همینک تیم پشتیبانی تیوال از طریق چت آنلاین و ایمیل در خدمت شماست و موقتا پاسخگویی تلفنی متوقف شده‌است. اطلاعات بیشتر
تیوال گردشگری | اخبار | ابلاغ «حق انصراف» به تورهای نوروزی
S2 : 06:16:19
ابلاغ «حق انصراف» به تورهای نوروزی | عکس

وزارت گردشگری با ابلاغ یک بخشنامه سراسری به مدیران استانی این حوزه، «حق لغو برنامه سفر توسط مسافران نوروزی» در تمام تورهای داخلی و خارجی را به رسمیت شناخت.

در این بخشنامه که البته به‌صورت «مبهم» نوشته شده از مدیران استانی دولت در حوزه گردشگری خواسته شده به‌گونه‌ای بازار خدمات سفرهای نوروزی را مدیریت کنند تا آژانس‌هایی که تورهای عید ۹۹ را به مسافران فروخته‌اند در صورت تقاضای لغو از سمت مسافران، همه پول دریافتی را به آنها عودت دهند.

به گزارش «دنیای‌اقتصاد»، مطابق آنچه وزارت گردشگری به‌عنوان سیاست‌گذار و متولی این حوزه و همچنین مسوول اجرای کامل ضوابط و مقررات ارائه خدمات هتل و سفر در این بخشنامه ابلاغ کرده است، مسافران تورهای نوروزی و حتی تورهای بعد از عید ۹۹ می‌توانند به‌دلیل شرایط خاص ناشی از شیوع ویروس کرونا در کشور، قراردادهای خود با آژانس‌ها را بدون پرداخت جریمه به خدمات‌دهنده‌های گردشگری، لغو کنند.

انتشار ویروس کرونا در استان‌های مختلف کشور باعث شده خیلی از خانوارهایی که قصد سفر در تعطیلات نوروز را داشتند برنامه سفر خود را کنسل کنند. از طرفی مسافران تورهای خارجی نوروز نیز به‌دلیل تصمیم برخی کشورهای مقصد مبنی‌بر تعلیق پروازهای از مبدا ایران، مجبور به لغو سفرهای خود هستند. در همین راستا متولیان گردشگری برای رفع این مشکلات دستورالعملی را به آژانس‌های مسافرتی ابلاغ کرده‌اند.

ولی تیموری معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: رعایت حقوق مردم و حفظ امنیت و آرامش روانی جامعه به‌ویژه گردشگران، همواره در زمره اولویت‌های اصلی صنعت گردشگری بوده و خوشبختانه فعالان این صنعت و مدیران تاسیسات گردشگری با رعایت اخلاق حرفه‌ای‌، رضایتمندی مسافران و گردشگران را بر سایر ملزومات رجحان می‌دهند. تیموری اعلام کرد: از تاریخ اول اسفندماه سال‌جاری تا اطلاع ثانوی، چنانچه گردشگری درخواست انصراف از سفر کند، لازم است کلیه تاسیسات گردشگری و دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری بدون هیچ گونه جریمه‌ای نسبت به استرداد وجوه دریافتی از گردشگران اقدام ‌‌کنند.

وی افزود: با توجه به عدم امکان پیش‌بینی دامنه تبعات وآثار شرایط موجود، لازم است فعالان ومدیران تاسیسات گردشگری از ایجاد هرگونه تعهد الزام‌آور برای سفرهای نوروزی هموطنان خودداری کرده، ضمن اطلاع‌رسانی و توجیه دقیق شرایط حاکم در مبدا و مقصد سفر، تمهیدات لازم را برای اعمال هر گونه کنسلی احتمالی وبازگرداندن وجوه گردشگران در قراردادهای کاری خود با ارائه‌کنندگان خدمات گردشگری در داخل وخارج از کشور، مدنظر قرار دهند.

به گزارش «دنیای‌اقتصاد» در واقع اعلام تا اطلاع ثانوی به این معنا است که احتمالا تا پس از انتهای تعطیلات نوروز ۹۹ این بیماری از بین نخواهد رفت به همین دلیل زمانی محدود برای این موضع در نظر گرفته نشده و با توجه به اینکه سایر کشورها برای عبور گردشگران ایرانی از مرزهای آنها ممانعت می‌کنند آژانس‌های مسافرتی نیز باید قراردادهای خود را به‌گونه‌ای تنظیم کنند تا تعهدات لازم مربوط به هر گونه کنسلی برای شرکت‌های هواپیمایی و مسافران وجود داشته باشد. همچنین معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با استناد به دو ماده ۱۳ تصویب‌نامه حقوق شهروندی «هر شهروندی حق دارد از امنیت جانی، مالی، حیثیتی، حقوقی، قضایی، شغلی، اجتماعی و نظایر آن برخوردار باشد. هیچ مقامی نباید به نام تامین امنیت، حقوق و آزادی‌های مشروع شهروندان و حیثیت و کرامت آنان را مورد تعرض و تهدید قرار دهد. اقدامات غیرقانونی به نام تامین امنیت عمومی به‌ویژه تعرض به حریم خصوصی مردم ممنوع است» و ماده ۱۲ شیوه‌نامه اجرایی ذخیره اتاق و ابطال آن در واحدهای اقامتی که می‌گوید «چنانچه به علل خاصی، رخداد بلایای طبیعی، دلایل امنیتی و حوادثی که خارج از کنترل و اراده دو طرف باشد، رزرو انجام شده لغو شود و وجوه دریافتی باید عینا مسترد شود» چنین سازوکاری را اعلام کرده است.

این بخشنامه شامل تمامی پروازها از جمله بلیت‌های چارتری نیز می‌شود؛ زیرا برخی از مسافران که بلیت سفر آنها چارتری بوده‌ است در پاسخ به دریافت وجه خود از آژانس‌های مسافرتی پاسخ شنیده‌اند که «هزینه بلیت‌های چارتری به هیچ عنوان برگشت داده نمی‌شود که با این بخشنامه این مشکل نیز برای مسافرانی که قصد لغو سفرهای خود را دارند بر طرف شده است. این در حالی است که اغلب مسافرانی که قصد کنسلی سفرهای خود را دارند همچنان برای دریافت مبالغ پرداختی خود با مشکل مواجه هستند.

منبع: دنیای اقتصاد 

۱۱ اسفند ۱۳۹۸