تیوال گردشگری
T1 : 19:05:42
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
آلبوم عکس
انار چینی روستای انبوه... دیدن متن »

هر ساله بنا به رسمی کهن مردمان روستای انبوه در ۷۵ کیلومتری قزوین، آخرین جمعه مهرماه گرد هم میآیند و جشن انار چینی برگزار میکنند. انبوه روستای تاریخی و با اصالت ست و باغ های تو در تو و کمربند سبز درختان انارش در دل کوهستان از دور دست ها نیز خود نمایی میکند. بطوری که هر ساله در این روز اهالی استان های هم جوار نیز سختی مسیر و جاده خاکی و پیچ در پیج آنرا به جان میخرند تا در این جشن مردمی شرکت کنند .زنان و دختران روستا لباس های محلی به تن می کنند و همراه مردان مشغول چیدن انار از درختان انارستان روستا می شوند.مقداری از این انارها توسط مردم و بازدید کنندگانی که برای تماشای مراسم آمده اند خریداری می شود ولی بیشتر محصول را برای فروش به شهرمی برند.

عکس: فرهاد صفریگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
پرند محمدی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
گزارش تصویری
گورستان ۲۵۰۰ ساله روستای طره نطنز... دیدن متن »

به گزارش پایگاه خبری گُلوَنی،‌ آنهایی که به ابیانه سفر کرده‌اند شاید قبل از ورود به ابیانه روستای طَره را دیده باشند. قبرستان این روستا چسبیده به جاده است. البته بسیاری هم چون خوب اطراف را نگاه نمی‌کنند از روستای زیبای طه می‌گذرند و این قبرهای عجیب را نمی‌بینند. گزارش که در پی می‌خوانید را یکی از ساکنان طره نوشته است. اینجا می‌توانید موقیعت روستا را ببینید.

گزارش گزارشی مبسوط و خوب است. گزارش را بخوانید و در ادامه عکس‌های گُلوَنی را ببینید:

این بار می‌خواهم از گورستان طره بگویم. چیه؟ چرا این‌طوری نگاه می‌کنید؟! شاید الان پیش خودتان می‌گویید این یکی دیگر از آن حرف‌هاست! صبر داشته باشید؛ اول بخوانید و بعد قضاوت کنید.

خودمانی بگویم، یک روستای طره است و یک گورستان! چرا؟ برای این‌که این روستا بزرگ‌ترین گورستان را در میان دیگر روستاهای برزرود داراست؛ گورستانی بزرگ و البته بسیار قدیمی. بزرگی‌اش را خودتان می‌توانید با سفر به روستاهای برزرود از نزدیک ببینید! تازه این گورستان شامل همه گورهای موجود در روستا نیست! چطور؟ به شما می‌گویم:

اول این‌که خیلی از قبرها در محل مسکونی روستا یافت شده‌اند؛ یعنی زمانی که اهالی برای تعمیر و یا ساخت و ساز خانه‌هایشان زمین را کندند، به گورهایی دست یافتند که در آن‌ها استخوان انسان موجود بود، این در حالی بود که از بیرون هیچ نشانی از قبر پیدا نبود. این مورد در همه جای روستا به چشم می‌خورد (البته در بافت قدیم روستا) و مربوط به یک قسمت خاص از روستا نیست. این‌جاست که این فرضیه را که روستای طره قبلا در طرف دیگر رودخانه و در جایی که امروز باغات روستا است را قوت می‌بخشد. چرا که این جزو سنن قدیمی روستاییان است که معمولا گورستان را در خارج از روستا و دور از منازل خود قرار می‌داده‌اند. به هر روی یافتن قبور بسیار قدیمی در زیر خانه‌های روستا، چیزی است که بسیاری از قدیمی‌های روستا و حتی چندی از جوان‌ترها بر آن اتفاق‌نظر دارند.

این قبرستان قدمتی ۲۵۰۰ ساله دارد!

به گفته سایت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، این قبرستان قدمتی ۲۵۰۰ ساله دارد! حالا از کجا به این تاریخ رسیده‌اند، نمی‌دانم! اما سنگ قبرهایی با قدمت بیش از ۵۰۰ سال را خودم به چشم دیده‌ام. به هر صورت، اگر عدد اول اغراق باشد (که به نظر شخص من با توجه به آیین‌های باستانی ایران و البته روستای طره مربوط به مردگان، بعید است ۲۵۰۰ سال قدمت این گورستان باشد، به‌خصوص در محل فعلی) می‌توان عدد حدود هزار سال را پذیرفت، چون با توجه به پیداشدن گورهای قدیمی بدون سنگ نوشته در محل مسکونی فعلی روستا، این عدد دور از ذهن نیست. همچنان‌که در ناحیه‌ای که امروز قبرستان روستا است، می‌توان گورهایی با قدمت بیش از ۸۰۰ سال را دید. البته در مورد گورهایی که در مکان‌های مسکونی روستا یافت شده‌اند، باید تحقیقات بیشتری صورت بگیرد.

این گورستان چگونه است؟

اول این‌که گورستان فعلی دارای دو بخش است که یکی قدیمی‌تر و در ضلع جنوبی، پشت مدرسه روستا و نزدیک باغ‌هاست که البته با بی‌مهری اهالی، تقریبا نشان‌های آن از بین رفته و اگر چیزی باقی مانده، چند سنگ مخصوص قبر است؛ و دیگری که نسبتا بسیار بزرگ است، بخشی از شمال همان بخش قدیمی می‌باشد.

نوع چینش قبور در این گورستان به شکل خاصی است، یا بهتر است بگویم بود. قبلا هر طایفه‌ای از اهالی روستا محل خاصی را در گورستان دارا بود، به طوری که هرگاه فردی از آن طایفه مرحوم می‌شد، در همان محل خاص مربوط به طایفه خود دفن می‌شد و بازماندگان او حق دفن درگذشته را در محل‌های دیگر نداشتند. البته این قسمت‌های خاص به شکل ظاهری از هم جدا نبوده و نیستند، بلکه افراد خود حدود بخش مربوط به طایفه خود را می‌دانستند.

امروزه دیگر آن رسم تقریبا از بین رفته است؛ شاید یک دلیل آن، کم‌بودن جا برای دفن درگذشتگان در مکان طایفه‌ای‌شان باشد. اما با این‌که قبرستان حالت قدیم خود را تا حدودی از دست داده، ولی هنوز می‌توان بخش‌های خانوادگی گورستان را از هم تشخیص داد و تقریبا تمام نسل‌های مربوط به یک طایفه، یکی پس از دیگری در کنار یکدیگر آرمیده‌اند!

نوع دفن‌کردن در روستای طره به شکلی خاص است!

گذشته از آداب شرعی دفن که حسابش روشن است، نوع گور متفاوت است؛ یعنی به جای این‌که زمین را به شکل معمولی حفر کنند و مرحوم را در آن بگذارند (شبیه قبور بهشت زهرا «سلام‌الله علیها») زمین را مانند گورهای عادی کنده و در قسمت راست قبر (ضلع جنوبی) دیواره را می‌کنند و شبیه یک پلکان فراهم می‌آید که متوفا را در زیر آن قسمت کنده شده قرار می‌دهند و در کناره‌ها سنگ گذاشته و بعد روی گور را با خاک می‌پوشانند. گیج شدید نه؛ به شکل زیر نگاه کنید، امیدوارم متوجه شوید:

پس از دفن هم قبور به شکل مکعب مستطیلی بود که مقداری داخل زمین است و دور لبه‌های آن سنگ می‌گذاشتند و در بالا و پایین قبر سنگی را به‌عنوان نشانه قرار می‌دادند که به شکل ساده بر روی سنگ بالا سر نام فرد و پدرش و تاریخ فوت او حک می‌شد. البته گاهی هم شکل‌هایی روی سنگ قبر حک می‌کردند که در ادامه به آن اشاره می‌کنم.

نقوش روی سنگ‌ها

قبل از هر چیز باید اشاره کنم که سنگ‌های مربوط به گورها، از مکانی در جنوب روستا و بعد از باغات روستا از کوهی واقع در دشت قنوات موسوم به رزنده (rezande) در ملک روستای طره تهیه می‌شد (دشت مذکور در ملک روستای ابیانه نیز ادامه دارد و با همین نام خوانده می‌شود) که من فکر می‌کنم باید جنس سنگ از نوع آذرین باشد (البته مطمئن نیستم!)

همان‌طور که اشاره کردم، دو سنگ در دو طرف قبر قرار می‌گرفت که بر روی سنگ بالاسر نام فرد و پدرش و سال وفات او (در بیشتر قبور سال‌ها به قمری است) حک می‌شد و در پایین قبر، سنگ دارای نقوشی بود. این نقوش عموما شامل: زنگوله، شانه و گاهی اوقات شاخه گندم و یا برگ است. معنای این نقوش کاملا مشخص نشده و آنچه در این‌جا اشاره خواهد شد، با توجه به حرف‌های اهالی، به‌خصوص بزرگ‌ترهاست که بیشتر جزو حدسیات است.

آن‌چه که من شخصا توجه کردم، تقریبا تمام قبور نقش زنگوله را دارند، اما راستش را بخواهید مفهومی دقیق برای این نقش پیدا نکردم. شاید منظور توجه به قبر باشد و یا شاید این نقش را که زنگوله می‌گوییم، طرح ساده‌شده یک انسان است. به شکل آن روی یکی از قبور توجه کنید: طرح شانه عموما برای قبور بانوان به‌کار می‌رفت که گاهی دو شانه نقش می‌شد. طرح برگ و یا شاخه گندم ظاهرا بیشتر برای جوانان به‌کار می‌رفته است که البته در این مورد اطمینان زیادی وجود ندارد.

امروزه همه چیز در قبرستان تغییر کرده و شکل و شمایل قدیم آن فرق کرده است. قبرهای ۵۰ سال اخیر دیگر ویژگی‌ها و نشانه‌های قبور قدیم را ندارند و سنگ مرمرهای پرزرق و برق، جای سنگ‌های ساده و بی‌آلایش را گرفته‌اند و بین خودمان باشد، شکل تاریخی قبرستان را به کلی عوض کرده‌اند.

گزازش تصویری گُلوَنی و عکس‌های رضا ساکی را از این قبرستان تاریخی ببینید:گالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
۲ روز پیش، پنجشنبه
پرند محمدی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» روزنامه «داناس» صربستان: ایران مجددا در نقشه گردشگری جهان قرار گرفت
... دیدن متن »

روزنامه «داناس» چاپ روز چهارشنبه صربستان در گزارشی نوشت: ایران مجددا در نقشه گردشگری جهان قرار گرفت، آمار رسمی نشان می دهد که از ۲۱ مارس ۲۰۱۶ تا ۲۰ مارس سال ۲۰۱۷ بیش از ۶ میلیون نفر از ایران دیدن کردند.

روزنامه داناس افزود که تعداد گردشگرانی که در فاصله مارس ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۷ از ایران دیدن کردند ۵۰ درصد بیشتر از یک سال قبل از آن و ۳ برابر بیش از سال های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ بوده است. این روزنامه در ادامه نوشت که افزایش تعداد بازدیدکنندگان از ایران پس از اتمام توافق نامه هسته ای در ژوئیه سال ۲۰۱۵ بین تهران و قدرت های جهانی بوده که موجب لغو بخش بزرگی از تحریم ها بر علیه ایران شد.

وزنامه بلگرادی ادامه داد: یک گروه از خبرنگاران صربستان اخیرا این فرصت را داشتند که از نزدیک با اسرار ایران باستان و همچنین با واقعیت های جمهوری اسلامی ایران که در منطقه غرب آسیا و شرق میانه نفوذ دارد، آشنا شدند. این روزنامه افزود: تهران ۱۵میلیون نفری که اطرف آن را کوه های مرتفع با ۴ هزار متر ارتفاع احاطه کرده و همچنین شهر شیراز که مترادف هنر است و تخت جمشید در آن واقع شده از دیگر نقاطی بودند که خبرنگاران از انها دیدن کردند.

روزنامه صربستانی نوشت: می توان گفت که گسترش ورود گردشگران به ایران قبل از امضای توافق نامه هسته ای یعنی با ورود حسن روحانی رئیس جمهور ایران بر حکومت در سال ۲۰۱۳ شروع شده بود. ایران طرحی را برای سرمایه گذاری ۳۰ میلیارد دلاری در صنعت گردشگری تا سال ۲۰۱۵ در دست انجام دارد. بنا به این گزارش؛ در ایران آثار فرهنگی باستانی زیادی وجود دارد که از تاکنون ۱۹ اثر فرهنگی و تاریخی در فهرست میراث فرهنگی جهانی توسط یونسکو ثبت شده است.

همچنین در این گزارش نوشته شده است که خطوط هوایی اروپایی مانند؛ خط هوایی بریتانیا و لوفت هانزا خط مستقیم هوایی برای ایران را احیا کردند و افزون بر گردشگران، تاجران خارجی نیز می توانند برای عهد قراردادهای جدید وارد ایران ایران شوند که چنین فرصتی ایجاد شغلی جدید را برای ایران فراهم می سازد.

داناس ادامه داد: گردشگری یکی از راه های آشنا شدن با میراث فرهنگی کشورها است. ایران کشوری با چهار فصل در سال می باشد که تعداد زیادی شهرهای باستانی و مقصدهای جذاب گردشگری دارد و قابل تقدیر است. همچنین گردشگری درمانی یکی از شاخه های گردشگری در ایران می باشد که بسیاری برای معالجه به این کشور سفر می کنند.

 

منبع: ایرنا

۲ روز پیش، پنجشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
روستای شاه شهیدان در گیلان... دیدن متن »

روستای شاه شهیدان در ۶۰ کیلومتری شهرستان رودبار واقع گردیده است. این روستا از شمال به جنگل های درفک، از جنوب به مراتع سرسبز و روستای گلنگش خورگام، از شرق به بخش دیلمان و از غرب به صخره بلند و زیبای اسپهبدان و کوه درفک خورگام ختم می شود.بقعه متبرکه شاه شهیدان مزار مطهر دو تن از نوادگان امام سجاد(ع) در این روستای زیبای کوهستانی قرار دارد. صخره اسپهبدان با چشم انداز زیبا و منحصر بفرد در ضلع غربی روستا قرار دارد و با صعود به بالای آن تمام مناطق جلگه ای گیلان مشاهده می شود.

عکس:محمد رنجبر / تسنیمگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
۳ روز پیش، چهارشنبه
نوبادی ، پرند محمدی و لیلى شجاعى این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به گزارش خبرگزاری ایسنا
» نمایشگاه مشترک ایران و ارمنستان با عنوان «ایران و ارمنستان، خاطره یک سرزمین»
... دیدن متن »

در موزه ملی ایران آغاز به کار کرد. به گزارش ایسنا، در این نمایشگاه که به دنبال سفر حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان به ارمنستان و امضای تفاهم‌نامه‌ای بین رئیس جمهور دو کشور برگزار می‌شود، ۱۰۳ شیء تاریخی از ارمنستان و ۲۰۰ شیء تاریخی از ایران با تمرکز بر آثار اورارتوئی که بیشتر آثاری از هزاره چهارم پیش از میلاد تا سده یکم پیش از میلاد را شامل می‌شود، در سه گالری به نمایش درآمده‌اند.

افتتاح این نمایشگاه سه‌شنبه _ ۲۵ مهر _ و اختتامیه آن _ ۲۷ دی _ خواهد بود و قرار است‌ در همه ساعات کاری موزه‌ی ملی ایران، به مدت سه ماه امکان بازدید از این نمایشگاه وجود داشته باشد.

همچنین امکان بازدید از این نمایشگاه که در سالن گالری‌های بخش دوران اسلامی موزه ملی ایران برپا شده است، به صورت رایگان است. در مراسم افتتاح آئین بازگشایی این نمایشگاه که مصادف با هشتادمین سال تاسیس موزه ملی ایران برگزار شده است؛ «گری لوئیس» -سفیر و رئیس نمایندگی سازمان ملل در ایران -، آرمن امیریان – وزیر فرهنگ ارمنستان_، علی‌اصغر مونسان – معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری_ و کارن خانلری – نماینده ارامنه ایران در مجلس شورای اسلامی- و رئیس شورای خلیفه گری ارمنستان حضور داشتند.

در ایام پایانی این نمایشگاه قرار است نشست‌های تخصصی در هفت پنل مختلف و در زمان‌های متفاوت برگزار شود. هشتم آبان نشست «اورارتو و هخامنشیان و جغرافیای تاریخی اورارتوها»، ۲۲ آبان نشست «دوره‌ی مفرغ در شمال غرب ایران و ارمنستان»، اول آذر شب فرهنگ ارمنستان در موزه ملی ایران، ۲۰ آذر نشست تخصصی «باستان‌شناسی دوره مفرغ و اورارتوها در ارمنستان»، چهارم دی نشست «کتیبه‌های اورارتویی در ایران» برگزار می‌شود.

منبع: ایسنا

۳ روز پیش، چهارشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اقامتگاهی لوکس زیر دریا
» ونیز شناور در دبی
... دیدن متن »

پروژه جدید کشور دبی، ساخت مجتمع اقامتی مانند شهر ونیز ایتالیا، خواهد بود.

این استراحتگاه شناور و مجلل زیر آب اولین در جهان خواهد بود. ونیز شناور که در سال ۲۰۲۰ بازگشایی خواهد شد، یک تجربه ونیزی را در آسیای میانه، پیشنهاد خواهد کرد.

 

این استراحتگاه شناور که به صورت یک قایق خیلی بزرگ است، دارای یک عرشه زیر آبی با محل‌های اقامتی چون رستوران، کافی شاپ و فروشگاه‌ها خواهد بود. شبیه کلیسای سنت مارک، و همچنین این مجتمع گاندولا (قایق‌های ونیزی)، استخرهایی با کف شیشه‌ای و سواحل شناور نیز خواهد داشت.

همچنین این مجموعه دارای دوازده رستوران است که سه تای آن زیر آب هستند همراه با کافی‌شاپ و آب گرم‌های زیر آبی. زیر عرشه بیش از ۳۷ هزار متر مربع صخره‌های مرجانی و مهدکودک با منظره مرجانی برای یک زندگی لوکس دریایی فراهم است.

ونیز شناور، در جزیره‌های جهانی دبی قرار خواهد داشت که تنها توسط قایق، هلیکوپتر یا هواپیماهای دریایی قابل دسترس خواهد بود.این استراحتگاه که ادعا دارد اولین استراحتگاه بندری مجلل زیر آبی است، به اقامتگاه زیر دریایی پوسایدون، اولین اقامتگاه دریایی جهان در فیجی و آتلانتیس پالم که دارای دو اتاق زیر آبی ساخته شده در یک هتل در دبی است، می‌پیوندد.

منبع: CNN

۴ روز پیش، سه‌شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» برخی تورهای گردشگری بی‌دروپیکرند
... دیدن متن »

حمید روحانی از مسئولان شرکت گردشگری کلوت در نشست تغییر اقلیم و تورهای گردشگری گفت: واقعیت این است که این بحثی الان شما دارید، یک بحث بسیار بزرگ نه فقط در ایران، بلکه در کل جهان است و این بحث خیلی جدی است. خب کشورهایی که توسعه یافتند، قطعا جلوتر از خیلی کشورهای دیگر هستند و آنهایی که در حال توسعه هستند این گرفتاری را دارند.

به گزارش پایگاه خبری گُلوَنی، روحانی ادامه داد: این در حقیقت یک بحثی است که من بارها در بحث گردشگری هم گفته‌ام که باید تکلیف نهادهای دخیل یعنی میراث، محیط زیست و منابع طبیعی حل شود. این باید برود در مجلس، مجلس باید بنشیند روی این قضیه فکر کند و یک ساختاری برای این قضیه درست کند. یکی از نگاه‌های خود من این بود که اگر گردشگری تبدیل به وزارتخانه شود، شاید یک کمیته‌هایی تشکیل شود یا یک بخش‌هایی داشته باشد که بتواند روی این حوزه‌ها کار کند. حالا چرا؟ به خاطر این‌که اگر می‌خواست به اقتصادش فکر کند، باید به حفاظتش فکر کند تا اقتصادش بچرخد. این چیزی است که در دنیا دارد جا می‌افتد. اگر یک جایی می‌روند برای دیدنش که از آن لذت ببرند، دو تا سه برابر آن دارند هزینه می‌کنند که آن نگهداری شود تا این‌که بتوانند بهره‌برداری درستی انجام دهند. این اتفاق در حال حاضر در ایران نمی‌افتد.

دغدغه شرکت من هم دقیقا از همین جاها شروع شد. ما وقتی که مردم را هدایت می‌کردیم، با قضیه مسئولانه آشنا شدیم با این رویکرد ما در سال‌های ۷۸ تا تقریبا ۸۳ به نتیجه‌های خوبی داشتیم می‌رسیدیم. یعنی ما با تعدادی مهمان روبرو بودیم که وقتی به او می‌گفتیم با کوله‌پشتی‌ات یک چیزی برگردان، واقعا زباله‌های خودش را که تولید می‌کرد، برمی‌گرداند. الان اما بی‌دروپیکر شده است. یعنی عملکرد برخی تورها نه فقط روی اقتصاد شرکت ما تاثیر گذاشته، بلکه خیلی برنامه داریم می‌بینیم که اتفاقات زیادی در آنها می‌افتد. ولی در خیلی از جاهای دیگر اصلا دیگر هیچ ضوابط و قوانینی درش نیست.

روحانی با اشاره به بوم‌گردی گفت: الان هم بحث گردشگری بوم‌گردی دارد اتفاق می‌افتد که به نظر من یک مقدار غیرکارشناسی است و خیلی بدتر از این حرف‌ها خواهد شد. یعنی باید نگران این باشیم که دیگر حالا اگر آبشار را نمی‌بینیم، دیگر روستاهایمان را هم نمی‌توانیم ببینیم. خب این مسائل هست. ما وقتی وارد یک روستا می‌شویم، باید احترام به آن‌جا بگذاریم، باید ببینیم اصلا بوم روستا چه می‌گوید، اقلیم روستا چه می‌گوید، مردمش چه فرهنگی دارند، آن‌ها چه دوست دارند و آن چیزی که در دنیا تعریف شده و تعریفش هم در دانشگاه‌های بزرگ دنیا دارد تدریس می‌شود. ولی واقعیتش این است که یک انسجامی نیست که برنامه‌ریزی کند. هم به بحث اقتصاد فکر کند، هم به بحث توسعه فکر کند و هم به بحث نگهداری مخاطب فکر کند.

من تابستان پارسال به یک روستا در شمال روسیه رفتم، که تقریبا هم مرز سیبری بود. یک جزیره‌ای بود که تا ساعت چهار بعدازظهر مردم حق داشتند بروند داخل جزیره. چهار بعدازظهر به بعد حتی عواملی که در آن‌جا سرویس می‌دادند، حق نداشتند در آن‌جا حضور داشته باشند. و این جوری بود که تا ساعت ۱۰ صبح مواد اولیه غذایی یا هر چیزی که برای خدمت باید تعریف می‌شد، اول توسط یک گروهی وارد آن جزیره می‌شد، بعد از ساعت ۱۱ تا ساعت ۱۲ فقط ورود داشتند، از ۱۲ تا ساعت ۱۵:۳۰ فرصت گشت‌وگذار داشتند و از ۱۵:۳۰ به بعد باید تخلیه می‌شد. خب این جزیره از مهمترین دیدنی‌های جهان است و خیلی جاها دارند از این جزیره تعریف می‌کنند.

این کارشناس گردشگری گفت: برای بردن تور به منطقه‌ای با محیط زیست تماس گرفتم و هی چرخیدم تا آخرش به یک جنگلبان رسیدم. به جنگلبان گفتم چگونه می‌توانیم بیاییم؟ گفت این‌جا شما باید حتما مجوز داشته باشید. خب من می‌دانستم که آنجا چگونه است. توریست را نمی‌شود با وانت بفرستیم این ور و آن ور. یک اتفاقی هم که برایش بیفتد، هیچ بحث بیمه‌ای در آن نیست. به هر حال ما مهمانانمان را بردیم آن‌جا و آن نگهبان زنجیرش محکم‌تر بود و اجازه نداده بود ماشین‌های دیگری بیاید و بعد فردای آن روز در آن‌جا رئیس محیط زیست آمد و رئیس محیط زیست هم گفت ما اجازه نمی‌دهیم هیچ تیمی بیاید و اگر قرار است تیمی بیاید، باید با ماشین‌های محلی بیایند و تا یک جایی بیایند و از آن‌جا خودشان پیاده بیایند. خب سازمان اتوبوسرانی هم این را می‌گوید. می‌گوید باید بروید و از محلی‌ها استفاده کنیم و این‌ها باید بیایند و شما هم بروید و چادرتان باید در یک محدوده‌ای تعریف شود و استفاده کنید. بعد از این‌که از مسئولان پرسیدم چرا مخالف هستید؟ گفت اختلافات فنی این‌جا افتاده و چندین نفر کشته شده‌اند. این‌ها هیچی، ولی ماشین‌های محلی که می‌آیند بالا، این‌ها زنجیر دارند و این‌ها تمام مرتع را می‌کَنَند. بعد یک خورده فکر کردم و دیدم خیلی هم بحث محیط زیست نیست و مرتع‌دارها فشار آورده‌اند که آفرود و ماشین‌های دیگر نیایند.

روحانی اشاره‌ای هم به آفرود داشت و گفت: بحثی که مثلا در شرکت ما است، این است که به هیچ عنوان کسی نباید ماشین خودش را بیاورد. چرا نباید بیاورد؟ به خاطر همین اتفاقات. اول این‌که این دوست دارد برود آن‌جا مانور بدهد، این کار را بکند، آن کار را بکند. وقتی در ماشینش نشسته، این کار را می‌کند، ولی اگر قرار است یک برنامه آفرود اجرا کند، این‌ها با یک گروه مشخص بروند برای این‌که استانداردها را بهتر بتواند ارائه دهد. این یک تکنیک هم است. ماشین آفرود به این راحتی نیست که هر کسی بنشیند پشتش و هر کاری دلش خواست، بکند. در یک محورهایی واقعا جواب نمی‌دهد. عمدتا ما طرفدار هستیم که اگر هم بحث آفرود بخواهد اتفاق بیفتد، اول باید از یک نقطه‌ بزرگ به یک نقطه محدودتری تعریف بشود و در آن‌جا حتما سازگاری داشته باشند.

پایان پیام

۴ روز پیش، سه‌شنبه
امین مهدوی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
جشنواره ازدواج در روستای بربر مراکش... دیدن متن »

برگزاری جشنواره سالانه ازدواج در یک روستای کوچک در میان کوه های اطلس مراکش در طی سال های اخیر به یک جاذبه گردشگری تبدیل شده و به سایر کسب و کارهای این منطقه نیز رونق بخشیده است.گالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
۵ روز پیش، دوشنبه
یوسف خرامی و وحید هوبخت این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
در مدت ریاست جمهوری ترامپ
» عقب ماندگی آمریکا از معیارهای جهانی گردشگری
... دیدن متن »

صنعت گردشگری آمریکا از زمان روی کار آمدن «ترامپ» با زیان‌های میلیارد دلاری و عقب ماندن از معیارهای جهانی همراه بوده است.

به نقل از فوربس، ایالات متحده آمریکا که همواره یکی از مقاصد محبوب گردشگران خارجی بود، حالا و چند ماه پس از روی کار آمدن «دونالد ترامپ» دچار افت قابل ملاحظه در عرصه گردشگری شده و از استانداردهای متوسط رشد جهانی توریسم عقب مانده است.

بر اساس اعلام موسسه تحقیاتی سفر و گردشگری «ForwardKeys»، پس از اعلام دو منع مهاجرتی سفر به آمریکا برای شهروندان برخی کشورها در ماه ژانویه و مارس، شمار گردشگران خارجی که آمریکا را به عنوان مقصد خود انتخاب می‌کنند با کاهش چشمگیری رو به رو بوده است.

با بررسی شمار گردشگران ورودی به آمریکا مشخص شده است که با اعلام اولین فرمان مهاجرتی در تاریخ ۲۷ ژانویه ۲۰۱۷، شمار گردشگران ۱.۳ درصد و با صدور دومین فرمان از سوی «ترامپ» در ۲۶ ژوئن تعداد گردشگران ورودی به خاک آمریکا مجددا ۲.۴ درصد نزول داشته است.

«لی آبامونته»، متخصص آمریکایی در حوزه سفر و گردشگری معتقد است فرمان‌های مهاجرتی پیچیده و سردرگم ترامپ تنها موجب بدتر شدن حیثیت و اعتبار کشور در سراسر جهان شده است و برای بسیاری از شهروندان کشورهای مختلف امری بسیار گمراه کننده است. چند درصد کاهش در شمار گردشگران وقتی به دلار ترجمه شود دیگر کوچک نیست.

در سال ۲۰۱۶، صنعت سفر و گردشگری آمریکا ۱.۵ تریلیون دلار درآمد اقتصادی داشت و از ۷.۶ میلیون شغل حمایت می‌کرد که این به معنای ۲.۷ درصد از تولید ناخالص ملی است. «لیز کارلسون»، وبلاگ نویس و متخصص گردشگری نیز می‌گوید: از این که تعداد گردشگران ورودی به آمریکا کاهش یافته شگفت‌زده نشدم و هر یک از فرمان‌های مهاجرتی و دیگر محدودیت‌ها چون ممنوعیت استفاده از لپ‌تاپ موجب شده بسیاری از سفر به آمریکا روی برگردانند.

شمار گردشگران ورودی به امریکا از اول ژانویه ۲۰۱۷ تاکنون ۱.۴ کاهش داشته است، این در حالی است که متوسط رشد جهانی گردشگری بر اساس اعلام موسسه «ForwardKeys» مثبت ۴.۶ درصد بوده است. در سه ماهه نخست دوران ریاست جمهوری «دونالد ترامپ» درمجموع ۶۹۷ هزار و ۷۹۱ نفر کمتر به آمریکا سفر کردند و شمار گردشگران با کاهش ۴.۲ در۲دی به ۱۵.۸ میلیون نفر رسید.

این کاهش به معنای کاهش ۲.۷ میلیارد دلاری در هزینه گردشگران ورودی است. در شهرهایی چون نیویورک میزان هزینه‌کرد گرشگران خارجی چهار برابر گردشگران داخلی است بنابراین کاهشی کوچک در شمار توریست‌های خارجی به معنای زیان اقتصادی بزرگی است.

منبع: ایسنا

۵ روز پیش، دوشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
گزارش تصویری از قلب زاگرس
» یک گردش پاییزی در کنار آبشارهای گِریت
... دیدن متن »

به گزارش پایگاه خبری گُلوَنی، آبشار گریت در روستاى گریت در فاصله ۵۰ کیلومترى شهرستان خرم‌آباد و در ۳۰ کیلومتری ایستگاه راه‌آهن سپیددشت در دره‌ای خوش آب و هوا و پوشیده از درختان انبوه بلوط قرار دارد.  فاصله این آبشار تا بخش پاپى روستای گریت حدود یک ساعت پیاده‌روى مى‌باشد. این آبشار از جاذبه‌هاى طبیعى و گردشگرى دیدنى استان لرستان محسوب مى‌گردد. تا کنار آبشار جاده ماشین‌رو وجود دارد. ارتفاع آبشار ۱۵ متر و عرض تاج آن ۱۷ متر است.

این آبشار در گویش لری به «تاف هفت‌چشمه» معروف است. پوشش جنگلى اطراف آبشار را درختان بلوط، زالزالک و مو وجود دارد.

آبشار زیبای گریت در نزدیکی خرم‌آباد با ارتفاع ۱۵ متر از جاذبه‌هاى طبیعى و دیدنى لرستان که پوشش جنگلى اطراف آبشار را درختان بلوط، زالزالک و مو تشکیل می‌دهند.

منطقه گریت دارای زمستان‌های برفی و سرد و بهار و تابستان خنک، معتدل و بسیار سرسبز و چشم‌نواز می‌باشد. مالکیت اراضی منطقه در اختیار منابع طبیعی و بخشی نیز در اختیار روستاییان ساکن منطقه ‌است.

این آبشارها در مسیر عبور رودخانه گریت به طرف رودخانه سزار بر اثر عبور از ناهمواری‌های منطقه و مسیر عبور رودخانه ترس بوجود آمده ‌است. در فصل بهار و ابتدای تابستان در اطراف آبشار و دامنه ارتفاعات منطقه گل‌های فراوان و زیبا به همراه پوشش گیاهی و جنگل انبوه درختان بلوط، زیبایی خاصی به منطقه می‌دهد و چشم‌انداز زیبایی را در برابر چشم بینندگان قرار می‌دهد. ارتفاع متوسط این آبشارهای سه‌گانه ۱۵ متر است

راه دسترسی

– جاده آسفالت خرم‌آباد به سپیددشت و سپیددشت به سمت ایستگاه راه‌آهن تهران به جنوب خرم‌آباد از طریق جاده آسفالت از شهر سپیددشت به سمت خرم‌آباد است.

– مسیر دیگر آن از طریق محور خرم‌آباد به بروجرد و کیلومتر ۱۵ این جاده از خرم‌آباد به سمت بروجرد از طریق محور خرم‌آباد – سپیددشت است.

گزارش تصویری ولی‌الله میراسماعیلی را از این جاذبه گردشگری ببینید:

نیلوفر ثانی این را خواند
امین مهدوی و نیکا نصیری این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
مناظر دیدنی کشور نروژ... دیدن متن »

پادشاهی نروژ کشوری است کوهستانی در شمال قارۀ اروپا. کوهستان‌های پوشیده از برفِ آن همیشه شرایط را برای اسکی بازی کردن فراهم می‌کند.

دورتادور نروژ آب است و به همین دلیل جانوران آبزی یکی از مهمترین منابع درآمد این کشور به‌شمار می‌روند.

بااین‌حال، مهمترین منبع درآمد کشور نروژ از صادرات نفت و گاز تأمین می‌شود که ۲۰ درصد صادرات آن را تشکیل می‌دهد.گالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
پرند محمدی ، لیلى شجاعى و وحید هوبخت این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
سایت موزه گوهرتپه... دیدن متن »

گوهرتپه با وسعتی حدود ۵۰ هکتار، به عنوان یکی از بزرگترین محوطه های آغاز شهرنشینی در حاشیه دریای خزر شناخته میشود.

فعالیت های باستان شناختی در این محوطه از سال ۱۳۸۰ آغاز گردیده و طی آن مجموعه ای از آثار فرهنگی مربوط به ادوار پیش از تاریخ ( ۷۰۰۰ سال پیش ) بدست امده است.هم اکنون بدلیل عدم اختصاص بودجه مناسب از سوی دولت ،بخش کاوش شده در معرض تخریب و آسیب های جدی قرار دارد.

عکس: غلامرضا احمدی / تسنیمگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
پرند محمدی و فروغ یعقوبی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
زندگی بدون جنگ - اوگوزان سین... دیدن متن »

زندگی کودکان سوری هرچند در لنز واقع‌بین‌ دوربین‌های عکاسان، تلخ و خالی از نشاط است اما حکایت عکس‌های اوگوزان سین از این روزهای سخت چیز دیگری است. این هنرمند ترک با نقاشی‌هایش بر روی زندگی جنگ زده کودکان سوری خط بطلان کشیده و عکس‌های تاریک این دوره از تاریخ سوریه‌ را به گونه‌ای دیگر به تصویر درآورده است.

«زندگی بدون جنگ» نام یکی از مجموعه آثار اوگوزان سین، هنرمند ساکن استانبول است. او در این آثار کوشیده تا تأثیرات نابودگر جنگ را بر زندگی مردم سوریه ثبت کند و جای خالی آرزوها و رویاهای شیرین کودکان سوری را در پیش چشم جامعه جهانی قرار دهد.

او در عکس‌هایش جای خالی زندگی را با کشیدن چند خط ساده به تصویر می‌کشد. خطوطی که گاه در قامت دوستی از دست رفته‌اند و یا می خواهند لبخند فراموش شده کودکی را به او باز ‌گردانند، شاید هم اسباب ساده‌ای باشند برای زندگی، یا حتی خانواده‌ای که روزگاری دوباره دست در دست هم دهند. خطوط نقاشی‌های اوگوزان سین، هم‌چون آرزوهایش ساده و کودکانه‌اند اما همین رویاهای کوچک چقدر در چشم اشکبار کودکان سوری بزرگ و دست نیافتنی جلوه می‌کنند و ما در طول این پنج سال چه ساده به این تصاویر دردناک عادت کرده‌ایم!

منبع: khatmag.irگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
پرند محمدی و فروغ یعقوبی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
موزه عروسک و فرهنگ ایران... دیدن متن »

موزه‌ی عروسک و فرهنگ ایرانی در خیابان سعدی، کمی پایین‌تر از دروازه دولت در کوچه‌ای به نام فیات در حال فعالیت است.

عکس: ملیکا فرش فروشگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
پرند محمدی و فروغ یعقوبی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به گزارش خبرگزاری ایسنا
» ثبت سروهای کهن فارس در فهرست میراث ملی
... دیدن متن »

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، از ثبت سروهای کهنسال این استان در فهرست میراث طبیعی ملی ایران خبر داد.

به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی فارس، مصیب امیری گفت: در جلسه‌ی کمیته ثبت آثار طبیعی که چهارشنبه ۱۲ مهر در تهران برگزار شد، تعدادی از سروهای کهنسال استان فارس به ثبت ملی رسید.

او گفت: سرو کلانی واقع در روستای کلانی از توابع شهرستان کازرون، سرو کوشک بیدک واقع در روستای کوشک بیدک شهرستان شیراز و سروهای چهارباغ قوامی در بافت مسکونی جنوب روستای مظفری شهرستان کوار، درختان سرو ثبت شده در فهرست میراث طبیعی بوده است. براساس این گزارش، سروهای چهارباغ قوامی در باغ تاریخی قوامی قرار دارد و هم‌اینک از این باغ ۲ عمارت مربوط به دوره‌های قاجار و پهلوی دوم، ۲ خیابان صلیبی شکل و تعداد زیادی درخت سرو باقی مانده است.

باغ قوامی شامل یک راسته خیابان شمال غربی- جنوب شرقی و یک راسته شمال شرقی به جنوب غبری بوده که در حاشیه این خیابان‌ها تعداد زیادی درخت سرو از نوع زربین کاشته شده است. تعداد درختان سرو هر راسته در زمان رونق این باغ بیش از ۲۰ درخت برآورد شده که تعدادی از آنها خشک یا بریده شده و اکنون تنها ۶۳ درخت سبز و پابرجا است.

ارتفاع متوسط مجموعه درختان این باغ حدود ۱۲ متر و ارتقاع بلندترین درخت ۱۷ متر است. سرو کوشک بیدک با قدمتی حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ سال از درختان کهنسال منطقه محسوب می‌شود؛ ارتفاع این درخت ۱۵ متر و طول و عرض تاج ۷ در ۷ متر است. طول پایه آن درخت ۳ متر، محیط تنه درخت حدود ۲۹۰ سانتی متر و قطر آن حدود ۹۲ سانتی متر است.

سرو کلانی نیز قدمتی حدود ۳۵۰ تا ۴۰۰ سال دارد و ارتفاع آن حدود ۲۵ متر و طول تاج آن ۲۲ متر است. قطر پایه سروکلانی ۳ متر و طول و عرض تاج ۱۵ متر، محیط پیرامونی درخت ۴۵۰ سانتی متر و قطر درخت حدود ۱۴۳ سانتی متر است. به فاصله ۲ متری از این درخت سرو، درخت سرو جوانتری با قطر ۸۰ سانتی متری و قدمتی حدود ۲۰۰ تا ۲۳۰ سال وجود دارد.

منبع: ایسنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
برداشت خرمای پیارم در هرمزگان... دیدن متن »

برداشت خرمای پیارم از نخلستان های شهرستان حاجی آباد هرمزگان آغاز شد.

عکس: رهبر امامدادی / مهرگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» حذف تاج محل در برخی بروشورهای گردشگری هند
... دیدن متن »

حذف تاج محل به عنوان یکی از بزرگترین جاذبه های گردشگری هند از برخی بروشورهای دولتی گردشگری در این کشور باعث کنجکاوی برخی رسانه ها شده که گمان می کنند دلیل آن تعلق این شاهکار تاریخی به مسلمانان باشد.

شبکه تلویزیونی ان دی تی وی روز چهارشنبه درباره این موضوع در تارنمای خود نوشت: برخی تحلیلگران معتقدند دلیل حذف تاج محل از برخی بروشورهای دولتی گردشگری آن است که این اثر باستانی که به عنوان میراث جهانی نیز ثبت شده است به دست حکام اسلامی و مهاجمان مسلمان ساخته شده است و بنابراین دولت ملی گرای ایالت اوتارپرادش که میزبان آن است هیچ بودجه فرهنگی برای ارتقا وضعیت آن اختصاص نمی دهد.

تارنمای مذکور نوشت: در سالهای اخیر ایالت اوتارپرادش به عنوان محل استقرار این بنای باشکوه در اختصاص بودجه و توجه به آن بسیار خسیس بوده و حتی فرماندار آن که یک راهب هندو است با این بهانه که این بنا نشانگر فرهنگ هند نیست از اینکه مجسمه های کوچک تاج محل به مهمانان خارجی اهدا می شود ابراز نارضایتی کرده بود. به نوشته این تارنما، تاج محل به عنوان بزرگترین و مهمترین جاذبه توریستی کشور هند در بودجه سالجاری ایالت اوتارپرادش هیچ سهمی نداشته و حتی در یک اقدام بسیار شگفتی آور نام آن هفته گذشته از بروشور رسمی گردشگری ایالت حذف شد.

سخنگوی حزب کنگره ملی هند که رقیب حزب ملی گرای حاکم در هند می باشد هر بروشور گردشگری فاقد تاج محل را به اجرای نمایشنامه هملت تشبیه کرد که در آن از خود هملت خبری نباشد. «آبهیشک سینگهاوی» روز دوشنبه به خبرنگاران گفت که حذف تاج محل از بروشورهای گردشگری ایالت اوتارپرادش هم خنده دار و هم گریه آور است.

او در عین حال تاکید کرد این کار آشکارا یک اقدام متعصبانه مذهبی است که کاملا به خطا رفته است. مقامات این ایالت که برای حفظ و نگهداری تاج محل هر ساله ۲۲ میلیون دلار از بانک جهانی منابع مالی دریافت می کنند می گویند، حذف تاج محل صرفا به این دلیل بوده است که می خواستند در بروشورهای جدید جا برای معرفی پروژه های جدید ایالت در حوزه گردشگری باز شود.

برغم ایجاد یک بزرگراه مدرن که زمان تردد اتوبوس های گردشگران از دهلی نو تا تاج محل را به کمتر از سه ساعت کاهش داده است این بنای تاریخی که هفتمین مورد از عجایب هفتگانه جهان شمرده می شود از سال ۲۰۱۲ با کاهش مداوم گردشگران روبرو بوده است.

تاج محل یکی از ممتازترین نمونه های معماری هندی-اسلامی است که در قرن هفده توسط یک امپراطور مغول به نام شاه جهان به یاد همسر فقیدش ممتاز محل ساخته شد. برخی دست اندرکاران محلی گردشگری در شهر آگرا، مقامات دولت ایالتی را متهم می کنند که تمام توجه خود را به ارتقا گردشگری مذهبی به نفع آثار باستانی مربوط به هندوها معطوف کرده اند.

منبع: ایرنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
کاروانسرای سعدالسلطنه؛ قزوین... دیدن متن »

کاروانسرای سعدالسلطنه قزوین، بزرگترین کاروانسرای سر پوشیده شهری جهان و بزرگترین کاروانسرای درون شهری ایران و یکی از معدود کاروانسراهای ایران است که چندین حمام، سرا، تیمچه، شترخان، راسته، چهارسوق، مسجد و چایخانه دارد.

نقش این کاروانسرا در گذشته به عنوان یک سرای بازرگانی بوده و به دستور محمد باقرخان سعدالسلطنه اصفهانی حاکم شهر قزوین در زمینی به مساحت ۲/۷ هکتار و در۴۰۰ حجره ساخته شد که باهمت دو معمار اصفهانی و دو معمار قزوینی در سال ۱۳۱۲ هجری قمری به بهره برداری رسید.

کاروانسرای سعدالسلطنه تا قبل از جنگ جهانی اول، مرکز تجارت و فعالیت بازرگانی شهر محسوب می شد که بعد از تغییرات سیاسی حکومت روسیه، موقعیت خود را به عنوان پل ارتباطی، بازرگانی بین اروپا و آسیا از دست داد و حیات اقتصادی خود را به صورت نیمه فعال ادامه داد.

عکس: مجید نورالله پورگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
وحید هوبخت این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
طبیعت زیبای کشور لیتوانی... دیدن متن »

لیتوانی کشور کوچکی در شمال شرقی اروپاست با سه میلیون نفر جمعیت و طبیعتی بکر و زیبا در ادامه عکسهایی از این کشور را مشاهده میکنید.

عکس:Martynas Charevičiusگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
پرند محمدی ، فروغ یعقوبی و لیلى شجاعى این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید