تیوال فیلم داستان توکیو
S3 : 11:28:54
  یکشنبه ۰۹ دی ۱۳۹۷
  ۱۷:۳۰
 بها: ۱۵,۰۰۰ تومان

: یاسوجیرو ازو
: Chishû Ryû، Chieko Higashiyama، Sô Yamamura
پدر و مادر مسنی تصمیم می‌گیرند در یک تابستان گرم به توکیو سفر کنند تا فرزندان خود را ملاقات کنند. اما فرزندان آنها به خاطر مشغله‌های روزمره توجه چندانی به آنها نمی‌کنند. در این سفر تنها یکی از عروس‌های این پدر و مادر به آنها محبت می‌کند که از قضا شوهر او یعنی پسر این پدر و مادر سال‌ها پیش مرده‌است
شهر:
تهران

مکان

شمال غربی پل سیدخندان.خیابان شقاقی. پلاک ۲۴
تلفن:  ۲۲۸۶۱۳۵۶

«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
نقد فیلم Tokyo Story (داستان توکیو) راجر ایبرت
قصه از این ساده تر نمی تواند بشود. یک زن و شوهر پیر به شهر می روند تا فرزندان و نوه هایشان را ببینند. فرزندان آنها گرفتار هستند و سرشان شلوغ است و والدین پیر روال زندگی روزمره آنها را برهم میزنند. ولی بدون اینکه کسی بخواهد سفر والدین پیر خراب وکسل کننده میشود . والدین به خانه خودشان بازمیگردند. چند روز بعد مادر بزرگ فوت میکند. اکنون زمان آن رسیده که فرزندان یک سفر به خانه پدر و مادرشان داشته باشند.

از این چنین عناصری یاسوجیرو ازو یکی از برترین فیلم های تاریخ را ساخت. داستان توکیو(۱۹۵۳) فاقد محرکهای عاطفی و احساساتی ساختگی می باشد. به نظر میرسد به دور از شان یک فیلم خوب باشد که از احساسات تماشاگر سوء استفاده کند. این فیلم نمیخواهد به زور احساسات ما را برانگیزد ولی تمایل دارد درک و آگاهی را با تماشاگر به اشتراک ... دیدن ادامه » بگذارد. و اینکار را به خوبی انجام می دهد بطوریکه حدود ۳۰ دقیقه آخر فیلم اشک در چشمانم حلقه زد. این فیلم باعث افتخار سینماست. این فیلم نشان داد که سینما میتواند به ما کمک کند تا گام های کوچکی در مقابله با نقص هایمان برداریم.؛فیلم این امر را توسط شخصیتهایی انجام میدهد که آنچنان جهانی هستند که ما بیدرنگ آنها را میشناسیم و تصدیق میکنیم. ( گاهی انگار در آینه روبرویمان هستند) . این فیلم ۵۰ سال پیش در ژاپن ساخته شده است، توسط کسی که ۱۰۰ سال پیش بدنیا آمده است ولی این فیلم انگار (تو گویی )درباره خانواده ما می باشد، در باره طبیعت و ذات خود ما ، نقص ها و جستجوی دست و پاشکسته ما برای عشق و معناست. و اینکه زندگی برای خانواده مان آنقدر شلوغ نیست . و این است که ما آنها را باید حفظ کنیم تا ما را در مقابله با پرسشهای بزرگ عشق، کار ،مرگ محافظت کند. ما به بدیهیات ، گفتگوی کوتاه و بی اهمیت میپردازیم.

در زمانهایی که اقوام و خانواده ها دور هم جمع شده اند بجای اینکه درمورد امید و ناامیدی صحبت کنیم درمورد آب و هوا گفتگو میکنیم و یا تلویزیون میبینیم.
ازو نه تنها یک فیلم ساز بزرگ ، بلکه معلمی بزرگ نیز هست و بعد از اینکه فیلمهای او را شناختید ، دوست شما نیز میباشد. با هیچ کارگردان دیگری بجز ازو من در تمامی نماها تحت تاثیر قرار نمیگیرم. فیلم با صدای موتور کشتی شروع میشود و یک موسیقی تلخ و شیرین از رادیو شنیده میشود. یک نمای خارجی از اطراف محل زندگی نشان داده میشود. چنانچه ما ازو را بشناسیم ، متوجه میشویم که قایق در طرح و نقشه وی حضور ندارد، موسیقی هرگز برای تاکید یا تفسیر احساسات بکار نخواهد رفت، محله و همسایگی ممکن است جایی باشد که داستان در آن اتفاق می افتد اما اهمیتی نخواهد داشت. ازو از نمای متکایی (pillow shots) مشابه کلمه متکا در شعرهای ژاپنی استفاده میکند، سکانسهای خود را با نماهای زیبا از زندگی عادی تمایز میدهد. او قطار ، ابرها، سیگارها، لباسهای رو طناب ، خیابانهای خالی ، جزیئیات کوچک معماری ، برچسب بطری های شراب را دوست دارد.( او اکثر برچسب ها را در فیلمهایش خودش نقاشی میکرد.)

استراتژی تصویری ازو به سادگی هرچه تمامتر است و به همان اندازه ژرفتر. ارتفاع دوربین او اغلب اوقات (ولی نه همیشه) سه فوت از زمین ارتفاع دارد.(نقطه دید افراد ژاپنی نشسته بر تاتامی). “دلیل موقعیت پایین دوربین” را دونالد ریچی توضیح داده است: ” دلیلش این است که عمق را حذف کرده و فضای دوبعدی ایجاد کند.” بنابراین ما خیلی بهتر میتوانیم موقعیت را درک کنیم چراکه ازو این امکان را به میدهد تا به خطوط و وزنها و صداها توجه کنیم که احساس دقیق او را درمورد سکانس منعکس میکند.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
«داستان توکیو»، بهترین فیلم تاریخ سینما از نگاه کارگردانان

چهره‌های سرشناس سینمای جهان ازجمله وودی آلن، نوری بیلگه جیلان، کوئنتین تارانتینو، برادران داردن، ترنس دیویس، گیلرمو دل تورو، مارتین اسکورسیزی، مایکل مان، فرانسیس فورد کوپولا در نظرسنجی سال ۲۰۰۲ نشریه سینمایی سایت‌اند ساوند در کنار 358 کارگردانان دیگر مطرح دنیا فهرست 10 فیلم برتر تاریخ سینما را به شرح زیر اعلام کردند:
فیلم داستان توکیو به کارگردانی یاسوجیرو اوزو محصول سال 1953 توانست رأی 48 نفر از کارگردانان را با خود همراه کند و عنوان بهترین فیلم تاریخ سینما به انتخاب کارگردانان را کسب کند. فیلم «2001؛ ادیسه فضایی» شاهکار استنلی کوبریک محصول 1968 توانست با 42 رأی مکان دوم بهترین فیلم‌های تاریخ سینما را به دست آورد. مکان سوم برترین فیلم‌های تاریخ سینما از نگاه کارگردانان فیلم «همشهری ... دیدن ادامه » کین» ساخته‌ی اورسون ولز محصول 1941 قرار گرفت که توانست 42 رأی را از آن خود کند. این فیلم برنده‌ی جایزه اسکار بهترین فیلم‌نامه است. این فیلم که ساخت آن 10 هفته به طول انجامید، با حضور معروف‌ترین عوامل فیلم هالیوود ازجمله گرگ تولند ساخته شد که اورسن ولز او را سریع‌ترین فیلم‌بردار هالیوود می‌دانست. «همشهری کین» در 9 بخش نامزد جوایز اسکار بود که فقط در رشته بهترین فیلم‌نامه‌ اصلی موفق به دریافت جایزه شد. فیلم «هشت ونیم» فدریکو فلینی که یکی از برندگان نخل طلای کن است در مکان چهارم فهرست 10 فیلم برتر تاریخ سینما قرار گرفت. فیلم «راننده تاکسی» محصول 1976 ساخته مارتین اسکورسیزی با 34 رأی در مکان پنجم برترین فیلم‌های تاریخ سینما قرارگرفته است. مکان ششم از میان 10 فیلم برتر تاریخ سینما به شاهکار فرانسیس فورد کاپولا فیلم «اینک آخر‌الزمان» رسید. این فیلم محصول 1972 با نقش‌آفرینی مارتین شین و مارلون براندو نامزد هشت جایزه و برنده دو جایزه اسکار شد و در جوایز بافتا انگلیس جایزه بهترین کارگردانی را گرفت و در جشنواره کن موفق به کسب جایزه نخل طلا و جایزه فیپرشی شد.
مکان هفتم این فهرست نیز به فیلم دیگری از فرانسیس فورد کاپولا رسید. فیلم کلاسیک «پدرخوانده» با 31 رأی پشت سر دیگر فیلم «کاپولا» در جای هفتم قرار گرفت.
فیلم «سرگیجه» ساخته معروف آلفرد هیچکاک با 31 رأی در جای هشتم فهرست 10 فیلم برتر تاریخ سینما جای گرفت. فیلم «سرگیجه» اثر استاد تکنیک‌های بدیع در ژانرهای تریلر روانی و تعلیق است؛ سرانجام فیلم «دزد دوچرخه» محصول 1948 به کارگردانی ویتوریو دسیکا در مکان دهم برترین آثار تاریخ سینمای جهان قرار گرفت. این فیلم معروف‌ترین اثر کارنامه‌ی سینمایی دسیکا است که بر اساس رمانی به همین نام از لوئیجی بارتولینی ساخته شد. این فیلم در سال 1950 جایزه‌ی اسکار افتخاری را دریافت کرد، در جوایز گلدن گلوب عنوان بهترین فیلم خارجی را به خود اختصاص داد و در جشنواره‌ی لوکارنو جایزه‌ی ویژه هیئت‌داوران را کسب کرد.
علی عبداللهی و نگار حسینی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید