تیوال گردشگری | اخبار | بازدید از تالاب در معرض خطر
S2 : 17:11:40
بازدید از تالاب در معرض خطر | عکس

فرصت کمی تا آغاز تعطیلات عید نوروز باقی‌مانده و برای یک سفر مفید و متفاوت در این ایام، چه بهتر که زودتر مقصد خود را انتخاب کنیم. در فرصت باقی‌مانده هر روز یک جاذبه را در پهنه وسیع ایران معرفی خواهیم کرد. مبنای معرفی این جاذبه‌ها که از میان جاذبه‌های ملموس و ناملموس هستند، بکر بودن، دور بودن نسبت به مرکز، اهمیت، متفاوت بودن و... است. برای آنکه بیشتر از این جاذبه‌ها بدانید، می‌توانید رد آنها را در اینترنت جست‌وجو کنید.

 

 

بسیاری از تالاب‌های کشور، در معرض نابودی قرار دارند. از این رو، باید تا فرصت هست از آنها دیدن کرد. تالاب شادگان در استان خوزستان، یکی از تالاب‌های جهانی ایران است که در کنوانسیون بین‌المللی رامسر به ثبت رسیده است. آب این تالاب از رودخانه‌های جراحی و کارون تامین می‌شود و حالا متاسفانه به دلیل مشکلات زیست محیطی در لیست قرمز (فهرست مونترو) قرار گرفته است. تالاب‌ها عموما زیستگاه گونه‌های متعددی از پرندگان است.

شادگان نیز پناهگاه پرندگان مهاجر از شمال اروپا و آسیا به شمار می‌رود. در همین حال، دو روستا در درون تالاب قرار دارند که جذابیت‌های این تالاب را دو برابر کرده‌اند. اگر خوش‌شانس باشید در اطراف این تالاب می‌توانید گونه‌های حیوانی از جمله گراز، گربه جنگلی و... را هم ببینید.

این امکان نیز وجود دارد که با قایق روی تالاب چرخی بزنید. جریانات ورودی زهکش‌ها، آلودگی آب، کاهش جریان‌های سیلابی، تغییرات اقلیمی، خشکسالی طولانی‌مدت، معرفی گونه‌های غیربومی، نشت مواد نفتی از لوله‌‌ها و اختلال و ایجاد مزاحمت برای حیات‌وحش از جمله مشکلاتی هستند که این زیستگاه ارزشمند را تهدید می‌کنند.

آنچه در بازدید از چنین تالابی اهمیت مضاعف دارد، توجه به حفظ محیط زیست است. باید حواستان باشد که به هیچ ترتیبی آرامش محیط را برهم نزنید و آلودگی صوتی و زیست محیطی ایجاد نکنید. تنها به این صورت است که سفر به این منطقه می‌تواند هم برای گردشگر رضایت به همراه داشته باشد و هم جامعه محلی را منتفع کند.برای رسیدن به شادگان، دو مسیر معرفی می‌شود؛ اول بزرگراه اهواز به آبادان و دوم مسیر ماهشهر به شادگان. از اهواز و ماهشهر، تقریبا یک ساعت و نیم با شادگان فاصله دارید. ایام نوروز یکی از بهترین زمان‌ها برای دیدن این تالاب شگرف است و نباید آن را دست داد.

 

 

۱۳ بهمن ۱۳۹۷