تیوال گردشگری | اخبار | آیین «هلپرکه» کردستان کشوری ‌شد
S2 : 02:41:44
آیین «هلپرکه» کردستان کشوری ‌شد | عکس

دبیر سومین جشنواره آیینی «هلپرکه» از برگزاری این رویداد هنری به‌صورت کشوری خبر داد و افزود: این جشنواره از ۲۷ تا ۲۹ فروردین در شهرستان بانه در استان کردستان برگزار می‌شود.

دبیر این جشنواره با اشاره به جزئیات برگزاری این جشنواره، یادآورشد: دوره‌های اول و دوم این جشنواره به صورت استانی و محلی برگزار شده و مسئولان این جشنواره امسال تصمیم به برگزاری سومین دوره به صورت کشوری گرفتند.

وی درباره فلسفه «هلپرکه» هم گفت: «هلپرکه» از آیین‌های کهنی است که از دیرباز در کردستان در مراسم عروسی یا عزا در گروه‌های ۲ تا چند نفره برگزار می‌شود. ممکن است خیلی‌ها با شنیدن «هلپرکه» به سراغ رقص کردی بروند؛ حال آنکه این آیین تفاوت‌های زیادی با رقص کردی دارد.

دبیر این جشنواره در خصوص چگونگی برگزاری این مراسم گفت: در دو دوره قبلی برای قوام یافتن کیفیت جشنواره تصمیم گرفتیم به صورت استانی و محلی این جشنواره را برگزار کنیم اما امسال تصمیم توسعه دادن این آیین گرفتیم. توکلی افزود: تاریخ اولیه جشنواره هشتم تا دهم فروردین ماه و تعطیلات نوروز در نظر گرفته شده بود؛ اما با وقوع سیل و جان باختن جمعی از هموطنان در این حادثه غیر مترقبه، تصمیم گرفتیم تاریخ جشنواره را ۲۰ روز به تعویق بیاندازیم.

وی در ادامه به برنامه‌های این جشنواره اشاره و اظهار داشت: محور اصلی برنامه‌های ما، بر اجراهای سالنی و خیابانی متمرکز شده و جدول برنامه‌ها را هم منتشر کرده‌ایم تا علاقه مندان در جریان جزئیات برنامه‌ها قرار بگیرند. علاوه بر اجراها، دو پنل تخصصی و سه کارگاه آموزشی را به عنوان برنامه‌های جانبی جشنواره پیش بینی کرده‌ایم. توکلی درباره داوران این فستیوال گفت: امسال ما از ۵ کارشناس و پژوهشگر در زمینه نمایش و موسیقی به عنوان داور دعوت کردیم.

«عبد الکریم سروش» پژوهشگر فرهنگ اقوام ایرانی، » علی رضا اسماعیلی» کارشناس حوزه نمایش، «بهمن حاج امینی» کارشناس حوزه موسیقی، «امید زارعی» و «علی جهانی»، اعضای هیئت داوران را تشکیل می‌دهند. جشنواره آیینی «هلپرکه» ۲۷ تا ۲۹ فروردین در شهرستان بانه و با همکاری معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهرداری و فرمانداری و اداره ارشاد استان کردستان و شهرستان بانه برگزار می‌شود.

منبع: ایرنا

۲۶ فروردین ۱۳۹۸