آنلاین کمدی کودک و نوجوان
چیدمان
تیوال تئاتر | اخبار | نمایشنامه «تلفن همراه مرد مرده» نوشته سارا رول منتشر شد
S3 : 05:14:58 | com/org
نمایشنامه «تلفن همراه مرد مرده» نوشته سارا رول منتشر شد  | عکس

نمایشنامه «تلفن همراه مرد مرده» به نویسندگی سارا رول و ترجمه سمیه صادقی در انتشارات پیام چارسو منتشر شد .

سارا رول، متولد ۲۴ ژانویه ۱۹۷۴، نمایشنامه نویس، استاد و مقاله نویس آمریکایی ست. از مشهورترین نمایشنامه های او "یوریدیس" (۲۰۰۳)، "خانهی تمیز" (۲۰۰۴) و "در اتاق بعدی" (۲۰۰۹) است. رول در اواسط کار حرفه ای اش موفق به دریافت جایزه ی انجمن علمی مَک آرتور و بنیاد بین المللی تئاتر لورا پِلس، با عنوان برجسته ترین نمایشنامه نویس آمریکایی شد. دو تا از نمایشنامه های او موفق به رسیدن به مرحله ی نهایی جایزه ی تئاتر پولیتزر شده و جایزه ی بهترین نمایشنامه نویس را از جشنواره تونی دریافت کرد. در سال ۲۰۲۰ او نمایشنامه ی خود یوریدیس را برای اپرایی با همین نام با اجرای مَتیو آکوین، تغییر داده و تنظیم کرد.
در سال ۲۰۱۵، یک مجموعه مقاله با نام "۱۰۰ مقاله ای که زمانی برای نوشتنش نداشتم" را منتشر کرد. جدیدترین نمایشنامه ی او با نام "پیتر پَن" در هفتادمین سالگرد تولدش در سال ۲۰۱۶، در سالن تئاتر بازیگران و در جشنواره ی نمایشهای مدرن لوئیزویل به اجرا درآمد.

نمایشنامه او، تلفن همراه مرد مرده (۲۰۰۷)، در سال ۲۰۰۸ توسط انجمن نمایشنامه نویسان هوریزون، با هنرمندی مِری لوئیز پارکِر، در برادوی به روی صحنه رفت.
جان لار در نیویورکر درباره ی این نمایشنامه میگوید: « رول به روشی کاملا آرام، متین و واضح، درباره ی چیزهایی می نویسد که غیرمنطقی و نامرئی هستند... او در نمایشنامه هایش، با مباحث ضروری اصالت وجود سر و کله میزند؛ وضعیت فیلسوفانه ی مضحک او، ابزاریست برای غلبه بر جاذبه ی سنگینی کلماتش، برای کنار آمدن بهتر با زندگی... نمایشنامه ی او جسورانه است. شکل غیرخطی رئالیسم او –پر از شگفتیها، غافلگیریها و اسرار- چیزی غیر از شرح و تفسیر و روانشناسیست... او غیر از کلمات، با فضا، صدا و تصویر هم مینویسد؛ هدف او این است که تماشاچی در لحظه زندگی کند، تا هر چیز نا آشنایی را برای او آشنا کرده و مجددا احیا کند. تلفن همراه مرد مرده، یک سفر دیوانه وار تخیلی درباره ی حمله و تجاوز تلفن است که باعث ایجاد هم فضای خصوصی و هم عمومی می شود.»
پیتر مارکز در واشنگتن پست نوشته است: « کند و کاو عجیب و غریب رول روی خط بی نهایت باریک بین زندگی و مرگ، بینشی لذتبخش را در مورد کنایه ها و طنزهای زندگی مدرن امروزی ارائه میکند. تلفن همراه مرد مرده، نگاهی طنزآمیز و جسورانه به دورانی که در آن زندگی میکنیم را به نمایش می گذارد.»
و در نهایت، مِلیسا رُز بِرناردو در هفتهنامه ی اِنتِرتِینمِنت، این نمایشنامه را این گونه توصیف میکند: « یک کمدی-رمانتیک سیاهِ فریبنده، با شروعی فوق العاده خلاقانه داشت. این نمایشنامه توسط سمیه صادقی ترجمه و توسط انتشارات پیام چارسو به چاپ رسیده است.

سمیه صادقی متولد ۲۱ تیر ۱۳۶۰، کار ترجمه را به شکل رسمی با شماره ی دو فصلنامه ی تئاتر چارسو (تابستان ۹۲) به سردبیری پژند سلیمانی آغاز کرد. تمرکز این مترجم بر روی ترجمه ی ادبیات داستانی و نمایشی ست و از جمله کارهای او میتوان از شبح ویرانیها (نشر ورا)، کرم شبتاب (نشر ورا) و نمایشنامه ی خاندان لیندن (نشر حکمت کلمه) نام برد. تلفن همراه مرد مرده نوشته ی سارا رول، اولین کار این مترجم با نشر چارسو ست. او در حال حاضر در حال همکاری به عنوان مترجم با فصلنامه ی تیاتر چارسو، نشر ورا، نشر حکمت کلمه بوده و همچنین به عنوان مشاور ترجمه ی آثار ادبی، نمایشی و سنمایی در انتشارات حکمت کلمه مشغول به کار است.

برای تهیه کتاب می‌توانید از صفحه‌ی پیام چارسو و یا از کتابفروشی‌های سراسر کشور  اقدام کنید.


۲۹ شهریور ۱۳۹۹