تیوال گردشگری | عکس‌ها
T1 : 05:19:17
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
محمد عسگری این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
پاییز در شهرستان الشتر... دیدن متن »

الشتر مرکز شهرستان سلسله در شمال استان لرستان است و از منطقه‌های زیبای گردشگری این استان می‌شود.

عکس:عزیز بابانژاد / تسنیمگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
شکوه حدادی و پرند محمدی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
افتتاح موزه‌ی کتاب مقدس؛ واشنگتن... دیدن متن »

موزه‌ی کتاب مقدس، این پروژه‌ی ۵۰۰ میلیون دلاری جدیدترین مورد فهرست موزه‌های واشنگتن دی‌سی است. موزه‌ی کتاب مقدس، ۲۸۰۰ اثر را در ساختمانی به مساحت حدود ۴۰۰۰۰ متر مربع به نمایش خواهد گذاشت. مهمانی رسمی افتتاح موزه پنجشنبه‌شب در هتل بین‌المللی ترامپ برگزار شد. این موزه دارای یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های کتاب مقدس و محصولات مربوط به آن در جهان است.

عکس: رویترزگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
۵ روز پیش، شنبه
وحید هوبخت و پرند محمدی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سفرنامه
سفرنامه «گردش نوستالژی دهه شصتی‌ها» ... دیدن متن »

اسم دهه شصت که می آید، خاطرات دوران کودکی و نوجوانی از جلوی چشمهایمان رژه می روند. از بازی های گروهی گرفته تا کارتون ها، برنامه های تلویزیونی، فیلم ها، آهنگ ها و خلاصه هرچیز و هرنشانه ای که به آن دوران تعلق دارد و یاد و خاطره آن روزهای سخت اما شیرین را در اذهان ما تداعی می کند.
سخت از این جهت که مثل کودکان و نوجوانان امروزی این شرایط و امکانات گسترده را نداشتیم و شیرین از این بابت که علیرغم همه مشکلات، خیلی شیک و مجلسی کودکی کردیم، آنقدر که وقتی به آن دوران نگاه می کنیم و آن روزها را به یاد می آوریم، لبخندی از روی رضایت بر لب هایمان می نشیند و همین ما را مجاب می کند که بگوییم آری، آن روزها علیرغم اینکه سخت بود، اما شیرین بود و دوست داشتنی!
یادآوری آن روزها همیشه لذت بخش است، مخصوصاً وقتی قرار باشد گروهی از بچه های آن دهه دور هم جمع شوند و یک گردش مفرح، دلپذیر و نوستالژیک را با محوریت دهه شصت و به یاد آن روزها تجربه کنند. ایده ای که با برنامه ریزی خوب دوستان ما در تیوال اجرایی شد و همه را با این ابتکار در کنار هم جمع کرد.

صبح روز جمعه۱۹ آبان، روبروی پارک ساعی، محل ملاقات ما با هم نسل هایی بود که اولین نقطه اشتراک مان خاطرات جذاب و خوش دوران کودکی بود. خاطراتی شنیدنی که وقتی به زبان می آمد چشمها از شادی برق می زد و لبها از لبخند لبریز می شد و این همان حس خوب نوستالژی دهه شصت بود که از این دورهمی دوستانه به همه سرایت می کرد.

برنامه با حضور همسفران خوب و پر انرژی ما راس ساعت۹ صبح شروع شد و همگی به سمت فضای داخلی پارک ساعی رفتیم. اولین آشنایی دسته جمعی با یک بازی ساده توسط برنامهگردان این برنامه "آریان رضایی" آغاز شد و اولین نوستالژی با لایه کردن توپ پلاستیکی توسط یکی از همسفران. سپس چندبازی خاطره انگیز با توپ، یخ همه را حسابی باز کرد. یکی شیپورچی شد و یکی بوشوِگ. یکی گالیور و دیگری ایکیوسان. یکی آنشرلی و دیگری خرس مهربان و خلاصه حسابی یاد و خاطره کارتون های آن روزها زنده شد و لحظات خوب و نابی برای همه دوستان رقم خورد.

پس از یک ساعت و نیم بازی و تفریح، برای رفتن به تماشاخانه سنگلج مهیا شدیم. حتی اتوبوسی که برای این برنامه تدارک دیده شده بود هم نوستالژیک و قدیمی بود! از همان هایی که دوران ابتدایی ما را به اردوهای دانش آموزی می برد. داخل اتوبوس اما نوستالژیک تر بود وقتی زنبیل خوراکی های قدیمی دست به دست چرخید تا هرکس هرچیزی که دوست دارد بردارد و برای لحظه ای یاد گذشته ها بیفتد.

در طول مسیر با همکاری و همراهی همسفران خوب مان آهنگ های نوستالژیک دوران کودکی مان را با هم زمزمه کردیم و حوالی ساعت۱۱ بود که به تماشاخانه سنگلج رسیدیم. یکی از قدیمی ترین تماشاخانه های تهران که قدمتی بیش از۵۰ سال دارد و بزرگان و هنرمندان بسیاری در آن برنامه اجرا کرده اند.

پس از مستقر شدن روی صندلی ها، برنامه با اجرای آریان رضایی آغاز شد و هریک از همسفران با آمدن روی صحنه یک پانتومیم از یکی از نوستالژی های دهه شصت اجرا کرد و بقیه باید آن را حدس می زدند. پانتومیم ها که تمام شد نوبت به سورپرایز اصلی برنامه رسید. بلندگوهای سالن روشن شد و آهنگ خاطره انگیزی طنین انداز شد.

یکی بود یکی نبود، زیر گنبد کبود، روبروی بچه ها، قصه گو نشسته بود
قصه گو قصه می گفت، از کتاب قصه ها، قصه های پرنشاط، قصه های آشنا
قصه ی باغ بزرگ، قصه ی گل قشنگ، قصه ی شیر و پلنگ، قصه ی موش زرنگ
آقای حکایتی اسم قصه گوی ماست، زیر گنبد کبود شهر خوب قصه هاست.
...

سپس در میان تشویق و خوشحالی همسفران، استاد بهرام شاه محمدلو یا همان آقای حکایتی خودمان که سالهای سال با او و داستانهایش در تلویزیون خاطره داشتیم وارد سالن شد و روی صحنه تماشاخانه سنگلج درست روبروی ما ایستاد. خودش بود. آقای حکایتی. با همان چهره نوستالژیک و دوست داشتنی و صدای قشنگ که همیشه از تلویزیون آن را به نظاره می نشستیم.

تشویق ها که تمام شد آقای حکایتی با سلام و احوالپرسی برنامه را شروع کرد و قدری برایمان صحبت کرد و سپس همسفران سوالات خودشان را از ایشان پرسیدند و بعد قسمت مهیج برنامه آغاز شد. تعریف داستان با کمک و راهنمایی ایشان و اجرای آن توسط همسفران، بدین صورت که دو نفر داستان تعریف می کردند و سپس نفراتی که علاقمند بودند، نقش شخصیت های داستان را بازی می کردند.

از شخصیت های جذابی همچون شیر، پلنگ، خرگوش، میمون، خرس و زنبور گرفته تا باد و خورشید و درخت که هرکدام با طنز موقعیت و ادامه داستان، فضای جذابی به این برنامه داده بود. پس از آن سه آیتم جذاب نمایشی دیگر بصورت مشارکتی اجرا شد و حسن ختامِ حضور در تماشاخانه و دیدار با آقای حکایتی، عکس های یادگاری بود که هرکس با ایشان گرفت و در صندوقچه خاطرات تلفن همراهش ذخیره کرد.

برنامه هنوز ادامه داشت و سوار بر اتوبوس این بار برای صرف ناهار راهی یک ساندویچی بنام اولدوز در خیابان فلسطین شدیم. منوی ناهار از قبل بین بچه ها پخش شده بود و هرکس برحسب سلیقه غذای مورد علاقه اش را سفارش داده بود. یک ساندویچی کوچک در قلب خیابانهای تهران با فضایی کوچک اما غذایی خوشمزه که میزبان ناهار نوستالژیک دهه شصتی ها بود.

پس از ناهار حوالی ساعت۱۵ سوار اتوبوس شدیم و به سمت باغ فردوس حرکت کردیم تا از موزه سینما بازدید کنیم. گنجینه ای جالب و جذاب که در آن عکس‌ها، اسناد، وسایل و تجهیزات قدیمی سینما، پرتره تصویری شخصیت‌های سینمایی نظیر دوبلورها و فیلم‌سازان و نیز پشت صحنه فیلم‌های بزرگ، پوسترها و سایر ابزارهای وابسته به سینما به نمایش گذاشته‌شده‌ بود. غرفه ای هم مربوط به جوایز داخلی و بین المللی هنرمندان سینمای ایران بود که واقعاً زیبا و چشم نواز بود.

بازدید از موزه و عکس یادگاری با اشیای پرخاطره قدیمی که از قبل قرار شده بود هرکس همراه با خودش بیاورد حسن ختام برنامه نوستالژی دهه شصتی ها بود. برنامه ای که همه چیز داشت. همسفران خوب، برنامه ریزی خوب، اجراگردان خلاق، هدایای جذاب و نهایتاً یک سورپرایز اساسی مثل آقای حکایتی که وجودش نوستالژی خونمان را تا حد زیادی بالا برد.

مثل همیشه سفر تمام شد. عکس ها گرفته شد. دوستی ها بایگانی شد و ما ماندیم و یک دنیا خاطره. خاطراتی که در ذهن من با جملات زیبای آقای حکایتی در دفتر دیکته کلاس اول ابتدایی ام، ماندگار شد، وقتی برایم نوشت: « امیدوارم که مثل دیکته مقابل توی همه چی بیست باشی، اگر هم نشدی هیچ نگران نباش»

به روایت مسعود عطریگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
بسیار لحظات شیرین و نوستالژیک بود خصوصا زمانی که کنار اقای شاه محمدلو اقای حکایتی بودیم و برای لحظاتی که به دور از هیاهو روزگار ب دوران کودکی خود رفتیم زیبا بود از همه دوستان سپاسگزارم
ارزو
۲۳ آبان
بسیار بسیار بسیااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااار عالی و مفرح بود ............کلی انرژی مثبت گرفتم ،لذتش به اندازه راه رفتن توی برف بود.....
۲۴ آبان
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
محمد عسگری این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
مقبره دختر امیرکبیر؛ اصفهان... دیدن متن »

گوشه یکی اتاق های امامزاده احمد، همان امامزاده کوچک و دنج محله حسن آباد اصفهان، قبری نهفته است که بسیاری آن را منتسب به دختر امیرکبیر میدانند.

قبری که اگرچه این روزها در کنج عزلت، غبار فراموشی را به چشم میبیند و درباره آن حرف و حدیث بسیار است.

معماری منحصر به فرد مکان، پنهان بودن از دید مردم و شایعاتی که درباره قدمت و شخصیت مدفون در آن به گوش میرسد، همه و همه بر جذابیت این مکان تاریخی می افزاید.

عکس: محمدرضا جعفری / خبرنگارانگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
طبیعت پاییزی منطقه ارسباران... دیدن متن »

فصل پاییز در جنگل های ارسباران در اطراف شهر کلیبر در استان آذربایجان شرقی مناظر سحرانگیزی را به نمایش می گذارد.

عکس:معصومه فریبرزی / مهرگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
نوبادی ، پرند محمدی و فهیمه تردست این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
رنگهای پاییزی در نقاط مختلف جهان... دیدن متن »

پاییز فصل رنگها و طلایی شدن طبیعت است و هر نقطه از جهان زیبایی خاص خود را پیدا می کند. در ادامه عکسهایی از نقاط مختلف جهان را مشاهده می کنید. تفلیس، مسکوف آمستردام، بوسنی، سوئیس و اتریش و ...

عکس: رویترزگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
گزارش تصویری
پاییز هزار رنگ کاکارضا را ببینید... دیدن متن »

به گزارش پایگاه خبری گُلوَنی، اگر دوست دارید ساعتی هر چند کوتاه را در محیطی پراز جاذبه‌های دیدنی سپری کنید، به کاکارضا بروید. کاکارضا روستایی از توابع الشتر، در ۲۸ کیلومتری خرم آباد و ۱۵ کیلومتری الشتر قرار دارد و در حصار کوه‌هایی است که زیبایی این مکان را دوچندان کرده است.

رودخانه کاکارضا، آب‌وهوای مطلوب، میوه‌های کوهی، باغ‌های میوه، سراب‌های متعدد، گیاهان دارویی و منابع آبی فراوان باعث شده این روستا به عنوان یکی از روستاهای پرظرفیت استان در کانون توجه قرار بگیرد. روستای کاکارضا که در گویش محلی به آن «کاک‌رها» نیز گفته می‌شود به دو بخش سفلی و علیا تقسیم شده است.

سه پل تاریخی لرستان هم در این منطقه واقع شده است. پل‌های شاپوری، آذر و چله‌کش از آثار تاریخی روستا هستند که به ثبت ملی رسیده‌اند. از پل شاپوری و چله‌کش تنها پایه هایی بجا مانده و بخش اعظمی از آنها تخریب شده‌اند.

گزارش تصویری ولی‌الله میراسماعیلی را از پاییز زیبای این منطقه گردشگری ببینید:گالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
خانه های گنبدی شکل؛ ژاپن... دیدن متن »

نزدیک به یک آتشفشان در جنوب ژاپن، ۴۵۰ خانه گنبدی شکل مقاوم در برابر زلزله ساخته شده ات که تزئینات جذابی هم دارد.

هر کدام از این خانه ها از چسباندن قطعات سبک و ساده به هم ساخته میشوند.

عکس: REUTERS / Kim Kyung-Hoonگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
جشن شکرانه انار... دیدن متن »

دودان یکی از قدیمی ترین روستاهای اورامان است که در ۱۵۰ کیلومتری استان کرمانشاه و ۱۲ کیلومتری بخش بایگان در شهرستان پاوه قرار گرفته. انار یکی از محصولاتی است که مردم این روستا از آن درآمد دارند و امسال نیز برای اولین بار جشنی تحت عنوان جشن شکرگزاری انار در این روستا برگزار کردند. میزان برداشت محصول انار در باغات این روستا ۷۵۰ تن در هکتار است.

عکس: مبین پیمانکار / مهرگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
جنگل دشت شاد... دیدن متن »

جنگل دشت شاد در ۱۸۰ کیلومتری شمال شرق شاهرود واقع شده است و تنوع گونه‌های جنگلی و طبیعت زیبا از ویژگی های این منطقه می‌باشد. با فرا رسیدن فصل پاییز چهره این منطقه زیبایی دیگری به خود میگیرد.

عکس: سعید طلوعی / تسنیمگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
برداشت زرشک در خراسان جنوبی... دیدن متن »

خراسان جنوبی با دارا بودن ۱۵ هزار و ۱۳ هکتار باغ زیر کشت زرشک و تولید سالانه ۱۸ هزار تن محصول، بیش از ۹۸ درصد زرشک ایران را در اختیار دارد. برداشت این محصول به تازگی در نقاط مختلف این استان آغاز شده است.

عکس: مجتبی گرگی / ایرناگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
پاییز ترانسیلوانیا... دیدن متن »

ترانسیلوانیا منطقه ای کوهستانی و همچنین شهری در کشور رومانی است که طبیعت بکر زیبایی دارد.

در ادامه عکسهایی از طلوع و غروب خوردشید در این منطقه را می بینید.

عکس:Alex Robciucگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
پرند محمدی و عباس الهی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
پاییز جاده خلخال به اسالم... دیدن متن »

جاده گردشگری خلخال – اسالم به دلیل برخورداری از شرایط خاص و اقلیم کوهستانی و ترکیب طبیعت جنگلی با دشت ، در این روزهای پاییزی به رویایی ترین جاده جنگلی کشور تبدیل شده است.

عکس: رضا زارع / ایرناگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
برداشت طلای سرخ در خراسان جنوبی... دیدن متن »

برداشت گلهای ارغوانی زعفران از ۱۵ هزار و ۱۴ هکتار از مزارع خراسان جنوبی آغاز شد.

عکس:محسن نوفرستیگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
خراسان جنوبی یکی از بکرترین و زیباترین استانهای ایرانه...سرشار از روح کویر
۱۰ آبان
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
سنت سالانه ماهیگیری در جمهوری چک... دیدن متن »

‎ پاییز هر سال ماهیگیران جمهوری چک مراسم سالانه ماهیگیری برای تامین نیاز بازارهای کریسمس را برگزار می کنند.گالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
ماهان نوبخت این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
پرند محمدی و وحید هوبخت این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
انار چینی روستای انبوه... دیدن متن »

هر ساله بنا به رسمی کهن مردمان روستای انبوه در ۷۵ کیلومتری قزوین، آخرین جمعه مهرماه گرد هم میآیند و جشن انار چینی برگزار میکنند. انبوه روستای تاریخی و با اصالت ست و باغ های تو در تو و کمربند سبز درختان انارش در دل کوهستان از دور دست ها نیز خود نمایی میکند. بطوری که هر ساله در این روز اهالی استان های هم جوار نیز سختی مسیر و جاده خاکی و پیچ در پیج آنرا به جان میخرند تا در این جشن مردمی شرکت کنند .زنان و دختران روستا لباس های محلی به تن می کنند و همراه مردان مشغول چیدن انار از درختان انارستان روستا می شوند.مقداری از این انارها توسط مردم و بازدید کنندگانی که برای تماشای مراسم آمده اند خریداری می شود ولی بیشتر محصول را برای فروش به شهرمی برند.

عکس: فرهاد صفریگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
پرند محمدی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
گزارش تصویری
گورستان ۲۵۰۰ ساله روستای طره نطنز... دیدن متن »

به گزارش پایگاه خبری گُلوَنی،‌ آنهایی که به ابیانه سفر کرده‌اند شاید قبل از ورود به ابیانه روستای طَره را دیده باشند. قبرستان این روستا چسبیده به جاده است. البته بسیاری هم چون خوب اطراف را نگاه نمی‌کنند از روستای زیبای طه می‌گذرند و این قبرهای عجیب را نمی‌بینند. گزارش که در پی می‌خوانید را یکی از ساکنان طره نوشته است. اینجا می‌توانید موقیعت روستا را ببینید.

گزارش گزارشی مبسوط و خوب است. گزارش را بخوانید و در ادامه عکس‌های گُلوَنی را ببینید:

این بار می‌خواهم از گورستان طره بگویم. چیه؟ چرا این‌طوری نگاه می‌کنید؟! شاید الان پیش خودتان می‌گویید این یکی دیگر از آن حرف‌هاست! صبر داشته باشید؛ اول بخوانید و بعد قضاوت کنید.

خودمانی بگویم، یک روستای طره است و یک گورستان! چرا؟ برای این‌که این روستا بزرگ‌ترین گورستان را در میان دیگر روستاهای برزرود داراست؛ گورستانی بزرگ و البته بسیار قدیمی. بزرگی‌اش را خودتان می‌توانید با سفر به روستاهای برزرود از نزدیک ببینید! تازه این گورستان شامل همه گورهای موجود در روستا نیست! چطور؟ به شما می‌گویم:

اول این‌که خیلی از قبرها در محل مسکونی روستا یافت شده‌اند؛ یعنی زمانی که اهالی برای تعمیر و یا ساخت و ساز خانه‌هایشان زمین را کندند، به گورهایی دست یافتند که در آن‌ها استخوان انسان موجود بود، این در حالی بود که از بیرون هیچ نشانی از قبر پیدا نبود. این مورد در همه جای روستا به چشم می‌خورد (البته در بافت قدیم روستا) و مربوط به یک قسمت خاص از روستا نیست. این‌جاست که این فرضیه را که روستای طره قبلا در طرف دیگر رودخانه و در جایی که امروز باغات روستا است را قوت می‌بخشد. چرا که این جزو سنن قدیمی روستاییان است که معمولا گورستان را در خارج از روستا و دور از منازل خود قرار می‌داده‌اند. به هر روی یافتن قبور بسیار قدیمی در زیر خانه‌های روستا، چیزی است که بسیاری از قدیمی‌های روستا و حتی چندی از جوان‌ترها بر آن اتفاق‌نظر دارند.

این قبرستان قدمتی ۲۵۰۰ ساله دارد!

به گفته سایت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، این قبرستان قدمتی ۲۵۰۰ ساله دارد! حالا از کجا به این تاریخ رسیده‌اند، نمی‌دانم! اما سنگ قبرهایی با قدمت بیش از ۵۰۰ سال را خودم به چشم دیده‌ام. به هر صورت، اگر عدد اول اغراق باشد (که به نظر شخص من با توجه به آیین‌های باستانی ایران و البته روستای طره مربوط به مردگان، بعید است ۲۵۰۰ سال قدمت این گورستان باشد، به‌خصوص در محل فعلی) می‌توان عدد حدود هزار سال را پذیرفت، چون با توجه به پیداشدن گورهای قدیمی بدون سنگ نوشته در محل مسکونی فعلی روستا، این عدد دور از ذهن نیست. همچنان‌که در ناحیه‌ای که امروز قبرستان روستا است، می‌توان گورهایی با قدمت بیش از ۸۰۰ سال را دید. البته در مورد گورهایی که در مکان‌های مسکونی روستا یافت شده‌اند، باید تحقیقات بیشتری صورت بگیرد.

این گورستان چگونه است؟

اول این‌که گورستان فعلی دارای دو بخش است که یکی قدیمی‌تر و در ضلع جنوبی، پشت مدرسه روستا و نزدیک باغ‌هاست که البته با بی‌مهری اهالی، تقریبا نشان‌های آن از بین رفته و اگر چیزی باقی مانده، چند سنگ مخصوص قبر است؛ و دیگری که نسبتا بسیار بزرگ است، بخشی از شمال همان بخش قدیمی می‌باشد.

نوع چینش قبور در این گورستان به شکل خاصی است، یا بهتر است بگویم بود. قبلا هر طایفه‌ای از اهالی روستا محل خاصی را در گورستان دارا بود، به طوری که هرگاه فردی از آن طایفه مرحوم می‌شد، در همان محل خاص مربوط به طایفه خود دفن می‌شد و بازماندگان او حق دفن درگذشته را در محل‌های دیگر نداشتند. البته این قسمت‌های خاص به شکل ظاهری از هم جدا نبوده و نیستند، بلکه افراد خود حدود بخش مربوط به طایفه خود را می‌دانستند.

امروزه دیگر آن رسم تقریبا از بین رفته است؛ شاید یک دلیل آن، کم‌بودن جا برای دفن درگذشتگان در مکان طایفه‌ای‌شان باشد. اما با این‌که قبرستان حالت قدیم خود را تا حدودی از دست داده، ولی هنوز می‌توان بخش‌های خانوادگی گورستان را از هم تشخیص داد و تقریبا تمام نسل‌های مربوط به یک طایفه، یکی پس از دیگری در کنار یکدیگر آرمیده‌اند!

نوع دفن‌کردن در روستای طره به شکلی خاص است!

گذشته از آداب شرعی دفن که حسابش روشن است، نوع گور متفاوت است؛ یعنی به جای این‌که زمین را به شکل معمولی حفر کنند و مرحوم را در آن بگذارند (شبیه قبور بهشت زهرا «سلام‌الله علیها») زمین را مانند گورهای عادی کنده و در قسمت راست قبر (ضلع جنوبی) دیواره را می‌کنند و شبیه یک پلکان فراهم می‌آید که متوفا را در زیر آن قسمت کنده شده قرار می‌دهند و در کناره‌ها سنگ گذاشته و بعد روی گور را با خاک می‌پوشانند. گیج شدید نه؛ به شکل زیر نگاه کنید، امیدوارم متوجه شوید:

پس از دفن هم قبور به شکل مکعب مستطیلی بود که مقداری داخل زمین است و دور لبه‌های آن سنگ می‌گذاشتند و در بالا و پایین قبر سنگی را به‌عنوان نشانه قرار می‌دادند که به شکل ساده بر روی سنگ بالا سر نام فرد و پدرش و تاریخ فوت او حک می‌شد. البته گاهی هم شکل‌هایی روی سنگ قبر حک می‌کردند که در ادامه به آن اشاره می‌کنم.

نقوش روی سنگ‌ها

قبل از هر چیز باید اشاره کنم که سنگ‌های مربوط به گورها، از مکانی در جنوب روستا و بعد از باغات روستا از کوهی واقع در دشت قنوات موسوم به رزنده (rezande) در ملک روستای طره تهیه می‌شد (دشت مذکور در ملک روستای ابیانه نیز ادامه دارد و با همین نام خوانده می‌شود) که من فکر می‌کنم باید جنس سنگ از نوع آذرین باشد (البته مطمئن نیستم!)

همان‌طور که اشاره کردم، دو سنگ در دو طرف قبر قرار می‌گرفت که بر روی سنگ بالاسر نام فرد و پدرش و سال وفات او (در بیشتر قبور سال‌ها به قمری است) حک می‌شد و در پایین قبر، سنگ دارای نقوشی بود. این نقوش عموما شامل: زنگوله، شانه و گاهی اوقات شاخه گندم و یا برگ است. معنای این نقوش کاملا مشخص نشده و آنچه در این‌جا اشاره خواهد شد، با توجه به حرف‌های اهالی، به‌خصوص بزرگ‌ترهاست که بیشتر جزو حدسیات است.

آن‌چه که من شخصا توجه کردم، تقریبا تمام قبور نقش زنگوله را دارند، اما راستش را بخواهید مفهومی دقیق برای این نقش پیدا نکردم. شاید منظور توجه به قبر باشد و یا شاید این نقش را که زنگوله می‌گوییم، طرح ساده‌شده یک انسان است. به شکل آن روی یکی از قبور توجه کنید: طرح شانه عموما برای قبور بانوان به‌کار می‌رفت که گاهی دو شانه نقش می‌شد. طرح برگ و یا شاخه گندم ظاهرا بیشتر برای جوانان به‌کار می‌رفته است که البته در این مورد اطمینان زیادی وجود ندارد.

امروزه همه چیز در قبرستان تغییر کرده و شکل و شمایل قدیم آن فرق کرده است. قبرهای ۵۰ سال اخیر دیگر ویژگی‌ها و نشانه‌های قبور قدیم را ندارند و سنگ مرمرهای پرزرق و برق، جای سنگ‌های ساده و بی‌آلایش را گرفته‌اند و بین خودمان باشد، شکل تاریخی قبرستان را به کلی عوض کرده‌اند.

گزازش تصویری گُلوَنی و عکس‌های رضا ساکی را از این قبرستان تاریخی ببینید:گالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
پرند محمدی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید