده  اصلی و همخوان ها است.

گروه موسیقی دوستان سل (Soul Friends) با جمعی از نوازندگان ارمنی- ایرانی روز 14 اردیبهشت از ساعت ۱۸:30 در قالب سلسله ‌اجراهای «موسیقی تجربه» در تالار رودکی تهران روی صحنه می‌رود. بلیت این رویداد نیز در سایت تیوال به فروش می‌رسد. 

«موسیقی تجربه» حرکتی تازه در موسیقی ایران است که تلاش می‌کند برای اجرای زنده آثار ارزشمند و غیرتجاری زمینه لازم را فراهم کند. این رویداد در تمام ژانرهای موسیقی در پی تحقق این امر است تا به سهم خود برای ارتقای دانش موسیقایی در میان تماشاگران و ارتقای کیفیت هنری موسیقی گامی بردارد. بنیاد فرهنگی هنری رودکی و دفتر موسیقی در این راه، «موسیقی  تجربه» را حمایت می‌کنند.

منبع: فارس

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره کنسرت ارکستر بانوان چیستا i
گروه موسیقی «چیستا» در فرهنگسرای نیاوران | عکس
» گروه موسیقی «چیستا» در فرهنگسرای نیاوران
... دیدن متن »

کنسرت موسیقی «چیستا» ویژه بانوان به سرپرستی و خوانندگی میشکا سیلانی پنج شنبه 6 اردیبهشت ساعت ۱۵ در سالن خلیج فارس فرهنگسرای نیاوران به روی صحنه می‎رود.

به گزارش روابط عمومی بنیاد آفرینش‎های هنری نیاوران، این گروه که در سبک سنتی ـ کلاسیک فعالیت خود را از سال ۹۵ آغاز کرده است، در کنسرت پیش رو ۲۴ قطعه را در دو بخش شور و اصفهان اجرا خواهند کرد که بخش شور شامل ۴ تصنیف به همراه چند قطعه چهارمضراب و آواز و بخش اصفهان نیز شامل ۵ تصنیف و قطعات ضربی و آوازی است.

اعضای گروه موسیقی چیستا عبارتند از: نیتا مجلسی (پیانو)، فاطمه سید محمود (تنبک)، الهام کریمی جبلی، مهرزاد خسروی، خورشید معلم، شیما الله یاری، نازنین خسرویان، الهه یزدانی و آرام رییسی (ویولن)، عسل خردیار (فلوت)، نعیمه روحانی (سنتور)، نازنین خالصی (تار)، فریبا مهرپور (قیچک آلتو)، سوگند عباسی (پرکاشن)

گفتنی است گروه موسیقی «چیستا» ویژه بانوان پنج شنبه ۶ اردیبهشت ساعت ۱۵ در سالن خلیج فارس فرهنگسرای نیاوران به روی صحنه می‎رود. علاقمندان می‎توانند جهت تهیه بلیت به سایت تیوال و یا گیشه فرهنگسرا مراجعه کنند.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید