همینک تیم پشتیبانی تیوال از طریق چت آنلاین و ایمیل در خدمت شماست و موقتا پاسخگویی تلفنی متوقف شده‌است. اطلاعات بیشتر
تیوال گردشگری | اخبار | کتاب و فیلم «غذا، دعا، عشق»
S3 : 14:58:41
کتاب و فیلم  «غذا، دعا، عشق» | عکس

سفرنامه‌ها همیشه عجیب و خیال انگیزند ، دیدن جهان از زاویه دید راوی وقتی در خانه نشسته ایم و با وی همسفر میشویم.

کتاب «غذا، دعا، عشق» نوشته‌ی «الیزابت گیلبرت» داستان زنی است در جست و جوی همه‌چیز در «ایتالیا»، «هند» و «اندونزی». این کتاب پرفروش‌ترین کتاب نیویوک‌تایمز در ۱۵۸ هفته‌ی متوالی با فروشی بیش از ۵ میلیون نسخه چاپی بوده است.  مجله تایمز الیزابت گیلبرت Elizabeth Gilbert را در لیست صد انسان برتر و تاثیر گذار قرن معرفی کرده است. این سفرنامه واقعی، خاطرات پس از طلاق نویسنده است که سفری به دور دنیا را روایت می‌کند ضمن اینکه به سفر درونی خویش نیز اشاره میکند.

الیزابت م. گیلبرت نویسنده رمان و داستان کوتاه و مقاله‌نویس سرشناس آمریکایی است. او در سال ۲۰۰۶ کتاب بخور عبادت کن عشق بورز  را به چاپ رساند و به شهرت جهانی رسید. تمام هزینه‌های نوشتن این کتاب را ناشر تقبل کرده است. این کتاب از دسامبر سال ۲۰۱۰، به مدت ۱۹۹ هفته در لیست پرفروش‌های نیویورک‌تایمز قرار داشت و همچنین الیزابت گیلبرت Elizabeth Gilbert در اوایل دهه هفتاد میلادی، هر چیزی که یک زن آمریکایی مدرن باید داشته باشد  را در زندگی خود داشته است، اما به‌جای احساس خوشبختی و لذت، او در هراس و سردرگمی غوطه‌ور بود. این کتاب درباره خاطرات سفر نویسنده در سراسر جهان پس از جدایی از همسرش و رسیدن به درک درستی از ماهیت خود در جهان هستی است.

او در این کتاب نشان می‌دهد که چگونه این شرایط سخت را پشت سر گذاشت و توانست سه جنبه از حقیقت خود را در برابر سه فرهنگ و پیشینه متفاوت در زندگی کشف کند:  لذت بردن از ایتالیا ، همراه با خوردن غذاهای جذاب ایتالیایی، رسیدن به خودآگاهی و عبادت در هند و برقراری تعادل بین لذت دنیوی و معنوی در جزیره بالی اندونزی.در بخش‌هایی از این کتاب می‌خوانی:

«طوری با خالق هستی صحبت می‌کردم که گویی تازه در مهمانی باهم آشنا شده‌ایم. من از کلماتی استفاده می‌کردم که یاد گرفته بودم در آغاز هر رابطه‌ای باید از آن‌ها استفاده کنم.

ادامه دادم «متأسفم که این وقت شب مزاحم می‌شم، ولی تو بد مخمصه‌ای افتادم. از اینکه تا حالا این‌طور مستقیم باهات صحبت نکردم هم متأسفم، ولی امیدوارم که همیشه برای همه موهبت‌هایی که در زندگی نصیب من کردی شکرگزارت باشم..

« دلایل بسیاری من را از ادامه این فکر بازداشت. اول اینکه جیوانی ده سال از من کوچکتر است، و مثل بیشتر پسرهای بیست‌وچندساله ایتالیایی هنوز با مادرش زندگی می‌کند. همین مسئله به تنهایی کافی است که او همسر مناسبی برای من به حساب نیاید. به علاوه من زن آمریکایی سی‌وپنج‌ساله باتجربه‌ای هستم که به تازگی ازدواج ناموفقی را پشت سر گذاشته است و بلافاصله پس از این جدایی طاقت‌فرسا و ویرانگر رابطه عاشقانه آتشین ناموفقی را تجربه کرده است. این شکست‌های پی‌درپی من را شکننده و افسرده و گویی هفت هزار سال پیر کرده است. نمی‌خواهم خودم را به جیوانی پاک و دوست‌داشتنی تحمیل کنم. ناگفته نماند، دیگر به سنّی رسیده‌ام که بتوانم بر عشق خود به مرد جوان و زیبایی با چشم‌های قهوه‌ای غلبه کنم. به همین دلایل است که پس از گذشت ماه‌ها هنوز تنها هستم. علّت این‌که تصمیم گرفتم امسال مجرّد بمانم هم همین است».

بر اساس این کتاب، یک فیلم سینمایی نیز با بازیگرانی چون «جولیا رابرتز» و «خاویر باردم» ساخته شد.

این فیلم محصول ۲۰۱۰ آمریکاست که در خلاصه آن می‌خوانید :

الیزابت گیلبرگ زنی است که بعد از شکستی در بارداری و طلاق از همسرش، به این فکر می‌افتد که برای درک ارزش زندگی دست به مسافرتی دور دنیا بزند. او چهار ماه در ایتالیا می‌ماند و غذا می‌خورد (بخور) چهار ماه در هند عبادت می‌کند (عبادت کن) و حالا که دو ارزش زندگی را یافته می‌خواهد تناسبی بین عبادت و خوردن پیدا کند که به‌طور شگفت‌انگیزی به ارزش عشق می‌رسد (عشق بورز) ...

از کجا بخریم:

این روزها که در خانه‌ایم، نسخه چاپی و الکترونیک و صوتی این کتاب را می‌توانیم از فضای مجازی تهیه کنیم مانند:

«خرید نسخه الکترونیک از سایت «طاقچه

خرید نسخه چاپی

«خرید نسخه صوتی از سایت «نوار

#خونه_بمونیم

۲۹ اسفند ۱۳۹۸