تیوال گردشگری | اخبار | اعلام خواهر خواندگی شهر تدمر سوریه با شهر پیستوم ایتالیا
S3 : 10:01:37
اعلام خواهر خواندگی شهر تدمر سوریه با شهر پیستوم ایتالیا | عکس

غرفه سوریه در همایش جهانگردی شهرهای باستانی حوزه مدیترانه که از ۱۲ تا ۱۵ دسامبر ۲۰۱۸ در شهر پیستوم ( Paestum ) ایتالیا برگزار شد ، مورد استقبال زیادی قرار گرفت.

این همایش هر ساله با هدف تقویت پیوند فرهنگ ها و تمدن های مشترک حوزه مدیترانه برگزار می شود و اهمیت شهرهای باستانی از این نظر که منابع تمدنی و فرهنگی هستند، مورد بررسی قرار می گیرند. در بیست و یکمین دوره این همایش ، شهر باستانی تدمر سوریه به دلیل این که نمادی جهانی و دربردارنده مهمترین آثار کشورهای مشرق زمین و یکی از بارزترین مقاصد جهانگردی در دوره معاصر بوده است، موضوع همایش و فعالیت های گوناگون و میزگردهای حاشیه ای همایش بود .

شرکت کنندگان در همایش، جایزه سالانه مهمترین مکتشف آثار باستانی را به شهید خالد الاسعد رئیس اداره موزه ها و آثار باستانی تدمر که توسط تروریست های تکفیری به بدترین شکل به قتل رسید ، اهدا کردند . نمایندگی سوریه در این همایش بر عهده اتحادیه اتاق های جهانگردی سوریه بود که در پی دعوت رسمی از محمد خضور رئیس اتحادیه صورت گرفت و به نماینده سوریه غرفه رایگان برای برپایی نمایشگاه جنبی اختصاص یافت .

خضّور طی سخنرانی در همایش و همچنین مصاحبه تلویزیونی با اشاره به تأثیرات و ابعاد جنگ در سوریه ، تخریب روشمند و سرقت آثار باستانی سوریه را نابودی تاریخ انسان و نوعی اهانت به بشریت برشمرد و تأکید کرد: تمدن سوریه و آثار باستانی آن طبق برنامه حساب شده ای و توسط ابزارهای افراطی گمراه که معتقد به تکفیر و حذف دیگران هستند ، هدف تخریب و نابودی قرار گرفته است . آنچه در تدمر اتفاق افتاده ، نابودی عمدی آثار منحصر به فردی است که قابل ارزش گذاری نبودند و خسارتی نه فقط برای سوریه بلکه برای کل جهان بود . محمد خضور ضمن تشریح اهمیت و عظمت تدمر ، افزود: تدمر نه فقط به سوریه بلکه به همه افراد بشر در دنیا متعلق است و از علاقمندان به آثار باستانی دعوت کرد از سوریه و تدمر که هم اکنون آزاد و خالی از تروریست هاست، دیدار کنند.

خضّور در کنار حضورش در این برنامه ، موافقتنامه خواهر خواندگی شهر پیستوم با شهر تدمر را با شهردار پیستوم امضا کرد . این موافقتنامه شامل بندهای همکاری برای تبلیغ و ترویج متقابل دو شهر و راه اندازی سفرهای توریستی و توسعه همکاری های فرهنگی و فکری است.

منبع: مهر

۲۷ آذر ۱۳۹۷