تیوال نمایش آشویتس زنان
S3 : 23:31:08
  از مهر ۱۳۹۸
 بها: ۳۵,۰۰۰ تومان

: علی صفری
: رها حاجی زینل
: صبا سرور، رها حاجی زینل، شایلین اسدالهی، علی صفری
: حسن سرآبادانی، سمیرا کاسبی

: وحید خدادادی

: رومینا زاهدی
: علی سجادپور
: علی صفری
: ملودی سرشار
: رها حاجی زینل
: سما رحمتی، رومینا کوهزاد، علیرضا محبوبی
: فرشاد نصیری
: صادق کندری
: رضا جاویدی
: علیرضا مسچی
: رها حاجی زینل
: امیرراد چالیها (کوبه‌ای)، ارشان حقی (ساکسیفون)، شیدا احمدی (ویولن)، شهاب پورچراغ (هنگ درام)
: رومینا زاهدی، رها حاجی زینل
: رضا جاویدی، صادق کندری، فائزه نوری
: علیرضا محبوبی
آشویتس زنان روایت زندگی سه زن در خلال جنگ جهانی دوم و اسارت در اردوگاه های کار اجباری آلمان نازی است.


» فروش اینترنتی بلیت در دیگر سایت‌های محترم انجام می‌شود

شهر:
تهران

ویدیوهای وابسته

مکان

خیابان نوفل‌لوشاتو، تقاطع خیابان رازی
تلفن:  ۶۶۷۶۰۵۳۰-۶۶۷۵۱۰۴۶-۶۶۷۶۳۵۶۹


«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
در زندگی زخم هایی هست که مثل خوره روح را آهسته و در انزوا می خورد و می تراشد

یادداشت حامد سلیمان زاده منتقد و کارگردان بین المللی سینما بر نمایشنامه آشویتس زنان

صادق هدایت در ابتدای بوف کور می نویسد: «در زندگی زخم هایی هست که مثل خوره روح را آهسته و در انزوا می خورد و می تراشد.» همه ما با این نقل قول آشناییم و بارها آن را خوانده ایم یا شنیده ایم. هنگام اولین مواجهه ام با این کلمات می اندیشیدم که چه می شود زخم ها علاوه بر روح، جسم را هم بخورند و بتراشند و آن هم نه در انزوا و خاطره شخصی بلکه در جمع و خاطره جمعی. برای این اندیشه نمونه ای بهتر از آشوویتس سراغ ندارم. کاری به این ندارم که چقدر از اتفاقات آشوویتس افسانه است و چقدر رنگ واقعیت دارد اما مبنای قضاوتم تاکنون بر اساس آن چیز بود که خود از مشاهدات و تصاویر و نوشته ها و فیلم ها دریافته ام.

تئودورآدورنو قبل ترگفته بود که «بعد از آشوویتس، شاعری جنایت است» اما کاش مجالی بود تا به او بگویم اکنون وقت آن است تا از این برخورد افلاطونی دست کشیده و اجازه دهد شاعران با شعرهای منظوم و منثورشان در هر مدیومی، آشویتس های زمان و مکان خود را برایمان بازگو کنند تا شاید کمی آرام بگیریم.

علی صفری نویسنده ای است که در نمایشنامه آشوویتس زنان به سراغ یکی از آشوویتس های سوزان و پر از ماجرای دوران خود رفته که وسعت جغرافیایی موضوعش می تواند کل کره خاکی را پوشش دهد. علی را سالهاست که می شناسم و همواره طرفدار نگاه لطیف، شاعرانه و شورانگیزش به دنیای پیرامون بوده ام. او در این نمایشنامه، شاعرانگی بومی اش را با موضوعی جهانی تلفیق کرده تا مخاطبینش را با سویه ای دیگر از خشونت علیه زنان در بافتی اجتماعی و سیاسی آشنا سازد. دیالکتیکِ مستتر در دیالوگ های این اثر مابین کاراکترها، بیش از پیش یادآور تمنای زندگی و سرخوشی در حضور مرگ است و از این منظر، خیام گونگی هوشمندانه ای را در ذهن خواننده تداعی می کند.

از سویی دیگر، کاراکترهای او وابستگی هویتی خاصی ندارند و اگر چه اصلیت ماروشکا در همان ابتدای متن، لهستانی قید شده اما به وضوح و در جلوتر می یابیم که این یک ترفند دراماتیک است تا جغرافیای آشوویتس لهستان را بهانه کرده و تکثیر خوفناک آن را در دیگر زمینه ها بیان کند.

دیگر ویژگی مهم این متن، ساخت سامانه ارتباطی میان دیالوگهاست. آنها نوشته نشده اند تا به شکل پینگ پنگی صرفاً ماجرایی را پیش ببرند بلکه نوشته شده اند تا ارتباط بسازند. ارتباطی تلخ اما ضروری که با یادآوری خاطره، مانع فراموشی تروماهایی از جنس آشوویتس می شود. جایی هیلدا خطاب به زیمر می گوید:

«می خوام بدونی که این بچه یعنی پایان جنگ. یعنی اینکه تو باختی زیمر...هم تو هم تمام رفقای نازیت ... همتون باختید. اونی که آدما رو میسوزونه آتیش نیست زیمر. تو باختی. وقتی که تمام ارتش برای نابودی ما به جبهه می رفت این من بودم که نطفه یه دشمنو توی خاک شما می بستم.»

به ... دیدن ادامه » نظرم نگارش چنین جملاتی از ذهنی رنج کشیده و دغدغه مند می آید که دوست دارد اتفاقات درون مرزها را در پیدا و پنهان به یکدیگر ارتباط دهد و چه چیز مهمتر از این در دنیای فعلی که پر است از آشوویتس های زیر و رویِ خاکستر.

در نهایت پیشنهاد می کنم برای بهتر خواندن این نمایشنامه مطالعات تاریخی خود را درباره آشوویتس کامل کنید، آنگاه شاید بیشتر از تحریف های خلاقانه متن لذت ببرید!
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
لمس تجربه‌ای تازه در نمایش آشویتس زنان

یادداشت محمدحسین مهدویان بر نمایشنامه آشویتس زنان

محمدحسین مهدویان کارگردان آثاری همچون ماجرای نیمروز، لاتاری و ایستاده در غبار طی یادداشتی پیرامون نمایشنامه آشویتس زنان نوشت: آشویتس زنان بدون شک برای من تجربه تازه‌ای بود، تجربه ای که هر لحظه مرا با خود همراه می کند

وی پرداختن به مضمون اثر را اینگونه تفسیر کرد: پرداختن به این مقوله و این چنین جغرافیای زمانی و مکانی از نوع خود جالب است، اقدامی که می تواند در بستر زمان ما را پیش برده و روایتی تازه را پیش روی‌مان قرار دهد

گفتنی است نمایش آشویتس زنان به نویسندگی علی صفری و کارگردانی رها حاجی زینل بیست و یکم مهر ماه ساعت 19:15 در پردیس تئاتر شهرزاد روی صحنه خواهد رفت
رویا این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
درباره نمایشنامه آشویتس زنان

به بهانه اجرای این اثر در پردیس تئاتر شهرزاد

این نمایشنامه برای نخستین بار توسط انتشارات آماره راهی بازار چاپ و نشر شده و بهار امسال نخستین شانس خود برای جذب مخاطب تئاتر و عموم را در نمایشگاه کتاب می‌ آزماید.

نمایشنامه آشویتس زنان با مقدمه ای از دکتر حامد سلیمان زاده روایت زندگی زنان در جنگ و تاثیر ویرانگر آن بر زندگی آنان است. اتفاقی که با در نظر گرفتن برهه زمانی جتگ جهانی دوم در اردوگاه‌های کار اجباری آلمان نازی روی می‌دهد.

این نمایشنامه پیش از چاپ تاکنون سه بار در تهران و شهرستان‌ها روی صحنه رفته است. رها حاجی زینل در سال 95 این اثر را برای نخستین بار در تماشاخانه بازیگاه روی صحنه برد. پس از آن امیر جادوسخن هنرمند شهر رشت این اثر را در شمال ایران کارگردانی کرد و آخرین بار خود نویسنده آن را در خانه نمایش ... دیدن ادامه » دا روی صحنه برد.

آشویتس زنان سابقه حضور موفق در سی و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر را در کارنامه دارد. مربع، کرونوس، آخرین نبرد، فورمالیته از دیگر آثار نمایشی هستند که تاکنون صفری به نگارش در آورده است. گفتنی است امین قنبری طراح و گرافیست برتر جشنواره تئاتر فجر طراحی جلد این نمایشنامه را بر عهده داشته است.

نمایشنامه آشویتس زنان به نویسندگی علی صفری در سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران سال 1398 رونمایی شد.
رویا این را دوست دارد
کتاب ...انسان در پی معنا ...هم کتاب خوبی است در ارتباط با جتگ جهانی دوم در اردوگاه‌های کار اجباری آلمان نازی .
دیروز
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید