تیوال تئاتر | اخبار | یاداشت توماج دانش بهزادی برای نمایش «کمیته نان»
S2 : 21:02:13
نمایش کمیته نان | یاداشت توماج دانش بهزادی برای نمایش «کمیته نان» | عکس

نمایش «کمیته نان» به نویسندگی و کارگردانی لیلی عاج با موضوعِ زندگی کارگری با تمرکز بر معیشت کول‌بران از امروز در مجموعه تئاتر شهر روی صحنه می‌رود.
این نمایش که دومین اثر عاج درباره مشکلات صنفی و معیشتی، اجتماعی و سیاسی کارگران است، در فضایی پر تنش به مساله کول‌بَرها پرداخته و وضعیت زندگی‌های سخت طبقه کارگر را اجرا کرده است.

توماج دانش بهزادی به همین بهانه یادداشتی را منتشر کرده است.

نمایشنامه «کمیته نان» از جنس تئاتر میباشد.تاتری جدی و با دغدغه که از جنس مردم است. از عمق جامعه جان می گیرد و روح و جان جامعه را هدف قرار می‌دهد. لیلی عاج مثل همیشه مقاومت می‌کند در برابر ابتذال در برابر هیاهوی پرزرق و برق تهی رسمی؛ او مومنانه به تئاتر و کارکرد والای تئاتر ایمان دارد. این بار هم به سراغ موضوعی کاملا انسانی رفته و با ترس از تیغ سانسور و توقیف کارش که سال پیش اثرش را بر روح او گذاشت پا در این مسیر گذاشت و به سراغ انسان هایی رفت که ما با فراغ بال آنها را کولبر می نامیم بدون اینکه به خود نهیب بزنیم چگونه به این اسم قانع کردیم خودمان را!!! آنها نه کارگرند نه کارمند آنها مجبورند به این...

انسان‌هایی شریف که تشنه کار هستند و اگر باشد با کم ترینش جهانی را آباد می‌کنند و اگر شک دارید به دیدن این نمایش بیایید. لیلی عاج با وسواس بدور از شعار و درشت نمایی ما را به خانه کارگرانی می‌برد که درگیر بحرانی می شوند که ریشه در ترس از بی عدالتی دارد.
نمایشنامه با ضرب آهنگی نفس گیر خود را به مخاطب تحمیل می‌کند. کاراکترها به دقت طراحی شده اند. با لایه های گوناگون که رنگین کمانی از عواطف را در صحنه به تماشا می‌گذارند. ای کاش این نمایش‌ها از جانب مسؤولین امر در زمان تولید از نظر مادی به بهترین شکل حمایت شود تا اضطراب و نگرانی از نبود منابع مالی تاثیر در اجرا نگذارد. گروه اجرایی از بازیگران خوب و از خودگذشته تا طراحان درجه یک و همه عوامل با آگاهی از موانع بسیار عاشقانه در کنار کار ایستاده اند.
منتظر دیدار شما مخاطبان واقعی تئاتر هستیم.

درباره نمایش کمیته نان
۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸