تیوال گردشگری
T1 : 15:10:37
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
آلبوم عکس
جمهوری خودمختار باشکورتوستان؛ روسیه... دیدن متن »

یکی از واحدهای تشکیل‌دهنده فدراسیون روسیه است. این سرزمین در آسیای میانه، میان رود ولگا و رشته‌کوه اورال قرار دارد. طبیعت این منطه نیز زیبا و بکر است.

مردم باشقیرستان از نظر نژادی از نژاد زرد تاتاری بحساب می‌آیند. این اقوام رابطهٔ قومی و زبانی نزدیکی با سایر ترک تباران آسیای مرکزی مانند قزاق‌ها و ازبک‌ها و همچنین تاتارهای ساکن قازان دارند.

عکس: هادی نویدجمهوری خودمختار باشکورتوستان؛ روسیه | عکس جمهوری خودمختار باشکورتوستان؛ روسیه | عکس جمهوری خودمختار باشکورتوستان؛ روسیه | عکس جمهوری خودمختار باشکورتوستان؛ روسیه | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
۲ روز پیش، چهارشنبه
لیلى شجاعى، Prudence، مریم زارعی و عباس الهی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
عصارخانه شاهی در اصفهان... دیدن متن »

عصارخانه شاهی اصفهان، یا همان کارخانه روغن‌کشی که در دوره صفویه به دستور شاه عباس اول در بازار مخلص میدان نقش جهان بنا گردیده است.

عکس: پیام احمدی کاشانی / مهرعصارخانه شاهی در اصفهان | عکس عصارخانه شاهی در اصفهان | عکس عصارخانه شاهی در اصفهان | عکس عصارخانه شاهی در اصفهان | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
۳ روز پیش، سه‌شنبه
امیرمسعود فدائی، مریم زارعی و فهیمه تردست این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خط هوایی گردشگری برزیل به ایران راه افتاد | عکس
برای اولین بار؛
» خط هوایی گردشگری برزیل به ایران راه افتاد
... دیدن متن »

نخستین چارتر هوایی گردشگری برزیل به ایران برقرار شد. ابراهیم پورفرج، مجری این تور در ایران با اعلام این خبر به ایسنا گفت: این نخستین چارتر هوایی گردشگری در این مسیر است که برای نخستین بار برقرار شده و ٦٢ گردشگر برزیلی به همراهی ١٤ خدمه با هواپیمای انگلیسی اختصاصی از طریق آن به ایران سفر کردند.

وی افزود: این پرواز پس از آنکه در ژاپن، چین و هند توقف داشت روز جمعه ٢٤ فروردین ماه به ایران وارد شد و پس از چهار روز توقف در استان فارس، کشورمان را به مقصد ایتالیا، مراکش و در پایان برزیل ترک می‌کند. به گفته او، این خط هوایی، اختصاصی گردشگران و یکطرفه به ایران است که با آن تور ترکیبی بین چند کشور برگزار می‌شود، هر چند که طرح آن مشترک بین دو شرکت برزیلی و ایرانی (پاسارگادتورز) اجرا می شود و قرار است ادامه داشته باشد و احتمالا در سال تا دو بار این پرواز از برزیل به مقصد ایران انجام شود.

او درباره علت انتخاب استان فارس برای توقف این هواپیما و گردشگران آن، گفت: این هواپیمای چارتری با توجه به نوع برنامه‌ریزی‌ای که دارد توقف‌های کوتاهی در مقاصد می‌تواند داشته باشد که با توجه به وجود آثار جهانی شناخته شده‌ای همچون پرسپولیس و پاسارگاد در استان فارس و آماده بودن زیرساخت‌ها در فرودگاه شیراز، این انتخاب صورت گرفت.

او همچنین در مورد شرایط ورود این هواپیما به ایران اظهار کرد:برای برقراری این پرواز اختصاصی و ورود این هواپیما به ایران هیچ مشکلی وجود نداشت و تا کنون همکاری‌های خوبی صورت گرفته است.

وی درباره درآمد و سود چارترهای هوایی گردشگری برای ایران، گفت: گردشگرانی که معمولا با هواپیماهای اختصاصی و چارتری سفر می‌کنند به خاطر خدمات ویژه‌ای که دریافت می‌کنند، بیشتر از مسافران معمولی هزینه می کنند و درآمد و اشتغالزایی قابل توجهی دارند. ما قبلا هم گردشگرانی را با کشتی‌های کروز و قطارهای اختصاصی به ایران آورده ایم، درآمدی که پروازهای چارتری ایجاد می‌کنند، به مراتب بیشتر از آنها است، چون مسافران کروز و قطار در وسیله نقلیه خود اقامت می‌کنند و بخشی از هزینه‌های خود را به این شکل کاهش می‌دهند. پورفرج افزود: مهمتر از درآمدزایی، برقراری چارترهای هوایی گردشگری در شرایط حاضر منطقه، سطح امنیت آسمان ایران را نشان می دهد که تبلیغ مثبتی برای کشور و گردشگری نیز خ‌اهد بود.

منبع: ایسنا

۴ روز پیش، دوشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
مزارع کلزا در کرمانشاه... دیدن متن »

به علت میزان روغن موجود در دانه‌های گیاه کلزا، این گیاه برای سالهای پی در پی کشت می‌شود.روغن کلزا به علت اینکه دارای اسیدهای چرب اشباع نشده و فاقد کلسترول است از کیفیت تغذیه‌ای بالایی برخوردار می‌باشد.

عکس:فرزاد منتی / تسنیممزارع کلزا در کرمانشاه | عکس مزارع کلزا در کرمانشاه | عکس مزارع کلزا در کرمانشاه | عکس مزارع کلزا در کرمانشاه | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
۵ روز پیش، یکشنبه
مریم زارعی، فروغ یعقوبی، پرند محمدی و فهیمه تردست این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
ششمین جشنواره لاله ها؛ کرج... دیدن متن »

ششمین جشنواره گل لاله در بوستان شهید چمران کرج تا آخر فروردین میزبان علاقه مندان به گل و گیاه می باشد.

عکس:احسان رسولی / تسنیمششمین جشنواره لاله ها؛ کرج | عکس ششمین جشنواره لاله ها؛ کرج | عکس ششمین جشنواره لاله ها؛ کرج | عکس ششمین جشنواره لاله ها؛ کرج | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
۲۲ فروردین
امیرمسعود فدائی و بهزاد هندی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ویدیو
درباره دوره آموزشی راهنمایان اکوتوریسم
۲۱ فروردین
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ویدیو
درباره دوره آموزشی کمک‌های اولیه |پیشرفته|
۲۱ فروردین
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
۲۱ فروردین
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
مراسم رزیف در بندر کنگ‎... دیدن متن »

رزیف، مراسمی است سنتی در جنوب ایران که در گذشته دریانوردان پس از روزها کار و تلاش روی دریا، زمانی که به ساحل نزدیک می شدند، جهت شادی و رفع خستگی، اجرا می کردند. امروزه این مراسم، در مراسم شادی و عروسی ها به نمایش گذاشته می شود.

رزیف جزیی از آیین ها و آواهای کار است، از این رو با تغییر شرایط و ضرورت های کار به دنبال تبدیل جهاز های بادی به لنجهای موتوری که سبب شد تا کارهایی مانند برافراشتن بادبان یا کشیدن لنگر باآن آداب و رسوم خاص، یا صیادی و جمع آوری تور ماهیگیری بصورت دسته جمعی از میان برود، برای حفظ و بقای این آیین آن را با ترکیبی از رقص خیزران در جشن های عروسی به نمایش گذاشتند تا در کنار آن به یادآوری و حفظ میراث موسیقیایی پدران و آنچه برآنها گذشته و رنج و مشقت های که برای به دست آوردن لقمه ای نان تحمل کرده اند، یاری رسانند و این آیین را به نسلهای آینده منتقل کنند.

رزیف در گذشته رقص شمشیر بوده است و به ضرورت تحولات تمدنی اکنون رقص خیزران است و جوهره و کارکرد انسانی آن ایجاد اتحاد و همبستگی است؛ بنابراین بیشتر موسیقی حماسی محسوب می شود و خواندن آن اشعار برای ترغیب مردم به دفاع و جنگیدن از خاک سرزمین بوده است.

رزیف برگرفته از واژه رزیف است که به از قرار گرفتن افراد در دو ردیف به هنگام اجرا اشاره دارد. این مراسم در جزیره ­قشم­ بنام "­عضو­ا" یا "عصوا" معروف­ است، گویا این نام از خیزران به عنوان عصا گرفته شده که به مرور زمان به عصو ا تبدیل شده است. عکس های حاضر، اجرای این مراسم سنتی همراه با برافراشتن بادبانهای بوم مسی (لنج نمادین) در ساحل بندر کنگ می باشد که همه سال در ایام نوروز اجرا می شود.

عکس: میلاد رفعتمراسم رزیف در بندر کنگ‎ | عکس مراسم رزیف در بندر کنگ‎ | عکس مراسم رزیف در بندر کنگ‎ | عکس مراسم رزیف در بندر کنگ‎ | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
۲۱ فروردین
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
جشنواره گل لاله در استان مرکزی... دیدن متن »

جشنواره گل‌های لاله در مساحتی به وسعت ۸۰۰۰ متر مربع و با ۲۱ نوع از انواع گل لاله تا ۲۵ فروردین‌ماه در کوی صنعتی اراک دایر می‌باشد.

عکس:علی کریمیجشنواره گل لاله در استان مرکزی | عکس جشنواره گل لاله در استان مرکزی | عکس جشنواره گل لاله در استان مرکزی | عکس جشنواره گل لاله در استان مرکزی | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
۲۰ فروردین
عباس الهی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
بهار واشنگتن... دیدن متن »

هر سال با آغاز فصل بهار و باز شدن شکوفه‌ها شهر واشنگتن جلوه خاصی از زیبایی بهاری پیدا می‌کند، در ادامه تصاویری از این شهر مشاهده می‌کنید.بهار واشنگتن | عکس بهار واشنگتن | عکس بهار واشنگتن | عکس بهار واشنگتن | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
۱۹ فروردین
مریم زارعی، فروغ یعقوبی و فهیمه تردست این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
۱۸ فروردین
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
در میان ابرها... دیدن متن »

خالد الحمادی، عکاس اماراتی تصاویر زیبایی از بناهای مختلف شهر ابوظبی در هوای مه آلود و در میان ابرها گرفته است.

عکس:caters newsدر میان ابرها | عکس در میان ابرها | عکس در میان ابرها | عکس در میان ابرها | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
وحید هوبخت این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
شست و شوی نماد تهران پس از ۸ سال | عکس
» شست و شوی نماد تهران پس از ۸ سال
... دیدن متن »

شست و شوی نماد تهران پس از ۸ سال
برج آزادی تهران درآستانه سال نو شست و شو شد.
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل بنیاد رودکی، نعمت‌اله پایان، رئیس مجموعه فرهنگی هنری برج آزادی گفت: شست و شوی برج آزادی که همه سال ها در عید نوروز یکی از مقاصد گردشگران و تهران گردی‌های شهروندان تهرانی است از هفته گذشته به همت بنیاد فرهنگی هنری رودکی آغاز شده و دراین هفته به اتمام می‌رسد.
پایان توضیح داد: در جلسه ای که ابتدای بهمن ماه با نماینده سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری داشتیم در خصوص این شست و شو و همچنین مرمت های دیگری که در برج نیاز بود توافق لازم صورت گرفت.
وی افزود: با توجه به اینکه نیاز به زدودن غبار از برج خصوصا در محور شرقی برج احساس می شد، شست و شوی برج، بر اساس تکنیک راپل آغاز شده است. پیش از این تجربه شست و شوی برج در طبقات داخلی را داشتیم و سعی کردیم از همین روش در شست و شوی محوطه بیرونی برج استفاده کنیم. پایان ادامه داد:  شست و شوی برج آزادی در یک مرحله انجام خواهد شد و برای این کار و جرم گیری نمای ظاهری برج آزادی از وسایل مکانیکی ویژه استفاده می شود که در تمام دنیا برای شست و شوی  آثار باستانی مورد استفاده قرار می گیرند.
وی افزود: با استفاده از این دستگاه ها و تجهیزات شست و شوی برج بدون آسیب و مشکل رساندن به بدنه صورت می گیرد.
رئیس مجموعه فرهنگی هنری برج آزادی افزود: مجموعه برج با ویژه برنامه نوروزی "بهارانه" از دوم تا دوازدهم فروردین سال ۱۳۹۷ میزبان گردشگران است؛ بر همین اساس ما تدابیری برای افزایش زیر ساخت ها در برج پیش بینی کردیم.
وی از تجهیز رستوران، آماده سازی کافی شاپ در خروجی شمالی و راه اندازی گالری برج به عنوان تغیرات جدیدی یاد کرد که در آستانه سال جدید در برج آزادی اعمال شده است.
پایان، اجرای کنسرت، مراسم آئینی و مناسبتی، برنامه های ویژه بانوان و بانوان سرپرست خانوار، برپایی سفره هفت سین و نمایشگاه های هنری، عکاسخانه سنتی، برپایی غرفه های صنایع دستی و عرضه سوغات مناطق مختلف کشور را از دیگر برنامه هایی ذکر کرد که در نماد تهران برای ایام نوروز در نظر گرفته شده است.
برج آزادی پیش از این در سال ۱۳۸۸ و بعد از بیست سال شست و شو شده بود.
نماد تهران دی ماه امسال ۴۶ سالگی خود را تمام کرد؛ عملیات ساختمان مجموعه میدان و برج آزادی اوایل سال ۱۳۴۸ آغاز و در ۲۴ مهر ۱۳۵۰ به پایان و سرانجام این برج در تاریخ ۲۶ دی همان سال به بهره برداری رسید.
روابط عمومی مجموعه فرهنگی هنری برج آزادی

وحید هوبخت این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
شکوفه های بهاری در پایتخت... دیدن متن »

زمین و درخت ها جان دوباره می گیرند، سبز می شوند، شکوفه می کنند و با رنگ هایی که می آفرینند، زمین را تبدیل به بهشت می کنند. هرکسی از دیدن طبیعت بهار لذت می برد و جان دوباره می گیرد.

عکس: اصغر خمسه / مهرشکوفه های بهاری در پایتخت | عکس شکوفه های بهاری در پایتخت | عکس شکوفه های بهاری در پایتخت | عکس شکوفه های بهاری در پایتخت | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
زهره مقدم، مریم زارعی، فهیمه تردست و لیلى شجاعى این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
آیین سنتی «صدای پای بهار» در کندوله... دیدن متن »

آیین سنتی «صدای پای بهار» به همت اهالی روستای کندوله برای استقبال از نوروز، شامل دعای باران، رقص کردی و عرضه و فروش انواع صنایع دستی روز جمعه در این روستا برگزار شد.

عکس:بهمن زارعی / ایرناآیین سنتی «صدای پای بهار» در کندوله | عکس آیین سنتی «صدای پای بهار» در کندوله | عکس آیین سنتی «صدای پای بهار» در کندوله | عکس آیین سنتی «صدای پای بهار» در کندوله | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
فهیمه تردست این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
مراسم سنتی نوروز خوانی در گرگان... دیدن متن »

با نزدیک شدن بهار، نوروزخوانان ۱۵ روز پیش از فرا رسیدن عید نوروز به روستاها می‌آیند و با خواندن اشعار در مدح امامان و ترانه‌های محلی، آغاز سال نو و فرارسیدن خانه تکانی را به آنان مژده می‌دهند.

در آستانه بهار طبیعت و آغاز سال نو، آئین سنتی «نوروزخوانی» در روستای محمدآباد گرگان با رویکرد نیکوکاری برگزار شد.

عکس:راحله حصاری / مهرمراسم سنتی نوروز خوانی در گرگان | عکس مراسم سنتی نوروز خوانی در گرگان | عکس مراسم سنتی نوروز خوانی در گرگان | عکس مراسم سنتی نوروز خوانی در گرگان | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
فهیمه تردست این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره اشتراک تیوال+
عیدی تیوال‌پلاس به اعضای تیوال | عکس
عیدانه تیوال‌پلاس
» عیدی تیوال‌پلاس به اعضای تیوال
... دیدن متن »

اشتراک تیوال‌ْپلاس به معنی بهره‌مندی از همه خدمات آشنا و رایگان تیوال هست به اضافه مزایا و خدماتی که می‌‌تونه برای یک مخاطب فعال‌تر برنامه‌های هنری و گردشی خیلی مفید باشه.
با عضویت در تیوال‌پلاس می‌تونید از  همراهی‌ها و هدیه‌های فیلیمو، اسنپ، دلیون، شهر کتاب آنلاین، اسنپ‌فود، مدیسه، نوار و همینطور تخفیف حضوری ۲۰٪ کافه‌ها و فروشگاه‌های عضو باشگاه تیوال‌پلاس بهره‌مند بشید.
با فرا رسیدن سال نو تیوال‌پلاس در نظر داره از تاریخ ۹۶/۱۲/۲۰ تا ۹۷/۱/۷ با ارائه‌ی تخفیف ۱۵٪ برای خرید و ۲۵٪ برای تمدید اشتراک، این فرصت رو فراهم کنه که بتونید از خدمات و امکانات جذاب و هیجان‌انگیز تیوال‌پلاس بهره‌مند بشید و تجربه‌ی خوبی رو کسب کنید.

  • اگر تا به حال عضو تیوال‌پلاس نبودید، می‌تونید با ورود به این بخش و وارد کردن کد eidi97 از ۱۵٪ تخفیف خرید اشتراک سه‌ماهه، شش‌ماهه یا یک‌ساله بهره‌مند بشید.
  • همچنین اگر عضو کنونی تیوال‌پلاس هستید، می‌تونید با ورود به این بخش عضویت خود را با تخفیف ۲۵٪ بصورت خودکار تمدید کنید یا به طرح دیگر ارتقا دهید.


تیم تیوال‌پلاس همواره در تلاش است با افزودن امکانات و خدمات تازه و جذاب، فرصت‌های لذت بخش و نابی را برای تمامی مشترکان به وجود بیاورد.
در پایان از همراهی صمیمانه‌ی همه‌‌ی کاربران عزیز تشکر میکنیم و سال خوبی را برای شما آرزومندیم.

سپاسگزار می‌شویم با در میون گذاشتن نظرات و انتقادات خود روی دیوار تیوال+ یا از طریق مکاتبه با ایمیل این بخش (plus@tiwall.com) ما را در بهبود هر چه بهتر این سرویس همراهی کنید.

۱۴ نفر این را خواندند
۱۴ نفر این را دوست دارند
من امسال 28 تئاتر دیدم /// یعنی بطور میانگین هر ماه دو تئاتر رفتم // یک رکودی هست خودش///25 تا تیوال بود سه تا ایران نمایش/// بازم حساب کردم تیوال پلاس نمی ارزه.../// آقا من نه از اسنپ فود موی خرم نه فروشگاه می رم یک چیزی به من بدهید که به درد نمایش وسینما وکنسرت ... دیدن ادامه » نه چیز جانبی...
۲۲ اسفند
با سلام
من عضو اولیه تیوال پلاس بودم - اوایل کار بدلیل شامل شدن تخفیف در بیشترین کارها عضویت به صرفه تر بود به مرور شامل تاترهایی می شد که فروش کمتری داشت..........اما مشکلی که من با تیوال پلاس مواجه ام این است که اعضا پس از انقضا دوره از سیستم حذف می شوند ... دیدن ادامه » یعنی اگر با فاصله زمانی دوباره بخواهند عضو شوند باید مثل یک عضو جدید ثبت نام کنند. و تخفیف اشتراک مجدد شامل آنها نمی شود. برای من که در سال گذشته حداقل بیش از 30 کار از تیوال تهیه کرده ام جالب نیست . شما باید اعضا وفادار را در رکورد خود حداقل چند ماه نگه دارید -- و یا طبق آماری که از خرید مشترکان دارید رتبه بندی کنید -
۰۴ فروردین
سلام
من عضویت تیوال + رو برای خودم تمدید نکردم به دلایل زیر:

1. نمایش های پر مخاطب و به طبع گران تر رو شامل نمیشه و نمایش هایی که مخاطب کمتری دارن و بلیط آنها معمولا ارزان تره رو شامل میشه.
2.آپشن های جانبی مثل تخفیف اسنپ هم برخی مواقع کار میکنه و اکثر ... دیدن ادامه » مواقع خیر.
3. امکان پس‌گرفتن بلیط در روز نمایش حداقل کاریه که برای مشترکین تیوال + میشه در نظر گرفت چرا که باجه همان بلیط رو به فروش میرسونه و کسی متضرر نمیشه.
4.اعضا پس از انقضا باید مثل یک عضو جدید ثبت نام کنند و تخفیف اشتراک مجدد شامل آنها نمی شود.

۱۵ فروردین
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
چمدان چرخ‌دار یا کوله‌پشتی؟ | عکس
» چمدان چرخ‌دار یا کوله‌پشتی؟
... دیدن متن »

مسافران حرفه‌ای یا آن‌هایی که تقریبا روزهای زیادی از سال را در سفر سپری می‌کنند، تکلیف روشنی با خود دارند که وسایلشان را چطور آسان و با کمترین دردسر جابه‌جا کنند، اما هستند افرادی که پیش از هر سفر بر سر دوراهی چمدان یا کوله‌پشتی قرار می‌گیرند.

مقصد همیشه عاملی تعیین کننده در انتخاب چمدان یا کوله پشتی سفر بوده، چرا که شرایط و تعداد نقاطی که قرار است بین آن‌ها جابه‌جا شوید این انتخاب را ساده‌تر می‌کند. بنابراین نمی‌توان حکم قطعی برای همه صادر کرد، مثل ماجراجوهایی که روزهای زیادی از سال را در سفر می‌گذرانند و هر بار با انتشار عکسی از وسایل خود پیش از انباشته کردن آن‌ها در یک کوله پشتی، از طریق شبکه‌های اجتماعی ناخودآگاه دیگران را وسوسه می‌کنند تا از این الگو بدون مطالعه و آگاهی در سفر پیروی کنند، نسخه‌ای که شاید برای همه نتوان یکسان پیچید. بهترین راهنمایی برای انتخاب این ابزار ضروری آن است که بدانید برای چه به سفر می روید یا سفر شما از چه نوعی است. مثلا اگر کسب و کار، انگیزه‌ی این جابه جایی مکانی باشد و یا فقط قرار است در یک یا دو شهر توقف داشته باشید، استفاده از چمدان چرخ دار پیشنهاد می‌شود، چرا که لباس‌ها را بی آنکه چروک شوند براحتی می‌توان بسته بندی کرد.

چمدان‌ها معمولا در برابر ضربه‌ها مقاوم ترند و ضد آب هستند و از وسایل بهتر نگهداری می‌کنند، آن ها معمولا قفل دارند که به نسبت کوله پشتی امن‌تر است. بنابراین اگر وسلیه حساسی را در سفر همراه دارید و جابه جایی زیادی هم ندارید سراغ چمدان از نوع چرخ‌دار بروید که آسان هم جابه جا شود. سازمان‌دهی و دسترسی به وسایل در چمدان راحت‌تر از کوله‌پشتی است، اما معایبی هم وجود دارد؛ مثل تردد سخت با آن در وسایل نقلیه عمومی یا اماکنی که پله دارند. انعطاف‌پذیر نبودنشان که حتما باید جای مشخصی به عنوان بار داشته باشند. نوع زیپ چمدان‌ها معمولا نقطه ضعف این ابزار سفر شناخته شده که اگر بی‌کیفیت باشد، دردسر بزرگی را درست می‌کند.

اما کوله‌پشتی‌ها که با گسترش سبک‌های مختلفی از سفر طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند و برندهای جهانی سعی در خلق انوع جدید آن‌ها با توانایی‌های بیشتر هستند، مزیت‌هایی به نسب چمدان‌ها حال از نوع چرخ‌دار و یا بی‌چرخ دارند که مهمترین آن جابه جایی آسان و انعطاف پذیریشان است. کوله‌پشتی را در هر جایی می‌توان جا داد، چون مثل چمدان شکل سخت و ثابتی ندارد. همین ویژگی باعث شده وسایل زیادی را هرچند نامنظم و بدون سازماندهی در آن قرار داد که البته دسترسی سخت به آن‌ها از امتیازهای منفی این ابزار سفر معرفی شده است. حجم کوله پشتی‌ها متفاوت است که بسته به روزهای سفر می‌توان نوع مناسب آن را انتخاب و برای آن هزینه کرد. هنگام خرید کوله پشتی سفر بهتر است به جنس مقاوم و ضد آب بودن آن توجه کرد، هرچند که بیشتر کوله‌های سفر یک لایه نایلونی ضد آب دارند.

نقطه ضعف کوله پشتی‌ها ایمن نبودن آن‌ها به نسبت چمدان است، هرچند که برخی از کارشناسان و حرفه‌ای سفر معتقدند؛ وقتی کوله پشتی همیشه همراه مسافر است دیگر نباید نگران قفل نبودن آن بود. کوله پشتی این مزیت را دارد که دو دست آزاد باشد و این به عکاسی هنگام راه رفتن خیلی کمک می‌کند و آزادی عمل بیشتری به مسافر می دهد. هنگام بستن وسایل در کوله‌پشتی باید توجه کرد که چیدمان وسایل شکلی باشد که بیشتر وزن روی ران‌ها احساس شود، بنابراین قبل از خرید مطمئن شوید که بندهای کوله قابل تنظیم و راحت است. اما عاملی که باعث شده برخی از گردشگران پر سفر پس از سال‌ها سراغ چمدان‌های سبک چرخ‌دار بروند، علاوه بر هزینه‌ی گران کوله‌پشتی‌ها، وزن سنگین آن‌ها است که در طولانی مدت با آسیب جسمی همراه بوده.

صنعت خدمات سفر که هر بار با ابدعات تازه‌ای روبرو است، کوله‌پشتی‌های مبدل به چمدان چرخ‌دار از زمانی که روانه بازار شده‌اند سعی کرده‌اند برخی از معایب چمدان‌ها و کوله‌پشتی‌ها را پوشش دهد و تکلیف مسافران را روشن‌تر کند. هرچند که ابزاری سنگین‌تر از کوله پشتی خلق شده است. تا امروز مقاله‌های زیادی درباره تفاوت چمدان و کوله‌پشتی نوشته شده که به سادگی مشخص می‌کند متناسب با "نوع سفر و مقصد" و "سلیقه شخصی" به چه انتخابی باید برسید، اما این بین هستند افرادی که معادله‌های موجود را برهم زده‌اند و روی تجربه به انتخاب‌های متفاوتی رسیده‌اند.

رضا، یک ایرانی مقیم آمریکا است که روزهای زیادی از سال را در سفر می‌گذراند، ابزار محبوب او در سفر، یک چمدان سبک چرخ‌دار است که برای آن چرخ‌های اضافی هم تهیه کرده تا دیگر نگران مستهلک یا خراب شدنشان نباشد. او با این چمدان کوچک کیلومترها راه را پیاده طی کرده و می‌گوید: با این که تنها یکی از دستانم هنگام حمل چمدان آزاد است، اما به نسبتِ زمانی که با کوله پشتی سفر می‌کردم، سرعت حرکتم بیشتر ضا معتقد است؛ کوله‌ها به خاطر حجم زیاد و سنگینی که تحمیل می‌کنند از سرعت حرکت کم می‌کنند، اما بیشتر مردم متوجه این قضیه نمی‌شوند، چون تصور می‌کنند، مزایای کوله‌پشتی بیشتر است. جرمی نیز یک دائم السفر است که از هر دو وسیله در سفرهای کوتاه و بلند استفاده کرده و تجربیاتش در تایید حرف‌های رضا است.

او می‌گوید: هنگام سفر باید به ویژگی‌های شهری که انتخاب کرده‌اید دقت کنید. مثلا من تجربه‌های متفاوتی در سفر هند، بانوک و امریکای جنوبی داشتم، شاید سفر کردن با کوله پشتی هنگام تردد، بویژه در اماکن عمومی ساده‌تر به نظر بیاید، اما مزاحم بزرگی برای دیگران است و حرکت را دشوار می‌کند، برای همین خیلی خوب است هنگام سفر شرایط خودتان مقصد، حجم وسایل و نوع سفر را همزمان درنظر بگیرید تا انتخاب مناسب‌تری داشته باشید. به هر حال من وسیله‌ای را انتخاب می‌کنم که چرخ داشته باشد.

اما الکساندرا دختری از هلند که از ۲۰ سالگی تقریبا هر روز در سفر بوده و اوقات کمی را در خانه سپری کرده، پس از تجربه‌های زیاد به یک انتخاب کوچک رسیده، یک کوله‌پشتی فوق‌العاده سبک که سعی کرده هر بار با کم کردن تعداد و حجم وسایل مورد نیازش، رکوردش را بین سبک‌روها بشکند. الکساندرا به خاطر نوع سفرهایش سالها است که با چمدان‌های چرخ‌دار و کوله پشتی‌های سنگین خداحافظی کرده و سراغ یک کوله پشتی فوق‌العاده سبک رفته است.

این میان افرادی هم هستند که خانوادگی و بدون وسلیه نقلیه شخصی، سفر می‌کنند و سلیقه و انگیزه‌هایشان با ماجراجوها و کوله‌گردها تا حدی متفاوت است، پیشنهاد خبرگان سفر به آن‌ها این است که هر شخص وسیله خود را حمل کند، حال می‌خواهد چمدان چرخ‌دار باشد، یا یک کوله‌پشتی و یا ترکیبی از هر دو. این روش از حجیم و سنگین شدن وسیل‌ ها، کم و جابه جایی آن‌ها را بویژه در امکان عمومی آسان‌تر می‌کند.

منبع: ایسنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلوبم عکس
«حمام گنجعلیخان »و«خانهٔ حاج آقا علی »؛ کرمان... دیدن متن »

خانهٔ «حاج آقا علی» در شهر رفسنجان و «حمام گنجعلیخان» از بناها و اماکن تاریخی و قدیمی در استان کرمان هستند که خانهٔ «حاج آقا علی» با زیربنای هفتهزار متر مربع از بزرگترین و زیباترین خانه‌های خشتی و سنتی جهان به شمار می رود و در فاصلهٔ 6 کیلومتری شهر رفسنجان قرار دارد. «حمام گنجعلیخان» نیز از بناهای مجموعه گنجعلیخان در شهر کرمان و یک مجموعه عالی از آثار عمرانی عصر صفوی با معماری استاد «سلطان محمد معمار یزدی» است.

عکس: ابوذر احمدیزاده / ایرنا«حمام گنجعلیخان »و«خانهٔ حاج آقا علی »؛ کرمان | عکس «حمام گنجعلیخان »و«خانهٔ حاج آقا علی »؛ کرمان | عکس «حمام گنجعلیخان »و«خانهٔ حاج آقا علی »؛ کرمان | عکس «حمام گنجعلیخان »و«خانهٔ حاج آقا علی »؛ کرمان | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
سید حامد حسینیان، لیلى شجاعى و فهیمه تردست این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید