آنلاین کمدی کودک و نوجوان
چیدمان
تیوال تئاتر | اخبار | تئاتر ایران در وضعیت اورژانسی است
S3 : 00:12:04 | com/org
 تئاتر ایران در وضعیت اورژانسی است | عکس

رضا حامدی‌زاده در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو گفت: در شرایط بحرانی حاضر قانون‌گذاران و متولیان فرهنگ و هنر باید هزینه‌های تولید تئاتر با مستقیما به فعالان این عرضه پرداخت کنند.

برنامه پرده آخر با موضوع نظرات و خواسته‌های فعالان تئاتر در سال ۱۴۰۰، در ارتباط تلفنی با رضا حامدی‌زاده (کارگردان سینما و تئاتر) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

رضا حامدی‌زاده در مصاحبه تلفنی با برنامه «پرده آخر» گفت: برای ساماندهی تئاتر کشور ما باید کارهایی را در سال‌های گذشته انجام می‌دادیم و امروز به دلیل عدم توجه به بسیاری از اقدامات موثر، تئاتر ایران در وضعیت اورژانسی قرار گرفته است.
وی با اشاره به وضعیت معیشتی فعالان تئاتر افزود: در شرایط بحرانی حاضر قانون‌گذاران و متولیان فرهنگ و هنر باید هزینه‌های تولید تئاتر با مستقیما به فعالان این عرضه پرداخت کنند.
این کارگردان ادامه داد: بخش عمده‌ای از فعالان تئاتر با معضل بیماری و اشتغال و کسب درآمد درگیر هستند.
وی اضافه کرد: مسئولان فرهنگی باید کم‌کاری‌های خود در حوزه تامین معیشت فعالان تئاتر را جبران کنند.

رضا حامدی‌زاده با اشاره به فرآیند قانونی بودجه‌بندی تولید تئاتر، توضیح داد: بسیاری از بودجه‌های مصوب در صورت تولید شدنِ اثر نمایشی اعتبار پیدا می‌کنند، در حالی که در وضعیت حاضر به دلیل شیوع ویروس کرونا تولید اثر نمایشی امکان‌پذیر نیست.
وی تصریح کرد: قانون‌گذاران باید با تصویب آیین‌نامه‌های جدید بودجه‌های تئاتر را از قید تولید اثر خارج کنند و از این طریق از تئاتری‌ها حمایت‌های لازم را به عمل آورند.

این فعال تئاتر در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که بازیگری تئاتر در قانون ایران شغل محسوب نمی‌شود، توضیح داد: بیمه بیکاری به شخصی تعلق می‌گیرد که از نظر قانون صاحب شغل باشد.
وی با اشاره به این که تئاتری‌ها بیمه بیکاری نمی‌گیرند، اظهار داشت: حمایت‌های دولتی در زمان شیوع ویروس کرونا در حوزه بیمه با عنوان و قالب کمک هزینه انجام شده‌ است.

رضا حامدی‌زاده با اشاره به این که اکثر سیاست‌مداران به فرهنگ و هنر نگاهی کالا و بازاری دارند، عنوان کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به دلیل این که درآمدی را برای دولت کسب نمی‌کند، هیچ گاه مورد حمایت و توجه قرار نمی‌گیرد.
وی با بیان این که تئاتری‌ها پشتوانه تولیدات سازمان صدا و سیما هستند، افزود: مسئولین باید بدانند که فرهنگ‌سازی و ایجاد زیرساخت‌های فرهنگی به هزینه نیاز دارند.

این کارگردان تئاتر ادامه داد: صدا و سیما باید در قبال تمام فارغ‌التحصیلان رشته‌های بازیگری و کارگردانی و غیره پاسخ‌گو باشد.

۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰