تیوال تئاتر | اخبار | آشویتس زنان چالشی انسانی را مطرح می‌کند/ بی‌توجهی به نویسندگان
S3 : 07:22:35
نمایش آشویتس زنان | آشویتس زنان چالشی انسانی را مطرح می‌کند/ بی‌توجهی به نویسندگان | عکس

نویسنده و کارگردان «آشویتس زنان» با اشاره به‌ویژگی‌های این اثر نمایشی از چاپ آثار ضعیف نمایشنامه نویسان متوسط و بی‌توجهی به نویسندگان جوان از جانب انتشارات مختلف گلایه کرد.

به گزارش تیوال به نقل از خبرگزاری مهر، علی صفری نویسنده و کارگردان نمایش «آشویتس زنان» که در تماشاخانه «دا» به صحنه می‌رود درباره شکل‌گیری این ایده گفت: ایده اولیه نگارش این نمایشنامه از طرف همسرم مطرح شد. این ایده ابتدا درباره مشکلات سه زن حقیقی بود که در ایران زندگی می‌کردند و مشکلاتی با خانواده‌هایشان داشتند. ازآنجاکه علاقه‌مند هستم به‌کارهایم جهان‌بینی گسترده‌تری دهم و نمایشنامه‌هایم تاریخ‌مصرف نداشته باشند این اثر را به شکل جهان‌شمول‌تری نوشتم.

وی ادامه داد: کلیت اثر و دغدغه‌ای که مطرح می‌کند پرداختن به دردهای اجتماعی زنان است. در جهانی که این روزها زندگی می‌کنیم اتفاقاتی مثل تجاوز، قتل، کشتار و ... مسائل عادی هستند و مردم بی‌تفاوت از کنار این وقایع می‌گذرند و به‌راحتی کانال تلویزیونشان را عوض می‌کنند. این نمایشنامه به دغدغه‌ها و مشکلات زنان می‌پردازد و وجود کوره‌های آدم سوزی در آشویتس تنها یک بستر برای بیان دردهای این زنان است.

صفری درباره داستان نمایش یادآور شد: این نمایش زندگی سه دختر لهستانی، فرانسوی و آلمانی را روایت می‌کند که هرکدام از آنها در بازه‌ای از زمان زندگی‌شان تحت‌الشعاع جنگ قرار می‌گیرد و هرکدام به ترتیبی پایشان به آشویتس باز می‌شود. نقطه مشترک زندگی این افراد یک هنرمند نوازنده پیانو است که به جنگ اعزام می‌شود اما درنهایت به یکی از جنایتکارترین نازی‌های جنگ جهانی دوم تبدیل می‌شود. اسم این شخصیت هانس زیمر است و من‌بعد از نگارش متن متوجه شدم که هانس زیمر نام یکی از معتبرترین آهنگسازان فیلم است و من تصادفاً این اسم را برای شخصیت نمایشم انتخاب کرده‌ام.

وی درباره طراحی صحنه نمایش متذکر شد: فضاسازی با توجه به اینکه نمایش در تماشاخانه «دا» که یک سرداب قدیمی بوده، اجرا می‌شود، طراحی‌شده است. اجرای نمایش کاملاً تعاملی و با مشارکت مخاطبان است و در اجرا چیزی به اسم صندلی وجود ندارد و مخاطبان به‌صورت پراکنده روی پودس‌هایی که برای این اجرا طراحی‌شده، می‌نشینند. طراحی دکور نمایش نیز تنها شامل یک میز شام می‌شود که نماد خانواده‌ای است که دچار اضمحلال شده است. این میز وسط داستان آشویتس قرار دارد و جایگاه سه دختر و مرد داستان است و هرچه به‌پایان نزدیک‌تر می‌شویم دور این میز خالی‌تر می‌شود.
این کارگردان تئاتر یادآور شد: مسئله ای که بیشتر از آشویتس و کوره‌های آدم سوزی در این نمایش برای من اهمیت دارد چالش انسانی بین آدم‌هاست و تبعاتی که جنگ به دنبال خودش دارد. همچنین مسئله خانواده نیز نقطه هدف قرارگرفته است.

صفری با گلایه از برخوردهای نامناسبی که نسبت به نویسندگان جوان وجود دارد، گفت: متأسفانه این روزها در نمایشنامه‌نویسی دچار سری‌دوزی شده‌ایم و آثار ضعیف نویسندگان به‌ظاهر بزرگ نیز از دیگر معضلات این حوزه است. ما چندین نمایشنامه‌نویس متوسط داریم که با رانت و لابی‌هایی که با انتشارات دارند آثار ضعیفشان را چاپ می‌کنند.

وی در پایان اضافه کرد: بسیاری از انتشارات درازای دریافت پول آثاری را چاپ می‌کنند اما اگر بخواهیم متنمان در انتشارات معتبر چاپ شود این اتفاق رخ نمی‌دهد چون ازنظر آنها ما نمایشنامه نویسان جوان و کم‌تجربه هستیم اما در عوض انتشاراتی مثل نشر چشمه دل نوشته‌های اینستاگرامی بازیگران سینما را در چند نوبت چاپ می‌کند اما به نمایشنامه نویسان توجهی نمی‌کند. علت این اتفاق نیز نبود یک سندیکا یا شورای عالی برای نمایشنامه نویسان و نداشتن بانک نمایشنامه است. این روزها همه معتقدند که فیلمنامه و نمایشنامه‌های خوب در اختیار نداریم اما متأسفانه کسی کاری برای بهبود این اوضاع انجام نمی‌دهد.

نمایش «آشویتس زنان» از دوازدهم شهریور به مدت پانزده شب در خانه نمایش «دا» روی صحنه رفته است. امیر شمس، یگانه رجبی، شهرزاد محمودی و یاسمن میرزایی بازیگرانی هستند که در این نمایش به ایفای نقش می‌پردازند.

درباره نمایش آشویتس زنان
۱۵ شهریور ۱۳۹۶

عکس‌های وابسته

نمایش آشویتس زنان | آشویتس زنان چالشی انسانی را مطرح می‌کند/ بی‌توجهی به نویسندگان | عکس