تیوال | ابرشیر درباره نمایش آقا محمدخان: " آقامحمدخان"، اجرای چند رسانه ای،بی کلام
S2 : 23:12:18

" آقامحمدخان"، اجرای چند رسانه ای،بی کلام و آبستره ای است از زندگی بنیان گذار دودمان قاجاریه.. نوید معمار، کارگردان نمایش گفته؛اثرش بر اساس فضاسازی و تصویرسازی در قالب شیوه ای از تئاتر پست دراماتیک، اجرا می شود.
در دورانی که نمایش های داستان گوی کلام محور، در فضای تئاتری ما چیرگی دارند، نمایش آقامحمد خان، به¬طور جسورانه ای فاقد زبان گفتاری و درام معمول است و با به کارگیری زیبایی-شناختی عناصری مانند نور، موسیقی، تصاویر ویدئو پروجکشن و...در تلاش برای خلق زبان متفاوت در روایت برمی آید.
اجرای آقامحمدخان، متشکل از تابلوهایی است که هر کدام از ترکیب متفاوت از حضور و سکوت اجراگران، لوازم اندک جابه جا شونده صحنه، انواع طراحی¬های صوتی و نوری، موسیقی ها، تصاویر ویدئو پروجکشن و... روی صحنه ساخته می¬شوند تا احتمالا تعبیر یک خواب تاریخی پر از روایت ... دیدن ادامه » های خونین و رنجور باشند. این کلاژهای دیداری-شنیداری آمیخته با حضور زنده اجراگران، لزوما قصد ایجاد نظام نشانه ی دلالتمندی را ندارد یا اگر این نیت را دارد، چندان موفق به نظر نمی رسند. از ویژگی های این شکل و فرم اجرایی، تفسیرپذیری است و بخشی از مفاهیم(احتمالی) دریافتی، موکول به ذهنیت و خوانش تماشاگران می¬شود. همکاری تماشاگران در تئاتر پست دراماتیک در قیاس با درام، شکل جدیدی به خود می گیرد. تماشاگر تبدیل به نویسنده وقایعی می شود که خود در مواجه با نمایش تجربه کرده است.
در بخش هایی از نمایش که از نمادهای آشناتری استفاده شده، البته میزان لذت درک، صرفا به زیبایی بصری اثر تقلیل نمی یابد. مشخصا در صحنه نیایش در کنار خنجر و نور سبز سیال و جملاتی با حروف صورت دار، فضا بیشتر از آنکه معنوی باشد رعب انگیز می نماید و محرابی که به چشمه خون بدل می شود یا تصویر شاعرانگی هولناک تابلوی ویدیویی پر از چشم هایی با مردمک ها متحرک و لرزان، که تداعی مجازات سبوعانه آقامحمدخان از مردم کرمان به دلیل پشتیبانی شان از لطفعلی خان زند بود...
نقش موسیقی و طراحی صدایی نمایش واجد اهمیت ساختاری است و همانند طراحی تصویرساز نوری در نمایش منظره شنیداری ایجاد می کند. از تداعی موسیقی محلی استرآباد گرگان، زادگاه بنیان گذار سلسله قاجاریه تا دفورمه و محوکردن صوتی و موسیقیایی، برای انتقال حس رنج، درد، ددخویی و ناکامی و .
4اجرا گر روی صحنه در ارتباط هماهنگی با نور ها و تصاویر و اصوات هستند ، آقامحمدخان (در دوران مختلف زندگی اش)، مادر مقتدرش جیران خانم ، همسرش (احتمالا آسیه ) و مباشرش یا ملازمش که می تواند حاج ابراهیم کلانتر وزیرش هم(البته نه به طور کامل و ثابت) باشد.
اما برخلاف سبک اجرایی خلاق و غیرمحافظه کارانه نمایش، شیوه ارائه و پرداخت به زنان (به ویژه آسیه) یکی از همسران آقامحمدخان، تکرار محدودیت ها و ناگفته هایی است که در روش اجرایی دراماتیک و داستان محور نیز در مورد این مقوله، با آن دست به گریبان است. حتی تصاویر سورئالیستی ویدئو پروجکشن¬ها هم نشانه های کم رنگی از مختصات آشفتگی و آسیب روحی و روانی و جسمی زنان تحت انقیاد شاه خواجه ی صاحب حرم سرا دارند و هیچ نشانه ی ملموسی از ابراز خواست و نیاز و حرف های شان به شکلی غیر از صبوری مغموم و استیصال در پرده نشینی، دریافت نمی شود. به عبارت دیگر از امکانات ابرازی آزادانه تر این شیوه اجرایی برای طرح مقولاتی با محدودیت های حاکم، استفاده نشده است. در صحنه ای که اجراگر آقامحمدخان روی زمین خون آلود ایستاده، صدای قمرالملوک وزیری به گوش می رسد و با حضور آسیه، صدای قمر کم کم محوتر و گنگ تر شنیده می شود. آیا قرار است این طراحی شنیداری به حضور تراژیک و ناکام آسیه و سایر زنان حرم سرای پادشاهی عنین، معترض باشد یا حذف صدای زنان را نقد می کند؟ یا اینکه جمله ی درج شده در بروشور نمایش « پادشاهی که صدایش نفی مردانگی بود » را به زبان شنیداری، تکرار می نماید؟
آقامحمدخان، در خردسالی قربانی نزاع و کین خواهی سردمدارن شد. او را اخته کردند تا مقطوع النسل شود. طراحی لکه بزرگ خون بر میانه جلوی لباس سپید اجراگر آقامحمدخان، تاکید زیبایی شناسی موثری بر این عمل غیرانسانی دارد. او اخته بود اما در تاریخ نوشته شده؛ حرمسرایی داشت و درباریان و اطرافیانش طوری وانمود می کردند که نمی¬دانند شهریار قاجار خواجه است. ازدواج¬هایش مصلحتی و برای امور سیاسی بودند. او ناتوان از کام جویی به آزار سادیستیک زنان حرم اش مشغول می شد. صدای این زنان از تاریخ حذف شده است.
هرچند که مسائل و شرایط روانی آقامحمدخان به عنوان قربانی یک عمل غیرانسانی(اختگی)، در کیفیت و کمیت جنایاتی که در تاریخ انجام داده، بی تاثیر نیست. اما مگر زندگی و روش پادشاهان سلسله های ادوار مختلف تاریخی، عاری از خون،جنایت و آلودگی و کشورگشایی و جنگ بوده است؟ آیا آقامحمدخان، بین شاهان ظالم مذکر ناقص-نشده در تاریخ به دلیل اختگی اش، یک اشتباه و انتزاع تاریخی تلقی می شود؟
اختگان جزء سرکوب شده ترین قربانیان طبقات انسانی در تاریخ قلمداد می شوند. اخته کردن عملی بوده برای تنبیه، تعذیب و تحقیر افراد و استثمار آنها از سوی فرادستان... عمده آنها در مرتبه فرودست جامعه بودند. اگر آقامحمدخان واجد خصایل و رذایل رعب آوری شده، علت را نه در عقده گشایی های روانی او که در جدال تصاحب صندلی قدرت تام، باید جست که پایه هایش بر خون و جنایت فرو رفته است. دال قدرت تام، از زن و مرد، پدران و فرزندان و خواجه گان و... بر مسندش هیولاهای مخوفی می سازد.
تولید بیشتر این فرم های نوین نمایشی که واجد ظرفیت های قابل توجه اجرایی و سیاسی هستند نیازمند درک لزوم پرداختن به این شیوه ها و ضرورت پشتیبانی منسجم تر از آنها است.
به امید اجرا شدن نمایش های بیشتری از کارگردان با استعداد آقای معمار و آثاری با شیوه های اجرایی نوین که نگاه، محتوی و مضامین پیشرویی را نمایشی می نماید.
درود بر شما اردشیر عزیز
ممنون از نقد خوب و دقیق شما دوست اندیشمند
مثل همیشه استفاده کردم
سپاس
۱۹ تیر ۱۳۹۷
جناب مهدی بزرگوار از مهر و لطف شما دوست گرانقدرم و زمانی که برای خواندن گذاشتید سپاس گذارم
۱۹ تیر ۱۳۹۷
رفیق بزرگوارم باعث افتخار است که عزیز اندیشه ورز و گرانقدری چون آلکاترازی بی نظیر مرا مورد تفقدش قرار دهد..
ای سیمرغ افسانه ای گریزبال تیوال
۲۰ تیر ۱۳۹۷
آلکاتراز جان درود بر شما
من اضافه می کنم ،
روسای جمهور تیوال :
ابرشیر عزیز
نیلوفر بانوی ثانی گرامی
پرنده باز آلکاتراز ارجمند
با سپاس از همه ی شما نازنینان فرهیخته و اندیشمندم که حضورتان در تیوال بسی غنیمت است .
قلمهایتان همیشه سبز
۲۱ تیر ۱۳۹۷
معلم بزرگوارم خود شما و خواهر گرانمایه و فرهیخته تان از امپراتریس های عشق و مهر و اندیشه در تیوال هستید ... امید که ما و تیوال بیشتر از موهبت وجودتان بهره مند شود . برقرار و پاینده باشید
۲۱ تیر ۱۳۹۷
دوست گرامی درودی دگربار. این یک امر مسلم است که هنگامی که ما به خوانش تاریخ می پردازیم به تناقض های فراوان در رد یا تایید یک اتفاق یا چگونگی یک رخداد و کم و کاستی کیفیتی و کمیتی روبرو می شویم که گاها ابتدایی ترین آن ها را نیز شامل می شود که مثلا وضعیت خانوادگی ... دیدن ادامه » فرد چگونه بوده یا امرار معاش و ... چه بسا در همین رخداد کرمان توسط آغا محمد خان به اینکه چه تعداد حدقه چشم و یا نحوه کشتار و ایجاد تپه های سر بریده و زنان به اسارت برده شده چندگویی های بسیاری وجود دارد این امر در مورد اختگی ایشان نیز صادق می نماید اما اگر فرض را بر این نهیم که این رخداد (اختگی) به وقوع پیوسته و این همه جنایت (که البته برخی از تواریخ از این فرد به عنوان فردی یاد می کنند که موجب اتحاد کشور گردیده) در طول حکومت نامبرده در جریان بوده است به هر روی مسلم باید دانست که استبداد حاصل آمده، ناشی از شخصیت درونی فردی ایشان است که در محیط و وراثت کسب کرده و شگل گرفته است. وجود عقده های حقارت ناشی از اختگی که قسمتی از آن در تاریخ درج گردیده به مانند فریاد های زنان در پشت بام های کرمان در خصوص بیان اختگی ایشان قبل از تسخیر شهر، تمسخر توسط کریم خان، رویارویی با تغییر در وضعیت ظاهری و ... عاملی در صدد فراموش سپری و جبران این حقارت می شود محقق نمی شد مگر با قدرت بخشیدن به خود و فرار از اضطراب ناشی از حقارت اختگی و اثبات شایستگی های دیگر خود(گرایش او به مطالعه) حال این مسئله با محیطی که در آن رشد کرده (واقعیت های جنگ و خونریزی توسط اطرافیان، خیانت اطرافیان و بخصوص الگو برداری از پدر جنگجویی که تکیه گاه عاطفی فردی اوست) و وراثت پیشینه خانوادگی آنها (خاندان مغول) در هم می آمیزد تا از او یک فرد طغیانگر بسازد. اگرچه این شخصیت سازی های آسیب رسان از دیدگاه فروید و آلفرد ادلر ناشی از حقارت ناشی از اختگی است اما توجه بفرمایید که قسمت بیشتر این قدرت نمایی ها برای جبران ناشی از حقارت کسب گردیده در طول زندگی فردی است حقارتی که به اشکال مختلف بر فرد وارد گردیده است. امروزه با ترکیبی از عوامل محیطی، وراثت و روانی این مرز بیش از پیش قابل واکاوی است. با سپاس
۲۳ تیر ۱۳۹۷
بهراد جان ممنونم از توجه ات ... به نقل از کارگردان نمایش, اقامحمدخان دراماتیک ترین شاه ایران است... تاربخ همواره با روایت ها و قرائت های گوناگونی همراه بوده به ویژه درباره شاهی که به لحاظ شرایطش متمایزتر از دیگر همسنگانش هم بوده. با بخش هایی از نوشته ات ... دیدن ادامه » موافقم در واقع اثرات روانی اخته شدن بر نوع و شکل رفتارهای شخصی و حکمروایی اش اثر داشته است. اما یکسره انگاری چنین مساله ای شاید رویکردی تقلیل گرا باشد. بسیاری مثلا اهل مطالعه بودن , اغامحمدخان رو هم‌به خواجگی اش منتسب می کنند. چنین رویکردی اشتباه است. بسیاری از شاهان دودمان‌های مختلف که اخته نشده اند هم رفتارهای سادیستیک و وحشتناک بروز داده اند که به اغراق یا سر راست در تاریخ آمده . اما مساله اصلی در این میان‌علاوه‌بر تحلیل روانشناسی, نگره ی انتقادی از جایگاه قدرت تام گرا ست که این قابلیت را دارد که‌ خوی وحشی و مهارناپذیر انسان را بیدار کند و تاربخی از شکوه و جبروت و جنگا‌وری را بر خون و جنایت و سبوعیت بنا کند
۲۳ تیر ۱۳۹۷
اگر اشتباه متوجه نشده باشم شما جایگاه قدرت را عامل ایجاد خوی وحشی فرد می دونید. اما پرسش اینجاست چه عاملی فرد را به سمت قدرت سوق می دهد به هر روی هر عاملی باشد ناشی از شخصیت شکل گرفته ابتدایی فرد است قدرت ابتدا پاسخی به نیاز درخواستی فرد یعنی فرد ابتدا ... دیدن ادامه » زمینه را در خود دارد و در مرحله بعد رفتارهای ناشی از قدرت شکل می گیرد حالا این رفتار باید از یک عامل روانی یا محیطی یا وراثت آغاز شود
۲۳ تیر ۱۳۹۷
جایگاه قدرت بی کنترل و بدون مهار, میل انسان به خشونت را تشدید یا بارز می کند... توجه ات را به آزمایش زندان استنفورد به سرپرستی دکتر فیلیپ زیمباردو در دانشگاه استنفورد در سال ۱۹۷۱ جلب می کنم...چندین دانشجوی سالم از نظر روانی به صورت آزمایشی نقش های زندانی ... دیدن ادامه » و زندان بان را پذیرفتند. نتایج این بود که پس از گذشت چند روز اکثر زندانبان ها(در جایگاه قدرت) رفتارهای شدید سادیسمی از خود بروز دادند و آزمایش از هراس صدمات فاجعه بار بعد از ۶روز متوقف شد. این آزمایش با اتفاقاتی که در زندان ابوغریب و بسیار نمونه های دیگر به وقوع پیوسته تایید شده است ... این سیستم به شکلی بسیط و البته پیچیده تر در مناسبات قدرت تام و افراد تحت سلطه در مناسبات تاریخی-افسانه ای و یا شکل مدرن و واقعگرایانه اش نیز قابل بررسی و تحلیل است
https://fa.m.wikipedia.org/wiki/آزمایش_زندان_استنفورد
۲۴ تیر ۱۳۹۷
من فیلم استنفورد را دیدم به طرز خشونت باری درداور است مطلب شما کاملا صحیح است اما قسمتی از ان قابل بحث که چون طولانی خواهد شد از حوصله خوانندگان خارج است به هر روی بسیار از نوشتار شما و برخی از دوستان در این گذار عبور دانش هنر استفاده می برم سپاس از وقت ... دیدن ادامه » سپری شما در این گفتگو موفق باشید
۲۴ تیر ۱۳۹۷
سپاس از همراهی و ارایه نظرات مفید و آموزنده تان... گفتگو و بحث پیرامون مباحث مختلف همیشه سازنده است شخصا استفاده می کنم.درود بر شما
۲۴ تیر ۱۳۹۷
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید