تیوال گردشگری | اخبار | موزه عراق... تاریخی کهن، حضوری غم انگیز
S3 : 17:59:27
موزه عراق... تاریخی کهن، حضوری غم انگیز | عکس

«لمی یاس الدوری» تصریح کرد: همزمان با حمله آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ موزه ملی این کشور مانند دیگر نهادهای دولتی آسیب زیادی دید به طوری که ۱۵ هزار قطعه اثر باستانی از آن ربوده شد که تاکنون فقط ۴۳۰۰ قطعه از آنها به موزه بازگشته و مسئولان در پی بازگردان بقیه آثار سرقت شده هستند.

وی افزود: وزارت فرهنگ عراق با همکاری دیگر نهادهای دولتی تاکنون اقدامات گسترده ای برای بازگرداندن آثار باستانی به غارت رفته عراق از زمان اشغال این کشور توسط آمریکا و حمله داعش انجام داده است.

الدوری با اشاره به وجود چندین هزار اثر باستانی در انبارهای موزه ملی عراق واقع در منطقه العلاوی بغداد، گفت: این موزه با ۲۵ سالن آثار باستانی تمدن ها و دوره های تاریخی که عراق شاهد آن بوده از جمله آثار ما قبل تاریخ با قدمتی بیش از ۶۵ هزار سال قبل از میلاد را به نمایش گذاشته است اما با این وجود و با توجه به حجم بالای آثار باستانی عراق، موزه کنونی از گنجایش مناسبی برخوردار نیست. وی راه حل این مشکل را تخصیص زمین بزرگی در فرودگاه المثنی در بغداد با مساحتی افزون بر ۵۰ دونم (هر دونم ۱۰۰۰ مترمربع است) برای ساخت موزه جدید دانست و گفت: تاکنون محدودیت های مالی، مانع اجرای این طرح شده اما همچنان امید می رود این طرح هرچه زودتر اجرایی شود.

موزه ملی عراق با تشکیل دولت این کشور در زمان سلطه انگلیس در سال ۱۹۲۳ احداث شد و «دونت بیل» مشاور حاکم انگلیسی عراق که خود ایده تاسیس موزه را مطرح کرده بود مدیریت آن را به عهده گرفت. اما به دلیل کوچکی ساختمان موزه و افزایش آثار باستانی کشف شده، این آثار در سال ۱۹۲۷ به ساختمان بزرگتری انتقال یافت و با تداوم عملیات اکتشافی باستان شناسان، نیاز به تاسیس موزه ای بر اساس استانداردهای جهانی شدت گرفت و در سال ۲۰۱۷ موزه جدید افتتاح شد.

«عامر عبدالرزاق» باستان شناس با اظهارتاسف نسبت به وضعیت آثار غارت شده عراق گفت: از مشاهده آثار باستانی به غارت رفته عراق در موزه های دیگر کشورها در حالی که از سرنوشت دیگر آثار خود نیز بی خبر هستیم بسیار متاثر می شوم. وی افزود: بازدیدکنندگان از موزه عراق با سفر به گذشته های دور که از انسان های ماقبل تاریخ و وسایل آنها شروع می شود و از تمدن سومری ها و اسطوره های آن و تمدن بابل، آشور و اکدی ها عبور کرده، وارد مراحل مختلف تمدن اسلامی می شوند با شیوه های زندگی در هر دوره زمانی از تاریخ آشنا می شوند.

«احمد ناصر» یکی از بازدیدکنندگان موزه می گوید: یادم نیست چند بار از موزه عراق دیدن کرده ام اما هر بار که به این موزه می آیم با تامل در مراحل تاریخی زندگی بشر با مطلب جدیدتری آشنا می شوم. «انوار کامل» یکی دیگر از بازدیدکنندگان از موزه عراق با اشاره به جنبه آموزشی این موزه گفت: با بازدید از این موزه، گویی با «اینانا» الهه اسطوره ای سومری ها درباره زندگی و سرزمین غنی عراق و حوادث آن زمان سخن می گویی و به اطلاعات جدیدی دست می یابیم.

منبع: ایرنا

۲۹ دی ۱۳۹۷