آنلاین کمدی کودک و نوجوان
چیدمان
تیوال تئاتر | اخبار | خانه‌داری برای زنان تئاتری، کاری فرسایشی است
S3 : 22:34:07 | com/org
خانه‌داری برای زنان تئاتری، کاری فرسایشی است | عکس

برنامه پرده آخر با موضوع زن در عرصه تئاتر ایران، با حضور دکتر سیمین امیریان (استاد دانشگاه، نویسنده و کارگردان) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

سیمین امیریان در برنامه «پرده آخر» گفت: زنان در دهه‌ی اخیر در همه زمینه‌ها از جمله تئاتر کارهایی شایسته برای اثبات خودشان انجام دادند، اما سدهای مختلفی مانع پیشرفت بانوان شده است.

وی افزود: متاسفانه موضوعیت «زن بودن» در فعالیت‌های مختلف ممکن است برای زنان سد راه باشد.

این استاد دانشگاه با اشاره به این که بسیاری از افراد به توانایی‌های زنان توجه نمی‌کنند، اظهار داشت: عده‌ای در مقایسه‌ی زن با مرد تصور می‌کنند که توانایی‌های یک مرد بسیار بیشتر از زن است.

وی اضافه کرد: شاید توانِ فیزیکی زنان از مردان کم‌تر باشد، اما این موضوع ربطی به استعداد و خلاقیت و هوش ندارد.

سیمین امیریان افزود: فرهنگ ما گمان می‌کند که مرد به تناسب توانایی فیزیکی زیاد، استعداد و خلاقیت بیشتری دارد.

وی تاکید داشت: متاسفانه بسیار از افراد در انتخاب یک زن و مرد برای کار با ویژگی‌ها و شرایط مشابه، اول مرد را انتخاب می‌کنند.

این کارگردان تئاتر با اشاره به این که زن و مرد در جامعه باید در کنار یکدیگر فعالیت کنند، عنوان کرد: در هیچ شرایطی نمی‌شود زنان را از تئاتر ایران و حتی جهان حذف کرد.

وی با اشاره به وضعیت دستمزد زنان در حوزه تئاتر، توضیح داد: تولیدکنندگان اثر یا جشنواره‌های مختلف همیشه پایین‌ترین میزان دستمزد را برای زنان فعال در حوزه تئاتر در نظر می‌گیرند.

سیمین امیریان افزود: اکثر زنان حاضر در محیط کاری، شرایط یکدیگر را درک می‌کنند، اما کارفرماها شرایطی را فراهم می‌کنند که رقابتی ناسالم میان زنان شکل بگیرد.

وی با اشاره به فعالیت زنان متاهل در تئاتر، توضیح داد: زنانی که ازدواج کرده‌اند بعد از ساعت‌ها فعالیت در حوزه حرفه‌ای، به محض رسیدن به خانه دومرتبه کار و فعالیت را شروع می‌کنند، در حالی که مرد پس از کار و آمدن به خانه فقط استراحت می‌کند.

این نویسنده اضافه کرد: اکثر افراد باور دارند که زن باید کارهای خانه را بر دوش بکشد، مگر در شرایطی که همسرش همراهی و همکاری در خانه را درک کند.

وی افزود: کار خانه برای زنانی که در حوزه تئاتر فعال هستند، کاری فرسایشی است.

سیمین امیریان ادامه داد: شرایط بارداری از جمله موقعیت‌هایی است که باعث می‌شود یک زن شرایط کاری مختلفی را از دست بدهد.

وی خاطر نشان کرد: یک زن حدود نیمی از زمان زندگی خود را در موضوع خانه‌داری و تربیت فرزند صرف می‌کند و مبرهن است که به اندازه‌ی یک مرد نتواند حضور فعال در عرصه‌های مختلف داشته باشد.

این کارگردان تئاتر تاکید کرد: بسیاری از زنان فعال در تئاتر و سینما پس از دوران بارداری، مشغول تربیت فرزند می‌شوند و به فعالیت حرفه‌ای خاتمه می‌دهند.

۲۲ تیر ۱۳۹۹