تیوال تئاتر | اخبار | اجرای «مترسک» به کارگران ایران تقدیم شد
S3 : 20:10:44
نمایش مترسک | اجرای «مترسک» به کارگران ایران تقدیم شد | عکس

به گزارش تیوال به نقل از ایران تئاتر، نمایش «مترسک» برداشتی‌ست آزاد از نمایشنامه چهارصندوق اثر بهرام بیضایی که توسط مهرداد خامنه‌ای دراماتورژی و کارگردانی شده است.
در ابتدای این مراسم کارگردان این نمایش با نقد نگاه بیضایی در سال ۱۳۴۶ نسبت به کارگران و نیروهای مولد بعنوان نگاهی تقلیل گرایانه از سوی روشنفکران طبقه متوسط که در بهترین حالت با دلسوزی و همدردی جایگاه این طبقه را در تحولات واقعی اجتماعی کمرنگ می‌کنند، اذعان داشت که در دراماتورژی و برداشت خود تمام تلاشش را درجهت پررنگ کردن نقش تاریخی «سیاه» به عنوان نماد کارگران در بهروزی اجتماع کرده است. وی سپس با اشاره به تاریخ درخشان مبارزات صنفی کارگران ایران از سال ۱۲۸۵ و اولین موفقیت‌های کارگران چاپخانه‌های تهران در سال ۱۲۹۶ با تثبیت قانون هشت ساعت کار، پرداخت اضافه کاری و شرایط بهتر بهداشت محل کار، نمایش مترسک را به کارگران ایران به امید بهروزی هر چه بیشتر آنان تقدیم کرد.
در ادامه این مراسم از حضور پررنگ فعالین حقوق زنان در این مراسم قدردانی شد و زنگ افتتاح این نمایش توسط خانم مریم محمدی از فعالین حقوق زنان کارگر به صدا درآمد.
در این نمایش غزاله کنعان‌پناه، آویشن بیکایی،  محمد‌مصطفی ملک، آبان عسکری و عاطفه امینی ایفای نقش می‌کنند.

نمایش «مترسک» هر شب به جز روزهای شنبه ساعت ۱۹ در خانه موزه استاد انتظامی واقع در قیطریه، بلوار اندرزگو، روبروی بلوار کاوه، خیابان احمدی، پلاک ۲۸ به روی صحنه خواهد رفت.

درباره نمایش مترسک
۰۲ مرداد ۱۳۹۷