تیوال تئاتر | اخبار | یادداشت خانم پروانه مافی برای نمایش دو دلقک و نصفی اثر تازه جلال تهرانی
S3 : 05:19:04
نمایش دو دلقک و نصفی‎ | یادداشت خانم پروانه مافی برای نمایش دو دلقک و نصفی اثر تازه جلال تهرانی | عکس

شب گذشته  به تماشای تئاتر دو دلقک و نصفی به نویسندگی و کارگردانی آقای جلال تهرانی رفتم. تئاتری با مضمون طنز تلخ که گاهی تماشاگر را می خنداند گاه می گریاند و این تضاد انسان را به اوج تفکر می رساند.
دو دلقک و نصفی شرح حال انسان های جوامع مختلف در طول تاریخ است. انسانی که همواره با نقاب زدن برچهره ظاهر، درون واقعی خود را از دیگران پنهان می کند. نگاه جهان شمول سازنده، این اثر را به شدت قابل تفکر و تأمل  کرده است. انسان های که یا از روی ترس یا خودخواهی یا زیاده خواهی و... مکنونات قلبی و درونی خویش را  از دیگران پنهان و چهره ی دیگری از خود را عیان می کنند در عین حالی که خنده دار است  ناراحت کننده هم است چرا که دروغ در سطح جامعه جای راستی را می گیرد. اتفاق نامبارکی که این روزها بیشتر از همیشه شاهد ش هستیم که در نمایش زیبای دو دلقک و نصفی هنرمندانه به آن پرداخته شد.

بی شک این قدرت هنر است که می تواند با کمک سایر علوم چون روان شناسی و جامعه شناسی آسیب های اجتماعی را شناسی و به نمایش بگذارد. در این میان سینما و تئاتر به دلیل بهره گرفتن از تصویر  ازتأثیر گذاری بیشتری برخوردارن. خوشبختانه هنر تئاتر در ایران پیشینه‌ای دراز دارد و سبکی از آن در نمایش‌های تعزیه نمود یافته‌است. نمایشنامه نویسی، به عنوان یکی از گستره‌های با اهمیت ادبیات، با گذشت بیش از صد سال متأسفانه هنوز جایگاه شایستهٔ خود را ندارد.

به همین دلیل مهجور و مظلوم مانده و تنها از مخاطبان  خاص برخودار است و دیگر آحاد جامعه  از این هنر استقبال  نکرده اند و البته در میان مسئولان هم  جایگاه ی بایسته ای ندارد.

حمایت  مسئولان از هنرمندان  تنها به مسائل مادی بر نمی گردد، بلکه وقت گذاشتن و توجه کردن به آثار هنری آنها در هر حوزه چه سینما چه تئاتر ، بازدید از نمایشگاه های عکس و نقاشی و غیره
می تواند رویداد بسیار خوبی برای تحول و در نهایت توسعه جامعه باشد. اینکه مسئولان فارغ از دغدغه های تخصصی خویش با زبان هنر نسبت به همه ابعاد جامعه و آحادش آشنا شوند، بسیار کمک کننده است.

پیوند مسئولان و هنرمندان در کشور حلقه مفقوده ای است که باید پیدا شود . بعد از تماشای این تئاتر که با بازی قابل تحسین بازیگران تازه کار و نا آشنا است ، می توان به این نتیجه رسید که دنیای هنر به ویژه تئاتر  می تواند روح انسان را جلا و ذهنش را به عالم دیگر سیر دهد.
تماشای این تئاتر زیبا را به دیگر مسئولان و همکاران عزیزم پیشنهاد می کنم.


پروانه مافی، رئیس کمیسیون درآمدهای پایدار مجلس شورای اسلامی

درباره نمایش دو دلقک و نصفی‎
۱۰ دی ۱۳۹۶