تیوال نمایشگاه اولین نقاش
S2 : 08:29:17
  ۲۵ مرداد تا ۰۴ شهریور
  ۱۶:۰۰ تا ۲۳:۰۰

: جاوید عندلیب

روزهای تعطیل گالری: ندارد

 

افتتاحیه: جمعه ۲۵ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۶ الی ۲۳

«اولین نقاش یعنی انسانی که برای اولین بار نقاشی کرد؛ مسلما نه با هدف خلق یک اثر هنری بلکه با انگیزه‌ای مشابه با اولین شکارچی، اولین کشاورز و ...؛ با انگیزه بقا.»
جاوید عندلیب، اولین نمایشگاه انفرادی خود را با عنوان "اولین نقاش" از ۲۵ مرداد در گالری آس به نمایش می‌گذارد. 
او در استیمنت نمایشگاه خود مواجهه هنرمند با نقاشی را هم‌ردیف برخورد بشر با هر فنی می‌شمرد و گویی خلق نقاشی را با اولین کشف‌ها و توانایی‌های انسان مقایسه می‌کند.
عندلیب در ادامه توضیح آثارش می‌نویسد: «هرچند که اصل این نیاز تا به اکنون و در هنرمند امروزی نیز کم و بیش ثابت باقی مانده اما مفهوم و کارکرد اثر هنری به طور قطع، دچار دگرگونی بسیار شده است.
اساس این دگرگونی حافظه و ذهن است که به پشتوانه ساختار زبان در مواجهه با هر پدیده‌ای معنای تازه‌ای تعریف می کند. انباشت هزاران ساله این تعاریف در ذهن، در یک روند تکراری و تاریخی است که همواره منجر به خلق معناهای تازه بر مبنای معانی پیشین می‌شود.»
او تجربه نقاشی را بازگشت به معنای اصالت می‌داند و در متن نمایشگاه خود می‌گوید: «این معناسازی به عنوان یک مکانیزم اولیه در راستای بقا و رشد، همچنین می‌تواند موجب بروز خطا در دریافت واقعیت‌های عینی شود. در دنیای امروز، گاه مرز مابین این واقعیت‌ها به قدری گنگ و فاصله این تعاریف انباشت شده تا واقعیت دست اول آنقدر زیاد می‌شود که نه تنها مفهوم و کارکرد اولیه خود را از دست می‌دهند بلکه به راحتی قابل تحریف هستند.
اینجا نقاشی می‌تواند گریزی باشد برای تجربه دوباره اولین‌ها، بازگشت به اصالت معنا.»

دسته‌بندی:
نقاشی
شهر:
تهران

عکس‌های پایه

نمایشگاه اولین نقاش | عکس نمایشگاه اولین نقاش | عکس نمایشگاه اولین نقاش | عکس نمایشگاه اولین نقاش | عکس

مکان

شریعتی، بالاتر از پل رومی ،جنب بانک پارسیان، پلاک ۱۸۳۱
تلفن:  ۲۲۶۷۸۵۹۲


«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
در این بخش مطلبی نوشته نشده‌است.