تیوال کنسرت شهید پرویزخان (هند)
T1 : 20:20:05
  تالار رودکی
  جمعه ۲۴ دی ۱۳۹۵
  ۱۴:۳۰
 بها: ۸۰,۰۰۰ و ۷۰,۰۰۰ تومان


: شهید پرویز خان

 استاد شاهد (شهید) پرویزخان Ustad Shahid Parvez Khan متولد ۱۹۵۸ در مومبای هند، یکی از بزرگترین نوازندگان سی تار نسل خود و شاگرد استاد عزیزخان از اساتید موسیقی سنتی هندی است.
 خانواده او متعلق به خاندان موسیقی دان بزرگ، استاد Imdad Khan بنیانگذار مکتب Imdadkhani یا مکتب ایتاوا Etawah gharana (شهر کوچکی در شمال هند، نزدیک شهر آگرا که استاد در آنجا زندگی می کرد) بودند. این مکتب شامل نوازندگی سیتار ( معروفترین ابزار موسیقی هندی ) و سوربار Surbahar  ( نوعی سیتار ) میشود.
 او در سه سالگی شروع به آموزش های طبلا و آواز کرد و در چهار سالگی به سیتار روی آورد.

 شاهد پرویز در همه جشنواره های بزرگ موسیقی در هند و در خارج از کشور از جمله جشنواره های هندی که در ایالات متحده، اروپا، اتحاد جماهیر شوروی، کانادا، آفریقا، استرالیا و خاور میانه برگزار شده شرکت داشته و با سوابق بی شمار اجرایی و ضبط آثار صوتی و تصویری و دریافت جوایز و تقدیرنامه های متعدد در هند و سراسر جهان، به عنوان یکی از بهترین نوازندگان  سی تار حال حاضر به رسمیت شناخته شده است.

 ساز او سی تار sitar از سازهای زهی زخمه‌ای موسیقی هندی است که دسته‌ای بلند و کشیده و کاسه‌ای به شکل گلابی دارد. این ساز هفت سیم اصلی و ۱۱ یا ۱۳ سیم تشدید (یا همراه) دارد که در زیر سیم‌های اصلی بسته می‌شود و با مضرابی فلزی نواخته می‌شود.
«راوی شانکار» و «ولایت‌خان» نیز از نوازندگان مشهور این ساز هستند.


همکف: ۸۰۰۰۰ تومان
بالکن: ۷۰۰۰۰ تومان

مکان

خیابان حافظ ، خیابان استاد شهریار، تالار رودکی
تلفن:  ۶۶۷۰۵۱۰۱

اخبار وابسته

» نوازنده مطرح هندی در تهران کنسرت می‌دهد