آنلاین کمدی کودک و نوجوان
چیدمان
تیوال تئاتر | اخبار | سال‌هاست که سوختن چیزی را نمی‌سازد/ درک روحیه زنانگی
S3 : 22:55:28 | com/org
نمایش آشویتس زنان | سال‌هاست که سوختن چیزی را نمی‌سازد/ درک روحیه زنانگی | عکس

به گزارش تیوال به نقل از خبرگزاری مهر، رها حاجی زینل طراح و طراح موسیقی «آشویتس زنان» که تا ۲۸ شهریور در خانه نمایش «دا» روی صحنه است در یادداشتی درباره ساخت موسیقی این اثر نمایشی و مسائلی که برای طراحی و ساخت موسیقی این نمایش ذهنش را درگیر کرده بود، سخن گفت. در یادداشت حاجی زینل آمده است:

نمایش «آشویتس زنان» اتفاقی است که هرروز و همیشه در تمام جهان به شکل‌های مختلف تکرار شده و می‌شود و متأسفانه خواهد شد.
«آشویتس زنان» درگیری ۲ ساله ذهنی من است. دغدغه‌ای که از سال قبل با من بوده و همیشه نیز خواهد بود. این نمایش اثری نیست که بتوان به‌راحتی از آن گذشت. هرچه بیشتر به مضمون این اثر فکر می‌کنم این جمله آلبرکامو برایم تداعی می‌شود که می‌گفت: من می‌دانستم نومیدی هست اما نمی‌دانستم یعنی چه. من هم مثل همه خیال می‌کردم که نومیدی بیماری روح است. اما نه، بدن زجر می‌کشد. پوست تنم درد می‌کند، سینه‌ام، دست و پایم. سرم خالی است و دلم به هم می‌خورد و از همه بدتر این طعمی است که در ذهنم است. نه خون است، نه مرگ، نه تب، اما همه این‌ها باهم است. کافی است زبانم را تکان بدهم تا دنیا سیاه شود و از همه موجودات نفرت کنم. چه سخت است، چه سخت است انسان بودن...
ازنظر من باور ما از انسان بودن سخت و البته متفاوت است. جنگ، کشتار، تجاوز و همه این‌ها از کلمه‌ای و موجودیتی به نام انسان ناشی می‌شود.
زمانی که همه به خاطر منافع شخصی از روی‌هم رد می‌شویم به طمع از تن یک دختر هفت ساله هم نمی‌گذریم و تشنگی دختری هفت ماهه را فراموش می‌کنیم. دختران این کشور هیچ‌وقت از آشویتس رهایی پیدا نمی‌کنند. سوختن، ساختن و سوختن واژه‌ای که همواره به ما یاد داده‌اند. بسوز و بساز، اما سال‌هاست که سوختن چیزی را نمی‌سازد.
کار روی موسیقی نمایش «آشویتس زنان» بسیار سخت و زمان‌بر بود. دو تن از شخصیت‌های اصلی نمایش تأکید زیادی در ورق زدن داستانشان بر اساس موسیقی داشتند و این کار را سخت‌تر هم می‌کرد.
درک روحیه زنانگی، آشنایی با شرایط، اتفاقات ناگوار اخیر برای ۲ دختر کشورم، همه و همه باعث شد تا با دقت و کاملاً بر اساس روح داستان موسیقی را بسازم. سعی کردم با تک‌تک نت‌ها و سازها فضای قصه را با تعریفی که از «آشویتس زنان» داشتم، تداعی کنم. گروه موسیقی «سایرنس» تنها در من خلاصه نشده و نوازنده و خوانندگان بسیار خوبی را در خود دارد که تلاش جمعی ما باعث شد تا موسیقی «آشویتس زنان» شنیدنی شود. البته این موسیقی تا زمانی که در فضای اجرایی نمایش و اتمسفر سالن شنیده نشود قابل توضیح نیست و اثری است که در لحظه رخ خواهد داد

درباره نمایش آشویتس زنان
۲۳ شهریور ۱۳۹۶