تیوال گردشگری | اخبار
S3 : 15:46:10
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
بلایی که پرورش میگو سر ژئوپارک قشم آورد | عکس
» بلایی که پرورش میگو سر ژئوپارک قشم آورد
... دیدن متن »

تهدید زمین های اطراف ژئوپارک قشم به واسطه ایجاد مزرعه پرورش میگو همچنان جدی است که خرداد ماه پیش‌رو با آمدن بازرسان یونسکو به قشم منجر به خروج ژئوپارک از فهرست جهانی می‌شود.

 واگذاری اراضی در محدوده طولانی‌ترین غار نمکی جهان به مرکز پرورش میگو، تبدیل به جدی‌ترین تهدید برای خروج ژئوپارک قشم از یونسکو شده است. رئیس ژئوپارک و کارشناسان معتقدند، واگذاری این اراضی که بیشتر با هدف احداث مزرعه پرورش میگو و آبزیان، پلاژ و شهرک‌های صنعتی بوده، این ژئوپارک را مورد تهدید قرار می‌دهد

زمین‌های اطراف ژئوپارک قشم پیش از تخریب

این‌تهدید نیز زمانی جدی شده که علیرضا امری کاظمی مدیر ژئوپارک جهانی قشم از تخریب یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار مترمربع از زمین‌های حریم این ژئوپارک خبر داده و می‌گوید: این تخریب بازرسان یونسکو را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

زمین‌های اطراف ژئوپارک قشم پیش از تخریب

قرار است تعدادی بازرس، خرداد ماه ۹۹ به ایران بیایند و از ژئوپارک دیدن کنند و در صورتی‌که این زمین‌ها همچنان به همین‌صورت باشند، امکان حذف این ژئوپارک از فهرست جهانی وجود دارد.

زمین‌های اطراف ژئوپارک قشم بعد از تخریب 

پیش از این، بنا به گفته مدیر ژئوپارک قشم، مسئولان سازمان شیلات از دو ارگان برای فعالیت‌هایی که در ژئوپارک انجام می‌شود، مجوز گرفته‌اند. این در حالی است که از سازمان منطقه آزاد قشم هیچ مجوزی گرفته نشده و حتی اگر ارگانی هم به آنها مجوز داده باشد، تخلف محرز است. چون این اقدامات در حریم ژئوپارک و حریم میراث طبیعی و ملی غار نمکدان انجام شده‌اند. بنابراین یا استعلام گرفته نشده یا اگر هم مجوزی به آنها داده شده، خلاف قانون بوده است.

زمین‌های اطراف ژئوپارک قشم بعد از تخریب

مدیر ژئوپارک جهانی قشم در ادامه گفت: منطقه آزاد قشم چند ماه است از راه‌های قانونی و رسمی، اخطارهای لازم را از طریق سیستم قضائی داده است. البته آن زمان هنوز تخریب‌ها آغاز نشده بود ولی اکنون این تخریب در حال انجام است. چشم‌انداز میراث طبیعی و اصالت آثار ثبت شده با ایجاد حوضچه بزرگ پرورش میگو، برداشت خاک زمین و تلنبار شدن آن در اطراف حوضچه پرورش میگو از بین می‌رود. همچنین شاهد تغییر شکل گسترده این اثر ثبت جهانی خواهیم بود.

منبع: مهر

۳ روز پیش، چهارشنبه
امیرمسعود فدائی این را خواند
چه خبره تو این خراب‌شده؟! واقعاً انقدر نفهمی و بی‌شعوری جایزه داره به خدا!!
۳ روز پیش، چهارشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
بازگشت دوباره لک لک های مهاجر به تالاب زریبار | عکس
» بازگشت دوباره لک لک های مهاجر به تالاب زریبار
... دیدن متن »

سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان مریوان گفت: لک لک های مهاجر به منظور زمستان گذرانی و جوجه آوری به کلنی های حاشیه تالاب بین المللی زریبار مریوان بازگشتند.

ابراهیم همت بلند در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: لک لک ها از جمله پرندگان مهاجری هستند که با شروع فصل سرما در عرض های شمالی، به سوی مناطق جنوبی و گرمسیر مهاجرت می کنند.

وی افزود: این پرندگان مهاجر، در مسیر مهاجرت شان به مناطق گرمسیری، مدتی را جهت استراحت، تغذیه، جوجه آوری و زمستان گذرانی در کلنی های دشت بیلو و دره تفی حاشیه تالاب زریوار مریوان به سر می برند.

سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان مریوان ادامه داد: چنگرمعمولی، کاکائی، خوتکا، اردک سرسبز، غاز خاکستری، فلامینگو و... از جمله پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی هستند که در فصل سرد سال، مهمان تالاب زریوار(زریبار) مریوان می شوند.

وی خاطرنشان کرد: از عموم مردم درخواست می شود در حفظ و صیانت از این پرندگان زیبا به عنوان نعمت ها و نشانه های قدرت لایزال الهی تلاش کنند و از تخریب لانه، زیستگاه و آرامش آنها خودداری شود. 

هر ساله با نزدیک شدن فصل بهار، شاهد مهاجرت لک‌لک‌های سفید به استان کردستان به منظور جوجه آوری و تابستان گذرانی هستیم.

لک لک سفید با نام کُردی «حاجی له‌ق له‌ق» یکی از گونه‌های پرندگان با رفتاری اجتماعی است که تالاب زریبار و روستاهای اطراف آن یکی از زیستگاه‌های مهم این پرنده در منطقه است.

لک لک سفید با نام علمی « Ciconia Ciconia » پرنده‌ای با ۱۰۲ سانتی‌متر طول در زمره بزرگترین پرندگان کنارآبزی است. نر و ماده این پرنده هم شکل هستند و جزو پرندگان زادآور تالاب زریبار است.

این پرنده آرام با مردم این دیار به خوبی انس گرفته است و بر روی درختان و لانه‌هایی که روستانشینان زریبار با عشق برایش ساخته‌اند، آرامش می‌گیرد.

این گونه زیبا زمستان‌ها را در مناطق گرمسیری کشور مانند تالاب های استان خوزستان و فارس و... به سر برده و با شروع فصل بهار، مهاجرت خود را به مناطق غربی کشور و به ویژه استان کردستان به منظور جوجه آوری و تابستان گذرانی آغاز می‌کند.

لک لک سفید در بیشتر نقاط استان مشاهده می شود اما به دلیل شرایط زیستگاهی مناسب، وجود درختان بلند بلوط، فراوانی غذا و احساس امنیت، دو شهرستان بانه و مریوان، پذیرای تعداد بیشتری از این گونه هستند.

وجود لک لک‌های سفید برروی درختان بلند بلوط، باعث جذب گردشگران و پرنده نگران از سراسر کشور برای مشاهده این پرنده زیبا به استان کردستان شده است.

منبع: ایسنا

۴ روز پیش، سه‌شنبه
بهزاد هندی، امیر مسعود، M... و بهاره قدیمی ذاکر این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
حمله کرونا به صنعت یک تریلیون دلاری گردشگری | عکس
» حمله کرونا به صنعت یک تریلیون دلاری گردشگری
... دیدن متن »

در هفته گذشته، تاثیرات زیان‌بار ویروس کرونا بر صنعت گردشگری به سرعت گسترش یافت. به اعتقاد کارشناسان، خسارت‌های این ویروس بر اقتصاد گردشگری تا سال ۲۰۲۱ ادامه خواهد داشت.

در منطقه آسیا تنها در سال ۲۰۱۷، کسب‌وکارهای تفریح و گردشگری ۸۸۴ میلیارد دلار در تولید ناخالص داخلی سهم داشتند. در سال ۲۰۱۸، این سهم به یک تریلیون دلار رسید. حالا ویروس کرونا در سراسر این منطقه گسترش یافته و بر تمام بخش‌های آن، اثرات جدی گذاشته است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، تنها در چین در سال ۲۰۱۹ بخش گردشگری ۱۲۷.۳ میلیارد دلار درآمد برای این کشور خلق کرده است. اما حالا حتی اگر کل سال ۲۰۲۰ را هم در نظر بگیریم، حداقل در یک ماه اخیر آژانس‌داران، هتل‌داران و شرکت‌های گردشگری با اختلال جدی در کسب‌وکارهایشان مواجه شده‌اند.

«جک ازون»، مدیر یکی از آژانس‌های گردشگری لوکس می‌گوید: «تعداد لغو سفرها هر روز در حال افزایش است. این فقط مخصوص به چین نیست، در کل آسیا چنین وضعیتی داریم. مردم کاملا از سفر منصرف شده‌اند. بسیاری از آن‌ها می‌گویند که ما اکنون هیچ‌جا نمی‌خواهیم برویم یا بسیاری هم می‌گویند که سفرمان را به سال بعد موکول می‌کنیم.»

تنها در این آژانس گردشگری، ۷۵ درصد از مسافران سفرهای ماه فوریه و مارس خود را لغو کرده‌اند. ۱۰۰ درصد از سفرهای ماه عسل این آژانس نیز لغو شده است.

«کریس نستا»، مدیر اجرایی «شرکت‌ هتل‌های زنجیره‌ای هیلتون» یازدهم فوریه به سرمایه‌گذاران اعلام کرد که تاثیرات اقتصادی ویروس کرونا، ۶ تا ۱۲ ماه طول خواهد کشید. او گفت: «سه تا ۶ ماه تاثیر شیوع این ویروس طول می‌کشد و بعد از آن سه تا ۶ ماه دیگر زمان برای بهبود اوضاع نیاز است.» شرکت هیلتون، تخمین زده است که ویروس کرونا تنها برای این شرکت ۲۵ تا ۵۰ میلیارد دلار خسارت به بار می‌آورد.

چین پیش از این نیز تجربه شیوع ویروس مرگبار را در سال ۲۰۰۳ از سر گذرانده است. آن ویروس که به نام سارس شناخته می‌شود، بیماری حاد تنفسی بود که حدود ۷۵۰ نفر را کشت. اما تا کنون تعداد تلفات ویروس کرونا، از ۱۵۰۰ نفر فراتر رفته است. در دوره بیماری سارس، از زمانی که سازمان بهداشت جهانی درباره شیوع آن هشدار داد تا زمانی که خبر از کنترل آن داد، ۵ ماه طول کشید. سپس ۵ ماه دیگر نیز برای سازمان دهی موارد ابتلای جدید زمان صرف شد. در این مدت، تنها شرکت‌های هواپیمایی ۱۰ میلیارد دلار ضرر کردند؛ آن هم در زمانی که تجارت جهانی کمتر از حالا توسعه یافته بود.

بلومبرگ می‌نویسد: «حالا نیز اگر ۹ ماه طول بکشد که وضعیت ویروس کرونا از «شیوع» به «بهبود» تبدیل شود؛ صنعت حمل‌ونقل هوایی زیان‌ بسیار بزرگتری خواهد داشت. هتل‌ها و مقاصد گردشگری نیز برای بازگشت به وضعیتِ پیش از شیوع بیماری، زمان بسیار طولانی‌تری نیاز دارند.»

اما «جک ازون» مدیر یک آژانس گردشگری بزرگ می‌گوید: «اگر ویروس سارس بد بود، حتما کرونا بدتر است. اما ابولا را یادتان هست؟ این ویروس هنوز در آفریقا وجود دارد و تورهای سافاری هم رزرو می‌شوند. ویروس چیکونگونیا را یادتان هست؟ حالا وارد چرخه جدیدی شده است. مردم فراموش خواهند کرد؛ شبیه به تمام چیزهای دیگر. و همه‌چیز مثل سابق خواهد شد.»

منبع: ایرنا

۴ روز پیش، سه‌شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
عواقب «کرونا» به دنیای هنر هم رسید | عکس
» عواقب «کرونا» به دنیای هنر هم رسید
... دیدن متن »

با شیوع ویروس جدید «کرونا» و اقدامات پیشگیرانه، امنیتی و محدودیت‌های سفری اعمال‌شده، تجارت جهانی عرصه هنر در این کشور متوقف شده است. برنامه اکران فیلم‌ها لغو شده و تورهای گروه‌های موسیقی در سایه ترس از شیوع و قرنطینه به حالت تعلیق درآمده است.

به گزارش ایسنا و به نقل از آرت دیلی،‌ عواقب شیوع ویروس «‌کرونا» فقط به حوزه‌ی گردشگری ختم نمی‌شود و این بحران جهانی دنیای هنر را نیز تحت تاثیر خود قرار داده است؛ برای مثال حراجی‌های هنری مهم بهار نیز که در آن سوی کره زمین در نیویورک‌ برگزار می‌شوند، فقط به دلیل اینکه حضور پیدا کردن در این رویدادها برای خریداران ثروتمند چینی مشکل است، به تعویق افتادند؛ چراکه فقط یک میلیاردر چینی در سال‌های گذشته دست کم ۲۰۰ میلیون دلار برای آثار هنری پرداخت کرده است.

هفته گذشته نیز نمایشگاه بزرگ سالانه‌ای در هنگ‌کنگ که برای اواسط ماه «مارس» برنامه‌ریزی شده بود، لغو شد و به این ترتیب خریداران و هنرمندان را از فرصتی بزرگ برای نمایش دادن آثارشان محروم کرد.

در هنگ‌کنگ در حالی رویدادهای هنری در پی شیوع این ویروس در حال لغو شدن هستند که این شهر در ماه‌های اخیر به دلیل اعتراضات گشترده مردم دچار آشفتگی شده و روال عادی خود را از دست داده بود.

عواقب ناشی از شیوع ویروس «کرونا» به سرعت در این حوزه موسیقی نیز احساس شد. گروه‌های موسیقی سراسر جهان از سال‌ها قبل برای اجرا در چین برنامه‌ریزی می‌کنند، چراکه چین در سال‌های اخیر به یکی از بازارهای رو به رشد موسیقی کلاسیک تبدیل شده است و مقصد مناسبی برای به فروش رساندن بلیت‌های کنسرت‌ها و بالا بردن سطح شهرت گروه‌های موسیقی به شمار می‌آید. اما ارکستر سمفونی «بوستون» و ارکستر سمفونی ملی واقع در «واشنگتن» از جمله گروه‌های موسیقی بودند که در پی این بحران تورهای اجرای کنسرت خود در چین را لغو کردند.

از آنجا که چین دومین بازار جهانی صنعت فیلم محسوب می‌شود، موافقت یا مخالفت مقامات پکن برای نمایش دادن یک اثر می‌تواند سود حاصل از فروش آن را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. چین سالانه ۹ میلیارد دلار سود برای صنعت سینما و فیلم‌سازی فراهم می‌کند، اما امسال با وجود بسته شدن اغلب سینماهای این کشور فیلم‌هایی همچون «جوجو ربیت» که به شدت به فروش خارج از خانه احتیاج دارند با فروش نه‌چندان موفق رو به رو خواهند شد.

لغو کردن تمامی تورهای گروهی نیز از نخستین اقدامات پیشگیرانه چین در مقابله با این ویروس بود. طبق اطلاعات منتشرشده بسیاری از مقاصد گردشگری مهم چینی‌ها هم اکنون نیز با کمبود گردشگر مواجه شده‌اند. با این حال موزه «لوور» ‌پاریس که در سال ۲۰۱۸، ۸۰۰ هزار نفر از ۱۰ میلیون بازدیدکننده آن را چینی‌ها تشکیل داده بودند، اعلام کرده تاکنون با کاهش آمار بازدیدکننده مواجه نشده است.

با توجه به اطلاعات منتشرشده، در سال ۲۰۱۸، چین ۱۹ درصد از ۶۷ میلیارد دلار هزینه شده در دنیای هنر را به خود اختصاص داده بود، این کشور سومین بازار بزرگ جهانی هنر در آن سال محسوب می‌شد. (ایالات متحده با سهم ۴۴ درصدی و بریتانیا با سهم ۲۱ درصدی در رتبه‌های نخست و دوم این فهرست قرار گرفتند.)

تاکنون بیش از ۶۰ هزار نفر به ویروس جدید «کرونا» مبتلا شده‌اند و بیش از ۱,۴۰۰ در چین جان خود را بر اثر ابتلا به این ویروس از دست داده‌اند.

منبع: ایسنا

۵ روز پیش، دوشنبه
امیرمسعود فدائی، Negin Fooladi و امیر مسعود این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سنگ‌نگاره‌های چندهزارساله در اسپانیا کشف شد | عکس
» سنگ‌نگاره‌های چندهزارساله در اسپانیا کشف شد
... دیدن متن »

باستان‌شناسان سنگ‌نگاره‌هایی ۱۵هزارساله را در غاری واقع در منطقه خودمختار «کاتالونیا»‌ی اسپانیا کشف کردند.

به گزارش ایسنا و به نقل از انشنت اوریجینز، باستان‌شناسان این سنگ‌نگاره‌ها را در جریان کاوش و تحقیق در این منطقه بر روی دیوارهای یک غار صعب‌العبور کشف کردند. به نظر می‌رسد این غار در «عصر حجر» به عنوان محلی مقدس یا جایی شبیه به یک عبادتگاه مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

این تیم تحقیقاتی در مجموع حدود ۱۰۰ نمونه از این سنگ‌نگاره‌ها را در این مکان کشف کرد که بیش‌تر آن‌ها سبک هنر انتزاعی محسوب می‌شوند. در بین این سنگ‌نگاره‌ها حدود ۴۰ اثر کشف شد که تصویر حیواناتی را همچون گوزن، اسب و گاو که زمانی در این منطقه از اروپا زندگی می‌کردند نشان می‌دهد.

شمار و کیفیت سنگ‌نگاره‌های کشف‌شده سبب شده تا به عنوان یک اکتشاف باارزش و نادر محسوب شوند. باستان‌شناسان بلافاصله خبر اکتشاف خود را رسانه‌ای نکردند و مدتی به بررسی  و تحقیق درباره این سنگ‌نگاره‌ها پرداختند.

به گفته اعضای این تیم باستان‌شناسی، این سنگ‌نگاره‌ها در منطقه دور از دسترس غار قرار دارند و  قدیمی‌ترین نوع خود در «کاتالونیا» محسوب می‌شوند. 

مقامات «کاتالونیا»‌اعلام کردند این غار از این پس به عنوان یکی از مکان‌های فرهنگی این منطقه محسوب خواهد شد و این به آن معناست که از این پس مورد حمایت قانون قرار خواهد گرفت.

اسپانیا خانه برخی از قدیمی‌ترین نمونه‌های سنگ‌نگاره‌های ماقبل تاریخ است. این کشور همچنین به عنوان کشوری با بیشترین تعداد محوطه‌های ثبت‌شده از سنگ‌نگاره‌ها محسوب می‌شود.

منبع: ایسنا

امیرمسعود فدائی و Negin Fooladi این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
گنجینه «چارلز دیکنز» به لندن می‌رود | عکس
» گنجینه «چارلز دیکنز» به لندن می‌رود
... دیدن متن »

موزه «‌چارلز دیکنز» که در لندن واقع شده است، مجموعه جدیدی از متعلقات و آثار مربوط به این نویسنده برجسته را به مجموعه خود اضافه می‌کند.

 به گزارش ایسنا به نقل از گاردین،‌ این موزه که مجموعه بزرگی از متعلقات این رمان‌نویس مشهور انگلیسی  را نگهداری می‌کند، حالا  از پرتره‌ای نفیس از این نویسنده نیز نگهداری خواهد کرد. 

نسخه چاپ سنگی این پرتره مدت‌ها بود که به نمایش گذاشته می‌شد،‌ اما گمان می‌شد نسخه اصلی آن که به سال ۱۸۳۷ تعلق دارد، گم شده است. 

این پرتره به همراه مجموعه‌ای از نامه‌ها، گزیده‌ای دست‌نویس از رمان «‌دیوید کاپرفیلد»، نسخه‌های اصلی طراحی‌هایی از «‌جرج کروکشنک» ‌تصویرگر مشهور آثار «دیکنز»، مجموعه‌ای از لوازم‌تحریر و کتاب‌های این نویسنده چندی پیش در یک حراجی واقع در ایالات‌ متحده به قیمت ۲.۳ میلیون دلار خریداری شد.

در مجموع بیش از ۳۰۰ اثر در این موزه نگهداری می‌شود، ‌که ۱۴۴ عدد آن‌ را نامه‌های مربوط به این نویسنده که ابعاد مختلفی از زندگی او را دربر می‌گیرد، تشکیل می‌دهد.

یکی از این نامه‌ها که به سال ۱۸۵۷ بازمی‌گردد ماجرای پیاده‌روی «دیکنز» با دوست و همکارش «‌ویکی کالینز» را شرح می‌دهد.

تعداد دیگری از مجموعه‌ نامه‌های این موزه، پاسخ «‌دیکنز» به نامه‌های طرفدارانش هستند.

مدیر موزه «چارلز دیکنز»  این مجموعه جدید را به عنوان یک «گنجینه» توصیف و بیان می‌کند: «فوق‌العاده است که توانسته‌ایم پس از ۱۵۰ سال از درگذشت «‌دیکنز» چنین مجموعه غنی و ارزشمندی را به موزه‌ای که نخستین خانه خانوادگی اوست، منتقل کنیم.»‌

قرار است این مجموعه آثار پیش از آن‌که به نمایش گذاشته شوند، فهرست‌بندی و بررسی شوند.

آثار «چارلز دیکنز» که یکی از مهم‌ترین رمان‌نویسان انگلیسی شناخته می‌شود، دائماً در حال چاپ هستند. تاکنون بیش از ۲۰۰ فیلم سینمایی، سریال و فیلم تلویزیونی با اقتباس از رمان‌های او ساخته شده است. «دیکنز» را برجسته‌ترین رمان‌نویس انگلیسی عصر ویکتوریا و یک فعال اجتماعی توانمند می‌شناسند. از مهم‌ترین آثار او به «دیوید کاپرفیلد»، «آرزوهای بزرگ» و «داستان دو شهر» می‌توان اشاره کرد. 

منبع: ایسنا

امیرمسعود فدائی و امیر مسعود این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
گردشگری کشور آفریقایی مراکش رکورد زد | عکس
» گردشگری کشور آفریقایی مراکش رکورد زد
... دیدن متن »

کشور مغرب در شمال آفریقا به یکی از جاذبه های گردشگری تبدیل شده است، به‌طوری که طبق آمار رسمی، ۱۳ میلیون گردشگر در سال ۲۰۱۹ از این کشور دیدن کردند که ۵.۲ درصد بیش از سال قبل از آن است.

این تعداد شامل مغربی هایی است که حدود نیمی از بازدیدکنندگان در سال از این کشور را تشکیل می دهند.

براساس اعلام دیدبان گردشگری مغرب، درآمدهای گردشگری در سال ۲۰۱۹ در کشور مغرب به ۸ میلیارد و ۱۶۰ میلیون دلار رسید، در حالی که این رقم در سال قبل از آن، ۷ میلیارد و ۵۸۰ میلیون دلار بود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دیدبان مزبور این افزایش را به بازارهای دست اول کشور مغرب یعنی فرانسه و اسپانیا نیست داد.

کشور آفریقایی مغرب از ارتباطات هوایی نفع می برد به طوری که پروازهای ارزان قیمت این کشور، مسیرهای تازه ای را به اروپا می گشاید.

گردشگری حدود ۱۰ درصد از تولید ناخالص داخلی مغرب را به خود اختصاص داده و یکی از منابع اصلی ارز خارجی این کشور در کنار صادرات و محموله هایی است که برای مغربی های خارج از این کشور ارسال می شود.

کشور مغرب بیش از هر کشور دیگری در قاره آفریقا در فهرست میراث جهانی سازمان آموزشی، ‌ علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) قرار گرفته است.

۹ مکان در کشور مغرب در فهرست یونسکو قرار گرفته و با توجه به موقعیت این اماکن، امکان بازدید از آن در جریان یک سفر فراهم است.

منیع: ایرنا

امیر مسعود و Negin Fooladi این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
قدیمی‌ترین سازه چوبی جهان کشف شد | عکس
» قدیمی‌ترین سازه چوبی جهان کشف شد
... دیدن متن »

در گذشته، اغلب سازه‌ها و بناها با استفاده از چوب ساخته می‌شدند؛ این به آن معناست که بسیاری از این سازه‌ها در طول تاریخ از بین رفته‌اند. با این حال باستان‌شناسان موفق شده‌اند در «‌جمهوری چک» یک چاه چوبی کشف کنند که قدمت آن به عصر حجر می‌رسد.

به گزارش ایسنا به نقل از انشنت اوریجینز، به نظر می‌رسد این چاه قدیمی‌ترین سازه چوبی ساخت بشر باشد که تاکنون کشف شده است.

این سازه چوبی باستانی در منطقه‌ای در نزدیکی  شهر «اوستروف» واقع در جمهوری چک و در جریان ساخت و ساز یک بزرگراه جدید کشف شده است.

کارشناسان  موفق شدند این سازه باستانی را که شبیه به یک جعبه چوبی سالم است، از زیر خاک بیرون بکشند. این اثر ۸۰ ‌سانتی‌متر عرض، ۸۰  سانتی‌متر طول و ۲۵ متر ارتفاع دارد.

این چاه توسط افرادی ساخته شده که به مهارت‌های پیشرفته ساخت چنین سازه‌ای واقف بوده‌اند و بررسی‌های اولیه سطح آن نشان می‌دهد برای ساخت این اثر از ابزارهای پیشرفته استفاده شده است.

این سومین چاه متعلق به اوایل دوران نوسنگی است که در طول چهار سال گذشته در جمهوری «چک» کشف شده است. با این حال طراحی این سازه چوبی شبیه به هیچ یک از آثار کشف‌شده مشابه در این منطقه نیست و برای ساخت آن از چوب بلوط استفاده شده است.

کارشناسان با استفاده از روش‌های ویژه تعیین قدمت چوب‌ در نهایت قدمت این اثر را به ۵۴۸۱ سال پیش از میلاد تشخیص داده‌اند. این به آن معناست چاه کشف‌شده قدیمی‌ترین سازه چوبی جهان محسوب می‌شود.

منبع: ایسنا

Negin Fooladi این را خواند
امیر مسعود این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
درآمد آلمان از فروش صنایع دستی‌ چقدر است؟ | عکس
» درآمد آلمان از فروش صنایع دستی‌ چقدر است؟
... دیدن متن »

آمار اتحادیه مرکزی صنایع دستی آلمان نشان می‌دهد که درآمد این کشور از فروش صنایع دستی در سال ۲۰۱۸ حدود ۶۱۲ میلیارد یورو بوده است.

براساس گزارش‌های اتحادیه صنایع دستی آلمان، ۱۰۰ هزار شرکت در بخش صنایع‌دستی فعالیت می‌کنند و بیش از ۵ میلیون نفر در این بخش مشغول به کار هستند. آن‌طور که این گزارش نشان می‌دهد، صنایع‌دستی هم‌زمان در توسعه اقتصادی و فرهنگی آلمان نقش مهمی ایفا می‌کند.

بسیاری معتقدند بروز انقلاب صنعتی اروپا در اواخر قرن هجدهم میلادی، هنر صنایع‌دستی را در بسیاری از کشورهای اروپایی به طرز قابل توجهی متحول کرد. در آن زمان به تدریج، ماشین‌های صنعتی جای خود را به نیروی انسانی دادند و هنرهای دستی مانند مجسمه‌سازی، شیشه‌گری، سفال‌گری و حکاکی بر روی چوب و فلز وارد مرحله جدیدی شدند. از آن زمان، این هنرها از یک سو نشان‌دهنده اعتقادات، آداب و رسوم، سنن، فرهنگ و تمدن کشورهای مختلف به شمار می‌آیند و از سوی دیگر در ایجاد اشتغال، افزایش تولید ملی، درآمد سرانه کشور و همچنین توسعه صادرات، نقش ویژه‌ای ایفا می‌کنند. آلمان نیز از این امر مستثنی نیست.

آثار دست‌ساز در صدر

هرچند آلمان با وجود کارخانه‌های متعدد و پیشرفته، به تولید محصولات مدرن معروف است، اما بین صنایع‌دستی این کشور، آثار دست‌ساز، هنوز هم محبوبیت بیشتری دارند. در این میان، شیشه‌گری دستی، ساخت فراورده‌های سرامیکی و چاقوسازی هنوز هم در آلمان از رونق بیشتری برخوردارند. شیشه‌گری دستی در آلمان تا حد زیادی از صنعت شیشه‌گری در و نیز تأثیر پذیرفته است. هرچند، شیشه‌گری در کشور ژرمن‌ها بر اثر رقابت صنعت‌گران انگلیسی در قرن هیجدهم و هنرمندان چک در قرن نوزدهم، رو به افول نهاد، اما امروزه این صنعت در آلمان از اهمیت زیادی برخوردار است.

چاقوسازی نیز از ۷۰۰ سال پیش در آلمان رونق داشته است. امروزه در شهر زولینگن بیش از هر جای دیگر کارگاه‌های کوچک و متوسطی دیده می‌شوند که وسایل غذاخوری و چاقو تولید می‌کنند. شهرت و اعتبار جهانی تولیدات زولینگن موجب شده که بیش از ۶۰ درصد محصولات آن به سراسر جهان به ویژه سایر کشورهای اروپایی صادر شود.

علاوه بر این‌ها، فرآورده‌های سرامیکی نیز یکی دیگر از صنایع دستی پر طرفدار در آلمان است. فنجان، کاسه، بشقاب، لیوان و قوری‌های سرامیکی آلمان شهرتی جهانی دارند و توجه بسیاری از گردشگران را به خود جلب می‌کنند. کارخانه مایزن که در سال ۱۷۱۰ در زاکسن تأسیس شده است، قدیمی‌ترین کارخانه تولید محصولات سرامیکی در کل اروپا به حساب می‌آید. در این کارخانه ظرف‌های سرامیکی به شکل‌های قدیمی و جدید و در رنگ‌های بسیار متنوع تولید می‌شوند.

فعالیت ۵۰ هزار شرکت در بخش صادرات

آن‌طور که گزارش اتحادیه مرکزی صنایع‌دستی آلمان نشان می‌دهد؛ کشورهای بسیاری در سطح جهان خواهان صنایع دستی آلمان هستند. در همین‌راستا، ۵۰ هزار شرکت در سراسر آلمان، صنایع دستی این کشور را به خارج صادر می‌کنند. این شرکت‌ها، صنایع‌دستی آلمان را به بیش از ۸۰ کشور جهان ارسال می‌کنند و در این میان، کشورهای اروپایی بهترین خریدار صنایع‌دستی آلمان هستند. علاوه بر این‌ها، سازمان‌های صنایع‌دستی آلمان با سایر سازمان‌های صنایع دستی جهان ارتباط دارند. فعالیت این سازمان‌ها بسیار متنوع و گسترده است و از برگزاری نمایشگاه‌های صنایع‌دستی تا دوره‌های آموزشی را در بر می‌گیرد.

کمبود نیروی کار

هرچند اکثر گزارش‌های منتشر شده در سایت اتحادیه مرکزی صنایع‌دستی آلمان نشان می‌دهد که شرایط هنرهای صنعتی و بومی در این کشور خوب است، اما کارشناسان این بخش معتقدند که تا رسیدن به شرایط ایده‌آل فاصله زیادی وجود دارد. براساس گزارش شبکه خبر آلمان، شرکت‌ها و کارخانه‌های مرتبط با صنایع‌دستی در سال‌های اخیر به دلیل کمبود نیروی انسانی نمی‌توانند سفارشات زیادی را بپذیرند. این امر موجب شده تا شرکت‌های چینی و سایر کشورهای آسیایی بتوانند با نیروی کار کافی، محصولات آلمانی را با هزینه کمتری تولید کنند. به گفته مسئولان اتحادیه مرکزی صنایع‌دستی آلمان، در چند سال اخیر، در حدود نیمی از شرکت‌های صنایع‌دستی فرصت پذیرش سفارشات تازه را ندارند و با درماندگی دنبال نیروی کار می‌گردند. این در حالی است که از ماه مارچ سال ۲۰۲۰ قانون مهاجرت نیروی کار متخصص در آلمان اجرا می‌شود. این قانون قرار است راه نیروهای متخصص از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا را به سوی آلمان هموار سازد. مسئولان دولت فدرال امیدوارند که با این قانون، کمبود نیروی کار در آلمان در بسیاری از حوزه‌ها مانند صنایع‌دستی کمتر شود.

جایگاه ویژه آموزش

آلمانی‌ها معتقدند که برگزاری دوره‌های آموزشی می‌تواند در توسعه صنایع‌دستی نقش ویژه‌ای ایفا کند و مشکل کمبود نیروی کار متخصص را نیز کم‌تر کند. از این رو، صنایع‌دستی در میان آموزش‌های فنی‌وحرفه‌ای آلمان، جایگاه ویژه‌ای دارد. در بسیاری از آموزشگاه‌های فنی‌وحرفه‌ای، آموزش در این حوزه به صورت عملی و تئوری وجود دارد. این دوره‌ها در ایالت‌های بادن‌-‌وورتمبرگ، بایرن، هسن، نوردراین-وستفالن، زاکسن-آنهالت و زاکسن وجود دارد. این دوره‌های آموزشی که بین سه‌سال تا سه‌سال‌ونیم طول می‌کشد، بیشتر در رشته‌های حکاکی بر روی فلز و چوب، شیشه‌گری، بافندگی، کار بر روی سنگ‌های قیمتی و کاشی‌کاری است. شرکت‌کنندگان در پایان این دوره‌ها، گواهینامه دریافت می‌کنند. همچنین فارغ‌التحصیلان این دوره‌ها می‌توانند در دانشگاه‌ها نیز به تحصیلات خود ادامه دهند.

با این وجود، بر اساس برآوردهای جدید در آلمان، در سال‌های اخیر تعداد جوانان آلمانی که مایل به گذراندن دوره‌های آموزشی در حوزه صنایع‌دستی هستند، به شدت کاهش یافته است. در این شرایط، به نظر می‌رسد که جوانان پناهجو و مهاجر بیشتر تمایل به شرکت در این دوره‌ها دارند. به گفته رئیس اتحادیه مرکزی صنایع دستی آلمان، نیمی از پناهجویانی که در دوره‌های آموزشی فنی‌وحرفه‌ای سال ۲۰۱۹ شرکت داشته‌اند، دوره‌های مربوط به صنایع‌دستی را انتخاب کرده‌اند. به گفته او، بیشتر این کارآموزان از کشورهای افغانستان، سوریه و عراق بوده‌اند. از این رو، مسئولان اتحادیه مرکزی صنایع‌دستی آلمان از مسئولان دولت فدرال خواسته‌اند تا قوانین مربوط به پذیرش پناهجویان و مهاجران در دوره‌های آموزشی را نیز تسهیل کنند. کارشناسان حوزه صنایع‌دستی امیدوارند که با برگزاری دوره‌های آموزشی برای پناهجویان و مهاجران و ورود نیروی تخصصی از خارج از آلمان، مشکل کمبود نیروی کار نیز برطرف شود.

منبع: مهر

امیر مسعود، Negin Fooladi و M... این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
روستای اصفهک برنده جایزه TO DO ۲۰۲۰ شد | عکس
» روستای اصفهک برنده جایزه TO DO ۲۰۲۰ شد
... دیدن متن »

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان طبس گفت: پروژه گردشگری روستای تاریخی اصفهک توانست برنده جایزه TO DO ۲۰۲۰ کشور آلمان شود.

به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان جنوبی، رسول بهبهانی افزود: این جایزه از طرف مؤسسه Studienkreis für Tourismus und Entwicklung هرساله از طریق فراخوان عمومی و بررسی تمام طرح‌های گردشگری از کل دنیا، به پروژه‌ای اهدا می‌شود که در حوزه مشارکت در گردشگری فعال باشد و سودآوری حاصل از این پروژه به مردم محلی تعلق گیرد، همچنین از دیگر شاخصه‌های مهم برای این جایزه می‌توان به زیست‌محیطی بودن و عدم تبعیض جنسیتی اشاره کرد.

او ادامه داد: این جایزه در یکی از بزرگ‌ترین نمایشگاه‌های گردشگری دنیاitb برلین در اوایل ماه مارس از طرف این مؤسسه و در برلین به اصفهک اهدا خواهد شد و همچنین اصفهک در این رویداد بزرگ گردشگری فرصت ارائه پروژه خود را خواهد داشت.

منبع: مهر

سحر لیلی ئیون، امیرمسعود فدائی، parisanov21 و M... این را دوست دارند
به همه علاقمندان گردشگری پیشنهاد میکنم دیدن اصفهک رو از دست ندید.
۱۵ بهمن
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
غم جهان از خانه‌نشینی گردشگران چینی! | عکس
» غم جهان از خانه‌نشینی گردشگران چینی!
... دیدن متن »

سرعت بالای شیوع ویروس «کرونا»‌ی جدید و محدودیت‌های مسافرتی اعمال‌شده برای گردشگران چینی سبب شده تا «سی ‌ان ان»‌ در گزارشی به تاثیر فقدان گردشگران چینی بر صنعت گردشگری جهانی بپردازد.

 به گزارش ایسنا،‌ در این گزارش با اشاره به اینکه ویروس «کرونا»‌ از زمانی که برای نخستین بار در ماه دسامبر سال ۲۰۱۹ در چین شناسایی شد، حدود ۹۰۰۰ نفر را مبتلا کرده و جان بیش از ۲۰۰ نفر را گرفته، آمده است: در پی این اتفاق کشورهای بسیاری در راستای اقدامات پیشگیرانه سفر اتباع خود به چین را محدود و یا از ورود بازدیدکننگان چینی ممناعت کردند. اما به نظر می‌رسد با اینکه مدت کمی از اجرا شدن سیاست‌های مسافرتی جدید می‌گذرد، تاثیرات کم شدن گردشگران چینی در نقاط مختلف جهان مشهود است.

چین با افزایش ۴.۵ میلیون گردشگر در سال ۲۰۰۰ به  ۱۵۰ میلیون در سال ۲۰۱۸، بزرگ‌ترین بازار گردشگری خارجی جهان محسوب می‌شود و می‌توان انتظار داشت که منع خروج گردشگران چینی تاثیر قابل توجهی بر بسیاری از مقاصد گردشگری محبوب سراسر دنیا ایجاد کند.

 طبق آمار ارائه‌شده از سوی سازمان جهانی گردشگری (UNWTO)، چین همچنین با اختصاص دادن ۲۲۷ میلیارد دلار یا ۱۶ درصد از ۱.۷ تریلیون دلار مخارج گردشگری بین‌المللی، بیشترین سهم مخارج صنعت گردشگری بین‌المللی را به خود اختصاص می‌دهد.

در پی ممنوعیت‌ اخیر برای خارج شدن تورهای گروهی چینی  و تمامی هتل‌ها و بلیت‌های رزرو شده چینی‌ها، فقدان گردشگران چینی بیش از هر نقطه دیگری در محدوده‌ی آسیا و اقیانوسیه احساس خواهد شد که  استرالیا نیز یکی از همین مقاصد محسوب می‌شود. 

گردشگران چینی بزرگ‌ترین و باارزش‌ترین بازدیدکنندگان خارجی شهر ساحلی «گلد کوست» استرالیا محسوب می‌شوند که در سال ۲۰۱۹، ۱.۶ میلیارد دلار در این منطقه خرج کردند. شهر ساحلی «گلد کوست» واقع در ایالت «کوئینزلند» استرالیا،‌ یکی از پربازدیدترین مقاصد گردشگری استرالیا محسوب می‌شود.

استرالیا در سال ۲۰۱۹درمجموع میزبان  ۹.۴ گردشگر بود که ۷.۹۶ میلیون آن‌ها را شهروندان چینی با سود ۲۱.۹۵ میلیارد دلار تشکیل دادند. انتظار می‌رود این آمار در دهه روبه‌رو با بالا رفتن شمار شهروندان دارنده پاسپورت در چین، افزایش پیدا کند.

منبع: ایسنا

این درحالی است که در حال حاضر بخش‌هایی از اروپا و قاره آمریکا نیز فشار ناشی از فقدان گردشگران چینی را احساس می‌کنند.

روز پنجشنبه، سازمان جهانی بهداشت، شیوع ویروس «کرونا» را به عنوان یک مورد  «اضطراری سلامت جهانی»‌ اعلام کرد. در راستای این بیانیه کشورهای مختلفی از جمله ایالات‌متحده، بریتانیا و کانادا از شهروندان خود خواستند از سفر به چین خودداری کنند.

 روز جمعه نیز مقامات ایالات متحده اعلام کردند از ورود گردشگران خارجی که از چین بازدید کرده‌اند، خودداری خواهند کرد. وزارت بهداشت سنگاپور نیز اعلام کرد تمامی گردشگرانی که طی ۱۴ روز اخیر به چین سفر کرده‌اند، اجازه ورود به سنگاپور را نخواهند داشت.

«هنگ کنگ»، «ماکائو»‌، «مغولستان»‌، «کره شمالی» و روسیه از جمله کشورهایی هستند که مرزهای خود را به طور کامل یا بخش‌هایی از آن را برای جلوگیری از شیوع ویروس «کرونا» در کشورشان به روی گردشگران چینی بستند.

همچنین خطوط هوایی همچون «‌یونایتد»، «‌امریکن»،‌ «‌دلتا»، «بریتیش ایرویز»، «کی ال ام»، «ایر کانادا» و «لوفت‌هانزا» خدمات مسافرتی خود را از مبدا چین و به مقصد چین به حالت تعلیق درآورده‌اند.

در نتیجه این محدودیت‌های شدید مسافرتی، مقاصد گردشگری پرازدحامی همچون «انگکور وات»‌ در «‌کامبوجیا»، «کاخ بزرگ» در «‌بانکوک» و  کاخ امپراتوری توکیو درحال حاضر نسبت به روزهای عادی به طور قابل توجهی خالی شده‌اند.

باتوجه به اطلاعات منتشر شده توسط «فوروارد کیز» - کمپانی بررسی آمار و ارقام مسافرتی که بیش از ۱۷ میلیون سفر در یک روز را مورد بررسی قرار می دهد - کاهش گردشگران چینی در این برهه بخصوص زمانی یعنی اواسط تعطیلات سال نوی چینی، بیش از پیش تاثیرگذار خواهد بود.

این کمپانی سفرهای خارجی صورت گرفته در بخش نخست تعطیلات سال نو چینی‌ها یعنی از ۱۹ تا ۲۶ ژانویه را مورد بررسی قرار داد و دریافت آمار رزور هتل‌ها و بلیت‌ها نسبت به آمار سال ۲۰۱۹ حدود ۷.۳ درصد افزایش داشته است؛ این درحالی است که پس از اعلام محدودیت‌های مسافرتی این رزروها با ۶.۸ درصد کاهش مواجه شد.

منطقه آسیا و اقیانوسیه که میزبان حدود ۷۵ درصد از مسافران تعطیلات سال نو چینی ها است، بیش از هر منطقه دیگری با خسارت مواجه شده است. آمار رزرو ها با ۱.۳  درصد کاهش مواجه شد که این رقم در اواخر هفته گذشته به کاهش ۱۵.۱ درصدی رسید.

مقاصد گردشگری همچون تایلند، ویتنام، کره جنوبی و ژاپن که از مقاصد پرطفدار چینی‌ها برای خرج کردن پول‌هایشان محسوب می‌شوند نیز از جمله کشورهایی بودند که در پی این محدودیت‌های مسافرتی با خسارت مواجه شده اند.

 طبق اطلاعات ارائه شده از سوی شورای جهانی مسافرت و گردشگری(WTTC)، چین به تنهایی ۵۱ درصد از تولید ناخالص مسافرت و گردشگری منطقه آسیا و اقیانوسیه را در سال ۲۰۱۸ به خود اختصاص داده بود.

در تایلند، جایی که گردشگران چینی سهم ۳۰ درصدی از سفرها را به خود اختصاص داده اند، تاثیر فقدان گردشگران چینی همین روزها نیز قابل مشاهده است.

با توجه به اظهارات رئیس انجمن آژانس‌های مسافرتی تایلندی، حدود ۱.۲ الی ۱.۳ میلیون گردشگر چینی سفرهای خود به تایلند برای بازه زمانی فوریه تا مارس را لغو کرده‌اند.

از دیگر نتایج محدودیت‌های مسافرتی به تحت تاثیر قرار گرفتن تجارت وابسته به صنعت گردشگری مقاصد گردشگری بزرگ همچون «بانکوک»، «پوکت»، «چیانگ مای» و «پاتایا»  می‌توان اشاره کرد که وخامت اوضاع به تعطیل شدن برخی از کسب و کارها رسیده است.

به گفته یکی از مقامات تایلند، حدود ۸۰ درصد از پروازهای چین به تایلند ماه‌های فوریه تا آوریل لغو شده‌اند که این موضوع خسارت ۳ میلیارد دلاری را می‌تواند به دنبال داشته باشد.

این مقام تایلندی معتقد است با در نظر گرفتن تجربه‌های بدست آمده درباره شیوع ویروس بیماری «سارس»، حدود چهار الی پنج ماه زمان لازم است تا خسارت وارد شده را بتوان جبران کرد.

در ژاپن جایی که گردشگران چینی حدود ۲۷ درصد از گردشگران خارجی این کشور را تشکیل می‌دهند، شرایط تعریف چندانی ندارد و آژانس‌هایی که در توکیو مستقر هستند نیز تحت تاثیر کاهش گردشگران چینی قرار گرفته‌اند.

سخنگوی سازمان ملی گردشگری ژاپن در گفت و گو با سی ان ان بیان کرد :«ما نگران کم شدن گردشگران چینی هستیم، اما نتیجه این معضل را نمی‌توانیم تخمین بزنیم چراکه همه چیز به اینکه سیاست‌های مسافرتی اتخاذشده تا چه زمانی ادامه خواهد داشت، بستگی دارد.»

چینی‌ها بزرگ‌ترین منبع بازار گردشگری بین‌المللی در ژاپن محسوب می‌شوند. آن‌ها در سال ۲۰۱۹ در مجموع ۱۵.۶میلیارد دلار هزینه کردند.

مقاصد گردشگری کوچکتر نیز تحت فشار قرار گرفته‌اند.

«ماکائو» که بخشی از مناطق ویژه اداری چین محسوب می‌شود، سال ۲۰۲۰  را با شکست در صنعت گردشگری آغاز کرد.

در سال ۲۰۱۹، گردشگران چینی ۷۰.۸ درصد از ۳۹.۴ میلیون بازدیدکننده «ماکائو» را تشکیل دادند، اما اداره گردشگری «‌ماکائو» در چهار روز نخست جشن سال نو چینی‌ها گزارش داد آمار گردشگران چینی درمقایسه با سال ۲۰۱۹  با ۷۵.۱ درصد کاهش روبه رو بوده است.

در این بین مقاصد گردشگری ساحلی همچون «مالدیو»، «میکرونزی» و جزایر «ماریانای شمالی»‌ نیز از تاثیرات محدودیت‌های مسافرتی در امان نماندند.

جزایر «ماریانای شمالی» که اخیرا برای مسافران چین ممنوعیت وضع کرده است، در حالت عادی روزانه میزبان ۷۰۰ بازدیدکننده از چین است.

درحالی که ممکن است به نظر برسد اروپا، قاره آمریکا و بریتانیا نسبت به سایر نقاط کمتر به گردشگران چینی وابسته باشند، اما فقدان چینی‌ها آن‌ها را نیز تحت تاثیر قرار داده است.

برای مثال فرانسه هر سال میزبان ۲ میلیون گردشگر چینی است. انجمن آژانس‌های مسافرتی چینی در فرانسه  (ACAV) تمامی خدمات خود را به حالت تعلیق درآورده است و خسارات قابل‌توجهی را برآورد کرده است.

با این که هنوز برای برآوردکردن خسارات اقتصادی ناشی از کم شدن گردشگران چینی زود است، این حقیقت را می‌توان در نظرگرفت که تاثیر جهانی این ویروس بر صنعت گردشگری به اینکه مهار کردن این ویروس تا چه زمانی طول بکشد بستگی دارد.

یک سخنگوی شورای مسافرت و گردشگری در گفت و گو با سی ان ان بیان کرد: «شیوع ویروس بیماری «سارس»‌ برای اقتصاد جهانی خسارت ۳۰ الی ۵۰ میلیارد دلاری به بار آورد. ۱۶ ماه طول کشید تا چین توانست صنعت گردشگری خود را به مرحله پیش از این بحران برساند. اما این بار دولت چین برای مقابله با شیوع این ویروس آماده‌تر بود. چین نه‌ تنها اینبار در مقایسه با شیوع ویروس بیماری «سارس» سریع‌تر عمل کرد بلکه با جوامع بین‌المللی نیز شفاف‌تر و صریح‌تر ارتباط برقرار کرد.

اگر به سال ۲۰۰۳ نگاه کنیم می بینیم که در طول بحران ویروس بیماری  «سارس» اغلب سفرها به تعویق افتادند. پس از پایان یافتن بحران «‌سارس» شمار سفرها به حالت قبلی بازگشت. مطمئنا تا چند ماه بازگشتن به حالت قبل برای کمپانی‌های کوچکتر دشوار بود، اما با گذشت زمان شرایط در سرار جهان به حالت عادی بازگشت. »‌

امیرمسعود فدائی و Negin Fooladi این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
تأثیر ویروس «کرونا» بر گردشگری آسیا چه خواهد بود؟ | عکس
» تأثیر ویروس «کرونا» بر گردشگری آسیا چه خواهد بود؟
... دیدن متن »

از آن‌جایی که صنعت گردشگری آسیا به شمار درحال افزایش گردشگران چینی وابسته است،‌ ویروس مرگباری که سبب محدودیت‌های مسافرتی در چین شده، موج‌های غافلگیرکننده‌ای را متوجه صنعت گردشگری این قاره کرده است.

به گزارش ای اف پی، تاکنون دست کم ۸۱ نفر بر اثر ابتلا به ویروس «کرونا» که از شهر «ووهان» در چین شیوع پیدا کرده است، جان خود را از دست داده‌اند و میلیون‌ها نفر قرنطینه شده‌اند. دولت چین نیز اخیرا اعلام کرد تمامی تورهای گروهی به خارج از این کشور را تعلیق می‌کند.

اقدام‌های اخیر را می‌توان با  سرعت بالای افزایش سفرهای خارجی شهروندان چین در سال‌های اخیر مرتبط دانست. با توجه به گزارش منتشرشده از سوی «کپیتال اکانامیست»، نرخ سفرهای خارجی گردشگران چینی از سال ۲۰۰۳ تاکنون ده‌ها برابر افزایش داشته است.

اما کسب و کارهای وابسته به سفر شمار بالای گردشگران چینی به همین زودی نگرانی‌های خود را درباره سواحل  و فروشگاه‌های خالی و آینده نامشخص تجارت خود مطرح کرده‌اند.

شیوع سریع این ویروس سبب شده تا آن را به بحران شیوع ویروس بیماری سارس که در سال ۲۰۰۲ سفر منطقه‌ای را فلج و اقتصاد محلی را به شدت تحت تاثیر قرار داد، شباهت دهند.

 در ژاپن کاهش شمار گردشگران چینی هم‌اکنون در شهر «آساکوسا» یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری ژاپن مشهود است.

یک فروشنده تنقلات سنتی ژاپنی در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه بیان می‌کند: «امسال قطعا شاهد افراد کمتری هستیم. فکر می‌کنم کمتر از نیمی از گردشگران سال گذشته یا دوسال گذشته را شاهد هستیم.»‌

شمار گردشگران چینی که تعطیلات خود را در ژاپن می‌گذرانند از ۴۵۰ هزار نفر در سال ۲۰۰۳ به ۸.۴ میلیون نفر در ۲۰۱۸ افزایش یافته بود.

«یوکی تاکاشیما» هم که یک اقتصاددان است با اشاره به محدودیت‌های مسافرتی اخیر چینی‌ها می‌گوید: «دستیابی به هدف ۴۰ میلیون گردشگر در سال ۲۰۲۰ برای ژاپن بسیار دشوار خواهد بود.»

 به گفته این اقتصاددان، تاثیر کم شدن سفرهای چینی‌ها بر ژاپن فراتر از هتل‌ها، رستوران‌ها و مقاصد گردشگری خواهد بود چراکه گردشگران چینی به طور ویژه برای خریدکردن به ژاپن سفر می‌کنند.

این اقتصاددان معتقد است با این حال  ژاپن به نسبت دیگر مقصد پرطرفدار چینی‌ها یعنی تایلند راحت‌تر می‌تواند با این معضل کنار بیاید.

وزارت گردشگری تایلند از وقوع بحرانی در ابعاد بحران بیماری سارس هشدار داده که می‌تواند به خسارت ۱.۶ میلیارد ‌دلاری ختم شود؛ خسارتی که در حال حاضر در استان «پوکت»‌ این کشور مشهود است.

یک هتل‌دار در جزیره «پوکت» در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه می‌گوید: «دو روز است که خیابان‌ها، فروشگاه‌ها و سواحل خالی شده‌اند. تمرکز «‌پوکت» به طور مشخص بر گردشگران چینی است. اگر این شرایط ادامه داشته باشد همه ما دچار خسارت خواهیم شد.»

حتی گردشگری استرالیا که در پی بحران آتش‌سوزی‌های اخیر دچار خسارت شده نیز به‌نظر می‌رسد از تاثیرات معضل کم شدن گردشگران چینی در امان نباشد.

با توجه به این‌که شمار گردشگران چینی استرالیا در شش سال اخیر به دو برابر رسیده است حدود ۱۵ درصد از گردشگران خارجی استرالیا را شهروندان چینی تشکیل می‌دهند.

 به گفته «ماریو هاردی»‌ مدیرعامل انجمن مسافرتی آسیا – اقیانوسیه،‌ برآورد کردن این‌که این بحران تا چه زمانی ادامه خواهد داشت، مشکل است.

«هاردی» در مصاحبه‌ای بیان می‌کند: «فکر می‌کنم تاثیرات این معضل بین سه تا شش ماه قابل رویت باشد. البته این موضوع به نحوه مدیریت این معضل در هفته‌های آینده بستگی دارد.»

امیر مسعود و Negin Fooladi این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
دوقلوهای تاریخی ایران و سوئیس  | عکس
» دوقلوهای تاریخی ایران و سوئیس 
... دیدن متن »

سفارت سوئیس در تهران با انتشار تصاویری از پل تاریخی «وِرِسک» در شمال ایران و نمونه مشابه آن در سوئیس به مرور تاریخ روابط دو کشور پرداخت.

به گزارش ایسنا، سفارت سوئیس در ایران در توئیتر با انتشار عکس‌هایی از دو پل تاریخی با معماری مشابه در دو کشور ایران و سوئیس نوشت: پل نمادین «ورسک» در استان مازندران در سال ۱۳۹۷ توسط یک تیم چندملیتی از جمله مهندسان سوئیس ساخته شد و نمونه مشابه این پل به نام «ویزن ویادوکت» در کانتون گرابوندن در سال ۱۹۰۹ افتتاح شد. هر دو عکس توسط «دیوید گابلر» گرفته شده است.

۸۳ سال از ساخت پل ورسک می‌گذرد. این پل تاریخی که هر روز مسیر گذر قطارهای مسافربری ساری و گرگان است، حدود ۱۱۰ متر ارتفاع دارد که روی دره ورسک ساخته شده است. شعاع قوس بزرگ این پل ۶۶ متر و طول آن ۹۹ متر با عرض ۴ متر است.

این پل از بلندترین پل‌های راه‌آهن ایران شناخته می‌شود که از شاهکارهای مهندسی و معماری نیز به حساب می‌آید که در سال ۱۳۵۶ به عنوان اثر ملی ثبت شد. پل ورسک راه‌آهن تهران ـ‌شمال را به یکدیگر وصل می‌کند. گفته شده شرکت دانمارکی «کمپساکس» با تضمین ۷۰ سال، این پل را ساخته است اما کشورهای دیگری همچون آلمان، اتریش و سوئیس نیز در ساخت این پل مشارکت داشته‌اند. عملیات احداث این پل از سال ۱۳۱۳ آغاز شد و در سال ۱۳۱۵ به پایان رسید.

پل ورسک در زمان جنگ جهانی دوم نقش استراتژیکی داشته است. روایت شده که در زمان جنگ جهانی دوم، هیتلر از دولت ایران خواست تمام پل‌ها و تونل‌های کشور را برای جلوگیری از کمک‌های نظامی و غذایی متفقین منفجر کند؛ نام ورسک نیز در این فهرست بود. هرچند که این انفجارها رخ نداد. پس از آن چرچیل، نخست‌وزیر وقت انگلستان لقب «پل پیروزی» را به پل ورسک داد. در ۲۳ تیرماه سال ۱۳۲۴ شمسی به پیشنهاد وزارت راه ایران، نام این پل به «پل پیروزی» تغییر کرد.

این پل که بیشتر نقش مواصلاتی داشته اکنون به جاذبه‌ گردشگری تبدیل شده و قطارهای توریستی روی آن توقف کوتاهی دارند و گردشگران می‌توانند روی این پل حرکت کنند. این پل مشرف به روستایی هم‌نام خود، ورسک است که در کنار ایستگاه راه‌آهن آن، قبرستانی وجود دارد که می‌توان مزار قدیمی برخی کارگران و مهندسان راه‌آهن شمال را آن‌جا یافت.

پل «ویزن ویادوکت» که سال ۱۹۰۹ در سوئیس ساخته شده و معماری و مهندسی آن شبیه پل ورسک در ایران است

منبع: ایسنا

بهزاد هندی، علی ملکی و Negin Fooladi این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
۸۵ هزار شیء موزه چین در آمریکا سوخت | عکس
» ۸۵ هزار شیء موزه چین در آمریکا سوخت
... دیدن متن »

در جریان آتش‌سوزی بزرگ در انبار موزه چین در آمریکا بیش از ۸۵ هزار شیء که قدمت برخی از آنها به قرن نوزدهم می‌رسید، از بین‌ رفتند.

به گزارش نیویورک تایمز، مقامات موزه چین در آمریکا اعلام کردند که آتش‌سوزی بزرگ در ساختمان «چایتا تاون» که محل نگهداری آثار این موزه است موجب نابودی هزاران شی‌ء تاریخی و فرهنگی شده است که در طول چندین دهه با دقت برای نمایش در موزه جمع آوری شده بودند. 

«نانسی یائو» رئیس موزه چین در آمریکا همچنین عنوان کرد که ۱۰۰ درصد مجموعه‌های متعلق به موزه به غیر از آنچه هم اکنون در حال نمایش است در پی این آتش‌سوزی از بین رفته‌اند. 

آتش سوزی در ساختمان «چایتا تاون» که علاوه بر انبار موزه چین، یک مرکز فرهنگی مهم برای چینی‌ها در آن منطقه است، از پنجشنبه شب آغاز شد و در جریان آن یک شهروند و ۹ آتش‌نشان مصدوم شدند.

این موزه محل نگهداری اشیاء تاریخی و فرهنگی مرتبط با مهاجرت چینی‌ها به آمریکا بوده است که شامل لباس‌های قدیمی، دستنوشته‌های قدیمی، اولین بلیت‌های کشتی سفر به آمریکا و غیره بوده است. 

امیرمسعود فدائی، زهره مقدم و Negin Fooladi این را خواندند
:(((((((
یعنی چی آخه؟!
چه وضعیه؟!؟
۰۶ بهمن
:/
۰۷ بهمن
این دست اتفاقات خیلی تلخه اما شخصا ترجیح من این بود که کل موزه ملی ایران در آتش میسوخت اما جان ۱۵۰۰ نفر در امان بود.
۱۵ بهمن
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
دولت چین تورهای گروهی به خارج را تعلیق می‌کند | عکس
» دولت چین تورهای گروهی به خارج را تعلیق می‌کند
... دیدن متن »

در پی تلاش برای جلوگیری از شیوع ویروس کشنده و جدید کرونا، دولت چین اعلام کرده از روز دوشنبه تمامی تورهای گروهی به خارج از این کشور را تعلیق می‌کند.

انجمن آژانس‌های گردشگری چین اعلام کرد تورهایی که در میانه سفر خود هستند می‌توانند با نظارت دقیق بر سلامت مسافران به سفر خود ادامه دهند، اما از روز دوشنبه (هفتم بهمن‌ماه) بنا بر تصمیم دولت چین، تمامی تورهای گروهی به خارج از این کشور به حالت تعلیق درمی‌آید. 

گفته می‌شود همزمان با آغاز سال نو چینی، بیش از ۳۵ میلیون گردشگر چینی قادر نخواهند بود تا اطلاع ثانوی به سفر خارجی بروند. 

مقام‌های شهری پکن نیز از امروز (یکشنبه) تردد تمامی اتوبوس‌های بین‌ استانی را لغو خواهند کرد تا از این طریق میزان سفر جاده‌ای به پایتخت محدود شود.

تاکنون بیش از ۵۰ نفر در چین بر اثر آلوده شدن به ویروس کرونا از دنیا رفته‌اند و گفته می‌شود ۱۲۰۰ نفر در چین به این ویروس آلوده شده‌اند. همچنین نمونه‌هایی از افراد آلوده در کره جنوبی، ژاپن، نپال، تایلند، سنگاپور، ویتنام، فرانسه، استرالیا و آمریکا نیز تشخیص داده شده‌اند. 

چین بزرگترین منبع تامین گردشگر در سطح جهان است و ترس از شیوع این بیماری می‌تواند با تاثیرات مخربی بر گردشگری این کشور و همچنین گردشگری جهانی همراه شود. 

منبع: ایسنا 

امیرمسعود فدائی و Negin Fooladi این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
کوچه هلند در تهران ثبت‌ملی می‌شود | عکس
» کوچه هلند در تهران ثبت‌ملی می‌شود
... دیدن متن »

این مطلب را «احمد مسجد جامعی» روز جمعه در جریان برنامه تهرانگردی از منطقه ۸ پایتخت مطرح کرد . کوچه هلند یکی از کوچه های منطقه ۸ تهران است که امروز مقصد تهران‌گردی است.

مسجدجامعی در این باره افزود: موضوع کوچه هلند به سال ۱۳۴۱ و زلزله بوئین زهرا برمی‌گردد . وی ادامه داد: پس از زلزله بوئین زهرا زمین این کوچه از سوی ملکه هلند خریداری و در اختیار ارامنه قرار گرفت تا زلزله زدگان بوئین زهرا و برخی ارامنه در آن ساکن شوند . مسجد جامعی تاکید کرد: در حال حاضر این کوچه از نظر سیما و منظر شهری نیازمند اصلاح است که پس از اصلاح پیگیری ثبت ملی آن انجام می شود.

وی خاطر نشان کرد: آشفتگی بصری این کوچه نیز با نظر کارشناسان اصلاح می شود . عضوشورای تهران تأکید کرد: ثبت ملی این کوچه نشانه همکاری مشترک ایران ، هلند ، مسلمانان و مسیحیان خواهد بود . وی تعویض سنگفرش کوچه و شناسنامه دار شدن آن را از جمله مقدمات ثبت ملی کوچه هلند عنوان کرد.

منبع: ایرنا

امیرمسعود فدائی و Negin Fooladi این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
میراث دزدیده شده افغانستان بازگردانده می‌شود | عکس
» میراث دزدیده شده افغانستان بازگردانده می‌شود
... دیدن متن »

مجسمه‌ای که حدود ۳۰ سال پیش از موزه ملی افغانستان ربوده شده بود،‌ پس از دیده شدن در یک وب‌سایت مزایده بریتانیایی توسط پلیس متروپولیتن به افغانستان بازگردانده می‌شود.

 به گزارش گاردین، این مجسمه سنگ‌آهکی که در قرن دوم میلادی خلق شده است و دو گاو را به تصویر می‌کشد در ابتدا در دهه پنجاه میلادی و در شمال افغانستان کشف شد اما در دهه  نود میلادی و در جریان نزاع‌های داخلی دوباره ناپدید شد. 

هنوز مشخص نیست این مجسمه در  تمام این سال‌ها در چه مکانی قرار داشته است اما پایگاه داده‌های «ثبت آمار آثار هنری گمشده»‌ (ALR) که اطلاعات کلی آثار هنری گمشده را در اختیار دارد، در سال‌های اخیر این مجسمه را تحت نظر داشته است. مسوولان این پایگاه، مجسمه باستانی گاو را در وبسایت مزایده «‌تایم لاین» دیدند و این موضوع را به پلیس اطلاع دادند.

فروشنده این اثر به سرعت از مالکیت خود چشم‌پوشی کرد و دکتر «جان سیمپسون»- یکی از مدیران ارشد موزه بریتانیا – نیز بلافاصله صحت اصالت این اثر را تایید کرد. 

موزه ملی افغانستان واقع در «کابل»  نیز پس از تایید اصالت این اثر، با برگزاری نخستین نمایشگاه عمومی خارج از افغانستان این مجسمه موافقت کرد.

قرار است موزه بریتانیا این مجسمه را از فردا (دوشنبه) به مدت سه ماه به نمایش عموم بگذارد.

 این مجسمه در «سرخ‌کوتل» یکی از مهم‌ترین مناطق تاریخی افغانستان که در بناهای تاریخی آن در زمان حکومت امپراتوری «کوشانی» ساخته شده‌اند،‌ کشف شد.

این اثر تاریخی که در جریان کاوش‌های یک باستان‌شناس فرانسوی کشف شد، بخشی از تخته‌سنگ‌های حکاکی‌شده‌ای است که زمانی به عنوان کتیبه‌های زینتی در فضای داخلی معبد «سرخ‌کوتل» که در قرن دوم میلادی بنا شده بود، مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

در آن زمان مجسمه‌ای از «کانیشکا اول» - امپراتور امپراتوری کوشانی – نیز در معبد کشف شد.

«هارتویگ فیشر» - مدیر موزه بریتانیا – بازیابی این اثر تاریخی را به عنوان "قدمی مهم در راستای بازگرداندن میراث فرهنگی غنی افغانستان‌ پس از دهه‌ها نزاع، ویرانی و فقدان"  توصیف کرد.

 حدود ۷۵ درصد از آثار تاریخی موزه‌های «کابل» نابود یا غارت شده‌اند. اگر چه خشونت‌های مرگبار همچنان در افغانستان ادامه دارد،‌ اما موزه‌های افغانستان درتلاشند تا آثار تاریخی افغانستان را به کشور بازگردانند و نمایشگاه‌های عمومی ترتیب دهند.

موزه بریتانیا با همکاری با پلیس مرزی بریتانیا بسیاری از آژانس‌های مختلف موفق شده از سال ۲۰۰۳ تاکنون هزاران اثر تاریخی غارت‌شده افغانستان را به این کشور بازگردانده است.

این درحالیست که موزه بریتانیا در سال‌های اخیر بارها به دلیل مقاومت برای بازگرداندن مجموعه آثار تاریخی دوران استعمار و مرمرهای پارتنون مورد انتقاد قرار گرفته است.

منبع: ایسنا

امیرمسعود فدائی و Negin Fooladi این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
رکود سنگین سفرهای داخلی | عکس
تورهای گردشگری و سفرهای جاده‌ای نصف شد
» رکود سنگین سفرهای داخلی
... دیدن متن »

با وجود اینکه رئیس هیات‌مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران از کاهش ۳۰ درصدی سفرهای داخلی در کشور خبر داد اما تحقیقات میدانی «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد به‌طور میانگین حجم سفر و تعداد تورهای گردشگری داخلی در پاییز و هفته‌های گذشته از زمستان امسال نسبت به زمان مشابه سال گذشته ۵۰ درصد کاهش داشته است.

به گزارش «دنیای‌اقتصاد» حدود ۲ ماه است که از افزایش قیمت بنزین و سهمیه بندی آن می‌گذرد که همین امر تاثیر قابل‌توجهی بر نبض مسافرت‌های خودرویی(با وسیله نقلیه شخصی) داشته است. یکی از بخش‌هایی که افزایش قیمت بنزین بر آن تاثیر مستقیمی گذاشته حوزه گردشگری داخلی است. با توجه به اینکه اغلب خانوارهای ایرانی برای سفرهای داخلی خود از خودروی شخصی استفاده می‌کنند هزینه سوخت در کشور و البته شرایط اقتصادی خانوارها موجب شده که سفرهای بین استانی در کشور روندی کاهشی را تجربه کند.

نماد گردشگری داخلی سفر به شهرهای شمالی است «دنیای‌اقتصاد» نیز برای اینکه نبض سفرهای داخلی در پاییز و هفته‌های سپری شده از زمستان را بررسی کند تحقیقات میدانی از شهرهای شمالی انجام داده که در همین راستا با مدیران اقامتگاه‌ها در خصوص تغییرات تعداد مسافران امسال نسبت به زمان مشابه در سال گذشته مصاحبه کرده است. نتایج این بررسی‌ها نشان می‌دهد حجم سفر در پاییز و هفته‌های اخیر در مقایسه با مدت زمان مشابه در سال ۹۷ حدود ۵۰ درصد کاهش داشته است. عرضه کنندگان خدمات بازار گردشگری شهرهای شمالی نیز به «دنیای‌اقتصاد» اعلام کردند: در حال حاضر با رکود سنگین در سفرهای داخلی مواجه هستند که طبق بررسی‌ها مشخص شد بخشی از این کاهش سفرها به سبب افزایش هزینه سفر تحت تاثیر تغییر قیمت سوخت بوده است و بخشی دیگر مربوط به شرایط اقتصادی حاکم در خانوارها است که موجب شده سفر را از برنامه‌های خود حذف یا اینکه در اولویت آخر خود قرار دهند. زیرا مبنای اصلی گردشگری و اقدام به سفر کردن وضعیت معیشتی مردم است. تاکنون سفر با هواپیما، قطار و اتوبوس نیز نتوانسته جایگزین سفر با خودروی شخصی در کشور شود، زیرا با توجه به قیمت بالای بلیت هواپیما همه اقشار جامعه توان مالی برای سفر با آن را ندارند؛ همچنین برای تمامی شهرها خط ریلی وجود ندارد که گردشگران بتوانند با قطار به هر کدام از شهرهایی که تمایل دارند سفر کنند. علاوه بر آن جاده‌ها و سامانه‌های اتوبوسرانی کشور از نظر امنیت و کیفیت در سطح پایینی قرار دارند که اغلب توریست‌های داخلی تمایل به استفاده از آنها را ندارند. در حال حاضر تنها سفرهای جاده‌ای(خودرویی) نیست که دچار رکود شده‌اند، بلکه تحقیقات «دنیای‌اقتصاد» از آژانس‌های خدمات مسافرتی نشان می‌دهد که تورهای مسافرتی نیز با این مشکل دست به گریبانند و میزان مسافران آنها نیز نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش قابل‌توجهی داشته است. در این باره اکبر غمخوار عضو هیات‌مدیره انجمن صنفی گردشگری در گفت وگو با «دنیای‌اقتصاد» عنوان کرد: با توجه به اینکه در حال حاضر در فصل سفر قرار نداریم آمار دقیقی هم از گردشگری داخلی در دست نیست؛ بنابراین نمی‌توانیم تحلیل درستی از تاثیر قیمت بنزین بر سفرهای داخلی داشته باشیم. باید برای دستیابی به اطلاعاتی دقیق، تعطیلات عید را که سفرهای داخلی رونق می‌گیرد مورد بررسی قرار دهیم.  با این حال حرمت‌الله رفیعی، رئیس هیات‌مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران نیز در همین باره گفت: گردشگری تنها در ۱۵ روز تعطیلات عید خلاصه نمی‌شود، بلکه در طول سال نیز جریان دارد و گردشگران زیادی در ایام مختلف همچون تعطیلات مناسبتی یا آخر هفته‌ها به سفر می‌روند. با توجه به عملکرد دفاتر خدمات مسافرتی شاهد کاهش ۲۵ تا ۳۰ درصدی گردشگری داخلی در فصل پاییز و زمستان امسال نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته هستیم. این کاهش در حالی است که گردشگران به علت افزایش نرخ ارز، سفرهای خارجی خود را کاهش یا حذف کرده‌اند و در مقابل سفرهای داخلی را جایگزین کرده‌اند. بنابراین نرخ واقعی رکود سفر در حال حاضر به مراتب بیشتر از افت ۳۰درصدی است.

وی افزود: در حال حاضر وضعیت درآمدی دفاتر خدمات مسافرتی چندان مطلوب نیست، بنابراین آنها باید برای افزایش درآمد خود به برنامه‌ریزی برای سفرهایی با سبک جدید مانند برگزاری تورهای شهرهای نزدیک یا تور‌های یک روزه اطراف شهرها اقدام کنند تا از این طریق درآمد خود را افزایش دهند. امیر پویان رفیعی شاد، رئیس انجمن صنفی دفاتر سفر و گردشگری استان تهران نیز گفت: در حال حاضر میزان سفرهای داخلی در کشور روند نزولی به خود گرفته که علت اصلی آن افزایش قیمت بنزین در کشور است؛ زیرا اکثر توریست‌های داخلی برای سفرهای بین استانی خود از خودرو شخصی استفاده می‌کردند که با توجه به قیمت جدید بنزین اصلا سفر با خودرو شخصی برای خانوارها مقرون به‌صرفه نیست. این سفرها نه تنها به سفرهای دسته‌جمعی با تور تبدیل نشده، بلکه به طور کل از سبد خانوارهای حذف شده است، زیرا شرایط اقتصادی کشور موجب شده وضعیت معیشتی مردم در شرایطی قرار گیرد که سفر اولویت آخر آنها باشد.

منبع: دنیای اقتصاد

Negin Fooladi این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
کاخ «مر مر» به موزه هنر تبدیل می‌شود | عکس
» کاخ «مر مر» به موزه هنر تبدیل می‌شود
... دیدن متن »

کاخ مرمر که تاکنون در اختیار مجمع تشخیص مصلحت نظام بوده، با پیگیری‌های بنیاد مستضعفان، تا اواخر بهمن به موزه هنر ایران تبدیل خواهد شد.

پرویز فتاح رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب: مجمع تشخیص مصلحت نظام و شخص مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی حدود ۲۰ تا ۲۵ سال پیش در کاخ مرمر مستقر شدند. همان‌زمان هم به نظر می‌رسید که این استقرار درست نبود چون مسئولان نظام نباید در این کاخ‌ها بنشینند. در واقع مسئولان نظام این کاخ را از ملت گرفته‌اند. بنابراین باید به آنها برگردانده می‌شد.

وی افزود: این‌کاخ بعد از درگذشت آقای رفسنجانی تخلیه شد اما نه به راحتی؛ بلکه بعد از ادعاها و جر و بحث‌های زیاد. این یکی از آن‌مواردی بود که نمی‌دانستیم پیش چه‌کسی شکایتمان را ببریم و به ملت چه‌جوابی بدهیم. البته کاخ با تلاش‌های انجام شده و جدیتی که بیت رهبری انجام داد و همکاری مجمع تشخیص مصلحت نظام، این اواخر تخلیه شد. قرار بود استفاده‌های دیگری برای مهمانان خارجی و تشریفات استفاده شود که از آن هم عدول کردند.

رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی ادامه داد: ما می‌خواهیم کاخ مرمر را به یک موزه در شأن ملت شریف تبدیل کنیم و امیدواریم تا این‌موزه دهه فجر آماده شود. در داخل محوطه و کاخ اشیایی به نمایش گذاشته خواهد شد که جزو افتخارات ماست که مردم از آن بازدید و استفاده کنند.

آن‌طور که بنیاد مستضعفان در نظر دارد، قرار است کاخ مرمر به موزه هنر ایران تبدیل شود و اشیای مرتبط با این‌موزه، در معرض دید عموم مردم قرار گیرد.

کاخ مرمر به دستور رضا شاه و با معماری لئون تادوسیان بنا نهاده شد. این کاخ در آغاز به عنوان دفتر کار رضاشاه مورد بهره‌برداری بود و تا پیش از تدوین قانون خزانه ملی، جواهرات ملی ایران از کاخ گلستان به این کاخ آورده شده و در زیر زمین آن نگهداری می‌شد.

در سال‌های نخست دوران محمدرضا، از این کاخ به عنوان دفتر رسمی شاه و محل برگزاری دیدارها و ملاقات‌ها بکار گرفته می‌شد. فوزیه و محمدرضا پهلوی در این کاخ با یکدیگر زندگی می‌کردند و نامزدی او با فرح پهلوی در این کاخ برگزار شده است. پس از رخ دادن حادثه ترور شاه در محوطه این کاخ توسط رضا شمس‌آبادی، دفتر ویژه شاه به کاخ صاحبقرانیه جابجا شد، این کاخ در سال ۱۳۵۵ به موزه تبدیل شد و تا سال ۱۳۵۷ با عنوان «موزه پهلوی» برای همگان قابل بازدید بود.

امیرمسعود فدائی و Negin Fooladi این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اعتراضات فرانسه درهای موزه لوور را بست | عکس
» اعتراضات فرانسه درهای موزه لوور را بست
... دیدن متن »

ده‌ها معترض در اعتراض به اصلاحات قوانین بازنشستگی فرانسه با تجمع در مقابل درب موزه «لوور»‌ -یکی از پربازدیدترین مکان‌های پایتخت فرانسه-  از ورود گردشگران و بازدیدکنندگان به این موزه خودداری کردند.

به گزارش نیویورک‌تایمز، گردشگران  و علاقه‌مندانی که برای بازدید از موزه «‌لوور» پاریس روز جمعه به این مکان آمده بودند، پس از مواجه با انبوه اعتصاب‌کنندگانی که در مقابل این موزه تجمع کرده بودند، از وارد شدن به این مکان بازماندند.

موزه لوور پاریس که به عنوان پربازدید ترین موزه جهان شناخته می‌شود آخرین هدف تجمعات اعتراضی ۴۴ روزه اتحادیه‌های کارگران بود که تبعات آن این بار دامن گردشگران را هم گرفت.

 روز جمعه همچنان که گردشگران ناامید و غمگین به نظر می‌رسیدند حدود ۱۰۰ معترض در حالی که پلاکارت‌هایی با جملات اعتراضی حمل می‌کردند و علیه «امانوئل ماکرون»‌ - رئیس جمهور فرانسه-  شعار می‌دادند، در مقابل هرم مشهور شیشه‌ای لوور تجمع کرده بودند.

یکی از معترضان حاضر در این اعتصاب که از کارمندان وزارت فرهنگ فرانسه است در این باره گفت : «تعطیل کردن موزه لوور برای جلوگیری از ورود گردشگران به این مکان بسیار اهمیت دارد چرا که این مکان پربازدیدترین موزه جهان محسوب می‌شود. ما می‌دانیم که این اقدام ما، خشم گردشگران را برانگیخته است، اما هیچ راه دیگری برای اینکه صدایمان را به گوش دولت برسانیم وجود ندارد.»

با این حال دلایل مطرح‌شده توسط معترضان همه بازدیدکنندگان ناکام این موزه را قانع نکرد.

یکی از بازدیدکنندگان غمگین که روز جمعه از حومه شهر پاریس برای بازدید از نمایشگاه بزرگ «لئوناردو داوینچی» در این مکان حاضر شده بود بیان کرد :« من برای بازدید از این نمایشگاه از سه ماه پیش برنامه‌ریزی کرده بودم این درحالی است که با توجه به اختلالاتی که در سیستم حمل و نقل ایجاد شده مدت زمان رفت و آمد من از حد معمول فراتر رفته است.»

دیگر بازدیدکنندگان به خصوص آن دسته از گردشگران خارجی که اخبار اعتصابات اخیر فرانسه را دنبال نکرده بودند،‌غافلگیرتر، آشفته‌تر و خشمگین‌تر بودند.

یکی از گردشگران ایتالیایی بیان کرد :«نمی‌دانم این افراد به چه دلیلی اعتصاب کرده‌اند. امیدوارم هزینه‌ای که برای خرید بلیت‌ های این موزه به صورت آنلاین پرداخت کردیم به ما بازگردانده شود.»

یک سخنگوی موزه لوور روز جمعه بیان کرد که هزینه افرادی که بلیت‌های بازدید از این موزه را پیش خرید کرده بودند بازپرداخت خواهد شد.

عمده این معترضان خواستار آن هستند که دولت فرانسه چند مورد از تغییرات جنجالی دیگر را نیز که باعث افزایش طول کار آنها با پول کمتر می‌شود لغو کند.

تا چند روز دیگر قرار است یک سری قوانین برای معرفی بخش‌های دیگری از اصلاحات بازنشستگی دولت فرانسه در یک نشست کابینه معرفی شوند و بعد از آن جلسات بحث سه ماهه‌ای با اتحادیه‌ها در خصوص نظام بازنشستگی جدید و تامین مالی آن از جمله با افزایش مالیات انجام خواهد شد.

طی هفته‌های گذشته اعتصابات و اعتراضات به این اصلاحات باعث به وجود آمدن اختلال گسترده در سیستم حمل و نقل عمومی و مدارس و بیمارستان‌ها و دادگاه‌ها و دیگر بخش‌ها در فرانسه شده است.

منبع: ایسنا

ژنرال و Negin Fooladi این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید