آنلاین کمدی کودک و نوجوان
چیدمان
تیوال فیلم‌تئاتر خدانگهدار آقا
S3 : 16:16:48 | com/org
خـریــــد
٪۳۰ تخفیف
بها: ۱۰,۰۰۰ تومان
روبک که یک هنرمند معروف مجسمه سازی است، دیگر توانایی خلق آثار هنری شاخص مثل قبل را ندارد و تمام ایده هایش به بن بست رسیده است. همچنین در زندگی شخصی اش هم با همسرش دچار مشکل شده است. اما در یک روز با برگشتن یک دوست قدیمی همه چیز دگرگون می شود و او که برای ادامه مسیر هنری اش حاضر به همه کار است، بر سر دوراهی سختی قرار می گیرد.


- مناسب برای مخاطبان بالای ۱۸ سال.
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
اشکان صفی خانی
درباره نمایش خدانگهدار آقا (برگه وابسته) i
ماهی گیری هم عاشقانه ست هم وحشیانه من اینجوریش رو دوست دارم
امیر، عاطفه گندم آبادی و Samira این را خواندند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
سید ساجد متولیان
درباره نمایش خدانگهدار آقا (برگه وابسته) i
یادداشتی بر نمایش «خدا نگهدار آقا» از منظر روان‌شناسی تحلیلی

روبک استاد مجسمه‌ساز، مدتی است که دیگر خلاقیت سابق را ندارد. رابطه او با همسرش مایا رو به سردی رفته است. مایا نومیدانه می‌کوشد گرما را به رابطه زناشویی‌شان برگرداند اما روبک از گفتگو فراری است و ترجیح می‌دهد خودش را با ساختن سردیس‌های تکراری سرگرم کند. ورود دو شخصیت ماجرا را تغییر می‌دهد. اولفهایم تعمیرکار کولر که جوان پرشر‌ و شوری است و چشمش مایا را گرفته است و ایرنا مدل و عشق قدیمی روبک که بعد از شش سال برگشته است تا حرف‌های نگفته را بازگو کند...
============================================================
کارل گوستاو یونگ روانپزشک و روان‌درمانگر سوئیسی (۱۹۶۱-۱۸۷۶) که مکتب روان‌شناسی تحلیلی را پایه‌گذاری کرد، معتقد است روان همه انسان‌ها صرفنظر از جنسیت‌شان واجد هر دو ویژگی زنانه و مردانه است. او برآیند کیفیات زنانه در روان انسان را آنیما (Anima) و برآیند کیفیات مردانه در روان انسان را آنیموس (Animus) نامید. به زبان ساده هر مردی دارای یک زنانگی درونی است که آن را آنیما می‌نامند و هر زنی دارای یک مردانگی درونی است که آن را آنیموس می‌نامند.
این دو کهن‌الگو که در عمیق‌ترین بخش روان ناخودآگاه انسان نهفته است به طور مستقیم برای وی در دسترس نیست، بلکه او صرفاً از طریق فرافکنی یا تجربه‌های شهودی ... دیدن ادامه ›› می‌تواند آن‌ها را درک کند.
مردان به واسطه برقراری ارتباط سازنده با آنیمای‌شان می‌توانند ویژگی‌های نیک زنانه در هستی مانند خلاقیت، معنا، شور و اشتیاق، انعطاف‌پذیری، عشق، مراقبت و... را درک و آن‌ها را زیست کنند. به طریق مشابه زنان به واسطه ارتباط سازنده با آنیموسشان می‌توانند ویژگی‌های نیک مردانه در هستی مانند شجاعت، تمرکز، استقامت، خردورزی، هدفمندی و ... را درک و آن‌ها را زیست کنند.
یونگ، آنیما را پلی بین روان مرد و روح او می‌دانست.
جان ا. سنفورد نویسنده و روان‌تحلیلگر یونگی در کتاب خود به نام «یار پنهان» می‌نویسد: «این آنیماست که به مرد جرأت می‌دهد و او را قادر می‌سازد در رویارویی با سختی‌ها و گرفتاری‌های زندگی، قوی‌دل و شجاع باشد. آنیما به عنوان کهن‌الگوی زندگی، عنصر معنا را شامل می‌شود. نه به این معنا که پاسخ همه چیز را دارد، بلکه به این مفهوم که راز زندگی را در بردارد و با هدایت مرد به سوی شناختن روح خویش، وی را در کشف زندگی یاری می‌دهد. همچنین ظاهراً این آنیماست که ظرفیت مرد برای عشق را بالا می‌برد. در اولین تجربه‌ٔ عشق در احساساتی قوی و حیات‌بخش غرق می‌شویم. به همین دلیل است که بهترین توصیف آنیما توصیف بالقوه بودن آن است، نه توصیف علمی، عاشقانه یا عینی، چنانچه دیدیم. رابطه‌ی مرد با آنیما باید فراتر از صرفاً احساس عاشق شدن یا بودن،‌ رشد یابد، همانطور که باید دریابد که روح زنانهٔ زندگی‌بخشی در درونش قرار دارد. زیرا مرد نمی‌تواند بگذارد آنیمایش تنها در فرافکنی به یک زن زندگی کند، بلکه برای جستجوی روح در درون خود، باید از این فرافکنی فراتر رود».
روبک با چنین مشکلی روبه‌روست. او ارتباط با آنیما (زنانگی درونش) را از دست داده است و می‌خواهد این تصویر را به زنان زندگی‌اش فرافکنی کند تا آنها این تصویر را برایش حمل کنند. روبک به بیماری خشکی روح دچار است. زندگی‌اش فاقد شور و سرزندگی است. او در تکرار خودش گرفتار شده است و نمی‌تواند خلاقیت را به کارش وارد کند زیرا روح زندگی یا به تعبیر خودش عنصر خلاقیت (آنیما) را گم کرده است.
روبک همان اشتباهی را مرتکب می‌شود که بسیاری از مردان مانند او مرتکب شده‌اند یعنی فرافکنی آنیما به زنان زندگی.
رابرت الکس جانسون نویسنده و روان‌تحلیلگر یونگی در کتاب خود با عنوان «مرد ایده‌آل» می‌نویسد: «آنیما در نهایت برای مرد یک تجربهٔ کاملاً درونی است. در فرهنگ ما مردان بدون استثناء این کیفیت را به زنی با گوشت و خون واقعی فرافکنی می‌کنند اما این امر مانع از این واقعیت نمی‌شود که آنیما کیفیتی روحی است و خانه‌اش اساساً در اعماق درون زندگی مرد است. زن زندهٔ واقعی قدرت عظیمی در زندگی مرد دارد اما آنیما اندام روحی درونی تک‌تک مردان است. آنیما به قدری قوی است که درک مستقیم او در نیمهٔ اول زندگی مرد غیرممکن به نظر می‌رسد و مرد باید واقعیت وجود آنیما را به زنی واقعی فرافکنی کند تا بعدها بتواند تجربهٔ مذهبی عمیقی را که آنیما به همراه دارد درک کند. فرافکنی آنیمای خود به زنی بیرونی یعنی از دست دادن معنای درونی زندگی مرد - و از آن بدتر - ناتوانی از دیدن شریک زندگی واقعی‌اش در ابعاد انسانی او. اگر مردی از نامزد یا زنش بخواهد الهه باشد، صحنه را برای تراژدی محتوم چیده است زیرا زن نمی‌تواند الههٔ او شود و مردی که بر اثر عطش خود برای زنانگی مقدس کور شده، نمی‌تواند زن را همانگونه که هست ببیند و بپذیرد. هر مردی دو گنج بزرگ در زندگی‌اش دارد: زنش و آنیمای درونی‌اش. این دو واقعیت یکسان هستند اما به طرز وحشتناکی می‌توانند یکدیگر را تیره‌وتار کنند. تفکیک این دو نیروی قدرتمند در زندگی مرد پیش‌شرط حتمی رابطهٔ بیرونی و معنای درونی است».
روبک نیز دارای چنین مشکلی است. او نمی‌تواند بین زن زندگی‌ و آنیمای خودش تمایز قائل شود و انتظار دارد زن زندگی‌اش سرچشمه خلاقیت او باشد. زمانی این فرافکنی را روی ایرنا انجام داده بود که با خلق اثر هنری (مجسمه)، فرافکنی پایان یافت و زمانی فرافکنی را روی همسرش مایا قرار داد. روبک نماینده مردانی است که نگاه ابژه‌وار به زنان دارند. نگاه ابژه‌وار به این مفهوم که آن‌ها به دنبال شناخت شخصیت واقعی آن زن و ایجاد رابطه‌ای زمینی با او نیستند، بلکه آن زن را به مفهوم والاتری (مانند عشق، رابطه جنسی، خلاقیت و...) چسبانده‌اند و تا زمانی که آن مفهوم را از او دریافت می‌کنند رابطه برایشان جذاب است.
روبک متوجه این موضوع نیست که وقتی به ایرنا و مایا به چشم منبع خلاقیت نگاه می‌کند و حتی آن را علناً ابراز می‌دارد، تا چه حد رفتارش برای آنها آزاردهنده و دردناک است. او از درک این موضوع عاجز است که منبع خلاقیت در درون خود اوست و تا زمانی که نتواند رابطه‌ای آگاهانه و سازنده با آنیما (زنانگی درونش) برقرار کند، هم خودش در درد و رنج به سر می‌برد و هم به زنان زندگی‌اش آسیب می‌زند.
عنوان نمایش «خدانگهدار آقا» (با تأکید بر روی واژه آقا) که دیالوگی است که در طول نمایش از زبان اولفهایم تعمیرکار کولر بیان می‌شود، در واقع طعنه‌ای گزنده به روبک است. مردی که هم درک نادرستی از زنانگی درونش دارد و هم با دست خویش از نظر روانی خودش را اخته کرده است. او به قدری در خودمحوری خویش غرق شده است که تلاش‌های نومیدانه همسرش برای گرم کردن رابطه از جمله روی خوش نشان دادن مایا به تعمیرکار کولر برای بیدار کردن مردانگی (غیرت) روبک را نمی‌بیند.
وقتی ایرنا عشق قدیمی هم روبک را از خودش می‌راند و دیگر حاضر نیست ابژهٔ خلاقیت او باشد، روبک از فرط استیصال هر آنچه را ساخته است نابود می‌سازد.
======================================================
نمایش «خدانگهدار آقا» یک کلاس آموزشی برای هر کسی است که در یک رابطهٔ عاطفی قرار دارد یا می‌خواهد به یک رابطهٔ عاطفی وارد شود. یونگ می‌گوید: «تا زمانی که محتویات ناخودآگاه را خودآگاه نسازید، هدایت زندگی‌تان را به دست می‌گیرد و شما از روی ناآگاهی آن را تقدیر تلقی می‌کنید». روبک نماینده مردانی است که ناآگاهی‌شان هم به خودشان آسیب می‌زند و هم زندگی را به کام دیگران تلخ می‌کند.
جا دارد از دست‌اندرکاران نمایش «خدانگهدار آقا» از جمله کارگردان جوان و خوش‌آتیه آن مهسا نعمتی و بازیگران توانمند آن رضا شیخ انصاری، ساناز طاری، محمدرضا آبانگاه، آوا گنجی تقدیر و تشکر کنم که چنین هنرمندانه و استادانه اثر هنریک ایبسن را به تصویر کشیده‌اند و آگاهی را در زیباترین شکل آن به ما هدیه کرده‌اند.
امیدوارم هواداران جدی تئاتر از این نمایش زیبا که در روزهای پایانی اجرای خود قرار دارد دیدن کنند و این تحلیل نیز بتواند به آنها کمک کند.

۲۲ اسفند ۱۳۹۶

سید ساجد متولیان
رضا تهوری و عاطفه گندم آبادی این را خواندند
نیلوفر این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
خرید بلیت سانس های تازه این نمایش با بازی رضا شیخ انصاری، ساناز طاری، محمدرضا آبانگاه، آوا گنجی روزهای یکشنبه ۱۳ و دوشنبه ۱۴ اسفندماه با تخفیف دانشجویی همینک آغاز شد.
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
بهار پارسا
درباره نمایش خدانگهدار آقا (برگه وابسته) i
دیروز این نمایش رو دیدم و بسیار لذت بردم ازش.
از بازی های قوی، متن خوب و کارگردانی خانم نعمتی.
خرید بلیت سانس های تازه این نمایش با متنی از هنریک ایبسون و بازی محمدرضا آبانگاه، آوا گنجی و .. با تخفیف وفاداری و دانشجویی و.. از چهارشنبه ۹ تا جمعه ۱۱ اسفندماه همینک آغاز شد.
زهره مقدم این را خواند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید