تیوال گردش یک سفر یک تیاتر |کاروانسرای ده نمک|
S3 : 02:18:38
امکان خرید پایان یافته
  جمعه ۲۴ دی ۱۳۹۵
 بها: ۱۱۰,۰۰۰ تومان

|یک سفر یک تیاتر| 

- سفری یک‌روزه به کاروانسرای ده نمک
- اجرای داستان‌های شاعرانه کمپین #دستت_را_به_من_بده نوشته آریان رضایی 
- بازی‌های نمایشی و تیاتر مجسمه با همراهی جوکر

رفت: جمعه ۲۴ دی‌ماه ۱۳۹۵ - ساعت ۶:۰۰ صبح 
برگشت: ساعت ۲۱:۰۰ (در صورت نبود ترافیک غیرعادی) 

خدمات: وسیله نقلیه توریستی، صبحانه، ناهار، پذیرایی، برنامه فرهنگی هنری، بیمه و سرپرست

مکان حرکت: به زودی اعلام می‌شود.

این سفر گفت‌وگویی جمعی و نمایشی هم‌چون آیین‌های کهن در جهت یادگیری از هم و لذت و تفریح است. 
» عکس از: منعم کثیرلو


برنامه سفر
ساعت ۶ صبح از تهران حرکت کرده و در نزدیکی روستای پاده به جهت صرف صبحانه توقف می‌کنیم. پس از ساعتی برای بازدید از روستای تاریخی پاده بدان‌جا رهسپار می‌شویم، روستایی که سر راه تاریخی ابریشم قرار گرفته است. اطلاعات مهم به قدمت یک قرن را می‌توانید از سفرنامه ناصرالدین شاه و یا کتاب هرتوم شیندلر (سفیر کبیر پروس) و صنیع الدوله بدست بیاورید.
بعد از پایین آمدن از دژ پاده به سمت کاروانسرای ده نمک حرکت می‌کنیم.
پس از استراحتی کوتاه به اجرای بخشی از برنامه می‌پردازیم. حدود ساعت ۱۳، به پیشواز ناهار می‌رویم و بیشتر با هم آشنا می‌شویم. بعد از ناهار به ادامه برگزاری برنامه خواهیم پرداخت و تا حدود ساعت ۱۷، از در کنارهم بودن لذت خواهیم برد.
در نهایت کاروانسرا را ترک گفته و به سمت تهران حرکت می‌کنیم و تا حدود ساعت ۲۱ به تهران می‌رسیم.


بازی‌های نمایشی و تیاتر مجسمه با حضور و تسهیل‌گری جوکر در این سفر تجربه‌ای متفاوت را به ارمغان می‌آورد.
شما می‌توانید با هدایت و هم‌راهی جوکر و به کمک زبانِ بدنتان، تصاویر ذهنی و خیالی خودتان را بسازید.
این تصاویر و زبان بدن، گفت‌وگوی رازآمیز شما با سایر همسفران می‌شود.

با ما در این همبسته‌گی و گفت‌وگوی نمایشی هم‌راه شوید.

جوکر، هفت داستانِ شاعرانه از کمپین #دستت_را_به_من_بده را به هفت نفر از همسفران اهدا می‌کند. این هفت نفر برندگان چالشی خواهند بود که سورپرایز این مراسم است!


روستای پاده: پایین ده، یادآور تاریخی کهن و باشکوه در دل جاده ابریشم که رنگ کهنگی بر آن نشسته و امروزه پاده می‌نامند، یک قرن قدمت دارد. بافت تاریخی و وجود ساختمان‌های قدیمی با معماری‌های کهن در سرتاسر روستا، جلوه‌ای خاص به این روستا بخشیده است به‌گونه‌ای که قلعه، امامزاده، تکیه، مسجد، حمام، آب‌انبار و تعدادی بناهای مسکونی قدیمی از مهم‌ترین و شاخص‌ترین بناهای تاریخی این روستا به شمار می‌آیند. در این سفر از دژ مدور خشت و گلی که در مرکز پاده قرار دارد بازدید خواهیم کرد. احتمال داده‌اند که این یک دژ نظامی مربوط به دوره ساسانی است که تا ۷۰ سال قبل مردم در آن زندگی می‌کردند. سراغ یکی از بناها و تأسیسات آبی پاده می‌رویم. یخچال یا یخدان گنبدی از خشت و گل که قدمت آن به دوره قاجاریه می‌رسد. از حمامی با معماری جالب به قدمت ۱۲۰ ساله، ساخته شده از مصالحی شامل سنگ، آهک و ساروج بازدید خواهیم داشت.

کاروانسرای ده نمک: کاروانسرا در معماری ایرانی جایگاه خاصی دارد. اوج رونق کاروانسرا را دوران صفویه دانسته‌اند، در تاریخ نقل است: شاه عباس به کاروانسرا بسیار علاقه‌مند بوده است و در دوران حکومتش دستور می‌دهد که ۹۹۹ کاروانسرا بسازند و به همین دلیل است که در اذهان همگان، ۲ کلمه کاروانسرا و شاه‌عباس با یکدیگر پیوند خورده است! این بار به کاروانسرای شاه عباسی ده نمک می‌رویم که حیاط مرکزی‌اش بیانگر معماری ایرانی آن است. کاروانسرا چهار گوش (مربع) است و بنای آن از آجرهای خطایی ساخته شده است. این بنا دارای سردر ورودی با چهار ایوان و ۲۴ حجره در طرفین با یک اطاق حدودا ۳ در ۲ که جهت اسکان مسافران در تابستان و زمستان از آن استفاده می کرده‌اند، می‌باشد. اندرون بنا محوطه بزرگی است که گرداگرد آن دارای اطاق‌های کوچک و یک درب بدون روزن با پوشش آجری مشهود است. و در قسمت شمالی آن یک صحن بزرگ با طاق مشاهده می‌شود. در قسمت پشت ساختمان‌های درون حیاط به صورت غلام گردشی طویله‌های بزرگی برای چهار پایان و مکانی برای خواب و پخت و پز دیده می‌شود. از دیگر قسمت‌های کاروانسرای شاه عباسی می‌توان به شترخوان زیبای دور کاروانسرا، برج‌های دیدبانی چهارگانه بیرون از کاروانسرا و بار انداز در چهار گوشه آن نام برد در قسمت جنوبی آن تالاری معروف به نام شاه نشین قرار دارد. با توجه به شرایط جغرافیایی خاص این کاروانسرا بسیاری از علاقه‌مندان رصد و نجوم از این کاروانسرا برای رصد ستاره‌ها استفاده می‌کنند.


سفرهای پیشین:

۱- یک سفر یک تیاتر |ابوزیدآباد|
۲- یک سفر چند بازی نمایشی |جنگل الیمستان - با همراهی جوکر| 
۳- یک سفر یک تیاتر |طالقان| 
۴- یک سفر یک تیاتر |دامنه‌های درفک|

دسته‌بندی:
طبیعت‌گردی
مدت زمان:
یک‌روزه
محدوده:
داخلی

سفرنامه «یک سفر یک تئاتر |کاروانسرای ده نمک|»

... دیدن همه عکس ها »

«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
سلام سلام سلام
قسمت شد و جمعه در قالب یه تور یک روزه به روستای پاده و کاروانسرای ده نمک سفر کردیم و یک تجربه و خاطره به یاد موندنی برای من موند.
چند تا نکته به نظرم اومد که خوبه با شما به اشتراک بزارم که از این قرارن : 1.اطلاع رسانی خوب بود 2.هماهنگی و برنامه ریزی سفر خوب بود 3.جاهایی که باید میرفتیم مناسب بود 4. زمانبندی و مدت اقامت در هرکدوم از مکان ها هم خوب بود 5. پذیرایی خوووب بودد 6.بازی ها و برنامه های تفریحی هم طبق انتظارم پیش رفت و اون هم خوب بود ، کاروانسرای ده نمک هم که با اون معماری و فضای خوبش حرف نداشت
ولی 2 تا نکته که به نظر خیلی هم به نظرم توی هر توری مهم هستن و که اگه رعایت نشن سفر خوب از آب در نمیاد .یکی تور لیدر ها و دیگری همسفر ها
که صد البته باید اعتراف کنم توی این سفری که داشتم هر دو مورد خیلی خوب از آب در اومدن تور لیدر هایی خوب و مودب ... دیدن ادامه » و مسلطی داشتیم (خانم مومن زاد و آقای مهدوی عزیز) مرسی بچه ها ووو همچنین همسفرهای خیلی خوبی داشتیم که اگه با اتوبوس تا بندرعباس هم باشون میرفتم خسته نمیشدم ،مرسی دوستان
در مجموع من از 10 به این برنامه 10 میدم
محمدرضا نظری این را خواند
امین مهدوی، سین.میم، یاسمن پورمهران و زینب.ج این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
بیست و چهارم میبینمتوووووووووووون
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به آگاهی می‌رساند برای ثبت‌نام در این برنامه با ۱۰ درصد تخفیف، تنها تا پنج‌شنبه شب (۱۶ دی‌ماه) فرصت دارید.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید