تیوال گردشگری | اخبار | تالابی بکر در قلب خوزستان
S2 : 16:46:06
تالابی بکر در قلب خوزستان | عکس

فرصت کمی تا آغاز عید نوروز باقی‌مانده و برای یک سفر مفید در این ایام، چه بهتر که زودتر مقصد خود را انتخاب کنیم. در فرصت باقی‌مانده هر روز یک جاذبه را در پهنه وسیع ایران معرفی خواهیم کرد. مبنای معرفی این جاذبه‌ها که از میان جاذبه‌های ملموس و ناملموس هستند، بکر بودن، دور بودن نسبت به مرکز، اهمیت، متفاوت بودن و... است. برای آنکه بیشتر از این جاذبه‌ها بدانید، می‌توانید رد آنها را در اینترنت جست‌وجو کنید.

 

استان خوزستان آنقدر جاذبه‌های دیدنی، تاریخی و طبیعی دارد که همچنان بسیاری از آنها مغفول مانده و شناخته شده نیستند؛ اما نوروز زمان مناسبی است تا با فراغ بال سراغ کشف این ناشناخته‌ها بروید. درست در ۴۰ کیلومتری شمال غربی اهواز پس از پشت سر گذاشتن روستاهای مزرعه، بامدژ، سادات طواهر، سید جاسم و همچنین سد شاوور، کانال توانا و خط آهن اهواز-اندیمشک، به تالابی خواهید رسید که به نام «بامدژ» شناخته می‌شود؛ تالابی که آب آن از طریق رودخانه شاوور تامین شده و علاوه بر زیبایی‌های خیره‌کننده‌ای که دارد زیستگاه بسیار غنی جانوری و گیاهی از جمله بیش از ۲۰۰ گونه گیاهی، بیش از ۱۴۰ گونه پرنده و ۴۰ گونه جانوری دیگر و انواع ماهی است.

برای رسیدن به این تالاب زیبا لازم است وارد جاده اهواز اندیمشک شوید و از طریق راه‌های فرعی خود را به این محدوده برسانید. نکته حائز اهمیت زمان رفتن به بامدژ رعایت برخی از نکات است. چون باتوجه به چنین زیستگاه غنی گیاهی و جانوری که در این منطقه وجود دارد باید زمانی که به سمت این تالاب می‌روید تمام تلاش خود را کنید تا اکوسیستم این زیستگاه را برهم نزده و وارد حریم زندگی حیوانات و جانوران آن محدوده نشوید.

 

۰۹ بهمن ۱۳۹۷