تیوال فیلم یتیم خانه ایران
S3 : 15:38:21
: ابوالقاسم طالبی
: علیرام نورایی، فرخ نعمتی، جعفر دهقان، داریوش اسدزاده، عباس شوقی، مهدی صبایی، بهار محمدپور، علی شادمان، محسن حسینی، اصغر حیدری، ایمان صفا، شهرام تیموریان، مهری آل آقا، والا شهیدی، ملیکا شعبان، مصطفی بهشتی، مجید معافی، حمید تاج دولتی، بهارک صالح‌نیا، برایان ترفه، برت جان کورن، درشن آناند، هاشم رحیم اف
: محمدرضا تخت کشیان
: اصغر رفیعی جم
: حسین زندباف
: اکبر منصور فلاح، حسن لفافیان
: حسن لفافیان
: محسن بهاری
: عباس بلوندی
: داریوش صالحیان
: داوود معدنی
: سرگیی کروتسنگو
: بهمن حیدری
: محسن روزبهانی
: حسن پیله ور
: بهمن حیدری، مهدی جمشیدیان
: نادر فوقانی
: علی طادی
: هادی فیروزمندی
: روایت فتح
: فیلمیران
خلاصه داستان: داستان قحطی و خشکسالی عظیم ایران که در سال‌های 1295 تا 1297 و در کوران جنگ اول جهانی و در زمان اشغال ایران به دست قوای بیگانه روس و انگلیس رخ داد را روایت می کند.
 

عکس‌های پایه

فیلم یتیم خانه ایران | عکس

اخبار وابسته

» نمایش فیلم «یتیم خانه ایران» در برج میلاد لغو شد

» مالاریا نیامد، «یتیم‌خانه ایران» روی فرش قرمز رفت


«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
یه سری از بچه‌های دانشگاه علامه اینو نوشتن در حمایت از فیلم یتیم‌خانه ایران (با اندکی تلخیص و الحاقات بخوانید)

اجازه دهید تا صریح، صادقانه و بی‌پرده اعتراف کنیم که به خود می‌بالیم، از آن روی که در این بحبوحه و ملغمه سینمای کشور و «خفقان اسنوبیست‌نمایانی که متهورانه و مشمئز‌کننده در حال بلعیدن قی کرده‌های نئولیبرال‌های ملون جهانی‌اند این مجال را یافتیم تا با صدای رسا و قول سدید از بلندگو و تریبون روشنگری ضد استعماری شما، یعنی تاریخ مصور و درد‌های به پرده‌ نمایان شده و زجرهای مبارزه با استعمار ملت ایران، از «یتیم‌خانه ایران» قدردانی کنیم.

در روزگاری که فخر سینمای ایران چگونه کثیف‌تر نشان دادن درام‌های سخیف و کمدی‌های قشری هستند و هر فیلمی که بیشتر چاشنی سیاه‌نمایی ساده‌لوحانه و نه دردمندانه داشته باشد به دنبال ربودن گوی سبقت ... دیدن ادامه » از همدیگر برای شرکت در جشنواره‌های تضعیف شده خارجی هستند حرکت برخلاف این رود گل‌آلود امری است به غایت دشوار که صرف‌نظر از زحمات ساخت فیلم، نفس تلاش برای ایجاد پنجره‌ای که تنفس هوای آزاد دغدغه‌مندی و پایبندی به ارزش‌های این آب و خاک صورت گرفته، بی‌‌‌نهایت مبارک و میمون است و ما را بر آن داشت تا به سهم خود از این روند تقدیر و تشکر به عمل آوریم و به اندازه و وسع خود حامی آن باشیم.

در آسمان تیره و ابری سینمای ایران که وعده باران سیاه‌نمایی و ابتذال را می‌دهد، یتیم‌خانه ستاره درخشان و پرنوری است که راه سخت و دشوار، اما به حق ضدیت و معاندت با استعمار و سلطه غرب بر این کشور را به نسل‌های آینده نشان می‌دهد تا فرزندان ما بدانند که نتیجه تکیه بر دیوار سست و در حال ریزش‌‌شان، جز ضرر، سیه‌روزی و تباهی چیزی در پی ندارد.
بهنوش بهی زادی، امیر حسین و وحید هوبخت این را خواندند
محمد لهاک و میترا این را دوست دارند
دوستان علامه ایا تحریف تاریخ براشون ذره ای‌معنا داره؟
۰۲ دی ۱۳۹۵
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
انتقال مفهوم مورد نظر کارگردان در این فیلم خیلی خوب صورت گرفته، با توجه به شناختی که از آقای طالبی هست قاعدتا انتظار موضع گیری مننفعل در مورد انگلیس از ایشون نمیره و این مورد در فیلم شدیدا خودنمایی میکنه بصورتی که نگاه بغض آلود کارگردان به انگلیس باعث ایجاد همون حس در بیننده در اواسط فیلم میشه و صدالبته روایت ایشون از تاریخ دربردارنده همه وقایع نبوده و بخشی که مد نظر بوده رو مورد بررسی قرار داده ؛ در مورد تحریف تاریخ شخصا این رو قبول ندارم که کارگردان دنبال تحریف بوده بلکه این طبیعی ترین اتفاق در سینماست که کارگردان ها چیزی رو میسازن که میخوان و این ممکنه در مواردی به خاطر طی کردن روال قصه تطابق تاریخی نداشته باشه ولی باعث انکار تاریخ هم نشه مثل موردی که قبل تر در نظرها فرمودند نقش شوروی در فیلم اشاره نشده در حالیکه شوروی هم مثل انگلیس ظلم و ... دیدن ادامه » جنایت کرده در اون برهه؛ این حرف درسته تا اینجا که نقش شوروری در فیلم فوق العاده کمرنگ دیده شده و یا اصلا دیده نشده اما از نگاه دیگه قصه با درگیری بین یک فرمانده انگلیسی و قهرمان فیلم شروع میشه و در بین ماجرا نقبی به نقش انگلستان در ایجاد قحطی و مرگ هموطنانمون زده میشه و سیاست های استعمار و استکباری دولت بریتانیا مورد هجمه قرار میگیره! این اصلا به معنی انکار جنایات شوروی نیست... روند قصه اینه ؛ یک کاگردان دیگه میتونه اوون بخش مکمل تاریخی این فیلم رو بسازه و به نقش شوروی بپردازه .
چیزی که در مورد این فیلم من رو به وجد آورد روایت صریح و ساده از وقایعی بود که روزگاری مردم کشورمون باهاش رو در رو بودند و به شکل عجیبی از تاریخ ما حذف شده تا حدی ...
فیلم در ابتدا روند کندی داره اما کم کم سریع تر میشه و از گنگی در میاد؛ بازی عالی بازیگران اصلی فیلم مخاطب رو با خودش همراه میکنه طوریکه حس کاملا منتقل شده و مخاطب با قصه همراه میشه. بازسازی صحنه ها خیلی خوب انجام شده و با این وجود قصه ی داستان باور پذیر تر به نظر میرسه...
در مجموع بنظرم این فیلم رو باید دید فارغ از جهت گیری های سیاسی و پیش فرض ها و ذهنیت ها در مورد کارگردان و مطلبی که ممکنه بخواد با این فیلم بیان کنه!
با نظرتون تا حدودی مخالفم. موافقم اینکه نقش شوروی رو نادیده بگیرن مشکلی نداره و یک کارگردان دیگه می تونه به این مورد بپردازه و این کارگردان مایل بوده فقط به نقش انگلیس بپردازه. اما این فیلم فقط نقش شوروی (روسیه) رو نادیده یا کمرنگ در نظر نگرفته بلکه علنا" ... دیدن ادامه » در برخی دیالوگ ها اعلام کرده که روسیه هیچ نقشی نداره.مثلا" در بخشی که علیرام نورایی روزنامه می خونه و با عصبانیت میگه تو روزنامه نوشتن که عامل قحطی تو ایران روسیه اس. خب اونا که الان مدت هاست از ایران رفتن. یا در بخش دیگر که راوی داستان میگه روسیه اصلا" تو اون زمان تو ایران نبود. بلکه یه سری از افراد ارتش انگلستان با لباس ارتش سوریه به ایران فرستاده شده بودند.
اینا فقط نادیده گرفتن صرف نیست. بلکه به مخاطب این پیام رو تزریق می کنه که روسیه (شوروی) هیچ وقت بر ضد منافع ایران عمل نکرده و فقط کار کار انگلیسی هاست!! و در نهایت این پیام به زمان حال ربط پیدا می کنه که ای مخاطبان گرامی خیالتون راحت باشه.الان هم روسیه بر ضد منافع ایران عمل نخواهد کرد و اگه ما با روسیه رابطه خوبی داشته باشیم قرار نیست هیچ وقت ضربه بخوریم.که صد البته در واقعیت چنین نیست.
در کل این فیلم از لحاظ بازی ها و طراحی صحنه و لباس خوب بود ولی هدف زیرکانه ای رو دنبال می کنه که در این زمینه موفق عمل کرده.(با توجه به بازخورد های بینندگان این فیلم میگم.)
۲۹ آذر ۱۳۹۵
این لینک رو مطالعه بفرمایید:
https://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%82%D8%AD%D8%B7%DB%8C_%D8%B3%D8%A7%D9%84_%DB%B1%DB%B2%DB%B9%DB%B8%E2%80%93%DB%B1%DB%B2%DB%B9%DB%B6_%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86#.D8.AC.D9.86.DA.AF_.D8.AC.D9.87.D8.A7.D9.86.DB.8C_.D9.88_.D9.88.D8.B1.D9.88.D8.AF_.D9.82.D9.88.D8.A7.DB.8C_.D8.B1.D9.88.D8.B3_.D9.88_.D8.A7.D9.86.DA.AF.D9.84.DB.8C.D8.B3_.D8.A8.D9.87_.D8.AE.D8.A7.DA.A9_.D8.A7.DB.8C.D8.B1.D8.A7.D9.86


و ... دیدن ادامه » اما اینکه شوروی چقدر نقش در قحطی اون زمان داشته این نکته جالبه :
یا وقوع انقلاب ۱۹۱۷ در روسیه و تشکیل شوروی، از بیشترین حد پیشروی خود در ایران در فوریه ۱۹۱۷ دچار آشفتگی شد و نیروهایش تا ماه اکتبر به پراکندگی کشیده‌شدند. روسیه با امضای عهدنامه برست-لیتوفسک با آلمان (مارس ۱۹۱۸) متعهد شد نیروهایش را از ایران خارج کند و تا پایان بهار ۱۹۱۸ ایران را ترک کرد. بریتانیا نیروهایش را تا ۳ سال بعد و کودتای ۳ اسفند ۱۲۹۹ (۱۹۲۱) در ایران نگهداشت.

یعنی عملا نیروهای شوروی از زمان وقوع انقلاب شوروی که همزمان با ابتدای اشغال ایران بوده نقش چشم گیر و خاصی در مملکت ما نداشتند و در هیچ منبع تاریخی از شوروی به عنوان عامل قحطی اسم نیاوردن . ضمن اینکه قطحی در استان های شمالی نبوده و نووار شمالی که در تصرف شوروری بوده دچار قحطی و بیماری نشد. قحطی از همدان شروع شد و بعد به بخش های مرکزی و شرقی کشیده شد
۰۱ دی ۱۳۹۵
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
یکی از بهترین فیلم ها با موضوعات تاریخی در ایران بود. واقعاً بیش از حد انتظار.
البته حرف من فارغ از جنبه های تاریخی فیلم بوده که حتمن به خاطر جذاب شدن فیلم و مقداری هم تحمیل عقیده نویسنده به مردم تغییراتی در تاریخ داده شده بود.
اما در کل دیدنش رو به شدت توصیه می کنم.
گویا اقای دهقان به خاطر این فیلم دندونشون رو کشیدن ولی ازشون هیچ تقدیری نشده.
۲۲ آبان ۱۳۹۵
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
فیلمی پر از دروغ های تاریخی. برای کسی که در مورد تاریخ اون زمان خیلی مطالعه نکرده باشه فیلم خیلی جذابی به نظر میاد. چون انصافا" فیلم خوب از آب در اومده و ساده لوحانه ساخته نشده. سکانس ها و طراحی صحنه و لباس همه خوب انجام شدند اما در پس همه اینها حرفایی که کارگردان مایل بوده بزنه و هرجوری که دوست داره تاریخ رو به تصویر بکشه در تمام طول فیلم موج میزنه. در این فیلم از عوامل خارجی که به ایران ضربه زده بودند روسیه کاملا" حذف شده بود گویی که روسیه در اینهمه سال هیچ وقت به فکر منافع خودش نبوده. اینکه هر کشوری به فکر منافع خودشه کاملا" مسلمه. دیگه چرا این موضوع رو در مورد روسیه از فیلم حذف می کنید؟ حتی ارتشی های روسیه هم در این فیلم انگلیسی هایی بودند با لباس ارتش روسبه! .فیلم فقط دو تا دیالوگ خوب داشت:<< شما نه دشمن ما هستید و نه دوست ما. انگلیس دوست ... دیدن ادامه » و دشمن نداره.انگلیس فقط منافع داره.>> که این موضوع درباره همه کشورها صدق می کنه. و این یکی << مردمی که پشت سر لیدرهاشون می ایستن جهان به احترامشون می ایسته. لیدرهای شما در صد سال گذشته همه در انزوا و تنهایی بودند.>> البته جمله بندی دقیق دیالوگ ها رو مطمئن نیستم.
الهه الف، ستار محمودی و امیر حسین این را خواندند
سیما لواسانی و Ali farahaani این را دوست دارند
با سلام
مخالفم با نظر شما ...
این ظلمه که برای این فیلم که براش زحت و خرج فراوان کشیده شده تهمت های ناروا بزنیم
من به جرات میتونم بگم یکی از بهترین فیلم هایی بوده که تا به حال دیدم
از نظر محتوی و بازی ها بسیار عالی بود
مخصوصا نقش (میرزا کوچک خان / با بازی بسیار خوب آقای نورایی
در کل همه چیزش خوب بود
حسابی به خودم بالیدم
لعنت بر خائنین و انگلیسی ها که باعث شد 9 میلییون ایرانی از بین برن
درود ... دیدن ادامه » بر شیر مردان سرزمینم ایران
خسته نباشی اقای طالبی

۲۶ آذر ۱۳۹۵
با سلام
بنده هم گفتم که از نظر کیفیتی فیلم خوب ساخته شده. طراحی صحنه و لباس و بازی ها. ولی داستان تاریخی روایت شده مشکل داشت. نکته دیگر اینکه علیرام نورایی نقش میرزا کوچک خان رو بازی نمی کرد. بلکه یک شخصیت غیر واقعی و در واقع یکی از یاران میرزا کوچک خان ... دیدن ادامه » بود که البته ساختن این شخصیت مشکلی نداره. در خیلی از فیلم های تاریخی_داستانی این کار انجام میشه. ولی اینکه در مورد موارد تاریخی که واقعا" در اون زمان اتفاق افتاده چی به مردم نمایش بدیم هم مهمه. حقیقت اینه که انگلیس و روسیه هردو به دنبال منافع خودشون بودند همچنان هم هستند و نباید چون حالا روابط کشورمون با روسیه خوبه بیایم از روسیه در فیلممون یک قدیسه بسازیم!!
همچنین باید بگم با شعار دادن درود بر این و مرگ بر اون کاری پیش نمیره. چندین ساله مشغول دادن این شعارها هستیم.
۲۸ آذر ۱۳۹۵
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
وطن فروش که نوبر نیست...
*
این یه اصل اثبات شده است... مردمی که پشت سر لیدر هاشون می ایستن جهان به احترامشون می ایسته...
*
تفرقه بندار و فتح کن... بدوت شلیک حتی یک گلوله...
*
پس آرامش کی نصیبمون میشه...
*
http://www.cinemajournal.ir/%D8%AF%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%DB%8C%D8%AA%DB%8C%D9%85-%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%81%D8%A7%D8%B4-%D8%B4%D8%AF%D8%9B-%D8%AA%D8%B9%D9%82%DB%8C%D8%A8-%D9%88/
مرضیه خانم یه سوال در مورد فیلم که دیدید؟
انگلیس باعث قحطی ایران شد یا شوروی؟
۲۰ بهمن ۱۳۹۴
حسی که من در پایان فیلم داشتم این بود که باعث قحطی ایران خود ما بودیم... هرچند در فیلم اینطور نشون داده شده که حضور سربازهای انگلیس و روس باعث این قحطی شده... ولی به نظرم ریشه اش رو در خود ایرانی ها میشه پیدا کرد... ایرانی ها منظورم حکومت ایران و یک سری آدم ... دیدن ادامه » وطن فروش ه...

چطور؟شما خودتون فیلم رو دیدید؟ نظر خود شما چیه؟
۲۱ بهمن ۱۳۹۴
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید