کمدی کودک و نوجوان رویداد آنلاین
چیدمان
تیوال گردش رازهای آرامستان فراموش‌شده
S3 : 09:46:10 | com/org
امکان خرید پایان یافته
  جمعه ۱۲ مهر ۱۳۹۸
 بها: ۵۹,۰۰۰ تومان

برگزارکننده: سرزمین سبز

بازدید تخصصی و عکاسی از آرامستان لهستانی‌ها و مشاهیر مسیحی دوره قاجار 

زمان: ۹ صبح تا ۱۳
مکان حضور: در محل آرامستان واقع در منطقه دولاب (شرکت‌کنندگان خودشان در محل آرامستان حضور می‌یابند. دسترسی از طریق اتوبان امام علی و مترو)

آرامستان‌هایی که بازدید می‌کنیم:
۱- ارامستان ارتدکس روس و یونانی
۲- آرامستان کاتولیک‌ها و لهستانی‌ها

خدمات: ورودیه و هماهنگی برای ورود، متخصص و کارشناس، پذیرایی ساده

اگر به آرامستان پرلاشز پاریس سر نزده‌اید، اگر آرامستان هایگیت لندن یا نووودویچی روسیه را ندیده‌اید، وادی السلام نجف یا ظهیرالدوله تجریش را در برنامه بازدیدتان ندارید، حتما سری به گورستان ممنوعه تهران بزنید.
پا که به گورستان می‌گذارید انگار در جنگلی بکر وارد شده‌‌اید. طول بلند علف‌ها نشان از این دارد که سال‌ها از عمر این سنگ قبرها گذشته است. سنگ‌هایی با علامت صلیب بر آنها و متعلق به کشورهای روسیه، لهستان، فرانسه، ایتالیا و مسیحیان ایرانی. روی سنگ‌ها نقوش صلیب، عکس‌های سیاه و سفید و تصویر بانوی غمگین یا مریم غصه‌دار دیده می‌شود. بالای بعضی از قبرها شاخه‌های درختان کهن سایه انداخته است. 
مشاهده نشان سربازان گمنام روسیه، آرامگاه کنت‌های فرانسوی، شاهزاده‌های گرجی، پزشکان دربار قاجار و پهلوی، گورستان دسته جمعی لهستانی‌هایی که در جنگ جهانی دوم در راه بازگشت به وطن جان باختند و بسیاری از چهره‌های سرشناس تبعه کشورهای دیگر در اینجا می‌تواند جذاب باشد.

کارشناس و پژوهشگر این برنامه، بعد از مدت‌ها تحقیق و تلاش راز و رمز بسیاری از گورها و قصه‌های مربوط به آنها که بخشی از تاریخ معاصر ما می‌باشند را برای شما بیان می‌کند.

تعدادی از مشاهیر مدفون در آنجا عبارتند از:

  • آنتوان سوروگین (اواخر ۱۸۳۰ م، ۱۲۰۹ خورشیدی در سفارت روسیه در تهران - درگذشت ۱۹۳۳م، ۱۳۱۲ خورشیدی) عکاس گرجی و روس تبار حاضر در ایرانِ عصر قاجار که در حال حاضر آرشیو باقی مانده از وی، یکی از مهمترین منابع جامعه شناسی دوره قاجار است.
  • نیکلای مارکوف (زادهٔ ۱۸۸۲ میلادی در تفلیس - درگذشتهٔ ۱۹۵۷ در تهران)، معمار روس‌تبار مقیم ایران و پدر معماری نوین ایران
  • آلفرد لومر (زاده ۱۲۲۰ خورشیدی - درگذشته ۴ اسفند ۱۲۸۵) موسیقی‌دان نظامی فرانسوی در زمان پادشاهی ناصرالدین‌شاه قاجار و سازنده اولین سرود ملی ایران
  • کنت دو مونت فرت (زاده ۱۸۷۸، ناپل - درگذشته ۱۹۱۶، تهران) اولین رئیس پلیس ایران
  • و...

شماره تماس موسسه
۰۲۱۵۵۴۳۹۲۰۲
(پاسخگو در روزهای تعطیل و ساعات غیراداری)

دسته‌بندی
فرهنگی
مدت زمان
نیم‌روزه
حمل و نقل
پیاده‌روی
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید