تیوال گردشگری | اخبار
S3 : 00:23:25
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
روایت داستان‌های مخوف در موزه جاسوسی کا گ. ب | عکس
پدر و دختری که یک موزه جاسوسی عجیب راه انداخته‌اند
» روایت داستان‌های مخوف در موزه جاسوسی کا گ. ب
... دیدن متن »

آقای اوربیات اول به اشیای باقی مانده از جنگ جهانی دوم علاقه‌مند شد. اما وقتی یک دستگاه شنود متعلق به هیتلر را پیدا کرد، شیفته تجهیزات جاسوسی شد. موزه جاسوی یک موسسه خصوصی است و این پدر و دختر صاحب آن نیستند. صاحبان اصلی موزه دوست دارند ناشناس بمانند!

موزه‌ای جدید به نام "موزه جاسوسی کا گ. ب" در لندن افتتاح شده است. در این موزه تجهیزاتی به نمایش درآمده که داستان طلوع آژانس جاسوسی شوروی سابق را روایت می‌کند. «تا حالا چیزی در مورد "چتر بلغاری" شنیده‌اید؟» این سوالی است که "آگن اوربایت" وقتی یک چتر آبی را از پشت محفظه نشان می‌دهد، از تماشاگران می‌پرسد؛ چتری که از بالای آن یک سوزن مخوف بیرون می‌زند. او می‌گوید: «این یک "چتر-اسلحه" است.

وقتی دکمه چتر را فشار دهید یک سوزن بیرون می‌زند. پس از فشار دادن دکمه سوزن بیرون می‌پرد و مقداری سم "رایسین" شلیک می‌کند. این ماده هنوز هم کشنده‌ترین سم جهان است. پس باید خوشحال باشیم که حالا دیگر این چتر یک اسلحه واقعی نیست!»

این اسلحه وقتی مشهور شد که از آن برای کشتن نویسنده منتقد بلغازی "روی پل واترلو" در سال ۱۹۷۸ استفاده شد. با اینکه این قتل ده سال پس از فرار او از دست حکومت شوروی صورت گرفت، اما خیلی‌ها معتقدند کا گ. ب. در این جنایت دست داشته است. خانم اوربایت، ۲۹ ساله در مقابل دیواری از موزه جاسوسی کا گ. ب. واقع در نیویورک ایستاده است. این دیوار مربوط به انباری است که به گفته خانم اوربایت داستانی مخوف را روایت می‌کند؛ داستان سابقه "کمیته ملی امنیت" شوروی (کا گ. ب. مخفف Komitet Gosudarstvennoy Bezopasnosti یا سازمان جاسوسی و پلیس مخفی اتحاد جماهیر شوروی است). این موزه در زمانه‌ای افتتاح شده که سرویس‌های جاسوسی روسیه در دل فرهنگ و رویداد‌های جاری دنیا جا خوش کرده‌اند.

 

 

همچنین ماه گذشته یک جاسوس سابق روسی به وسیله یک عامل اعصاب کشنده در "سالیسبری" مسموم شد. این مساله واکنش‌های شدید جهانی را به همراه داشت. ترزا می، نخست وزیر بریتانیا گفت به احتمال زیاد روسیه پشت این ماجرا بوده است. از طرفی آرشیو جدیدی که به تازگی از کا گ. ب. منتشر شده، نام ۴۱۴۱ لتونیایی را که ممکن است جاسوس مخفی شوروی سابق بوده باشند، افشا می‌کند. همه این‌ها را گفتیم، اما خانم اورابیت این موزه جدید را "غیر سیاسی" می‌داند. خانم اوربایت که همراه پدر ۵۵ ساله‌اش این موزه را راه انداخته‌اند، می‌گوید: «این موزه تاریخی و درباره پیشرفت‌های تکنولوژیکی است، نمی‌توان واقعیت‌های تاریخی را نادیده گرفت»

آقای اوربایت می‌گوید: "موزه جاسوسی" بالاترین ثروت زندگی اوست. او این موزه را در طول سه دهه از زندگی اش جمع‌آوری کرده است. آقای اوربیات اول به اشیای باقی مانده از جنگ جهانی دوم علاقه‌مند شد. اما وقتی یک دستگاه شنود متعلق به هیتلر را پیدا کرد، شیفته تجهیزات جاسوسی شد. این پدر و دختر از لتونی آمده‌اند. آن‌ها در سال ۲۰۱۴ در همان کشور هم یک موزه به نام "بانکر اتمی" تاسیس کردند که واقعا در یک پناهگاه اتمی دایر شده بود! به قول خانم اوربایت، پدرش یک "عشقِ کلکسیون" است. آن‌ها نیمی از اشیای موزه قبلی: شامل تجهیزات اصل و کپی را با خود به چلسی آورده‌اند. بقیه اشیا موجود در "موزه جاسوسی" توسط سایر همکارانشان جمع آوری شده است.

موزه جاسوی یک موسسه خصوصی است و این پدر و دختر صاحب آن نیستند. صاحبان اصلی موزه دوست دارند ناشناس بمانند! گردانندگان موزه از کنار نمایش تاکتیک‌های خشن کا گ. ب. هم به راحتی نگذشته‌اند. در این موزه" نمایش‌های تعاملی" مانند یک مدل صندلی که برای بازجویی استفاده می‌شده هم به نمایش درآمده است. خانم اوربایت می‌گوید. «وقتی خود مردم می‌خواهند پس ما هم می‌توانیم برایشان نمایش دهیم» ورود به نمایشگاه از ماکت دفتر کار یک رییس پلیس شروع می‌شود. مانکنی که لباس یک افسر رده بالای کا گ. ب. را به تن کرده است، پشت میز نشسته و پرچم اتحاد جماهیر شوروی پشت سر او قرار دارد.

سمت چپ صندلی مانکن، یک چراغ مطالعه برنزی قرار دارد که به گفته متصدیان موزه در ویلایی متعلق به استالین پیدا شده است. همچنین یک پوستر تبلیغاتی شوروی دیوار را پوشانده است. یکی از قدیمی‌ترین اشیا در فضای موزه یک جعبه تقسیم تلفن مربوط به سال ۱۹۲۸ است. اپراتور این دستگاه همواره در استخدام پلیس مخفی روسیه n.k.v.d بود. این سازمان (کمیساریای خلق در امور داخلی) جدِ کا گ. ب. امروزی محسوب می‌شود.

همچنین در‌های اصلیِ زندان کا گ. ب. در قسمت پشتی موزه نمایش داده می‌شود. در توضیح این قسمت نوشته شده: «افرادی که از لحاظ روانشناختی به فرآیند بازجویی پاسخ نمی‌دادند داخل سلول‌های خاصی از این زندان برده می‌شدند. در آنجا به آن‌ها دارو‌هایی داده می‌شد که ان‌ها را از یک آرمانگرای سیاسی به یک موجود بی تفاوت تبدیل می‌کرد» بخش‌های مختلفی از موزه به نمایش دقیق فعالیت‌های تجاری کا گ. ب. به خصوص در زمینه فعالیت‌های جاسوسی اختصاص دارد. چند محفظه قسمت‌هایی از وسایل عادی را نشان می‌دهد که ماموران کا گ. ب. برای جاسوسی در آن‌ها لنز و میکروفون جاسازی می‌کردند؛ حلقه، ساعت، قلاب کمربند، سرآستین، بشقاب و ...

منبع: فرارو / عکس: نیویورک تایمز

۳ روز پیش، چهارشنبه
امین مهدوی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
قدم زدن در روستای صخره‌ای ۳‌هزار ساله | عکس
نوروزانه
» قدم زدن در روستای صخره‌ای ۳‌هزار ساله
... دیدن متن »

فرصت کمی تا آغاز تعطیلات عید نوروز باقی‌مانده و برای یک سفر مفید و متفاوت در این ایام، چه بهتر که زودتر مقصد خود را انتخاب کنیم. در فرصت باقی‌مانده هر روز یک جاذبه را در پهنه وسیع ایران معرفی خواهیم کرد. مبنای معرفی این جاذبه‌ها که از میان جاذبه‌های ملموس و ناملموس هستند، بکر بودن، دور بودن نسبت به مرکز، اهمیت، متفاوت بودن و... است. برای آنکه بیشتر از این جاذبه‌ها بدانید، می‌توانید رد آنها را در اینترنت جست‌وجو کنید.

 

قدم زدن در سکونتگاهی ۲ تا ۳هزار ساله که مردم در دوران باستان نیز در آن زندگی می‌کردند، حتما تجربه‌ای متفاوت خواهد بود؛ آن‌هم روستایی صخره‌ای و متفاوت که در فهرست میراث‌جهانی یونسکو نیز ثبت شده است. خانه‌های روستای میمند که حدودا ۴۰ کیلومتر با شهر بابک در استان کرمان فاصله دارد، در دل صخره‌ها کنده شده‌اند؛ خانه‌هایی که در زمستان گرم هستند و در تابستان خنک. مجموعه‌ای از آثار بسیار قدیمی همچون خانه‌های صخره‌ای پراکنده، معبد، قلعه و برج‌های مختلف، میمند را تبدیل به مجموعه‌ای خاص کرده است. مردم بومی این روستا اگرچه دیگر خیلی کمتر به‌طور دائمی در این خانه‌های صخره‌ای خود سکنی دارند، اما در ایام تعطیل به روستای خود بازمی‌گردند تا فرهنگ زندگی کردن به این سبک خاص را همچنان زنده نگه دارند. در بازدید از چنین روستاهایی، لازم نیست حتما به دنبال موزه بگردید تا با زندگی مردمان آشنا شوید؛ قدم زدن در این روستا، خود به تنهایی می‌تواند روایتگر تاریخی باشد که بر میمند گذشته است. اقامت شبانه در یکی از خانه‌های صخره‌ای نیز می‌تواند حس مردمانی را در شما زنده کند که حدود ۳هزار سال قبل در این خانه‌ها می‌زیستند.

منبع: دنیای اقتصاد

امیر و فهیمه تردست این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آبشار درگاهان؛ تاج عروس کویر | عکس
نوروزانه
» آبشار درگاهان؛ تاج عروس کویر
... دیدن متن »

فرصت کمی تا آغاز تعطیلات عید نوروز باقی‌مانده و برای یک سفر مفید و متفاوت در این ایام، چه بهتر که زودتر مقصد خود را انتخاب کنیم. در فرصت باقی‌مانده هر روز یک جاذبه را در پهنه وسیع ایران معرفی خواهیم کرد. مبنای معرفی این جاذبه‌ها که از میان جاذبه‌های ملموس و ناملموس هستند، بکر بودن، دور بودن نسبت به مرکز، اهمیت، متفاوت بودن و... است.

 

یکی از مناطق دیدنی استان یزد، تفرجگاه درگاهان یا درة گاهان است که به دلیل وجود چند درخت و آبشار زیبا، به‌عنوان یکی از جاذبه‌های دیدنی یزد شناخته می‌شود. آبشار فصلی دره درگاهان در ضلع جنوب غربی شهر تفت، در ورودی استان فارس قرار دارد. این آبشار بیش از ۲۰ متر ارتفاع داشته و در فصل زمستان و بهار، آب از ییلاقات طزرجان به این سمت جاری می‌شود و وجود سنگ‌های مساعد برای کوه‌نوردی، منطقه را برای گردشگری مناسب کرده است. این آبشار در ۲۵ کیلومتری جنوب یزد، شهرستان تفت و در ۵ کیلومتری جنوب تفت قرار دارد؛ جایی که به نام منطقه شیرکوه شناخته می‌شود و به تاج عروس کویر معروف است. غار برف‌خانه، کوه عقاب، غار نباتی، مناطق ییلاقی سانیچ، منشاد، فراشاه، توده، بیداخوید، سخوید، زردین و تنگ چنار با کوچه باغ‌های قدیمی و... از جمله دیدنی‌های این منطقه است که نباید تماشای آنها را از دست داد.

منبع: دنیای اقتصاد

فهیمه تردست این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سفر با قطار از لذت‌بخش‌ترین سفرها است | عکس
معرفی ۴ قطار گردشگری؛
» سفر با قطار از لذت‌بخش‌ترین سفرها است
... دیدن متن »

امروزه شرکت‌هایی هستند که به طور تخصصی برنامه‌ریزی سفر با قطار را انجام می‌دهند. این شرکت‌ها صرفا کار حمل و نقل را انجام نمی‌دهند و هدف اصلی آنها ایجاد تجربه خوب و لذت بردن از مسیر حرکت است، به همین دلیل شکل قطارها و نحوه انتخاب مسیر و همچنین برنامه‌ریزی سفر در این شرکت‌ها با شرکت‌های دیگر مسافربری ریلی متفاوت است.

قطار golden eagle (روسیه): متعلق به یک شرکت روسی است و تورهای لوکس زیادی در سراسر دنیا با قطار برگزار می‌کند. این شرکت در برنامه سفر خود دو تور به نام‌های «قلب پارسی» و persian odyssey را نیز در ایران اجرا می‌کند.

قطار tranzalpine (نیوزلند): این شرکت برنامه سفر خود را به دو منطقه «کرایست‌چرچ» و «گری‌مونت» محدود کرده است. واگن‌های این شرکت متفاوت است و با داشتن شیشه‌های بزرگ و عریض، تمامی مناظر اطراف قابل رویت است. حرکت این قطار کنار دریا، کوهستان، جنگل موجب جذابیت دو چندان این مسیر می‌شود.

قطار glacier express (سوییس): بین سوییس و ایتالیا در حرکت است و از منطقه‌ای کوهستانی  و سرسبز عبور می‌کند. هدف این شرکت لذت بردن و تفریح مسافران در طول مسیر است، همین دلیل سبب تفاوت واگن‌ها و نحوه سرویس‌دهی می‌باشد. به طوری که در داخل قطار از یک تیم آشپزی کاملا حرفه‌ای بهره می‌برند.

قطار ریل رو (ایران): این شرکت ایرانی برای گردشگران و علاقه‌مندان به سفر با قطار چند تور مختلف طراحی کرده است که یکی از آنها سفر به سوادکوه است که در حین سفر به معرفی و چگونگی احداث راه‌آهن ایران در گذشته می‌پردازد. همچنین تورهای مختلف به دیگر مناطق ایران مانند شاهرود، یزد و … را برگزار می‌کند. این شرکت همچنین تورهایی برای مسافران خارجی برنامه‌ریزی کرده است.

نام کاربری این را خواند
فهیمه تردست و امین مهدوی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
«تنگه رازیانه» زیباتر از گراند کانیون | عکس
نوروزانه
» «تنگه رازیانه» زیباتر از گراند کانیون
... دیدن متن »

فرصت کمی تا آغاز تعطیلات عید نوروز باقی‌مانده و برای یک سفر مفید و متفاوت در این ایام، چه بهتر که زودتر مقصد خود را انتخاب کنیم. در فرصت باقی‌مانده هر روز یک جاذبه را در پهنه وسیع ایران معرفی خواهیم کرد. مبنای معرفی این جاذبه‌ها که از میان جاذبه‌های ملموس و ناملموس هستند، بکر بودن، دور بودن نسبت به مرکز، اهمیت، متفاوت بودن و... است. برای آنکه بیشتر از این جاذبه‌ها بدانید، می‌توانید رد آنها را در اینترنت جست‌وجو کنید.

یکی از جاذبه‌های طبیعی خارجی که اغلب وقتی تصاویر آن را می‌بینیم، انگشت حیرت به دهان می‌گیریم، گراند کانیون آمریکا است. با این همه بسیاری نمی‌دانند که در ایران نمونه‌های مشابه، بکرتر و زیباتری از این جاذبه وجود دارد. ایلام یکی از این جذاب‌ترین تنگ‌های طبیعی کشور را در خود جای داده است.

«تنگ رازیانه» ۵۷ کیلومتر از شهر ایلام فاصله دارد و در شهرستان بدره در دامنه ارتفاعات کبیرکوه واقع شده و اگر سه کیلومتر بعد از روستای چنارباشی به طرف شرق حرکت کنید، می‌توانید این جاذبه متفاوت را ببینید. دامنه‌های سرسبز که در فصل بهار اغلب میزبان چادرهای عشایر نیز هست، جذابیت این مکان را دو چندان می‌کند. اگر راهی تنگ رازیانه می‌شوید، منتظر امکانات رفاهی در این منطقه نباشید. همراه خود آب و مواد غذایی مورد نیازتان را ببرید. اگر هم اهل پیمایش این تنگه هستید، باید کفش و لباس مناسب و هدلایت داشته باشید. در طول مسیر احتمال آن وجود دارد که خیس شوید؛پس لباس اضافه نیز به همراه ببرید. فراموش نکنید تنگ رازیانه تنها در شرایطی زیبا خواهد بود که گردشگران طبیعت زیبای آن را آلوده نکنند.

منبع: دنیای اقتصاد

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
شهر جهانی گوهرسنگ‌ها، میزبان نخستین رویداد شبکه‌سازی سنگ‌های گوهری و فلزات گران‌بهاست | عکس
» شهر جهانی گوهرسنگ‌ها، میزبان نخستین رویداد شبکه‌سازی سنگ‌های گوهری و فلزات گران‌بهاست
... دیدن متن »

نخستین رویداد شتاب‌دهی به شبکه‌سازی سنگ‌های گوهری و فلزات گران‌بها با هدف بررسی و ارائه راهکار برای حل مشکلات و شبکه سازی صنعت سنگ‌های گوهری و فلزات گران‌بها در شهر جهانی گوهرسنگ‌ها برگزار می‌شود.

زمان: ۲۵ بهمن ماه - از ساعت ۸ تا ۲۰ 
مکان: تالار همایش‌های نمایشگاه بین‌المللی مشهد

مکان ثبت نام: دبیرخانه این رویداد واقع در خیابان راهنمایی ۲۲ پ ۵۷، طبقه سوم
شماره تماس: ۰۹۱۵۳۱۵۲۹۳۶ و ۳۸۴۵۸۸۲۳

آقای سوبژه (محمد لهاک) این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سیرچ کوهستانی در همسایگی کویر | عکس
نوروزانه
» سیرچ کوهستانی در همسایگی کویر
... دیدن متن »

فرصت کمی تا آغاز تعطیلات عید نوروز باقی‌مانده و برای یک سفر مفید و متفاوت در این ایام، چه بهتر که زودتر مقصد خود را انتخاب کنیم. در فرصت باقی‌مانده هر روز یک جاذبه را در پهنه وسیع ایران معرفی خواهیم کرد. مبنای معرفی این جاذبه‌ها که از میان جاذبه‌های ملموس و ناملموس هستند، بکر بودن، دور بودن نسبت به مرکز، اهمیت، متفاوت بودن و... است. برای آنکه بیشتر از این جاذبه‌ها بدانید، می‌توانید رد آنها را در اینترنت جست‌وجو کنید.

 

وقتی از کرمان صحبت می‌شود اکثرا یک شهر تاریخی با فضای کویری را تصور می‌کنند. اما وقتی به کرمان رسیدید کمی به سمت شهداد متمایل شوید و ۸۰ کیلومتر برانید تا به یک روستای خوش آب‌و‌هوا در ۲۵ کیلومتری مرکز شهرستان شهداد برسید؛ جایی که کاملا با حال و هوای گرم و خشک کرمان متفاوت است. روستایی با آب و هوای کوهستانی به نام سیرچ که از قدیم محل ییلاق بخش گرمسیرى بوده. به شگفت‌انگیز بودن این روستا زمانی بیشتر پی می‌برید که بدانید حدفاصل این روستای کوهستانی با کویر لوت کمتر از ۳۰ دقیقه است. روستایی با انواع گونه‌های گیاهی و جانوری خاص و کوهستانی که در فصل زمستان کوه‌هایش سفیدپوش می‌شود و یک پیست اسکی بی‌نظیر را در جنوب شرق کشور به وجود می‌آورد. رودخانه‌های دائمی، چشمه آب گرم جوشان و سروها و چنارهای کهن هزار ساله روستای سیرچ از جاذبه‌های زیبای آن است که مشتاقان طبیعت را به سمت خود می‌کشاند. هر چهار فصل این روستا دیدنی است؛ اما حال و هوای بهاری آن حرف‌های بیشتری برای گفتن دارد.

منبع: دنیای اقتصاد

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
بازدید از تالاب در معرض خطر | عکس
نوروزانه
» بازدید از تالاب در معرض خطر
... دیدن متن »

فرصت کمی تا آغاز تعطیلات عید نوروز باقی‌مانده و برای یک سفر مفید و متفاوت در این ایام، چه بهتر که زودتر مقصد خود را انتخاب کنیم. در فرصت باقی‌مانده هر روز یک جاذبه را در پهنه وسیع ایران معرفی خواهیم کرد. مبنای معرفی این جاذبه‌ها که از میان جاذبه‌های ملموس و ناملموس هستند، بکر بودن، دور بودن نسبت به مرکز، اهمیت، متفاوت بودن و... است. برای آنکه بیشتر از این جاذبه‌ها بدانید، می‌توانید رد آنها را در اینترنت جست‌وجو کنید.

 

 

بسیاری از تالاب‌های کشور، در معرض نابودی قرار دارند. از این رو، باید تا فرصت هست از آنها دیدن کرد. تالاب شادگان در استان خوزستان، یکی از تالاب‌های جهانی ایران است که در کنوانسیون بین‌المللی رامسر به ثبت رسیده است. آب این تالاب از رودخانه‌های جراحی و کارون تامین می‌شود و حالا متاسفانه به دلیل مشکلات زیست محیطی در لیست قرمز (فهرست مونترو) قرار گرفته است. تالاب‌ها عموما زیستگاه گونه‌های متعددی از پرندگان است.

شادگان نیز پناهگاه پرندگان مهاجر از شمال اروپا و آسیا به شمار می‌رود. در همین حال، دو روستا در درون تالاب قرار دارند که جذابیت‌های این تالاب را دو برابر کرده‌اند. اگر خوش‌شانس باشید در اطراف این تالاب می‌توانید گونه‌های حیوانی از جمله گراز، گربه جنگلی و... را هم ببینید.

این امکان نیز وجود دارد که با قایق روی تالاب چرخی بزنید. جریانات ورودی زهکش‌ها، آلودگی آب، کاهش جریان‌های سیلابی، تغییرات اقلیمی، خشکسالی طولانی‌مدت، معرفی گونه‌های غیربومی، نشت مواد نفتی از لوله‌‌ها و اختلال و ایجاد مزاحمت برای حیات‌وحش از جمله مشکلاتی هستند که این زیستگاه ارزشمند را تهدید می‌کنند.

آنچه در بازدید از چنین تالابی اهمیت مضاعف دارد، توجه به حفظ محیط زیست است. باید حواستان باشد که به هیچ ترتیبی آرامش محیط را برهم نزنید و آلودگی صوتی و زیست محیطی ایجاد نکنید. تنها به این صورت است که سفر به این منطقه می‌تواند هم برای گردشگر رضایت به همراه داشته باشد و هم جامعه محلی را منتفع کند.برای رسیدن به شادگان، دو مسیر معرفی می‌شود؛ اول بزرگراه اهواز به آبادان و دوم مسیر ماهشهر به شادگان. از اهواز و ماهشهر، تقریبا یک ساعت و نیم با شادگان فاصله دارید. ایام نوروز یکی از بهترین زمان‌ها برای دیدن این تالاب شگرف است و نباید آن را دست داد.

 

 

آقای سوبژه (محمد لهاک) این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
گشتی در باغ ایرانی شرق کشور | عکس
نوروزانه
» گشتی در باغ ایرانی شرق کشور
... دیدن متن »

فرصت کمی تا آغاز تعطیلات عید نوروز باقی‌مانده و برای یک سفر مفید و متفاوت در این ایام، چه بهتر که زودتر مقصد خود را انتخاب کنیم. در فرصت باقی‌مانده هر روز یک جاذبه را در پهنه وسیع ایران معرفی خواهیم کرد. مبنای معرفی این جاذبه‌ها که از میان جاذبه‌های ملموس و ناملموس هستند، بکر بودن، دور بودن نسبت به مرکز، اهمیت، متفاوت بودن و... است. برای آنکه بیشتر از این جاذبه‌ها بدانید، می‌توانید رد آنها را در اینترنت جست‌وجو کنید.

۹ باغ ایرانی در فهرست آثار جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌اند که هر کدام در یک گوشه از این سرزمین وسیع قرار گرفته‌اند؛ باغ‌هایی که هر یک می‌توانند بهانه سفری جداگانه باشند. باغ اکبریه، از باغ‌های دوره زندیه از جمله این باغ‌ها است که در بیرجند استان خراسان جنوبی جای گرفته است. اگرچه فرم معماری این باغ، ایرانی است اما الهاماتی از معماری روسی نیز در آن دیده می‌شود که تلفیق آن با معماری اسلامی، سبک معماری نوینی را به نمایش گذاشته است. همانند سایر باغ‌های ایرانی، باغ اکبریه نیز دارای یک محور اصلی است. گنبد کلاه‌فرنگی، تالار آیینه‌ها و تزئینات مقرنس لاله زنبوری، در کنار موزه مردم‌شناسی بیرجند، موزه باستان‌شناسی بیرجند، موزه عروسک و موزه مشاهیر می‌توانند ساعت‌ها گردشگر را سرگرم کند.

منبع: دنیای اقتصاد

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
تالابی بکر در قلب خوزستان | عکس
نوروزانه
» تالابی بکر در قلب خوزستان
... دیدن متن »

فرصت کمی تا آغاز عید نوروز باقی‌مانده و برای یک سفر مفید در این ایام، چه بهتر که زودتر مقصد خود را انتخاب کنیم. در فرصت باقی‌مانده هر روز یک جاذبه را در پهنه وسیع ایران معرفی خواهیم کرد. مبنای معرفی این جاذبه‌ها که از میان جاذبه‌های ملموس و ناملموس هستند، بکر بودن، دور بودن نسبت به مرکز، اهمیت، متفاوت بودن و... است. برای آنکه بیشتر از این جاذبه‌ها بدانید، می‌توانید رد آنها را در اینترنت جست‌وجو کنید.

 

استان خوزستان آنقدر جاذبه‌های دیدنی، تاریخی و طبیعی دارد که همچنان بسیاری از آنها مغفول مانده و شناخته شده نیستند؛ اما نوروز زمان مناسبی است تا با فراغ بال سراغ کشف این ناشناخته‌ها بروید. درست در ۴۰ کیلومتری شمال غربی اهواز پس از پشت سر گذاشتن روستاهای مزرعه، بامدژ، سادات طواهر، سید جاسم و همچنین سد شاوور، کانال توانا و خط آهن اهواز-اندیمشک، به تالابی خواهید رسید که به نام «بامدژ» شناخته می‌شود؛ تالابی که آب آن از طریق رودخانه شاوور تامین شده و علاوه بر زیبایی‌های خیره‌کننده‌ای که دارد زیستگاه بسیار غنی جانوری و گیاهی از جمله بیش از ۲۰۰ گونه گیاهی، بیش از ۱۴۰ گونه پرنده و ۴۰ گونه جانوری دیگر و انواع ماهی است.

برای رسیدن به این تالاب زیبا لازم است وارد جاده اهواز اندیمشک شوید و از طریق راه‌های فرعی خود را به این محدوده برسانید. نکته حائز اهمیت زمان رفتن به بامدژ رعایت برخی از نکات است. چون باتوجه به چنین زیستگاه غنی گیاهی و جانوری که در این منطقه وجود دارد باید زمانی که به سمت این تالاب می‌روید تمام تلاش خود را کنید تا اکوسیستم این زیستگاه را برهم نزده و وارد حریم زندگی حیوانات و جانوران آن محدوده نشوید.

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
تئاتری که ۲۲۰۰ سال پیش بلیت فروشی می‌کرد | عکس
» تئاتری که ۲۲۰۰ سال پیش بلیت فروشی می‌کرد
... دیدن متن »

شواهد به‌دست آمده در آمفی‌تئاتر شهر تاریخی «لئودیکیا» ترکیه حاکی از وجود یک ساز و کار بلیت فروشی از ۲۲۰۰ سال قبل در آنجاست. به گزارش ایسنا به نقل از حریت، پروفسور «کالال شیمشک» که از ۱۵ سال پیش مشغول کاوش‌های باستان‌شناسی در شهر کهن «لئودیکیا» در دنیزلی ترکیه است، گفت، بررسی‌ها ثابت کرده که زندگی در شهر «لئودیکیا» از ۵۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح تا قرن هفتم میلادی بدون وقفه ادامه داشته است.

در کاوش‌هایی که در آمفی‌تئاتر وسترن و ۲۲۰۰ ساله این شهر انجام شده است ۲۳ پله برای نشستن تماشاچیان در قسمت پایینی و ۲۰ پله نیز در قسمت بالایی کشف شده است و نکته جالب توجه این است که این صندلی‌ها با حروف الفبا همچون سالن‌های نمایش امروزی از یکدیگر متمایز شده‌اند و همچنین دارای جایگاهی برای مقامات و افراد بلندپایه نیز است.

سرپرست تیم باستان‌شناسی شهر «لئودکیا » همچنین اعلام کرد بررسی و کاوش محوطه «Sacred Agora» در این منطقه همچنان ادامه دارد که به کشف قدیمی‌ترین اکتشافات در دره «لیکاس» انجامیده است. شهر تاریخی «لئودیکیا» ترکیه در سال ۲۰۱۳ وارد فهرست موقت میراث جهانی یونسکو شد.

 

سید حامد حسینیان این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
۱۰ روند سفر در سال ۲۰۱۹ | عکس
«Conde Nast Traveller» زوج‌های جوان را به دیدن «ایران» دعوت کرد
» ۱۰ روند سفر در سال ۲۰۱۹
... دیدن متن »

گردشگران در هر سال روش‌های جدیدی را برای افزایش هیجان در سفرهای خود به کار می‌گیرند که این روش‌ها همواره در حال تغییر هستند. نشریه Conde Nast Traveller در همین زمینه ۱۰ روندی را که برای گردشگران در سال ۲۰۱۹ جذاب خواهد بود بررسی کرده که از مهم‌ترین آنها می‌توان به «اقامت در هتل‌هایی با قابلیت خرید لوازم آنها»، «تجربه کمپینگ‌های خانوادگی»، «اقامت‌های گروهی در مکان‌های لوکس برای کاهش هزینه افراد»، «استفاده از ارز‌های مجازی درجهت کاهش زیان‌های مالی ناشی از کارمزد تبادل ارز برای گردشگران» و نیز «سفرهای دو نفره به اوج هیجان و خطر» اشاره کرد. در مورد اخیر، ایران به‌عنوان یکی از مقصد‌های جذاب معرفی شده است.

سفرهای دونفره به اوج هیجان

براساس بررسی Conde Nast Traveller، اگرچه اشتیاق برای سفرهای دو نفره زوج‌ها هرگز کاهش نخواهد یافت، افزایش تقاضا‌ برای سفرهای چالش‌آمیزی که آنها را به یکدیگر نزدیک‌تر می‌کند به‌طور روزافزونی در حال افزایش است. قرار گرفتن در موقعیت‌های خطرناک، تجربه کردن شرایط دشوار و انجام فعالیت‌های فیزیکی و ورزشی جاه‌طلبانه می‌تواند موجب افزایش احترام و صمیمیت میان زوج‌ها شود. برای سال ۲۰۱۹ نیز می‌توان چنین شرایطی را در منطقه کاراکوروم در شمال پاکستان، جنگل‌های سردسیر نروژ، یک سفر ۱۵ روزه به ایران برای دیدار از حیات وحش ایران و سفر به فلات تبت تجربه کرد. یک آژانس مسافرتی دیگر در حال برگزاری تورهایی در جیبوتی، کنگو و مناطق کمتر دیده‌شده از خاورمیانه است. این سفرها مختص زوج‌هایی است که بسیار به این نوع سفرها علاقه‌مند هستند.

اقامت در هتل‌ها و خرید لوازم آن

چند شرکت تولید لوازم و طراحی منازل مسکونی در حال افتتاح هتل‌ مختص به خود هستند. این اقدام را می‌توان بسیار هوشمندانه دانست؛ چراکه میهمانان قادر خواهند بود لوازم این هتل‌ها را خریداری کنند. برای نخستین بار وب‌سایت «MADE.CON» این روش را با افتتاح نخستین هتل فروش لوازم خانگی بنا نهاد. پس از آن نیز یک هتل دیگر در لندن و در تابستان ۲۰۱۸ با همین ویژگی راه‌اندازی شد. در روزهای اخیر نیز برند ژاپنی «موجی» دو هتل را در پکن و شنژن در چین افتتاح کرد. همچنین در بهار سال جاری قرار است یکی دیگر از همین نوع هتل‌ها در توکیو راه‌اندازی شود. لوازمی که در این مکان‌ها به‌فروش می‌رسند شامل صندلی‌های چوبی، جامسواکی ایستاده، پتو، بالش و جا‌شامپویی است. در عین حال برند دانمارکی «ویپ» نیز هتل‌هایی را با دارا بودن اتاق‌های یکخوابه در کپنهاگ طراحی کرده است که مسافران قادرند پیش از خرید لوازم آشپزخانه از آنها استفاده کنند. «SOHO HOUSE» نیز به تازگی یک هتل را با ۳۸ اتاق افتتاح کرده است که در آن خریداران می‌توانند اغلب لوازم مورد نیاز برای منازل خود را انتخاب کنند.

کمپینگ خانوادگی

اما در حالی که اغلب خانواده‌ها به‌دنبال گذراندن تعطیلات خود در یکی از جزایر یونان هستند، یک اقلیت در حال رشد مایل است تا به نقاط کمترشناخته‌شده از جهان، سفری پر از هیجان داشته باشد و با فرهنگ و رسوم جدید آشنا شود. در سفرهای کمپینگ، اینستاگرام پنجره‌ای به جهان پر از هیجان است. در این فضای مجازی می‌توان تصاویری از قایق‌سواری افراد یا دیدار از معبدی در جنگل را مشاهده کرد. با توجه به اینکه تا سال ۲۰۲۰، حدود نیمی از نیروی کار بریتانیا و آمریکا آزاد و دورکار هستند و این نکته که در سال ۲۰۱۷ تعداد دانش‌آموزانی که از راه دور و بدون حضور در مدارس تحصیل را ادامه داده‌اند نسبت به سال ۲۰۱۴، ۴۰ درصد افزایش یافته است، جای تعجب ندارد که والدین از این زمان آزاد ایجاد شده برای سفر خود استفاده کنند. در حالی که شیوه نوین کمپینگ در حال گسترش است بیش از هر زمان دیگر در سال ۲۰۱۹ شاهد افرادی خواهیم بود که در خارج از مدارس به تحصیل ادامه داده‌اند.

اقامت‌های گروهی در منازل لوکس

از سوی دیگر، گروه دوستان و خانواده‌ها طی سال‌های گذشته برای اجاره ویلا‌ها یا کلبه‌های ییلاقی گرد یکدیگر جمع می‌شوند اما در سال ۲۰۱۹ یک گزینه لوکس دیگر برای افرادی که این مدل از سفر را انتخاب می‌کنند وجود خواهد داشت که یک شرکت فعال در این زمینه منازل بسیار لوکس و مجهز با مساحت‌های بالا را اجاره می‌دهد. این شرکت هم‌اکنون دارای یک هزار ملک از این نوع است که در بیش از ۵۰ کشور جهان قرار دارند و ۱۰ هزار نفر عضو آن هستند.

لذت تنهایی درسفر

براساس گزارش Conde Nast Traveller، تنها سفر کردن می‌تواند موجب حس تنهایی درفرد شود؛ به‌ویژه در شرایطی که شما در یک هتل اقامت داشته باشید، چرا که در هتل‌ها نمی‌توانید به سادگی با افراد آشنا شوید و گردشگران اغلب در مناطق حومه شهری و تفریحی اقامت می‌کنند و علاقه چندانی به سکونت در هتل‌های مرکز شهر ندارند. راه‌حل مناسب برای این شرایط سهیم شدن محل سکونت با یک فرد دیگر است که به یک روش متداول به‌ویژه برای افراد و گردشگران جوان بدل شده است. همچنین برخی از مراکز نیز در این زمینه فعال هستند؛ به نحوی که اتاق‌هایی را در اختیار دو یا چند نفر قرار می‌دهند و امکانات دیگری نیز از قبیل کلاس‌های یوگا برای آنها فراهم خواهد شد.

درمان در سفر با ماری‌جوانا؟

کانابیدیول، یک ماده غیر روان گردان است که از مزارع ماری‌جوانا به‌دست می‌آید و به‌طرز فزاینده‌ای در حال محبوب شدن میان افراد است؛ چراکه گفته می‌شود دارای خواص پزشکی اثبات‌شده‌ای است. این در حالی است که در پاییز سال گذشته ماری‌جوانا در کانادا قانونی شد و همچنین چند ایالت آمریکا نیز آن را قانونی اعلام کرده‌اند. از این رو در مناطقی که ماری‌جوانا قانونی است مراکزی دایر شده‌اند که در آنها از روغن کانابیدیول برای ماساژ‌های طبی استفاده می‌شود. برخی بر این باورند که این امر به آزاد شدن استرس و تنش در ماهیچه‌های افراد کمک شایانی می‌کند. در برخی از این مراکز چای کانابیدیول نیز برای مشتریان عرضه می‌شود.

کاهش پسماندهای غذایی

آیا می‌دانستید که در بریتانیا هرساله به ارزش ۲۰ میلیون پوند غذا دور ریخته می‌شود؟ رستوران‌های بدون پسماند غذایی در برایتون و لندن نقش خود را برای کاهش این مقدار ایفا کرده‌اند. اما اکنون نشانه‌هایی مبنی بر آن وجود دارد که این رویکرد در حال بدل شدن به یک جریان اصلی است. اکنون برخی هتل‌های بین‌المللی مانند هتل ماریوت در نظر دارند که تا سال ۲۰۲۵، پسماندهای غذایی خود را تا ۵۰درصد کاهش دهند. همچنین هتل آرمانی در دبی درنظر دارد پسماندهای آشپزخانه خود را تا ۸۰ درصد کاهش دهد.

اهمیت ارزهای مجازی برای گردشگران

اگر در حال برداشت از یک دستگاه ای‌تی‌ام در کشور خارجی هستید یا آنکه به‌طور مستقیم پول خود را مبادله می‌کنید، همواره درصدی از پول خود را به‌دلیل حق کمیسیون و کارمزد از دست خواهید داد. بر اساس اعلام دولت بریتانیا، شهروندان این کشور روزانه بیش از یک میلیون پوند را به دلیل همین کارمزد‌ها از دست می‌دهند. در چنین شرایطی استفاده از ارزهای مجازی دربرگیرنده یک سیستم پرداخت ایمن و بدون هرگونه کارمزد است. از سال ۲۰۱۹ استفاده از این نوع ارزهای مجازی نظیر «بیت‌کوین» با رشد مواجه خواهد بود. امروز ۴۵۰ هزار هتل در سراسر جهان پرداخت‌های «اتریوم» را با استفاده از برنامه‌هایی همچون «تریپیو» می‌پذیرند.

پوشیدنی‌های دوستدار محیط‌زیست

استفاده از کفش‌های مناسب برای مسافرت همواره برای گردشگران موضوع مهمی بوده است اما آلاینده‌های کربنی که درپی تولید کفش‌ها ایجاد می‌شوند قابل‌توجه است. برخی گزارش‌ها نشان می‌دهد تولید یک جفت کتانی با توجه به استفاده از نخ، پلاستیک و دیگر مواد اولیه دیگر، به تولید ۱۳ کیلوگرم آلایندگی‌ کربنی منجر خواهد شد. در حالی که این میزان از آلایندگی‌ قابل مقایسه با دیگر منابع تولید کربن نیستند. مسافران می‌توانند با خرید کفش‌های محلی از میزان تولید آلاینده‌ها بکاهند. اکنون برند‌های متفاوتی وجود دارند که این نوع از کفش‌ها را با استفاده از مواد ارگانیک به تولید می‌رسانند که برند «وجا» در فرانسه یک نمونه از آنها است. شرکت آدیداس نیز به‌تازگی مدل‌هایی از کفش‌های خود را عرضه کرده که از مواد ارگانیک ساخته شده‌اند.

کاهش زمان سفر با فناوری جدید

با توجه به وجود فناوری تشخیص چهره و اثر انگشت در آخرین مدل‌های آی‌فون، بسیاری از افراد اکنون با این فناوری آشنایی دارند. طولی نخواهد کشید که از این فناوری به‌طور گسترده برای بررسی هویت افراد در فرودگاه‌ها و مرزها استفاده خواهد شد و روش‌های سنتی برای بررسی پاسپورت افراد کنار گذاشته می‌شود. در طول یک سال گذشته خطوط هواپیمایی «بریتیش ایرویز» از فناوری بیومتریک در فرودگاه‌های اورلاندو، نیویورک و میامی استفاده کرده است. هدف از به‌کارگیری این فناوری صرفه‌جویی در زمان افراد است؛ به‌نحوی که افراد از زمان ورود به فرودگاه تا سوار شدن در هواپیما از گیت‌ها بدون نشان دادن مدارک شناسایی خود تردد کنند. این روش زمان سفرها را به یک‌سوم کاهش می‌دهد. بر اساس گزارش‌های منتشر شده اکنون ۷۷ درصد از فرودگاه‌ها و ۷۱ درصد از شرکت‌های هوایی برنامه‌های گسترده‌ای را برای استفاده از فناوری بیومتریک در تشخیص هویت در دست اجرا دارند.

منبع: دنیای اقتصاد

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
تهرانگردی رایگان در فجر | عکس
» تهرانگردی رایگان در فجر
... دیدن متن »

جاذبه تهران جشنواره «تهرانگردی فجر» از ۵ تا ۳۰ بهمن‌ماه در شهر تهران به صورت رایگان برگزار می‌شود. به گزارش ایسنا، شهرام علیمحمدی، معاون گردشگری استان تهران با اشاره به شعار این جشنواره که «نشاط و امید شهروندی» است، از شهروندان به خصوص جوانان و نوجوانان برای شرکت در این تورها دعوت کرد و یادآور شد: ارتقای نشاط اجتماعی و جلب مشارکت شهروندی در تحقق گردشگری پایدار شهری از مهمترین اهداف جشنواره گردشگری فجر است.

به گفته او، معرفی مقاصد کمتر شناخته شده در گردشگری شهری از اولویت‌های تورهای تهرانگردی است و شرکت‌کنندگان در کنار بازدید از جاذبه‌های گردشگری در برنامه‌ها و مسابقات مفرح و نشاط‌آور نیز شرکت خواهند کرد.

وی افزود: جشنواره گردشگری فجر در قالب تهرانگردی ادبی، هنرگردی، موزه‌گردی، طبیعت‌گردی، گردشگری انقلاب و گشت در بافت قدیم برگزار می‌شود. شهروندان می‌توانند عنوان مورد علاقه خود را به شماره ۵۰۰۰۲۰۳۰۰۰۱۰۰ بفرستند. علیمحمدی گفت: حضور در تورهای تهرانگردی فجر برای علاقه‌مندان رایگان است و شهروندان برای کسب اطلاعات بیشتر از محورهای گردشگری فجر می توااند به سایت http://tehran.ichto.ir/ مراجعه کنند.

فرزاد این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به بهانه زادروز فردوسی و نزدیکی جشن سده | عکس
» به بهانه زادروز فردوسی و نزدیکی جشن سده
... دیدن متن »

فردوسی در نوشته‌های خود به تاریخ اساطیری ایران اشاره کرده و قسمت‌های مهمی از این تاریخ را به زبانی ساده بازگو می‌کند. بسیاری گمان می‌کنند که کاخ‌ها قصرها و یا مناطقی که در این داستان‌ها آمده است در دنیای واقعی وجود ندارد و عده‌ای هم آرزو می‌کنند که کاش این داستان‌ها رنگ و بوی واقعیت داشتند تا علاوه بر مطالعه آنها، امکان بازدید از این مناطق نیز وجود می‌داشت. برخی مناطق و مکان‌های اشاره شده در شاهنامه در دنیای واقعی وجود دارند که در شاهنامه یا به صورت شکل واقعی خود یا با تغییراتی به آنها اشاره شده است. 

بر طبق اشعار فردوسی در شاهنامه، کیومرث اولین پادشاه ایران زمین بوده است. او شهر دماوند را ساخت و از مو و پشم حیوانات شروع به بافت لباس کرد. فرزند کیومرث سیامک نام داشت و در دوران کیومرث اهریمن، دشمنی سختی با او داشت. اهریمن فرزندان بسیار داشت و سپاهی گرد آورد و به جنگ با کیومرث شتافت. در این جنگ سیامک کشته شد. فرزند سیامک هوشنگ نام داشت که توانست دیوان را شکست داده و کیومرث را به تخت پادشاهی بازگرداند. روزی هوشنگ در کوهستان به همراه یاران خود بود که با ماری بزرگ روبرو شد و سنگی به سمت او پرتاب کرد. از برخورد این سنگ با سنگ دیگری آتش پدید آمد و و هوشنگ پنداشت که این آتش هدیه‌ای از طرف اهورامزدا بوده است. آتش را با خود به شهر برد و به خاطر کشف آتش جشنی برگزار کردند که به «جشن سده» معروف است.

جهاندار پیش جهان آفرین
نیایش همی کرد و خواند آفرین

که او را فروغی چنین هدیه داد
همین آتش آنگاه قبله نهاد

بگفتا فروغیست این ایزدی
پرستید باید اگر بخردی

شب آمد برافروخت آتش چو کوه
همان شاه در گرد او با گروه

یکی جشن کرد آن شب و باده خورد
سده نام آن جشن فرخنده کرد

برای ایرانیان دوره باستان سه آتش مهم وجود داشت: «آتش آذر فرنبغ»، « آتش آذر برزین مهر» و «آتش آذر گشنسب». آتش آذر گشنسب در آتشکده‌ای به همین نام  (آتشکده آذر گشنسب) در منطقه تخت سلیمان امروزی است که در زمان ساسانیان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده است. همچنین در جایی دیگر در نبرد رستم با سپاه توران رستم به سپاهیانش می‌گوید:  

یکی سخت سوگند خوردم به ماه /  به آذرگشسب و به دیهیم و شاه

کیکاووس و کیخسرو نیز قبل از نبرد با افراسیاب به این مکان رفته و به نیایش پروردگار می‌پردازند:

بدو گفت ما هم چنین باد و اسب  / بتازیم تا خان آذرگشسب /  بپاشیم در پیش یزدان بپای /  مگر پاک یزدان بود رهنمای

آتشکده آذر گشنسب در منطقه تخت سلیمان نزدیکی شهرستان تکاب استان آذربایجان غربی قرار دارد.

نیکا نصیری این را خواند
آقای سوبژه (محمد لهاک) این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
صنعت گردشگری هنگ‌کنگ با طولانی‌ترین پل جهان | عکس
» صنعت گردشگری هنگ‌کنگ با طولانی‌ترین پل جهان
... دیدن متن »

هنگ‌ کنگ در حال حاضر توریسیتی‌ترین‌ شهر جهان است. سالانه ۳۰ میلیون نفر از این شهر دیدن می‌کنند که دوبرابر گردشگران پاریس است. ایستگاه راه آهن موسوم به «وست کولون»‌ West Kowloon Station در هنگ‌کنگ و پل جدید «هنگ‌کنگ-جوهای-ماکائو» زندگی میلیونها نفر را در هنگ کنگ و به ویژه در دلتای رودخانه‌ پرل -که یکی از شلوغ‌ترین مناطق حمل و نقلی در سراسر جهان به شمار می‌رود- متحول کرده است. در این گزارش اسپات لایت تاثیر این ساختار و چشم انداز آینده آن را بررسی می‌کنیم.

پل جدید «هنگ‌کنگ-جوهای-ماکائو» طولانی ترین پل دریایی در سراسر جهان است که هنگ‌ کنگ، جوهای و ماکائو را به هم متصل می‌کند. با فولادی که در ساخت این پل به کار رفته است می توان ۶۰ برج ایفل ساخت. این پل ۵۵ کیلومتری دریایی در کنار یک جزیره مصنوعی ساخته شده و دارای یک تونل ۷ کیلومتری برای عبور کشتی است. ریموند کنگ مدیر این پروژه درباره ویژگی‌های پل «هنگ‌کنگ-جوهای-ماکائو» می‌گوید:‌ «قبل از ساختن این پل تمام کسانی که می‌خواستند بین این سه شهر رفت و آمد کنند می‌بایست مسیری بیش از ۲۰۰ کیلومتر را می پیمودند. طی کردن جاده‌های شلوغ چهار ساعت طول می‌کشید. این پل فاصله این سه شهر به ۶۵ کیلومتر رسانده است.»

۷۰ میلیون نفری که در این منطقه رو به رشد زندگی می‌کنند با عبور از این پل می‌توانند به سرعت و به راحتی به مرکز مالی هنگ کنگ و جزیره ماکائو سفرکنند. این پل می‌تواند ۱۲۰ سال عمر کند و توانایی مقاومت در برابر زلزله‌‌های شدید و طوفان‌های سهمگین را دارد. ریموند کنگ می‌افزاید:‌ «این پل همچنین باعث بهبود تعاملات مالی، تجاری و فرهنگی و گردشگری بین سه شهر خواهد شد. آخرین طوفانی که در اینجا رخ داد در ماه سپتامبر بود و یک ماه بعد از آن توانستیم پل را افتتاح کنیم. در نتیجه پل در مواجهه با طوفان‌های شدید امتحانش را با نمرهٔ عالی پس داده است.» پل به امکانات ترانزیتی نیز مجهز است. روزانه ۶۰ هزار مسافر بین هنگ کنگ و سرزمین اصلی از مرکز عبور می‌کنند.

جیسون وانگ، رئیس شورای صنعت گردشگری هنگ کنگ است و می‌گوید:‌ «در حال حاضر به لطف این پل در عرض سه ساعت به دلتای رودخانه پرل و شهرهای آن دسترسی پیدا می‌کنید. به نظرم این پیشرفت فوق‌العاده است.»‌ او در این باره که زیرساخت‌های جدید حمل و نقل در هنگ‌کنگ چه تاثیری بر رونق گردشگری آن خواهد داشت، می‌گوید:‌ «گردشگرانی که برای شرکت در کنفرانس یا کنگره بین‌المللی به هنگ کنگ می‌آیند، گاهی ممکن است بخواهند با استفاده از فرصتهایی که سفر در اختیارشان قرار می‌دهد، جاذبه های مهم گردشگری منطقه را کشف کنند؛ یا سفرشان را طولانی کرده و برای یک تعطیلات آخر هفته، به جاهای دیگر سفر کنند.» هنگ کنگ از جنبه‌های مختلف اقتصادی و گردشگری مورد توجه است؛ زیرساخت‌های جدید حمل و نقل گردشگران بیشتری را به شهر آسمان خراش‌ها خواهد کشاند.

ایستگاه راه‌آهن «وست کولون»

ایستگاه راه آهن «وست کولون» West Kowloon Station در قلب هنگ‌کنگ در ماه سپتامبر افتتاح شد. قطارهای سریع‌السیر این ایستگاه روزانه ۱۲ میلیون نفر را جابه‌جا می کنند. آندره برومبرگ، معمار این ایستگاه راه آهن اهل کلرادو است. او می‌گوید: «این ایستگاه برای ترکیب همه این خطوط ارتباطی و آوردن آنها به یک پایانه است. بنابراین نکته‌ٔ جالب و زیبای این طرح همین همگرایی است: این که همهٔ قطارها به یک‌جا بیایند و روبروی این نمای زیبای شهر زیر آسمان توقف کنند.»

منبع: یورونیوز

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
پلیس‎‎های انگلیسی زبان در یزد چه خواهند کرد؟ | عکس
» پلیس‎‎های انگلیسی زبان در یزد چه خواهند کرد؟
... دیدن متن »

پلیس توریسم که برای نخستین بار در کشور با مشارکت میراث فرهنگی و نیروی انتظامی در سال ۱۳۸۱ در یزد راه‎‎اندازی و پس از مدتی فعالیتش متوقف شده بود، با رایزنی‎‎های میراث فرهنگی مجدداً در بافت جهانی این شهر احیا می‎‎شود.

گردشگری به عنوان یکی از مهمترین صنایع درآمدزا امروزی جهان، علاوه بر ایجاد اشتغال، در توسعه پایدار کشورها نیز نقش شایانی را ایفا می‎‎کند لذا دولتمردان کشورمان با توجه به ظرفیت ‎ های بالای گردشگری در گوشه گوشه‌ی ایران اسلامی توسعه این بخش را با جدیت دنبال می‎‎کنند. شهر یزد به عنوان یکی از مهمترین، بی‎نظیرترین و خوش‎‎رنگ‎ترین اضلاع مثلث طلایی گردشگری ایران پس از ثبت جهانی، این روزها شاهد دوره‎ی جدیدی از گردشگری است ولی یکی از مهمترین عوامل دخیل در پیشبرد اهداف این بخش موضوع «امنیت» است.

بروز برخی مسائل و مشکلات مبتلا به این صنعت با وجود امنیت بالای کشورمان به ویژه در شهر یزد، باعث شد که برای نخستین بار در کشور با مشارکت میراث فرهنگی و نیروی انتظامی استان یزد در سال ۱۳۸۱، پلیس توریسم در این شهر تاریخی شکل بگیرد ولی فعالیت‎‎های این حوزه دوام زیادی نیاورد و پس از مدتی متوقف شد. به دنبال ثبت جهانی بافت تاریخی یزد و لزوم برقراری امنیت و راهنمایی گردشگران این شهر که اینک در صدر توجه گردشگران جهانی است، مسئولان میراث فرهنگی استان مصمم به احیای مجدد پلیس گردشگر در یزد شده‎‎اند و در این راستا مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان از تلاش برای تعیین مکانی در این بافت تاریخی برای استقرار این پلیس تخصصی با توانایی ویژه خبر می‏‏دهد. سید مصطفی فاطمی در گفتو ‎گو با خبرنگار ایسنا با اشاره به احیای پلیس توریسم در شهر یزد، در این باره تصریح می‎‎کند: به زودی نیروهای پلیس مسلط به زبانهای خارجی و آشنا به مسائل گردشگران در بافت جهانی یزد مستقر خواهند شد.

وی با بیان این که رایزنی‌های اولیه در این رابطه با فرماندهی نیروی انتظامی انجام و همکاری این بخش در حال انجام است، اظهار می‎کند: از آنجایی که واگذاری مکانی در محدوده بافت تاریخی یزد باید از سوی دفتر حفظ و احیاء بناها، محوطه‎‎ها و بافت ‎ های تاریخی میراث فرهنگی کشور انجام شود، به دنبال تهیه مکانی مناسب برای استقرار پلیس توریسم در محدوده این بافت جهانی هستیم. این مسئول با اشاره به توانمندی‌ها و ظرفیت‌های شهر جهانی یزد برای تبدیل شدن به شهر اول گردشگری کشور، گفت: خوشبختانه یزد در سنوات اخیر شاهد درصد بالایی گردشگر به ویژه گردشگران خارجی نسبت به جمعیت استان و در مقایسه با شهرهایی چون اصفهان و شیراز که محورهای مهم گردشگری کشور هستند، بوده است و ضرورت دارد که با خدمات بهتری از جمله با ایجاد پلیس توریسم به این حجم از گردشگران ارائه شود.

منبع: ایسنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
موزه عراق... تاریخی کهن، حضوری غم انگیز | عکس
» موزه عراق... تاریخی کهن، حضوری غم انگیز
... دیدن متن »

«لمی یاس الدوری» تصریح کرد: همزمان با حمله آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ موزه ملی این کشور مانند دیگر نهادهای دولتی آسیب زیادی دید به طوری که ۱۵ هزار قطعه اثر باستانی از آن ربوده شد که تاکنون فقط ۴۳۰۰ قطعه از آنها به موزه بازگشته و مسئولان در پی بازگردان بقیه آثار سرقت شده هستند.

وی افزود: وزارت فرهنگ عراق با همکاری دیگر نهادهای دولتی تاکنون اقدامات گسترده ای برای بازگرداندن آثار باستانی به غارت رفته عراق از زمان اشغال این کشور توسط آمریکا و حمله داعش انجام داده است.

الدوری با اشاره به وجود چندین هزار اثر باستانی در انبارهای موزه ملی عراق واقع در منطقه العلاوی بغداد، گفت: این موزه با ۲۵ سالن آثار باستانی تمدن ها و دوره های تاریخی که عراق شاهد آن بوده از جمله آثار ما قبل تاریخ با قدمتی بیش از ۶۵ هزار سال قبل از میلاد را به نمایش گذاشته است اما با این وجود و با توجه به حجم بالای آثار باستانی عراق، موزه کنونی از گنجایش مناسبی برخوردار نیست. وی راه حل این مشکل را تخصیص زمین بزرگی در فرودگاه المثنی در بغداد با مساحتی افزون بر ۵۰ دونم (هر دونم ۱۰۰۰ مترمربع است) برای ساخت موزه جدید دانست و گفت: تاکنون محدودیت های مالی، مانع اجرای این طرح شده اما همچنان امید می رود این طرح هرچه زودتر اجرایی شود.

موزه ملی عراق با تشکیل دولت این کشور در زمان سلطه انگلیس در سال ۱۹۲۳ احداث شد و «دونت بیل» مشاور حاکم انگلیسی عراق که خود ایده تاسیس موزه را مطرح کرده بود مدیریت آن را به عهده گرفت. اما به دلیل کوچکی ساختمان موزه و افزایش آثار باستانی کشف شده، این آثار در سال ۱۹۲۷ به ساختمان بزرگتری انتقال یافت و با تداوم عملیات اکتشافی باستان شناسان، نیاز به تاسیس موزه ای بر اساس استانداردهای جهانی شدت گرفت و در سال ۲۰۱۷ موزه جدید افتتاح شد.

«عامر عبدالرزاق» باستان شناس با اظهارتاسف نسبت به وضعیت آثار غارت شده عراق گفت: از مشاهده آثار باستانی به غارت رفته عراق در موزه های دیگر کشورها در حالی که از سرنوشت دیگر آثار خود نیز بی خبر هستیم بسیار متاثر می شوم. وی افزود: بازدیدکنندگان از موزه عراق با سفر به گذشته های دور که از انسان های ماقبل تاریخ و وسایل آنها شروع می شود و از تمدن سومری ها و اسطوره های آن و تمدن بابل، آشور و اکدی ها عبور کرده، وارد مراحل مختلف تمدن اسلامی می شوند با شیوه های زندگی در هر دوره زمانی از تاریخ آشنا می شوند.

«احمد ناصر» یکی از بازدیدکنندگان موزه می گوید: یادم نیست چند بار از موزه عراق دیدن کرده ام اما هر بار که به این موزه می آیم با تامل در مراحل تاریخی زندگی بشر با مطلب جدیدتری آشنا می شوم. «انوار کامل» یکی دیگر از بازدیدکنندگان از موزه عراق با اشاره به جنبه آموزشی این موزه گفت: با بازدید از این موزه، گویی با «اینانا» الهه اسطوره ای سومری ها درباره زندگی و سرزمین غنی عراق و حوادث آن زمان سخن می گویی و به اطلاعات جدیدی دست می یابیم.

منبع: ایرنا

آقای سوبژه (محمد لهاک) این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
۲۵ شهر برگزیده مسافران جهان در سال ۲۰۱۸ | عکس
» ۲۵ شهر برگزیده مسافران جهان در سال ۲۰۱۸
... دیدن متن »

در فهرست وبسایت تریپ ادوایز از برترین مقاصد توریستی ۲۰۱۸، پاریس با با وجود ناآرامی‌های اخیر همچنان در صدر ایستاده است و استانبول جایگاه خود را در میان ۱۰ مقصد برتر حفظ کرده و همچنین نامی از شهرهای ایرانی در این فهرست دیده نمی‌شود.

وبسایت معروف «تریپ اوایزر» شامل اطلاعات مفیدی درباره هتل‌ها، رستوران‌ها، اقامت گاههای مختلف و همه چیز در رابطه با سفر است. این سایت بر اساس نظرات میلیون‌ها نفر از کاربران خود اقدام معرفی ۲۵ مقصد گردشگری برتر سال ۲۰۱۸ است. با توجه به محبوبیت این سایت نزد گردشگران بین‌المللی این فهرست می‌تواند تاثیرگذاری فراوانی در انتخاب مقصد گردشگران در سال ۲۰۱۹ میلادی نیز داشته باشد.

پاریس

گرچه پاریس بویژه در ماه‌های پایانی سال ۲۰۱۸ شاهد ناآرامی‌ها و اعتراضات خیابانیجلیقه‌ زدها بود اما جایگاه این شهر نزد گردشگران حفظ شده و رتبه نخست شهرهای جهان را از سوی کاربران «تریپ ادوایزر» به خود اختصاص داده است. پاریس که در سال ۲۰۱۸ میزبان نزدیک به ۱۷.۵ میلیون گردشگر بود، مقصدی ایده‌آل با جاذبه‌های متعدد از برج ایفل و طاق نصرت و موزه لوور تا رستوران‌های فوق‌العاده و صدها جاذبه فرهنگی، هنری و گردشگری دیگر است که به فرصت زیادی برای بازدید از همه آنها نیاز خواهید داشت.

لندن

لندن را می‌توان محل تلاقی تاریخ با هنر، مُد و غذاها دانست. سپری کردن یک روز فوق‌العاده در لندن می‌تواند برای هر فرد متفاوت باشد. عاشقان فرهنگ نباید بازدید از موزه تیت مادرن و اوپرای رویال هاوس را از دست دهند. برای طرفداران مد و لباس، خیابان آکسفورد بهترین مکان خواهد بود و عاشقان کتاب و موسیقی نیز بهتر است فرصت بازدید ازخیابان «اَبی رُد» و موزه «شرلوک هولمز» را از دست ندهند.

رُم

شهر تاریخی رُم ایتالیا یک روزه ساخته نشده و مطمئنا بیش از یک روز برای تماشای این شهر تمام نشدنی نیاز دارید. این شهر در واقع کلاژی رنگارنگ از میدان‌ها، بازارهای روباز و همچنین محوطه‌های تاریخی چشمگیر است که از آن جمله می‌توان به فواره تروی، کلوسئوم، پانتئون (معبد رومی) اشاره کرد. در این شهر می‌توانید به یادماندنی‌ترین غذاهای عمرتان را نیز تجربه کنید.

بالی

پس از سه شهر اروپایی نوبت یه شهر زیبای بالی در اندونزی می‌رسد که در فهرست برترین مقاصد گردشگری جهان از نگاه کاربران تریپ ادوایزر قرار گیرد. این شهر که از آن با نام بهشت اندونزی یاد می‌شود حسی رویایی به بازدیدکنندگان القاء می‌کند. سواحل زیبا، جنگل‌های انبوه و برگزاری فستیوال‌های شاد در این شهر از جمله جذاب‌ترین اتفاقاتی است که کاربران در نظرات خود درباره بالی به آن اشاره کرده‌اند.

کرت

کرت به عنوان بزگترین جزیره یونان نه تنها زادگاه پادشاه خدایان المپ‌نشین است، بلکه از آن به عنوان خاستگاه تمدن مدرن اروپایی یاد می‌شود. این جواهر مدیترانه‌ای غنی از تاریخ باستانی و اسطوره‌ای در بقایای کهن و جاذبه‌های فرهنگی‌اش است. قدمت بقایای «مالیا» در جزیره کرت به سال ۱۹۰۰ پیش از میلاد می‌رسد و گفته می‌شود زئوس، پادشاه خدایان و فرمانروای اساطیر یونانی در غاری در کوه خدایان (ایدا) متولد شده است.

بارسلون

بارسلون شهری سورئال است، جایی که «سالوادور دالی» نقاش بزرگ اسپانیایی مدت زیادی در آن زندگی کرد و «آنتونی گائودی» معمار کاتالونیایی و بزرگ‌ترین معماران دو قرن اخیر، بسیاری از ساختمان‌های باشکوه آن را طراحی کرده است. بارسلون که مهم‌ترین شهر توریستی اسپانیاست هر روز با اقبال جهانی بیشتری از سوی گردشگران رو به رو می‌شود. اسپانیا در سال ۲۰۱۸ برای اولین بار، جای آمریکا در مکان دوم پربازدیدترین کشورهای جهان را گرفت.

 پراگ

شهر زیبای پراگ در کشور جمهوری چک برای کسانی که می‌خواند خود را غرق در فرهنگ کنند پیشنهادی فوق‌العاده است. شما یک روز کامل، تنها برای بازدید از قلعه تاریخی پراگ زمان نیاز خواهید داشت. میدان قدیمی و سالن قدیمی شهر به همراه زندگی در شب از جمله چندین و چند جاذبه مهیج در این شهر زیبای اروپایی است.

مراکش

شهری که شاید خیلی بیش از این در فهرست‌های مقاصد گردشگری ندیده باشید. یکی از شهرهای کشور مراکش که به سبب قرمز بودن تمامی ساختمانها و بناها، شهر سرخ (حمرا) نیز نامیده می‌شود. شهری جادویی با بازارها، باغ‌ها، کاخ‌ها و مساجد چشم‌نواز. منطقه تاریخی مدینا و باغ زیبای ماجوریل که دارای موزه‌ای برای هنرهای اسلامی نیز هست از جمله جاذبه‌های این شهر رنگارنگ و زنده است.

 استانبول

مساجد، بازارها و حمام‌های ترکی در استانبول، مقاصدی است که می‌تواند به راحتی روزهای سفرتان به این شهر را به خود اختصاص دهد. معماری چشمگیر استانبول در بناهایی چون مسجد سلطان احمد (مسجد آبی) تجلی یافته است. این مسجد از بسیاری از نقاط شهر قابل مشاهده است. مسجد آیاصوفیه، کاخ توپکاپی، بازار بزرگ استانبول، برج گالا و ... از جمله دیگر دیدنی‌های این شهر اروپایی-آسیایی است.

نیویورک

بازدید از تمام دیدنی‌های نیویورک در یک سفر تقریبا غیرممکن است، به جای آن می‌توانید از مهم‌ترین جاذبه‌های آن شامل ساختمان امپایر استیت، مجسمه آزادی، سنترال پارک و موزه هنر متروپولیتن و همچنین کتابخانه‌های شهر دیدن کنید. نیویورک در سال ۲۰۱۸در مجموع میزبان پیش از ۱۳ میلیون توریست بوده است.

 در فهرست وبسایت تریپ ادوایزر از برترین مقاصد گردشگری جهان در سال ۲۰۱۸، پوکت در تایلند، هانوی در ویتنام، سیم ریپ در کامبوج، جامائیکا، شهر پلایا دل کارمن در کشور مکزیک، لیسبون پرتغال، دوبی در امارات، توکیو پایتخت ژاپن، کاتماندو در نپال، هنگ کنگ در چین، غردقه مصر، دهلی نو در هند، شهر تاریخی کاسکو در پرو، ریودوژانیروی برزیل و سیدنی استرالیا در رتبه‌های ۱۱ تا ۲۵ جای گرفته‌اند.

آقای سوبژه (محمد لهاک)، جهان، نیلوفر جوکار، رها باصفا و ملیحه این را دوست دارند
فوق العاده عالی بود :))))))))))
سپااااااااااااااااس از این مطلب فوق العاده جذاب
۲۷ دی
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
شهری در بلغارستان پایتخت فرهنگی اروپا شد | عکس
» شهری در بلغارستان پایتخت فرهنگی اروپا شد
... دیدن متن »

شهر Plovdiv به‌عنوان قدیمی‌ترین شهر بلغارستان، پایتخت فرهنگی اروپا در سال ۲۰۱۹ نامگذاری شد.

منطقه خراسان و به نقل از ترکیش نیوز، در افتتاحیه مراسم نامگذاری این شهر به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا افراد زیادی از جمله هنرمندان داخلی و خارجی حضور داشتند و این مراسم در سی‌امین سالگرد فروپاشی دیوار برلین برگزار شد.

این شهر از قدیمی‌ترین شهرهای اروپا است که قدمتی ۶۰۰۰ ساله دارد و دارای آثار تاریخی معماری دوره‌های یونانی، رومی و عثمانی است. شهر پلوویدف در اطراف رودخانه ماریتسا قرار دارد و تنوع قومیتی آن بسیار معروف است. ساکنان این شهر از اقلیت‌های ترک، روم، ارمنی، یونانی و یهودی هستند که بر فرهنگ این شهر تاثیر به‌سزایی دارند.

حدود ۳۵۰ رویداد فرهنگی در پلوویدف در سال ۲۰۱۹ برنامه‌ریزی شده است که در این میان می‌توان به نمایشگاه قطعات فروپاشیده شده دیوار برلین بعد از ۳۰ سال سقوط اشاره کرد. پلوویدف اولین شهر بلغاری برای تبدیل شدن به یک پایتخت فرهنگی اروپایی است.

منبع: ایسنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ایران، در لیست مقاصد سفر ۲۰۱۹ «نیویورک‌تایمز» | عکس
لیست مقاصد گردشگری در سال جدید میلادی از نگاه نیویورک تایمز
» ایران، در لیست مقاصد سفر ۲۰۱۹ «نیویورک‌تایمز»
... دیدن متن »

روزنامه آمریکایی «نیویورک‌تایمز» در گزارشی، ۵۲ مقصد برتر گردشگری را برای سال ۲۰۱۹ معرفی کرده است. از دید این روزنامه آمریکایی، ایران پس از شهر هنگ‌کنگ و بالاتر از شهر هیوستون در رتبه چهل و پنجمین مقصد برتر برای گردشگران جای گرفته است. در این فهرست «پورتوریکو»، دهکده تاریخی «هامپی» در هند، شهر ساحلی «سانتا باربارا» در کالیفرنیا، «پاناما» و «مونیخ» در آلمان به‌ترتیب موفق به کسب عنوان پنج مقصد نخست گردشگری در سال ۲۰۱۹ شده‌اند. از معیارهای اصلی انتخاب این فهرست می‌توان به رویداد‌های فرهنگی و هنری که قرار است در سال جاری در این مکان‌ها برگزار شوند، اشاره کرد. نام ایران در حالی در این لیست آمده که روابط سیاسی آمریکا با کشورمان با چالش‌های عمده‌ای روبه‌‌رو است.

در این مطلب با معرفی ایران به‌عنوان چهل و پنجمین مقصد برتر گردشگری در سال جاری آمده است: «به‌رغم افزایش تنش‌ها میان ایران و آمریکا از زمان به قدرت رسیدن دونالد ترامپ، اما جذابیت ایران بر هیچ گردشگر ماجراجویی پوشیده نیست.» این گزارش افزوده است: «بنا‌های تخریب‌شده برجای مانده از ایران باستان، مساجد خیره‌کننده اصفهان و شیراز که قدمت آنها به چند سده قبل باز می‌گردند و نیز بازار بزرگ و کاخ‌ گلستان در مرکز تهران تنها نمونه‌هایی از جذابیت گردشگری ایران هستند.»

از دلایل دیگری که «نیویورک تایمز» ایران را در لیست خود قرار داده این است که نمایشگاه‌ نقاشی مهمی قرار است در محل موزه هنرهای معاصر تهران برگزار و می‌تواند به یک پاتوق جذاب برای جوانان ایرانی نیز بدل شود. در این نمایشگاه انتظار می‌رود ۵۰۰ اثر برتر از هنرمندان سراسر جهان نظیر اندی وارهول، مارک روثکو و آثاری دیده‌نشده از پیکاسو که در انبار این موزه به‌تازگی کشف شده‌اند، به نمایش درآیند. این گزارش تاکید کرده که وزارت خارجه آمریکا همواره به شهروندان آمریکایی توصیه می‌کند به ایران سفر نکنند، اما گردشگران را منع نکرده و آمریکایی‌ها می‌توانند در چارچوب یک تور برنامه‌ریزی شده به ایران سفر کنند.

سازوکار انتخاب مقاصد

اما همه ساله روزنامه «نیویورک‌تایمز» با استفاده از نظرات کارشناسان گردشگری، عکاسان، و پرسنل خود ۵۲ مقصد جذاب را به گردشگران در سراسر جهان معرفی کند. دبیر سرویس گردشگری «نیویورک‌تایمز» در راستای آشنایی مخاطبان و خوانندگان این روزنامه با سازوکار جمع‌آوری اطلاعات مربوط به این مقصد‌ها و نحوه انتخاب آنها در مطلبی می‌نویسد: «در ابتدا دبیران میز گردشگری این روزنامه از روزنامه‌نگارانی که در گذشته با «نیویورک‌تایمز» همکاری داشته‌اند درخواست کرده است تا خیره‌کننده‌ترین مقصد‌هایی که پیشتر به آنها سفر کرده‌اند را انتخاب کنند. پس از آن از این افراد خواسته شد تا در مورد مکان‌های مورد علاقه خود مطلبی ۱۵۰ کلمه‌ای بنویسند. پیشنهاد‌ این روزنامه‌نگاران در یک مطلب جمع‌آوری شدند که در سال جاری حجم این مقاله را به بیش از ۷۰ صفحه رسانده‌اند. در برخی از موارد چند نویسنده مقصد‌های مشابهی را پیشنهاد کرده‌‌اند که اغلب به دلیل آن بوده است که در سال ۲۰۱۹ میزبان مراسم‌های خاص و مهمی خواهند بود. از این رو نیویورک‌تایمز بسیار خوش‌اقبال است که با تعداد انبوهی از روزنامه‌نگاران حرفه‌ای در سراسر جهان برای نگارش این مقاله همکاری داشته است. در این زمینه همچنین دبیران گردشگری با برخی از افرادی که به مکان‌های مختلفی از جهان سفر داشته‌اند نیز گفت‌و‌گو کرده‌اند.»

اما از این مرحله به بعد یک ماراتن برای رتبه‌بندی فهرست مورد نظر آغاز می‌شود. پرسش اساسی که در این میان مطرح می‌شود آن است که چه تغییری در این مکان‌ها قرار است در سال ۲۰۱۹ رخ بدهد که آنها را به یک مقصد جذاب برای گردشگری بدل می‌کند؛ این تغییرات می‌تواند ساخت یک آسمانخراش هیجان‌انگیز باشد، ساخت زیرساخت‌هایی که دسترسی به این مکان را برای گردشگران آسان‌تر می‌کند و همچنین رویداد‌های سیاسی که می‌تواند به ایمن‌تر شدن آن مقصد برای مسافران منجر شود. در این مقاله همچنین تغییرات آب‌و‌هوایی یک اولویت در نظر گرفته شده است. اکنون این پرسش مطرح می‌شود که در چه مکان‌هایی چنین خطری وجود دارد؟ برخی از این مکان‌ها با این تهدید مواجه بوده‌اند، جزایری که در آنها سطح آب دریاها بالا آمده است و برخی از مکان‌های دیگر که بروز توفان‌های پی در پی با قدرت تخریب بالا یک تهدید جدی و محتمل هستند. از سوی دیگر، نقاطی که در آنها زیبایی‌های زمستان در معرض از بین رفتن قرار دارند، نیز جای گرفته‌اند.

اما سابقه نیز از دیگر عوامل مهم دیگر در انتخاب مقاصد توسط «نیویورک تایمز» است؛ چنانکه برخی از مکان‌هایی که در این فهرست جای گرفته‌اند در معیارهای مهمی با پیشرفت‌های قابل‌توجه مواجه شده‌اند. از دیگر فاکتورهای کلیدی تحولات فرهنگی بود که می‌توانست یک مقصد را برای گردشگران به مکانی جذاب در سال ۲۰۱۹ بدل کند؛ سوالاتی نظیر اینکه آیا پدیده‌هایی طبیعی رخ خواهند داد که می‌تواند آنها را به یک نقطه گردشگری برای سال جاری بدل کند؟ آیا این نقاط می‌توانند جایگزینی برای مقصد‌های سنتی گردشگری به شمار آیند؟ در این بین، برخی از مقصد‌هایی که در این مطلب قرار گرفتند در نهایت از فهرست نهایی خط خوردند. به گزارش «دنیای اقتصاد»، قرار گرفتن ایران در لیست «نیویورک‌تایمز» آن هم در شرایطی که تنها چند ماه پیش، آمریکا از برجام خارج شد و بار دیگر، تحریم‌های جدیدی را بر ایران تحمیل کرده است، می‌تواند فرصتی برای جذب گردشگران بین‌المللی، به ویژه آمریکایی‌ها باشد.

منبع: دنیای اقتصاد

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید