آنلاین کمدی کودک و نوجوان
چیدمان
تیوال نمایشگاه خَطْفرش های احمدمیرزا
S3 : 01:26:32 | com/org
جمعه ۰۱ تا ۰۶ آذر ۱۳۹۸
۱۶:۰۰ تا ۲۰:۰۰

 روزهای تعطیل گالری: پنجشنبه‌ها و تعطیلات رسمی 

 

گالری شکوه از  یکم تا ششم آذر ۹۸ میزبان جدیدترین آثار احمد میرزا (میرزازاده) هنرمند صاحب سبک عرصه نقاشیخط می شود. احمدمیرزا در این نمایشگاه که با نشست نقد و بررسی آثارش همراه خواهد بود، ضمن نمایش جدیدترین کارهایش، برای اولین بار از ایده "خطفرش" رونمایی خواهد کرد.
این هنرمند درباره فضای آثار این نمایشگاه و تفاوت آن با خط نقاشی های قبلی اش گفت :"سعی کردم از قالب فضای آثار مدرن که در طول این سال ها دنبال می کردم به  سمتی بروم که معاصر باشد. از مدیوم رنگ روغن و اکریلیک و ترکیب مواد قدری فاصله گرفتم و از ابزار و مصالح دیگری هم استفاده کردم تا مخاطب با تجربه بصری تازه ای رو به رو شود."
احمدمیرزا درباره تکنیک کارها اضافه کرد :" برخی آثار  همان رنگ روغن و اکریلیک و ترکیب مواد است ولی بخشی از کارها که محوریت نمایشگاه را دارد آینه و فرش است که شکل حروف و خوشنویسی را به خودش گرفته و بیانگر مفاهیمی است که شاید قبل از این مطرح نشده باشد، شاید این کارهایی باشد که نسبت به بقیه آثار که در گالری ها و بازار هنر می بینیم متفاوت باشد."
او درباره رویکرد این نمایشگاه  گفت :"در نمایشگاه های قبلی برخورد من مدرن بود و تا حدی دکوراتیو، زیرا مخاطب شرقی به زیبایی شناسی ایرانی عادت کرده بود و اغلب خط نقاشی ها  بدون عنوان؛ اما کارهای نمایشگاه جدید همگی عنوان و مفهوم دارند و بعضی اصلا دکوراتیو نیستند بلکه مفهومی انتقادی را از گذشته ها و از تخریب سنت ها و هویت هایی که داشتیم به مخاطب  برساند. عنوان نمایشگاه خطفرش است."
این هنرمند در توضیح بیشتر عنوان نمایشگاهش گفت :"خطفرش اصطلاحی است که برای اولین بار در این نمایشگاه به کار می رود.  بعد از گفتگویی طولانی که با آقای حسینی مدیر هنری ام داشتم این اصطلاح به ذهن مان خطور کرد .در تکنیک خطفرش، تکه های فرش های قدیمی و دست بافت که سالیان سال زیر پای ما ایرانی ها بوده  تبدیل می شوند به حروف خوشنویسی. انگار می خواهند حرفی بزنند از دل تاریخ و از گذشته ها، برای این مجموعه تعدادی فرش مندرس و صدمه دیده که قابلیت ترمیم و مرمت نداشتند خریدم . زمانی که می خواستم این فرش ها را بریده و قطعه قطعه کنم تا از دل آن این حروف را در آورم این کار خیلی سخت بود، چون خودم تعلق خاطری به این دست بافت های زیبا و رویایی دارم این فرش ها باید تکه پاره شده و تبدیل به حروف شود تا روی بوم حرف تازه ای بزنند ."
به گفته این هنرمند، نیمی از کارهای این نمایشگاه خطفرش و نیمی دیگر حاصل تکنیک های قبلی او اما در یک فرم و فضای متفاوت هستند.
او درباره قیمت گذاری این آثار گفت:"هنوز برای این آثار قیمت گذاری نکرده ایم اما یقیناً  با توجه به شرایط بازار و مشاوره با خانم فروتن به یک قیمت معقول خواهیم رسید ."
احمدمیرزا درباره وضعیت این روزهای نقاشیخط در ایران گفت :"بیشتر گالری دارها می گویند بازار نقاشیخط خوب نیست . تصور می کنم  بازار به واسطه کارهای تکراری و شبیه هم اشباع شده است، مخاطبان و خریداران میل و رغبتی به خرید ندارند .البته در این بین کسانی که در ویترین مارکت هنر ایران هستند مدیون تلاش سالیان متمادی مدیران فرهنگی و پژوهشگران اقتصاد هنر و حراج تهران هستند و فروش بهتری دارند."
پوستر نمایشگاه احمد میرزا را ابراهیم حسینی طراحی کرده که خود از عکاسان مطرح سال های اخیر است.حسینی درباره طراحی این پوستر گفت :"این پوستر با توجه به حال و هوای آثار او طراحی شده و با تم تایپوگرافی است. هیچ گونه تصویری در طرح بکار نرفته و نام و عنوان نمایشگاه جدا از وظیفه اطلاع رسانی تبدیل به image شده است." به گفته او،در رنگ بندی این پوستر هم با توجه به فضای ایرانی اسلامی آثار، رنگ های گرم و اصیل استفاده شده و سعی در آن بوده با سادگی و خوانایی پوستر به مخاطب امکان خوانش سریع در کمترین زمان ممکن داده شود.
احمد میرزا که پیش از این نمایشگاه های انفرادی در گالری فرهنگسرای بانو (۱۳۸۳)، گالری ماه (۱۳۹۱) و همچنین در گالری اولا اسپانیا (۱۳۸۴)، موزه هنرهای مدرن مالاگا (۱۳۸۸) و گالری امیگو اسپانیا (۱۳۹۲) برپا کرده، پیش بینی می کند در نمایشگاه جدیدش  با توجه به مقدمات کار حدود ۱۵ اثر که همگی مربوط به دو سال گذشته هستند روی دیوار ببرد.ابعاد این آثار هم در قطع های متفاوتی است .

 

دسته‌بندی
نقاشی خط

عکس‌های پایه

نمایشگاه خَطْفرش های احمدمیرزا | عکس

مکان

فرمانیه، بلوار اندرزگو، کوچه سلیمی(شمالی)، کوچه امیرنوری، شماره ۱۹
تلفن:  ۲۲۶۷۰۷۲۶-۲۲۲۱۲۶۲۹

«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید