تیوال گردشگری
T1 : 09:50:41
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
» صدور روادید سفر به قطر برای روس ها فوری شد
... دیدن متن »

قطر در چارچوب افزایش روابط با کشورهای عربی و غیرعربی خارج از دایره نفوذ عربستان و پس از اعلام اعطای روادید فرودگاهی به شهروندان لبنان، اتباع روسیه را نیز شامل تسهیلات گسترده ویزایی کرد.

بنا به اعلام قطر که روز جمعه خبر آن اعلام شد، برپایه قوانین جدید، شهروندان روس می توانند بدون هیچ مشکلی با ارائه دعوتنامه مورد تائید وزارت کشور برای انجام سفر گردشگری یک ماهه اقدام کنند. بر پایه گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، با این تصمیم انجام اقدام وقت گیر اداری از روسیه و پرداخت هزینه روادید برای سفر به قطر مانند پیش لازم نیست. در جریان موج تحریم های چند کشور عربی از جمله بحرین، امارات و مصر با فشار عربستان علیه قطر به اتهام حمایت از تروریسم شامل قطع روابط سیاسی اقتصادی و بستن مرزهای هوایی و زمینی با این کشور، روسیه نه تنها موضع بی طرفانه ای گرفت، بلکه تاکید کرد فقط مذاکره راه حل تنش عربی است. روسیه همچنین به قطر پیشنهاد داده که حاضر است، کمبود نیازهای مختلف این کشور از جمله غذایی را که پیشتر از کشورهای عربی صورت می گرفت، تامین کند. از سوی دیگر، به گزارش ایرنا از بیروت، قطر اعلام کرده که شهروندان لبنانی می توانند از این پس بدون دریافت ویزا وارد این کشور شوند که به نظر می رسد بی ارتباط با تنش عربی نباشد. به گزارش خبرگزاری ملی لبنان، اداره گذرنامه های فرودگاهی قطر روز پنجشنبه اعلام کرد که این اقدام در راستای افزایش تعداد ملیت هایی است که می توانند بدون ویزا وارد این کشور شوند. بر اساس این دستور العمل جدید شهروندان لبنانی نیز می توانند بدون دریافت ویزا وارد قطر شوند و به محض ورود به این کشور به آنها مجور ورود توریستی به صورت فوری داده می شود. به نظر می رسد این اقدام قطر در راستای مقابله با تلاش عربستان و برخی کشورهای منطقه در اعمال محاصره سیاسی و اقتصادی علیه دوحه است. 

منبع: ایرنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
با ابلاغیه‌ معاون رئیس‌جمهوری به استاندار تهران؛
» خانه ثابت پاسال» سرانجام ثبت ملی شد
... دیدن متن »

زهرا احمدی‌پور امروز چهارشنبه ۳۱ خرداد با ارسال نامه‌ای به سیدحسین هاشمی استاندار تهران، مراتب ثبت «خانه تاریخی ثابت‌پاسال» را به وی ابلاغ کرد.

در متن این نامه آمده است: «در اجرای بند (ج) ماده‌ واحده قانون تشکیل سازمان میراث‌فرهنگی کشور مصوب ۱۳۶۴ مجلس شورای اسلامی و بند ششم ماده سوم قانون اساسنامه سازمان میراث‌فرهنگی کشور مصوب ۱۳۶۷ مجلس شورای اسلامی مبنی بر ثبت آثار ارزشمند منقول و غیرمنقول فرهنگی‌تاریخی کشور در فهرست آثار ملی و فهرست‌های ذی‌ربط، مراتب ثبت اثر فرهنگی‌تاریخی «خانه ثابت (معروف به کاخ ثابت‌پاسال)» واقع در استان تهران، شهر تهران، منطقه ۳ شهرداری، خیابان نلسون ماندلا (آفریقا) نبش خیابان شهید طاهری روانپور، پلاک۲ که پس از طی تشریفات قانونی لازم به‌شماره ۳۱۷۴۴ مورخ ۱۳۹۶/۳/۲۲ در فهرست آثار ملی ایران به‌ثبت رسیده، ابلاغ می‌گردد. اثر مذکور تحت حفاظت و نظارت این سازمان است و هر گونه دخل و تصرف یا اقدام عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر هویت آن شود برابر مواد ۵۵۸ لغایت ۵۶۹ از کتاب پنجم قانون مجازات‌های اسلامی، تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده، جرم محسوب می‌شود و مرتکب مشمول مجازات‌های قانونی خواهد شد و مرمت و بازسازی اثر صرفاً با تایید و نظارت این سازمان ممکن خواهد بود.»

کاخ ثابت پاسال به عنوان بزرگترین و گران‌ترین خانه در شهر تهران در خیابان جردن، با مساحت تقریبی ۱۱ هزار متر قرار دارد. معماری آن، برگرفته از کاخ ورسای فرانسه است و به کاخ سفید یا کاخ ورسای ایرانی شهرت دارد. این ساختمان که متعلق به حبیب الله ثابت پاسال بود پس از انقلاب توسط بنیاد مستضعفان مصادره شد و پس از چند دوره نقل و انتقال به‌ گفته محمد حقانی، عضو شورای اسلامی شهر تهران، توسط علی انصاری مدیرعامل بانک آینده خریداری شده است. در سال های اخیر و به ویژه در ماه های گذشته حرف و حدیث ها و حاشیه های فراوانی مبنی بر اهمال در ثبت این اثر تاریخی به دلیل تلاش برخی افراد نافذ و منتفع وجود داشت.

منبع: ایرنا

Prudence و لیلا عیوضی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» نمایش آثار ناصر اویسی بعد از نیم قرن در موزه هنرهای معاصر تهران
... دیدن متن »

۲۴ تابلوی نقاشی از آثار ناصر اویسی همراه با کتاب مجموعه آثار این هنرمند ایرانی و از فعالان مکتب سقاخانه با حضور معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در موزه هنرهای معاصر تهران به نمایش در آمد. ناصر اویسی متولد ۱۳۱۳ در تهران است، او در سال ۱۳۳۵ از دانشکده حقوق دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد و بعدها برای هنرآموزی راهی رم شد. او نخستین بار در ۱۳۳۵ دو تابلوی خود را در نمایشگاه گروهی در تهران ارائه کرد و موفق به دریافت جایزه شد، دو سال بعد در بی ینال پاریس شرکت کرد و آثارش در چهار دوره بی نال تهران نیز به نمایش در آمد.

ناصر اویسی جایزه بزرگ هنرهای زیبا در بی نال سوم و جایزه شرکت ملی نفت ایران در بی نال چهارم را از آن خود کرد. تاکنون آثار وی در بی نال های معتبربین المللی مثل بی نال ونیز، سائولوپائولو و فلورانس نیز به نمایش در آمده و در این سالها نمایشگاه انفرادی پرشماری در آتن، بارسلونا، بلگراد، بروکسل، رم، تهران، مادرید، نیویورک، پاریس، لندن، زوریخ، برلین و چند شهر دیگر دنیا برپا کرده است.

اویسی از فعالان مکتب سقاخانه و برنده مدال طلا و دیپلم مخصوص نمایشگاه (۱۳۴۷) بین المللی کامپیون ایتالیا است و از آثار او چند کتاب تاکنون در ایران و ایتالیا و آمریکا به چاپ رسیده است. ردپای تصویرگری در آثار ناصر اویسی پیوند درونی او را با نگارگری ملی وسنتی ما بیشتر نمایان می سازد و رفتارش با عناصر محدود (زن، اسب، انار و پرنده) او را دچار سیرت متمایزی کرده است. اویسی سالهاست که در ویرجینیای آمریکا زندگی و نقاشی می کند. به گزارش روز یکشنبه ایرنا از موزه هنرهای معاصر تهران، مراسم نمایش تابلوهای نقاشی اویسی شب گذشته، ۲۷ مهرماه با همکاری مرکز آرت سنتر برگزار شد. سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران در مراسم گفت: تلاش کردیم که در شرایط مناسب و در یک دوره دو ماهه بخش وسیعی از موزه را به نمایش آثار این هنرمند اختصاص دهیم اما به دلیل اینکه برنامه نمایشگاه های موزه تا سال ۹۸ تعیین شده است، این امکان عملا وجود نداشت

علی‌محمد زارع افزود: به خواسته مدیران آرت سنتر، برپایی این نمایشگاه همزمان با آخرین روزهای نمایش آثار گنجینه اتفاق افتاد تا علاقه‌مندان بتوانند همزمان با تماشای آثار ناصر اویسی از آثار هنرمندان شهیر تاریخ هنر نیز بازدید کنند و خوشبختانه این امر میسر شد. وی یادآور شد: بیش از هر چیز، جای ناصر اویسی پیش ما خالی است و امروز شاهد سالروز شصتمین سال فعالیت هنری ناصر اویسی هستیم. مدیر آرت سنتر نیز در این مراسم خاطرنشان کرد: بارها و در پایتخت های مهم جهان، کلید طلایی شهرهای بسیاری به ناصر اویسی اهدا شده است، وی جوایز ارزنده بسیاری را از آن خود کرده است و آثارش همراه با هنرمندانی چون سالوادور دالی و مارک شاگال به نمایش در آمده بود.

وحید ملک افزود: امروز بعد از نیم قرن آثار ناصر اویسی در کنار آثار هنرمندان بزرگ جهان در موزه هنرهای معاصر تهران به نمایش در آمده است و از این بابت بسیار خوشحالیم. جواد مجابی، شاعر، نویسنده و پژوهشگر نیز در این مراسم گفت: آثار ناصر اویسی ۶۰ سال است که دائم در دنیا به نمایش در آمده است، او در ۲۳ سالگی تصویری امپرسیونیستی از البرسکی کشید که جایزه ای هم نصیب او کرد.

وی ادامه داد: سال بعد او همراه با ۳۲ نقاش در انجمن ایران و آمریکا اثری را ارائه کرد که منتقدان آن را پیروی از ون گوگ قلمداد کردند که جایزه آن نمایشگاه را از آن خود کرد. مجابی بیان داشت: اویسی در سال ۱۳۳۶با آثار متنوعش در انجمن دوستداران هواپیمائی شیوه ای را آغاز کرد که راه و رسم همیشگی اش شد و آن هم نو کردن مینیاتور بود و با حضور در بی ینال دوم و سوم نقاشی و به واسطه جایزه ای که گرفت در گزینش شیوه اش استوارتر عمل کرد.

این شاعر و نویسنده گفت: توجه اویسی به مینیاتور ایران به عنوان میراث ملی موجب شد او با ساده کردن خطوط و اختصار رنگ فضای سنتی نگارگری ایران را به زمان حاضر و خیال های رنگینش پیوند بزند. به گفته مجابی، اویسی در اوائل کار خود بیشتر از نقاشی زند و قاجار الهام می گرفت و به تدریج به دستاوردهای قرون پیشین توجه کرد و نقاشی‌های سلجوقی و کتیبه‌های و مجموعه های هنری قرن هفت به بعد را بررسی کرده و مورد استفاده قرار داد و در واقع آثار هخامنشی و ساسانی غالب تابلوهای او را شکل دادند.

وی افزود: اویسی با اینکه حقوق خوانده بود اما همواره دلش با شعر بود و خواندن اشعار استادان بزرگ، به تدریج نقاشی شعرگونه را در آن بیدار کرد به گونه ای که می توان او را نقاش شاعرانگی ها دانست و بینش شاعرانه در تابلوهایش به ظرافت کالبدی تجسم یافته است. این نویسنده و پژوهشگر کشورمان اظهار داشت: خلوت بودن فضای پس زمینه و ایجاز خطوط و طراحی شتابناک ساده وار، حاصل تاملات اویسی در هنر چین و ژاپن است اما اقامت او در اروپا و آمریکا و احاطه اش به هنر جهانی در سیاق کارش بی تاثیر نبود.

وی یادآور شد: اویسی از آغاز کارش هندسه نقاشی مدرن و غرب و ترکیب بندی شاهکارهای استادان پیشین و رنگ بندی و سامان بخشی نهایی کارش را از دل موزه ها و مجموعه های جهانی بیرون کشید. مجابی با بیان اینکه نگاه پرشور و سالم اویسی به جهان آدمیان، آثار او را آکنده از زیبایی کرده است، گفت: اویسی وقتی بیشتر با تاریخ و فرهنگ و هنر ایران آشنا شد، هرجا که سفر کرد وطنش را با قلبش و در قلم مو و رنگدانش به همراه برد.

گشایش این نمایشگاه و ارائه کتابی شامل بیش از ۱۰۰ اثر از ناصر اویسی با حضور شخصیت های فرهنگی و هنری از جمله حسین محجوبی، ناصر پلنگی، رضا کیانیان، اشکان خطیبی، کورش شیشه گران، جواد مجابی، مژده طباطبایی، مهرداد صدری، محمد رحمانیان، محبوبه کاظمی، سهراب هادی و محمدهادی فدوی همراه بود.

 

منبع: ایرنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سفرنامه
سفرنامه «یک سفر یک کتاب |دشت لزور با حسن همایون|»... دیدن متن »

راهنمای گروه در همان ابتدای سفر به همسفران گفت که مطمئن باشید شما آدم های متفاوتی هستید؛ حاضر شده اید از خواب صبح روز جمعه بزنید برای اینکه به دامان طبیعت بروید تا هم از زیبایی هایش لذت ببرید و هم کتاب بخوانید.
شور و شوق لذت از هوا و مناظر خوش روستایی، حس خوب در کنار هم بودن و آشنایی با کتابی جدید ساعت ۵ و ۳۰ دقیقه یک روز تعطیل همه ما را به سر قرار کشانده بود؛ مقصدمان روستای لزور بود؛ در مرز تهران و مازندارن. حسن همایون، شاعر کتاب آشویتس خصوصی من نیز گروه را همراهی می کرد؛ کسی که بسیاری از ما پیش از آن، با او به عنوان راهنما همراه بودیم اما این بار خودش مهمان برنامه بود.

اتوبوس به موقع حرکت به سمت مقصد زیبایمان را آغاز کرد. بعد از توقفی کوتاه برای صرف صبحانه، دوباره رهسپار روستای لزور شدیم.

زمانی که به مقصد رسیدیم باید ساعتی را از شیبی مشرف به مناظر چشم نواز بالا می رفتیم تا به مکان اتراق برسیم. مسیر را خوش خوشان طی کردیم تا به محل توقفمان، در کنار رودخانه ای و زیر سایه درختی رسیدیم. مدتی به خوش و بش و استراحت گذشت. دیگر نوبت به پرسش و پاسخ از شاعر همراهمان رسیده بود و شنیدن شعرهایش. همایون از تعریف خود از شعر سخن گفت و از نگاهی که در پس شعرهایش داشته است. تعدادی از آنها را نیز برایمان خواند تا به لذت سفر افزوده شود.

در ادامه، کسانی که مایل بودند همراه با راهنمایان گروه به سمت تنگه لاسک رفتند؛ با وجود آنکه مسیر کمی طولانی بود اما در پایان راه خنکای رود و آبشاری زبیا، انتظار همراهان را می کشید. فرو بردن سر به زیر آبشار، در گرمای ظهر یک روز میانه خرداد لذتی وصف نشدنی داشت.

زمانی که این گروه به محل اتراق بازگشت، وقت لذت از چای ذغالی و گرفتن عکس های یادگاری گروهی بود. پس از آن، مسیر رفت را بازگشتیم و به دل جاده زدیم تا برنامه ای دیگر از یک سفر، یک کتاب با خاطره های خوشش به پایان برسد.

به روایت سارا اسلامیگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
آلاسکا در تابستان... دیدن متن »

در فصل زمستان دمای هوا در آلاسکا تا منفی سی درجه کاهش می یابد، فصل تابستان و گرم شدن نسبی دما ، بهترین زمان برای سفر به این منطقه قطبی است.گالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
تنگه هلت... دیدن متن »

تنگه هلت این تنگه در ۹۰ کیلومتری آزادراه زال به سمت اندیمشک در استان لرستان است، در گذشته یک دریاچه پشت سد بوده که با آمدن سیل، سد خراب و دریاچه به رودخانه تبدیل شده است. تنها فصل بازدید از تنگه هلت فصل تابستان است، در فصل های دیگر به دلیل بارندگی و افزایش عمق آب بازدید آن غیر ممکن است. طول تنگه ۴ کیلومتر است.گالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
طبق آمار گردشگران امسال
» ورود ۶ هزار گردشگر فرانسوی به کاشان
... دیدن متن »

مسئول کمیته استخراج و پردازش آمار و اطلاعات کاشان با بیان این که اهالی ۶۸ کشور جهان این شهرستان را برای دیدن انتخاب کردند، گفت: فرانسوی ها از پانزدهم فروردین تا نیمه خرداد امسال با ۶ هزار گردشگر، سهم ۳۷ درصدی بیشترین بازدید کننده را به خود اختصاص دادند.

علیرضا عبدالله زاده روز شنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار کرد: کشورهای فرانسه، آلمان، ایتالیا و هلند به ترتیب در صدر آمار بازدیدکنندگان از مکان های تاریخی شهرستان کاشان قرار دارند. وی افزود: گردشگران کشورهای اسپانیا، چین، هنگ کنگ، بلژیک، سوئیس، انگلیس و تایلند نیز در جایگاه های بعدی ورود به شهرستان کاشان قرار گرفته اند.

دبیر کمیته گردشگری الکترونیک کاشان خاطرنشان کرد: ورود این گردشگران خارجی امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶۲ درصد افزایش داشته است. به گفته وی، ۱۶ هزار و ۳۲۱ گردشگر خارجی در این مدت به شهرستان کاشان وارد شدند که این رقم در مدت مشابه سال قبل ۱۰ هزار و ۳۱۴ نفر بود. در شهرستان کاشان بیش از یک هزار و ۷۰۰ اثر تاریخی شناسایی شده که از این شمار تاکنون ۲۱۳ اثر در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. باغ تاریخی فین کاشان در سال  ۱۳۹۰ در فهرست یونسکو به ثبت جهانی رسید.

منبع: ایرنا

پرند محمدی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
در بزرگداشت سالانه زرتشتیان
» گردهمایی زرتشتیان در زیارتگاه «پیرسبز»
... دیدن متن »

گردهمایی بزرگ زرتشتیان پنجشنبه ۲۵ خرداد ماه در زیارتگاه پیرسبز (چک چک) برگزار شد. زرتشتیان همه ساله در روزهای ۲۴ تا ٢٦ خرداد از شهرهای مختلف کشور و بعضا کشورهای دیگر در محل این زیارتگاه که در ۴۳ کیلومتری شرق اردکان در استان یزد واقع شده، گرد هم می آیند. در این مراسم که آیینی اجتماعی-مذهبی است، زرتشتیان ابتدا در محل زیارتگاه با روشن کردن شمع و عود و آتش به پرستش پروردگار یکتا و بی همتا می‌پردازند و سپس در جمع‌های چند نفره در فضای باز این زیارتگاه با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو می‌کنند.

زنان و مردان زرتشتی طبق سنت خود در هنگام ورود به محل زیارتگاه پوششی بر سر قرار می‌دهند و نذوراتی از انواع شیرینی و خوراکی را در میان هم کیشان خود پخش می‌کنند. همچنین خیله (اتاق) هایی در محل زیارتگاه برای اقامت زائرین پیش بینی شده است. «چک چک» یا زیارتگاه پیرسبز در روزهای دیگر سال همواره میزبان جمعی از گردشگران ایرانی و خارجی است اما در روزهای برگزاری این مراسم این مکان اختصاصا به زرتشتیان اختصاص دارد.

 

منبع: ایسنا

پرند محمدی و ارزو ع این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
» جنگل فندقلو
... دیدن متن »

جنگل فندقلو در استان اردبیل و در ۱۰ کیلومتری شهرستان نمین واقع شده‌است. منطقه فندقلو بخاطر داشتن جاذبه‌های منحصربه‌فرد جنگلی – مرتعی و گردنه زیبای حیران با جذابیتهای طبیعی متنوعی است. این جنگل دارای درختان مختلف میوه مانند فندق، سیب وحشی، گوجه سبز، ازگیل، به، تمشک و توت فرنگی است.

عکس: آیدین بختیاری

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ممنوعیت های گرجستان
» مسافران با دارو به گرجستان نروند
... دیدن متن »

برخی داروهایی که در نظام درمانی ایران مجاز است، در صورت همراه داشتن هنگام ورود به گرجستان حتی با برگه تجویز پزشک، غیرقانونی است و شامل مجازات های سنگین می شود.

بر پایه اعلام مراجع مسئول نظارتی و کنترل گمرکی-قضایی در گرجستان که امروز (دوشنبه) در اختیار ایرنا قرار گرفت، ورود اقلام دارویی اعلام شده که حاوی مقادیری از مشتقات درمانی مواد مخدر یا روانگردان باشد به این کشور ممنوع است و مشمول جریمه های سنگین و حتی حبس های بلند مدت خواهد شد.

برپایه این توصیه اکید، گردشگران و مسافران راهی گرجستان که از مواد ترکیبی داروها اطلاعی ندارند، از آوردن هرگونه دارو به این کشور حتی با نسخه پزشک جهت مصرف شخصی به شدت خوداری کنند. از سوی دیگر، در صورت ضرورت در گرجستان داروهای مورد نیاز و مراکز درمانی قابل دسترسی است.

استامینوفن کدئین، کلردیازپوکسید، دیفنوکسیلات، کلونزپام، کونداکس، بنیکال، سودافد، کلداستاپ، تی دول و رای دول 100، آفرین، سوپراکلد، آمی تریپتیلین، ترامادول، دیازپام و اگزازپام داروهای ممنوعه برای ورد به گرجستان اعلام شده است.

 

منبع: ایرنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
پخت طولانی ترین پیتزا جهان؛ کالیفرنیا... دیدن متن »

روز گذشته در کالیفرنیا و به کمک داوطلبان، طولانی ترین پیتزای جهان پخته شد، که طول آن دو کیلومتر بود.

عکس: خبرنگارانگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
پرند محمدی ، fns nazari و فهیمه تردست این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
در اجلاس وزرای گردشگری ACD مطرح شد
» پیشنهاد انتخاب همدان برای پایتخت گردشگری آسیا
... دیدن متن »

معرفی شهر همدان به عنوان پایتخت گردشگری آسیا از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران در دومین اجلاس وزیران گردشگری کشورهای عضو مجمع گفتگوهای آسیایی (ACD) مطرح شد.

به گزارشروابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، سیدمحمدکاظم خلدی‌نسب ـ مشاور معاونت گردشگری ـ به عنوان نماینده این سازمان در نشست کارشناسان ارشد و مقامات عالی‌رتبه گردشگری دومین اجلاس وزیران گردشگری کشورهای عضو مجمع گفتگوهای آسیایی (ACD) که از تاریخ ۲۱ تا ۲۵ خرداد ماه در شهر «سیم ریپ» کشور کامبوج در حال برگزاری است، با برشمردن ویژگی‌های تاریخی، تمدنی و گردشگری همدان، این شهر را شایسته تبدیل به پایتخت گردشگری آسیا عنوان کرد.

این پیشنهاد که به استناد مصوبات اجلاس وزیران کشورهای عضو در آوریل ۲۰۱۴ در منامه بحرین مبنی بر معرفی شهرهای پیشنهادی برای تعیین پایتخت گردشگری آسیا انجام گرفته است، دستاوردهای گسترده‌ای برای معرفی ظرفیت‌ها و توسعه گردشگری کشور در ۳۳ کشور عضو از قاره آسیا به همراه خواهد داشت.

در این رویداد همچنین مدیرکل وزارت گردشگری کامبوج به نمایندگی از سوی دولت پادشاهی این کشور خواستار مشارکت و همکاری تمام شرکت‌کنندگان برای توسعه و گسترش همکاری‌های گردشگری میان کشور عضو شد و دبیرکل مجمع ACD نیز با ارائه گزارشی از اقدامات و فعالیت‌های انجام شده توسط دبیرخانه و کشورهای عضو به ترسیم مسیر اقدامات مشترک پیش‌رو پرداخت و ابتکار عمل جمهوری اسلامی ایران برای میزبانی اولین اجلاس وزیران گردشگری کشورهای عضو در شهریور ۱۳۹۵ در تبریز را اقدامی شایسته و دارای نتایج ارزنده خواند.

توسعه محصولات و تقویت همکاری‌های قاره‌ای در صنعت گردشگری و نیز راهکارهای تبادل اطلاعات حوزه گردشگری کشورهای آسیایی در سطح بین‌الملل نیز از سوی مدیر اجرایی اتحادیه سفر آسیا و اقیانوسیه (PATA) و نماینده دبیر کل سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) مطرح شد.

دومین اجلاس وزیران گردشگری کشورهای عضو مجمع گفتگوهای آسیایی (ACD) از چهار بخش شامل نشست کارشناسان ارشد، نشست وزرای گردشگری، تور بازدیدهای فنی و نیز کنفرانس گردشگری پایدار و شهرهای تاریخی تشکیل شده است که متناسب با موضوع، نمایندگانی از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در این رویداد شرکت خواهند کرد. مجمع گفتگوهای آسیایی، یک سازمان بین دولتی به شمار می‌آید که در ۱۸ خردادماه ۱۳۸۱ به منظور ارتقای همکاری‌های آسیایی در سطح قاره‌ای تشکیل شد. در حال حاضر ۳۳ کشور آسیایی در این مجمع که فراگیرترین تشکیلات فرا منطقه‌ای شناخته می‌شود، عضو هستند.

 

منبع: ایسنا

fns nazari این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
زیبایی های حیات وحش... دیدن متن »

خبرگزاری گاردین عکسهای زیبایی از دنیای حیات وحش منتشر کرده است که در ادامه می بینید.گالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» اکسپو ۲۰۱۷ آستانه رسما آغاز شد
... دیدن متن »

مجموعه نمایشگاه‌های جهانی "اکسپو ۲۰۱۷ آستانه" با تمرکز بر موضوع انرژی‌های آینده و کنترل استفاده از سوخت‌های فسیلی رسما در کشور قزاقستان آغاز به کار کرد.

این مجموعه نمایشگاه جهانی که از تاریخ ۱۰ ژوئن تا ۱۰ سپتامبر ۲۰۱۷ (۲۰ خرداد تا ۱۹ شهریور) در شهر آستانه کشور قزاقستان برگزار می‌شود، بازتاب نگرانی جامعه جهانی درباره مساله مصرف انرژی است و در اقع هدف اصلی "اکسپو ۲۰۱۷ آستانه" با شعار "انرژی آینده" بحث و توسعه دانش در جهت کنترل مصرف انرژی در سیاره زمین، کنترل استفاده از سوخت‌های فسیلی و به حداقل‌ رساندن آسیب‌های محیطی عنوان شده است.

«نورسلطان نظربایف»، رئیس جمهور قزاقستان در آئین افتتاحیه اکسپو ۲۰۱۷ عنوان کرد: هدف این رویداد جهانی این است که مرکزی باشد برای گردهم آوردن آرا و ایده‌های بین‌المللی از کشورهای شرکت‌کننده در موضوع انرژی‌های جایگزین و تجدیدپذیر. بشریت در آستانه ایجاد یک منبع بسیار کارآمد انرژی است و نمایشگاه ما نقش مهمی در توسعه انرژی پاک خواهد داشت. میلیون‌ها قزاق و هزاران نفر از میهمانان خارجی با جدیدترین ایده‌ها در این حوزه آشنا خواهند شد.

از جمله میهمانان ویژه افتتاحیه اکسپو ۲۰۱۷ می‌توان به «شی جین پینگ»، رئیس جمهور چین، «نارندرا مودی»، نخست وزیر هند، «ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهور روسیه و «نواز شریف»، نخست وزیر پاکستان اشاره کرد، ضمن این که جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان نیز به عنوان نماینده ایران در افتتاحیه این رویداد جهانی حضور داشت.

پیش‌بینی می‌شود ۲ میلیون گردشگر در مدت سه ماه برگزاری این نمایشگاه جهانی از آن دیدن کنند و مجموع تعداد بازدیدکنندگان آن نیز ۵ میلیون نفر برآورد شده است. ضمن این که طبق برنامه‌ریزی این رویداد جهانی ۸۵ درصد از مخاطبان این رویداد جهانی از شهروندان قزاقستان خواهند بود و ۱۵ درصد را نیز گردشگران خارجی عمدتا از کشورهای مستقل مشترک‌المنافع، چین و بخش عمده‌ای نیز از اروپا، ترکیه و آمریکا تشکیل خواهند داد.

مجموع مساحت برگزاری نمایشگاه جهانی "اکسپو ۲۰۱۷ آستانه"، ۱۷۴ هکتار است که ۲۵ دهکتار آن به فضای نمایشگاهی اکسپو اختصاص شامل پاویون‌های بین‌المللی بیش از ۱۰۰ کشور جهان، پاویون‌های موضوعی اختصاص یافته است.

سمبل این رویداد جهانی نیز پاویون کشور میزبان قزاقستان معرفی شده که به شکل یک کُره بسیار بزرگ طراحی شده که شامل مواردی چون موزه‌ آینده و موزه ویژه تاریخ کشور قزاقستان نیز می‌شود.

بیش از ۱۱۵ کشور و ۲۲ سازمان بین‌المللی در نمایشگاه "اکسپو ۲۰۱۷ آستانه" شرکت دارند.

 

منبع: ایسنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
دشت شقایق؛ همدان... دیدن متن »

در فصل بهار به تناسب آب و هوا همه ایران سرزمین گل و آبشار و سرسبزی میشود.

عکس: سجاد وثاق / خبرنگارانگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
Prudence ، پرند محمدی و فروغ یعقوبی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» کاشی ماندگار بر سردر خانه جواد مجابی نصب شد
... دیدن متن »

دومین کاشی ماندگار شخصیت‌های فرهنگی و هنری کشور روز شنبه ۲۰ خرداد طی مراسمی از سوی سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بر سردر منزل جواد مجابی شاعر، نویسنده، منتقد هنری و روزنامه‌نگار نصب شد.

جواد مجابی با بیان این‌که این مسئله یعنی نصب کاشی بر سردر خانه شخصیت‌های فرهنگی و هنری فکر خوبی است، گفت: این طرح به شهر هویت می‌دهد و فرق خانه‌ها را مشخص می‌کند. من چند سال پیش مقاله‌ای نوشتم و در آن‌جا بیان کردم که آدم‌های زنده جزو میراث فرهنگی کشور هستند و این‌گونه نیست که صرفا کسانی که مرده‌اند یا چیزی که از گذشته باقی مانده است جزو میراث فرهنگی باشد.

او با بیان این‌که فرهنگ امری جهانی است و فقط بومی نیست، بیان کرد: فرهنگ اهمیت بسیاری دارد. با وجود تمام تلاش‌های ما نوعی تبعیض فرهنگی در بین کشورها به‌وجود آمده است. فرهنگ کشورهای ایران، هند و چین به مراتب غنی‌تر از فرهنگ کشورهای اروپایی و غربی است اما آن کشورها تبلیغات را در دست دارند و داشته‌هایشان را بزرگ‌تر می‌کنند. ما نباید داشته‌هایمان را به رخ آن‌ها بکشیم اما باید خودمان را ارتقا دهیم. فکر می‌کنم این کار عملی باشد. باید به موج جهانی‌سازی بپیوندیم و نباید سهم خود را نادیده بگیریم. ما نباید تبعیض فرهنگی را فراموش کنیم و یا نادیده بگیریم.

این نویسنده افزود: دولت نباید در فرهنگ دخالت کند اما باید حامی فرهنگ باشد. ما نویسنده‌ها نمی‌خواهیم دولت کتاب‌هایمان را بخرد اما اگر ممیزی برداشته شود با این مسئله غم‌انگیز روبه‌رو نخواهیم بود. به طور مثال زمانی که دانش‌آموزی رمان می‌خواند، پدرش به او می‌گوید رمان نخوان، برو درس خودت را بخوان. تصور می‌کنم این مسئله نباید وجود داشته باشد. باید خدمات آموزشی گسترش بیابد. این غم‌انگیز است که تیراژ کتاب ما به ۳۰۰ نسخه رسیده است. فرض کنیم اگر کتابخانه‌های عمومی تجهیز شود و به طور مثال ۲۰۰۰ کتابخانه داشته باشیم که هر کدام سه نسخه بخرند می‌شود ۶۰۰۰ نسخه و اگر ۲۰۰۰ نسخه هم مردم عادی بخرند می‌شود ۸۰۰۰، که این عدد باید پایه تیراژ کتاب در کشور باشد. او با تأکید بر این‌که کتابخانه‌های کشور باید تجهیز شوند،

گفت: امروزه کتابخانه‌های عمومی بیشتر شبیه انبار کتاب است نه کتابخانه. وزارت فرهنگ باید کاری برای تجهیز کتابخانه‌ها کند و زمینه‌های آموزشی را فراهم آورد. مجابی در ادامه با بیان این‌که سینما دنباله ادبیات است، گفت: نمی‌دانم چرا ادبیات ما در جهان مطرح نشده اما سینمای ما مطرح شده است. باید بر روی ادبیات سرمایه‌گذاری شود و آثار به صورت دقیق ترجمه شوند و به کشورهای دیگر بروند. به طور مثال کشور پرتغال بر روی آثار ساراماگو سرمایه‌گذاری کرده است، و با وجود این‌که این نویسنده، نویسنده متوسطی است در دنیا مطرح شد. این شاعر اظهار کرد: دولت به جای این‌که قیم فرهنگ شود بیاید یاورش شود. باید وضعیت فعلی نقد شود. هیچ‌گاه بین نویسندگان با رژیم دشمنی وجود نداشته است. نقد وضعیت موجود مهم است تا وضعیت بهتر شود.

 

او در پاسخ به این سوال که طرح کاشی ماندگار در واقع خاطره‌بازی با محل زندگی هنرمندان است، درباره محل زندگی خود گفت: ما از سال ۵۶ در این منزل ساکن شده‌ایم. کوی نویسندگان و مجتمع‌هایی که هست در واقع یک مرکز فرهنگی است که ۱۲۵ خانواده روزنامه‌نگاران در آن‌جا ساکن شده‌اند. در واقع افراد فرهنگی در این‌جا زندگی کرده‌اند و آدم‌های بسیاری در آن‌جا رفت و آمد داشته‌اند. این محل محیط امن و آسایش بود و ارتباط بین ساکنان وجود داشت. این‌جا محل رفت و آمد نسل‌های مختلف فرهنگی و نویسندگان است. درهای این خانه‌ها به روی اهل فرهنگ باز بوده است. ما سعی کردیم این‌جا یک مکان فرهنگی باشد تا محل سکنی. اتفاق‌های مهم ادبی از این اتاق‌ها عبور کرده‌اند و فضای این‌جا از تصاویر آن‌ها آکنده است که باید حفظ شود. البته ما سعی کرده‌ایم که اندکی آن را حفظ کنیم. به طور مثال سخنرانی‌هایی را که برای انجمن‌های ادبی بود ضبط و ثبت کرده‌ایم. این محل مکان سکونت نبود و فرهنگ در آن حضور داشت.

مجابی در ادامه یادآور شد:‌ کتابی در حال چاپ دارم که درباره تصاویر و خاطره کسانی است که در این محل رفت و آمد کرده‌اند. در واقع این کتاب هزارصفحه‌ای به صورت بحث و گفت‌وگو و خاطره افرادی است که حضور داشته‌اند و به صورت کتاب منتشر خواهد شد. من معتقدم در کشور ما مشکل کم‌سندی داریم، نه این‌که سند نداشته باشیم در واقع اسناد را باید بیرون بیاوریم و به مردم نشان دهیم.

این نویسنده همچنین گفت: بعد از انقلاب با تعطیلی کافه‌ها این‌جا محلی برای گردآمدن نویسندگان و اهالی فرهنگ و هنر بود. فرهنگ به معنی همزیستی مسالمت‌آمیز عقاید مختلف است؛ کار فرهنگ فارغ از سود و زیانش، که بیشتر اوقات زیان آن بر سودش می‌چربد که ایرادی ندارد و امری رایج است، در واقع درگیری ذهن‌ها است. به نظر من این‌گونه نیست که فرهنگ از درگیری ذهن یک نفر صادر شود بلکه درگیری ذهن عده‌ای است که درباره یک موضوع فکر می‌کنند.

او با بیان این‌که ما زمانی همزیستی مسالمت‌آمیز فرهنگی را خواهیم داشت که فقط به افراد فرهنگی اکتفا نکنیم، گفت: باید پاتوغ فرهنگی و تشکل‌های صنفی ایجاد کنیم. کتابخانه‌های عمومی را تجهیز کنیم و آزادی در نشر را به‌وجود آوریم. چاپ کتاب هدف ما نیست؛ هدف ما ارتباط‌گیری با توده مردم است. ما از مرحله‌ای که نیما شعر می‌گفت و آن را تفسیر می‌کرد عبور کرده‌ایم و به جایی رسیده‌ایم که بده بستان بین اهل فرهنگ و مردم به‌وجود آمده است و این بده بستان‌ها باید حفظ شود.

مجابی افزود: نشر در کشور ما جنبه دکان پیدا کرده است. به نظرم نشر باید موسسه مالی قوی باشد که در آن تمامی مراحل از جمله ترجمه و ویراستاری انجام شود. این‌طور نباشد که هر نشر یک مغازه باز کند و ۱۲ کتاب در آن‌جا بگذارد که کسی آن‌ها را نمی‌خرد. باید در کشور حداقل ۱۰ تا ۱۲ نشر بزرگ وجود داشته باشند که غیردولتی باشند. در کنار آن ناشران کوچک نیز حضور داشته باشند

.

این نویسنده سپس درباره طرح نصب کاشی بر سردر منزل شخصیت‌های فرهنگی و هنری این متن را خواند: درود و سپاس به حاضران گرامی و دوستان عزیز. نصب کاشی یادمان، برسردر خانه هنرمندان و دانشوران از سوی سازمان میراث فرهنگی ایران، بیانگر آن است که: آثار آفرینندگان علمی و فرهنگی زنده نیز بخشی از سرمایه معنوی ملی شمره می‌شود. این رسم، که آثار را آفریننده در زمان ما و پدیدآورندگانش در تابش گنجینه دانش و هنر پیشین ایران، دیده شوند،

مایه دلگرمی کوشندگان ادب معاصر و تشویق نسل‌های بعدی به پیگیری این راه و روش تواند بود. کاشی نشانگر، از چشم رهگذر، مکان عادی را زمان‌روا می‌کند، جایی است در شهر، که در آن دانش و فرهنگ به سالیان دراز مشغله ساکنانش بوده است. خلوت هنرمند را برای یکی شدن با خود، با هنر، با عصر خویش نشان می‌دهد، همچنین رفت و آمد چند نسل از فرزانگان زمان در اتاق‌هایش را به حافظه‌ای ماندگار می‌سپارد. این نگاه دادوستد عاطفی مردم وطن و فرزندان تاریخیشان را، استوار می‌دارد. اجرای همه‌سونگر این طرح، نقشه‌ای راهنما از حضور پیشینیان کنار نوآمدگان علم و فرهنگ ایران را ترسیم می‌کند، نشان می‌دهد که سودای مداوم فرزانگان، همدلی با مردم و عمرسپاری در گسترش دانش و بینش بشری در کشور و جهان بوده است. شادمان و سپاسگزارم که آن سازمان محترم همسویی خود را با ملتی بزرگ و فهیم نشان می‌دهد که برپادارندگان فرهنگ انسان‌گرا را از دیرباز تا امروز، بازشناخته است.

آرزو دارم زمانه چنان سازگار و هموار گردد که نسل‌های فردایی، این وطن و فرهنگ مردمش را عاشقانه بنگرد و خردورزانه، مهربان‌تر از ما، ایران زیبای صلح‌آمیز پیش‌رو را در قلب این سیاره مشوش تابان نگه دارد. مجابی در انتها پیشنهاد کرد نصب این کاشی‌های ماندگار ادامه داشته باشد به خصوص برای مکان‌هایی که الان دیگر نیستند. او گفت: در کشورهای دیگر این امر وجود دارد که پلاک‌های کوچکی برای مکان‌هایی که نویسندگان و یا پژوهشگران در آن‌جا کارهای خود را انجام می‌دادند نصب شده است.

اگر این اتفاق در ایران بیفتد خوب است. مثلا کافه فیروز که زمانی پاتوغ نویسندگان بنام بود و صادق هدایت در آن‌جا حضور داشت الان به بانک تبدیل شده است، من با این موضوع حتی شوخی کردم و گفتم کارمندان بانک در حالی که کار می‌کنند صداها و همهمه‌هایی می‌شنوند و متعجب می‌شوند که این صداها از کجاست. این صداها همان صدای نویسندگان و هنرمندانی است که در این‌جا جمع می‌شدند. ما می‌توانیم با نصب پلاکی یادآوری کنیم که این‌جا زمانی کافه‌ای بود که نویسندگان در آن‌جا جمع شده و گفت‌وگو می‌کردند.

منبع: ایسنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ذائقه مشترک قفقازی
» دلایل استقبال ایرانیان از سفر به گرجستان
... دیدن متن »

فرهنگ مشترک  ذائقه یکسان بین ایرانی‌ها و گرجی‌ها، داشتن بناهای تاریخی مذهبی، لغو ویزای دو کشور و ارزان بودن از جمله دلایلی است که ایرانی‌ها از سفر به گرجستان استقبال می‌کنند.

گرجستان کشوری در نزدیکی ایران است که به دلیل فراهم کردن زیرساخت‌های گردشگری در سال‌های اخیر و لغو ویزای آن توانسته گردشگران ایرانی زیادی را به سمت خود جذب کند از سوی دیگر نزدیکی فرهنگ دو کشور نیز بر این امر افزوده و باعث شده تا غذای گرجی به ذائقه ایرانی خوش بیاید و خونگرمی مردم آن موجب شود تا گردشگران ایرانی رتبه بالای آمار گردشگران خارجی این کشور را به خود اختصاص دهند.

به نحوی که فروردین ماه امسال سفیر ایران در تفلیس براساس آمارهای ارائه شده از سوی سازمان گردشگری گرجستان اعلام کرد که سفر ایرانی‌ها به این کشور با افزایش ۴۳۸ درصدی همراه بوده است.

سید جواد قوام شهیدی، سفیر ایران در گرجستان هم گفته است: لغو ویزای گرجستان با ایران که از اول ژوئیه۲۰۱۳ به حالت تعلیق درآمده بود مجددا بعد از توافق برجام در ۱۵ فوریه (۲۶ بهمن سال ۹۴) به صورت کامل اجرایی شد. همچنین تحولات منطقه و تغییراتی که در کشورهای همسایه رخ داده، زمینه استقبال بیشتر گردشگران ایرانی برای سفر به گرجستان را فراهم کرده است.

تغییرات در منطقه که قوام شهیدی نیز به آن اشاره می‌کند مربوط می‌شود به کشورهایی از جمله ترکیه. چون کشور ترکیه همیشه جزو کشورهایی بود که رتبه اول را در جذب گردشگران ایرانی به خود اختصاص می‌داد اما اکنون با ناامنی‌های به وجود آمده در این کشور استقبال ایرانی‌ها از این کشور کم شده است از سوی دیگر سوریه نیز مقصد دیگر ایرانی‌ها برای سفرهای زیارتی بود که این کشور نیز از فهرست مقاصد گردشگری حذف شد اما در سال‌های اخیر آذربایجان و گرجستان توانستند از این فرصت به نفع خود بهره ببرند هر چند که در ایران تعداد گردشگران گرجی مشخص نیست و اگر باشد نیز بسیار کم است چرا که ایران جمعیتی ۸۰ میلیونی دارد و گرجستان جمعیتی حدود چهار میلیون نفر.

بنابراین یکی از دلایلی که ایرانی‌ها به این کشور سفر می‌کنند لغو ویزای این کشور است که هزینه‌ها را کاهش داده است. از سویی منطقه قفقاز زمانی متعلق به ایران بوده و همین موضوع موجب می شود که در بسیاری از موارد فرهنگ ها بین دو کشور همچنان مشترک باشد.

در شهر تفلیس گرجستان با ورود گردشگران ایرانی به این کشور رستوران‌های ایرانی و شرکت های گردشگری زیادی ایجاد شده است که آن را ایرانی‌ها اداره می‌کنند به همین علت اگر گردشگری طعم غذاهای گرجی را دوست نداشته باشد برای او فراهم کردن غذای ایرانی کار مشکلی نیست. گرجی‌ها افسانه ای دارند که می گوید خداوند به هنگام آفرینش زمین، ناگاه گرسنه شد و تصمیم به صرف شامی بی‌نظیر گرفت.

او به قدری سرگرم صرف شام بود که مقداری از غذایش بر روی بلندترین قله‌های منطقه قفقاز افتاد و تکه‌هایی از غذا بر روی آن سرزمین پخش شد و بدین ترتیب سرزمین قفقاز و گرجستان به غذای بهشتی برکت یافت

فرهنگ غذایی گرجستان با تنوع، سبک پخت و میزآرایی مخصوص خود شناخته شده و در غذاهایشان معمولا گوشت، سبزیجات و میوه و ماهی تازه به کار می برند. این کشور بیش از ۱۵۰ نوع غذا وجود دارد که عمدتا از دیگر فرهنگ های غذایی آسیا تأثیر گرفته است.

خینگالی یا خینکالی ظاهری مشابه پیراشکی ایرانی ها دارد. چاکاپولی یکی دیگر از خورشت های محبوب میان گرجی هاست خاچاپوری و انواع آن به همراه ایمرولی محبوب خیلی از افراد است که آن را با نوشیدنی شیرین می خورند.

در تفلیس می‌توان کلیساهای متعددی را تماشا کرد که در برخی از آن‌ها رعایت حجاب برای مرد و زن تاکید زیادی شده است یکی از معروف‌ترین کلیساها که از تمام شهر قابل دیدن است کلیسای سامبا است. این کلیسا از بزرگترین کلیساهای دنیا و بزرگترین کلیسای شرق اروپاست که مراسم مذهبی مهم در آن برگزار می‌شود. پل صلح، مجسمه مادر از جاذبه های شهری است اما میدان آزادی و خیابان روستاولی، مرجان ایشولی از خیابان‌های معروف تفلیس به شمار می‌آید برای دیدن جاذبه‌های شهر می‌توان سوار مترویی شد که به طور حتم طولانی بودن ارتفاع آن اعجاب‌برانگیز است اما متروی تفلیس بوی گوگرد تندی می‌دهد و واگن قطارهای آن نیز کهنه هستند و به سرعت حرکت کرده و سر و صدای آن زیاد است. با این وجود تجربه سوار شدن مترو تجربه جالبی است.

بناهای تاریخی تفلیس تنها محدود به چند بنای داخل شهر نمی‌شود بلکه شهرهای اطراف و محوطه‌های تاریخی زیادی خارج از شهر نیز وجود دارد که در جای خود دیدنی هستند مانند شهر متسخی و یا شهر سنگی اوپلیسخیته، صومعه گارجی و واردزیا در فهرست میراث جهانی قرار گرفته اند و قدمت آن مربوط به اوایل عصر آهن بوده و بر بلندای تپه‌ای قرار گرفته است.

فستیوال‌ها و جشن‌هایی که گرجستان برگزار می‌کند در کنار مراکز خرید متعدد، دلیل دیگری است که ایرانی‌ها به این کشور می روند. یکی از این فستیوال‌ها مربوط به جشنواره موسیقی می‌شود که هر ساله در اواخر ماه ژوئن برگزار می شود. در حوزه مراکز اقامتی نیز این کشور همه نوع مرکز اقامتی دارد از هاستل‌های ارزان قیمت و آپارتمان تا هتل‌های لوکس و گران قیمت. به همین دلیل از تنوع قیمتی برای رزرو اتاق بهره مند است. به این ترتیب گرجستان هم برای گردشگران کوله گرد مناسب است و هم برای کسانی که لوکس سفر می کنند. از آنجا که ویزای این کشور لغو شده و بسیاری از هواپیمایی‌ها بلیت چارتر این کشور را دارند نرخ آن به مراتب ارزن شده و جزو سفرهای کم هزینه قرار می گیرد این مهمترین دلیل سفر ایرانی‌ها به گرجستان به شمار می‌آید.

چرا که نرخ تورهای این کشور در مقایسه با برخی از سفرهای داخلی بسیار ارزان‌تر در می‌آید به عنوان نمونه سفر به چابهار دو میلیون تومان و سفر سه روزه به تفلیس ۶۵۰ هزار تومان در ایامی غیر از تابستان برای هر مسافر آب می خورد. به همین دلیل مسافران ترجیح می دهند که یک سفر خارجی داشته باشند تا سفر داخلی.

 شهر باتومی نیز جذابیت‌های گردشگری زیادی دارد و دومین شهر گردشگری گرجستان است از این شهر نیز پروازهای بین‌المللی زیادی انجام می‌شود و برای رفتن به آن می‌توان از اتوبوس‌های بین راهی ارزان قیمت استفاده کرد. اما سفر ایرانی‌ها به این کشور با حواشی نیز همراه بوده است.

چرا که در مواردی پیش آمده بود هنگام بازرسی فیزیکی، برخوردهای نادرستی با گردشگران ایرانی انجام شده بود در این باره ولی داداشی عضو هیات رئیسه کمیسیون اصل ۹۰ در صحن علنی مجلس از برخورد نامناسب با شهروندان ایرانی در فرودگاه تفلیس گرجستان انتقاد کرد و زمانی که ظریف وزیر خارجه ایران به این کشور سفر کرد خواستار رفع این مشکل شد.

 نخست وزیر گرجستان نیز با اظهار تعجب نسبت به این موضوع دستور رسیدگی داد و گفت: نمی توانم تصور کنم به زنان مسلمان در خاک گرجستان توهین شود، فرهنگ غنی ایران در گرجستان نفوذ عمیقی دارد و مردم به دیده احترام به ایران می‌نگرند کمتر از یک هفته نخست وزیر گرجستان در راس یک هیئت سیاسی و اقتصادی در سفری از پیش برنامه‌ریزی شده به ایران آمد و برای همگان ثابت شد که روابط تفلیس و تهران محکم است. همین روابط مستحکم بر گردشگری گرجستان تاثیر گذاشته و سود زیاد را از کنار سفر ایرانی ها به دنبال دارد.

منبع: خبرگزاری مهر

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» قانون سفر بی روادید ایرانیان به خاور دور روسیه تصویب شد
... دیدن متن »

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز پنجشنبه گفت که شهروندان ۱۸ کشور می توانند تا چهار روز پیش از سفر مشخصات خود را در فرم مخصوصی در سایت ویژه این وزارت خانه درج کنند، بدون روادید ایرانیان و اتباع ۱۷ کشور دیگر (از ۱۰ مرداد) به محدوده خاور دور روسیه تصویب و برای اجرا به دولت این کشور ابلاغ شد.

وی افزود: افرادی که این فرم را پر می کنند، دیگر نیازی به دریافت روادید برای سفر به مناطق خاور دور روسیه را ندارند. این کشورها شامل ایران، الجزایر، بحرین، برونئی، هند، قطر، چین، کره شمالی، کویت، مراکش، مکزیک، امارات، عمان، عربستان سعودی، سنگاپور، تونس، ترکیه و ژاپن می شوند و فقط شامل سفر به محدوده خاور دور روسیه می شود. بر اساس اطلاعات رسانه های روسی، این قانون برای شکوفایی اقتصادی منطقه خاور دور روسیه و امکان سرمایه گذاری خارجی تصویب شده است.

دیمیتری مدودیف نخست وزیر روسیه در باره این قانون در نشست هیات دولت اعلام کرده است: به گردشگران و کارفرمایان ۱۸ کشور اجازه داده می شود بدون دریافت روادید به خاور دور روسیه سفر کنند. به گزارش ایتارتاس، مدودیف گفت: در روزهای اخیر فهرست کشورهای مشمول تسهیلات روادید تائید شد و گردشگران و کارفرمایان این کشورها نیازی به مراحل دریافت ویزا ندارند.اتباع این کشورها کافی است که اطلاعات خود را در پایگاه اینترنتی ویژه ای ثبت کنند.

وی افزود: در نتیجه این قانون، گردشگران بیشتری به خاور دور سفر می کنند و این منطقه درآمد بیشتری کسب خواهد کرد. خاور دور روسیه منطقه گسترده ای شامل 9 استان با وسعت شش میلیون و ۱۶۹ هزار و ۳۰۰ کیلومترمربع می شود که ۳۶ درصد مساحت این کشور را تشکیل می دهد. جمعیت این منطقه نیز حدود شش میلیون ۳۰۰ هزار نفر است که پیش بینی می شود تا سال  ۲۰۵۰حدود ۲۰ درصد کاهش یابد. روسیه برای جبران کاهش جمعیت و توسعه نیافتگی منطقه خاور دور تدابیری را اتخاذ کرده که مهم ترین آن اهدای زمین رایگان است.

بر اساس قانون جدید که از روز ۱۳ دی ماه سال گذشته به اجرا در آمد، دولت روسیه به هر شهروند روسی درخواست کننده یک هکتار زمین به صورت رایگان در خاور دور اعطا می کند که پس از یک دوره بهره برداری و اجرای تعهدات در قبال قانون، در مالکیت قطعی افراد قرار خواهد گرفت.

براساس تدابیر اتخاذ شده، اجرای این قانون سبب خواهد شد، منطقه کمتر توسعه یافته خاور دور روسیه که نزدیک ژاپن قرار دارد و از نظر بهره برداری های صنعتی، کشاورزی و باغی از شرایط بسیار مناسبی نیز برخوردار است، در مسیر توسعه قرار گیرد. دولت روسیه همچنین با اجرای چند برنامه کلان بین المللی از جمله دعوت سرمایه گذاران خارجی برای توسعه خاور دور در صدد است از شرایط این منطقه به ویژه با استقرار واحدهای صنعتی، بهره برداری از جاذبه های گردشگری، توانمندی های کشاورزی و همچنین نزدیکی به بازارهای آسیایی استفاده کند.

الهه الف این را خواند
کاش در متن اشاره می شد که خاور دور روسیه شامل کدوم شهرها می شه.
۲۰ خرداد
الهه جان من هم علاقه مند بودم بدونم..گویا این خاور دور نزدیک ژاپن هست و این شهرها رو شامل میشه که من حتی اسمشون رو هم بلد نبودم :))

ولادی‌وستوک
خاباروفسک
کامسامولسک بر آمور
بلاگووشچنسک
یاکوتسک
پتروپاولوفسک-کامچاتسکیی
یوژنو-ساخالینسک
ناخودکا
اوسورییسک
۲۰ خرداد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سفرنامه
سفرنامه «یک سفر یک آسمان |حسن آباد اصفهان|»... دیدن متن »

رویای یک بهشت کویری!
رفتن، دیدن، دور شدن، تجربه‌های نو، مردمان نو و در یک کلام سفر!

آغاز راه میدان ونک بود. جمعی مشتاق به دیدن کویری جذاب از قبل از ساعت ۵ صبح دور هم جمع شده بودند تا خود را آماده تجربه‌ای جدید کنند. برخی همدیگر ار از قبل می‌شناسند و برخی برای هم جدید هستند. لبخند و حال خوش، راه و رسم مسافران طبیعت است. با لبخندی و سلامی سر صحبت باز می‌شود و اتوبوس کوچکی که در مسیر قم به راه می‌افتد. قراولان سفر می‌گویند بخوابید در خنکای صبح و تا زمان صبحانه و دکتر نوروزی عزیز می‌گوید بیدار باشید و لذت ببرید که بعد از صبحانه در راهی کویری و گرم بهترین کار خواب است! کمی خواب و کمی بیداری ما را به مجتمع توریستی مارال می‌رساند. صبحانه‌ای رنگی و جذاب و گپ و گفتی دوستانه ساعتی زیبا را برای ما رقم می‌زند و بعد از آن ادامه مسیر، مسیری که صحرایی است. کویر هم عظیم و زیباست و هم ترسناک، مسیر ما در دل مرکز ایران و به سمت کویری است که حدود ۱۱۰ کیلومتر جنوب اصفهان است. در طی مسیر افراد گروه به معارفه و آشنایی می‌پردازند، قراولان خوب گروهمان برایمان از داستان‌ها و برنامه‌های سفر بیشتر می‌گویند و مرد خوش سخن و خوش اخلاق سفر، دکتر نوروزی عزیز با بیان جذاب خود طی کردن مسیری طولانی را شیرین می‌کند. هر سفر آغاز و پیمودن یک قصه و داستان تازه است پر از تجربه‌های ناب و ارزشمند. سفر روح انسان را تازه می‌کند و زنگار از روح و جان انسان پاک می‌نماید. سفر تجربه ارزشمند زندگی در طبیعت و دیدن تاریخ است. سفر تجربه ارزشمند آشنایی با همسفرانی است که دل به جاده زده‌اند.

در طی راه گپ و گفت می‌کنیم، گاهی میان وعده‌هایی می‌خوریم و گاهی توقفی کوتاه را تجربه می‌کنیم. موسیقی گوش می‌دهیم، عکس می‌گیریم و گاهی از آفتاب سوزان و خشکی هوای کویر به سایه‌ای پناه می‌بریم. با این تجربه‌ها حدود ساعت یک ظهر به نزدیک مقصد می‌رسیم، شهری کویری به نام حسن آباد جرقویه یا منطقه حسن آباد می‌رسیم. در منطقه‌ای که به کویر خارا و منطقه گاوخونی اصفهان می‌رسد و دارای خانه‌هایی از کاهگل و البته بازسازی شده است که بافت کویری خود را حفظ کرده. با عبور از کوچه‌های تنگ و خاکی به خانه‌ای می‌رسیم، در که باز می‌شود وارد بهشتی در وسط کویر شده‌ایم، درخت‌های میوه، حیاط زیبا، حوض آب و فواره و مردمانی مهمان نواز و اتاق‌هایی زیبا که خستگی ما را از بین می‌برد و روحمان را تازه می‌کند. در این فضای زیبا هستیم که سینی پر از لیوان‌های شربت با سلیقه‌ای خاص و تزییناتی جذاب از راه می‌رسد و هوش از همه می‌برد، گل‌های محمدی و خاک شیر و عرقی جات گیاهی و در وسط سینی هم کاسه‌ای زیبا درست شده از یخ و شربت بهشت کویری را تکمیل می‌کند.

مستقر می‌شویم و وسایل را در گوشه‌ای قرار می‌دهیم و سفره‌ای ایرانی پهن می‌شود و آبگوشت و کوکو سبزی و نان محلی و دوغ و سبزی و غیره همه را دور هم و دور این سفره زیبا جمع می‌کند. بعد ناهار کمی خواب و حدود ساعت چهار عصر است که دوباره دور هم جمع می‌شویم و دکتر نوروزی برایمان قصه‌هایی می‌گوید از باورهای تاریخی انسان از زمین و زمان و شکل جهان و مارا در رویا فرو می‌برد. بعد از آن چایی می‌نوشیم و لباسی عوض می‌کنم و وسیله برمیداریم و راهی کویر می‌شویم. مقصد ما کویر خارا و دریاچه‌ و معدن نمک اطراف منطقه گاوخونی است. بعد از مدت زمان کوتاهی رانندگی خود را در دل طبیعتی شگفت انگیز می-بینیم. از یک سو کوه‌های ماسه‌ای و رمل‌های عظیم و بسیار زیبا و کمی جلوتر حوضچه‌های نمکی و معدنی نمک که رویایی و باورنکردنی است. زمان کوتاهی توقف می‌کنیم و عکسی می‌گیریم و ادامه می‌دهیم. دوباره توقف می‌کنیم و مدت کوتاهی در حیرت فرو می‌رویم و به راه ادامه می‌دهیم تا به مقصد و توقف بلند مدت اول در دریاچه نمک و معدن نمک می‌رسیم. قابل وصف نیست فقط باید رفت و دید، ترکیب آبی زلال با عمقی کم و خنک و زیر پا لایه‌های نرم نمک و آفتابی که کم کم رو به غروب می‌رود. با نزدیک شدن به غروب باز به سمت رمل‌ها بر می‌گردیم با رسیدن به بزرگترین رمل، ماشینمان در وسط جاده توقف می‌کند و ماییم که از سر شوق کفش‌ها را درآورده و روی خاک نرم به سمت رمل می‌دویم و با اشتیاق با قدم گذاشتن روی شن‌های خنک در مسیرهای مختلف از رمل بالا می‌رویم، هر قدمی که بالاتر می‌رویم وجودمان سراسر شوق می‌شود. عکس می‌گیریم، خاک را به باد می‌دهیم و گاهی می‌نشینیم در سکوت غرق تماشای کویر می-شویم. کویر رویاییست، رمل‌ها نظیر ندارند و آن شب در آسمان بالای سرمان هم شور عجیبی برپاست. ماه و مشتری انگار به دیدار هم رفته‌اند، نجومی‌ها به آن مقارنه می‌گویند، مقارنه ماه و مشتری بالای سر ما و ما برروی ماسه‌های در بالای رمل‌ها و خنکای شب کویر یک تابلوی رویایی شده است که روح و جان ما را از هر چه مشکل و خستگی شهرها و زندگی صنعتی است به دور می‌کند. باید رفت باید دید باید سفر کرد و با معجزه طبیعت همراه شد.

شب شده است به حسن آباد برمی‌گردیم و شامی می‌خوریم و بازهم قصه‌های انسان و آسمان و دکتر نوروزی عزیز، هندوانه خنک و چای شبانه و حدود ساعت ۱۲ شب خسته ولی شادیم که تلسکوپی برپا می‌شود و دکتر نوروزی برایمان از داستان صورت‌های فلکی و نقش‌های آسمانی میگوید، از ماه و زیبایی‌هایش می‌گوید و با تلسکوپ ماه و سیاره مشتری و زحل ارباب حلقه‌های منظومه شمسی را می‌بینیم و حدود ساعت ۲ صبح است که در اتاق‌های زیبا و سنتی کم کم به خواب می‌رویم و غرق در رویا می‌شویم تا صبح روز بعد.

صبح روز بعد ساعت هفت و نیم بیداریم، سفر یعنی استفاده از زمان و فرصت‌ها، خواب در خانه نیز هست ولی اینجا زمان کم است و دیدنی بسیار! صبحانه را می‌خوریم و راهی می‌شویم به سمت قلعه قدیمی قورتان با قدمتی ۱۱۰۰ ساله تنها قلعه خشتی زنده دنیا که هنوز در آن زندگی جریان دارد. در آنجا با آقای فاطمی آشنا می‌شویم، مردی از دیار قورتان و یک عاشق میراث فرهنگی که برایمان از تلاش‌های خود و دوستانش از جذب توریست به این منطقه جذاب می‌گوید از تاریخی عجیب از زبانی خاص که معروف به زبان ولایتی است و فرهنگی به قدمت چند هزار سال. با تلاش ایشان قورتان اکنون صاحب یک NGO سایت و... که میراثش حفظ شود. دیدن ایشان و نشستن پای صحبت‌های جذابشان و دیدن قلعه قدیمی و شنیدن قصه‌هایش یکی از بهترین تجربه‌های این سفر است. بعد از آن به سمت یک مکان قدیمی می‌رویم که در تامین آب محل بسیار مهم است مکانی به نام گاو چاه، تصور دقیقی از این اسم در ذهنمان نیست وقتی می‌رسیم، خانه و بنایی قدیمی ولی بازسازی شده روبرویمان قرار دارد. وقتی وارد حیاط میشویم گاوی عظیم و کوهاندار با شاخ‌هایی بزرگ در وسط حیاط ایستاده است. به او طنابی وصل است که سر دیگرش به چرخ چاه وصل شده، گاو با صدای آوازی محلی که توسط پیرمردی خوانده می‌شود به حرکت می‌افتد از شیبی پایین می‌رود و آبی از ته چاه با مشکی عظیم به بالا می‌آید و در راهی خاص به سمت مزارع جاری می‌شود. فقط میتوانم بگویم هیجان زده شده و لذت می‌بریم. بعد از آن به سمت برکه‌ای می‌رویم که پر از ماهی‌های بزرگ آکواریومی است. بعد از آن از کبوترخانه‌ای قدیمی و با معماری خاص و زیبا بازدید می‌کنیم و به سمت حسن آباد برمی‌گردیم. ناهاری می‌خوریم، به اطراف یک دل سیر نگاه می‌کنیم، اسباب سفر می‌بندیم و بعد از گرفتن چندین عکس و نوشیدن دمنوش و چای دوباره با خاطراتی ناب دل به جاده می‌سپاریم تا راهی دیار شویم. سفر رویاییست، سفر زندگیست، باید رفت، باید دید ...

به روایت بنفشه بهرام و آریا صبوریگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
لارستان فارس... دیدن متن »

آب و هوای استان فارس به سه منطقه کوهستانی، معتدل و گرم تقسیم می‌شود.این شرایط ویژه باعث چهار فصل شدن این استان شده به طوریکه برخی آنرا «ایران کوچک» می خوانند.تصاویر مربوط به شهرستان لارستان در جنوب استان فارس است.

عکس:امیر قیومیگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید