تیوال | عباس الهی: بسم القاصم الجبارین با تبریک فی المقدمه چهلم و سی
S3 : 23:51:43
بسم القاصم الجبارین
با تبریک فی المقدمه چهلم و سی هفتم

از قدیم گفتن جوش واره ای که نگوست از سوآرمش پیداست.
چند نفر از مجارستان تشریف آورده بودند که براشون سوال پیش اومده بود این سوآرمی که پرندگان تو آسمون و ماهی ها تو دریا پیاده می کنند رو آدم ها هم می تونند انجام بدن یا نه. حالا سوآرم چیه. همین که جانوران گروهی با هم میرن با هم میان.

ناگفته پیداست که برای اجرا همچین کاری نیاز به تعداد زیادی اجرا گره که خب این تعداد چیز (همون اجراگر) تو مجارستان پیدا نمیشه. اینه که برایمان از سفر چه سوغات آورده هیئت انتخاب؛ خلاقیت هانگری که با اکونومی حامد بهداد هم بخونه. خلاقیت رو چطوری اکسپوز کردند؟ گفتند شما تماشاچی ها که تماشاچی نیستید هزار ماشالا خودتون اجراگرید. ما هم که اینترسد توجه خارجی ها نود و هشت و دو دهم درصدمون گفتیم یس یس.
اونا هم لیزرهاشون رو ... دیدن ادامه » دادن دست ما گفتند نور رو بندازید اینجا انداختیم اینجا گفتند بندازید اونجا انداختیم اونجا گفتند بندازید روی توماش (تومـــــــاش بود ها نه توماش) انداختیم روی توماش (البته بعضی ها استادیم طور کردند تو چشم توماش). بعد توماش رقصید بما گفتند بندازید روی رقص توماش اونم انداختیم. گفتند نور رو بکنید تو جیب توماش .اونم چشم.

حالا درسته اجرا خیلی گیرا نبود ولی باید به این نکته اشاره کرد که کار علاوه بر اجرا موسیقی زنده داشت که درسته کیفیت چندانی نداشت ولی در عوض کمیت چندانی هم نداشت و من از این بابت از همه به خصوص نادر برهانی مرند ممنونم
آخرش هم گفتند که لیزرها رو پس بدید و برید. اکثرن پس دادند و همگی رفتیم
تازه داریم "استاندارد جهانی" یک جشنواره ی فجرو به طور نبوغ واری می بینیم ...
صد حیف ...
۲۳ بهمن ۱۳۹۷
خود کارگردان هم گفت تئاتر نیست این.
البته من، با توجه به اینکه تئاتر نبود، از بعضی چیزاش خوشم اومد، ولی خب تئاتر نبود.

وقتی تو جشنواره از همین داخل که بغل گوشمونه کار قابل توجهی نیست، چه انتظاری میره برن کارای خوب خارجی رو بیارن آخه.
برام جالبه که کارگردان ... دیدن ادامه » های کارهای بلژیک و آلمان هم ایرانین گویا.
۲۳ بهمن ۱۳۹۷
جناب الهی عزیز من چه زجری کشیدم سر این اجرا...
اگر از فاجعه ی لیزرها و شیرین کاری های تماشاگرها بگذریم (که یقیناً اگر ماهم بگذریم،مجارستانی های عزیز از ما نمیگذرن!!!!)،پرفورمنس از نیمه ی اجرا به بعد (بعد از خاموشی نور لیزرها) کمی قابل تحمل تر شد،رقص توماش ... دیدن ادامه » به نظرم خوب بود و با ویدیو آرت هماهنگی خوبی داشت،موسیقی هم لحظاتی خوب بود و تا حدودی مرهمی بود بر زخمهایی که تماشاگران با شیرین کاری های سخیفشون بهمون وارد کردند (حداقل برای بنده این طور بود)
ولی در کل پرفورمنس متوسطی بود،حرف خاصی برای گفتن نداشت،ایده هایی تو ذهن کارگردان بود که به نظرم خوب بهش پرداخته نشده بود.
۲۳ بهمن ۱۳۹۷
امان از شیرین کاری ها
جناب بایزیدی موافقم باهاتون. برای منم بعد از لیزرها خیلی بهتر از قبلش بود و بعضی ایده های متناسب با موضوع رو دوست داشتم. ولی به قول شما خوب پرداخت نشده بودن. صحنه آخر رو هم که متناسب بود با معنای decision دوست داشتم. در واقع اونجا تازه ... دیدن ادامه » پرفورمنس شروع نشده تموم شد:).
۲۴ بهمن ۱۳۹۷
جناب ونائی عزیز درود بر شما
متاسفانه کارگردان‌های خارجی در جریان نیستند که بعضی از تماشاگران عزیزمون در حالت عادی و معمول هم دست به خلاقیت‌های خارج از عرف می‌زنند و میتونن تاتر رو به کاممون زهر کنند،چه رسد به اینکه کارگردان عزیز از تماشاگران مشارکت ... دیدن ادامه » هم بخواد و وسیله ای مثل لیزر (که پتانسیل زیادی برای ایجاد شیطنت و خلق موقعیت های ابزورد!!!!!! دارد) رو هم در اختیارشون قرار بده!!!!
۲۴ بهمن ۱۳۹۷
خلق موقعیت ابزورد :)))))
۲۴ بهمن ۱۳۹۷
نیلوفر
فکر می کنم باید توقعی که عنوان جشنواره جهانی در ذهن ایجاد می کنه را از دهن بیرون کنیم. از مستندات بیرونی خلاف آن فهمیده می شود.
۲۴ بهمن ۱۳۹۷
محمد جان
جناب بایزیدی گرامی

چند نکته که به نظرم شایان توجه است:
1- حتمن قسمت رقص/پرفورمنس توماس نسبت به بقیه اجرا بهتر بود. این تشبیه حرکت هماهنگ و یکدست مجموعه اجزا/ سلول های بدن به یک سوآرم جالب توجه بود هر چند که یک تشبیه دقیق نیست زیرا در سوآرم هر ... دیدن ادامه » یک از اعضای یک دسته دارای قدرت تشخیص و تصمیم مستقل است و اصل اعجاب آوری یک حرکت دسته جمعی جانوران در سوآرم از این نکته می آیددر صورتی که می دانیم اعضای بدن تحت کنترل یک مرکز تصمیم گیری و فرمان دهی است و هماهنگی اجزا/اعضا در اینجا به نسبت قابل درک تر و قابل پیش بینی تر است.

2- خیلی متاسفم که رفتار برخی از دوستان، سبب رنجش و تکدر خاطر شده است. نمی دانم چرا بهم زدن نظم یک برنامه، شکستن قانون یک برنامه، انجام کاری که منع شده و در مواردی خطر آفرین است چرا برای برخی دوستان تا این حد جالب و لذت بخش است.

3- تایید می کنم که خود کارگردان در توضیحات ابتدای کار که در بروشور مانند اجرا هم منعکس شده است، عنوان می نماید که کار تیاتر نیست، یک پرفورمنس و حتی به معنی درست تر یک تحقیق و پژوهش است. اما سوال اینجاست که آیا جای برنامه ای که قسمت بزرگی از ان شبیه به یک تست روانشناسی دسته جمعی است در جشنواره جهانی تیاتر است. در این گونه موارد لازم است پیشتر اطلاع رسانی گردد که فقط کسانی که تمایل به حضور در چنین برنامه ای دارند در آن شرکت کنند و سوال دوم اینکه آیا برای این برنامه باید بلیت فروخت یا از شرکت کنندگان برای حضور در آن دعوت بعمل آورد؟
۲۴ بهمن ۱۳۹۷
آقای الهی خیلییی عزیز
در مورد نکته سوم، حرف من نفی حرف شما نبود، صرفا میخواستم اگه شد یه نیمچه پرانتزی باز کنم زیر کامنت شما، به امید برخورداری از الطاف خفیه الهی :). وگرنه که کاملا موافقم باهاتون.

نکته اول هم لایک.
یه نکته جالب هم برای من تفاوت نگاه ... دیدن ادامه » از درون یا از بیرون به سوآرمه.
۲۴ بهمن ۱۳۹۷
جناب الهی عزیز سپاس از اشتراک تجربه تان
چند روز پیش ذیل مطلب خانم ثانی در مورد جشنواره نوشتم: (نمایشهای خارجی هم احتمالا شوخی بیش نباشه) . که متاسفانه هست
۲۴ بهمن ۱۳۹۷
محمد جان
فارغ از موافقت و مخالفت و نفی و اثبات نوشته هام عزیزی برام.
شما جز متن اصلی هستی و نیاز به دیوار پرانتزها نیست.
۲۴ بهمن ۱۳۹۷
جناب تهوری گرامی
ارادتمندم

کاش ادامه جشنواره چیزی بیش از باشد و رضایت هنردوستان را بدست آورد
۲۴ بهمن ۱۳۹۷
خیلی خیلی ارادت دارم اقای الهی نازنین.
۲۴ بهمن ۱۳۹۷
در جمله ابتدایی(قاصم) درست هست، نه(قاسم)
۲۵ بهمن ۱۳۹۷
همین به اصطلاح نمایشی که دوستش نداشتی، باعث شد متنی بنویسی که ما سرخوش بشیم و کیف کنیم از خوندنش.
پس دم رفقای مجارستانیمون گرم با این آش شله قلمکاری که براتون پختن :)
۲۵ بهمن ۱۳۹۷
جناب الهی نازنین
این دوره جشنواره یکی از فاجعه بار ترین دوره ها در طول تاریخ جشنواره بوده متاسفانه ، واقعا متاسفم ، این جشنواره داد خیلی ها را در آورد از گروه ها گرفته تا تماشاچیان ، از داوری های بودار و سفارشی تا بلیط فروشی های ارگانی که بلیط به تماشاگر ... دیدن ادامه » تئاتری نرسید و اینهم از کیفیت کارهای خارجی... حالا این وسط کی خورده و کی برده ( که صد البته مشخصه ) حالا پیدا کنین پرتقال فروش را :(((((((((((
۲۵ بهمن ۱۳۹۷
آقا امین
مرسی درستش کردم

حدیثم
خواهش می کنم بگو کیفیت کارها رو کمی ارتقا بدن. قول می دم از این چیزا بنویسم
تو رو خدا

جناب رزمجو
من به اندازه شما از پشت صحنه خبر ندارم. ولی روی صحنه خبر از پشت صحنه ناجور و نومیدکننده داره

۲۶ بهمن ۱۳۹۷
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید