کمدی کودک و نوجوان رویداد آنلاین
چیدمان
تیوال موسسه فرهنگی هنری سروش مولانا
S3 : 03:51:37 | com/org
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
درگاه پرداختی وجود نداره. شماره تماسی هم ذکر نشده. چطور باید در دوره ها ثبت نام کرد؟
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
renisenb
درباره دوره آموزشی تفسیر مثنوی و غزلیات i
این دوره ها در چه تاریخی برگزار مشه؟
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ای کاش که زمانش از ساعت ١٨شروع میشد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سی و چهارمین نشست از سلسله نشست‌های رستخیز ناگهان | عکس
آخرین رستخیز سال ۱۳۹۴؛
سی و چهارمین نشست از سلسله نشست‌های رستخیز ناگهان
سی و چهارمین نشست از سلسله نشست های رستخیز ناگهان  فردا دوشنبه ۲۶ بهمن ماه  ساعت: ۱۷ تا ۱۹  موضوع: خوددوستی و خودشیفتگی سخنران: دکتر امیر حسین ماحوزی عطارخوانی: ...
دیدن ادامه ››

سی و چهارمین نشست از سلسله نشست های رستخیز ناگهان 

فردا دوشنبه ۲۶ بهمن ماه 
ساعت: ۱۷ تا ۱۹ 

موضوع: خوددوستی و خودشیفتگی

سخنران: دکتر امیر حسین ماحوزی
عطارخوانی: دکتر امیر الهامی
مقالات شمس: خانم سودابه کریمی
موسیقی: محلی تربت جام

مکان: تالار فرهنگ و هنر

آدرس: انقلاب، بین خیابان فلسطین و چهارراه ولیعصر، نبش برادران مظفرجنوبی، پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری جهاد دانشگاهی

» ورود برای عموم آزاد و رایگان می باشد.

تلفن های تماس: ۶۶۴۱۷۹۶۶ – ۶۶۴۷۶۴۷۱ – ۶۶۴۷۶۴۸۲
وب سایت: www.molana.ir
ایمیل: info@molana.ir
معرفی مجموعه فعالیت‌های موسسه سروش مولانا | عکس
با آغاز همکاری تیوال و موسسه سروش مولانا
معرفی مجموعه فعالیت‌های موسسه سروش مولانا
سر و کار ما با مولانا موسسه فرهنگی سروش مولانا بر پایه چهار رأی و پیش فرض، در سال ۱۳۸۹ بنیان نهاده شد: ۱. آدمی، چه برای رفع مشکلات فردی و چه برای رفع مشکلات جمعی خود، افزون بر ...
دیدن ادامه ››

سر و کار ما با مولانا

موسسه فرهنگی سروش مولانا بر پایه چهار رأی و پیش فرض، در سال ۱۳۸۹ بنیان نهاده شد:

۱. آدمی، چه برای رفع مشکلات فردی و چه برای رفع مشکلات جمعی خود، افزون بر علوم ریاضی و تجربی طبیعی، همچون فیزیک، شیمی و زیست‌شناسی و نیز افزون بر علوم تجربی انسانی، مانند جامعه شناسی، اقتصاد و سیاست و افزون بر فناوری و صنعت، به فرهنگ سالم و رشد‌دهنده نیز سخت نیازمند است. در حوزۀ توصیف، تبیین، پیش‌بینی، طراحی و برنامه‌ریزی، چه بسا چنین بنماید که علوم و فنون کفایت می‌کنند و ما را به چیزی دیگر نیاز نیست؛ اما آنگاه که پای اجرا و عامل انسانی به میان آید، فرهنگ و فقط فرهنگ است که کارساز و سودمند می‌تواند بود. نوبت به عمل و اجرای هر طرح و برنامه‌ای که می‌رسد، به ناچار ماییم و انسان مجری و عامل و آنچه در ذهن و ضمیر انسان عامل در جریان است؛ یعنی باورها، احساسات و عواطف و خواسته‌های او.

۲. باورها، احساسات، عواطف و خواسته‌های آدمیان را نگرش‌های فلسفی، دینی و مذهبی، عرفانی، زیباشناختی و اخلاقی او می‌سازند. بنابراین توجه و اهتمام به این نگرش‌ها در واقع توجه و اهتمام به کسی که سرانجام قرار است مشکل را رفع کند.

۳. در طول تاریخ بشر عموماَ و در طول تاریخ انسان ایرانی خصوصاَ، عارفان و اهل معنا سهم بسیار مهم و چشم‌گیری در ساخت و پرداخت فرهنگ داشته‌اند. از این رو رجوع به آرای آنان و بازاندیشی آن آراء و بازنگری در آنها شرط لازم و گریز ناپذیر فراهم آوری یک فرهنگ سالم و رشد دهنده است. درست به همان نحو که نمی‌توان از میراث فرهنگی فیلسوفان، بنیانگذاران ادیان و مذاهب، الاهیدانان، هنرمندان و ادیبان و عالمان اخلاق چشم پوشید، از میراث فرهنگی عارفان نیز چشم پوشی، نه ممکن است و نه مطلوب.

۴. در فرهنگ انسان ایرانی هیچ عارفی اثرگذارتر، گران‌قدرتر و ژرف‌نگرتر و تیزبین‌تر از مولانا جلال الدین محمد بلخی نیست. چشم بر بستن بر میراث فرهنگی این عارف بزرگ و بی‌مانند، رضا دادن به محرومیت و خسرانی عظیم است.

بر مبنای این چهار رای و پیش‌فرض، موسسه فرهنگی سروش مولانا شکل گرفت و فعالیت‌های خود را در حد توان و بضاعت خویش در دو حوزۀ «مطالعاتی – تحقیقاتی» و «تبلیغی - ترویجی» آغاز کرد و پیش برد. در سال‌های نخست، رویکرد موسسه بیشتر تبلیغی – ترویجی بود و در این جهت به تشکیل کلاس‌هایی برای تدریس آموزه‌های مولانا و نیز بر پایی نشست‌ها، گردهم‌آیی‌ها و همایش‌های گوناگون از جمله سلسله نشست‌های رستخیز ناگهان، همایش‌های سالانه مهر مولانا و روز نیایش و ویژه برنامه‌های متعدد و نیز سفرهای آفاقی و مطالعاتی در داخل و خارج از کشور همت گماشت. اما اندک اندک حوزۀ مطالعاتی – تحقیقاتی نیز به کانون فعالیت‌های موسسه راه یافت و افزون بر تعلیم و تدریس و ترویج و اشاعۀ آموزه‌های مولانا در سطح مخاطب عام، برنامه‌های پژوهش محور را نیز آغاز کرد.

در این میان و از آنجا که به گمان ما یکی از مهمترین و بلکه مهمترین بخش آموزه‌های مولانا، آموزه‌های اخلاقی او است، بر آن شدیم که مطالعه و تحقیق درآثار او، با شناخت آموزه‌های اخلاقی وی آغاز شود و چنین بود که طرح پژوهشی گسترده‌دامنِ نظام - اخلاقی مولانا ریخته شد؛ تا اولاُ نظام اخلاقی مولانا به دقیق‌ترین، عمیق‌ترین و نظام‌مندترین وجه، کشف و استخراج شود و ثانیا، این نظام‌ اخلاقی با نظام‌های اخلاقی متفکران بزرگ در تاریخ بشر مقایسه شود.

این طرح پژوهشی پنج کارکرد و فایده مهم در دل خویش دارد:

نخست شناخت آموزه‌های اخلاقی مولانا، به بهترین وجه ممکن است. دوم تعلیم و تبلیغ آموزه‌های اخلاقی او به مخاطبان فارسی‌زبان و غیر آنان از طریق ترجمه است. سوم آشناسازی مخاطب ایرانی با آموزه‌های اخلاقی پنجاه متفکر جهان است تا از این رهگذر فرهنگ اخلاقی ما چه در سطح نظری و چه در سطح عملی فربه‌تر و غنی‌تر شود. سرانجام و پنجم خدمت به اخلاقی‌تر کردن جامعۀ ایرانی است. طرح پژوهشی مذکور در هفت بخش، نظام اخلاقی مولانا را بر می‌رسد. برای به سرانجام رساندن این کار، می‌بایست دانشوران و متفکران ما نظام‌ اخلاقی مولانا را با نظام اخلاقی یکی از پنجاه متفکر دیگر مقایسه کنند و نتیجه مطالعه و تحقیق خود را در قالب نوشتاری به سامان ارائه دهند. در حاشیه و به منظور هم‌اندیشی بیشتر، برای هفت گردهم‌آیی سالانه برنامه‌ریزی شد. نشست نخست در سال ۱۳۹۲ با موضوع «معناشناسی اخلاق» برگزار گردید. در سال ۱۳۹۳ گردهم‌آیی «قلمروهای حاکمیت اخلاق» را برگزار کردیم و در سال جاری (۱۳۹۴) گردهم آیی «ضرورت اخلاقی زیستن» را توفیق حضور داریم. از آنجا که موضوع نشست‌های گذشته در گردهم‌آیی حاضر نیز مطمح نظر است، برای تبیین نظام اخلاقی مولانا، از گفتار شش اخلاق پژوه در موضوعات گوناگون «ضرورت اخلاقی زیستن» بهره‌مند می‌شویم. بدین ترتیب و پس از پایان گردهم‌آیی حاضر، متن هجده سخنرانی را در اختیار خواهیم داشت که در سه سال گذشته ارائه شده‌اند و امیدواریم به زودی در نشر آنها نیز توفیق یابیم. همچنین امید می‌بریم که در طی چهار سال آینده، چهار بخش دیگر طرح نظام اخلاقی مولانا را در گردهم‌آیی‌های سالانه به بار بنشانیم.

از حضرت حق توفیق از روح ملکوتی حضرت خداوندگار، مولانای بلخ، مدد می‌خواهیم که ما را در همۀ آرمان‌ها و آرزوهای فرهنگی و اخلاقی‌مان، از جمله در اجرای درست طرح نظام اخلاقی مولانا، نیت پاک، رضایت درون و توفیق بیرون نصیب فرماید و بتوانیم در تاریک‌ خانۀ جهان امروز شمعی برافروزیم.

این همه گفتیم لیک اندر بسیج

بی عنایات خدا هیچیم هیچ

بی عنایات حق و خاصان حق 

گر ملک باشد سیاهستش ورق

ای خدا، ای فضل تو حاجت روا 

با تو یاد هیچکس نیود روا

این قدر ارشاد تو بخشیده ای

تا بدین بس عیب ما پوشیده ای

قطرۀ دانش که بخشیدی ز پیش 

متصل گردان به دریاهای خویش

درباره موسسه
موسسه فرهنگی هنری سروش مولانا از زمستان سال ۱۳۸۹ با هدف ترویج فرهنگ صلح و آشتی و توسعه و تعمیق اخلاق آغاز به کار کرد. موسسه می‌کوشد در این راه از آموزه‌های عرفانی و اخلاقی عرفان اسلامی اصیل به ویژه مولانا جلال‌الدین محمد رومی بلخی مدد جوید. سروش مولانا در حال حاضر در شش بخش پژوهش، آموزش، همایش، کودک، سفر و کتابخانه فعالیت دارد. 

پژوهش
یکی از مهم‌ترین اهداف موسسه ساماندهی پژوهش‌های علمی و روشمند در حوزه عرفان، فلسفه، اخلاق و مولوی‌پژوهی با تأکید بر پرورش محققان جوان و مستعد در این زمینه است. به همین منظور، گروه پژوهش موسسه تاکنون چندین طرح را در گروه پژوهش اجرا کرده و چندین طرح نیز در دست اجرا دارد. مهم ترین  طرح پژوهشی موسسه، طرح تدوین نظام اخلاقی مولاناست که از سال ۱۳۹۰ آغاز شده و در حال انجام است. 

آموزش
یکی از عمده فعالیت‌های موسسه سروش مولانا برگزاری دوره‌ها و کارگاه‌های علمی در حوزه فلسفه، اخلاق و مولوی‌شناسی است. گروه آموزش با همکاری استادان برجسته تاکنون دوره‌های متعددی از جمله مثنوی‌خوانی، غزلیات‌خوانی،عطّارخوانی، روان‌شناسی عرفان، آموزه‌های اخلاقی مولانا، و مولانا و نیازهای انسان معاصر برگزار کرده است. جدول دوره‌های برگزار شده و دوره‌های جاری همواره از طریق وبسایت موسسه قابل دسترسی است.

همایش‌ها
از جمله مهم‌ترین فعالیت‌های موسسه سروش مولانا برگزاری سلسله نشست‌هایی در حوزه عرفان، فلسفه، اخلاق و مولوی‌شناسی است. این نشست‌ها غالبا دارای بخش‌های متنوعی از جمله سخنرانی، مثنوی‌خوانی، اجرای موسیقی، معرفی کتاب به‌همراه بروندادهایی همچون کتاب و CD  است که در  اختیار علاقمندان قرار می‌گیرد. از دی ماه ۱۳۸۹ تاکنون بیش ۶۰ همایش و نشست برگزار شده، که همواره با استقبال گرم علاقمندان مواجه شده است. این همایش‌ها در چند قالب مشخص برگزار می‌شود که در زیر به آنها اشاره می‌شود: 

رستخیز ناگهان
سلسله نشست‌های مولوی‌شناسی ست که آخرین دوشنبه هر ماه با حضور استادان، دانشجویان و دوستداران مولانا برگزار می شود.  

مهر مولانا
عنوانِ رخدادی است که هر ساله به مناسبت زادروز خداوندگار عشق و مهر، مولانا جلال‌الدین محمد بلخی رومی برگزار می‌شود. مهر مولانا از سال ۱۳۹۰ آغاز و در مهرماه ۱۳۹۴ پنجمین همایش دو روزه ی مهر مولانا برگزار شد.

روز نیایش
عنوان گردهمایی سالانه‌ای است که همه‌ساله در نیمه ماه مبارک رمضان برگزار می‌شود و سالانه از کتابی با محتوای نیایش رونمایی می‌شود. «سفری بر آسمان کن» نام کتاب مجموعه کامل نیایش‌های مولانا در مثنوی همراه با ترجمه انگلیسی نیکلسون و نثر روان امروزی اشعار است که در سال ۱۳۹۱ در همایش روز نیایش رونمایی شد. همچنین، کتاب «تو مرا بسی» مشتمل بر نیایش‌های موجود در کتاب «تذکرۀ الاولیاء»، از شاهکارهای بی‌بدیل ایران‌زمین نیز در دومین همایش روز نیایش در سال ۱۳۹۲ رونمایی شد. سومین همایش با رونمایی کتاب سرای سکوت و چهارمین همایش نیز در رمضان سال ۹۴ برگزار شد.  

ویژه‌برنامه‌ها
به همایش‌هایی گفته می‌شود که به مناسبت‌های ویژه‌ای برگزار می‌شوند. ویژه‌برنامه‌های «آفتاب از آفتابش ذره‌ایست» با سخنرانی استاد کریم زمانی با موضوع پرتویی از عرفان مولانا، «آیینه صبوح» با سخنرانی استاد مصطفی ملکیان با موضوع طرحی برای تدوین نظام اخلاقی مولانا و «ساغر صدق» با سخنرانی دکتر ایرج شهبازی با موضوع ریا از نگاه حافظ و مولانا از آن جمله‌اند. 

سفر
گروه سفر بر آن است سفرهایی متناسب با فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی موسسه در قالب سفرهای درون‌شهری و برون‌شهری، و بازدید از مجموعه‌های فرهنگی، تاریخی، اماکن عرفانی و فضاهای طبیعی برگزار کند. از جمله سفرهای برگزارشده می‌توان به سفر بسطام و خرقان، ری، قزوین، خراسان رضوی، کویر و قونیه اشاره کرد.

کودک
گروه کودک با هدف آشنایی کودکان و نوجوانان با میراث ادبی و عرفانی ایران و ارتقای سطح آگاهی و خلاقیت آنها تشکیل شده است. از جمله برنامه‌های این بخش عبارتند از چاپ داستان‌های مثنوی برای کودکان، برگزاری کارگاه‌های قصه‌های مثنوی و شاهنامه، و دوره‌های آموزشی همچون داستان‌گویی و شعرخوانی. 

کتابخانه
از دیگر فعالیت‌های موسسه احداث کتابخانه تخصصی عرفان اسلامی در محل موسسه سروش مولاناست. موسسه می‌کوشد تا در این کتابخانه منابع لازم برای تحقیق و پژوهش در زمینه عرفان اسلامی را برای محققان این حوزه فراهم آورد.

حمید مشرف این را خواند
۱۰ نفر این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید