تیوال گردشگری | اخبار | مهمان دنیای تازه‌ای به نام «شیرز»
S2 : 07:32:26
مهمان دنیای تازه‌ای به نام «شیرز» | عکس

فرصت کمی تا آغاز تعطیلات عید نوروز باقی ‌مانده و برای یک سفر مفید و متفاوت در این ایام، چه بهتر که زودتر مقصد خود را انتخاب کنیم. در فرصت باقی‌مانده هر روز یک جاذبه را در پهنه وسیع ایران معرفی خواهیم کرد. مبنای معرفی این جاذبه‌ها که از میان جاذبه‌های ملموس و ناملموس هستند، بکر بودن، دور بودن نسبت به مرکز، اهمیت، متفاوت بودن و... است. برای آنکه بیشتر از این جاذبه‌ها بدانید، می‌توانید رد آنها را در اینترنت جست‌وجو کنید.

 

بین استان‌های کرمانشاه، ایلام و لرستان تنگه‌ای وجود دارد که بسیاری آن را مانند گوشه‌ای از بهشت تعبیر کرده‌اند؛ گوشه‌ای از بهشت که در دل خود طبیعتی زیبا سرشار از چشمه‌ساران، آبشارهای خیره‌کننده، رودخانه خروشان و درختانی سرسبز را جای داده است. همچنین فرسایش سنگ‌‌ها و صخره‌ها شکل خاصی را به وجود آورده و دیواره‌های آهکی چین‌خورده‌ای که در اثر بارندگی دچار فرسایش شده و رگه‌هایی از رنگ سیاه به خود گرفته‌اند در «دره شیرز» کاملا جلب توجه می‌‌کنند.

همین موضوع باعث شده تا این جاذبه طبیعی به‌عنوان یک پدیده جغرافیایی منحصر به فرد به‌عنوان یکی از جاذبه‌های ژئوتوریسم در ایران شناخته شود. این جاذبه طبیعی دارای یک غار هم هست که یادگار دوران غارنشینی محسوب می‌شود و همچنین یک مناره سنگی در این منطقه وجود دارد که در طول سالیان به دلیل تغییرات طبیعی، وزش باد، گذر آب، وقوع زلزله و... ایجاد شده و تماشای آن تجربه متفاوتی را به ارمغان می‌آورد. شکل خاص این تنگه، آب زلال، پوشش گیاهی، جنگلی و گیاهی بکر، طبیعت بسیار زیبا و دل‌انگیز و در عین حال اعجاب‌آور آن را تماشایی کرده است. بهار و تابستان بهترین فرصت برای رفتن به دره شیرز است؛ با آب و هوایی خوش، طبیعتی بکر، پوشش گیاهی و جانوری متفاوت و آبی زلال و خنک. بنابراین قدم زدن در این تنگه یک تفریح خاص و متفاوت با تمام طبیعت‌گردی‌هایی خواهد بود که تاکنون داشته‌اید.

این تنگه در ۵۵ کیلومتری کوهدشت لرستان قرار گرفته؛ اما می‌توانید برای راهی شدن به این منطقه از کرمانشاه، ایلام یا لرستان راهی شوید؛ این شگفتی طبیعت در بخش زردلان و در منطقه‌ای به نام اولادقباد قرار دارد و گفته می‌شود بهترین مسیر برای رسیدن به این منطقه جاده اولادقباد است. دو کیلومتر مانده به این تنگه هم باید ماشین خود را در منطقه‌ای که مشخص شده پارک کنید و با ابزار و پوشش طبیعت‌گردی مجهزی که با خود همراه دارید وارد تنگه شوید و برای ساعاتی خود را میهمان دنیای تازه‌ای کنید.

منبع: دنیای اقتصاد

۱۱ اسفند ۱۳۹۷