تیوال موسیقی | اخبار | کنسرت اولافور آرنالدز یکی از مشهورترین آهنگسازان نئوکلاسیک جهان در تهران
S3 : 08:51:05
کنسرت اولافور آرنالدز در تهران (نور پاییزی) | کنسرت اولافور آرنالدز یکی از مشهورترین آهنگسازان نئوکلاسیک جهان در تهران | عکس

اولافور آرنالدز Ólafur Arnalds  آهنگساز و پیانیست ایسلندی به دعوت «عمارت روبرو» روز جمعه ۱۷ آذر در تالار اندیشه حوزه هنری در دو سانس به اجرای برنامه خواهد پرداخت. اجرایی که با استقبال فوق‌العادهٔ طرفدارن موسیقی تمام بلیت‌های آن در عرض یک ساعت در سایت تیوال به فروش رفت. این کنسرت برای دو سانس دیگر هم تمدید شده است که اطلاعات تکمیلی آن به زودی از تیوال اطلاع‌رسانی خواهد شد. نکتهٔ جالب توجه این که در روزهای اخیر تمام بلیت‌های کنسرت اردیبهشت ماه اولافور آرنالدز در سالن غول‌پیکر کارنگی هال لندن نیز فروش رفته است.
آرنالدز یکی از مهم‌ترین و پرطرفدار‌ترین آهنگسازان موسیقی نئوکلاسیک و امبینت به شمار می‌رود. این هنرمند کار خود را به عنوان نوازندهٔ درامز یک گروه متال در ایسلند شروع کرد ولی خیلی زود مسیر هنری‌اش را به سمت سبک‌های نئو کلاسیک، الکترونیک و امبینت هدایت کرد.
آرنالدز  ۳۱ ساله در سال ۲۰۰۷ اولین آلبوم خود «در ستایش تکامل / Eulogy for Evolution» را منتشر کرد. آلبومی که به گفتهٔ خودش بازنمایی سفر حیات از تولد تا مرگ است. او در این آلبوم پیانو، درامز، ارگ، گیتار، ملودیکا و گیتار باس می‌نوازد. آرنالدز را در این آلبوم یک ارکستر کوچک زهی نیز همراهی می‌کند.
دومین آلبوم و بهترین اثر آرنالدز «...و آن‌ها از سنگینی ظلمت گریختند /...And They Have Escaped the Weight of Darkness» در سال ۲۰۱۰ سکوی پرش این موسیقی‌دان جوان شد. آلبومی که با الهام از فیلم درخشان «هارمونی ورک‌مایستر / Werckmeister Harmonies » اثر بلا تار، کارگردان مجاری، ساخته شده است. موسیقی تک‌نفره‌ای که آرنالدز برای ساخت آن از سمپل‌های نرم‌افزاری در کنار پیانوی آکوستیک استفاده کرده است. یک موسیقی تیره و تار که یادآور خورشید‌گرفتگی و فضای آخرالزمانی فیلم منبع الهامش است.
آخرین آلبوم آرنالدز که سال قبل منتشر شد «آهنگ‌های جزیره / Island Songs» نام دارد. آلبومی که هر قطعهٔ آن طی اقامت یک هفته‌ای آرنالدز در یک جزیره از کشور ایسلند ساخته شده است.
آرنالدز تا به امروز ۶ آلبوم بلند و ۶ آلبوم کوتاه منتشر کرده است. علاوه بر این، او موسیقی چندین فیلم و سریال از جمله موسیقی متن سریال پرطرفدار بریتانیایی «برادچرچ / Broadchurch» را نیز ساخته است. آرنالدز برای موسیقی این سریال جایزه بفتا برای بهترین موسیقی متن یک سریال را دریافت کرده است.
موسیقی اولافور آرنالدز صدای جدیدی در موسیقی نئوکلاسیک غرب است که تلاش دارد با رویکردی مینیمال از موسیقی کلاسیک آشنازدایی کند. ملودی‌پردازی‌های ساده، فضاسازی‌های سینمایی و استفاده از موسیقی الکترونیک در یک فضای رمانتیک از جمله ویژگی‌های مهم صدای موسیقی آرنالدز است. عناصری که ریشه در علاقهٔ آرنالدز به صدای روحانی و مینیمالِ موسیقی آروو پارت و موسیقی‌دان‌‌های نئو رومانتیکی چون دیمیتری شوستاکوویچ و  بلا بارتوک دارد

۱۱ آذر ۱۳۹۶