آنلاین کمدی کودک و نوجوان
چیدمان
تیوال گردشگری | اخبار | قنادی ارامنه در تهران
S3 : 19:38:13 | com/org
قنادی ارامنه در تهران | عکس

سال نو میلادی، مانند همه عیدها در جهان و همینطور نوروز ، همراه با شادی و هدیه و شیرینی است. و خوردن شکلات و شیرینی و ... جز جدا نشدی این ایام. ارامنه تهران از قدیم نقش مهمی در شکلات سازی، قهوه و کافه قنادی داشته اند و تعداد قابل توجهی از آنها همچنان و علی‌رغم زیاد شدن قنادی‌ها و دار شدن کافه‌های بیشمار همچنان در تهران به کار خود ادامه می‌دهند به بهانه آغاز سال نو مسیحی نگاهی داریم به چند قنادی ارمنی در تهران که بعضی‌ها چندین دهه قدمت دارند.

قنادی اوریانت

این قنادی یکی از معروف‌ترین‌ها در تهران است. خیابان مفتح جنوبی را که به سمت جنوب بیایید نرسیده به خیابان انقلاب سمت راست با یک مغازه قدیمی از سال‌های دور روبرو می‌شویم که همچنان با سبک و سیاق قدیم بر تابلو و شیشه مغازه نوشته شده «کافه اوریانت». وارد کافه که می‌شوید حال و هوای این کافه قنادی همچنان مانند سال‌های دور است. میز و صندلی‌های قدیمی و منویی با قهوه و شیرینی‌های متنوع. اوریانت در سال‌های اول فقط نان می‌پخت و بعدها با پخت بیسکوئیت به شهرت رسید.معروفترین شیرینی این قنادی «پِروک» شیرینی مخصوص ارامنه است. پروک، پای زردآلو است که با پودر قند تزیین شده است. کیک کولیچ( کیک مخصوص عید پاک ارامنه) گاتا، شکلات با طعم پرتقال و شکلات داغ‎های کافه اوریانت نیز خاص و خوشمزه است. این قنادی در سال ۱۳۲۱ تاسیس شده و و اوریانت به معنی شرق است. میزها، تابلوها و حتی ویترین مغازه، همان بافت اولیه و قدیمی خود را دارند اما تمیز و مرتب برقرارند. این کافه بر خلاف کافه‌های امروزی ساعت ۸ و ۳۰ شب بسته می‌شود.

قنادی هانس

این قنادی از آن مغازه‌هایی است که اگر نشناسید و آدرس آن را نداشت باشید امکان ندارد در گذر از خیابان توجه شما را جلب کند. بر خلاف قنادی‌هایی با تابلوها و ویترین‌های بزرگ که برٍ خیابان جلب توجه می‌کنند این قنادی در خیابان کریم‌خان، خیابان عضدی (آبان جنوبی) و کوچه‌ای قدیمی به نام عقیلی قرار دارد. تازه بعد از وارد شدن به کوچه هم خبری از یک قنادی بزرگ و لوکس نیست. با حیاطی با صفا و مرتب مواجه می‌شوید که برای رسیدن به در قنادی باید از آن عبور کنید. خود قنادی هم کوچک و ساده است اما فضای خاص و قدیمی دارد. این قنادی سال ۱۳۴۲ تاسیس شده و بیش از ۵۰ سال سابقه دارد و از نکات متفاوت آن با قنادی‌های دیگر ساعت کار آن است که ساعت ۵ عصر تعطیل می‌شود. شیرینی کره‌ای و کیک توت فرنگی آن معروف است همچنین از محصولات خاص این قنادی پوست پرتقال و پوست گریپ فروت شسرین و شکلاتی آن است.

قنادی لرد

این کافه قنادی قدیمی ‌مقابل کلیسای «سرکیس مقدس» در ابتدای خیابان ویلا در خیابان کریم‌خان قرار گرفته است و یکی از شناخته شده ترین کافه قنادی‌های ارامنه در تهران است. پیروک با طعم‌های مختلف،گاتا، انواع شیرینی تر و … از محبوب‌ترین محصولات این کافه قنادی اند. طبقه بالای آن ظرفیتی حدود ده نفر دارد که دکور و میز و صندلی‌های ساده‌ای دارد. این قنادی تا ۹ شب باز است.

قنادی طلایی

قنادی طلایی در خیابان میرزای شیرازی در نزدیکی پمپ بنزین این خیابان قرار دارد که کمی‌بعد از اینکه قنادی نوبل در این خیابان تعطیل شد، به راه افتاد. طلایی قنادی کوچکی است اما یخچال‌های آن مملو از شیرینی‌های مختلف و متنوع است که مانند دیگر قنادی ارامنه، گاتا‌، تارت میوه و شیرینی‌های دارچینی آن معروف است.

قنادی مینیون

قنادی مینیون نزدیک به ۹۰ سال است که در تقاطع دو خیابان قدیمی تهران یعنی «سعدی» و «هدایت» هنوز پابرجاست و شیرینی‌هایش هنوز خوشمزه و تازه. در سال ۱۹۳۵ میلادی یک خانوادۀ اکراینی با نام «بوقوسیان» با توجه به فضای بحران زده اروپا و جنگ جهانی و اوضاع نابسامان اقتصادی که در اروپا وجود داشت به ایران مهاجرت کردند این خانواده بعد از مهاجرت به ایران به دنبال کار و تامین هزینه‌های زندگی یک نانوایی راه انداختند که مقارن بود با سهمیه‌بندی و بحران غذا در ایران. این خانواده با سهمیه آرد دولتی نان میپختند با این تفاوت که نا‌ن‌های آنها ایرانی نبود و چیزی شبیه نان باگت امروزی. با اتمام جنگ جهانی دوم، آنها این نانوائی را تبدیل کردند به شیرینی پزی. کمی که کار و بارشان بالا گرفت، ترپوسیان که شغلش در اوکراین شکلات سازی بود، یک دستگاه شکلات سازی هم از اروپا وارد کرد و حالا در کنار شیرینی خوشمزه ای که درست می کردند شکلات هم ساختند. خانواده دور هم نشستند تا نامی برای این شیرینی فروشی تازه گل کرده در تهران پیدا کنند. یکی از پسرهای ترپوسیان که زبان فرانسه را در مدرسه «سن لوئی» یاد گرفته بود ناگهان به ذهنش «مینیون» رسید. نامی فرانسوی به معنای «با مزه» که معمولا به بچه شیرین زبان گفته می‌شود. بعد این اسم شکلات‌هایی هم دست کردند که اسم‌های متنوعی دارد مثل:«اریس»، «بارباریس»، «کیانوشکا» و ... که این اسامی همه یا روسی است یا اوکراینی.

۰۷ دی ۱۳۹۸