تیوال گردشگری
T1 : 14:31:38
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
۲ روز پیش، چهارشنبه
محمد عسگری این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
پاییز در شهرستان الشتر... دیدن متن »

الشتر مرکز شهرستان سلسله در شمال استان لرستان است و از منطقه‌های زیبای گردشگری این استان می‌شود.

عکس:عزیز بابانژاد / تسنیمگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
۲ روز پیش، چهارشنبه
شکوه حدادی ، پرند محمدی و فهیمه تردست این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
تا پایان سال جاری،
» ادغام ویزای روسیه و بلاروس تا پایان امسال
... دیدن متن »

بزودی دارندگان ویزای روسیه یا بلاروس می‌توانند به راحتی به هر دو کشور سفر کنند.

به گزارش توت بای، براساس توافق صورت گرفته میان مسکو و مینسک، قرار است تا پایان امسال قانون یکپارچگی ویزا میان ولادیمیر ماکی و سرگئی لاوروف، وزرای امور خارجه بلاروس و روسیه به امضا برسد.

روسیه و بلاروس سال‌هاست به عنوان دولتی مشترک مرزهای خود را برچیده‌اند و امکان سفر برای اتباع دو کشور به راحتی امکان‌پذیر است، اما این قوانین شامل اتباع خارجی نمی‌شود. از سال ۲۰۱۴ میلادی دیپلمات‌های دو کشور از ایجاد رژیم ویزای مشترک همانند شینگن در اتحادیه اروپا سخن گفتند و در ماه مارس ۲۰۱۵ میلادی نیز ولادیمیر پوتین خواستار ادغام ویزای دو کشور شد.

براساس تصمیم جدید، با ادغام ویزای روسیه و بلاروس، از این پس دارندگان ویزای هر دو کشور مجاز خواهند بود به راحتی و بدون دریافت ویزای مجدد میان دو کشور سفر کنند. هر چند از سال گذشته میلادی بلاروس برای ۸۰ کشور جهان ویزای توریستی خود را لغو کرد که از این رو گردشگران این کشورهای عمدتا اروپایی و آمریکایی می‌توانند بدون ویزا به بلاروس سفر کنند، اما این افراد بر اساس قانون جدید امکان سفر به روسیه را نخواهند داشت.

در مقابل تمامی دارندگان اقامت‌های موقت و دائم روسیه و بلاروس به راحتی می‌توانند بدون اخذ ویزا بین دو کشور رفت و آمد داشته باشند که پیش از این نیازمند دریافت ویزا بودند. از سوی دیگر اتباع کشورهای خارجی که به هر دلیلی ورود آنان به یکی از کشورهای بلاروس یا روسیه ممنوع باشد، دیگر نمی‌توانند از کشور متقابل درخواست ویزا دهند.

منبع: ایسنا

۳ روز پیش، سه‌شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» این حال بد خزر است!
... دیدن اطلاعات »

پایگاه خبری گُلوَنی، رضا ساکی: یکی از بدبختی‌هایی که طبیعت شمال کشور با آن مواجه است زباله است. این را البته شما بهتر از من هر کسی می‌دانید اما باید بدانید ما در شمال کشور انواع زباله داریم و این انواع زباله انواع آسیب را به محیط زیست خزر وارد می‌کند.

یکی از مهم‌ترین آسیب‌های زباله در شمال کشور زباله‌هایی است که خود مردم بومی تولید می‌کنند. یعنی زباله‌ای که اهالی شهرها و روستاها تولید می‌کنند و به رودخانه‌ها می‌ریزند. رودخانه‌ها در شمال کشور محلی هستند برای راحت شدن مردم از شر زباله. تقریبا در اکثر نقاط شمال زباله‌ها یا در جنگل های سه میلیون ساله هیرکانی رها می‌شوند و یا به رودخانه‌ها ریخته می‌شوند.

رودخانه‌هایی که در جلگه گیلان و مازندران و گلستان جاری هستند همه به خزر می‌ریزند. محل پیوستن این رودخانه‌ها به خزر اغلب مناطقی است که گردشگر کمتری به آنجا می‌رود. برخی از این مناطق به خصوص در شرق گیلان سواحل غیرقابل دسترسی هستند که جاده کشی هم ندارند. پس تعداد کمی از مردم و گردشگران شمال کشور به محل ریختن یک رودخانه به خزر رفته‌اند و آن را از نزدیک دیده‌اند. اما تجربه کنید و به محل پیوستن یک رودخانه به خزر بروید صحنه‌هایی عجیب خواهید دید.

 زباله‌هایی که مردم به رودخانه می‌ریزند تا به دریا برود در محل تلاقی رود و دریا دپو می‌شود. یعنی نه دریا آنها را می‌پذیرد و نه رودخانه و آن همه زباله در میان خزر و رودخانه سرگردان می‌شوند.

نمونه‌اش محل ریختن رودخانه اشموک در کیاشهر گیلان است. این منطقه ساحلی شنی و نرم دارد که ماشین نمی‌تواند در آن تررد کند. تقریبا بکر است و گردشگران کمی به آن وارد می‌شوند. این منطقه اما پر از زباله‌های عجیب و غریب است. همه زباله‌هایی که مردم به رودخانه اشموک می‌ریزند در ساحل  و در نزدیکی رودخانه جمع می‌شود.

این حال بد خزر است. زباله بلای جان طبیعت شمال کشور است. در روزی که از این منطقه بازدید کردیم لاشه یک فوک خزری را نیز دیدیم که شاید ماه‌ها از مرگش گذشته بود.

پایان پیام

۴ روز پیش، دوشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
افتتاح موزه‌ی کتاب مقدس؛ واشنگتن... دیدن متن »

موزه‌ی کتاب مقدس، این پروژه‌ی ۵۰۰ میلیون دلاری جدیدترین مورد فهرست موزه‌های واشنگتن دی‌سی است. موزه‌ی کتاب مقدس، ۲۸۰۰ اثر را در ساختمانی به مساحت حدود ۴۰۰۰۰ متر مربع به نمایش خواهد گذاشت. مهمانی رسمی افتتاح موزه پنجشنبه‌شب در هتل بین‌المللی ترامپ برگزار شد. این موزه دارای یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های کتاب مقدس و محصولات مربوط به آن در جهان است.

عکس: رویترزگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
۶ روز پیش، شنبه
وحید هوبخت و پرند محمدی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
در ده ماه گذشته،
» جمهوری آذربایجان میزبان ۳۲۰ هزار ایرانی در ۱۰ ماه
... دیدن متن »

وزارت فرهنگ و گردشگری جمهوری آذربایجان در گزارشی اعلام کرد: در ۱۰ ماه نخست سال ۲۰۱۷ میلادی،۳۲۰ هزار و ۹۰۴ گردشگر ایرانی به این کشور سفر کردند که نسبت به مدت مشابه سال پیش ۱۱۵ هزار و ۷۸۲ نفر بیشتر بوده است.

به گزارش سایت رسمی این وزارت خانه در روز سه شنبه ، در مجموع طی ۱۰ ماهه نخست سال جاری میلادی، دو میلیون و ۲۷۶ هزار ۶۰۴ نفر از اتباع خارجی از جمهوری آذربایجان دیدن کردند که ۷۲۷ هزار و ۵۷۷ نفر از روسیه ، ۴۳۹ هزار و ۳۰۵ نفر از گرجستان، ۳۲۰ هزار و ۹۰۴ از ایران، ۲۴۹ هزار و ۲۱۰ نفر از ترکیه، ۸۱ هزار و ۷۲۴ تن از امارات متحده عربی، ۵۴ هزار و ۲۴۲ نفر از عراق ، ۴۹ هزار و ۸۰۹ نفر از اوکراین ، ۳۱ هزار و ۸۲۱ نفر از عربستان و نیز ۳۲۱ هزار و ۹۹۴ نفر از شهروندان دیگر کشورهای خارجی بودند .

بنا به این گزارش، شهروندان کشورهای خارجی بیشتر در ماه تابستانی جولای به جمهوری آذربایجان سفر کردند که تعداد آنها در این دوره ۳۱۳ هزار و ۵۱۵ نفر بوده است. 

بدین ترتیب در ۱۰ ماه سال جاری اتباع روسیه ، گرجستان ، ایران و ترکیه بیشتر از همه به جمهوری آذربایجان سفر کردند و سهم این کشورها در کل تعداد سفر شهروندان خارجی به جمهوری آذربایجان به ترتیب ۳۱.۹ ، ۱۹.۲ ، ۱۴ . ۱۰.۹ درصد تشکیل داده است.

در ده ماه سال ۲۰۱۶ میلادی در مجموع یک میلیون و ۸۹۴ هزار و ۷۰۷ نفر از شهروندان خارجی به جمهوری آذربایجان سفر کردند و در سال جاری میلادی در مقایسه با زمان مشابه یک سال قبل ۳۸۱ هزار و ۸۰۷ نفر تبعه خارجی ( ۲۰.۱ درصد) بیشتربه جمهوری آذربایجان سفر کرده است.

منبع: ایرنا

ابراهیم کریمی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سفرنامه
سفرنامه «گردش نوستالژی دهه شصتی‌ها» ... دیدن متن »

اسم دهه شصت که می آید، خاطرات دوران کودکی و نوجوانی از جلوی چشمهایمان رژه می روند. از بازی های گروهی گرفته تا کارتون ها، برنامه های تلویزیونی، فیلم ها، آهنگ ها و خلاصه هرچیز و هرنشانه ای که به آن دوران تعلق دارد و یاد و خاطره آن روزهای سخت اما شیرین را در اذهان ما تداعی می کند.
سخت از این جهت که مثل کودکان و نوجوانان امروزی این شرایط و امکانات گسترده را نداشتیم و شیرین از این بابت که علیرغم همه مشکلات، خیلی شیک و مجلسی کودکی کردیم، آنقدر که وقتی به آن دوران نگاه می کنیم و آن روزها را به یاد می آوریم، لبخندی از روی رضایت بر لب هایمان می نشیند و همین ما را مجاب می کند که بگوییم آری، آن روزها علیرغم اینکه سخت بود، اما شیرین بود و دوست داشتنی!
یادآوری آن روزها همیشه لذت بخش است، مخصوصاً وقتی قرار باشد گروهی از بچه های آن دهه دور هم جمع شوند و یک گردش مفرح، دلپذیر و نوستالژیک را با محوریت دهه شصت و به یاد آن روزها تجربه کنند. ایده ای که با برنامه ریزی خوب دوستان ما در تیوال اجرایی شد و همه را با این ابتکار در کنار هم جمع کرد.

صبح روز جمعه۱۹ آبان، روبروی پارک ساعی، محل ملاقات ما با هم نسل هایی بود که اولین نقطه اشتراک مان خاطرات جذاب و خوش دوران کودکی بود. خاطراتی شنیدنی که وقتی به زبان می آمد چشمها از شادی برق می زد و لبها از لبخند لبریز می شد و این همان حس خوب نوستالژی دهه شصت بود که از این دورهمی دوستانه به همه سرایت می کرد.

برنامه با حضور همسفران خوب و پر انرژی ما راس ساعت۹ صبح شروع شد و همگی به سمت فضای داخلی پارک ساعی رفتیم. اولین آشنایی دسته جمعی با یک بازی ساده توسط برنامهگردان این برنامه "آریان رضایی" آغاز شد و اولین نوستالژی با لایه کردن توپ پلاستیکی توسط یکی از همسفران. سپس چندبازی خاطره انگیز با توپ، یخ همه را حسابی باز کرد. یکی شیپورچی شد و یکی بوشوِگ. یکی گالیور و دیگری ایکیوسان. یکی آنشرلی و دیگری خرس مهربان و خلاصه حسابی یاد و خاطره کارتون های آن روزها زنده شد و لحظات خوب و نابی برای همه دوستان رقم خورد.

پس از یک ساعت و نیم بازی و تفریح، برای رفتن به تماشاخانه سنگلج مهیا شدیم. حتی اتوبوسی که برای این برنامه تدارک دیده شده بود هم نوستالژیک و قدیمی بود! از همان هایی که دوران ابتدایی ما را به اردوهای دانش آموزی می برد. داخل اتوبوس اما نوستالژیک تر بود وقتی زنبیل خوراکی های قدیمی دست به دست چرخید تا هرکس هرچیزی که دوست دارد بردارد و برای لحظه ای یاد گذشته ها بیفتد.

در طول مسیر با همکاری و همراهی همسفران خوب مان آهنگ های نوستالژیک دوران کودکی مان را با هم زمزمه کردیم و حوالی ساعت۱۱ بود که به تماشاخانه سنگلج رسیدیم. یکی از قدیمی ترین تماشاخانه های تهران که قدمتی بیش از۵۰ سال دارد و بزرگان و هنرمندان بسیاری در آن برنامه اجرا کرده اند.

پس از مستقر شدن روی صندلی ها، برنامه با اجرای آریان رضایی آغاز شد و هریک از همسفران با آمدن روی صحنه یک پانتومیم از یکی از نوستالژی های دهه شصت اجرا کرد و بقیه باید آن را حدس می زدند. پانتومیم ها که تمام شد نوبت به سورپرایز اصلی برنامه رسید. بلندگوهای سالن روشن شد و آهنگ خاطره انگیزی طنین انداز شد.

یکی بود یکی نبود، زیر گنبد کبود، روبروی بچه ها، قصه گو نشسته بود
قصه گو قصه می گفت، از کتاب قصه ها، قصه های پرنشاط، قصه های آشنا
قصه ی باغ بزرگ، قصه ی گل قشنگ، قصه ی شیر و پلنگ، قصه ی موش زرنگ
آقای حکایتی اسم قصه گوی ماست، زیر گنبد کبود شهر خوب قصه هاست.
...

سپس در میان تشویق و خوشحالی همسفران، استاد بهرام شاه محمدلو یا همان آقای حکایتی خودمان که سالهای سال با او و داستانهایش در تلویزیون خاطره داشتیم وارد سالن شد و روی صحنه تماشاخانه سنگلج درست روبروی ما ایستاد. خودش بود. آقای حکایتی. با همان چهره نوستالژیک و دوست داشتنی و صدای قشنگ که همیشه از تلویزیون آن را به نظاره می نشستیم.

تشویق ها که تمام شد آقای حکایتی با سلام و احوالپرسی برنامه را شروع کرد و قدری برایمان صحبت کرد و سپس همسفران سوالات خودشان را از ایشان پرسیدند و بعد قسمت مهیج برنامه آغاز شد. تعریف داستان با کمک و راهنمایی ایشان و اجرای آن توسط همسفران، بدین صورت که دو نفر داستان تعریف می کردند و سپس نفراتی که علاقمند بودند، نقش شخصیت های داستان را بازی می کردند.

از شخصیت های جذابی همچون شیر، پلنگ، خرگوش، میمون، خرس و زنبور گرفته تا باد و خورشید و درخت که هرکدام با طنز موقعیت و ادامه داستان، فضای جذابی به این برنامه داده بود. پس از آن سه آیتم جذاب نمایشی دیگر بصورت مشارکتی اجرا شد و حسن ختامِ حضور در تماشاخانه و دیدار با آقای حکایتی، عکس های یادگاری بود که هرکس با ایشان گرفت و در صندوقچه خاطرات تلفن همراهش ذخیره کرد.

برنامه هنوز ادامه داشت و سوار بر اتوبوس این بار برای صرف ناهار راهی یک ساندویچی بنام اولدوز در خیابان فلسطین شدیم. منوی ناهار از قبل بین بچه ها پخش شده بود و هرکس برحسب سلیقه غذای مورد علاقه اش را سفارش داده بود. یک ساندویچی کوچک در قلب خیابانهای تهران با فضایی کوچک اما غذایی خوشمزه که میزبان ناهار نوستالژیک دهه شصتی ها بود.

پس از ناهار حوالی ساعت۱۵ سوار اتوبوس شدیم و به سمت باغ فردوس حرکت کردیم تا از موزه سینما بازدید کنیم. گنجینه ای جالب و جذاب که در آن عکس‌ها، اسناد، وسایل و تجهیزات قدیمی سینما، پرتره تصویری شخصیت‌های سینمایی نظیر دوبلورها و فیلم‌سازان و نیز پشت صحنه فیلم‌های بزرگ، پوسترها و سایر ابزارهای وابسته به سینما به نمایش گذاشته‌شده‌ بود. غرفه ای هم مربوط به جوایز داخلی و بین المللی هنرمندان سینمای ایران بود که واقعاً زیبا و چشم نواز بود.

بازدید از موزه و عکس یادگاری با اشیای پرخاطره قدیمی که از قبل قرار شده بود هرکس همراه با خودش بیاورد حسن ختام برنامه نوستالژی دهه شصتی ها بود. برنامه ای که همه چیز داشت. همسفران خوب، برنامه ریزی خوب، اجراگردان خلاق، هدایای جذاب و نهایتاً یک سورپرایز اساسی مثل آقای حکایتی که وجودش نوستالژی خونمان را تا حد زیادی بالا برد.

مثل همیشه سفر تمام شد. عکس ها گرفته شد. دوستی ها بایگانی شد و ما ماندیم و یک دنیا خاطره. خاطراتی که در ذهن من با جملات زیبای آقای حکایتی در دفتر دیکته کلاس اول ابتدایی ام، ماندگار شد، وقتی برایم نوشت: « امیدوارم که مثل دیکته مقابل توی همه چی بیست باشی، اگر هم نشدی هیچ نگران نباش»

به روایت مسعود عطریگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
بسیار لحظات شیرین و نوستالژیک بود خصوصا زمانی که کنار اقای شاه محمدلو اقای حکایتی بودیم و برای لحظاتی که به دور از هیاهو روزگار ب دوران کودکی خود رفتیم زیبا بود از همه دوستان سپاسگزارم
ارزو
۲۳ آبان
بسیار بسیار بسیااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااار عالی و مفرح بود ............کلی انرژی مثبت گرفتم ،لذتش به اندازه راه رفتن توی برف بود.....
۲۴ آبان
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» یک‌ونیم میلیارد اعتبار لازم برای مرمت بناهای زلزله‌زده
... دیدن متن »

مدیر اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه با تاکید بر بررسی کامل همه‌ی محوطه‌های تاریخی در استان کرمانشاه اعلام کرد: ۱۱ بنای تاریخی در این استان بر اثر زلزله دچار آسیب‌دیدگی‌هایی شدند، که خوشبختانه امکان مرمت و ساماندهی آن‌ها وجود دارد. جلیل بالایی در گفت وگو با ایسنا در توضیح وضعیت بناهای تاریخی آسیب دیده در سطح استان گفت: عمده‌ترین تخریب در زلزله یکشنبه شب ۲۱ آبان، در غرب کشور متوجه «کاروانسرای قصرشیرین» شد که متاسفانه یکی از دیوارهای تاریخی به طول ۲۰ متر، ضخامت ۸۰ سانتی متر و ارتفاع هشت متر تخریب شده و به بازسازی و دوباره سازی نیاز دارد. او با تاکید بر بررسی وضعیت محور ساسانی در سرپل ذهاب به طور کامل بیان کرد: خوشبختانه کتیبه «آنوبانی‌نی» و «طاق گرا» سالم هستند و هیچ کدام آسیبی ندیده‌اند، اما با توجه به قرار داشتن آن‌ها در کنار کوه تعدادی سنگ بزرگ اطراف قدیمی‌ترین کتیبه ایران و بنای تاریخی «گرا» را پر کرده است که آن‌ها باید پاکسازی شوند.

آنوبانی‌نی؛ قدیمی‌ترین نقش برجسته ایران

 وی همچنین با اشاره به این‌که خوشبختانه بنای«زیج منیژه» در سرپل ذهاب آسیب چندانی ندیده است و موارد وارد شده به آن به راحتی قابل جمع‌بندی است، بیان کرد: تعدادی از سنگ‌های مجموعه‌ی «عمارت خسرو» در بخش‌هایی ریزش کرده‌اند که باید بازسازی شوند، اما خوشبختان آتشکده چارقاپی نیز آسیب چندانی ندیده و تقریبا سالم است. او با اشاره به آسیب یکی از دیوارهای قلعه «گبری» در سرپل ذهاب و نیاز به تثبیت و مرمت آن، ادامه داد:‌ بقعه «ابودوجانه» در شهرستان دالاهو ۶۰ درصد آسیب دیده و ترک‌های سازه‌ای شدیدی به گنبد آن وارد شده است، همچنین میله‌های مقابر این مجموعه نیز دچار آسیب‌دیدگی شده‌اند. وی اضافه کرد: مسجد «عبدالله بن عمر» در همین شهرستان نیز دچار ۶۰ درصد اسیب دیدگی شده و بخشی از مقبره و مناره آن دچار آسیب دیدگی شده‌اند. بالایی همچنین از آسیب‌دیدگی قلعه «یزدگرد» و قلعه «داوران» در قصر شیرین خبر داد و افزود: بخشی از دیواره‌های سنگی و خشکه‌چین این دو مجموعه نیز لرزش داشته‌اند، که قابل به‌سازی و مرمت است. او اضافه کرد: خوشبختانه عمق خسارت‌ها عمیق و جدی نبوده‌اند و هیچ کدام از بناهای در معرض گسل زلزله به گونه‌ای نیست که امکان مرمت آن وجود نداشته باشد.

 کاروانسرای قصر شیرین قبل از وقوع زلزله

 مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه تاکید کرد: مرمت و به‌سازی بناهای آسیب‌دیده در شهرستان‌های «قصرشیرین»، «سرپل ذهاب» و «دالاهو» به اعتباری معادل ۸۵۰ میلیون تومان نیاز دارد که در صورت تامین اعتبار از سوی دولت یا سازمان میراث فرهنگی در کوتاه‌ترین زمان ممکن می‌توان بناهای آسیب دیده را مرمت و بازسازی کرد.

بیستون و طاق بستان سالم هستند

همچنین صبح امروز نیز، پیمان نعمتی، مدیر دو مجموعه تاریخی بیستون و طاق بستان کرمانشاه در گفت‌وگو با ایسنا تأکید کرد: این دو مجموعه به طور کامل آسیب‌شناسی شده‌اند و خوشبختانه هیچ مشکلی برای آن‌ها به وجود نیامده است. 

سیمره آسیب جدی دید/۵۰۰ میلیون تومان اعتبار نیاز داریم

عبدالمالک شنبه‌زاده، مدیر اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام نیز بعد از جمع‌بندی نهائی درباره‌ی وضعیت بناهای تاریخی استان ایلام به دنبال زلزله غرب کشور به ایسنا اعلام کرد: ۹ بنای تاریخی از جمله گچ‌بری‌های شهر تاریخی سیمره آسیب جدی دیدند.

گچ‌بری‌های دیواری شهر تاریخی سیمره دچار ترک‌خوردگی و آسیب شدند. همچنین قلعه «والی» شهرستان کرداول، قلعه «والی»، موزه باستان‌شناسی و کاخ «فلاحتی» در ایلام نیز دچار آسیب شده‌اند. به گفته او، قلعه «کنجانچم» در ایلام، قلعه «پوراشرف» و قلعه «میرغلام» در دره‌شهر و موزه باستان‌شناسی «دره‌شهر» نیز به دنبال این زلزله آسیب‌هایی دیده‌اند.

او با تأکید بر اینکه آثار تاریخی و ویترین‌ها در موزه‌های آسیب دیده دچار هیچ ضربه یا آسیبی نشده‌اند، گفت: بیشترین درصد آسیب دیدگی در بناهای تاریخی، ترک‌خوردگی روی دیوارهای اصلی است؛ اما متأسفانه اداره میراث فرهنگی شهرستان کرداول به دلیل ترک‌خوردگی‌های زیاد در حال حاضر امکان فعالیت ندارد.

«شنبه‌زاده» با بیان اینکه در حال حاضر اعتباری بالغ بر ۵۰۰ میلیون تومان برای رفع خطر بناهای آسیب دیده برآورد شده است، گفت: عملیات رفع خطر به زمانی حدود دو ماه نیاز دارد، اما با توجه به اینکه امکان منتظر شدن برای رسیدن اعتبار را نداریم در نظر داریم نخست از اعتبارهای امانی و سپس اعتبارهای پیمانی این اداره کل استفاده کنیم تا اعتبار مورد نظر در اختیارمان قرار گیرد.

محوطه سیمره قبل از زلزله

منبع: ایسنا

پرند محمدی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
محمد عسگری این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
مقبره دختر امیرکبیر؛ اصفهان... دیدن متن »

گوشه یکی اتاق های امامزاده احمد، همان امامزاده کوچک و دنج محله حسن آباد اصفهان، قبری نهفته است که بسیاری آن را منتسب به دختر امیرکبیر میدانند.

قبری که اگرچه این روزها در کنج عزلت، غبار فراموشی را به چشم میبیند و درباره آن حرف و حدیث بسیار است.

معماری منحصر به فرد مکان، پنهان بودن از دید مردم و شایعاتی که درباره قدمت و شخصیت مدفون در آن به گوش میرسد، همه و همه بر جذابیت این مکان تاریخی می افزاید.

عکس: محمدرضا جعفری / خبرنگارانگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
طبیعت پاییزی منطقه ارسباران... دیدن متن »

فصل پاییز در جنگل های ارسباران در اطراف شهر کلیبر در استان آذربایجان شرقی مناظر سحرانگیزی را به نمایش می گذارد.

عکس:معصومه فریبرزی / مهرگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
نوبادی ، پرند محمدی و فهیمه تردست این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» با چه ماشینی به کویر مرنجاب سفر کنیم
... دیدن متن »

به گزارش پایگاه خبری گُلوَنی، اگر فکر می‌کنید که با یک جست‌وجوی ساده اینترنتی می‌توانید یک مکان گردشگری برای فصل پاییز پیدا کنید سخت در اشتباه هستید. باید به شما بگوییم که اغلب سایت‌های اینترنتی نشانی درستی از مکان‌های گردشگری به شما نمی‌دهند و اطلاعات کامل را در اختیارتان قرار نمی‌گذارند.

نمونه‌اش همین کویر مرنجاب همین کویر که نزدیک تهران پایتخت ایران قرار دارد. همان که جاده‌اش از مسیر قدیمی قم به کاشان می‌گذرد. جاده دسترسی به مرنجاب در نزدیکی کاشان است و وقتی راهش را به سمت آران و بیدگل جدا می‌کند کمی آسفالت است اما کمی بعد تبدیل به یک جاده عریض و سنگلاخی می‌شود. شاید در کمتر سایت اینترنتی به شما گفته باشند که برای رسیدن به کویر مرنجاب باید ۴۰ کیلومتر گرد و غبار و تکان‌های سخت یک جاده سنگلاخی را تحمل کنید. در بیشتر سایت‌های اینترنتی و کانال‌های کانال‌های تلگرام و اینستاگرام از این ۴۰ کیلومتر سنگلاخ چیزی گفته نمی‌شود و همین باعث می‌‌شود که سالانه بسیاری از آدم‌ها با ماشین‌های سواری راه کویر مرنجاب را در پیش بگیرند و دست از پا درازتر به خانه برگردند.

برای رفتن به مرنجاب بهترین راه این است که با تور به این کویر سفر کنید. بهترین راه این است که یک ماشین مخصوص آفرود یعنی ماشینی که بتواند در یک جاده سنگلاخی تردد کنند همراه داشته باشید. یادتان باشد که ماشین‌های شاسی بلند زیبا و خوشگل و عروسکی و جمع و جوری که در شهرها با آنها رانندگی می‌‌کنیم اصلا به درد رفتن به مرنجاب نمی‌خورند. رفتن به کویر مرنجاب آنهم در فصل پاییز و زمستان پر از خاطره، سکوت، شن‌های روان و ستاره است. سفر به کویر مرنجاب می‌تواند تبدیل به یکی از بهترین خاطره‌های شما باشد به شرط اینکه بدون آگاهی و بدون بلد با آنجا سفر نکنید و بدانید که سفر بدون آگاهی و بدون تجهیزات ممکن است حتی به مرگ شما منجر شود. نکته مهمی که برای سفر به کویر مرنجاب و هر کویر دیگری باید مدنظر قرار بدهید این است که برای لذت بردن از طبیعت باید کفش‌ها را از پا در بیاورید و قدم در طبیعت بگذارید و هرگز فکر و خیال آفرود کردن روی تپه‌های شنی را در سر خود نپرورانید. گروهی و خانوادگی به این منطقه طبیعی بروید و از سفرتان لذت ببرید.

پایان پیام

امین مهدوی این را خواند
نوبادی و نوید رحمتی این را دوست دارند
ورود همین ماشینهای افرود به کویر مرنجاب باعث مشکلات زیستی و از بین رفتن این منطقه زیبا شده. شمال و جنگلهای زیبامون با ویلا سازی بی رویه داره نابود میشه ....حالا نوبت به کویرها شده. امیدوارم برای ورود ماشینهای افرود برنامه ریزی بشه و با مجوز همراه باشه...
۲۰ آبان
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
رنگهای پاییزی در نقاط مختلف جهان... دیدن متن »

پاییز فصل رنگها و طلایی شدن طبیعت است و هر نقطه از جهان زیبایی خاص خود را پیدا می کند. در ادامه عکسهایی از نقاط مختلف جهان را مشاهده می کنید. تفلیس، مسکوف آمستردام، بوسنی، سوئیس و اتریش و ...

عکس: رویترزگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
طنز
» مشارکت کورش در ساخت سد
... دیدن متن »

به گزارش پایگاه خبری گُلوَنی، یک کاوش‌گر و باستان‌شناس گفته است: در هر محوطه تاریخی، ردی از لوله‌ گاز دیده می‌شود! ایشان درست می‌گویند. مثلا همین نقش رستم معروف. تا سال‌ها گردشگران خارجی هنگام بازدید از تخت‌جمشید و نقش رستم با انواع و ادوات ماشین‌های حفاری مواجه می‌شدند که مشغول رد کردن لوله گاز از آنجا بودند. این کار اتفاقا خوب است چون باید به گردشگران خارجی فهماند که ما در حال پیشرفت هستیم و مانند دوران هخامنشیان زغال نمی‌سوزانیم و برای خودمان حمام، شوفاژ، پکیج، سونا و جکوزی داریم و مملکت وصل است به گاز.

حالا شاید برخی بپرسند گاز مهم‌تر است تا اماکن تاریخی؟ البته معلوم است که گاز مهم‌تر است. این همه مکان تاریخی در کشور ایران روی زمین ریخته است حالا لوله گاز از وسط یکی دوتای آنها رد بشود اتفاقی نمی‌افتد. جاهایی مثل تخت‌جمشید هم که کلا سنگی است و با این تکان‌های بولدوزر خراب نمی‌شود.

البته متاسفانه پیشینیان ما به ویژه شاهان هخامنشی و ساسانی و اشکانی در مکان‌هایی که ما باید سد بسازیم و گاز بکشیم شهر و کاخ ساخته‌اند. متاسفانه عداوت آنها با ما از پس هزاره‌ها معلوم است. آنها اگر مردم ایران را دوست می‌داشتند نباید در جای سد ما کاخ می‌ساختند. حالا که این کار را کرده‌اند حق‌شان است که میراث‌شان برود زیر آب. نمی‌شود که ما از پول سدسازی بگذریم چون کاخ فلان شاه آنجاست. شما می‌دانید پروژه‌های انتقال گاز و لوله‌گذاری چه قدر پول‌آور است. خود آن شاهان و مثلا کورش اگر بود حتما در ساخت آن مشارکت می‌کردند. شما فکر می‌کنید در این مملکت چگونه می‌شود پورشه سوار شد؟ نکند با کار کارمندی؟

باقی بقای‌تان

پایان پیام

امین مهدوی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
گزارش تصویری
پاییز هزار رنگ کاکارضا را ببینید... دیدن متن »

به گزارش پایگاه خبری گُلوَنی، اگر دوست دارید ساعتی هر چند کوتاه را در محیطی پراز جاذبه‌های دیدنی سپری کنید، به کاکارضا بروید. کاکارضا روستایی از توابع الشتر، در ۲۸ کیلومتری خرم آباد و ۱۵ کیلومتری الشتر قرار دارد و در حصار کوه‌هایی است که زیبایی این مکان را دوچندان کرده است.

رودخانه کاکارضا، آب‌وهوای مطلوب، میوه‌های کوهی، باغ‌های میوه، سراب‌های متعدد، گیاهان دارویی و منابع آبی فراوان باعث شده این روستا به عنوان یکی از روستاهای پرظرفیت استان در کانون توجه قرار بگیرد. روستای کاکارضا که در گویش محلی به آن «کاک‌رها» نیز گفته می‌شود به دو بخش سفلی و علیا تقسیم شده است.

سه پل تاریخی لرستان هم در این منطقه واقع شده است. پل‌های شاپوری، آذر و چله‌کش از آثار تاریخی روستا هستند که به ثبت ملی رسیده‌اند. از پل شاپوری و چله‌کش تنها پایه هایی بجا مانده و بخش اعظمی از آنها تخریب شده‌اند.

گزارش تصویری ولی‌الله میراسماعیلی را از پاییز زیبای این منطقه گردشگری ببینید:گالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» پاییز یعنی الموت قزوین
... دیدن متن »

به گزارش پایگاه خبری گُلوَنی، مردم شهر چند میلیونی تهران و مردم استان چند میلیونی تهران غریب‌ترین مردم با تاریخ و طبیعت استان قزوین و الموت هستند. استان قزوین با جاذبه‌های کم‌نظیر تاریخی و طبیعی یکی از نزدیکترین مکان‌های گردشگری به شهر و استان تهران است اما مردم تهران با قزوین‌گردی غریبه هستند.

در روزهای به سر می بریم که پاییز در زیباترین حالت خود است و منطقه الموت قزوین در رویایی‌ترین روزهای سال به سر می‌برد. سفر به دریاچه اُوان قزوین برای تهرانی‌ها مسیر دوری نیست اما بسیاری از تهرانی‌ها با این منطقه و سفر به این منطقه در پاییز بیگانه هستند. در سال‌های گذشته مجموعه ارگان‌ها در استان قزوین تلاش کردند تا این استان را تبدیل به یک مقصد گردشگری بکنند آنها به ویژه تبلیغات گسترده‌ای را در خروجی‌های شهر تهران به سمت استان البرز و کرج انجام دادند تا بلکه تهرانی‌ها را ترغیب کنند که به قزوین سفر کنند. تورهای قزوین‌گردی یک‌روزه یکی دیگر از این تلاش‌ها برای رونق قزوین‌گردی بوده است.

‌‌این روزها در فضای مجازی عکس‌های کم‌نظیر از دریاچه اوان الموت منتشر می‌شود. عکس‌هایی که دل هر بیننده‌ای را می‌رباید اما متاسفانه باز هم می‌بینیم که تهرانی‌ها هنگام تعطیلات راه جاده چالوس را در پیش می‌گیرند تا هرچه سریعتر خود را به ساحل خزر برسانند.
منطقه الموت قزوین با قلعه‌های متعدد دوره اسماعیلی و قلعه معروف الموت، با زیبایی‌های طبیعی و درختان خزان کرده و با تنوع زیستی فوق العاده‌اش می‌توانند یکی از مقاصد گردشگری باشد اما این منطقه آنگونه که باید جذب گردشگر نمی‌کند.

داستان شهر قزوین هم به همین گونه است شهری که به نوعی می‌شود گفت که یک اصفهان قدیمی است. شهری که اولین خیابان مدرن ایران را در دل خود جای داده است و شهری که صاحب خانه‌های قدیمی کم‌نظیر در معماری ایرانی است. مردم قزوین مردمی مهربان و مهمان‌نواز هستند و رونق گردشگری در قزوین می‌تواند به اقتصاد و فرهنگ این شهر کمک کنند. قزوینی‌ها زیرساخت‌های خوبی برای قزوین‌گردی مهیا کرده‌اند از اپلیکیشن قزوین‌گردی تا ایده‌هایی برای پیاده‌روی در شهر هنگام بازدید از بناهای تاریخی.

این روزها اگر از آبان بی‌باران و هوای گرم تهران خسته شده‌اید حتماً یک پنجشنبه جمعه برای رفتن به قزوین و منطقه الموت وقت بگذارید. درختان خزان کرده و هوای خنک پاییزی و دریاچه اوان و منطقه الموت و شهر زیبای قزوین منتظر حضور شما هستند. اگر می‌خواهید زیبایی پاییز را آنچنان که هست ببینید به سمت قزوین بروید. اگر می‌خواهید پادشاه فصل‌ها را درک کنید و خستگی کار روزانه را از تن به در کنید یا با وسیله شخصی خودتان یا با تورهای یک روزه قزوین‌گردی و الموت‌گردی سری به این منطقه بزنید. یادتان باشد هنگام رانندگی در پیچ و خم‌های جاده الموت مراقب خود خانواده و حیواناتی باشید که شما چند روزی مهمان طبیعت آنها هستید. تا دریاچه اوان آرام برانید و بدانید در این مسیر ۸۰ کیلومتری قزوین تا دریاچه اوان بسیار مکان‌ها هست که مجبور خواهید شد ترمز کنید عکس یادگاری بگیرید و از طبیعت و چشم‌انداز آن لذت ببرید.

پایان پیام

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
خانه های گنبدی شکل؛ ژاپن... دیدن متن »

نزدیک به یک آتشفشان در جنوب ژاپن، ۴۵۰ خانه گنبدی شکل مقاوم در برابر زلزله ساخته شده ات که تزئینات جذابی هم دارد.

هر کدام از این خانه ها از چسباندن قطعات سبک و ساده به هم ساخته میشوند.

عکس: REUTERS / Kim Kyung-Hoonگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» ایران، مهمان افتخاری بزرگترین نمایشگاه صنایع دستی جهان در ایتالیا
... دیدن متن »

 ایران به عنوان مهمان ویژه در بیست و دومین نمایشگاه صنایع دستی، فرهنگ، هنر و تغذیه 'صنعتگر در نمایشگاه' که هر ساله در شهر میلان در شمال ایتالیا برگزار می شود، شرکت می کند.

بیش از یک هزار متر مربع فضا در این نمایشگاه مهم بین المللی به صنایع دستی ایران، فرش و مواد تغذیه ایرانی اختصاص داده شده است. در فضای ایران همچنین رستوران و چایخانه ایرانی، تعبیه شده و کنسرت توسط گروه موسیقی ایرانی برگزار می شود.

در پی دیدارها و قرارداد میان مسئولان سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی ایران، مرکز ملی فرش جمهوری اسلامی ایران، کانون جهانگردی و اتومبیلرانی و شرکت جهانگردی آیتو و اطاق بازرگانی زنجان با مسئولان نمایشگاه میلان، این مهم میسر شد.

بیش از ۱۱۰ کشور جهان در این نمایشگاه که بزرگترین در نوع خود در جهان محسوب می شود و دو میلیون نفر بازدید کننده دارد، شرکت می کنند. نمایشگاه بین المللی صنایع دستی از روز دوم تا دهم دسامبر ( ۱۱ تا ۱۹ آذرماه) در محل نمایشگاه‌ های بین ‌المللی در شهر میلان برگزار خواهد شد.

منبع: ایرنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» دعوتی خطرناک برای زاگرس
... دیدن متن »

پایگاه خبری گُلوَنی، محمد پورخداداد: همه‌گیرشدن دسترسی به اینترنت و پس از آن دسترسی گسترده به شبکه‌های اجتماعی، هم در آگاهی مردم موثر بوده و هم در متوهم کردن آنها.

در این فضا به راحتی می‌شود روشنفکر شد، چریک شد، فعال محیط زیست شد و صدها ادای مجازی دیگر.

حالا موضوع اصلی چیست؟ یک کانال تلگرامی پربازدید برای توسعه گردشگری! زاگرس، گردشگران را برای خوردن کباب بلوط دعوت کرده‌ است و در متن آن آورده است که: کباب بلوط، انگیزه قوی برای سفر پاییزی به مناطق زاگرس‌نشین.

حالا کباب بلوط چیست. از میانه فصل پاییز به بعد، بلوط رسیده، خشک می‌شود و پای درخت بلوط می‌افتد. این کانال تلگرامی که ادعای گسترش اخبار فوری و دقیق به هم استانی‌هایش را دارد، در حقیقت از همه می‌خواهد که بروند در جنگل‌های زاگرس و از چوب درختان بلوط زغال درست کنند و بلوط‌های پای درختان را کباب کنند.

این مدعیان توسعه گردشگری نمی‌دانند که بلوط‌های ریخته‌شده عامل ماندگاری این جنگل‌ها هستند. بلوط‌های پای هر درخت تلاش دوباره جنگل برای ترمیم خود است. یکی از عوامل خالی ‌شدن و کم‌تراکم شدن جنگل‌های زاگرس این است که درختان به‌دلیل حضور دام و جمع‌آوری بلوط‌های پای درختان فرصت ترمیم و زایش دوباره ندارد و زاگرس مانده است و درختان کهن آن که یکی‌یکی در حال نابودی هستند. نکته دیگر اینکه اکنون که آسمان نیز بارانش را از زاگرس دریغ کرده است، این منطقه و نواحی جنگلی آن مستعد آتش‌سوزی هستند. مراتع و جنگل‌های زاگرس در خشک‌ترین زمان خود هستند و هر کبریت می‌تواند خسارات زیادی را به بار بیاورد. چه برسد به هجوم گردشگران برای کباب ذغال!

عده‌ای به اقتضای آب‌وهوا و فصل، توهم تورلیدری می‌زنند. در بهار امسال نیز یک گروه گردشگری در دورود، نشانی زیست‌گاه‌های انگشت‌شمار سمندر لرستانی را برای گردشگران منتشر کرد و چند مرتبه با عده‌ زیادی گردشگر به این مناطق رفت.

باید دانست که برای توسعه گردشگری در زاگرس، ابتدا باید زاگرس و جنگل‌های نیمه‌جانش را نجات داد، سپس به فکر گردشگری در آن بود.

پایان پیام

سعید صادقی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
جشن شکرانه انار... دیدن متن »

دودان یکی از قدیمی ترین روستاهای اورامان است که در ۱۵۰ کیلومتری استان کرمانشاه و ۱۲ کیلومتری بخش بایگان در شهرستان پاوه قرار گرفته. انار یکی از محصولاتی است که مردم این روستا از آن درآمد دارند و امسال نیز برای اولین بار جشنی تحت عنوان جشن شکرگزاری انار در این روستا برگزار کردند. میزان برداشت محصول انار در باغات این روستا ۷۵۰ تن در هکتار است.

عکس: مبین پیمانکار / مهرگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید