تیوال گردشگری | اخبار
S3 : 22:47:59
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
انتقال آثار کلیسای نوتردام به موزه لوور | عکس
» انتقال آثار کلیسای نوتردام به موزه لوور
... دیدن متن »

مجموعه از آثار تاریخی و هنری به جا مانده پس از آتش‌سوزی بزرگ در کلیسای نوتردام پاریس به صورت موقت به موزه لوور انتقال یافت. به گزارش رویترز، «فرانک ریستر» وزیر فرهنگ فرانسه اعلام کرد پس از آغاز آتش سوزی بزرگ در کلیسای تاریخی نوتردام، آتش نشانان، مأموران وزارت فرهنگ فرانسه و شهرداری پاریس برای نجات آثار تاریخی و هنری موجود به درون ساختمان شتافتند و موفق به نجات برخی آثار ارزشمند شدند.

از جمله تاج مسیح (ع)، لباس قرن سیزدهمی «سنت لوئیس» پادشاه فرانسه، نقاشی‌ها و،.. را از ساختمان کلیسا خارج و به ساختمان شهرداری منتقل کردند. این آثار ارزشمند پس از آن برای محافظت بیشتر و آغاز فرآیند مرمت به موزه لوور پاریس منتقل شده‌اند. «کلیسای نوتردام» در شهر پاریس به عنوان یکی از جاذبه‌های مذهبی، تاریخی و گردشگری فرانسه با ۸۵۰ سال قدمت روز گذشته دچار حریق گسترده شد و بخشی از آن در آتش سوخت. اهمیت این کلیسا در هویت تاریخی، ادبی و معماری گوتیک آن است که هر ساله میزبان بیش از ۱۳ میلیون گردشگر است.

۲ روز پیش، چهارشنبه
نیلوفر ثانی و Negin Fooladi این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
مجموعه‌های تاریخی تهران در نوروز به زانو درآمدند | عکس
» مجموعه‌های تاریخی تهران در نوروز به زانو درآمدند
... دیدن متن »

آمارهایی که رسمی نامیده می‌شوند، بازدید از سه مجموعه تاریخی «نیاوران»، «سعدآباد» و «گلستان» در تهران را در مجموع چیزی معادل ۶۸۰ هزار نفر ثبت کرده‌اند؛ آمارهایی که فقط از میزان ورودی مسافران به فضاهای تاریخی خود حرف می‌زنند، نه نحوه‌ی مدیریت و کنترل این میزان بازدید برای حفاظت از فضاهای تاریخی.

در حالی مجموعه سعدآباد به تنهایی بار ۵۱۰ هزار نفر بازدید کننده از این آمار شش رقمی را با خود یدک می‌کشد که کاخ گلستان آمار بازدیدهایش را بیش از ۹۲ هزار و ۸۴۴ نفر و مجموعه‌ی نیاوران شمار بازدیدکنندگانش را تا مرز ۸۱ هزار نفر بالا کشانده است. اما این همه‌ی ماجرای مجموعه‌های فرهنگی در تهران در نوروز نبود، مجموعه‌هایی که بر اساس آمارشان امسال ادعا داشتند که در جذب مسافران نوروزی در دور نخست سفرها موفق‌تر از قبل عمل کرده‌اند، با این وجود در طول نوروز هیچ‌کدام حرفی از چگونگی مدیریت برای کنترل هجمه مسافران در این مجموعه‌های تاریخی و جلوگیری از هیچ‌گونه آسیب به زبان نیاوردند، اما مدیریت این تعداد مسافر یا گردشگر در پیک سفر خود یکی از مهمترین مواردی است که باید نسبت به آن برنامه‌ریزی و فرهنگ سازی مناسبی برای مسؤولان و مردمی که تازه حضور در فضاهای فرهنگی را در سبد خانواده‌ی خود قرار داده‌اند، انجام شود.

بازدید روزانه کاخ‌های سبز و ملتروزانه  سه هزار نفر بیشتر نبود

سرپرست مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد - درباره‌ی نوع مدیریتی که در این مجموعه‌ی بزرگ تاریخی در نوروز انجام داده است، به ایسنا می‌گوید: برای نخستین بار و به واسطه‌ی این شلوغی مجبور شدیم تا بازدید از برخی فضاهای موزه‌ای را به صورت زمان‌دار اجرایی کنیم. او با بیان این‌که هر روز در نوروز بیش از سه هزار نفر اجازه‌ی بازدید از کاخ سبز در سعدآباد را نداشتند، ادامه می‌دهد: از سوی دیگر متناسب با شلوغی‌های کاخ ملت نیز، محدودیت رفت و آمد برای این موزه به وجود آمد تا اجازه‌ی آسیب به بناهای تاریخی مجموعه داده نشود. وی با اشاره به کم بودن تعداد بازدیدکنندگان از دیگر فضاهای موزه‌ای در مجموعه سعدآباد به نسبت کاخ سبز، کاخ ملت و موزه پوشاک که به دلیل قدیمی نبودن فضا محدودیتی در تعداد بازدیدکنندگان وجود نداشت، ادامه می‌دهد: برای دیگر کاخ موزه‌ها، مسیرهای موزه‌ای مشخص کردیم، تا با کنترل ورود و خروج اجازه آسیب به بناها داده نشود. به گفته‌ی پارسا در ورودی‌های مجموعه تابلویی با این مضمون نصب بوده که حداقل انتظار در صف برای بازدید از کاخ سبز و کاخ ملت دو تا سه ساعت است و از سوی دیگر متناسب با حجم فروش بلیت ورودی برای دو مجموعه، امکان کنسل شدن بازدیدهایشان وجود دارد. او تاکید می‌کند: متناسب با تعداد فروش بلیت و تا رسیدن به مرز ۳ هزار نفر، فروش بلیت برای ن دو مجموعه به پایان می‌رسید. پارسا با اشاره به این‌که در برنامه‌ریزی‌های انجام شده قرار است بازدیدهای گروهی مردم به صورت جداگانه انجام شود، بیان می‌کند: یک لاین برای تورها و گروه‌های بازدید کننده از سعدآباد تعریف می‌شود تا گروه‌ها در صفِ بازدیدکنندگان تک‌نفره نمانند، در واقع این از قوانین ایکوم است.

تعریف مسیری جدید برای حضور گردشگران در کاخ گلستان

مدیر مجموعه جهانی کاخ گلستان - در گفت‌وگو با ایسنا، حضور گردشگران فقط در یکی از روزهای بارانی نوروز را بیش از ۶۴۰۰ نفر از این مجموعه‌ی جهانی عنوان می‌کند و می‌گوید: با توجه به نگرانی‌ها برای جلوگیری از وارد شدن آسیب به بناهای تاریخی این مجموعه، امسال تلاش کردیم تا مسیر گردشگری را از نگارخانه تعریف کنیم. به گفته‌ی وی مسیر تعریف شده به این صورت برنامه‌ریزی شده بود که بازدید از «نگارخانه» آغاز و بعد از دیدن «موزه مخصوص»، تالار «سلام»، تالار «آئینه»، تالار «عاج»، موزه «ظروف» از تالار «برلیان» خارج می‌شوند.

او با تاکید بر این‌که این اقدام از فشار به بناهای این مجموعه‌ی تاریخی جلوگیری می‌کند، ادامه می‌دهد: برای جلوگیری از تجمع در ورودی مجموعه نیزیک بلیت برای ضلع شمالی و همه‌ی بناهای تاریخی آن فروخته می‌شد و گردشگران مسیر را به مرور از نظر می‌گذرانند. وی با اشاره به تغییر فروش سه بلیت به یک بلیت ورودی می‌افزاید: در واقع با این اقدام، علاوه بر بلیت ورودی که به مسافران داده می‌شد، یک بلیت دیگر به آن‌ها ارائه می‌شد که تنها تفاوت در تغییر تعداد بلیت‌ها بود اما هیچ تفاوتی در قیمت‌ها وجود نداشت.

او با تاکید بر این‌که برخی نقاط مجموعه کاخ مانند گوشواره شرقی و غربی در نوروز تعطیل شدند، ادامه می‌دهد: از مردم برای این کار عذرخواهی کردیم، اما این اقدام با هدف حفظ موزه‌ها انجام شد چون گاهی اوقات در یک روز حدود ۹ هزار نفر از مجموعه دیدن می‌کردند، بنابراین ناچار بودیم برخی مواقع به دلیل این ظرفیت زیاد چنین فضاهایی را تعطیل کنیم. نصرتی نمونه‌ی این فضاها را دو بخش غربی و شرقی تخت مرمر می‌داند و اضافه می‌کند: هر کدام از گردشگران اگر تمایل به دیدن این فضای تاریخی دارند، بعد از نوروز در ماه‌های اردیبهشت و خرداد به راحتی امکان بازدید دارند، چون در حال حاضر جمعیت بازدید کننده آن زیاد است.

مدیر مجموعه جهانی کاخ گلستان با تاکید بر این‌که هیچ پافشاری نسبت به آمار ورودی گردشگران و افزایش آن‌ها در این مدت زمان پیک سفر ندارد، اظهار می‌کند: تعداد گردشگران برای ما اهمیت ندارند، چون گاهی اوقات مجبوریم تا ظرفیت‌هایمان را کنار بگذاریم تا از آثار تاریخی در اختیارمان حفاظت کنیم. او با این وجود رایگان بودن بازدید از فضای موزه‌ها و آثار تاریخی را نیز یکی از عوامل آسیب زا به محوطه‌هایی مانند کاخ گلستان می‌داند و ادامه می‌دهد: هر چند خوشبختانه مردم رعایت زیادی در این زمینه‌ها دارند، اما هجمه‌ی زیادی که برای وارد شدن به محوطه‌های تاریخی رخ می‌دهد خود آسیب زیادی به مجموعه وارد می‌کند، چون رایگان است هر تعداد از مردم که بخواهند وارد مجموعه می‌شوند. به گفته‌ی وی، در آخرین زمان رایگان بودن حضور مردم در فضاهای تاریخی، چیزی حدود سه برابر جمعیت یعنی ۱۱ هزار نفر در یک روز وارد فضا شدند، که این حجم از حضور آسیب‌های زیادی را در معرض قرار می‌دهند.

 

۳ روز پیش، سه‌شنبه
نیلوفر ثانی و امیر مسعود این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
کلیسای قدیمی نوتردام پاریس در آتش سوخت | عکس
» کلیسای قدیمی نوتردام پاریس در آتش سوخت
... دیدن متن »

کلیسای قدیمی نوتردام پاریس  ساعاتی پیش طعمه حریق شد. 

خبرگزاری فرانسه با انتشار تصاویر و ویدئوهایی از کلیسای نوتردام پاریس از آتش‌سوزی مهیب و گسترده این کلیسا خبر داد.

تازه‌ترین ویدئوی منتشرشده، فرو ریختن مناره قدیمی این کلیسا به دلیل گستردگی آتش را نشان می‌دهد.

در ساعات اولیه صبح سه‌شنبه آتش مهیبی که به جان کلیسای جامع نوتردام پاریس افتاده بود بالاخره توسط آتش‌نشانان مهار شد. با این حال مسوولان اعلام کردند هنوز شعله‌های آتش این کلیسا را تهدید می‌کند.

عصر و شامگاه دوشنبه، هزاران پاریسی شاهد ویرانی مناره و بخش اعظمی از سقف کلیسای نوتردام بر اثر آتش بودند. بررسی‌های انجام شده مبنی بر کشف علت اصلی این واقعه نشان می‌دهد که حادثه به طور اتفاقی رخ داده و ممکن است مرمت و بازسازی کلیسا با این آتش‌سوزی ارتباط داشته باشد.

پروژه مرمت و بازسازی این شاهکار ۸۵۰ ساله که به سبک معماری گوتیک ساخته شده است چندی پیش آغاز شده بود. به گزارش ایسنا، گاردین نوشت که «امانوئل مارکرون» رئیس جمهور فرانسه در محل حادثه حضور یافته و طی یک سخنرانی اعلام کرد، کلیسای نوتردام دوباره از نو ساخته خواهد شد. وی درباره این رخداد بیان کرد: «کلیسای نوتردام، تاریخ، ادبیات، بخشی از روح و روان ما و مکانی است که بزرگ‌ترین رویدادها همچون حماسه‌های ما، جنگ‌های ما و آزادی‌های ما در آن به وقوع پیوستند. این مکان مرکز زندگی ما بود. پس امشب اعلام می‌کنم، ما این کلیسا را از نو می‌سازیم».

آتش‌نشانان همچنین اعلام کردند که برج‌ها و ساختار اصلی این کلیسا سالم باقی مانده است. کلیسای تاریخی نوتردام که متعلق به قرن دوازدهم میلادی است، خانه بسیاری از آثار هنری ارزشمند و یکی از بزرگ‌ترین جاذبه‌های گردشگری جهان محسوب می‌شود که در رمان «گوژپشت نوتردام» ویکتور هوگو جاودانه شد. این مکان هر ساله ۱۳ میلیون گردشگر را از سراسر جهان به پاریس می‌کشاند. مناره کلسیا در قرن نوزدهم بازسازی شد و در جریان این بازسازی مجسمه‌های برنزی اطراف این مناره از این محل خارج شدند. «آن ایدالگو» شهردار پاریس اعلام کرد، آثار هنری و مذهبی این کلسیا در حالی که آتش‌نشان‌ها سعی بر مهار شعله‌های آتش داشتند، از این کلیسا خارج شده‌اند.

منبع: ایسنا

 

۳ روز پیش، سه‌شنبه
نیلوفر ثانی، امیر مسعود و Negin Fooladi این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آیین «هلپرکه» کردستان کشوری ‌شد | عکس
» آیین «هلپرکه» کردستان کشوری ‌شد
... دیدن متن »

دبیر سومین جشنواره آیینی «هلپرکه» از برگزاری این رویداد هنری به‌صورت کشوری خبر داد و افزود: این جشنواره از ۲۷ تا ۲۹ فروردین در شهرستان بانه در استان کردستان برگزار می‌شود.

دبیر این جشنواره با اشاره به جزئیات برگزاری این جشنواره، یادآورشد: دوره‌های اول و دوم این جشنواره به صورت استانی و محلی برگزار شده و مسئولان این جشنواره امسال تصمیم به برگزاری سومین دوره به صورت کشوری گرفتند.

وی درباره فلسفه «هلپرکه» هم گفت: «هلپرکه» از آیین‌های کهنی است که از دیرباز در کردستان در مراسم عروسی یا عزا در گروه‌های ۲ تا چند نفره برگزار می‌شود. ممکن است خیلی‌ها با شنیدن «هلپرکه» به سراغ رقص کردی بروند؛ حال آنکه این آیین تفاوت‌های زیادی با رقص کردی دارد.

دبیر این جشنواره در خصوص چگونگی برگزاری این مراسم گفت: در دو دوره قبلی برای قوام یافتن کیفیت جشنواره تصمیم گرفتیم به صورت استانی و محلی این جشنواره را برگزار کنیم اما امسال تصمیم توسعه دادن این آیین گرفتیم. توکلی افزود: تاریخ اولیه جشنواره هشتم تا دهم فروردین ماه و تعطیلات نوروز در نظر گرفته شده بود؛ اما با وقوع سیل و جان باختن جمعی از هموطنان در این حادثه غیر مترقبه، تصمیم گرفتیم تاریخ جشنواره را ۲۰ روز به تعویق بیاندازیم.

وی در ادامه به برنامه‌های این جشنواره اشاره و اظهار داشت: محور اصلی برنامه‌های ما، بر اجراهای سالنی و خیابانی متمرکز شده و جدول برنامه‌ها را هم منتشر کرده‌ایم تا علاقه مندان در جریان جزئیات برنامه‌ها قرار بگیرند. علاوه بر اجراها، دو پنل تخصصی و سه کارگاه آموزشی را به عنوان برنامه‌های جانبی جشنواره پیش بینی کرده‌ایم. توکلی درباره داوران این فستیوال گفت: امسال ما از ۵ کارشناس و پژوهشگر در زمینه نمایش و موسیقی به عنوان داور دعوت کردیم.

«عبد الکریم سروش» پژوهشگر فرهنگ اقوام ایرانی، » علی رضا اسماعیلی» کارشناس حوزه نمایش، «بهمن حاج امینی» کارشناس حوزه موسیقی، «امید زارعی» و «علی جهانی»، اعضای هیئت داوران را تشکیل می‌دهند. جشنواره آیینی «هلپرکه» ۲۷ تا ۲۹ فروردین در شهرستان بانه و با همکاری معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهرداری و فرمانداری و اداره ارشاد استان کردستان و شهرستان بانه برگزار می‌شود.

منبع: ایرنا

۴ روز پیش، دوشنبه
امیر مسعود این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
پسرفت سهم گردشگری در اقتصاد خاورمیانه | عکس
گزارش WTTC نشان داد
» پسرفت سهم گردشگری در اقتصاد خاورمیانه
... دیدن متن »

براساس جدیدترین گزارش شورای جهانی سفر و گردشگری (WTTC)، مشارکت سفر و گردشگری در GDP خاورمیانه طی سال ۲۰۱۸ حدود ۷/ ۸ درصد از کل اقتصاد این منطقه بوده است؛ رقمی در حدود ۲۳۷ میلیارد دلار. این عدد نسبت به سال ۲۰۱۷، تنها ۶/ ۰درصد رشد داشته است. این درحالی است که مشارکت کلی حوزه سفر و گردشگری در تولید ناخالص داخلی در خاورمیانه طی سال ۲۰۱۷، ۲۲۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار بود و سهمی معادل ۹/ ۸ درصد از کل تولید ناخالص داخلی خاورمیانه را به خود اختصاص می‌داد.

پیش از این، شورای جهانی سفر و گردشگری پیش‌بینی کرده بود مشارکت کلی این حوزه در تولید ناخالص داخلی خاورمیانه با نرخ رشد ۶/ ۴ درصدی ظرف مدت ۱۰ سال به ۳۶۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار یعنی سهمی معادل ۷/ ۹ درصد از کل تولید ناخالص داخلی خاورمیانه خواهد رسید. سهم سفر و گردشگری در تولید ناخالص داخلی خاورمیانه در یکی دو سال اخیر از میانگین جهانی کمتر بوده است. این مقایسه نشان می‌دهد اثرات ناشی از سرمایه‌گذاری، زنجیره‌های تامین و اثرات درآمدی القایی در خاورمیانه کمرنگ‌تر بوده‌اند. کارشناسان، تحولات جاری خاورمیانه را در این افت بی‌تاثیر نمی‌دانند.

افت سهم گردشگری در اشتغال‌زایی

اما درحالی که پیش‌بینی WTTC سال گذشته بیانگر آن بود که تا پایان سال ۲۰۱۸ مشارکت کلی سفر و گردشگری در اشتغال خاورمیانه با رشد ۱/ ۳ درصدی به ۵ میلیون و ۷۰۱ هزار مورد خواهد رسید، گزارش اخیر نشان می‌دهد ۴/ ۵ میلیون شغل در سال ۲۰۱۸ ایجاد شده که به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم به گردشگری مربوط بوده‌اند. این رقم ۲/ ۷درصد از کل اشتغال ایجادشده را به نام خود کرده است. این در شرایطی است که مشارکت کلی حوزه گردشگری در اشتغال خاورمیانه طی سال ۲۰۱۷، ۴/ ۷ درصد عنوان شده بود و آمار امسال WTTC حاکی از افت سهم گردشگری در اشتغال‌زایی این منطقه از جهان است. گزارش اخیر، همچنین پیش‌بینی کرده است که در سال ۲۰۱۹، ۶/ ۶میلیون شغل در خاورمیانه شکل می‌گیرند که به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم به گردشگری مرتبط خواهند بود.


میزان صادرات گردشگری خاورمیانه

گردشگری بین‌المللی به‌عنوان صادرات نامرئی در سال ۲۰۱۸، ۱۰۲میلیارد دلار عایدی برای خاورمیانه داشته است. این رقم ۴/ ۸درصد از کل صادرات این منطقه را دربرمی‌گیرد. گزارش WTTC رقم دقیق گردشگران ورودی به این منطقه را اعلام نکرده اما پیش‌بینی کرده است که خاورمیانه تا پایان سال‌جاری میلادی شاهد ۴/ ۷۸میلیون گردشگر بین‌المللی ورودی باشد. این نهاد بین‌المللی پیش از این پیش‌بینی کرده بود تا سال ۲۰۲۸ شمار گردشگران خارجی خاورمیانه به رقم ۱۲۲ میلیون و ۵۳۷هزار نفر برسد و هزینه‌کرد این گردشگران نیز با رشد متوسط سالانه ۳/ ۵ درصدی، بالغ بر ۱۶۲ میلیارد و یکصد میلیون دلار شود.

بیشترین ورودی‌ها و خروجی‌ها

طبق گزارش شورای جهانی سفر و گردشگری، بیشترین گردشگران بین‌المللی ورودی به منطقه خاورمیانه از عربستان سعودی با ۱۸درصد، هند با ۱۰درصد، پاکستان با ۵ درصد، کویت با ۵ درصد و مصر با ۵درصد بوده‌‌اند. سهم دیگر مناطق جهان در این میان ۵۶ درصد بوده است. در همین حال، بیشترین گردشگران خروجی در منطقه خاورمیانه از بحرین با ۱۷درصد، عربستان سعودی با ۱۴درصد، امارات متحده عربی با ۱۱ درصد، ترکیه با ۱۰درصد و کویت با ۴ درصد ثبت شده است. ۷۹درصد از سفرهای صورت گرفته در این منطقه با هدف تفریح و ۲۱درصد با هدف فعالیت تجاری صورت گرفته است.

منبع: دنیای اقتصاد

۵ روز پیش، یکشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ایران از نگاه دختر سفیر سوئیس در روسیه | عکس
» ایران از نگاه دختر سفیر سوئیس در روسیه
... دیدن متن »

هفته گذشته «ایو رُسی» سفیر سوئیس در مسکو و قائم‌مقام سابق وزارت خارجه این کشور نامه‌ای برای مهدی سنایی سفیر ایران در روسیه ارسال کرد و در آن از سفر توریستی سه هفته‌ای دخترش ماری به ایران نوشته بود؛ سفری که به گفته این دیپلمات اروپایی، تأثیری عمیق بر ماری گذاشته تا جایی که او نوشتاری در همین باب در یک روزنامه سوئیسی منتشر کرده است.

دختر سفیر سوئیس در این مقاله که با عنوان " ایران را فراتر از کلیشه‌ها کشف کنید" نوشته است:

«حالا که هواپیما از تهران بلند شده، سه هفته‌ای که در ایران بودم را به یاد می‌آوردم. به عنوان زنی تنها، چه اتفاقات خوبی در این سفر رخ داد. حالا که به فرایبورگ بازمی گردم، از اینکه {خارج از ایران} می‌گفتند "این چه ایده‌ای است"، "این سفر خطرناک است" و "آنجا یک کشور اسلامی است" خسته و ناراحت هستم. کلیشه‌های منفی که درباره ایران وجود دارد مردم این کشور را آزار می‌دهد.

خیلی از آنها از من می‌پرسیدند: آیا فکر می‌کنید ما تروریست هستیم؟ ایران جایی است که می‌توانید اصفهان "نصف جهان" را کشف کنید، تهران مدرن، یزد فریبنده و شیراز خیره کننده را ببینید و تماشاگر شکوه تخت جمشید باشید! ایران جایی است که مردم صندلی خود در مترو را به شما می‌دهند چون از جای دیگری آمده‌اید! {ایران جایی است که} وقتی پلیس می‌بیند در کنار جاده دست خود را بلند کرده‌اید، می‌ایستد و خود برایتان یک ماشین پیدا می‌کند.

تعارف را در همه چهره‌ها می‌بینید و حتی مجبور می‌شوید دعوت به غذا، محلی برای خواب و نوشیدن چایی را رد کنید چون این دعوت‌ها خیلی زیاد هستند. بله درست است که سیاست کمی پیچیده است، اقتصاد ایران دچار بحران است و متأسفانه بسیاری از جوانان ایرانی از آینده نگرانند و می‌خواهند کشورشان را ترک کنند، اما از شما دعوت می‌کنم تا این گوهر (ایران) را کشف کنید و حتماً وقتی بازمی گردید، عوض شده‌اید.» در پایان این نامه نیز ماری از کسانی که در این سفر با آنها آشنا شده نام برده و نوشته است: "ممنون" یا همانطور که خودشان می‌گویند "مرسی"!

منبع: ایسنا

سید حامد حسینیان و Negin Fooladi این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
کاهش ۴۵ درصدی سفرهای نوروزی ایرانیان به خارج از کشور | عکس
» کاهش ۴۵ درصدی سفرهای نوروزی ایرانیان به خارج از کشور
... دیدن متن »

حرمت الله رفیعی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا با اعلام این خبر گفت: امسال با افزایش قیمت دلار با کاهش سفرهای خارجی مردم مواجه بودیم. (نزدیک به ۴۰۰ هزار ایرانی در ایام تعطیلات نوروز امسال به سفر خارجی رفتند).

وی افزود: میزان سفر زمینی ایرانیان نیز امسال کاهش یافت ولی شاهد بودیم برخی از مردم با خودروهای شخصی همچون پراید به شهرهایی همچون آنتالیا و استانبول سفر کردند. وی درباره سفرهای داخلی نیز گفت: وقوع سیل و شرایط ناپدار جوی سبب شد، میزان پروازهای داخلی و رزرو هتل های کشور نیز به نسبت به سال گذشته، کاهش ۲۵ درصدی داشته باشد. رفیعی افزود: تقریبا تمام استان ها با کاهش گردشگر مواجه بودند، البته تهران از این امر مستثنا بود و ۱۵ درصد رشد گردشگر داشت؛ تهران با دارا بودن جاذبه های فرهنگی و تاریخی مانند موزه های سعدآباد، گلستان و ایران مال می تواند محلی مناسب برای جذب گردشگر باشد.

وی اخذ هزینه خروجی از کشور را نادرست ارزیابی کرد و افزود: کار نادرست تر این است که میزان خروجی ها همچون هوایی، زمینی و زیارتی نیز متفاوت است. رفیعی درباره میزان شکایت مردم از آژانس های هوایی و ایرلاین ها گفت: به دلیل سازوکاری که امسال ایجاد شده بود، با کاهش ۵۰ درصد شکایات مواجه شدیم و بیش از ۹۰ درصد شکایت های انجام گرفته حل و فصل شدند. رئیس کمیته دفاتر خدمات مسافرتی ستاد هماهنگی خدمات سفر در پاسخ به پرسشی مبنی بر این که آیا بر اساس اطلاعیه سازمان میراث فرهنگی مسافرانی که به دلیل شرایط جوی در مناطق سیلزده نتوانستند به سفر بروند، توانستند پول هتل و هواپیمایی را پس بگیرند، گفت: هر فردی در این خصوص شکایتی داشت به آن رسیدگی شد. وی اضافه کرد: هر فردی که دچار این مشکل شده و هنوز موفق به دریافت پولش نشده نیز می تواند اقدام به بازگرداندن پولش کند.

منبع: ایرنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
یک شب رویایی در بزرگترین موزه جهان | عکس
همکاری airbnb و موزه لوور؛
» یک شب رویایی در بزرگترین موزه جهان
... دیدن متن »

شام را در کنار مجسمه ونوس میل کن، 
نوشیدنی را کنار نقاشی مونالیزا بنوش،
و شب را زیر هرم موزه لوور بخواب!

سایت airbnb با همکاری موزه لوور به مناسبت سی‌امین سالگرد ساخت هرم شیشه‌ای موزه، یک قرعه‌کشی هیجان‌انگیز برای اقامت یک شبه در داخل موزه لوور برای خریدارانش تدارک دیده است. برنده خوش‌شانس این قرعه‌کشی می‌تواند یک شب را داخل مهم‌ترین و بزرگترین موزه جهان به همراه موسیقی زنده و بازدید اختصاصی به صبح رساند.

سایت airbnb بزرگترین سایت اجاره خانه در دنیا است که متاسفانه برای کشورهای ایران، کره‌شمالی، سوریه، و کریمه در دسترس نیست.

 

فرزاد و نیلوفر ثانی این را خواندند
سید حامد حسینیان این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نیم میلیون بازدید نوروزی از کاخ سعد آباد | عکس
» نیم میلیون بازدید نوروزی از کاخ سعد آباد
... دیدن متن »

مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد در تعطیلات نوروز امسال پذیرای حضور بیش از ۱۲۲ هزار نفر ورودی بود و بیش از ۵۱۰ هزار بازدید از مجموع ۱۶ موزه و کاخ موزه این مجموعه در این روز ها ثبت شده است.

بیش از۵۱۰ هزار بازدید از موزه ها و کاخ موزه های سعدآباد صورت گرفته که در بین روزهای تعطیلات، روز چهارم فروردین ماه با قریب به ۶۰ هزار بازدید، پرازدحام ترین روز در این مجموعه بود و رکورد قابل توجهی را در ثبت آمار بازدیدکنندگان نوروزی سعدآباد بدنبال داشت.

کاخ موزه ملت با ۱۰۲ هزاربازدید، موزه اتومبیل های سلطنتی با ۴۹ هزار، کاخ موزه سبز با ۴۴ هزار، موزه پوشاک سلطنتی با بیش از ۳۳ هزار و موزه هنر ملل با بیش از ۱۷ هزار بازدید، پرمخاطب ترین موزه های این مجموعه در نوروز بودند و سایر موزه های این مجموعه نیز به همین صورت، پذیرای بسیاری از بازدیدکنندگان نوروزی بودند.

سعدآباد، در ایام نوروز ۱۳۹۸ به منظور ایجاد فضایی مفرح و شاد و معرفی آئین های نوروزی با اجرای برنامه های فرهنگی و هنری متفاوت و متنوع از جمله: موسیقی و رقص های آئینی اقوام آذری، کردی، بندری، تربت جام و گروه موسیقی پاپ و سنتی، نمایش تئاترهای عروسکی ویژه کودکان و خردسالان در جای جای مجموعه و همچنین حضور شخصیت های نوروزی نظیر مبارک و حاجی فیروز و ایجاد محیطی شاد و خاطره انگیز برای گردشگران و مسافران نوروزی در تمام گروه های سنی تلاش نمود و صرف نظر از بازدید از موزه ها، فضایی شاد و مفرح را فراهم آورد که با استقبال بی نظیر بازدیدکنندگان روبرو گردید و نیز نمایشگاه غرفه های صنایع دستی و سوغات استانها و برگزاری نمایشگاه آثار نگارگری از دیگر برنامه های فرهنگی این مجموعه در ایام نوروز بود.

با توجه به قرار داشتن رودخانه دربند در مجموعه سعدآباد و شدت بارش ها در منطقه شمیران، به منظور حفظ سلامتی بازدیدکنندگان این مجموعه و نیز صیانت از میراث فرهنگی کشور اعم از ابنیه تاریخی و آثار موزه ای موجود در سعدآباد، ستاد بحران متشکل از نیروهای یگان حفاظت، حراست، پشتیبانی، تاسیسات، فضای سبز و خدمات تشکیل گردید و ضمن پاکسازی کامل مسیل رودخانه دربند، این نیروها به منظور رفع خطرات احتمالی درآماده باش کامل بسر بردند.

ساعات کاری سعدآباد

طی بخشنامه ای از طرف اداره کل موزه ها و اموال منقول فرهنگی-تاریخی، ساعت کار تمام موزه ها، بناها، محوطه ها و اماکن فرهنگی تاریخی کشور در سال جاری اعلام شد. مجموعه سعدآباد در نیمه اول سال جاری همه روزه بجز تعطیلات سوگواری، از ساعت ۹ تا ۱۹ (فروش بلیت تا ساعت ۱۷) و در نیمه دوم از ساعت ۸ تا ۱۷ (فروش بلیت تا ساعت ۱۶) دایر است.

مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد به مجموعه عمارت‌ها و کاخ‌هایی گفته می‌شود که در دربند، شمالی‌ترین و خوش آب و هواترین منطقه تهران در زمینی به مساحت ۱۱۰ هکتاربنا شده‌است. این مجموعه دارای حدود ۱۸۰ هکتار جنگل طبیعی، چشمه‌سارها، قنات‌ها، باغستان‌ها، گلخانه‌ها و خیابان است. این عمارت از شمال با کوه‌های البرز، از شرق با گلاب‌دره، از غرب با ولنجک و از جنوب با تجریش همسایگی دارد. رودخانه جعفرآباد، از وسط محوطه کاخ می‌گذرد. مجموعه سعدآباد، چهار دوره تاریخی قاجاریه، پهلوی اول و پهلوی دوم و پس از انقلاب ایران را سپری کرده‌است. سعدآباد در دوره قاجار بنا شد و سکونت‌گاه تابستانی (ییلاق) شاهان این سلسله بوده‌است. پس از کودتای ۱۲۹۹ و تصرف آن توسط خاندان اکبری، بناها و عمارت‌های متعددی در آن ساخته شد که بالغ بر ۱۸ کاخ در ابعاد مختلف می‌شوند. هر یک از بناها محل سکونت یکی از افراد دودمان پهلوی بوده‌است. محمدرضا پهلوی نیز در دهه ۱۳۵۰ در این مکان سکنی گزید؛ که در دوران اوایل سلطنت او، ساخت آن به پایان رسیده‌ است.

منبع: ایسنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
بیش از هشت میلیون بازدید از موزه ها، رشد ۱۰ درصدی را رقم زد | عکس
» بیش از هشت میلیون بازدید از موزه ها، رشد ۱۰ درصدی را رقم زد
... دیدن متن »

دیر اداره کل موزه های کشور با اشاره به اینکه بیش از هشت میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از موزه های سراسر کشور بازدید کردند، از رشد ۱۰درصدی بازدیدکننده در نوروز امسال نسبت به سال گذشته خبر داد.

«محمد رضا کارگر» عصر یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا با تشریح روند بازدیدهای امسال از موزهای کشور ، گفت: تهران، فارس و اصفهان دارای بیشترین موزه های پر طرافدار کشور به شمار می روند. به گفته وی موزه های سعدآباد ،گلستان و حافظیه به ترتیب پر بازدیدکننده ترین موزه های کشور در نوروز ۱۳۹۸ بودند که رکودار بازدیدها و رشد ۱۰ درصدی را رقم زده و به ثبت رساندند.

کاخ سعد آباد

مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد به مجموعه عمارت‌ها و کاخ‌هایی گفته می‌شود که در دربند، شمالی‌ترین و خوش آب و هواترین منطقه تهران در زمینی به مساحت ۱۱۰ هکتاربنا شده‌است. این مجموعه دارای حدود ۱۸۰ هکتار جنگل طبیعی، چشمه‌سارها، قنات‌ها، باغستان‌ها، گلخانه‌ها و خیابان است. این عمارت از شمال با کوه‌های البرز، از شرق با گلاب‌دره، از غرب با ولنجک و از جنوب با تجریش همسایگی دارد. رودخانه جعفرآباد، از وسط محوطه کاخ می‌گذرد.

مجموعه سعدآباد، چهار دوره تاریخی قاجاریه، پهلوی اول و پهلوی دوم و پس از انقلاب ایران را سپری کرده‌است. سعدآباد در دوره قاجار بنا شد و سکونت‌گاه تابستانی (ییلاق) شاهان این سلسله بوده‌است. پس از کودتای ۱۲۹۹ و تصرف آن توسط خاندان اکبری، بناها و عمارت‌های متعددی در آن ساخته شد که بالغ بر ۱۸ کاخ در ابعاد مختلف می‌شوند. هر یک از بناها محل سکونت یکی از افراد دودمان پهلوی بوده‌است. محمدرضا پهلوی نیز در دهه ۱۳۵۰ در این مکان سکنی گزید؛ که در دوران اوایل سلطنت او، ساخت آن به پایان رسیده‌است. جدیدترین کاخ این مجموعه نیز کاخ لیلا پهلوی می‌باشد که متعلق به کوچکترین دختر محمدرضا پهلوی بوده‌است.

کاخ گلستان

کاخ گلستان با قدمتی بالغ بر ۴۴۰ سال یکی از منحصر به فردترین مجموعه‌های تاریخی ایران است. اطلاق نام گلستان به این مجموعه ریشه در بنیان تالاری به نام «گلستان» از بناهای عهد آقا محمدخان قاجار و پایان یافته در سال ۱۲۱۶ ه‍.ق و در عهد فتحعلی شاه قاجار، دارد. کاخ گلستان از عهد صفویه تا دوران معاصر دستخوش تغییراتی شده است. بنیان کاخ گلستان به دوران شاه عباس صفوی و به سال ۹۹۸ ه‍.ق و با احداث چهار باغی در داخل حصار شاه طهماسب و بعدها و در زمان شاه سلیمان صفوی (۱۱۰۹ – ۱۰۷۸ ه‍. ق) با ساخت دیوان خانه‌ای در همان محدوده چنارستان شاه عباسی شکل می‌گیرد ولی امروزه از آن بنیان‌ها اثری در میان نیست و داشته‌های موجود کاخ گلستان از لحاظ دیرینگی محدود به بخشی از آثار و ابنیه از دوران زندیه بوده و فراتر از آن نمی‌رود. کاخ گلستان در دوم تیرماه ۱۳۹۲ خورشیدی و در سی و هفتمین اجلاس سالانه کمیته میراث جهانی سازمان یونسکو به عنوان میراث بشری از جانب یونسکو ثبت شد.

حافظیه

حافظیه یا آرامگاه حافظ نام مجموعه‌ای آرامگاهی در شمال شهر شیراز و در جنوب دروازه قرآن است که آرامگاه حافظ شیرازی را در خود جای داده است. مساحت حافظیه ۲ هکتار بوده و از ۲ صحن شمالی و جنوبی تشکیل یافته‌است و این صحن‌ها توسط تالاری از یک‌دیگر جدا شده‌اند. این مجموعه ۴ در ورودی-خروجی دارد که در اصلی در سمت جنوب آن، دو در در سمت غرب و یک در در سمت شمال‌شرق مجموعه قرار گرفته‌است.

منبع: ایسنا

نیکا نصیری این را خواند
نیلوفر ثانی، امیر مسعود و آقای سوبژه (محمد لهاک) این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
کشف مقبره ای رنگارنگ و حیوانات مومیایی شده در مصر | عکس
» کشف مقبره ای رنگارنگ و حیوانات مومیایی شده در مصر
... دیدن متن »

باستان شناسان مصری روز جمعه از کشف مقبره‌ای مملو از تصاویر ظریف و رنگارنگ که گمان می‌رود متعلق به اوایل حکومت بطلمیوسی باشد، خبر دادند. به گزارش ایسنا و به نقل از رویترز، این مقبره که برای مردی به نام «‌تاتو» و همسرش در نزدیکی شهر «سوهاج» مصر ساخته شده بود، یکی از هفت آثاری است که ماه اکتبر در این منطقه کشف شده است. دیوارهای نقاشی شده این مقبره روند مراسم تدفین و شجره نامه خانوادگی این مومیایی را که به زبان هیروگلیف نوشته شده است به تصویر می‌کشد.

 

«مصطفی وزیری» دبیرکل شورای عالی آثار تاریخی مصر در حالی که این اثر را به عنوان "مقبره‌ای زیبا و رنگارنگ " توصیف کرد، افزود: " این مقبره از یک دالان مرکزی و یک اتاق شامل دو تابوت سنگی است تشکیل شده است. دالان مرکزی به گونه‌ای طراحی شده است که به دو قسمت تقسیم می‌شود. در این مقبره تصاویری از مالک این مقبره وجود دارد که او را در حالی که هدایایی از خدایان مختلف دریافت و یا به آن‌ها تقدیم می‌کند، دیده می‌شود.

«مصطفی وزیری» دبیرکل شورای عالی آثار تاریخی مصر در حالی که این اثر را به عنوان "مقبره‌ای زیبا و رنگارنگ " توصیف کرد، افزود: " این مقبره از یک دالان مرکزی و یک اتاق شامل دو تابوت سنگی است تشکیل شده است. دالان مرکزی به گونه‌ای طراحی شده است که به دو قسمت تقسیم می‌شود. در این مقبره تصاویری از مالک این مقبره وجود دارد که او را در حالی که هدایایی از خدایان مختلف دریافت و یا به آن‌ها تقدیم می‌کند، دیده می‌شود.

 

حدود ۵۰ حیوان مومیایی شده، از جمله موش و شاهین نیز در این مقبره کشف شده‌اند. دودمان بطلمیوسی تا حدود سه قرن ادامه یافت و با به روی کار آمدن مصر رومی در سال پیش از میلاد مسیح خاتمه یافت. آثار باستانی مصر از جذابیت بسیاری برای گردشگران برخوردار هستند و از آنجایی که آمار بازدیدکنندگان این کشور پس از ناآرامی‌های ایجاد شده به دنبال «بهار اسلامی (عربی)» در کشورهای شمال آفریقا در سال ۲۰۱۱، دچار کاهش شده بود، مقامات مصری امیدوار هستند اکتشافات جدید به رشد این آمار کمک کنند.

منبع: ایسنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آسیب هشت‌میلیاردی سیل به آثار تاریخی ایلام | عکس
کشف یک آسیاب تاریخی از دل زمین سیمره
» آسیب هشت‌میلیاردی سیل به آثار تاریخی ایلام
... دیدن متن »

مدیر اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام از آسیب هشت میلیارد تومانی سیل نوروز به آثار تاریخی این استان خبر داد. عبدالمالک شنبه‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا با بیان این‌که باران و به دنبال آن سیل در دو مرحله به آثار تاریخی استان آسیب وارد کرده، بیان کرد: در نخستین بارش باران، آسیب‌ها قدری‌ جزئی‌تر بودند و هفت اثر تاریخی هر کدام با آسیب‌های ۱۰ تا ۱۵ درصد خسارت دیدند. او امامزاده «سیدابراهیم» در بخش زرین‌آباد شهرستان دهلران، امامزاده «سیدصلاح‌الدین محمد» در شهرستان آبدانان، پل «پسر و دختر» و قلعه «سام» در شهرستان کرداول، قلعه «پوراشرف» در شهرستان دره‌شهر، آتشکده «سیاه‌گل» در شهرستان ایوان و قلعه «کنجان‌چم» در شهرستان مهران را بناهای تاریخی برشمرد که در نخستین دور بارش‌ها دچار آسیب شدند. به گفته‌ او، این آثار در بخش‌هایی دچار نشت آب شدند، گچ‌ها از بین رفته و دیوارها آسیب داشتند و حدود یک میلیارد تومان آسیب به آن‌ها وارد شده بود.

دور دوم بارش‌ها و آسیب هفت میلیارد تومانی

شنبه‌زاده با بیان این‌که سیل اصلی با فاصله چند روز در روزهای ۱۰ تا ۱۲ فروردین و با درجه بارندگی بسیار بالا، آسیب‌های زیادی به آثار استان وارد کرده است، افزود:‌ علاوه بر آثاری که در دور اول آسیب دیده بودند، آثار دیگری مانند پل «گاومیشان» در شهرستان دره‌شهر، امامزاده «مهدی صالح» در دره‌شهر بخش ماژین، بخش‌هایی از شهر تاریخی سیمره به دلیل قرارگیری‌اش در داخل شهر و آثار قرارگرفته در کناره‌های رودخانه سیمره و قلعه «شاخ» در دهلران خسارت دیدند.

برخی تپه‌های باستانی به طور کامل زیر آب رفتند

مدیر اداره کل میراث فرهنگی استان ایلام با بیان این‌که حجم زیادی از آثار تاریخی استان ایلام شامل تپه‌ها و محوطه‌های تاریخی نیز هستند، گفت:‌ با توجه به فلسفه‌ استقرار تمدن‌ها در نزدیکی آب و قرار گرفتن بسیاری از تپه‌ها در کنار رودخانه سیمره این شهر تاریخی و آثار قرارگرفته در کناره رودخانه دچار آسیب‌های زیادی شدند. او با اشاره به این‌که متاسفانه برخی از تپه‌های باستانی به طور کامل زیر آب رفتند و آسیب‌ جدی دیدند، افزود: برخی لایه‌ها به طور کامل شسته شده‌اند، همچنین شیارهایی وسط تپه ایجاد شد که باعث شده بود لایه‌های باستانی از بین بروند و دچار آسیب‌دیدگی شدیدی شوند.

وی تپه‌های «فرخ‌آباد»، «غران» و «چک دوستعلی» را جزء ۱۲ تپه باستانی دانست که به طور کامل زیرآب رفته‌اند و ادامه داد: با فروکش کردن آب، تپه‌ها پایش شدند. متاسفانه شیارهایی در تپه‌ها ایجاد شده‌اند که باعث شسته شدن لایه‌های باستانی و از بین رفتن آن‌ها شده است. به گفته‌ او، برآورد کارشناسان میراث فرهنگی برای حفاظت بیشتر و نجات‌بخشی این آثار و محوطه‌های تاریخی در استان ایلام، حدود هفت میلیارد تومان است که به سازمان میراث فرهنگی اعلام شده است.

کشف خمره‌های آذوقه، آسیاب و سنگ آسیاب

شنبه‌زاده با اشاره به کشف دو خمره ذخیره آذوقه در کناره دیواره رودخانه «زرانگوش» در سیل رخ‌داده، توضیح داد: با شسته شدن کناره‌های رودخانه، دو خمره از کناره دیوار و از دل خاک بیرون زده بود که دسترسی به آن خیلی سخت بود. تا زمان فروکش کردن آبِ رودخانه امکان انتقال خمره‌ها وجود نداشت، چون باید از رودخانه عبور می‌کردیم و این کار شدنی نبود، بنابراین در کنار حفاظت‌های فیزیکی، با فروکش کردن آب و بیرون آمدن خمره‌ها از آب موفق به انتقال خمره‌ها به موزه شدیم. او همچنین از کشف یک آسیاب و سنگ آسیاب تاریخی در شهر تاریخی دره‌شهر در سیمره خبر داد و افزود: با توجه به تاریخی بودن کل آن منطقه، این اثر تاریخی در همان منطقه می‌ماند.

آسیب تاسیسات گردشگری

مدیر کل میراث فرهنگی استان ایلام در ادامه با اشاره به آسیب دیدن برخی تاسیسات گردشگری و زیرساخت‌های آن در سیل‌های رخ‌داده، اظهار کرد: در نیمه دوم سفرهای نوروزی، به دلیل احتمال وقوع بحران خوشبختانه با کاهش زیاد ورود گردشگران به این استان مواجه شدیم. شنبه‌زاده با اشاره به پیش‌بینی ستاد بحران استان از وقوع سیل شدیدتر و تذکرهای مکرر شبکه‌های ملی نسبت به وضعیت آب و هوایی مناطق غرب و جنوب غرب کشور، افزود: در نیمه اول سفرهای نوروزی با استقبال خوبی مواجه بودیم، اما با توجه به تذکرها، تعداد گردشگران ما در نیمه دوم کمتر شد، اداره میراث فرهنگی نیز به دلیل احساس خطر برای حضور گردشگران در استان، حدود ۱۰ واحد گردشگری را که در کنار حاشیه رودخانه‌ها و سدها ساخته شده بودند مسدود کرد و اجازه ورود نداد که خوشبختانه پیشگیری بسیار خوبی بود تا شاهد اتفاقات بدتری نباشیم.

منبع: ایسنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
رشد ۶درصدی سفرهای نوروزی | عکس
معاون گردشگری کشور خبر داد
» رشد ۶درصدی سفرهای نوروزی
... دیدن متن »

معاون گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری روز گذشته در حالی از رشد ۶ درصدی اقامت در ۱۴ روز نخست سال ۹۸ خبر داد که روزهای ابتدایی تعطیلات با ۲۲ و ۲۳ درصد رشد نسبت به سال گذشته آغاز شده بود. با این‌همه شرایط جوی باعث شد با کاهش سفر به‌ویژه در استان‌هایی که به‌صورت مستقیم با سیل درگیر بودند مواجه شویم. همچنین آمارهای اعلام شده از سوی ولی تیموری، معاون گردشگری کشور، تا ۱۴ فروردین از ثبت ۷۴میلیون و ۳۰۰ هزار اقامت شبانه یعنی به‌طور میانگین ۱۸ میلیون نفر خبر می‌دهد. علاوه بر این، آمارهای ثبت‌شده نشان می‌دهد ۱۴ روز نخست فروردین ۱۸۳ هزار و ۲۸۰نفر گردشگر ورودی به خود دیده که ۷۱/ ۱۶ درصد افزایش نسبت به سال گذشته داشته است. این در حالی‌است که آمارها بیانگر ۳۲درصد کاهش سفر خروجی نیز بوده و در همین مدت تنها ۳۷۷ هزار نفر به خارج از کشور سفر کرده‌اند.

بنابراین همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد در تعطیلات نوروزی میزان سفرهای خروجی کاهش داشت و سفرهای داخلی با افزایش مواجه بود؛ اگرچه وقایع طبیعی همچون سیل باعث شد افزایش چشمگیری که پیش‌بینی شده‌بود ثبت نشود. در این میان فعالان گردشگری بر این باورند از آنجایی که مناطق سیل‌زده بیشتر استان‌هایی بوده‌اند که مقاصد اصلی توریستی در سفرهای نوروزی به حساب نمی‌آمدند وقوع سیل تاثیر آنچنانی بر میزان سفرهای نوروزی در مقاصد پر بازدید سنتی کشور نگذاشته است. با این حال نمی‌توان وقوع سیل و بارش باران‌های سیل‌آسا را در انصراف از سفرهای نوروزی نادیده گرفت؛ چراکه بسیاری از گردشگران یا مجبور به کنسل کردن سفرهای خود شدند یا مقصد خود را به مقاصدی امن‌تر تغییر دادند.

منبع: دنیای اقتصاد

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آبشار «شوی»؛ معجزه طبیعت | عکس
نوروزانه
» آبشار «شوی»؛ معجزه طبیعت
... دیدن متن »

فرصت کمی تا آغاز تعطیلات عید نوروز باقی‌مانده و برای یک سفر مفید و متفاوت در این ایام، چه بهتر که زودتر مقصد خود را انتخاب کنیم. در فرصت باقی‌مانده هر روز یک جاذبه را در پهنه وسیع ایران معرفی خواهیم کرد. مبنای معرفی این جاذبه‌ها که از میان جاذبه‌های ملموس و ناملموس هستند، بکر بودن، دور بودن نسبت به مرکز، اهمیت، متفاوت بودن و... است. برای آنکه بیشتر از این جاذبه‌ها بدانید، می‌توانید رد آنها را در اینترنت جست‌وجو کنید.

 

آبشار شِوی یکی از بزرگ‌ترین و زیباترین آبشارهای ایران در رشته‌کوه‌های زاگرس است. این آبشار در رشته کوه‌های زاگرس در نزدیکی کوه سالن در ۱۰۰ کیلومتری مرکز شهر دزفول قرار دارد و دارای تنوع زیست محیطی بسیار زیبایی است. آبشار شوی، پس از بیرون آمدن غار، از گردنه‌ای بلند به پایین سرازیر می‌شود. آب آن پس ازعبور از کوه‌ها و دره‌ها، به رود دز در شهر زیبای دزفول می‌ریزد. پوشش گیاهی اطراف این آبشار، تشکیل شده از درختانی مانند بید، انجیر، مو، زبان‌گنجشگ، افرا، کیکم و بلوط است. در زیر آبشار و روی دیواره‌های آن گیاه سیاه‌وشان و سایر گیاهان آب‌دوست روییده‌ است. در نزدیکی این آبشار، آبشار بزرگ دیگری هم وجود دارد که گاه از آن به آبشار دوم شوی یا آبشار سنگ مار یاد می‌شود. به دلیل عمق مناسب نسبت به آبشار اصلی و بی‌خطر بودن آن جای مناسبی برای شنا است. به دلیل اینکه شوی در شمال خوزستان و در رشته کوه‌های زاگرس قرار گرفته، در اواخر بهار و تابستان هوای گرمی دارد ولی در ارتفاعات و در پای آبشار هوا خنک و سرد است و چون چندین ساعت تا رسیدن به محل آبشار پیاده‌روی لازم است و این مسیر در میانه روز هوای گرمی دارد، بهترین زمان برای رفتن به شوی، اواخر اسفندماه، ایام عید تا اواخر اردیبهشت ماه است.

منبع: دنیای اقتصاد

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
بیش از دو میلیون تمبر خاک می‌خورد... | عکس
» بیش از دو میلیون تمبر خاک می‌خورد...
... دیدن متن »

مدیر موزه خصوصی تمبر البرز گفت: از ابتدای سال تا کنون کمتر از ۲۰۰ نفر از این موزه بازدید داشته‌اند. سید حسین موسوی یکتا در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: در تنها موزه خصوصی استان بیش از دو میلیون قطعه تمبر شامل مجموعه کاملی از تمبرهای دوره پهلوی، مجموعه نسبتاً چشمگیری از تمبرهای دوره قاجار و کلیه تمبرهای دوره جمهوری اسلامی ایران وجود دارد. وی ادامه داد: به جز تمبرهای ایرانی، تعدادی تمبر خارجی نیز در این مجموعه‌ نگهداری می‌شود که برخی از آنها طلا و نقره کاری شده هستند. به دلیل کمبود فضا و نبود شرایط مناسب برای نگهداری همه این تمبرها، بخشی از آنها را بسته بندی و به ناچار در کمد نگهداری می‌کنم.

این کلکسیونر البرزی خاطرنشان کرد: بیش از ۹ سال است که این موزه را راه اندازی کرده‌ام ولی نه تنها مسافران بلکه البرز نشینان نیز از وجود آن بی خبرند و همین باعث شده از ابتدای سال تا کنون این مجموعه کمتر از ۲۰۰ نفر بازدید کننده داشته باشد. وی توضیح داد: در تمامی شهرها با تابلوهایی مکان موزه‌ها و اماکن فرهنگی هنری مشخص شده ولی در کرج هیچ نشانی که علاقه‌مندان را به سمت این موزه هدایت کند وجود ندارد و همین باعث شده مردم از وجود این موزه بی اطلاع باشند.

موسوی افزود: بازدید عموم از این موزه رایگان است و هیچ هزینه‌ای از بازدیدکنندگان دریافت نمی‌شود ولی با این اوصاف به دلیل تبلیغات نامناسب استقبال چندانی از آن نمی‌شود. این کلکسیونر با گلایه از بی مهری‌ مسئولان نسبت به این گنجینه ارزشمند توضیح داد: متاسفانه مسئولان تاکنون هیچ حمایتی از این مجموعه تاریخی نداشته و با هر کسی حرف می‌زنم مسئولیت را به گردن دیگری می اندازد. موسوی یکتا ابراز کرد: به دلیل محدودیت مکان مجبورم تمبرها را به صورت کیلویی در بسته‌های نایلونی نگهداری کنم. علاوه بر این برای نگهداری از این تمبرها پودرهای خاصی لازم است که بسیار گران شده‌اند و از پس خرید آنها بر نمی‌آیم. اگر مسئولان حمایت کنند امکان این وجود دارد که موزه تخصصی تمبر در استان ایجاد شود و در صورت تامین فضای مناسب می‌توانم تمام قطعات تمبری که تا کنون نگهداری کرده ام را به نمایش بگذارم.

منبع: ایرنا

زهره مقدم و Negin Fooladi این را دوست دارند
صد حیف
۲۲ اسفند ۱۳۹۷
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ملکه‌های گردشگری معرفی شدند | عکس
اعلام نتیجه نخستین گزارش UNWTO درباره زنان
» ملکه‌های گردشگری معرفی شدند
... دیدن متن »

تحقیقات جامع سازمان جهانی جهانگردی اثبات می‌کند: سیاست‌های گردشگری به طور فزاینده‌ای به برابری جنسیتی می‌پردازد و زنان در گردشگری بیشتر از سایر صنایع، کلیشه‌های جنسیتی را به چالش می‌کشند.

 

سازمان جهانی جهانگردی در همکاری با شاخه زنان سازمان ملل، نتایج نخستین گزارش جامعی که در حوزه «زنان در گردشگری» تهیه شده است را در نمایشگاه تجارت جهانی برلین و به مناسبت روز زن منتشر کرد. این سازمان اعلام کرده جزئیات بیشتر این گزارش را که به جایگاه زنان در گردشگری پرداخته است، در پاییز آینده منتشر می‌کند. نتایج اولیه این گزارش که توسط «حمیرا محب‌علی»، پژوهشگر و کارشناس ارشد گردشگری ترجمه شده است، نشان می‌دهد: در سراسر بخش‌های خصوصی و دولتی، زنان در گردشگری پتانسیلی برای استقلال مالی، به چالش کشیدن کلیشه‌ها و راه‌اندازی کسب و کار برای خود دارند و از همین رو بیشترین نیروی کار گردشگری در سراسر جهان را زنان تشکیل داده‌اند. در حقیقت صنعت گردشگری، فرصت‌های بیشتری را برای کارآفرینی زنان و دستیابی به اقتصادی وسیع‌تر فراهم می‌کند.

سیاست‌های گردشگری به طور فزاینده‌ای به برابری جنسیتی می‌پردازند. این تحقیقات همچنین نشان داده است که زنان در گردشگری بیشتر از سایر صنایع، کلیشه‌های جنسیتی را به چالش می‌کشند. در مراکش زنان برای نخستین بار مجوز سفر صادر کرده‌اند. هواپیمایی در بریتانیا تعداد خلبانان زن را دو برابر کرده‌است. اینها نمونه‌هایی هستند که در سراسر جهان دیده می‌شوند که با یک روندی رو به رشد در حال افزایش هستند. فناوری نیز عامل مهمی برای توانمندسازی، ارائه فرصت‌های آموزشی بیشتر و تشویق کارآفرینی از طریق دسترسی آسان به بازار گردشگری است.

در حوزه عمومی، سیاست‌گذاران با اهمیت برابری جنسیتی در گردشگری در حال بیدار شدن هستند تا اطمینان حاصل کنند که زنان به طور منصفانه منافع حاصل از گردشگری را به اشتراک می‌گذارند. دبیر کل سازمان جهانی گردشگری در این گزارش اعلام کرد که گردشگری، مسؤول توانمندسازی زنان در سراسر جهان است. او اضافه کرده که «سازمان جهانی گردشگری متعهد به دستیابی به اهداف توسعه پایدار، توانمندسازی زنان و دختران و تضمین این امر است که گردشگری در خط مقدم تلاش‌های برابری جنسیتی قرار دارد.» «زوراب پولولیکاشویلی» همچنین در حاشیه نمایشگاه تجارت جهانی برلین گفته است: «در بسیاری از کشورها، زنان بخش اعظم نیروی کار و کارآفرینان گردشگری را تشکیل می‌دهند. اگرچه آن‌ها به خاطر حقوق کمتر، آسیب‌پذیرتر از مردان هستند.»

تحقیقات سازمان جهانی گردشگری در بخش اشتغال زنان نیز امیدوار کننده است و نشان می‌دهد: نقش‌های جنسیتی در بخش گردشگری در حال تغییر است، به طوری که زنان بسیاری در این بخش کار می‌کنند و به خاطر افزایش دسترسی به فناوری‌های دیجیتال و کاربردهای آن‌ها در گردشگری، روش‌های سنتی را کنار گذاشته و به صورتی مدرن وارد بازار کار گردشگری می‌شوند. علاوه بر این، تعدادی از کشورها به توانمندسازی زنان در گردشگری از طریق استراتژی‌ها و سیاست‌های برابری جنسیتی، تعهداتی جدی دارند. این موضوع نقطه قوت مهمی برای پیشرفت در گردشگری و خاتمه به بحران آسیب‌پذیری زنان است. سازمان جهانی جهانگردی با همین نگاه امسال به مناسبت روز جهانی زن برای چهارمین سال متوالی پنج زن شاخص گردشگری دنیا را معرفی کرد. به گفته دبیرکل سازمان جهانی گردشگری، انتخاب این افراد بر اساس فعالیت‌های نوآورانه و استراتژیک آن‌ها در رسیدن به صلح جهانی و گردشگری پایدار بوده است.

اما این ۵ نفر که ۷ مارس جایزه جهانی گردشگری را در سال ۲۰۱۹ دریافت کردند، چه کسانی هستند؟

Rania al Mashat وزیر گردشگری مصر برای سیاست‌گذاری و رهبری هوشمندانه و نوآورانه در حوزه گردشگری برای رسیدن به صلح

Elena Kountoura وزیر گردشگری یونان برای استراتژی‌های هوشمندانه و خلاقانه گردشگری برای دستیابی به تعامل و صلح جهانی

Helen Marano رئیس و بنیانگذار مؤسسه «چشم‌اندازهای مارانو» برای دستیابی به اتحاد جهانی و استفاده از گردشگری به عنوان یک نیروی قوی برای رسیدن به صلح پایدار

Jane Madden در مقام رهبری و مدیریت مشارکتی برای پایداری و ارتقا مسوولیت‌های اجتماعی حوزه گردشگری

Mechtild Maurer در مقام رهبری و مدیریت برای ارتقا مسؤولیت اجتماعی در حوزه گردشگری

اما سازمان ملل متحد با انتخاب شعار «برابر فکر کنیم، هوشمندانه بسازیم و خلاقانه نوآوری کنیم» تصمیم دارد برای یک دهه روی موضوع توانمندسازی زنان و برابری جنسیتی متمرکز شود.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز به همین مناسبت به نقش کلیدی زنان در توانمندسازی جامعه پرداخته و گفته است: برای نخستین‌بار در گروه مدیریت ارشد سازمان ملل و در میان کسانی که تیم‌های مختلف این سازمان را رهبری می‌کنند به برابری جنسیتی دست یافتیم. او با تاکید بر این‌که بدون مشارکت زنان نمی‌توان به اهداف توسعه پایدار تا سال ۲۰۳۰ دست یابیم، افزود: زنان نیمی از جمعیت دنیا را تشکیل می‌دهند و باید تلاش کنیم از راه تکنولوژی، نوآوری و سیستم‌های دیجیتالی آن‌ها را وارد مشارکت در کارهای مرتبط با اجتماع کنیم. گوترش همچنین گفته است: دنیا به رهبران زن احتیاج دارد و باید در تحصیل زنان و دختران به شکلی سرمایه‌گذاری کنیم تا آن‌ها به نوآوران جهانی تبدیل شوند، چرا که مشارکت زنان در امور اجتماعی میلیاردها دلار سرمایه برای دنیا به ارمغان خواهد آورد، برای همین از مردم دنیا می‌خواهیم همه تلاش خود را علیه تبعیض جنسیتی و خشونت علیه زنان به کار بگیرند. ما باید به دختران جوان فرصت دهیم رویاهای خود را درک کنند و در قدرت، رشد کنند.

منبع: ایسنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خانه مقدم، یادگار تهران قدیم | عکس
نوروزانه
» خانه مقدم، یادگار تهران قدیم
... دیدن متن »

فرصت کمی تا آغاز تعطیلات عید نوروز باقی‌مانده و برای یک سفر مفید و متفاوت در این ایام، چه بهتر که زودتر مقصد خود را انتخاب کنیم. در فرصت باقی‌مانده هر روز یک جاذبه را در پهنه وسیع ایران معرفی خواهیم کرد. مبنای معرفی این جاذبه‌ها که از میان جاذبه‌های ملموس و ناملموس هستند، بکر بودن، دور بودن نسبت به مرکز، اهمیت، متفاوت بودن و... است. برای آنکه بیشتر از این جاذبه‌ها بدانید، می‌توانید رد آنها را در اینترنت جست‌وجو کنید.

 

تعطیلات نوروز که می‌رسد تهران را دست‌کم نگیرید. این شهر در روزهای نوروزی حسابی تماشایی است. برای همین در آب و هوای خوش و تمیز و خیابان‌های خلوت بد نیست فرصت را غنیمت شمرده و سری به مکان‌هایی بزنید که شاید در طول سال کمتر فرصت رفتن به آنها را دارید. خانه‌موزه مقدم از جمله این مکان‌های دیدنی است. در ضلع شمالی خیابان امام خمینی، بعد از حسن‌آباد و نرسیده به خیابان ولیعصر، این خانه قاجاری قرار دارد. این خانه متعلق به محسن مقدم، پسر کوچک‌تر احتساب‌الملک، شهردار دوره ناصرالدین شاه قاجار است. محسن مقدم و همسرش «سلما» به دلیل علاقه‌شان به آثار تاریخی در این خانه، اشیای با ارزشی را نگهداری می‌کردند که بخشی از آنها را در معماری و تزئینات خانه‌شان هم مورد استفاده قرار داده و هماهنگی معماری با آثار تاریخی، فضای خانه را به شکل زیبایی خاص و دیدنی کرده است. همچنین تماشای اشیایی که به‌صورت کلکسیون در این خانه جمع‌آوری شده است هم خالی از لطف نخواهد بود. اگر در برنامه خود رفتن به این خانه قدیمی و زیبا را قرار می‌دهید، بدانید این خانه در دهه چهل به‌عنوان گران‌‌ترین خانه تاریخی جهان شناخته می‌‌شده است.

منبع: دنیای اقتصاد

نیما تابان، امیر مسعود و sara این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
کوشک احمد شاهی بازگشایی می‌شود | عکس
در آستانه نوروز ۹۸
» کوشک احمد شاهی بازگشایی می‌شود
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، این مراسم، عصر ۲۱ اسفند ۹۷ با حضور مدیران ارشد سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، تعدادی از سفرای کشورهای منطقه و جمعی از فرهیختگان و چهره‌های فرهنگ و هنر کشورمان برگزار خواهد شد.

همچنین با بازگشایی این بنای تاریخی، جشنواره سین هشتم از ۲۲ الی ۲۴ اسفند از ساعت ۱۰ الی ۱۷ برگزار می‌شود. جشنواره سین هشتم با ایده پردازی و اجرای مؤسسه مهرگان فرهنگ و مشارکت مجموعه نیاوران با تدارک برنامه‌های شاد نوروزی و با هدف معرفی سبک اصیل زندگی سیستان و بلوچستان از ساعت ۱۰ تا ۱۷ میزبان علاقه مندان می‌شود. ایستگاه کودک و اجرای قصه‌های بومی و بازی‌های محلی بلوچی برای کودکان، بازارچه عیدی، اجرای موسیقی و مراسم آئینی استان سیستان و بلوچستان، نوروزخوانی، نقالی و شاهنامه خوانی در مورد خاستگاه نوروز، دکورهای هفت سین و همچنین حضور شخصیت‌های فولکلور نوروزی همچون عمو نوروز، خواجه پیروز و ننه سرما با هدف نوروز، صلح و معرفی سبک اصیل زندگی این استان از جمله برنامه‌های این جشنواره ۳ روزه است.

همچنین سین هشتم به برپایی نمایشگاهی از صنایع و هنرهای دستی سیستان و بلوچستان با رویکرد حمایت از تولید ملی و معرفی دست ساخته‌های هنری این استان، اجرای موسیقی و مراسم آئینی بلوچی و همچنین برپایی کارگاه آشنایی حصیربافی و هنر سوزن دوزی می‌پردازد. سین هشتم یعنی سبک اصیل زندگی ایرانی اسلامی با هدف صیانت از ارزش‌ها، آداب و فرهنگ اصیل ایرانی در نوروز و پاسداشت ارزش‌های فرهنگی هنری سرزمین مان در پنجمین سال فعالیت خود، با شعار معرفی سبک اصیل زندگی سیستان و بلوچستان و رساندن پیام صلح و دوستی ایرانیان به جهان به مدت ۳ روز در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران برگزار می‌شود.

منبع: مهر

نیما تابان و Negin Fooladi این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
تماشای «هودو»ها، زنجان  | عکس
نوروزانه
» تماشای «هودو»ها، زنجان
... دیدن متن »

تا آغاز تعطیلات عید نوروز باقی ‌مانده و برای یک سفر مفید و متفاوت در این ایام، چه بهتر که زودتر مقصد خود را انتخاب کنیم. در فرصت باقی‌مانده هر روز یک جاذبه را در پهنه وسیع ایران معرفی خواهیم کرد. مبنای معرفی این جاذبه‌ها که از میان جاذبه‌های ملموس و ناملموس هستند، بکر بودن، دور بودن نسبت به مرکز، اهمیت، متفاوت بودن و... است.

در روزگار قدیم، شاید هر عارضه و اتفاقی که بشر نمی‌توانست نحوه ایجاد آن را با عقل خود تحلیل کند یا ساخت هر بنایی که برای انسان سخت بوده را به جن و دیو نسبت می‌دادند. یکی از جاذبه‌های طبیعی و جذاب در استان زنجان نیز درست به همین خاطر، عنوان «دودکش جن» گرفته است. این پدیده البته با عنوان زمین‌شناختی و علمی «هودو» نام‌گذاری می‌شود. هودو در واقع سنگی شبیه قارچ است که در اثر فرسایش شکلی شبیه مناره بلند و نازک پیدا کرده و سنگ دیگری روی آن قرار گرفته است.

این جاذبه طبیعی از شهر زنجان ۱۲۰کیلومتر و از شهر ماهنشان ۲۰کیلومتر فاصله دارد. این محوطه البته صرفا دارای جاذبه طبیعی نیست. در پای این دودکش‌ها، دژی کهن قرار دارد که گواه از قدمت این محوطه است. «قلعه بهستان» یا «تخت دیو» به‌عنوان یک قلعه ساسانی در لیست آثار ملی قرار دارد و می‌تواند ترکیب خوشایندی از تاریخ و طبیعت را برای شما به نمایش بگذارد. شکل بیرون قلعه البته به گونه‌ای به دیواره‌های هودوها شبیه است و همین جذابیت این منطقه را بیشتر می‌کند. جالب است بدانید مشابه هودوها، در غرب رودخانه می‌سی‌سی‌پی و شرق کوه‌های راکی آمریکا و کانادا نیز دیده شده‌اند. در کپه داغ ترکیه، صربستان و تایوان نیز این مناظر وجود دارد. اما راه دور چرا؟ این جاذبه متفاوت را در زنجان خودمان ببینید.

منبع: دنیای اقتصاد

بهزاد هندی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سعدالسلطنه؛ مرکز خریدی پر از اصالت ایرانی | عکس
نوروزانه
» سعدالسلطنه؛ مرکز خریدی پر از اصالت ایرانی
... دیدن متن »

فرصت کمی تا آغاز تعطیلات عید نوروز باقی ‌مانده و برای یک سفر مفید و متفاوت در این ایام، چه بهتر که زودتر مقصد خود را انتخاب کنیم. در فرصت باقی‌مانده هر روز یک جاذبه را در پهنه وسیع ایران معرفی خواهیم کرد. مبنای معرفی این جاذبه‌ها که از میان جاذبه‌های ملموس و ناملموس هستند، بکر بودن، دور بودن نسبت به مرکز، اهمیت، متفاوت بودن و... است. برای آنکه بیشتر از این جاذبه‌ها بدانید، می‌توانید رد آنها را در اینترنت جست‌وجو کنید.

 

برای گشت و گذار و دیدن مکان‌های دیدنی حتما لازم نیست کیلومترها از شهر فاصله بگیرید. کافی است گوشه چشمی به شهرهای اطراف خود هم بیندازید. از جمله این شهرها قزوین است با تاریخچه چندصد ساله که می‌تواند برای شما یک سفر خاطره‌ساز به ارمغان آورد. شهری که اصالت در آن موج می‌زند.

نشانه‌های اصالت یک شهر را هم می‌توان در عناصر شهری آن جست‌و‌جو کرد. عناصری که هر کدام حرفی و روایتی از پیشینه و تاریخ یک شهر را در دل خود دارند. سعدالسلطنه در قزوین یکی از زیباترین این روایت‌هاست. مجموعه‌ای با عمر نزدیک به یک قرن، پر از نشانه‌های اصیل یک بازار قاجاری و متناسب با نیاز امروز مردم شهر. کاروانسرایی که به دستور باقرخان سعدالسلطنه حاکم قزوین، در عهد ناصری بنا شده؛ مجموعه‌ای است با وسعتی نزدیک به ۲ هکتار که عنوان «بزرگ‌ترین کاروانسرای درون‌شهری ایران» را در شناسنامه خود دارد. سعدالسلطنه در گذشته تنها به تجارت و داد و ستد تجار اهل قزوین اختصاص داشت و اگر کاروانی تجاری از شهرهای دیگر می‌رسید، در حیاطی که امروز با نام «نگارالسلطنه» شناخته می‌شود، بار خود را خالی می‌کرد. سعدالسلطنه برخلاف کاروانسراهای دیگر صرفا مختص اتراق مسافران نبود، بلکه بیشتر کاربرد تجاری داشت.

با این حال امکاناتی همچون حمام و آب انبار هم در این مجموعه برای استفاده تجاری که از شهرهای دیگر وارد قزوین شده بودند وجود داشت. حالا ۵ سالی می‌شود که سعدالسلطنه لباس نو به تن کرده تا امروز مسافران و اهالی شهر بتوانند در دالان‌ها و چارسوق زیبای این مجموعه تاریخ یک شهر را مرور کنند. یک خوش‌اقبالی که با آمدن این کاروانسرا خواهید داشت این است که در سعدالسلطنه به نسبت مراکز خرید دیگر، کمتر نشانی از اجناس چینی پیدا خواهید کرد. حجره‌ها صنایع‌دستی و انواع شیرینی‌های سنتی شهر را دارد و کافه‌هایش هم همسو و هماهنگ با فضای کلی مجموعه طراحی شده‌اند. در مجموع می‌توان گفت سعدالسلطنه امروز تنها «بزرگ‌ترین کاروانسرای درون‌شهری ایران» نیست، بلکه یکی از باکیفیت‌ترین و اصیل‌ترین مراکز خرید هم به شمار می‌رود که می‌توانید در این فضا غرق شده و آنچه دوست دارید از اصالت ایرانی و داخلی تهیه کنید را به دست آورید.

منبع: دنیای اقتصاد

سید حامد حسینیان و بهزاد هندی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید