آنلاین کمدی کودک و نوجوان
چیدمان
تیوال تئاتر | اخبار | «فصل شیدایی» متفاوت‌تر از همیشه در «زنجان»
S3 : 13:12:10 | com/org
«فصل شیدایی» متفاوت‌تر از همیشه در «زنجان» | عکس

«سعید اسماعیلی» کارگردان نمایش «فصل شیدایی»، از اجرای متفاوت این نمایش در استان زنجان خبر می‌دهد.
به گزارش روابط عمومی «فصل شیدایی»، تا ساعاتی دیگر، شانزدهمین اجرا از نمایش بزرگ فصل شیدایی در استان زنجان روی صحنه می‌رود. گفت‌وگوی کوتاهی با سعید اسماعیلی داشته‌ایم که هم اکنون مشغول تمرین نهایی با بیش از ۱۵۰ بازیگر در استان زنجان است.
اسماعیلی می‌گوید: نمایش‌های بزرگی مثل بینوایان وجود دارد که سال‌هاست روی صحنه می‌رود، بدون آنکه تغییری در ساختار آن ایجاد شود. داستان این نمایش‌ها آنقدر جذاب است که حتی نسل‌های متفاوتی به اجرای همان اثر پرداخته و در هر اجرا، مخاطبان نیز استقبال می‌کنند. اما در مورد نمایش «فصل شیدایی»، ما بر آن بوده‌ایم تا با میهمان شدن در هر استان، متناسب با آن اقلیم، «فصل شیدایی» را متفاوت و هماهنگ با آن شهر میزبان، اجرا کنیم.
کارگردان نمایش «فصل شیدایی» می‌گوید: زنجان، مهد عزاداری و ارادت به سیدالشهدا (علیه السلام) است. وجود حسینیه‌ی معروف اعظم زنجان که شهرت جهانی دارد و سابقه‌ی عزاداری‌های پُر سوز و گداز، در طراحی ما مؤثر بوده است. گرچه «فصل شیدایی»، برگرفته از چند نمایش کوتاه از هبوط حضرت آدم تا حضور امام زمان است، اما در بخش نمایشی دفاع مقدس، بر آن شدیم تا با پرداختن به ماجرای عملیات کربلای۴ که شیردلان زنجانی در آن حضور داشتند، فصل دیگری را برای مخاطبان، رقم بزنیم.
سعید اسماعیلی افزود: چند وقت پیش بود که بدن‌های مطهر غواصان شهید کشف و طی مراسم تشییع باشکوهی توسط مردم، آنان مورد استقبال قرار گرفتند. همان‌طور که می‌دانید تعداد زیادی از آن غواصان شهید، اهالی زنجان بودند. ما بر آن شدیم تا در این فصل، به شهدای غواص بپردازیم و به همین‌خاطر، اجرای این بخش نمایشی، نیاز به تغییر در طراحی صحنه و اضافه شدن دریاچه‌ای از آب داشت. با توجه به این نکته که در زنجان، دریاچه‌ای وجود ندارد، با تلاش همه‌ی عوامل توانستیم این بخش را به نمایش اضافه کنیم. از نکات جالب دیگر نیز استفاده از گویش و لهجه‌ی زیبای آذری است که در بخش‌هایی از این اجرا، به کار رفته است.
طراح و کارگردان این نمایش می‌گوید: برای پرداختن به عملیات کربلای۴ از زندگی «شهید یوسف قربانی» و همرزم او «شهید یعقوب علی محمدی» شروع کرده‌ایم تا به شهدای غواص بپردازیم. بخش نمایشی شهدای غواص، از نکات متمایز کننده‌ی فصل شیدایی در استان زنجان است. جالب است بدانید با توجه به نبود دریا در زنجان، غواصان شهید، طی زمان کوتاهی در دوران دفاع مقدس، آموزش غواصی را دیده و بسیار ماهرانه، آن را یاد گرفته و اینچنین، در دوران دفاع مقدس، افتخار آفریدند.
سعید اسماعیلی می‌گوید: بسیار امیدواریم تا این فصل نیز به خوبی و با استقبال چشمگیر مردم زنجان همراه شود و از آنان می‌خواهیم که از شب‌های اول، برای تماشای این نمایش حاضر شوند. چون در استان‌های دیگر شاهد بودیم بعضی‌ها نتوانستند به تماشای «فصل شیدایی» بنشینند و از این فرصت، استفاده کنند و در نهایت امیدوارم اجرای این نمایش هم در این استان، تمدید شود تا همه‌ی مردم حسینی زنجان، بتوانند مخاطب «فصل شیدایی» شوند.
نمایش میدانی و چندرسانه‌ای «فصل شیدایی»، از پنجم تا چهاردهم مردادماه با میزبانی بیش از پنج هزار نفر از ساعت ۲۰:۳۰ در استان زنجان، انتهای کوی فرهنگ، جنب بازار روز (جمعه بازار) اجرا می‌شود.  
«مؤسسه مُهَنّا» با حمایت و همراهی «سازمان هنری رسانه‌ای اوج» و  «سپاه انصارالمهدی استان زنجان» به تهیه و تولید این اثر پرداخته‌اند.
علاقمندان می‌توانند برای اطلاعات بیشتر به پایگاه اطلاع‌رسانی مؤسسه مهنا مراجعه نمایند.

۰۷ مرداد ۱۳۹۷