تیوال گردشگری
S1 : 19:06:17
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
هنرنمایی تشت‌نوازان مازندرانی در جشنواره لیلم | عکس
» هنرنمایی تشت‌نوازان مازندرانی در جشنواره لیلم
... دیدن متن »

سومین جشنواره سراسری موسیقی بومی البرزنشینان ـ لیلم ـ امسال نیز همانند سال گذشته با در نظر گرفتن بخش تشت‌نوازی (لگن) فرصت درخشش بانوان مازندرانی را فراهم کرده است. به گزاش ایسنا، تشت لگن یا تشت‌لاک از ساده‌ترین وسایل زندگی مردمان این دیار است.

این ساز کوبه‌ای در گذشته توسط یک یا دو نفر از بانوان در مجالس عروسی در روستاها نواخته می‌شد. هنگام نواختن لگن، با قرار دادن یک ظرف کوچک مانند نعلبکی روی لگن، افکت‌هایی نیز به این ساز داده می‌شد، اما متاسفانه امروزه دیگر در مراسم عروسی کمتر شاهد هنرنمایی زنان مازندرانی به‌وسیله این ساز بومی هستیم. نواهای کهن موسیقی بومی از ابزارها و لوازم پیرامونی هر قوم که در طول تاریخ برای رفع نیازهای خود استفاده می کردند ساخته شده است که با آن نجواهای درونی خود را بی‌کلام بیان می‌کردند تا شادی و اندوه خود را به اشتراکی جمعی قرار دهند. علی حسن نژاد، پژوهشگر فرهنگ بومی مازندران درباره تشت ‌نوازی در مازندران گفت: لگـن یکـی از ابزار اصلـی زندگـی بومـی مازنـدران اسـت کـه در زمـان شـادی تغییـر کاربـری داده و بـه عنـوان یـک سـاز از آن اسـتفاده می‌شد.

وی افزود: معمولا بانـوان قدیمـی مازندرانـی مهـارت خوبـی در نواختن و اجرای ریتم‌هـا بـا لگـن دارنـد. هنـگام نواختـن لگـن، بـا قـرار دادن یـک ظـرف کوچـک ماننـد نعلبکی روی لگـن، افکت هایـی نیـز به این سـاز داده می شـود. حسـن نـژاد تصریح کرد: لگـن کـه وسـیله معمولـی زندگـی خانواده هاسـت، وقتـی در مراسـم مختلـف بـه عنوان سـاز اسـتفاده می شـود، در زمـره سـازهای کوبـه ای قـرار می گیـرد؛ چـرا کـه نوازنـده بایـد بـا دو دسـت بـه صـورت ریتمیـک لگـن را بـه صدا دربیـاورد. به گزارش ایسنا، سومین جشنواره‌ی موسیقی بومی البرزنشینان لیلم از تاریخ یکم تا پنجم مرداد ۱۳۹۷ در مازندران برگزار خواهد شد.

این جشنواره که توسط شرکت فرهنگی و هنری نسیم مهرآوا و با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مازندران و دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود، تلاشی است فرهنگی در جان این کهن بوم و پاسخی برای فرهنگ بیگانه که می‌تواند افزون بر پیشرفت موسیقی آیینی و بومی البرزنشینان، یک بازنگری در جهت ماندگاری بیشتر و ریشه دواندن این موسیقی تبارمند در رگ‌های خشکیده‌ فرهنگ بومی ایران زمین باشد.

منبع: ایسنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
زمین های فوتبال... دیدن متن »

در اکثر نقاط جهان فوتبال چیزی بیش از یک ورزش صرف است؛ بهانه ای برای دور هم جمع شدن و شادی است. در ادامه تصاویری از زمینهای فوتبال مختلفی در نقاط مختلف جهان مشاهده میکنیدٰ از زمین فوتبال یخ زده در قطب شمال تا خرابه های کشور سومالی و ارتقاعات سوئیس.زمین های فوتبال | عکس زمین های فوتبال | عکس زمین های فوتبال | عکس زمین های فوتبال | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
۳ ساعت پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
تنگه شیرز؛ لرستان... دیدن متن »

تنگه شیرز در استان لرستان، در۵۰ کیلومتری شهر کوهدشت و در نقطه تلاقی سه استان کرمانشاه، ایلام و لرستان در کنار رود خروشان سیمره واقع شده‌است.این تنگه ۵ کیلومتر طول دارد و با دیواره‌هایی با ارتفاع ۱۵۰ تا ۲۰۰ متر محصور است.

عکس:محمدامین نجفیتنگه شیرز؛ لرستان | عکس تنگه شیرز؛ لرستان | عکس تنگه شیرز؛ لرستان | عکس تنگه شیرز؛ لرستان | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
پرند محمدی و فهیمه تردست این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
سفر به ییلاق شکردشت... دیدن متن »

شکردشت از زیباترین و بکرترین مناطق تالش است که با آب و هوای مرطوب و خنک کوهستانی‌اش در بهار و تابستان یکی از ییلاقات دامداران تالشی محسوب می شود.این ییلاق در ۲۰ کیلومتری تالش و در ارتفاعات بالاتر از ۱۷۰۰متری حد فاصل استان های گیلان و اردبیل واقع شده است.این منطقه شامل ییلاق‌های زیبا و متعددی از جمله لورهونی , لپون دشت، چورون، پیرکری و اسب‌سرا است.

عکس:عرفان کوچاریسفر به ییلاق شکردشت | عکس سفر به ییلاق شکردشت | عکس سفر به ییلاق شکردشت | عکس سفر به ییلاق شکردشت | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
۲ روز پیش، یکشنبه
۱۱ نفر این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
قطب جنوب... دیدن متن »

اقیانوس اطلس در قطب شمال در واقع یک سرزمین پهناور است که تنوع زیتس فوق العاده ای دارد.

از نهنگ‌های قاتل تا ستاره‌های دریای؛ اتحادیه اروپا تصمیم گرفته‌اند منطقهٔ حفاظت شده دریایی به مساحت ۱. ۸ میلیون کیلومتر در قطب جنوب در نظر بگیرند تا بتوانند به کمک دانشمندان تنوع زیستی این منطقه را حفظ کنند.

عکس: الجزیرهقطب جنوب | عکس قطب جنوب | عکس قطب جنوب | عکس قطب جنوب | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
۶ روز پیش، چهارشنبه
لیلى شجاعى، فهیمه تردست و به آذین این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
منطقه تاریخی طبیعی کاظم داشی؛ ارومیه... دیدن متن »

کاظم‌داشی تکه سنگ بزرگ و جزیره‌وار در شمال غربی دریاچه ارومیه است.اثر باستانی قالا داشی یا کاظم داشی در روستای گورچین قلعه در ۷۰ کیلومتری ارومیه واقع است که در زمان‌های مختلف از جمله جنگ جهانی اول پناهگاه اهالی هفت روستای اطراف بوده‌است و نام آن به یاد «کاظم خان»، فرمانده افراد محافظ روستا که خود اهل قوشچی بوده نامگذاری شده‌است. نام اصلی کاظم داشی در اصل قالا داشی می‌باشد و در قدیم به قیرخلار (۴۰ نفر) نیز معروف بوده‌است.

مجتبی اسماعیل زاد / تسنیممنطقه تاریخی طبیعی کاظم داشی؛ ارومیه | عکس منطقه تاریخی طبیعی کاظم داشی؛ ارومیه | عکس منطقه تاریخی طبیعی کاظم داشی؛ ارومیه | عکس منطقه تاریخی طبیعی کاظم داشی؛ ارومیه | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
فهیمه تردست، مریم زارعی، امیرمسعود فدائی و لیلى شجاعى این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره اشتراک تیوال+
۲۰٪ تخفیف اجاره محل اقامت در سفر از سایت اتاقک | عکس
تیوال پلاس
» ۲۰٪ تخفیف اجاره محل اقامت در سفر از سایت اتاقک
... دیدن متن »

همونطور که میدونید، اشتراک تیوال‌ْپلاس به معنی بهره‌مندی از همه خدمات آشنا و رایگان تیوال هست به اضافه مزایا و خدماتی که می‌‌تونه برای یک مخاطب فعال‌تر برنامه‌های هنری و گردشی خیلی مفید باشه. پیش از این بخشی از خدمات تیوال‌پلاس رو بهتون معرفی کردیم. همراهی‌ها و هدیه‌های فیلیمو و اسنپ و دلیون و شهر کتاب آنلاین و اسنپ فود و مدیسه و نوار و بازی و اندیشه که یادتون هست؟ امکان ویژه دیگه‌ای که در تیوال‌پلاس داریم ۲۰٪ تخفیف اجاره محل اقامت از سایت اتاقک هست.

 

اتاقک این امکان را فراهم کرده است که بدون نگرانی و دغدغه، محل اقامتمون (ویلا، هتل آپارتمان، سوئیت، اتاقک‌های بوم گردی و ...) رو قبل از سفر رزرو کنیم تا وقتی که به محل مورد نظرمون رسیدیم با خیال راحت مستقر بشیم و مجبور به گشتن برای محل اقامت نباشیم.
همچنین می‌تونیم با انجام تست شخصیت سفر اتاقک، بفهمیم چه مکان‌هایی به روحیه و شخصیت ما نزدیکتر است که در صورت تمایل به اونجا سفر کنیم.

با توجه به قوانینی که سایت اتاقک برای میزبانان داره، میشه امیدوار بود که میزبانان به تعهدات خود عمل می‌کنند و امنیت خاطر و آسایش رو برای مسافران فراهم می‌کنند.

همچنین پشتیبانی سایت اتاقک ۲۴ ساعته است.


سایت اتاقک را می‌تونید از طریق لینک‌های زیر دنبال کنید:
کانال تلگرام | اینستاگرام | توئیتر | اپلیکیشن اندروید | اپلیکیشن آیفون | وبلاگ

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره اشتراک تیوال+
۲۰٪ تخفیف خرید حضوری از فروشگاه بازی و اندیشه برای مشترکان تیوال‌پلاس | عکس
تیوال پلاس
» ۲۰٪ تخفیف خرید حضوری از فروشگاه بازی و اندیشه برای مشترکان تیوال‌پلاس
... دیدن متن »

همونطور که میدونید، اشتراک تیوال‌ْپلاس به معنی بهره‌مندی از همه خدمات آشنا و رایگان تیوال هست به اضافه مزایا و خدماتی که می‌‌تونه برای یک مخاطب فعال‌تر برنامه‌های هنری و گردشی خیلی مفید باشه. پیش از این بخشی از خدمات تیوال‌پلاس رو بهتون معرفی کردیم. همراهی‌ها و هدیه‌های فیلیمو و اسنپ و دلیون و شهر کتاب آنلاین و اسنپ فود و مدیسه و نوار که یادتون هست؟ امکان ویژه دیگه‌ای که در تیوال‌پلاس داریم ۲۰٪ تخفیف خرید کتاب کودک، اسباب‌بازی و ... از فروشگاه بازی و اندیشه هست.


مجموعه بازی و اندیشه
فرصتی‌ست برای رشد خلاقیت و هوش کودکان، همینطور امکانی‌ست برای دور بودن کودکان از استرس بازی‌های کامپیوتری و بازی‌هایی که منجر به پرورش خشونت می‌شود.
کودکان می‌تونن در فضاهای باز این مجموعه بدون ترس و نگرانی اینکه بزرگسالان بهشون تذکر بدن یا از بازی با وسیله‌ایی منعشون کنن، با دوستای خودشون با خیال راحت مشغول بازی و تفریح بشن.

 

از دیگر ویژگی‌ها و امکانات مجموعه بازی و اندیشه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
 
- در مجموعه‌ی بازی و اندیشه اسباب بازی‌های منفعل مانند ماشین کنترلی، آدم آهنی و ... به فروش نمی‌رسد.
- عدم فروش اسباب‌ بازی‌هایی مثل تفنگ و شمشیر و ...
- وجود کارگاه‌های مادر و کودک برای آموزش غیر مستقیم و رشد خلاقیت کودکان
- تور‌های تفریحی یک روزه برای کودکان به همراه بزرگسالانشان
- کلوپ‌ بازی‌های فکری
- کتاب فروشی تخصصی کودک و نوجوان
- شب‌های مهتابی (دورهمی مجموعه بازی و اندیشه به همراه کودکان و خانواده‌ها در پارک وقتی ماه کامل‌ست)

فروشگاه باز ی و اندیشه را می‌تونید از طریق لینک‌های زیر دنبال کنید:
کانال تلگرام | اینستاگرام | فروشگاه آنلاین کتاب

در حال حاضر فروشگاه بازی و اندیشه در شعبه‌‌ی  شهرک غرب، بلوار دادمان، شرق به غرب، نرسیده به یادگار امام، پلاک ۱۱۷ آماده‌ی ارائه خدمات حضوری با ۲۰٪ تخفیف به مشترکان تیوال‌پلاس است.میلاد مجرد این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
عکسهای کیارستمی از نمایشگاه تا پرفورمنس | عکس
» عکسهای کیارستمی از نمایشگاه تا پرفورمنس
... دیدن متن »

نمایشگاه عکس‌های عباس کیارستمی از بازدیدکنندگان موزه لوور در کنار نمایش آثاری که از این موزه به تهران آمده اند، پرفورمنسی از یک همنشینی ذهنی برای بازدیدکننده ایرانی ترتیب داده است.

مسیر بازدید نمایشگاه آثار منتخب لوور در تهران از قسمت شرقی موزه ملی ایران با نمایش اشیای تاریخی که گاه بخشی کاربردی از زندگی و فرهنگ روزمره گذشتگان بوده است و گاه اثری از هنر مغرب زمین، آغاز می‌شود و بازدیدکنندگان پس از کنجکاوی در آثار فرهنگ های باستانی یونان، روم، مصر، بین النهرین، فرانسه، ایتالیا و آلمان با تصویر پیکانی به سمت نمایشگاه عکسهای عباس کیارستمی هدایت می شوند.

دیوار ورودی نمایشگاه با عکسی از بازدیدکنندگان موزه لوور پاریس پوشیده شده است. عکسها بازنمایی لحظاتی هستند که دقایقی پیش بازدیدکنندگان موزه لوور در تهران هم آن را تجربه کرده اند. این نمایشگاه هیچ فاصله‌ای میان بازدیدکنندگان لوور در پاریس و تهران باقی نمی‌گذارد؛ نمایشگاه پرفورمنسی از همنشینی ذهنی بازدیدکنندگانی است که فارغ از زمان و مکان برای تماشای آثار تاریخی در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. ۱۸ قطعه عکس از لحظه بازدید مردم از تالارهای نقاشی و مجسمه‌های موزه لوور پاریس که در سال‌های ١٣٧٤ تا ١٣٩٠ با دوربین عباس کیارستمی ثبت شده در این نمایشگاه با عنوان «به من نگاه کن»، به نمایش درآمده است. حالت بازدیدکنندگان غالبا پشت به دوربین کیارستمی، دستمایه خلق این مجموعه منحصر به فرد شده است.

بازدیدکنندگان عکسهای کیارستمی آنچنان با شخصیت های درون آثار گره خورده اند که برای تفکیک میان حال و گذشته باید در عکسها خیره ماند. با چند قدم فاصله گرفتن از عکسها، پرفورمنس کیارستمی تازه آغاز می‌شود؛ بازدیدکنندگان موزه لوور تهران در حال تماشای بازدیدکنندگان موزه لوور پاریس هستند. عکسهای کیارستمی ثبت واقعیت لحظه‌ تماشای یک اثر تاریخی است. این همزمانی لوور پاریس در کنار لووری که کیارستمی به نمایش گذاشته است در پیوندی معنایی و در همنشینی فرا تاریخی، بازدیدکنندگان را در جایگاه سوم شخص قرار می‌دهد و آنان را به کشف رابطه خود با افرادی که در عکسهای قاب شده بر دیوار موزه ملی آویخته شده اند، وا می دارد. عکسهای کیارستمی نگاه تحلیلی به بازدیدکنندگان آثار لوور است که بنا به سنت سینمای او در عین سادگی، مفاهیم عمیقی را در خود دارند.

کیارستمی در این مجموعه با استفاده از نشانه ها و عناصر بصری تلاش کرده، ارتباطی بین بازدیدکنندگان و آثار را به نمایش بگذارد؛ گاه این ارتباط نشانه شناسانه است و گاه فرمالیستی. عکسهای کیارستمی با وام گرفتن از یک واقعیت تاریخی، اثری تازه را خلق می‌کند. واقعیت یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های کیارستمی در فیلم سازی است، او که همواره مخاطب را به نوعی دیگر از دیدن دعوت می‎‌کند با برهم زدن نظم موجود، واقعیت را به رخ کشیده و از میان خرابی ها آهنگ زندگی را با حال و احوال خود می‌نوازد. کیارستمی در پیش زمینه عکسهایش از موزه لوور، انسان های امروز و گذشته را آشتی داده است.

در ایست فرمالیستی او انسانها راویانی هستند که از گذشته و آینده برای یکدیگر از آنچه بود و آنچه شد شهادت می‌دهند. «به من نگاه کن» نامی است که کیارستمی در زمان حیات خود برای این مجموعه برگزیده است؛ نمایشگاهی که بدون حضور صاحب اثر، امکانی برای شناخت بیشتر او فراهم کرده است. کیارستمی برای خلق تصاویر بدیع درعکس، فیلم و یا حتی در شعر لحظه‌ای از تجربه کردن دست نمی‏کشید و در جستجوی مدرنیته در حرفه‏اش، کار را به فعالیتی لذتبخش تبدیل می کرد.

کیارستمی را بیشتر با نام کارگردان می شناسند. برخی منتقدان در حالی تلاش می‌کردند تا از طریق فیلمهایش جهان و درونیات او را دریابند که خودش همیشه از نزدیکانش می خواست برای شناختن او به عکسهایش رجوع کنند: «من آنچه که می دانم و یا حس می کنم را خودم در عکس هایم پیدا می کنم، پس مرا در عکس هایم جستجو کنید». نشریه فرانسوی «اومانیته» به نقل از کیارستمی درباره این مجموعه عکسهای این هنرمند فقید از بازدیدکنندگان موزه لوور نوشته است: بیننده و خلق از یکدیگر جدا نیستند، خالق اثر دیدگاهی خلق می‌کند که بیننده آن را تکثر می‌بخشد.

گویی بازدیدکننده در موزه به زیارت می‏رود و در سکوت در حالتی روحانی و معنوی غوطه‌ور می‌شود. به گزارش ایرنا، ۵۶ اثر موزه لوور از ۱۴ اسفند ۹۶ برای اولین بار شامل بیش از ۵۰ پیکره، نقش برجسته، ظرف، تابلو نقاشی، چاپ سنگی و دو شئ شامل یک تبر مفرغی با کتیبه شاه ایلامی «اونتاش ناپیریشا» و دیگری شئ مفرغی از لرستان مربوط به و سایر آثار مربوط به فرانسه، ایتالیا، اتریش، آلمان، هلند، مصر، ترکیه، سوریه، عراق و هند در نمایشگاهی با عنوان «شکوه تمدن های جهان» در موزه ملی ایران به نمایش درآمده است.

هر چند ابتدا قرار بود آثار این نمایشگاه پس از حدود چهار ماه ( ۱۸ خردادماه ۹۷) به فرانسه بازگردانده شود اما به دلیل استقبال قابل توجه بازدیدکنندگان، این مهلت تا ۸ مردادماه تمدید شد. موزه لوور ( du Louvre) در مرکز شهر پاریس در کشور فرانسه واقع شده و بیش از ۳۵هزار اثر هنری در هشت بخش مختلف این موزه نگهداری می‌شود. لوور که از سال ۱۷۹۳ میلادی تا امروز به عنوان موزه عمومی فعال بوده، با بیش از ۹٫۵ میلیون بازدیدکننده در سال، پربازدیدترین موزه جهان است.

منبع: ایسنا

بهزاد هندی، نیلوفر ثانی، عباس الهی، شکوه حدادی و Fahimeh Moussavi این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
طبیعت ماسال... دیدن متن »

ماسال شهری در استان گیلان است که در کنار کوه‌های تالش واقع شده است. فاصله ماسال از شهر تالش ۶۰ کیلومتر و با رشت ۵۵ کیلومتر فاصله دارد.معنی کلمه ماسال، کوه وار یا کنار کوه یا دارای کوه است که از کلماتی مانند مسال, مازال و... گرفته شده است.

عکس:محمد رنجبر / تسنیمطبیعت ماسال | عکس طبیعت ماسال | عکس طبیعت ماسال | عکس طبیعت ماسال | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
نیلوفر ثانی، فهیمه تردست، عباس الهی و لیلى شجاعى این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
قلعه پور اشرف؛ ایلام... دیدن متن »

قلعه پور اشرف در روستای شیخ مکان در حدود ۶ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان دره‌شهر استان ایلام قرار دارد. این قلعه در سال ۱۳۳۵ هجری قمری به دستور «می‌رسید محمدخان پور اشرف» ساخته شده است. مصالح استفاده شده در ساخت این بنا بیشتر قلوه سنگ و در مواردی نیز آجر جهت تزئین است. این قلعه در ۳ طبقه ساخته شده و دارای 5 برج و ۳۰ اتاق بوده و کاربرد نظامی- مسکونی داشته و در نوع خود بی‌نظیر است.

عکس:مرتضی امین الرعایائی / ایرناقلعه پور اشرف؛ ایلام | عکس قلعه پور اشرف؛ ایلام | عکس قلعه پور اشرف؛ ایلام | عکس قلعه پور اشرف؛ ایلام | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
پرند محمدی، لیلى شجاعى و Fahimeh Moussavi این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
برداشت توت‌فرنگی در روستاهای کردستان... دیدن متن »

این روزها اگر مسافر کردستان باشید؛حتما برداشت توت فرنگی در روستاها و مزرعه ها را خواهید دید. یکی از محصولات عمده این استان توت فرنگی است. به طوری که ۷۳ درصد تولید توت فرنگی کشور در استان کردستان است که ۶۲ درصد سطح زیر کشت توت فرنگی کشوررا شامل می شود.

عکس: محمد لطیف حسینی / ایلنابرداشت توت‌فرنگی در روستاهای کردستان | عکس برداشت توت‌فرنگی در روستاهای کردستان | عکس برداشت توت‌فرنگی در روستاهای کردستان | عکس برداشت توت‌فرنگی در روستاهای کردستان | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
مریم زارعی، فهیمه تردست، لیلى شجاعى و معصومه جعفری این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
روستای لرزنه؛ سوادکوه... دیدن متن »

روستای زیبای لرزنه یکی از روستاهای دیدنی آلاشت سوادکوه است که در ارتفاعات این منطقه ساخته شده است. این روستا به علت قرار گرفتن در منطقه‌ای سردسیر، تنها در چند ماه گرم سال قابل سکونت بوده و بیشتر از آن به عنوان تفریگاه تابستانی استفاده می‌شود.

عکس:فریدون قربانی/ تسنیمروستای لرزنه؛ سوادکوه | عکس روستای لرزنه؛ سوادکوه | عکس روستای لرزنه؛ سوادکوه | عکس روستای لرزنه؛ سوادکوه | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
مریم زارعی، لیلى شجاعى، Fahimeh Moussavi و معصومه جعفری این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
نمایشگاه «عروسک در گذر زمان»... دیدن متن »

نمایشگاه «عروسک در گذر زمان» روز پنجشنبه با نمایش عروسک های ثبت ملی شده توسط ایکوم و بنیاد رودکی در برج آزادی تهران افتتاح شد.

عکس:عبدالله حیدری / ایرنانمایشگاه «عروسک در گذر زمان» | عکس نمایشگاه «عروسک در گذر زمان» | عکس نمایشگاه «عروسک در گذر زمان» | عکس نمایشگاه «عروسک در گذر زمان» | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
زهره مقدم، پرند محمدی و امین مهدوی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
گذرنامه ایرانی چقدر معتبر است؟ | عکس
بی‌اعتبارترین و قدرتمندترین پاسپورت‌های جهان
» گذرنامه ایرانی چقدر معتبر است؟
... دیدن متن »

نگ، منازعات سیاسی و مهاجرت، آزادی سفر را در جهان آنچنان تحت تاثیر قرار داده که گذرنامه برخی کشورها را فاقد اعتبار کرده و بعضی دیگر را به اوج رسانده، همچون گذرنامه آلمان که پس از پنج‌سال صدرنشینی تزنل پیدا کرد و جایگاهش را به ژاپن و سنگاپور بخشید و یا پاسپورت آمریکا که روزی داشتن آن آمال بسیاری از مردمان جهان بود، اما اکنون اعتبارش تحت تاثیر رییس‌جمهور این کشور درحال سقوط است.

مؤسسه «پاسپورت ایندکس» با انتشار تازه‌ترین رده‌بندی گذرنامه‌ها، قدرتمندترین و ضعیف‌ترین پاسپورت‌های جهان را معرفی کرد. مهم‌ترین شاخص در تعیین این رتبه‌ها، تعداد کشورهایی است که می‌توان بدون ویزا و یا با ویزای فرودگاهی به آن‌ها سفر کرد که بر این اساس گذرنامه‌های ژاپن و سنگاپور هر یک با امکان سفر آزاد به ۱۸۰ کشور، معتبرترینِ جهان شناخته شده‌اند.

گذرنامه آلمان نیز بعد از پنج سال که در مقام نخست این فهرست قرار داشت در رتبه‌بندی جدید، یک پله تنزل پیدا کرد و در جایگاه دوم این رده‌بندی قرار گرفت. اتباع آلمانی امکان سفر بدون ویزا به ۱۷۹ کشور را دارند. رتبه سوم قدرتمندترین گذرنامه با امکان سفر بدون ویزا به ۱۷۸ کشور مشترکا از آن دانمارک، فنلاند، فرانسه، ایتالیا، کره جنوبی، اسپانیا و سوئد است. اتریش، لوکزامبورگ، هلند، پرتغال و انگلستان نیز با امکان سفر آزاد به ۱۷۷ کشور موفق شدند رتبه چهارم این فهرست را بدست آورند.

اما ایالت متحده آمریکا با دو پله تنزل نسبت به سال گذشته در کنار کانادا، ایرلند و سوئیس در جایگاه پنجم قدرتمندترین گذرنامه‌ها قرار گرفته است. بنا بر اعلام «پاسپورت ایندکس» از زمان انتخاب دونالد ترامپ، رتبه گذرنامه آمریکا دچار افت شده است. شهروندان این چهار کشور امکان سفر بدون ویزا و یا با ویزای فرودگاهی به ۱۷۶ کشور را دارند. اما ضعیف‌ترین و یا به عبارتی بی‌اعتباترین گذرنامه با امکان سفر بدون ویزا و یا با ویزای فرودگاهی به ۲۴ کشور از آن کشور افغانستان است که رتبه ۱۰۵ این فهرست را دارد. پیش از آن نیز کشور عراق با امکان سفر آزاد به ۲۷ کشور در رتبه ۱۰۴ قرار گرفته است.

ایران نیز همراه با بنگلادش، کوزوو و لبنان با امکان سفر آزاد به ۳۸ کشور رتبه ۹۷ این فهرست را به‌دست آورده‌اند که گذرنامه‌های آن‌ها جزو کم‌اعتبارها به شمار می‌آید و هشت پله تا آخرین رتبه فاصله دارد. گذرنامه‌های کشورها هر سال از سوی مؤسسه «هنلی و شرکا» براساس شاخص «آزادی سفر» رده‌بندی می‌شوند. تعیین این رتبه‌ها با همکاری انجمن بین‌المللی حمل و نقل هوایی و براساس اطلاعات رسمی پایگاه‌ داده جهانی و با تجزیه و تحلیل قوانین ویزا در قلمروهای جهانی و کشورها، انجام می‌شود که آخرین رده‌بندی نیز با تغییراتی روبرو بوده است، به این شکل که رتبه ۱۱۷ کشور در سال ۲۰۱۸ جابه‌جا شده، ۳۱ کشور نیز تنزل رتبه داشته‌اند و جایگاه ۵۱ کشور هم تغییری نکرده است گذرنامه آلمان نیز پس از پنج سال اوج به رتبه دوم این جدول سقوط کرده است. اوکراین و گرجستان که رتبه‌های ۴۲ و ۵۴ قدرتمندترین گذرنامه را به‌دست آورده‌اند، در فهرست سال ۲۰۱۸ به ترتیب ۱۶ و ۱۴ پله صعود کرده‌اند.

این جهش رتبه‌ای تحت تاثیر تعامل مثبت در ویزا با اتحادیه اروپا بوده است. قدرتمند شدن ویزای گرجستان که همزمان با تغییر مواضع آمریکا در برجام اتفاق افتاد، در کنار دیگر مزیت‌های اقتصادی و سیاسی این کشورِ نزدیک به ایران، باعث شده مهاجرت ایرانی‌ها و سرمایه‌های آن‌ها به گرجستان در یک سال اخیر با رشد قابل توجهی همراه باشد. اما از دیگر تغییرات رتبه‌بندی پاسپورت‌ها می‌توان به کشورهای آفریقایی اشاره کرد که در گذشته محدودیت‌های رنج آوری در سفر آزاد داشتند که حالا با جهش‌های مثبتی روبرو شده‌اند. در یک دهه اخیر فقط جایگاه جهانی سیشل و موریس ۲۰ و ۱۶ رتبه افزایش داشته است.

بنگلادش نیز از دیگر کشورهایی بوده که از سال ۲۰۰۸ بیشترین تنزل را تجربه کرده و تا کنون ۲۴ رتبه را از دست داده است. اما گذرنامه امارات متحده عربی بیشترین جهش را در یک دهه اخیر داشته که ۳۴ رتبه ارتقاء یافته است. اتباع کشورهای پاکستان، سوریه، عراق و افغانستان نیز که بی‌اعتبارترین پاسپورت‌ها را دارند، به کمتر از ۳۰ کشور می‌توانند سفر بدون ویزا یا با ویزای فرودگاهی داشته باشند. در سال ۲۰۰۸ بین ۲۴ کشوری که ۱۰ رتبه نخست قدرتمندترین گذرنامه را به‌دست آورده بودند، تنها نام ۱۸ کشور اروپایی دیده می‌شد، اما اکنون تعداد این کشورهای اروپایی در بین ۲۸ کشوری که موفق شدند در این جایگاه قرار بگیرند، به ۲۱ کشور اروپایی ارتقاء یافته است.

منبع: ایسنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
مهمانان مرز نشین ... دیدن متن »

روستای مرزی «بیلو»در ۱۵ کیلومتری شهر مریوان و در نزدیکی دریاچه زریوار قرار گرفته است که هر ساله در فصل شکوفایی و طراوت طبیعت میزبان لک لک های سفید (حاجی لک لک) می شود.

لک لک از مرغان کوچ کننده و مهاجر است که بر نقاط مرتفع شهری و بین مردم لانه می‌سازداین پرنده ۱۰۰ سانتیمتر طول دارد و در زمره ی بزرگترین پرندگان کنار آبزی (خشکی-آبزی) است که به صورت گله های نامنظم مهاجرت کرده و پرنده ای انسان گراست. عمدتا از ماهی، دوزیستان، حشرات، نرم تنان و گاهی نیز ازجوندگان کوچک و خزندگان تغذیه می کند.

عکس: آریان نصرالهی / مهرمهمانان مرز نشین  | عکس مهمانان مرز نشین  | عکس مهمانان مرز نشین  | عکس مهمانان مرز نشین  | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
بهزاد هندی، فهیمه تردست و مریم زارعی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ویرانه‌ای به نام کاخ ناصری | عکس
» ویرانه‌ای به نام کاخ ناصری
... دیدن متن »

اینجا کاخ ناصری روستای شهرستانک استان البرز است، این کاخ ۱۴۰ ساله که روزگاری همچون نگینی در انتهای روستای شهرستانک می‌درخشید با وجود ثبت در فهرست آثار ملی امروز چنین وضعیتی دارد. به گزارش ایسنا، یکی از ویژگی‌های این منطقه که نظر ناصرالدین شاه را برای ساخت کاخی ییلاقی جلب کرده بود، وضعیت خاص و امتداد شرق-غربی دره شهرستانک است، این وضعیت باعث شده تا خورشید در اکثر ساعات روز بر فراز دره بتابد، به همین دلیل در فصل بهار و تابستان تابش مداوم خورشید در کنار برف‌های موجود کوه‌های اطراف هوای دلنشینی را در این دره به وجود می‌آورد.

نمای کاخ ناصری که توسط کمال‌الملک به تصویر در آمده است

از صدور دستور ناصرالدین شاه تا ساخت کاخ سه سال زمان لازم بود اما از آن به بعد شاه قاجار هر سال مراسم آشپزان در این کاخ به راه می‌انداخت. «اعتمادالسلطنه» در کتاب خاطرات خود در این‌باره می‌نویسد: هر سال در یک روز معین ناصرالدین شاه به اتفاق وزرا و رجال و شاهزادگان و دیگر نزدیکان خود به شهرستانک می‌آمد و مراسم مخصوص آشپزان را به راه می‌انداخت.

 پس از ترور ناصرالدین شاه و پایان سلطنت وی، دیگر به این کاخ توجهی نشد، با انقراض سلسله قاجار، وضعیت کاخ ناصری با مرور زمان به مراتب بدتر شد زیرا در دوران پهلوی‌ها اهتمامی برای نگهداری کاخ وجود نداشت و طبقه دوم کاخ در همین دوره فروریخت تا اینکه در نهایت کاخ در سال ۴۸ برای اقامت موقت کوهنوردان به سازمان تربیت بدنی واگذار شد تا هر روز ماهیت تاریخی خود را بیشتر از دست بدهد و به یک ویرانه بی ارزش شبیه شود.

 این اثر ملی با توجه به موقعیت مناسبی که دارد می‌تواند در فصول مختلف، سیل زیادی از گردشگران را به خود جلب کند اما در این مدت فقط چند آلاچیق بدقواره و نامانوس با بافت منطقه در کنار این کاخ جا خوش کرده است و کاخ ناصری که شاه قاجار روزگاری از جاده کالسکه‌رو شاهی و مسیر توچال به آن رفت و آمد داشت در وضعیتی اسفناک رها شده است.

 گفتنی است با احداث اتوبان تهران – شمال و تونل منحصر به فرد «‌تالون»، فاصله 88 کیلومتری این روستا تا تهران (از مسیر جاده چالوس) آن هم با حجم بالای ترافیک در بسیاری از روزهای مختلف سال، تنها به چند کیلومتر کاهش یافته و در کمتر از 20 دقیقه می‌توان از تهران به این روستا رسید بنابراین این کاخ در صورت رسیدگی می‌تواند به یکی از قطب‌های گردشگری البرز تبدیل شود.

منبع: ایسنا

مریم زارعی این را خواند
بهزاد هندی و شکوه حدادی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
گنبد سلطانیه؛ زنجان... دیدن متن »

در فاصله حدود ۳۰ کیلومتری شرق زنجان و در قسمت جنوبی محور زنجان – تهران بزرگترین گنبد آجری جهان خودنمایی کرده و چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند.گنبد سلطانیه به عنوان شاهکاری از معماری اسلامی، به عنوان بلندترین گنبد آجری جهان در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده‌است.

عکس: محمد جعفری / تسنیمگنبد سلطانیه؛ زنجان | عکس گنبد سلطانیه؛ زنجان | عکس گنبد سلطانیه؛ زنجان | عکس گنبد سلطانیه؛ زنجان | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
۳۱ اردیبهشت
امیرمسعود فدائی، بهزاد هندی، مریم زارعی، فروغ یعقوبی و Fahimeh Moussavi این را دوست دارند
این گنبد بزرگترین گنبد خشتی دنیاست. اما از نظر ارتفاعء با ارتفاع 51 متر بعد از گنبد کلیسای سانتا ماریا دلفوره ایتالیا و گنبد موزه ایا صوفیه استانبول سومین گنبد مرتفع دنیاست.
۳۱ اردیبهشت
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
دشت گل های شقایق اختر آباد‎، ملارد... دیدن متن »

هرساله از اواسط اردیبهشت ماه تا اواخر خرداد,دامنه کوه ها و تپه های زیبای بخش اختر آباد واقع در شهرستان ملارد پوشیده از گلهای شقایق می شود.​

عکس: مریم هاشمی / باشگاه خبرنگاراندشت گل های شقایق اختر آباد‎، ملارد | عکس دشت گل های شقایق اختر آباد‎، ملارد | عکس دشت گل های شقایق اختر آباد‎، ملارد | عکس دشت گل های شقایق اختر آباد‎، ملارد | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
۳۰ اردیبهشت
امیرمسعود فدائی، نیلوفر ثانی، مریم زارعی، فهیمه تردست، مهرناز و Fahimeh Moussavi این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
ییلاق «سوباتان»... دیدن متن »

ییلاق سوباتان در ارتفاع 2000 متری از سطح دریا سالانه گردشگران داخلی و خارجی زیادی را میزبان می شود. این ییلاق یکی از سرسبزترین و زیباترین ییلاق های کشور است که در ۲۲ کیلومتری شهر لیسار از توابع تالش و در ۳۶ کیلومتری شمال غرب تالش استان گیلان قرار دارد.

مجتبی محمدی / ایرناییلاق «سوباتان» | عکس ییلاق «سوباتان» | عکس ییلاق «سوباتان» | عکس ییلاق «سوباتان» | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
۲۹ اردیبهشت
فروغ یعقوبی، بهزاد هندی، مریم زارعی، فهیمه تردست و Fahimeh Moussavi این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید